HE WATEREN DER DRIE VIJFDEN MODERNE WONINGBOUW DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 1 EEN MACHTIG MIDDEL TOT SOCIAAL HERSTEL Nederland neemt op 't punt van Woningbouw de eerste plaats in Om een kwartje boete Twee woningen afgebrand Een café en woning in de asch gelegd Natuurschoon bedreigd 136.805 223.133 14.937 GEMENGD NIEUWS Winter in Duitschland De Wetgeving op den Woningbouw Al is Holland verschoond gebleven van den oorlog, het heeft er niettemin door geleden en o.a. ook woningnood gekend, Die woning nood ontstond, niet omdat er gedurende ver scheidene jaren geen werk was, maar meer door de hooge kosten van woningbouw. In enkele jaren stegen die kosten belangrijk. Een huis van 7080 vlerk, meter kostte ge middeld in 1914—2000, in 1920 6200 en twee jaar later 10.000, om nadien te dalen tot den tegenwoordlgen prijs van 5000. Deze hooge prijzen hadden in alle landen hetzelfde effect: het bouwen lag stil. Tus- Verdwljnend oud-Amsterdam. In den omtrek van de oude ronde Luthersehe Kerk wordt duchtig gesloopt. Het is de oude bekende buurt bU 't Kattegat en Groot Hemel rijk, die verdwijnen gaat. De Trevi-fontein waarin geen vreemdeling, den avond voor zijn vertrek uit Rome, vergeten zal een ouderwetschen soldo over zijn linkerschouwer heen te werpen, omdat zijn terugkeer in de Eeuwige Stad anders buiten gesloten is. Het Vergine-water de naam duidt op de traditie dat een maagd (lat. Virgo is Maagd de bron er van ontdekt zou hebben aan de versmachtende romeinsche soldaten vloeit hier aan en voorziet de omgeving met een gemiddelde hoeveelheid van 80.000 M3 per dag. De fontein ia ontworpen en «teels voltooid door Nicolaas SalvL verrijking, die eigenlijk den betaalden prys niet waard was Maar de Romeinen dachten daaraan niet. Die waren wat op zichzelf een feit van historische beteekenis is tevreden over den beroemdsten Paus uit de prinselijke familie Borghese. Zelfs zijn er voor het nageslacht geen wanklanken bewaard geble ven over deze, Paulus' daad. Behalve Maar dit kan men toch geen wanklank noemen? „H miracolo fatto, o Padre Santo, Con l'aqua vostra che cl place tanto, Ma sarebbe 11 portento assai plü Ueto, Se l'aqua la cangiaste ln vin d'Orvleto. 3) J. H. Bebouwing in Plan West-Amsterdam. De Mercatorstraat. groep- en beton-bouw. De vloeren, lambri seeringen, plafonds, deuren, vensters, enz. worden ln massa uitgevoerd. Den Haag heeft eveneens een groot aantal goedkoope wonin gen gebouwd. Meer dan 250 woningen met zeer lage huur, die het zesde gedeelte van een arbeidersinkomen niet overtreft, zijn daar juist gebouwd. Zij bevatten een zitkamer. Een Franschman, die tijdens de Olympische spelen ons land bezocht en die opgetogen in Frankrijk terugkeerde over hetgeen hij hier op 't gebied van modernen woningbouw had gezien, verklaarde: De Hollanders zijn er in geslaagd bij ons het verlangen naar comfort en welvaart te wekken. Ik ben er van overtuigd, dat zij deze moderne architectuur niet hebben toegepast, omdat zjj mooi was, maar eenvoudig omdat zij htm woningen verschaft, die nog meer oomfort bevatten dan de vroegere. Aldus de aanhef van een artikel in de Pa- rljsche „Excelsior" over den modernen wo ningbouw ten onzent. De medewerker van dat blad, die dit onderwerp behandelt, gaat dan als volgt verder: De voorliefde in Holland voor de moderne architectuur schuilt ln dit feit. Holland heeft altijd smaak getoond voor comfort, gepaard net een pijnlijke zorg voor hygiëne. Het niveau van comfort in de Hollandsche woningen stond ten allen tijde veel hooger dan n alle andere Europeesche landen. Comfort welbehagen en hygiëne vormen de elementen Ier Hollandsche traditie. Maar sloot die tra ditie, waarop Holland zeer terecht trotsch kan sijn, een nieuwe poging naar meer welbeha gen uit? Allereerst heeft het land begrepen velke nieuwe hulpbronnen het de moderne bouw-middelen boden. Het heeft begrepen, dat die architectuur normaal en logisch zijne tra ditie aanvulde. Het heeft ze algemeen aan vaard en geconcludeerd: het is mooi, omdat het nuttig is, sociaal nuttig. Het heeft bij in stinct de wet toegepast van onze eeuw, die den volken die haar ten uitvoer brengt zal veroorloven economisch diegenen te vernieti- Moderne woningbouw te Amsterdam. De Hoofdweg bij de Postje-Wetering. gen, die haar niet erkennen. En als heden ten dage Duitsche steden als Dessau, Stuttgart en Frankfort zich er op beroepen groote ar chitecten en groote organisators te bezitten als Gropius, Mies van der Rohe en Ernst May. dan heeft Holland het recht er trotsch op te zijn aan onze beschaving architecten te hebben geschonken zooals Dudok, Riet veld, Oud en Stam. Stam, wien het actieve Frankfort juist dezer dagen opdroeg vijfhon derd huizen te bouwen! Wat Holland presteerde De pogingen van Engeland en Duitschland zijn geweldig alleen reeds door het getal wo ningen, dat die belde landen besloten hebben te bouwen. Engeland wil er twee en een half millioen bouwen in den tijd van vijftien jaar terwijl Duitschland er twee millioen 700.000 wil bouwen ln negen Jaar. Vergeten wij ech ter niet, dat dit twee groote landen zijn met enorme hulpbronnen. Holland heeft slechts een oppervlakte van ruim 34000 K.M2 met ruim 7 millioen inwoners, ongeveer één tiende van Duitschland en één achtste van Groot Brittannië. Om die reden mag men zeggen, dat, wat in Holland is gedaan met betrekking tot het aantal gebouwde woningen en het budget in dit land voor de bouwpolitiek toe gestaan, ver uit het geweldigste is, dat op dit gebied werd tot stand gebracht, Zeker,Holland, dat honderden millioenen verbruikt heeft voor de uitbreiding en den herbouw zijner steden, kent hooge belastingen en van de uitgegeven bedragen zal nog me nige generatie den invloed bemerken. Maar de Hollanders weten, waar het geld blijft, dat zij aan den fiscus geven: het dient voor ver betering der openbare gezondheid, de wel vaart van het gansche volk. En leder Hol lander heeft begrepen, dat deze dingen on ontbeerlijk zijn. twee of drie slaapkamers, een waschhuls en een W. C. Het toezicht op de gemeentewoningen ls op gedragen aan een hoofdinspecteur der volks gezondheid, die tevens belast is met het on derzoek naar het aantal beschikbare wonin gen. Hij overtuigt zich van de hygiënische voorwaarden in de nieuwe en de oude wo ningen, bestudeert verbeteringen, welke kun nen worden aangebracht, enz. enz. t Woningen gebouwd door wintersport: het is voorzien van duidelijke verkeerskaartjes en mooie foto's, in één woord: het is een goed verzorgde uitgave. Het boekje is kosteloos bij alle reisbureaux evenals bij de Generalvertretung der Reichs- bahnzentrale für den Duitschen Reisever- kehr, Parklaan 28, Rotterdam verkrijgbaar. Aneta seint uit Bandoeng: De heer De Ruyter, eerste geëmployeerde op de onderneming Paslr Malang in het Pengalengemsche, is door een koelie aange vallen en met een pikolan geslagen. Ook werd hij ln den linkerarm gebeten. De koelie trad aldus op naar aanleiding van een hem opgelegde boete van een kwartje wegens slecht werken. De dader is aangehouden en bekende volledig. Gisteren zijn twee woningen aan den Schelfhorstweg te Almelo, bewoond door de gezinnen Hondebrink en Altena, geheel uit gebrand. De have kon worden gered, alles was verzekerd. De oorzaak ls onbekend. Brand is ontstaan ln het café van den heer Erkens te Stein. Het café en de daaraan grenzende vergaderzaal en de naast het café gelegen^ woning van den heer D. Gelissen gingen 'in vlammen op. De oorzaak ls onbe kend. Verzekering dekt de schade. De raad der gemeente Wisch heeft met negen tegen drie stemmen verworpen een voorstel van B. en W. tot aankoop van net landgoed „Schilderente", groot 136 H.A. voor 300.000. B. en W. hadden het voorstel gedaan voor behoud van het natuurschoon. Het landgoed komt thans in publieke veiling. Jaar Provincie Gemeente 5.687 6.808 5.449 3.574 3.832 Bouw- maat- schap- pijen 19.298 13.622 9.19 8.669 8.791 Parti culie ren 14.743 24.9-6 27.999 34.29 34.837 Onbewoon- Vermeer- Totaal 40.364 45.495 43.132 46.640 47.501 baar ver klaarde woningen 1.895 2.035 2.631 3.616 4.760 dering van 't getal woningen 38.469 43.4-61 40.501 43.(24 42.741 Totalen 1.008 25.350 59.970 208.196 De vreemdeling, die zich den avond voor «Ijn vertrek uit Rome, naar de Trevi-fontein begeeft en daar een ouderwetsch twee- soldistuk, zoo groot als een schutterij- medaille, net zoo als het behoort: dus over zijn linkerschouder heen, in het bruisende water werpt, omdat hij anders de Eeuwige Stad nooit meer zal terugzien,... zoo min als de Romein, die in de gloeiende zomer- blakering al naar deze fontein verlangt en er 's avonds zijn vrouw en zijn kroost heen slezpt om wat verkoeling te vinden heeft gemeenlijk veel belangstelling voor de groote marmeren inscriptie, die den Paus-bouwheer aanduidt en het aantal jaren noemt, dat Rome deze fontein al onder haar schatten telt; en waagt men zich al eens aan de ontcijfering van het niet al te zware latijn, dan denkt men toch zelden aan het ontzaglijke werk, dat de Romeinsche water leiding is; want niet alleen, omdat het wa ter op straten en pleinen, in huizen en paleizen volkomen gratis is, speelt Rome, de droogste en de waterrijkste stad ter wereld tevens, op het gebied der watervoorziening een zoo speciale rol. De droogste stad ter wereldwan neer niet negentien kunstig gebouwde waterwegen, de aquaducten, Rome rijk maakten aan water, dat met naam en toe naam door heel de wereld bekend is om zijn schat van mineralen, om zijn frischheid, om zijn smakelijkheid. Soms zijn ze, de aqua ducten, tot drie verdiepingen hoog, en elke verdieping brengt, dan zooals bijvoorbeeld de groote aquaduct van het Marcia-, Tepula- en Giuliawater, een anderen stroom vloeiend kristal binnen de muren. a Toen het begon te dagen m de duister- nisse, die Rome had gemaakt tot een dorp van nauwelijks zeventien duizend inwoners, was één der eerste zorgen van de Pausen, om de aquaducten te herstellen of zelfs nieuw te bouwen, opdat met het frissche water, de oude glorie, de oude grootheid zou terugvloeien in de Eeuwige Stad. Drie Pau sen vooral hebben zich hier onderscheiden, en het toeval wilde, dat alle drie de vijfde drager waren van hun naam, waarom het volk niet aarzelde te spreken van de drie weldadige vijfden nl.: Nicolaas V, Sixtus V en Paulus V. Het Vergine-water, dat keizer Marcus Agrippa ln het jaar 721 na de stichting van Rome (32 voor Chr.) uit de velden van de Salone naar Rome had gebracht voor zijn prachtige termen, vond, nadat het in de zevende eeuw, door schennende hand, had opgehouden te vloeien acht eeuwen later, in 1453, een Maecenas in den persoon van Paus Nicolaas V, die het weer naar Rome haalde, en wel ter plaatse, waar nu een der drukste straten in het centrum der stad is, welke straat om die reden nu nog Via dei Condotti, de straat der (water-)buizen heet. Aan Pius VI, Urbanus VIII, Clemens XII en Benedictus XIV, danken wij de vol tooiing van Nicolaas' reuzen-werk: de Trevi-fontein, die in de wereld niét minder beroemd is om haar beelden en haar reliefs, als in Rome om het frissche zitje, dat ze des zomers biedt en om de tradities, hie haar omgeven. Slechts één incident dreigde de algemeene tevredenheid over 's Pausen werk even te verstoren. Paus Urbanus namelijk had geheel volgens de gewoonten der Middel eeuwen nauwelijks gedacht aan het scheppen van kunstwerken voor zijn fontein en alleen maar even rond gezien ln wat nog aan klassieke overblijfselen restte. Zijne keuze was gevallen op het grafmonument van Caecilia Metella aan de Via Appia, dat nu weliswaar een kale steenklomp is maar toen nog rondom in het marmer zat. Geluk kig wist kardinaal Enrico prins Barberini dezen roofbouw tijdig te voorkomen. Zeer ad rem was het volgende spotdichtje bij de onthulling der fontein: „Urbanus Pastor, post mille gravamina Vini, Romulides pura nunc recreavit Aqua."l) schenkomst van gemeente en regeering was DnvermijdeHjk. Die inmenging, onmiddellijk na den oorlog begonnen, manifesteerde zich op twee wijzen: wettelijke maatregelen tegen huur-opdrijving en daadwerkelijke finan- sieele hulp. De financieele hulp bestond in een hypo thecaire leening tegen bescheiden rentevoet on subsidies. Liever dan in bijzonderheden treden, over hetgeen in den na-oorlogschen tijd werd ge- laan, wat aan de verdienste van het gepres seerde zou te kort doen, laten wij onderstaand oen tabel volgen, opgemaakt in April 1926 door het bureau der statistieken, waaruit het totaal der gezamenlijke actie van rijk en gemeente blijkt uit onderstaand staatje: De strijd tegen de krotwoning Verschillende Hollandsche steden hebben naar het voorbeeld van Amsterdam, inspec- rices aangesteld, wier taak ls de arme be volking, die van haar krot beroofd is en door de gemeente in een nieuwe, hygiënische wo ning gezet is, op te voeden. Deze inspectrlces geven voorlichting in hygiëne aan hen, die tot nu toe in alleszins onvoldoende woningen hun verblijf hadden. Zij geven dezen menschen raad en advies en zien toe, dat de nieuwe woningen zindelijk en gezond worden bewoond. Een ondankbaar werk weliswaar, maar dat reeds prachtige resultaten heeft opgeleverd. Holland, dat de moderne architectuur tot de zijne gemaakt heeft, kan er zich heden ten dage op beroepen, dat het aan de spits staat van de volken in Europa 't gebied der huisvesting. 1) Na duizend wijn-belastingen, heeft Her der Urbanus de afstammelingen van Ro mulus nu met helder water herschapen. 2) Kijk eens tersluiks naar het water, dat aan zijn (Mozes') voeten ontspringt, en denk dan, zonder ontsteltenis, eens aan het kwaad, dat een suffer van een beeldhouwer er aan deed. 3) II miracolo Het wonder, o Hei lige Vader, ls geschied met Uw water, dat ons best bevalt; hoe veel grooter echter zou de vreugde zijn van schrijver dezes, zoo U het nog wilde veranderen ln (den befaamden) wijn van Orvieto. J. H. De Paolo-fontein op den Gianicolo. Men ziet de zes jonische, van het Forum geroofde zuiltjes, die de inscriptie dragen. Vooral de vier in het midden, die uit rood graniet zijn vervaardigd, vormen een klaar bewijs van het kunnen der ouden. Tragisch, maar begrijpelijk toch was het, dat de barbaren, die ln de schemering van het Romeinsche wereldrijk tot ln de Eeuwige Stad doordrongen, haar het eerst troffen ln de aquaducten, die hare levensaderen waren; ze werden afgesneden, soms zelfs verwoest, en. haar kostelijke last verloor zich ln de troostelooze Campagna Romana, waar ny zich mengde ln het smoezelige slijk van wyde, wijde moerassen; terwijl de verre, dorstige stad versnakteDe hoog bezongen „blonde Tiber", die te dien tyde waarschyn- Hjk al dezelfde vieze moddersloot was, die wij thans ontwyken, kon de behoefte niet bevredigen. Onderaardsche putten al even min. Waardoor het ambacht van aquarolo, van waterdrager, al spoedig ln het hoogste aanzien stond en zelfs de stichting van een aquaroli-gilde mogelijk werd. De figuur van den aquarolo romano, die voortsjokte naast zijn ezel, welke met luid gebalk de klandizie attent maakte op zyn nadering en die van zyn meester, heeft eeuwen-lang door Rome's straten gezwor ven. En zelfs én de aquarolo én de ezel al lang verdwenen zyn, leeft hunne herinne ring nog voort, byvoorbeeld in het groote ziekenhuis van den H. Geest, dat, naast zoovele andere geschenken aan de Eeuwige Btad, tegelijk den welstand en den weldadig heidszin der Romeinsche aquaroii verkon digen biyft. Ook de ezel had zyn deel ln de glorie. Aan de weldadigheid van het gilde der waterdragers toch dankte eene der voornaamste kerken een kasuifel, dat ver sierd was met een watervaten-dragenden ezel, welk kasuifel de priester droeg op het feest van S. Giovanni tydens de zoogenaam de Mis der Aquaroii. Dat dit gilde niet zonder invloed was, biykt misschien ook uit het feit, dat één der belangrykste fi guren uit de Italiaansche geschiedenis, Cola dl Rienzo, zelf waterdrager of minstens de z*on van een waterdrager was. Het kolossale plan van Sixtus V om het keizei ijk Rome zy het ook met niet weinige restricties uit zijn assche te doen herleven, drong al dadeiyk tot een goed onder de oogen zien van het vraagstuk der watervoorziening. De energie van dezen Paus ls echter over andere moeiiykheden heen gekomen, en een schier onbegrensde vrij gevigheid, gevoegd by den vasten wil om het Nieuwe Rome der Zeven Heuvelen terug te zien, vereenigde de aquaduct van Alexander Severus met die der Marcia. Binnen drie jaren overwon Sixtus V alle voorspellingen dat hU nu te hoog had ge reikt. In 1590 stroomde voor het eerst het water in de basins van de Mozes-fonte'n op de piazza S. Bernardo. Ook ditmaal werd de Eeuwige Stad een waardevol monument ryker, ondanks dat het totaal mislukte Mozes-beeld in het midden het geheel ern stig schaadde en schaadt. De beeldhouwer heeft niet nagelaten te doen wat in zijn vermogen was om zyn werk vernietigd ie krygen, maar de Paus-apdrachtgever hield niet van „probeeren" had daar trouwens geen tyd voor ook en de beklagenswaar dige kunstenaar stierf eenige jaren later, letterlijk bezweken onder de schampere aan merkingen der Romeinen, die zich ook nu nog door hun sarcasme onderscheiden. Nemen we eene der historische „pillen" als voorbeeld: „Guards con occhio torvo L'aqua che scorge al piè, Pensando, inorridito, Al danno che gil fè Uno scultorstordito!" 2) Ten laatste was het Paulus V die met het Paula-water tegemoet kwam aan de rechtmatige eischen der kleurige bewoners van het al-oude Trastevere. Deze Paus ge bruikte de resten van keizer Trajanus' aquaduct, die sedert eeuwen ln gebreke bleef het water uit de meer dan vyrenc» r'#; myien verre meren van Bracciano en Martig- nano aan te voeren, en zette zyn fontein niet onbeduidenden luister bij, door haar een plaatsje te geven op een der mooiste plekjes van Rome waar men een verrukkeiyk pano rama gei Helaas, was er ditmaal geen kardinaal Enrico prins Barberini meer, die de verde diging der klassieke oudheid op zich nam. Zoo kon het gebeuren, dat de Monte Giani colo een monument ryker werd, ten koste echter van de verwoesting van den Mi- nerva-tempel op het Forum Romanum, eene De Mozes-fontein op Piazza San Bernarda. In het midden het Mozesbecld dat tegelijk Michelangelo's kunst en paus Sixtus' V figuur wilde nabootsen, maar in beide bedoe lingen volkomen faalde. Het linksche relief Is van niemand minder dan van Giovan- battista della Porta. De vier leeuwen op de randen der bassins zijn imitaties sinds de o rigineeien naar het Vaticaan verhuisden. Op 't oogenblik, waarop bovenstaande sta tistiek werd opgemaakt, kon de woningnood in Holland als beëindigd beschouwd worden. Ongeveer 15000 krotwoningen waren afge broken. Voegen wij tot beter begrip dezer oijfers hieraan toe, dat meer dan de helft van door particulieren gezette woningen met re- geeringssubsidie zyn gebouwd, die soms 100 pet. van den kostenden prys vertegenwoor digde. Sedert deze statistiek is gepubliceerd, wordt de actie plaatselyk voortgezet. Al verstrekt de regeering geen crediet meer op 't oogen blik, de gemeenten gaan door met 't opruimen der krotwoningen en nieuwe woongelegenheid te scheppen. Amsterdam heeft ongetwijfeld op dit punt 't meest gedaan: einde Juni 1928 waren daar gereed of ongeveer gereed 28000 nieuwe woningen, terwül particulieren er al leen 16000 hadden gebouwd. Daartoe heeft Amsterdam een bedrag van 150 millioen gul den uitgegeven. In Holland, evenals ln Duitschland, heeft men spoedig de voordeelen hvr»ren van Het aantal personen, dat er de voorkeur aan geeft hun vacantie gedurende de win termaanden te nemen, wordt steeds grooter en het moet gezegd worden, dat eenige we ken verblijf in de bergen te midden van ys en sneeuw buitengewoon geschikt zijn om nieuwen lust en kracht tot werken te geven. Om iedereen in staat te stellen zoo tijdig mogelijk plannen te maken heeft de Reichsbahnzentrale für den Deutschen Rei- severkehr te Beriyn zorg gedragen Nr. 13 van de populaire Duitsche Verkeersboekjes „Winter in Duitschland" nu reeds te doen verschijnen. Het boekje geeft een volledig overzicht van alle streken in Duitschland die geschikt zijn voor de beoefening van de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9