Binnenlandsch Nieuws n nteuiueO Ja gon 1 Stadsnieuws Amsterdamse^ DE NATIONALE LANDSTORMDAG TE DEN HAAG GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE Eerst kijkt v DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Een défilé voor de Koninklijke Familie Het station Heemstede-Aerdenhout Een kasgeld- leening van f 1 millioen Een subsidieverleening B. en W. vragen machtiging, tegen parl- De H-NAFB te Rangoon aangekomen Het drama in de mijn „Maurits" De Engelsch-Fransche Vloot - overeenkomst De R. K. school in de St. Liduina-Parochie De aanbesteding LAATSTE NIEUWS Door een locomotief gegrepen De ontploffingsramp bij Melilla De verduisteringen bij de Hamburgsche K. P. D. Staking op de zeescheeps werven Aardschokken waargenomen De herdenking der Korintji- expeditie Achtervolging van de „Baune" De stakingsrelletjes op Billiton Tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld Een kruisgesprek tusschen Bandoeng en Den Haag W. L. Brückmann t De „Graf Zeppelin" boven Munchen DE SPAARNE34MK Haarlem - Amsterdam Ontploffing in een artillerie - arsenaal Prolongatie 101V, 99*x„ 241 154-j 165$ 167% 236 417 194 220} 810} 810i 1651 159% 94 22 1720 196 147 428 226 b 446 81% 226 150 59* 1654 92* 23f 65} 9%is 781 73 85} 227 2C01 1871 202 5M/1S 232V>-3 4151/S 192% -Yi 425 b 447-% 81 650 %-? 531 428% 170% 506% 197 81 In aansluiting op hetgeen wij in een ge deelte onzer oplage gisteren reeds mede deelden omtrent den nationalen Landstorm dag, die gisteren te 's Gravenhage is gehou den, kunnen wij nog het volgende melden: De samenstelling van de troepen, welke aan den Nationalen Landstormdag deel namen, was als volgt: Vrijwillige Landstormkorps Stelling Am sterdam 750 man. Vrijwillig Landstormkorps Alkmaar 1200 man. Vrijwillig Landstorm korps Nieuwe Hoil Waterlinie 640 man, Vrij willig Landstormkorps Kennemerland 200 man, Zeeuwsche Landstormersbond 1650 man, West Brabantsch Landstormverband 400 man, Vrijwillig Landstormkorps. Zuid- Holland West 850 man. Vrijwillig Land stormkorps Rotterdam en Gouda 1250 man, Vrijwillige Landstormverband Monden der Maas 400 man Friesch Landstormverband 2600 man, Vrijwillig Landstormkorps De IJssel 570 man Twentsch Landstormverband 980 man. Vrijwillig Landstormverband Drenthe 900 man Vrijwillig Landstormver band Voilenhove 450 man, Vrijwillig Land stormkorps De Limburgsche Jagers 1700 man. Vrijwillig Landstormkorps De Meierij 1800 man. Vrijwillig Landstormverband Dor drecht 900 man. Vrijwillig Landstormkorps De Veluwzoon 770 man, Het Veluwsch Land stormverband 450 man, Vrijwillig Land stormverband Groningen 1050 man. Voorts werd aan den Landstormdag deel genomen aoor het Vrijwillig Landstormkorps Motordiensc, dat met 100 auto's en 100 mo torrijwielen in den stoet meereed. Na het openingswoord van den heer L. F. Duymaer van Twist, voorzitter van de Na tionale Landstormcommissie, welke rede over het geheele veld, door middel van luid sprekers, verstaanbaar was. werden verschil lende redevoeringen gehouden. Rede dr. de Visser Dr. J Th. de Visser, lid der Tweede Kamer noemde het een verheffenden aanblik zoo vele jonge mannen uit alle oorden des land en van de meest verschillende godsdienstige en staatkundige richting geestdriftig en or delijk bijeen te zien, doch meende, dat dr beteekenis van dezen dag vooral ligt in het doel dat in de volle beteekenis natio naal genoemd mag worden. De landstormbeweging is een bewegin- des vredes. omdat het eerste, wat een volk behoeft om rustig zijn taak te kunnen vol brengen, is vrede. Evenals van het geweten bemerkt men van den vrijwilligen landstorm niet vee' zoolang alles goed is maar als er kwaad geschiedt als de revolutionnaire geest zich zou wilen doen gelden, dan staan deze duizenden mannen gereed om den omwen- tellngsgeest te helpen bezweren. Provoceerer doen zij niet, zij hebben in stilte hun wacht post betrokken om als de een of ander het zou wagen den vrede te verstoren, hem een krachtig „halt" toe te roepen en, zoo hij niet luisterde, hem onschadelijk te maken. Dit drievoudig ideaal „vrede, vrijheid vroomheid", worde in uw landstormbe weging, aldus eindigde spr., steeds hoog ge houden. Dan moge men schudden aan dc pijlers van den tempel der orde de zuilen kraken en vallen nooit. Rede mr. D. Fock De heer D. Fock, oud-gouvemeur-generaal van NecL-Indië, voorzitter van den Vrij heidsbond, noemde de stichting van den B V. L. een nationale daad. Bij de herdenking daarvan gaan de gedachten onwillekeurig terug naar November 1918, toen men dacht, dat de ontevredenheid hier te lande groot genoeg was, om hier een revolutie te ont ketenen. Het volk heeft toen getoond, dat het de revolutie niet wilde en dat het van oordeel was, dat ons land goed wordt be stuurd. Een bijeenkomst als deze heeft groote, waarde voor de versterking van het saam- hoorigheidsgevcel. Een echt nationaal gevoel dringt zich op den voorgrond als mannen uir alle oorden des lands bijeen zijn. Het Instituut bestaat als een waarschu wing tegen hen, die misdadige bedoelingen tegen den Staat hebben. Spr. eindigde met den wensch, dat in de 10 Jaren, die komen de Vrijwillige Landstorm wederom niet zal hebben op te treden. Rede oud-minister Colijn De heer H. Colijn, lid der Eerste Kamer noemde den B. V. L. een beweging uit nood geboren, dus niet een liefhebberij beweging die ook wel achterwege had kunnen blijven en ook niet een beweging gericht op bevor dering van persoonlijke of groepsbelangen doch een nationaal instituut, dat de belan gen van heel ons volk dient, een schild en beukelaar, niet meer en niet minder. De B. V. L. bedreigt niemand, doch beoogt slechts afweer en het mooie ervan is, dat hij uit het volk zelf is opgekomen, een open baring van een gezonden en krachtiger volksgeest. Wij zijn hier niet bijeen om te pralen maar om te herdenken de Novemberdagen van 1918, toen de grondslagen werden ge legd van de organisatie, die thans 60.000 leden telt, om te getuigen van den vasten wil het recht te helpen handhaven, wanneer zij daartoe geroepen worden, om te danker voor den zedelijken steun, dien de beweging biedt aan hen, die met de handhaving van orde en rust zijn belast en vooral om God te danken, dat Hij al deze 10 jaren ons land heeft willen bewaren voor omvangrijke oe- wegingen, waarbij uw bereidwilligheid zich in daden had moeten uiten. Rede mr. Deckers Mr. dr. L. N. Deckers, lid van de Tweede Kamer, herinnerde aan de Novemberdagen van 1918, toen duidelijker dan ooit bleek, van welk een onschatbare waarde het voor 'n land is te kunnen rekenen op trouwe beginselvaste burgers, bereid, als 't moet, tot de daad, de daad van vastberaden verdedi ging van haard en hof, gezag en troon. Grooten dank is Nederland aan die eerste landstormers verschuldigd en gansche scha ren van jongeren brachten dien dank spon taan door het goede voorbeeld geestdriftig na te volgen, zoodat thans meer dan 55.000 geoefende mannen gereed staan tot schra ging van het wettige gezag. Zet uw arbeid voort, versterkt uw gelede ren, houdt hoog de vaderlandsliefde, blijft hou en trouw aan haar. in wie het gezag zijn bekroning vindt, de Vredeskoningin, die, God geve het, regeeren blijve over een land, waar de vrede heerscht. Het défilé Daarna kwam het glanspunt van den mid dag. Om tien minuten over half vier kwamen 0. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana met gevolg in auto's aanrijden. De koninklijke auto's hielden halt op den hoek van de Adriaan Goekooplaan en de Johan de Wittlaan, aan de overzijde van de Duinoordkerk. Nadat de voorzitter der Nationale Land storm-commissie, de heer L. F. Duymaer van Twist, een kort begroetingswoord tot Konin gin, Prins en Prinses had gesproken en na dat de overige leden der commissie aan de Koninklijke Familie waren voorgesteld, na derde te kwart voor vier de ontzagwekkende stoet landstormers, voorafgegaan door de Koninklijke Militaire Kapel, de plaats van het défilé, dat de koninklijke personen, zit tend in d°n auto. aanschouwden. De Koninklijke Militaire Kapel, onder lei ding van len luitenant Louis Boer en twee andere muziekkorpsen, n.l. dat van het 5e regiment infanterie uit Amersfoort met den kapelmeester G. R. v. d. Glas en dat van het 6e regiment infanterie uit Breda met den kapelmeester L. de Morrée, stelden zich on geveer op het midden van het plein voor de Duinoordkerk op, om bij beurten het défilé muzikaal te begeleiden, zoodat steeds de muziek zich van die standplaats liet hooren. Steeds in volmaakte orde marcheerden de 25.000 landstormers, enkele grootere verban den achter hun Koninkb"- erkende vaandels, de overige met gewone vaandels, doeken en oranjeborden, vermeldende hun domiciliën, vele ook voorafgegaan door muziekkorpsen langs de Koninklijke Familie, die met on verminderde aandacht het plechtig voorbij trekken gadesloeg. En telkens, wanneer een vaandelgroet werd gebracht, beantwoordden de Koning'n en de Prinses dit met een min zame buiging en de Prins met het militair saluut. Overigens groette de Koningin elke zelfstandige afdeeling en dat waren er honderden met een vriendelijk hoofd- nijgen. Verschillende aardige momenten leverde het voorbijtrekken op; zoo toen de Friezen een luid hoera aanhieven, terwijl zij met het „hoofd rechts" de Koninklijke Familie pas seerden, en verder toen de Staphorsters in Lun origineele kleederdracht voorbij gingen, vervolgens toen de Limburgsche mijnwerkers met hun deputaties ;n mijnwerkerspak en de schoppendragers van Venray, de Limburg sche Jagers en de muzikanten van de Staatsmijn Wilhelmina in zwarte uniform met de groote witte pluimen op de hoofddek sels langs H. M. trokken. Ook de Barnevel ders, vele Zeeuwen en enkele andere kleinere groepen waren in hun typische kleeder dracht. Eenige groepen brachten een groet, die veel overeenkomst met den groet der fascisten vertoonde, enkele groepen volgden het voorbeeld der Fr ezen en konden een luid hoezee niet bedwingen, doch de over- groote meerderheid passeerde zwijgend allen, uitgezonderd de in uniform gekleeden. met ontblooten hoofde. De onafzienbare stoet werd besloten met liO auto's en eenige tientallen motorrijwie len van het vrijwillige landstormkorps „i .tordienst" in uniform He. was precies kwart voor zes toen de laatste deelnemer aan het défilé voorbijtrok; twee volle uren alzoo had dit geduurd. De Koning'n gaf in harte'ijke bewoordin gen na afloop aan den voorzitter en den militairen leider Haar groote voldoening over d!t défilé te kennen. De Koninklijke Militaire Kapel speelde ten slotte, toen de Koninklijke Familie vertrok, het „Wilhelmus". Nadat de landstormers op het Malieveld van eenige broodjes waren voorzien, begon om half zes de afmarsch naar het station Langzamerhand stroomde het Malieveld leeg. maar nog steeds kwamen aan de andere zijde nieuwe troepen opzetten. Ook aan de stations heerschte een groote drukte, maar tegen 8 uur kon men bemerken dat er eenige ontspanning kwam in de steeds maar doorgaande troepen. De meeste land stormers zaten toen alweer in den trein, die hen naar hunne woonplaatsen terugbracht. De Nationale Landstormdag is uitstekend geslaagd. Opruiiing Toen gistermiddag een aantal leden van den Bijz. Vrijw. Landstorm langs den Sche- veningschen weg opmarcheerde om zich naar Houtrust te begeven stond dicht bij het Vre- despalies een opgeschoten jongen van 22 jaar om zich heen te kijken alsof hij wat bijzon ders van plan was en loerde, of er ook poli tie in de nabijheid was. Toen hij zag, dat dit niet het geval was, riep hij, zoodat anderen net konden hooren: „Daar moesten ze een bom in gooien." Een officier van justitie in Ned.-Indië, die hier te lande met verlof vertoeft en vlak achter den lawaaimaker stond, pakte hem bij den kraag en leverde hem over aan den dichtstbijzijnden agent van politie, die hem naar het bureau op het Alexanderplein bracht, waar hij in arrest werd gehouden. Hij bleék te zijn een Haagsch koopman tegen wien proces-verbaal is opgemaakt wegens op ruiing. Gistermiddag zijn op de politiebureau* Rijswijksche weg en Prinsestraat aangebracht "enige colporteurs, die in verband met den landstormdag opschriften verspreidden van enti-militairistische strekking. Na inlichtin gen te hebben gegeven, zijn de gearresteerden vrijgelaten. Eenige pamfletten werden in be slag genomen. Donderdagavond vergaderde de ge- j koers en tegen een rente, welke niet meer zal mogen bedragen dan 1 pet. boven het promesse-disconto der Ned. Bank, een kas- geldleening aan te gaan van ten hoogste 1 millioen. De machtiging wordt verleend. meenteraad van Heemstede onder voorzit terschap van den burgemeester, jhr. J. P. W. van Doom. Afwezig de heer Van der Poll. Het station Heemstede De VOORZITTER kan tot zijn genoegen mededeelen, dat het station Heemstede Aerdenhout 7 October geopend wordt. De heer VAN UNEN vindt de opening geen genoegen. De toestand is dusdanig, dat geen een forens gebruik kan maken van het sta tion. Er is maar één trein 's morgens, die van 8.15 uur, waarmede de forensen kunnen rijden en die is voor velen te laat. 's Mid dags stopt alleen te 5.15 uur een trein, wat voor vele forensen te vroeg Is. Spr. meent, dat het te betreuren is, dat de gemeente er geld voor gegeven heeft. De VOORZITTER is van oordeel, dat het feit, dat Heemstede een station gekregen heeft, een voordeel is voor de gemeente. Langzamerhand komen er misschien wel be tere dienstregelingen. Er zijn trouwens niet veel aanvragen ingekomen tot wijziging van de dienstregeling. De heer VRING vindt de opening zoo'n belangrijke gebeurtenis, dat hij er wel graag eenige feestelijkheid aan verbonden had ge zien. De VOORZITTER antwoordt, dat dit overwogen is. Nu de Spoorwegen zonder eenige formaliteiten het station openen, zal ook de gemeente niets doen. Samengesteld raadscommissies. De raadscommissies worden de verschillende Tot lid wordt herbenoemd Hendriks. Lid Burgerlijk Armbestuur van het Burgerlijk Armbestuur de heer C. W. Jansen Berusten in een rechtsvordering B. en W. stellen voor, te berusten in een rechtsvordering inzake de betaling van een bedrag ad 392.24 als restant der inge volge art. 104, le lid, der L.O.-wet 1920 ver schuldigde uitkeering. Aldus besloten. Aanstelling leerkracht Het is noodig om de 6de en de 7de klasse van de openbare lagere school aan den Voorweg, te splitsen, omdat er thans 45 leer lingen zijn, waarvan 16 in de 7de klasse. B. en W. stellen den raad voor daarom een tijdelijke leerkracht aan te stellen. Aldus besloten. Aanschaffing leermiddelen B. en W. vragen een crediet van JGOO. aan voor de aanschaffing van leermiddelen en schoolbehoeften voor de 7e klasse der openbare lagere school aan den Voorweg. Het crediet wordt verleend. Vergoedingen volgens de L. O.-wet 1920 B. en W. stellen voor, de vergoeding vol gens art. 100 der L. O.-wet 192C over 1927 te bepalen voor de St. Jozefschool op 1376, voor de St. Antoniusschool L. O. op 1.768, voor de St. Antoniusschool UL.O. 1616, voor de St. Antoniusschool 1208, voor de Nlc. Beetsschool 497.60, voor de Bpsch en Hovenschool L. O. 1216, voor de Bosch en Hovenschool U. L. O. 3168. Verder stellen zij voor, af te wijzen het verzoek van het Kerkbestuur van den H. Bavo om vergoeding van de wedde van H. C. F. M. Verbunt als onderwijzer aan de St. Jozefschool. Aldus vastgesteld. Aangaan kasgeldleenlng Reglemcnt Burgerlijk Armbestuur B. en W. bieden ter vaststelling aan een 2e wijziging van het reglement van het Bur gerlijk Armbestuur. Aldus vastgesteld. Subsidieverleening B. en W. stellen voor, het bestuur der Vereeniglng tot Bevordering van het Onder wijs in Kinderverzorging en Opvoeding 100 subsidie te verleenen. De heer RIJKES bepleit de beschikbaar stelling van 1 k 2 lokalen. Boven het post kantoor zijn lokalen, welke reeds 2J4 Jaar leeg staan. De VOORZITTER antwoordt, dat die lo kalen verhuurd zijn aan het rijk. K. en O. moet zich dus verstaan met het rijk. De heer RIJKES gelooft, dat dit beter kan geschieden via het gemeentebestuur. Mevr. EIGOT acht de voorgestelde sub sidie te gering. Daarvoor Is geen geschikte lokaliteit te krijgen. Zij stelt daarom voor, 500 subsidie te geven, ie hoe-en Rf'KR-S en KWAK merkten on dat de bedoelde woningen door het rijk niet goed onderhouden worden. Als het rijk dien aangaande zijn verplichting niet nakomt, kan de huurovereenkomst verbroken worden. De laatste meent voorts, dat de gemeente geen subsidie moet verleenen. De VOORZITTER antwoordt, dat deze zaak thans niet aan de orde Is. Mevr. BIGOT verdedigt haar voorstel. Er wordt zoo weinig voor volksopvoeding gedaan in Heemstede; laat men er nu eens mede beginnen. De heer VRING merkt op, dat het stand punt van den heer Kwak er toe leiden zou, dat geen enkel subsidie meer verleend zou kunnen worden. De heer VAN DER ERF gelooft, dat het bestuur der vereeniging tevreden kan zijn met de houding van B. en W. Het voörstel-Bigot wordt verworpen met 104 stemmen. Voor de leden Vring, Bigot, De Voogt en Audritsch. Het voorstel van B. en W. wordt dan aangenomen. Verhuur grond B. en W. vragen machtiging aan mevr. I de wed. P. J. E. Lefèbvre-Kaars Sypestein te verhuren 14 M2. grond, gelegen op den hoek der Van Merlenlaan en Heimanslaan, tegen een huurprijs van 1.50 per jaar. De machtiging wordt verleend. Doortrekking Jan van den Bergstraat B. en W. stellen voor, in te willigen het verzoek van het bestuur van de Woning stichting „Op Eigen Wieken", goedkeuring te verleenen aan de doortrekking van de Jan van den Bergstraat tot aan de zuidelijke grens van de aan deze stichting toebehoo- rende terreinen, vormende een voortzetting van de bestrating. De heer RIJKES betreurt het, dat deze en andere zaken niet in de betreffende com missies zijn behandeld. Weihouder DROOG merkt op, dat dit voor onbelangrijke zaken gold. Laat men aan B. en W. overlaten, te beoordeelen, wanneer h'et van belang is, de commissies bijeen te roepen. De commissie voor Openbare Wer ken vergadert trouwens bijna altijd. Met de opmerking kan evenwel rekening gehouden worden. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Ruiling grond B. en W. stellen voor, met de N.V. Han- fa,?-, Bij de Indische Luchtvaart Maatschappij is het navolgende telegram van de beman ning van de H.-NAFB ingekomen: Gisteren te 14.15 uur (plaatselijke tijd) uit Calcutta vertrokken. Te 18.10 uur (plaat selijke tijd) te Akyab aangekomen. Heden te 7.15 uur (plaatselijke tijd) uit Akyab ver- i trokken en te 10.30 (plaatselijke tijd) te Rangoon aangekomen. Alles wel aan boord. Alhoewel het weer redelijk is, leveren de landingsterrein ten gevolge der regens, moeilijkheden op. Wij slaan er ons echter wel doorheen. dat lichte verwondingen bekomen heeft, is groot. Er word een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak van de ramp ingesteld. Amsterdam Nieuwendijk 225229 Utrecht Oude Gracht 1511 del Mij. eenige ruiling van grond aan te gaan op „Leeuw en Hooft". Aldus besloten. Herziening uitbreidingsplan Aangeboden wordt herziening 49 van het Uitbreidingsplan. Verlegging weg In verband met de plannen tot het ver- hoogen van de spoorbaan Haarlem—Leiden, stellen B. en W. voor, weg 506 te Verleggen, weg 508 te laten vervallen en met H. Brou wer ruiling van grond aan te gaan ten zui den der Zandvoortschelaan. De heer VAN UNEN is van oordeel, dat de kosten, uit dit voorstel voortvloeiend, voor 'V; van de Ncd. Spoorwegen moeten komen. De VOORZITTER antwoordt, dat door dit voorstel grootere kosten voorkomen wor den. omdat anders eventueele bebouwing af gebroken zou moeten worden. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Aanvaarding brug B. en W. vragen machtiging, van Gebr. van der Putten te aanvaarden de door hem te bouwen brug over de Bleekersvaart ter ver binding van de Eschdoornstraat met de Kerk laan, zoodra de brug is opgeleverd. De machtiging wordt verleend. Rondvraag De heer KWAK vraagt plaatsing van een lantaarn In de Van Merlenlaan en wel aan den zuidkant, zoo dicht mogelijk bij den Heerenweg. De heer VAN DER ERF vraagt plaatsing van een verlichten pijl aan de Kerklaan. Beide verzoeken zullen in overweging wor den genomen. De heer KWAK vraagt een betere ver keersregeling aan het Wilhelminaplein. De VOORZITTER antwoordt, dat deze zaak reeds meermalen onderzocht is, maar een afdoende regeling is nog niet getroffen kunnen worden. De heer DE BOER zou geen andere ver keersregeling wenschen aan het Wilhelmina plein. Automobilisten en motorrijders moe ten op dergelijke plaatsen langzaam rijden. Hierna gaat de raad in geheime verga dering. Sobrlëtas-bloem Morgen, Zaterdag, wordt alhier de bloempjesdag voor Sobrië- tas gehouden. Ook het tweede lijk gevonden SITTARD, 28 Sept. Gisteravond is ook het lijk van den mijnwerker Kramer, die Woensdag bedolven werd, gevonden. Bij het opruimingswerk is gebleken, dat een door braak over 15 Meter lengte heeft plaats ge- i vonden. De verplichte stutten in de mijn waren aangebracht. Heden overhandiging. LONDEN, 28 Sept. (V.D De Amerikaan- j sche antwoordnota op de Engelsch-Fransche vlootovereenkomst zal Vrijdagmiddag te 12 uur geliiktrdig te Parijs en Londen worden overhandigd. Het is waarschijnlijk, dat de inhoud van de nota in de ochtendbladen van Zaterdag zal worden gepubliceerd. Hedenmorgen werd door het R.-K. Pa rochiaal Kerkbestuur van St. Liduina, al hier, aanbesteed: Het bouwen van een school voor L. o. van 7 klassen projectie zaal en handwerklokaal, op het terrein aan de Timorstraat, alhier. Ingekomen waren 35 biljetten. Ingeschre ven werd als volgt: J. H. Eimeling, Nijmegen, 81275; A. J. Sambeek, Heemstede, 79650; J .v. Pelt, Amsterdam, 98200; G. P. Hebem, Haarlem, 87940; N. Cobelens, Haarlem, 85.950; A. G. Sevenhuysen, Haarlem, 90150; P. A. M. v. Deursen, Haarlem, 82100; H. v. Kullen, Amersfoort, 82200; A. Vergal, Amsterdam, 73246; W. Bimnik, Amersfoort, 83900; D. J. v. Buuren, Bloemendaal, 78400; Gebr. Venhoven en Evers, Heemstede, 76964; Schiphorst en Philips, Haarlem, 84760; J. v. d. Veen .Haarlem, 85559; Firma Ver- heyden en Smits, Haarlem, 86000; F. Phi lips, Haarlem, '84330; Firma Doedens en Schilder, te 't Zant, 79597; Joh. Verbeme, Hoorn, 84000; Karlmey Co., Amsterdam, 81100; J .Wittebrood, Eeemster, 83103; Firma J. H. Hoeben, Amsterdam, 91700; C. Jonckbloedt, Heemstede, 81750; G. v. Hagen, Haarlem, 78950; N. J. Tromp, Overveen, 76940; Gebr. Molenaar en Neu- téboom, Haarlem, 86995; Chr. Eskens, Amsterdam, 82700; Gebr. v. Putten, Heemstede, 79950; Firma Harddonk, De venter, 889C0; J. C. Limburg, Furmerend, 83250; R. Groenenberg, Amersfoort, 86600; F: Sehaag en Stegerboek, Alkmaar, 81500; M. Hoogervorst, Alkmaar, 97529; A. v. Holten, Haarlem, 91000; W. Thunis- sen, Heemstede, 77980; N. V. Aannemings- on Bouwbedrijf, Heemstede, 79997. De laagste inschrijver was A. Vergal, Am sterdam, voor 73246. l GRONINGEN, 28 Sept. Hedenochtend heeft op het emplacement van het station alhier een vrij ernstig ongeval plaats ge had. Nabij het viaduct werd een arbeider, W. Laning genaamd, die aldaar bezig was, werkzaamheden voor den aanleg van het derde perron te verrichten, door een rangee renden locomotief gegrepen. Hij geraakte met den rechterarm onder de machine, terwijl ook zijn linkerhand, waarmede hij de rails tracht te grijpen, verbrijzeld werd. Hij is naar het Diaconessenhuis overgebracht. Zijn toestand is redelijk. Thans 71 dooden PARIJS, 25 September. Naar het Journal meldt, is het aantal dooden tengevolge van de ontploffing in het fort bij Melilla tot 71 gestegen. Van de gewonden bevinden zich neg steeds 12 in hopeloozsn toestand. Don derdag heeft onder groote belangstelling van de bevolking de begrafenis van 't grootste deel der slachtoffers plaats gehad De Spaansche hooge commissaris liep aan 't hoofd van den rouwstoet. De schade wordt geraamd op 4 millioen peseta's. Op ds plaats van de ramp zal een mausoleum ter nagedachtenis aan de slachtoffers worden opgericht. Over de oorpiak van de ramp bestaat nog steeds onzekerheid. Men neemt aan, dat nalatigheid van een soldaat to1 de catastrophe geleid heeft. BERLIJN, 27 Sept. (V.D.). In verband met de verduistering van partij gelden in de Hamburgsche communistische partij heeft het Centraal Comité van de KP.D. In zijn zitting van gisteren blijkens een bericht van de „Rote Fahne" het volgende besluit genomen: „Het Centraal Comité veroordeelt ten sterkste de geheimhouding van de te Ham burg gepleegde fraude door partijgenoot Thalmann tegenover de leidende partij instanties en beschouwt dit als een politieke fout, welke de partij ten zeerste schaadt. Op zijn eigen voorstel wordt deze kwestie voor gelegd aan de executieve. Totdat deze affaire zal zijn geregeld zullen de functies van partijgenoot Thalmann blijven rusten. Volgens mededeeling van het Centraal comité ligt aan genoemd besluit het vol gende ten grondslag: Thalmann wlen per soonlijk geen blaam treft daar hij zich niet aan de verduisteringen heeft schuldig ge maakt, heeft met eenige zijner partijge- nooten getracht de hem en anderen bekend geworden verduisteringen voor de leidende partijinstanties geheim te houden en buiten haar om te regelen. BREMEN, 27 Sept. (V.D.). Na verwerping door beide partijen van de door den bemid delaar Dr. Stentzel gevelde arbitrale uit spraak voor de Duitsche zeescheepswerven en mislukking van de onderhandelingen op het Rijksministerie van Arbeid, heeft ook de Rijksminister van Arbeid de bindendverkla ring van de hand gewezen. De bij de verf industrie betrokken vakbonden hebben een oproep gericht tot de werknemers, waarin per 1 October het stakingsparool wordt uit gegeven. De staking zal door de vakbonden georganiseerd en geleid worden. LONDEN, 28 Sept. Op de West-Indische eilanden werden Donderdagavond te 8 uur 45 volgens uit Barbados ontvangen berichten twee aardschokken waargenomen, die 1215 seconden duurden. Verscheidene gebouwen te Bridgetown, de hoofdstad van Barbados, werden verwoest. PADANG, 27 Sept. (Aneta). Bij <fe plecht statige kransleggitig op de graven der ge sneuvelden bij de Korintjl-expeditie te San- daranagoeng, waren militaire deputaties uit PacTang tegenwoordig en uit Soengelpenoeh. Voorts waren autoriteiten en vertegenwoor digers der cultures aanwezig. Redevoerin gen werden gehouden en de bataljonsmuziek speelde cfen treurmarsch van Chopin, BATAVIA, 28 September (Aneta) Gis teravond heeft een motorboot met politie autoriteiten de „Baune" achtervolgd, maar was hedenmorgen nog niet teruggekeerd. Een tweede motorboot is uitgevaren, maar is tengevolge van een motordefect terugge keerd. Twee gouvernementstoomers en twee groote motorbooten zijn uitgevaren op zoek naar de vermiste motorboot. De gouveme- mentstoomer „Merel" heeft de vermiste mo torboot opgepikt. Alle uitgevaren schepen hebben Instructie gekregen terug te keeren. BATAVIA, 27 Sept. (Aneta) He<Jen keer de alhier uit Billiton terug de Adviseur voor de Chineesche Zaken, de heer Mouw, die mededeelde, dat de tosstand niet zoo ernstig was geweest, als men dien aanvan kelijk had ingezien. De heer Mouw dient thans een rapport omtrent zijne bevindin gen bij de Regeermg in. MEESTER CORNELIS, 27 Sept. (Aneta). De gevangen gehouden Sarpin, die gngeveer een jaar geleden den opzichter De Groot in de Tjipinang-gevangenis op gruwelijke wij ze vermoord heeft, wercf door dev Land raad alhier veroordeeld tot twintig jaren gevangenisstraf. BANDOENG, 27 Sept. (Aneta). Op ver zoek van den heer Quintus Bosz, Deensch. Consul te Soerabaja heeft gisteravond Ir. van Weelderen, hoofd van den dienst van P. T. T. een draadloos-telefonisch kruisge sprek gevoerd met de Deensche legatie te 's-Gravenhage teneinde namens de Denen in Ned.-Indië gelukwenschen aan te bieden ter gelegenheid van den verjaardag van den Koning van Denemarken. LAREN, 28 Sept. In het ziekenhuis ii overleden de kunstschilder W. L. Brück mann. Hij werd op 11 Maart 1865 In Den Haag geboren. MUNCHEN, 28 Sept. Te ruim half 9 verscheen de „Graf Zeppelin" hedenmorgen boven Mnuchen. Het luchtschip voer op vrij geringe hoogte. Het werd begeleid door een aantal vliegtui gen, die het luchtschip tegemoet gevlogen waren. Dr. Eckener zond draadloos een begroe tingstelegram aan de bevolking van MUnchen. Na 20 minuten vertrok het luchtschip In Z. MEDEGEDEELD DOOR VRIJDAG, 28 SEPTEMBER. Koersen i-teuen o>.etunj slaalsieeunigen. Neüenana l»n 3% Nederland I9it 4/a Nederl. 31. 6% N.-lndie 1923 L 4 ya N.ind. 1928 F Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij Resc. Dito Industrieën. Marg Unie Nederl. Kunstzyd» Maecubee Hou Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Indnstr. Buitenlanr Anaconda Cl S Steel srJa Vtscosa Gew. Peruvian iiandelsondern. Comp.comm du Liege 13 dooden PIACENZA, 28 September In het artil lerie-arsenaal alhier heeft gisteren een he vige ontploffing plaats gehad, waarbij 13 menschenlevens te betreuren zijn. Door onbekende oorzaak is in een der werkplaatsen een met kruit gevulden ketel ontploft. De uitwerking was vreeselijk. Het gebouw werd geheel verwoest. Er werden 11 arbeiders gedood en zeven anderen ge wond. Van de gewonden zijn er reeds twee overleden. Drie andere gewonden verkeeren nog in levensgevaar. Het aantal personal, Mijnbouw. Bueton Mijnbouw.. Redjang Lebong Petroleum. uortscne Petr Geconsolideerde Ken Olie Peilak Rubber. A dam Rubber Dell Batavia Rub •lava Rubber Serbadjadl SUau 1. C. C. Allied mtercontln Rubber Scheepvaart. Holl. Amerika "4]n dito Gem Sigend Kon Ned Stoomo Ken Paketvaart Mij. Nederland Rotterd Lioyo Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker, h V A, a......*..,..., Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak. Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembab Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific vv abash Chic Milw St Paui Kansas City South Erte Rallr 1C115/,, 101% 37% 647} 358 95} 150} 130 538 4.30} 171} £10 148} b 1971 81? 361S/ 61 69% 242 b 155 167% 169 220 16 4% 222% 66 201 611/16 37% 36%-4/ie 62% 59% J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10