Het verloochent zich nimmer Ned. R. K. bond van Kruideniers-vereenigingen Halfweg Verkeersongevallen Overreden Een postwissel vervalscht Poging tot doodslag mJVL te m.M. te De zaak-Mertens contra den burgemeester van Den Haag J. J, WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit drie bladen VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16972 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. „Het Witte Kruis' Het tragisch ongeluk te Voornaamste Nieuws Door de lucht naar Indië Opruiming van tollen Het drama in de mijn „Maurits" Prov. Staten van N oord - Holland Nieuw lid Wederom een proefvlucht van de „Graf Zeppelin" Kamers van Koophandel V-. Het vgfde badhuis In gebouw de „Nijverheid" werd gisteravond door de N. H. Veroeniging „Het Witte Kruis" een algemeene ledenvergadering gehouden. De voorzitter, de heer A. W. Michels, open de de bijeenkomst en verzocht den secretaris de notulen voor te lezen, welke werden goed gekeurd. Het bestuur heeft de plannen tot 't bouwen van een vijfde badhuis uitgewerkt, het wachten is nu op de gemeente. De kosten zullen 70.000 bedragen.'De bouw van een Eigen Huis is j.l. Zaterdag gegund aan C. Hart, zoodat binnen niet al te langen tijd de nieuwe woning betrokken zal kunnen worden Wegens periodiek aftreden van twee be stuursleden, Mevrouw HageboutWensing en de heer L. Modoo volgde een bestuursverkie zing. Bij acclamatie werden de oude leden in hun functie bevestigd. Voor de alg. Vergade ring werden 2 afgevaardigden gekozen n.l. de heeren L. Modoo en M. Bakker. In de kas- commissie werden gekozen de heeren W. J Vlodorp en J. A. M. Stolk. Op 2 en 3 October zal de Alg. Vergadering van „Het Witte Kruis" te Haarlem plaats vin den. De beschrijvingsbrief alsmede de be stuursvoorstellen voor die vergadering werden in den breede besproken. Dan volgde rond vraag en sluiting. Het congres te Amsterdam. De tweede dag van het congres van den Ned. R.K. Bond van Kruideniersvereenigin- gen werd begonnen met een H. Mis van dankbaarheid by gelegenheid van het eerste lustrum van den bond. Deze H. Mis werd opgedragen in de St. Nicolaaskerk te Am sterdam. Daarna werd te 11 uur het congres in Krasnapolskv voortgezet, onder leiding van den heer J. Nooyen. In deze byeenkomst kreeg de heer J. O. van Neerven gelegenheid om te antwoorden op dte besnrekingen welke den vorigen dag omtrent zijn prae-advies waren gehouden. Daarnawerden zonder stemming de con clusies van de heeren van Neerven en Schol te met eenige kleine wgzlgingen aan genomen. Het congres besloot daarop het hoofdbe stuur op te dragen zich te richten tot het hoofdbestuur van den Ned. R.K. Midden standsbond. met het verzoek een commissie in het leven te roepen ter bestudeertng van het op het congres besproken vraagstuk voor zoover het den middenstand raakt, en aan den Ned. RK Bond van Kruideniers- vereenigingen op te dragen, de voor de di recte uitvoering in aanmerking komende on derdeden van de stellingen van den heer van Neerven. voor zoover ze het kruide- niersbedrijf raken, door een commissie te la ten voorbereiden, zoo noodig in samenwer king met andere organisaties uit het be drijf. Na eenige bespreking werd het congres met den christeiyken groet gesloten. Des middags werd cTe algemeene verga dering van den bond gehouden. In zyn openingswoord bracht de voorzit ter dank aan den Weleerw. heer G. Smit, bondsadviseur, en de heeren P. van Bee'" en Th. W. H. Sluyter voor alles wat zij gedu- durende de vijf jaren dat de bond heeft be staan, in het belang van deze organisatie hebben gedaan. De jaarverslagen en begrooting werden goedgekeurd. Als lid van het hoofdbestuur werd met algemeene stemmen gekozen de heer J. w. Wellen uit Nijmegen. Behandeld werden eenige voorstellen van de afdeeling „St. Bavo" te Amsterdam. Na uitvoerige discussies werd besloten met alle ten dienste staande middelen de bank- of personeelscoöperaties te bestrijden, zoo noo dig in samenwerking met andere bonden. Verder werd besloten om pogingen in het werk te stellen om uniformiteit te verkry- gen in den suikerprijs, zoo mogeiyk gel dende voor het geheele land. Aangenomen werd het voorstel van de af deeling Amsterdam om te trachten te ver kregen, dat de inhoud van alle verpakkin gen in gewicht of maat op het etiket zullen voorkomen; alsmede een voorstel om maat regelen te overwegen om de biscultsbltkken op een en denzelfden verlaagden prys te verkrügen. Besloten werd tenslotte om de volgende algemeene vergadering In Nymegen te hou den.» Daarna werd de vergadering gesloten met den christeiyken groet. Mej. D. van der S. te Nieuw Vennep, In dienst by den landbouwer Th. D. aan den Leimuiderdijk, had de onvoorzichtigheid bij het mederijden met den melkauto van den heer C. J. op den Hoofdweg van den rijden den auto te springen met het noodlottig gevolg dat zy onder den auto geraakte. Haar been werd op twee plaatsen gewond, Dr. Schreuder verleende de eerste hulp, waarna zy per ziekenauto van den Gem. Geneesk. Dienst naar de Mariastichting te Haarlem werd overgebracht. Gisteren heeft het Amsterdamsche Ge rechtshof bevestigd het vonnis van de Rechtbank te Utrecht, waarby een schil dersknecht uit Eindhoven op 17 April 1.1. tot 1% jara gevangenisstraf was veroor deeld wegens valschheid in een publieke akte. Hy had volgens de te lastelegging op 11 October van het vorige jaar een postwissel, groot 9, op zijn naam naar een hotel te Utrecht gezonden en, na den wissel in ontvangst genomen te hebben, had hy het bedrag in 450 veranderd. De aldus vervalschte postwissel werd aan het post kantoor te Utrecht uitbetaald. Verdachte werd voor een soortgelijk feit reeds vroe- T te "B.Hertoerenbosch veroordeeld. Nadere byzondcrheden Gisteren is het anderhalfjarig meisje, dat, naar wij gisteren mededeelde, te Halfweg op zoo'n diep tragische wyze om het leven kwam, op de- Hervormde Begraafplaats te Halfweg begraven. Er was begrijpelijker wijze zeer veel belangstelling. Aan ons ber.cht van gisteren kunnen wy nog een en ander toevoegen. Allereerst is ons nader gebleken, dat de rat waarop de vader schoot niet In het ruim van het schip liep, maar op het erf, waarby de woonark nabij de Ringvaart gemeerd is. Op dit erf loopen verschillende kippen en kuikens, doch ook een niet te onderschatte aantal ratten. De ratten zgn zelfs zoo brutaal, dat ze n et alieen het kippenvoer opvreten, maar ook de kuikens als een lek ker hapje prefereeren. Zondag J.l. maakte de eigenaar van de woonark, vanuit de woon kamer van het schip, jacht op de onge- wenschte gasten, welke op het veld liepen. Hij zat 1 meter van het raam verwijderd, met een geladen oud-model buks voor zich, ge reed om te schieten. Voor het kozijn spee de zyn dochtertje Plotseling kwam het kind vlak voor den loop van de buks staan. De moeder zag dat, snelde toe om het weg te trekken. De vader schrok hevig, de loop van de buks was nu juist gericht op het hoofdje van het kind en op onverklaarbare wyze ging het schot af. Het kind kreeg een kogel in het hoofd en werd in zorgzamen toestand naar de Maria stichting gebracht, alwaar het spoedig daarna overleed. Vanzelfsprekend was de vader radeloos en waanzinnig van smart Wy kunnen hier wel spreken van een zeer tragisch ongeval, daar niet is komen vast te staan, hoe de mogelgk- he'd bestond, dat het schot afging. In de omgeving van Halfweg heeft het ongeluk een diepen indruk op de menschen gemaakt en heeft men zeer te doen met de zwaar getroffen familie. Het Amsterdamsch gerechtshof heeft in hooger beroep behandeld de zaak tegen een 38 jarig magazijnmeester, die door de Amsterdamsche rechtbank op 28 Juni j.l. was veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf wegens poging tot doodslag op zyn echt. genoote. Verdachte had zyn vrouw, met wie hy in oncenigheid leefde, met een revolver be dreigd. Hij had echter niet kunnen schieten, daar eenige familieleden, die bij dit vaor- val tegenwoordig waren, hem dit hadden belet. De advocaat-generaal, mr. baron Van Harinxmathoe Slooten, was van oordeel, dat men hier te doen heeft met een onvry- willig opgegeven poging. Mocht het Hof van meening zijn. dat hier een vrijwillig terugtreden is geweest, dan blijft nog be staan de subsidiair ten laste gelegde be dreiging met doodslag. Spr., het vonnis juist gewezen achtende, vroeg er bevestiging van. Mr. Büchenbacher, de verdediger, achtte geen strafbare poging tot doodslag bewezen en pleitte vryspraak. Pleiter was ook van oordeel, dat de be dreiging met doodslag niet is bewezen. Subsidiair vroeg pi. by veroordeeling de uiterste clementie met verdachte te willen betrachten. Uitspraak 11 October a.s. Een der mijnwerkers, die in de mijn Man rits onder vallend gesteente werden bedolven is om het leven gekomen; naar den ander wordt nog gezocht. De nationale Landstormdag te 's-Graven- hage. B. en W. van Rotterdam hebben geant woord op den brief van minister Kan inzake de benoeming van mr. P. Droogleever For- tuyn tot burgemeester van Rotterdam. Z. Exc. Mgr. W. A. GUlswUk is naar Znld Afrika vertrokken. Een conferentie met den Rijksbemiddelaar inzake het conflict aan „De Schelde" te Vlls- singen heeft plaats gehad. De werkgevers aanvaardden het voorstel van prof. Aalberse. De arbeidsorganisaties zullen beraadslagen. Een artikel van Mussolini In verband met de afneming van het geboortecgfer. De staking in de textiel-bidnstrie ta Noord-Frankrijk breidt zich uit. De ontploffingsramp bö Melflla; het aan tal doodcn gestegen tot 71. Hoogste Barometerstand 767.9 Vestmanör. Laagste Barometerstand 741.6 Vardö. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit oostelijke richtingen, meest zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijniyk regenbuien, iets zachter des nachts. Het O. M. by de Haagsche Rechtbank, vierde kamer, waargenomen door mr. Hoek- stra, nam gisteren conclusie in de zaak van den tandarts Mertens tegen den burgemees ter van 's-Gravenhage, waarin de heer Mer tens schadevergoeding eischt voor het feit, dat de burgemeester hem in den gemeente- raads als „onbetrouwbaar" had geken schetst. De officier overwoog eens, dat hetgeen de burgemeester in den raad heeft gezegd, slechts diende tot voorlichting, zoodat hier geen opzet tot beleediging kan worden aan genomen. Verder overwoog de officier, dat de acte niet gestuit is door de instelling van een eereraad. Wanneer dit wel het geval zou zyn, dan zou de nieuwe verjaringstermyn thans reeds weer zyn verstreken. Ter zake van de onrechtmatige daad be riep mr. Hoekstra zich op het z.g. strooppot arrest van den Hoogen Raad, zich ten deze geheel aansluitend bg het pleidooi van mr. W. A. Telders. De officier concludeerde mitsdien tot ont zegging van den eisch. De rechtbank zal over 4 weken vonnis wijzen. Barometerstand 9 u. v.m.: 755 achtertA OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7,11. Een foto van de verwoestingen, welke een orkaan in Florida heeft aangericht. Da 4udstooten knapten iizeren telefoonpalen af als dunne boomnie* BUREAUX: MASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 cl.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zgn mgevoige de verzekermgsvoorwaarden f Of) Aft ------- l; i -«mm Levenslange gelieeie ongeschiktheid tot werken door f*7f'al og een ongeval met, 4 o n bg verlies van een hand, c jac bg verlies van een fCfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 uUUlL" verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 ï)U.~ doodelgken afloop; 1 CiC\}.~een voet of een oog; IIL J." duitn of wijsvinger; lUU.'been of arm oy 'n breuk van f in bij verlies ee» I ■ril."anderen vinger. JUBILEUM J. VRIJER De heer J. Vryer, procuratiehouder van het bykantoor IJmuiden der Haarlemsche Bankvereeniging heeft zyn zilveren jubi. leum in dienst van deze Instelling gevierd. Des middags om 4 uur werd de jubilaris gehuldigd in de directiekamer van het bankgebouw in de Kanaalstraat in tegen woordigheid van den directeur der Haar lemsche Bankvereenging, den heer N. Le venkamp, de directeuren van het Bykan toor, de heeren Stoel en Regnders en het geheele personeel. Het eerst sprak de heer Levenkamp, die zeide met groote voldoening namens de directie waardeerende woorden te spreken. Spr. roerde de wijze waarop de jubilaris steeds zijn werk heeft verricht, en welke hem spoedig deed opklimmen. Als aanden. ken aan den jubileumsdag bood de heer Levenkamp namens de directie een horloge aan. Namens directie en personeel van het bijkantoor sprak de heer Stoel, die zeide met genoegen gedurende meer dan 20 jaar Dr. A. Zimmerman, die zich als burge meester van Rotterdam met eiken dag meer onmogelijk maakte, die als Volkenbonds commissaris voor Oostenrijk in dat land een bitteren nasmaak heeft achtergelaten en die als auteur in „de Telegraaf" onder eigen bevolking het vertrouwen in zyn objectiviteit gaandeweg heeft kunnen zien dalen, was voor den Volkenbond bedenkelgk teeken! nog goed genoeg, om hem te benoemen tot President van het Engelsch—Mexicaansch scheidsgerecht. In verband daarmee heeft Dr. Zimmerman op een vorsteiyk ingerichte boot een reis naar Mexico gemaakt. Nauwelgks heeft hy in Cherbourg voet aan wal gezet, of hy laat zich in het kort Interviewen door een Telegraaf-man en nauwelgks is het slot van de huisdeur achter hem toegeslagen, of hg grijpt naar zgn vul pen, om in hetzelfde blad zyn beschouwin gen over dat land van den befaamden Calles neer te pennen. Wy wilden wel eens een oogenblik ge dachten-lezer zgn, om eens te weten te komen, waarom toch de heer Zimmerman zoo zeer bijzonder zgn liefde heeft verpand aan het sensatieblad zonder beginselen dat „Telegraaf" heet. Het strijdt zoo geheel en al met den strengen maatstaf, welke deze schrgver aan het doen en laten van anderen pleegt aan te leggen! Waarom schrgft hij met name niet in de deftige bladen van zijn richting „Algemeen Handelsblad" en „N. Rotterdamsche Crt."? Het is misschien kin derachtige nieuwsgierigheid van ons, maar het waarheidslievende antwoord op die vraag, zouden wy toch wel eens graag voor ons zien (trouwens dien wensch koesteren wij niet alleen ten aanz'en des heeren Zimmer man!) Het zou wellicht verhelderend op ons kunnen werken... Maar wg komen op ons uitgangspunt terug! De heer Zimmerman haast zich dus in „de Telegraaf" over Calles en Mexico te schry- ven. Op zich een hacheiyk bestaan voor i iemand, die dat land met een neutrale op- j dracht bezocht. De schrijver voelt dat blyk- j baar zelf ook en poogt daarom „den neutrale" uit te hangen, zooals trouwens zyn „brood heer'" de Telegraaf voortdurend poogt te doen. In een eerste artikel tracht hy den lezers argeloos een ooinie te suggereeren; hij spreekt nog niet over godsdiensttwisten. Maar het is merkwaardig, welk een sfeer van adoratie en bewondering Zimmerman rond dezt kerkvervolger weet te scheppen Het is alles veneratie voor Calles en zyn vrienden, wat de Zimmerman-Telegraaf- klok slaat. In een tweede Telegraaf-artikel echter wordt de schryver al vrgpostiger. Zgn neu trale opdracht vco- den Volkenbond belet hem niet meer het onderwerp van de gods- diensttwiste te bespreken. O, wat in Mexico geschiedde is niets by- zonders; het is als het ware een uitvloeisel van het internationaal gebeuren op cultu reel gebied; het is een eenvoudige stryd om de machtalleen het gebeurde wat hevi ger. maar ochalles is daar heviger want de natuur is zoo warm! Maar verder is er niets bgzonders, hoor! En zoek het vooral toch niet in de regeeringsmethoden van den hoogst achtenswaardigen Calles! Nog even steekt Kerkvader Zimmerman den vinge- op tegen Rcme; dat men daar wel mag oppassen, want anders verlaten de menschen de Kerk heelemaall Laten ze dat op het Vaticaan nu eens van Zimmerman aannemen! Van al de moordpartgen, martelingen mishandelingen enz van priesters, klooster- Het s.s. Gen. Verspijck, dat gisteren van de Haarlemsche Scheepsbouw Mij. naar Am sterdam vertrok om daar gedokt te worden, is in den Mooien Nel aan den grond gcloopen. lingen en leeken heeft de brave Volkenbonds man-Te! egraafschrijver nooit iets gehoord Of men Fimmen of Zimmerman leest, het gelijkt op elkaar als twee druppels water alleen op Zimmerman heb je geen vat Alleen dit verschil is er nog: van Fimmen kun je het een beetje begrijpen, hg en Cal les hebben samen in een en hetzelfde revo- lutionnaire bedje geslapen, in de revolutlon- naire watjes gelegen, maar Zimmerman, dat is toch de mijnheer, d e anders menschen als Cal!es rangschikt onder „de aangespoelden der democratie", onder het meest verachtelgke menschensoort der „revolutionnairen"!? Daarom verbaast ons die litteraire om helzing van Zimmerman en Calles nog meer, dan de omhelzing eenigen tgd terug tusschen Zimmerman en Van Burink. Bon sang ne peut mentir! Met het derde postvliegtuig, dat thans op weg is naar India, worden 25 zakken lucht post vervoerd met een totaal gewicht van 195. 920 K.G. bruto en 188, 405 KG. netto De zending bevatte 11.234 brieven (waarvan 860 aangeteekend) 3616 briefkaarten (waar van 224 aangetekend. 15 drukwerken. 5 monsters en 23 postwissels, totaal 14 893 stuks. Vergeleken met de luchtpostzending van 20 Sept. j.l. valt voor brieven en brief kaarten een vermeerdering te constateeren met resp. 1838 en 240 stuks. Het aantal druk werken is 46. stuks m'nder. monsters en postwissel rep. 1 en 6 stuks meer. De H-NAFB op weg naar Rangoon Reuter seint uit Akyab d d. 27 dezer: Het Nederlandsche vliegtuig (van Moll) is heden alhier aangekomen en vertrekt mor genochtend naar Rangoon. De H-NAFC te Boedapest Het derde toestel, dat den tocht naar Indië begonnen is. de H-NAFC, is gisteren om 11.05 uur uit Neurenberg vertrokken en om 15.40 uur in Boedapest aangekomen. Alles is in orde. Heden wordt de tocht voortgezet. i Bezichtiging der vliegtuigen De K. L. M. verzoekt mede te deelen, da' de vliegtuigen, die voor Indië bestemd zijn ook Zaterdag en Zondag a s. van 1 uur af op Schiphol bezichtigd kunnen worden. De raad der gemeente Diever heeft be sloten tot het afschaffen van den tal tus schen Dieveibrug en Vledder en van de tol len te Wittelte en Zorgvlied, ingaande 1 Mei 1928. Te Vlaardingen is een vergadering gehou den van houders van ry- en voertuigen u:t die gemeente om te komen tot een actie voor eventueele opheffing van de drie tollen ron- d' m Vlaardingen. Deze tollen geven volgens de gemeentebe- grooting 1929 een geraamde netto-winst van 32.608 aan die gemeente en •bovendien nog 7862 aan de gemeente Massluis. Na eenige besprek ng werd besloten een adres aan den raad te zenden, waar:n ge vraagd zal worden maatregelen te treffen, waardoor de genoemde tollen kunnen wor den opgeheven en zoolang dit nog niet is ge schied. dat alle bezitterss van rij- en voer tuigen uit de gemeente Vlaardingen zich kunnen abonneeren. Een der mijnwerkers omgekomen De ander is nog niet gevonden Naar uit Sittard gemeld wordt, is gister middag in de mijn „Maurits" het lijk ge borgen van den mynwerker Luzar, die giste rennacht met den mijnwerker Kramer onder gesteente werd bedolven. Luzar was gehuwd en laat een vrouw en twee kinderen achter. De andere mynwerker is nog niet ge vonden. I By besluit van 27 September 1923 is door den voorzitter van het Centraal Stembureau tot lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland benoemd verklaard: de heer H. F. van Nuland te Schagen, zulks ter voorzie ning in de vacature, in dat College ontstaan door het overlijden van den heer J. Burger Men meldt ons uit Friedrichshafen: Hedenmorgen te 7 uur is het Duitsche luchtschip „Graf Zeppelin" opnieuw ge start. 't Was bg het vertrek windstil. Daar men evenwel tegen den middag slecht weer verwachtte, is het waarschgnlgk, dat de „Graf Zeppelin" geen langdurige vlucht zal maken. Aan boord van het luchtschip bevinden zich o.a. de president van den Rijksdag, Loebe, en eenige Engelsche en Amerikaansche vaklui. In totaal bevinden zich ongeveer 75 personen aan boord. Het luchtschip vertrok in N.-O. richting. PARIJS, 27 Sept. (VD). Hier ter stede •ergadert thans de Internationale Kamer 'an Koophandel met het doel te beraadsla- ;en over het houden van het Wereld-Con gres van Kamers van Koophandel, dat te Amsterdam gehouden zal worden. met den jubilaris te hebben samengewerkt. Als bewijs van onze waardeering en vriendschap bieden wij u een geschenk aan, een radiotoestel, dat u menig prettig oogenblik moge verschaffen. Aan mevr. Vryer bood spr. bloemen aan. Namens het personeel sprak nog de heer Koning, waarna de heer Vrijer voor de hul diging dankte, voor de waardeerende woor den en geschenken, maar vooral voor de medewerking, welke hy steeds in het be lang van het bedrgf had ondervonden. Nadat een foto gencmen was, bleef men nog eenigen tgd gezellig byeen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1