Seringa &Wuthricl),Raai?eni Stadsnieuws 0^ GEIwm J. KORT JAN VAN DER PïGGE liORCiEM HAARDEN EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANTVRIJDAG 28 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken Een Derde Orde-dag te Haarlem Zondag 7 October a.s. De bietencampagne BURGERL. STAND Verkeersongevallen Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 Agenda 29 September Slgarenmagazlln „DE GEKROONDE MOOR" Gevestigd Ao 1SOO GROOTE HOUTSTRAAT 81 TELEFOON 12177 Keur oo'leetie kwaliteitssigaren. Speciale Afdeeling Geïmporteerde Havana Sigaren De spoorwegovergang aan de Kleverlaan Marlavereeniging en Kruisverbond Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem De federatie in de typografie Propaganda-Campagne van den R.-K. Volksbond Jubileum Incassodienst Jubileum Q. v. d. Hoek In het water geraakt Alweer een botsing tusschen tram en auto Statuten Besmettelijke ziekte De vacature-Jhr. van Lennep Bloembollencultuur in Duitschland De handel in bollen in Amerika mr „Nestor Martin" „Holland" „Carlshutte" Sociëteit ,St Bavo" 6 tot 7 uur Geel wit 7 uur Gewone zittingen 2 uur Bestuur Kamer-Centrale Haarlem. St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59 8 tot hall 10 ut:- geopend. 3t dsschouwburg, Wilsonsplein 8 uur Het Vereenigd Tooneel. De Strafzaak „Mary Dugan". Cinema-Palace, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (Alleen voor vol wassenen). Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (Alleen voor vol wassenen) BemDrandt-Theater, Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen (Alleen voor volwassenen). Jaarvergadering In de algemeene vergadering van aandeel houders werden het jaarverslag en de Ba lans en Verlies- en Winstrekening goedge keurd. Besloten wetd op de preferente aandeelen een dividend van 4 pet. over de boekjaren 1921/1922 tot en met 1927/1928 uit te keeren en een onverdeeld winstsaldo ad 32.011 op nieuwe rekening over te brengen. De heeren P. H. Fentener van Vlisstngen en mr. L. F. H. Regout werden als Com missaris herkozen, terwijl in de vacature ontstaan door het aftreden van den heer dr F. M. Wibaut werd voorzien door verkiezing van den heer J. ter Haar Jr., wethouder der Gemeente Amsterdam. Overeenkomst omtrent het leveren van gas met verschillende gemeen ten en de Ver. Koninkl. Papierfabr. Van Gelder Zonen. Met de P.E.G.E.M. geen definitieve over eenstemming bereikt. De op richting der stikstoffabriek. Winst 210.568 (nihil); uitkeering van het achterstallige dividend op de preferente aandeelen Aan het op de algemeene vergadering goedgekeurde verslag der directie over het boekjaar 1927—1928. ontleenen wij het vol gende: De nieuwe opslagkraan kwam eerst in den aanvang van 1928 in bedryf. De derde los kraan kon in Juli van dit Jaar in bedrijf worden genomen. Het rollend materiaal werd .epnieuw uitgebreid. Gaslevering Met de gemeenten Krommenie en Wor- merveer werd overeengekomen, dat zij al het door hen benoodigde gas gedurende 20 jaren van ons zullen koopen. De persleiding zal door ons zoo spoedig mogelijk gelegd wor den. Met de levering zal in 1929 kunnen „worden aangevangen. Hoewel zulks valt bulten het verslagjaar. willrfT wij hier vermelden, dat met de ge meente Haarlem werd overeengekomen ge durende twee jaren een beperkte hoeveel heid gas te leveren. Met de Vereenigde Koninklijke Papierfa brieken Van Gelder Zonen te Velsen werd gecontracteerd voor de levering van gas voor stookdoelelnden. De benoodigde inrichtingen ten behoeve van deze levering kwamen tot stand. Sinds April van dit jaar vindt de levering plaats. Electriciteitslevering Langdurige onderhandelingen voerden ten slotte tot overeenstemming met de P. E. G E. M. Inzake het vraagstuk der electricitelts- aflevering, behoudens het vervullen van twee opschortende voorwaarden. Nadat gebleken was, dat van den Rijkswaterstaat geen ge schikt terrein kon worden verkregen, stem den wij er In toe aan de P. E. G. E. M. een ons toebehoorend stuk grónd te verkoopen dat voor het doel geschl' kan worden ge maakt. Ten aanzien van de tweede opschor tende voorwaarde, dat de minister van Wa terstaat den inbreng van de oude provin ciale centrale te XJmuiden ln de P. E. G E. M. zou goedkeuren, zijn moeilijkheden gerezen van zoo ernstigen aard, dat bi) het schryven Van dit verslag geconstateerd moet worden, dat de aanvankeUjk bereikte over eenstemming vermoedeiyk niet tot het af sluiten van een definitieve overeenkomst zal kunnen leiden. a feit, dat het transport der grondstoffen, bij gemis aan een opslagkraan, slechts gebrek kig kon worden bewerkstelligd. De voor dezen schadepost geopende rekening is per 31 Maart 1928 afgesloten en zal in het thans loopende boekjaar derhalve niet meer voor komen. Voorts wordt een bespreking gewyd aan de marktpositie. Het verslag merkt d.t.a. op: In ons vorig jaarverslag gaven wü het marktbeeld tot in het derde kwartaal van het vorige kalenderjaar. Van den invloed der staking in den Engelschen kolenmynbouw (1926) was toen weinig meer te bespeuren De verdere ontwikkeling van de markt voor ruwyzer is ongunstig gebleven. Vooral de Engelsche -noteeringen zijn belangrijk ge daald en niettegenstaande in Engeland de productie van gietery-yzer en hematiet voortdurend meer wordt verminderd, laar, de afzet alles te wenschen over. Op het vas teland van Europa (België, Luxemburg en Frankrijk) zün de verhoudingen minder slecht dan in Engeland. De markt voor de eenvoudige kwaliteit gieterij-ijzer (Lux III) Is zelfs iets vaster geworden. Alles, te zamen genomen echter laten de pryzen voor ruwyzer veel te wenschen over. In Frankrijk werd het invoerrecht op he matiet met ingang van 16 Maart 1928 ver hoogd van 50.70 Fr. frs. op 80 Fr. frs. per 1000 K.G. Onze afzet daarheen, dien wy belangrijk hadden kunnen opvoeren, onder vindt hiervan veel nadeel. Ook de prijsontwikkeling in de Ver. Sta ten van Noord-Amerika is onafgebroken ongunstig geweest en wel in die mate. dat deze in vorige jaren voor ons zoo bijzonder belangrijke markt grootendeels is weggeval len. Dat wy onder deze omstandigheden onze geheele productie wisten te plaatsen en slechts geringe voorraden behoefden aan te houden, stemt tot tevredenheid. In Nederland verkochten wy 46.700 ton. Een grooten invloed op het verloop van de ertsmarkt had de staking ln de Zweed- sche ertsmijnen. De pryzen voor ertsen zijn dientengevolge belangryk gestegen, wat niet zal nalaten den kostprijs van het ruwijzer te verhoogen. De kolenmarkt ls voortdurend zwak. De kolenmynbouw werkt met verlies. Ten aanzien van de markt der bijproduc ten kan vermeld worden, dat het afgeloopen boekjaar gunstig was voor teer en teerpro- ducten. doch dat sinds het voorjaar de pry zen aanmerkeiyk gedaald zyn. Voor benzol daarentegen kunnen wij thans betere pryzen bedingen, als gevolg van de verhooging der benzineprijzen. Voor rmmoniumsulfaat heeft het stikstof syndicaat de pryzen van het vorige jaar ook voor dit Jaar gehandhaafd. Op het gebied van internationale samen werking door middel van conventies, valt niets belangrijks te berichten. De interna tionale ruwstaal-conventle in haar huidigen vorm is practisch van zeer geringe beteeke- nis gebleken. In het afgeloopen boekjaar waren de be drijfsresultaten der Soc. Anonyme Carrières de Namêche bevredigend. Na ruime afschrij- vingen kon 32 pet. dividend worden uitge keerd. De Phönlx A.G. kon een dividend van 6k» pet. onder hare aandeelhouders verdeelen. De netto-winst bedraagt 210.568 (nihil) waardoor wy ln staat zyn over het prefe rente aandeelenkapitaal een zoodanig oe- drag uit te keeren, dat het achterstallig di vidend op dit kapitaal geheel wordt aange zuiverd. Evenals in vorige jaren kunnen wy vast stellen, dat de verkoopwaarde onzer deel nemingen in aanverwante ondernemingen aanmerkeiyk hooger is dan de waarde waar voor zij te boek staan. De grondstoffen zyn tegen inkoopprijs geboekt, producten tegen zoodanige pryzen dat daarop by verkoop in het nieuwe boek jaar geen verlies is geleden. De jaarcyfers Op de balans per 31 Maart 1928 komen de volgende posten voor: Activa: fabr. terrei nen en Installaties 15.303.825 15.252.172» grondbezit en woningen 1.444.265 1.452.883). deeln. in aanverwante onder nemingen 11.508.927 11.436.927), voor raden 2.305.519 1.827.365), debiteuren 3.719.992 2.187.899), kas en kassiers 43.893 82.318), totaal 34.326.424 32.239.567). Passiva: aand.kapitaal gepl. 30.125.000 (als v. j.), stat. reserve 10.448 (als v. j.) opgenomen gelden 2.289.157 746.083) crediteuren 1.530.549 1.208.035), herstel lingsfonds 160.701 150.000), saldo winst 210.568. Winst- en verliesrekening. Credit: Voor- deelig saldo exploitatierekening 945.596 I stellen. Wie dat zijn zal moet nader wor den uitgemaakt: daaraan moeten namelijk nog eenige besprekingen voorafgaan. Zondag 7 October wordt te Haarlem een Derde Orde-dag gehouden, uitgaande van de Federatie van Derde Orde Afdeelingen te Haarlem en Omstreken. s Morgens vindt een algemeene H. Com- door het bedanken van jhr. mr. Van Len munie plaats ln de verschillende parochie- nep vrijgekomen zetel in het college van kerken voor alle tertiarissen. Om half 4 Gedeputeerde Staten op te eischen. De s middags wordt een plechtig Lof gecele-fractie zal dan ook een eigen candidaat breerd m de kathedrale kerk. 's Avonds te half acht vindt een groote feestelijke o leen- komst plaats ln het gemeentelijke concert gebouw aan de Lange Begijnestraat. Op die bijeenkomst zal de Zeereerw. Pater Wilhel mus de Leeuw O. F. M. het woord voeren, nadat een kort welkomstwoord gesproken zal zyn door den voorzitter der Federatie. Doch de aantrekkelykheid van deze verga dering ligt niet alleen besloten in de feest rede van pater De Leeuw. Er zal bovendien nog een lezing met lichtbeelden gegeven worden door den welbekenden Jan Beerends, die een voetreis naar Rome gemaakt heeft. Zyn lezing zal handelen over St. Franciscus van Assisië. Verder zal de avond opgeluisterd worden door het zingen van verschillende liederen. Men ziet dus uit dit met zorg opgestelde programma, hoe de Federatie zich ten doel gesteld heeft, een keurlgen propaganda- avond te geven. Uit den aard der zaak ziet het Federatiebestuur nu ook gaarne vele tertiarissen bij de verschillende feestelykhe- den. vooral des avonds in het Concertge bouw. Het zal een by uitstek mooie avond worden, waar men veel te genieten krijgt. Het bijwonen van dezen mooien katholieken avond zal een ware ontspanning blijken te zyn en daarom mag met vertrouwen ver wacht worden, dat alle tertiarissen een drachtig zullen opkomen, om de ruime con certzaal geheel te vullen. Hetrectoraat Van het Kennemer Lyceum heeft verzonden twee adressen en wel aan den Raad van Haarlem en aan de directie der N Z. H. Aan Haarlem's raad herinnert het adres er aan, dat reeds verleden jaar de vraag werd gericht, of niet terr spoedigste maat regelen genomen moesten worden, die de ge varen voor jong en oud by den spoorweg overgang aan de Kleverlaan verminderen. Nu de beide onderteekenaars van het adres, dr. De Vletter en dr. Van Esveld, hun werk hervat hebben en zich door hun dage- lykschen gang van hun woning naar de school opnieuw kunnen overtuigen, dat een zeer sterk oponthoud bij het passeeren van den bovengenoemden overweg gepaard gaat met uitdrukkelijk gevaar, vooral voor de jeugd, verzoeken zij met aandrang aan dit voor vele ingezetenen der gemeente Bloe- mendaal gevaar opleverende verkeers-pro- bleem een einde te maken. Daar het onwaarschynlljk te achten ls, dat de Nederl. Spoorwegen er toe zullen overgaan een viaduct te bouwen, of beter gezegd, dat vermoed kan worden, dat de zeer hooge onkosten van zulk een viaduct ten laste der aangrenzende gemeenten gebracht zullen worden, meenen de ondergeteekenden te moeten verzoeken, aan de oplossing van de zeer groote gevaren aandacht te willen geven, door te trachten een verbinding tot stand te brengen tusschen het Kinheimpark (en het achter het Kinheimpark gelegen gedeelte van de gemeente Bloemendaal) en hét Julianakwartier, met name het Adriaan Stooppleln. Aan de directie der N. Z. H. wordt ver zocht. om aan de bestuurders van de tram wagens op de lyn O verveen-station Haarlem opdracht te geven om onder de zeer gevaar- ïyke viaduct van de treinverbinding Haar lemVelsen met zeer getemperde vaart te ryden. Het harde rijden van de groote tram wagens langs den zeer bedenkelijk bestraten en voor t verkeer geheel onvoldoende inge- richten weg onder het viaduct brengt voor jong en oud uitdrukkelijk gevaar mede. Het ls den ondergeteekenden bekend, dat reeds eenige vry ernstige ongelukken hebben plaats gevonden, die voorkomen hadden kunnen worden by langzamer rijden der tramwagens. Daar het Kennemer Lyceum ln den cursus 1928/1929 wederom door een grooter aantal leerlingen uit het Verspronckweg-kwartier wordt bezocht, achten adressanten zich ge rechtigd voor de belangen der mede aan hun zorgen toevertrouwde leerlingen op te ko 676.558), exploitatie grondbezit en wonin men. door het bovenstaande onder de aan- gen 28.518 29.440), baten uit deelneming dacht te brengen. Reeds in den vorigen cur- In aanverwante ondernemingen 1.078.980 523.966). Totaal 2.051.094 35.580). Debet: Interest 87.184 35.580), bijzon dere lasten (bedryfsschade enz.) 366.388 644.246), afschryvlng 1.386.953 (ƒ550.139» saldo winst 210.568 te verdeelen a v. dividend pref. aandeelen 175.000, stat. reserve 3556, saldo op nieuwe rekening 32.011. Stikstoffabriek Door een met medewerking onzer Ven nootschap op te richten nieuwe Maatschap- py zal op ons terrein een fabriek worden opgericht voor de vervaardiging van syn thetlsche ammoniak uit cokesovengas vol gens het procédé Mont Cenis. Aan deze fa briek zullen wy het benoodigde cokesoven gas uit ons nog bestaand overschot leveren benevens den noodigen electrischen stroom De fabriek verkrijgt een capaciteit van ca 10.000 ton stikstof per jaar (50.000 ton am moniumsulfaat). Met den bouw ls begonnen, de fabriek moet in den herfst van 1929 voor het bedryf gereed zyn. Voor de verwerking van onze hoogoven slakken tot diverse producten zyn sinds ge- ruimen tyd onze plannen omiynd en is ten deele al de noodige machinale installatie aanwezig. By den omvang, welken wy aan deze nevenindustrie denken te geven, dient dit bedryf echter aan scheepvaartwater ge legen te zyn, waarvoor de verlenging van de binnenhaven door den Rykswaterstaat nood- zakeiyk ls. Onze pogingen om dit eenvou dige werk gedaan te krijgen, zijn al ruim twee jaren zonder resultaat gebleven. In middels worden, door deze trage behandeling van zaken door den Rykswaterstaat, groote belangen geschaad. In het vebslag wordt daarna de bedrijfs- toestand besproken. De bedrijfstoestand. De markt positie op het vasteland minder ongunstig dan in Engeland. De totale ruwyzer-productle gedurende het ver ;lagjaar bedroeg 209.875 ton (175.615). De cokesproductie gedurende het verslag jaar he droeg 204.129 ton (115.828). De Centrale werkte bevredigend. Aan der den werden afgeleverd 55.700.000 K.W.U. De gaslevering aan de gemeenten Velsen en Beverwijk verliep ongestoord. Velsen nam 4.533.835 M3. af, zynde 9.6 pet. meer dan ln het voorafgaande jaar; Beverwyk ontving 1.357.004 M3. Ook in Beverwyk neemt net gasverbruik sinds onze levering een aanvang nam, sterk toe. Gedurende het geheele boekjaar werd nog veel last ea schade ondervonden van het Dat de bedrijvigheid met de bietencam pagne in den Haarlemmermeerpolder weder daar en het rooien der bleten ln vollen gang ls, moge hieruit blyken, dat de geheele vloot van schepen, waarmede ln de Hoofd vaart by de geniesluis ligplaats was gekozen, reeds vertrokken ls om in de verschillende deelen van dezen polder te gaan laden. De eerste met bleten beladen schepen zyn de schutsluit by Aalsmeer gepasseerd. Reeds publiceerden wy het programma van de Blauwe Maand-Actie, welke door bovenstaande vereeniglngen zal worden ge voerd. V Vermeld dient nog te worden, dat het begin dezer actie een godsdienstig karakter draagt. In de St. Jozefskerk, Jansstraat, zal a.s. Zondag te kwart voor zeven een H. Mis voor het welslagen der propaganda, worden opgedragen. Onder die H. Mis zullen de leden van Mariavereeniging en Kruisver- bond gezamenlyk communlceeren tot dezelfde intentie. Het B. M. A.-comité vertrouwt, dat allen die daartoe ln de gelegenheid zyn, aan die Generale Communie zullen deelnemen. sus hebben zij zich vergeefs gewend tot de Gemeentebesturen van Bloemendaal en Haarlem om aan dezen noodtoestand (by de viaduct Verspronckweg), evenals by den spoorweg-overgang aan de Klever laan, een einde te maken. De Keuringsdienst van Waren voor het gebied Haarlem, is met ingang van heden Verplaatst van Kampersingel No. 4 naar Botermarkt no. 10. Donderdagavond werd onder voorzitter schap van den heer J. Th. Ruygrok een druk bezochte vergadering gehouden in de Kroon van leden der afdeeling Haarlem en Om streken dei- federatie ln het boekdrukkersbe- dryf. Aanleiding daartoe was een circulaire, door de oppositie ln het vak verspreid, waarby de leden werden aangespoord om voor het lidmaatschap van de federatie te bedanken. De voorzitter der federatie, de heer Kort- huis uit Den Haag. woonde de vergadering als gast by en voerde er mede het woord. Na langdurige besprekingen bleek, dat slechts 6 van de 26 aanwezigen tot de oppo sitie toetraden. Ondertrouwd: 27 Sept. H. van der Schaar en A. H Zonderland; G. Smit en J. M. Pie- terse. Getrouwd; 27 Sept. W. J. Lasschuit en C J. van der Sluijs; A Koster en A. C. Gosen; N. Nol, en C. ae Mooij; J. Schotman en B K. Haberlen; C. H Leising en A. J. M Ze- del; B. J. de Mol en A A. Zedel; H. van 't Wout en T. Best: J. C. van der Steen en J. C. L. Huygens; C. G. Lucas en J. C. Seve- ryns. Geboren: 27 Sept. G. A. van Bree-Ordel- man d.; 26 Sept. J. M. van Rijn-Sanberg, z.; 26 Sept. C A. van der Storm-Meerman, z 25 Sept H. P. J. Trompen-Bleumer, d.; 26 Sept. M. C. Thoolen-van Eekeren, d.; 26 Sept. M. C. J J. v. Wesselink-Veirman, z.; 35 Sept. J, Westerman-Plat z. Overleden: 25 Sept. S. H. Zuldervaart- Couwenhoven 76 jaar Pres. Steynstraat; 25 Sept. P. J. van der Linden. 78 jaar Rolland straat; 26 September C. H. Kühne-Marée 36 jaar Graaf Willemstraat; 26 Sept. M •Jansen Hendriks-Nyssen, 64 jaar Kamper laan. Het bestuur der afd. Haarlem van den Ned. R K, Volksbond heeft een Intensieve actie opgezet om propaganda te maken voor de R.K. Standorganisatie en het aantal ieden der afdeeling op te voeren. Het bestuur maakt bekend, dat de Haar- emsche R.K. Volksbond thans 1800 leden telt, een aantal dat veel te gering ls. Er zijn nog zeer veel R.K. werkgevers, die zich niet hebben aangesloten. Het is noodzakelijk dat dezen zich by de organisatie aansluiten. Wil men in de toekomst de Katholieke rechten laten gelden, dan is een eerste eisch, dat nen een georganiseerde eenheid vormt. Die eenheid is er nog niet, want het aantal ge- organiseerden is een te klein percentage der Katholieke werknemers in Haarlem, De organisatie is het aangewezen middel om de aoodige verbeteringen in de matarieele om standigheden aan te brengen. Maar in de or ganisatie worden ook de geestelijke belan gen der werknemers behartigd, hebben zij de gelegenheid om zich de ontwikkeling eigen te maken, welke tegenwoordig onont- beerlyk is. Als inzet van de propaganda-aetie wordt op 10, 11, 12 en 14 October as. een geeste lijke oefening gehouden in de St. Josephs- kerk aan de Jansstraat. Daar zal Pater De Greeve spreken over de plech ten der Katholieken en de taak welke zy mbben te vervullen als leekenapostel. Op Zondag 21 October zal een Sociale Zondag worden gehouden; in alle kerken zal dan door de Eerw. Geestelijkheid worden uit eengezet waarom men zich als Katholiek heeft te organiseeren en wat de plichten zijn tegenover de organisatie. Vervolgens zullen groote propaganda-vergaderingen worden belegd, waar door bekende sprekers, priesters en leeken, de voordeelen der R.K organisatie zullen worden behandeld en eventueele vragen en bezwaren opgelost. Om de actie zoo sterk en zoo algemeen mogelijk te laten doorwerken, heeft de pro- paganda-club onder leiding van den voor zitter, den heer Dekker, door bemiddeling van het R K. bevolkingsbureau de adressen van alle R.K. werknemers verzameld. Cir culaires zullen worden verzonden en alles in het werk gesteld om allen in de organisatie te brengen, die er moeten zijn. Tenslotte heeft het bestuur alle zorg ge geven aan de ontwikkelingsavonden ln den a.s. winter, welke op hoog peil beloven te staan. De bekende schryfster en voordracht kunstenares Ellen Russe zal voor de leden van den R K. Volksbond optreden, bene pens Frits Bouwmeester, wiens naam in toneelkringen een goeden klank heeft. De rederykerskamer Alb, Thym. zal eveneens een avond geven, welke een avond van hoog staande tooneelspelkunst zeü zyn. Heden herdacht de heer A. Sturm den dag, dat hy voor 25-jaren in dienst der gemeente kwam. In het kantoor van den Incassodienst sprak de heer J. H. Borger, als hoofd van den dienst, den jubilaris toe, sprak woorden van hulde, roemde de trou we plichtsbetrachting en den prettigen om gang met den jubilaris. Namens ambtena ren was den Incassodienst, Ophaaldienst eri oud-collega's van het Gasbedrijf, waar de heer Sturm vele jaren werkzaam was, bood spr. den jubilaris een crapeaud aan. Namens het gasbedrijf sprak de heer J. W. d^ Mik eenige hartelijke woorden van gelukwensch en waardeering. Als voorzitter van den C. N. A. B. sprak de heer J. G. Rykeboer den jubilaris toe. Ook namens de collega's sprak de heer A. Rikkers harteiyke woorden van geluk wensch. Zeer onder den indruk dankte de heer Sturm voor d'e hulde hem gebracht en voor het prachtige geschenk. gebleven, dat men in den Vierlanden bij Hamburg geen intensieve Narcissen- en Tulpencultuur" uitoefent. Als de grond daar een beetje met kali en bloedmeel ge holpen wordt, dan zal men er goede resul taten bereiken." Tot zoover ons lid van het Scheidsgerecht! Men vraagt zich af, welk belang kan hij die, zooals hy zelf zegt „stil leeft, er bij hebben om op deze wijze onze cultuur in een land van afzet te propageeren? En is hy er wel zeker van, dat inderdaad de cul tuur van Hollandsche bloembollen óp al de genoemde plaatsen mogelyk is? De heer G. v. d. Hoek, wagenmaker aan de Centrale Wekplaatsen, vierde hden zijn zlveren jubileum in dienst der Ned. Spoor wegen. De feestdag begon met een H. Mis in de parochiekerk van St. Joannes den Dooper in de Am/) erdamstraat. 'Op het kantoor werd de Jubilaris 's morgens ge complimenteerd en hem namens de directie een envloppe mt inhoud aange. boden. Ook de collega's boden een stoffe- lyk blyk van belangstelling en waar deering aan. Gedurende den dag ontving de heer v. d. Hoek bloemstukken en veie bezoeriiii van bekenden en collega's, die hem kwamen fellclteeren. Het weer was mooi, de kleine C. van Rhyn. 9 jaar, mocht buiten spelen, doch was ook daar niet mee tevreden en Kuos het Spaarne, niet met den kennelijken op zet om te verdrinken, naar wy meenen. Een agent van politie kwam te hulp en bracht het kind door handreiking op het droge. Omstreeks negen uur heeft gisteren een aanrijding plaats gehad tusschen de tram en een melkauto op het punt Zijlweg—Du- venvoordestraat. De bestuurders zagen en bcorden elkaar niet, zoodat een botsing on. vermijdelijk was. Van de tram werd een stootbalk, van den auto 't linkervoorwiel en spatbord ver nield, de stuurstang ontzet. De „Staatscourant" bevat de Statuten van de N. V. Aannemers- en Timmer- en Loon- bedryf v. h. firma „de Hollander en de Lugt", alhier. In de week van 1622 September hebben zich in deze gemeente 6 gevallen van rood vonk voorgedaan. In de gistermiddag te Amsterdam, onder leiding van den heer A. Asscher gehouden vergadering van de Vrijheidsbond-fractie in de Prov Staten, werd algemeen het standpunt ingenomen, dat de Vrijheidsbond op biliykheidsgronden het recht had, den Verkoop. Verhuur. Inruilen. Reparatie» „Het Kweekersblad' schryft; Eenigen tyd geleden opperde de heer Steinemann in Möllers Deutsche Gartner Zeitung de vragen; „Hoe staat het tegen woordig in Duitschland met de bollencul- tuur?" en „Zou de bloembollencultuur by ons (Duitschland) inderdaad niet loonen?" Uit Holland kwam hierop het volgende be richt „Omdat nl M. D. G. Z. de vraag steeds dringerder gesteld wordt of de zg.n. Hol landsche bloembol in Duitschland geteeld wordt, wil ik daarop het volgende antwoord geven. Van 1894 tot 1918 reisde ik onon derbroken in Duitschland voor den verkoop van bloembollen, aldus de berichtgever, die zich bekend maakt als een bloembollen- kweeker in rust, lid van de Alg. Ver. van Bloembollencultuur en lid van het Scheids gerecht. In 1908—1910 had schryver het voornemen ln Duitschland een tak van zyn bedryf te stichten en bestudeerde daarom ernstig op verschillende plaatsen den bo dem. Als men ook proeven neemt, vervolgt hij, moet men dat niet alleen met Tulpen doen, want die groeien byna overal, maar ook met Hyacinthen, Narcissen, Iris, enz. Ook vergete men niet ze de juiste voorbe handeling te geven, want dat is 40 pCt. van de kunst van het kweeken. De water verhoudingen moeten eveneens nauwkeurig nagegaan worden. My is gebleken, zoo wordt vervolgd, dat omstreken van Berlyn goede cultuurgronden voor bloembollen hebben, doch dat de wa terstand zoodanig is, dat een loonende cultuur op den duur niet mogelyk is. De meest geschikte streek, waar een loonende bloembollencultuur mogelyk is, is, aan de Holsteinsèhe Westkust en vooral van Itze hoe tot Husum. By Heide hop ik b.v. proe ven met Hyacinthen genomen, welke voor- treffeiyk slaagden. Verder wordt Graban in Mecklenburg met verre omgeving ook voortreffelyk ge noemd, alleen ligt de grond iets te hoog en af zanden is kostbaar: de kwaliteit van den grond is evenwel zeer goed. Uitstekend ls ook Salzwedel, onder den Invloed van de Dumme in Jeetzel gelegen, als tenminste het bouwland niet al te ver van het aan wezige water ligt. Van Hyacinthen heb Jk ook schitterende resultaten gezien in de omgeving van Nor den, en wel vooral in Nadorst by Norden, alsook op het eiland Nordemey. Ten slotte is het my altijd een raadsel v.L. schryft het volgende ln het Kwee kersblad; In „The Florists' Review" van 13 Sep tember lezen we; De voornaamste impor teurs en handelaars ln bollen zeggen het volgende; De oogst van de in Amerika ge kweekte Freesia's is niet zoo groot als het vorig jaar. De vraag ls echter uitermate groot. Orders voor witte bloemen kunnen niet geheel uitgevoerd worden; met gekleur de gaat het by sommige kweekers beter, echter niet by alle. De Narcis Paper White verkeert in 'n beste conditie. De prijs is voor koopërs niet erg bemoedigend. LIlium candidum er Hyacinthen van Frankrijk zijn goed aan gekomen: de voorraad van de eerste is ge- lyk aan de vraag, maar de Hyacinthen zyn schaars. De Tulpen van Holland zijn in uitsteken de kwaliteit gearriveerd. Experts gelooven dat de bloemen kleiner zullen zyn dan het vorig jaar, geoordeeld naar de bollen. De vraag naar alle soorten tulpen neemt toe. In het bijzonder naar Darwins en Breeders terwyi enkele vroege tulpen ,meer populair schijnen te zijn dan "n jaar geleden. Van Hollandsche Hyacinthen ls de voorraad te klein voor de vraag: de kwaliteit is uitste kend De laatste Hollandsche berichten toonen een styging van pryzen aan, wat late or ders niet wenschelyk maakt. De Florists' Exchange van 15 September schrijft: „Afgaande op de verschillende ons verstrakte inlichtingen zal de voorraad van de voornaamste bolgewassen dit jaar aar den schaarschen kant zyn: vele soorten zijn reeds byna uitverkocht en met andere zal zulks spoedig het geval zijn. Het ls zeer ongewoon, dat de massa van cie Hollandsche bollen op zoo'n vroeg tyd- stip ln Amerika is. De bollen kwamen eer week tot tien dagen eerder aan, dan ln 't vorig jaar. De Hollandsche exporteurs heb ben moeite om alle orders uit Amerika ontvangen uit te voeren, maar het ls moei lijk te zeggen of dit ligt aan een slechten oogst of dat de bestelde hoeveelheid grooter is dan anders. In elk geval zyn vele ver- scheldenheden nu niet te verkrijgen. V. L. (N i e i-O f f f S i e e 1). 44Se SIAATSlOTER1J. Trekklny van Vriidae 28 Sept. 1928. 5de Klasse. 8s!e 1 list. Hooitc priizen: 2078 7623 11041 IU464 1000 10648 1351? 140(4 15866 16106 19849 4C0. 3567 8794 9879 18569. f 2O0. 2416 4645 6308 7325,8164 9075 11623 U683 14321 15441 172?'- 16562 20830 10U. Priizen van f 70: 13428 120 127 134 137 238 331 381 761 79 3 807 936 1075 1082 1101 1159 1206 1 ?68 T370 1430 1506 1507 1908 2051 21?: 2297 2379 2453 2531 2655 2677 2701 2873 3013 3053 3)154 3155 3322 3495 3649 3688 38112 3842 4085 4261 4317 4515 4543 4563 4758 4795 4980 5135 5239 54.31 5435 5444 5454 5486 5511 5745 5768 601)3 6012 6044 6060 6261 6449 6659 6669 6765 6769 6791 6892 8216 8275 8353 8380 84.30 8440 8456 8483 8599 8b'>0 8681 8977 9079 9205 9261 9347 9415 9-61 9559 9568 9573 9b64 9717 9987 1036 10112 10299 10322 10359 10396 10428 10586 10590 10705 IU726 I101I 110.5 11135 11156 11315 11385 11546 11619 10732 II387 12025 13134 13758 14791 15907 15963 16519 1706 II600 II688 11663 12211 12247 12685 12609 12916 12945 13175 13272 13.6'ft 13633 1.»ft.6l 13755 14060 14085 14166 14182 14358 14509 15005 15013 I5350 15689 I5SSI 16090 16226 16317 16329 16341 16387 16689 16737 16831 16875 16988 17151 17219 17244 17417 17439 17464 17460 17502 17664 17738 176.33 18060 18162 18274 18366 18402 18414 18704 18712 18726 18775 18852 18668 16028 19084 19117 I6I52 19164 19166 16310 16467 19582 19623 19798 16834 16S48 20048 20146 20214 20354 20366 20500 2U551 206U6 20669 429 1532 2731 3646 4309 5151 5611 6311 7531 8549 9269 9668 10388 10894 11487 12155 13168 13958 14883 16US3 1655? 17255 17776 18576 19043 19.528 2018"! 21)676 38 330 564 792 969 1146 1413 1691 2070 2181 2399 2550 2749 2990 3174 3352 3682 3816 4110 '4416 4578 4755 5166 5387 5580 5778 o H10 6584 6936 7126 7365 7500 7812 8053 8389 8500 8827 9146 9394 9746 9988 10205 10392 10659 10911 11107 11.331 11774 11856 12011 12300 12562 12713 12991 13237 13565 13808 14122 14402 14595 14893 15136 15396 15557 15941 16106 16376 16523 I676I 16930 17242 17396 17747 17909 18123 18305 18508 18706 18908 19161 19228 19507 197.88' 20126 20127 "0467 20693 10946 V e '"5)7 58 344 571 794 972 1148 1421 1725 2087 2210 2402 2359 2795 3011 3247 3413 3692 3872 4137 4453 4588 4825 5188 5388 5604 5801 6177 6718 6975 7134 7370 7575 7844 8092 8404 8550 8S91 9152 9450 9753 10065 10214 10404 10722 10914 11108 11374 11784. 11881 12041 12343 12576 12735 13005 13253 13568 13.871 14129 14432 14603 14923 15144 15463 15579 15965 16153 16.385 16578 16764. 16933 17248 17447 17808 17915 18133 18336 18510 18739 18957 103 422 579 8)4 987 1166 1431 1762 2104 2260 2442 2597 2825 3079 3252 3416 3712 3897 4166 4463 4598 4846 5201 5411 5631 5843 6220 6726 6985 7290 7374" 7623 7850 8097 8421 8589 8896 9169 9451 9820 10069 10249 10439 10743 10932 11205 11399 117S5 11884 12047 12413 12589 12755 13016 13322 13665 13873 14148 14441 14676 14957 15181 15482 15612 15983 16161 16386 16585 16779 17001 17260 17489 17811 17989 18149 18314 18554 18747 19023 NIETEN: 121 162 446 600 866 1026 1170 1610 1765 2130 2261 2474 2662 2857 3091 ,3278 3507 468 660 898 1037 1199 1612 1796 2137 2270 24S0 2680 2918 3108 331,3 3520 3718 3736 3935 3960 4168 4481 4503 4926 5257 5421 5656 58-17 6305 574S 6996 7294 7378 7628 78b 1 8163 S429 8608 8917 9246 9492 9849 4227 4491 4612 5013 5279 5440 5687 5863 6309 6755 7027 7320 7420 7656 7901 8167 8452 8658 9010 9247 9528 9851 10076 10084 10314 10329 10485 10540 10764 10845 10964 10990 11253 11284 11443 11460 11790 11805 11920 11965 12048 12130 12488 12525 12596 12626 12776 12882 13042 13058 13373 13399 13681 1.3741 1.3903 13929 14192 14198 14454 14458 147!>3 14774 14973 15002 15188 15203 15496 15510 15622 15692 1599.3 16012 16209 16309 16397 16413 16624 16679 16782 167^8 17020 17029 17262 17267 17496 17638 17S.37 17843 18026 18032 18188 18207 18361 18383 18585 18605 18801 18819 19034 19040 167 470 676 923 1063 1317 1629 1875 2161 2285 2502 2700 2939 3146 3.325 3556 3744 3971 4291 4493 4615 5085 5315 5515 5699 6034 6433 6824 7064 7327 7444 7688 7905 8244 8461 8685 9034 9276 9551 9852 10131 10346 10545 10857 10995 1128» 11470 11821 11968 12144 12539 12644 12892 13105 13470 1746 13960 14220 14511 14807 15079 15239 15540 15717 16026 16310 16480 16700 16504 17108 17269 17675 17582 18038 18237 18412 18612 18849 19053 187 481 722 933 1087 1320 1654 1959 2174 2371 2507 2707 2955 3152 3329 3580 3753 4024 4318 4536 4650 5102 5328 5564 5710 6055 6486 6838 7068 7345 7462 7714 7973 8337 8473' 8702 9054 9314 9567 9861 10166 10364 10551 10865 11029 11305 11478 11836 11984 12226 12547 12655, 12943 13162 13504 13792 13979 143)4 14531) 14823 15102 15307 15548 15803 16055 16349 16501 16705 16868 17'23 17342 17723 17888 18084 18239 18442 18613 18853 19147 205 482 759 938 1093 1345 1664 2015 21/7 2382 2514 2710 2980 3li0 3346 36ü5 3796 4089 4373 4559 4679 5131 5357 5568 5739 6065 6502 6914 7354 7475 7799 7976 8369 8484 8735 9098 9363 9654 9956 10167 10384 10579 10895 11069 11314 11489 11847 12005 12244 12560 12709 12974 13227 13522 13805 15990 14357 14563 14850 15110 15310 15549 15937 16069 16371 16504- 16719 16869 17192 17388 17742 17893 18087 182S1 18501 18681 18858 19159 19235 19280 19319 19351 19403 19448 19(77 19541 19563 19622 19628 19664 19709 1976) I9S27 19862 19911 19919 19925 19946 20088 20137 20150 20168 20208 20345 20375 20378 20528 20583 20611 20615 20641 20662 20681 20783 20784 20792 10793 20822 20S60 20913 20973 20980 20993 'betering. 5e Klasse 7c lijst: 16527 ei m z. met ƒ70; 10601 ontbreekt ,'iüm ,,V' Alvorens lot aan schaffing over te gaan neemt u eens een kijkje in onze sorteering. Oroot verwarmingsvermogen (jering brandstofverbruik Geëmailleerde Haarden Haardkachels en Kachels Zwart Groen Bruin Rood Voor het afspringen van 't emaille wordt ingestaan Petroleumkachels en Blauwhianders, merk „Haler" Kachelplaten Vul-emmers Kolenbakken HAARLEM: K'e'ne Honldraat 17-19, Gea. Croojéitraat 29, Spaarnwooderslraat 85. ZAND VOORT: Groote Krocbt 36.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2