Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON RADIO-OMROEP DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE Was het zijn misdrijf GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN STOOMVAARTLIJNEN MARKTNIEUWS VISSCHERIJ. DE INTERNE POLITIEKE SITUATIE VAN DUITSCHLAND Nadat de strijd van de buitenlandsche po litiek in Genève beëindied is. treden nu de kwesties der binnenlandsche politiek op den voorgrond en de gedeeltelijke verandering van het Kabinet, welke is aangekondigd. Er is te verwachten, dat de gebeurtenissen van de binnenlandsche politiek de volgende week al het andere in de schaduw zullen stellen, vooral omdat er in de buitenland sche politiek een soort wanenstilstand is ge sloten. De eerste be'angriike partij-nolitieke betoogingen hebben dan ook reeds plaats ge had en er is uit op te maken, dat de herfst- campagne van de ^binnenlandsche politiek niet zal verloopen zonder min of meer sterke wrijvingen. De Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, Severing, heeft een belangrijks rede gehouden over de kwestie van den pantser kruiser. In Ltibeck heeft hii voor 't „Reichs- banner" over bewaneninaskwesties gesproken en over de princioieele houding, die de so- ciaal-democratisohe partii zal aannemen in verband met de pantserkruiser-kwestie. Se vering heeft bii deze gelegenheid duidelük laten merken, dat de sociaal-democratische partij in haar geheel haar toestemming zal weigeren, om den kruiser klaar te bouwen. Mocht dezè aankondiging waar worden, dan zou ook de vraag naar de toekomst der re geering zijn aangesneden. Opmerkelijk was dan ook een betoog van den Riiksdag-afgevaardigde, staatssecretaris Kempkes. op den partijdag van de Duitsche Volkspartij, die eveneens in Liibeofe heeft plaats gehad. Kempkes heeft er nadruk op geleed, dat de Duitsche Volkspartij voor- loonig het plan heeft, maar tot aan het na laar in het tegenwoordige Kabinet te blijven. Een langere duur zou pas dan in aanmerking komen, als de hoofdeisch van de partij zou worden vervuld, n.l. de omvor ming van de Pruisische regeering. Staats secretaris Kempkes heeft een zeer netelig thema aangeraakt door aan dezen eisch van de Duitsche Volkspartij te herinneren. Voor zoover het is te overzien, hebben en in het Riik en in Pruisen de partijen op het oogen- blik geen grooten lust. om een verandering te brengen in den bestaanden toestand. De weerstand van de Pruisische regeering tegen de deelneming van de Duitsche Volkspartij in de regeering. schijnt nog even sterk te zijn als toen de regeering na de Rijksdag verkiezingen is gevormd. Overigens moet men de ontwikkeling afwachten: de pessimisten zouden zich vooral bij dit hoofdstuk van bin nenlandsche politiek wel eens kunnen ver gissen. Zeer belangrijk voor de kwestie, of het luk ken zal. uit het losse verband van de achter de regeering staande partijen een vast ge voegde coalitie te vormen, was de redevoering van den vroegeren Rijkskanselier, dr. Marx, op een buitengewonen partijdag van de Sak- sir-he Centrum-partij. Dr. Marx heeft ver klaard. dat er in zijn partij stemmingen voorhanden zijn. die willen vasthouden aan den tegenwoordigen toestand in het Rijks kabinet en eerst de ontwikkeling van de politiek dezer regeering willen a'fwachten. Men kan aannemen, dat dr. Marx deze ver klaring niet heeft gegeven, zonder de toe stemming van zijn partij, welke wordt be paald door de kwestie van de Riinland-ont- ruiming. Het centrum schijnt de kwesties der buitenlandsche politiek, vooral die van het Rijnland, zoo te zien. dat het de voor keur geeft aan een lossere verbinding met de regeering. om niet met de volle verant woordelijkheid voor de regeeringshandelingen te worden belast. Het is niet onopgemerkt gebleven, dat ook dr. Marx onlangs in het hoofdorgaan van het centrum, de „Germa- nia", bezwaren heeft geopperd wegens de lange ziekte van dr. Stresemann en zijn af wezigheid van de regeeringszaken. Uit dit alles volgt, dat verschillende kwes ties van de binnen- en buitenlandsche po litiek conflict-stof bergen, die nu reeds een schaduw vooruit v/ernt. Maar het is wel de vraag, of de een of de andere partij de ver- antwoordelükheid op zich zou willen nemen, voor een nieuwe crisis van het Rijk. Het is heel goed mogelijk, dat zij gelijk hebben, die van het staatspolitieke verantwoordelijkheids gevoel der partijen een minnelijke schikking der bestaande tegenstellingen verwachten. MUSSOLINI OVER HET LAGE GEBOORTECIJFER HOME. 26 Sept. (V.D.) In Italië is be zorgdheid gewekt door de gestadige afne ming van het geboortecijfer. Aan deze be zorgdheid heeft Mussol'ni heden uiting ge geven in een door hem geschreven artikc'. in het maandblad „Gerarchia". Hiermede ts het wachtwoord, dat gedurende eenige jaren was: de eisch om grooter gebied, veranderd in een pleidooi voor de nakomehngsschap, opdat Italië in staat zal zijn het gebied, dat het reeds bezit, naar behooren te ontwik kelen. In de ontwikkeling van zijn stelling ver klaart de Duce, dat, tenzij er iets gedaan Wordt om den vloed naar de steden te stuiten, men vroeger of later overweld gd zal Worden dcor de zwarte en gele rassen van Afrika en Azië, waar de vruchtbaarheid de voornaamste eigenschap is. In epigramati- schen stijl sprekende stelt Mussolini het vol gende axioma op: „Hoe meer de stad groeit, hoe onvruchtbaarder zij wordt. De voort schrijdende onvruchtbaarheid staat in direct verhand met den monsterachtigen groei van de stad. Berlijn, dat in een eeuw groeide van een stad van honde! dduizend inwoners tot een van ruim vier millioen inwoners is op het oogenblik de onvruchtbaarste stad van de wereld." Sprekende over de gekleurde rassen, zegt de Duce dat de zwarten en gelen „aan onze poorten staan, niet alleen omdat zij zoo vruchtbaar zijn, maar ook om hun bewust zijn van wat ze in de wereld kunnen wor den. Terwijl b.v. de blanken in de V. S een ongunstig geboortecijfer hebben dat zelfs nog slechter zou zijn zonder de vermenging met vruchtbare rassen, zooals Ieren, Joden en Italianen zijn de negers der V. S. ultra-vruchtbaar en vormen reeds een aan- t<i. van 14 millioen of een zesde van de ge- heele bevolking". Dergelijke verschijnselen, die de decaden tie van het blanke ras aangeven, worden door Mussolini in bijna iederen staat van Europa opgemerkt, hetgeen hij met schrik wekkende cijfers illustreert. Vervolgens vraagt hij, wat een nieuw China van 400.000.000 inwoners, geconcen treerd in een vereenigden staat, kan betee- kenen voor de toekomstige geschiedenis van het Westen. Het antwoord leek hem zoo ver schrikkelijk duidelijk, dat hij niet de moeite nam een dergelijke rhetorische vraag te De- antwoorden. Gelijke gevolgtrekkingen maakte hij met betrekking tot Rusland, waar „ondanks oor log, epidemiën, bolsjewisme en massa-execu ties" het geboortecijfer altissimo is. Ten slotte wendt de Duce zich tot Italië. Hij stelt vast, dat Italië van een geboorte cijfer van 38 per 1000 in 1885 afgezakt is tot een cijfer van 27 per 1000, en het sterfte cijfer ofschoon verminderd, niet in de ge- wenschte mate is afgenomen. Gedurende de eerste zes maanden van 1928, is er een ab solute achteruitgang in geboorte-aantal vastgesteld, vergeleken met dezelfde periode van het vorige jaar. Bovendien is een abso lute vermindering geconstateerd in Zuid- Italië, „de spreekwooidelijke bron van vruchtbaarheid". „Niet alleen is er niet lan ger een evenwicht in de geboorten," zegt de Duce, „doch het aantal dooden overtreft het aantal geboorten; de wiegen zijn leeg en de kerkhoven worden grooter." „Als Italië niet op de een of andere wijze er in slaagt dezen neerwaartschen stroom te stuiten, dan zal alles wat gedaan is of gedaan zal worden voor de fascistische revolutie nutteloos zijn, omdat op een zeker moment de velden, de scholen, de garnizoenen, de schepen en de fabrieken geen mannen meer zullen heb ben." Na de uitspraak van Hegel aangehaald te hebben, dat „Wie geen vader is, is geen man", beëindigt Mussolini zijn artikel, zeg gende dat er levensonderhoud is voor minstens 10 millioen inwoners meer in Ita lië, er profetisch bijvoegende „zestig millioen Italianen zullen het gewicht van hun massa en him macht doen gevoelen in de geschie denis van de wereld." VERTREK DER DUITSCHE DELEGATIE UIT GENEVE GENEVE, 27 September De Duitsche delegatie bij de negende Volkenbondsverga dering is Donderdagmiddag om 6 uur 20, te zamen met den staatssecretaris Von Schu bert naar Berlijn vertrokken. SEVERING IN OPPER-SILEZIË GLEIWITZ, 27 Sept. (V.D.) Bij zijn be zoek aan Opper-S lezië iss de Pruisische minister van Binnenlandsche Zaken Seve ring ook te Gleiwitz ontvangen. In een rede verklaarde hij er soms wel aan te moeten twijfelen of de Duitschers nog wel het recht hebben zich een cultuurvolk te noemen. Op vele plaatsen in Opper-Silezië ontbreken n.l. nog rioleering en waterleiding. Vervolgens kondigde hij onder levendigen bijval een nieuw noodprogram voor Opper-Silezië aan, waarin woningbouw en hygiënische maatre gelen een voorname plaats innemen. Wan neer dit alles uitgevoerd wordt, zal de band, die Opper-Silezië bindt aan het overige deel van Duitschland, versterkt worden en er geen gevaar meer bestaan, dat <#it deel van het Rijk een afzonderlijk bestaan gaat poe ren of zich misschien zelfs wel zou afschei den. UIT DEN TREIN GEVALLEN EN GEDOOD SCHWERIN, 27 Sept. Volgens een bericht van de spoorwegdirectie te Schwerin. stortte Donderdagmiddag tusschen de stations Pri- merbrug en Güstrow uit een coupé 4de klasse van een personentrein de 12-jarige knaap Gustav Marker en vond voor de oogen van zijn moeder onmiddellijk den dood. De knaap heeft volgens getuigenis van mede-passagiers gespeeld met de deurslui ting, waardoor de deur plotseling open ginp en de knaap buiten viel. No. 7. VERDUISTERING VAN 15 MILLIOEN FRANCS. BRUSSEL, 27 Sept. (V.D.) De direc teur van de Kol. Mij. Cotonnière Congo- laise is hedenmiddag wegens verduistering van 15 millioen Francs gearresteerd. DE ARBEIDSCONFLICTEN IN NOORD-FRANKRIJK Uit Rijsel wordt gemeld: De staking in de textielindustrie breidt zich uit. Volgens een officieele opgaaf bedraagt het aantal stakers thans ruim 20.000. De beweging is ook naar de stad Rijsel zelf overgeslagen. Het gerucht loopt, dat de communistische vakvereeniging te Roubaix en Tourcoing tegen het begin der volgende maand de sta king zou afkondigen, na de regeling der loo- nen over September. Ook in de metaalnijverheid is op twee punten een nieuwe staking uitgebroken. De arbeiders eischen evenals de stakende wevers 50 centimes loonsverhooging per uur. DE CONSERVATIEVE PARTIJ CONFERENTIE TE YARMOUTH LONDEN, 27 September Op de conser vatieve partijconferentie te Yarmouth werd door de gedelegeerden heden groote belang stelling getoond voor „safeguarding" van de staal- en ijzersindustrie. Sir Henry Page Croft verklaarde, dat wanneer de ijzer- en staalindustrie de textiel- en aardewerkin dustrieën van Yorkshire op den lijst zouden geplaatst worden van de „safeguarded" in dustrieën, dit een vermindering van de werk loosheid zou beteekenen binnen vijf maan den van honderddertig duizend man. Bald win was niet aanwezig vandaag. Waarschijn lijk zal hij echter in de openbare vergade ring van hedenavond zijn meening uitspre ken. Men verwacht, dat hij opnieuw de po litiek, vastgelegd in zijn brief van begin vorige maand aan den partijleider, zal voorstaan. In dezen brief stelde hij vast, dat de ervaring der laatste vijf jaren de regee ring in staat kan stellen zekere details in de procedure te vereenvoudigen, en dat geen industrie er van afgehouden zou worden zijn zaak te brengen voor het tribunaal, dat aangesteld is ter beoordeeling of er wel of niet safeguarding moet worden opgelegd. DE INDISCHE GRONDWETSCOMMISSIE LONDEN, 27 Sept. (V.D.) De Indische grondwetscommissie heeft zich Donderdag morgen ingescheept naar Indië voor een ver blijf van zes maanden. Acht van de nieuwe provincies, waarin Indië verdeeld is, besloten met de commissie samen te werken. TROTZKI VERZOEKT OM EEN ANDERE VERBLIJFPLAATS BERLIJN, 27 Sept. (V.D.) Uit Moskou wordt gemeld, dat Trotzki de Sovjetregeering verzocht heeft hem een andere verblijfplaats als ballingssoord aan te wijzen dan Werny, daar zijn geheele gezin aan malaria lijdende is. DE ONTPLOFFINGSRAMP Het aantal dooden gestegen tot 57 Volgens officieele berichten, bevinden zich onder de gewonden te Melilla zeven Euro- peesche soldaten. Tot nu toe bedraagt het aantal dooden 57. DE HAVENSTAKING IN AUSTRALIË Donderdag hebben havenarbeiders de deu ren geforceerd van het bureau van aanne ming van ongeorganiseerde arbeiders en de werkwilligen, die er zich bevonden, mishan deld en verdreven. Vervolgens begaven zij zich aan boord van de schepen in de haven en begonnen de ladingen te lossen. Volgens het verhaal van een werkwillige bestorm den tweeduizend in woede verkeerende ge- organiseerden de kade, gewapend met stok ken en stukken hout en ijzer en wierpen zij met steenen naar de werkwilligen, die aan boord der schepen arbeidden, waardoor er tien gewond werden. Op de kade bevon den zich slechts twee politie-agenten, die machteloos waren op te treden. De werkwil ligen vluchtten in alle richtingen. Een nader bericht meldt, dat de leiders der vakvereeniging te Adelaide de politie hielpen om de orde te herstellen en dat alle werkwilligen, die gevlucht waren, wegens den overval op de kade, naar de stad zijn teruggebracht. NANKING RATIFICEERT IIET DUITSCH-CHINEESCH VERDRAG NANKING, 27 Sept. (V.D.) Het mini sterie van Buitenl. Zaken publiceert een verklaring over het Duitsch-Chineesche handelsverdrag, waarin de geruchten in de buitenlandsche pers, betreffende een niet- ratificatie van het verdrag tegengesproken worden. De regeering heeft besloten tot cïe ratificatie van het verdrag waarin de Duitsch-Chineesche diplomatieke en econo mische relaties geregeld worden. De ratifi catie zal in de naaste toekomst geschieden. De zaak Helen Adele. De waarnemende brigadier van politie, die in het proces tegen de beide agenten, ver oordeeld wegens het indienen van een val- sche aanklacht tegen de jonge vrouw Helen Adele, verklaard had, dat hij een der agen ten op straat ontmoet had tosn deze met de vrouw in een garage moest geweest zijn, is na door den raad van discipline van Scotland Yard te zijn gehoord, voor ontslag uit den dienst voorgedragen. De beslissing berust bij den hoofdcommissaris van politie. De betrokkene kan eventueel in beroep gaan bij den minister van binnenlandsche zaken. Een zonderling beklaagde. Voor den politierechter van Hampstead stond dezer dagen een kastenmaker terecht wegens poging tot inbraak o.m. in de wo ning van den bekenden tconeelspeler Sir Gerald du Maurier. Hij was tegen het bal kon van de eerste verdieping opgeklommen, doch uitgegleden doordat het balkon glib berig was van den regen en tegen het openslaande raam aan gevallen, waardoor hij zich bezeerd had. Sir Gerald du Maurier verscheen onmid dellijk ten tooneele, opende het raam en vroeg beleefd aldus het schriftelijk relaas van den verdachte waarom ik zoo iets dwaas deed. Ik antwoordde: Ik was niet van plan u van mijn aanwezigheid op het balkon in kennis te stellen, daar ik wist dat er ie mand in de kamer was. Ik hoorde het ge luid van een orgel. Sir Geral vroeg mij vriendelijk of ik bin nen wou komen en dat deed ik. Ik was ver rast door zijn flinkheid en moed. Ik legde hem uit dat ik werkloos was en aan tuberculose leed en dat ik een slacht offer was van de omstandigheden en wel, geheel tegen mijn wil, tot dit soort dingen mijn toevlucht moest nemen, maar geen andere keus had. Ik zei Sir Gerald dat het me erg speet en als een echt gentleman zei hij dat ik moed moest houden. Wat een prachtige man! De dame was erg geschrokken, maar ik stelde haar gauw op haar gemak en maakte haar aan het lachen. Ik zou niet opzettelijk iemand zwakker dan ik zelf kwaad doen. Ofschoon ik inbre ker ben, hoop ik dat ik nog steeds een man ben. Voor den politierechter verklaarde hij nog. dat hij wegens zijn slechte gezondheid werk voor het Heilsleger had moeten opgeven. De man werd naar de rechtzitting ver wezen. Hall Calne en de bokssport. De bekende Engelsche romanschrijver Sir Hall Caine. heeft een artikel in de Daily News geschreven, waarin hij zegt, dat het de i voornaamste plicht is van de Engelsche pers, om de berichten over bokswedstrijden en alles wat daarmede samenhangt uit hunne kolommen te weren. Van Engeland is de bokssport uitgegaan. Engeland heeft dus ook te zorgen, dat het aan de spits komt te staan van die beschaafde naties, die streven naar de algeheele afschaffing van de knock- sport, als een verschijnsel van bloedige barbaarschheid. Een statistiek uit het grijs verleden. Toen het Romeinsche keizerrijk op het top punt van grootheid en macht gekomen was, had dit uitgestrekte gebied een bevolking van 25 millioen. Het Egyptische rijk 7 mil lioen bewoners. Bij het begin der 15e eeuw hgd Engeland slechts 3.700.000 inwoners, Frankrijk 12 A millioen, Spanje 9 millioen, Duitschland ongeveer 10 millioen en Rusland nog geen 2 millioen zielen. Omstreeks het jaar 1800 schatte men het totaal aantal bewoners dezer aarde op 775 millioen. In 1900 echter reeds op 1560 mil lioen. De Maleiers zijn wel het sterkst in aantal toegenomen, want gedurende de laatste eeuw is hun aantal gestegen van 11 millioen op 68 millioen. Een misdadiger-advocaat. WEENEN, 26 Sept. V. D. Tijdens een proces tegen twee afpersers, deelde de voor zitter der rechtbank mede, dat de oorspron kelijk als verdediger van een der beklaagden aangewezen advocaat, dr. Josef Löwenstein, gebleken was een lang gezocht misdadiger te zijn. nl. een agent, wien het gelukt was door zijn zelfbewuste houding langen tijd op te treden als verdediger in strafzaken. Zijn ontmaskering geschiedde door een toeval. Hij wilde als verdediger zijn cliënt in hechtenis opzoeken, doch maakte zich hier bij verdacht en werd voor den president ge bracht. Daar bekende hij de wegens ver scheidene bedriegerijen gezochte agent te Löwenstein had zich vroeger in het be zette gebied van Keulen opgehouden, doch was om politieke redenen verwijderd. Hij kwam naar Weenen en hield zich daar bezig met het bezorgen van passen aan reizigers naar Palestina, visa en overtochtskaarten. Daarbij heeft hij zeventien emigranten be- drogen door hun hooge sommen als on kosten in rekening te brgen. Hiervoor werd i hij tot zes maanden gevangenisstraf ver- j oordeeld. De ellende der kinderhuwelijken Reeds eenigen tijd geleden deelden wij mede, dat er in Britsch-Indië, zelfs onder Christenen 'n groote beroering ontstaan was omdat de katholieke kerk z.'ch zoo krachtig mogelijk verzette tegen de kinderhuwelijken. Nu is het een feit, d.at dit kwaad reeds eeuwen bestaat en in haar diepste wezen een zuiver uitvloeisel is van de leer omtrent de zielsverhuizing in het Hindoeisme. Maar de zedelijke ellende die daardoor over alle ran gen en standen der samenleving in Britsch- Indië wordt uitgestort is ontzettend in hare gevolgen. Iedere vreemdeling valt het direct op, dat er in Indië zooveel weduwen zijn: op iedere vijf vrouwen is er een weduwe, terwijl er op de 20 mannen slechts een weduwnaar voorkomt. Niemand mag met een weduwe in het huwelijk treden. Volgens het ceremonieel van het Hindoeisme moet iedere weduwe tweemaal per maand gedurende 24 uur vasten. Ze mogen absoluut geen versier selen dragen: wie haar op een feestdag ont moet of ziet heeft zeker een ongeluk te ver wachten. Wanneer men een weduwe aan spreekt is men daardoor reeds verontrei nigd. Dit alles staat in verband met de leer omtrent de zielsverhuizing. Een weduwe moet in de jaren vóór haar geboorte wel een doortrapt slecht leven geleld hebben, wijl ze tot straf daarvoor nu reeds zoo vroeg weduwe is. Een van de meest gruwelijke excessen waartoe de kinderhuwelijken leiden is wel de verbranding der weduwen. Ze worden levend aan het vuur prijsgegeven, tegelijker' tijd met het lijk van haar echtgenoot. Wan neer zij zich hiertoe gaarne bereid verklaren dan belooft men hun de eeuwige rust en zaligheid; wanneer zij onwillig zijn, dan worden ze veroordeeld tot verdere zielsver huizing en voor straf zullen ze altijd als een zinnelijk wezen op deze wereld verschijnen. Een reuzen kruis op de Broad way als richtingaanwijzer voor vliegeniers Op den toren van de Broadweykerk te New-York, die 36 verdiepingen hoog is, en die zich 700 voet boven den zeespiegel ver heft, zal een reusachtig groot kruis opge richt worden, dat 's nachts verlicht zal wor- licht zal worden door electrische lampen met een sterkte van 500 millioen kaars. Men verwacht dat de piloten vanuit hun vlieg machines reeds op 150 K.M. afstand dit lichtpunt zullen kunnen zien. De kruisbal ken zijn 25 meter hoog en 12 meter breed. De schijnwerpers zijn zoo ingericht, dat de lichtstralen ook door den mist heendringen, zoodat de schepen zelfs op 50 K.M. afstand dit kruis aan den hemel zullen onderschei den. Heel de bouw van het kruis, de verlich ting enz. is een geschenk van Mr. Bob, die zelf een hartstochtelijk beoefenaar is van de luchtsport. Het bankroet van het liberale opvoedingssysteem Op de jaarvergadering van leeraren aan de staatsscholen van Ohio (Ver. Staten) hield de Rector der universiteit van Was- consin Glenn Frank een belangrijke lezing over den tegenwoordigen stand van het schoolwezen en over de richtingen waarin het zich in de toekomst zou ontwikkelen. Bij de bespreking van het liberale opvoedings systeem kwam hij tot de volgende interes sante conclusie: „Ik heb geen lust om een cassandra-rol te spelen bij de opvoeding der jeugd: het is redelijk, dat ik hier recht voor mijn overtuiging uitkom en verklaar dat het proces der liberale opvoeding en de Ver- eenigde Staten op een volslagen bankroet is uitgeloopen" STOOMVAART MIJ. NEDERLAND KARÏMOEN (uitr.) 26/9 v. Londen. KRAKATAU (uitr.) 26/9 v. Genua. PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.) 26/9 Belavan. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ ACHTLLES 25/9 v. Jacksonville n. Londen en Rotterdam. ADONIS 26/9 v. Barcelona n. Tarragona. ALKMAAR 25/9 v. Pimentae n. Manta. AMSTELSTROOM (charter) 26/9 v. Amst. n. Hamburg. ARIADNE 25/9 v. Patras n. Amst. EUTERPE, Vigo n. Amst., pass. 27/9 2 u. 40 Dungeness. HEBE 26/9 v. Amst. n. Kopenhagen. IRIS 26/9 v. O dense te Gothenburg. MEDEA, Lissabon n. Amst., pass. 27/9 v.m. 7 v. 15 Lydd. NEREUS 26/9 v. Fiume te Gravo$a. PLi ITO 26/9 v. Passages n. Bilbao. TELLUS, Palermo n. Amst. pass. 26/9 Gibraltar. TR'TON 26/9 v. Varna n. Constanza. ULYSSES 26/9 v. Curasao n. Santa Marta, ZEUS 26/9 v. Catania n. Napels. KON. HOLL. LLOYD AMSTELLAND (thuisr.) vermoedelijk vertrek v. B.- Ayres 28/9. EEMLAND (thuisr.) 26/9 v. B'Ayres. ZEELANDIA (uitr.) pass. 27/9 v.m. 3 u. 33 Dungeness. HOLLANDAMERIKA-LIJN AAGTEKERK 27/9 v. Rott. n. Hamburg. EURGERDIJK 27/9 v. Rott. n. Baltimore. DINTELDIJK, Rott. n/d. Pacifickust, 26/9 v. Milford- haven. EDAM v. Pott. n. N. Orleans 26/9 te Havana. KINDERDIJK 26/9 v. Antwerpen te Vancouver. I.OCHGOIL, Vancouv r n. Rott., 25/9 *e Seattle MAASOAM, Rott. n. New Orleans 26/9 te Antw. MOERDIJK, Antwerpen n/d. Pacifickust, 26/9 v. Londen. NARENTA, Rott. n/d. Pacifickust, 26/9 te San Pe ro. RADNORSHIRE, Pacifickust n. Rott., 24/9 te Los Angeles. ROTTERDAM, Rott. n. New York, 26/9 v. Southampton. WAALDIJK 26/9 v. Norfolk n. Rott. HOLLAND—AFRIKA-LIJN HEEMSKERK (uitr.) pass. 26/9 P. Natal. NIJKERK 26/9 v. Rott. n. Hamburg. RANDFONTEIN (uitr.) 25/9 v. Mombzssa. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN ALBIREO 26/9 v. Rott. n. Hamburg. VLIELAND 27/9 v. Hamburg te Amst. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN KOUDEKERK 26/9 v. Antw. te Rotterdam. RIDDERSKERK 26/9 v. Rott. n. Hamburg. STOOMVAART MIJ. OCEAAN TANTALUS, 26/9 v. Amst. n. Londen. JAVA—NEW YORK-LIJN SIMALOER, Batavia n. New York pass. 24/9 Gibraltar. JAVA—BENGALEN-LIJN BONDOWOSO 24/9 v. Calcutta te Java. ROTTERDAMSCHE LLOYD DELI (thuisr.) pass. 26/9 van Gibraltar. DIEMBER 26/9 van Rotterdam naar Hamburg. INDRAPOERA (thuisr.) pass. 26/9 Perim. MODJOKERTO 26/9 van Hamburg te Schiedam. PALEMBANG (thuisr.) 26van Padang. SIANTAR (uitr.) 27/9 te Antwerpen. SOEKABOEMI 27/9 var Rotterdam naar Hamburg. TAMBORA (thuisr.) 26/9 2 uur n.m. te Cowes verwacht. TAPANOELI (thuisr.) 26/9 te Londen. TERNATE 26/9 van Rotterdam naar Hamburg. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN ALDABI (thuisr.) 26/9 van Las Palamas. ALHENA 26/9 van B. Ayres te Rotterdam. ALPHACCA (thuisr.) 26/9 van Victoria. ALWAKI (thuisr.) 26/9 van Montevideo. SIRRAH (uitr.) 26/9 te Rosario. STOOMVAART MIJ OCEAAN TROILUS, Amsterdam naar Batavia 26/9 te Port Said. EMZETCO LIJN JONGE JACOBUS 26/9 van Malaga naar Londen en Rotterdam. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ANNIE my., 26/9 van Boom te Londen. ANNIE ms., Bonninga, 26/9 te Londen uitgekl. naar Brussel. BARENDRECHT 26/9 van Beaumont naar Cette en San Louis du Rhöne. BATAVIER II 27/9. v.m. 16 uur van Rotterdam te Gra- vesend. CALANDPLE1N 26/9 Fernando Noronha gep., Buenos Ayres naar het Cominent. DINA ms. 26/9 van Antwerpen te Londen. ELLA m.s. 26/9 te Londen uitgekl. naar Rotterdam. EMMAPLEIN 26/9 Kaap Finisterre gep. van Buenos Ayres te Rotterdam. FRIESLAND en VLAARDINGEN sleepb., 26/9 op 25 gr. 58' N.B. en 56 gr. 57' O.L., Tyne naar Abadanmet een droogdok. GOUWE 26/9 van Hernösand naar Rotterdam. HARDENBERG 26/9 Famepoint gep., Rotterdam naar Montreal. HILVERSUM 26/9 van Moermansk naar Archangel. JANTJE ms., Meulman, 26/9 te Londen uitgekl. n. Gent ZATERDAG 29 SEPTEMBER. HILVERSUM 1071 M. 12.30 2.00 Lunchmuziek doof het Trio Verhey. 2.003.00 Aansluiting van het Theater Tuschinsky te Amsterdam. Speciaal danspro- gramma door de „The Ramblers," o. 1. v. Theo Uden Masman. 3.004.30 Concert door het Theater-orkest o.l.v. MaxTak. Optreden van solist. 6.00—7.45 Concert door het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. Henri Durand-zang. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) Uitsluitend K.R.O. uitzendingen). 12.39x*3° Lunchmuziek door het Trio Winkels. 5.30—6.30 Gramofoonmuziek.»— 6.30—7.0o De nieuwste gramofoonplaten. 7-007.15 Praatje over de Radio-Knipcursus, door Mevr. Hendriks-Knapen. 8.00 Cbncert in Poeldijk. R. K. Fanfarecorps „Pius X," o. 1. v. G. Th. Jouvenaar. R. K. zangver. „St. Machutes Trio van Bergen-Henegouwen. J. Delfgauw-declamatie. H. Theissen, kapelaan. G. W. Kampschröcr, Burgemees ter .van Monster J. Barendse De zorg van het Water schap Delfland en de invloed daarvan op de ontwikkeling van den» tuinbouw in het Westjand en omgeving. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1—2.20 Carl ton Octet. 3.50 Concert door de „British Legno Mili tary Band." R. Alba-sopraan. F. Kelsey-bariton. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsber.— 7.00 Muziek. 7.05 Vioolmuziek Kreisler. 7.20 Om- roeppraatje. 7.35 Muziek. 7.45 Sportcauserie. 8.05 Populair concert. De band van de „Life Guards." G. HalJ-sopraan. A. Brown-orgel. H. Millais-conferen- ciers. 9.20 Dansmuziek. 9.35 Voorlezing The Brentwardine Mystery," 9.50 Nieuwsber. io.io Vaudeville. Dans-orkest en variété-artisten. 10.50— 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PAPJS," 1750 M. f2.502.10 Gramo- foonmuziek. 4.055.05 Dansmuziek. 8.50—11.20 Concert Versterkt orkest, dans-orkest, vocale en instru* mentale solisten. LANGENBERG, 469 M. 12.30—I.IO Mechanische mu ziek. 1.252.50 Orkestconcert. 6.056.50 Orkest concert. 8.20 „Das verw-inscbene Schloss," operette in 5 acten van Millöcker. Daarna tot 1.20 Dansmuziek. KONIGWUS1 ERHAUSEN, 1250 M. (ZEESEN). 12.20 5.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.20 8.05 Lezingen. 8.50 „Der siebente Tag," klucht in 3 acten van Schazner en Welisch. 10.5012.20 Dans muziek. HAMBURG, 395 M. 5.20 Kamermuziek. 6.20 Orkest- concert. 8.20 „Nanon" operette in 3 acten van Genée Daarna tot 11.20 Cabaret en dansmuziek. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Triocon cert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50 Galaconcert. 9.20 Voorlezingen. 9.3510.35 Galaconcert. Groot orkest. JENNI ms., 26/9 te Londen uitgekl. naar Gent. JOHANNA ms., 26/9 van Antwerpen te Londen. KINDERDIJK 23/9 Cape Frio gep. Rosario naar Sint Vincent. LEONARO 25/9 van Poorthaven te Nantes. LIMBURG ms., 26/9 van Gravesand naar Antwerpen. LINGESTROOM 26/9 van Amsterdam te Londen. MARIA ms., 26/9 van Brussel te Londen. MARKEN 27/9 Dungeness gep., Rotterdam naar Montreal MARTHA ms., 26/9 te Londen uitgekl. n. Duinkerken. NIEUWLAND 26/9 van Rotterdam, te Goole. NOORD-FRIESLAND ms., 26,9 te Londen uitgekl. naaf Duinkerken. OLGA ms., 26/9 te Londen uitgekl. naar Duinkerken. REG IN A ms., 26/9 van Gravesend naar Odense. RIJSWIJK 26'9 van Newcastle naar Lissabon. STOLWIjK 26/9 Finisterre gep., Enmden naar Algiers. ST. PHILIPSLAND 26/9 van Rotterdam te Londen. SULTAN v. LANGKAT 27.9 van Batoura te Rouaan. TROMP ms., 26/9 van Duinkerken te Londen. TROMPENBERG 26/9 Brunsbuttelkoog gep., Lovisa o» Rotterdam. TWEED 25/9 Ouessant gep. Rotterdam naar Oran. TYNE 26/9 Brunsbuttel gep. Emden naar Fleneburg. WIERINGEN 26/9 van Rotterdam te Antwerpen. WOLSUM 26/9 I Ötingen gep. Archangel naar Huil. ZEEL AND sleepb. met lichter „Neerlandia" 26/9 van Sharpness naar Rotterdam. ZONNEWIjK 25/9 van Quebec naar Rotterdam. ZWALUW ms., 26/9 te Londen uitgekl. naar Brussel. MARGINA ms., 26/9 van Riga te Rochester. VREDENVBURG 26/9 Beveziër gep. van Rotterdam a« Montreal. BEVERWIJK, 26 Sept. Aardbeien 55-770 per slof; ras pers 2026 ct. ca ucitnders br. 1020 ct. id. wit 1418 ct. per pond snijboonen 1530, trosboonen 2330 ct. per pond spercieboonen dr. t'J27 ct. tumb 'onen 1216 ct. dikke boomen 2027 ct. tomaten 6—14 ct. per kg. spinazie 90 120 c\sla 60100 ct. postelein 4060 ct. andijvie 50—vo ct per kist; prei 1417 ct- selderie 35 ct. pieterselie 23 ct. wortelen 1017 ct. per bos; bloemkool ie soorft i<—18, id. 2e soort 810, roode kool 813, groene kool 5—13# komkommers/612 per 100 stuks. AMSTERDAM, 26 Sept. (Bericht v/h Veüinggeb. Dt ong en Koene). Fruit. Druiven Frankenthalers 0.600.71 Alicanten ƒ0.580.76, c'man o.*»o— 0.08, Witte drui ven ƒ0.5274, Reine Victoria ƒ0.4 0.74, alles per kg; Perziken extra 0.18—0.26, id I ƒ0.100.1 Meloenen Karbonkels ƒ0.34—0.50, Suikermeloenen ƒ0.340.064, Netmeloenen 0.18—0.36, Ananasmeloenen 0.18—0.32 p# st. Appelen. Godlin Keswick 1826, Transparant de ronsel 2848, Bloemée 2028, Zoete appelen *428. Peren. William Duchesse extra ƒ2436» id. I 162a Beurr Hardy extra 2638, idem I 2232, Seigneur dr Espère 1!32, Bonne Louise d' Avranches 3456, Tri- umpff de Vienne 2442 Beurré d'Amalie 1824» Beurré de Merode 1418, Beurré Le Brun 1014» Bon Crétien Williams 18—24, Maagdeperen 1622, Diamantperen 1216, Conseiller de la Cour 2024, Sijsjesperen 9 13, Marillat 2838, Dr. Cornells 1624# Harmsenperetr* 10—14, alles per 100 kg. Groenten. Bloemkool extra 1620, id. I 9*3 kas- snijboonen 3440, snijboonen ƒ1824» enkele spercie boonen 1824, dubbele spercieboonen f 1420, spinazie 610, postelein 6—12, tomaten 812, alles per 100 kg. peen 1018, prei 10i^selderie 36, pieterselie 2 4, raapstelen 23, alles plr 100 bos; sla extra 46.40, andijvie 2.3.40 per 100 krop; nieuwe aardappelen 45, duinzandaardappelen 67.50 per 100 kg. komkommers geel ƒ69, idem wit 57 per 100 stuks; augurken fijn fijn 4050, idem fijn 2428, idem basterd 1420, idem grof 79 per 100 kg. Bloemen. Rozen Hadley 4.507-50# Golden Ophelia 2.504, Phelia 2.504/ Ophelia 2.50—3.50, Sumburst ƒ1.502, Verschure 12, Keizerin 2—a,, Columbia 2.507, per 100 stuks. Diversen Am. Anjesrs 57-Tu pen: Japansche lelies 7—9 p. 100 kelken; Pullings 1522 Rayananten- lila 1421, idem wit 14—17, idem brons 1215 pwr 100 stuks; Snijgroen 4—6.50 per 100 ranken. Amsterdam, 27 Sept. Aardappelen. (Bericht v/d mak. Jac Knoop.) Zeeuwsche bonten 3-50—3«75» id blauwen 3.50 3.60, id bl. eigenheimers 3.103*25, id. eigenheimers ƒ2.903.10, id. blauwe poters ƒ2.502.75» IJpoldef •eigenheimers ƒ2.903, id. blauwe eigenheimers 3.10— 3.25 id. roodstar 2.80 id. bevelanders 2-752.80, Anna Paulowna Zand ƒ2.803.50, zanddrielingen 2.80—3*50» Drentsche euigenheimers 2.803«5°» Flakkeesche eigen heimers 3.3.20, Friesche borgers 2.903 p. nl. ENKHUIZEN, 26 Sept. Aardappelen. Men besteedde heden bravo's 22.15, blauwe aarddappelen 2.502.55# alles per baal (100 p.)' AMSTERDAM, 2? Sept. Aangevoerd door 14 motorbot- ters en afgeslagen aan de Gemeente Vischhal,De Ruyterkade (Besomming der botters 21.40289.80) Schar ƒ2.40— 3.40, kl. schol ƒ7.509, handschol 1417 per kist; gr. t ng ƒ-14 midd. tong ƒ3.206, kl. tong 0.90—2.40 p. 10 stuks. Uit de hand verkocht op het terrein Aal 0.50— 0.90, bet 0.200.45 £er pond; harde bokking 2.2.50 pef 100 stuks; garnalen 45 per mand. ENKHUIZEN, 26 Sept. Hedenavond kwamen 21 vaar tuigen binnen inet 2750 pond garnalen, 200 manden nest en 220 pond aal. De garnalen waren hoog in prijs en golden 6.45 (vorige markt 4.706.20) per kist. Nest gold 42 ct* per mand, aal 35 ct. rcr pond. LEMMER, 26 Sept. Heden werd aangevoerd door 6 vaartuigen 220 kg. bot, prijs 3857.20 per 100 kg. door 7 door vaartuigen 126 kg. spiering prijs 1516 per 100 kg. do-r 22 vaartuigen 176 manden garnalen prijs ƒ1.852.08. ptr mand, en voorts werd voor 55 kg. aal ƒ0.77o. 8 per kg besteed (Naar het Engelsch) 10) „Juist, een prachtig tooneel voor een drama: worsteling van den misdadiger en den detective en de overwinning naar den zin van den schrijver. Maar in de werkelijkheid zal het nu eens anders gaan. Ik geef u eenvoudig den fc-ioop terug" hij overhandigde hem met een sierlijke buiging „tot uw dienst, mijnheer Barnes, maar het is niet een van mijn knoonen." „Niet één van uw knoopen?" „Neen, hij behoort niet tot mijn verzame ling. Het spijt mij, dat ik u moet teleurstel len, maar het is zoo. Ik zal u de zaak uit leggen, want ik gevoel sympathie voor u. Ik heb u ai gezegd, dat de verzameling oor spronkelijk uit zeven knoopen bestond, maar u moet weten: op den zevenden was de kop van Shakespeare gesneden. Ik had ze ca deau gekregen van een vriendin, maar wijl ik er niet meer dan zes kon dragen, heb ik haar dien anderen met Shakespeare's kop teruggegeven. Daarvan heeft zij een speld laten maken, zoodat mijn verzameling nu uit slechts zes bestaat." „Maar hoe verklaart u dan het feit, dat de knoop, dien ik bezit, ook 't portret draagt van uw vriendin en precies gelijk is aan dien op uw vest?" „Mijnheer Barnes, dat te verklaren is uw zaak. Maar wat hebt u eigenlijk voor een misdaad ontdekt?" „Mijnheer, in plaats van u op die vraag te antwoorden, gevoel ik grooten lust om u onmiddellijk in hechtenis te nemen en aan een jury de vraag voor te leggen, of tot uw verzameling oorspronkelijk deze knoop heeft behoord of niet." „Dat zou natuurlijk zeer onpleizierig zijn," antwoordde Mitchel kalm, „maar u is vrij dat te doen, als u er niet te verstandig voor bent." „Hoe bedoelt u dat?" „Wel, u weet vooreerst wel, dat ik zeker niet op de vlucht zal gaan. en vervolgens kan ik heel gemakkelijk bewijzen al wat ik ge zegd heb. Maar u is toch zelf wel overtuigd, dat ik niets anders dan waarheid heb ge sproken! Me dunkt, een man van uw onder vinding moet dat terstond bespeuren." „Ik heb u nog één verzoek te doen, mijn heer Mitchel," antwoordde Barnes, die wer kelijk moest toegeven, dat Mitchel blijkbaar waarheid sprak, „zoudt u mij dien zevenden knoop niet eens kunnen toonen?" „U is wel veeleischend, maar ik wil aan uw verzoek voldoen, mits op één voorwaarde, waarover u eens goed moet nadenken. Toen ik "de weddenschap aanging, heb ik er niet aan gedacht, dat de persoon, die mij het meest lief is op de wereld, bij de zaak zou kunnen worden betrokken. Dat portret stelt haar voor, die spoedig mijn vrouw zal we zen; zij heeft den anderen knoop en draagt hem zeker. U zult er niets aan hebben, wan neer u hem ziet, want dat zal niet anders doen dan bevestigen, wat Ik heb gezegd. Maar toch zal ik u in haar huis introdu- óeeren en het gesprek op de knoopen bren gen, als u mij belooft, haar er niet over aan te spreken." „Dat beloof ik u heel graag. Ik houd er niet van, dames ongerust te maken." „Nu, komt u dan vanmiddag in de vesti bule, dan ga ik met u mee. Gaat u heen? Dag meneer Barnes, tot genoegen." Barnes maakt kennis met Mitchel's verloofde en ziet den zevenden knoop Op de tweede verdieping van het huis der dertigste straat woonden mevrouw Mortimer Remsen met haar beide dochters Emilie en Dora. De man van mevrouw Remsen was meer dan tien jaar dood, maar hij had een groot fortuin nagelaten, dat het gezin in staat stelde, te blijven leven in de deftigste krin gen, waartoe zij door geboorte en opvoeding behoorden. De dames Remsen beloonden nu dan ook het schoonste gedeelte van het ge bouw In de dertigste straat en haar vertrek ken kenmerkten zich zoowel door weelde als door smaak. Ze ontvingen veel bezoek, daar mevrouw Remsen zeer gezien was en vooral door haar bemoeiingen in liefdadigheidsver- eenigingen met tal van menschen in aanra king kwam. Emilie, de oudste harer dochters, een meis je van bijna dertig jaar, was een koninklijke verschijning, die meer bewondering dan sym pathie opwekte. Zij was van hooge gestalte, statig in haar beweging en van een zeer merkwaardige schoonheid, die het best werd geteekend door een schilder, toen deze wei gerde haar portret te schilderen, omdat zi), naar hij meende een raadsel was voor de kunst. Haar trekken waren volsterkt niet zoo als de kunstprincipes voor schoon erkennen, en toch was het geheel waarlijk edel. Hij had later evenwel op aandringen van haar moe der het portret geschilderd, hetzelfde dat nu in de kamer van Mitchel hing en noewel niet volmaakt, toch op zeer treffende wijze het edel karakter der jonge dame uitdrukte. Want haar inborst was met haar uiterlijk in overeenstemming. Zij bezat een zeer ster ke wilskracht, waardoor zij volkomen mees teres was over zichzelve en deze sterkte van karakter deed haar eveneens heerschen over anderen, zoodat het slechts zeer zelden ge beurde, dat iemand haar weerstreven dorst. Huwelijksaanzoeken had zij dan ook steeds afgeslagen en het had al haar vriendinnen ten hoogste verbaasd, toen op zekeren dag haar verloving met Mitchel bekend werd. Men schreef zijn succes alleen daaraan toe, dat hij met groote beslistheid was opgetreden en haar hand had gevraagd op een wijze, die meer een onafwijsbare eisch dan een vragend verzoek geleek. Men misguncfe hem eigenlijk algemeen het geluk, want hoewel blijkbaar van goede fami lie en zeer rijk, was hij toch een nieuweling, van wiens afkomst men niets wist en spijt alle nasporingen, ook niets te weten kon ko men. Hi) was een man uit het Zuiden, dat was reeds aan zijn uiterlijk te zien en maak te hem voor sommigen nog meer belangwek kend. Mevrouw Remsen had liever gezien dat haar dóchter een jonkman van oude New- Yorksche familie de hand had gereikt, maar zy had geantwoord: „Mama, ik houd van hem" en dat gezegd op zoo stelligen toon, dat haast geen tegenwerpingen meer moge lijk waren. Zoo waren zij als verloofden aan alle fa milie en kennissen voorgesteld, en spoedig hadden moeder en zuster den nieuwen huis genoot leeren waardeeren die in- en uitging of hij daar heer en meester was. Waarom ook niet, hij de toekomstige heer van de heerscheres des huizes? Dora vormde met haar oudere zuster een scherpe tegenstelling. Zij was zacht van uiter lijk, kinderlijk en zeer voor indrukken vat baar. Zij zag haar moeder steeds naar de oogen en bewonderde haar zuster, die 4J haar koningin noemde. Er waren nog drie zoons geweest maar dezen waren jong ge storven. De beide jonge meisjes zaten dien middag in het rijke salon van hun woning. Emilie lag gemakkelijk in een stoel, terwijl Dora op een tabouret naast haar zat. „Was het mooi gisterenavond in 't Casi no?" vroeg Dora aan haar oudere zuster. „O, jawel," antwoordde Émilie droogweg, „maar zie je: de Opera-comique is de opera- comique, daar is alles mee gezegd". „Ja, dat is wel gemakkelijk, er zoo minach tend over te spreken, maar ik mag er dan toch maar nooit heen. Al ben jij te oud, om |t aardig te vinden, ik nog niet, maar ik heb ér lang wat op gevonden.' „Wat wou je dan, kleine meid?" „Ik zal het Bob vragen." „Bob?" Zij keek verontwaardigd. „Nu ja, mijnheer Mitchel, maar ik heb gis teravond met hem afgesproken, dat ik hem voortaan ook Bob mocht noemen net als zijn vrienden en jij." „Maar dat wil ik volstrekt niet hebben." „Als hij 't goed vindt, doe ik hot toch, want alle menschen zijn wel bang voor jou, maar JU bent bang voor hem En ik zal vragen of hij mij ook meeneemt als je uitgaat. Ik denk dat mama 't wel goedvinden zal, zou het niet?" Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9