KENNEMERLAND VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1923 BLADZIJDE'; LAATSTE NIEUWS Het Engelsch-Fransche vlootcompromis Vroege winter in Noorwegen ELCK WAT WILS Trekjes No. 569 Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 BEVERWIJK - Tel. 2213 BEVERWIJK. IJMUIDEN IJMUIDEN-OOST VELSEROORD. SANTPOORT HEEMSKERK. ZILK. NIEUW-VENNEP BLOEMENDAAL GEMEENTERAAD De gemeenteraad kwam Vrijdagavond te kwart na 7 in openbare voltallige zitting bijeen, gepresideerd door den burgemeester Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten. Benoemingen. Benoeming van vier leden der Commissie van Bijstand voor de bedrijven. Benoemd worden de heeren Aardenburg, Maters. Eraun en Groot. Eenoeming van vier leden der Commissie van Bijstand voor de financiën. Eenoemd worden de heeren de Groot, Aardenburg, Maters en Tromp. Benoeming van vier leden der Commissie van Bijstand voor openbare werken. Eenoemd worden de heeren Braun, Steijn, Brantj es en Jr. Groot. Verkoop van grond aan de Vondellaan. Voorgesteld wordt aan de heeren Tegel 27 /I2. aan J. P. Nijt É80 M2., en aan W. A. Dekker 1374 M2. te verkoopen. Aldus wordt besloten de heeren Groot en Visser stemmen tegen. B. en W. adviseeren den raad afwijzend te be schikken op het verzoek van K. v. d. Wal te Velsen- Noord, om verleening van 40% toeslag op zijn pen sioen als gewezen veld wachter der gemeente. De heer EIJKING wenscht geen uitzon dering te maken en v. d. Wal niet uit te sluiten. De VOORZITTER zegt, dat de tegen woordige toestand van V. d. Wal toeslag niet noodzake ijk maakt mocht de toestand veranderen dan kan alsnog het pensioen herzien worden. De heer EIJKING persisteert en noemt namen van betrokkenen, die wel op 40% toeslag hebben gekregen. De heer TROMP sluit zich bij den heer Eijking aan, en spreekt van meten met twee maten. Hij wenscht gelijkstelling voor alle ambtenaren. Het voorstel van B. en W. wordt in stem ming gebracht, aangenomen. Tegen de hee ren Tromp en Eijking. Voorstel tot vaststel ling eener verordening ex.. art. 114 bis der ge meentewet voor het open baar slachthuis. De strekking van dit voorstel is de inkom sten en uitgaven van het openbaar slachthuis afzonderlijk te beheeren, zooals dit geschiedt Voor het gas- en electriciteitsbedrijf. Goedgekeurd. Voorstel tot het aangaan van overeenkomsten met de omliggende gemeen ten betreffende het open baar slachthuis en enkele daarmede verband hou dende voorstellen. Goedgekeurd overeenkomstig advies van B. en W. Voorstel tot het toestaan van een crediet: a. Voor den bouw van een dubbele woning nabij het openbaar slachthuis voor de te be noemen slachthuisknechts t 6650. b. voor de verbouwing en uitbreiding van het kantoor van den gemeente-ontvan ger f 4500.—. c. Voor den bouw van een droogtoren en een centrale bergplaats van het brandweer- materiaal f 5500. d. Voor den verbouw van het perceel Gasthuissteeg no. 5 tot Nijverheidsschool voor meisjes. De kosten hiervan tedragen t 10.000.terwijl voor meubileering en installatie nog f2000.veieiscbt worden. Het gebouw zou benut kunnen worden als daghuishoudschool. Betreffende het voorgestelde sub a, vraagt de heer EIJKING het woord, bemerkt op, dat er onder de sollicitanten een groot per centage ongehuwd is. De heer TROMP acht de huur der wo ningen m verband met het inkomen'te hoog. De heer EIJKING kan zich ci:t met het «andpunt van B. en W. vereenigen. Het is uitknijpen van den kleinen man. h ij Ziet de huur gaarne gereduceerd tot 14.50. De VOORZITTER merkt op, dat de huurkwestie niet aan de orde is. De waarde van den grond, waarop deze huisjes worden gebouwd, speelt een rol. Het voorstel in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het sub. b genoemde voorstel wordt zon der stemming goedgekeurd; eveneens het voorstel sub c en d. Voorstel tot wijziging van het reglement van orde van den Raad. Als eerste spreker over dit punt der agenda meldt zich de heer GROOT aan, die kritiek oefent op de situatie in 't algemeen in den Raad en het beleid van den voorzitter in 't bijzonder, die door zijn temperament elk tegen zich maakt, die 't met met hem eens is. Van den anderen kant heett 't lid van den Raad, waar 't bij dit voorstel om gaat, zich soms onbehoorlijk gedragen. Spr. verklaart met nadruk, dat hii met zijne woorden den voorzitter met heeft willen kwetsen. De VOORZITTER verklaart zeer goed nota te hebben genomen van de woorden, door den heer Groot gesproken. Er zal al tijd wel iets aan de leiding'ten laste gelegd kunnen worden. De voorzitter is er daar voor zichzelf van overtuigd. De heer EIJKING schetst zijne situatie ten opzichte van den voorzitter. Spr. ziet in zijne houding iets vijandigs ten opzichte van spr. De voorzitter beloert spr. als een hyena, sart en plaagt. Spr. haalt voorbeelden aan uit den laatsten tijd. De voorzitter wil mij en mijn gezin ten gronde richten De VOORZITTER verzoekt spr. bij her haling bij de orde te blijven. De heer STEIJN, (meerderheid) brengt in 't midden, dat de heer Eijking feiten heeft aangeroerd, die buiten den Raad plaats heb ben gehad. Die mag men een voorzitter niet i aanwrijven. De heer Groot heeft in algemee- nen zin gesproken. Spr. heef» de overtui ging, dat de raad steeds den heer Eijking de hand boven 't hoofd heeft gehouden. (Vanavond met 1) interruptie van den heer Eijking. De VOORZITTER: De heer Steijn heeft het woord. De heer STEIJN is van meening, dat 't vrije woord voldoende is gewaarborgd. Spr. zie geen beknotting van het vrije woord n de voorgeste de aanvulling van het reglement van orde. De heer TROMP heeft bezwaar, wijl hier alles c raait om den persoon van den h er Eijking. Spr. wenscht er op te wijzen, dat de uitspraak der Commissie in flagranten strijd is met een vroegere. De heer VISSER geeft toe, dat de heer Eijking zich soms te heftig heeft gedragen. Dat vindt naar sprekers meening zijn grond in het feit, dat hem onrecht werd aangedaan. Spr. licht dit met voorbeelden toe. De heer Eijking voert vaak op onbeschaafde wijze het woord. D voorzitter doe dat meer beschaafd. De schorsing van een vergadering had steeds een goed re ultaat voor het ver dere verloop. De VOORZITTER zal hier niet verder op ingaan, waaruit niet geconcludeerd moet worden „wie zwijgt stemt toe". De heer EIJKING vraagt den heer Steijn, of hij zoo kalm zou spreken en blijven als hij een behar deling ondervond als spr. Eijking komt met dingen voor den draad, die memand durft aanroeren. Er is hier verduisterd. Spr. verk'aart, dat de voor zitter de schuld van alles is. De VOORZITTER hamert en verzoekt spr. bij het onderwerp te blijven. De heer EIJKING gaat opgewonden ver der. Als hij uitgesproken heeft, deelt de voorzitter mee, dat hij ook hierop niet zal antwoorden. De heer EIJKING dat kan ook niet. De VOORZITTER de onzin, die naar voren is gebracht, is grenzeloos. De heer STEIJN zet nog eens uiteen, waar 't om gaat. De heer TROMP ontraadt het voorste wegens het persoonlijk karakter. De Voorzitter leest de voorgestelde wij ziging voor. In stemming word» getracht, of den heer Eijking voor de derde maal het woord kan verleend worden. (Aangenomen.) De heer EIJKING wenscht een behande ling als alle raadsleden. Voor dat recht zal voor de eerste 40 M3 per maand 11 cent per M3, voor e'ken M3 meer verbruik per maand 5 cent. 2e. B. en W. te machtigen om voor groot verbruikers een speciaal tarief vast te stellen. b. De meters worden door de gemeente geleverd, waarvoor per maand of gedeelte daarvan wordt een huur geheven als volgt 3 en 5 lichtmeters f 0.25 10 t/m. 20 licht meters i 0.40 boven 20 t/m. 50 lichtmeters f 0.50 boven 50 t/m. 80 lichtmeters f 0.75 boven 80 t/m. 150 lichtmeters f 1.50 boven 150 lichtmeters f 2. Bovenstaande concept-besluiten worden den Raad ter goedkeuring voorgelegd. Van de heeren Visser en Groot is nog ingekomen een voorstel den gasprijs te be palen op 9 cent per M3. De heer GROOT zet uitvoerig zijn ziens wijze over het onderhavige voorstel uiteen. Na hun krijgt de heer WELAGEN het woord, die een becijfering geeft in verband met gegevens door hem bij den directeur der bedrijven verzameld Ook de heer VISSER zet zijn bezwaren uiteen De heer STEIJN schetst, wat door hem is gedaan om de afname van gas te bevorderen, Sprekers meening wijkt af van die '".er vorige sprekers, en zet uiteen, wat een ge zonde basis voor een bedrijf mag worden geacht en wat het bedrijf ten goede kan komen. De heer TROMP is van meening dat de gasprijs te hoog is. Spr. wenscht het voor stel der sociaal-democraten te steunen. De heer VISSER komt terug, op hetgeen door den heer Steijn is gezegd. Wethouder ZWAGER geeft zijne ziens wijze, gebaseerd op de gegevens van ingenieur Vader. Spr. wil met genoegen het voorstel van de heeren Visser en Groot aan een nader onderzo z k onderwerpen. De VOORZITTER wenscht het voorstel van B. en W. in stemming te brengen. Wordt dit verworpen, dan zal het voorstel van de heeren de Groot en Visser in handen van B. en W. worden gesteld. De heer GROOT komt terug op hetgeen door den heer Zwager is gezegd, met wiens zienswijze hij niet accoord gaat. Na een verwarde discussie stelt het lid de Groot voor het voorstel van B. en W. aan te houden en het voorstel van den heer Groot c.s. ter prae-advies in handen van B. en W. te stellen. Het voorstel wordt verworpen. De heer WELAGEN dient een amende ment in de muntmeterprijzen op 10 cent te brengen. De heer MATERS stelt voor om het amendement van den heer Welagen en het voorstel der S.D.A.P. ter prae-advies aan B. en W. te zenden. Mededeelingen en inge komen stukken. Aan Mevr. BuysPlantinga wordt op haar verzoek eervol ontslag verleendeven eens aan den heer Lodder, leeraar nijver heidsschool. Ingekomen is een adres van den heer 'Eyking om ontslag te verleenen aan den ge meente-architect. De VOORZITTER licht dit schrijven toe en zet uiteen, waarom voor dit geval van 't reglement van orde is afgeweken. Spr. wenscht uit den raad te vernemen, hoe in dezen gehandeld dient te worden. De heer DE GROOT stelt voor over dib onderwerp niet te discussieeren. De VOORZITTER wenscht dit voorstel in stemming te brengen. (Interrupties). De heer EYKING stelt voor de aange legenheid aan te houden. De heer TROMP verzet zich tegen de behandeling van deze zaak. Het verzoek van den heer Eyking het voorstel aan te houden, wordt verworpen. De voorzitter brengt nu het voorstel van den heer de Groot in stemming. Het voor stel wordt aangenomen. De heer Eyking neemt niet aan de stemming deel. Vervolgens wordt in stemming gebracht het voorstel van den heer de Groot, het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer VISSER acht het in het openbaar belang, dat aan het adres publiciteit wordt gegeven. Het 2e voorstel van den heer de Groot wordt eveneens aangenomen. STICHTING „KATHOLIEKE KRING" Het bestuur van de Stichting „Katholieke hij opkomen. Spr. heeft dingen besproken Kring is thans gereed gekomen met de die onder den dekmantel moesten blijven, samenstelling van het wmteiprogramma voor Daar Baat 'f hier om ^het. sel2oen 1928—1929.. Op Vrijdag 26 g Cctob tr a. s. v crct l et seizoen geopend met een opvoering van „Haar andere man" een Het voorstel van B. en W. wordt in stem ming gebracht en aangenomenl Tegen de heeren Visser, Eijking, Tromp en Groot. Voorstel tot vaststelling, van gasprijzen en tot, we derinvoering van meter- huur. Voorgesteld wordta. ie. de gasprijzen als volgt vast te stellen a. over den gewonen meter voor de eerste 40 M3 per maand 10 cent per M3. voor eiken M3 meer verbruik per maand 5 cent b. over dtn muntmeter s vroolijk huwelijksspel in 3 bedrijven (4 tafr.) door de N. V. Het Schouwtooneel (Dir. Adr. van der Horst en Jan Musch.) De tweede tooneelvoorstelling wordt eveneens gegeven dcor het Schouwtooneel op Vrijdag 8 Februari 1929. Dan wordt opgevoerd „HetFailissement een tooneelspel in 3 bedrijven (4 tafr.) van Bjornson, met Hubert la Roche als gast in de hoofdrol. Omtrent de derde tooneelvoor stelling is het Kringbestuur nog met een ge zelschap in onderhandeling. Evenals in het vorig seizoen zullen ditmaal weer twee vroo- lijke avonden van kleinkunst worden gegeven, waarvan de eerste zal plaats hebben op 21 Nov. a. s. Dan treedt voor den Kring op de dichter-zanger Clinge Doorenbos. Omtrent den tweeden vroolijken avond kunnen nog geen bijzonderheden worden medegedeeld; dat wordt een „verrassing." Zooals gebruikelijk worden deze beide avonden met een gezellig samenzijn besloten. Voor de eerste maal zal in dit seizoen het Kringbestuur een ontwikkelingsavond voor de leden organiseeren. Deze zal plaats heb ben op Donderdag 13 Dec. a. s. Het bestuur is daarvoor zeer gelukkig geweest in zijn keu ze, want op dezen ontwikkelingsavond wordt een onderwerp behandeld, dat niet alleen actueel is, maar ook buitengewoon interes sant is, omdat verreweg de meeste Kringleden op dit gebied wel volslagen leeken zullen zijn. De lezing wordt gehouden door Prof. Dr. A. Bessemans uit Gent over „Het standpunt der positieve wetenschap tegenover het spiritisme." De Professor zal zijn lezing verduidelijken met demonstraties en met behulp van een pseudo-medium. Den Kringleden wachten dus weer mooie avonden van ontspanning in het a. s. seizoen. VELSEN. Burgerlijke Stand Geboren R. v. d ZeeB.uinink, d. H. van DorpKok, z. M. C. v. d. ValkWamsteeker, z. H. C. ZwanenburgVetbruggen, z. Duinj: Haan, z. M. C. MorsRurch, Z. M. P. van GootErnst, d. P. van der LeeSenf, 7. D. M. Bijsterboscl. de Vries, d. - le VriesHooggrecf, z. Moraal— .org, z. A. v. d. Stelt— Smits, z. WelpBouchier, z. A. C. DekkerBeukman. z. M. Pilanenvan Aken, z. C. M. PaauwLaan, d. C. A. SweerenRem, z. R. E. Schriemer Joustra, z. C. M. Stadnoud3rs—Beum z. Overleden Anna Elisabeth Hongee 67 j. echtg. van B. Slikkerveer. Getrouwd J. J. Klepper en R. M. de Ruy- terP. van Leeuwen en N. K. Speelman, E. J. Bilder en G. v. Bavinkhoven, P. Schager en L. den Hollander, M. Froot- veld en L. Gravenmaker. Ondertrouwd J. Anker en C. M. van Dongen. J. J. Dam en N. A. Bonarius.— A. Zwanenburg en J. Ros, A. A. Vasem en M. C. Hoogeduin. Witte Kruis. De afdeel ing van de Noord- hollanabtóhe Vereenlging „Het Witte Kruis", hield Donderdagavond een ledenvergadering in het Wijkvebn-w a'hlpr. Met h-t, ty»stn"r en een administrateur, waren zes leden te genwoordig, waarvan vier verslaggevers. Na een welkomstwoord van den voorzit ter, den heer J. H. Unger, werden de no tulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. De voorzitter memoreerde de aanstelling van de tweede kraamverzorgster voor Vel- sen-Noord, mej. Zandstra. Allereerst kwam aan de orde de bespreking over het Wijk- gebouw te IJmuiden. Het ligt in de bedoe ling voor IJmuiden een Centraal Wijkge- bouw te stichten, zoodat dit Wijkgebouw overbodig zal worden. Daarna vraagt het be stuur machtiging aan de vergadering om te trachten het gebouw te verkoopen. De heer Huizer vraagt of het bestuur geen andere verplichtingen heeft, nJ. of in ver band met gedane giften aan groote Scheep vaartmaatschappijen, het karakter van het gebouw niet bewaard moet blijven. De voor zitter zegt, dat ook in deze inlichtingen zijn gevraagd, maar gelooft niet, dat er bezwa ren zijn. De heer G. Voet vindt het bezwa rend, dat het gebouw volgens de clausule in het schrijven van den Minister van Wa terstaat, alléén verkocht mag worden voor visscherij-doeleinden of nevenbedrijven daar van. De voorzitter was van meening, dat het gebouw voor reëele doeleinden wordt verkocht, omdat van de opbrengst een nieuw Wijkgebouw wordt gesticht. De heer Voet handhaafde zijn bezwaren, wanneer het be stuur maohtiging kreeg om het gebouw te verkoopen, dan was er geen beroep meer mogelijk, spr. wilde dat de beslissing bleef aan de ledenvergadering. De heer Huizer vroeg of het bestuur het gebouw wel kon verkoopen en of de notaris bij het opmaken der koopacte niet een extract uit de notulen der ledenvergadering zou vragen. Ten slotte werd aangenomen een voor stel van den heer Voet, inhoudende, dat het bestuur het Wijkgebouw te koop zal aan bieden, maar alleen te beslissen tot verkoop mededeeling zal doen aan een alg. leden vergadering. Aan de orde is dan een be schrijvingsbrief voor de alg. vergadering, welke geen discussie uitlokt. Bij de rond vraag vraagt de heer Baard» of het bestuur al eenig idee heeft over de plaats van het Centraal Wijkgebouw. Het bestuur deelt mede, dat men wel eenig terrein op het oog heeft. Daarna sluit de voorzitter de verga dering. Geea vrijwillige Brandweer. Na den emstigen brand in den Oudejaarsnacht werden te IJmuiden plannen gemaakt om een vrijwillige brandweer op te richten. Een commissie, die belast werd met de voorbe reidende maatregelen stelde zich met het ge meentebestuur in verbinding, doch onder vond van dio zijde zoo weinig medewerking, fiat de plannen nu definitief zijn opgegeven. RELLETJE Gistermiddag te circa 5 uur waagde een 4-tal werkwilligen van het werkterrein Bree- jen van de Bout, zich te IJmuiden-Oost nabij het Postkantoor. Dit was echter ter oore gekomen van eenige stakers, die hen aldaar opwachtten. Deze wachtende menigte groeide steeds aan, totdat er een groote volksoploop plaats had in de Kalverstraat, waar men een dreigende houding aannam tegen de werk willigen die zich in de richting van het ka naal in veiligheid trachtten te brengen. Zij wisten zich bijtijds in een roeiboot te be geven. Alhoewel zij met steenen werden na geworpen, kwamen zij nog behouden op het terrrein van de sluiswerken. Nog bijtijds thuis gekomen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag te circa 3 uur, kwam de banketbakker B. met zijn vrouw en dochterje per auto thuis. Nauwe lijks was de winkeldeur van het perceel hoek Stationsweg—Zeeweg door B. bewoond, ge opend of men ontdekte, dat er brand was ontstaan, daar alles vol rook stond. Onmid dellijk riep men de buren S. en Z. te hulp als ook een Juist aldaar surveilleerendcn agent van politie. Direct werd met eenige emmers water de huiskamer binnen gedrongen en men slaagde er in den brand, die ontstaan was in het buffet te blusschen. Bazar ten bate van de EE. Harmonie „St. Caecilia" Bovengenoemde vereen iging heeft ten bate van dit korps een bazar ge- 1 opend in het gebouw van den RK. Volks bond aan den Rijksstraatweg te Velsen- Noord. „St. Caecilia", dat zich mag verheu gen in de medewerking van de Heeren Gees telijken en de burgerij heeft met aller mede werking, niet het minst van die der leden en het damescomité een keurigen bazar weten samen te stellen, waar al de 'verma ken, welke in zoo'n bazar behooren te zijn, tegenwoordig zijn. Bovendien ziet alles er keurig uit en.heeft men een pracht-collectie prijzen. Uw bezoek aan dezen bazar is ook met het oog op het goede doel ten zeerste aan te bevelen. Vrijdagavond om 8 uur werd door den Zeereerw. Heer Pastoor Homulle de bazar geopend. Zjjneerw. begon vooraf de bedoeling van „St. Caecilia" met dezen bazar uiteen te zetten. Mij, aldus spreker, is verzocht deze bazar te openen, wat ik zeer gaarne doe. Het is St. Caecilia wel bekend, dat ik groote sympathie dit korps toedraag. 'De groote vorderingen, welke „St. Caecilia" gemaakt heeft, stemmen mij en de parochianen tot groote vreugde. Dat de bazar een groot succes voor dit korps moge worden, is mijn oprechte wensch. Hiermede verklaar ik, aldus spr., den bazar voor geopend. Hierna zette het korps (kleine bezetting) in met den marsch „Chef du Corps" en na men verschillende spelen een aanvang. Personalia Bestemd voor uitzending naar Ned. Indie mej. A. S. Sackse, alhier, verpleegster Ie klasse bij den D. V. G. Auto-ongeval Terwijl een luxe-auto in de richting Beverwijk ging, kwam plotseling een kleine jongen van B. en schoot onder den autó. De bestuurder van den auto keek even of de jongen nog leefde en ging toen in volle vaart zijn weg. Gelukkig kon Bak ker M het nummer van den auto opschrij ven, zoodat de onbeleefde autorijder wel gevonden zal worden. Volksfeesten. Nu de Oranje-, Konin- ginne of Volksfeesten in alle omliggende plaatsen geëindigd zijn, hoopt Zilk de luis terrijke feestenstoet op waardige wijze te sluiten. Het programma voor de volksfeesten, die 2 en 3 October a.s. zullen gehouden wor den, is dezer dagen in f raaien druk gerded gekomen. Reeds te 7 uur des morgens, zullen den, eersten dag de feesten, met een gezongen H. Mis, waaronder algemeene kindercom munie, in de parochiale kerk ingezet worden. Te 9 uur zal een grootsche optocht van de schoolkinderen, die van muziek zal voorafgegaan worden, plaats hebben. Be ginnend bij de R. K. School, langs de pastorie, door Z'lk, café De Groot, eindigt hij op het feestterrein. Te halftien zullen de kinderspelen aan vangen, die door tractiaties afgewisseld zul len worden. Te half twee uur heeft de voortzetting der kinderspelen, tractatie en verrassingen voor de kinderen plaats. De Zeereerw. Heer H. J. M.Hafkenscheidt, eere-voorzitter, zal ten slotte te 4 uur, op het feestterrein de prijzen aan de prijswin naars uitreiken De muzikale inzet van den volgenden, dag zal een optocht met muziek zijn, terwijl de opstelling van alle Zilkers bij de school zal plaats hebben. Te 9 uur neemt de stoelendans voor meis jes van 13 tot 15 jaar een aanvang, terwijl terzelfdertijd het touwtrekken voor jongens van 16 jaar tot 18 jaar en van 18 jaar en ouder, zal beginnen. Het programma vermeld voorts te half tien uur ringrijden met fietsen voor per sonen boven 16 jaar, terwijl het ring rijden voor paren met dogkar of tilbury, waarvan één van elk parochiaan ..moet zijn. op 2 uur gesteld is. De uitreiking der prijzen aan de winnaars is te 5 uur. Een schitterend vuurwerk, hetwelk uit 35 prachtnummers bestaat, zal te 9 uur een waardig en tevens een succesvol slot zijn van de bij goed weer zeker veel be lovende feestdagen. Naar men ons nog mededeelt, Is de datum voor de aangifte der Volksspelen en het -'ngrijden tot op uiterlijk 30 September a.s. vastgesteld. De buitengewoon fraaie prijzen, die voor de spelen beschikbaar zijn gesteld, zijn; ge- 1 mimi 11 etaleerd bij den heer C. v. d. Vosse zijn zeker een kijkje waard. De voorbereidende werkzaamheden zi: reeds in vollen gang. De brug, die over c sloot naar het feestterrein gebouwd mo« worden, is gisteren gereed gekomen en wordt reeds door Zilks jeugd druk gebrui van gemaakt. De lade gelicht. De eigenaar van hotel „L> Gouden Leeuw" alhier, kwam tot de on aangename ontcTckldng, toen hij 's avonds di lade wilde ledigen, dat 130, zijnde eer bankbiljet van 60,. een van 40 en 3 vai 10, welke hij 's morgens had ontvangen et in de lade waren gelegd, was verdwenen Hot overige in d'e lade zich bevindende geld was onaangeroerd gebleven. Van den dader is geen enkele aanwijzing. ZONDAG, Euch. dag. D enganschen dag aanbidding. De H.H. Missen om 7, 9 uur en half 11 de "Hoogmis, waaronder de sqhaalcol- lecte voor de kerk, 3 uur luide aanbidding en gezangen, 7 uur Lof met preek. MAANDAG, begin vat» den Rosenkrans- tnaand, half 8 gezongen H. Mis tereere van St. Bavo, Patroon van ons Bisdom, 's avonds half 8 Octoberoefenlngen, 8 uur vergadering van de Se Orde. DINSDAG, feest van de H. Engibewaar- ders, half 8 Octoberoefening. WOENSDAG, feest van de H. Thresla van het Kindje Jesus, 9 uur fnaanddient op het kerkhof, 's avonds half 8 Octoberoefning. DONDERDAG, feest van den 3. Vader Franciscus van Assissië, stichter vairïe Derde Orde. Volle aflaat. Gen. absolutie, kif 8 ge zongen H. Mis en algemeene H. Cmmunie, 's avonds half 8 plechtige vergaderig, feest- pdeek, inkleeding, wijding van ht nieuwe vaandel, 9 uur hét Heilig Uur.. VRIJDAG, lste Vrijdag van de maijd, toe gewijd aan het H. Hart, half 8 geztgen H. Mis en algemeene H. Communie, avonds half 8 Lof met acte van eerherstel «Bozen hoedje. ZATERDAG, half 3 Katechismus, bf 8 Laf met Rozenhoedje. Van 5half 10 geenheid om te biechten. A.s. ZONDAG Rozenkransfeest, 4 uur zieken-Lof. Viering van het St. Fniscus- ieest. Om 7 uur algemeene H. Comm'e voor de leden van de 3e Orde, half 4 ln Kathe draal St. Bavo plechtig Lof voor a leden van de^ Se Orde uit Haarlem en otreken met predikatie van den Zeereerw. eer de Leeuw, 's avonds half 8 in de groote icert- zaal feestvergadering met lichtbeelc. Ook niet-leden hebben toegang mits voor!) van toegangskaart. Gemeentezaken B. en W. stellvoor, ontheffing van art. 7 der Bouwvercening te verleenen aan J. G. Snijders, G.mge- pier, A. Baron v. Dedem1 H. Nonne, Rus sen, I. Buys, A. v, d. Heijden, A. Vïtjes, I. Staal, D. Mol en te weigeren aan Ojuig- rok voor een bouw van vier dubbeltmd- huizen aan den Vogelenzangschen wedaar het bouwterrein niet aan den openbar weg is gelegen. B. en W. vragen het Indertijd vemde crediet te verhoogen tot 10.000 vi de stichting van een clubgebouw op heioor de B.V.C. „Bloemdaal" van de gemeer, ge huurde terrein. B. en W. stellen voor, medewerk te verleenen voor de beschikbaarstelïthgan gelden voor den bijbouw van drie klaslcien aan de school der Schoolvereeniging er- denhoutBentveld". B. en W, stellen voor, aan de len van Vliet te verhuren het jachtrecht cae gronden in de omgeving van de Brouwerijs voor 25 per jaar. Aflossing van een geldleenfng B. erg. stellen voor, op de 5 pet. geldleening 5, groot 858.000,' op 1 Dec. 1928 extra a,e lossen een bedrag van 178.000. en daartr te gébruiken de bedragen, welke de gemete heeft ontvangen van de gemeente Haari op grond van art. 26 der grenswijzigingsN, wegens het onafgeloste gedeelte van vc. schotten aan de Bouwvereeniging „Ons Hu en de Wonlngbouwvereeniging „Bloemt, daal". Een witboek LONDEN, 30 September, De diplomatiek medewerker van de „Morning Post" meldt dat de geheele nota-wisseling inzake dt Engelsch-Fransche vlootovereenkomst dooi de Britsche regeering waarschijnlijk in den vorm van een witboek zal worden gepu bliceerd. Eer. officieel standpunt ten opzichte van de Amerikaansche nota, afgezien van de mededeeling, datzij niet als onvriendschap pelijk wordt beschouwd en kan worden aangezien als basis voor verdere onderhan delingen, kan eers verwacht worden n» bestudeering door de bovengenoemd® autoriteiten. OSLO, 29 Sept. Geheel Noorwegen tot nabij Oslo is met sneeuw bedkt. Uit bijna all streken wordt koude tot 10 graden on der nul gemeld. „Colamba" en „Madeleine". „De gravin is alleen in een vertrek van het kasteel. Zij knielt en bidtbedext het gelaat met hare handen, staat dan plotse ling op, slaat vertwijfelend den blik naar boven en roept handenwringend uit: t Heit. niets! Al mijn vurig bidden en smeelen is te vergeefs! Geen enkele licht straal dringt door in mijn geestgeen druppel troost in mijn hart. Een geheel Jaar lang roep ik tevergeefc tot den hemel Hl) blijft doof voor mijn klagen. De angst e de verwarring willen niet wijken uit mijne zieL In 't gezelschap, in den kring mijner dierbaren verdwijnt het spookbeeld dat mfj vervolgt, wordt dat folterend woord onhoor baar, doch niet zoodra bevind ik mij alleen, of die verschrikkelijke gestalte zweeft mij achterna bij Iedere schrede. Van alle zijden hoor ik die laatste angstkreet mfj tegen- schallen. Ik kan het niet langer dragen, ik moet weg van hier!" Bij het lezer, van bovenstaande smartelijke ontboezemingen van een vertwy-fe-len-de gravin die het gelaat bedekt met hare han dend1e geen enkele lichtstraal in haar geest z:ec aooidringengeen druppel troost kan bekomen voor heur harte111 wier binnenste de angst en verwarring ge heel de breedte van haar ziel bestrijken en, gearmd voortschrijdend, zingen: „Wij wij ken niet, voor niemand nietdie spreekt van een „folterend woord", dat „onhoorbaar wordt" ln gezelschapdie krijgertje speelt met een verschrikkelijke gestalte en van alle zijden wordt „tegenge- schald" door een angstkreetbij het lezen daarvan, zeg ik, denkt n verstandig mensch direct aan 'n vijf cents colportage- romannetje. Maar daaruit ls het geen passage. Nee, het ls we zouden ons schamen het te zeggen, als we niet al zoo „teen-tander" gewend waren het is een klein gedeel uit een Katholiek tooneelstuk voor dames. Maar dan toch zeker 'n stuk van 'n kwart-eeuw geleden, dat niemand meer op de planken zal brengen? Nee, lieve dames, het stuk ls nog niet zoo oud en wordt nog geregeld opgevoerd. Wat u daar zoo Juist heeft gelezen ls het eerste tooneel'n alleenspraak dus. Moederziel alleen staat die gravin aan d'r eigen luidop haar nood te klagen. En dat doet ze nog *n keer of drie, vier in datzelfde stuken ze leest óók nog 'n brief voor van bijna drie bladzijden. Is het wonder, dat we, ook door geloofs. genooten, nog zoo vaak worden uitgela chendat men medelijdend de schou ders ophaalt voor dat „stumperig planken, gedoe in 'n Roomsch kleedje?" Als Je, uit den aard varf Je beroep, om zoo te zeggen met het tooneel opstaat en er mee naar bed gaat, dan ben je dank- l baar dat n kunstzinnig hoofdredacteur van 1 je lijfkrant je nu en dan in de gelegenheid stelt je hart weer es te luchten over veel wat nog zoo heel anders moet worden. En als ge nu denkt, dat dergelijke enor miteiten op liefhebberij tooneelgebied tot de zeldzaamheden behooren, dan hebt ge 't helaas, mis. Bij heele series zijn ze op te noemen en bijna dagelijks lezen we in „verslagen" van corresjxindenten en „eigengemaakte cor respondenten", dat 'n zaal vol publiek met „diepe ontroering" naar de vertooning van zoo'n product heeft zitten luisteren. De voorliefde voor dat soort „kauwgom cos tuumstukken" zit er hier en daar nog zóó ingevreten, dat er haast 'n geweld daad gepleegd zou moeten worden, om dit euvel te bestrijden. En dan doet het weer goed, als je zoo nu en dan kunt constateeren, dat er wer kelijk iets gedaan wordt, om de zaak in de betere richting te leidendat er schrijfsters en schrijvers komen opdagen, die daden stellen, welke gaan lijken op 'n gezonde omwentelingen er tooneel- clubs te vinden zijn, die daaraan meewer ken. 'n Vijftien, twintig jaren geleden had je niets anders dan product zooals in den aanvang beschreven. Aarzelend en met veel risico-angst waag. de men het met iets moderner werk. En.... 't gingwel niet vlot, maar 't ging toch. En zoo hebben we In den loop van 'n tiental jaren ook voor het Katholieke da- mestoonsel stukken gekregen, die hoop geven, dat men in de verre toekomst voor de vertwijfelende, handenwringende, stalte-vluchtende gravinnen de neus gaan optrekken. ge- zal O, gemakkelijk zal het niet gaan diep ingeroest Ijzer krijgt men zóó maar niet blank. We zien het aan de goede, moderne stuk ken als „Het lokaas", „De les van het le ven" van H. B. v. d. Sande, „Het nest ont vlucht" en meerderedie, hoewel vijf tot acht jaar geleden verschenen, hun kosten nog niet hebben opgefccacht Maar langzaam, tred voor tred, dringen ze toch door tot de paleizen van het dra ken-regimeen weten zich zoo om de maand of drie weer es 'n nieuw plaatsje te veroverenen geholpen door andere, nieuwe, betere misschien,zullen ze 'n colonne vormen, die het veroveringswerk zal verge makkelijken. Met vreugde moet ieder, die smaak, en er iets mee temaken heeft, begroeten de ver schijning van het nieuwe tooneelspel van Pater Servatius, getiteld „Columba, het blinde bruidje van 't Allerh. Sacrament". De titel brengt wel weer 'n huivertje om het eerlijk-voelend tooneelhart, maar daar is toch geen reden voor. „Columbia" ls 'n eenvoudig, natuurlijk ge schreven, levend brok apologie, duidelijk en zonder 'n oogenblik vervelend of te zoet te wordentenminste, als 't niet ver velend of te zoet wordt gespeeld. Nog mooier, en meer in de geest van de door ons bedoelde „vernieuwingspropa. ganda", vinden we het stuk „Madeleine", dat door Frans Meijer uit het Fransch werd vertaald en met bekwame spoed op de pers werd gelegd. Het behandelt heel gewoon 'n kort stukje leven van 'n schatrijk meisje, dat zich on bevredigd voelt in al haar weelde, omdat ze rondom zich zooveel ellende ziet. Made leine hunkert naar daden, die aan haar waarachtige levensbestemming, zooals God ze bedoeld heeft, beantwoorden en walgt van het „tijd-zoek-brengen" met auto tochtjes, bals, opera's, costuums, maaltij den, enz. Ze vindt haar leven leeg en ver diensten-loos en ziet iedere minuut van de dag om zich heen van anderen hetzelf devan haar moeder, van moeder's vriendinnen en van die ze er zelf op na houdt. Ze ziet liefdadigheid, die geen liefdadig heid isze ziet hartelijkheid, die niet van het hart komt, ze ziet slavernij, waar van ze zelf moet profiteeren. En opeens neemt ze 'n dapper besluit. Ze zal de ar-- men bezoeken en hun vriendin zijn. Bij haar eerste visite treft ze 't al heel slechten komt terecht by 'n verbit terd, ontslagen atelier-meisje, dat voor zeven-achtste anarchiste is geworden. Ze wordt vinnig, ironisch, zelfs hatelijk te woord gestaan. Ieder ander zou er meteen genoeg van gehad hebben, doch Madeleine rekent i>p degenslagen en wil volhouden. Doch haar moeder komt haar met veel kabaal uit het I krot weghalen en verbiedt Madeleine zich nog ooit met „dat tuig" te bemoeien. Madeleine voelt echter, dat een hoogere gehoorzaamheid gekozen moet worden bo ven die van haar trotsche, egoïstische moe der. Ze keert terug in het krot en vindt Julie, het verbitterde meisje,, zeer ernstig zieken de ziekte is zelfs besmettelijk Dames van „de" liefdadigheid hebben vóór Madeleine het krot ontvlucht, uit vree® voor de ziekte, doch Madeleine waagt h®* er op en zal Julie's verpleegster zijn. „Pas op," waarschuwt men maar, „ze besmettelijk!" „Ook het goede is besmettelijk," zegt Ma deleine eenvoudig, en gaat naar het zie* kenkamertje. In het laatste bedrijf is zy zelf door d® kwaal aangetastmaar Julie is g®* nezenen ook de ziel van Julie. Madeleine zal sterven, doch is biy, da" ze tenminste in haar klein leventje var) twintig Jaren nog iets voor God heeft kun nen doen. Dit is de eenvoudige, ontroerende S®" sohiedenis van de kleine Madeleine. Het stuk bevat zooveel rake terechtwij zingen en kappittelt zóó scherp het op pervlakkige van sommige naamvromen, dat geen mensch de zaal verlaat zonder ei minstens iets van mee te nemen.... en vei len zal een goede vertooning tot ernstig gewetensonderzoek stemmen. Onze katholieke dames-tooneelclubs Win talryk tegenwoordig...... Laat ons hopen, dat er in ieder gevj" voorloopig onder deze een klein getal vinden zal zyn, dat stukken als hier noemd in studie wil nemen. Dan zullen we géén stap, doch npnderi» meter ineens van de goede weg afleggen. En we liebben óók nog wel iets goed maken, nietwaar dames? r*-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10