Nieuws De I.T.A, f Vrouwenhanden HEEREN-BAAI VIJFDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 1 BINNENLANDSCH NIEUWS 1 Sjef van Dongen E. Kupers, voorzitter van het N.V.V. De vierde Ned. Katholieken dag Wormgen in Nederland Juli 1928 3982 602 3380 Juni 1928 4557 494 4063 Mei 1928 4609 608 4001 April 1923 4593 682 3911 Maart 1928 3719 515 3204 Febr. 1928 2868 663 2205 Jan. 1928 2930 502 2428 Dec. 1927 3112 789 2323 Nov. 1927 3730 553 3177 Oct, 1927 4900 587 4313 Sept. 1927 5167 660 4507 Aug. 1927 4188 455 3733 Juli 1927 4287 509 3778 VERKEER EN POSTERIJEN DebegrootingvanPosterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1929 UIT ONZE OOST Het geheimzinnige schip Brandstichting Een lichtere straf Het stemkantoor van den Volksraad Een houten sigarenfabriek afgebrand In een kelder gevallen Een korporaal omver gereden Een aanrijding met doodelijken afloop Strenge straf Nog één kans Een Nederlandsch vracht schip op de Theems beschadigd Druiven per K. L. M. naar Finland Een brutale aanranding te Rotterdam Een geveltoerist, die juweelen stal Mishandeling LUCHTVERKEER Een'vliegtuig neergestort Majoor Maddalena De 27ste Internationale Luchtvaartconferentie De ramp der Italia Een noodlanding van de „San Marino" De „Bremen" FINANCIËN Hollandsche Bank voor Zuid-Amerika RECHTSZAKEN Oude hulpbehoevende menschen bestolen ECHTE FRIESCHE „Rooie Jaap" en „Piet de bokser" VERKEER EN POSTERIJEN, Het motor- en rijwiel reglement KERKNIEUWS Benoeming De eerste H. Mis in het midden van de Zuiderzee LEGER EN VLOOT De sterke drank in vaste 'kampementen en legerplaatsen Een tekort van f 10,000. De „N Arnh. Crt." verneemt uit goede bron, dat na afrekening van een en ander is gebleken, dat de Indische Tentoonstel ling te Zypendaal te Arnhem 'n tekort heeft opgeleverd van negen a tien duizend gul den. Getracht zal worden om. dit tekort door bijdragen van particulieren, te dekken. In dien dit niet mogelijk is,zal de gemeente, die als eerste garantiehoudstér een eventu eel tekort van 15.000 voor haar rekening- zou nemen het tekort moeten bijpassen. Tot zoover het Arnhemsche blad. Dit te kort zal een plotselinge tegenvaller zijn voor de organisatoren, die geenszins op een na- deelig slot rekenden. De correspondent te Arnhem van het ,,Hbld." schrijft nog: In omloop is een gerucht, dat de Indische tentoonstelling, met een tekort zou sluiten. In tegenspraak daarmede kunnen wij mede- deelen, dat de voorzitter van het tentoon- stellingsbestuur, mr. J. Huges, heden een sHirijven heeft gericht aan B. en W. van Arnhem/waarin hij mededeelt schriftelijk te kunnen bevestigen zijn reeds op 5 Augustus bij de sluiting van de tentoonstelling gedane mededeeling. dat de finapcieele resultaten van de I.T A.-exploitatie éen beroep op het door de gemeente ingeschreven bedrag voor het garantiefonds niet noodig maken. Zooals men zich herinneren zal is bij zijn terugkeer in het vaderland als blijk van waardeering een fonds gevormd, waaruit tie verdere opleiding van Sjef van Dongen bekostigd zou worden. De ,3ossche Crt." verneemt thans, dat hij eerlang de lessen zal gaan volgen aan de afdeeling werktuigbouwbunde van de Kon. School voor Kunst, Techniek en Am bacht te 's-Hertogenöosch. „Het Volk" melct, dat in de Vergadering van hoofdbesturen van de bij het N.V.V. aangesloten bonden met algemeene stemmen de heer E. Kupers tot voorzitter van het N.V.V. benoemd Is. Het verslagioek van den Vierden Nederl. Katholiekendag te Maastricht is verschenen bij de N. V Paul Brand's Uitgeversbedrijf te Hilversum Het Ctntraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede omtrent de toenemiig van het aantal woningen in Ne derland. Onbewoonb. Netto ver- Gereed verkl., gesl. meerder, gekom. en aan haar van den woning, bestemming woning- onttr. won. voorraad Het streven blijft op verdere verlaging der posttarieven gericht Ingediend is de begrooting der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1929. De uitgaven en inkomsten van den Post-, telegraaf- en telefoondienst worden ge raamd op 82.211.077, die van den post- chèque- en girodienst op 4.525.900, teza men 86.736.977. Als uitkeering aan 's Rijks middelen komen posten voor: P.T.T.-dienst 3.811.104, Postchèque- en Girodienst 1.185.820, tezamen 4.996.924. De ontvangsten der Posterijen worden 766.895, die der Telegrafie 197.000 en die der Telefonie 1.551.700 hooger geraamd dan die voor 1928. In deze begrooting komt voor het eerst tot uiting de aanwezigheid van den op 17 April van het jaar 1928 door den minister geïnstalleerden Fostraad. Voor vacantiegel- den, bezoldiging van den secretaris, enz., is S 10.000 geraamd. Bureel controle te Haarlem De reorganisatie van de controle op den Aanmaak van postwaarden, enz., te Haarlem (S in den loop van 1928 voltrokken. De door de reorganisatie verkregen be sparing komt niet afzonderlijk in de be grooting tot uiting. Zij zal zich eerst volle dig doen kennen, wanneer de nieuwe huis- Vesting der bureelen een feit zal zijn ge- Worden. Posterfjen. Op 1 februari 1928 is de verlaging van Verschillende tarieven van kracht geworden. Deswege wordt een verminderde inkomst van t 2.462.000 per jaar verwacht, hetgeen even- Wel niet belet de ontvangsten der Posterijen Voor 1929 nog 766.895 hooger te ramen dan Voor 1928. Het streven blijft inmiddels op verdere tariefsverlaging gericht. Het belang der luchtpost doet zich al lengs duidelijker kennen. Op den voorgrond Staat thans wel de zorg voor de inrichting San een geregelden luchtpostdienst op Ned.- ïntlië. In de eerste plaats wordt post ver boerd met de vier thans voor In<ïië be stemde vliegtuigen. Vervolgens zal voor den bostdienst gebruik worden gemaakt van de 12 vluchten, welke in aansluiting aan de vier eerstbedoelde zullen plaats hebben. Dit zal •en stijging van vervoerkosten met zich brengen, waartegenover staan de verhoogde ontvangsten uit luchtrecht, hetwelk aan vankelijk is bepaald op 0.75 per 20 gram voor brieven, en 0.40 per briefkaart. Telegrafie (draad). Het gebruik der lijntelegrafie beweegt zich in het algemeen in dalende lijn. Wat het binnenland aangaat, moet zij verkeer af staan aan de telefoon; wat het buiten Eu- ropeesch verkeer betreft, ondergaat zij den invloed van de radio-telegrafie; wat het Eu- ropeesch verkeer aangaat, van beide. De te verwachten hoogere opbrengst van het ra dioverkeer maakt het mogelijk de totale op brengst wegens het overbrengen van tele grammen te stellen op f 6; 750; 000 of 200 000 hooger dan voor 1928. Men kan zich afvragen wat de toekomst der draadtelegrafie, bij een verdere ontwik keling in de boven aangeduide richting, zal zijn. Haar voortbestaan blijft vooralsnog noodig. Zij zal zich evenwel moeien toe'eg- gen op vermindering van exploitatiekosten, materieel en personeel, ook door toepassing van nieuwe technische vindingen. Telegrafie (radio). Het belang van het radioverkeer voor de Inkomsten van het bedrijf kan blijken uit het feit, dat wegens ontvangsten uit Euro- peesch verkeer en onvangsten uit buiten- Europeesch verkeer voor 1927 resp. 39.0C0 en 1.118.000 en voor 1928 naar verwach ting resp. 114.000 en 1.575.000 meer kan (zal kunnen) worden geboekt dan wanneer dit verkeer per draad zou zijn (worden) af gewikkeld. Technische vervolmaking van het verkeer met Nederlandsch-Indië heeft de voortdu rende aandacht. Het voornemen bestaat om, zoodra voor Noord-Amerika een bevredigende tosstand zal zijn verkregen, rechtstreeksch radiover keer te gaan openen met Zuid-Amerika (Rio de Janeiro of Buenos-Aires). Wat het Europeesch verkeer betreft, wordt thans radioverkeer onderhouden met Dene marken,.. Oostenrijk, Noorwegen, Tsjecho— Slowakije en Zwitserland: openen van ra dio-verkeer met: Zweden, Italië, Portugal, Spanje, Finland en Griekenland is in voor bereiding of overweging. Met het oog op de voorgenomen verdere uitbreiding van het radioverkeer met Euro- peesche landen, zal bijplaatsing van naar schatting een vijftal ontvanginrichtingen op de ontvangcentrale en evenveel ontvangap paraten op de bedrijfscentrale te Amsterdam noodig zijn. Telefonie (draad) De studie, betreffende de verlaging van de interlocale en locale tarieven, verkeerde bij het opstellen der onderwerpelijke begrooting in een vergevorderd stadium, doch was nog niet ten einde gebracht. In studie is de automatiseering van platte lands telefoonkantoren. Internationaal telefoonverkeer is thans mogelijk tusschen Nederland en de volgende landen: België, Danzig, Denemarken, Duitsch- land, Frankrijk, Groot-Britannië en Noord- Ierland, Hongarije, Ierland (Vrijstaat), Italië, Luxemburg, Noorwegen, Oostenrijk, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Zweden en Zwitserland. In voorbereiding is nog het verkëer met: Gibraltar en Portugal. Telefonie (radio) De radiotelefonische verbinding met Ame rika en Canada over Engeland is tot stand gekomen en werkt bevredigend. Noemens- waardigen invloed op de ontvangsten heeft dit verkeer nog niet. In het middelpunt der belangstelling staat hier de radio-telefonische gemeenschap met Nederlandsch-Indië. De regelmatig gehouden proefgesprekken wettigen de verwachting, dat eerlang tot openstelling van het verkeer zal kunnen worden overgegaan. Omtrent de ta rieven worden met Nedj-Indië onderhande lingen gevoerd. In algemeenen zin kan ten slotte worden gezegd, dat de toestand, waarin het bedrijf zich bevindt, vertrouwen ten aanzien van zijn verdere ontwikkeling in 1929 wettigt. Aneta seint uit Batavia: Aneta verneemt de volgende nadere bij zonderheden omtrent het geval van het Noorsche stoomschip „Baune". De gezag voerder van het stoomschip weigerde aan vankelijk mede te werken aan het onderzoek van de politie naar de lading. Ten slotte gaf de kapitein na eenige weigering last de luiken te openen. De politie drong toen door tot het ruim van het schip. De gezagvoer der ontkende eenige munitie aan boord te hebben onder de lading, maar desondanks slaagde de politie er in verscheidene kisten munitie te vrnd'en, die onder den kolenvoor- raad verborgen lagen. Het verdere onder zoek is uitgesteld tot den volgenden morgen Intusschen zijn verschillende politie-beamb- ten aan boord van de „Baune" geposteerd, teneinde te beletten, dat het schip er van door zal gaan. Een later telegram meldt: Aneta verneemt nader, dat nog voor de politie gereed was het havenpolitiebureau te verlaten om zich aan boord van de „Baune" te begeven, het schip er in slaagde onder stoom te komen en ej* van door te gaan. Aneta seint uit Padang: Vier personen werden gearresteerd te Benkoelen onder ver denking van brandstichting, welke de jongste groote brand tengevolge gehad zou hebben. Onder de gearresteerden is de Klingaleesch eigenaar van een kainhandel, zekere Sech- mahmoed, in wiens handel de brand uitbrak, en voorts twee bedienden. De vierde ver dachte-is een krani van de Kon. Paketvaart- Mij., die van medeplichtigheid verdacht wordt. Toen de brand uitbrak was Sechma- moed afwezig. De bedienden sliepen in de toko. Aneta seint uit Batavia: Het Hooggerechts hof vernietigde het vonnis van den Raad van Justitie van Semarang tegen een redacteur van het „Semarangsch Algemeen Handels blad," die tot zes maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het afgeven van een valsehen bon tot het huren van een Chevro let van de autoverhuurder!) Excelsior te Se marang. Beklaagde werd veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met proeftijd van twee jaren. Aneta seint uit Batavia: Aan mr. Rutgers, lid, tevens voorzitter van het stemkantoor van den Volksraad, is, wegens vertrek, als zoodanig eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de be wezen diensten. In zijn vacature is be noemd mr. Spit. secrtaris van het depar tement van Justitie. Te Dedemsvaart Is de houten sigaren fabriek met droogkamer van de heeren Kleine en Opperman afgebrand. Ook een gedeelte van de woning van den heer Kleine werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. De arbeider H. P. uit Eefde, werkzaam in het „Koelhuis" te Zutpluen, had het ongeluk fii een kelder van het gebouw te vallen. Hij kreeg daardoor een vat, geheel gevuld met boter, op zijn lichaam. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hü ten gevolge van dit ongeval is overleden. Donderdagavond omstreeks half 12 stond een militaire lichtinstallatie-colonne op der. Haagweg bij de Haagsche Schouw, onder Voorschoten, op weg naar Utrecht. De kor poraal, P. H. van Peursum uit Rotterdam, stond naast den stilstaanden lichtwagen, toen een auto aankwam van den margarine- fabrikant J. v. d. Bergh, uit Wasenaar en bestuurd door den chauffeur H. Lodder, uit Rotterdam. Deze merkte den korporaal niet op en reed hem ondersteboven. De directeur van den geneeskundigen dienst te Leiden, dr. Horst, was toevallig ter plaatse en ver leende de eerste geneeskundige hulp, waarbij hij constateerde, dat de korporaal verschil lende inwendige kneuzingen had opgeloopen en een arm had gebroken. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Het O. M. bij de rechtbank te Leeuwar den heeft tegen 'n 20-jarigen lerling van de Tuinbouwschool te Frederiksoord, we gens het aanrijden met een auto van een wielrijder, die aan de bekomen verwondin gen is overleden, twee maanden voorwaar delijke gevangenisstraf geëischt mei een proeftijd van drie jaar onder de bijzon dere voorwaarde, dat verdachte in dien tijd geen auto zal besturen. Donderdag heeft de rechtbank te Gronin gen den caféhouder R. J. W. Brian, die een geheime distilleerderij bnder den vloer van zijn café had ingericht, tot zes maan den gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch, veroordeeld, voorts tot twee geld boetes van 50 en 351,45, subs. 10 dagen en 6 weken hechtenis en verbeurdverkla ring van de in beslag genomen voorwerpen. De aangevraagde revisie van het dood vonnis uitgesproken door het Schwurge- richt te Aken tegen den mijnwerker J. Nusser, die zijn kostbaas te Kerkrada woonachtig, had vermoord, is verworpen. Thans rest den veroordeelde nog het in dienen van verzoek om begenadiging bij den Duitschen Hijkspresident. Wordt dit afgewezen, dan wordt het vonnis vol trokken. Een Reuter-telegram d.d. 28 Sept. meldt uit Londen: Duitzenden menschen waren heden ge tuigen van een merkwaardig incident op de Theems. Het Nederlandsche vrachtschip „Afiena" werd door den sterken stroom ge grepen eft uit 't midden yan de rivier in de nabijheid van de Naald van Cleopatra te gen de kademuur geslagen. De boeg van het schip werd daardoor ernstig bescha digd. De ..Afiena" was naar den wal uitge weken teneinde een aanvaring te vermij den met Het Nederlandsche schip „Annie". De „Afena" begon snel te zinken, doch de Annie" kwam te hulp en sleepte het schio naar den overkant van de rivier, waar net later meerde. Een eerste proef, uitgaande van een on- dernemenden Nederlandschen exporteur, om druiven per vliegtuig naar Finland te verschenen, is uitstekend gelukt en maakt de belangstelling in exporteurskringen gaande. De eerste zending van eenige honderden kilogrammen van de vorige week wordt he den door een tweede gevolgd, terwijl ook voor andere artikelen nieuwe perspectieven worden geopend, vooral voor 1929. De druiven, welke omstreeks het middag uur het vliegveld Waalhaven verlieten, kwamen den volgenden dag omstreeks den zelfden tijd te Helsingfors in uitnemen- den staat aan. De Finsche bladen vergelijken dit met vroegere proeven, ook over zee, waarbij de transportduur van 7 tot 11 dagen het arti kel ongeschikt voor consumptie maakte. Een winkeljuffrouw met een hamer bewusteloos geslagen In een chocolade-winkel in de van Olden- barneveldtstraat te Rotterdam heeft een brutale aanranding plaats gehad. Daar kwam dezer dagen 'n heer binnen om iets te koopen. Terwijl de winkeljuffrouw het bestelde in pakte vroeg de klant, of hij van de telefoon mocht gebruik maken. In dien tusschentijd heeft hij waarschijnlijk gezien dat de win keljuffrouw alleen in den winkel was. Hij is daarop weer den winkel ingegaan en heeft de juffrouw met een hamer op het hoofd geslagen, waardoor zij, bloedend werd ge* wond De getroffene begon te gillen, daarna heeft de aanrander haar nog eenige slagen met den hamer toegebracht. Er schee*i een worsteling tusschen beiden te zijn ontstaan; de winkeljuffrouw heeft althans kans gezien den hamer af te nemen. Daarna is zij be wusteloos in den winkel neergezegen. Daar haar gegil de aandacht had getrokken van voorbijgangers is de man den winkel uitge rend. Het publiek heeft zich eerst in den winkel begeven om te zien wat daar was voorgeval len; hierdoor heeft de aanrander een voor sprong gekregen. Toen men zag wat er aan de hand was. heeft men hem nagezet. Hij verwijderde zich door de Oldenbarneveldt- straat in de richting van den Mauritsweg Eenigen liepen hem achterna, roepende: „Houdt den dief!" en „Houdt den moorde naar!" Op den Mauritsweg liepen toevallig twee agenten van politie in burger den vluchte ling en zijn vervolgers tegemoet. Zij wisten den man te arresteeren en hem over te brengen naar het politiebureau aan de Witte de Withstraat. Daar bleek men te doen te hebben met een winkelier van den Mathe- nesserweg, die bekende in den winkel aan de Oldenbarneveldtstraat te zijn binnengegaan met de bedoeling de lade te lichten. De ar restant is in verzekerde bewaring gesteld. De winkeljuffrouw is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Daar werden haar wonden verbonden, waarna zij naar huis kon terugkeeren. Een Nederlandsch bankier, die met zijn ec^to-enoot» afg';stor,t was ir hotel in 't Westen van Berlijn, werd Donderdag ge wekt door geruisch in zijn kamer, ten ge veltoerist was langs een steiger voor het ge bouw naar boven geklommen en vervolgens door het open raam in de kamer van het echtpaar binnengedrongen. Met de hulp van een zaklantaarn had de indringer reeds de juweelen van de echtgenoote van den ban kier, waaronder een kostbaar parelsnoer, buitgemaakt. Op het oogenblik waarop hij de kamer door het open raam wilde verlaten, ging de bankier hem te lijf. De man slaagde er echter in, zich los te rukken en langs den steiger te vluchten. De bankier alar meerde nu het personeel van het hotel, dat het gebouw terstond omsingelde. Weldra was ook de politie ter plaatse. Eerst ontdekte men geen spoor van den dief tot men hem tne slotte in een leegstaand vertrek, waar hij zich achter een gordijn verborgen had vond. Het bleek een oude bekende van de justitie te zijn. De buit was nog in zijn bezit. Eenigen tijd geleden is bij de aannemers firma T. den Breejen, welke oa. met een zandzuiger in de Coenhaven te Amsterdam werkt, staking uitgebroken. De patroons waren er echter in geslaagd enkele lieden bereid te vinden het werk wèer te hervatten. Dit geschiedde Woensdag j.l. De afspraak was gemaakt dat werkwilli gen ook den nacht in de haven zouden door brengen. Van hun kant zouden de patroons er voor zorgen, dat de menschen geregeld geproviandeerd werden; Dies toog des avonds een broodbezorger op weg om de werklieden in de haven van versch brood te voorzien. De stakers scherfen daarvan echter de lucht te hebben gekregen en drie van hen wachtten den broodbezorger op. Met hun drieën vielen zij den man aan en sloegen hem in het gezicht. Een van de hel den trok zelfs zijn mes en bracht den be zorger daarmede eenige gelukkig ongevaar lijke/wonden toe. De drie stakers zijn door de politie ge arresteerd. De politiebewaking In de buurt van de Coenhaven Is versterkt. Te Warnemunde is Donderdagmiddag een vliegtuig boven de Oostzee neergestort. Het ongeval geschiedde na een reeks geslaagde kunstvluchten in Warnemunde. De piloot benevens een vrouwelijke passagier veronge lukten. Luitenant Cagna die met commandant Maddalena het kamp van Nobile ontdekte, heeft den hem door de stad Milaan toege- kenden prijs van 25.000 lires, geschonken aan de nabestaanden der „Italia"-ramp. Bespreking van veiligheidsmaatregelen Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrij dag is in de grafelijke zalen te Den Haag de 27ste internationale conferentie voor Lucht vaart gehouden. Op deze conferentie zijn vertegenwoor digd: Duitschland, Frankrijk, Engeland, Zwitserland, België, Tsjecho-Slowakije en Nederland Deze internationale Luchtvaartconferen ties worden twee maal per jaar gehouden, telkenmale in een ander land, op uitnoodi- ging van de Regeering van het betrokken land. Het doel van deze conferentie is, verschil lende veiligheidsmaatregelen te bespreken, welke in het belang zijn van het internatio nale luchtverkeer en de regelmatigheid er van bevorderen. Zoo is de conferentie verdeeld in drie subcommissies. Een sub-commissie behandelt de exploitatie. Deze sub-commissie heeft Donderdag ver gaderd. Woensdag en Donderdag heeft de tweede sub-comissie. die voor metereologie, haar vergadering gehouden. Dinsdag is de sub-commissie voor de Radiotelegrafie bijeengekomen. In deze conferentie heeft bijzondere aan dacht gewijd aan de radiotelegrafie met 't oog op het feit, dat 1 Jan. a.s. in werking treedt de Radio-conventie van Washington. In het algemeen beoogen deze besprekin gen dienstbaar te zijn aan de civiele lucht vaart, een zoo groot mogelijke uniformiteit te bereiken en gegevens te verzamelen aan gaande terreinen, routes, berichtendienst enz. Gisterochtend hebben de verschillende deelnemers een autotocht gemaakt door den Haag en omstreken Om 4 uur gistermiddag werd plenaire zit ting gehouden waarin de rapporten der sub- cummissie aan da <*'>~:dkeuring der confe rentie zou onderwerpen. Als voorzitter van deze plenaire zitting fungeert mr J Schönveld, administrateur aan het Departement van Waterstaat. De verschillende bijeenkomsten alsmede de plenaire zitting zijn niet openbaar. Men schrijft uit Rome aan de „Msb.": Een schrijver, Marcello Galliani geheeten, heeit alle reeds verzamelde documeiuen van generaal Nobile over zijn Noordpooltooht in een boek bijeengebracht, dat bij een Romein- schen boekhandel is uitgekomen en tot titel draagt: „De geheimen van generaal Um- berto Nobile". Het boek bevat een inleiding van generaal Nobile en is rijk geïllustreerd. Het vertrek en de verdere merkwaardighe den van den generaal tot zijn thuiskomst toe worden er nauwkeurig in beschreven. Een Wolff-bericht uit Freiburg i. Br. houdt in, dat de San Marino, het Italiaansche vliegtuig dat op den terugweg van Spitsber gen naar Italië is, gisternamiddag te ruim drie uur om onbekende reden is neergedaald op den Rijn dicht bij Kehl. Het vliegtuig kwam neer op een grintbank. Nadat het weer vlot was gemaakt, werd het gebracht naar den anderen oever aan den kant van den Elzas. Een W. B.-telegram uit Bremen meldt: Het stoomschip Cuxhafen is hier aange komen met het vliegtuig Bremen, waarmede Koehl, von Hünnefeld en Fitzmaurice als eersten den Atlantischen Oceaan in Oost- westelijke richting zijn overgevlogen. Het toestel zal in Dessau bij de Junkersfabrieken hersteld worden, waarna het weer naar de Ver. Staten teruggaat, om daar volgens het besluit van von Hilhnefeld in een museum geplaatst te worden. 2.500.000 aandeelen t De firma H. Oyens en Zonen berichten dat op Vrijdag 5 October 1928 de inschrij ving is opengesteld op 2.500.000 aandeelen in de Hollandsche bank voor Zuid-Amerika, in stukken van 1000 elk, splitsbaar ten ver zoeke van den houder in 10 onderaandeelen van 100 elk, en gerechtigd tot het volle dividend over hef boekjaar 19281929. De koers van uitgifte is 100 Aan hef prospectus dezer uitgifte is het volgende ontleend. De Raad van Bestuur heeft aan de tegen 11 October a.s. bijeengeroepen Algemeene Vergadering van Aandeelhouders een voor stel gedaan tot herziening van de kapitalisatie der instelling. In hef dézer dagen gepubliceerde jaar verslag waarmede balans en winst- en verliesrekening, afgesloten per 30 Juni 1928, Aandeelhouders ter goedkeuring aangeboden worden is dit voorstel met redenen om kleed. Het luidt als volgt Het thans uitstaande maatschappelijk ka pitaal groot ƒ17.500.000.en verdeeld in 125000 aandeelen ieder groot 140.(waar van 5 aandeelen tot 1 stuk van 700.ver- eenigd kunnen zijn) zal worden terugge bracht tot 12.500.000.verdeeld in 12.500 nieuw uit te reiken aandeelen, ieder groot 1.000.welke gesplitst kunnen worden in onderaandeelen ieder groot 1100. Dit zal in dier voege geschieden, dar voor 2 stukken van ƒ700.een nieuw aandeel ad f 1.000.wordt uitgereikt en voor 1 aandeel ad f 140.een n;euw onderaandeel ad 1100. Van het op deze wijze vrijkomend bedrag aandeelenkapitaal ad 5.000.000.wordt een gedeelte groot f 2.500.000.onderhands 5 pari aan een syndicaat overgedaan, waarna de vennootschap een geplaatst en volgestort aandeelen kapitaal zal hebben van 15.000.000. Van de uit een en ander ter beschikking komende 5.000.000.wordt voorgesteld een zoodanig gedeelte aan de Statutaire Reserve toe te voegen, dat deze 25 pCt. van het geplaatst maatschappelijk kapitaal zal bedragen, waarvoor f z. 150.000.is be- noodigd. Naast het kapitaal van 15.000.000. zal dan een reserve-fonds van 3.750.000. paraisseeren, zoodat de zichtbare eigen mid delen zullen bedragen f 18.750.000. Het restant ad 2.850.000.wordt aan de interne reserve toegevoegd. Een regeling is getroffen, waardoor de bestaande aandeelhouders recht van voorkeur kunnen uitoefenen op de nieuwe aandeelen tot den koers van 100 pCt. op de basis, dat ieder houder van nominaal f 700.aandee len, één nieuw onderaandeel van 100. a pari kan betrekken. Donderdag heeft de Amsterdamsche recht bank uitspraak gedaan In de strafzaak te gen den l'2-jarigen Düitechen Wilhelm Loser, die zich te verantwoorden had we gens diefstal met braak. Hij stal, volgens de tenlastelegging, bij een bejaard echt paar, dat op het Waterlooplein te Amster dam een hotel-restaurant drijft en waar van de man blind is, o.m. een bedrag van ongeveer 5000 aan bankbiljetten en an der geld, uitmakende de spaarpenningen van het echtpaar. Het geld verbraste hü met zijn vrouw in Duitschland. De verdachte, die in Duitschland als een gevaarlek misdadiger bekend staat, ont kende en beweerde, dat zyn echtgenoote, welke door huishoudelijken arbeid ruw, rood of beschadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, tube 80 ct. PUROL T^ecds üanaf 50 ct. per J, pond 20 ct. per ons 10 ct. per 3 ons die met 'n andere Duitsche als dienstbode ln het hotel.restaurant werkzaam was, het gf.ld gestolen had. Het O. M. had drie jaar en 9 maanden gevangenisstraf tegen den verdachte ge vorderd. De rechtbank, gezien het ernstige karakter van het feit, legde verdachte 2 <4 jaar gevangenisstraf op. De Utrechtsche „Piet de Bokser*, ver dacht met een Amsterdamschen collega, bijgenaamd „Rooie Jaap", een drietal in braken te hebben gepleegd, had 21 Augus tus reeds voor de Utrechtsche rechtbank terecht gestaan, toen Rooie Jaap als be langrijkste getuige een verhaal hat^ ge daan, hoe zij samen de inbraak hadden ge pleegd. Thans werd de zaak voortgezet met het verhoor van een juffrouw uit Amsterdam, die kwam verklaren, dat „Piet de Bokser" in den avond, waarop de inbraak te Utrecht had plaats gehad, bij haar te Am sterdam aan de deur had gebeld en ge poogd had haar te bezoeken. Dit ten be wijze, dat Piet dien avond niet te Utrecht was geweest. Het O. M., waargenomen door Mr. Oos- ting, achtte inmiddels de inbraak bewezen en eischte een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. De verdediger van beklaagde, mr. Stok vis, protesteerde met klem tegen de wijze, waarop het O. M. zich bewijsmateriaal te gen zijn cliënt had verschaft, door zijn mededader te bewegen mededeelingen te doen met de belofte hem voor het onder havig geval niet te zullen vervolgen. Wan neer „Rooie Jaap" zou verhalen welk aan deel „Piet de Bokser" aan de inbraak had gehad, zou het O. M. hem, hoewel mede plichtig aan het geval, daarom niet ver volgen. Dit achtte spr. ontoelaatbaar en faü meende, terwijl verdachte alles pertinent ontkende, dat het geïncrimineerde feit niet was komen vast te staan. Uitspraak 6 October. De aandacht van houders van zware motorrijtuigen wordt er op gevestigd, dat de geldigheidsduur van het aan hen uitgereikte inschrijvingsbewijs vervalt. Om moeilijkheden te voorkomen, zal zijn te zorgen, dat voor 1 November a.s. verlen ging van den geldigheidsduur wordt aange vraagd. Formulieren daarvoor zün op aanvraag gra tis verkrijgbaar aan de bureelen van den Rijkswaterstaat en aan de Commissariaten van politie waar de formulieren voor de in schrijving verkrijgbaar waren gesteld. Het Is in het belang van de autohouders, dat zij de aanvraag om verlenging zoo spoe dig mogelijk aan het bureel voor de inschrij ving van zware motorrijtuigen te 's-Graven- hage, Mauritskade 27, inzenden. Z.D.H. Mgr. L. Schrijnen, bisschop van Roermond, heeft benoemd tot kanunnik van het Kathedraal Kapittel den Hoog- eerw. Hooghel. Heer W. Cloots, Professor van het Groot-Seminarie. Naar de „Msb. verneemt, zal op Zondag 7 October op de „Oude Zeug", een eilandje met haven in de Zuiderzee gemaakt, ten be hoeve van de Zuiderzeewerken bü Medem- blik, een Katholiek kerkgebouwtje worden geopend voor de R. K. arbeiders, die daar, verstoken van de be„ wereld, met verlangen uitzien naar geestelijke verzor ging. De eerste H. Mis in het midden van da Zuiderzee is wel een gebeurtenis van büzon- dere beteekenis; ze zal hoogstwaarschüniük worden opgedragen door den Zeereerw. Heer Th. J. van de Laar, pastoor te Medemblik. In de dezer dagen verschünende Legeror ders Is opgenomen een ministerieele beschik king, volgens welke bü wijze van proef in het tijdvak van 1 October 19281 October 1929 verkoop van sterken drank geoorloofd zal zün ln de cantlnes voor officieren en onderof ficieren, in de vaste kampementen en le gerplaatsen, indien bü een opzettelük daartoe te houden stemming blükt, dat de meerder heid van hen, voor wie de cantine bestemd is, lezen verkoop wenscht. Aan deze stemming wordt telkenmale me de deelgenomen door het daarvoor in aan merking komende vaste personeel van be doelde «kampementen en legerplaatsen. De dóór de stemming verkregen uitspraak geldt voor het tijdperk, waarin een daartoe aangewezen serie of een legeronderdeel het kampement of de legerplaats heeft betrok ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13