Sport en Wedstrijden Cadum Zeei Uit het Roomsche Voetbalkamp VIJFDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 29 SEPTEMBER 192& BLADZIJDE 2 D. H. V. B. DISTRICT LEIDEN. R.K.V.V. „Alliance.". R. K. V. V. „A. D. O." R. K. V. Zwaluwen. R. K.V.V. „B.S.M." R. K. S. V. „Victrix" R. K. V. V. „Onze Gezellen" R.K.V.V. Geel-Wit R. K. S. V. „Santpoort". Blauw.Wit—E.D'O. R.K.V.V. „D. S. S.'\ Financieels Beschouwingen DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam ATHLETIEK R. K. Athl. Club „Excelsior" R. K. S. V. „Hercules" te Overveen kabels £25 760 1317 Fabriek en gebou wen 734 648 623 23 23 34 23 17 15 15 21 21 24% 30 201 206 225 205 106 125 143 160 194 273 thans ca. 244 526 308 444 234 180 189 193 295 334 600 Het Korfbal-programma leeft een oveniioediè roomachtiè schuim. Het éebruik hiervan voor uw toilet en in het bad is een weelderié éenot. RECHTSZAKEN. GEMENGD NIEUWS Een laffe daad Een nachtelijke inbraak Een gevaarlijke brug Doodelijke val Brabantsche Brieven Je Junioren-Competitie in het Leidsche District Deze week is het Districtsbestuur in ver gadering bijeen geweest. De Junior en-Com petitie had de volle aandacht. Al direct kan gezegd worden dat er vooruitgang is te con- stateeren. Voor deze competitie werd door 11 elftallen ingeschreven en de mogelijkheid is niet uitgesloten dat er nog meerdere elf tallen zullen deelnemen. Dit stemt hoopvol voor de vereenigingen in het Leidsche Dis trict Er blijkt uit dat de jongeren meer en meer zich aangetrokken gevoelen het leger van R. K. Sporters te komen versterken. De vereenigingen komen sterker te staan en de vooruitzichten leveren daardoor een ruim perspectief op Om dit te verwezen lijken kunnen wij met niet genoeg klem er op aandringen om te zorgen dat van Bestuurs zijde de volle aandacht aan de Junioren wordt besteed. Brengt hun datgene bij wat noodig en noodzakelijk is. Zorgt er voor dat bij uit wedstrijden steeds een geleider meegaat, dit bevordert niet alleen den goeden gang van zaken, doch ook de saamhoowgheid. Dus de goede vereenigingsgeest Gezien het aantal inschrijvingen, 11 elf tallen, heeft het Bestuur gemeend twee af- deelingen te formeeren, n.l. A. en B. In af- deeling A. zijn ingedeeld de navolgende elf tallen Leiden I, S.N.A., Teylingen I, Lisse 1, Lisse II en S.J.C. De afdeeling B. zal bestaan uit O.V.V., Leiden II, D.V.O., Teylingen II en Lisse III. Voorts is bepaald dat de twee eerstge- plaatste elftallen in de respectievelijke af- deelingen een competitie zullen spelen om het kampioenschap van het Leidsche Dis trict, terwijl, indien de mogelijkheid bestaat, voor de andere elftallen een andere regeling Zal worden getroffen om bij spoedig beëindi gen der competitie nog eemge wedstrijden vast te stellen aan de hand van de resultaten bereikt xn de competitie 19281929. De animo voor de Junioren-wedstrijden zal door het boven bepaalde zeker stijgen, en we vertrouwen dat alle vereenigingen, zoowel ate de spelers zelf, zullen medewer ken, om alles een geregeld verloop te doen hebben. De programma's voor de te spelen wed strijden zullen des Donderdags in de Nieuwe Haarlemsche Courant en De Leidsche Cou rant bekend gemaakt worden. Wij verzoe ken heeren secretarissen hiervan dan goede nota te nemen. Mede willen wij er op wijzen, dat elke ontvangende vereeniging verplicht is voor een scheidsrechter zorg te dragen, de wedstrijd kan daardoor zeker doorgang vinden. Beleefd verzoeken wij de vereenigingen ondergeteekende te doen toekomen het te storten bedrag, zijnde 2.50, voor elk deel nemend elftal, en aan de vereenigingen D.O. S., V.V.L. en S.D.O. om te voldoen de con tributie aan het District 2.50) voor het seizoen 19281929. De Competitie voor de Junioren van het Leidsche District zal Zondag 7 Oct. a.s. een aanvang nemen. Donderdag a s. wor. t daar van het programma gepubliceerd. Moge deze competitie, met aller medewerking, een succes worden D. HAVERKORN Secretaris-Penningmeester. ging ondergaan. Komaan, heeren, laat n>e Zondag eens 2 overwinningen boeken. Denkt eraan, uw uiterste best te doen, de elftalcom missie staat aan de lijn, hoor. Op uw kaart is de plaats aangegeven, waar ge moet spelen. Verder wensch ik u allen veel succes! CHRIS Het btriuur en elftal-commissie heeft 1.1. Dinsdagavond de volgende elftallen samen- j gesteld: le elftal: C. Bergé, J. Boot, S. By voet, S. Hooy, P Hokkeling.Th. Ruysenaa.-s, H. Klein Schiphorst, Fr. Claassen, W. Schouten, L. Henning en V/. van LIemt. 2de elftal: B. Brink, L. Vollaerts, P. Hui zing, N. Klein Schiphorst, N. Peperkorn, L. Opzeeland, A. Heerkens Thijssen, A. Klein Schiphorst, A. Schouten, G. Lindner en B. Lindner. Nu. Allianct-leden: Zondag alle elftallen veel succes! Secretariaat, Zijlweg 299 Voor a.s. Zondag is er weer een uitgebreid programma: 7. I. C. I—Alliance I \Iliance II vrij Uliance m—H.B.C. IV, half 3. Uliance IV—B. S. M. IV, 1 uur. 't Eerste elftal trekt Zondag om hall één ran t Lyceum vandaan, naar Amsterdam, waar het 't sterlas VXC. moet bekampen. Wii gaan per autobus, dus heeren zorgt er vooral voor om half één bij 't Lyceum te zijn. Als er goed gespeeld wordt, wordt ons kastje weer 'n lauwerkrans rijker. Heeren doet uw best en laat dit kansje niet verloren gaan. 't Tweede elftal heeft Zondag niet te spelen en kan nu uitrusten van den zwaren wedstrijd van Zondag 1.1. 't Derde elftal speelt tegen H. B. C. Jongens laat de nederlaag van den laatsten keer te gen T. Y. B. B. jullie niet ontmoedigen. Jullie kunnen 't wel, als je maar wilt. Dus daarom je beste beentje voor en Krouwels c.s. winnen. 't Vierde elftal speelt tegen B. S. M. De wedstrijd van verleden Zondag hebben jullie eervol verloren, laat nu eens zien dat jullie kerels zijt, dat er den volgenden keer geschre ven kan worden, jullie hebben den wedstrijd eervol gewonnen. Programma, 30 September A.D.O.India. Zondag begint A.D.O. de competitie tegen een zeker niet te versmaden tegenpartij. India behaalde het vorig jaar de 3e plaats in de le klas B. en volgt dus onmiddellijk op D.E.M. en Santpoort, dus Zondag alle spelers weer present en wij verwachten een mooien en spannenden strijd. Tot Zondag bestaat er nog gelegeneheid de achterstallige contributie te voldoen, de vorige week is er ook al zooiets gepubliceerd, toen is er slechts een, zegge een geweest om contributie te betalen, maar nu Zondag beter, anders zou het wel eens kunnen ge beuren dat de wedstrijd niet door ging wegens gebrek aan spelers. Donateurs worden er aan herinnerd, dat de donateurskaarten van het vorig jaar niet meer geldig zijn. Zondagmiddag zijn er nieuwe te verkrijgen op het terrein. Secretaris: J. C. Kruijver Jr. Tweede Zuidprlderstraat 16 Hedenavond contributie betalen van 89 uur in ons gezellenhuis. Denken de leden vooral om den Zaterdagmiddag te reserveeren om op het Sportpark te trainen. De datum voor de Alg. Jaarvergadering blijft op 10 October gehandhaafd. Ik hoorde vertellen dat er geen enkel lid zou ontbreken. Nou ik help het jullie wenschen, dan kan het weer eens zoo'n echte ouderwetsche verga dering worden. Toch wel gezellig 1 Programma voor 30 September Concordia 1—R.K.V.Z. 1 Hillegom Santpoort 4R.K.V.Z. 2 Driehuis Geel Wit 3R.K.V.Z. 3 Sportpark H.B.C. 4—R.K.V.Z. 4 Heerenweg Alzoo ons eerste volledig programma en mooi De wedstrijd in Hillegom, die wel veel belangstelling zal trekken is in alle opzichten de voornaamste. Het spel der zwartjes is jj. Zondag hard meegevallen en als vrouwe For- tuna zich niet zoo geweldig afzijdig houdt zal het er op „Treslong" geducht spannen. Ik vertrouw dat de Zwaluwen zich weder geheel zullen geven dan heb ik een goede hoop dat de beide puntjes mee naar Haarlem komen. Voor 't eerst van de competitie treden ook de reserve's in het strijdperk tegen haar ge liefkoosde tegenpartij Santpoort. Ik heb in het Zwaluwenkamp hooren vertellen van een kampioensploeg, dat meenen jullie toch niet daar is de tijd nog te vroeg voor hoor! En als het zoo moet zijn, welnu dan morgen meteen maar aan den slag. Goed succes! Het eerste juniorenteam bindt op het Sportpark den strijd aan tegen de Pauselijke. De vorige week konden de Zwaluwen met weinig moeite de baas blijven, en ook thans heb ik recht een kleine overwinning te voor spellen. Mijn gedachte niet beschaamd maken hoor Ten slotte de jongste uit het Zwaluwen nest spelen hoewel niet voor de massarace tegen het jeugdige H.B.C. 4. Het verwon dert mij niet als een puntenverdeeling na een vriendschappelijk en en aangenamen wed strijd de uitslag zou zijn. Ik wensch allen een succesvollen en pleizierigen wedstrijd. JOOP. Secretariaat Schoollaan 131, Bennebroeb Programma voor Zondag 30 Sept.: B. S. M. ILisse III, half drie. T. Y. B. B. IV—B. S, M. II, half één. Alliance IVB. S. M. IV, één uur. Contributie-betalen na de Hoogmis tot 12 uur. Daar het eerste verleden week Zondag te leur heeft gesteld om van T. Y. B. B. III zoo te verliezen, verwacht ik voor morgen een beteren uitslag. Zoo ik hoor, heeft de elf talcommissie voor morgen de opstelling wat gewijzigd, wat mij ook wel een verbetering schijnt. Het 2de trekt naar T. Y. B. B. IV en daar verwacht ik zeer zeker ook een be ter resultaat van als verleden week tegen Alliance II. Het 4de gaat het probeeren tegen Alliance IV en gezien het succes van verleden week tegen Concordia HI, heb ik hier een goede verwachting van. Julie vertrekken gezamenlijk te 12 uur van de Schoollaan. Secr. L. H. v. Noc:t, Rozenpriëelstraat 83rd. Pogramma Zondag 30 Sept. D. S. S. IVictrix I, aanvang 2.30. Het competitierad begint a.s. Zondag ook voor Victrix te draaien, en zijn eersten wed strijd is tegen een oud-rivaal: D. S. S. D. S. S. heeft voor, dat het verleden week al gespeeld heeft, terwijl ons eerste het voet ballen zoowat verleerd is. Toch geloof ik, dat Victrix zijn eersten wedstrijd kan win nen, zoo niet, dan toch zeker gelijk kan spelen. Laten we het seizoen nu eens goed inzet ten, door van begin tot het eind hard te werken, dan kan de overwinning ons niet ontgaan. Ik reken op twee punten. De lui, die niet moeten spelen zijn natuurlijk allen present om het eerste aan te moedigen. Secr. Rijksstraatweg 261, Haarlem-Noord. Wedstrijden; Lisse 2O.G. 1, half drie. O.G. 2—T.Y.B.B. 3, half drie. O.G. 3T.Z.B. 3, een uur. Het eerste gaat naar Lisse en komt tegen zijn zwaarsten tegenstander uit. Daarom geen aansporing, we voelen dat er flink aan gepakt moet worden. Het tweede krijgt Geel-zwart 3 op bezoek. Ik hoop dat zij hun gastvrijheid niet zul len overdrijven. Zoodat zij de puntjes mee geven. Het zal een strijd zijn tusschen twee ge lijk waardige tegenstanders. Misschien dat het terreinvoordeel de beslissing zal brengen. Het derde zal trachten de smadelijke neder laag van verleden week eenigszins goed te maken.Wat tegen de pootige Zandvoorders niet mee zal vallen. Secr. L. Margarethastraat 1. A.s. Zaterdagmiddag contributiebetalen van 5 tot 6 uur hi de St. Bavo. Programma Zondag 30 September. Geel-Wit I vrij voor oefening. H. B. C. Ill—Geel-Wit comb, te half drie op het H.B.C.-terrein. R.K.V.Z. III—Geel-Wit Hl, te 1 uur op het Sportpark. G. W. I is a.s. Zondag vrij en kan zich nog eens serieus trainen voor de komende wedstrijden. Een G. W. comb, speelt een friendly-game tegen H. B. C. IH op het H.B.C.-terrein. De junioren spelen hun eer sten competitiewedstrijd tegen R.K.V.Z. HL Een gelijk spel zal wel het resultaat zijn. Secr. Programma 30 Sept. T. Y. B. B. H—Santpoort I, half 3. Santpoort IIITeylingen H, half 3. Nu niet zoo'n groot program als verleden week. Ik hoop echter, dat dit beter afgewerkt wordt. Santpoort I verschijnt in een nieuwe opstelling, hopen we dat deze voldoet en dat de voorhoede wat productlever is. Ook het 3e heeft een kleine wijzi- De Roodzwarten gaan a.s. Zondag naar het nieuwe stadion om BI. Wit te bekampen. De Amsterdammers, die momenteel in uitstekende conditie zijn en nog geen ver- i liespunt hebben, zullen zeker trachten dit te behouden. Hiermede willen wij maar zeggen, dat de roodzwarten zich voor mceten bereiden op een warme ontvangst. Toch achten we de Edo'ers in staat om minstens een gelijk spel te bevechten, als zij met de> zelfde opstelling uitkomt als de laatste weken was. Echter heeft het elftal een geduchte wijziging ondergaan, zcodat wij thans de kracht van het elftal met kunnen pijlen. De achterhoede is hetzelfde gebleven ir.aar de voorhoede is door het vervangen van Swart en een kleine blessure van Tanis ge heel veranderd en aangevuld door de beide vleugelspelers van het tweede team. Het elf tal zal dan als volgt uitkomen. Meenhorst Kuil Boeree Perucal sr. Dxnkla C. v. d. Laan Steffens jr. v. d. Kurk Steffens sr. Perucal jr H. Oome. Secr.: J. Th. Hom, A. L. Dyserinckstraat 39 Programma voor Zondag 30 September Victrix 2D.S.S. 2, vriendschappelijk. Voor het tweede elftal is een wedstrijd vastgesteld tegen Victrix 2, waartegen ook in de competitie gespeeld zal moeten wor den en welke een zeer goed elftal moet heb ben. Dit is voor den eersten wedstrijd niet gemakkelijk, dus aangepakt. Mededeeling Zondag 7 October viert onze vereeniging haar negenden verjaardag. Op dezen dag zal onze geestelijke adviseur, de Weleerw. Pater Esser O.E.S.A., een H. Mis opdragen tot intentie van de leden, donateurs (trices) I van D.S.S., 's morgens te half 9, in de kapel van de Eerw. Zusters Ursulinen aan den Zijlsingel. Na afloop kan worden deelgenomen aan het gemeenschappelijk ontbijt. De kosten hiervan bedragen 0.75. Men gelieve zich tijdig, uiterlijk vóór Don derdag 4 October op te geven bij J Kraak man, J. Schipper of aan bovenstaand adres. Dat alle leden zonder uitzondering aan wezig zullen zijn, is vanzelf sprekend. J. H. Secr. KI. Houtstraat 117rood. Het resultaat van den jJ. Zaterdag ge houden onderlingen wedstrijd met het doel enkele clubrecords te verbeteren, heeft naar we verwachtten een goed gevolg gehad. Er zijn ni. van de zes te verwerken nummers 3 nieuwe clubrecords te noteeren. Het in 1923 door A. Verrheem gevestigde record verspr. m. a. 5,36 M„ werd door J. Flipsen' met drie c.M. verbeterd. Dan speciaal voor de .Liefhebbers" stond het nummer 10 KM. op "t program met als gevolg dat A. Mulders er in slaagde het in 1926 gevestigde record van W. Spruyt 39 m. 12.6 sec. vrijwel zon der tegenstanders op 37 m. 28 3/10 sec. te brengen. Als bijzonderheid zij vermeld dat de tijd over de eerste 5 K.M. was 13 m. 36 sec. Hieruit blijkt dus, dat er vrij regel matig geloopen is. Ook J. Flipsen liep de eerste 5 K.M. op de voet van Mulders mee, doch verdween bij de 2e helft Ook de junioren weerden zich dapper en L. Zandstra slaagde er in, zijn record 8C0 M. met 3 sec. te verbeteren, wat nu is 2 M. 39 sec. Nu dezen middag het slot. Allen present! Met het oog op de a.s. tl.D.I.-wedstrijden zal er Zaterdagsavonds van 68 uur in de zaal van de Aloysiusschool geoefend worden. Maakt dus van die gelegenheid een dankbaar gebruik om bij de wedstrijden succes te hebben. Zondag 30 September te 11.50 verwachten wij de leden, die zich voor de demonstraties interesseeren, aan den ingang van 't station. De demonstraties worden gehouden des middags te 1 uur, in de Turnhal, Stadhou derskade- 55 te Amsterdam. Tevens maak ik van de gelegenheid ge bruik, om de leden en adspirantleden nog eens aan te moedigen vooral de oefenavon den trouw te bezoeken. Nu de vacantie voor bij is, gaat dat toch wel? W. THIJSSE, Schoterweg 2. Secretaris DE NEDERLANDSCHE KABEL- FABRIEK Een zeer goed rendeerend bedrijf met buitengewoon krachtige financieele positie Den laatsten tijd ccncentreert de belrng- stelling van het publiek zich aan de beurs voornamelijk in de industrieele afdeeling, Van de industrieele aandeelen, welke de laat ste maanden li,'zender door een vaste hou ding de aandacht trekken, zijn o.a. vermel denswaard die der Nederlandsche Kabelfa- briek, van welke instelling wij enzen lezers hier een kort overzicht voorleggen. De Nederlandsche Kabelfabriek werd in 1 1913 opgericht met een kapitaal ven f 750.COO. Reeds in 1915 bereikte de maatschappij haar i dividend-stadium; van dien af tot heden werd nimmer het dividend gepasseerd. De fabriek vervaardigde kabels voor electrirche geleidin gen en verhandelt die. Het bedrijf kon op de binnenlandsche markt steeds zeer goed ccn- curreeren met buitenlandsche producten, ter wijl het fabrikaat, vooral de laatste jaren, meer en meer voor buitenlandsche rekening gevraagd wordt. Onderstaande statistiek getuigt van een buitengewoon mooie bedrijfsrentabiliteit: j sten e k aar opnieuw aanmerkelijk verbeterd, De zatst: jaren zijn de afschrijvingspercenta ges iets verminderd; volgende balansen laten echter zien, dat de maatschappij zich deze luxe kon permitteeren. (in duizend p-uldens Activa. uit. 1925 uit. 1926 uit. 1927 Middelen en debi teuren 3113 3505 3588 Grondstoffen en 4673 4913 5533 P 2 S S i V Tl* Kapitaal 2500 2500 2500 Reserves K29 1104 1218 Verplichtingen 286 239 398 Onverdeeld saldo Ao. Po25 18 82 Ter verdeeling 833 1C82 1345 4673 4943 5533 De maatschappij geniet blijkbaar een schit terende liquide positie wanneer zij al haar verplichtingen voldoet, houdt zij aan reali seerbare activa over een bedrag van ruitn f 3.160.000 of 11 4 Xhaar geplaatste kapitaal. Met deze middelen kan zij een omzet fi- nancieeren, welke vele malen grooter is dan haar geplaatste kapitaal. Aldus kan zij met een geringer winstmarge genoegen nemen, dan de meeste barer concurrenten en toe h Winst vóör Ter 1917 Kapitaal afschrijvingen verdeeling 750.000 794/27 340.465 1918 W 1.250.000 983.926 tt 552.714 1919 tt 1.250.000 1.289.834 tt 707.262 192) tt 2.500.000 1.588.591 tt 951.017 1921 tt 2.500.000 1.106.424 tt 652.006 1922 tt 2.500.000 685.487 tt 558.0C2 1923 tt 2.500.000 729.694 tt 599.553 1924 tt 2.500.000 935.079 tt 800.958 1925 tt 2.500.000 958.057 tt 833.359 1925 tt 2.500.000 1.218.3 43 1.052 2)4 1927 tt 2.500.000 1.486.499 1345.472 Dividend Laagste en hoogste koersen Zooals uit de marges tusschen de cijfers van de winst vóór afschrijvingen en de cij fers van de winst ter verdeeling blijkt, wer den vooral in de jaren 1917 t/m 1921 zeer groote bedragen voor afschrijvingen bestemd. In die jaren werd het fundament gelegd van de huidige buitengewoon krachtige finan cieele structuur der maatschappij. Mede aan die groote afschrijvingen was het te danken, dat de fabriek in de crisisjaren 1912/23 naar omstandigheden nog zeer behoorlijke dividen den kon uitkeeren, terwijl de meeste andere industrieele ondernemingen in die jaren be langrijke verliezen leden en slechts enkelen een zeer bescheiden winst konden aanwijzen. Na de crisisjaren zijn de financieele uitkom- zeer bevredigende financieele uitkomsten boeken. De vaste goederen saan slechts te boek voor f 628.000, hetgeei we) buitengewoon aag is, wanneer men bedenkt, dat deze vaste activa bestaan ui fabriekscomplexen (waarin machine-installaties) met een opper vlak :e van 2.8 K.A. uit de hier geboden gigevens moge blij ken, dat de-Nederlandsch: Kabelfarbiek een financieel zeer krachtig bedrijf is van zeer goede rentabiliteit. Vlij h&ben den indruk, dat deze rentabiliteit zich log verder in stij- aende lijn zal ontwikkelen en het komt ens niet onwaarschijnlijk voor, lat de resultaten van het thans loopende boekjaar dit reeds zullen bevestigen. Westelijke le klasse AMSTERDAM, 27 Sept. Het programma van de competitiewedstrijden van den N-K.B. voor Zondag a.s. luidt: Een hard stuk zeep.dat tot het laatste vliesje debruikt kan worden N Koog a. d. Zaan; Koog Zaandijk-Westkw BussumOlympiaExcelsior Amsterdam: D.T.V.D.VD. Amsterdam: D.D.V.Swift Z Leiden: FluksVelox Den Haag: H.K.V.Ons Eibernest Rotterdam: Het ZuidenH.S.V. Dordrecht: DeetosVitesse (L.). Overgangsklasse. A Zaandam: ZK.V.Hercules Amsterdam: K.V.DKV.O. Amsterdam' OosterparkReady Tekca II Bilthoven: BilthoevenDE.V. B Purmerend: B.E P.—Eendracht. A'dam. VolhardingKoog Zaandijk H A'dam: Westerkwartier II—K VK. V Amsterdam: Ready TekcaHaarlem Z Den Haag: HBS.—A.L.O. Delft: D K.C H K.V. II Rotterdam- RozenburgDie Haghe Rotterdam: O.S.C.R.—Deetos II. Westelijke 2e klasse A Amsterdam; Sportief—De Zwaluwen Amsterdam: Concordia—Excelsior II Amsterdam: De Toversómstelodamum Amsterdam: SportSamos Zeist: De Tovers—Amstelodanum Amsterdam: Blauw WitActief. Hilversum: OsnoDe Hinde C Amsterdam: Swift HAllen Weerbaar Haarlem: Sport Vereent—D.ED. A'dam: D.T.V, II—Westerkwartier Hl Amsterdam: TogoAdvendo D Amsterdam: OSCA.Haarlem II Koog ad. Zaan: Koog Zaand. IH-Luto II Amsterdam: VictoriaVelocitas maar eenige dagen later kreeg de politie vol doende bewijs in handen, mem door middel van de beide öre's, dat F. die wrkeering had met een buffetjuffrouw van dei caféhouder, de dader meest zijn. Hij werd garresteerd en bekende volledig. De Officier vaa justitie bij de rechtbank te Groningen eischie nu 2 jaar gevangenisstraf tegen hem, met ïec cog ook op zijn ongunstig verleden. De verdediger, mr. Buwalda, vroeg een voorwaardelijke veroordeeling, omdtt de man, die jaren in Amerika is geweest en aar is op gevoed, eigenlijk een buitenlander s, zoodat hij vrijwel hulpeloos s.aat. Verd. zelf verzocht eveneens stem van de rechtbank. Te Amsterdam kwam Donderdagavond laat een 24-jarige student op het politie bureau Singel mededeelen, dat een 26-jarijo collega in de Utrechtschestraat bij de Hes. rengracht door drie onbekenden was mis» handeld. Aangever had den mishandelde peï taxi naar het Binnengasthuis gebracht en was daarna naar het politiebureau gegaan. De mishandelde was zoodanig afgerost, dat hij het bewustzijn had verloren. In het gast huis achtte men zijn opneming noodzakelijk. De aanvallers zijn na hun heldendaad te heb ben verricht, in een auto weggereden. In den nacht van 14 op 35 Aug. neeft een bewoner van Olde'oiUzijl door verbreking van een ruitje in de voordeur ae grendels van üie deur weggeschoven en zich zoo toegang ver schaft tot de woning van den heer Voren- kamp, caféhouder te Helpman bi) Groningen. Hij opende toen de secretaire, nam daaruit een kistje, met een bedrag van 600 en haal de uit de over een stoel hangende broek van den heer Vorenkamp een portemonnaie met 10 en 2 öre. Toen werd de caféhouder wak ker en de inbreker vluchtte. De bestolene zette den inbreker na. die in zijn angst het kistje weer wegwierp. Hij wist te ontkomen, Dezer dagen werd geconstateerd, dat he. onderwerk van één der bruggen in den weg Doesburg-Zevenaar, in de nabijheid van Doesburg zoodanig vergaan was, dat het vervoer van andere dan lichte vrachten over die brug verboden moest worden. De burgemeester van Angerlo, mr. Dr. Blom heeft zich onmiddellijk met het de partement van waterstaat in verbinding ge steld. Maatregelen zijn genomen om zoo spoedig mogelük voorzieningen te treffen. De brug staat onder bewaking van Rijks politie. Een 18-jarige loodgietersknecht is bij het aanbrengen van reparaties aan het postkan toor te Terborg uit de dakgoot gevallen. HU overleed kort daarna. ULVENHOUT, 23 Sept. 1928 Menier, t Is Zondagge- middag op d'n oogenblik en van verveligheid gaai ik oew 'n briefke schrijven. Verve ligheid" da wii zeggen, amico, keb op 't memènt ginnen zin om niks te doen, want as ge mijn nouw zouw vra gen: „verveelde gij oew eigen wel es," dan zouw ik wezen lijk motte zeggen: .nooit". Maar de kwestie is, da Trui naar 't lof is gegaan, de jongens en de meiden op stap zijn en de beesten niks te kort komen. Keb ze net verzórgd, want ons bedrijf gaai 's Zondags ok zo'n bietje deur. De vfjf-en- veertigurige werkweek is nie uitgevonden voor de boeren. Alle menschen, die tot nut en gerief van de maatschappij ploeteren, komen mee vijf-en-veertig uren niet toe, wa gij? Ok nie de lui, die de vijf-en-veer- tige urige week emmen uitgevonden. Die is veur d'r kiezers, die ze vertroetelen. Maar laat ik t daar nouw niet over ebben, want dan krijg ik de heele zwik aan m'nen nek, en die is daar nie op gebouwd. Ge mot nouw eenmaal nooit aan 'nen dief zeggen, dat ie steelt, want ge krijgt altij de meeste ruzie as ge de waarheid zegt. Dazelfde ee onze Loedon nog pas onder vonden in Zjenijve. Ge wit, dat die veur- zitter is van 't gevalletje daar en as zoo danig dus 't vredesengeltje mot leeren loo- pen en vliegen, want da sehaapke is erg aehtèrlijk. 't Heet de Engelsche ziekte in z'n beentjes en hoewel 't al 'n jaar of tien oud is, kruipt 't nog. 't Schijnt, dat er in die veertien punten van Wilson toch nie datte zat, wa me-d-r van gedocht em men, om 'nen stevigen Vrede te krijgen. Of de toeziende voogden doen te veul water bij den melk veur d'n kleine, waar deur ie zoomaar zwakskes blijft en mln- nekes. Maar, om van al die beeldspraak af te stappen, de zaak komt dan hier op neer, da Engeland z'n eigen lillijk in z'n kaart ee laten kijken. En Amerika nie minder. Want toen Loedon zee: „Kek es jongens, juillie motten nouw eerst onder mekaar de zaak es bekijken en dan zumme's gauw 'n end maken aan al da gezwam in de ruimte en de ontwapening kwiek veur mekaar bok sen" toen schrokken ze d'r eigen 'nen aap. Lord zusenzoo stong finaal in z'n hemmeke enamico, da scheen teugen te vallen, da hemmeke. Zoo aan den zwar ten kant, ziede! Wa ge noemt: 'n vuil Itn- iiaansch hemmeke. En Amerika z'n broek zakte-n-ok af van den schrik en die z'n hemmeke was al niet veul mooier. En nouw komt uit, wa 'k altij gezeet eb: Die mannen daar emmen heelemaal gin be doeling om te ontwapenen, 't Is allemaal maar verlakkerij. Ze zitten allemaal schoo- ne stukskes op te stellen en redevoeringen te houwen, om op de geniepigste manier aan wapens te komen en mekaar in da kaart te kijken. Vniuger hadden ze spionnen noodig, om van mekaar op de hogte te blijven; nouw kijken ze stiekem in mekaars kaarten om de spul tafel in Zjenijve. Neeë, amico, 't staat er mee de vrede nie te best veur en Loedon ee m'n lollig smoesje de smakkers in d'ren hansop gezet veur heel de wereld. En van daag of mergen blijf et vredes-engeltje in 'n stüpke en die dan de meeste krokodil lentranen uit z'n oogen kan persen krijgt 'nen Nobel-prijs veur den vrede en dan kan d'n oorlog beginnen! As Ts: oew toch vertel, amico, meschien hedde 't ok gehoord, maar 'n krant in Lon den, de Deelie Joews ee toch ijskoud ge schreven, dat et er veul op lijkt of de En gelsche Dillegaasie in Zjenijve van de En gelsche Regeering de opdracht ee gekregen om 't vredesengeltje maar te keelen! Nouw gij? Da noemen ze nouw diepelmasie-mee- de-open-deur. As ik Loedon was, dan ha'k gezeet: „Zentjemannen, Hersjaften, Mes- jeus, Boeren en Buitenlui; hier hedde m'nen hamer, slaat 'r mekaar de harsens maar mee in, ik gaai weer naar Ulvenhout, naar m'n eigen beesten. Doe-g-et zelf maar." En Trui zou me veur 't eerst van m'n leven gelijk geven, en zeggen: „g'et groot gelijk Dré, lat die Turreken t maar onder mekaar uitknoeien!" Over Turreken gesproken, da zijn toch ok alty nog zoo maar aorlge kostgangers van onzen lieveneer. Zemmen daar d'n oudsten man van dol wereld. Zaro Agha hlet da stuk antiek. En hij is op d'n oogenblik 154 jaar. Hij is ge trouwd mee 'n heel jong dingeske, 'n mes- ke van negentig lentes en daar wil ie af. Wa zedde daarvan. Da-d-ee-me daar 'n wefke van ruim zestig jaren jonger as le zeivers is en da's nog nie gencgt. Ga me zo'n oud stuk afbraak nog scheien. En da- d-ander wefke, waar ie nouw de kachel mee aan wil maken, hiet Fatma en daar mot z'n Zoeleima veur wijken. Fatma wor z'n twaalfde wefke. Ik snap nie da z'n ouwelui da-d-allemaal maar goed vinden, ofzou-t-ie meschient weesjongen zijn? Dan he 'k niks gezeet. Ze moesen 'm maar burgemeester ma ken van Rotterdam, dan was 't gauw mee 'm gedaan, want da schijnt 'n betrekking te zijn, amico, as g'r zoo van leest, nog te erg veur de wildste schoonmoeder! Zemmen er nouw weer eenen ee? 'nen zekeren meneer Drooglever. Da zouw 'nen goeien gewiest zijn veur ons kontrijen. Wij maggen wel droge levers. In 't algemeen emmen wij in 't Zuijen daar allemaal zo'n bietje last van. Maar in Rotterdam em men ze allemaal gefoeterd, da Drooglevei zoo maar aan d'r kedoo gegeven is, zonder da ze uit d'n Haag gevraagd hadden, wa ze wouwen emmen. Maar Minister Kan ee- d-'n briefke geschreven aan die Rotter- damsche Kankerpitten om te lekkebaar- den, amico. Hoejoei, wa-d-ee-t-ie ze mee 'n lollig smoesje en 'n droog gezicht in 't zonneke gezet. Kan zit al 'n dikke twintig jaar in de Burgemeesters-teelt, dus ze maken hem nog niks wijs. Hij is er in thuis as ik in de broeimesjien, dus lot 'xn maar betijen. Kan ken 't vak. Ze kunnen 't 'm zóó gek nie veur z'n neus draaien, of hij heet de op lossing gevonden in 't korte oogenblik dat ie z'n zwembroek uittrekt en z'n flenelleke weer aandoet. Net as mee d'n Dutschen Keizer, zoo gauw as die 't er wa neven doet, sta Kan bij 'm en mokt 'm weer veur 'n tijdje proper. Allee, Kan is 'nen flinken mensch en ik denk, as hij alle de partementen moes beheeren, dat ie er gin nen keer minder om zwom en alles draaide as 'n meulentje. Vakman, op en top, amico! Keb motte lachen zeg, om 'nen reuzen- bak. Toevallig mocht ik oew verlejen week of veertien dagen gelejen, nog wel schrijven: in Frankrijk gaat 'r ginnen Zondag om of alle Menisters trekken er op uit om oorlogsmoniementen te onthullen, onbekende soldaten op te zoeken, om 't oorlogspotje wèrm te houwen. Laat lk nouw lezen, as da Pijnlevee lest 'nen ginneraal moes begraven, da's ok zo'n wèrmbouwerijke, en onderweg' nen kennis teugenkwam en heel d'n dooien ginneraal vergat. Toen 't protje mee z'nen amico te lank duurde, tosn zee z'nen adje- daant: „Mesjeu le Mieniestre, u kunt den ginneraal nie meer de leste eer bewijzen, hij leet er al onder." „Zoozoo?" zeet Pijnlevee, die nogal verstrooid is, „zoo, wa zegde daar; nouw, den volgenden keer be ter, hoor!" Hij heet er dus nog 'n heel vrachtje op z'n lijstje staan, denk ik zoo. Alles wordt 'n gewoonte, 'nen sleur, zelfs 't geregeld begraven van beroemde dooie ginneraals en ja, dan schiet er oeuw al licht 's eenen deur oewen kop, wat gij? Maar wa zegde van ons batig saldo, amico? De rijksfinansjen 'n mooi woord veur: jouw-en-mijn-centen emmen in drie ja ren tljds 'n overschotje gemokt van 270 muljoen! En da van zo'n klein landje. Want we mee ons zeuven muljoenen, emmen daar krom veur gelegen, amico. En hoeveul belastingbetalers zouwen daar bij zijn. Meschient 'n tiende. Meschient? Op z'n hogst! Zoo gerekend, emmen per hoofd in drie jaar tijd bijna 400 op motten brengen veur 't overschot alleen! En da-d-alleen omdat me zoo kollesaal gemobeleseerd hadden, damme tot ons nekharen in de schuld zatten! Alleen op grond daarvan, van die zure belastingcentjes, motte me perbeeren om 't Vredesengeltje in leven te houwen, ami co. En da kan alleen, as me van tüd tot tijd es lekker die stiefvaders in Zjenijve in 't zonneke zetten. Me motten ons eigen nie '.aten belaaitafelen! 't Is maar te duur! As 'k om die 400 pop hekstra denk, die ze ma uit m'n pooten hebben ge-deurwaardwd, dan wor ik dol van anti-oorlog. Want as ze aan me centen komen, amico, dan komen ze aan m'n Trui (want da's de kassier) en dan is er gin huis veur mijn te houwen. Kom, ik schei d'r af. D'r is nog zooveul van te zeggen en de middag is om, dus ik gaai 'n pintje pakken in de „Gouwe Koei". Veul groeten van d'n kassier en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DR&

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 14