H I! l 1 ^erde blad VERKEERSVERBETERING OP HET MARKTTERREIN IJ i-.U-J 1- li NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1928 BLADZIJDE 1 Landbouw en visscherij De stand der landbouw gewassen op 21 September L In „St.-Ct." no. 188 is opgenomen een Verzicht betreffende den stand der land bouwgewassen op 21 September jl., dat onder medewerking der rijkslandbouwconsu- lenten is. samengesteld naar gegevens, ver strekt door de correspondenten der directie van den Landbouw en wat de weersgesteld heid betreft door het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut. LEGER EN VLOOT „Onze Vloot" Wie zal dit jaar den Nobelprijs voor den vrede krijgen? mÊm De „Ruyter" en „Evertsen" KUNST EN KENNIS Het nieuwe muziekseisoen a 'h"\c fFï ë'\c c r— y. Vi A RADIO-NIEUWS. Aan onze Katholieke luisteraars f m KERKNIEUWS Korea geëvangeliseerd zonder missionarissen De salarieering van hoofden en onderwijzers van leerscholen I rs MM m Een overzicht De weersgesteldheid De temperatuur was in Augustus gelijk matiger dan in de maand tevoren, de overdag- temperatuur en het gemiddeld maximum waren 0,1 gr. beneden, het gemiddeld mini mum 0,2 gr. boven normaal. In de beide eerste dekaden van September daarentegen schommelde de temperatuur weer veel sterkei; in de eerste tiendaagsche periode Was d« temperatuur gemiddeld vrijwel nor maal, n de tweede dekade 1 a 2 gr. te laag. Reeds in den nacht van 2 op 3 werd in Frieslaid nachtvorst geconstateerd; in Sep- tembei kwam op verscheidene dagen lichte nachtwst voor, vooral in het noorden des lands. Zee; uiteenloopend was de regenval over het lad verdeeld. Gemiddeld over het gehee- le lan bedroeg de hoeveelheid neerslag in Augirus 89 mm. tegen 80 mm. normaal. In Noor- en Zuid-Holland, Groningen, West- Brabit en Zuid-Limburg was de hoeveel- heidTijwel normaal, in Friesland viel 10% mimr en in Zeeland zelfs 30% minder dan het imiddelde. in het overige deel van het lancwas de regenval 30 tot 50% grooter damormaal. V 120 September bleef de regenval belgrijk beneden het gemiddelde. Behalve tijtte een enkele onweersbui viel er bijna geeregen, in het zuidoosten van het land zei minder dan 1 mm. 1 aantal uren zonneschijn was weder begrijk boven normaal, namelijk in Augus- tuöO uren tegen gemiddeld 177 en in het ee: deel van September 170 uren tegen lQiormaal. De stand der gewassen :t meerendeel der akkerbouwgewassen hl zich in den laatsten tijd uitstekend ge- hlen, dank zij het mooie weer,' dat ook dierdere voortzetting van den oogst ten zste begunstigd heeft. Mede als gevolg dvan worden zeer hooge opbrengsten vregen, die in enkele streken zelfs maxi- rl genoemd worden, terwijl verder ook de cliteit vrijwel zonder uitzondering uit- ntend- is. Behalve wat de groenvoeder- fassen betreft, bedragen alle standcijfers Groningen 80 of 90, een verschijnsel, dat ii, voor zoover bekend, nog nooit heeft irgedaan zoolang de oogstberichten ge- bliceerd worden. De tarwe is zeer goed en de haver is slechts inig minder op de hooge lichte gronden; in :recht is het laatste gewas echter noodrijp worden, doch in Zuid-Holland heeft men >brengsten verkregen tot 120 hl. haver -.f ha. Van de peulvruchten zijn vooral de erwten tstekend, de bruine en witte boonen ech- ,-r, waarvan de stand den geheelen zomer Ogal te wenschen liet, zijn in beschot nog egengevallen; de opbrengst daarvan kan lechts vrij goed worden genoemd. De oogst van de aardappelen is goed tot teer goed, terwijl ook, voor zoover zij reeds gerooid zijn, de qualiteit zeer gunstig wordt beoordeeld; dit jaar is er in de aardappelen slechts zeer weinig ziekte opgetreden. In Groningen treft men bij de Bravo veel blauw aan in de knollen. De vroege fabrieksaardappelen blijken in de veenkoloniën een zeer goed beschot te hebben geleverd. Men heeft daar gemiddeld ongeveer 33.000 kg. per ha. geoogst. De latere soorten, vooral de Thorbecke, zullen hoogst waarschijnlijk niet zoo gunstig uitkomen als de vroege, al zal toch de opbrengst onge twijfeld zeer goed zijn. Het zetmeelgehalte is boven normaal, uit oostelijk Overijsel meldt men gemiddelde gehaltes van 28 gram en 418 V2 gram. De voedergewassen, vooral de stoppel gewassen, en de graslanden hebben in ver schillende streken van de droogte geleden, bovendien hebben in Friesland nachtvorsten schade gedaan aan het grasgewas. Melkproductie en voedsel voorziening van het melk vee in Augustus De voedselvoorziening van hef melkvee, die in de eerste hplft van Augustus slechts matig was, is, ten gevolge van de grootere hoeveelheid neerslag in het tweede gedeelte van deze maand, belangrijk verbeterd, zoodat de melkproductie over het geheel genomen vrij normaal was, in enkele streken zelfs iets daarboven. In Zeeland, waar veel minder regen viel dan in dezen tijd van het jaar normaal is, was er te weinig gras. terwijl uiteraard nog geen bietenblad ter beschikking stond; de melkproductie was er dan ook 5 a 10% beneden normaal; het gebrek aan goed drinkwater zal ongetwijfeld mede van invloed zijn geweest. Uit Drente meldt men eveneens een lagere productie, die bij enkele bedrijven 27% beneden het gemiddelde wordt geschat. Samenvatting Leidt men uit de voor de verschillende streken opgegeven cijfers, onder inachtne ming der beteelde oppervlakte, het cijfer af voor het geheele land, dan verkrijgt men het volgende resultaat, waarbij verder het cijfer in de tweede kolom aangeeft hoe de stand op 20 Augustus- jl. was, terwijl het tusschen haakjes geplaatste cijfer aangeeft hoe gedurende de laatste tien jaren de stand gemiddeld in de maand September was. Gemidd. stand in Stand op: September in de 21 Sept. 20 Aug. laatste tien jaar. tarwe 84 79 (68) haver 79 74 (64) boekweit 56 60 (47) veldboonen. 71 70 (61) erwten 84 78 (63) bruine boon. 57 65 (60) kanariezaad 79 79 (65) blauwmaanz. 64 63 klaverzaad 69 68 spinaziezaad 74 70 suikerbie tenzaad 85 77 tabak 70 consumptie aardappelen 78 71 (66) fabrieks aardappelen 90 86 (66) suikerbieten 73 71 (67) uien 69 64 (64) cichorei 73 73 (71) voederbieten 68 68 (68) koolrapen 61 (60) paardepeen 65 weiland 61 61 (67) oude klavers 64 jonge klavers 63 herfstknollen 59 spurrie 55 De correspondenten geven den stand op in cijfers, waarbij 100 uitmuntend, 90 zeer goed, 70 goed, 60 vrij goed, 50 matig, 40 vrij slecht, 30 slecht en 10 mislukt. Een telegram uit Indië aan H.M. de Koningin Door het afdeelingsbestuur Oost-Java van de Vereeniging „Onze Vloot," werd, van boord van Hr. Ms. kruiser „Sumatra," uit Soerabaja het volgende telegram aan H. M. de Koningin toegezonden: „De leden in Indië van de Koninklijke Ne- derlandsehe Vereeniging „Onze Vloot," verza meld op Uwe Majesteits scheepsmacht in deze wateren, verzoekt Uwe Majesteit eerbiedig hun gevoelens van oprechte liefde en onwan kelbare trouw aan de Regeering en de Per soon van Uwe Majesteit te willen aanvaarden. Zij geven daarbij gaarne uiting aan hunne gevoelens van warme sympathie voor Uwer Majesteit'sMajine, daarbij de bede uitspre kende, dat het Gode moge behagen dat nog in zeer langen tijd op haar trouw en offervaar digheid geen beroep zal behoeven te worden gedaan." - Van boven naar beneden, van links naar rechts: Dr. Masaryk, president der Tsjecho-Slowaaksche republiek; F. W. Kellogg, de Amerikaansche staatssecretaris; Lord Robert Cecil en Henri de Jouvenel, die voor den Nobel-Vredeprijs worden voorgedragen. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. Torpedoboot- jagers „de Ruyter" en „Evertsen" op reis naar Ned.-Indië, gisterochtend Dungeness gepas seerd. Beroemdheden zullen ta Nederland optreden De N.V. Internationale Concertdirectie, Ernst Krauss, heeft voor de orkestconcerten van het Amsterdamsche Concertgebouw, on der directie van Dr. Willam Mengelberg en Pierre Monteux, voor andere Nederlandsche orkesten, kamermuziekvereenigingen, m op- opdracht van de theaterdirecties en voor eigen kamermuziek-, orkest- en theater-se'- r|es, tot nu toe reeds geëngageerd (Cf de on derhandelingen voor zoover gevorderd, dat er stellig op hun komst te rekenen is) de navol gende solisten en ensembles: Viool: Adolf Busch, Jan Dahmen, Jaap Emmer, Stefan Prenkel, Georg Garay, Frits Hinze, Jan Kubelik, Marta Linz, Juan Ma- nén, Florizel von Reuter, Alexander Schmul- ler, Wolfgang Schneiderban. Piano: Stefan Bergmann, Georg Bertram, Bruno Eisner, Ruda Firkusny, Louise Gmei- neer, Walter Gieseking, Dr. Wilhelm Grosz, C. Hasselt, Julius Hijman, A. Iturbi, Willy Kla- sen, Ludwig Kentner, Lubka Kolessa, Frank Laffitte, Catharina van Lokhorst, Marcel Maas, M. Maazel, I. Paderewski, Johannes Röntgen, Josefa Rosanska, Sigrid Schnee- volgt, Rudolf Serkin, Franz Wagner, Dr. Paul Weingarten. Cembalo: Mad. Pauline Aubert. Harp: V&clav Klièka. Zang: Ishaël Alter, Bollmann, Don Kozak ken Koor „Platoff," Göta Ljunberg (Staats- opera Berlijn), Max Kloos, Lien Korter, Ho- vyd Krauss-Adema, Kuban Kozakken Koor. Di Moorlag, Os-Ke-Non-Ton, Fedor Schalja- pin.Herman Schey, Toos Schleyer, Leo Schützendorf (Staatsopera Berlijn), Pia Ra venna, Julia Röntgen. Cello: Edmund Kurtz, Max Orobio de Castro, Beatrice Reichert, Henk van Wezel. Kamermuziek: Amar-Quartet, Budapester Strijkkwartet, Jan Dahmen-Kwartet, Guar- neriQuartet, Hongaarsch Trio, Schiffmann- Quartet (dames-strijkkwartet), Sevcik-Lhots- ky-Quartet, Wiener Trio, Zika-Quartet. Dans: Anton Dolin, Yvonne Georgi, Her bert Kreutzberg, Vera Nemchinova, Gret Pa- lucca, Anna Pawlowna-Balle, Nirva del Rio, Ida Rubinsein (met haar ballet van 60 per sonen), Russisch Ballet, Clotilde en Alexan der Sakharoff, Edith von Schrenck. Theater: Berliner Kammer-Oper, Mario netten-theater Münchener Kiinstler (Dir. Paul Brann) Russische Opera (met Schalja- pin), Staats-Theater te Wildbad, Wiener Operette (Dir. Franz Lehar), Wiener Revue. Componist-Dirigenten, o.a.: Dr. "'ilhelm Grosz, Franz Lehar, Georg Vollerthun. De N.V. Internationale Cuncertdirectie, Ernst Krauss, heeft voorts met een reeks der grootste concertdirecties in het buitenland overeenkomsten gesloten, ten einde het con certeeren van Nederlanders in het buitenland te vergemakkelijken. Tot nu toe zijn al voor verscheidene Nederlandsche en 111 Nederland gevestigde artisten tournees in het buitenland afgesloten, o.a. voor Max K'dos, Hovvd Krauss Adema, Johannes cn Julia Röntgen Alexan der Schmuller. Ook heeft genoemde concert directie de voorbereiding in handen van de wereldtournees van Jan Kubelik, Sigrid Schneevoigt en anderen. IV."'. iHf~ 1 i r—1-t 1j-- 1 1 1 1 1 1 11 «---- 1....I— JI1 "jD I C 1 Reeds jarenlang hebben de verkeerstoe- Gtanden op het Beverwijksche marktterrein zeer veel te wenschen overgelaten. Op markt dagen heerschte op de Meerstraat steeds een geweldige verwarring, opstoppingen kwa men herhaaldelijk voor, kortom, meesten tijds kon met alle recht van een verkeers chaos gesproken worden. 5. De toegangen naar en van de verschil lende booten zijn op bovenstaande situatie- teekening met b aangeduid en moeten ter plaatse worden aangegeven op te houden voor het lossen of laden. 6. De doorgangen C dienen om de diverse aanvoerders in de gelegenheid te stellen hun goederen over te laden op de voertuigen der I I Thans heeft de Haven- en Marktmeester,koopers, doch zijn als doorgangen naar de de heer Ph. van d er Kolk, een regeling ont worpen, welke in de toekomst de zoozeer verlangde en noodzakelijke verbetering zal brengen. Op bovenstaand kaartje zijn de Verschillende te nemen maatregelen in beeld gebracht, waarvan de bedoeling door onder staande toelichting verduidelijkt wordt. 1. De vakken A, B en C zijn als veiling terrein beschikbaar voor de veilingen Kluft en Tervoort (De Eendracht) en Chr. Duyn, LTuindersbelang")behoudens eenige vier kante meters terrein, waarop enkele kleinere koopers en kraamhouders hun bedrijf uit oefenen. 2. De vakken D worden .als vaste stand- Plaatsen aangewezen aan 13 stationneerende Paard en wagens. In verband hiermede wordt de balie, welke thans op ongeveer 13 Meter Mstand verwijderd Is van het pakhuis der firma Braun, teruggebracht tot op 18 M. 3. De vakken E worden bestemd als vaste standplaatsen voor 44 auto's. 4. De open ruimte F is te gebruiken als fa cultatieve standplaats. booten verboden. In verband hiermede is het dus geboden, dat alle voertuigen van koopers met hun achtergedeelte naar deze gangen zijn gekeerd. 7. Alle bovengenoemde vakken en gangen dienen te worden aangegeven met breede en smalle witte lijnen. (Met hetzelfde materiaal aan te brengen als in verschillende plaat sen wordt gebruikt tot het aanduidën van verkeersrich tingen) 8. De algemeene richting van het verkeer over de Meerstraat van de Gasthuissteeg af tot aan de Bloksteeg zal gedurende de markt uren op de Maandagen, Woensdagen dn Vrij dagen en verder zoo vaak er markt zal wor den gehouden, worden geleid in de richting Koudenhorn. In verband hiermede is het wenschelijk, dat de Gasthuissteeg in beide richtingen mag worden bereden, de Nieuw- straat en de Bloksteeg slechts van de Meer straat af. 9. Het zal verboden zijn, gedurende de uren, dat zal worden geveild, dus op de marktdagen van één tot vijf uur (c.q. vier uur n.m. gekochte groenten, fruit of aard appelen op de wagens te laden op andere plaatsen, dan zijn aangegeven als stand plaatsen. 10. Het zal verboden zijn, dat voertuigen zich ophouden gedurende de boven aange geven veilinguren op andere plaatsen, dan zijn aangewezen als standplaatsen, tenzij voor het lossen van groenten, frujt of aard appelen, of tenzij voor het lossen of laden van leeg fust. 11. Ontheffing van de punten 8, 9 en 10 zal worden verleend aan z.g.n. marktkruiers, mits zij handwagens gebruiken. 12. Alle koopers, die het gekochte op een voertuig ontvangen, zullen verplicht zijn op het voertuig, voor ieder duidelijk waarneem baar hun naam bei-end te maken. Het spreekt vanzelf, dat van al deze be palingen slechts dan afdoende resultaten te verwachten zijn, wanneer alle belangheb benden en dat zijn zij, die in de eerste plaats geregeld op het marktterrein verkeeren, hun medewerking verleenen om alles vlot te doen verloopen. Zonder die onmisbare mede werking geven al deze bepalingen nog niets. Het ligt in de bedoeling met ingang van 1 November a.s. de nieuwe regeling bij wijze van proef te doen ingaan. Dan zal kunnen worden overwogen of en in hoeverre de re geling definitief zal worden doorgevoerd. De bepalingen zullen later dan In een ver ordening worden samengevat. In de maand October zal de Huizensche zender een jaar werkzaam zijn. Wij mogen niet vergeten, dat er van dat oogenblik af hard gewerkt is, om zooveel mogelijk te gemoet te komen aan de ver langens van onze luisteraars. Vooreerst wat de programma's betreft. Voor een ieder, die z'n attentie daarop vestigde, moest het wel duidelijk zijn, dat de K. R. O. zich op alle gebied bewoog, waar op hij het katholieke volk meende van dienst te kunnen zijn, zoowel geestelijk als stoffelijk. Met de middelen, waarover de stichting beschikte en die op zichzelf wonderbaar groot, toch in verhouding tot een omroep zeker met te groot waren, bracht zij tot stand, wat zij vermocht. Dat het niet in die perfectie was, waarin het zijn kon, lag niet aan de krachten, die zich beschikbaar stelden, maar wel aan de relatief bescheiden middelen, waarover zij beschikte om alle krachten, die er onder ons katholiek volk schuilen, naar voren te kunnen brengen. Ware de strijd niet zoo zwaar geweest tegen die factoren, welke zich van verschil lende zijden tegen den groei van den K. R. O. verzetten, er ware nog veel meer bereikt. Doch, dit is het gewone verloop, langzaam dringen de ideeën door de strijd staalt den mensch we), doch houdt tevens de rassen vooruitgang tegen. Vervolgens is ook hard gewerkt; wat betreft den zender zelf. Wij stonden nu eenmaal voor het feit, dat ons een lange golf werd toebe deeld, die vooral voor niet al te beste toe stellen spoedig in conflict kwam met den zakenzender der regeering, en met de Radio- Paris. Het is voortdurend een veranderen van golflengte geweest tusschen 1950 en 1870 M., ook omdat vooral op 1950 M. de storingen van buitenlandsche zenders het radio-genot van vele luisteraars voer een deel bedienen. Dit was op sommige plaatsen van ons land erger dan op andere. De z.g.n. „pieptoon" was maar zelden geheel en al onhoorbaar. Toen we-d er onmiddellijk gedacht aan een korte golf. Met groote kosten werd deze installatie op den Huizenschen zender aangebracht, en dat voornamelijk om de zuidelijke streken van ons land, die het meest van de storingen te lijden hadden, van beteren ontvangst te voorzien. Ook hiermede liep alles niet zoo vlot van stapel, als wij ons hadden voorgesteld. Het sprak wel vanzelf, dat een zender, op lange golf gebouwd, een korte golf niet zoo per fect kon uitzenden als men wel zou gewild hebben. En toen daarbij nog kwam, dat vele luisteraars in het zuiden niet beschikten over prima toestellen, waarmede zij echter wel het zooveel sterker station Langenberg konden ontvangen, werd het voor de technici in Huizen een probleem, dat moeilijk op te lossen was. Toch «na veel arbeid, na veel uitdenken van den bekenden technikei, den heer White, die zich geen moeiten ontzag, kwam ook bier de oplossing. De korte golf op zichzelf even als de lange van Huizen zoo mooi van modulatie werd ook in het zuiden goed ontvangen, en dezer dagen, na de proefnemingen ter plaatse door twee ingenieurs van Philips, en na weer een nieuwe verbetering in Kuizen te hebben aangebracht, mochten wij van de federatie van Katholieke radiovereenigingen te Lim burg het bericht lezen, dat de korte golf van Huizen op drielampstoestel krachtig werd ontvangen. Een zucht van verlichting ontsnapte ons, toen wij dat vernamen. Want het was voor ons steeds zoo onaangenaam geweest, terwijl wij alles in het werk lieten stellen om het Zuiden te bevredige, nmaar steeds te vernemen, dat men nog altijd moei lijkheid ondervond met de ontvangst. Wij kunnen nu met een gerust hart blij ven uitzenden tot 1929 in de hoop, dat met het in werkingtreden van de nieuwe golfver- deeling Huizen nog beter zal voldoen, dan nu reeds het geval is, en zeker de hinderlijke storingen van den „pieptoon" over de lange golf zullen zijn verdwenen. Zoo gaan wij dan vol moed de toekomst tegemoet, vertrouwend op Gods zegen, maar ook op het toenemend aantal van onze teaen. Want bet moet gezegd zijn nog velen laten zich beïnvloeden door de schijn- schoone woorden van anderen. Nog velen lezen over de radio te veel in bladen, die ons vijandig zijn, en maar al te weinig in de onze. Als daar toch eens een einde aan kwam. Als de Katholieken zich allen eens bewust werden van de groote kracht, die in hen schuilt, en waardoor zij de hulp op geen enkel gebied van anderen noodig hebben, wat zou de K. R. O. nog vee) meer kunnen geven dan hij tot nog toe gegeven heeft. Einde October een jaar geleden had de inwijding van den Huizenschen zender plaats. Ons ledental is in dien tijd meer dan verdrievoudigd de lezers van den „Ka tholieken Radio-Gids" meer dan vervijf voudigd Reden tot dankbaarheid. Maar als wij de talrijke luisteraars onder de onzen, die noch den Gids lezen, noch den K. R. O. als de hunne beschouwen, in ons land nagaan, dan vragen wij ons ai: Is het nu toch niet mogelijk, dat deze hun kleine grieven, die zij hebben, of hun kleine uitvluchten, die zij voorwenden, opzijde zetten om met enthousiasme den K.R.O. groot te maken Het moet kunnen en het zal ook ge beuren. Maar, beste vrienden, opschieten en niet langer meer wachten. L. H. PERQUIN, Voorz. v. d. K. R. O. In den Jaargang van 1928 van „de Korea", memoreert het hoofdstuk dat over de Katho lieke missiën handelt het volgend feit, dat met recht verbazing wekt: Het katholicisme is in Korea ingevoerd zonder de directe hulp van missionarissen. Toen de dynastie Mantchow in China de dynastie Ming in 1636 omverwierp, werd Korea aan zeer strenge bepalingen onder worpen. Ieder jaar moest de koning een gezantschap naar Peking zenden om de schatting te betalen en de Chineesthe kalen der in ontvangst te nemen. Bij deze gelegen heid werd het Christendom in Korea ver spreid. Verscheidene van de gezantschappen die naar Peking gezonden werden, ontmeetten in de hoofdstad Europeesche tpissic narissen die hen hun werken ten geschenke aanbeden, die handelden over natuurwetenschappen, of over den godsdienst. De geleerden van Korea leenden deze werken weer onderling aan elkaar uit. Op zekeren dag vatten eenige van deze geleerden het plan op om zich uit de weield terug te trekken en zich in de eenzaamheid af te zonderen teneinde beter hun onderzoe kingen en hun studies te kunnen voortzetten. De christelijke boeken die hun in handen waren gekomen, spraken van een Goddelijke Voorzienigheid, van de natuur en de bestem ming van de ziel, van de deugd en de on deugd en boezemden knn een levendig be lang in. Een van hen, Pyck I, had tot in tieme vriend Ry Syeng Huni, wiens vader in 1783 naar China werd gezonden. Pyck I verzocht zijn vriend, die deel van de am bassade zou uitmaken, om de vreemde missionarissen in Peking te gaan opzoeken en hun godsdienst gedurende zijn verblijf aldaar grondig te bestudeer en. Ry Syeng Huni deed zooals zijn vriend verlangde en meer nog dan dat, want, dank zij zijn veelvuldige gesprekken met de mi-s sionarissen, besloot hij onmiddellijk Christen te worden, werd gedoopt, ontving den naam van Petrus en .keerde in 1784 met een groot aantal boeken over het Christendom in Korea terug, en wei d een vurig apostel van de nieuwe leer,. Korten tijd later doopte hij zijn vriend Pyck I, en gaf hem den naam Johannis Baptist, en ook een ander, der geleerden, die liij Franciscus Xaverius noemde. Weldra kregen ze aanhang onder velen van kun landgenooten, en de bekeeringen werden zoo talrijk, dat een vervolging tegen hen los brak. Velen der bekeerlingen stierven als martelaars, doch anderen, wat wel is waar zeldzamer voorkwam, verzaakten aan hun De Zeereerw. Pater A. van Giezen O.F.1VL, geboren Haarlemmer, die Woensdag 3 October a.s. den dag herdenkt, dat hij vóór 50 jaar in de eerste orde van den H. Fran ciscus trad. De a.s. jubilaris, die geruimen tijd pastoor geweest is aan de parochiekerk van de IL Rosalia te Rotterdam, houdt thans nog ver blijf in de pastorie aldaar, Weste Wagen straat 55. geloof; toch waren er in 1795 reeds 4C0O Christenen en dat zonder de tusschenkomst van eenig missionaris. De eerste priester kwam in 1795 te Korea. Sindsdien is het aantal katholieken gestadig toegenomen, niettegenstaande de strenge vervolgingen waaronder ze in 1801, 18C9, 1846 en 1866 te lijden hadden. In 1876 waren er op Korea 10.CC0 katholieken. In 19C0 varen er 42CC0 en in 1927 was dit aantal reeds tot 1G4.6C0 gestegen. In het hoofdstuk in quaestie van „de Ko rea" zijn interessante cijfers, overgenomen uit het rapport van Juni 1927, aangehaald. Er zijn nJ. 89 buitenlandsche priesters op Korea, waarvan 45 Franschen (van het Ge nootschap de Vreemde Missiën te Parijs), 28 Duitschers (van de orde van St. Eenedictus) en 16 Amerikanen (van het Genootschap der vreemde Missiën te Maryknoll). Inlandsche priesters zijn er in Korea ten getale van 62 en 148 inlandsche zusters. Tweehonderd een en vijftig jongelingen bereiden er zich voor tot het priesterschap. Op de vragen van den heer Zadelhof! betreffende de jaarwedden van de onderwij zers, die werkzaam zijn aan een openbare of bijzondere leerschool, die als eenige leerschool is verbonden aan een gemeentelijke of bijzondere kweekschool voor onderwijzers, heeft de heer Waszink, Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, o.m. het volgende geantwoord. Volgens den bestaanden toestand is wel een openbare school geen Rijksleerschool Zijnde doch niet een bijzondere school als eenige oefenschool verbonden aan een Rijks kweekschool, en dat deze oefenschool niet een leerschool is in den zin der geldende bepalingen. Inderdaad is het naar het oordeel van den ondergeteekende niet billijk, dat het hoofd en de onderwijzers eener dergelijke oefenschool niet dezelfde jaarwedde ontvangen, als geno ten wordt door het hoofd en de onderwijzers, die werkzaam zijn aan een leerschool, welke als eenige leerschool verbonden is aan een van Fijkswege gesubsidieerde gemeentelijke of bijzondere kweekschool voor onderwijzers en (of) onderwijzeressen. Het bevorderen van een maatregel om deze ongelijkheid op te heffen kon bezwaarlijk geschieden, voordat volledige gelijkstelling in bezoldiging was verkregen tusschen hen, die als hoofd, onderwijzer of onderwijzeres werkzaam zijn aan een openbare of bijzondere leerschool, die als eenige leerschool is ver bonden aan een gemeentelijke of bijzondere kweekschool voor onderwijzers en (of) onderwijzeressen eenerzijds, en hen, die als hoofd, onderwijzer of onderwijzeres werk zaam zijn aan een leerschool, verbonden aan een Rijkskweekschool voor onderwijzers en (of) onderwijzeressen anderzijds. Deze gelijkstelling is thans ook tot stand gebracht door het koninklijk besluit van 21 Juli 1528 no. 232. De ondergeteekende heeft daarom den waarnemend directeur van het Centraal Eureau van voorbereiding voer ambtenaren zaken verzocht, bij de in voorbereiding zijnde herziening van de salarisregeling voor ambte naren en enderwijzers te bevorderen, dat gelijkheid in bezoldiging ontstaat tusschen eenerzijds het hoofd efi de onderwijzers, die werkzaam zijn aan een openbare of bijzondere school geen Rijksleerschool zijnde die als eenige oefenschool is verbonden aan een Rijkskweekschool en anderzijds de hoofden en onderwijzers van' leerscholen, wier jaar wedde in art. 9 van het Koninklijk besluit van 27 December 1924 (Staatsblad no. 585) is geregeld. JSjÊbkfim Bestuur, Commissie van Toezicht en Feestcomité der Boerenleenbank te Noordwyker- hout, welke 25 jaar bestaat. Zittend in het midden de hceren: P. Verdegaal (rechts) em Ruigrok (links), die 25 jaar bestuurslid zün.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9