T' - «SB?? Telegraphisch Weerbericht ilE BLADEN DINSDAG 2 OCTOBER 192» TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16975 Haarlem—Alkmaar Kolendampbedwelming te Castricum De R.K. S'chool te Bennebroek De levende doode Groote Houtstraat 166 Haarlem Een nieuwe proefvlucht van „Graf Zeppelin" Inbraken te Lisse Een benzinetank ontploft Door een betonmolen gegrepen en gedood Uit een rij denden electrischen trein gesprongen Verkeersongevallen Landbouw-ongeval te Nieuw-Vennep Op de Zuiderzee omgekomen? R.-K. Kies vereeni ging .CREDO PUGNO" Ledenvergadering De Rijksweg Voornaamste Nieuws COURANT ADVERTENTIEN35 ct. p. rege|v VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN lusscben den tekst 60 ct. per regel. ^rzekeringsvoorwaarden Levenslange geneele ongeschiktheid tot werken door ƒ7£n oy een ongeval met f nlï by verlies van een hand, f IOC by verlies van een fCfi olgende uitkeeringen: I uUJU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 3U.~ doodelyken afloop; l£vU.'*een voet of een oog; 1 IZu."duim of wysvinger; 1 o\J»~ ET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. by verlies van een f[Jf) t>V 'n breuk vanf f.n bij verlies v. ee® - been of arm; 1 fi J."anderen vinger. Een kijkje in Pettah, de winkelwijk in Colombo. was reeds te merken vanmorgen aan het ,der vrouwen nergens in het buitenland zoo ontbijt, waar velen maar liever niet ver schenen. Tijdens de lunch was het Iets kalmer en verschenen er weer meer personen aan tafel, maar nu het is vier uur 's mid dags, nu ik dit schrijf begint het weer op nieuw. En op het dek liggen de menschen in lange stoelen doodstil, en als ze kunnen, slapen ze. Want, al is ook het beste middel tegen zeeziekte, vijf minuten onder een boom te gaan staan, dat heeft aan boord z'n eigen aardige bezwaren. En dan is in elk geval het tweede beste middel: slapen. Want zoolang je slaapt, voel je de zee ziekte niet. 27 Augustus. Nog even iets omtrent het leven aan boord. Sedert in Bombay en Colombo velen de boot verlaten hebben, Is het wel iets In tiemer, iets gezelliger geworden. Tusschen Colombo en Fremantle werden wedstrijden gehouden in allerlei boord- spelen en werden ook kaartavondjes georga niseerd om prijzen, die morgenavond, den avond voor de aankomst in Fremantle, zul len worden uitgereikt. Zeer velen doen aan de spelen mee en die er niet aan meedoen volgen ze met belangstelling, kortom, er is leven in de brouwerij gekomen. Wel waren ook tusschen Port Said en Co lombo dergelijke wedstrijden gehouden, maar toen was de belangstelling er voor veel geringer. En dan is er nog wat, dat de men schen aan boord bezig houdt. Een Engelsch- man zit het wedden nu eenmaal in het bloed en er gaat dan ook geen dag voorbij, of e nauw genomen als bij ons. Ook in dat op zicht gaven de Nederlandsche Katholieken weer een zeer goed voorbeeld. Ik zou van die meer dan luchtige kleeding nog niets gezegd hebben, wanneer die alleen n den tijd der groote hitte gedragen was, ofschoon de mannen ook toen in smoking met hoogen, stijven boord moesten verschij nen; maar ook nu, terwijl de temperatuur toch al een heel stuk onder de 70 gr. is, loo ien ze zoo rond, al trekken ze er dan ook nu en dan, als ze het wat al te koud krij- -"en, een bontjas over aan. Maller kan het al niet. Eerst zoowat niets aantrekken om dat het ..chic" staat en dan dat niets met een bontmantel bedekken! En het zijn heusch niet alleen de jonge meisjes, die zich zoo tentoonstellen, ook ge trouwde vrouwen die zeker de veertig, soms ook wel de vijftig al voorbij zijn, loopen 's avonds zoo rond, huiverend, o, ia, maar dat, schijnen ze er voor over te hebben. Je moet er maar plezier in hebben 1 Omstreeks 12 uur 's middags van den 21sten Augustus ziin we den evenaar gepasseerd en sedert neemt dus de temperatuur geregeld weer af Gisteren bijvoorbeeld was het een orachtdag. een maar weinig bewogen zee, 'n strakke blauwe lucht met enkel aan den horizon een paar kleine wolkjes en een tem peratuur van 67 gr Ideaal eenvoudig. Van daag 63 gs. Maar overigens is aan boord de dag als alle andere, behalve dan het ls Zondag dat er vanmorgen weer een An- -dikaansche godsdienstoefening en voor de Ooomsch -Katholieke passagiers weer Mis was met communie-uitreiking. Zelfs had een der vijf Katholieke priesters aan boord, een 'er, de bevoegdheid, om buiten zijn diocees Tot aan Velsen is de Rijksweg Haarlem Alkmaar nu al aardig opgeknapt. Met de plannen voor den weg Velsen— Alkmaar is men druk bezig. In hoofdzaak zal de vernieuwde weg natuurlijk de oude zijn, maar overal is dat niet mogelijk. Met name niet in de bebouwde kommen der ge meenten. Wat niet in de bebouwde kommen ligt zal zoetjes aan, al naar gelang van de gelden, die er voor uitgetrokken worden op de begrooting van Waterstaat, verbeterd worden. Elk jaar, wat, maar men begint op verschillende punten tegelijk. Einde 1930 zal de weg buiten de gemeenten gelegen klaar zijn. De moeilijke punten in de gemeenten zelf zullen wel niet zoo vlot loopen. Hoe pre cies de weg m de nabijheid van Beverwijk en Castricum zal loopen is zelfs nog niet vast gesteld naar men ons van welingelichte zijde verzekerde. Detailteekeningen zijn zelfs nog niet by den Hoofdingenieur van den Water staat ingekomen. Wel is in beginsel vastge legd, dat de weg zal loopen ten westen van Beverwyk en ten oosten van Castricum. In Heiloo blijft het oude tracé in hoofdzaak be houden en dat kan zonder te veel afbreuk te doen aan het natuurschoon van het Hei- looërbosch. Daar de benoodigde grond voor den om te leggen weg by Beverwyk en Cas tricum nog niet in het bezit van het Rijk is, valt nog niet te zeggen wanneer de weg geheel gereed zal zijn. Dit hangt af van den min of meer vlotten gang in den aankoop en eventueele onteigening van de benoodigde gronden natuurlyk. De H-NAFC Is gisteren te Karachi aange komen. De R.-K. Werkgeversvereeniging publiceert haar wenschen inzake het programma van de R.-K. Staatspartij. Te Utrecht zal een nieuwe veemarkt wor den geoperd. Belangrijke tentoonstellingen zullen by die gelegenheid worden gehouden. De President der republiek Litauen heeft aan Mgr. L. Schioppa het grootkruis ver leend der orde van Gediminas. Te Oldenzaal zijn twee onde vrouwen door gasverstikking om het leen gekomen. Het Tweede Kamerlid Bijleveld vraagt den minister van koloniën inlichtingen- inzake de uitlatingen van den Gouverneur-Generaal over den godsdienst op Bali. De Belgische geteisterd. kust door overstroomingen wordt gewed op de vaart van het schip. Dat I Hiecht te hooren. zoodat men zelfs aan boord Doordat een tweetal kinderen huilde, werd de vrouw van den schilder P. te Castricum des nachts wakker, zy zelf voelde zich niet wel. Wel meende zy eenigen kolendamp ln de kamer gewaar te worden, doch veel aan dacht schonk zy daaraan niet, zoodat zy we derom te bed ging. Daar de kinderen bleven huilen en erg bleek zagen, werd zy veront rust. zy riep haar man, doch deze was zoo bedwelmd, dat hij wel uit bed kon komen, doch geen hulp Jton verleenen. Nadat de ra men waren opengezet, werden na een uur de kinderen weder stil en sliepen in. Het on derzoek in den schoorsteen toonde aan dat deze geheel verstopt was, zoodat het een ge luk mag worden genoemd, dat de kinderen hier onbewust de redders zyn geweest van enkele menschenlevens. gaat op de wyze van den totalisator by de wedrennen. Als bijvoorbeeld, met het oog op het weer de mannen op de brug schatten, dat er in de loopende 2 uur 380 mijlen worden afge- 'egd, dan worden op een bord de nummers 390 tot 370 onder elkaar geschreven. Tegen betaling van een shilling kan nu ieder op en dier nummers wedden. Wordt op alle nummers samen bijvoorbeeld door 180 per sonen gewed, dan zijn er ook 180 shillings in kas, waarvan dan 10 shilling af gaat voor een weldadig doel. Blijft dus 170 shilling Blijkt nu de boot b.v. 375 mijlen geloopen te hebben, en hebben op dat nummer 10 oersonen gewed, dan deelen die de 170 shil lings, ieder hunner krijgt dan voor zyn eenen ingezetten shilling er 17 terug. En daar is liefhebberij voor dat gokspel letje; er zijn dagen geweest dat er 380 en meer shillings waren ingezet. 's Avonds wordt er gedanst, maar omdat daarbij niet gewed kan worden en dat schijnt toch de hoofdzaak van alles te zijn wordt nu en dan, in plaats van het hal sen wedren gehouden. Zes dames fungeeren als „paarden", die „loopen" op een vrij afgebakend gedeelte van het dek, dat in vakken is verdeeld. Een paar dobbelsteenen regelen haar voortgang Bijvoorbeeld: Paard nummer 4 drie vakken vooruit: paard nummer 2 vijf vakken enz. Wie dan het eerst in het laatste vak is, wint. En daarop wordt dan weer lustig gewed. Ook worden wel de „paarden" eerst ver kocht. Bijv. Iemand koopt paard no. 1 voor een pond, een ander paard no. 2 voor 25 shillings, enz. De kooper van het paard dat wint, krijgt dan het heele bedrag waarvoor alle paarden samen verkocht zijn. Zoo heb ik iemand in een paar minuten tijds, ruim 12 pond zien winnen En zoo zoeken ze alles tot een onderwerp voor weddenschappen te maken; als ze maar wedden kunnen, schijnen ze gelukkig te zijn En de „charity" vaart, er wel bij, die heeft tot nog toe al 45 pond te pakken. En dan hebben we ook nog een gecostu meerd bal gehad. Daar waren werkelijk heel aardige costuums te zien, heel verdienstelijke nakjes, vooral als men in aanmerking neemt dat de meeste op de boot zelf vervaardigd waren, waar men natuurlyk niet maar zoo over alles kan beschikken wat men zich voor z'n kostuum wel graag zou willen aanschaf fen. Een Vroom Dreesman, of een die „toch voordeeliger" is hebben we hier op de boot nog niet. Voor een dergelijk geval zouden de nieuw ste „Nederland"-booten beter zijn, die heb ben zelfs een winkel aan boord. Maar al waren er dan ook aardige cos tuums, er waren ook bespottelijke. Twee oude geraamten, vrouwelijke geraamten dan u weet wel, van die vel-over-been-Engel- schen, minstens 50 en 60 jaar oud, liepen ei rond in jongenspakjes, met fantasie-kuit broekjes; iets zoo bespottelijks heb ik m'n leven lang nog niet gezien, 't Was eenvoudig om het uit te gieren, en ik moest werkelijk moeite doen om me goed te houden. Er was trouwens groote liefhebberij voor travesti- pakjes, ook onder de jonge meisjes en het spijt mij, te moeten zeggen, dat velen harer er in haar jongenspakjes decenter uitzagen dan wanneer ze in haar gewone avondtoilet waren. Dat was soms voor mijn Holland- sche Katholieke begrippen wel eens eer- beetje heel bar! Ik zeg opzettelijk Hollandsche Katholieke begrippen, omdat er ook Katholieke meisjes by waren, die hier eiken Zondag de mis by- onen en te communie gaan en die daarmee "ulke kleeding heel goed tjereenigbaar schij nen te vinden, al komen ze dan ook naar de H. Mis wèl in behoorlijk costuum. En ook de op de boot aanwezige priesters zeggen er niet veel van. Blijkbaar wordt het met het kerkelyk voorschrift omtrent de kleeding kon biechten, van welke gelegenheid door eenige passagiers werd gebruik gemaakt. Ik zei dat overigens de dag verging als alle andere: dat is niet heelemaal juist, 's Mid dags om half vier dook plotseling, aan stuur boordzijde van het schip, een troep dolfijnen op, die met hun typische buitelingen en hun sprongen boven het water eenige oogenblik- ken voor een kleine afwisseling zorgden. Ook vandaag is het weer schitterend weer. maar de avonden en de nachten prachtige maannachten zijn al aardig koel. En van morgen kwamen de meeste passagiers alweer in hun warmere Europeesche kleeren aan dek. We naderen nu Australië snel. Morgen zullen we in Fremantle, de haven van Perth, aankomen en daar zal ik voor het eerst den Australischen bodem betreden. ARTHUR TERVOOREN. De aanbesteding Door den architect Nic. J. Nijman te Heemstede is namens het R.-K. Schoolbe stuur te Bennebroek aanbesteed het bouwen van een 5-klassige school met gymnastiek lokaal en bijbehoorende werken. Schiphorst en Philips, Haarlem 54150. Venhoven en Evers, Heemstede 54.800. D. v. Buren, Bloemendaal 55 868.C. A. M. Jonckbloedt, Heemstede 56.400.A. J. W. v. Sambeek, Heemstede 58.800.Aan. Mij Noord-Holland, Heemskerk 58.985. Gebr. v. d. Putten, Heemstede 59.800.—; M. Hoogervorst, Alkmaar 60.134.W. Thunissen, Heemstede 60.900.J. P. A. Nelissen, Haarlem 61.990.—; J. Vooges, Heemstede 62.670.—; Fa. N. Coblens Zn., Haarlem 63.000.—; W. Bunnik, Amers foort 64.500.Th. M. v. Deursen, Haar lem 64.996.—; N. J. Tromp, O verveen 65.100.—; Jac. Schuit, Egmond a. d. Hoef 66.000.—; Gebr. Broertjes, Heemstede 68.689.—. Het volgende typische staaltje van admi nistratieve vergissingen wordt ons uit Haar lemmermeer medegedeeld De arbeider P. S. aldaar had voor eenige jaren in zyn militai ren diensttyd een ongeluk gekregen b5 oefe ningen. Hy werd afgekeurd en kreeg een klein pensioen, dat steeds per kwartaal werd uitbetaald. Wie schetst echter zyn verbazing toen hy weer zyn pensioen in ontvangst zou gaan nemen en van den betaalmeester moest hooren, dat hy dood was, dus voor geen pensioen meer in aanmerking kwam. Hy zou eerst moeten bewyzen, dat hy niet was overleden. Naar men zegt moest de hulp van Minister en Burgemeester ingeroepen worden om den dood-verklaarde weer als levende te boek te stellen. De Fransche minister van koloniën by een auto-ongeval zyn arm gebroken. Chamberlain, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, te Los Angelos aan gekomen. Het nieuwe Zweedsche Kabinet tot stand gekomen. Een aanslag op Al Smith, den candidaat voor het Amerikaansche presidentschap, verydeld. De havenstaking in Australië duurt voort. Nienwe relletjes. De bootwerkers te Adelaide besloten het werk te hervatten. Barometerstand 9 uur vin.: 763 Stilstand. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.02 uur. Uit Friedrichshafen meldt men ons: Het luchtschip „Graf Zeppelin" is heden morgen te 7 uur gestart voor een groote vlucht naar Noord-Duitschland. Gisternacht is in een drietal villa's inge broken en wel bU den heer M. Driehuizen, G. Nieuwenhuis en J. Nieuwenhuis. By Drie huizen is men bin.'Vngekomen door het raampje van de W.C. De dienstbode vond 's morgens alles overhoop gehaald. Alhier wordt 100 en een paar gouden horloges vermist. By G. Nieuwenhuis wordt ruim 600 en bij J. Nieuwenhuis ruim 100 vermist. Van deze gevallen ls aangifte gedaan by de politie. Een 20-Jarige arbeider gedood Te Meerssen (Limburg) heeft gisteravond omstreeks 7 uur in de werkplaats van den olie- en benzinehandel van den heer Bemel- nian een ernstig ongeluk plaats gehad. De 20-jarige arbeider J. Kleuters was bezig met reparatie van een benzinetank. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de tank ontploft. K. werd letteriyk uiteengeslagen en was op slag dood. In de werkplaats Is een groote verwoesting aangericht. Het parket uit Maastricht was nog gister avond ter plaatse. Men meldt ons uit Deventer: Hedenmorgen ls bij het bedryf der Maat schappij „Wegenbouw" uit Utrecht, in de nabijheid der stad Deventer een ernstig on geluk gebeurd. Toen de 39-jarige arbeider C. ten Bosch uit Amsterdam bezig was een in werking zijnden betonmolen te smeren, werden zyn kleeren door een draaiende as gegrepen en eheel van het lichaam gerukt. De man werd ernstig gewond en gaf spoedig daarop den geest. Hy was gehuwd en vader van één kind. Uit het onderzoek is gebleken, dat de mo len op de voorgeschreven wyze was beveiligd. Toen de electrische trein van 11.41 uur gis terenmorgen het station Bloemendaal reeds had verlaten, bemerkte een meisje, genaamd G. S.„ afkomstig uit Amsterdam en te Bloe mendaal in betrekking, dat zy had moeten uitstappen. In haar zenuwachtigheid sprong zy uit den reeds in beweging zynden trein, met het noodlottig gevolg, dat zy met het achterhoofd op het perron viel en bewuste loos werd opgenomen. Zy werd in een der wachtkamers gebracht. Dr. Groenendyk werd ontboden, die de eer ste geneeskundige hulp verleende, waarna hy 't noodig oordeelde om de patiënte met den ziekenauto van de firma Mathot naar het St. Elisabeths-Gasthuis te Haarlem te laten vervoeren. Haar toestand, was heden naar omstandig heden wek Hoogste barometerstand 768.8 mil, te Scilly en Rennes. Laagste barometerstand 749.6 mJM., te Inga. Verwachting: Matige, in het Noorden nog krachtige Westeiyke tot Noordelijken wind, half tot zwaar bewolkt, aanvankelyk nog regenbuien. Weinig verandering in tempe ratuur. Ernstig ongeluk De arbeider Zaal, werkzaam by den land bouwer A. Pr., ln den Haarlemmermeer, reed op den Aalsmeerderweg met een z.g. drie- wielde kar. Plotseling schrok het paard voor een passeerenden auto en sloeg op hol. De arbeider viel daarby van den wagen en bleef bewusteloos liggen. Door toegeschoten hulp werd hy direct opgenomen en daarna door den heer Pr. per auto naar zyn woning ver voerd. Onmiddeliyk werd dr. B. van Aals meer gewaarschuwd, die den toestand van den man ernstig oordeelde. Het paard was naar de boerdery gehold en werd aldaar tot staan gebracht. De landbouwer P. v. Steyn aan den Slo- terweg te Abbenes in de Haarlemmermeer, viel, door het op hol slaan der paarden, van den wagen, maar bleef met een been in de strengen hangen, waardoor hy werd medegesleept en door een der voorwielen van den wagen ernstig aan het hoofd ver wond, waardoor veel bloedverlies ontstond. De met spoed ontboden dokter Schreuder verleende de eerste hulp, waarna de man van de H.H. Sacramenten der Stervenden werd voorzien, zyn toestand is hoogst zor gelijk. Een scheepje komt zonder bemanning aandrijven Uit Hoorn meldt men ons: Onder Aartswoude is met volle zeilen in zee, doch zonder bemanning komen aandry ven een Groninger sloepje, waarin zich be vonden een overjas en een rywiel, merk „Gruno" met Michelin-banden, twee riemen en een hoosvat, waarop de naam J. de Vries, sprietzeil met giekje, zwaardje en roer. De sloep is beschadigd, doch is weer dryvende te maken. AFD. III op VRIJDAG 5 OCTOBER 's avonds te 8 A uur in het gebouw St. Bavo. AGENDA: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Bespre king ontwerp-program 1929 der R. K. Staatsparty. 4. Verkiezing der afge vaardigden voor de Prov. Kies- vereen. en den Rykskieskring Haar lem. 5. Rondvraag en sluiting. HET BESTUUR. Tot K. V. m behooren alle leden, die links van het midden der Kruis weg, Kruisstraat, Groote Houtstr., Plein en Dreef wonen. N3. Persooniyke convocaties wor den niet gezonden. Allen dus present. Icn klik iff on Lavinia met het daarop staande hotel (vroeger Gouvemeurspaleis) *n het zee-bad er vóór. 3ooreen liggend, te koop geboden worden. En dan, juist toen ik voorbij ds grootste loomsch-Katholieke kerk van ds stad reed, vas daar, het was Zondag, zooals ik door de wijd openstaande deuren zag, het Lof aan den gang. Had ik 's morgens, in voile zee, op de grens van de Arabische Zee en den Indischen Oceaan, op de boot de H. Mis gehoord, nu stapte ik even uit om het Lof by te wonen. En samen mst de Singaleezen, van wie er velen Katholiek zijn en die voor het grootste gedeelte de kerk vulden, zong ik aan het slot het Tantum Ergo mee. Na nog verschillende Katholieke scholen te zijn voorby gereden, waaruit wel bleek, dat er onder de ongeveer 285.000 zielen tel lende bevolking van Colombo vele Katho lieken moeten zijn, bezichtigde ik den in aanbouw zijnden Hindoe-tempel, een pracht- bouw, waaraan men reeds 16 jaar arbeidt. Hij wordt geheel opgetrokken van rijk ge beeldhouwd graniet en tal van arbeiders waren er met het houwen van het harde steen bezig. Het zijn geen inboorlingen van Ceylon, die dit werk doen; alle beeld houwers zijn uit Madras afkomstig. Loon ontvangen ze voor hun arbeid niet, aiieen het noodige voedsel; hun arbeid geven ze als een offer aan hun godheid, voor niets. Daarna heb ik nog een bezoek gebracht aan een Boeddha-Tempel, waarvoor ik, wilde ik het heiligdom binnentreden, eerst m'n schoenen moest uittrekken. Maar dan mag je er ook, tegen betaling van een klei nigheid, alles bekijken en wordt je door een gids een uitlegging gegeven van een lange reeks schilderijen, die samen het leven van Boeddha weergeven 'en van de reusachtige beelden, die den Boeddha in allerlei houdin gen laten zien; zittend, staand, slapend, enz. veilige, ranke schuitjes, kwam er een aantal heel moderne motorbootjes op de boot af, met groote borden er op met het opschrift „Passenger-service" en daaronder het tarief: Overdag een halve roepie, des avonds 75 cent. Neen, dan deden de bruine jongens van vroeger het goedkooper, want 45, respectieve- velijk 61A Hollandsche centen voor hoog stens drie minuten varen, lijkt me heel goed betaald. En aan de jetty, den aanlegsteiger, stonden niet de lange reeksen door Tamils getrok ken schilderachtige jinrikshaws of de typi sche Ceylonsche rijtuigen, neen heele reek sen keurige huurautomobielen, die je voor 10 roepies, maar als je den chauffeur vroeg of hy gek was, ook wel voor 6 roepies 5.40 per uur kon huren, om de stad en omstreken te bezichtigen. Ik zei in m'n vorigen brief, dat ik in een vreemde stad liever loop, dan me laat ryden en dat is ook zoo, maar daar het al bijna vijf uur was, eer ik aan wel stond, en het hier al om zes uur donker is, had ik, loopende, niet veel meer kunnen zien, zoodat ik me liet rijden. Te meer daar het me niet om de eigenlijke stad te doen was die kende ik wel zoowat maar om de nieuwe wijken, die de Engelschen om „Cih- namon Gardens" hebben aangelegd zoodat dit stadsdeel nu de voornaamste woonwijk der Europeanen is geworden. Dit openbare park, met mooie wegen en vriendelijke bungalows, maakt op den bezoeker, die ook andere Indische steden kent, den indruk, dat de inwoners van Colombo er nog niet zoo slecht aan toe zijn, bevoorrecht als ze zijn boven anderen, die in de tropen moeten leven. Onderweg zag ik ook nog „Het Fort", de zakenwijk van Colombo, zoo genoemd, om dat daar vroeger een fort stond, dat door de Portugeezen gebouwd en door de Hollan ders, die Ceylon op hen veroverden, werd verbeterd. Meer dan 50 jaar geleden werd het fort echter geslecht, maar de naam bleef voortleven. Oostelijk van „Het Fort", ligt de Pettah eens de woonwijk der Hol landsche kooplieden die zich hier hadden gevestigd, nu een typisch Oostersche bazaar met lange rijen kleine winkeltjes, waarin allerlei waren ln bonte verscheidenheid Deze brief was bestemd om met de teruggaande mail op 28 Augustus uit Fre mantle verzonden te worden. Het s S. Nar- kunda, waarop onze redacteur reisde, had echter door tegenwind vertragingen en haalde de terugvarende boot niet meer. Van daar, dat wy dit schrijven eerst gisteren ont vingen. Red. N. H. Cr* De Fort-klokkctoren, te gelijk vuurtoren, d'c midden in Colombo, in Qucpnstreet staat. En als je dan alles gezien hebt, dan zegt de gids je heel vriendelijk: „And now you are permitted to tip the attendant". En vraag je dan: „Who is the atten dant?'' dan antwoordt de man met onver stoorbaar strak gelaat: „I am" („En nu ls het u toegestaan dsn tempelbewaarder een fooi te even" „Wie is de tempelbewaar der?" „Dat ben Ik"). Toch wel een vriendelijke manier, om Je er aan te doen denken, niet zonder fooi geven weg te gaan. Ten slotte reed ik nog naar Mount La vinia, een kleine\ zee-badplaats, zeven Eng. mijlen ten Zuiden van Colombo ge legen. De weg er heen een mooie, hoe wel smalle bitumen-weg en niet meer, zoo als vroeger, de typisch Ceylonsche roode weg is zeer interessant. Hy voert door verschillende dorpjes, die een aardigen kijk geven op het leven der inlanders Singaleezen en Tamils (van de eersten zijn er driemaal zooveel op het eiland als van de laatsten) wonen hier broederlyk samen, hoewel de Singaleezen in hoofdzaak Boed dhisten zijn en de Tamils Hindoes. En dan kom je ten slotte aan Mount Lavinia. waar je van het terras van het groote hotel, meer dan honderd jaar geleden gebouwd als paleis voor den gouverneur, een prachtig uitzicht hebt over de zee en op de daar in de tegen de rotsen tot schuim slaande golven badenden. 's Avonds en vooral 's Zondags, trekt heel Colombo hierheen. Ik trof het dus, dat het zeer vol was. Honderden auto's stonden dan ook voor het hotel geparkeerd. Ik ben er blijven zitten, tot de duisternis geheel was gevallen de terugtocht langs de fantastisch verlichte dorpen, was een aanblik om nooit te vergeten. 's Avonds om 12 uur vertrok de „Narkunda" weer. En de eerste haven, die zy aandoet, en vanwaar ik dezen brief zal verzenden, zal het kleine Fremantle, in Australië zijn, waar ze den 28sten Augustus moet aan komen. De zee is vandaag heel wat ruwer, dan ik ze op deze reis nog heb gezien en de beweging in het schip heeft op tal van passagiers een onaangenamen invloed. Dat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1