Stadsnieuws (fdO Electriciteit Langs de Straat Stofzulgerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 2 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 Heringa Wuthrich, Haarlem Agenda 3 October Ooodelifk ongeluk te Halfweg Man uit de tram gevallen en verdronken De vacature-Jhr. Van Lennep Apex Sloizuitjers f 90- Een diamanten bruiloft i De P.E.G.E.M. Ontheffing winkelsluiting De paratyphus in Haarlem-Noord Propaganda-avond KinderhersteHingskolonies BURGERLIJKE STAND De opening der T. E. V. O. S. A. Katholieke Radio-omroep TCONEEL. Nuts-spaarbank te Haarlem De viering van Leidens ontzet Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen Het Lokaas De Provinciale Ziekenhuizen in Noord-Holland Gewetensgeld Onderscheiding De aanrijding aan de Leidschevaart MUZIEK KERKCONCERT MEVROUW NOORDERWIER Gevonden dieren en voorwerpen (A4v. Ing. McdJ Sociëteit „St. Bavo" half 9 uur Haarl. Inkoopcombinatie 8 uur Bevolkings- bureau 8 uur „Kunst na Arbeid" half 3 uur Bestuur R.-K. Vrouwenbond 6t Josephs ge zellenvereeniging, Jansstr. 59 8 tot 10 uur Repetitie Harmonie „Utile Dulci" 8 uur R.-K. V. „Zwa- luwen" Elftalcommissie half 9 uur Vergadering Biljartclub. Gemeentelijk Concertgbouw. Lange Begij nestraat half 11 uur v.m. Alg. Ver gadering van de Noord-Hollandsche ver. eeniging „Het Witte Kruis." Cinema-Palace, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor vol wassenen) Lnxor-Theater, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (Alleen voor vol wassenen) Rembrandt. Theater, Groote Markt 7 uur en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstel lingen. Hedenmorgen omstreeks half elf ls te halfweg een doodelijk ongeluk gebeurd. Op het balcon van den tramtrein, die on geveer half elf te Halfweg aankomt, stond de ongeveer 25-jarige bloemistknecht J. Peters van Amsterdam. Terwijl de tram over de duikersloot reed, welke de verbin ding vormt tusschen de Amsterdamsche Vaart en de Polanenkade, is vermoedelijk het hek van het balcon opengeslagen en P. van de tram gevallen. De tram stopte en onmiddellijk poogde men P. uit het water te halen. Hij was echter onder water en eerst na ongeveer 6 minuten dregde men het lichaam op uit de Polanenkade; het was door den stroom onder den duiker door naar de Polanenkade gedreven. Dr. Kuipers was aanwezig om geneeskundige hulp te verleenen en kunstmatige ademhaling werd toegepast, doch P. was toen reeds overleden. Ook de Zeereerw. Heer pastoor v. Rooyen was aanwezig. Het lijk is naar de zieken barak overgebracht. Nader vernemen wij, dat het uitgesloten is, dat het hekje is opengevallen. De hek ken op de balcons gaan open naar om hoog; men moet er flink tegen duwen om se te openen. P. maakte dikwijls gebruik van de tram en stond steeds op het achter- balcon. Men vermoedt dat hU over het hekje heeft gehangen, in de bocht het even gewicht heeft verloren en te water is gval- len. Door het stroomende water is h(j door den duiker, welke onder den Rijksstraatweg naar de Polanenkadë loopt, gedreven. Een meisje te Halfweg zou gezien hebben dat P. op de treeplank stond, toen de tram den duiker naderde. Dit bericht kon echter niet bevestigd worden. De E. S. M. rjjdt op het p fjt, waar het droevig ongeluk is gebeurd, met een snel heid van ongeveer 10 K.M. Gistermiddag is te Amsterdam, naar het Alg- Hbld." meldt, de bijeenkomst gehouden van leiders van fracties uit de Provinciale Staten van Noord-Holland, belegd door mr. L. M. de Jong Schouwenburg, president van de Protestantsch-Rechtsche Statenclub. Alle genoodigden hadden aan de invitatie ge volg gegeven. Er waren de heeren Abr. As- scher (Vrijheidsbond); E. Polak (S.D.A.P.); P. J. M. Verschure (Ropmsch-Katholiek) en Klaas de Vries Szn. (Vrijz.-dem.). De leider der conferentie, mr. De Jong Schouwenburg, zette uiteen dat het ging om het bezetten van een zetel in het collége van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, die zijne fractie toekomt. De vraag was nu, daartoe werd deze conferentie belegd, of de leiders van de andere fracties dit standpunt deelden. Namens de Statenfractie van den Vrij heidsbond heeft de heer Abr. Asscher met grooten nadruk verklaard, dat de opengeko- men plaats niet aan de club van den voor zitter, doch aan zijne partij moest worden toegewezen. De Vrijheidsbondfractie van den heer Asscher is, aldus het betoog, met haar tien leden de derde in sterkte; waar. de Vrijz. Democraten, met hun achten, een vertegen woordiger hebben in het College van Ge deputeerden, komt dit zeker eveneens aan sprekers fractie toe. De fractie, aldus zeide de woordvoerder,, heeft dan ook eenstemmig als haar candi- daat aangewezen dr. I. H. J. Vos, wethouder voor de Openbare Gezondheid in Amster dam. Deze cahdidaat is met het behartigen der openbare hygiëne bekend, heeft studie ge maakt van en werkt practisch mee tot het verkrijgen van een goede melkvoorziehing der hoofdstad. Hij kan als zoodanig krachtig en met kennis van zaken het algemeen be lang in de provincie behartigen en heeft eveneens ervaring op het terrein van het ondersteuningswezen. Dr. Vos zal dus op 16 October a.s. de candidaat van den Vrijheids bond zjjn. Na deze uitvoerige verklaring werd den heer De Jong Schouwenburg gevraagd met welken candidaat zijne Statenclub dacht uit te komen.- Daarop antwoordde de president der conferentie dat daaromtrent tusschen de Christelijk-Hlstorische en Anti-revolutionnai- re fracties nog geen overeenstemming was bereikt. De Christel. Historischen hebben de candidatuur-Ter Haar naar voren geschoven, de A.-R. noemden de namen van mr. A. Bruch en J. Douwes Jr. In de voortgezette bespreking werd door de voorzitters der R. K., Vrijz.-dem. en soc.- democratische fracties, geen antwoord ge geven op de vraag wie zij, op hunne fractie vergaderingen zouden voorstellen, ts steunen. Den heer De Jong Schouwenburg werd ge zegd dat deze eerst moest trachten het in zijne club over den te stellen candidaat ééns te worden. Wanneer het resultaat van dit pogen aan de verschillende fracties werd medegedeeld, zouden deze hare houding bepalen. Binnenkort zullen nu do R. K., S. D. en V. D.-fracties, ieder afzonderlijk, vergaderen. Dë resultaten van deze samenkomsten zul len aan de belanghebbende groepen worden medegedeeld. 82 KLEINKINDEREN 't Is feest in de Korte Hofstraat; In de buurt hangen vele vlaggen uit; vóór de wo ning van het echtpaar Waleveld is een groote eerepoort gebouwd van groen met papieren guirlandes en veelkleurige vlaggetjes. We stappen naar binnen, komen in 't voorhuis, zien niets en meenen alleen het piepen te hooren van de traditioneele muis in 't voorhuis. Achter roept een zwakke stem: „Wie daar? Kom d'r maar in". En gevolg gevend aan die uitnoodiging loopen we door, om even later ontvangen te worden door den diamanten bruidegom. HU zit in een hou ten leuningstoel, op een ietwat vergeeld hoofdkussen; z'n handen omknellen een steenen kruik, welke in een rcoden zakdoek gedraaid is. HU ziet er nog kras uit, doet denken aan Dorus RUkers, zooals hij daar vastgenageld in zUn stoel zit'n wit-grijs sikje, 'n boerenpet, een dikke winterjas, HU heeft 't koud, maar de kachel kan eerst gezet worden na 't feest. Éérst is er ruimte noodig. Op den spiegel hebben de buren met stea rine geschilderd: „Hulde aan het diamanten paar". Twee slierten guirlandes verhoogen het feestelijk aanzien. Aan den zolder hangt een vogelkooitje, een ineengedoken kanarie zingt een bruiloftslied. Daar komt moeder de vrouw aan, vlug, kwiek en nogal praatziek. „Hoe oud bent u nu zoo onderhand al?" wagen we te zeggen. Dames naar haar leeftUd vragen is nu eenmaal niet behoorlijk. „Tachtig!" zegt ze, „en myn man is 81 jaar. Och, mijnheer, de baas is van een ouwen stamboom. Z'n grootvader werd 92 en z'n grootmoeder heeft op 1 jaartje na de honderd gehaald. En 't eigenaardige is, zUn moeder heeft ie nooit gekend. We hebben 11 kinderen gehad, 6 zUn er nog in leven. Als ik goed tel kom ik tot 52 kleinkinderen en 30 achter kleinkinderen." „Wat deed u vroeger voor uw broodje?" gingen wU voort. „Ik was stoelenmatter," antwoordt Wale veld, „en als 't slecht was, zocht ik mijn heil altijd bU de hokkenbazen. Ik doe nu niets meer, een breuk zit me in den weg, maar myn vrouw levert per week nog makkelijk 3 stoelen af." „Ja," valt zij in de rede, „en vanmorgen heb ik nog aan de waschtobbe gestaan. We hebben het niet rijk, meneer; we krUgen 5 ouderdomsrente en dan nog 5 van het Armbestuur. We wonen in een duur huis, elke week 4.15." „Twee en dertig jaar wonen we nu hier," zegt de bruigom dan weer „en als 't Gcd be lieft hopen wU hier samen nog lang te kun nen leven." Dan schieten hem de tranen in de oogen en terwUl hU zUn zijden petje afneemt, ver telt hU, dat hU aan 't Opperwezen, aan God in den Kemel gevraagd heeft, dat het ster ven, dat toch eenmaal moet komen, voor bei den tegelijk mag zijn. Direct daarop trachten we het oude stel weer vroolUk te maken door te informeeren naar de feestelijkheden welke te wachten staan. „Zaterdagavond," vertelt het krasse oudje dan, „mogen ze weer allemaal hier kemen. Dan komt 't orgel ook weer een paar uur spelen. En dan ZondagVeel kan je er niet van maken als je zoo oud bent en geen geld hebt. Ze kunnen een diamanten bruiloft beter een ijzeren noemen," grinnikt hU en krijgt het door al dit plezier in een hoest bui te kwaad. We hebben nog even over den oorlog ge sproken. Zoo kwaad als in die jaren hebben ze 't nooit gehad. Ze waren blU toen eenige varkens te bezitten en met stralende oogen vertelde hij veel gegeven te hebben aan z'n kleinkinderen. NatuurlUk zijn de ouoe tUden niet te evenaren, wordt de tegenwoordige mode als bespottelijk betiteld en krUgen de moderne meisjes van de diamanten bruid een aardigen veeg uit de pan. Dan nemen we afscheid van het krasse echtpaar, dat nog zoo graag eens praat over ditjes en datjes en den goeien ouwen rijd. Ze hebben het niet ruim; als onze lezers belang in hun verhalen stellen, zijn ze wel kom in de Korte Hofstraat. U begrijpt ons? De vergunning Twee jongens waren uitgetogen om te gaan visschen, of beter gezegd, ze hadden ieder een hengel en hielden dien in het water met de zoete hoop, dat er wel eens een vischje zou bijten. Ze waren héél vroeg van huis gegaan en toen het later begon te worden, trotseerden ze de hitte, honger en dorst om de voldoe ning te smaken om ook maar één vischje mee naar huis te kunnen nemen. De avond naderde reeds en met den avond kwam er onraad, Tusschen het struikgewas verscheen het heefd van een koddebeier. De jongens sprongen overeind en vlucht ten ieder in een andere richting. De man der wet stond een cogenblik be sluiteloos, maar ten slotte achtte hij het 't meest raadzaam den jongen te volgen, die het hardste liep en de meeste drukte scheen te maken. Eindelijk, na een lange achtervolging, pakte hij den boosdoener bij»zijn kraag. „Zie zoo, ventje, jou heb ik tenminste," hijgde de boschwachter, „jij hebt gevischt zonder vergunning, hè?" 1(1/1/1 Hiuiluk* schillende specialisten en doctoren, o.a. prof. A. v. Rooy van d'e Amsterdamsche Univer siteit, dr. C. Meuieman, directeur der vroed vrouwenschool te Heerlen, dr. Ansems e.a Hst liefdewerk der zieken zal worden voortgezet door pastoor Willenborg met zyn helpers en helpsters. Dan hebben we nog het vrouwenuurtje, het kinderuurtje, de verschillende cursussen in kerklatijn, moderne talen, paedagogle, li turgie, economie, koloniën, woningbouw, knipcursus enz. enz. ZcoaLs men uit het vorenstaand? ziet, biedt de K. R. O. een groote verscheiden heid van onderwerpen, waar een ieder zijn keus uit kan doen. Of de K. R. O. nog niet meer kan geven! Zeer zeker, maar dit alles kest geld, vraagt zeer veel geld. Hiervoor heeft hij den steun noodig van alle katholieke luisteraars. Niet van een enkele groep. Neen van allen, zon der uitzondering. Talmt dus niet langer. Onthoudt uw steun niet. De K. R. O. doet al het mogelUke cm te geven wat met het oog op de financiën te geven is. Zendt dus nog heden uw bijdrage 5.— per jaar voor het lidmaatschap aan de Kath. Radio Omroep, Heerengracht 46, Amsetrdam, postgiro 49744 of schrijf een briefkaart aan de Katholieke Radiovereeni- ging voor Haarlem en Omgeving, afdeeling propaganda, Voorhelmstraat 61, Haarlem. Hoofd- en bijzaak Onder dit hoofd schrijft het „Alg. Week- bld.'' het volgende naar aanleiding van de nota van B. en W. van Amsterdam aan den gemeenteraad. Het dekt volkomen wat wU zelf betoogden. In de nota van B. en W. van Amsterdam omtrent de P.E.GEM- is voornamelijk sprake van een naastingsclausule, die de minister var> Waterstaat gesteld wilde zien voordat de regeering tot goedkeuring van den inbreng der provinciale bezittingen in B. en W. van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op den bazar, welke in het perceel Pol 4 zal worden gehou den ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van Spaamdams Gemengd Koor ingevolge de verordening op de winkelsluiting onthef fing hebben verleend van de verbodsbepa lingen van die verordening in dier voege, dat die winkels op 3, 4 en 5 October 1928 n& des namiddags 8 uur tot des namiddags 11 uur voor het publiek mogen geopend blij ven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. Naar wy vernemen, zyn de laatste dagen twee nieuwe gevallen van paratyphus in Haarlem-Noord geconstateerd. Hoewel dus het aantal zieken eenlgszins ls uitgebreid, behoeft dit geen ongerustheid te verwek ken; het verloop der ziekte is normaal. De toestand der patiënten is goed. Het verdient nog alle aanbeveling de hy giënische maatregelen streng in acht te nemen. Men schrijft ons: Als inzet van een wintercampagne der af deeling Haarlem van het Centraal Genoot schap v. Kinderherstellings- en vacantie- koionies In de komende wintermaanden, ten einde het ledental uit te breiden, zal op 31 October een film-avond gehouden worden. De bekende film „Achter de wolken schynt de zon" zal worden vertoond. Geboren: 30 Sept. J. G. M. Verbeme-v. Oploo d.; 29 Sept. M. Smit-Semp, z.; 1 Oct. N. Roodt-Smit, z.; 28 Sept. G. Kruiff-Ruig- haver, d.; 30 Sept. J. G. Eleveld-de Jong, z.; 23 Sept. P. A. Fenger-Peters, d.; 29 Sept. J. v. d. Spek-Veldhuizen, d.; 29 Sept. H. M. Hulsebosch- v. d. Putte, z- Overleden: 30 Sept. A. Termaat, 32 jaar, Antonlstraat. 30 Sept. I. de Marez OUens, 82 jaar, Hazepaterslaan; 30 Sept. L. Cornelis- sen, 69 jaar, M. v. Hesmskerkstraat; 29 Sept A. M. Vos-Dekker, 38 jaar, Kamperlaan. 30 Sept. E. 18 dagen, z. van M. E. Werlemann, Kamperlaan; 1 Oct. J. C. P. Hofstede-VrU, 50 jaar Indischestraat. Vrijdag 5 October a.s. des nam. 2 uur zal in het Brongebouw de officieele opening plaats hebben der T.E.V.OSA. tentoonstel ling van electriciteits- voedings- en sani taire artikelen georganiseerd door de afdee ling Haarlem van de vereeniging tot bevor dering der gezondheid in de grafische vak ken in Nederland. De opening zal geschieden door burge meester C. M. Maarschalk. „Da s niet waar," antwoordde het veelbe lovende jongmensch met groote verontwaar diging, en tot groote verbazing van den kod debeier haalde hij de vergunning voor den dag. De boschwachter bekeek het stuk en be vond het in orde. „Waarom liep je dan weg vroeg hij nijdig. „Omdat mijn kameraad géén vergunning had," luidde het antwoord. F. M. Men schrUft ons: De zomer is voorby. De vacanties zijn ten einde. De winter met zyn lange avonden staat voor de deur. De radio die in tien zo mer zoo goed als niet werd aangezien, komt wederom in het middelpunt der belangstel ling te staan. Dies wordt de radio, de accu, de anode-batetrij, het plaatstroom-appa- raat aan een grondig onderzoek onderwor pen cm aanstonds gereed te zijn de pro gramma's uit den ether ts kunnen opvangen Zy die reeds geabonneerd zijn op den Katholieken Radiogids, hebben in het num mer van deae week kennis kunnen nemen van het Winterprogramma van den K.R.O. De wintercampagne gaat dus beginnen. De propaganda voor den K. R. O. moet met kracht worden voortgezet. Ten einde den luisteraars die nog geen lid van den K.R.O. zijn, en dit zyn er nog zerr velen eenig idee te geven van het werken van hun Omroep, volgt hier een korte uiteenzetting wat de K, R .O. in den loop van het raöioseizcen gaat geven. De K. R. O. dan heeft zich verzekerd van de medewerking van drie orkesten: de Am sterdamsche Orkestvereeniging onder lei ding van den heer Frans van Diepenbeek, het Amsterdamsch Salonorkest met als di recteur, den heer F. R. Boshart, die tevens als pianist aan den K. R. O. voor vast ver bonden ls, het strijkorkest Staphan Fartoc onder aanvoering van den heer Martin var. der Ende. Daarby komt het K. R. O. kwartet be staande uit de dames Mia Tibbe, Louise Wyngaarden en de heeren Tibbe en Jan Wagenraker, onder leiti,ng van Piet Lusien- houwer. Voorts het Nederlandsch Vocaal Ensemble, van den heer Joh. Nelisscn, bestaande uit vier dames en vier heeren-solisten. Verder zullen er in den loop van den winter nog verschillende operetten en waarschynlyk ook enkele opera's worden uitgevoerd. Wat de kerkmuziek betreft, deze blijft on der de directie van prof. v. d. Wiel te Heem stede. De heer Jos. Pickers zal met zijn ge mengd koor blyven doorgaan het epiloog te verzorgen. Dan komt de verzorging van literatuur en verdere katholieke kunst. Bovendien is vastgesteld kunnen worden dat minstens iedere maand een hoorspel zal, worden opgevoerd en daarmede is belast da R. K. Amsterdamsche Tooneelveresniglng onder leiding van den heer Ant. Sweers. Deze vereeniging heeft reeds meerdere ma len van haar lcunneh voor de microfoon blijk gegeven .Ook heeft de K. R. O. zich in ver binding gesteld met vooraanstaande Kath. tooneelgezslsóhappen in Nederland. De onderwerpen van gO'dsdienstigen aard zUn niet vergeten, theologie, apologie, phi- losophie, catechismus en kerkgeschiedenis. Een reeks van voordrachten over hygiëne, volksgezondheid en speciale medische onderwerpen, zal gehouden worden door ver- Stadsschouwburg. EIn Rheinisches Madel. Fritz Hirsch. Een overtalrijk publiek toonde zich zeer voldaan. Het klapte vervaarlijk had' zich dan ook elke minuut geamuseerd; was zóó in de stemming, dat gelachen werd om stok oude grappen, en om uitdrukkingen dieniets grappigs hadden. En wij vinden zulks volstrekt niet kinder achtig van het overtalrijke publiek! Want er valt niet te ontkomen aan den invloed van' het tintelende, elegante, pittige werk, waarmee Fritz Hirsch en de zijnen het tel kens weer van de meeste gezelschappen win nen. Hier is het niet alleen „de ster" van den troep, Friedel Dotza, die den avond goed moet makenal blijft ze „de ster", want ze kan 't acteeren, zingen en dan sen en ze méént 'thier zyn het niet alleen de vier, vijf voorname rollen, die in een goede bezetting boeienhier is iedere rol goed bezet, ieder onderdeel friseh en èf, ieder optreden verzorgd, iedere persoon een type (niet diep, maar vlot en raak getse- kend); hier is niets mat of vlak en van niet één acteur behoef je te zeggen: ,,hy' doet 't toch heusch niet kwaad", want ze deen 't allemaal zoo guitig en sappig, dat 't je pakt. Dit is, meenen wU, de bron van succes voor dit gezelschap, vooral by de opvoering van „Ein Rheinisches Madel"; want die operette zelve behoort geenszins tot de meesterwerken in haar soort; noch wat het libretto, noch wat de muziek betreft. Ja ja, vlot en licht is die muziek Wel: in den Schlager-toon, luchtig geïnstrumenteerd. Maar zonder iets eigens. Het feit, dat Leen Jessel zelf dirigeerde, heeft ons dan ook niet geïmponeerd', en al kreeg hij manshoogte kransen, we kunnen een deun als „Trink trink Brüderlein trink" niet anders dan hopeloos banaal vinden. Dies herhalen wijhet succes van den avond werd gewonnen door 't prettige, brui sende werk der acteurs. Dat zal de volle zalen blUven maken. E. U. De Zwerver Niet iedereen is het gegeven een gezellig thuis te hebben. Wij kunnen niet begrijpen, hoe gelukkig we zijn, thuis hartelijkheid en mededeelzaamheid te genieten, wij besef fen niet wat het zeggen wil, steun en opbeu ring te vinden in moeilijkheden bij moeder, vrouw of kinderen. Weet ge de beteekenis van het woord „zwerver" Meestal vindt ge hem in 't Kenaupark. Op een bank verorbert hij zijn ontbijt, z'n de P.E.G-EM overging. Die clausule gold twaaifuurt,ej z-n dlner. Op een bank slaapt clan natuurlijk met alleen voor de provm- r hy, droomt hy van Aupings-matrassen, van een hoog-opgevuld donzen kussen, misschien van een moeder, die nem ééns toedekte. Als 't mooi weer is, als de boomen een hemel vormen van volwassen blaren, is hij tevreden. Als 't regent, als 't wintert, zoekt hij zijn heil in benauwde gelegenheden, wellicht tusschen snurkende en asthmatische kerels, zwervers gelijk aan de musschen, die overa! rond vliegen en zoeken naar wat eten en drinken. Ge kent hem zeker Meestal loopt hij met de handen in de broekzakken, altijd heeft hij een overjas aan, zelfs met de heet ste zomerdagen, als de zon brandt op zijn benauwde lichaam. Zijn garderobe is uit gebreid ,n regenias, 'n winterduffel. 'a kleurlooze deukhoed, sinds kort een gas- opnemers- of afgedankte Amsterdamadba politiepet. Zijn costuums zijn met te onder scheiden, elk colbertje is gelijk, vaal, ver sleten, rafelig en smerig. Kij verraadt a;a zwerversberoep door een groezeligen, oo guren baard op zijn verloopen en vergeld gezicht. Soms heeft hij zijn stekelbaard geknipt, onregelmatig, zonder toiletspiegel. Als de zon heerlijk warm is, strekt hij zijo beenen uit op een bank in 't Bolwerk, laaf den rand van zijn hoed op zijn neus rusten, om zijn temt te behouden en doet een goed moedig slaapie in Gods vrije natuur. Kij kent het lied van een vogel beter dan wij, hij kent de reuk van de Haarlemsche grachten tot m de fijnste kleinigheden, hij ziet met weemoed de blaren van de boomen vallen en de zwaluw vertrekken. Een zwerver is een natuurmensch, misschien gelukkiger dan wij, met onze stand-beslommeringen. De kinderen zijn bang voor hem. Ze stoo- ten elkaar aan, ontwijken den vreemden man en vertellen thuis aan moeder dat ze hem weer gezien hebben. Dan krijgen ze een ernstige vermaning, nooit met hem mee te gaan. met tegen hem te praten.... want hij is een zwerver, een nietsdoener Ik zie hem in den geest voor me staan, hij sjokt moeizaam voort met doorgezakte knieën, dan duikt hij een gekregen cigarette op uit zijn kleurloos colbertje, even later kronkelen blauwe rookwolken de lucht in, blijft hij een lange poos kijken naar twee musschen in een gevecht op leven en dood. Zwerver Waarom zeg je nooit wat, leei je alleen voor jezelf en voor de natuur Tel kens als ik je zie, als je me zoo doordringend aankijkt, begrijp ik, dat er iets in je leven is voorgevallen, dat te kwelt en voor altijd een zelvig heeft gemaakt. Zwerver 1 Misschiet! ook ben je gelukkiger dan alle andere meor schen.... ik zal het nooit te weten komen. ciale centrales, maar ook voor die van Haar lem en Amsterdam WU moeten ons de zaak zóó voorstellen, dat de eenmaal-officieel- geboren P.E.GEM een bedrijf met Rijks- concessie zou zijn, en dat er in de concessie voorwaarden een mogelUkheid van naasting door het Rijk zou worden opengehouden; dit blijkbaar voor het volstrekt niet waar schijnlijke geval, dat het binnen aizienbaren tijd nog tot een stelsel van algeheele Rijks- electrifioatie zal komen (vroeger heeft de Sans daarop naar men weet veel grooter geschenen dan nu; sinds de aanneming van de motie-Van Beresteyn-Marchant in de Tweede Kamer 1921 en een zekere verande- •ing in de technische inzichten, is er van ruik een Rijksbedrijf weinig of geen sprake ser) Tot meerdere gerustheid van de elhebbers in de P.E.G.EM. kwam er nog '■>'1, zoo lezen we nu in de Nota. dat aan hun bezwaren cp dit punt nog in zekere mate tegemoet was gekomen in bijzonderheden gaat het stuk niet, het duidt de zaak maar cenigszins aan zoodat Burgemeester en Wethouders van Amsterdam zeer zeker ge rustgesteld wa-en. B. en W van Haarlem schreven in hun voordracht over dezelfde quaestie; zij had den wél eenig bezwaar tegen deze, toch blijk baar verzachte, naastingclausule. WU heb- en in ons artikel van eergisteravond er met ?en gerust geweten over gezwegen om de aandacht niet af te leiden van de hoofd taak: het antagonisme tusschen de bedrij- van Haarlem en Amsterdam Het, kwam ons voor, dat de bedenking tegen de mogelUk- ieid van naasting er volledigheidshalve bij gevoegd was, want bet volle gewicht van het betoog scheen óns te liggen in die andere quaestie. De nota van B. en W. van Am- 'emam heeft ons in deze meening ver sterkt: deze geeft eigenly'k te kennen, dat de naastingclausule niet veel meer dan een formaliteit was (al wordt het natuurlijk zóó niet gezegd). Het spreekt van zelf, dat men in Haarlem er anders over kèn denken; maar groot is het verschil vermoedelijk niet Het Dag. Bestuur van Amsterdam gaat op de hoofdzaak niet in rept er met geen woord over. Het zal daartoe wel zUn goeden grond hebben Het hgt voor de hand, dat men staande voor een onderling overleg, niet pu bliekelijk gaat polemiseeren; dat kan altijd nog B en W van Haarlem hadden iets voor te stellen en moesten dus argumenten ge bruiken; die van Amsterdam geven alleen kennis van iets en behoeven dus niet ie ar gumenteeren. Waarmede niet is gezegd, dat r vei het vraagstuk van den productieprijs van het Amsterdamsche opwekkingsbedrijf het laatste woord ls gesproken. Trouwens, de bekende (en tevens onbekende!) rappor ten van prof. Van Swaav daaromtren? zijr. aan het commissariaat van de PE.G. EM. uitgebracht, zoodat Amsterdam er niet over beginnen kan. Toch zullen wU er op een of andere manier binnenkort wel meer van hooren, Iets dat ongetwUfeld heel wenschelljk ts. De 39ste herdenking van Leiden's Ontzet op den historischen datum 3 October, zal ook dit jaar weer met vollen luister gevierd worden. Aan het officieele feestprogramma ont- leenen we, dat reeds gisteravond de fees- telUkheden een aanvang hebben genomen met 'n uitvoering in de groot Stadszaal van de bekende cantate „Leidens Strijd en Zegepraal", gevolgd door een avond van intieme kunst door het gezelschap „Jea- loupi". Dinsdagavond 9 uur geven „Werk- mans Wilskracht", „De Post", „T. en D." en „Pólyhymnia", een groote taptoe. Op den eigenlijken herdenkingsdag, Woensdag, zal het Leidsche Politiemuziek Vergelijkend overzicht over September 1528-1927 Aantal behandelde posten 13987, (v. j. 12984I); Aantal inlagen 10812, (v. j. 10175); Aantal terugbetalingen 3175, (v. j. 2809); Ingelegd f 462.893.89(v. j. 444.200.-); j gezelschap 's morgens om 7 uur van de Terugbetaald 379.347.39, (v. j. 363.884.31) Stadhuistrap af de traditioneele reveille bla- Meer ingelegd 83.546.50 Vfc, (v. j. 80.315.69 Aantal nieuwe boekjes 314, (v. j. 324); Aantal afbetaalde boekjes 89, (v. i. 135) Spaarbusje op 30 September 1928 in om loop 2302. Geledigd in September 1928 245 busjes met totaal 4572.86, Aantal kluisloketten verhuurd op 30 Sep- tenber 1928 155 Zondagmorgen had voor dit seizoen de laatste oefening van de'H. R. B. plaats in de Zweminrichting aan de Houtvaart. Hoewel door een misverstand een aantal leden niet was gekomen, en de temperatuur van het water slechts 53 bedroeg werd toch door een flink aantal zwemmers, doch vooral zwemsters zen, om 8 uur gevolgd door de koraalmuzlek in het Werffpark. Een koor van 1000 kin deren zal hierbij zijn medewerking ver leenen. Tusschen acht uur en half-tlen zul len aan de Aalmarkt 2472 personen hun feestgave, bestaande uit haring en witte brood, in ontvangst nemen, welke plechtig heid door muziek zal worden opgeluisterd. Ook zal het carillon bespeeld worden. Om 1 uur vertrekt van 'den Hoogen Rijn dijk een optocht, voorstellende „Het ver voerwezen door alle eeuwen heen", waar aan deelnemen 250 personen, 210 paarden, 8 praalwagens en statiekarossen met mu ziekcorpsen. 's Avonds zullen nog op tal van plaatsen muziekuitvoeringen worden gegeven, terwUl ook een cabaretavond georganiseerd is. Door den burgemeester van Leiden is be paald, dat ter gelegenheid van de 3 Octo- berfeesten, op 3 October a.s., des avonds de gelegenheid tot oefenen aangegrepen. IJve- j van 7 uur tot des nachts 1 uur het ryden rig werd gezwommen en de pop opgedoken. met paarden, met paarden bespannen Na afloop sprak de Voorzitter woorden van voertuigen en motorrijtuigen op méér dan dank aan den beer Warnier, inspecteur v. d.2 wielen verboden is op den stationsweg, de L:ch. Opv. en aan het badpersoneel voor hun 1 steenstraat, de Prinsessekade, het Kort- medewerking in het afgeloopen seizoen. Ook Rapenburg en den Rynsburgersingel. de leden, die steeds trouw waren komen oefenen, werden toegesproken, waarna de heer Meijerink de hoop uit sprak, bij moge- - lijk ongeval in den komenden winter op de Diefstal van een portefeuille leden teT kunnen rekenen, hen opwekkend W. K.. autohandelaar aan c'.en Burgwal, trouw in Stoop's Bad te komen cefenen. had zijn jas in de garage hangen. Een porte- feiiille met 1C0 was bU toeval in een der zakken blijven zitten. Toen hij deze wilde ge bruiken, bleek er een ander reeds mede van door te zijn. I en tooneelspel, dat door zijn hooge strekmng groote waarde heeft, vooral voor dezen tijd. Bovendien een pakkend stuk, dat het leven naar waarheid schetst en daarom diep ontroert. En de dames-tooneelclub „Victoria" staat er voor bekend, dat zU met, groote zorg haar uitvoeringen voorbereidt en over de noodige goede krachten beschikt tot het geven van een boeiende vertolking. De opvoering heeft hedenavond plaats in het gebouw der R. K. Militairenvereeniging, Zoetestraat. ZU begint om 8 uur en de toe gang is gratis. Waarom gratis? Omdat deze avond dient ter opening van de Blauwe- Maand-Actie, waarvoor de Kath. drankbe strijders allerwege belangstelling hopen te wekken. Om die actie in te lelden, zal de heer H. B. v. d. Sande een korte rede hou den. We mogen verwachten, dat de zaal te klein zal blijken men kome dus vroeg! Wat ze kosten WU ontvingen de begrooting der Provin ciale Ziekenhuizen te Santpoort, Bakkum en Medemblik voor het jaar 1929. De totale raming voor Santpoort bedraagt 1.875.935.50 voor 1482 patiënten, opgeno men in verschillende klassen, al dan niet voor rekening van RUk en Provincie. Voor Bakkum komen we tot een bedrag van 1.3091126, voor 868 verpleegden, terwyl Medemblik een totale raming aangeeft van 400.893 voor 363 patiënten. De gemiddelde kostprUs per kwartaal be draagt te Santpoort 1039.80, te Bakkum 1330, te Medemblik 1104.38 per jaar. Aan de begrooting van het ziekenhuis t© Santpoort ontleenen wU de volgende bUzon- derneden: De staat van salarissen en loonen over het jaar 1929 geeft een totaalbedrag van 1.026.089. Voor den geneeskundigen dienst is uitgetrokken 721.978, voor den admi nistratieven dienst 45.234, voor den huis- houdelijken dienst f 258.877. De post onderhoud gebouwen is berekend op 56000. Voor uitbreiding van den inventaris van ondergoed wil men 25000 berekenen, waarvan als eerste termijn 6250 op de exploitatierekening van 1929 zal komen te drukken. Naar deze uitbreiding wordt reeds jaren gestreefd, ze zal nu een feit worden. Wij le zen dat momenteel aan het ziekenhuis te Santpoort naast den geneesheer-directeur verbonden zijn: 6 geneesheeren, 4 assistent-geiieesheeren, 1 tandarts, 9 hoofdverpleegsters, 6 assistent hoofdverpleegsters, 142 gediplomeerde ver- plegenden, 55 verplegenden, 141 leerling- yerplegenden. Daarnaast staan een apothe ker, een assistente in het laboratorium er een amanuensis. Ingekomen is by den ontvanger der directe belastingen te Haarlem 8,77 wegens te wei nig betaalde belasting en bij den ontvanger der registratie en domeinen te Haarlem 35 voor mogelijk te weinig betaalde zegel- en registratiekosten. BU Kon. besluit van 23 September is toe gekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in zilver aan mej. E. C. Schild, weduwe van G. Th. J. C. Smel ting, huishoudster by mej. A. H. Versteeven te Haarlem. WU vernemen dat de glazenwasscher, welke gisteren op de Leidschevaart door de tram werd aangereden en een zware hoofdwonde bekwam, uit het St. Elisabeth's Gasthuis ontslagen ls. Daar het concert precies te 8 uur zal be ginnen, verzoekt men het publiek beleefd vóór 8 uur aanwezig te zUn, daar né, achten de deuren gesloten worden en alléén tus schen de nummers (voor zoover de tyd het toelaat) publiek toegelaten wordt. P. G. van Engeiene 2e Zuidpolderstraat 22 armbandhorloge, J. Vervoom, Poeüingstraat la, bril, Politiebureau, Smedestraat, wasch- boekje, J. de Jong, Saenredamstraat 3rd, dop van autowiel, J. J. KoeUer, A. L. Dyse- rinckstr. 78, dasspeld, Politiebureau, Smade- str. kinderhandschoen, NiemeUer, Zylweg 233, heerenhandschoen, C. HuUer, Gen. de WTetstraat 51, dameshoed, Straatsma, Heythuijzeweg, zwart hondje, gebracht n. Kennel Fauna, Tiesing, Grebberstraat 30, idem, gebr. n. idem. Verdam, Rozenprieelstr. 51, bast. herder, gebr. n. idem. J. Kort, KI Houtstraat 17, bruine hond, W. Brugman, Gen. Joubertstraat 8, paraplu, tompouce, L. P. Halewyn, Minahassastr. 51, portemonnaie J. M. Verzijlberg, L. Vlamingstraat 20, idem m. inhoud. E. Bursser, Popelingstraat 2, por temonnaie, M. Clausing, Kampervest 7a r., rywielbelastingmerk, D. Hulsman, Leidsche- straat 50, idem, W. Kaptyn, A. L. DUserinck- str. 18, idem, J. Idema, Koolsteeg 22, idem, P. Beugeling, Barendsestraat 41, idem. P. v. Haren, Pepynstraat 3, idem, v. d. Kroft, Ba rendsestraat 9, idem, J. v. WUngaarden, Ce- lebesstraat 13, rUwielpomp, Politiebureau, Smedestraat, heerenrijwiel, A. F. Olthoff, KI. Houtweg 83, idem, J. Zijp, Teding van Berkhoutstr. 11, damestaschje met inhoud, V. Gulik, Lakenkooperstraat 18, idem, War mer. Toiiierhofjestr. 5 rd., zakdoek. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2