Stadsnieuws <De Leidsche Courant Amsterdamsche Beurs TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 2 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 3 De Noord-Hollandsche Ver. „Het Witte Kruis" benoeming commissie eventueele Jaarfeesten R.-K. Volksbond De strijd van tram tegen auto Vereeniging van Archivarissen in Nederland Dr. Willem Royaards LAATSTE NIEUWS Cursus voor smeden De ontvangst van de H.-NAFB te Batavia Nieuwe Buurtvereeniglng Gevonden voorwerpen en dieren Een veldwachter ontslagen Vechtpartij tussehen Japansche visschers en Hollandsche matrozen Het Congres der Labour- Partij De demonstraties op 7 October Limburg en het Binnen- landsch vee Uit de partij gezet De proefvlucht van de „Graf Zeppelin" De verboden Sociaal-Demo cratische optocht op 7 October De Fransch-Engelsche Vlootovereenkomst Nieuwe geruchten omtrent een aftreden van Primo de Rivera MARKTNIEUWS BODEGRAVEN is voor LEIDEN en gewezen DAGBLAD voor VRAAGT PROEFEXEMPLAAR. OMSTREKEN het aan- ADVERTENTIEN Uit Sovjet-Rusland DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam DB SPAARNEBANK Haarlem Amsterdam O^ cn 1 1 1 1 71ste Algemeene Vergadering Eerste dag Te half elf hedenmorgen werd in het Ge meentelijk Concertgebouw de 71ste alge meene vergadering van het Witte Kruis ge opend. De voorzitter der afd. Haarlem, de heer Michels, spreekt een kort openingswoord. De afd. Haarlem -üert dit jaar haar 50-jarig bestas als afdeeling van den hoofdkring. Spr. dankt voor de groote medewerking van het gemeentebestuur van Haarlem onder vonden en roept alle aanwezigen namens de afd. Haarlem het welkom toe. De voorzitter, de heer B. S. H. Stieler, arts te Hilversum, die hierna het woord neemt, zegt, dat wederom verzamelen is geblazen door het hoofdkwartier ter bespreking van datgene, wat het gezondheidspeil kan ver- hoogen. De voorzitter spreekt den wensch uit thans niet meer te graan theoretiseeren over de vorige jaarvergaderingen en hoopt, dat deze jaarvergadering in groote eensgezindheid zal verloopen. Spreker dankt voor de vriendelijke woorden door den voorzitter van de afd. Haarlem gespro ken, releveert in 't ij zonder de activiteit dezer afdeeling en biedt den voorzitter als bewijs van erkentelijkheid van 't hoofdbe stuur een voorzittershamer aan. Het jaarverslag over 1927 wordt goedge keurd, benevens de jaarverslagen omtrent „Heideheuvel", „Bosch en Helde". „Vecht oever", „Wijkverpleging", Zuigelingenbe scherming en d Ontsmettingsdiensten, mitsgaders de uittreksels uit de jaarversla gen der afdeelingen over 1927. De voorzitter heet den heer mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, die inmiddels is binnen gekomen, welkom. Punt 4. Motie der Afdeeling Haarlem, die in de vorige algemeene vergadering niet in behandeling is gekomen. „De Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" in algemeene vergadering bij een op 7 October 1927, gehoord de besprekingen omtrent het lid zijn der Vereeniging in een andere afdee ling dan die, waartoe de burgerlijke ge meente behoort, ovt? wegende, dat het uit een oogpunt van goede organisatie wenschelijk is, dat de leden van het „Witte Kruis" als regel behoo- ren tot de afdeeling, die gevestigd is in de gemeente,waarin zij hun domicilie hebben, behoudens afwijkingen in sommige gevallen tussehen de afdeelingen onderling te rege len, verzoekt de besturen der afdeelingen zich daaraan te houden, waar van dezen regel noodeloos is afgeweken dit te herstellen en noodigt het Hoofdbestuur uit op de naleving van een en ander nauwlettend toezicht te houden." Het voorstel van het hoofdbestuur de be slissing hierover aan te houden tot de be handeling der 5-jaarlijksche statutenwijzi ging in 1929, wordt aangenomen. STATUTENWIJZIGING Vaststellen van de verlies- en winstrekeningen en de balan sen over 1927 van de Hoofdvereeniging, „Heideheuvel", „Bosch en Heide", „Vechtoever", ontsmettlngsdienst Alkmaar, Hilversum en Haarlemmermeer. Zonder discussie goedgekeurd. Verkiezing leden Hoofdbestuur De afgevaardigde van Alkmaar spreekt zijn afkeuring uit over een verkiezingspamllet door de afdeeling Purmerend in de wereld gezonden. De afgevaardigde van Purmerend verdedigt zich tegen de uitlatingen van Alk maar. De voorzitter stelt voor de discussie over deze kwestie te sluiten. (Applaus! Terwijl de stemming wordt genouden, wordt de vergadering voortgezet. Voorstel Hoofdbestuur aan de Aig. Ned. Vereeniging „Het Groene Kruis" een bedrag van 500.— te schenken, als bij drage voor het stichten van een Herstellingsoord voor huis vrouwen. De afgevaardigde van Uitgeest vraagt, welke huisvrouwen in dit herstellingsoord j zullen worden opgenomen en hoe in 't gemis der huismoeder wordt voorzien. De voorzitter beantwoordt den aigevaardigde en wijst op de praktijk in „Heideheuvel". De- afgevaardigde van Aalsmeer vraagt, wat 't verschil is tussehen werkende vrouwen en huisvrouwen. De voorzitter zegt, dat dit verschil niet bestaat; beide groepen moeten werken. In de afd. Haarlem is het idee geopperd, waarom net Groene Kruis niet zelf dit her stellingsoord kan stichten, waar het Witte Kruis er drie heeft kij.nen stichten. Op grond dezer overweging wordt het voorstel van het hoofdbestuur door de afd. Haarlem niet ondersteund. De voorzitter zet uiteen, dat deze schen king alleszins is gewettigd. Dat het „Groene Kruis" nog niet geslaagd is, daarover mogen we 't de vereeniging niet lastig maken. De afd. Schoorl vindt ƒ500.— te hoog en wil 250.— voteeren. Noch het voorstel Haarlem, noch dat van Schoorl wordt ondersteund. De COMMISSARIS DER KONINGIN, JHR, RöELLi, eerevoorzitter der vereeniging, komt op dit oogenblik binnen en wordt door - den Voorzitter welkom geheeten, namens hoofdbestuur en afgevaardigden. Het voorstel van het hoofdbestuur wordt hierna zonder stemming aangenomen. Ds. FLEISCHER voorzitter van het „Groene Kruis", dankt de vergadering voor het genomen besluit en de voortreffelijke verdediging van het voorstel door den voor zitter. Voorstel Hoofdbestuur aan het steun fonds voor invalide en oude wijkver pleegsters gedurende één Jaar, zoo mo gelijk gedurende vier jaren een bedrag van 250 per jaar te schenken. De afd. ZAANDAM sluit zich bij het voor stel aan. De afd. UITGEEST vraagt, of het niet de weg is een pensioenfonds te stichten, zoodat betrokkenen niet afhankelijk zijn van liefdadigheid. De afd. KORTENHOEF vraagt, of het niet wenschelijk is de heele pensioenregeling aan een afzonderlijk lichaam op te dragen. De afd. HAARLEM vindt de tpellchting sober en vraagt of de daarin genoemde cij fers de vrucht zijn van een nauwkeurige be rekening. Hoe komt men er toe zoo royaal te zijn, waar we zoo weinig van 't voorstel weten. De voorzitter beantwoordt de verschillen de sprekers. Het voorstel wordt door een lid van het bestuur toegelicht. De afd. Haarlem kan zich niet met het antwoord van den voorzitter vereenigen en verklaart, dat het niet wenschelijk is een onvoldoend voorbereid voorstal aan te ne men. De afgevaardigde dringt' aan op meer preciseering. Hoe groot is 't aantal zusters? De voorzitter zegt, dat het aantal steunbe hoevende zusters niet bekend is. Het voor stel behelst een tijdelijken maatregel. Spr. hoopt, dat 't voorstel met groote meerder heid zal worden aangenomen. De directrice van Vechthoeve zet 't een en ander recht in 't door de afd. Haarlem ge sprokene en schetst de positie der zusters. Spreekster kent geen categorie, die zóó on beschermd in 't leven staat. De afd HAARLEM verklaart, dat Haarlem geen steun wil onthouden, waar steun noo- dlg is, maar verzet zich tegen 't voorstel, wijl 't niet voldoende is voorbereid. Het hoofdbestuursvoorstel wordt aange nomen; de afd. Haarlem stemt alleen tegen. Voorstel Hoofdbestuur het rusthuis „Vechtoever" van een piano te voor zien. De voorzitter licht het voorstel toe. De afgevaardigde van Haarlem voegt na mens de afdeeling aan het voorstel toe, dat een bedrag van 800 niet zal worden over schreden. Het hoofdbestuur kan zich hiermee ver- cenigen. Het voorstel wordt zonder stemming aangenomen. Vóór de pauze wordt door den voorzitter het woord gegeven aan den Commissaris der Koningin. De eere-voorzitter dankt voor de vriendelijke begroeting en verzekert, dat het hem steeds een genoegen ls de vergaderin gen van het Witte Kruis bij te wonen. De discussies beoogen het algemeen belang. Het Witte Kruis heeft de sympathie en de be langstelling van het provinciaal bestuur. De voorzitter dankt den eere-voorzitter voor zijn vriendelijke en waardeerende woorden. De jaarfeesten, welke cut jaar weder voor de leden van den R. K. Volksbond, zullen worden gegeven, zullen worden opgeluisterd door de medewerking van de Rederijkers kamer „Alfoerdingk Thijm". Opgevoerd wordt het tooneelspel in drie bedrijven „Het Ge heim" bewerkt door G. Nielen, een klucht in twee tafereelen: „De wijze dwaas" door S. van Cuyk. De feesten worden gehouden op Vrijdag 19, Zondag 21, Dinsdag 23, Donderdag 25, Zondag 28 en Dinsdag 30 Oct. Op het Staten Bolwerk, nabü den Raad van Arbeid, kwam een automobilist in aan raking met de treeplank van de Bloemen- daalsche trc.m. Het linkervoorwiel van den auto werd uit elkaar geslagen, het spatbord vernield. Limbach bracht na eenlgen tijd uitkomst, door den wagen weg te sleepen. Intusschen had zich een rij van 6 trams opgesteld, daar de auto midden op de rails lag. In de te Arnhem gehouden algemeene vergadering van de Ned. Vereeniging van Archivarissen in Nederland, is besloten de volgende vergadering te Haarlem te houden. Naar wij vernemen, is de toestand van dr. Royaards, thans naar omstandigheden dr. W. Royaards, thans naar omstandigheden zich waarschijnlijk in den loop der volgende week naar Amsterdam zal kunnen begeven. De bond van Smedenpatroons In Nederland en de R K. Smedenbond, in samenwerking met den directeur der Ambachtsschool, den heer Hengeveld, zullen bij voldoende deelna me 'n cursus organiseeren in het smeden van hoefijzers, aanvangende omstreeks half Oct. Ook zal een cursus in autogeenlasschen ge geven worden, beginnende half November. Inlichtingen worden verstrekt door den heer G. Alders, Jan Steenstraat 39, en den heer D. Hogenbirk, Zijlstraat 17. BATAVIA, 1 Oct. Het tweede postvlieg tuig vloog, voordat het landde, zeer laag over Weltevreden en kwam om tien uur te Tjililitan aan. De vliegers werden verwel komt door den vertegenwoordiger van de In dische Luchtvaart-Maatschappij, den heer Nieuwenhuis en door den assistent-resident van Meester-Cornelis, den heer Catalan! namens den gouverneur van West-Java. Voorts waren aanwezig enkele leden van den Raad van Ned. Indië en het bestuur van de Luchtvaartvereenlging. Het vliegtuig vervoerde een passagier, den heer Van der I Wilk, die in Palembang was ingestegen en 1 later naar Bandoeng doorvloog. De vliegers deelden mede, dat de tocht "n normaal verloop had gehad en naar wensch was verloopen, ondanks veel slecht weer, vooral op de eerste etappe in de buurt van Belgrado. Op het traject Rangoon-Sengora had men veel last van den stroomenden re gen, die alle uitzicht belemmerde. Er werd toen zeer laag gevlogen. Een klein manke ment aan den motor bij Allahabad kon zeer spoedig worden verholpen. Het vliegtuig vloog later door naar Bandoeng en kwam daar om 12.15 aan. Maandagavond is alhier op een druk be zochte vergadering opgericht een Buurt vereeniglng van de- bewoners der Ged. Raamgracht, Wilsonsplein, Sophiaplein, Ged. Voldersgracht en Jacobstraat. Tot bestuursleden werden gekozen: A. H. de Bruyn Sr. Voorzitter; H. v. Putten Sr.; O Kranenburg; H. C. Hulsebosch; W. M. Bouterse; J. G. Walter; A. Bouman. Terug te bekomen bij: Vervooren, Merk. manstraat 28, gouden armband; Beenders, Gen. Bothastraat 125, R. K. zangboekje; Braspenning, Fabriciusstraat 52, grijze grijze ceintuur; v. Zijl, Groote Houtstraat 134, doos met kinderschoenen; Verspruit, Korte Rozenstraat 1 zwart, door met bril len; Strak, Colensostraat 6, bruine dames hoed; Wassenaar, Bakkumstraat 12, grijze dameshandschoen; Van Berk, Raaks 7 j. jongensjasje; Van Zomeren, Brouwers, straat 37, kam in étui; Verver, L. Boo gaardstraat 28, mesje; Haarbeek, Schee persstraat 1 rood, nummerplaat G 50497; Druif er, Rijnstraat 44, damesparaplu; Bur. van Politie, Smedestraat, kinderportemon- nnia met inhoud; Slot, Pleter Kiesstraat 65, damesportemonnaie met Inhoud; Zeg waard, Haarlemmerliedestraat 15. jongens pet; Roemers, Elzenplein 5 rijwielbelasting, merk In étui; Freijer, T. v. Berkhoutstraat 56, rijwielbelastingmerk; Bur. van Politie, Smedestraat, rijwielbelastingmerk; Vallen breek, Djambistraat 13, rijwielbelasting merk; Buhning, Nieuwe Groenmarkt 26, rozenkrans; Nassing, Leidschevaart 138, zakschaartje; Stoute, Spaamoogstraat 36, doublé speldje; Droog, v. O, de Bruijnstr. 61, tasch, inh. boekje, étui enz.; Bransie, Tetterodestraat 128, grijze tasch met in. houd; De Nijs, Timorstraat 34, bruine acte- tasch met inh.; v. d. Heuvel, Schouwtjes laan 2a, damestasch met Inhoud; Grobbe, Barendsestraat 35, theedoeken in een pakje. Terug te bekomen bij: Politiebureau, Smedestraat, brü in étui; Brackes, Emmapi 26, bankbiljet; MeUand. Zuid-Schalkwijk 9c, broche; Politiebureau, Smedestraat, broche; Struykenkamp, Alb Thymstr. 26; ceintuur; Dr Jongkind, Schotersingel 117; herders hond; Kaptijn, Ged. Schalkburgergr. 32, hond; De Jager, idem 72, herdershond, gebr. naaar Kenel Fauna; Wenneckendonk, Wes terstraat 19, bruin hondje idem; Politiebur. Smedestraat. hondenhalsband; Oling, Har- men jansweg 76, halsketting; C. Oddens, woonauto tegenover de Delistraat 3, zwarte hond; W. Bonker, Eikenstraat 31, horloge- heeren; D. Kuit, Teijlerplein 27, hondenha's- band; W. Treffers, Harmenjansstraat 71, horlogeketting; Bakker, Da Costastraat 14, gr. witte roes, B. Witte, Pieter Kiesstr. 63 rd. cyp. poes; Groen, Spaarndamsche weg 62, mes; Steenman, Timorstraat 130, pet; Ver loop, Tulpenstraat 28 rd.; portemonnaie ml. Nijssen, Potgieterstraat 10, idem; Politie bureau, Smedestraat, idem; P. Herwaarde, Papentorenvest 6, paraplue; Westering, Schouwtjeslaan 49, rijwielbelastingmerk; Weber, Preangerstraat 29, ring; Gorter, Key- straat 11. rijwielbelastingmerk; Politiebureau Smedestraat, idem; De Jong, Oranjekade 9, ring; Politiebureau. Smedestraat, rente- kaart en getuigschrift; Baerts, Julianalaan 317, schaar; v. Ostal, Bilderdijkstraat 15r„ gymnastiekschoenenWestra, Schoterveen- straat 14, vulpolood. Hoogendoorn, Javastraat 1, bril in etui; H. Hoffies, Joh. de Breukstraat 24, bal; J. de Roeper Zijlstraat 66, afsluitdop; Van der Werf, Ged. Schalkburgergracht 80, jas: mej. Bauer Tetterodestraat 44 rood, zwart poesje, gebracht naar Kennel Fauna; Van Santen, Stoofsteeg 6, gr. wit poesje, gebracht naar Kennel Gauna; S. Ree, Madoerastraat 7. studentenmuts; Politiebureau, Smedestraat, portemonnaie met inhoud; Roos'oot. Oor kondelaan 26, idem; Keizer, Kleverlaan 68 idem; J. Heijnen, Graaf Willemstraat 29, idem; K. Bor, Vergierdeweg 125, rijwiel belas ingmerk; A. van ES, Hofdijkplein 11, idem; K. Zuidam, Paul Krugerstraat 3 zw„ schoen; Stroes, J. F. Helmersstr. 4, dames- taschj«e; Severijnse, Merovingenstr. 21, een ledig vat. HOORN, 2 October Tegen den gemeen, teveldwachter Z. van Wijdenes ls laatst een klacht ingediend wegens verduistering van gemeentegeldén. De veldwachter werd toen in voorarrest gesteld, doch nadien vrijge sproken. De inhoud van het vonnis was echter niet schitterend. Voor eenigen tijd had de Commissaris der Koningin hem den wenk gegeven ontslag te vragen, wat dan eervol zou worden verleend. De veldwachter deed dit niet, met het gevolg, dat hij met ingang van gisteren oneervol ontslagen is. Twee matrozen neergeslagen, Eén overleden MENADO, 1 Oct. (Aneta) Tussehen -Ja pansche visschers en matrozen van den stoomer Van Doorn van de Koninklijke Marine ontstond gisteravond een woorden wisseling in een bar, welke woordenwisse ling op straat werd voortgezet. Een handge meen was het gevolg en twee Hollandsche matrozen werden met knuppels neergesla gen. Eén moest met een hersenschudding naar het hospitaal worden gebracht, waar hij hedenmorgen overleden ls. De begrafenis zou in den middag met militaire honneurs worden gehouden. De Japanners zijn aange houden. LONDEN, 1 Oct. Meer dan duizend gedelegeerden nemen deel aan het door George Lansbury heden te Birmingham ge opende congres der Labour Partij. WEENEN, 1 Oct. (V. D.) De Neder-Ooe- tenrijksche Landsregeerlng heeft de politie- auoriteiten te Wien-Neustadt-opgedragen den sociaal-democratischen optocht op 7 Oct. te verbieden. Het verbod is formeel wegens gevaar voor de openbare veiligheid en orde. Het kan worden ingetrokken wanneer de sociaal-democraten toezeggen, dat de ords van den optocht overeenkomstig de aanwij zingen van de politie zal zijn. De uitvaardi ging van het verbod beteekent in ieder ge val een nieuwe en belangrijke wending in de zaak van 7 October. ROTTERDAM, 2 Oct. De Nederland- sche Bond van Veehandelaren heeft zich tot de Minister van Binnenlandsche Zaken gewend met een telegrafisch adres, waarin den Minister verzocht wordt zoo spoedig mogelijk Limburg weer open te stellen voor invoer van binnenlandsch vee, vooral met het oog op de groote belangen voor veehou ders en handelaren, in verband met de be langrijke veemarkt, die in de tweede helft van October te Deventer gehouden wordt en waar door Limburgers steeds veel vee wordt aangebracht. BERLIJN, 2 October. Uit Hamburg wordt gemeld, dat de secretaris van d'e communis tische partij te Bremen wegens het bena- deelen van de partij daar uit is gezet. Ook boven Rotterdam? BERLIJN, 2 October Vólgens een te Ber lijn ontvangen draadloos bericht van dr. Eckener heeft de „Graf Zeppelin" te half 11 hedenmorgen haar koers gewijzigd en koers gezet naar Rotterdam. Het luchtschip zal waarschijnlijk tegen den avond boven Rotterdam zijn en zal, Indien niets bijzon ders gebeurt, morgenochtend boven Berlijn komen. WEENEN, 2 Oct. Na het uitvaardigen van het verbod van den sociaal-democra tischen optocht te Wiener-Neustadt op 7 October, had de Landeshauptmann een be spreking met de sociaal-democratische le den der landsregeering, in welke de sociaal democraten heftig tegen het verbod protes teerden. Heden heeft een zitting van de Lands- regeering plaats, in welke het protest der sociaal-demccraten zal worden behandeld. Daarna staat den sociaal-democraten nog een beroep op de Bondsregeering open. LONDEN, 2 October. Naar de diploma tieke medewerker van de Daily Telegraph meld't, wordt bevestigd, dat de Engelsche en Franscbe regeering alle op de vlootovereen komst betrekking hebbende stukken, die ge wisseld zijn en den tekst der overeenkomst zelf aan de Amerikaansche regeering heb ben doen toekomen. Het blad ziet hierin den eersten stap naar d'e publicatie van de overeenkomst en van de gewisselde nota. LONDEN, 2 Oct. Volgens een bericht van de „Daily Mail" van de Fransch- Spaansche grens, zou na den terugkeer van Koning Alfonso naar Spanje tussehen hem en Primo de Rivera de eerste spanning ontstaan ztfn, die, naar men verwacht, zal uitloopen op het aftreden van Primo de Ri vera. Primo de Rivera heeft den Koning een decreet ter teekening voorgelegd, waar bij de straffen worden vastgesteld, waaron der verbanning, tegen personen, die zich in woord of geschrift tegen Primo de Rivera gekeerd hebben. De Koning heeft evenwel de onderteekening daarvan geweigerd. Daar bovendien Primo de Rivera in het leger vijandige elementen tegen zich heeft, verwacht men, dat hij door een andere per soonlijkheid zal worden vervangen. Omtrent zijn opvolger wordt reeds gemeld, dat dit weer een militaire persoonlijkheid zal zijn. MONNIKENDAM, 1 October. In de afgeloopen week is aan den Vischafslag aangevoerd 3129 pond fuikaal 1271 cent, 121 pond lijnaal 66—68 cent, 13 pond kuilaal h 53 cent, 431 pond zijdenettenbot 20—31 cent, 40 pond schol 15 cent, 300 pond schelvisch 7—22 cent per pond. BEVERWIJK, 1 October R. K. Coöpe ratieve TuindersvereeniginF „Kennemerland" Ardbeien per slofje 60—70. Doppers 15— 18. Groentjes 17—24 per pond. Snijboonen 1540. Trosbuonen 28—33. Spercieboonen z. dr. 17—25, id. m. dr. 14—28. Dikke boonen 13—20. Tomaten 7—15 per K.G. Spinazie 70—1.10. Sla 1..00—1.35. Postelein 3—45 An dijvie 60—75 per kist. Prei 19—22. Selderie 24. Wortelen 14—18 per bos. Bloomkool, le soort 18—20, ld.. 2e soort 8—10. Roode kool 512. Groene kool 518. Knolselderie 8—10 per 100 stuks. PURMEREND, 29 Sept. Afslagvereenlging Beemster, Purmerend en Omstreken. Au gurken, aanvoer 4600 manden. Mia'del 65 —0.74; Basterd 1.38—1.47; Grof Fijn 1.10—2.10; Fijn Fijn 1.35—3.15; Stek 0.52—0.60; Bommen 0.42—0.44 per mand van 6 K.G. Boter. Aanvoer 1145 K.G. Prijs 2.10 2.35 per K.G. 315 vette Koelen, 0.75—1.00 per K.G. Handel stug. 411 melk- en geldekoeien 125 —375 per stuk. Handel stug. 48 stieren 75— 85 per K.G. Handel stug. 83 Paarden 80— 170 per stuk. Handel stug. 51 vette kalveren 1.351.50 per K.G. Handel matig. 200 nuchtere kalveren 1043 per stuk. Handel vlug. 497 vette varkens 0.720.76 p. K.G. Handel vlug. Zouters 0.700.74 per K.G. 31 magere varkens 20—42 per stuk. Handel vlug. 262 biggen 18—24 per stuk. Handel stug. 1863 schapen 24—36 per stuk. Han del stug. 1 Lam. 166 Ganzen 4.50—5.50 per stuk. Kipeleren 8.509.50, Eendeieren 6.00, per 100 stuks. 100 zak apptelen 1.50 —5.00, 200 zak Peren 2—6, per zak. Piep kuikens, aanvoer 15 stuks, prijs 3 p. stuk. Coöp. Centrale Eiercnveiling 36314 kip eieren 5.60—9.70, 37231 eendeieren 6.60— 6.90, per 100 stuks. Kaasmarkt. Aangevoerd in totaal 396 stapels 1582 stuks, le soort roet rijksmerk; 50.62 2e soort met rijksmerk; 53 56 zw. met rijksmerk tot 66.—; zonder rijksmerk 52.88. Handel matig. De „Iwestia" publiceert thans de cijfers van de onlangs gehouden volkstelling in de Unie der Russische Sovjet-Republieken. In 610.000 steden en dorpen werden 146.989.000 inwoners geteld. Hiervan waren 75.962.000 vrouwen en slechts 71.027.000 man nen. Eij de volkstelling van 1897 was de verhouding geheel ahdeTs. Toen waren er op iedere 1000 mannen 891 vrouwen; bij deze laatste volkstelling 1000 mannen tegenover 1039 vrouwen. De bevolking is verdeeld over dertig verschillende groepen, waarvan de Russen met een cijfer van 87.760.000 aan de spits taan. Dan volgen de bewoners van Ukraine met 31.194.000 en de Kozakken met 3.959.000 zielen. Er zijn 11.300.000 leerplichtige kinderen, die werkelijk eenig onderwijs ge nieten. Meer dan 2 millioen kinderen ont vangen dus absoluut geen onderricht. Dr. Solz, bestuurslid van Centraal Con trole-Bureau in Sovjet-Rusland, die men of ficieus den „Zedelijkheidscensor der Sovjets" noemt, heeft een proclamatie gericht tot de leden van de Communistische partij in Mos- cou, waarin hij er op aandringt, dat men 'n ridderlijke houding tegenover vrouwen en meisjes zal aannemen. Dr. Solz verklaarde, dat de vrouw in Rusland zeker zoo gelijk gerechtigd is als de man, ja meer nog dan in eenig ander land, is de positie der vrouw en der jonge meisjes nog veel slechter dan voor den oorlog. Honderdduizenden vrou wen en meisjes komen bij de autoriteiten om geld en ondersteuning vragen. Dit is werke lijk meer dan schande. Dr. Solz constateert verder dat niet alleen leegloopers hun vrouwen en meisjes exploi- teeren, maar dat zelfs leiding-gevende Sov jet-autoriteiten een onverantwoordelijke houding aannemen tegenover hunne vrou wen. Volgens een bericht uit de „Osservatore Romano" heeft de Russische schrijver, Rez- wlnschkin een tooneelspel gemaakt met den volgenden inhoud. Nadat de schrijver eerst verklaard heeft, dat hij niet gelooft in het bestaan van een God, wegens alle mogelij ke onrechtvaardigheden tegen de arbeiders klasse. De rechtbank verklaart dat God schuldig is en veroordeelt Hem en bepaalt verder bij rechterlijk vonnis dat alle kerken, synagogen en Moskeeën gesloten moeten worden en dat het volk in Atheïsme moet worden opgevoed. De correspondent van de „Chicago Trlbn ne" bericht uit Moskou dat het Drievuldig heidsklooster van den H. Sergius, een der grootste en rijkste kloosters van Rusland, dat tot nog toe door de Sovjets gespaard was, voortaan onder het beheer van de Com' munlsten komt te staan. De 600 monniken werden weggejaagd onder voorwendsel dat vele monniken tot den oud-Russischen adel behooren, die een tegenrevolutie voorberel den. Tot dit gbeouwencomplex behooren 13 kerken en 8 groote paviljoens. Toen de goe deren van kerken en kloosters werden ge confisqueerd in 1921, schatte men de waarde van de kunstschatten van dit klooster op 650 millioen goudroebel. De minister van onderwijs heeft een ont werp ingediend om in de thans ontruimde kloostergebouwen een centraal-bureau voor de anti-godsdienstige propaganda in te rich ten. Volgens een artikel uit een te Moskou verschijnend blad „Troud" is er aan het mi nisterie van onderwijs en schoone kunsten een onderafdeeling gevormd, dat als een „artistieke dictatuur" zal optreden. Alle the aters en bioscopen staan voortaan onder toezicht van deze commissie. Aan het Depar tement is een „reglement" ontworpen, waar in alle uiting enop litterair en kunstzinnig gebied aan banden worden gelegd. De Sov- jetregeering is tot deze maatregelen overge gaan omdat verschillende schrijvers vrijheid van drukpers hadden gevorderd, terwijl eeni- ge bekende schilders aan Loenatsjarsky, den Commissaris voor onderwijszaken hadden la ten weten, dat de tijden veranderd zijn en dat zijn persoonlijk inzicht geen maatstaf kon zijn voor de artistieke waardeering be treffende de een of andere zaak. Dergelijke gebeurtenissen, die wijzen op „volledige ban deloosheid" op gebied van wetenschap en kunst, hebben de Sovjetregeering doen be sluiten bovengenoemde maatregelen te ne men. Volgens „Troud". De Arbeid, van 7 April waren er in de Oekraïne in 1926 zes gods dienstige tijdschriften, nu zijn er elf met 'n totale oplage van 33 000 exemplaren. De „Comsomolskaia Pravda", orgaan voor de Communistische jeugd, haalt deze cijfers aan en zegt dat de anti-godsdienstige oppo sitie in de Oekraine slechts één deel bezit met een oplage van 6000 exemplaren. In het afgeloopen jaar is het aantal atheïstische publicaties van 85.000 gedaald op 10.000 exemplaren. De kerksgezinden hebben ook uit den vreemde meer dan een millioen boe ken laten komen, liturgische boeken, bijbels, brochuren enz. Bovendien bericht de „Naro- den Straj", Sophia, dat de Bolsjewistische regeering verlof heeft gegeven tot het druk ken van 50.000 bijbels en evenveel exempla ren van het nieuwe testament. Men vertelt ook het volgende typische staaltje: Overal in Rusland bestaan er cen trales voor den verkoop van anti-religieuze lectuur. Maar bij een onderzoek van recen- ten datum werd ontdekt dat de „trust", die belast was met dien handel, nadat zij zelf voor 3 millioen boeken had gekocht, er niet meer dan eenlge duizenden exemplaren van konden verkoopen. Wat de rest betreft, het was „absoluut onmogelijk ze onder het volk te kunnen plaatsen!" Toen ze zagen, dat al les vruchteloos was, veranderden de agenten hun zaak en begonnen zt), en met veel suc ces, iconen, heiligenbeelden, kruisbeelden en andere godsdienstige voorwerpen te verkoo pen. In Ourchel hebben de arbeiders 40.000 roebels bijgedragen voor den bouw van een kerk. In Sobinka, gouvernement Wladimir, hadden de fabrieksarbeiders, genaamd de N. E. P. Nieuwe Economische Politiek in 1923 eenstemmig besloten de kerk te doen sluiten. Doch aanstonds zetten de popen zich aan het werk. Het slot was dat er 2000 per sonen een lijst teekenden, die zü in hun pa rochie lieten circuleeren. De heele parochie telde 10.000 inwoners. Zij zamelden 401000 roebels in, kochten een kapel en bouwden die om in een nieuwe kerk. Daartegenover staat, dat de plaatselijke afdeeling der vrijden- kersvereeniging „Zonder God" niet meer dan twintig leden telt. In den raad dier gemeen te hebben eenige vroegere leden der Com munistische partij en zelfs de oud-president van het Uitvoerend Comité dier streek zit ting genomen. Pravda en Konsomalskala Pravda van 8 April. Na een onderzoek in een school te Mos kou, kwam men tot de ontdekking dat de helft der jeugd nog zeer godsdienstig was aangelegd. De „Konsomalskala Pravda van 14 Aprü" maakt alarm Nu de vijand van onze part;) een hevige campagne tegen ons voert, zelfs op het punt van godsdienst, moeten wij nog verder gaan nu wordt de godsdienstlooze opvoeding 'n dringende eisch. Het is niet alleen voldoende geen godsdienstonderwijs toe te laten. De kinderen vormen de natie die eenmaal onze plaats zullen innemen, en deze mag zelfs j geen enkele godsdienstige tint hebben. Maar al te dikwijls worden tenslotte de „pioniers" voor de communistische jeugdorganisaties ondanks alles toch nog tot den godsdienst! aangetrokken. Men heeft besloten tot het sloopen van de kerk der Hiërarchen" op het plein der Roo de Poorten te Moskou. In 1927 heeft men te; Petrograd tien kerken en drie orthodoxe ka-! pellen gesloten, twee katholieke kerken enl drie Synagogen (Rood Dagblad). Eenige arbeiders hebben verzocht om dej religieuze namen van sommige straten te veranderen, vooral die van het „Plein van: het Lijden", Strastnaia Plochtchad. De „Sovjet" van Moskou heeft besloten ook over te gaan tot het sluiten van het klooster van het H. Lijden. Sedert twee jaar is men van plan om dei roemde kathedraal van St. Isaac te Petro-i grad in te richten als museum. Dit heeft echter nog steeds niet plaats gehad, want t „Roode Dagblad" spreekt nog van nieuwe pogingen, die aangewend zijn om het kerk-' bestuur definitief te ontbinden. In Nisjnl-Nowgorod heeft de „Sovjet" het groote klooster Divéievki in beslag genomen om er twee scholen in onder te brengen, een postkantoor, het politiebureau en een land bouw- en veeartsenijschool (Pravda). Vóór den oorlog waren er in Rusland 52 duizend kerken, tegenwoordig zijn er nog 40.000. Langzamerhand zijn de oude ker ken gesaeculariseerd. Maar van den ande ren kant bouwt men ook weer nieuwe. Be halve wat in deze kroniek sd vermeld ls, heb ben de arbeiders door hun inzamelingen er reeds opgericht in Doulieffe, gouvernement Koursch, Yartsoff, gouv. Smolensk in de werkplaatsen van de Roode Revolutiemaand in het gouvemment Penza. te Sarstoff, enz. MEDEGEDEELD DOOR DINSDAG, 2 OCTOBER Berlijn Parijs Brussel Londen ZUrich Rome Madrid Weenen - New-York (cable) Praag Warschau Kopenhagen Oslo Stockholm 59.35 9.70 34.60 12.09 47.95 13.— 40.85 35.— 2.49 7.35 27.— 66.35 66.35 66.65 59.45 9.80 34.70 12.10 48.05 13.10 41.— 35.— 2.50 7.45 27.10 66.50 66.50 66.75 MEDEGEDEEliX) DOOR DINSDAG, 2 OCTOBER Koersen üeaen openini 5 uaisleemngen. f>% Nederiana 1911 5% Nederland 1918 4 y, Nederi. ;0l'. 6% N.-lndië 1923 E 4* N-lnd. 1828 102%, 102%, ioi%. ïoi1/. 99®/, 1 Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert_ Handel Mb Resc. Dito 241% 160 168 169% 240 160 169% 169% Industrieën. Merg. Unie Nederi. Kunstzijde Maecubee Boll. Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips 233 410 190 220 1 809 812 232% 412 188% 215 810 i 809 Indostr. Buitenland Anaconda u. S. steel bnla Vlscosa Crew. Peruvian 164"/,, 160%. 99 21»/t, Handelsondera. Comp.comm du Liége 230 Mbnbouw. Boeton Mbnbouw... Redjang Lebong 207% 148 Petroleum. Dortsche Petr. Geconsolideerde Ken. Olie Perlak 427 b 215 b 448% 80 V, 425 b 446% 81% Rubber. A'dam Rubber Dell Batavia Rub Java Rubber Strbadjadl Silau V 1. O. O. HN.M.N.. Allied Intercontin Rubber 222% 146% 58 166 87% 123 65% 9% 222 150 122 65% Scheepvaart. Boil. Amerika Lijn dito Gem. Elgend Kon. Ned. Stoomb Ken. Paketvaart Scheep vaart-Unie Marine comm. Marine pref. 79% 76 85% 226% 194 183% 202% 5%. 36% Suiker. H. V. A. Java Cultuur Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem 654% 356% 96 152 134% 651 Tabak. Oude Deli Oostkust - Senembah 171% 515 539 437 175 516%-7 Spoorwegen. Southern Rails Wabash Chic. Milw.St Paul Kansas City South Erie Railr 147 201% 82% 37% 6215/x. 60 203% 81% 36%-% 62 59%- Prolongatie 4% 4%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7