Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws De Conniimistische actie in Rusland DERDE BLA3 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 2 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 1 H.M. de Koningin naar het Loo Mgr. L. Schioppa Een rede van den Gouver neur Generaal op Bali Een mooi voorbeeld Geen eigen lijst H.M. de Koningin naar Breda De stuw te Grave Provinciale Staten van Utrecht Was het noodig Opruiming van tollen j Door hc+ Tweecb Kamer-lid den heer B. en W. van De Bilt stellen den raad hun-1 Staalman zijn aan den Minister van Water- ner gemeente voor in te gaan op een schrij- I staat de volgende vragen gesteld: ven van Ged. Staten, inhoudende om voor I Is het Juist, dat men den Rijksweg tus- De R.K. Werkgevers vereen en het concept-program der R.K. Staatspartij Met een teil kokend water gestruikeld UIT ONZE OOST Het Esperanto De Molukken en Nieuw- Guinea Een auto omgeslagen Een aanrijding met doode- lijk gevolg De onderhandelingen tusschen Nederland en België SOCIAAL LEVEN De actie Sickesz—Kwatta INGEZONDEN De winkelsluiting op 1 November a.s. Hoe Liebermann gearresteerd werd Door gasverstikking om het leven gekomen Uit een schommel gevallen Een Belgisch schip uitgebrand Met zijn motor geslipt Voor zulke kleinigheden had hij geen aandacht Een doodelijke trap Strenge nachtvorst In volle vaart Laag water Van het dak gevallen iKt" Zware slagzij Een nachtelijke vechtpartij te Rotterdam Het gaat den bt^jevisten niet altijd voor den wind in het owjet-paradijs. In Rusland herscht overal ontevreden heid en deze opnbaart zich in bijna alle kringen, vooral oder de boeren en de jeugd. Zoo werden der laatsten tijd op zeer vele plaatsen onder e jeugd geheime clubs ont dekt, die teger communisme en regeering gericht waren; deze geheime vereenigingen vonden haar citstaan op de scholen en in de jeugdorgarsaties. Dergelijke vereenigin gen werden opdekt te Archangelsk Odessa, Saratow, Ije«k, Tioumen, Riajsk, Rostow en op veie -ndere plaatsen, tetreng treedt de Sowjet-re'eering hiertegen op. Of ze suc ces zal hehen Zeer urgüt is nog steeds de kwestie der „verlaten rinderen". Dit blijkt wel uit het Inlichtingöulletin de V. O. K. S. (Vereeni- ging tot ntellectueel verband met het bui tenland; loei is propaganda van communis tische icteën onder de intellectueelen), dat op 26 Mii 1928, no. 2021 een resolutie pu bliceerde van het „Centraal Comité der Commuaistische Partij, tot Bestrijding der Verlaten Kinderen": „De zwervende kinderen blijven nog steeds een ware plaag voor het land. Hoewel hun aantal verminderd is, zwerven er toch nog ontelbare verlaten kinderen, die in geen enkel opzicht eenige opvoeding genoten heb ben, door onze steden en vormen een scherp contrast met den groeienden cutureelen en economischen opbloei van ons land." (Hoe het met dien hóoggeroemden opbloei van Rusland gesteld is, weten we wel. Red.) Als middelen ter bestrijding van het euvel wordt aangegeven, o.a. „3e. Er moeten een heele reeks maatregelen genomen wor den, om het personeel der kindertehuizen en der organen van het openbaar onderwijs, door beter te vervangen en hen te belasten met den strjd tegen het euvel enz." De communistische organisaties wor den uitgencodigd om hun waakzaamheid te verdubbelen en in hun strijd tegen de ver laten kinderen den arbeid der andere orga nisaties goed na te gaan om systematisch hun doel te bereiken." (w.g.) S. KOSSIOR, secr. Intusschen melden de bladen een toename van het aantal verlaten kinderen, o.a. in Petersburg, waar het politietoezicht moest worden verscherpt. De boeren zijn zeer ontevreden over de graanpolitiek der regeering; het gist dan ook erg onder hen. Het gevolg is dan ook geweest, dat het met de graaninzameling voor de regeering allesbehalve vlot verloopt, zoo was de opbrengst in de maand Juli nauwelijks de helft van hetgeen de inzame ling van Juli 1927 opbracht. Ten einde raad, heeft de Sowjetregeering dan ook weer haar toevlucht genomen tot dwangmaatregelen, om het vereischte kwantum graan binnen te krijgen, hoewel het een gevaarlijk expe riment zal blijken, daar nog steeds veront rustende berichten uit de dorpen binnenko men. Zoo is de beruchte G. P. OE.-leider Peters belast met het toezicht op de graan- inzamelingen en, gezien zijn scholing in het uitoefenen der roode terreur in 19201921, zal het hem wel gelukken er onder de boe ren den schrik in te krijgen, die liever wat honger zullen lijden dan door de G. P. OE.- benden te worden gemarteld. Inmiddels wordt door enkele bladen ge meld, dat het tekort aan graan op het oogenblik zóó groot is, dat het brood moet worden gedistribueerd en er weer broodkaar ten moeten worden uitgegeven. Met de industrie gaat het ook verre van rooskleurig; er wordt geklaagd over sterken teruggang der productie, wat in Rusland veelal wordt geweten aan de slechte prak tijken der arbeiders, die op allerlei manie ren trachten, zonder werken loon te krijgen en daarom menigmaal door trucs den arbeid in de war sturen. De Raad van Volkscommissarissen heeft nu, waar hij het verkrijgen van kapitaal en technische krachten voor de industrie als absoluut noodzakelijk inziet, een resolu tie aangenomen, die ten doel heeft te trach ten buitenlandsch kapitaal en buitenland- sche technici en hulp voor de Russische industrie te winnen. Dit alles zal op groo- te schaal moeten gebeuren, daar anders een algeheele industrieele débacle te wachten is. Rusland ziet zich alzoo gedwongen conces- cies te gaan doen voor buitenlandsch kapi taal en wel op velerlei gebied. Zelfs melden sommige Europeesche bla den, dat Rusland in Amerika polst, of dit genegen zou zijn crediet te verleenen, wan neer de oude schuld geheel of gedeeltelijk zou worden erkend. Uit alles blijkt, dat de toestand benard is. Men huivert zelfs niet meer voor buiten- landsche kapitalisten en ontvangt hen fees telijk in Moskou, om hen met veel eer rond te leiden, zooals op het oogenblik geschiedt met een delegatie van Poolsche industriee- len. De Russische bladen melden ook nog een schrikbarende toename van het drankmis bruik in Rusland; zoo werd in Wit-Rusland in 1927 verbruikt 540.000 wedjor sterke drank, tegen 254.000 wedjor in 1926. Verder is het met de volksgezondheid ook alles behalve goed gesteld. Uit een verslag van den leider van den gezondheidsdienst te Moskou blijkt, dat de poliklinieken in het afgeloopen jaar werden bezocht door onge veer een millioen personen, waaronder 190.000 met venerische ziekten. Met den gewonen Staatsspoortrein van 7.34 uur, waarin zich het Koninklijk salon rijtuig bevond, is H. M. de Koningin gis terenavond weder voor eenigen tijd uit Den Haag naar Het Loo teruggekeerd. Zij werd vergezeld door de eerste Hofdame, Jkvr. v. Swinderen en den adjudant, majoor Jhr. De Jonge van Ellemeet. Grootkruis in de orde van Gedbninas. De president der Republiek Litauen, Smetona, heeft aan Zijn Excellentie Mgr. L. Schioppa, als eersten nuntius aldaar, die het concordaat met de Republiek afsloot, het grootkruis verleend der orde van Gediminas. Dit is de hoogste orde, die er in Litauen bestaat. Naar de „Msb." verneemt, werd tot heden het grootkruis dier orde nog aan niemand geschonken. Gediminas, tot wiens eer deze orde werd ingesteld, was van 13161349 groothertog. Hij was een der krachtigste vorsten, die ooit over Litauen geregeerd hebben. Hij stichtte de stad Wilna en vestigde in deze stad zijn residentie. Door hem werden alle pogingen in het werk gesteld de Westersche beschaving in zijn land in te voeren. Daar toe ontbood hij kunstenaars en geleerden en gaf hij aan Dominicanen en Franciscanen verlof, om zich in het hertogdom te ves tigen. Hij zelf bekommerde zidh om geen gods dienst, ontving ook nooit het Doopsel, maar liet toe, dat naast de heidensche tempels Katholieke kerken verrezen. Vragen van den heer Bijleveld aan den minister van Koloniën Het A. R. Tweede Kamerlid de heer Bijle veld heeft de aandacht van den Minister van Koloniën gevestigd op de rede, die de Gouverneur-Generaal bij zijn bezoek aan Bali heeft gehouden, waarbij volgens de ver slagen de Gouverneur-Generaal o.a. zou heb ben gezegd: „Hij bracht ook namens de leden van zijn familie hartelijk dank aan allen, die aan het slagen van het bezoek hebben medegewerkt. Met het grootste genoegen hebben zij kennis gemaakt met Bali en zijn bevolking, en den kunstzin in de kunstuitingen van zijn bevol king bewonderd. Deze zou hem steeds bereid vinden, haar adat en gewoonten en gods dienst tegen vreemde penetratie te bescher men." De heer Bijleveld vraagt den Minister of deze kan mededeelen, of dit verslag juist is en bijzonderlijk of in de laatst aangehaalde zinsnede weergegeven woorden door den Gouverneur-Generaal zijn gebezigd. Indien het antwoord bevestigend luidt, kan Zijn Excellentie dan mededeelen of de be reidverklaring om „haar godsdienst tegen vreemde penetratie te beschermen" moet worden opgevat als een door den Gouverneur van Bali gedane belofte van bescherming te yen de toelating der Christelijke zending op Bali? Zoo niet, welke is dan de bedoeling var den Gouverneur-Generaal geweest? te stellen het beheer en onderhoud van den Soestdijkschenstraatweg, met ingang van 31 December 1928 van de daarmee thans belaste Negotiatie over te nemen, met beëindiging van de thans plaats hebbende tolheffing. De collecte voor het Dr. Schaepmanfonds heeft te Oud-Gastel niet minder dan 704.51 opgebracht. Het Kamerlid Abr. Staalman, deel uitma kende van d'en Vrijheidsbond, bij eenige Kamerverkiezingen gekozen op een eigen lijst, zal, naar gemeld wordt, in 1929 niet met een zelfstandige lijst uitkomen. H. M. de Koningin heeft het voornemen een bezoek te brengen aan Breda ter ge legenheid van de herdenking van het 100- jarig bestaan der Koninklijke Militaire Aca demie. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis vari dte scheepvaart, dat de stuw in de Maas bij Grave na 1 October bij wijze van proef in werking is gesteld. Het gesloten zijn van de stuw zal owrder aangeduid des daags door een roode vlag des nachts door een rood licht in elke dei stuwopeningen. I j gesloten stuw zal de doorgaande scheepvaart moeten gebruik maken van de daarnaast gelegen sluis, waarin scheper, worden toegelaten van ten hoogste 100 M. lengte en 12 M. breedte en van een diep gang als overeenkomt met den waterstand op den benedend'rempel, verminderd met 0.50 M. Geen belastingverhooging. Gedeputeerde Staten deelen aan Provin ciale Staten mede, dat de gewone dienst der provinciale begrooting 191® sluit met een bedrag van 3.009.127.95 'A, de buitengewo ne met een bedrag van 7.715.000. De begrooting van gewone inkomsten is geopend met een batig saldo jan de gewone middelen van 1926 ten bedrage van 306.982.47 K, terwijl bovendien beschikt is over een bedrag van 50.000 dat op de be grooting 1928 gereserveerd was ter voorko ming van belastingverhooging. Van dit be drag is 25.000 noodig om de begrooting van 1929 zonder belastingverhooging slui tend te maken. De overblijvende 25.000 zijn weder als reserve voor een volgende begrooting opgenomen. In de begrooting is de uitkeering uit de wegenbelasting geraamd op 150.000 welk bedrag volgens een schrijven van den Mi nister vermoedelijk als uitkeering over 1929 zal worden ontvangen. De begrooting is met dezelfde belasting heffing als thans geldend is, sluitend ge naakt. schen Zutphen en Lochem bezig is in een betonweg te veranderen? Was deze wijziging door den staat, waar in de weg zich bevond, noodig? Zoo niet, welke andere motieven doen zich dan voor deze vernieuwing voor? Eenige wenschen Naar aanleiding van de op 24 en 25 Sep tember 1.1. te Scheveningen gehouden alge- meene ledenvergadering, heeft het Dage- lijksch Bestuur der A.R.K.W.V. een aantal wenschen nopens het program der R.K. Staatspartij kenbaar gemaakt. Hoofdstuk II (Onderwijs) Ten einde de financieele lasten van groote gezinnen met veel schoolgaande kinderen te verlichten, wordt voorgesteld in het pro gram een bepaling op te nemen van dezen inhoud: „Herziening der schoolgeldregeling ten einde de op de groote gezinnen drukkende lasten te verlichten." Vervolgens wordt bij dit hoofdstuk voor gesteld: „Opheffing van het stopwetje ten op zichte van het Nijverheidsonderwijs." Er bestaat een nijpend tekort aan ge schoolde arbeiders. Hierin ware te voor zien door het ambachtsonder wijs sterk te bevorderen. Hierin wort tevens een doel treffend middel gezien om de werkloosheid op den duur te doen verminderen. Hoofdstuk III (Financiën) Ten einde den spaarzin te bevorderen en van overheidswege in de hand te werken, dat nabestaande betrekkingen na den dood van den kostwinner verzorgd achter blijven, wordt voorgesteld: „Den geoorloofden aftrek van het belast baar inkomen wegens levensverzekering be langrijk te verhoogen": In punt 4 van dit hoofdstuk staat vermeld: „Invoering van belastingen op middelen van gemak en weelde". Voorgesteld wordt dit punt aldus te lezen: „Invoering van belastingen op Inge voerde artikelen van gemak en weelde, in het bijzonder van die, welke hier te lande niet worden voortgebracht of gemaakt." Hoofdstuk VII (Handel en Nijverheid) Punt 1 van het concept luidt: „Zoo noodig steun aan bepaalde takken van volksbestaan, vooral door middel van handelstractaten of door bijzondere in voerrechten." Het A. R. K. W. V.-bestuur meent, dat de handelstractaten-politiek dient afgeschei den te worden van de economische politiek ten bate van hulpbehoevende bedrijfstakken of ondernemingen en dat daarom dit punt in tweeën dient te worden gesplitst. De redactie zou kunnen luiden: a. „Het instellen van een onderhande lingstarief, ten einde de mogelijkheid tot het sluiten van handelstractaten met andere landen open te houden, zulks ter bevorde ring van den Internationalen vrijhandel." b. „Zoo noodig steun aan bepaalde tak ken van volksbestaan door bijzondere in voerrechten, voornamelijk als afweermiddel tegen dumpingpractijken, wanneer deze tot gevolg zouden kunnen hebben, dat het Nederlandsche bedrijfsleven blijvend zou worden geschaad." Verder acht het bestuur het gewenscht, dat aan dit hoofdstuk nog drie punten worden toegevoegd, n.l.: a. „Bevordering van het gebruik van Nederlandsch fabrikaat, ook door de organen der overheid en door de overheids- en daar mee gelijk te stellen bedrijven." b. „Het tegengaan van dubbele belas ting door het afsluiten van daartoe strek kende tractaten." c. „Wijziging der wet op de Naamlooze Vennootschappen ten opzichte van de ver plichte publicatie van gegevens." Hoofdstuk VIII (Middenstand) Onder punt 2 wordt genoemd: „Tegen gaan van het cadeauxstelsel." Beter ware te lezen: „Tegengaan van het cadeauxstelsel, voor zoover zich dit in den vorm van oneerlijke concurrentie vertoont." Hoofdstuk X (Arbeid) Het bestuur acht het van het grootste gewicht, dat in dit hoofdstuk de navolgen de bepaling wordt ingevoegd: „Invoering van spaarplicht voor onge huwde loontrekkers en loontreksters." Het Bestuur der Werkgeversvereeriiging wijst er op, dat dit punt voorkomt op het Program van 1922 (Hoofdstuk X sub 11). Het meent, dat er geen meer doeltreffend middel denkbaar is om de kinderrijke gezin- I nen in gunstiger positie te brengen, dan het j bevorderen van het sparen. Dit sparen moet geschieden op een leeftijd, dat de inkomsten 1 hoog en de noodzakelijke uitgaven laag zijn. Hoofdstuk XI (Natuurschoon) Volgens de meening van het Dagelijksch Bestuur der A.R.K.W.V. zou het behoud van natuurschoon van stad en land het best bevorderd worden, wanneer de gemeenten bij het vaststellen van haar uitbreidings plannen, rekening zouden wilJen houden met de plannen van andere gemeenten. Verwezenlijking van zoogenaamde geweste lijke plannen, verdient daarom ook in dit opzicht krachtigen steun. vestigd van de Rijnscheepvaart en subsidiair van a'e Schelde, niet alleen voor oeverstaten als België, Duitschland, Zwitserland en Ne derland, maar ook voor Italië, Engeland en Frankrijk. Verder meent de Neptune te weten, dat de gedelegeerden dezer staten bij de com missie te Straatsburg zijn gepolst en ver- scheidenen onder hen de internationalisatie zouden wenschen in dien zin, dat de scheep vaart op de Westerscheld'e onder hun be voegdheid zou worden geplaatst. Niets kan echter, practisch gesproken, Nederland verplichten zioh eventueel zelf aan een unaniem besluit van de commissie over deze zaak te onderwerpen, maïtr in een dergelijk geval zou een weigering Nederland toch in een onbehaaglijke internationale po sitie brengen. Als uiterste Instantie zou ons dan het beroep bij den Volkenbond over blijven. In het departement van Buitenlandsche Zaken te Brussel wordt in verband met dit bericht van de Neptune bevestigd, dat ze kere preliminaire Nederlandsche voorstellen thans door de technici van dit departe ment worden bestudeerd. Omtrent den in houd van deze voorstellen kan echter niets worden medegedeeld. Het bericht van de Neptune bevat trouwens verscheidene on juistheden, waarop het zelfs niet noodig is commentaar te geven. Verder wordt het bericht bevestigd noch ontkend. Te Leiden is de 31-jarige Johanna de W in haar woning in de Vestestraat, met een teil kokend water gestruikeld. Zij kreeg den inhoud over de beenen en liep vrij ernstige brandwonden op. Zij is naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Aneta seint uit Soeraba.ja: De afd. van het Ned.-Ind. Onderwijzersgenootschap diende voor het in December te houden congres het voorstel in, dat alle onderwijzers het Espe ranto zullen aanleeren, opdat ten spoedigste voorstellen aan de Regeering kunnen worden gedaan tot de verplichte invoering van het onderwijs in Esperanto op de scholen. In de toelichting wordt verklaard, dat men deze zaak in het midden der volle belangstelling wil plaatsen, omdat het Esperanto een mach tig middel is tot bevordering van den wereld vrede. Aneta seini uit Bandoeng: De Preanger- bode meldt, naar aanleiding van het rapport van den adviseur van de buitengewesten, den heer Staargaard, inzake zijn reis naar de Molukken en Nieuw-Guinea, dat besloten is verder af te zien van pogingen om Pa poea's bruikbaar te maken voor politiedoel einden. Voorts worden maatregelen genomen om door een betere verdeeling van het po- litie-personeel op Nieuw-Guinea de taak van het bestuur te verlichten. Tenslotte wordt een nieuwe rangschikking gemaakt voor de begrenzing van Halmaheira, waardoor de tournées der Bestuursambtenaren vergemak kelijkt worden, terwijl eene verdere regeling wordt voorbereid, terzake van de zelfbestu ren op Ternate. Twee gewonden Aneta seint uit Makassar: Een twee per- soons auto, bestuurd door den heer Hart- suyker, naast wien een employé van den Nederlandschen Lloyd, de heer P. had plaats genomen, is op den Marosweg omgeslagen. De heer P. werd uit den auto geslingerd en de heer Hartsuyker raakte onder den auto bekneld. Dr. Drenthen, die kort daarna met zijn auto de plaats van het ongeval passeer de, heeft de gewonden naar Makassar ver voerd, waar de heer P. in het hospitaal werd opgenomen. Aanvankelijk liet zijn toestand zich ernstig aanzien, maar volgens de laatste berichten is deze hoopvol. Naar een der gasthuizen te Amsterdam is vervoerd het lijk van een vrouw, die op de duo van een motor-rijwiel zat en tengevolge van een aanrijding met een auto op den Haarlemmerweg te Amsterdam, er af was geslingerd Aan de gevolgen van deze aan rijding is zij overleden. De bestuurder van den auto. die de aanrijding veroorzaakte, Is, niettegenstaande hij verschillende malen ge waarschuwd is, doorgereden. Zijn naam en adres zijn echter bij de politie bekend. gaats was gekomen, begon het schip zóó sterk slagzij te maken, dat de kapitein be sloot terug te keeren. Het schip heeft daarop aan boei 24 op de rivier de Nieuwe Maas lig plaats genomen. Daar helde het schip zóó on rustbarend, dat aan de rivierpolitie werd ver zocht de bemanning van boord te halen, het geen geschiedde. Het schip helde onder een hoek van twintig graden. Er kwamen sleepbooten ter assistentie. Men zou trachten het schip gedeeltelijk te lossen, teneinde de slagzij op te heffen. Wanneer dit niet mocht gelukken, bestaat er groote kans, dat het schip zal zinken. Het is echter toch gelukt met een lichter langszij van het schip te komen. Het is ook gelukt, een gedeelte van de lading te lossen, zoodat het schip weer recht is gaan liggen. Nieuwe voorstellen van Nederland? Naar het „Vad." verneemt, publiceerde de Antwerpsche Neptune dezer dagen een stukje over den stand van de Nederlana'sch- Belgische besprekingen, waarin gezegd wordt, dat het Belgische departement van buitenlandsche zaken thans in het bezit is van nieuwe Nederlandsche voorstellen, wel ke als basis van verdere onderhandelingen zouden kunnen dienen. Deze voorstellen zouden het gevolg zijn van de ontmoeting, welke de Belgische mi nister van buitenlandsche zaken Hymans met zijn Nederlandschen collega Beelaerts van Blokland te Genève had tijdens de jongste zitting van den Volkenbond. De redacteur van de Neptune stelt het voor, alsof een accoord zeer onwaarschijn lijk dient geacht te worden, met het ge volg, dat dan de Belgische regeering om de internationalisatie van het vraagstuk zou verzoeken. Deze internationalisatie, zegt hij, is voorzien in het tractaat van Versailles, dat door het instellen van een Rijncom missie te Straatsburg het belang heeft be-. Een overeenkomst met den Alg. Bond van Arbeiders in het chocolade-bedrijf Tusschen de directie van de Stoom- Chocolade- en Cacaofabriek „Kwatta" te Breda en den Algem. Nederl. Bond van arbeiders (sters) in 't bakkers-, chocolade- en suikerBewerkingsbedrijf is, naar men namens dezen bond meldt, overeenstemming bereikt. Volgens deze overeenkomst zou terstond na aanvaarding daarvan de vakbond, hier boven genoemd, in dag- en vakbladen, zoo mede aan de cliënteele, bekendheid geven, dat de kwestie is geregeld, zoodat er verder geen bezwaar mear bestaat, wederom de Kwatta- en Sickesz-artikelen te koopen en te verkoopen. De overeenkomst, welke j.l. Donderdag als een voorloopige werd beschouwd is na bespreking in de respectievelijke bestuurs- instanties t~ wederzijds schriftelijk beves tigd. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk De hoofdbesturen van den Nederl. R.-K. Middenstandsbond, gevestigd te Utrecht en den Nederl. R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" te Amsterdam, doen opnieuw een gezamenlijk beroep op H.H. Winkeliers, om, voor zoover ze Katholiek zijn, hun za ken overeenkomstig de wenschen hunner Kerkelijke OveiVseid, op Donderdag, 1 No vember, den feestdag van Allerheiligen, welke als Zonda« is te vieren, te sluiten en de niet-Katholtefce winkeliers, om het Katholieke personeel dien dag in de gelegen heid te stellen hun plicht te kunnen nako men, om dien dag als Zondag te vieren. Genoemde besturen doen daartoe even eens een dringend beroep op de Roomsche mannen, maar vooral ook op de vrouwen, om dien dag niet enkel „niet extra" te be steden aan het doen van inkoopen, maar, zooals het Katholieken betaamt, in het ge heel geen inkoopen te doen. Waar de R.K. winkeliers het offer weten te brengen om aan het verlangen van de Kerkelijke Overheid te voldoen, spreken ge noemde besturen het vertrouwen uit, dat zulks door hun geloofsgenooten ook op prijs wordt gesteld, wat niet het geval is, wanneer ze dien dag de gesloten zaken voorbijgaan en de geopende winkels ingaan om hun in koopen te doen. In verband met de aanhouding van Lie bermann te Helsingfors kan het „Vad." nog mededeelen, dat bij te Riga leefde onder den naam van Jozef Berliner. Hij had zijn haar laten groeien, evenals zijn baard, terwijl hij sen grooten hoornen bril droeg. In Helsing fors nam hij zich den naam aan van dr. Grodchensky Hier knipte hij z'n haar en baard wat af, om zoodoende aan zijn chan teurs te ontkomen. Gelijk men weet heeft hem dit weinig geholpen. Op verschillende plaatsen vertoefde hij in de Finsche hoofd stad, o.a. in haar voorstad Grankulla. Het laatst woonde hij in een groot hotel, waar hij zooveel en zoo eigenaardig bezoek ontving, dat het de aandacht van de di rectie trok. Deze waarschuwde de politie. De detective Rudolph R. Linderer besloot toen eens te kijken, wat er achter dien dr. Grodchensky schuilde. Hij ging de relaties van Liebermann na, stelde een onderzoek in naar de herkomst van zijn bezoekers. Ver moedelijk na een „tip" te hebben gekregen wist hij, dat de doctor in de Godgeleerdheid niemand anders was dan Salomon Lieber mann, wiens opspoering door de Hollandsche Justitie verzocht werd. Op een middag verscheen de detective, toen hij zich zekerheid had verschaft, ten huize van een familielid van Liebermann, waar de laatste aanwezig was. Hij trad op hem toe en zei: U is Salomon Liebermann, niet waar? Liebermann zag dadelijk in, dat de zaak verloren was. Hij antwoordde dan ook: Ja, Hij werd gearresteerd en in verzekerde be waring gesteld. Naar het blad ten slotte uit de beste bron zegt te vernemen, mag 't als zeker worden aangenomen, dat Liebermann op verzoek der Nederlandsche regeering binnen afzienbaren tijd door de Finsche regeering zal worden uitgeleverd. Gisternacht zijn te Oldenzaal twee oude, ongehuwde vrouwen, resp. 84 en 80 jaar, de gezusters J. en G. Olde Damink, door gasverstikking om het leven gekomen. Het bleek, dat de slang van het gascomfoor was gegleden, waardoor zich het gas in sterke mate door het huis kon verspreiden en de beide oude vrouwen daardoor op tragische wijze den dood vonden. Het noodlottig voorval verwekte groote ontsteltenis. Nader wordt nog gemeld, dat toen de melkboer Maandagmorgen geen gehoor kreeg bij de twee oudjes, de buren op on derzoek uittogen. Toen ook zij geen ant woord kregen op kloppen, waarschuwden zij de autoriteiten, die de deur forceerden. De ontdekking was zeer tragisch. De beide vrou wen werden levenloos aangetroffen, de een op een stoel, de ander achterover op den grond. Gasverstikking was de oorzaak. Bij een val scheen een der zusters de gasslang gegrepen te hebben, waardoor het ongeluk veroorzaakt is. Zondagavond moet dit reeds geschied zijn. De beide vrouwen waren ongehuwd en beiden reeds boven de 80 jaar. De lijken zijn naar het R. K. Ziekenhuis overgebracht. Te Vaassen is het vijfjarig zoontje van een spoorweg-ambtenaar uit een schommel gevallen en naar het ziekenhuis te Apel doorn vervoerd. Het kind is daar spoedig overleden. Naar aan de „Scheepvaart" uit Vlissingen wordt gemeld, is het Belgische stoomschip „Yser" van Antwerpen naar Havre bestemd, met een lading stukgoed en benzine, door de sleepbooten „Hermes" en „Goliath" Zondag brandend binnengesleept. De „Yser" is op de reede te Rammekens geankerd. De achter ruimen staan in brand. Volgens een bericht in de „Crt. het N. v. d. D." is het achterschip geheel uitgebrand. Te Geleen heeft op den Rijksweg ter hoogte van het café „de Aardbol" een ern stig motor-ongeluk plaats gehad. Zekers Leo van Neer uit Pey-Echt, reed met eea F. N.-motor in de richting Sittard, toen hij ter hoogte van bovengenoemd café een fietser passeerde, en dezen met het achterwiel greep. Het gevolg was dat van Neer met zijn motor slipte. Door zijn val bekwam hij een ern stige hersenschudding. Later is hij in het Fransche klooster te Sittard aan de bekomen verwondingen bezweken. L. van Neer was een oppassend man, gehuwd en vader van zeven kinderen. Zondag was een pikeur uit Utrecht met nog vier anderen in een auto op weg naar Hilversum, waar men de draverijen zou bij wonen. Uit vrees te laat te komen reed men wat harder dan goed was, en even voorbij Maartensdijk, op het door den regen gladde asfalt, raakte de chauffeur het stuur kwijt. De auto maakte een sprong, kwam met de voorwielen op het welland óver en met de rest in de sloot langs den weg. De pikeur vloog met zijn, hoofd door de voorruit, waarbij hij aan dat lichaamsdeel een bloeduitstorting bekwam, zoo groot als een vuist; zijn rech teroog zat bijna dicht en bovendien had hij twee snijwonden aan het voorhoofd. Maar door zulke kleinigheden liet de man zich niet weerhouden; met de rest van het gezelschap trok hü met een autobus verder naar Hilver sum en eerst op het terrein der draverijen gunde hij zich tijd zich te laten verbinden Dezer dagen kreeg te Geesteren, gmXL Borculo, een landbouwer een trap van B«jp paard tegen den slaap; hij is aan de ge volgen overleden. Naar uit Hoogezand gemeld wordt, heeft het gisternacht daar in de omgeving zoo sterk gevroren, dat vele nog te veld staan de sla en pronkboonen, evenals de bloe- men, in het bijzonder de dahlia's, als ver- i loren moet worden beschouwd. Zondagmiddag is de 53-jarige R. Tolsma, koopman te Leeuwarden, onder Dronrijp door een met groote snelheid rijdenden auto aangereden en 15 Meter meegesleurd. In zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. Uit Deventer wordt gemeld: Ten gevolge van den lagen waterstand kunnen de schepen slechts half geladen den IJssel passeeren. Lichten is overal aan de orde van den dag. Bij vaardiensten van 1 M. 65 op het riviervak DoesburgZutphen en 1 M. 75 bij Katerveer, is het overal misère; de scheepsvrachten zijn, als gevolg van de veel grootere behoefte aan tonnage, sterk gestegen. Bij het nazien van het dak op het kloos ter der Eerw. usters, viel de 63-jarige opperman, M. van Geel, naar beneden. De ijlings geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het lijk werd naar het R. K. Gasthuis vervoerd. Het s.s. „Piet Hein" voer Zondag met een lading cokes den Nieuwen Waterweg te Rot terdam uit. Toen de punt eenmaal buiten- Te Rotterdam ontstond Zondagavond een vechtpartij, die haar oorsprong vond in on-" beantwoorde liefde. De 21-jarige fabrieks arbeidster L. K. uit de Ketenstraat had, zoo meldt de Tel., geruimen tijd verkeering gehad met den 28-jarigen koopman L. J. D. uit de Frederikstraat, doch zij had aan deze verhouding een einde gemaakt. Zondagavond te twaalf uur begaf het meisje zich naar huis. Vlak bij haar woning werd zij aange sproken door D., die haar vroeg, de kwestie weder in orde te mogen maken. Het meisje weigerde dit echter. D., die blijkbaar om zich moed te geven noe al flink sterken dran gebruikt had, greep aaarop het meisje vast en mishandelde haar. Zij riep luide om hulp. Haar moeder hoorde het hulpgeschrei en kwam ijlings naar buiten. Daar zij echter bang was voor D„ ging zij hulp halen bij haar schoonzoon, den 25-jarigen varensgezel J. B. H. L. uit de Blaerdorpstraat. Deze ging met haar mee naar de woning. Om te ver hinderen, dat D. zijn schoonzuster nog ver der zou mishandelen, greep hij den koopman beet. D. keerde zich toen tegen L. en er ont stond een hevige vechtpartij L. gaf den koopman verschillende stompen in het ge laat, waardoor deze op straat tuimelde. Hij bleef eenige oogenblikken liggen, doch stond toenop, maar alle lust tot vechten was hem vergaan. De man ging op een stoep zitten, terwijl het meisje naar binnen ging. De lichten werden gedoofd. L. ging naar huis en eenigen tijd later stond ook D. op en verwijderde zich in de richting van de Vre- denoordlaan. Daarmede was het eerste be drijf van het drama geëindigd. Eenigen tijd later werden twee surveillee- rende politie-agenten in de Vredenoordlaan aangesproken door drie voorbijgangers, dia hem vertelden, dat in de Nieuwe Plantage een man in elkaar gezakt was. De agenten begaven zich daar ijlings heen en vonden er D. op straat liggen. Zij vroegen hem wat er gebeurd was, doch de man kon niet meer spreken. De agenten wilden hem daarop medenemen naar den politiepost, doch D. bleek zelfs niet meer te kunnen loopen. Hij werd daarop naar den dichtstbijzijnden post gedragen, waar men den G.G.D. ontbood, dia den koopman per auto naar het ziekenhuis aan den Coolsingel bracht, alwaar hy werd opgenomen. Het bleek, dat de slagen van L, zoo hard waren aangekomen, dat D. een ernstig kaakfractuur had bekomen, terwijl hij vermoedelijk bij zijn val den linkerenkel had gebroken. L. werd door de politie van zijn huis gehaald. Hij is op het bureau Meer- mans in bewaring gesteld. Een vervolging wegens mishandeling zal tegen hem ingesteld worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9