Onvolwaardige arbeidskrachten Moet het zoogenaamd doorgaand verkeer door de gemeenten gaan? Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 3 OCTOBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16976 aangifte moet. op straffe van vfpi.ifs van au f rfchtfn. geschieden uiterlijk drf^aae vier en twintig uren na het ongeval. Het ontbreken van tentoonstellingszaal te Haarlem Een adres aan B. en W. FAILLISSEMENTEN Bezoek van Mgr. J. D. J. Aengenent aan de Bisschoppe lijke Kweekschool te Beverwijk De „Graf Zeppelin" boven Nederland De 3 - Oef oberfeesten te Leiden Jongen verdronken De 39ste herdenking van Leidens ontzet Staking onder de bieten- schippers Over Nijmegen, Tiel, Doorn en Rotterdam naar Engeland De tocht boven Duitschland Aankomst te Berlijn Voornaamste Nieuws Te Berlijn aangekomen J. J. W'EBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Stand der actie van het Dr. Schaepmanfonds in den Kring Helder Wervershoof Warmenhuizen Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal i 3.25; per post, per kwartaal 1 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTEIMTIÉN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alle a bonne's op dit blad zyn ingevolge de verzekenngsvoorwaaraen f O (T fj fl Levenslange geneeie ongescniKtneid lot we. Sen door 5" nr i) oy een ongeval met*o jl du verlies van een Hand, f J OE bij verlies van een fEfl bij 'n breuk van 1(1 btj verlies v. eer tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen; 1 uUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; I 3J.~ doodelijken alloop; l^óU.'een voet of een oog; 1 lAu." duim of wijsvinger; I till, "been of arm; 1 rcU." anderen vinger. In het begin dezer maand zal te Amster dam een congres met tentoonstelling worder gehouden betreffende arbeid en arbsids- methoden voor onvolwaardige arbeidskrach ten. Ondei onvolwaardige arbeidskrachten ver staat men die personen, welke geestelijk er. lichamelijk zoodanige afwijkingen vertoonen dat zij niet met da normale arbeidskrachten op één lijn vallen te stellen. Deze verklaring poogt niet een definitie tc geven, want hiermee is men nog niet gereed Mr. Lietaert Peerbolte, de bekende Direc teur Generaal van de Volksgezondheid, zeg', trouwens zelf. dat men van een begripsbepa ling za) moeten afzien. Onder de onvolwaardige arbeidskrachten vallen de zieken, zwakzinnigen, achterlij ken, tuberculeuzen, zij die hinderlijke lichaamsgebreken hebben en zoovele an deren. Het congres is nationaal, met een inter nationalen inslag, men heeft praeadviseurs ook uit de ons omringende landen. Wanneer wij de reeks van inleidingen overzien, dan worden wij getroffen door den breeden opzet, welke de initiatief-nemers aan dit congres nebben gegeven. Het vraag stuk dei onvolwaardige arbeidskrachten wordt waarlijk van alle kanten bezien. Dit wil in dit geval heel wat zeggen, want dit vraagstuk heeft inderdaad tal van kanten Wij willen riechts noemen: de voorkoming van onvolwaardige arbeidskrachten, de op heffing der onvolwaardigheid, geneeskundige behandeling, onderwijs en vakopleiding van onvolwaardiger;, verhouding tot werkgevers en werknemers, onvolwaardigen en heer- schende werkloosheid, de loonbepalirig voor de onvolwaardigen, de internaten, armenzorg en onvolwaardigen, de taak van overheid er. particulier bedrijf, de arbeidstherapie, de be roepskeuze, de economische en sociale zijde van de zorg voor de onvolwaardigen, enz. Zooals men ziet heeft het vraagstuk zeer vele kanten en het congresbestuur heeft ei ernstig naar gestreefd al deze onderwerpen door volkomen bevoegde praeadviseurs te doen inleiden. Wij mogen dus met reden een grondige behandeling van de geheele ma terie verwachten Dit is inderdaad een groote verdienste Immers, nu reeds blijkt afdoende, dat het getal der onvolwaardigen ook in ons land groot is- De eerste verdienste van het Con gres, nog voor het wordt gehouden, is dat het op dit feit scherp de aandacht vestigt. Maar niet alleen zijn er vele onvolwaardi gen in onze samenleving, er wordt voor die onvolwaardigen ook veel te weinig gedaan. Zeker, voor de blinden en de doofstommen bestaan prachtige Instellingen en vooral wij Katholieken, mogen op dit terrein voor den dag komen, zonder afbreuk te doen aan het geen anderen tot stand brachten, er word' een en ander gedaan voor de tuberculeuzen ook zijn er in de laatste jaren enkele zeer goede scnolen voor buitengewoon onderwijs opgericht, maar over het algemeen ligt het gansche terrein van de zorg voor de onvol waardige arbeidskrachten van allerlei soort en allerlei leeftijd, nog braak. Dat dit niet langer zoo mag blijven en dat onze maatschappij, overheid en particulier Initiatief, tegenover deze ongelukkigen een taak hebben te vervullen, zal op dit congres zeker overduidelijk worden aangetoond. Wij hopen dan ook, dat het by dit con gres niet blijven zal, maar dat er na dit congres een daad zal gesteld worden, een daad door de regeering, welke b v. zou kun nen bestaan in de vorming van een staats commissie, welke het vraagstuk tot nadere rypheid zal hebben te brengen. Op het congres zullen voldoende talen ten naar voren treden uit welke eene keuze voor de samenstelling van een staatscom missie kan worden gedaan. Indien net dien weg zou opgaan, dan wa ren wy een aardig eind in de goede rich ting. Er zou dan het volgende zyn bereikt; le de volle aandacht wordt op het vraagstuk der onvolwaardigen gevestigd; 2e. het vraag stuk is in z'n vollen omvang en van alle kan ten door deskundigen bezien en 3e een com missie van deskundigen adviseert wat er in de naaste toekomst op practisch terrein voor de onvolwaardigen moet en kan worden ge daan. Als we zoover eenmaal zyn, is er irooi werk verricht. Nederland ligt dan by andere landen een flink eind vooruit, want ook in het ouitemand had dit vraagstuk uitge zonderd de zorg voor de verminkten in de landen die den grooten oorlog voerden nog onvoldoende de aandacht. Het congres- bestuur verdient dus alle hulde. Indien wy een opmerking mogen maken, by al onzen lof, dan zou het de volgende zyn. Er worden aan het congres uitgeoracin 58, zegge en schrijve: acht en vyftig, prae- adviezen. Dit ïykt ons by het doorbladeren der stukken wel een beetje te veel van het goede. Al die prae-adviseurs komen bij her haling op hetzelfde terrein terecht en spre ken daarbij elkaar meermalen tegen. Wil men nu een opmerking manen op een o; ander onderdeel, dan weet men waariyk nie' by welk prae-advies zulks te doen. Nemen wy een voorbeeld. De volwasser, onvolwaardige, die al of niet een vakoplei ding heeft genoten, moet zoo mogeiyk in een overheids- of particulier bedrijf worden te werk gesteld. Wij gelooven, dat er inderdaad n deze richting wel iets meer kon geschie den, dan tot ausver het geval was. Nu rijst de vraag, in hoeverre dit voor de toekomst moet worden bevorderd, want vergeten wy niet, dat nee! vaak by de huidige conjunc tuur in de plaats van den onvolwaardige dien men helpt, een volwaardige als werk- looze op de keien komt te staan! Oi. zal hei pousseeren van den onvolwaardige in de be- Irijven nooit verder mogen gaan, dan dat men de nadeelige conditie, waarin deze laatste meermalen ten onrechte verkeert, opheft. Voorts moet men niet vergeten, dat d: overheid en particuliere bedrijven een speci aal doel hebben in onze samenleving, over dit doei zal onder ons verschil van meening oestaan, en dat een te ver doorgevoerd op dringen van onvolwaardigen aan die bedrij ven meermalen kwaiyk met dat doel zal rijn overeen te brengen. Wanneer men nu een dergeiyk punt op .iet congres ter sprake wil brengen, dan weet men niet by welk prae-advies dit thuis be- noort, want bijna de helft der inleiders roert deze kwestie in een of ander opzicht en in de een of andere richting aan. Dus embar- ras du choix! Dit had vermeden kunnen worden. Men vercorlove ons deze kleine opmerking, by de vele waardeering, welke wy in andere op zichten hebben voor de voorbereiding van de moeilijke materie van dit congres. Thans is het volgende adres aan B. en W. gericht: Sedert het niet meer beschikbaar zyn van een tentoonstellingszaal in het Pavil joen, is door kunstminnende particuheren, zoomede door vereenigingen, die o. m. zich met het organiseeren van tentoonstellingen van beeldende kunst bezig houden het gemis van een gescïiikte openbare tentoonustellings- zal ernstig gevoeld. Vele belangryke gebeurtenissen op het ge bied der beeldende kunsten, zooals tentoon stellingen van werken door Jan Toorop, Jan Veth, Floris Verster, Thorn Prikker, e .a., die in andere gemeenten wel aan de ingezetenen kon worden geboden, vonden niet in deze gemeente plaats, omdat een voor dit doel geschikte tentoonstellingsruimte ontbrak. Tentoonstellingen o. a. van werken door Jan Mankes en S. Jesurun de Mesquita, kon den slechts met opoffering van veel moeite en kosten worden ingericht. By deze tentoonstellingen gebleken bezwa ren. nebben het gevoelde tekort aange toond. Met groote belangstelling en waardeering hebben adressanten kennis genomen van een bericht in de pers, dat voorziening in de ge stelde behoefte in Uw College reeds een punt van overweging heeft uitgemaakt en dat reeds plannen zouden zyn ontworpen voor den bouw van een zaal op het terrein van het Frans Hals-Museum. Daarom verzoeken zy het daarheen te wil len leiden, dat deze plannen zoo spoedig mogelijk ten uitvoer kunnen worden gebracht. Op de aan dit adres toegevoegde byiage was geteekend namens: Kunstkring voor Haarlem en Omstreken, Vereeniging „Kunst aan het Volk", Nederl. Kring van Beeld houwers, Teekencoliege „Kunst zy ons Doel" Teekencollege „De Vyfhoek", Bond van Nederl Architecten Kring Haarlem, Kunst- afdeeling van Teylers Museum, Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling en Haariem- sche Vrye Schilderschool. De Arrondissements rechtbank te Haar lem deed de volgende uitspraken: Dirk Jongkind, koopman in groenten en aardappelen, wonende te Krommenie, Ds. Boekenoogenstraat 7; curator Mr. F. J. D. Theyse alhier. H. Th. den Blanken, broodbakker, wonen de te Wylc aan Zee en Duin; Rijksstraatweg E. 111; curator Dr. Mevr. ScheltemaCon- radi te Haarlem. S. Appel, koopman in ongeregelde goede ren, wonende te Beverwyk Kloosterstraat 31; curator Mr. K. Westerling te IJmuiden. Opgeheven werden de faillissementen van: de handelsvennootschap onder de firma lansen en Krom, gevestigd te Santpoort en van hare leden A. J. Jansen en G. Krom al daar; curator Mr. Julius Hoog alhier. W. van der Meer, aannemer te Roelof- arendsveen; curator Mr. Jhr. L. U. Rengers Hora Siccama alhier. In Beverwyk -n andere plaatsen wordt op dit oogenblik een actie evoerd om den Rijks weg, dien men by de aanstaande verbeter ng niet meer door maar langs de gemeenten wil laten loopen, in het dorp te houden. Dit was voor ons een aanleiding om iemand, die nauw by de verbetering van het wegenstel sel betrokken is, eens naar zyn meening over dit punt te vragen. Allereer st merkte die welingelichte zijde ons op, dat omtrent het tracé van den weg in Beverwyk en Castricum nog geen defini tieve bes'uiten zijn genomen. Wel is in be ginsel vastgesteld, dat de weg niet door Beverwyk en niet door Castricum zal gaan. Om de hooge kosten, d e dat mede zou brengen. De Bresstraat in Beverwijk is weliswaar mooi breed, maar ten slotte loopt het verkeer in een zak en het zou heel wat onteigening kosten om daar een behoorlijke oplossing te vinden. Het kost niet duurder een geheel nieuwen weg aan te leggen ten westen van de gemeente. En wanneer de gemeente zelf eenige op offeringen over had om den weg door het centrum van het dorp te behouden? vroe ger- wij. Dat zou veel geld aan die gemeente kosten, antwoordde onze zegsman, en dan blijft toch nog de wenschelijkhe'd bestaan het snelle doorgaande verkeer niet door de dorpen te leiden. Voor het verkeer niet. dat zoo weinig moge'yk belemmeringen wenseht (denk ook eens aan de bochten) en voor de gemeenten niet. Ik begry'p trouwens niet waarom men in Beverwyk zoo gebrand is om het doorgaande verkeer in de Breestraat te houden. Het geeft maar last. In Haarlem ziet men juist een actie in tegenoverge stelde richting. Dar.r leidt de weg van het zu'den naar het noorden nu ook dwars door de stad heen, maar er wordt sterk op aangedrongen het verkeer om de stad te leiden. Dat zal dan ook gebeuren langs de ringbaan, die ten westen van Haarlem zal worden aangelegd. M heeft men van de voordeelen van het doorgaande verkeer een te hoogen dunk W e in Beverwijk of in Haarlem wil zijn, komt daar toch wel, en wie er niets te doen heeft zal daar niet afstappen om verteringen te maken. Ten minste niet ais regel. Vergeet daarbij niet, aldus nog altijd onze zegsman, dat het snelle verkeer steeds meer zal toenemen. Vooral het vrachtverkeer, en nu is het niet denkbaar, dat een gemeente zooveel voor deel zal hebben van chauffeur, die in de gemeenten blyven pleisteren. De tijden van diligence en hbobelende vrachtwagens zyn voorbij. Voor de gemeenten blijft dan alleen het groot ongerief van een overstel pend druk verkeer over. Voor de autoriteiten is het nemen van een beslissing, d e ieder een bevredigt, verbazend moeilijk. Het is natuurlyk haar bedoeMng niet om wlen ook onaangenaam te zijn. Integendeel, indien iedereen tevreden kan gesteld worden is baar dat zeer aangenaam en daartoe kan tydig overleg zeer bevorderlijk wezen, In het onderhavige gevai loopen de meen ngen echter zeer uiteen, ook van de direct be trokkenen. In Laren zijn er ze'fs twee par- ijen in de burgerijde een wil den weg in gemeente houden; de ander voert stryd dm hem er uit te houden en zoodoende de aantrekkelijkheid van Laren als woonplaats te verhoogen. Waar echter het snelver keer zeer zeker eischen heeft en de verwach tingen, die men van het oponthoud in de gemeenten heeft, naar mijn meen ng, zeer óverdreven zijn, gevoel ik het meest voor de Strooming, die de gemeenten van het door gaande verkeer wi'len ontlasten. Ik kan mij niet voorstellen, dat iemand, die per auto. laat ons zeggen, van Antwerpen of Rotter dam naar Amsterdam moet, in Haarlem af- j.apt om daar wat te gebruiken, daar men in korten työ op de plaats van zijn bestem ming is. Met de snelle voertu'gen van tegenwoordig is mon om zoo te zeggen uit en thuis. Tot zoover onze zegsman, die ter zake kundig is, doch de kwestie uiteraard a'lcen uit het oogpunt van het verkeersbelang be- z'et. Misschien voelt een onzer lezers zich geroepen het vraagstuk ook eens met het oog op het vreemdelingenverkeer te bespre ken. land. Ze bleven kyken naar de lucht, tot er alleen de sterren over waren. Op het vliegveld „Waalhaven" trachtte men contact met de Zeppelin te verkrygen. maar op geen der radio-oproepingen werd eenig antwoord ontvangen. Op het vl egterrein Waalhaven werd wel een telegram ontvangen van het Rijksver - keersministerie te Berlyn, verzoekende het op de hoogte te houden van de positie van het luchtschip en van de weerberichten. In verband hiermede bleef Waalhaven den ganschen nacht open. Gisterenavond bracht Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. Aengenent, die hier ver toeft op z'n vormreis, een kort bezoek aan de Bisschoppelijke Kweekschool. Vaardige handen hadden een eenvoudige, doch mooie versiering aangebracht in één der recreatieza'en, waar Mgr. ontvangen werd onder het zingen van „Sacerdos et Pontifex'. Met een kort woordje verwelkomde de Zeer eerw. heer regent Melchers Monseig neur in de kweekschool namens de kweeke- lingen. Hierna sprak de directeur, de heer Ver meulen, een welkomstwoord namens de leeraren. Mgr. dankte allen hartelyk. Mgr. hoopte dat alle kweekelingen eenmaal z'n collega's zouden zyn: „want ik ben ook aan 't onderwijs werkzaam geweest, 30 jaar lang." Mgr. vond 't niet ongewenscht den kwee kelingen 5 October een vrijen dag te geven. De kweekelingen ook niet! Na een uitbundig hoera-geroep werd door de kweekelingen het Kweekbed gezongen. Tot hiertoe ging alles dus officieel. Maar nauwelijks was Monseigneur naar het Zus terhuis, of in een ommezien was de versie ring verdwenen, en na een kwartiertje ver scheen Mgr. weer in de recreatiezalen, waai de kweekelingen nu evenals altyd zaten te bridgen, schaken, lezen enz. Hier en daar maakte Mgr. met een groepje kweekelingen een praatje. Tot slot werden de kweekelin gen verrast met een flinke tractatie. Zijn pet dreef boven water. Om half drie was Petrus de Winter, 14 jaar oud, naar het terrein gegaan achter de Gem. Reiniging. Hij had in de Oosts!ngel- gracht een bootje liggen en was van plan naar wat rommel te gaan visschen. Niemand heeft gezien, dat hy zich in 't bootje heeft begeven, of dat hij in 't water is gevallen Omstreeks 4 uur zag zyn com, W. Turk, z'n pet in 't water dryven in de nabyheid van 't leege bootje. Onmiddellijk werden de po litie en de reddingsbrigade gewaarschuwd Men is spoedig gaan dreggen, doch eerst om kwart voor zeven gelukte het een agent, welke in een bootje stond, het liik van den jongen op te halen. Het bleek toen werkelyk P. de Winter te zyn van den Harmenjansweg 82k. Hoe het mogeiyk is, dat hy verdronken is, is niet komen vast te staan, 'n Dokter constateerde den dood, het ïyk is naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht. Voor de 39ste maal is heden in Leiden het blyde feit van het ontzet in 1574 op feestelyke wyze gevierd. Nadat gisteravond een viertal plaatselijke muziekvereenigingen met een groote taptoe het feest hadden geopend, begonnen de festiviteiten vanmorgen te 7 uur met een reveille vanaf den Stadhuistoren gevolgd door de gebruikelyke Koraalmuziek met zang van een kinderkoor in het v. d. Werf- park. Het werd allengs drukker op straat. Om 8 uur vond de uitreiking van haring en wittebrood aan 2472 personen plaats. Duizenden hadden zich in de omgeving van het „Waaggebouw" opgesteld, om getuige te zyn van deze traditie. Zooals steeds vormde ook nu weer een optocht het voornaamste deel van het uit gebreide programma. Ditmaal werd in beeld gebracht het ver voerwezen door alle eeuwen heen van den Germaanschen ossenwagen af tot de mo derne vliegmachine. Te 1 uur vertrok de lange stoet van den Hoogen Rijndyk. Een luisterryk vuurwerk zal het geheel besluiten. De schippers, die begonnen waren met laden en vervoeren van de in den Haarlem mermeerpolder gerooide bieten, met bestem ming voor de suikerfabriek „Holland" tc Halfweg, waren over de vrachtpryzen niet al te best te spreken en besloten het werk neer te leggen in afwachting van een nadere be slissing op hun verzoek om het vrachtloon te verhoogen. In verband hiermede ligt ook by de ge- niesluis naby Aalsmeer een groote vloot van schepen om straks als het conflict is opge heven, te worden geschut. De fabriek kon echter met het oog op de groote hoeveelheden bieten, die reeds wer den aangevoerd, heden in werking worden ges eld. Het groote nieuwe Duitsche luchtschip, de „Graf Zeppelin'-, heeft gisteren, zooals wa- aangekondigd, een proefvlucht gemaakt boven Nederland en verder naar Engeland. Op heel zijn reis is net luchtschip met veel belangstelling gevolgd. Te 12 30 gistermiddag kwam eerst uit Frankfurt am Main bericht, dat de „Graf Zeppelin'' daar gesignaleerd was. Het lucht schip ging langs de Main naar het Noord westen. Te 12.55 kwam het boven Wiesbaden, te 13.55 boven den Taunus, cirkelde vervolgens boven de stad Cobienz en zette daarna koers naar het Noordwesten, richting Keulen Zoo kon de geheele route van de „Graf Zeppelin" worden uitgestippeld. Om kwart over zes passeerde het lucht schip de Nederlandsche grens, voer langzaam over Nymegen en ko-rste naar het Westen. I Duizenden sloegen het schouwspel gade. Op verschillende plaatsen van ons land 's de „Graf Zeppelin" daarna gesignaleerd. Om half zeven vertoonde het luchtschip zich bo-en Tiel. Uit Oostelijke richting komende, bo- het in de nabyheid van deze stad af om koers te nemen naar het Noorden Daarop 1 eeft de „Graf Zeppel n" blijk baar Doorn opgezocht, waar het even ge kruist heeft bov i de villa van den gewezen keizer van Duitschland. Natuurlijk vo'gden duizenden uit de om geving met groote belangstelling het schouwspel. Ook de ex-kcizer en zyn geheele familie verl eten het Paleis en s'oegen het luchtschip zeer belangstellend gade Ter hoogte van het kasteel Sandenburg maakte het plotseling een bocht en verdween weldra i? Zuidelijke richting. Omstreeks zeven uur gisterenavond is het luchtschip in de onmiddellijke nabijheid van de Haag gezien; het zette koers in de rich ting Rotterdam. De aankomst boven Rotterdam was voor de Maasstad een waar evenement. Eenige minuten over zevenen in den avond kondig de de „Graf" rijn tegenwoordigheid m de lucht boven de Maasstad aan met luid ge raas van de motoren, dat alle dagelyksch rumoer van ccheepsgetoeter. treingedaver en auto-lawaai met sonoor klankvolume verre overstemde. Vliegveld Waalhaven had omstreeks hall 7 radio-verbinding gehad met de Zeppelin. Het was toen boven Nymegen. Of het wer kelijk naar Rotterdam zou koersen, was vol gens .het Hbld. nog niet bekend. Maar tegen zevenen kwam er van andere zijden plotse ling bericht, dat het luchtschip boven Slik kerveer was gezien. Toen werd het spannend voor de ingewy- den. Het kon nu niet lang meer duren of Rotterdam zou weer een luchtschip zien. En ruim zeven uur hoorde men zwaar ge ronk van motoren boven de stad. Statig dreef het machtige gevaarte boven de stra ten. die weifelden tusschen licht en donker. Voor aan het luchtsch'p een ry heldere li' "ïtjes van de cab.ne. by elke motorgond-sl een wit lichtpuntje en in het midden van het kolossale lichaam de navigatielichten Tegen de yi-blauwe lucht dreef het grijze gevaarte boven cfe stad, waar de menschen gegrepen werden door een aanstekelijke geestdrift. Men rende uit nauwe straten naar wijde singels of naar p'.e'nen om zoo- ,ng mogelijk het grootsche schouwspel te kunnen genieten. Winkeliers lieten hun klanten staan, voor zoover die liet reeds de straat waren opge- loopen. Uit de trams gingen de passagiers naar boven kyken Van huizen werden d-e ramen opengeschov 1 en men riep elkander toe; „heb je hem gezien, daar gaat-'e!" Men klom op de daken, kortom, wy leefden in de stemming van de dagen van Olieslagers en Pégout. De „Graf Zeppelin" dreef verder, de men schen bleven kyken, tot hy reeds lang ver dwenen was in de richting van het West- Het luchtschip is over het zuideiyk ge deelte van het Westland gekoerst, was tegen half acht boven 's-Gravenzande, terwyl het te half acht de kustlyn passeerde en in Westelyke richt ng op Engeland aanhield. Boven de Noordzee zond het schip draad loos muz'ek van gramofoon-platen uit via het station Königswusterhausen. Om 8.20 uur werd aan het radio-station Echeveningen-Haven het volgende radio telegram ontvangen van de Graf Zeppelin; O;- weg naar Engeland, Rotterdam gepas seerd. Het luchtschip heeft vervolgens koers ge zet naar Engeland. Lowestoff werd om 9.05 uur g steravond bereikt, waarna het lucht schip in Noord Westelyke richting zyn tocht vervolgde. Tusschen hah elf en half 12 is de „Graf Zeppelin" in gere_ „1de draadlooze verbin ding geweest met het station Königswuster hausen. Door atmosferische storingen kon van het uitgeseinds niet veel worden opgeno men door radio-amateurs. Het luchtschip bewoog zich boven de Engelsche stad Pulham en deelde mede. dat men waarschynlijk hedenmorgen om 8 uur weer in den omtrek van Berlyn hoopte te zijn. Tijdens den nacht zou de Zeppelin boven de Noordzee blyven om het onervaren ge deelte van de bemanning met het oog op den Oceaantocht op de ho. gte te brengen met de omstandigheden op zee en de scheepvaart, byv. met lichtsignalen, enz. Wolff seint nog uit Friedrichshafen: Dr. Duerr van de Zeppel nwerf deelde mede, dat de weersomstandigheden de eenige reden zijn dat dr. Eckener een rechtstreek- schca tocht naar Berlijn opgaf. Boven Schiermonnikoog Hedennacht om kwart over cenen is de „Graf Zeppelin over Schiermonnikoog, in Oostelijke richting vliegends verdwenen. Omtrent den tocht van de Graf Zeppelin boven Duitschland, bereikten ons hedenmor gen verschillends telegrammen. Uit Bremen wordt ons gemeld: Even vóór drie uur hedenmorgen verscheen de Graf Zeppelin boven Bremen en *ver-, volgde haar weg in de richting Hamburg. De zeer weinige wandelaars, die zich in de straten bevonden, juichten het gevaarte spontaan toe. Uit Friedrichshafen meldt men ons; Blijkens een bericht, opgevangen door het radiostation, dat de verbinding met de Graf Zeppelin onderhoudt, vloog 't luchtschip te 5.52 uur over Sleeswyk-Holstein. De „Graf Zeppelin", het nieuwe Duitsche luchtschip, kcerste gisteravond op weg naar Engeland, boven Nederland. De commissie van advies inzake het wets ontwerp van een nieuwe veiligheidswet is door den voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid benoemd. De samenwerking tusschen K. L. M. en Ned. Spoorwegen. De nieuwe commissaris der Koningin in Noord-Brabant, mr. dr. A. van Rijckevorsel, heeft gisteren in de vergadering der Prov. Staten zijn entrée-rede gehouden. Het ligt in 't voornemen der regeering de verdeeling van het Rijk in gebieden van Raden van Arbeid te wijzigen. De 3-Octoberfeesten te Leiden. Heden heeft te Utrecht de officieele opening van het nieuwe marktencomplex plaats gehad. De regeeringsverklaring van het nieuwe Zweedsche Kabinet. Ben Tillett tot voorzitter gekozen van het Britsche Vakverbond. Mijnwerkersstaking in Opper-Silezië; 25909 stakers. Uit Kiel komt het volgend bericht: De Graf Zeppelin vloog hedenmorgen te 6 uur over Kiel. Het luchtschip kwam uit Westel. richting en vloog naar het Zuiden. Uit Hamburg wordt gemeld; Hedenmorgen te G.10 uur vloog de Graf Zeppelin van Kiel in de richting Lubeck. De Rundfunk-aktiengesellschaft te Ham burg stond met de Graf Zeppelin in verbin ding en begroete het met het Sleeswyk- I-Iolstein-lied. Te 6; 50 uur vloog de Graf Zeppelin bo ven Hamburg, begeleid door een vliegma chine. In prachtigen zonneschyn gleed het luchtschip majestueus langs den helderen hemel, toegejuicht door de menschen, die zich op dit vroege morgenuur reeds in de stra ten bevonden. I Te 6; 55 uur vervolgde het luchtschip zy'n vlucht in Oostelyke richting. Uit Wittenberge seint men ons: In den helderen ochtendzonneschyn vloog de Graf Zeppelin, komende uit Noord-Wes telijke richting te 7.55 uur boven Witten berge, waar de bevolking het gevaarte een enthousiaste ovatie bracht. Op de daken van de groote fabrieken stonden alle leden van het personeel opge steld. Ook hier weerklonk een hartelyk gejuich. Langs de spoorlyn sloeg de Zeppelin de richting Berlyn in. Uit Berlyn wordt gemeld: Te 8 uur trad de Berliner-Rundfunk in radio-telefonische verbinding met het lucht schip en vernam, dat het te 9 uur boven Berlyn verwacht kon worden. Na afloop van het gesprek werd de mu ziek van het luchtschip door de Berlijnsche radio her-uitgezonden. Te 9 uur arriveerde de Graf Zeppelin bo ven Berlijn. Het luchtschip vloog allereerst beven het paleis van den Rykspresldent von Hindenburg. Barometerstand 9 uur v.m. 7.72 vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7 uur. Hoogste barometerstand 770.7 m.M. te Maastricht en München. Laagste barometerstand 747.3 m.M. te Vardö. Verwachting; Zwakke tot matigen Noord- Costelyke tot Oosteiyken wind. Dicht tot half bewolkt, droog weer. Kans op nachtvorst, iets wanner overdag. Ingekomen bijdragen der Dr. Schaepman- Comité's: Alkmaar Akersloot 888.10; Anna, Paulowna 220.40; Assendelft 227.55; Bergen 215.40; Beemster Bovenkar- spel 616.—; Blokker Burgerbrug j Castricum 496.37; Cocksdorp Den Burg Egmond-Binnen Egmond j aan den Hoef 155.55; Egmond aan Zee 1ste 1 storting 79.97; Edam 80; Enkhuizen Grootebroek 565.10; 1 Harencarspel (Oost) 341.75; Heemskerk Heer- Hugowaard (Z.) 802.60; Heer-Hugowaard (N.) 271.70; Heer-Hugowaard ('t Kruis) 220.Heiloo 260.95; Helder 372.30; Hem en Venhuizen Hoogwoud 141.; Hoorn 439; Hoogkarspel Goörn Ilpendam Koog-Zaandyk Krom menie 200.—; Limmen 42282; Lutje broek 575.Medemblik 354.10; Monni kendam Oudeschild Oude en N. Niedorp Nlbbixwoud Langendijk 250.—; Obdam Onderdijk Ou- dorp (Pancras) 475.; Purmerend 500.31; De Ryp Schagen 308.; Schermerhom 94.; Spierdijk c.a. 1010; Schoorl le stor ting 35; Spanbroek Uitgeest 370.80; Ursem 270; Volendam 473.11; Westwoud Wognum Weere Wormer 302.29; Wormerveer 154; Wieringen 73; Zwaagdijk 11825; ZwaagZaandam -t Zand 560; Harencarspel W. 269. Het Kringbestuur schrijft: Bovenstaande hjst doet dubbel werk. Eerstens bevredigt zy de zeer verklaar bare nieuwgierigheid van de vele belang stellenden in onze mooie actie dat is voor ondergeteekende een voldoening en tweedons is zy een stiekeme aansporing voor die Comités, welke nog oningevuld staan, om nu eens af te werken. Wy wachten op de giro-stortingen der nog niet afgedragen geiden en vooral ook op de overzichtelyk ingevulde eindrapporten. Denkt er aan Heeren Secretarissen, dat Uw eindrapporten onontbeerlyk zijn voor onze verantwoording over de tienduizenden, die in den kring Helder voor het Dr. Schaep manfonds worden ingezameld. Wy rekenen derhalve op spoedige toezen ding. Er staan nog drie plaatsen op de lijst waar, voor zoover wy kunnen nagaan, abso luut nog niets voor het Dr. Schaepmanfonds is of wordt gedaan. wy hopen, dat we spoedig mogen hooren, dat die achterblijvers met het noodige élan de aciie ter hand genomen hebben. 't Gaat hier om de stichting van het R.K. Party-bureau een levenskwestie voor onze RK. Staatsparty. Daaraan moeten alle R.K. medewerken. Tot slot nog de volgende me- dedeeiing ons toegezonden door het Hoofd- Comité van Actie van het Dr. Schaepman fonds te 's-Gravenhage: „By gelegenheid van de as. najaarsver gadering van den Partijraad op den 24 Nov. a.s., zal door ons Comité tot de eerste open bare bekendmaking worden overgegaan (het geen niet wil zeggen, dat daarmede het einde onzer actie wordt ingeluid). Dan zullen alle gegevens en cyfers, den 15den November (en niet later) beschikbaar, aan het Ned. Katho lieke Volk in vergadering en pers worden bekend gemaakt, met overzichtelyke vermel ding der Rijkskieskringen, het aantal op de R.K. lyst uitgebrachte stemmen in 1925, de Kieskringsgewyze ingekomen gelden, het aantal guldens, dat onder dezen maatstaf biyft en ten slotte c.q. het bedrag, waar mede dit kiezerscijfer is overschreden Zorgt er voor, Heldersche comité's, dat onze R.K. Rykskieskring een goed figuur slaat onder zyn broederen. Rekent het tot uw duren plicht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1