De Samenzweerders Telegraphisch Weerbericht BUREAUX:NASSAU LAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 4 OCTOBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16977 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL De rijwielpaden op den Rijksweg Haarlem-Alkmaar Staking onder de bieten- schippers opgeheven V er ontrustende berichten omtrent het NedL s.s. „Celaeno Voetpaden langs Rijkswegen In den storm op den Atlan- tischen Oceaan beschadigd Het schip kan de reis lang zaam vervolgen Het wetsontwerp tot regeling van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten De „Graf Zeppelin" weder te Friedrichshafen teruggekeerd Door de lucht naar Indië Nadere bijzonderheden omtrent de beschadiging van het derde postvliegtuig Een aanvaring op de Maas Zweden bevordert de radio- populariteit De aanstaande radio omwenteling in Canada Prof. Dr. G. Kreling O.P. SB m& Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem R.-K. Kiesvereeniging „CREDO PUGNO" Ledenvergadering De toestellen der „Schwarzhörer" Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. 1DVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. t 4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer !5 ct., bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abonne's op dit blad zijn ingevolge de verzeKermgsvoorwaaiden f' 1(1(1(1 Levenslange geneeie ongescmktüeid tot werken door l'TCf] oy een ongeval met on oy verlies van een nana, lOC oy verlies van een f Cfl m by 'n breuk van 1(1 bij verlies v. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen; 1 OU oil." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 /ÜU.~ doodelyken afloop; 1/JoU.'een voet of een oog; I ltd."duim of wijsvinger; 1 du. been of arm; f bril. s r; f50." been of arm; VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. anderen vinger. IV. EEN OPSOMMING Wil op den kwaden dag de uitbrekende wereld-revolutie sl-gen, de wereldslacnting van alles wat bourgeoisie genoemd wordt, dan moeten de mogelijkheden daartoe voor bereid zijn, dan moet, om een militairen term te gebruiken, de Sovjet-corruptie en spion- nage de heele samenleving stormrijp ge maakt hebben. Zoolang dit alles niet heeft plaats gehad zal van een alles-omverwer- penden opstand van een proletarische m.n- derheid geen sprake kunnen zijn. Dat de wereld-revolutie het werk van een minder heid zal worden, is zeker. En dat die min derheid een afschuweiijk-wreede terreur zal uitoefenen, is even zeker, indien de leiders er in geslaagd zyn op elk terrein volkomen op de hoogte te komen van den toestand, de kracht, de hulpmiddelen van de maat schappij, indien zy in staat zullen zijn de maatregelen, genomen ter beveiliging van den Staat en van de rust en de vryhe.d der onderdanen, krachteloos te maken of tegen de gemeenschap zelve te keeren; dit ver klaart, waarom de Sovjet-spionnage zich indringt op ieder gebied der maatschappij, waarom zij haar werkzaamheden ontplooit op politiek, diplomatisch, economisch en militair terrein. Duidelijk wordt daarmee tevens, waarom -loscou zijn spionnen en agenten recruteert uit alle klassen der maatschappij, van de prostituée tot den hcogleeraar, van den beroepssergeant tot den bankdirecteur, van den Nederlander tot den Rus, van den ambassadeur tot het fabrieksmeisje. Door allen willen zy ieder gebied omvatten, iederen tak der samenleving aantasten en prepareeren. Wij zullen hieronder de opsomm'ng geven, het program van de Sovjet-spionnage. Dor is die opsomming uiteraard, maar in haar dorheid even welsprekend als beangstigend. Zij werd ontleend aan authentieke bo'.sjevis- tir rhe gegevens (Rezanov, pag 71 e.v.) en getuigt van de meer dan gevaarlijke nieuwsgierigheid van Moscou's „zendelin gen", die achter het masker van Sovjet- diplomaat of handelsman, deze toch zijn door positie en relaties het best tot waarne ming in staat onze kracht bespieden om Ruslands kracht te versterken. Zij moeten op de hoogte blijven van: A. Politieke kwesties. 1. Politieke verschijningsvormen. Organi satie van de centrale, landelijke en plaatse lijke macht. Wederkeerige betrekkingen tus- schen bestuurders en bestuurden, graad van verdraagzaamheid; ontevredenheid of haat. 2. Politieke partijen en groepeeringen. Haar sociale bestaansgronden, programs, doel. M lieu's, waaruit de leden geworven worden, invloed. Wederkeerige betrekkin gen. 3. Partijen aan het bewind, sympathisee- rende of oppositie-voerende partijen. 4. Leiders der partijen, invloedrijke per sonen (bijzonderheden, relaties, financiën, moraliteit enz) 5. Mogelijke of waarschijnlijke verande ringen in de samenstellingen der regeering. Betrekkingen tusschen de regeering en het parlement, de partijen, de bevolking. Onte vredenheid dezer laatste, haar oorzaken en vorderingen. 6. Houd ng der verschillende partijen, groepeeringen en klassen tegenover de Sovjet-republiek. Syra^athiseerende groe peeringen; hun graad van bruikbaarheid vanuit het gezichtspunt van de Sovjet republiek. 7. Meest invloedrijke persorganen. Oplaag en populariteit; streken en k'assen, die zij bestrijken, geliefkoosde lectuur van dc arbei ders en de boeren. 8. De priesters; hun rechten en voorrech ten, invloed, betrekkingen met de bestaande autoriteiten, houding ta.v. de Sovjet. 9. Ontplooiing van de godsdienstige bewe ging in de verschillende klassen, vooral in de kringen van het proletariaat en de boeren. Ontwikkeling der religieuze en nationale vooroordeelen en uiterlijke vormen. 10. Voornaamste redenen, die de deel name der massa's aan de communist sche beweging verhinderen. B. Diplomatieke kwesties. 1. Geheime internationale verdragen. Bepalingen, die speciaal de Sovjet-republiek betreffen. 2. Re zen van buitenlandsche diplomaten en gevolmachtigden. Bijzonderheden over de gesprekken, ontmoetingen, conferenties, enz. 3. Mogelijke conflicten tusschen de ver schillende Staten. Kennisname-te-voren van de dip'omatieke nota's. 4. Ontworpen onderhandelingen en be sprekingen. C. Economische kwesties. 1. Algemeene toestand van handel en industrie. Voldoende productie of is invoer noodig? Mogelijkheid van economische crises, haar aard. 2. Tekort aan levensmiddelen of koop waar; oorzaken daarvan en terugslag, die dii op de bevolk ng ka.i hebben. 3. Banken, bezitters van onroerende goe deren, aandeelhouders. Toestand van het bankcrediet, invloed der banken op de indu strie, landbouw en handel. Verder grond- en hypotheekcrediet; zijn rol in het bedrijf der kleine grondbezitters op het platte land. 4. Woekeraars; van welk ras en sociale positie? Cijfers. Invloed van den woeker op liet bedrijf der kle ne grondbezitters en op de handwerkers-klasse. 5. Bankpapier-operaties van den Staat. Goudreserves. Uitgifte van bankpapier en de hoeveelheid van het in omloop zijnde. Staatsschuld. Houding der bevolkingsmassa t a.v. de annulatie der oude Russische leenin gen; welke soc'ale groepen waren de voor naamste houders daarvan. 6. Economische malaise-gevallen, Sociale beroeringen. Stakingen, geformuleerde eischen en de daarbij bereikte resultaten. D. Militaire kwesties. 1. Materieele basis van de macht der regeering. 2. Samenstelling, organisatie, verdeeling, bewapening, munitievoorraad, recruteering, africhting, dienst, kader van land-, zee- en luchtleger. 3. Tucht in het leger. Houding der solda ten tegenover de officieren. Mentaliteit der soldaten. Invloed en ontwikkeling der pro paganda onder de milita'ren. 4. Wederkeerige betrekkingen tusschen militairen en bevolking. Gevallen van con flicten. Houding der troepen bij revolution- naire manifestaties. 5. Officierencorps. Opleiding, mentaliteit, houding t.o.v. de soldaten en de bevolking. Gevallen van slechte behandeling der sol daten door de officieren. Ontoereikendheid van het kader. Oorzaken. 6. Wederkeerige betrekkingen der officie ren van de verschillende wapens en troepen- afdeelingen. Traktementen. 7. Fortificaties, versterkte plaatsen en streken Toestand der militaire werken. Her stellingen en nieuwe aanbouw. 8. Mobilisatie- en concentratieplannen. 9. Fabrieken die werken voor de natio nale verdediging. Chemische industrie. Ver stikkende gassen. 10. Vliegtu'gdienst. Technische troe pen. Draadlooze telegrafie. 11. Betcekenis der cavalerie en der paar den in het leger. Voor al deze punten hebben de Sovjets een meer dan gewone interesse. Op de hoogte zijn van den toestand in een land op a) deze gebieden is voor een eventueel grijpen naar de macht noodzakelijk. Wat immers zullen zij kunnen uitrichten als sommige politieke partijen geen gemeenen zaak met hem maken, zoc zij niet de financieele en industrieele in stellingen in hun macht hebben of er ten minste grooten invloed op uitoefenen, zoo het leger zyn plicht de bescherming van vaderland, orde en vrijheid getrouw blijft? Vooral het leger zal een sterke, zoo niet de sterkste weermacht blijken te zijn tegen het communistisch revolutie-gevaar. Hiervan votomen bewust, gelast Moscou zyn ge heime spionnen, behalve aan bovengenoemde meer theoretische punten, ook aan zuiver practische punten hun aandacht te schen ken. Zulke kwesties zijn: 1. De Organisatie van branden en ont- ploff ngen in de wapenfabrieken, arsenalen en wapendepóts. 2. De organ'satie van geheime wapen en provianddepóts in geval van een revolu- tionnaire beweging. 3. Aanslagen op spoorwegen, In militaire inrichtingen, op oorlogs- en handelsschepen. 4. Inrichting van geheime posten voor draadlooze telegrafie en het onderhouden van postduivenafdeelingen. Deze laatste punten op het Sovjet program wijzen op een voornemen tot geweld dadig optreden. In dezelfde richting gaat de speciale instructie voor de commun'stische cellen, buiten Rusland werkzaam; deze instructie is uitgegeven door de Komintern. In par. 18 van deze instructie lezen we: „De cel zal een onderzoek instellen naar de opslagplaatsen van ontplofbare stoffen, haar I'gging, haar inhoud, de toegangsmid delen. de bewaking gedurende etenstijd en 's nachts. Zi; zal mededeelen of een met het com munistisch streven sympathlseerend persoon er werkt. De cel zal een onderzoek instellen naar het aantal en garages der vrachtauto's, hun capaciteit, hun geschiktheid voor personen vervoer. De col zal een onderzoek Instellen naar de wapenwinke's, of zij gedreven worden door één man, of dat hij hulp heeft, en of er onder deze soms zijn die met de Sovjets sympa- th'seeren." Wanneer we dit alles overzien, wanneer we zelfs vluchtig resumeeren de werk zaamheid der officieele communistische partij, de geheime organisatie, de Sovjet- dlplomat'e, het werk der spionnen en agen ten op politiek, economisch en vooral mili tair terrein, de activiteit der cellen nog daar gelaten het intensieve propaganda werk onder de bevolking dan moet t.och wel onwederstaanbaar de gedachte rijzen: daar is iets aan de hand; daar wordt in het openbaar en vooral in het duister en heime lijk gewerkt, samengezworen voor een deel, dat ons allen bedreigt, dat zoolang in stilte zal voorbereid worden tot de dag der open baarheid gekomen zal zijn. Dan v'iegen de kazernes in de lucht, het leger komt in op stand. bankwezen en industrie zijn verbrij zeld. priesters en leeken worden gemarteld en uitgemoord. Door de steden rennen dan g '.lindcerde auto's en de mitrailleurs rate len aan de straathoeken. Verwoesting, branden, armoede en vernietig'ng. God moge ons bijstaan. En dit alles is geen bedreiging: zie zelf wat er in Rusland gebeurd is en hier zai het nog veel heviger toegaan, want de tegenstand zal sterker zijn den g'nds! jin a's dan de g-ootste uitbarsting voorbij is. zu'len de liiken op de pleinen, de onteerde vrouwen, dé rookende huizen getuigen van de hclsche gruwelijkheid der revolutie-benden en van onze eigen goedsulligheid, die de ver kenners en voorbereiders van dien bloed- veldtocht ongestoord hun werkzaamheid onder ons liet voortzetten. Vertraging? Naar wij vernemen zullen op den Rijks weg Haarlem-Alkmaar de 'rijwielpaden niet overal tegelijk met den rijweg kunnen aangelegd worden, omdat het rijk nog niet overal in het bezit is van d'en daarvoor be- noodigden grond. Het is niet onmogelijk, dat aankoop en zelfs onteigening van den voor de rijwiel paden benoodigden grond veel tijd' in be slag nemen en de geheele afwerking van den weg pas veel later gereed komt dan de rijweg. Deze laatste zal, naar wij reed3 meld den, in 1930 klaar zijn. Naar wy vernemen is de onder de bieten- schippers uitgebroken staking, die gelukkig slechts zeer kort heeft geduurd, weder op geheven, nadat zij op den door hen gestelden eisch „accoord" hadden gekregen. Het vervoer is thans weer in vollen gang. Wie moet er voor zorgen? Conflict met het Rijk. Tusschen den Rijkswaterstaat en ver schillende gemeentebesturen bestaat ver schil van meening over de vraag wie voor ien aanleg van de trottoirs moet zorgen o.ngs de Rijkswegen, voor zoover deze in de bebouwde kom van de gemeenten lig gen. Het Rijk meent, dat voetpaden langs de Rijkswegen ten laste van de gemeentebe sturen komen, omdat het Rijk alléén voor het doorgaande verkeer heeft te zorgen Bovendien voorziet het Rijk van dit onder houd groote onkosten in verband met de toenemende uitbreiding van de stedelijke bebouwing. De gemeentebesturen mesner: daarentegen, dat het Rijk bij den Rijksweg ook een voetgangerspad dient af te leveren want een weg zonder gelegenheid vcor de voetgangers om te loopen is niet af. In Haarlem is de kwestie onlangs door het gemeentebestuur scherp gesteld bij den aanleg van den rijweg Haarlem-Alkmaar. Daar ligt thans in het voormalig Oud- Schoten, dat nu tot Haarlem behoort, de Rijksweg Haarlem-Alkmaar nog altijd zon der voetpad. Voor de betrokken gemeentebesturen is deze kwestie niet zoozeer een kwestie van Reehthaberei, maar wel degelijk een van financieelen aard, want wie voor de voet paden moet zorgen, moet ook zorgen voor den daarvoor benoodigden grond met al den aankleve van aankoop en onteigening. Naar wy echter vernemen, wordt er nu door het Ryk naar een voor beide partyen bevre digende formule gezocht om den aanlegen het onderhoud van voetpaden langs de Rijkswegen te verrekenen. Binnenkort zijn daaromtrent voorstellen te verwachten. Volgens een gisterenavond ontvangen Lloyd's-telegram verkeert het Nederl. s.s. „Celaeno", 25 Sept. 1.1. van Rotterdam ver trokken naar Boston (Noord-Amerika) in zinkenden staat op 46 gr. 10 m. N.br. en 34 gr. 30 m. W. lengte. 30 Sept. Cs middags 12 uur) bevond de „Celaeno" zich op 430 mijl W. van Scilly, zoodat bovengenoemde positie ongeveer mid den in den Atlantischen Oceaan moet zyn. Een Reuter-telegram meldt nog, dat het Amerikaansche ss. „America", 28 Sept van New-York naar Bremerhaven vertrokken en dat zich midden op den Atlantischen Oceaan bevindt, volgens een draadloos bericht full speed" te hulp snelt naar het Nederl. s.s. „Celaeno", dat zich in zinkenden staat be vindt, ten gevolge van hevig stormweder. Volgens een by de reedery ingekomen Lloyd's-telegram, staat het Eng. s.s. „Lau- rentic" van de White Star Lyn in draad looze verbinding met het s.s. „Celaeno" en heeft van laatstgenoemd stoomschip bericht ontvangen, dat het Eng. s.s. „Baltic" even eens van de White Star-iyn en 29 Sept. van Liverpool naar New-York vertrokken, zich in de nabijheid bevindt en zoo noodig hulp zal verleenen. Ook een tweede boot in nood. Wolff meldt d.d. 3 October uit New-York: Nadat de kapitein van het s.s. „America" van de United Statesline eerst voor eenige uren draadloos medegedeeld had, dat hy het zich in nood bevindende Nederlandsche vrachtschip „Celaeno" te hulp gesneld was, is thans opnieuw een draadlooze mededee- ling van hem ontvangen, meldende dat hij onderweg het s.s. „Fillett" gepraaid had, dat zich eveneens in nood bevond. Volgens opgave alhier, heeft het s.s. „Ce laeno" ongeveer 35 man aan boord. De „Celaeno" nog drijvende Een later telegram meldt nog, dat de „Baltic" bij de „Celaeno" is; de „Laurentic'' van de White Star Line staat in draadlooze verbinding met het in nood verkeerende schip, dat dertig koppen aan boord heeft. Het schip heeft schade gekregen door slecht weer, maar is nog dryvende. De „Ce laeno" heeft kolen in. In den loop van den nacht zyn omtrent het s.s. Celaeno dat zich op den Atlantischen Oceaan in zinkenden toestand bevindt nog de volgende telegrammen ontvangen: NEW-YORK: Het draadloos station Por- tishead meldt, dat het s.s. „Baltic" het Ned. s.s. Celaeno hulp verleent. De Celaeno is in een storm beschadigd. NEW-YORK: De Laurentic meldt, dat de Celaeno Woensdagavond 9.30 nog dryvende is. Het schip is met de Celaeno in verbin ding. LONDEN: Het s.s. „America" dat Woens dag het in zinkenden toestand verkeerende Ned. s.s. Celaeno is ter hulp gesneld, meldt, dat het zyn reis naar Portsmouth heeft voortgezet, daar het Duitsche s.s. „Albert Ballin" mededeelt, dat het zich op slechts 150 mijl van de Celaeno bevindt en hulp zal verleenen. Volgens bij de reedery, de firma Hudig en Veder te Rotterdam ingekomen telegram Heeft de kapitein Woensdagavond te elf uur 13 het volgende draadloos telegram aan de Baltic gezonden: will try to thold it out, with many thanks and good voyage IJlstra (zul len trachten het uit te houden, hartelyk dank en goede reis). Een sleepboot van L. 3mit en Co. internationale sleepdienst is uit 3ueenstown vertrokken om de „Celaeno" assistentie te verleenen. Het schip kan de reis langzaam voortzetten Uit Rotterdam wordt nog gemeld: Een telegram van hedenmorgen, door den kapitein van de „Celaeno" naar de reederij afgezonden, meldt, dat het schip de reis langzaam voortzet en dat men met eigen middelen zal trachten de schade voorloopig te herstellen. Een uitkomst voor Haarlem Nadat Zondag het wetsontwerp tot rege ling van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten verschenen was, hebben wij ons Maandag j.l. tot den wethouder voor de financiën van de gemeente Haarlem, Mr. M. Slingenberg, gewend en hem gevraagd of z.i. het verschenen wetsontwerp inder daad een verbetering van den financieelen toestand der gemeente Haarlem ten gevolge zou hebben. Mede omdat de heer Slingenberg nog niets anders dan een uittreksel van het ontwerp gelezen had, kon hij ons geen bescheid op onze vraag geven, maar onmiddellijk werd de afdeeling Financiën van den gemeente secretaris aan het werk gezet om een exem plaar van het wetsontwerp aan te vragen en daarna berekeningen te maken om te zien in hoever Haarlem met het aanhangige wetsontwerp geholpen zal zyn als de Sta- ten-Generaal er hun goedkeuring aan hech ten. Het gevolg is, dat de heer Slingenberg ons nu kon mededeelen, dat een regeling op den voet van wat in het wetsontwerp is aange kondigd een zoo groot voordeel voor Haar lem zou beteekenen, dat zij weinig minder dan een uitkomst zou zijn. De gelykmaking. van de belastingheffing in Haarlem en de omliggende gemeenten een levenskwestie voor Haarlem komt er door in de goede richting. Wanneer het nu aangekondigde wetsontwerp wet wordt en eenigen tijd zal hebben doorgewerkt zal het verschil in belastingdruk in Haarlem en in Heemstede niet groot zijn. Uit den aard der zaak zullen wij nog wel gelegenheid hebben eenige besprekingen aan dit onderwerp te wijden, maar wie zich her innert met hoeveel aandrang wij bij de grens- wyziging van Haarlem een betere regeling van de financieele verhouding tusschen Ryk en gemeenten hebben bepleit, kan zich voor stellen dat wij ons zeer verheugen over de uitkomsten van de voorloopige berekeningen van onze afdeeling financiën. Het zal, zien wy de zaak goed, ook voor gemeentebesturen van groote steden, die van goeden wil zijn, nu mogelijk worden te wed ijveren met andere gemeentebesturen om hun gemeente voor iederen belastingbetaler aan- trekkelyk te maken als woonplaats. laat. En de Noordam die zyn vaart niet onmiddellijk had kunnen vermnideren, voer met zijn steven midscheeps aan stuurboord, in de Cornelia Marie. Een groot gat werd in genoemd Rijn schip geslagen. Om zinken te voorkomen hebben de sleepboot Marie I en de Keul- schevaart 12 de Cornelia Marie wegge sleept naar de Kreek, waar zij het Ryn- schip aan den grond hebben gezet. Persoonlijke ongelukken kwamen by de aanvaring niet voor. Het Rijnschip was ge laden met flesschen zoutzuur en vaten carbid. Met het oog op het gevaar voorde lad'ing zijn op het schip mensclien achter gebleven om eventueele maatregelen te treffen. Een Wolff-telegram uit Leipzig meldde gisteravond De „Graf Zeppelin" is om 1 uur, komende van Zwickau boven Flauen gekomen. Het luchtschip was zeer laag, zoodat men de luchtreizigers in dt gondels kon zien zitten. Hot publiek in Plauen juichte het luchtschip geestdriftig toe. Na Plauen koerste de „Graf Zeppelin" naar het Z. O. De „Graf Zeppelin" is om 2 u. 35 (M. E. T.), komende uit oostelyke richting, in Neurenberg waargenomen. V. D. meldt uit Friedrichshafen: Gistermiddag te vyf minuten over twee vloog het luchtschip „Graf Zeppelin" boven de stad Bayreuth. Te half vyf werd het beven Bieberach gezien, koers zettende naar Friedrichshafen. deze stad hadden zich vele duizenden personen verzameld om ge tuigen te zijn van de aankomst van het luchtschip. Uit alle deelen der wereld wer- dcr telegrammen met gelukwenschen ont vangen Te vyf minuten vóór vijf kwam het luchtschip in het gézicht van de stad. Het kruiste eerst over de Boden'see. Na een lan dingsmanoeuvre. die 25 minuten duurde, is het luchtschip ten slotte tegen half zes vlot geland. De H.-N. A. F. D. neemt een werktuig kundige en materiaal mede Omtrent de averij, welke het derde vlieg tuig H.-N.A.F.C. in Br.tsch-Indië by Cawn- pore heeft gekregen, deelt de directie der N. I. L. het volgende mede: Uit een telegram, ontvangen van de be manning, Prillwicz, Wegner en Lischer, blijkt het volgende: Op weg van Nasirabad naar Allahabad heeft het vliegtuig met krachtigen tegenwind t' Kampen gekregen en is door de duisternis overvallen, alvorens het doe. was bereikt. De eerste bestuurder heeft toen een landing uit gevoerd op de renbaan van Cawnpore. Hierby heeft het ünkerwiel een lage hooischelf ge raakt d e op de renbaan lag. en is het linker' gedeelte van het landingsgestel beschadigd. Het hedenmorgen vertrokken vierde vlieg tuig heeft een specialen werktuigkundige en het benoodigde materiaal medegenomen. De post werd onmiddellyk per trein door gezonden. De H-NAFD naar Indië gestart Precies kwart voor 7 hedenmorgen is de H-NAFD gestart van Schiphol. Vóór het vertrek werd de bemanning toegesproken door den heer Enthoven van de Ned. Indi- sche luchtvaartmaatschappy, die hun een goede reis wenschte. Zooals men weet, be staat de bemanning uit den eersten bestuur der J. Schott, den 2den stuurman le luit. C. J. J. M. Waltmann en den werktuigkun dige D. G. P. Seaton. Behalve deze beman ning is met het vliegtuig medegegaan de speciale lasscher der Fokker-fabrieken, de heer Weichman, die onderdeelen heeft me degenomen voor het door den heer Prillwitz bestuurde vliegtuig, dat avery heeft gekregen te Cawnpore. Het 4e vliegtuig heeft een grootere lading post medegenomen dan de vorige machine en wel tot een totaal gewicht van 237 K.G. Er was ook heden weer voor het vertrek van Schiphol groote belangstelling van de zyde van het publiek. Het s.s. Noordam ramt een Rynschip. Gisterenmiddag voer op de Maas ter hoogte van Strekdam, komende uit de richting IJssslmonab, de sleepboot Reso luut, kapitein J. S., met achter zich drie Rijnsehepen. Twee van de drie lagen naast elkaar, de derde kwam achteraan in den sleep. Het was de Cornelia Maria met aan boord schipper J. W. H. Toen men in d'e bocht, van de rivier kwam, ontdekte men plotseling dat de sleep tegenover de Noordam kwam te liggen, die door vier sleepbooten werd gesleept. De kapitein van de Resoluut, die de Noordam niet had zien aankomen, trachtte zyn sleep nog bytyds te draaien. Hy gaf daarbij ver schillende signalen, maar het was reeds te In Zweden is men op het origineele denk beeld gekomen, om lulstervergunningen te verleenen voor den tyd van één maand, dit ten gerieve van hen, die zich eerst een radio-toestel willen aanschaffen op proef, doch hiervan vroeger vaak afzagen wegens de noodzakelijkheid van een aanvrage voor luistervergunning voor één jaar. In November a.s. zal te Ottawa een radio conferentie worden gehouden, waarby de volgende regeeringen vertegenwoordigd zul len zyn: Vereenigde Staten, Mexico, Cuba en Canada. Men zal voornamelijk de toe- wyzing der verschillende golflengten behan delen. Voorts zal, in December In de Vereenigde Staten een Congres worden gehouden, waar in voornamelyk het vraagstuk van de ener gie-verhooging zal worden besproken. Men is het er namelijk niet over eens, of het aantal stations, dat met een energie tus schen 15 en 50 KW. werkt, moet worden verminderd, of dat men in het bestaande aantal geen wyziging moet brengen, daar men door een vermindering duizenden far mers en bewoners in afgelegen streken hun radiogenot zou ontnemen. Een vooraan staand persoon in d< Amerikaansche radio wereld meent zelfs, dat het noodzakelyk is. méér vergunningen uit te reiken voor 1050 watt-stations! NIJMEGEN, 4 Oct. Hedenmiddag aan vaardde de nieuw benoemde prof. in de dog matiek prof. dr. G. T. Kreling O. P. zyn hoogleeraarsambt aan de R.K. Universiteit te Nijmegen met een rede over den aard der heilige godgeleerdheid. mill urn n il in iimii v.. Het Ned. ss. „Celaeno" is op den Atlanti schen Oceaan In den storm beschadigd. Het schip kan echter de reis langzaam voortzetten. Schepen ter assistentie bevin den zich in de nabijheid. De algemeene herziening der telefoonta rieven. Een „gesprekkentarief" wordt wen- schelyk geacht, evenals verlaging van het ta rief voor gesprekken over korten afstand. Hedenmorgen kwart voor zeven is da H- NAFD gestart voor de vlucht naar Indië. Nadere bijzonderheden over de landing van het derde postvliegtuig te Cawnpore. Te Amsterdam is geopend de tentoonstel ling betreffende den arbeid van onvolwaar dige arbeidskrachten. Tusschen 's-Gravenhage en Buenos Aires is een kruisgesprek gevoerd, dat uitstekend geslaagd is. De verdeeling der golflengten voor de ver schillende radio-stations is nog steeds niet definitief geregeld. Te Amsterdam is gisteren de verificatie vergadering gehouden van de Ned. Spaar- verzekering voor. Katholieken. Volgens mede- deeling van den curator zon 40 kunnen worden uitgekeerd. De 3-Octoberfeesten te leiden. De „Graf Zeppelin" is te Friedrichshafen teruggekeerd. De toestand in de ijzer-industrie in het Ruhrgebied wordt als buitengewoon ernstig beschouwd. Dr. Stresemann zal einde dezer maand zijn werkzaamheden weer hervatten. Inzake de demonstraties te Wiener Nen- ztadt op 7 October is overeenstemming be reikt. De Servische Boerenbond kondigt een scherpen, parlementairen strijd aan. rvüLlLU't// Barometerstand 9 uur v_m.: 7.72, stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.57 uur. Hoogste barometerstand 7.72 mJd. te Breslau. Laagste barometerstand 7.49 mM. te Vardö. Verwachting: Zwakke tot matigen Ooste lyke tot Zuidelyken wind, licht tot halfbe- wolkt, later toenemende bewolking, droog weer, iets warmer. Op den Rijksstraatweg AmsterdamHaarlem geraakte hedenmorgen nabij Amsterdam de auto van den heer J. v. Z. te Leiden in brand. Foto van den verbranden anto. AFD. III op VRIJDAG 5 OCTOBER 's avonds te uur in het gebouw St. Bavo. AGENDA: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Bespre king ontwerp-program 1929 der R. K. Staatsparty. 4. Verkiezing der afge vaardigden voor de Prov. Kies- vereen. en den Rykskieskring Haar lem. 5. Rondvraag en sluiting. HET BESTUUR. Tot K. V. m behooren alle leden, die links van het midden der Kruis weg, Kruisstraat, Groote Houtstr„ Plein en Dreef wonen. N.B. Persooniyke convocaties wor den niet gezonden. Allen dus present In Duitschland heeft men thans eo goede oplossing gevonden van het vraagstuk wat er met de geconfisqueerde toestellen vai betrapte „Schwarzhörer" moet gebeuren Aanvankeiyk gingen deze toestellen over ii handen van de Rykspost, thans vervalt hei eigendomsrecht echter aan den Staat, dl« hiervan een goed gebruik weet te maken door ze ter beschikking te stellen van juridi sche autoriteiten, gevangenissen, liefdadig heidsinstellingen, oorlogsinvaliden en oor- logsblinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1