xm Rechtszaken f DERDp BLAD NIEUWE HAART.EMSCHE COURANT VRIJDAG 5 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 Een ongeluk „Laat los, ik ben een moordenaar" De motor sloeg af Lady Heath verbetert het hoogterecord Reclame LUCHTVERKEER Ook een nieuw groot Engelsch luchtschip De Helicoptère Waar is von Hühnefeld Ned. Ind. Luchtvaart-Mij. Het verkeer op de vliegvelden Waaghalzerij De ond<M"scheiding van prof. Junkers LEGER EN VLOOT De berooving van den ouden banklohper op den Singel te Amsterdam In hooger beroep voor het Amsterdamsche gerechtshof Opzettelijke brandstichting Het gebeurde te Zundert d. leening 1911, van f 185.000, nos. 34, 46, 49, 61, 76, 79, 102, 125, 175A en B.., 181A en B en 183 A en B; Vrijheidsberooving De verduistering bij de Rotterdamsche Bank- vereeniging De „Graf Zeppelin' De „De Ruyter' „Evertsen" en De Marineraad Muziek in bioscopen FINANCIËN N.V. Philips gloeilampen fabriek te Eindhoven Vereenigde Kon. Papier fabrieken MARKTNIEUWS V1SSCHERIJ. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Nederlandsche Federatie van vereenigingen van bedrijfs- pluimveehouders Internationaal Congres van den vee- en vleeschhandel De Pluimveedagen te Wageningen r H^/ WCNDVK HOEK BEU&PASAGe A.-Um ERPaH rakken heeft. Hij vermag zelfs de kleuren van voorwerpen te noemen. Zijn bijzondere gezichtsvermogen stelt hem in staat, door metaal, papier en andere ma terie heen te zien. Dat men hier niet te doen heeft met telepathie, doch met werkelijk stoffelijk zien, blijkt hieruit, dat Benito, die bijvoorbeeld een brief tusschen twee meta len platen duidelijk kan lezen, daartoe niet in staat is, als men in plaats van metalen platen, twee stukken hout neemt. Door hout ziet hij niet. Toen hij zelf tot deze ontdek king kwam, was hij in het eerst hevig ont steld. maar spoedig was hij er over heen. Er zullen eerlang proeven met het wonder kind worden genomen door een uit artsen en psychologen samengesteld comité. Te Amsterdam verspreidde een groepje kinderen, dat op de Jacob van Lennepkade bij de Lootsstraat aan het spelen was, op een zeker moment het gerucht, dat er een kind zou ziin te water gevallen. De politie toog aanstonds aan het werk om op de aangewezen plaats te dreggen, maar nadat zij eenigen tijd daarmee vruch teloos was voortgegaan en intusschen ook geen aangifte was gedaan, dat er in de om geving ezn kind werd vermist, begon zij te vermoeden, dat hier van een verdrinking geen sprake was. ïnti-ssehen zette zij het dreggen nog geruimen tijd voort onder groote belangstelling van de buurtbewoners. In een der -vorige nachten wilden de te Ittervoort nabij de Belgische grens surveil- leerende rijksambtenaren een zich daar be vindend verdacht uitziend persoon aanhou den. Op de sommatie tot stilstaan ging deze echter p*>n -den he**T. De kommies B. ehm achterna en wist hem in te halen. Het aanhouden ging evenwel niet zoo gemakke lijk, aangezien da onbekende zich krachtda dig verzette. Bij de ontstane worsteling, waarbij de vreemdeling uitriep: „Laat los, ik ben een moordenaar", sloeg hij met een mes van zich af, waardoor B. ernstige verwon dingen fl-"! 7'in hadden opli«p en verdachte gelegenheid kreeg er met zijn bagage weer van door te gaan. Door het lossen van een drietal schoten, welke doel troffen, viel hij weer in handen der ambtenaren, die hem vervo1cpen«s duti d-T marechausee te Grathem overbrachten. De op hem bevonden goederen bleken bij on derzoek afkomstig te zijn uit de woning van kapelaan Frissen te Grathem, waar dien nacht ingebroken was. De inmiddels ontbo den geneesheer, die de wonden van den ver dachte onderzocht^ constateerde slechts schampschoten, welke niet van ernstigen aard waren. Na te Roermond ter beschikking van de justitie te zijl. gesteld, blcerc, volgens de .Msb.", weldra, dat men te doen had met den Zaterdagnacht uit het krankzinnigen gesticht te Venray ontvluchten L. uit Maas tricht, die reeds meerdere jaren in gevange nissen en krankzinnigengestichten heeft doorgebracht. Hij werd weer op transport naar Venray gesteld. is de „Graf Zeppelin" bij zijn tocht langs den Rijn door een Fransch vliegtuig bege leid. Niet boven Doom Dr. Eckener heeft tegenover een specialen verslaggever van het Wolff bureau het be richt dat de „Graf Zeppelin" ook Huize Doorn zou bezocht hebben, met stelligheid ontkend. Het luchtschip heeft van Nijmegen uit recht op Rotterdam aangestevend. Reeds lang van te voren was besloten, dat de tocht over de Noordzee van - Rotterdam uit zou worden begonnen, omdat Rotterdam met zijn verlichte haveninstallaties 'het beste uit gangspunt voor een dergelijken tocht over zee is. Huize Doom ligt ongeveer 20 KM. ten Noorden van den weg, welke het lucht schip genomen heeft Te Doorn kan men van het luchtschip iets gezieu noch gehoord hebben. Het is derhalve volkomen verzon nen, wanneer wordt beweerd, dat de be woners van Huize Doorn het luchtschip heb ben toegewuifd. Het is geen oogenblik het voornemen van dr. Eckener geweest op Doom aan te sturen. Dinsdag naar Amerika Dr. Eckener heeft medegedeeld, dat het luchtsch'p Dinsdag a s. voor het vertrek naar Amerika gereed zal zijn. Het luchtschip zal ongeveer 250.000 kubieke meter blauwgas dat in plaats van benzine gebruikt wordt meevoeren. Met deze hoeveelheid zal het luchtschip 130 uur kunnen vliegen. Op den tocht naar Amerika gaan, behalve de uit 32 man bestaande bemanning, 16 pas sagiers mee, waaronder v er betalenden. namelijk vier Amerikanen, die In Duitsch- land vertoeven en per Zeppelin naar New- York terug wi'len. Z j betaler voor den over tocht 3000 dollar per persoon. Het rijks ministerie voor verkeerswezen heeft drie plaatsen aan boord geresserveerd. Voorts gaan twee radiospeclalisten en zes journalisten mee. Van het Marine-vliegtuig F. 6 van het vliegkamp De Kooy is gisteren bij het star ten de motor afgeslagen. Het toestel is dicht in de nabijheid neergekomen en beschadigd Er hebben geen persoonlijke ongevallen plaats gehad. Een H. N.-telegram meldt: Lady Heath, de bekende aviatrlce, heeft te Croydon het j hoogterecord verbeterd, door tot ruim 26.000 voet of bijna 5 mijl te stijgen. Zij deed dit in een Moth-vliegtuig. voorzien van een Cir rusmotor. De hoogte werd geregistreerd op een verzegelde barograaf. Onder deu titel „Het Goed dat Bona doet" geeft de N.V. Margarine-verkoopcombinat'e, Ant. Jurgens-Margarinefabrleken een boekje uit. waarin de voordeelea geschetst worden, welke volgens de firma met het koopen van Jurgens „Bona"-Margarine bereikt kunnen worden. Het boekje is met eenige frissche teeke- ningen geïllustreerd. De „R 10X" reeds voor de helft gereed Reuter meldt uit Londen: De bouw van het reuzen-luchtschip „R. 101" te Cardington bij Bedford is thans reeds voor de helft gereed. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden rekent men er op, dat het luchtschip tegen Kerstmis ge heel gereed is. Het luchtschip is bestemd om' vluchten te doen naar Australië. Indië en Egypte Het zal grootsr worden dan de nieuwe Duitsche Zeppelin. Het gewicht bedraagt slechts 150 Engelsche tonnen met passagiers, lading en brandstof. Een N. T. A.-telegram uit Valenciennes meldt: De auto-gyro De la Cierva ls gisteroch tend van le Bourget vertrokken en landde hier vlot. Om 1.30 ging het toestel na benzine Ingenomen te hebben door naar Brussel. Een N. T. A.-telegram uit Londen meldt: Volgens berichten uit Indië ontbreekt sedert Maandag ieder bericht aangaande de vlucht van v. Hulmefeldt. Ma-ndag was hij uit Calcutta opgestegen naar Siam. Men zou over het verblijf der vliegers bezorgd zijn, vooral daar zij Maandag reeds wegens een motordefect teruggekeerd waren. Men vreest dat de reparatie onvoldoende is uit gevoerd. Eenigen tijd geleden ls de oprichting ge meld der Ned.-Ind. Luchtvaart Mij, te Am sterdam, waarin deelnemen een aantal groo te banken, cultuur- en scheepvaart-maat schappijen en industriëele ondernemingen. Blijkens Staatscourant No. 194 is de Konin klijke goedkeuring gehecht aan de akte van oprichting der maatschappij. Het kapitaal bedraagt 10.000.000, ver deeld in 400 aandeelen, elk groot 25.000, waarvan geplaatst 109 aandeelen, waarop gestort 746.250. Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende de maand September aange daan door 657 vliegtuigen van het regelmatig burgerluchtverkeer en door 273 militaire vliegtuigen van Leger en Marine, terwijl 52 extra vliegtuigen aankwamen en vertrokken. Voorts had er een aantal proef- en rond vluchten plaats, terwijl het aantal plezier vliegers 1170 bedroeg. Het aantal vertrekkende, aankomende en transito-passagiers over September 1928 be draagt 1468 (tegenover 1543 in September 1927), terwijl aan goederen enz. werd ver voerd 92.000 k.g. (tegenover 61.200 k.g. in September 1927). Waalhaven," de luchthaven van Rotterdam, werd gedurende de maand aangedaan door 400 verkeersvliegtuigen en door 52 militaire, terwijl er 119 speciale vluchten (proef- en photovluchten) met K. L. M.-machine- plaats hadden, 311 vluchten met Pander- vliegtuigen van de Rotterdamsche Aero Club en 27 vluchten met particuliere vliegtuigen. Het aantal pleziervliegers bedroeg 593, waar voor 36 vluchten werden uitgevoerd. Het aantal bezoekers bedroeg 16.000, waarvan 235 schoolkinderen. Wolff meldt uit Kassei: De kunstvlieger Glarden is er in geslaagd met een passagier gedurende 13 min. 32 sec. omgekeerd te vliegen. Ter erkenning van de verdiensten van nrof. Hugo Junkers voor de luchtvaart is hem in opdracht van het bestuur van de Oostenrijksche Aeroclub de gouden medaille van verdienste overhandigd, die na den oorlog voor den eersten keer overhandigd werd aan dr. Hugo Eckener, in verband met diens Amerikaansche reis met het luchtschip Z. R. III. De medaille, die in de eerste dagen van de vliegsport werd ingesteld en aan de eene zijde de beeltenis van de klas sieke duif vertoont, draagt aan de keerzijde de inscriptie: „Aan den bouwer van de „Bre men" De Oostenrijksche Aeroclub". L Het Amsterdamsch gerechtshof heeft gis teren in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 27-jarigen Hendrik Kikkert en den 30-jarigen Pieter Veldhuyzen, die op 5 Juni 1.1. door de Vierde Kamer der Amsterdam sche Rechtbank schuldig verklaard werden aan de bekende berooving van den 78-jari- gen banklooper der firma J. A. Matthes Co. Zooals men weet, werd den ouden bank looper op 15 Februari 1.1., 's voorm. tien uur, op den Singel te Amsterdam bij de Treeft- steeg een tasch ontrukt, weike 15000 aan bankpapier en ongeveer 20.000 aan effec ten bevatte. Het O. M. had tegen ieder drie jaren ge vangenisstraf gevorderd. De Rechtbank, op 5 Juni 1.1. uitspraak doende, overwoog, dat men hier te doen had met een ernstig feit, op brutale wijze uitgevoerd, terwijl de verdach ten een dergelijk feit reeds eenige maanden te voren hadden beraamd. Daarom legde zij aan Kikkert een gevangenisstraf op voor den tijd van drie jaren en negen maanden en aan Veldhuyzen van vier jaren. Zoowel de verdachten als net O. M. waren van het vonnis in hooger beroep gekomen. Gedagvaard waren een 19-tal getuigen charge en negen getuigen a décharge. Ver dedigers in deze instantie waren mr. Benno J. Stokvis voor Kikkert en voor Veldhuyzen mr. J. de Vrieze, die echter wegens onge steldheid vervangen werd door mr. D. Wier stra. Beide verdachten ontkenden desgevraagd met de zaak iets uitstaande te hebben. Hierna ving het verhoor van de getuigen èt charge aan. Zoo trad het slachtoffer van den overval, de 78-jarige Paulus Woortman, die al 45 jaar voor de firma J. A. Matthes en Co. „geloopen" had, voor het hekje. Hij vertelde nogmaals, hoe hij dien morgen aan de even zfjde van den Singel aan den hui zenkant liep. Hij had de citybag met de 15000 aan Nederlandsche bankbiljetten in de rechterhand. Vlak bij de Treeftsteeg werd hem de tasch van achteren uit de hand gerukt President :„Herken je een van die ver dachten, Woortman?" Get. (de verdachten met aandacht opne mend) „Neen, Edelachtbare". Get. D. Boonstra verklaarde, dat hij langs de Heerengracht aan de even zijde liep. Op een gegeven oogenblik werd hij geraakt door het voorwiel van een fiets. Get. keek den wielrijder goed aan en kon later verklaren, dat deze man K. was geweest. President: „Nou, K.?" Verd. K.: „Meneer heeft gedroomd!" Pres.: .Meneer heeft je pertinent herkend op denzelfden dag, dat je op stap bent ge gaan met een hoop geld. Voor dat uitstapje kun je geen enkele reden opgeven". Vèrd. K.: „Ik had het Piet V. beloofd Pres.: „Mooi excuus!" Van get. E. Schreuder, die vroeger op Za terdagen en Zondagen bij den vader van K als kellner heeft gefungeerd, blijkt, dat hij op 9 Maart aan K. in het Huis van Bewa ring een brief heeft gezonden, waarin hij o.m. geschreven had: „Kop boven water houden, oude jongen, ik weet zeker, dat je het laatst lacht Te kwart over één werd de zitting ge schorst, tot 2 uur. Na de pauze werd een aanvang gemaakt met het verhoor van de getuigen Él décharge. De stucadoor C. M. Rodermond vertelde dat zijn broer hem den Zondag na het gebeurde op het voetbalveld gesproken had. Het geval van de berooving kwam toen ter sprake. Get.'s broer zei toen: „Henk kan het niet gedaan hebben, omdat ik nem zelf in het café van zijn vader gezien heb". Door den president geroepen, kwam hierna de bedoelde E. Rodermond met een woedend gezicht op het hekje toeloopen. „D'r bestaat een familieveete tusschen ons. Edelachtbare", legde hij uit. Vervolgens verscheen de caféhouder K„ vader van den verdachte. De president wees hem op het gevaar van j meineed. Get. bleef volharden bij zijn ver- klaringen, voor de Rechtbank afgelegd. Op j den dag der berooving was zijn zoon om ongeveer 11 uur 's morgens gewekt; Henk had dien ochtend in bed gelegen. Ook de broer van verd. K„ als getuige ge hoord, bleef volhouden dat verd. om half elf nog in zjjn bed lag. Pres.: „Dus het is niet waar. dat er tus schen jou en je vader een plannetje op touw is gezet om Henk aan een alibi te helpen, zooais de buffetjuffrouw verklaard heeft. Komt U eens hier, juffrouw!" De buffetjuffrouw bleef volhouden, dat ze eerst door de familie K. was omgepraat om mee te liegen, maar dat ze tot bezinning ls gekomen en nou de waarheid gesproken had. Pres.: „Een van beiden pleegt meineed!" Get. E. de Meyer, die bij de behandeling dezer zaak door de Rechtbank wegens mein eed is gearresteerd, werd vervolgens gehoord ten behoeve van verd. V. Zijn mededeeJin- gen waren van dien aard. dat de president l op een gegeven moment uitriep: „Ik wil j dien man voor een nieuwen meineed be waren: aan zijn verklaringen hecht ik niet het minste gewicht!" En zich tot den veld wachter wendend„Neem hem zoo gauw mo- geiijk weer mee!" (onderdrukt gelach). Te 10 minuten voor vier werd de verdere behandeling wegens ziekte van Mr. J de Vrieze, die had doen weten dat hij er prijs op stelde, zelf voor verd. V. te pleiten, ge schorst tot 12 October des middags te twee uur. Mr. de Vrieze had zich doen vervangen door mr. D. Wierstra. Evenals in eerste instantie trad de heer A. de Hoop, administrateur van den Nederland- schen Bioscoopbond, als gemachtigde van den verdachte op. Desgevraagd erkende hij de telastegelegde feiten. De heer De Hoop heeft vervolgens het standpunt van den Bioscoopbond uiteenge zet Aan de hand van de parlementaire de batten betoogde hij, dat de Bioscoopwet de exploitatie van het geheele bioscoopbedrijf, dus ook de muziekvergunning, regelt en dat dus volgens art. 151 van de gemeentewet het bestaande art. 271 van de Haagsche politie verordening ten aanzien van het bioscoop bedrijf geen rechtskracht meer heeft. Spr. :~ees ei op, dat reeds vier kantonrechters het met den Bond eens zijn gebleken te ziin Het vergunningsstelsel regelt wel degelijk het geheele bedrijf, de muziek maakt een 'uteoreerend deel uit van een bioscoopvoor stelling. De bedoeling van den wetgever blijkt duidelijk uit art. 7 lid. 2, van de wet, waar surake is van do exploitatie van het be drijf, Volgens art. 19 heeft dg gemeente al- 'een nog bevoegdheid ten aanzien van de handhaving der openbare orde en zedelijk heid in feitelijken zin. Ook de kwestie van afzonderlijke muziek tusschen twee films in, achtte spr. hier van -sen betcekenis. De dans- en zangnummers worden ook tusschen de films door gegeven Waarom dus geen muziek? De bioscoopbond verleent alle mogelijke medewerking voor een goede uitvoering van de wet. Van den anderen kant mag men toch ook verwachten, dat de plaatselbke overhe den zich niet aan de wet trachten te ont trekken. Zonder muziek zijn toch bioscoop voorstellingen niet denkbaar. Spr. achtte het vonnis van den kanton rechter volkomen juist en vertrouwde dan ook, dat de rechtbank ,dit zal bevestigen. Het OM. waargenomen door mr. Enger, -equisitoir nemende, achtte de argumenten van den kantonrechter niet, steekhoudend en meende, dat, art 27 van de politieverorde ning, dat steunt on art. 188 der gemeente wet, nog wel degelijk van kracht is. Spr, vroeg dan ook vernietiging van het vonnis t, quo en veroordeeling van verdachte tot een boete van 0 50 subs. 1 dag hechtenis. Na re- en dupliek werd de uitspraak op 18 October bepaald. AMSTERDAM, 4 Oct. Het Gerechtshof al hier heeft heden bevestigd het vonnis van de Rechtbank te Utrecht, waarbij een 34-jarige slager uit Soest werd veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf, met aftrek van voor arrest, terzake dat hij in den nacht van 22 op 23 Mei 1925 brand had gesticht in een perceel te Soest, door een brandenden, in benzine gedrenktsn lap met het rieten dak in aanraking te brengen. De geheele woning, waar behalve verd. nog twee gezinnen woon den, brandde ai. De advocaat-generaal had bevestiging van het vonnis der Utrechtsche Rechtbank ge vraagd, doch verhooging van de straf, waar van hij de preventieve hechtenis niet wenschte te zien afgetrokken. De officier van Justitie bij de Haagsche rechtbank, mr. Hermans, heeft gisteren con clusie genomen inzake de vordering van de weduwe Van Meer, te Zundert, tegen den Staat en tegen de beide marechaussees Claassen en Gooien. Zooals men weet, is de man van eischeres in den nacht van 10 op 11 Januari 1927 bij een schietpartij doodgeschoten, toen de ma rechaussees in zijn café controle wilden uit oefenen ter zake van de Drankwet, waarte gen Van Meer zich heeft verzet. Op grond hiervan had de weduwe een schadeloosstel ling voor zich en haar kinderen gevorderd. Mr. Hermans concludeerde, dat eischeres in haar vordering tegen den Staat niet ont vankelijk zal worden verklaard, terwijl hij zich voor wat betreft de actie tegen de ma rechaussees refereert aan het oordeel der rechtbank, aangezien het O. M. bij het pro ces tegen deze gedaagde niet is betrokken. Dë uitspraak werd bepaald op 1 Novem ber. Gelder Zonen, te Amsterdam (rechthebbende op 1/4 gedeelte van het dividend over het boek aar 1928), voor de pref. aandeelen tot den koers van 110 pet. en voor de gewone aan deelen tot den koers van 150 pet. Deze in schrijving is alleen opengesteld voor de hou ders der thans uitstaande ƒ4.500.000 6 pet. cum. pref. aandeelen en 10.500.000 gew. aandeelen. Bij de inschrijving op een 6 pet. cum. pref. aandeel zullen moeten worden over legd 5 div dendbewijzen no. 18 van preferente aandeelen en bij de inschrijving op een gewoon aandeel 5 dividendbewijzen no. 17 van gewone aandeelen. Betaling 17 October a. s. Aan de toelichting ontleenen wij nog Na de laatste uitgifte van aandeelen in 1926 was het maatschappelijk kapitaal geheel ge plaatst. O.n, zoodra hiertoe behoefte bestond, de mogelijkheid to: het verkrijgen van nieuw werkkapitaal te openen,werd in 1926 het maat- schapp. kapit, van 15.000.000 op ƒ30.000.000 gebracht. Het gestadige toenemen van den omzet en het uitvoeren van voorgenomen uitbreidingen maken het wenschelijk, thans tot uitgifte van ncm. ƒ3.000.000 kapitaal over te gaan. Aan de op 9 October a. s. te hou den algemeens vergadering van aandeelhou ders zal machtiging worden gevraagd hiertoe over te gaan. Gedurende de laatste drie jaren werd op de cumulatief pref. aandeelen 7.8 pet. en op de gewone aandeelen 15 pet. divi dend uitgekeerd. De tot nu toe behaalde resultaten over het loopende jaar geven aanleiding te verwach ten, dat het over 1928, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, over het vergroote kapitaal, voor zoover dit deelgerechtigdis, gelijke dividenden zullen worden uitgekeerd Het reservefonds is bestemd tot dekking van verliezen der vennootschap en om, ingeval de winst over eenig boekjaar niet groot ge noeg is, 6 pet. op de pref. aandeelen te kun nen uitkeeren, het ontbrekende daaruit aan te vu:len. Uit het reservefonds mag echter geen uit- keering aan aandeelhouders geschieden voor zooverre daardoor het fonds zou dalen bene den het bedrag dat de winst- en verliesreke ning eventueel mocht debet staan. De rente welke dit fonds afwerpt, wordt bij zijn kapi taal gevoegd. Zoodra en zoolang het reserve fonds 25 pet. van het geplaatste kapitaal bedraagt, zal de storting van 10 pet. der winst in het reservefonds niet meer plaats hebben, terwijl de rente, welke het fonds oplevert, alsdan als winst beschouwd zal worden. LEENINGEN ZEELAND Uitloting en aflossing van obligatien Ged. Staten van Zeeland maken bekend, dat zijn uitgeloot en na i Januari 1929 zul len worden afgelost de volgende obligation in provinciale leeningen a. leening 1908, van ten hoogste f 175000, no.s 27, 112A en B en 130B b. leening 1909, van ten hoogste f 265.000, nos. 4, 6, 7, 22, 47, 73, 87, 89, 96, 116,132, 142 en 255 c. leening 1910, van f 100.000, no. 98 e. leening 1913, van f 105.000, nos. 43 en 66- f. leening 1914, van f 81.000, no. 26 g. leening 1914/15, van f 590.000, nos. 22, 120, 172, 178, 189, 219, 258, 266, 305 en 368 h. leening 1924, van f 1.000.000, nos. 50, 78, 542, 624, 702, 709, 732, 745/ 746 en 830. Het Gerechtshof te Arnhem heeft uit spraak gedaan ln de zaak betreffende het opsluiten van een oude vrouw te Kolmsgate door haar familieleden, die wegens vrijheids, berooving terecht hebben gestaan Zoowel den man van de opgeslotene vrouw, den zoon en diens vrouw had de politierechter veroor deeld tot twee maanden gevangenisstraf. Het Hof heeft dit vonnis bevestigd. De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren veroordeld den 37-Jarigen procuratiehouder J. G. v. d. E. B. die terecht had gestaan wegens verduistering van 16.000 ten na- deele van de Rotterdamsche Bankvereeni- ging tot 2 Jaar en 6 maanden gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis- straf. De eisch van het O. M. was geweest 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Een klacht van Fransche bezettings autoriteiten. Wolff meldt uit Friedrichshafen: Naar de bijzondere correspondent van het/ Wolffbureau. verneemt, hebben de Fransche berettingsautoriteiten er de aandacht op ge vestigd. dat de „Graf Zeppelin" op zijn jonasten tocht over Wiesbaden is gevlogen ofschoon het vliegen over het bezette gebied krachtens de bepalingen van het vredesver drag niet veroorloofd is. Dr. Eckener heeft het Duitsche Rijks ministerie. voor Verkeerswezen medege deeld, dat de meteorologische omstandig heden hem er toe hadden genoopt zijn koers over Wiesbaden te nemen. Het is aan te nemen, dat de aangelegen heid daarmede van de baan is. Bovendien Blijkens bij het departement van defensie ontvangen bericht zijn Hr. Ms. torpedo- bootjagers „De Ruyter" en „Evertsen" op uitreis naar Ned.-Indië, in den avond van 3 October voor Marseille ten anker gekomen. Naar vernomen wordt, is eerlang te ver wachten de samenstelling van den Marine- raad, bedoeld in de op 1 October in werking getreden Marinescheepsongevalienwet. Te verwachten is, dat als voorzitter van den Marineraad zal optreden mr. G. Kir berger, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, en als diens plaatsvervanger de raadsheer in den Hoogen Raad mr. B. M. Taverne. Een prineipiëeie kwestie behandeld voor de Haagsche rechtbank In hooger beroep is gisteren voor de straf kamer der Haagsche Rechtbank behandeld de zaak tegen den heer E. Viskoper directeur van het Apollo-theater te 's-Gravenhage, die gedagvaard was ter zake van het op 5 April j 1. in zijn thater toelaten van muziek zon der vergunning van den burgemeester. Zooals men weet, stellen de bioscoop-direc teuren zich op het standpunt, dat, waar het geven van begeleidende muziek bij een film- vertooning annex 13 aan het bioscoopbedrijf, zij naast de krachtens de Bioscoopwet ver strekte bioscoopvergunning geen afzonder lijke muziekvergunning van den burgemees- ter noodig hebben. De Haagsche kantonrechter deelde deze opvatting en heeft dan ook den verdachte ontslagen van rechtsvervolging. Van dit von nis was het O.M. in hooger beroep gegaan. Naar de „Msb." verneemt, zal in een op 22 October a.s. te houden buitengewone al- gemeene vergadering N.V. Philips Gloeilam penfabriek te Eindhoven worden voorgesteld het statutaire kapitaal dat nu 40 millioen bedraagt te verhoogen tot 100 millioen. Uitgifte van ƒ900.000 6% cum. pref. aandeelen en 2.100.000 gewone aandeelen. De Nederlandsche Handel Maatschappij, de Twentsche Bank en de N. V. Algemeen Effectenkantoor berichten, dat zij 10 dezer de inschrijving open: tellen op 9.00.000 6 pet. cum. pref. aandeelen en op 2.100.000 gewone aandeelen der N. V. Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van PURMEREND, 3 Oct. („Afslagver. Beemster, Purme- rend en Omstr.") Aardappelen f i1,44 per zak, 25 kg); slaboonen i a.203.25, snijboonen f 36.45 per zak (15 kg); tomat n, A 1317 ct., B 1319 ct.. C 6—10 ct., bonken 912 ct. per kg; bloemkool f 21, roode kool f 4—12.50, witte kool f 7—iï.50, savoyekool f 7—12.50 per 100 kg; spruitkool f 1.703.10 r^i5 kg; spinazie 1 o.10—0.-73 per mnd. (kg«; sla f 12. w, andijvie f 1.40 3.40 per ïoö krop; bieten f 315 per 100a; wortelen f 81? per 100 bos; uien f 1.70—1.95, drielingen f 1.60 —1.90, nep f 2.20—3.40 per 25 kg; prei f n—16 per 100 bos; druiven f 6070 per 100 kg. Appelen, Bismarck- appel 1825 ct., Bramley Seedling 1825 ct., Fisher's Eerstling 1422 ct., Groninger kroon 16—23 ct., Present van Engeland 1632 ct., reinette, oranje, 1834 ct. Transparante de Crunseis 20—34 ct. per kg. Peren, Beurre Clairgeau 1018 ct., Beurré de Mirode 1017 ct., Beurré Hardy 1032 ct., Beurré Lebrun 1020 ct., boeren- groen 6—10V2, ct., Conseiller de la Cour 713 ct., Gieser Wildeman 10141/2 ct., Herzogin Elsa 8—13 ct., Kamper veen 79ct., Louise Bonne 2238 ct., maagdeperen 1318 ct., Nouveau Poiteau 915 ct., perzikperen 914 ct., soldat laboureur 8—15 ct., Triomphe de Vienne 22— 35 ct. per kg. AMSTERDAM, 4 Oct. (Bericht v/h. Veilinggeb. De Jong Koene). Fruit. Druiven Frankenthalers f 0.60 0.79, Alicanten f 0.580.78, Colman f 0.700.84, witte druiven f 0.52—0. 4, Reine Victoria f 0.400.54, alles p. kg; perziken extra f 0.18—0.24# perziken I f 0.100.16, meloenen karbonkels t 0.300.48, suikermeloenen t 0,24 0.52, netmeloenen f 0.180.36, ananasmeloenen 1 0.13 0.32 per stuk. Appelen. Goudreinetten extra f 36— 42, idem f 2430, BramÜi Seedling f 20—28, Present van Engeland f 26—36, Bismarck f 16—26, Godling Kes wick f 2030, Transparant de Cronsel f 3d58, Bloemée f 22—28, Zoete appe'en f 1622, Hollemans f 1822, Benderzoet f 18—22, Dijkman zoet 16—20, Notarisappe! f 2834 per 100 kg. Peren. William Duchesse extra f 30 36, id. I f 1824, Beurré Hardy extra f 3240, idem 1 f 2428, Seigneur d'Espère f 1834, Bonne Louise dVvranches f 3662, Triumpff de Vienne i' 2640, Beurre d'Amalie f 2228, Beurré de Mer de f 1413, Peurré Le Brun f 12—16, Bon Chrétien Williams f 20— 26, Maagdeperen f 16—2d, Diamantperen f 1216, Cale- bas de Tirlemont f 1628, Conseiller de la Cour f 2024, Sijsjesperen f 913, Marillat f 3240, Dr. Cornells f 16 24, Bergamot f 10—12, Harmsenperen f 1014, alles per 100 kg. Groenten. Bloemkool extra f 2022, idem I t 12 —18, kassniiboonen f 3844, snijboonen f 1824, enkele spercieboonen f 18—2/1, dubbele spercieboonen t 14—20, spinazie f 6—10, postelein f 612, :omaten f 9—16, alles per xoo kg; peen f 10—18, t ret f 1014. se'derie t 3f pieterselie f 24, raapstelen f 23 per 100 bos; sla extra f andijvie f 23 per 100 krop; komkommers gee' f 69f idem wit f 5r per 100 stuks; augurken fijn fijn f 3246, idem fijn f 2432, idem b«sterd f 1420, idem grof f 7—0 per 100 kg. BEVERWI'K, 3 Oct. (R.-K. Coöp. Tumderver. „Ken- nemerland." Spruiten X317Vi ct. per kg; snijboonen 16— 27 ct., spercieboonen z. dr. 1822 ct., dikke boonen 18— 27 ct., tomaten 8—14 ct. per kg; spinazie 40—60, sla 75— 100 ct., postelein d5—55 ct., andijvie 3055 ct. per kist; prei 1520 ct., selderie 34 ct., wortelen 1015 ct. pe< bos; bloemkool ie soort f 16—18, 2e soort f 8, roode koo f 10, groene id. f 57 komkommers f 812 per 100 stuks; knolselderie 5xo ct. AMSTERDAM, 4 Oct. Aangevoerd door 4 motorbotter en afgeslagen aan de Gemeente Vischhal De Ruyterkade. (Besommingen der botters 1 149*55i97«95)« Schar J 4.40 4.00, ki schol 910, handschol 1 1521, bot *1014, gr. tong 99.50, mid tong 3.406, kl. tong J 1.40 3 per kist. Uit de hand verkocht op het terrein aal 0.50— o.-o, bot ƒ0.200.45 per pond. Harde bokking ƒ2—3 5 xoo Garnalen 35. ENKHUiZEN, 3 Oct. Heden hebben 20 vaartuigen hier aangevoerd 51a pond hoekbot, 42 kisten garnalen, 65 man den nest en 103 pond hoekschar. De garnalen golden 5.60 6.20 per kist. Nest gold 45—46 ct. per mand, tot 2S.C5 30.10, schar 18.60 per 50 kg. AMSTERDAM, 4 Oct. Aardappelen. (Bericht v/d mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten 3.754, blauwen 3»75 3.00, bl. Eigenheimers 3.203.30, Eigenheimers 2.9 3.10, blauwe poters 2.502.75, bonte poters 2.502.75 'polder Eigenheimers f 2.802.90, blajwe Eu enheimers f 3.25—3.35, Bevelanders ƒ2. 52.*o Anna Paulcwhn Zand 3.253.50, Hillego mmer zandaardappelen t 2.80 2.90 drielingen 2V03.5, Dren s:he Eigenheimers 2.50 3.50 P- hl. DELFT, 4 Oct. Boter. Aanvoer 4^/8 en 7'i6 v. tezamen 930 kg. Prijs 2.252.65 p. kg. Handel gewoon. HALFWEG, 3 Oct. Eicrveihng. Aanv. er 4000 st. kippen- f 10 Handel vlug. SCHAGZi^1,4 Oct Vee. Aangevoerd paarden 250400. stieren 100190, 69 magere nelde koeien t tto280 12c vette koeien 250—402 M? 40 kalfk- eien 2003 o, 33 pin ken f 110t6o, 16 graskalveren 40.0, 25 nuchtere kal veren t 1326 magere schapen f143 vette schapen 3244 lammeren i' magere varkens 22>4 *p vette varkens 7478c. p. kg. 142 biggen 15—22. Kande matig. Boter Aanvoer 32 kg. a.20?,35 P- kg. ENKHUIZEN, 3 Oct. Aardappelen. Men besteedde heder brav 's 2.15225 per baa' o kg. Slaboonen cubbelc a. 5—2.85, enkele f 1.802.65 per zak kg) WEESP, 3 Oct. Paardenmarkt Op de na aairsmark waren aangevoerd 128 paarden, ponny's en utten. Hanoe gering. BA^'NEV aLDf 4 Oct* Eieren. Ter markt waren aange voerd 450.000 st. Prijs 910.65 Handel vlug. HOORN, 4 Oct. Kaas Aangevoerd 9 stapels labnekskaas 5^; 13 st. boerenkaas 54; 5 st. boerencomnussie t 56 9 st. fabrickscomm ssie 57, totaal 35.201 ke. i- andei matig. GOUDA, Oct. Kaas. Ter markt waren 294 partijen Prijzen 53—56, njksmerk ie s. 5862, 2e soort 53—57 zware. Handel vlug. Dezer dagen hield bovengenoemde Fede ratie een algsmeene vergadering te Wage- ningen, onder leiding van den heer F. H. Burgers, voorzitter. De voorzitter deelde mede, dat de Federa tie heeft medegewerkt tot georganiseerde pullorumbestrijding. De kosten bedragen 5 cent per kip. Thans is de bestrijding aan den gang op 7 bedrijven. Wie minder dan 8 pet. puliorum heeft, krijgt een certificaat. Met betrekking tot het Rijksinstituut te Beekbergen, deed de voorzitter mededeeling van een brief van Minister Kan, waarin wordt gezegd, dat de A.N.P.V. wil samen werken met de Federatie, wat de Minister gewenscht vindt. De A.N.P.V. wil medezeg genschap in het Rijksinstituut, waardoor het bestuur daarvan zou moeten worden uitge breid. Het bestuur stelde voor den minister te berichten, dat de Federatie met 80.000 leden ais centrale vereeniging tegen dit voorstel is. De A.N.P.V. is een vereeniging van enkele honderden fokkers. Gezamenlijk beheer van het Rijksinstituut wordt ontra den, omdat de inzichten van bonden als de A.N.P.V. telkens wisselen. Andere vereeni gingen zullen eveneens medezeggenschap komen vragen. Dit antwoord werd met algemeene stem men goedgekeurd. Daar Engeland binnen afzienbaren tijd zal eischen, het merken van onze eieren en we dan gereed moeten zijn met een wetsont werp, werden de directeuren der veilingen te Venlo, Arnhem, Roermond, Enschedé en Leeuwarden aangewezen, dit gereed te ma ken, zoodat in de algemeene vergadering van December het advies aan de Regeering kan worden vastgesteld. De heer ir. J. G. Tukker, directeur van het proefstation te Beekbergen, deed daar over enkele mededeelingen. De proeven met vitrexglas waren teleurstellend, het glas is in één jaar stuk. Spr. had voorts steeds gemeend, dat de voorlichtingsdienst van rijkswege in handen was van den pluimveeteeltconsulent met zijn assistenten. Zekere personen matigen zich dingen aan, waartoe zij niet het minste recht hebben. Voorlichting voor de pluim veeteelt door een rijksambtenaar-bacterio loog behalve op het gebied van pluimvee ziekten, achtte spr. ten eenen male ontoe laatbaar. Daarbij komt nog de absoluut on juiste en eenzijdige manier van voorlichting. We behoeven slechts te denken aan de pro paganda voor vitrexglas en safiol, waarbij volgens mededeelingen, die ieder in de bla den heeft kunnen lezen, een aardig winstje voor dien ambtenaar in rijksdienst te boeken valt. Spr. kwam voorts op tegen de meening van mr. Sannes, wat op de rijksinstelling gebeuren moet en meende ten slotte te mo gen eischen, dat hem de macht en middelen moeten gegeven worden zijn taak naar be- hooren te vervullen. Als bestuurslid werd herkozen de heer P. J. Pietersen te Mantgum. De bijdragen der organisaties voor 1929 werden vastgesteld op 1800. Als leden der Federatie werden toegelaten de Coöp. Veilingsver. Venlo en de R. K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond te Haarlem. De begrooting voor 1929 werd vastgesteld op 2200 in ontvangst en uitgaaf. Als fok- stations werden erkend Hoenderpark „Laber" te Soest en Jonker te Dokkum. Een commissie van 6 leden werd benoemd tot indiening van plannen tot de noodig ge oordeelde reorganisatie, waardoor de toetre ding tot de Federatie verruimd zal worden. Bij de rondvraag kwam opnieuw de kwes tie van de voorlichting der fokkers door an deren dan den Rijksvoorlichtingsdienst, door den heer Tukker aangeroerd, ter sprake. De heer Ruiter stelde voor, dat de Fede ratie naar aanleiding de publicaties van dr. Ten Hennepe in de „N. R. Crt." het bestuur opdraagt binnen 14 dagen een publicatie te doen, waarin de Federatie er op aandringt alleen de adviezen te volgen van den voor lichtingsdienst. De heer Tukker wilde macht en middelen, te geven door het Departement, om tegen die publicaties in te gaan, anders zou spr. Heengaan. Na lange discussie werd het voorstel-Rul- ter ingetrokken en besloten, dat het bestuur een adres zal indienen bij den Minister, dit persoonlijk zal toelichten en publiceeren. Te Utrecht is gisteren onder voorzitter schap van den heer S. van Zwanenberg uit Nijmegen, een internationaal congres over de belangen van den internationalen vee- en vleeschhandel gehouden. De voorzitter omschreef als doei van dit congres verkrijging van betere internationale samenwerking en verhooging van waardee ring. Vervolgens heette hij de buiten- en bin- nenlandsche gasten welkom en deelde mede, dat geen discussie over de te houden refe raten zou worden toegestaan. Dr. H. C. L. E. Berger, directeur van den Veeartsenijkundigen dienst, tevens hoofdin-. specteur van de Volksgezondheid, hield daar na een rede over: Internationale wettelijke overeenkomstige regelen inzake Vleeschkeu- ring. De heer S. van Zwanenberg te Nijmegen, voorzitter van de Nederlandsche Vereen ging van Baconzouters, hield een inleiding over: De beteekenis" van den Nederlandschen vleeschexport op de Europeesche markt. De heer M. C. de Korver te Gorkum, voor zitter van den Ned. Bond van Paardenhan delaren, hield een lezing over: „De export van het in Nederland gefokte warmbloed- paard ow de laatste veertig jaar." Ten slotte sprak de heer J. Turksma uit Leeuwarden over: „De Nederlandsche uit voer van fok- en gebruiksvee voor, geduren de en na den oorlog." Woensdagmorgen brachten de deelnemers een bezoek aan het laboratorium voor vee teelt en aan het Rijksproefstation voor vee voeder-onderzoek. In den namiddag is de vergadering voortgezet. De heer lr. J. G. Tukker sprak over: De productie in verband met den leeftijd. Verschillende vragen werden door den in leider beantwoord. Prof. dr. J. J. Honing, hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool, sprak over: De schei- kulkenfokkerij en de beteekenis voor de practijk. De heer A. G. Kröller Jr. sprak over: Be- drijfscontróle van fokbedrijven. Discussie werd niet gevoerd; de voorzitter sloot met dank aan allen, die tot het wel slagen der pluimveedagen bijdroegen, ten slotte de bijeenkomst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10