Stadsnieuws Het parochiaal Hoogaltaar en de Communiebank der St® Bavo^Katliedraal VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 5 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 3 Feestavond „Utile Dulci" Tienjarig bestaan van „Euterpe" BURGERLIJKE STAND Ned. Roomsche Reisvereen. Gevonden dieren en voorwerpen t SCHIETEN Voor Vaderland en Koning Haarlemsche Schietbond KERKNIEUWS. Tlieresia Neumann 1AMMEN De Ned. R.K. Dambond Eindexamen gymnasia en Staatsexamen Voor een stampvolle zaal heeft de muziek vereniging „Utile Dulci", onderafdeeling der St. Joseph's gezellen-vereenigmg, Haarlem I, in het gebouw der St. Josephs- gzzellen aan de fansstraat haar eersten feestavond van dit nieuwe winterseizoen gegeven. „Unie Dulci" zal van deze eerste bijeenkomst na de zomermaanden zeker geen spijt hebben, want de belangstelling van de zijde der donateurs en vrienden der vereeru- ging was buitengewoon groot, zoo zelfs, dat een groot aantal bezoekers zich met een staanplaats tevreden moest stellen. „Utile Dulci" heeft mèt de rederijkers kamer „St. Genesius" den geheelen avond op voorbeeldige wijze gevuld. In de tien jaar van zijn bestaan heeft het muziekcorps zich gevormd tof een goed ensemble en het was ook gisteravond merk baar, dat bij goede studie veel bereikt kan worden. Het klankgehalte is nobel van om vang en de leden hebben smaak voor correct samenspel, watmaar van weinig dilettanten corpsen gezegd kan worden. De directeur, de heer A. C. Jutjens weet den juisten toon te vatten om met „Utile Dulci" te bereiken, wat hij er van verwacht. Zes nummers werden uitgevoerd, w.o. vooral ,,L' Attente fait mourir" een fantasie van Gadenne,. en „Bettina", ouverture van Snoeck uitblonken door correcte vertolking. Jammer was het, dat vooral het jeugdig element van het auditorium niet voldoende aandacht wilde schenken aan de muziek en telkens stoorde door luidruchtigheid. „Utile Dulci" had heusch wel meer aandacht verdiend. Na den openingsmarsch heette de voorzitter, de heer Duinéveld, de aanwezigen welkom en sprak zijn vreugde uit over de groote opkomst. Spr. vroeg de aandacht voor de twee vereenigingen, die dezen avond optraden en in het bijzonder voor het eerste der twee door „St. Genesius" op te voeren tooneelstukken, waarmede deze vereeniging binnenkort op een concours te Rotterdam Z3l uitkomen* Verder brak spr. een lans voor financieelen steun aan „Utile Dulci" opdat het nieuwe instrumenten kan aanschaffen, wat zeer welkom zou zijn. Daarna ving het corps zijn concert aan, dat veel applaus oogstte. Vóórdat het laatste nummer werd gespeeld had nog een traditio- neele plechtigheid plaats. De zeereerw. pater van Berkel, de praeses, hechtte onder daverend applaus de medaille aan het vaandel die „Utile Dulci" op het muziekconcours te Assendelft had verdiend. Pater van Berkel sprak tevens een opwek kend woord. Spr. was verheugd over deze groote belangstelling voor „Utile Dulci". In de io jaar van haar bestaan is de muziek vereniging al volwassen geworden maar haar financieele kracht laat wel te wenschen over. Spr. herinnerde er aan, dat men heden ook het feest van Franciscus viert, die de armoede liefhad en toch bij al zijn armoede de ziele- vreugde behield, zoodat hij de „speelman Gods" genoemd werd. Ook „Utile Dulci" bemint de vreugde en daarom hoopt spr. ook, dat deze avond voor „Utile Dulci" een goede recette mag afwerpen (applaus). Het leeuwendeel van den avond heeft „St. Genesius" voor zijn rekening genomen. Ook deze rederijkerskamer, die een onderafd. van de St. Joseph's gezellenvereeniging vormt, neemt een waardige plaats onder haar zusterafdeelingen in. De regisseur, Ger. Kruyver. heeft een juiste opvatting van zijn taak, wat ook bleek uit hetgeen de spelers gisteravond ten beste gaven. Begrijpelijkerwijs was, na de aankondiging door den heer Duineveld, de aandacht bij zonder gespannen op de vertolking van het eerste der twee nummers, getiteld „Het derde concerto", tooneelspel in één be drijf, door R. Mandrix. „St. Genesius" zal daarmede naar concours gaan en heeft goede hoop en terecht. De vertolking was gisteravond bijzonder loffelijk, waartoe vooral het spel van Ger. Kruijver als Ladrowsky zeer veel bijdroeg. Doch ook de andere spelers Harry Jonkman (Fedor), Joop Kruijver Jr. (Yvan), Piet Kamoen (Dr. de Lenbois) en Albert Kruijver (Nikita) waren tegen hun rollen opgewassen. Wij geven „St. Genesius" een goede kans in Rotterdam. Het slot van den avond vormde de vroolijke noot van het programma. „Hij is Zenuwachtig," een kluchtspel in I bedrijf had veel succes. De lach was niet van de lucht en de spelers hadden de volle sympathie van het auditorium Luid langdurig applaus na beide tooneel stukken was het loon voor de fraaie prestaties van de rederijkerskamer. Pater van Berkel bracht ten slotte een woord van hartelijken dank aan de spelers voor hun prestaties. „Utile Dulci" heeft het winter seizoen met goed succes ingezet. Op 4 November a.s. viert het Haarlemsch symphonie-orkest „Euterpe" zijn tienjarig bestaan. „Euterpe' is het eenigste sympho- nie-orkest in Haarlem en omstreken, dat geheel uit dilettanten bestaat. Dit feit is oorzaak, dat in de afgeloopen jaren zeer veel moeilijkheden overwonnen moesten worden. Het bestuur heeft besloten de herdenking van het 10-jarig bestaan te vieren, door op 5 November van dit jaar een buitengewoon concert te organiseeren, dat, in verband mst het feit, dat het in die maand juist 100 jaar geleden is, dat de componist Franz Bchubert stierf, tevens aan dezen compo nist zal worden gewijd. Behalve enkele num mers, door het orkest uit te voeren zullen le klasse solisten worden uitgenoodigd. O a. zal het Hollandsch Strijkkwartet, samenge steld uit leden van het Concertgebouw orkest, zijn medewerking verleenen. Ten einde het welslagen daarvan moge lijk te maken, zal worden getracht een eere comité samen te stellen, waarin verschillen de bekende stadgenooten zich reeds bereid Verklaard hebben zitting te nemen. Ondertrouwd: 4 October. R. v. Beuzekom en H. Tichelaar. M. J. Mertens en J. C. J. Creemers. C. A. Hocgreef en J. Lage- veen. P. Tuin en S. M. Vestcr. H. C. v. Donselaar en E. H. Fauw. G. Swier en II. A. Biemond. A. J. v. Zijp en J. E. de Zwaan. Getrouwd: 4 October. B. F. M. A. Gussen- toovea en J. M. E. Schornagel. J. J. Piers In de Kathedraal is men druk bezig het nieuwe altaar te plaatsen. Naar aanleiding hiervan en mede naar aanleiding van ons stukje over den afbouw der torens, vraagt men ons van verschillende zijden eemge bijzonderheden over het nieuwe altaar. Wij kunnen, om te voldoen aan dit verzoek, niet beter doen, dan nog eens afdrukken, wat wi) hierover vroeger al eens hebben medegedeeld. Tevens drukken wij nog eens een reproductie af van het nieuwe altaar, die nu wel zeer actueel is. Het nieuwe altaar komt te staan in een afzonderlijk priesterkoor, dat vier treden hooger ligt dan het tegenwoordige. Boven dien heeft het altaar zelf drie treden, zoo dat de blik op altaar en priester van uit de groote kerkruimte zeer veel zal worden ver beterd. Het altaar fs door de edelsmeden Brom ontworpen als eenvoudige offertafel, be staande uit een sokkel, vier zuilen en mensa, alles vervaardigd van fraai geaderd goudgeel Skyros-marmer. Op het altaar ko men, evenals tot nu toe, uitsluitend het- kruis en de zes kandelaars te staan. Hier mede wordt dus verkregen een streng litur gisch altaar, naar het voorbeeld der oude bekende altaren uit Oud-Christelijket| tijd. Kruis en kandelaars zullen eenigszins ver hoogd geplaatst worden op een laag voet stuk van brons. Hst bestaande kruis, een werk van wijlen den edelsmid Jan Brom, blijft behouden, maar de kandelaars zul len vervangen worden door kandelaars van grootere afmetingen, beter passend bij het monumentale kruis. De bestaande kleine j kandelaars zullen dan worden overgebracht naar de onlangs geplaatste kleine altaren in de zijkapellen van het schip. In de toekomst zal het altaar een schit terenden achtergrond krijgen, in het reeds vroeger ontworpen bronzen koorhek, dat, behalve aan beide zijkanten, ook aan de voorzijde het hoogkoor geheel zal omslui ten. Voorloopig zal allicht een tijdelijke achtergrond van gordijnen wenschelijk blijven. Bij plechtigheden op het hoogkoor zal steeds het parochiealtaar geheel ontruimd worden, zoodat dan slechts de enkele mar meren altaartafel blijft staan. Door den lichten, open vorm, zal deze het vrij door zicht naar het hoogaltaar zoo goed als niet belemmeren. Het parochiaal hoogaltaar, waaraan be houdens enkele uitzonderingen op hooge feestdagen, alle kerkelijke plechtigheden der St. Bavoparochie plaats vihden, zal door deze wijziging der dispositie prachtig gereleveerd worden en meer dan tot nu toe het aandacht trekkend centrum der kerk worden, zonder nochtans te schaden aan het domineerend karakter van het hooger en voornamer gelegen bisschoppelijk altaar. De Communiebank De nieuwe communiebank der St. Bavo- i kathedraal is ontworpen door de edelsme- 1 den Jan Eloy en Leo Brom. j De communiebank wordt uitgevoerd ge- heel in massief brons, gepatineerd in ver- schillende nuances van groen en bruin met 'n bovenblad van gevlamd palissanderhout. Het middendeel zal bij processies geheel geopend kunnen worden. De symboliek, waarvoor de hoofdgedachten werden aangegeven door Z. D H. Mgr. Cal- lier, kan als volgt omschreven worden: Eerste deel: gedachtenis aan Christus' Hjden Siermotief: passiebloemen; in de medal! Ions het geslachtofferd Lam en de lijdens werktuigen. Tekst: Deus qui nobis passione tuae me- moriam reliquisti: tribue ut redemptionis tuae fructum in nobis jugiter sentiamus. Tweede (midden) deel: eenheid en vrede aan de Kerk Siermotief: hysop, beeld van het geloof; ln de medaillons de tempel der wijsheid en de Ark van Noë, beelden van de Kerk. Tekst: Ecclesiae tuae unitatis et pacis propitius dona concede. Derdedeel: hoop op het eeuwig leven. Sie-motief: meidoorn, beeld der hoop; in de medaillons de Phenix, scepter en kroon. Tekst: Foc nos divinitatis tuae sempiter- na fruitione repleri quam pretiosi corporis et sanguinis tui temporalis perceptio prae- figurat. De teksten zijn genomen uit de gebeden der H. Mis van Sacramentsdag. De geheele communiebank zal een lengte hebben van niet minder dan elf meter en belooft een monumentaal bronswerk te worden, geheel aansluitend bij het prachtig smeedwerk van de bronzen ambo en van het bronzen koorhek, voor zoover dit thans i reeds bestaat. en A. G. H. Landgraf. A. Pluut en C. J. Paardehaar. P. M. Buis en J. M. Aker sloot. A. v. Beem en N. Lind. H. Hout man en E. T.v. Dijken. P. Langereis en T. Blok. A. Grootenhuis en H. A. v. Lange- veld. J. C. Goedman en C. van Es. Geboren. 2 October: z. van A. v. d. Horst— Bussing. 3 October, z. van F. J. j. v. d. RietDinkelberg. z. van W. M. E. v. Lu nenburgGigengack. Overleden: 3 October: A. E. Verkerk—v. d. Laan, 34 j., Zomerkada. A. B. Brandtde Vries, 68 j., Molenaerstraat. J. J. H. Buij- tink, 26 J., Haarlemmerliedestraat. Afd. Haarlem Voor de maand October staan de volgende excursie^ op het programma. Zondag 7 Oct. Bezoek aan ICromhout's Mo- torenfabriek te Amsterdam. Niettegenstaan de deze excursie op Zondag wordt gehouden zal men toch in de gelegenheid zijn de ma chines in werking te zien. Zondag 21 Oct. Bezichtiging' van de Vlieg- tuigenfabriek „Fokker" te Amsterdam. j De afd. Haarlem viert 11 November as. l haar eerste lustrum. Het zal dien dag begin- j nen met een kerkelijke viering in de kapel I van „St. Joannes de Deo." Om half 8 zal de Zeereerw. Zeergel. Heer Dr. Vlaar de H. Mis opdragen voor de levende en overledenen leden. Daarna gemeenschappelijk ontbijt in hotel „Royal". Het gemeenschappelijk diner wordt om 5 uur bij Brinkman gegeven, Gr. Markt. Des avonds om 8 uur is er een groote feest- avond in den schouwburg aan den Janswg. De bekende V. W. Folies uit Amsterdam zul len alsdan een cabaretavond geven. In voorbereiding is da organisatie van een tweeden Zweedschen avond. Terug te bekomen bij: Danekamp, Ber kenstraat 25, beursje m. i.; Oskes, Ridder straat 21, broche; Top, Teijlerhofjestraat 1, geldstuk; Kort, Kleine Houtstraat 17, hond (Herdertje) gebracht naar de Kennel „Fau na"; v. d. Beek, Van 't Hoffstraat 74, hond (Herder); Van 't Hert, Harmenjansstraat 28, hoed (jongens-); Van Putten, Graaf Willemstraat 8, handschoen (glacé heeren-); Rozenkrans, Heerensingel 37c, hond (Groe- nepdaler); Van Hemert, Kloosterstraat 101, wit poesje (gebracht naar Kennel „Fauna"); Habermehl, Kinderhuissingel 30, zwart poes je (gebracht naar Kennel „Fauna"); Kool, Kleverpark 39. mantelkraag; Ides, Voorzorg straat 19, kindermuts; De Wilde, Oranje straat 65, overschoen; Nijk, Berkenrode straat 1, rijwielbe'astingmsrk; Benard, Ko ninginneweg 32, Idem in etui; Politiebureau, Smedestraat, idem; Kluft, Leidschevaartweg 123, Idem; Klashorst, Nachtegaalstraat 7Q. idem; Derks, Tulpenstraat 44rd., reticule m. 1.; Busweiler, Kennemerstraat 4zw., regen jas; Kuit, Korte Margarethastraat 20, ro zenkrans; Politiebureau, Smedestraat, reis- pas (Duitsche) no. 757; Polle, Groote Hout straat 167, kindertaschje; Huiberts. Gier straat 71rd„ taschje met sleutel; Erdtsieck, Schermerstraat 15zw„ trekkar met beertje en tol; Smit, Castelejjnstraat 12, vulpenhou der: Roode, Pjjlslaan 122, zakmes. Terug te bekomen bij Diekman, Brou wersstraat 124, kinderarmband Bur. v P li»ie, Smedestraat, een bal en een bril; Kaandorp, Leeuweriksiraat 9, brilDor- seiffer, Spaarnwcuderstraat 84, beursje (al- pacca) Van Kuis, Oranjestraat 135, zwarte sport breek Van Putten, Vorrkelmsiraat 37 rd. gijze ceintuur v. d. V el, Dubbele buurt 13 rd., scl o- létui v. d. Berg, Amsier- darnstraat 35, bruine dameshced Kennel „Fauna", Parklaan zwartbruin hendje, ge bracht door Vermeer, de la Reijstraat 62 her dershond, gebracht door VCenni kende nk, Westerheufsir. 19 Giessen, Spaarne 102, zakmes Swart, Zi.'lweg 48, jongenspet Bur. v. Pclitie, Smedestraat, poriemcnnaie m. inh. v. Dusseldcrp, Baricljorisstiaat 5, heerenportcmcnnaie Leising, Z. B. Spaar ne 40 rd., kinderporicmcr.naie m. inh. Wagenmaker, H. Muliersiraat 96, rijwicl- belastint merk in étui; Fendtiks, VTester- fracht 75, idem, idem Bur. v. Pclitie, Sme destraat, rijwidbdasiinf merk (koste loot); Boogaard, Dragpenierstraat 19, gitrieten theetafel; Klcek, De Cenestetstraat 11 damestaról. je met inhevd Van Tam, Spaarn- wouderstr. 4 rord, schoeit arch met boeken enz. Rahder, Cranjejlein 29, zak met turf. Terug ts bekomen otj: fiuarius Kiem Hei ligland 23, bril; C. Hessels, Teding v. Berk- houtstraat 6r, beursje, K. H. Bos, Barbaros- sastraat 14, gymnastiekschoen; v. Egmond Paul Krugerstraat 9 zw., zwartbruin hondje gebracht naar de Kennel „Fauna"; P. Voogc Zakstraat 4r. bruinwit hondje; H. Drees, Jan Steenstraat 93, dameshandschoen; C. Louw- rens Tetterodestr. 40, kammetje; v. d Berg. Sillemstraat 3, witte poes, Zwiers. Dreef 24, zwart witte poes, Kennel Fauna; M. Kelfkcns, Teding van Berkhoutstraat 18 muts; M. Kollaert, Oranjestraat 102, oorbel: D. Smit, Generaal Cronjéstr, 4r, portemon- naie; De Vogel, A, L. Dyserlnckstraat 81 idem; C. Roest, Slachthuisstraat 13r, idem mi; L. Swrate, Anegang 34, parapluie; B. Roest, ZB Spaarne 34 b, portemonnaie met inhoud; H, Ferguson, Bosch en Hoven- straat 17, riem; Beeltman, Baljuwslaan 12 rijwielbelastingmerk; S. v. Deventer, Haar- 'emmerliedestraat 36, idem; G. Rodenburg Jlachthuisstraat 106, idem; J. Koper, Els- voutsiaan 5 Overveen, idem; G. v. d. Werff \elbertsbergstraat 43, rozenkrans; M. de Vit Schoterweg 63, schoentje. wedstrijd gehouden. De behaalde resultaten waren m'ddelmatig, er is niet hoog gescho ten. Zooa's gewoonlijk is er een felle strijd geweest om het gouden horloge, hetwelk ten slotte gewonnen is door H. J. van der Laan, wien wi) er van harte mede gelukwenschen en wij hoopen, dat hij voortaan wat beter zijn best zal blijven doen. De ■kampioens medaille is gewonnen door B. van Ruijven met 135 punten, (het gouden horloge is ge wonnen met 124 punten van de 150). De rozenprijs is eveneens door van Ruijven ge wonnen. De uitslag van de eerewedstrijd is als volgt: 1. B. van Ruijven135 punten, 2. H. P. Spoor 133 3. Fr. van Pelt 129 4. H. van der Laan 124 5. p. d,e Groot 122 6. L. Lemmers 118 7. D. Teekens 115 8. H. Cramer 115 9. J. Jacobs 113 10. H. J. Fortgens 111 11. J. Bergman 111 12. C. van Zalen 98 I dam een van de geduchtste candidaten voor i het kampioenschap. Met drie gewonnen j partijen wist hij zich thans no. i te plaatsen in de demi-finale B.Tweede werd J.Goudriaan uit Gouda. De Rotterdamsche kampioen A. Zeef stelde eenigszins teleur, door als derde aan te komen. De gedetailleerde uitslagen zijn als volgt W. de VosA. Zeef 2o J. GoudriaanH. Lorjé 2o A. Zeef—H. Lorjé i—i W. de VosJ. Goudriaan 2o A. ZeefJ. Goudriaan 11 H. LorjéW. de Vos o2 Ook deze vereeniging heeft de vorigen Zondag haar jaarlijksche onderlingen eind- 1 PERSONEEL Ie klas 1. B. van Ruijven 93 punten. 2. Fr. van Pelt 92 3. H. P. Spoor 88 4. P. de Groot 79 5. D. Teekens 76 6. J. Jacobs 73 2e klas 1. H. J. van der Laan 81 punten. 2. J. Bergman 81 3. H. Cramer 79 4. L. Lemmers 77 5. H. J. Fortgens 10 6. C. van Zalen 61 De jaarvergadering heeft plaats op ..laan dag 8 October as., in het Schietgebóuw aan de Schouwtjeslaan te Haarlem. Dan zal tevens de prijsultreik ng van den B. C. Beker en de personeele prijzen piaats vinden Het verdere gedeelte van den avond zal gevuld worden met een consumpitiewedstrijd. Aan vang van het een en aner om half acht. W. de Vos J. Goudriaan A. Zeef H. Lorjé Eindstand De wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap Maakten wij j.l. melding van de demi finale A,afd. Noord, welke binnen afzien- baren tijd een aanvang zal nemen, in afd. Zuid zijn ze dit maal actiever geweest. In den loop van deze week kwam 't in de demi finale B. tot een einduitslag. Zooals wij reeds vroeger opmerkten is W. de Vos uit Rotter- De gestigmatiseerde van Konnersreuth Naar aanleiding van zijn bezoek aan Konnersreuth en aan Theresia Neumann schrijft de Weensche correspondent van de jVIsb." aan zijn blad ten slotte nog het volgende: Er valt nog een en ander mede te dee- len over de vragen, die ln de extase op 15 September bij de H. Communie aan Theresia werden gesteld en over de ant woorden, die zij heeft gegeven. Voorop zij gesteld, dat het geenszins onze bedoeling is, de beantwoording dier vragen als iets wonderbaars voor te stellen en zulks te minder, wijl de juistheid der ge geven antwoorden niet te controleeren valt. Wij willen alleen de feiten weergeven, zoo als wij die waarnemen. Vooreerst vroeg kapelaan Bauerlipp uit Bamberg, een en ander over relikwieën, welke hij had meegebracht. Hij had een schrijn, waarin het midden werd gevormd door een deeltje van het H. Kruis, door een rosette van acht relikwieën van heiligen omgeven. Theresia antwoordde, dat de relikwieën van het H. Kruis echt waren, het was een deeltje van den hoofdbalk des Kruises, terwijl zij van vijf relikwieën de echtheid eveneens constateerde. Twee waren slechts aangestreken, terwijl één onecht was. Het eenige interessante van het geval was eigenlijk de zekerheid, waarmee zij sprak. Niet de minste aarzeling. Kort en goed, ik zou haast zeggen apodictisch, gaf zij haar antwoorden, die door den kapelaan werden genoteerd. De kapelaan legde haar vervolgens drie vragen ter beantwoording voor, welke P. Haagen 8. J. uit Rome, een kennis van den Bambergschen plebaan, aan dezen had toe gezonden, met het verzoek ze aan Theresia voor te leggen. P. Haagen, is een man van over de tach tig jaren, die het grootste gedeelte van zijn welbesteed leven heeft gewijd aan het onder zoek der schriften en visioenen van Katha- rina van Emmerich. Daar deze schriften, vooral door de manier van werken van haar hagiograaf, Clemens van Brentano, nogal aan duidelijkheid te wenschen overlaten, wilde P. Haagen informaties nemen in Konnersreuth. Het waren een paar vragen omtrent Kephas uit de brieven van den H. Paulus. In zijn schrijven aan de geloovigen van Galata deelt de apostel mede, dat hij Kephas in het aangezicht heeft weerstaan, aangezien hij met de heidenen volgens de gebruiken der heidenen had geleefd, later echter zelf leede volgens de gebruiken der bekeerlingen uit de Joden en ook de geloo vigen wilde dwingen hetzelfde te doen. De vraag was nu, wie is Kephas? En het antwoord? Dat was een leerling der Apostelen, die vroeger heiden was en in dien tijd verschillende ziekten had te doorstaan. Door één van de apostelen in den schoot der Kerk opgenomen, werd hij van zijn kwaal generen en sloot zich nu aan bij de ge loovigen, die in de H. Schrift judaizantes worden genoemd, d. w. z., dat ze de ge bruiken der Joden voor een groot gedeelte behielden. Op een verdere vraag, of die Kephas later afgevallen is en waarom men niets meer in de E. Schrift van hem hoort, was het antwoord, dat Kephas niet afgevallen is, doch dat hij met ijver gewerkt heeft aan de uitbreiding van het Christendom, dat hij zich zelfs heeft Ingescheept, om de hei denen in vreemde landen te bekeeren, doch dat het schip onderweg verongelukte en dat hij bij die gelegenheid den dood vond. De derde vraag betrof de zinsnede in een anderen brief van den H. Paulus, waarin hij vraagt, of hij niet even goed het recht zou hebben, zich van een vrouw te doen be geleiden als Kephas, was het antwoord, dat hier in werkelijkheid op den Apostel Petrus gedoeld wordt. Nauwelijks was dit antwoord gegeven, of Theresia sloeg de oogen op, vouwde haar handen samen en begon op te staan om zich te begeven naar het altaar van de Kleine H. Theresia, gelijk ik reeds eerder medegedeeld heb. Ik heb hier enkel de antwoorden gegeven, gelijk Theresia ze heeft meegedeeld. Het staat natuurlijk een leder vrij, er over te denken, gelijk hem behaagt. Nog enkele woorden wil ik wijden aan het leven in het dorp Konnersreuth. Het zou feitelijk niemand verwonderen, wanneer de bevolking de gebeurtenissen al daar exploiteerde. Niemand zou er over ver baasd staan, als nu, meer dan twee jaren na het begin der onverklaarbare feiten, het dorpje zich er op had ingericht het groote publiek te ontvangen en den menschen van rang en stand alles te bieden, wat zij slechts kunnen begeeren. Het ziet er echter in Konnersreuth heel anders uit. dan men zou verwachten. Het dorp beschikt ever twee hotels, op het eene staat met gulden letteren: „Deutscnes Haus" het andere is het hotel „Zur Post". Daar men mij gezegd had, dat het beste was, bij particulieren te wonen, heb ik bo venbedoelde nuttige instellingen slechts be zocht, om het eten te verorberen, dat daar op vastgestelden tijd wordt opgediend. Echter ben ik iri de gelegenheid geweest, een verge lijking te maken tusschen mijn kamer en de vertrekken in de hotels en heb gezien, dat het verschil tusschen beiden al heel mini maal is. In het huls, waar ik woonde, werd ik naar een klein kamertje gebracht dat men het best als een dienstbodenkamertje zou kun nen beschouwen. Een bed, twee stoelen, een waschgelegenheid, ziedaar alles, wat ik er aantrof. Een paar bloeiende geraniums voor het raam completeeren het ameuble ment, dat geheel overheerscht werd door een groot kruisbeeld in den hoek, waaronder een foto van het huis van Theresia Neumann. De atmosfeer in de kamer was nu juist niet al te frisch; de goudmijn van den landbouwer, de groote mestvaalt lag name lijk vlak onder het raam te geuren. Voor het slapen schijnt een „Einheitspreis" te zijn ingevoerd, tenminste de ga-1 en uit de hotels verzekerden mij dat zij evenals ik, 1.50 Mk. oftewel zoowat 90 Hoilandsche centen hadden betaald per nacht. Bij het ontbijt kan men koffie krijgen, wit en zwart brood, eventueel met boter en kaas, of de gewone Beiersche harde worst. Het menu op Donderdag bestond uit een soep, die ik niet kan kwalificeeren, benevens Sauerkraut mit Schweinefleisch, welk ge recht men evenwel kan remplaceeren door een Schnitzel, dat was bereid uit hetvleesch van de bekende krulstaartjes, ik nam Schweinefleisch mit Kraut waarbij een Knödel was, die ik aan menschen met een valsch gebit niet zou durven recomman- deeren. Het geheel werd bespoeld door een glas bier, dat beter was dan al het andere, dat men had geconsumeerd. Een heer uit het Rijnland, die op Vrijdag-' avond het voornemen scheen gemaakt te hebben zich aan culinaire geneugten over te geven, bestelde een busje sardientjes. Tot zijn verbazing hoorde hij, dat zoo iets tot de imaginaire heerlijkheden behoorde; in heel Konnersreuth was geen busje van dien aard te krijgen. Alles samengenomen is net heelemaal geen kunststuk, voor een Mark of vijf een dag in Konnersreuth te leven. 's Avonds was de vader van den hotel houder, de meer dan 80-jarige vroegere Beiersche afgevaardigde, Rat Schimel, met andere „notabelen" in de gelagkamer aan wezig. Het gesprek liep vooral over Theresia Neumann en men kreeg hier den indruk, dat al die heeren met grooten eerbied opzien naar het bevoorrechte dorpsmeisje. Men hoort er allerlei vehalen, die men echter niet zonder meer dient te aanvaarden wijl de goc.*» dorpelingen de wonderbare ver schijnselen zoo nu en dan een beetje plegen aan te dikken. Laat ik hier even aanstippen, dat men vooral met voorspellingen, die aan Theresia worden toegeschreven, een beetje voorzich tig moet zijn, daar de pastoor van Kon nersreuth en dr. Gerlich mij verzekerden, dat Theresia bijna nooit iets voorspelt en dat zij zich slechts één voorspelling kunnen herinneren, door haar gedaan, nl. dat eerst haar moeder zal sterven, dan zij en ten slotte haar vader. Men kan ln Konnersreuth slechts heel moeilijk geld kwijt raken: bij den pastoor niet, bij Theresia niet, bij de hotelhouders niet. Hoogstens zou men iets kunnen wer pen in één der offerbusjes, die, evenals in andere kerken het geval is, ook ln het oedehuis van Konnersreucn zijn aangeoracat „Stscrt." 194 geeft een overzicht van het eindexamen der openbare en aangewezen bij zondere gymnasia en van het examen be doeld in artikel 12 der Hooger-onderviiswet, vergeleken met de uitkomsten in 1927. Daaruit blijkt, dat het getal uitgereikte ge tuigschriften voor de faculteiten der godge leerdheid, enz. vermeerderde met 102 en voor ■de faculiteiten der geneeskunde, enz. met 38. B(j de leerlingen, der openbare gymnasia steeg het percentage der geslaagde candida ten van 84.2 tot 85.79, bij die der bijzondere gymnasia van 84.6 tot 8785, terwijl bij het examen, bedoeld in artikel 12 der Hooger- enderwijswet, dit percentage daalde van 50.72 tot 49.03.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 15