Brieven uit Rome Brieven uit Canada Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN49. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN VRIJDAG 5 OCTOBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16978 aangifte moet. op straffe van verlies van aij f rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ongeval. Katholieke Vrouwenbeweging in Italië Door de lucht naar Indië De post van de H.-NAFD De „Celaeno" thans huiten gevaar Een matroos omgekomen De Cycloon in Porto-Rico De Missie der Nëd. Dominicanen geteisterd Verdronken Voornaamste Nieuws Bouw nieuwe R. K. Kerk te Halfweg Ernstig ongeluk te Zaandam Een verkeersvliegtuig neergestort Een treinbotsing in Ontario VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van Donderdag 4 October 1928 Dwars door Canada Het collectief contract in het schildersbedrijf De Olympiade-zegels De vacantie in de bouw vakken De weldadigheidszegels 1928 J. J. VVEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Een nieuw raadhuis te Bloemendaal J. H. Aberson De tabaksverkoop in café's Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT - ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG. EN AANBOD-ADVERTEN- TIES. I 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN l tusscbcn den tekst 60 ct. per regel, r Alle aboime'a op dit blad zijn ingevolge de verzekermgsvoorwaarden f 9000 Levenslange geneeie ongeschiktheid tot werken door f?C(\ tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 JUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 Ju."" doodelyken afloop bij een ongeval met t f 9 n fl verlles van een band, f joc bij verlies van een fEfl bij 'n breuk van fin bij verlies v. een ;1 Lu II."een voet of een oog; 1 ÏL J." duim of wijsvinger; I Ju." been of arm; 1 vil."anderen vinger. In de verloopen Julimaand vierden de ka tholieke vrouwen van Italië te Rome een dubbel feest, het twintigjarig bestaan van de Vereeniging der Katholieke Vrouwen in Ita lië en het tienjarig bestaan van de Katholie ke Vrouwelijke Jeugd. Immers in 1908 nam de Vereeniging der Katholieke Vrouwen, gewoonlijk genoemd de „Katholieue Vrouwen", haar piaats in de Katholieke Actie van Italië, als gevolg van een klein incident, dat men niet had kunnen voorzien. In dien tijd was de neutrale vrou wenbond in Italië opermachtig, maar daar de vrouwen in Italië voor 't allergrootste deel nog zeer geloovig en zeer braaf zijn. zou men zeggen, dat deze vrouwenbond beter de ge. voeiens harer leden had moeten eerbiedigen. Het bestuur van den neutralen bond, was dan ook slecht geinspireerd door 'n motie aan te nemen te-en het godsdienstig onder wijs in de scholen. Talrijke, zeer tal rijke vrouwen namen haar ontslag uit den bond en toen Prinses Giastiani Bandini al deze vrouwen organiseerde in een katholieke vereeniging, verlieten de katholieken vrou wen met groote groepen den neutralen bond. De katholieke vereeniging werd geheel Italië door prachtig georganiseerd en is nog steeds na twintig jaar een der grootste ver. eenigmgen die te samen de Katholieke actie uitmaken. De ..Katholieke Vrouwen van Italië" zijn tweehonderd duizend in getal! Gedurende 't twintig jarig bestaan der vereeniging heeft zij zeer dikwijls haar grooten invloed doen gelden. Telkens als de vrijmetselarij, door middel van een minister of een afgevaardig de, een wetsontwerp indiende om te komen tot echtscheiding, traden de, „Katholieke Vrouwen" in het strijdperk en wonnen steeds het geding. In den laatsten tiid hebben de Katholieke Vrouwen 'n vereeniging opgericht, genaamd Fanciulli d'Italia, kinderen van Italië, die geheel en al afhankelijk is van de Katholieke Vrouwen en jonvons van den leeftiid van 6 tot 9 jaar vereenigt. De kindervereeniginto hanvt geh°el af van de Katholieke Vrouwen, die bij elke afd. 'n afd. der kinderen op. richt. In afwachting* dat ze moeten gaan deelnemen aan de Balilla's of nationaal op- vofd'nfjverk. ontvangen ze een goede en moederlijke godsdienstige opvoeding, welke door de nationale hopelijk nog volmaakt zal wed"!! Toen de „Katholieke Vrouwen" 10 jaar be stonden, dachten ze eraan de recruteering dèr leden voor altijd te verzekeren door het oprichten van een jonge meisjesvereeniging. Immers het niet zeer zonderling feit deed zich voor, dat vrouwen en moeders zeer tal rijk tot de vereeniging kwamen, maar de jonge meisjes bleven er buiten. Tien jaar ge leden werd toen door eenige katholieke vrou wen de vereeniging gesticht der Vrouwelijke Jeugd, welke mefs'es vereenJet van '3 tot 2F Jaar, leeftijd dat ze tot de „Kath. Vrouwen" moeten overgaan. De stichting van de Vrouwelijke Jeuvd is een reuzen succes geweest. Op 't oogenblik maken een half millioen^ meisjes deel uit van deze vereeniging, die nü ook te Rome haar tienjarig feest vierde. Dit half millioen leden is verdeeld over 268 bisdommen van Italië, in meer dan zeven duizend kringen, en de Vr.- Jeugd heeft haar moeder.vereeniging ver overvleugeld. Mej. Barelii van Milaan is pre sidente van de Vrouwelöke Jeuvd en tevens ijverig medewerkster van Pater Gemeili voor de Katholieke Universiteit van Milaan. Te Milaan ook werd de eerste vereeniging der Vrouwelijke Jeugd opgericht onder den zegen van den heiligen kardinaal Ferrari. Niet lang daarna werd de Vrouwelijke Jeugd goedge keurd door Z. H. den Paus. destijds Benedic- tus XV. die met zijn adelaarsoog onmiddel lijk gezien had, dat de vereeniging in Italië reusachtige afmetingen moest nemen. Het voornaamste doel van de Vrouwelijke Jeugd wordt als volgt in de Statuten opge geven: het meisje voorbereiden tot het fa milieleven, gelijk het grootste doel van de vrouwelijke' katholieke actie kan genoemd worden de vorming van het huisgezin. De Vrouwelijke Jeugd heeft steeds zooveel aspirant-leden, dat ze een bijzondere ver. eeniging daarvoor heeft opgericht, die der „benjaminnetjes", meisjes van acht tot der tien jaar, die op dien leeftijd lid worden der Vrouwelijke Jeugd. Een andere afdeeling der Vrouweliike Jeuvd is die der Hoogeschool- studenten of gelijk men ze hier noemt de Fucine. Dezen vormen 'n bijzondere ver. een. welke echter behoort tot en afhanke lijk is van de Vrouwelijke Jeugd. Z. H. Paus Pius XI heeft reeds meermalen de medewer king der vrouwpn aangewezen als nuttig en noodzakelijk. Leekenapostolaat, vrouwen- apostolaat zijn van omen tijd! Meermalen herinnerde de regeerende Paus aan de rol der vrouwen in de verspreiding van het Christendom in de tijden der Apostelen. De H. Paulus herinnert zoo menigmaal er aan en snreekt met lof en erkentelijkheid over de vrouwen, die met hem werkten voor 't Evan gelie. Het christelijk Rome heeft prachtige tem pels gebouwd voor tal van vrouwen, die be kend staan in de geschiedenis d»r eerste christenen, Prlscilla, Flavia, Domitilla, Pras- sedio, Pudentina, Cecilia, enz. Op 't oogenblik heeft het vrouwenaposto- laat nieuwe vormen aangenomen. De vrouw is buiten het huisgezin getreden, men kan het een goed of een kwaad noemen, maar 't feit bestaat, zij is geworpen in het groote ru moer van het maatschappelijk leven. Reeds Paus Benedictus XV zeide in 1919 ter gele genheid van het katholieke vrouwencongres: „De veraruie-de toestanden en tilden gaven aan de vrouw rechten en legden haar een taak op, die de vroegere tijd niet kend". Om deze taak goed uit te voeren, om hare rechten, die nooit zonder plichten zijn, goed te leeren waardeeren, behoort opleiding tot en in het sociaal leven. En hiervoor verrichten de katholieke vrou- wenvereenigingen deugdelijk werk. CIVIS ROMANUS De 237 kg post, welke met de H.-N.A.F.D. zijn verzonden bevatten: 11.563 gewone brieven, 1114 aangeteekende brieven, 1612 gewone briefkaarten, 149 aangeteekende briefkaarten. 57 gewone drukwerken, één gewoon monster, drie aangeteekende mon sters, samen 16.558 stuks. Het bruto-ge. wicht is 236.97 y, kg. het netto gewicht 228.89 kg. De ontvangst aan poststukken van de eerste vlucht is 16.624.88, van de tweede vlucht 10.186.22, van de derde vlucht 11.957.85, van de vierde vlucht 13.034.50, totaal ƒ51.803,45. De averij van de H..N.A.F.C. De schade, welke het postvliegtuig H.-N. A.F.C. bij de noodlanding te Cawnpore heeft opgedaan, is erger dan uit de eerste be richten was gebleken. De latere waren trou wens minder geruststellend. De D heeft de linkerhelft van een lan dingstoestel, lassehen, buizen en triplexhout meegenomen. In de kringen van deskundi gen acht men het practisch uitgesloten, dat de C de reis zal voortzetten, vóórdat de heer Weigmann zijn hulp zal hebben verleend. Uit de telegrammen bleek niet duidelijk, of er ook een schroef defect was. Mocht dat nog nader blijken, dan zal volgende week de E.N. een, of zoo noodig twee, nieuwe schroeven meenemen. De F.C. zal dan moeten wachten tot de E.N. Cawspore „al hebben bereikt. Het staat nog niet vast, waar de H.-N.A. F.D. de onderdpelen voor de C zal afgeven. Misschien zal het toestel te Cawnpore lan den, maar het is ook mogelijk, dat het tot Allahabad doorvliegt. Dat hangt af van omstandigheden, welke nog nader onder de oogen moeten worden gezien. De bemanning van de D. zal te Karachi telegrafisch be richt ontvp nven wat met de reserve-onder. deelen moet worden gedaan. Uit het bovenstaande blijkt, dat het niet is uitgesloten, dat het oponthoud van de C. meer dan twee weken zal duren. De H.-N.A.F.D. te Boedapest aangekomen. Bij de Indische Luchtvaart-Maatschappij ls van de bemanning van de H.-N.A.F.D. het volgende telegram ontvangen: Om 10 uur 20 uit Neurenberg vertrokken en te 15 uur 5 te 3oedapest aangekomen; alles in orde, gaan Vrijdag door, hebben gun stig weder. Wat kwa-.i. de N.-H.A.F.C. over- ken was en het daglicht duurde tot 18.30 uur, meenden wij eveneens voldoende tijd te heb ben om Allahabad te bereiken. Was er in het begin geen wind, later kregen wij krachtigen tegenwind. Om 17.30 uur bevonden wij ons nog slechts op een afstand van 120 K M. van het mil tair vliegterrein van Cawnpore en zetten daarheen koers. Om 18 uur echter ging der zon reeds onder, terwijl zeer don kere wolken van een naderende donderbui het licht der schemering wegnamen. Om 18.10 uur was het reeds volkomen duister. Wij bereikten Cawnpore om 18 20 uur en nadat wij tevergeefs gewacht hadden op lichtsigna len op den grond, landden wij om 18 30 uur. Wij zweefden het terrein in en daarbij raak ten wij een 6 voet hoogen hooiberg, die aan de grens van het vTegterrein stond en in het duister niet te zien was. Het gevolg was, dat, zooals wij reeds seinden, het linker gedeelte va:i het landigsgestel averij kreeg. Wij heb ben hulp van de Armoured Car Company, die hier ter plaatse een werkplaats heeft Het landingsterrein is goed, doch omgeven door vele hooibergen. De Engelsche offic'eren hebben ons gast vrij opgenomen in de mess van het vliegter rein. Bij de firma Hudig Veder te Rotterdam kwam, via Valentia, het radio-bericht bin nen, dat, gedurende den zwaren storm, zes reddingsbooten verloren gingen en geringe dekschade werd geleden. Jammer genoeg valt echter een menschenleven te betreuren, na melijk dat van een matroos zeer waar schijnlijk geen Hollander die in Argen tinië werd aangemonsterd. Thans is alles op de „Celaeno" in goede orde. Het schip vervolgt zijn reis en zal circa 600 mijlen van Kaap Race verwijderd zijn. Lloyds seint nog nader, dat de luiken beschadigd zijn. Deze worden nu hersteld. Een nader bericht uit Cawnpore van de Bemanning van het derde vliegtuig ls door de Nederlandsch-Ind'sche Luchtvaart Maat schappij ontvangen en luidt als volgt: „Wij vertrokken Dinsdag om 14.30 uur Indische tijd uit Nasirabad. Daar Koppen aldaar om 14; 55 uur naar Allahabad vertrok- Drie kapellen vernield; kerken, kloosters en scholen zwaar beschadigd De HoogEerw. Pater Provinciaal van de Dominicanen te Huissen ontving uit de Missie van Porto-Rico de eerste, nog zeer onvolledige berichten over de ontzettende ramp, die de cycloon van den 13en Septem ber 1.1. over de Missie der Nederlandsche Dominicanen heeft gebracht. Onder de vele cyclonen, die in den loop der geschiedenis dit eiland teisterden, is er geen ooit zoo hevig en verwoestend geweest als deze. Men kan er zich geen voorstelling van ma ken, wat een ontzettende verwoesting er is aangericht door een storm, die gedurende de .twee uren van zijn grootste kracht een windsterkte ontwikkelde van bijne 150 mijl of ongeveer 265 K.M. per uur. In de Missiestatie van Bayamon werden scholen en Zusterhuis zwaar beschadigd en heeft ook de bijkerk vreeselijk geleden. Van de kapellen in de campo zijn er drie totaal vernield en één zwaar beschadigd. In Catano is het woonhuis der Paters zon der dak en richtten de zware regens een groote schade aan; ook de kerk verloor haar dak en de ramen zijn ingewaaid, met het gevolg, dat wind en water ook daar een groo te vernieling veroorzaakten. Scholen en Zus terhuis leden er insgelijks groote schade. Uit Comerio is alleen nog maar bericht ont vangen, dat ook daar het woonhuis der Pa- terds het dak verloor en dat de kerk aan zienlijk werd beschadigd. Van de parochies in het Zuiden van het eiland is tot op heden, 18 September nog geen bericht ontvangen. Alle communicatie met die plaatsen is verbroken. Uit een der kleiputten van de suikerfabriek te Halfweg ls opgehaald het lijk van den 22-jarigen G. C. D., wonende te Ossendrecht (N.Br.) en sinds eenige dagen werkzaam op de suikerfabriek. Dinsdagavond elf uur was hij afgelost en heeft toen nog geruimen tijd in de keet zitten praten, waarna hij naar buiten is gegaan. Zijn makker had zich inmiddels ter ruste begeven. Eerst Woensdagmiddag 3 uur, bi) het op komen van zijn ploeg, werd hij vermist en is men aan het dreggen gegaan, aanvankelijk zonder resultaat. Eerst Donderdagmorgen, omstreeks 8 uur werd zijn lijk opgehaald. Vermoed wordt, dat D., door de duisternis misleid, in het water is geloopen. Woensdag j.l. stond op den toren van de nieuwe R.K. Kerk te Halfweg de vlag, daar het geraamte van de spits klaar gekomen was. De bouw vordert dus goed. Het dak van de kerk is voor de helft reeds betimmerd. Drie kwartier tusschen een machine bekneld. Gisterenmiddag is in de fabriek van de Noriet-Maatschappij te Zaandam een ernstig ongeval gebeurd. De arbeider De B. uit Amsterdam geraakte met zijn arm bekneld tusschen een brekerij-machine. Nadat hij ongeveer drie kwartier had bekneld gezeten, slaagde men er eindelijk in den ongelukkige uit te vijzelen. In zeer zorgwekkenden toe stand werd hij naar Amsterdam overge bracht. De drie inzittenden komen in de vlammen om Uit Parijs wordt geseind: Naar uit Bar celona gemeld wordt, is Donderdagavond 'n verkeersvliegtuig, dat op weg was naar Per- pignan bij Port della Selva in de provincie Gerond naar beneden gestort. Het vliegtuig vloog in brand' en werd totaal verwoest. De drie inzittenden kwamen in de vlam men om. Zeventien personen gewond Uit Londen wordt ons gemeld: Bij een botsing tusschen een personen trein en een goederentrein ln de nabijheid van Hamilton in Ontario, werden 17 per sonen gewond. Vijf van hen verkeeren in levensgevaar. 1. P. de R., varensgezel, zwervende, „Mis handeling" twee maanden gev. straf o.v. met last tot gevangenneming. 2. P. R., los werkman .wonende te Bever wijk, thans gedetineerd, „Diefstal", zeven maanden gevangenisstraf m a. pr. hecht. o.v. 3. I. A. S., bloemistarbeider, wonende te Hillegom, 2. P. S., bakker, wonende te Haar lemmermeer. „Vernieling", sub 1 een maand gev. straf o.v.; sub 2 veertien dagen gev- straf o.v. 4. 1. P.S., bakkersknecht, wonende te Hil legom, thans gedetineerd; 2. P. S-, wonende te Hillegom, thans gedetineerd; „Diefstal in vereeniging", drie maanden gev. straf m-a. pr. hecht. o.v. ieder. 5. F. v. E. hvr. K. D. V„ winkelierster, wo nende thans te Antwerpen, „Art. 251bis W. v. S." drie maanden gev. straf o.v. 6. H. J. S. L., hotelknecht, verblijvende te Haarlem; „Art 247 W. v. S", acht maanden gev. straf m.a. pr. hecht. o.v. 7. M. v. M., wonende te Haarlem. Vrijge sproken- Aankomst in de Nieuwe Wereld OTTAWA, 21 Sept. 192P Na tien dagen van vredige nazomervaarf over den Atlantisoben Oceaan is de „Vo- lendam" der Holland-Amerika-Lbn dan eindelük de breeds baai der Hudson rivier voor New-York ingelnonen Nog voor zons- ongang had brei de b°volking van bef, dri1- vendende hotelpaleis zich reeds op de dek ken verzameld om niets te missen van d'e "lorieuze entrée ln de Nieuwe Wereld Wan* voor hen die tien lar^e davpn en elf nn~ langere nachten e°i°°fd hebben tusschen dr monotone uitgestrektheid van niets anders dan de oneindige horrenten van het watc- °n de ma1estveu7e luchten, is hef eerste ont varen der mysterieuze lichten van het vas teland een beele sensatie. Lauwern kwam 'ie da.g doorgloren en in bet middelpunt van den einder teok°nde suoedig het onmnryjuV'- Vriiheids-sf-eudbnpid zich af t»"on het im- ooneerende decor der wolkenkrabbers. Langzaam voor de ..Vol°ndflTn" het S*a- teneiland voorbij, die landtong eenig° °euwen g°i°den voor een annel en een e' door de Indianen aan de eerste Hollandscho -'ttlers verkocht; en nu volvepropt met d° ais een gigantisch woud n*'st, eikaar ge- nlante skvscrapers, het kostbaarste eiland ter wereld. In den regel behoeft de toerist voor Ca nada niet eerst naar New-York te komen want de meeste Kniland-Amerika-LUn- booten lenden hun Cnd"osch contin^en* 'n Canada's meest, Oosteliike havennlaat- Halifax. Doch voor wie via New-York kom* 's het slechts een troim-eis van twaalf uurtjes welke n geriefelijk van New-York naar Montreal brengt. „Slechts" twaalf uurties. De reiziger doe- Canada went er zich al heel spoedig aan een spoorreis.ie van twaalf uren als maar eer onbeteekend akkefietle te beschouwen Dit 'mmers is hot, Jnnd d"r onhevensde afstan den. Van de kusten van den AtlanUschen tof aan die van den Stillen Oceaan strekt Ca nada zich uit en naar boven verliest het zich in de nog ongekende verten der Poolstreken Waarmede weer niet gezegd is. dat Canada "en soort beschaafde Poolwereld zou zijn Verre van daar, want het land is zoo onee- 'eofliik groot zulk een werelddeel on zich zelf, dat er landstreken zün van elk klimaat Voor mil was mün Canadeesche entree zeer "edecideerd anti-Pool. Ofschoon reeds half September, was het In Montreal snikheet P" negerbediende ln onzen treinwaaen had dr borren in de ramen rezet en het meeren- deel der heeren, met die typisch Amerikaan- sche lak aan formaliteiten, hier eigen, kauw den hun kauwgom in hun hemdsmouwen De binnenkomst ln Canada was als ir Holland, als lagen er geen duizenden zee mijlen en honderden kilometers land tus schen het vaderland en de Nieuwe Wereld Vredig graasden de zwart-witte koe'en in de groene weiden, even frisch stroomde het water der vele riviertjes, vlak was het land en hier en daar boven de begrenzende bosschages stak de spits van een dornschen kerktoren uit. En boven heel dit tafereel hing een lucht zooals we die ln Holland kennen, vol van lucht en kleur en zwijme lende wolken. Tot op een kromming der baan, na een overtocht over de majesteitelijk hreede St. Laurens-rivier Montreal opdoemde, grootste stad van Canada van ver over het millioen inwoners, neergelegen aan de oevers van den stroom tegen de beschuttende Mount Royal heuvelflank aan. Woud van hulzen, met hier en daar de torenhooge paleizen van een machtig bank- en handelsconcern want Montreal is de commercieele metropo lis van Canada en met een woud van kerk torens, want Montreal dat voor 2/3 Fransch is, is daardoor ook de meest Katholieke stad van het overigens gemengde Canada. Boven op dien Mount Royal overheerscht een ge weldig ijzeren kruis, dat met de instemming van alle gezindten 's avonds door de stad electrisch geïllumineerd is, het omliggende 'and als een uiterlijk teeken der godsdien- stigen van een jonge natie. Op drie uur snorens afstand dezer han- delsmetrouolis Hgt de hoofdstad van den Canadeeschen Statenbond Ottawa- Hier,, moderne stad. breed uitgelegd met een voor de veelbelovende toekomst, zetelt het 'godsbestuur in monumentale regeerin^s- oaleizen. Het parlementsgebouw met ziin slanken overwinningstoren, behcerscht de stad. Rondom ziin de gebouwen der minis teries gegroepeerd, de onderkoninklijke wo ning van den Gouverneur-Generaal, kortom i-mofd en hart des lands. Dwars door Canada zou dan feitelijk van Halifax uit gewerkt moeten worden Doch ik heb gemeend mij eerst in de hoofdstad des 'ands, bij de beste inlichtingsbronnen der boogste autoriteiten, die noodzakelijke voor bereiding te moeten ondoen, welke alleen de "ersoonliike ondervindingen van straks rut- tig kunnen maken voor mijn lezers Van Meruit voorbereid gaat dan dezen avond -erst de reis naar het verre Westen, de prai ries van Canada, waar het binnenhalen der oogst Juist in vo'len gang is Zoo vrucht baar en overvloedig is de oogst dit Jaar, dat "enige weken geleden tien duizend werk- 'oo7e Engelsche Mijnwerkers tegelijk overge bracht, ziin om een handle mee te heioen Canada heeft ze geabsorbeerd, zoo onmerk baar als de spons een drop water op zou zui gen. Eerst dus naar het verre Westen, Winni peg. waar dit Westen eerst recht begint, is 50 uur per sneltrein van Ottawa uit. Tijd te over dus om in de comfortabele wagens der Canadian National Railwavs". de Staats- snoorwegen hier, de in de hoofdstad opge dane inlichtingen te verwerken. Slechts één detail moet Ik u al vast ver tellen. In het verfhnd luxieuze „Chêteau l aurier", Hotel der Canadian National Rail wavs, een botelpaleis zooals er in heel Ne derland geen te vinden is. dat er in de verste verte mede vergeleken kan worden, was ik uitgenoodigd deel te nemen aan een lunch welke da regeering een Britschen onder minister aanbood. En hier van mijn tafel buur een hooge regeringsambtenaar van 't Departement van Justitie: „U komt van Hol land?" vroeg hij mij en in één adem voegde hij er aan toe: „We moesten méér Hollan ders hier hebben. Veel meer. Uitstekende lui. Hun karakter komt zoo volmaakt met het onze overeen. Ik ben directeur van het geheele Canadeesche gevangeniswezen en uw landgenooten vormen een der geringste evenredige percentage's onder de de- linkwenten." En deze woorden, precies zoo geuit in korte afgebeten zinnen onder de happen van zijn lunch, vormen wel zulk een vleiend testimo nium over de Holanders in Canada, dat ik niet kon nalaten er mijn eerste artikel over Canada mede te besluiten. v. H. Naar „Het Volk" meldt, vergaderde de bondsraad van den Schildersgezellenbond over de houding, aan te nemen bij de on derhandelingen over het collectief contract voor de nieuwe periode. De vergadering be sloot aan de ledenvergaderingen voor te stel len, een aantal wijzigingen van het contract bij de werkgevers in te dienen. Gevraagd zal worden een loonsverhooging voor alle groepen en een vacantle van drie dagen op de basis van het daarvoor door de gemengde commissie uitgebrachte rapport. Verder zal gevraagd worden de invoering van een ta riefregeling voor den nieuwbouw. Voor het Friesche contract zullen dezelfde eischen worden gesteld. Volgens de voorloopige opgaven van de postkantoren hebben de Olympiade-post zegels ruim 60.000 boven de frankeerwaar- de opgebracht. Naar „Het Volk" verneemt, heeft het be stuur van de Algem. Patroonsvereeniging in de bouwvakken een enquête onder de leden ingesteld, waarbij wordt gevraagd, hoe zij tegenover het verleenen van vacantie staan. Daarbij is deze vraag gesplitst in twee dee- len, n.l. ten aanzien van vacantie voor het geheele bedrijf of alleen voor het bedrijf in de grootste vier steden. De weldadigheidszegels, waarvan de uit gifte in December 1928 plaats zal vinden, zullen, zooals bekend, de beeltenis dragen van resp. Mlnckelers, Boerhave, Lorentz en Huygens. De frankeerwaarden der zegels zijn in deze volgorde bepaald op l'A, 5, 7j^ en 12'A cent; de kleuren zullen resp. zijn: paars, rood, groen en blauw. De toeslag, waarmede deze zegels boven de frankeerwaarde verkocht zullen worden, staat nog niet vast. Een der opvarenden van de „Celaeno", nl een matroos, die in Argentinië aanmonsterde is omgekomen. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft besloten niet over te gaan tot het instellen van een gesprek-tarief bij de gemeente telefoon. De samenstelling van den Marine raad kan spoedig tegemoetgezien worden. Vergadering van de Ned. Federatie van vereeniging van bedrijfspluimveehouders. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren in hooger beroep behandeld de be- rooving van den ouden banklooper op den Singel te Amsterdam. Dinsdag a.s. zal de „Graf Zeppelin" star ten voor de vlucht naar Amerika. Uit Porto Rico wordt gemeld, dat de Missie der Ned. Dominicanen daar door den cycloon ernstig is geteisterd. Staking in de textiel-industrie te Lodz, Meer dan 30.000 arbeiders in staking. De veiligheidsmaatregelen der Oostenr(jk- sche regeering voor 7 October a.s.; 5000 man troepen naar Wiener Neustadt. Moordaanslag op een Komitadzjileider te Sofia: de dader gedood. Dreigende hongersnood in Britsch-Indlë wegens het nitblijven van regen. Barometerstand 9 uur vm. 769, stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 6.55 uur. Hoogste Barometerstand 772.2 mJd. te Breslau. Laagste Barometerstand 753.1 m.M. te Blacksod. Verwachting: Zwakke tot matigen Zuid- Oostelijke tot Zuidelijken of Zuid-Westelij ken wind, half tot zwaar bewolkt of betrok ken, aanvankelijk weinig of geen regen, later waarschijnlijk regenbuien, weinig verande ring in temperatuur, later iets koeler. Besloten tot aankoop van grond aan den Zeeweg In de gistermiddag gehouden raadsverga dering der gemeente Bloemendaal is met 7 tegen 5 stemmen besloten, van de Erven van der Vliet voor den prijs van 2000, 2 H.A. grond aan te koopen, om daarop een nieuw raadhuis te stichten. De gekochte grond ligt tegenover den watertoren nabij de schietbanen. Is eenmaal het raadhuis daar gesticht, dan zal ongetwijfeld de prijs van den grond als bouwgrond zeer stijgen. Voor de besprekingen over het voorstel, zie men het raadsverslag, elders in dit num mer opgenomen. Doctor honoris causa in de landbouwkunde De Senaat der Landbouwhoogeschool te Wageningen heeft in zijn eerste bijeenkomst in het nieuwe studiejaar den afgetreden hoogleeraar J. H. Alberson benoemd tot doctor in de landbouwkunde honoris causu, en wel ter erkenning van diens uitstekende verdiensten voor de ontwikkeling van het landbouwonderwijs, voor de stichting en grondvesting van de Landbouwhoogeschool, benevens voor de wetenschappelijke beoefe ning van de landbouwkunde en bemestings leer in ons land. Het verleenen van deze onderscheiding aan den laatsten van het cude corps leeraren der Wageningsche instellingen van landbouw onderwijs, waarmede de geschiedenis van do ontwikkeling van het landbouwonderwijs wordt afgesloten, zal zeker door velen ln den lande met voldoening worden vernomen. Door het niet functionneeren van de remmen reed de vrachtauto, die had gestopt voor een passeerenden wagen, van de helling op den Kampersingel te Haarlem achteruit in het water. Hierboven de redding van den drenkeling In haar buitengewone vergadering van 2 Oct. j.l. heeft de Nederlandsche Neutrale Sigarenwinkeliersvereeniging te Amsterdam een motie aangenomen, waarin zij haar scherpe afkeuring uitspreekt over het door den Koninklijken Nederlandschen Midden standsbond op het Alkmaarsche congres ge nomen besluit om de Tweede Kamer te ver zoeken artikel 3-2a der voorgestelde Win kelsluitingswet zoodanig te wijzigen, dat aan koffiehuishouders enz. zal worden toe gestaan, gedurende den tijd, dat de winkels moesten gesloten zijn, tabaksfabrikaten ta verkoopen „voor gebruik ter plaatse". Zij betreurt en vestigt er de aandacht op, dat dit besluit genomen is, zonder de meest belanghebbende partij te raadplegen, die ge vormd wordt door vele tienduizenden siga ren winkeliers in dit land.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1