Brieven uit Frankrijk tweede blad HET SEIZOEN-DEBUUT VAN GELOOF EN WETENSCHAP Dr. G. L. L. Kemmerling over onze Oost als centrum van Vulkanisme Bij kleme Kinderen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 5 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL. cjmomen, hoesten Voorkomen If De bouw van het nieuwe raadhuis; een terrein aan den Zeeweg voor den bouw aangekocht. Extra aflossing eener geldleenlng. Het cre diet voor de werkverschaffing verhoogd. De bouw van een Clubhuis. - HILLEGOM VOGELENZANG. SPAARNWOUDE HALFWEG HAARLEMMERMEER Het was geen aangename verrassing, die Maurice Laporte. de bekende Fransche com munist, zyn partij genoot en bereid heelt. ."Want niet al een, dat hy ze per aanplakbiljet .ion deed zich niet meer tot de hunnen te rekenen, doet hy eveneens per aanplakbil jet allerlei onthullingen, die aangezien de aanplakbiljetten nog al in het oogvallend ■Zijn (portret van Laporte in den rechter bovenhoek, groote duidelijke letters enz.) en de mededeelingen in pakkenden styi zyn ge steld zeer veel belangstellenden trekken. Maurice Laporte, die gedurende tien jaar een der yverigste propagandisten van het communisme is geweest, die drie jaar lang deel uitgemaakt heeft van het bestuur der Communistische partij, keert zich thans "le Coeur brisé'' (met gebroken hart) zooals hy het uitdrukt, tegen zyn vroegere party. En zooals hy vroeger een der hevigste voorvech ters van Moscou is geweest, zoo belooft hij er thans een der felste bestryders van te Zullen worden. I Zyn eerste optreden ten minste is reeds overdonderend: „Twee jaar," zegt hy o.a., „heb ik in Rus- Tand doorgebracht als afgevaardigde mijner .party en ik ben er gedesillusionneerd van daan gegaan." En hy beschuldigt er de Sovjets niet 'Slechts van dezelfde imperialistische politiek te volgen als de door hen omvergeworpen Tsarenregeering en er vóór alles op bedacht te zyn zichzelf te bevoordeelen doch open- "lyk klaagt hy ze aan van moord op de Fran sche communisten: Raymond, Lefebvre, Vergeat en Lepetit! „Ze zyn niet in de Oostzee verdronken, aooals de Russen willen doen voorkomen," roept Laporte uit, „doch vermoord door de Sovjet-politie, omdat ze lieten blijken door de toestanden in Rusland teleurgesteld te "zyn!" Het zal vermoedeiyk wel nooit uitgemaakt "worden of dit waar is of niet, maar een -feit is het, dat laporte n.b. de oprichter dér communistische jeugdbeweging in "Frankrijk „Les Jeunesses Communist^" nu afkamt, wat hy kortgeleden als zijn leven -beeft verdedigd. Dat hy nu door het siyk -steurt dat, wat hy aan jonge menschen kinderen nog byna heeft voorgesteld als het eenig goede, het eenig ware. Dat, het misvormen van jonge karakters, het scher men met woorden, het werken met beloften, •Waarvan ze zelf niets gelooven en dat alles •met 't doel, een maatschappy uit haar even- zwicht te brengen, zonder in staat te zyn er iets beters voor in de plaats aan te bie den, dat is het wat ik in de communistische Strijdwijze zeer onsympathiek vind. Gisteren ben ik naar een leertentoonstel ling geweest. Niet dat ik zoo n groot liefheb ber van leer ben, maar een kennis van me, die er een stand heeft, had me een vrykaart gegeven, ongetwyfeld denkend me hiermede een ontzettend groot genoegen te doen. Ik bedankte hem zoo harteiyk alsof het juist die kaart was die ik noodig had om vol maakt gelukkig te zijn en hoopte in stilte, dat het daarby blijven kon. Want aangezien een leertentoonstelling me ongeveer net zoo ttiel interesseerde als byv. een verzameling opgezette insecten, was ik geen moment van plan, de kaart te gebruiken. Maar, beleefd heid niet waar? En vooral in Frankryk Eergisteren echter kwam ik myn tentoon stellingskennis tegen en bracht deze me be leefd in herinnering dat de sluiting naderde en dat ik, indien ik nog van de kaart ge bruik wilde maken, me haasten moest. Ik mompelde zoo iets van drukte, ziekte en weet ik wat nog meer, maar moest ten slotte toch wel beloven den volgenden dag te zul len komen. En zoo ben ik gisteren dan naar die tentoonstelling geweest. En ik moet eer- ïyk bekennen, dat ik me er niet verveeld heb en dat het oneindig veel interessanter was dan ik me had voorgesteld. Ze wordt gehouden, die tentoonstelling „La semaine de cuir" (De Lederweek) heet ze, geloof ik, even buiten de „Porte de Versailles" in een gebouw dat zoo enorm groot is, dat het Am- sterdamsche Paleis voor Volksvlijt" er een Schotschen dans in zou kunnen uitvoeren. Tien hallen zyn er en meer dan duizend stands! Ik heb nooit geweten, dat leer zoo enorm bewerkt werd en dat er zooveel van gemaakt kon worden. En m'n respect voor de koeien is nog grooter geworden dan het reeds was. Want niet alleen dat ze ons van boter, melk, biefstuk, runderlappen enz. voor ziet; maar ook schoenen, valiezen, taschjes enz. enz., zijn we aan het daarzyn der koe verschuldigd! „Wat zou de wereld zonder vrouwen zyn", wordt er in een operette ge zongen. Met evenveel recht zou men kunnen vragen: „Wat zou de wereld zonder koeien zyn?" Ik heb er valiezen gezien en taschjes natuurlijk niet van koeienhuid, die taschjes, maar van daimleer, zoo mooi als ik ze nog niet gezien heb in de mooiste en kostbaarste winkels. Het leer was bewerkt, zachter en mooier dan het fynste fluweel, de sluiting van zilver en zoo fraai van uitvoering dat het me een genot leek, zelfs voor een man, om zoo'n taschje te koopen. De prys echter, frs. 975, d.i. 197.50, deed me besluiten, er nog eens over na te denken. Ook schoenen waren er natuuriyk, schoe nen in alle soorten. Van de hooge, ruwlede- ren kaplaars, tot het laag uitgesneden bal schoentje. Van den loggebouwden voetbal schoen tot het elegante dameslaarsje met hoogen hak. Ik heb niet zoo erg veel ver stand van de damesmode, maar te oordeelen naar hetgeen ik hier te zien kreeg, lijkt het me zoo toe dat we een mode krygen van hooge hakken, verschrikkelijk hooge hakken zelfs, zoo hoog dat de houder van het we reldrecord pölsstokhoogspringen er van zou duizelen. Behalve allerlei soorten leer en alles wat van leer gemaakt kan worden (een Duitsche firma exposeerde zelfs lederen, afwaschbare japonnen enz.) waren er ook de machines te bewonderen, die men voor de bewerking noodig had. Er waren machines om de dierenhuid van de laatste restjes vleesch te ontdoen, machi nes om de huid hard en styf te doen wor den, andere machines om het ieer te hal- veeren, weer andere om, in een minimum van tyd, de juiste grootte van een huid te bepalen enz. enz. Het is werkeiyk een interessante ten toonstelling en aangezien ze jaariyks gehou den wordt, raad ik den Hollanders, die het volgende jaar October naar Parys denken te gaan, aan, haar eens te bezoeken. Men zal er zich niet vervelen en er is heel veel to leeren. H. DE J. Donderdagmiddag vergaderde de gemeen teraad van Bloemendaal onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwezig de heeren Laan en De Waal Malefijt. (2 Begonnen wordt met een geheime verga- 'dering. Eerst tegen half 5 wordt de openbare Vergadering geopend. Bouw van een nieuw raadhuts j De heer BORNWATER deelt mede, dat de commissie, in den raad benoemd ter onderzoek naar een plaats voor den bouw .van een raadhuis met de Erven van der Vlier tot overeenstemming gekomen is en deze |êen terrein beschikbaar gesteld hebben aan de noordzijde van den Zeeweg bij de schietbanen tegen een prijs van f 3000. Dit terrein is bestemd voor den bouw, van |en raadhuis. De ligging van het tegen woordige raadhuis acht spr. niet gunstig meer; aesthetisch valt het niet te bewonderen. iHet nieuwe raadhuis zal komen in een villapark, want bebouwing moet daar ko men. Bloemendaal moet zich uitbreiden haar den duinkant na de annexatie. De heer PRINSENBERG uit zijn waar- deenng voor de beschikbaarstelling tegen zoo'n lagen prijs. De plaats van het raadhuis apht spr. echter niet geschikt. Van de zijde der provincie wordt er naar gestreefd, dat Refrein onbebouwd te laten, zoodat er zoo goed als geen uitbreiding komt dien kant uit. Ma een raadhuis dient toch in het centrum der gemeente te staan. - Daarenboven is reeds lang een terrein, jgrooi Vj H.A.. ter beschikking der gemeente en er is een servituut op gelegd, dat daar alleen een raadhuis gesticht mag worden. Doet men dit niet, dan is het dus waardeloos. Er zijn ischetsen gemaakt en daaruit blijkt, dat het terrein groot genoeg ts voor 4e stichtng van een raadhuis en de centra lisatie van gemeentediensten. De verschil lende huisjes ter plaatse (tegenover het tegen woordig raadhuis) zouden dan verdwijnen, hetgeen een goede verkeersverbetering geeft. v Een bezwaar tegen het terrein aan den Zee- Vindt spr. nog, dat met den bouw eerst ïp 1930 begonnen kan worden. Spr. betreurt Het ook, dat deze zaak nu zoo plotseling in den raad gebracht is, zonder zelfs op de agenda geplaatst te zijn. Spr- heeft slechts in bet kort zijn meening willen zeggen, om dat er in de geheime raadsvergadering reeds zoo lang over gesproken is. De heer HOGENBIRK verdedigt den aankoop van het terrein aan den'Zeeweg op diezelfde gronden als de heer Bornwater. Wethouder VAN NEDERHASSELT beeft bezwaar tegen den bouw van het raad- kuis aan den Zeeweg. Het terrein aan de oyerziide van het Tegenwoordige raadhuis is- geschikt voor den bouw. Er is een plan gemaakt, dat door alle raadsleden goedge keurd is. Bouwt men daar met, dan zit men Vast met he' terrein. "J Spr. acht het begin van den Zeeweg niet "geschikt voor den bouw van een raadhuis. Daarenboven is die plaats niet het centrum «Ier gemeente. Spr. legt uit, dat er hoogstens 50 huizen aan den Zeeweg zullen kunnen worden gebouwd. Daarom kan die plaats j nooit het centrum worden. Daarenboven komt het raadhuis daar tegenover den watertoren, er is de Joodsche begraafplaats, waar ook nooit gebouwd kan 1 worden. Een betere plaats voor den bouw zou zijn. naar spr. meent, de Westerlaan. Spr. zou willen, dat deze zaak nog enkele weken aangehouden werd, om de zaak nog eens te onderzoeken. Het Rijk heeft de schietbanen tot 1 Januari 1930 verhuurd en ook daarom kan de zaak nog wel aangehou den worden. De heer NUIJENS acht het zeer teleur stellend voor de menschen uit Vogelenzang en De Zilk, als het raadhuis nog meer naar het noorden der gemeente verplaatst wordt. Daarom heelt spr. bezwaar tegen den bouw- van het raadhuis aan den Zeeweg. De heer SCHULZ herinnert er aan, dat bij den aankoop van het terrein tegenover het tegenwoordige raadhuis men van oordeel was, dat Ged. Staten het besluit niet goed zouden keuren, met het oog op de annexatie. Spr. acht het een dwaasheid, het raadhuis te bouwen op de grens der gemeente, waar toch eigenlijk geen plaats is voor een cen tralisatie der gemeentelijke diensten. De uitbreiding der gemeeente ligt naar het westen. Ook naar de Westerlaan liggen terreinen, voor beoouwing geschikt. Spr. gelooft echter, dat het nieuwe raadhuis aan den Zeeweg slechts enkele honderden meters verder komt te liggen aan het tegen woordige. Aan de Westerlaan zou het nog veel verder verwijderd liggen. Men heeft de keus zelf een centrum te stichten, en dat is Overveen. Hier moet dus het raad huis komen. En dan heeft men keus tusschen het terrein tegenover het raadhuis en dat aan den Zeeweg. Spr. is van oordeel, dat men het laatste de voorkeur moet geven. Men kan er een gebouw stichten, zooals men dat zelf wil en dusdanig, dat men er de gemeentelijke diensten kan centraliseeren. Het aantal inwoners van Bloemendaal neemt met den dag toe en de gemeentelijke diensten zullen daarom uitgebreid moeten worden. j Spr. is van meening, dat overleg gepleegd kan worden mer hen, die een servituut op het terrein tegenover het tegenwoordige raadhuis gelegd hebben, om het daarheen te lèiden, dat bok wat anders dan een raad- huis er gebouwd mag worden. De beer DORHOUT MEES vindt het j eigenaardig, dat nu plotseling een besluit I genomen moet worden. Waarom onderzoekt men niet eerst de bezwaren der tegenstanders? Het gaat er j niet om, of het terrein goedkoop gegeven wordt; het kon nog wel eens duurder blij ken. dan men denkt, omdat men een heuvel met een diepte koopt. Spr. wil de beslissing uitstellen rot de volgende vergadering, op dat alle leden zich nog eens kunnen beraden en ook de publieke opinie zich kan uiten. De VOORZITTER gelooft, dat de raad dankbaar moet zijn voor de aanbieding van her terrein en dit met beide handen door i den raad geaccepteerd moet worden. De heer BORNWATER merkt op, "dat alle leden een gevestigde opinie hebben en reeds besloten is, het raadshuis niet aan de overzijde van het tegenwoordige te bouwen. Spr. stelt daarom voor, onder waardeering voor het aangebodene, het terrein aan dón Zeeweg voor hoogstens f 3.000 aan te koopen. Wethouder VAN NEDERHASSELT zegt dat in de besloten vergadering de bouw aan de Westerlaan door den heer Luden ter sprake gebracht is. De uitbreiding van de gemeente is te zoeken aan den Bovenweg en nu moét Z.i. eerst onderzocht worden, of het gebouw daar gestient kan worden. Spr. wil dan gaarne trachten, met de: eigenaars van den grond daar tot overeen stemming te geraken. Het voorstel-Van Nederhasselt tot uitstel, word verworpen met 76 stemmen. Voor de heeren Dorhout Mees, Nuijens, Verdei-, gaal, Prinsenberg, Luden en Van Neder-' Hasselt. Het voorstel tot aankoop van terrein aan den Zeeweg voor den bouw van een raadhuis wordt aangenomen met 75 stemmen. Tegen de voorstemmers bij de eerste stemming De heer Luden blijft buiten stemming. De heer PRINSENBERG stelt er prijs op, te verklaren, dat de heeren Laan en De Waal Malefijt, die niet in déze vergadering aanwezig konden zijn, beiden tegenstanders zijn van het thans genomen raadsbesluit. Toeslag pensioen. B. en W. stellen voor, H. Douwma te berichten, dat zijn verzoek, om te zijner tijd een toeslag op zijn pensioen te verleenen, te zijner tijd in gunstige overweging zal wor den genomen. Aldus besloten. De overwg bij de Klever laan. In verband met de daaraan voor de ge meente verbonden zeer hooge kosten, stellen B. en W. voor, afwijzend te beschikken op het verzoek van den rector en den conrector van het Kennemer Lyceum, om, ter ver mijding van het gevaar voor Bloemendaal- sche lycei'sten bij het passeeren van den overweg bij de Kleverlaan, de Prins Fre- deriklaan door te trekken tot de Kleverlaan. Besloten wordt, met de Ned. Spoorwegen nog eens in bespreking te treden. Benoemingen. Herbenoemd worden de leden der ver schillende commissies, alsmede de leden der commissie van Toezichtop het Lager Onderwijs. 1 Benoemd wordt tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school A, mej. A. J. Vorstelman. Bijbouw klaslokalen. B. en W. stellen voor, medewerking te ver leenen voor de beschikbaarstelling van gel den voor den bouw van drie klaslokalen aan 1 de school der Schoolvereeniging „Aerden- houtBentveld". Aldus besloten. Verhuur jacht recht. B. en W. stellen voor het jachtrecht op de gronden in de omgeving van de Brou werskolk tot wederopzegging te verhuuren aan de Erven van der Vliet, voor f 35 p. jaar. Aldus besloten. Extra aflossing geldleening B. en W. stellen voor, op de 5 pet geld leening 1935, groot f 858.000, op 1 Decem ber 1928 extra af te lossen een bedrag van f 178.000, en daarvoor te gebruiken de ber dragen, welke de gemeente heeft ontvangen van de gemeente Haarlem op grond van art. 36 der grenswijzigirigswet, wegens het on- afgeloste gedeelte van voorschotten aan de Bouwvereeniging „Ons Huis" en de Woning- bouwvereeniging „B oemendaal". De heer PRINSENBERG voelt het meest voor het oorspronkelijke voorstel van B. en W. om een bedrag van 1 116.000 aan het reserve fonds toe te voegen. Dat kost wel jaarlij ks iets aan de gemeente, maar er staan vele voor- deelen tegenover. Wethouder VAN NEDERHASSELT her innert er aan, dat het reservefonds dienen moest voor de financiering van bijzondere zaken. Daarom moet het „potje" zooveel mogelijk versterkt worden. Spr. zou het I „potje" daarom onaangeroerd willen laten. De VOORZITTER merkt op, dat het geld uit het „potje" slechts hoogstens 4 rente opbrengt. Daarom is hij voor af lossing van de 5 %-leening. Na verdere bespreking wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 94 stem men. Tegen de heeren Nuijens, Verdegaal, Prinsenberg en Van Nederhasselt. uit een oogpunt van hygiëne is, volgens spr., een goed clubhuis noodig. f 10.000 lijkt wel en heel bedrag, maar andere gemeenten geven veel meer. Spr. zou de regeling van het gebruik van het gebouw niet willen overlaten aan B. en W., doch aan het bestuur van „Bloemendaal.' Deze vereetitging zal nimmer weigeren aan andere vëfeenigingen, het gebouwtje te moegen gebruiken. Het voorstel, B. en W. een crediet van f 10.000 te verleenen voor den bouw van een clubhuis wordt aangenomen met 75 stem men. Tegen de heeren Dorhout Mees, Nuijens, Verdegaal, Prinsenberg en Luden. Ontheffing Bouwveror dening B. en W. stellen voor, ontheffing van art. 7 der Bouwverordening te verleenen aan J. G. Snijders, G. Jongepier, A. Baron v. Dedem, H. Nonne, J. Russen, I. Buys, A. v. d. Heijden, A. Wijntjes, I. Staal, D. Mol en te weigeren aan J. Ruigrok voor een bouw van vier dubbele landhuizen aan den Voge- lenzangschen weg daar het bouwterrein niet aan den openbaren weg is gelegen. Aldus besloten; het verzoek van Ruigrok wordt aangehouden. De vergadering wordt dan te half 7 geslo ten. Crediet werkverschaffing B. en W. stellen voor om post no. 285 „Werkverschaffing aan werkloozen" der loopende begrooting, thans f 140Ó0 bedra gende, te verhoogen met f 7500, daar het toegestane bedrag niet toereikend gebleken is. Aldus besloten. Leggen tweede water leidingbuis B. en W. vragen een crediet van f 90.000 aan voor het leggen van een tweede water leidingbuis voor de watervoorziening van Aerdenhout. Het crediet wordt verleend. Clubhuis B. V. C. „Bloe mendaal" B. en W. stellen voor het crediet voor den bouw van een clubhuis voor de voetbalclub „Bloemendaal" tot f 10.000 te verhoogen. De heer KREMER wil het voorstel warm aanbevelen. De heer PRINSENBERG gelooft, dat voor f 8.000 evengoed een aesthetisch ge bouwtje opgericht kan worden. Een bedrag van f 10.000 voor een clubhuisje vindt spr. echter zeer lyjog en hij kan zich daarmede niet vereenigen. De heer DE CLERCQ zou aan de cre- dietverleening de voorwaarde verbonden willen zien, dat alle clubs, ter beoordee ling aan B. en W. gebruik kunnen me- ken van hel cl* bh is. Wethouder VAN NEDERHASSELT zou het crediet slechts willen verleenen aan B. en W. voor den bouw van een clubhuis en aan dezen willen overlaten, wie van het clubhuis gebruik mogen maken. De heer DORHOUT MEES vindt f 5.000 reeds te hoog, maar nu vraagt men zelfs f 10.000. Moet de gemeente nu het- clubhuis voor een voetbalvereniging betalen? Dat vindt spr. onsportief. Spr. gelooft, dat een gewoon hok met rieten dak beter is dan een modern clubhuis. Spr. vindt een crediet van f 5.000 meer dan genoeg. De heer CASSéE gaat na, dat het nieuwe clubhuis ten goede komt aan de geheele Bloemendaalsche sportlievende jeugd. Ook; Bloemendaalsche Reddingsbrigade De vergadering van de B. R. B„ gisteravond in hotel „Roozendaal" te Overveen gehouden, was zeer bevredigend bezocht. Deze goede opkomst was waarschijnlijk hieraan toe te schrijven, omdat aan de orde zou komen, of de Brigade al of niet pogingen zal aanwen den, in 't bezit te komen van een „Tom". Bij de ingekomen stukken was o. m. een dankbetuiging van de B. G. V., voor de Eerste Hulp-verleening door de brigade bij gelegenheid van de Openlucht-uitvoering op 21 Juli. Verder een schrijven van de di rectie van Stoop's Bad, dat de brigade slechts 1 uur om de 14 dagen gelegenheid kan krijgen voor oefening in Stoop's Bad. Ten slotte eey verzoek van de Haarl. R. B., om met de B. R. B. van oefenuur te ver- Wisselen. Tegen dezen ruil bestond bij 't grootste deel der leden bezwaar, zoodat verzoek, tot groote teleurstelling van Haar lem, niet kon worden ingewilligd. Besloten werd, voor de aanstaande winter- oefeningen 't couponsysteem in te voeren. Dit komt hierop neer, dat gediplomeerden 5 coupons kunnen bekomen voor f 1.— en 15 coupons voor f 2.25. Ongediplomeerden betalen resp. f 1.25 en f 3.00. Niet gebruikte coupons vervallen, daar de coupons geda teerd zijn. Verder werd besloten te beginnen Maandag 15 Oct. weer een verbandcursus te houden in (zoo mogelijk) de O. L. school te Overveen en wel 's avonds van half 8 tot half 9. Op de vergadering gaven zich 7 dames en 14 heeren aks cursist op. Politie-agenten, die den cursus willen volgen, betalen daar voor f 1.50 voor den geheelen cursus. In de vacature Wapstra werd voorzien, door verkiezing van den heer J. L. Kroone tot lid van 't bestuur. De heer W. Vis werd ge kozen tot lid van de Technische commissie. De heer Wapstra blijft evenwel leider van de zwemoeteningen. Vervolgens kwamen de leden van de „Tom"-commissie aan 't woord om verslag uit te brengen over de demonstratie, welke eenigen tijd geleden te Katwijk met de Tom gegeven werd. Over 't voor- en nadeel van de .Tom werd breedvoerig gesproken, maar alles waren 't er over eens, dat de Tom 't beste genoemd mag worden, wat er op 't oogenblik op 't gebied van 't brigade-red- dings-wezen bestaat. Besloten werd te trach ten het benoodigde bedrag voor aanschaffing van een Tom bij een te krijgen. Met 't oog op 't vergevorderd uur zag de vergadering van 't recht van „rondvraag" af. Gemeenteraad De Raad dezer ge meente houdt een openbare vergadering op Woensdag 10 October 1928 n.m. 2.15. De agenda vermeldt1. Vaststelling no tulen. 2. Ingekomen stukken. Deze houden in aanneming benoeming J. D. Jansen als lid der Commissie van Openbare Werken rapport van het verificatie-bureau der Ver. i voor Nederlandsche Gemeenten goed-keu- ring door Ged. Staten van Zuid-Holland I der gewijzigde verordening op de heffing van Secretarie-leges id. door idem van 't Raadsbesluit dd. 18 Mei 1928 tot wijziging der begrootmg 1928. 3. Reclame van A. G. van Wonderen tegen zijn aanslag in de straat- en fióolbelasting. B. en W. stellen den Raad voor het verzoek dat hun college billijk schijnt in te willigen. 4. Vaststelling supple- toire kohieren straat- en rioolbelasting, diensten 1927 en 1928. Deze vaststelling houdt verband met het prae-advies in punt 3. 5. Adhaesie-betuiging aan en adres van den Raad van Arnemuiden aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, inzake navordering van de uitkeeringen, ex. art. 104 L. O. wet 1920, afgetrokken schoolgelden. B. en W. stellen den Raad voor, het gevraagde te verleenen. 6. Goed keuring van het aandeel der gemeente in het waarborgfonds voor tede houden bloemententoonstelling. B. en W. stellen den Raad voor de tentoonstelling in het belang der gemeente achtende voor f 200 deel te nemen in het waarborgfonds. 7. Overname der nieuwe straten van het woningcomplex „Patrimonium". 8. Verzoek van de N. V. Zuid-Hollandsche Raffinaderij van Petroleum-producten om huur van een gedeelte van den Houttuin voor het plaatsen van een benzine-laadsjation. B. en W. stel len den Raad voor, afwijzend op dit verzoek te beschikken. 9. Verzoek R.K. Vereeniging Moederschapszorg te Heerlen om subsidie over 1929. Gevraagd wordt f 25 voor 1929 en voor volgende jaren. B. en W. stellen den Raad voor, voor 't jaar 1929 de gevraagde subsidie te verleenen. 10. Voorstel tot ver laging van den gasprijs met ingang van 1 Januari 1929. B. en W. stellen voor, den prijs te bepalen op 10 c. per M3 voor de eerste 50 M3 en 7 y2 c. voor iederen M3 daar boven. (de bestaande prijzen zijn respec tievelijk 11 c. en 8 c.) 11. Aanbieding ge meente-rekening met de verslagen van het gas- en van het waterbedrijf over 1927 en 'van het Burgerl. Armbestuur 1927. B. en 'W. stellen den Raad voor, te dezer zake een commissie van 3 leden te benoemen tot onder zoek dezer stukken, tenzij de Raad de be noeming aan den Voorzitter wenscht over te laten. 1,3, Aanbieding gemeente-begrooting en de begrootingen van het gas- en van het wa'erbedrijf voor 1929 en de begrooting Burgerlijk Armbestuur voor 1929. Voorstel van B. en W- als bij punt 11. 13. Toekenning eener gratificatie aan den zwemmeester en den kassier-portier over het afgeloopen "Öwemseiïöen. B. en W. stellen den Raad voor "deze heér'éri resp. f 50 en f 25 te geven in Dank zy de gelukkige Interventie van de vereeniging Geloof en Wetenschap, zal ons in het ingetreden seizoen een ry van lllustre persoonlykheden uit de wereld van studie en schoonheid voorgesteld worden, om Katho liek Haarlem een kyk te geven In verschil, lende belangrijke actueele kwesties inzake natuurwetenschap, jongste wereldgeschiede nis, de literatuur in enkele harer meest re- cente uitingen, in één woord in die dingen, die in het huidige beschavingsleven alle aan dacht hebben en verdienen. Gisteravond is deze rij geopend met de eminente figuur van den chef van den In- dischen Vulkanologischen Veiligheidsdienst, dr. G. L. L. Kemmerling, die in den schouw burg aan den Jansweg een lezing hield over Indië als Centrum van Vulkanisme. De Voorzitter van Geloof en Wetenschap, mr. F. Vorstman, opende de bijeenkomst met den christelijken groet, en hield de ge bruikelijke inleidingsspeech, waarin hij bij zonder den nadruk legde op de activiteit van den secretaris, die het aantal leden met hon derd had weten te vermeerderen. Dr. Kemmerling begrni ziln lezing met t memoreeren van eenig#op den voorgrond tre dende feiten in de geschiedenis van het In disch vulkanisme, voor het meerendeel alge meen bekend, zooals de uitbarstingen van den Krakatau in 1833, die van den Kloet, en de meest recente, die op het eiland Paloe- weh, welke erupties met veel interessant ma teriaal van feiten en bijzonderheden, meer speciaal werden behande'd. De eruptie van den Krakatau in 1883 Is de grootste, welke ooit plaats had in de his torische tijden. Haar uitwerking werd niet alleen door alle seismographen maar ook door alle barometers ter wereld geregistreerd. In 5 etmalen trok een geweldige luchtsroo- ming 4 maal de aarde heen en weer De vloedgolf, hierdoor ontstaan, was merkbaar ln de geheele wereld en werd door alle peil schalen aangeduid. In dit verband bracht dr. Kemmerling t onstaan van vloedgolven ter sprake. De jongste erupties van den Krakatau ln dit voorjaar werden in finesses besproken, en op belangwekkende wijze de oorzaken dier verschynselen tot klaarheid gebracht. Het probleem van de herleving van fauna en flora op den Krakatau, 40 K.M. van de kust van Java. bleek geen probleem te zijn. Onderzoekingen in Alaska Immers hadden uitgemaakt, dat plantenwortels 3 jaar on der een lavalaag konden begraven blijven, zonder hun levenskracht te verliezen, ter- wyl inleider zelf drie dagen na de bekende Kloet-uitbarsting in de versche lava-forma ties levende mieren aantrof. Deze inleiding werd gevolgd door de de monstratie van een serie lichtbeelden, die in 't byzonder toelichtten het gesprokene over de gebeurtenissen op Krakatau, Paloeweh en het vulkanisme op Flores. Er waren op namen by, die het publiek wel üten Idee gaven van het romantische, bijna dramati sche schoon dier natuur.phenomenen, en al de pracht der wyde Indische landschappen, waar de eenzaam optorenende vulkanen ln breede majesteit rijzen. Het was een groot genot, dit te kunnen zien. Na de pauze sprak de heer Kemmerling over den eerbied, dien de oer-volkeren heb ben en hadden voor den vreeswekkenden berg met „de vuurtong" (lida api zeggen de Javanen). De oude Middellandsche Zee volkeren maakten van den Etna de smedery van den god Vulcanus met de Cyclopen; de bewoners van onzen archipel weefden om iederen vuurberg een legende, bevolkten ze met geesten, brengen deze offers om hen mild te stemmen en hebben zooveel ontzag voor hun geweld, dat ze uit vrees den naam der vulkanen soms niet durven noemen. De Ouden bestudeerden reeds het vulka nisme. Zoo weten we van een Empedoclus, die bij zyn studiën op den Etna in den kra ter viel en aldus den dood vond (495 voor Christus). Plinlus opperde de stelling, dat de uitbar stingen ontstonden doordat zeewater zich 'n weg baande naar de vulkaanschacht en door de hitte in stoom omgezet, de ontploffing veroorzaakte. Deze Romein beschreef de Ve- suvius-eruptie, die de verwoesting van Pom pei en Herculanum tot gevolg had. In de middeleeuwen wordt voor het eerst de vuur-hypothese geponeerd, volgens welke het binnenste der aarde zich in gloeienden toestand bevindt. Deze hypothese dient in de 18e eeuw tot grondslag van de theorieën Kant en Laplace, volgens wie door verdichting van den oer-aether een gloeiende .nevel" ont- stond, welke door zyn spiraalvormige bewe- gingen groote deelen afstootte, die ten slotta door een voortgezet afkoelingsproces een harde steenschaal vormden, welke dan een gloeiende kern zou omsluiten. Zoo stelden zy zich ook de structuur onzer aarde voor en deze theorie, de beroemde „nevel-hypothese" werd tot op onzen tyd door zeer velen voort- gestaan. Nog niet lang echter is het, dat een tweede theorie grooten ^pgang maakte ln de wereld der geologen en kosmologen. Deze theorie genaamd de planetesimaal-hypothese veron derstelt in de voorgeschiedenis van het heelal een ontzaglyke verzameling van kleine, vaste lichaampjes, planetesimen ge naamd; om bepaalde punten, knoopen, had een concentratie der planetesimen plaats, welke aangroeiing met de spiraalvormige middelpnnt-vliedende beweging der massa de vorming van zelfstandige hemellichamen oorzaakte. Deze twee groote hypothesen hebben hun analoge hypothesen ter verklaring van het vulkanisme, zooals vanzelf spreekt. Maar hypothesen blijven het; feiten tot staving van een van beide zyn niet aan wezig. Welke reëele kennis heeft men buiten dit getheoretiseer van het binnenste van den aardbol? Doordat de aardkorst plooide waardoor de binnenste lagen van deze korst naar buiten kwamen, welk proces vervolgd werd door erosie en abrasie, vervlakking, heeft men kennis gekregen van een zekere doorsnede van de steenschaal. De grootste aldus ge- '-ende doorsnee, geologen spreken van pro fiel, bedraagt 20 KM Wat beteekent dit op een a^rdstraal van 6378 KM? Ts de kennis van deze steenschaal ten slotte in staat, ons een zeker Verband te too- nen tusschen diente, en oppervlakte, vulca- nisme? Aber nein! Getheoretiseer wederom en geleerde be- toogen. Daar is büvoorbeeld de theorie van Deli, die het vujkaansch magna, de lava, iaat opdringen uit de gloeiende aardkern in de harde steenschaal om na een geweldig nroces van afknaging en opneming onder het aardoppervlak die groote magmahaarden te vormen, waarvan wii het bestaan met zekerheid kennen en die de vulkaanspijs leveren. Deze groote haarden, de batolithcn, worden gevarieerd door lacolithen, waar het magma zich langs hreuklünen in de steen schaal een weg zocht en kanaalvormige haarden vormde. Andere geologen willen het magma geen zelfstandige beweegkracht, geen initiale macht, aldus het vak-bargoensch. toekennen en soreken van vaste magmahaarden binnen de steenschaal, welke masrma-haarden door aardplooiing, de zg, tectonisehe bewegingen, dien de steenschaal worden binnengedrongen langs plooiende en schuivende breukvlakken. Vooral in verband met vulkanische toe standen in onze Oost, voelt dr. Kemmerling zeer veel voor deze hvnothese. Nu rilst. de '.waag, vanwaar die plooiing? De oude hypothese: Inkrimoing ten ge volge van warmte-uitstrahng en verlies, de contractie-hypothese, wordt niet meer als nlguslbel geaccepteerd Immers .inkrimping veroorzaakt warmte enmaakt; déze vrij. De moderne geleerden verklaren de nlooiing van 't aardoppervlak' deor de westeliike driftbe weging der continenten in een specifiek zwaardere onderlaag. Na éenige mededeelingen over de aard- temperatuur, vertoonde de heer Kemmer ling nog een serie lichtbeelden, die de be sproken theorieën met schema's en foto's de- j monstreerden. Het publiek toonde zich zeer dankbaar en de heer Vorstuian kon terecht in zijn slot woord spreken van een zeer instructieve en interessante voordracht. s Wij zijn ons beter bewust van de ontzaglyke urotenties die onder ons gebonden liggen; het onbetrouwbare van ons ondermaansch verblijf is ons meer reëel nu Ons dunkt, dit is minder onrustwekkend, dan wel aanlei ding gevend tot een zekere tevredenheid, dat wij, menschen, in staat zijn machten en werkingen als deze te kennen en te bestu- deeren. De entree in het nieuwe seizoen is voor Geloof en Wetenschap een groot succes ge weest. De schouwburg was bijna geheel bezet. Dat Katholiek Haarlem de strevingen en de cultureele werkzaamheid van Geloof en Wetenschap moge waardeeren en mogeiyk ilijve maken. verband met hun betoonden ijver en nauw gezette plichtsbetrachting. 14. Vaststelling nieuwe Algemeene Politie-verordening. Dit punt werd op 30 Aug. j.l. aangehouden. 15. Vaststelling opcenten-regeling op de personeele belasting. Bloembollentransport Door de N.V. Nie- derrheinische Transport Gesellschaft te Hil- legom (dir. de heer H. Mülstegen) werd de lOüe wagon bloembollen in dit seizoen naar Duitschland verzonden (van begin Augustus af). Dit feit werd door versiering van den wagon kenbaar gemaakt en door den foto graaf vereeuwigd. R.-K. Kiesvereenfging „Recht en Plicht" Maandag 8 October a.s. houdt de R.-K. Kies- vereeniging „Recht en Plicht een algemeene ledenvergadering in het R.-K. Verenigings gebouw alhier, des avonds om 8 uur. De agenda vermeldt o.m.: Aanvulling art. 4 en 8 van het reglement; verkiezing afge vaardigde voor Kamer-Centrale Haarlem en Prov. Kieskring; bespreking ontwerp-pro- gram 1929; verkiezing 2 leden voor het hoofdbestuur. Wegens de belangrijkheid der agenda wor den alle leden dringend verzocht, deze ver gadering by te wonen. Tooneeluitvoering Zondagavond 7 Octo ber a.s., zal dé R.K. tooneelvereeniging „De Eeuwige Stryd" een uitvoering geven in het R.K. Verenigingsgebouw te Spaarnwoude, moet met de ontstoken of smettende deelen met Purol inwrijven en de huid plooien droog houden, door ze te be poederen met Purol-poeder. Purol in doozen van 30 en 60 ct„ tube 80 ct. Purol-poeder in bussen van 60 ct. en 1 gld. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten Personalia. Voor het machinisten- examen diploma B, slaagde te 's-Gravenhage de heer G. J. Leich, alhier. Het gunstige weer van dezen zoma schynt ook van invloed te zyn geweest op den jachtstand in dezen polder. De eerste dagen na de opening van het jachtseizoen zijn althans nog al enkele haasjes ver schalkt door de jagers. Een koolcuriosum. By den heer M. Saar- loos is in den tuin een kool gegroeid die zeker een zeldzaam exemplaar genoemd mag worden. Niet minder dan vier witte kooltjes zyn op een stronk gegroeid. Paard tegen auto. Hortend en stootend kwam gisteren een Ford-auto, beladen met bieten, den Vyfhuizerweg afrijden. Naby de Kluft werd nog eens flink gas gegeven, maar halverwege de hoogte was het on mogelijk verder te komen. In de autowereld helpt men elkaar; een andere Ford werd er voorgezet, maar zonder succes. Gtlukklg was er een voerman in de buurt met paard en wagen; die wist er wel raad op. Hy spande Vos voor de twee onmachtige ford- les. Het beest keek eens om, schudde zyn kop en zette flink aan, waarna hy het geheele zaakje tegen de hoogte optrok. Na tuuriyk gaf dit tooneeltje veel hilariteit en vreugde by de omstanders.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6