aaa® DE WAERELD ROND ■ssjsg «BÈS TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 5 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 4 HET GEHOORZAME KIND, Uil V' 11II EEN MOHAMMEDAANSCHE OVER KATHOLIEKE ZUSTERS In haar werk: „Onbedekt en ongesluierd Gelaat" brengt de schrijfster, M.elle Nazirat Eein-ed-Din, hulde aan de katholieke zusters en aan hun werken van liefdadigheid, en Btelt hen als een voorbeeld van deugdzame ▼rouwen die toch hun gelaat ongesluierd hebben. M.elle Nazirat is de dochter van Said Bek Lein-ed-Din, eerste rechter van het Gerechtshof van de Republiek Libau; de tekst van het werk doet veronderstellen dat vader en dochter er aan hebben samen gewerkt. Het bevat een studie over het ge sluierd zijn der vrouwen van ieder stand punt beschouwd. De schrijfster geeft blijk van breede opvatting, doch schrijft toch als orthodoxe Muselmansche voor haar musel- mansche medeburgeressen. Dit maakte de passage die op de katholieke religieuzen betreking heeft, nog belangwekkender. „Wij zouden niet willen beweren dat de Muselmansche vrouwen, die den sluier dra gen volgens een valsche mode, deugdzamer lijn en van beter zedelijk gehalte of verder staan van de kleingeestigheden der ijdelheid en de ijverzucht dan deze ongesluierde reli gieuzen, die zich vrijwillig van de mannen hebben afgezonderd en geen steun in het leven hebben. Laten we niet zeggen dat zij 0e eenlgen zün die de voorschriften van de Heilige Boeken opvolgen en gehoorzamen aan de Wet van hun Profeet wat de weten schap, het onderwijs en de wijze van zich te kleeden betreft. Alsof wij de eenigen wa ren om God te weerstreven! Ieder die met onpartijdigheid wil nadenken zonder zich door passie te laten verblinden, zal mijn inzicht deelen. Wie toch van ons heeft niet I in deze zusters het volste vertrouwen? Trou wens de geheele wereld heeft de grootheid van hun karakter erkend en hier spreken wij nog niet over de zorgen die ze besteden aan de zedelijke en verstandelijke opvoeding van de kinderen. „Wie zal durven ontkennen, dat ze de toevlucht der armen, de steun der zwakken en zieken, de hulp der ongelukkigen en wee zen zijn? En zou het hun wel gemakkelijk vallen deze weldaden voor de menschheid te vervullen als ze door dens luier werden ge- j hinderd in hun werk, zooals wij dat worden, I wij, door den wil van den man, onzen meester! God die de rechtvaardigheid is (aan Hem zij macht en glorie), zou Hij behagen heb ben in onze zwakte en onze vernedering, alleen omdat we gesluierd zijn? En zou het Hem waarlijk kunnen mishagen, dat deze zusters niet gesluierd zijn, zij die zooveel nobelen arbeid hebhen verricht en hun diensten en weldaden over de wereld heb- l ben uitgestrooid?. Vestigt dan nog eens uw aandacht op de scholen die ze hebben gesticht. Ze verlichten de aarde als hemelsche sterren. Dank zij de verhevenheid van hun principes hebben deze zusters ze gemaakt tot lommerrijke tuinen met rijpende vruchten. Hoort van achter de muren van deze toevluchtsoorden de gebe den der weezen en behoeftigen opstijgen, welke de hand van het noodlot in een af grond van ellende had gestort. Oe handen van deze engelen van liefdadigheid en menschenliefde hebben, na hen uit der. af grond te hebben opgebeurd, hun honger gestild en hun naaktheid bedekt. Aanschouw dat alles, gij mannen, en ver gelijk deze zusters „met onbedekt gelaat" met de „gesluierde vrouwen" die geen meester hebben. Gij zult Inzien dat deze laatsten niet in staat zijn om hun brood te verdienen, en zich tot de inrichtingen van liefdadigheid moeten wenden en daar met beschaming moeten aankloppen om hun honger te stillen. De laatsten bedelen om brood; de eersten voeden armen en weezen! Is de man dan niet bevreesd dat de vrouw tot schande zal vervallen, die niet in staat is op geoorloofde wijze haar brood te verdienen, daar de sluier haar dit belet 1" VERKEERD BEGREPEN Een dame ging naar een specialiteit om haar keel te Ja ten onderzoeken. Terwijl deze zijn instrument plaatste, merkte hi) op: I U zou verstomd zijn, als u wist, «hoe diep we met dit instrument kunnen kijken. Is dat waar dokter? zei de patiënte. En werd zenuwachtig en tenslotte zei zij schuch ter: Vóór u begint, dokter, moet ik u even vertellen, dat ik werkelijk geen tijd heb ge had om het gaatje in mijn kous te stoppen, vóór ik naar u toe kwam. HET EERSTE DINER Een vrouwtje, die niet het minste begrip van koken had, wilde haar man eens extra onthalen. Haar schoonmoeder had haar ver teld, dat de jonge echtgenoot een zwak had voor wildbraad. En daarom beproefde zij haar krachten op een haas. Haar fouten waren niet te tellen en ten slotte wierp zij 't bedorven vleesch wanhopig uit het raam. Toen een kwartier later de echtgenoot zijn huis wilde binnen gaan. werd hij aangespro ken door een politieagent. Mijnheer, zei deze streng, u moet eens aan uw vrouw zeggen, dat zij geen brandend linoleum uit het venster moet gooien. Dat is gevaarlijk voor de kinderen op straat. EEN ALL ROUND-KOOPMAN Een marktventer verkoopt allerlei uiteen- loopende artikelen, verguldsel om de lijst van een spiegel weer te doen glanzen, haarwater tegen roos en grijsworden, zalf vegen eelt cl knobbels. Een jongmensch nadert verlegen den koopman en vraagt: Hebt u bijgeval ook een middel tegen zomersproeten? Tegen zomersproeten? zegt de koopman, nee, dat niet, mijnheer, maar wel heb ik een das, die er prachtig bil kleurt. De vijfde kolom MODERNE GEVANGENIS In Roemenië heeft zich een geschiedenis afgespeeld welke onvervalscht Amerikaansch :s, omdat zij zoo onwaarschijnlijk en, in dit reval, ergerlijk is. De couranten bevatten er "•nlangs sensationeele berichten over eer •noord, door een jongen man uit de betere -ringen in koele berekening gepleegd op eer 'vriend Als motief van zün misdaad gaf h1 bij het verhoor op, een verschil van meenin- iver een or.beteekenende kwestie, waarbij d- •'riend iets vernederends zei en de moorde naar zich wreekte met de woorden: „Tel tot Men en dan schiet ik je neer." De moordenaar, die zich gedurende he' -iroces tamelijk cynisch gedroeg, werd tev -lood veroordeeld De Roemeensche rechts beginselen schijnen echter van een eigen aardig gehalte te zijn, terwijl velen in Boe karest een moordenaar niet meer als eer misdadigei beschouwen, maar als iemand or wiens gezelschap men prijs stelt. Iederer dag worden aan de gevangenis in Boekares* stapels brieven voor den ter dood veroor deelde bezorgd, plus volgeladen fruitmanden tijdschriften, bloemen, bonbons, nieuwe ro mans, enz. Bezoek wordt onbeperkt toege staan. De gevangene heeft in zijn geheelr leven niet zoo weinig 'tijd voor zichzel! gehad als nu in de cel. Het is onbegrijpelijk dat het doodvonnis zijn populariteit zoo sterk heeft verhoogd; vrienden en kennissen bezoeken hem dagehïks en brengen steeds nieuwe introducé's mede. Het gevangenis regime laat dit toe, hetgeen echter hoege naamd geen verwondering behoeft te wek ken, wanneer het mogelijk is. dat de gevan gene lederen avond in vrijheid wordt gesteld en den avond in de stad doorbrengt, HU ontvangt n.i. veel uitnoodigingen, welke hij, zooals hij tegenover den directeur beweerde, onmogelijk kan negeeren Blijkbaar deelde de directeur deze opvatting, zoodat de ge vangene zich nu lederen avond als vrij man kan bewegen Ongeveer acht uur rijdt een auto voor de gevangenispoort en verlaat de moordenaar in smoking en hoogen hoed zijn cel. Meer dan eens komen er verschillende auto's en kar de gevangene den mepst luxu- ■uizen en comfortabelen wagen kiezen. Hij rijdt naar de stad en verschiint tegen mid dernacht weer in de gevangenis. Chauffeur ■n portiers van restaurants behandelen hem met het meeste respect, en overal wordt hij graag door een kring van vrienden ontvan gen. of hij een bekend geleerde, een kunste naar, een hoogstaande persoonhibbpjd is. Zelfs als deze historie een product is van de fantasie van een dagbladschrijver in Roemenië, is het geval wel teekenend voor de tegenwoordige mentaliteit Wanneer hu manitaire beginselen zóó verwaterd zijn. dat bet bovenstaande mogelijk is, begrijpt men niet dat zij, die deze beginselen huldigen, niet inzien welke vooze uitkomsten hun leer geeft. Papa, 't regent Laat bet regenen, kind Ik zal het doen, pa. De bouw van de nieuwe B.K. kerk te Halfweg is nu zoover gevorderd, dat aan de uakbekieeding is begonnen. Ook In den De volgeladen schepen komen weer te Halfweg aan voor den aanvoer der suikerbieten bij de suikerfabriek Holland, waar de toren begint teekening te komen. campagne is begonnen. De 62-Jarige Ihos Drake, die met „The Pilgrim" een reis om de wereld maakt. Hij vertrok met zijn notedop in Mei 1925 van Amerika en stak in 53 dagen den Atlantischen Oceaan over. Hierboven Thos Drake tijdens zijn verblijf te Amsterdam Veei gevaar leverde dit overigens niet op, want bet geheele verkeer stopte, getuige deze foto van Unter den Linden te Berlijn, toen het luchtschip boven de stad vloog. Op 2 October werden te Ziik de jaariijksche kinder- en volksspelen gehouden. Hierboven een foto van bet gemaskerd zakloopen. Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent was deze week op Vormreis in de Zaanstreek en het dekenaat Beverwijk. Hierboven de aankomst van den Bisschop te Uitgeest. Tijdens de proefvlucht van de Graf Zeppelin. Zelfs de Berlijn sche verkeers agenten willen het trotsche luchtschip zien en geven meer aandacht aan het luchtwonder dan aan het verkeer

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8