Naar Sydney, Gemengd Nieuws VAN HOUTEN'S PINGUÏN Bonbons Binnenlandsch Nieuws n nieuwe mantel DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 5 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 1 Het Klompenwetje Van Houten's Pinguïn Bonbons geven iets bij zonder fijns in een een voudig doosje. In iede re doos een bon voor „Ons Eigen Tijdschrift'.' Door een uiteensprïngend vatdoodelijk getroffen Misdaad Brand bij het klooster „Sint Paul" te Arcen ™£rburner- En'™ast f wethouder, Qeen bruidjes met pagehaar iSteSntSn*«te£(!Sl De Raden van beroep voor de directe belastingen Gasten op het Loo op Minister van de Vegte Schiermonnikoog Financieele verhouding Opruiming van tollen De kwestie van dubbele belasting en belasting ontduiking De dertiende internationale Roode Kruis-conferentie Amsterdam wenscht geen gesprekkentarief bij de telefoon Het grootste station De verdeeldheid wordt steeds grooter Een X-stralen-oog Let op het verkeer De financiëele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten UIT ONZE OOST Belangrijke mutaties op de Molukken Toen de storm naderde Het smokkelen langs de grens Botsing tussche® een tram en een woonwagen Een koffer met kostbaren inhoud vermist VI Voor de Zuidkust van Australië, binnen te varen, het groote „gat", dat de 30 Aug. 1928 Torres aanleiding gaf om het tegenwoor- I dige schiereiland York voor een eiland Mijn eersten voestap m Australië heb ik aan te zien. Zeer vermoedelijk gleed de in Freemantle gezet, maar weer bij ik aan Torres de golf voorbij, op het oogenblik, boord van de „Narkundateruggekeerd, om ^at de Hollanders er in waren. Deze land- verder te gaan langs de Zuidkust van dit (jen ten slotte aan de Oostkust van de golf wonderland, en aan den overkant van de, en waren daarmee de eerste blanken, die om zijn woelig water zoo beruchte Groote in Australië voet aan wal zetten. Australische Bocht, Adelaide te bereiken, j Maar daarbij bleef het voorloopig ook. vanwaar de trein mij in twee dagen naar j wilde zwarten vielen de dappere zeelui aan, Sydney zal brengen. doodden er velen en dreven de overigen Ik vaar dus nu langs Australië, maar ik naar hun schip. Zij noemden het punt, weet 't hoevelen hebben er hier 200, 300 j waar zij gedwongen werden terug te gaan, jaar geleden, zoekend naar een nieuwe wereld, gevaren, zonder te weten, dat die wereld daar voor hen lag? Nog maar 300 jaar is het geleden, dat niemand ter wereld wist, dat er nog een vijfde werelddeel bestond, bevolkt door slechts een klein aantal zwarten en nu reeds is het een land. met steden, grooter dan Amsterdam, dat reeds zijn 650sten verjaardag gevierd heeft. En nu ik dat land met zijn wondere dierenwereld, dat land met zijn armoede aan rivieren, dat land met zijn voor de eerste onderzoekers onoverkoombare glauwe ber gen, dat land met zijn barre kusten, zal betreden,, omdat daar nu een der heerlijkste bijeenkomsten zal worden gehouden die onze Roomsch-Katholieke Kerk kent: het Eucha ristisch Congres waarop zich, elke twee jaren, heel de Katholieke wereld ter eere der Heilige Eucharistie vereenigt, en ik u, „Kaap Keerweer" nog tegenwoordig wordt 't zoo genoemd, hoewel het feitelijk heelemaal geen kaap is. Meer Noordelijk is wèl een kaap en die werd later, door een anderen onderzoeker, Matthew Feinders, ter eere der Hollanders, naar hun kleine scheepje, „Kaap Duyphen" genoemd. Maar ai waren ze dus in Australië ge weest, vasten voet kreg ende Hollanders er niet daar het rapport, dat zij thuis uit brachten daar niet al'te zeer toe uitlokte: „een uitgestrekt land, voor het grootste gedeelte woestijn en op enkele plaatsen be woond door wreede zwarte wilden, die een deel der bemanning vermoordden". Een halve eeuw lang bleven er nog nu en dan Hollanders komen, maar geen van allen gelukte het, het land te openen. O. a. landde in 1616 op een eiland aan de West kust Dirk Hartog, met zijn schip „Een- dragt" en tot nu toe is zijn naam, die na u van dat congres verslag te hebben van dit eiland gebleven. Dat hij daar ge weest was, bleek eerst in 1697, toen een andere Hollander, De Vlaming, er met zijn schip „Geelvink" landde, en een aan een paal gespijkerde ijzeren plaat vond waarin Hartog het feit zijner landing daar ter eer het opschrift op de plaat voor de tweede maal werd gelezen. j In 1619 landde J. de Edel iets ten Noorden j van Dirk Hartogseiland en in 1622 Zuide- 1 lijker een Hollander, wiens naam niet eens meer bekend is, maar naar wiens schip de Zuid-West punt van Australië, nog altijd Kaap Leeuwin heet. Intusschen had o.a. Zeachen nog Arnhemsland, aan de Noordkust gevonden (1618). In 1627 werd voor j het eerst de Zuidkust ontdekt door hetl Afgekondigd is het Staatsblad no. 381, houdende de wet van den 21sten September 1928, tot zoodanige wijziging van de Tarief- wet 1924 (Staatsblad no. 568) dat, ten aan zien van de heffing van invoerrecht, klompen gelijk worden gesteld met schoenen, laarzen en klompschoenen. gedaan, ook wat over Australië zelf hoop te vertellen, wil ik nu alvast ter inleiding, het een en ander meedeelen over de ge schiedenis er van. De eersten, die er op uit gingen om het land te zoeken, waren de Spanjaarden. Die hadden, na de ontdekking van Amerika, hun onderzoekingstochten steeds naar het Westen ondernomen en daar rijkdommen verzameld en de Engelschen volgden hen daarheen. Deze twee naties, die elkaar be- kampten om hun godsdienst en hun goud, brachten de beschaving over naar onbe kende landen van het Westen en toen hun strijd zijn hoogtepunt had bereikt, begon een ander volk een woordje mee te spreken. Dat waren de Hollanders! Dertig jaren hadden die de Spanjaarden bestreden, niet om goud, maar om een groo ter goed: de Vrijheid. Zij hadden gewon nen en de repubiek der Vereenigde Neder landen gesticht en nu zochten zij naar gebieden, waarmee zij hün land konden verrijken. Maar zij zochten naar het Oosten. Steeds verder gingen de Spanjaarden, die zich reeds stevig in Peru hadden gevestigd, om kaap Hoorn, naar het Westen, steeds verder de Hollanders, die Java gekoloniseerd hadden, naar het Oosten eens, het kon niet anders, zouden ze elkaar moeten ont moeten. De macht van Spanje begon te tanen, want de republiek der Nederlanden was vrij en vier jaren na den dood van Willem den Zwijger, stortte Spanje, na de vernieti ging der groote Armada, ineen. Toch zetten zij hun tochten naar het Westen nog voort en zeven jaren nadat de Armada van de zeeën was verdwenen, wilde de Spaansche kapitein Mendana van Chili den Stillen Oceaan op. Mendana stierf echter onderweg van ontbering, die hij een zijn mannen hadden te doorstaan en nog maar juist slaagden de overlevenden, geleid door den Portugees Fernandez de Quirose er in den terugtocht te volbrengen. Reeds jaren lang had de Quiros geloofd aan het bestaan van een groot land in het Zuiden, dat maar gezocht behoefde te worden om het te bezitten, zooals Columbus Ame rika gevonden had. Hij keerde van Lima naar Spanje terug, om Koning Philips om schepen, mannen en geld te vragen, om dat land te gaan zoeken. Acht jaar moest hij blijven vragen, vóór hij het kreeg. Hij zeilde naar Lima, waar nog een jaar aan de voor bereiding werd gewerkt, maar eindelijk, in 1603 lichtten drie kleine scheepjes, waar van er geen een grooter was dan 60 ton, te Lima het anker, om Australië te gaan zoeken. Terwijl de Quiros en zijn onderbevel hebber Luis Paez de Torres hun toebereid selen te Lima maakten, was er een klein groepje Hollanders bezig te Batavia, een klein schip zeilklaar te maken om de kust van Nieuw-Guinea te exploiteeren en te onderzoeken, wat er verderop nog te vinden zou zijn. Maar al werden dus de pogingen tege lijkertijd, zoowel uit het Westen als van het Oosten uit, ondernomen, zoo gemakkelijk zouden ze niet slagen. Maandenlang zetten de Quiros en de Torres hun reis voort en vonden vele eilan den, die ze alle pompeuze Spaansche namen r> "i n* gaven: Incamacion, San Juan Baptiste, tllSSCHCIl I\.1JK Gil LjGIHGGntGIl San Elmo, Conversion de San Pablo, La schip „Guldene Zeepaard", waarvan we niets weten, dan dat het den koopman Nuyts aan boord had, naar wien de plek Nuytsland werd genoemd. En zoo kwamen in den loop der jaren nog wel meer Hollandsche schepen aan de Australische kust, maar het duurde toch 167 jaar, vóór de Zuidkust andermaal door eenig schip werd aangedaan. Intusschen zat de Oost-Indische Compag nie niet stil; zij wilde weten hoever dat onbekende land zich wel uitstrekte en in 1642 zond Anton van Diemen, die toen goeverneur was, Abel Tasman, met twee scheepjes „Heemskerk" en „Zeehaan" uit om dit te onderzoeken. Den 14den Augustus verliet Tasman Bata via. Hij ging eerst naar Mauritius en toen, met de Westelijke winden achter zich, Zuid- Oostelijk, tot hij op den 24sten November in het Noord-Oosten land zag. Een hevige storm, die drie dagen aanhield, dreef de scheepjes weer uit het gezicht van de kust, maar Tasman keerde terug en ankerde in een baai die hij Stormbaai noemde. Aan den wal zagen zij rook en schimmen van menschen, die hun reuzen toeschenen, maar verder onderzoek deden zij niet. Alvorens echter terug te keeren, namen zij echter in naam van den Prins, bezit van het land. Daar de branding niet toeliet een boot aan land te zetten, zwom de scheepstimmerman Pieter Jacobs met een stok en een vlag naar de kust, plantte daar de vlag naast eenige hooge boomen en zwom weer terug. Het land werd, naar den gouverneur. Van Diemensland genoemd. Tal van Hollandsche namen vindt men nog nu op dit groote, door Tasman ontdekte eiland, waarvan de naam in 1853, te zijner eer in Tasmenia werd veranderd. Den 8en December zeilde Tasman weer van het pas ontdekte land weg, altijd nog weer naar het Oosten, waar hij Nieuw- Zeeland ontdekte. Op Driekoningendag van het jaar 1643 verliet hij ook dit land, om weer naar Batavia terug te keeren, onder weg nog tal van eilanden ontdekkend. De Plaatse gemeld had. Het duurde tot 1801 i weg die hij volgde is J^nwoormg nog jPinguinsf i.io. i Pinguïnsf I.OO i Pinguin i o.8o zijn dezelfde als die van de nu bestaande personeele belasting. Die belasting is er een van den uiterlijken staat van den burger. Zij heeft weinig te maken met de inkomsten oorbellen, 2 sigarettendoozen, 22 dasspelden, 3 hoedenspelden, 26 armbanden, 1 garnituur, bestaande uit collier, 2 armbanden, 1 ring en 1 paar oorbellen. De artikelen bestaan uit goud en platina, bezet met brillanten, rozen, gekleurde steenen, half-edelsteenen en Te Amsterdam is bij het soideeren van lek geraakte .petroleumvaten in de Petro leumhaven een 20-jarige lasscher zoodanig kleine parels. De koffer is het eigendom van door een uiteenspringend vat aan het hoofd de firma Kaser en Walter te Pforzheim getroffen, dat de dood onmiddellijk mtrad. j (Duitschland). Bij opsporing wordt onmid- Het slachtoffer had bij zijn werkzaamheden dellijk bericht aan het Departement va» de voorschriften voor de veiligheid niet in Justitie verzocht, acht genomen, aldus is uit het politie onderzoek gebleken. Het Ijjk is naar het Binnengasthuis ver voerd. Te Rotterdam is bij laag water uit de Persoonshaven opgehaald een gonjezak, waarin een lijkje van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht. Uit een krant, waarin het gewikkeld was, Gistermorgen vroeg is bij het Trappisten klooster St. Paul, te Arcen Kleinvink, met zeer uitgestrekte bezittingen, een felle brand uitgebroken. Spoedig werd de brandweer van Venlo te hulp geroepen. De zware motorspuit geraakte in de nabijheid in de modder, het geen een vertraging gaf in het watergeven. was op te maken, dat het in of na Juli in De stallen en hooischuren alsmede hoolzol- het water moet zijn gegooid. ders stonden in vollen gloed en gingen alle Verder ontbreken alle,gegevens, doch het ki vlammen op, alsmede zeer veel landbouw- kan als vaststaand worden aangenomen, dat gereedschap. De juist binnengebrachte ge- hier van misdaad sprake is. heele oogst is verbrand. Het vee, ruim zes tig koeien, tien paarden en honderd varken», kon nog gered worden. Het klooster ligt in de nabijheid van uit- wanneer een gemeente door de een of an- een aan ae anaere znae van een eieen _ana- gemakkelijk na te gaan, door de Hollandsche namen, welke hij al dien eilanden gaf. In Juni 1643 was hi) weer in Batavia terug. Na Tasman kwam nog de reeds ge noemde De Vaming in 1697 op de Westkust van Australië (Nieuw-Holland), en daar mede was het aandeel, dat de Hollanders in de ontdekking van het nieuwe wereld deel hadden afgeloopen. Toen kwamen de Engelschen. ARTHUR TERVOOREN dere calamiteit wordt getroffen, mag men dan tot verhooging overgaan? Een vraag, waarop geen antwoord wordt gegeven. Wan neer het de regeering niet te doen is de fi- nancieele regeling aan banden te leggen, dan wordt de autonomie van de gemeente wel zeer sterk aan banden gelegd. De afschaffing van de Forensenbelasting mag misschien op het eerste aanvoelen een billijkheid zijn, toch is ze dit niet bij nader overwegen. Wat men verdient in een ge meente gaat men in een andere verteren. Ht kan niet billijk zijn. dat die tweede ge meente alleen de vruchten plukt. In de laatstgehouden kerkeraadsvergade- ring der Gereformeerde Gemeente, kerk Boezemsingel, te Rotterdam, predikant ds. G. H. Kersten, is besloten, geen huwelijken meer kerkelijk te doen bevestigen van paartjes, waarvan de bruid zonder noodzaak zich het haar heeft laten afsnijden. Gisterenavond namen ten Koninklijken Paleize op het Loo aan den maaltijd van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins deel: Mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum, Mr. Ms. gezant te Berlijn, oud-gouverneur- generaal van Nederland-Indië en gravin van Limburg Stirum geboren Jonkvrouwe van Sminia; voorts Jhr. mr. A. van der Goes, Hr. Ms. gezant te Rome, Jhr. E. van Loon en de heer E. Cremers. Men meldt uit Schiermonnikoog: De Minister van Waterstaat met gevolg arriveerde hier Woensdagmiddag te twee uur met de gewone postboot. De heeren na men hun intrek in hotel Van der Werff. Na een kort oponthoud ging de Minister het strand bezichtigen. De Minister bracht een bezoek aan de plek van den grooten duinafslag van eenige jaren geleden en aan de plaats, waar eens het groote strandho- tel stond. Sagittoria en De la Gente Hermosa. Van dit laatste eiland zeilde de Quiros naar het Zuiden en toen geloofde hij zijn doel bereikt te hebben. Hfj vond er een vrucht baar land en zeilde twee dagen langs zijn kust. Maar nooit heeft hij kunnen bewijzen, dat zijn veronderstelling, na het groote land gevonden te hebben, waar was, want na een strijd met de inbooringen aan den wal, brak op twee der schepen muiterij uit en de bemanning noodzaakte de officie ren naar huis terug te keeren. Na een ver schrikkelijke reis, landden de twee schepen, waarvan het grootste deel der bemanning gestorven was, in Mexico, waar de Quiros vertelde, dat hij het land, dat hij was gaan zoeken, had gevonden en getrouw aan de Spaansche gewoonte, brallende namen te geven aan de nieuw ontdekte landen, noemde hij het Terra Australia del Espi- ritu Santo het Zuidelijke land van den H. Geest. Torres, die met het derde schip was achtergebleven en naar zijn commandant zocht, ontdekte al spoedig, dat, wat de Quiros voor het groote vasteland had aangezien, ook niet meer dan een eiland was en zette andermaal koers naar het Westen. En nu gebeurde hem het bijna ongelooflijke. Vóór hem strekte zich een kustlijn uit van meer dan 3000 mijlen, met slechts één enkele „hap" er uit van ongeveer 100 mijlen. En juist op dat gat, dien diepen inham in de kust, zeide hij af. En ofschoon hij ontwijfel baar het vasteland bij Kaap York gezien heeft, beschreef hij het als slechts een reeks eilanden. Hij zeilde dus voorbij om ten slotte door de Arafoera Zee en de Zee van Celebes, met zijn gehavend schip te Manilla, op de Philippijnen te landen. Van die heele reis van de Torres en wat hij ontdekte, werd nooit iets bekend, vóór bijna 200 jaren later, toen de Engelschen, in 1792, Manilla bombardeerden en zij er een copy vonden van een brief, waarin de Torres aan den Koning van Spanje verslag uitbracht van zijn reis. Terwijl de Torres zijn tocht naar Manilla ondernam door de later naar hem genoemde Straat Torres, gleed het kleine, uit Batavia vertrokken scheepje „Duyfjen" langs de kust van Nieuw-Guinea, om vandaar Zuidwaarts te stevenen en de Golf van Carpentaria De lecten der Tweede Kamer zijn bijeen geroepen' ter vergadering op Dinsdag 16 de zer te 1 uur. In deze vergadering zal de voorzitter voorstellen het wetsontwerp tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en tot wijziging van eenige bepalingen der Ge meentewet te verzenden naar een commissie van voorbereiding. In een vergadering van bestuur en aan deelhouders van den weg De BiltSoestdijk is met.algemeene stemmen een voorstel van Ged. Staten van Utrecht aangenomen, om den weg De BiltSoestdijk, met ingang van 31 December over te deen aan de provin cie, jp verband waarmede het bestuur voor stelde dan over te gaan tot liquidatie van de administratie van dezen weg. Gaan de Prov. Staten accoord met het voorstel van Gedeputeerden, dan zullen met enkele maan den de drie tollen op dezen weg verdwenen zijn. Naar gemeld wordt, zijn door de regee ring aangewezen om deel te nemen aan de conferentie van regeeringsdeskundigen, wel ke op 22 October a.s. te Genève zal bij eenkomen ter bespreking van het door het Volkenbondscomité van technische deskun digen opgestelde rapport inzake dubbele be- iasting en belastingontduiking, de heeren; mr. dr. J. H. R. van Sinninhe Damsté, di recteur-generaal der belastingen, als des kundige; B. J. de Leeuw, inspecteur der registratie en domeinen aar. het Departe- nent van Financiën, als assistent; dr. L. J. van der Waals, referendaris aan het De partement van Koloniën, als assistent vooi de koloniale vraagstukken. Van 23 t./m. 27 October a.s. wordt te 's-Gravenhage in de Grafelijke zalen op het Binnenhof de XlIIe Internationale Roode Kruis-conferentie gehouden. De belangstelling voor deze conferentie blijkt allerwegen zeer groot te zijn. Zoover heden te overzien is, zullen niet minder dan 51 nationale Roode Kruisvereenigingen ha re vertegenwoordigers naar 's-Gravenhage zenden, terwijl de aanwezigheid van nog 7 Roode Kruisen zeer waarschijnlijk is te achten. In dat geval zal geen enkele Roode Kruisvereeniging ter wereld ontbreken. Een 26-tal regeeringen heeft reeds thans vertegenwoordigers toegezegd. Daarnaast worden afgevaardigden van Volkenbond, Johanniter Orde Internationale le Unie tot kinderbescherming, Internatio nalen verpleegstersraad en anderen verwacht. Op de voorloopige agenda der conferentie, komen de volgende onderwerpen voor: het Roode Kruis en de bescherming der burger bevolking in den gas-oorlog; de verzachting van blokkade-maatregelen voor de burger bevolking, standardiseering vai. genees kundig materieel: de bestudeering van mo gelijke maatregelen tot het verminderen van het aantal oorlogsvermisten; de taak van het Roode Kruis ten opzichte van de slacht offers van den oorlog ter zee en de inter nationale organisatie van het Roode Kruis. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft gisteren met 28 tegen 19 stemmen besloten, niet over te gaan tot het invoeren van een gesprekkentarief bij de telefoon. Wie zou denken, dat men het grootste station ter wereld in New-York of Londen zal vinden, vergist zich, althans wat be treft het aantal aankomende treinen en uitgaande reizigers, zegt Electric Railway Journal. Dan wint Melbourne het van alle stations in Europa of Amerika. Per dag komen daar aan of vertrekken te zamen 280.000 reizigers; het aantal bin nenkomende of vertrekkende tremen is per dag 2400. Voor den aanvoer van deze reizigers kruisen eiken dag het stations plein 3315 tramwagens; in het uur tusschen 17.15 en 18.15 het uitgaan der kantoren dus elke 6 seconden een In een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag over het wets ontwerp tot herziening van de wet van 19 Dec. 1914, houdende instelling van Raden van Beroep voor de directe belastingen en vaststelling van algemeene bepalingen be- 52® tramwagens, treffende het beroep op die colleges, en wij- tram wagen, ziging van art. 2566 der Gemeentewet, deelt j Dit massa-vervoer is alleen mogelijk ge- de Regeering mede, dat de voorzitters van worden door de electrificatie der Victorian de Raden van Beroep nagenoeg alle meesters Railway. Het merkwaardigste is echter in de rechten zijn. Indien bij een Raad een j hoe trouwens ook elders bewezen enkelvoudige kamer zal worden ingesteld, zal dat het interlocale en locale tramverkeer gen aan de andere zijde van een eigen land weg. Dit alles is behouden gebleven. De oorzaak van den brand is onbekend. Omtrent dezen brand wordt nog nader het volgende aan het „Hbld." gemeld: Bij ons bezoek 's middags omstreeks 4 uur brandden de tweede en de derde etage van jde stallen en zolders nog. De brandweer van Venlo was 's ochtends vertrokken omdat de mannen der motorspuiten afgemat waren. T n was geen uitbreiding van den brand meer te vreezen. De paters bleven tot 's avonds en zouden vannacht het blus- schingswerk voortzetten. Verbrand is aller eerst de nieuwe oogst, te weten 180 ton hooi, 25 ton haver, 21 ton rogge en het stroo; voorts een windmolen, een dorschmachine, een electrische melkmachine en de geheele eigen electrische installatie. Al het vee wist men in den donkeren nacht uit de stallen te drijven; de beesten werden de omliggende bosschen en de weid^ ingejaagd. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting; een der eerwaarde paters zag om circa uur in den nacht ever de geheele lengte der zolders plotseling alles in vlammen. HU wekte dadelijk de honderd paters en broe ders alsmede het personeel der bedrijven. de voorzitter dus vrijwel steeds de werkzaam heden dier Kamer kunnen verrichten. Mocht zich het niet waarschijnlijke geval voordoen, dat geen der letten van een raad, waarbij de instelling van een enkelvoudige kamer in aanmerking komt, een rechtsgeleerde is, dan zal tot instelling van een enkelvoudige kamer eerst worden overgegaan, nadat de niet-rechtsgeleerde voorzitter door een rechtsgeleerden voorzitter is vervangen. Het hoofdbestuur van de vrijdenkersver- eeniging „De Dageraad" deelt mede, dat het in verband met oppositie, waarmede het te kampen heeft, Zondag 30 September de getrouwe afdeelingen in spoedbij eenkomst had bijeen geroepen. Er werden zes opposi- tioneele afdeelingen geroyeerd. Daardoor maken de afdeelingen Den Haag, Rotter- door die electrificatie ook beduidend om hoog is gegaan. De menschen gaan daardoor meer buiten wonen; én spoorweg én tram weg profiteeren van deze volksverhuizing. Hieronder een vergelijking met de be kende en drukste stations van Amerika (New-York) Jaarlijksch reizigers-vervoer op de druk ste stations (340 dagen) MelbourneFlin- dersstraat 96.220.000, New York—Hudson en Manhattan R.R. 70.649.035, idemPennsyl vania-station 54.908.953, idemGrand Cen tral station 43.662.056. Een inwoner van Amsterdam reed te Oegstgeest op zijn rijwiel naast de stoom tram, welke in de richting Leiden reed. Hij was zoo druk in gesprek met een der reizigers die op het balcon van de tram stond dat hij niet merkte, dat er bij de bocht van het Groene Kerkje van den tegen- overgestelden kant een Brockway-autobus dam, Arnhem, Alkmaar Velzen en Leeuw. naderde. Hi) reed er pardoes "tegen op, met arden geen deel meer uit van het landelijk verband en is de oprichting eener nieuwe landelijke vereeniging te verwachten. De Amsterdamsche Wethouder van Finan ciën over het nieuwe wetsontwerp Aneta seint uit Batavia: Ten gevolge van een gouvernementsbe sluit van 19 September worden alle mili taire gezaghebbers in de Molukken vervan gen door civiel bestuur, te beginnen r.iet majoor Van Arkel, die in den loop van Oc- 1 tober het bestuur over West-Ceram neer legt en naar Java vertrekt. het gevolg, dat zijn rijwiel geheel werd vernield en hij zelf vrij ernstige verwondin gen opliep. Hij is, na voorloopig verbonden te zijn, met een auto naar zijn woning te Am sterdam vervoerd. Dinsdag 11 Sept. 1.1. kwam van S. Juan, Portorico, het bericht, dat een tropische storm van aanzienlijke intensiteit woedde omtrent 300 mijl beoosten van Guadeloupe, Door den Amsterdamschen wethouder van zlch bewegende in de richting W. N..W. Financiën, den heer Von Fry tag Drabbe, is een uiteenzetting gegeven van het onlangs verschenen wetsontwerp betreffende de re geling van de financieele verhouding tus schen Ryk en Gemeenten. De wethouder begon te verklaren dat dit ontwerp wel is een herziening van de finan cieele verhouding tusschen Ryk en Gemeen' Woensdag om 11.30 a.m. ontving men van S. Juan een radiogram, meldende dat een zware storm passeerde over Martinique en Dominica, richting W.-N.W. Het centrum zou ongeveer 100 myi bezuiden Portorico passeeren, des nachts of Donderdagmorgen Volgens radiogram van Portorico van Woensdag 8.30 p.m. is het centrum van ten, maar geen regeling. Wie dat hebben den storm Z.O. van St. Kitts, 17 gr. N.B. gedacht zyn teleurgesteld uitgekomen. Het en 62 gr. W.L. richting N.W. Hy zou passee- is geen regeling, omdat o.m. de verrekening ren over de Virgin-ellanden en Portorico. van de onderwys.salarissen biyft bestaan, Een zware wind en regen kondigde den zooals die nu is. Terwyl ook andere verre. storm aan. keningen met het Ryk niet worden opge- j Volgens een radiogram van Guantamo P. heven. Toch acht de heer Drabbe het pogen lof waardig, maar de vraag ryst al dadeiyk of de autonomie van de gemeenten niet wat al te sterk wordt aangetast. Dit ontwerp toch is een revolutie op het gebied van de ge meentebelasting-techniek. Het ontneemt aan de gemeente elke mogeiykheid om in eigen behoeften te voorzien. De wethouder acht daarom dit ontwerp verwerpeiyk, al moet hy toegeven dat in de toelichting Iets bekoor- ïyks zit. Al dadeiyk kwam de heer Drabbe tot zyn eerste bezwaar dat de progressie die in art. 6 van het ontwerp wordt genoemd voor alle gemeenten hetzelfde is. Er wordt dus geen rekening gehouden met de samenstelling van de gemeenten. Er is toch een groot verschil tusschen de bevolking van 'n werk stad, "n luxestad en een zuivere plattelands gemeente. Men zal toch moeten erkennen dat 1000 voor Amsterdam minder betee- kent dan datzelfde bedrag voor een platte landsgemeente. Men zal daarvoor niet de zelfde progressie kunnen geven. Men kan ook niet meer als gemeente in eigen behoeften voorzien. De gemeente toch kan alleen heffen 'n verteringsbelasting. De grondslagen van deze verteringsbelasting R. van Donderdag 6.30 a.m. woedde het cen trum van den orkaan omstreeks 50 myi be zuiden van St. Kitts, richting W.N.W. Hy zou passeeren zuidelijk van d«. Virgin.eilan den, op korten afstand bezuiden van Porto rico, en waarschyniyk ten zuiden van de Monapassage. Amsterdam Nleuwendijk 225229 Utrecht Oude Gracht 151 Het smokkelen aan de Hollandsche grens, in de buurt van Kerkrade, neemt hand over hand toe. Op allerlei vehikels, voornamelijk auto's en rywielen, die des nachts by voor keur zonder licht zoo snel mogeiyk ryden, worden de smokkelwaren, koffie en tabak, in den vorm van sigaren en sigaretten, over de grenzen naar Duitschland gebracht. De vei ligheid van het verkeer wordt daardoor mede in gevaar gebracht. Er gaat haast geen dag of nacht voorby of de beambten moeten van hun vuurwapenen gebruik maken, doch het aantal beambten is te klein om met eenig succes den strüd tegen de smokkelary te kunnen aanbinden. De winkels op Hol- landsch gebied langs de grens maken sinds langen tyd weer goede zaken. Acht personen gewond Te Teteringen is gisteren de stoomtram, uit de richting Breda, in botsing gekomen met een woonwagen van Janvier, die getrok ken werd door een tractor en naar Princen- liage reed. De tractor kon nog juist passee ren, doch de machinist van de tram kon, ofschoon hy krachtig remde, niet verhinde ren, dat de locomotief den aanhangwagen in de flank greep. De woonwagen, waarin zich acht perso nen bevonden, werd geheel vernield. Direct werden de kermende lieden uit de chaos van planken, yzer, huisraad enz. verlost. Aan het reddingswerk werd ook deelgeno men door Pastoor Riemslag en kapelaan van Lierop van „Den Driesprong." Wonder boven wonder was niemand ernstig gekwetst, be halve een meisje van 16 jaar, dat nog al eenige ernstige kneuzingen had bekomen. In het Algemeen Politieblad komt de vol gende mededeeling voor: Door de Badensche Landespolizei te Karlsruhe wordt de opsporing verzocht van een byouterie-koffer (met inhoud), welke tusschen 21 September 1928, 's avonds half 7 en 22 September 1928, 's avonds half 7, op het traject Londen-Pforzheim (via Hoek van Holland) werd ontvreemd. Vermist worden: 58 broches, 94 colliers, 34 De jongen, die gesloten boeken leest e metalen platen heenziet De Spaansche oogarts dr. Pedro NIel heeft onlangs in wetenschappehjken kring te Pa rijs zyn ervaringen medegedeeld met een wonderkind, dat hy sinds anderhalf Jaar in observatie heeft. Het betreft niet een won derkind in den gewonen zin van het woord dus een vroegryp talent, maar de supemor- male physiologische begaafdheid van een thans zevenjarigen knaap. De Jongen, zoo verklaarde, volgens het „Vad", df. Pedrs Niel, bezit het vermogen om dingen die voot het normale gezichtsvermogen verborgen blijven, duideiyk te zien. Het is alsof hij Röntgenoogen bezit, waarvan de stralen door ondoorzichtige materie heendringen. De Spaansche oogarts verklaarde, dat hij langen tyd aan een onbegrypeiyk zinsbe drog had geloofd; de tallooze proeven echter, welke hy met het kind had genomen, over tuigden hem ten slotte, dat hy tegenover een natuurwonder stond. Toch had hy ge aarzeld, om ruchtbaarheid aan het vreemd* geval te geven, omdat hem de waargenomen feiten zelf zoo wonderbaariyk en zoo in stryd met de ervaring schenen, dat hy be ducht was, er zyn wetenschappehjken naam door in de waagschaal te stellen. Eerst toen er te Madrid reeds allerlei geruchten ovei het wonderkind in omloop waren, besloot hit de feiten bekend te maken. Het wonderkind heet Benito Paz. Het il de zoon van een dorpsonderwyzer, die by den jongen tot zyn vyfde jaar niets byzon- ders bemerkte; het kind was precies als an dere kinderen op dien leeftyd. De eerst* maal werd de vader verrast, toen de klein* Benito, dien hy sedert kort begonnen was, thuis lezen en schrijven te leeren, plotseling het vermogen openbaarde, om in zyn ge sloten leesboekje de letters te zien en tl spellen. Hy legde het boekje, dat van een dikki kaft was voorzien, gesloten vóór zich en la* op zyn onbeholpen, hakkelende manier de eene bladzyde na de andere, alsof het boekje open vóór hem had gelegen, zyn vader dacht eerst, dat de Jongen dat alles van bui ten had geleerd, en was verbaasd over die buitengewone leergierigheid. Maar de zaak verscheen hem in een ander licht, op een keer dat hy vruchteloos zocht naar een knoop van zyn vest, dien hy had verloren. De kleine Benito begon te lachen en ver klaarde, dat zyn vader den knoop immers in de sigarettendoos had gedaan, die hy in zijn vestzak droeg. De onderwyzer opende de sigarettendoos, en werkeiyk zat de knoop er in. Eerst nü herinnerde hy zich, dat hy den vorigen dag den knoop daar had geborgen. Maar hoe kon Benito dat weten? Streng on dervraagd, verklaarde de jongen onthutst, dat hy den knoop toch heel duldeiyk in de sigarettendoos had gezien I Er zaten ook vier sigaretten in. Nu beseffend, dat hy md een bijzonder verschynsel by zyn kind te doen had, besloot de onderwyzer den jongen op de proef te stellen. Hy stak drie siga retten in het doosje, sloot het en vroeg na Benito te zeggen, hoeveel sigaretten er la zaten. Zonder een oogenblik te aarzelen telde het kind één, twee, drie. Verdere proe ven van dien aard slaagden eveneen» vol komen. De vader begaf zich een maand later mei den Jongen naar Madrid en zocht daar dr. Pedro Niel op, die algemeen bekend is al* een uitstekend oogarts. Deze onderzocht bel kind zorgvuldig, zonder iets abnormaals te ontdekken. Het geval interesseerde hem daardoor des te meer, en hy verkreeg ge- reedeiyk toestemming van den onderwyzer, om het kind een tydlang bij zich te houden, ten einde het geregeld te kunnen observe*- ren. Later, toen de van nature schuchter* knaap wat meer op zyn gemak was gekomen, begon hy proeven met Benito te nemen. Hty constateerde, dat de jongen voorwerpen die in een metalen cassette zijn gesloten, heal duidelijk zien en beschrijven kan. Dat de voorwerpen voor het normaal stoffeiyk oog niet zichtbaar zyn. levert voor hem niet het minste bezwaar op; hij zietr ze even duidelijk alsof ze open en bloot voor hem lagen. Met groot gemak leest hy ook brieven, die in drie of vier dikke couverts zijn gesloten. Even zoo geeft hy een nauwkeurige opsomming ringen, 16 paar manchetknoopen, 49 paar van alles wat iemand in zyn verschillende

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9