Binnenlandsch Nieuws De financieel© verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten RADIO-OMROEP <Sfö/ar/ê/n. VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 6 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 1 De Minister van Financiën geeft een nadere uiteenzetting van de bedoeling van het wetsontwerp De kwestie van de autonomie der\gemeenten Brabantsche Brieven Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten Belasting van de nalaten schap van Nederlanders buiten het Rijk Pers-delict Een bank voor vrouwelijke cliënten Kosten der legers in het bezette gebied Corruptie in het Gasbedrijf Een gedenkwaardig feit De Maasbrug te Maastricht De toepassing der natuur- schoonwet RADIO - MOORS ue minister van Financiën, Jhr. mr. De Geer, heeft de persvertegenwoordigers op rijn departement ontvangen om hen in de jelegenheid te stellen hem vragen te doen over het ingediende wetsontwerp tot rege ling der financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Reeds meer dan eens had hem, naar Z. Exc. zeide, het verzoek bereikt een persconferentie te be leggen, waarvoor echter tot nog toe geen aanleiding bestond. Thans evenwel, nu een wetsontwerp is ingediend, dat de belangen van alle gemeenten raakt en dat misschien niet ieder volkomen duidelijk is, achtte hij voor een dergelijke conferentie reden aan wezig. Hij stelde zich dus beschikbaar voor het beantwoorden van vragen, die men hem zou willen doen. De gemeentelijke autonomie De eerste vraag, die den minister werd ;edaan, raakte het vraagstuk der gemeen telijke autonomie. Men wenschte te verne men. of die door het ontwerp wordt aan getast. De minister antwoordde hierop, dat z.i. de autonomie met dit wetsontwerp zeer weinig te maken heeft. Een der bestuurders van een onzer groote gemeenten moet, hoe wel het wetsontwerp nauwelijks was inge diend en de tiid tot bestudeering dus no<r maar zeer kort was geweest, zelfs reeds gezegd hebben dat het discutabel is, of dU ontwerp wel met de grondwet in overeen stemming is. Over deze uitsoraak heeft spr zich zeer verbaasd en insiders, met wie hi1 erover sorak, deelden zijn verbazing. De gemeenteliike autonomie is in art. 144 al. 1 der Grondwet op precies eendere wiize ge regeld als de provinciale in art. 134 al. 1. En terwijl tientallen van jaren de absolute limiteering der heffingen door de provincie bestaan heeft, heeft nog nooit iemand het in ziin hoofd gehaald te beweren, dat de autonomie der provincies werd aangetast Daarom moet dan ook naar het oordeel van minister De Geer het bezwaar, dat de gemeentelijke autonomie zou worden aan getast, onmiddellijk terzijde worden gesteld Bovendien wees de minister er op, dat het stellen van een heffineslimiet voor de in komstenbelasting reeds door hem is voorge steld toen hij nog Kamerlid was. in een ini tiatief-voorstel. Enkele leden hebben ^oen wel de vraag gesteld, of dit niet in strijd was met de autonomie, doch in de memorie van antwoord, mede ondertekend door d" heeren Treub en v. d Tempel, heeft sur dit bezwaar bestreden. Met het op het voor beeld ten aanzien der provincies achtte de minister de formeel-juridische vraag der autonomie weinig discutabel. Wel wordt de gemeentelüke inkomstenbe lasting afgeschaft,, maar daarvoor komt in de plaats een fondsbelasting, waarop de ge meenten tot 80 opcenten kunnen heffen, die in de plaats komen van de oude gemeente lijke inkomstenbelasting. Dit beteekent in derdaad voor de gemeenten wel minder vru- heid maar daai staat tegenover, dat er een basis van 80 millioen aan nitkeennec uit he fonds komt Terwiil de heffingslimiet aan gemeentefondsbeiasting. vermeerderd met 'i maximum van 80 opcenten 144 milboen zon bedragen, was de opbrengst, van alle ge meenteliike inkomstenbelastingen samen in de laatste iaren ongeveer 140 millioen. We! kan men daar de uitkeering krachtens dp wet van 1897 bijvoegen, die ongeveer 20 mil lioen bedraagt doch daartegenover staat weer. dat men bij de opbrengst van het ge- meentebelastingfonds en de opcenten daarop de verteringsbelasting en de overdracht der grondbelasting aan de gemeenten kan voe gen. De vraag is dus alleen maar of princi pieel een heffingslimiet in striid is met dr autonomie. En in beginsel is de thans ge- gestelde limiet niet anders dan de veel hoo- gere heffingslimiet door spr. in 1921 voorge steld. De minister merkte over de gemeente fondsbelastingen nog op, dat deze ongeveer het gemiddelde is van de tegenwoordige ge meentelijke inkomstenbelastingen op een lager tarief. Het verschillend karakter van verschillende gemeenten De vraag werd hierna gesteld, of de ge meentefondsbelasting wel rekening houdt met het verschillende karakter van ver schillende gemeenten. Voor Den Haag als luxe-woonstad is een lage belasting bijv. een levensvoorwaarde, veel meer dan voor een industrie- en handelsstad, waar men zich om geheel andere redenen vestigt. De minister antwoordde hierop, dat voor Den Haag de opbrengst uit de gemeente fondsbelasting met een gematigd aantal op centen waarschijnlijk niet zooveel verschil len zal met de opbrengst der tegenwoordige inkomstenbelasting, maar inderdaad zal voor Ulvenhout, 2 October 1928. Menier, De boomen krij gen polleka-kopkes, amico ze worren kaal! Zemmen uit geschoren nekskes mee hier en daar 'n pinneke, zooas som mige ouwe dames onder m'n klanten, die er 's morgens in d'ren hansjop net uitzien as 'nen afgevreten boere- kool. Keb er één bü, as die 's mergens van mijn de gruunten aannimt dan hek moeite om gin meneer teu gen d'r te zeggen. Da's net 'nen perfesser- op-vakaansie. Maar ik wouw et over de boomen emmen en dan mot ik zeggen: de klad zit erin. De zomer, 'n schoon frummes, is aan 't afta kelen 'en 't is net, of er mee elk blaaike, dat er van de boomen warrelt, weer 'nen tant uit mevrouw Zomer d'r mondje valt. En straks as ge dit briefke leest, dan emmen ze weer aan de klok geprutst en ga-d-om half zes de lamp aan. En is veur ons d'n kalmen tijd weer gekomen. Dan sommige gemeenten de belasting hooger worden. Kinderaftrek Op de vraag, of ook rekening gehouden wordt met den kinderaftrek, antwoordde de minister, dat de regeling in de Rijksinkom stenbelasting dienaangaande in de gemeen tefondsbelasting is overgenomen. Maar wordt daardoor nu juist niet, zoo werd gevraagd, den gemeenten het recht ontnomen om een gunstiger regeling vast te stellen? De minister achtte hier geen strijd met de automie aanwezig en wees erop, dat de gemeente bij het heffen van een verterings belasting desgewenscht een aftrekregeling kan maken, die gunstiger is, dan de aftrek door het Rijk toegestaan. Er zullen, zoo werd opgemerkt, gemeenten zijn, die er slechter van worden. De Minister gaf dit wat de contribuabelen betreft toe, doch merkte op, dat het heele vraagstuk der financieele verhouding er vooral een is van een betere verdeeling der lasten. De groote verschillen daarin tus schen verschillende gemeenten vloeien dik wijls niet voort uit het beheer der gemeente, doch uit omstandigheden, die met dit beheer niets te maken hebben. Hierna werd er weer op gewezen, dat een dergelijke nivelleering toch voor een luxe stad als Den Haag schadelijk kan zijn. De Minister voerde hiertegen aan, dat blijkens gemaakte berekeningen Den Haag de 80 opcenten, die zijn toegestaan lang niet noodig zal hebben. De Rijksinkomstenbelas ting maakt, merkte een der aanwezigen op, geen onderscheid tusschen gehuwden en on- gehuwden. Wordt dit stelsel overgenomen? Deze vraag werd bevestigend beantwoord. Maar, voegde de minister er aan toe, de ge meente kan, zoo zij wil, ook op dit punt re gelen treffen bij de inrichting der verterings belasting. Het ontwerp geeft haar bü die belasting groote vrijheid. Dat is nu juist een groot bezwaar, werd ge zegd. Want de gemeentebesturen zullen daar door in staat zijn verkregen rechten der contribuabelen bij de personeele belasting aan te tasten en een ongunstiger regeling te maken dan thans bestaat. Waarop de Minister antwoordde, dat het blijkbaar zoo wel een bezwaar is dat de gemeenten vrij heid verliezen (bij de inkomstenbelasting) als dat zij vrijheid krijgen (bij de verterings belasting). Dit is met elkaar in strijd. Welke andere „grondslagen" in art. 248a bedoeld, zijn er, aldus luidde een volgende vraag, voor de verteringsbelasting en bestaat niet de vrees, dat deze een verkapte inkom stenbelasting wordt? In antwoord hierop zeide de minister, dat de meest voor de hand liggend^ andere grondslagen biljards en speelvaartuigen zijn, doch dat de gemeenten vrij worden gelatën om daarnaast nieuwe grondslagen te kiezen. Acht u een gemeentelijke fietsenbelasting dan mogelijk? werd gevraagd. Neen, antwoordde de minister hierop, want die heeft de wet tot zich getrokken en zij zou niet door de Kroon goedgekeurd wor den. De gemeenten zouden een radiobelasting kunnen heffen, werd geopperd. Minister De Geer wist niet of de Kroon dit goed zou keuren, doch achtte een derge lijke belasting formeel inderdaad mogelijk. Een volgende vraag was of de gemeenten met de nieuwe regeling uit zullen komen en deze vraag, door den minister bevestigend beantwoord, gaf hem aanleiding om de cij fers, door den Amsterdamschen wethouder Von Frijtag Drabbe genoemd in een pers conferentie, te beschouwen. Deze cijfers zijn zeer onjuist. Immers de wethouder neemt aan, dat de gemeenten uit de gemeente fondsbelasting zullen ontvangen naar den maatstaf der tegenwoordige uitkeering krachtens de wet van '97, maar dat is on juist. Als dat zoo was, zou men eenvoudig kunnen zeggen: thans wordt er 20 millioen uitgekeerd, dan zal er 80 millioen worden uitgekeerd, dat is viermaal zooveel, dus krijgt iedere gemeente ook viermaal zooveel als ze thans ontvangt. De heele formule van art. 4 ware dan overbodig. Een cijfer kon de Minister niet noemen, omdat de voor alle gemeenten gemaakte berekeningen weliswaar een handleiding vormen, maar omdat zij nog geen cijfers konden opleveren, waaraan de Gemeenten een houvast zuil enhebben. Hier moest men n.l., omdat de gegevens betreffende het dienstjaar, dat in het wetsontwerp genoemd is, nog niet volledig bekend zijn, bij de berekening uitgaan van een ander dienst jaar. Viermaal de uitkeering krachtens de wet van '97 zou voor sommige gemeenten te hoog, voor andere te laag worden. Ook is het onjuist een berekening te gaan me blokskes zagen, veur d'n hèèrd, pepkes rooken, kortom zo'n bietje-n-aan- keutelen. Maar eer me zóóver zijn, komt er hier eerst nog heel wa kijken. Op d'n oogenblik is et druk zat. 't Leste wa naar binnen kan ga nauw naar binnen. Kuilen maken veur d'èrepels, èrepels binnenhalen veur d'n eersten tijd, kuilen maken veur d'n pulp, die me binnenkort gaan halen van de suikerfebrieken en da mot ik veral nie vergeten, d' akkedeemiefeesten vieren. En da pakken me aan, amico! Kollesaal, in één woord. Me vieren 't half October en om 't sjuuster te zeggen: offiesjael begin 't gevalletje Woensdagavond om zeuven uur en eindigt dan 's Zaterdagsaves. Da's dus zes dagen feest want me pakken d'r vanzellevers d'n heelen Woensdag bij om op gank te komen, or Donderdags dirèk goed op-stoot tae zijn en de Zondags doe van eiges mee en d'n Maandag houwen me brokkenmaal. Kek es, 'n honderdjarig feest van de Koninklijke Mulletère Akkedeemie, da motte nie uitvlakken. 't Is 'n nette, funsoendelijke en gèève in richting, waar beste spullen vandaan komen. Honderd jaren achter mekaar emmen ze daar officieren gemokt en as ge ze zoo deur heel 't land rond ziet loopen, nouwDan zulde me toe motten geven, as damme ze netjes emmen afgeleverd. In 't algemeen zien ze'r uit as melk en bloed en daar zijn merakeis veul kapteins, die gronden op het aantal inwoners en te zeg gen: de gemeente heeft zooveel inwoners, d. i. het zooveelste gedeelte van de in woners van ons land, dus zal het zooveel ste deel der uitkeering ontvangen. De sociale politiek. Is het uw meening, aldus werd gevraagd, dat de groote werkcentra een goede sociale politiek zullen kunnen blijven voeren onder de nieuwe regeling? Nadat de minister opgemerkt had, dat het er van afhangt, wat men onder een goede so ciale politiek verstaat, gaf hij als zijn mee ning te kennen, dat als men vraagt of de gemeenten in staat zullen zijn door te gaan in de lijn van hun tegenwoordige politiek, de ze vraag bevestigend moet worden beant woord. Opgemerkt werd, als grondslag der berekening van de uitkeering, het dienstjaar 1927 wordt genomen. De wet treedt in wer king, als het ontwerp wordt aangenomen, in 1931 en de berekening zal om de vijf jaren worden herzien. Beteekent dit dus, dat in 1936 nog de grondslag van 1927 zal gelden? Deze vraag beantwoordde de minister be vestigend, eraan toevoegende, dat men 1927 moest kiezen, om het onmogelijk te maken, dat gemeenten bij hun uitgaven nog rekening zouden kunnen houden met het ontwerp. Maar, zoo werd verder aangevoerd, als een gemeente als b.v. Rotterdam in 1927 nu eens bijzonder groote uitgaven had moeten doen, b.v. voor armenzorg, ten gevolge van een langdurige staking, dan zouden deze bijzon dere uitgaven nog in de uitkeering voor 1936 doorwerken. De minister antwoordde, dat deze factor dan toch slechte een klein onderdeel der be. rekening zou vormen en niet veel invloed zou kunnen uitoefenen. Immers, het geld hier niet een vergoeding per gedane uitgave, zooals' in het ontwerp der Staatscommissie, maar een factor in een verhoudin^scijfer. Daarom zullen dergelijke speciale gevallen de uitkomst weinig beïnvloeden., Ook niet, vroeg men, als die extra post b.v. eens 10 millioen bedroeg? Dit is 'n fictief geval, meende de minister, in de practijk komt dat niet voor. Wel heeft spr. erover gedacht om in plaats van 1927 het gemiddelde der drie voorafgaande jaren te nemen. In de Memorie van Toelichting zijn de bezwaren daartegen vermeld. Dit be treft een detail van de wet, dat discutabel is. De vraag of de bezuiniging, door gemeen, ten bereikt, ten gevolge van de overdracht der belastinginning aan het Rijk. door de invoering van de verteringsbelasting geheel of ten deele meer te niet kan worden ge daan, beantwoordde de minister ontken nend. Hij was van meening, dat de gemeen ten voor deze belasting, die b.v. geen duren nasporingsdienst vordert, zooals de gemeen telijke inkomstenbelasting doet, geen nieuwe ambtenaren zullen behoeven' aan te stellen. De forensenbelasting Omtrent de forensenbelasting merkte de minister op, dat de wethouder van Amster dam het betreurt, dat die in het ontwerp niet wordt gehandhaafd. He£ zou echter in gaan tegen de ratio van het ontwerp als naast de instelling van het gemeentefonds de forensen belasting werd gehandhaafd, 't Fonds immers beoogt precies hetzelfde te bereiken wat thans op slechte wijze wordt bereikt, door de forensenbelasting. Deze laatste brengt n.l. dat het in het werkcen trum vrdiende inkomen voor dat werkcen trum verdiende inkomen voor dat werkcen. deeling naar behoefte uit het fonds betee kent hetzelfde, de handhaving eener foren senbelasting daarnaast zou dan ook zoo on rechtvaardig mogelijk zijn jegens de foren sen. Wie dat wil heeft de essence van het ontwerp niet begrepen. De verteringsbelasting Gevraagd werd of de verteringsbelasting geen nieuwe forensen zal kweeken. De minister achtte dit uitgesloten, daar het verschil tusschen de verteringsbelasting in verschillende gemeenten niet hooger zal zijn dan het belastingverschil bij subsidiaire heffingen thans bedraagt. Gevraagd werd of de minister het prac- tisch mogelijk acht dat het ontwerp in dit zittingsjaar nog tot stand komt. De minister antwoordde, dat hij, zooals hij verleden jaar bij de behandeling der begroo ting heeft gezegd, de Regeering een jaar gaf en de Kamers ook een jaar. De minister heeft thans zijn toezegging vervuld en hü hoopt, dat de Kamers in den zomer van 1929 gereed zullen kunnen zijn. Wanneer, zooals het plan is. een commissie van voor bereiding wordt aangewezen, die doorwerkt, ook als de Kamer op reces is, zou het ont werp nog vóór het uiteengaan der Tweede Kamer behandeld kunnen zijn en de Eerste Kamer, die iiiet, zooals de Tweede, in het verkiezingsjaar vroeg uiteengaat, zou het, wanneer het werd aangenomen door de Tweede waarschijnlijk in den zomer kunnen behandelen. De minister achtte dit niet alleen moge lijk maar ook gewenscht, want de datum van invoering is gesteld op 1 Januari 1931 in de verwachting, d'at de wet in 1929 klaar zou zijn, waardoor de gemeenten den tijd zouden hébben, daarmee bij de begrootin gen voor 1931 rekening te houd'en. Met deze begrootingen wordt reeds in het voor jaar van 1930 een begin gemaakt en het is zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. tien jaar gelejen tien keer „present" moes ten roepen veur d'n Goeverneur ze zag, die nouw nie meer deur de poort kunnen. Namens ons allemaal, ok namens mijn en Trui, biedt d'n burgemeester d'Akkedee- mie 'n kedoowke aan. Allemaal emmen er aan geschokt. Ik weet nog nie wa me ze zullen geven en Trui ee-'t er ok nog gin idee van, maar die wouw 'n stuk in 't huishouwen geven, 'nen stofzuiger of zoo, „maar dan 'nen goeien", zee ze. En dan wouw ze'r in laten greveeren: „Ter uwey verjaring". Nouw gij! Dan spreken me 'n openingsrede uit en die wordt as er niks tusschenkomt deur Fielips z'nen radejouw heelemaal naar Indie getillefeneerd, waar ok 'nen stomp offisieren zitten van ons Akkedee mie en die er ok gére eentje op zullen pakken: En dan gaat de meziek deur de stad. Nie één kürps, verscheiene! En as ze mekaar dan teugenkomen, dan doeme wie 't hardste kan blazen en die 't wint, daar gaan me-n-allemaal achter en d'n andere laten me in z'n eentje blazen. Wij houwen nie van da gefiedel en die treur- marschen, zijde belaaitafeld, 't mot dave ren dat de jarige Akkedeemie er d'n sjar- leston van staat te trillen! Affijn, da's alle maal nog maar de opening. Zo'n halfzacht begin mee 'n slordig borreltje. Van de rest houw ik op de hogte, want, amico da feest ga nie deur as ik er nie van 't begin gewenscht, dat dan de wet reeds geruimen tijd in het Staatsblad' staat. Nog werd gevraagd of de noodlijdende gemeenten met een zeer hooge inkomsten belasting van deze niet veel beter zullen word'en. De Minister zeide, dat zij inderdaad ge holpen zullen worden. Er zijn gemeenten waar een inkomen van 2000 of, met aftrek 1400 belastbaar, met 136, dus bijna '10 pet. wordt belast. Voor zulke gemeenten is berekend, dat de contribuabelen belangrijk vooruit zullen gaan door de nieuwe regeling. Een adres van de federatie van Kamers van Koophandel in het buitenland aan de Eerste Kamer Het bestuur van de Federatie van Neder- landsche Kamers van Koophandel in het buitenland heeft zich met een adres gewend tot de Eerste Kamer, naar aanleiding van de indiening van het gewijzigd ontwerp van wet, betreffende de belasting van de nala tenschappen en schenkingen van Nederlan ders, die niet zijn ingezetenen des Rijks. Uit hoofd van het aanzienlijk getal in het buitenland gevestigde Nederlanders, welke lid zijn van de bij de Federatie aangesloten Kamers van Koophandel, acht het bestuur zich gerechtigd hunne bezwaren aan de Eerste Kamer voor te leggen. Deze zijn o.m„ dat het wetsontwerp het nationaliteitsbeginsel tot regel maakt in- plaats van uitzondering voor de nieuwe hef fing-en daarom in strijd is met de aanbeve lingen der Volkenbondscommissies. Het ontwerp regelt de bijzaak, maar op zoodanige wijze, dat de hoofdzaak, de dub bele belasting voor hen, die wél domicilie elders hebben, nog verergert, instede van deze te verminderen, aldus het adres. Voorts wordt opgemerkt, dat een ieder, die de kosten van procesvoering in het buiten land kent, zal beseffen, dat de opvatting van de Nederl. Regeering omtrent de ge makkelijke inbaarheid van het nieuwe suc cessierecht vrijwel gelijk staat met confisca tie van het aan den Nederlandschen erfge naam toekomend gedeelte. Over het nog moeilijker te controleeren verplichte schen kingsrecht wil het bestuur niet uitweiden, wei wil het de woorden van een invloedrijk Nederlander in den vreemde tot de zijne maken: „Men maakt het ons wel moeilijk om Nederlander te blijven." Resumeerende zou het bestuur, gezien de onjuiste premissen, waarvan de Regeering bij het ingediende wetsontwerp uitgaat, de Eerste Kamer met aandrang willen verzoe ken het te verwerpen. De „Telegr." had medegedeeld, dat de minister van Waterstaat zou zijn gezwicht voor den drang der leiders van R. K. en Christelijke radio-omroepen en hun de meerderheid in den te stichten radioraad zou hebben toegezegd tegen politieke contrapres taties. Naar aanleiding van het artikel waarin dit is geschied heeft de minister, naar het blad thans meldt, een klacht wegens smaad tegen de „Tel." ingediend. Naar aanleiding van het bewuste artikel van de „Tel." is in het deze week verschenen nummer van den R. K. Radio-Gids de on derstaande verklaring van het bestuur van den R. K. O. opgenomen: De Telegraaf maakte zich bijzonder druk over en tegen ons. Zij is in een toestand van overspannning en daar men, als iemand in zoodanige situatie is, zijn woorden niet au serieux moet nemen kunnen wij, hoewel men ons dit van vele zijden verzoekt, op haar ge schrijf niet ingaan. Wij willen haar echter wel helpen om uit dezen staat van overspannning te geraken. Het blijkt immers, dat er één dwangidee vooral is, dat haar geheel in haar macht heeft, n.l. de vrees, dat onze invloed bij mi nister v. d. Vegte zoo groot is, dat hij op ons aandringen een z.g. politieken radio-raad zal benoemen. Die vrees is begrijpelijk, want als de Radio-Raad is samengesteld krachtens de partijen dan is rechts in de meirderheid en aangezien van links de grootsfc partij n l. de S.D.A.P., tegen A.V.R.O -'lelegraaf is, ziet het er dan onnoemlijk treulig uit voor het tweemanschap. Welnu, wij «unnen de Telegraaf geruststellen- Door kis is nog nooit opgemerkt, dat wij ook maar eenigen invloed hebben op den minister en ftejr eerste woord tot hem, om den Radio-raad ajjMus in te stellen, moet nog door ons gesproke^wor- den. Wij hopen, dat de Telegraaf thanS tot bedaren komt. Naar wü vernemen zal de Rotterdamsche Bankvereeniging te Amsterdam op 1 Novem ber a.s. een bijkantoor openen voor vrouwe lijke cliënten. Dit kantoor, dat onder lei ding zal staan van mej. C. M. Meyers en mej. C. D. E. Kleinhoonte, zal gevestigd worden op het Rokin nr. 2327, hoek Na- dorststeeg te Amsterdam. Vergadering van een internationale commissie te 's-Gravenhage Den 8sten October zal in het Vredespaleis een zitting worden gehouden van de inter nationale commissie, belast met de beslissing in hoogste instantie van de geschillen, waartoe de kosten der legers in het bezette gebied aanleiding geven. Deze commissie bestaat uit één afgevaar digde resp. van de Belgische, de Britsche en de Fransche Regeeringen en drie afge vaardigden van de Duitsche regeering. Voor zitter is mr. R. J. H. Patijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, Staats raad i.b.d., secretaris mr. F. Donker Curtius. advocaat te 's-Gravenhage. De commissie is ingesteld in 1925 en ver gadert in den regel te Berlijn, Parijs of Brussel. De .zitting zal vermoedelijk enkele weken duren. Te Langendijk van corruptieve handelingen geen sprake De gascommissie van ae gemeenschappe lijke lichtbedrijven der 4 Langendijker ge meenten en St. Pancras heeft een rapport samengesteld op grond van een ingesteld on derzoek n$ar de beweerde gascorruptie van den directeur. Als eindconclusie is daarbij bij groote meerderheid van stemmen aan genomen, dat van geen corruptieve hande lingen sprake is. De vertegenwoordigers dei- gemeente Zuid-Scharwoude en een uit Noord-Scharwoude verklaarden zich tegen dit rapport en zijn conclusie. De kwestie te Winterswijk De commissie, die de Raad van Winters wijk heeft benoemd op verzoek van den heer G. A. Scholten, directeur van de gasfabriek, ten einde een onderzoek in te stellen ftaar eventueele corruptie in het gasbedrijf daar ter plaatse, heeft haar rapport ingediend. Uit dit rapport blijkt, dat er in de com missie eenig verschil van gevoelen bestaat ten aanzien van de schuldvraag (het aan nemen van giften). Zij is echter eenstemmig van oordeel, dat overigens de betrouwbaar heid van den heer Scholten ernstig in twij fel moet worden getrokken. De meerderheid der commissie is van oor deel, dat de heer Scholten in zijn functie van directeur der gasfabriek niet is te hand haven. ZONDAG 7 OCTOBER HILVERSUM io71 M. 10.30 V.P.R.O. - 1.00— 2.30 Lunchmuziek door het Trio Rentmeester. 2.30 3.00 Pianoconcert door Joh. Heymann. 3.00— 5.00 Concert door het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep, B. v. d. Stap bariton. 8.00 Pers- en sportber. - 8.10 Aansluiting van het Concertgebouw te Amster dam. Orkest o. 1. v. Corn. Dopper. 10.1511.30 Gramofoonmuziek. Solist concertgebouwprogramma George v. Renesse oian". HUIZEN 340,7 M. Na 6 uur 1870 M. (Alleen g.50 en 6.15 N.C.k.V.-uitz.) 8.30—0.30 K.R.O. Morgen wijding. Spr. Pastoor L. H. Perquin, voorz. K.R.O. 5 Naastenliefde, gr ndslag van het maatschappelijk wel zijn (1). Verder muziek fcn zang. 9.50 N.C.R.V. 12.301.30 K.R.O. Lunchmuziek door het K.R.O.- Trio. 1.302.00 K.R.O. Godsdienstonderricht voor ouderen door D. Bont. 2.002-3oLitterair half uurtje door Herm. de Man. 2.304.00 K.R.O. Concert door het Amster amsche Salon-orkest o. 1. v, F. Boshart 4.00.00 K.R.O. Ziekenlof uit Bloemendaal. 6.15 N.C.P.V. 7.30S-oo K.R.O. Spr. Jos Poels Het begrip „Cultuur". *.20 K.R.O. Concert. De Amsterdamsche Orkestver. o. I. v. F. v. Diepenbeek. M. v..'t Woud cello. Gizi Tcth de Kisker sopraan. 10.45 K.R.O. Epiloog door het Klein-Koor o. 1. v. Jos H. Pickers. DAVENTRY 1600 M. 3.50 Orkestconcert. G. Par ker bariton.5.35 Missionnaire causerie. 5.50 Voor lezing uit „Bunyan's Pclgrim's Process (1). Christian's sett ng forth. 6.05 Bach's kerkcantate no. 96, uit de Messiah-kerk Birmingham. L. Trenton sopraan. D. d' Orsay alt. T. Pickering tenor. A. Cranner bas. G. D. Cunningnam continuo. Koor en orkest. 8.20 Kerkdienst. 9.os Liefdadigheidsoproep. 9.10 Nieuwsber 9.25 Concert. Emilio Columbo's orkest. S. Sideli bariton. M. Thomas sopraan.10.50 Epiloog LARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.20 Religieus concert en causerie. 1.052.10 Orkestconcert. 4.505.50 Dansmuziek. 8.35 Circus Radio-Paris 9.0511.20 Music-Hall programma. Orkest, Mmes. Lix, Tyber en Langlois. Hr. André. LANGENBERG 469 M. 9.25—10.20 Kath. Morgen wijding. 1.202.50 Orkestconcert. 4-5°b.20 Dubbelkwartet en Waldhornkwartet. 8.05 Concert door het Klein Werag-orkest. 9.00 Causerie Wagner's Walkure. 9.30 „Die Walkure", van Rich. Wagner. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. ZEESEN (KöNIGSWUSTERHAUSEN) 1250 M. 9.20 Morgenwijding. 10.20 Opening van de tnt. Lucht vaartdien t. 11.3« Humboldt-Hoogeschool-feest. 12.30 Orkestconcert. 4.50 Orgelconcert. 5.206.20 Orkestconcert. 8.20 Muziekfeest v. d. Bond van Duitsche Componisten. 10.5012.50 Concert in de Marmorzaal v. d. Dierentuin. Huldiging van Frans Lenar. HAMBURG 395 M. 9-35 Morgenwijding. 10.20 Opening v. d. Landb uwtent. 11.15 Kerkdienst. 12.35 Orkpstconcert. 3-20 Orkestconcert. 4-2» Dansmuziek. c.20 Orgelconcert. 8.20 Opera- ccncert. Werken an Wagner. Daarna orkestconcert. BRUSSEL 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Kin deruurtje. 6.50 Trioconcert. 8.35 Concert. Orkest* Mile. Thys zang. Hr. Arsenieff piano. 10.35 Sluiten* Steec^s /iet JVieuwste iszAactlo. /fer3t'ef/7r{(7esr(?ev\r*ar6orp(£^ Gisteren heeft het Haagsche gemeentelijk electrisch bedrijf den 100.000sten verbruiker aan het kabelnet aangesloten. Het G. E. B. zal ter eere van het feit van deze aansluiting van 19 tot 29 October in het gebouw Zeestraat 82 een tentoonstelling houden betreffende de toepasping van elec- triciteit in de woning. tot 't end bij ben. En as dieën brief 'n bietje katerig uitvalt, amico, dan motte maar denken: 't Akkedeemiefeest in Berda is geslaagd! 'k Was verleejen week in den Haag, om te helpen landstormen Da kwam zoo: 'n stuk vier van m'n man nen moesen daar naar toe, om d'r eigens aan ons Koningin te laten zien. Ze waren nog nooit in den Haag geweest, dus gong mee om ze d'n weg te wijzen en op 't goeie pad te houwen. Want ik ben al zoo dikkels daar gewiest, da'k persies weet waar m'n perseneel nie mot komenEn aange zien ge as werkgever as petroon, ok de verantwoordinghet veur oew perseneel, volgens onzen meneer d'n pustoor, affijn, gij ben Trui nie, laat ik dus ophouwen mee m'n smoesjes. Ja, amico, da wor zo'n tweede natuur om altij mee oew Trui reke ning te houwen wa gij? Maar 'k was er dan uit en veur ik 't wist, zat ik midden tusschen de Landstürmers in den Haag en kon veur m'n futsoen nie anders doen as mee deeve- leeren veurbij de koningin der huishouwen. Da kwam eigenlijk vanweges 'n vergissing van 'nen offisier, die ons allemaal opvong en in 't gelid zette. En de meeste landstürmers waren van 't platteland ziede enneas ge 'r maar eventjes .uitzag as 'nen boeremensch dan versleten z'oew daar veur Landstürmer. Ik docht: veruit Dré, nouw ziede deur die Overeenstemming bereikt Ten aanzien van de verdeeling van de kosten der nieude Maasbrug te Maastricht is thans tusschen de regeering en de ge meente Maastricht overeenstemming bereikt op den grondslag van het jongste voorstel, dat door de gemeente aan de regeering is gedaan. De financieele regeling is dus zoo danig, dat de gemeente 566.700 bijdraagt, onder voorwaarde, dat het bedrag wordt af betaald in veertig annuïteiten, waarvan de eerste vervalt 31 December van het jaar, waarin de werken geheel zullen zijn voltooid. De annuïteiten zullen worden gerekend op een rentevoet van 3 pet. 's jaars, onder be- paling, dat, indien in eenig kalenderjaar de gemiddelde rente, welke door de drie groot ste gemeenten van Nederland bij het sluiten van leeningen op vrije markt moet worden betaald, 5 >4 pet. of meer bedraagt, de ren tevoet van 3 pet., waarop de annuïteit is gebaseerd, voor dat jaar verhoogd wordt met de helft van het verschil tusschen 4J4 pet. en de bovenbedoelde gemiddelde rente. Waardebepalingen van landgoederen Naar aanleiding van de schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid, den heer Lovink, betreffende het verstrekken van in- structiën aan de betrokken ambtenaren der registratie ter zake van de waardebepaling van landgoederen overeenkomstig de bepa lingen van de Natuurschoonwet 1928 en aan- wijziging van een commissie voor de taxatie dier goederen, deelt de Minister van Finan ciën mede, dat, naar zijn mgening, bindende instructies, evenmin als algemeen geldende bruikbare grondslagen aan de schatters voor de waardeering van landgoederen overeen komstig de bepalingen van de Natuurschoon wet 1928 kunnen worden verstrekt, omdat de gevallen te veel uiteenloopen en bij de vaststelling van de waarde van een land goed zeer verschillende ractoren in aanmer king moeten komen. De schatting moet ten doel hebben, een prijs vast te stellen, waarvoor het landgoed vergissing de Koningin ok Is! En aangezien de Landstürm heelemaal op 'n vergis sing berust, (ge wit wel, de vergissing van Troelstra), "kunde best meeloopen. En toen me op Hou trust kwampen toen waren daar zo'n twintig duuzend man en d'r werd ingeschonken, amico, ingeschonken! op de rejaalste manier. Zadden er 'n aparte leiding veur aangeleed mee tweehonderd kranen, maar daar liep nie anders uit as kikvorschen- pils. Ginneraal Duim-maar-vantwist ee- d'n spiets gehouwen en ons allemaal be dankt en de Koningin ee hem bedankt. Kelijn was er ok, dezelfde die net zooiank onzen gulden veilig ee gesteld tot me d r ginnen eenen meer hadden. Om drie uur waren me uitgehekserseerd. Toen hek de jongens op d'n trein gebrocht en heb zeilevers nog 'n bietje nagestürmd! 't Was 'nen schoonen dag weer en alles liep mee. Veral de waterleiding! Daarom hek nog 'n bietje na-geschuttérd. Maar slag hek niet geleverd. Da moes gebeuren in Ulvenhout, want d'n Kommedaaant Trui, was nie te spre ken over mijn na-geschutter. Maar daar hek 'nen behoorlijken pin aan gezogen en tot oorlog is 't nie gekomen. Webben 't nie verder gebrocht as notas wisselen mee 'n ultimatum op 't end. En toen da stuk gespuid had, toen las ik 's aves in de kraant, as da Moeselieni Tunnie z'n trouwerij ge wit wel, dieë MAANDAG 3 OCTOBER HILVERSUM 1071 M. 12.30—2.00 Lunchmuriels door het Trio Sjouwerman. 5*°°6.00 Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. De blijdemannetjes. 6.00 7.4< Concert door het Omroep-orkest. J. v. d. Rosière v. Emmerich alt. 8.05 Praatje over de luchtposj- verzendin^ door J. G. Pater v. d. Persdienst der P. T. T« 8.00—11.00 „De Kribbebijter", vroolijk spel in 3 bedr. van Reiman en Schwartz. Het te bedrijf speelt in Ber lijn, 2e en 3e bedrijf op het landgoed „Hergershausen". I. d. pauzes muziek door het Omroep-trio. Daarna Persber. HUIZEN 340,9 M. Na 6 uur 1870 M. (N.C.R.V.- uitzendingen. 12.30i-45 Orgelconcert door Dr* A. D. de Leeuw. Bach-concert. 4.005.00 Zieken- uurtje o. 1. v. Ds. J. Gillebaard. 6.00—6.30 Decla maties door M. de Bruyne. 7*oo7.30 Stenografie- les. 7.308.00 Zangles door Jac Ph. Caro. 8.00 Concert. Het Chr. Radio-Koor o. 1. v. J. H. Smit Duyzent- kunst. Mej. F. Mooy sopraan. J. H. Smit-Duyzent- kunst bariton. D. Westerveld orgql. Spr. Dr. J. Offringa Medische zending. DAVENTRY 160Ó M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. I. FenneU Willi- ams sopraan. D. Evans bariton. 12.5° Dansmu ziek 1.20 Orgelconcert. 2.20 Voor de scholen. 2.40 Muziek. 2.50 Lezing. 3.20 Muziek. 3-25 lezing. 3.35 Muziek. —.3-35 Berichten. 3.40 Con cert (tenor-vioo'"P ano). 4-35 Ork-stcom e'». 5.35 Kinderuurtji. 6.20 Huishoudpraat e. 6*35 N cuws- ber. 6.50 Berichten. 7.05 Schubert's liederen voor sopraan. 7.20 Litter.critiek. 7*35, Muziek. 7*45 Fransche causerie. 8.05 Vaudeville. Dansorkest, Balalaika en variété. 9.20 Nieuwsber. 9-35 Lezing The Imperial league of Opera. 9«5o Nieuwsber. 9.55 Kamermuziek.Begovia guitaar. Het Virtuoso strijk kwartet. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50~2.10 Orkestconcert. 4*055-°5 Orkestconcert. _°*5° II.20 Het proces van Lodewijk XVI, tooneel. Daarna kamermuziek. Mile. Dewinsky zang. LANGENBERG 469 M. 11.30 Mechanische mu ziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5-°55*5° Bal laden en liederen van C. Löewe. 7.20 Concert. Esse- ner zangver. 8.20 „Clavigo", treurspel in 5 acten van Goethe. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. ZEESEN (KöNIGSWUSTERHAUSEN) 1250 M. ..11.204.20 Lezingen. 4*205-20 Orkestconcert. 5.20—7.05 Lezingen. 7-3© „Casanova", operette van Joh. Strauss. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. HAMBURG 395 M. 5.20 Vroolijk concert. 7.20 Voorlezing van gedichten van G. Schuier. Clara Voss zang. A. Seeker piano. 8.20 Emil Lucka leest voor uit eigen werken. BRUSSEL 505 M. 5-20 Orkestconcert. 6.50 Trio- concert. 8.3510.35 Orkest-concert. PHILIPS, Telefunken en R. M. Toestellen SPECIALISTEN - Tel. 14609 - HAARLEM zou kunnen worden overgedaan aan een koo- per, die de bedoeling heeft het ten minste 25 jaar in stand te houden en niet meer op gaand hout te vellen dan volgens de regels van onrmaal boschbeheer noodzakelijk of ge bruikelijk is. Vaste grondslagen, welke met de verschei denheid der factoren, welke voor een juiste I schatting in aanmerking genomen moeten worden, onmogelijk rekening kunnen hou den, zouden een gelijkmatige en billijke toe passing van 4e Natuurschoonwet allerminst bevorderen. Als een der belangrijkste facto ren, welke bü de schatting in aanmerking dienen te komen, noemt de Minister de lage rentabiliteit, die vele landgoederen ook als zij op deskundige wijze worden beheerd bezitten. Een kleine commissie van deskundigen, die eventueel in samenwerking met plaatselijke deskundigen, over het geheele land de be doelde taxatiën verricht, ten einde een ge lijkmatige waardeering der fictieve verkoop waarde zooveel mogelijk te benaderen, acht de Minister overbodig. bokser, die z'n eigen binnen ee gebokst en nouw allemaal redevoerings houwten boe ken gaat schrüven maar dat de Moes dan, Tunnie z'n trouwerij verslèt veur 'nen „roman van deze e euw". Goeiemor- gen Baks! Maar as de Moes dan maar weten wil, as da-d-ik mee mijnen roman veur Tunnie gin horke onderdoei! Da's sakkretjén 'nen roman die mijn al 'n dikke dartig jaren „boeit". En nie zoo zuinig! Stevige boeien, amico! En Tunnie zal vergeeme ok wel in de gaten krijgen over 'n tüdje, as dat ie heelemaal gin boekskes meer hoef te schrü ven as ie eenmaal z'n trouwboekske te pakken heet. Want eer ie da vol hee ge bokst, dan zal ie wel in de gaten emmen, dat de Moes 'm zo'n bietje d'r in ee laten tippelen veur wa fascistenreklame Kom, amico, ik schei d'r af. Er staan weer èrepels veur de deur en die motten gelost. Ontvang als altü veul groeten van den Kommedaant en gin horke minder var oewen. toet a voe DEté Lanstürmschutt»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 13