Landbouw en Visscherij Gemengd Nieuws VIERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 6 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 STATEN.GENERAAL Tweede Kamer Onvolwaardige arbeidskrachten Prinses Juliana naar de Bioscoop Overleg betreffende levens middelenvoorziening Niet het resultaat van de automobilisten - actie Wat elke maand te doen geeft Voor Allen die Sukkelen IVIijnhardt's Laxeertabletten Edammer Kaas Lijmbanden om vrucht boomen Wederom porto verlagingen Engelsche actie tegen Nederlandsche bloemen VERKEER EN POSTERIJEN Luchtpost-correspondentie voor Ned. Indië Ernstig ongeval bij het blusschen van een brand Een trein van anderhalve mijl Opium aan boord Storing in het telefoonverkeer Twee metselaars van een steiger gevallen Een ongeluk komt zelden alleen Arme kleine Een oplichter? Twee vliegen in één klap Alleen het ijzeren geraamte bleef over Een kostbare gevelsteen ELCK WAT WILS Op de agenda voor de Dinsdag 16 dezer te een uur te houden vergadering der Tweede Kamer komen o.m. voor: Behandeling van het verzoek van den heer Drop om verlof tot het richten van vragen aan de Regeering in verband met de toe standen in het mijnbedrijf, ook naar aan leiding van het adres, dat 20 Sept. j.l. is rondgezonden, het in den laatsten tijd weer stijgend aantal ongevallen, met doodelijken afloop en het ongeluk, dat 13 Juli jJ. in de mijn Hendrik heeft plaats gehad. Interpel!atie-v. d. Heuvel betreffende den toestand van de Suikerindustrie en deeven- tueeie maatregelen, welke hiertegen geno men zouden kunnen worden. Verder zal, gelijk gemeld de voorzitter voorstellen, het wetsontwerp tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten en tot wijziging van eenige bepalingen der Gemeentewet te ver zenden naar een commissie van voorberei ding. Een zeer belangrijk congres Zooals reeds gemeld, is gisteren in het Stedelijk Museum te Amsterdam een ten toonstelling geopend betreffende de onvol- waadige arbeidskrachten, zulks in aansluiting aan het congres, dat de volgende week in de hoofdstad gehouden zal worden. Er heeft wellicht nog nimmer een con gres plaats gehad, waarop een vraagstuk zoo in zijn geheelen omvang aan de orde is gesteld als thans op dit oriënteerend con gres, dat tevens beoogt belangstelling te wekken voor het probleem, inzake de on volwaardige arbeidskrachten. Paedagogen, economen, sociologen, medici, gemeentebesturen, zij allen zullen vanuit hun gezichtspunt het probleem gaan beschouwen. Het congres, dat op Maandag 8 October a.s. vermoedelijk door Z. K. H. Prins Hen drik geopend zal worden, nadat redevoerin gen zijn gehouden door den congresvoorzit ter, den heer J. H. A. L. von Freytag Drabbe, den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine en den burgemeester van Amster dam, den heer W. de Vlugt, zal verdeeld worden in plenaire zittingen en sectiever gaderingen. In de openingsvergadering zal de heer mr. L. Lietaert Peerbolte, directeur-generaal van de afdeeling Volksgezondheid, de algemeene beschouwingen openen over het begrip on volwaardige arbeidskrachten. Zooveel mogelijk zullen alle congreszittin gen in het Koloniaal Instituut gehouden w-orden. In overeenstemming met den ernst van het te behandelen onderwerp, zal het ge heel het karakter van een werkcongres dragen. Zijn wij wèl ingelicht, dan moet het in het voornemen der Regeering liggen, om na het zoo leerzame congres een Staats commissie in te stellen, die omtrent het veelomvattend vraagstuk inzake de onvol waardige arbeidskrachten der regeering zal hebben te rapporteeren. Prinses Juliana heeft Donderdagavond te Katwijk de bioscoopvoorstelling van Ben Hur bijgewoond. De Prinses zat gewoon te midden van de andere bezoekers. Na afloop van het stuk toen de Prinses vertrok, werd het Wilhelmus gezongen, waaraan de Prin ses ook meedeed. In de vergadering van <ïen Amsterdam- schen gemeenteraad van 28 December 1927 werd door de R.K. raadsleden Romme, Wierdels, Peters, Van Hamersveld en mej. Crieiars het volgende voorstel ingediend: „De Raad noodigt B. en W. uit, een on derzoek te doen instellen naar de wensche- lijkheid en de mogelijkheid van de invoe ring van een geregeld overleg betreffende de levensmiddelenvoorziening tusschen de Ge meentelijke Overheid en vertegenwoordigers a'er bij deze voorziening betrokken produ centen en consumenten." B. en W. hebben thans daaromtrent praeadvies uitgebracht en achten overleg wenschelijk en mogelijk. Op 1 Januari zullen op den weg van Am- iterdam naar Bussum drie tollen worden opgeheven, n.l. die aan den Bijlmer bij Diemerbrug, cie tol op de Vechtbrug te Weesp en de tol op den 's-Gravelandschen- weg bij het fort Uitermeer. Vastgesteld kan echter worden, aldus het Volk, dat de verdwijning van deze tollen geen gevolg is van de actie der automobi listen, daar de onderhandelingen over de overneming van het Zandpad door de pro vincie met de betrokken gemeentebesturen reeds geruimen tijd gaande zijn. Al de hier genoemde tollen bevinden zich op het Zandpad. (le helft October i Nadruk verboden. October: het weer is nu niet meer te vertrouwen. Breng nu uw planten, die ge den winter wilt overhouden, onder glas. De jenge stekjes van Zonale en andere moeten al reeds onder glas staan: oude Geraniums worden van bladeren ontdaan en naar bin nen gebracht. Fuchsia's worden ingesneden tot een paar centimeters van het oude hout, Van Kleinia's steekt men nu nog stekken onder glas en houde de ramen dicht, ze zullen dan spoedig wortel maken. Echivera's neme men ook op. Onder de oude planten hebben zich gedurende den zomer jonge plantjes gevormd, deze worden hiervan af gescheurd en weer onder glas geplant. Voor. loopig worden de bakken flink gelucht en de planten, alleen wanneer 't hoog noodig is, slechts matig begoten Alle soorten van rozen laten zich gemak kelijk van stek kweeken en op verschillende tijden worden ze van stek gestoken. Zoo steeks men ook in deze maand of Novem ber wel stekken onder glas in wit zand. Sommige rozen-soorten zuilen van stek niet zoo goed bloeien, voor deze is het beter ze te occuleeren of, te veredelen. De Gladiolus is in zeer vele tuinen ge liefd. Dit bolgewas is zeer goed om in bloei te worden getrokken. Men plant de bollen in October of November in een kouden bak, of zette ze in potten: de laatste manier ver dient aanbeveling. Vijf bollen zet men in een pot van 14 a 15 c.M., welke met blad. aarde, vermengd met wat zand, gevuld wordt; de bollen brengt men 1 c.M. onder de aarde. Voorloopig zet men de potten een handbreed onder den grond en in Decem ber brenge men ze in een gematigde kas, eerst onder de tabletten, later dicht bij het licht. De bloemen komen dan tegen Febru ari voor den dag, en van den bloei kan men vele weken genieten door eenige pot ten achtereenvolgens warm te plaatsen. Ook in koude bakken geplant, met blad gedekt en tegen Februari van ramen voorzien, bloeien ze schoon, tegen einde April of be gin Mei. In de eerste dagen dezer maand moet ge alle planten naar binnen brengen: Azalea's en Camellia's, Aloe's en Phormiums, Oran- jeboomen en Laurier en alle andere. Ge denkt nu aan de versiering uwer kamers in den winter, dus ook aan het kweeken van bloembollen. Het broeien binnenshuis lukt niet altoos best; veelal is dit een gevolg van de te groote haast, die men heeft, waardoor aan de bollen de tijd niet wordt gegund om een krachtig wortelgestel te maken. Kweekt men Crocus, Chionodoxa, Scilla amoena,Galanthus nivalis enz., pot aan zoo vroeg mogelijk op, ze de potten in den tuin, of zoo men daar over beschikt, onder een koud raam met wat grond be dekt, en zie zorgvuldig toe, dat de potten in het najaar voldoende water hebben om wortels te kunnen maken, wat bij langdu rige droogte niet altijd het geval is, vooral niet onder koud glas, waar ze niet van den regen kunnen genieten. Overvalt ons de winter, dek dan de potten stevig toe, of zoodat niet mogelijk is, brenge men ze in een vorstvrije, koele, donkere ruimte, tot het nieuwe jaar in het land of reeds een paar weken oud is. De tijd dien men zijn bollen op deze wijze schenkt, is volstrekt niet verloren, want een goede bloei zal de belooning zijn voor dit schijnbaar tijdver lies. Is het niet beter in Februari of Maart eenige schoone kamerbloemen te hebben, dan ze reeds in December in de warme ka mer te brengen, er den geheelen winter mee te tobben en ten slotte voor al zijn moeite en kosten met een paar propperige kleur- looze Hyacinthen of langgerekte teringach tige Tulpen of Crocussen beloond te wor den? Hyacinthen vooral moeten eerst goed aangeworteld zijn, aleer men ze kan trek- keh; voor een zeer vroegen bloei is vroeg oppotten een vereischte. Verkiest men ze op glazen, dan is October vroeggenoeg ze daarop te plaatsen. Zorg dan, dat de bollen niet in iet water staan maar er een paar strepen tan verwijderd zijn; het water in de glazen blijft dan helder en de bol gezond. Zet de potten in den tuin of onder koud glas, en de glazen op een donkere, koele plaats tot half Januari of begin Februari. Over den moestuin zeggen we dezen keer niet veel. De tijd van zaaien en planten is voorbij; voor zoover de hof niet is beplant met kool, andijvie enz. voor wintergebruik, is er nu veel grond, waar niets op staat als onkruid wellicht, dat er den laatsten tijd op gegroeid is. Dit late men gedurende den winter niet zoo liggen, doch spitte het om: niet diep, doch zoo, dat de wortels van 't onkruid boven komen. Hierdoor wordt het land zuiver en deze wortels zullen in den winter bevriezen. Het onkruid is nu name lijk met schoffel en hark niet gemakkelijk met Verstopping of moeilijkheden, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. meer weg te krijgen, zoodat het aan te be velen is het land nu om te leggen. Alle on kruid verdelgt men zoo het beste; zoo ook in den boomgaard en oofttuin, en tusschen frambozen en bessen; het staat netjes en is ook goed voor de vruchtboomen. De oorzaken van het prijsverschil tusschen Noord-Hollandsche en Friesche Edammer 40 plus De bond van op coöp. grondslag werkende zuivelfabrieken in Noord-Holland heeft bij de vooraanstaande Noord-Hollandsche kaas handelaren een onderzoek ingesteld naar de oorzaken van het prijsverschil tusschen Noord-Hollandsche Edammer 40 plus en Friesche Edammer 40 plus en naar de wen- schelijkheid van het behoud van de letters NH op het rijkskaasmerk voor Noord-Hol land. Zonder uitzondering werd door de kaashandelaren geantwoord, dat men de Noord-Hollandsche Edammer beter geschikt acht als opzetkaas, terwijl haar smaak beter is dan die van het Friesche product. In Friesland maakt men meer z.g. consumptie kaas. De vraag naar opzetkaas was in April, Mei en Juni groot. Verschillende handelaren waarschuwden tegen de z.g. technische verbeteringen van de kaas, welke h.i. een gevaar voor de kwa liteit der kaas kunnen opleveren. Ook wezen zij op de nadeelige invloeden van het pas- teuriseeren van de melk, vooral ten aanzien van den smaak, waarop de consument voor al let. Het bestuur van den Noord-Hollandschen Bond acht het gewenscht, dat de kwestie van de kwaliteit der Edammer kaas ook in het bestuur van den F. N. Z. besproken wordt. Ten aanzien van de letters NH op de rijks- kaasmerken voor Noord-Holland waren alle geraadpleegde handelaren van meening, dat het behoud hiervn dringend noodig is om de herkomst der kaas uit Noord-Holland te kunnen bewijzen. Verschillende handelaren vonden het zelfs wenschelijk de letters groo- ter te doen maken, ter betere bescherming van de Noord-Hollandsche Edammer 40 plus tegen soortgelijke kaas uit andere provincies. Over den aanvoer van Edammer 40 plus uit andere provincies op de Alkmaarsche markt zal de Noord-Hollandsche Bond over leg plegen met den directeur van het markt wezen en den wethouder van Alkmaar, die belast is met de voorbereiding van deze re geling. Ter bestrijding van d"e wintervlinders en van hare rupsen, de z.g.n. trekmaden, moe ten thans lijmbanden om de stammen der vruchtboomen gelegd worden. Zooals reeds meermalen is medegedeeld, dienen deze banden om de weldra uit den grond kruipende vrouwelijke vlinders, die geen vleugels hebben, te vangen, als deze langs den stam naar boven loopen om hare eieren aan de takjes te leggen. Daar op deze banden echter uitsluitend; deze wintervlinders gevangen worden, be hoeft men ze alleen daar aan te leggen, waar dit voorjaar de groene rupsen, waar uit d'e nu te voorschijn komende vlinders zich ontwikkeld hebben, de zgn. trekmaden, in de boomen voorkwamen. De door deze rupsen veroorzaakte schade bestaat in het vreten van gaten in de bladeren (wat zoo sterk kan zijn, dat de bladeren er in het .voorjaar als verhageld uitzien) en het be schadigen van jonge vruchten, vooral ker sen. Voor boomgaarden, waarin trekmaden voorkwamen, zijn lijmbanden het aangewe zen en goedkoopste bestrijdingsmiddel. De banden bestaan uit een reep van vet ondoordringbaar papier, die met twee touw tjes op 1 a IK M. hoogte rond den stam wordt gebonden en waarop een speciaal be reide zeer ling klevend blijvende rupsen- lijm, ter |>reedte van 8 c.M. gesmeerd wordt. MenJkoope uitsluitend goede kwali teit rupsen|jm. Hierbij wordt tevens de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat er bij particulieren en boomgaardbezitters lieden rondgaat, die voor een soms hoogen prijs lijmbanden aanlegger!. Het is dezer dagen weer gebleken, dat deze aanbiedingen meer malen niet vertrouwd moeten worden, daar dan zeer minderwaardig werk wordt gele verd. Boomgaardbezitters zoowel als particulie ren wordt daarom aangeraden, niet in te gaan op aanbiedingen van rondreizende lie den, zich veelal Boskoopers noemende, maar vooraf inlichtingen in te winnen bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wage- ningen of bij ,de op vele plaatsen werkzaam gestelde ambtenaren van dien Dienst. Boomgaarden en boomen, die ter bestrij ding van andere insecten dezen winter grondig bespoten zullen worden met een 8 pet. carbolineum oplossing, behoeven niet van lijmbanden voorzien te worden, daar ook de eieren van de wintervlinders door carbolineum gedood worden. Er moet dan echter zoo gespoten worden, dat alle fijne takjes voldoende bevochtigd worden, daar juist op deze de winterviindereieren gelegd worden. Thans voor het buitenland en het locaal verkeer Uit de postbegrootingen der laatste jaren blijkt een voortdurend streven naar tariefs verlaging welke om daaraan verbonden geldelijke gevolgen echter eerst geleidelijk kunnen worden doorgevoerd. Met de voor het binnenlandsch verkeer in gevoerde tariefsverlagingen gingen overeen komstige verlagingen van de porten in het verkeer met Nederlandsch-Indië, Suriname en Curacao, per zeepost, gepaard. Ook voor de verzending per landmail naar de Over- zeesche Gewesten, waarvoor tot voor enkele jaren het algemeene internationale port golf werden zeer ingrijpende portverlagingen in gevoerd. Het einde van deze reeks is niermede nog niet bereikt Een hernieuwde ver'aging van de porten voor correspondentie naar het buitenland is voorbereid en wel wat het P°rt der brieven betreft van 15 t. 12 K c. voor de eerste 10 gram en van 10 op 7K --nt voor elk volgend gewicht van 20 gram. Het port der briefkaarten wordt dan 7K inplaats van 10 cent en dat der gedrukte stukken, akten en monsters 2K in plaats van 3 cent per 50 gram minimum per zending voor akten 12 K cent en voor monsters 5 cent. Het briefport in het algemeen verkeer met België zal worden teruggebracht van 12 K op 10 cent, terwijl het recht voor expresse be stelling van briefpostzendingen in het bui- tenlandsch verkeer zal worden bepaald cp 25 in plaats van 30 cent. Tevens zal van deze gelegenheid gebruik worden gemaakt om voor het locaal verkeer een wijziging tot stand te brengen voor het port der brieven van 20—100 gram, waarvoor thans 15 cent moet worden voldaan; dit zal op 10 cent worden gesteld. Het ligt in de bedoeling deze tariefswijzigingen op 1 No vember a.s. te doen ingaan. In verband met de wijziging van de bui- tenlandsche tarieven wordt aan het pu bliek in overweging gegeven niet meer fran keerzegels van 3, 10 en 15 cent of briefkaar ten voor internationaal verkeer in te koo- pen. dan zij voor gebruik tot 1 November a s. noodig hebben. De Horticultural Trades Association heeft, naar zij in haar jaarverslag mededeelt, de leiding der actie om een invoerrecht te ver krijgen op geïmporteerde bloemen, overge dragen aan de National Farmers' Union, welke, nu de pogingen bij den minister van financiën schipbreug leden, trachten zal het invoerrecht te verkrijgen door middel van toepassing van de wet op de Safeguarding of Industries. Bij de daarvoor te volgen pro cedure zal de H.T.A. hulp verleenen door het verstrekken van gegevens. In de jaarvergadering der H.T.A. Is aan het bestuur opgedragen, bij het bestuur der Royal Horticultural Society aan te dringen op het uitsluiten van alle buitenlandsche in zendingen uit de Hall der R H.S. en van alletentoonstellingen der R.H S, tenzij de planten, bloemen enz. worden tentoongesteld door Engelsche firma's. Door de Nederlandsche postadministratie zijn, in overleg met den Indischen dienst, maatregelen getroffen om hen, die geen relaties in Indië hebben, toch in de gelegen heid te stellen correspondentie, voorzien van luchtpostzegels terug te ontvangen. Betrokkenen moeten daartoe deze corres pondentie adresseeren aan het Hoofd van de afd. Vervoer, Posterijen te Bandoeng. De kosten voor terugzending moeten in den brief zijn gesloten of tijdig afzonderlijk zijn toegezonden. Hiervoor kan gebruik wor den gemaakt van Indische frankeer- enJ luchtpostzegels, of antwoordcoupons. Indische frankeer- en luchtpostzegels zijn, wat de gewone frankeerzegels betreft, in verschillende waarden tot 2.50 en wat de luchtpostzegels aangaat in waarden van 10, 20, 40, 75 en 150 cent tot 11 October a.s. da gelijks verkrijgbaar aan de postkantoren: Amsterdam, Arnhem, Bergen op Zoom, Goes, 's-Gravenhage, Groningen, Den Helder, Hengelo (O), Maastricht, Middelburg, Neu zen, Rotterdam, Utrecht, Vlissingen en Zwolle. Waar niet verkrijgbaar, kunnen zij tot elk bedrag schriftelijk worden aange vraagd aan het postkantoor te Amsterdam met bijvoeging van de kosten, vermeerderd met die voor toezending van de zegels per aangeteekenden brief. In herinnering wordt gebracht dat voor de terugzending van Indië naar Nederland voor een brief met de „gewone mail" verschuldigd is 12 K ct. tot 20 gram en 7 K ct. voor elke 20 gram daarboven. Wenscht men terugzen ding met de „luchtmail" (dus met het 5e vliegtuig, dat terugkomt) dan. is bovendien luchtrecht versclfuldigd, dat in de richting IndiëNederland eveneens 40 ct. per brief kaart en 75 ct. per 20 gram voor de overige stukken bedraagt. Antwoordcoupons vertegenwoordigen in Ned. Indië een waarde van 20 ct. Dezer dagen zijn te Klundert twee stapels haver van C. V. verbrand, vermoedelijk door onvoorzichtigheid van kinderen. Op een dier stapels was een broeder van den eigenaar bezig met blusschen; hy werd door een der brandhakpn zoo hevig op het hoofd getroffen, dat hij in zorgwekkenden toestand thuis is gebracht. Door den hevigen rook hadden de brandweermannen hem niet opgemerkt. Het verbrande was niet verzekerd. Als de langste trein met het grootste aantal wagens, dien een spoorweg ooit heeft doen loopen, wordt, zegt Railway Age, beschouwd een trein van den Virginian, de Extra 800 West, welke van Victoria naar Roanoke reed en 201 wagens, waarvan 4 beladen, tezamen 4573 ton wegend, ver voerde. De trein legde het traject tot Roanoke af (123 mijlen) in 7 uur en 35 mi nuten met inbegrip van de stationne- menten en werd vervoerd door één locomo tief, welke dat heele gewicht over de Stone Mountain Range en de Blue Bridge Mountains sleepte over een helling van 0.6 gr. De trein was 8482 voet lang of meer dan IK mijl. Onderweg had de trein een vertraging van 32 minuten voor kruising met en inhaling door andere treinen. De samenstelling was als volgt: 189 ledige kolenwagens, 8 ledige gesloten wagens, 2 wagens benzine, 1 wagen met staal en 1 wagen met asphalt. De locomotief was van het 2-10-10-2 Mallet- type, die in Oostelijke richting van Roanoke naar Victoria treinen van 1400 ton (124 tot 160 wagens) in ongeveer 12 uren ver voeren. j hierdoor een geweldige opeenhoopng van I gesprekaanvragen, welke in volgorde werden afgewikkeld, doch waarbij noodweidig in de gelegenheid voor het voeren van gesprek ken urenlang vertraging werd ondervinden. Het was dan ook reeds laat in den avond dat alle gesprekken afgewikkeld warn. Den tweeden dag, Dinsdag, is de ver;eers- gelegenheid, vooral door steeds meer xood- verbindingen te maken, zeer uitgelreid, zoodat een gunstiger verloop dan den *ori- gen dag in de afwikkeling der gesprelken werd verkregen. In den loop van den nacht van Dinsjag op Woensdag heeft men te Rotterdam iet defecte deel van den kabel kunnen verwij deren en Woensdag heeft men een nieuv stuk kabel er tusschen gebracht. Intusschen is men reeds met geheel hit herstelwerk gereed gekomen en is het ge» heele verkeer sedert Woensdagavond wee nagenoeg normaal. Te Amsterdam is binnengeloopen het sjs. „Rijperkerk" van de Kor». Ned. Stoom boot Maatschappij. Zooals gebruikelijk is, kwamen ambte naren der invoerrechten en accijnzen aan boord, ten einde het even gebruikelijke onderzoek in te stellen. Dit strekt zich ook uit tot moeilijk bereikbare plaatsen in het schip, welke dikwijls door Chineezen ge bruikt worden om wapenen, munitie of opium te verbergen. In de bunkers werd, zoo meldt de „Tel.", ongeveer 40 kilo opium aangetroffen, welke tusschen de bunkerkolen was weggemoffeld. De opening is in beslag genomen en een onderzoek naar de smokkelaars ingesteld. Sedert eenige dagen heeft (naar het dag blad De Grondwet meldt) een telefoon kabelstoring te Rotterdam een enorme ver- keersvertraging veroorzaakt tusschen Am sterdam, Den Haag, Rotterdam te eener zijde en Zeeland en België-Frankrijk, via Roosendaal, te anderer zijde. In verband hiermede heeft het blad zich om inlicfltingen gewend tot de directie van het post- en telegraafkantoor te Roosen daal en aldaar vernomen, dat er een gebrek is ontstaan in den looden mantel van een der kabels tusschen Rotterdam en Dordrecht, welke doorverbonden is met een der beide kabels Dordrecht—Roosendaal, en wel ter plaatse, waar deze kabel te Rotterdam de Delftsche Vaart kruist. Maandagmorgen bleek, dat alle verbin dingen in een der beide kabels, welke Roo sendaal met Rotterdam verbinden, gestoord waren en dat dus het verkeer geheel van streek was. Hierdoor waren nu alle normale verbin dingen van Bergen op Zoom, Vlissingen, Goes, Middelburg en Temeuzen met Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, benevens die van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag met de Belgische kantoren ver broken en ten slotte ook enkele verbindingen tuscshen Engeland en Duitschland, waarbij Nederland slechts als transit-land betrok ken is. Ook de verbindingen van Roosendaal zelf met Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Gro ningen waren verbroken; met Rotterdam waren slechts 2 van de 5 verbindingen nor maal gebleven. Door den dienst, speciaal belast met het onderhoud van de interlocale kabels, wer den onmiddellijk maatregelen genomen om de plaats van de storing te bepalen, terwijl door den kantoordienst, in samenwerking met de aanwezige technische ambtenaren, onmiddellijk getracht werd, de gestoorde i verbindingen zooveel mogelijk te vervangen. Te ongeveer 10 uur in den morgen be schikten Amsterdam, Den Haag en Rotter dam reeds weer over eenige verbindingen met Brussel en Antwernen terwiil in den loop van den middag de kantoren in Zee land weer ieder één verbinding met Rotter dam hadden. Het gevolg van een en ander was, dat In de drukke morgenuren alle gesprekken der kantoren ln Zeeland via Roosendaal moesten worden geleld. Op het kantoor te Roosendaal ontstond Een van hen ernstig gewond Te Helder zijn gisteren van een in aan bouw zijnd werk der firma Vroom en Drees- mann twee metselaars van den steiger ge vallen. De 38-jarige gehuwde W. Dienaar werd met groote moeite en met een ernstige borstwond uit de dakgoot van het aangren zende perceel gered; de 20-jarige W. Vink viel op een ladder, waardoor zijn val gebroken werd. Hij werd oogenschijnlijk ongedeerd op genomen. Beiden zijn naar het hospitaal ver voerd. Te Heerlerheide is gisteren brand uitge broken in het woonhuis, gelegen naast den winkel van den heer Hermans, in de Kamp straat. Het woonhuis, bewoond door de fami lie Hermans, brandde geheel uit. De inboe del van den winkel, benevens die van de twee gezinnen, die boven den winkel woon den, werd zóó onoordeelkundig op straat ge bracht, dat er niets van heel bleef. Verzeke ring dekt gedeeltelijk de schade. Te Wehl (Geld.) is het 3-iarig kind van J in en tobbe met kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. Namens een N.V., gevestigd ln de Kalver- straat te Amsterdam, is aangifte gedaan, dat deze N, V, vermoedelijk in Mei van dit jaar, is opgelicht voor een partij boe ken ter waarde van 8450 francs, door een persoon gewoond hebbende te Antwerpen en thans zonder vaste woonplaats. Te Amsterdam is een 23.jarige man aan gehouden, die als bestuurder van een auto op 't Rembrandtsplein met 'n anderen auto in aanraking was geweest. Van den man was, als verdacht van verduistering van be. doelden auto de aanhouding verzocht door den commissaris van politie te Apeldoorn. Te Sittard is op het Stadbroek een zware vrachtauto, toebehoorende aan „De Lim- burgsche Handel Maatschappij" uit de Put straat aldaar uitgebrand. Van den auto bleef slechts een Ijzeren geraamte over. De oorzaak is onbekend. In het perceel Waterlooplein 105, te Am. sterdam tusschen het Waterlooplein en de Nieuwe Amstelstraat, met het front naar de Blauwbrug gekeéld, heeft aan het Water, looplein.zijde een fraaie gevelsteen gestaan, aldus lezen wij in „Amstelodamum" Dit perceel Is dezen zomer afgebroken, maar de steen is gelukkig behouden en op de plaats gebleven. Hij' vrtoont 'n bijbelsche voorstel ling, maar hij is reeds afgebeeld naar een teekening van F. W. Zürcher en beschreven bij Van Lennep en Ter Gouw „De Uithang, teekens. 1869 dl. II, p. 61: „Jose, die de Zon doet stilstaan, vinden wü zeer uitvoerig en mooi voorgesteld op een steen aan het hoek. huis van de Leprozengracht". Het onder schrift luidt: „Die Gode gehoorsaamt ge- hoorsamen delementen". Deze fraaie steen, geheel ontdaan van de verflaag die hem vroeger bedekte, heeft een plaats gekregen in het perceel dat nu op de aangegeven plek in aanbouw is, doch nu boven den ingang in de Nieuwe Amstelstraat. Dit is zeer te loven en verdient navolging. TREKJES NO. 570 Haar jongen Als er in 't één-kind-gezinnetje van Tol- kers oneenigheid was, dan kon je in negen van de tien gevallen aannemen, dat het om de jongen ging. Weïhaast vanaf Jantje's geboorte was de moeder begonnen met het kind te bederven. Wat de vader met ijzeren hand opbouwde, omdat 't noodig was, dat werd door de moe der in de kortst mogelijke tijd weer kapot ge maakthet arme, domme menschje wilde maar niet inzien, dat zulks later tot groote ellende kon leiden. Als vader z'n jongen 'n afstraffing toe diende, dan gaf moeder 't ventje even later stilletjes 'n koekjeen zei; dat ie 'n zoete jongen was. Wat vader hem verbood, wist Jantje twee seconden na diens afwezigheid van moeder gedaan te krijgenen zonder eenige moeite. Bij moeder kon de knaap géén kwaad doenen al het verkeerde wist ze van de mooiste zijde te belichten en in Jantjes voor deel uit te leggen. De vader had op deze wijze geen deel van levea. Altijd moest ie vechten tegen 't on verstand der moeder, die van haar jongen 'n brutaal, verwend, dreinerig kind maakte en altijd eindigde die strijd in 'n nederlaag voor de vaderóf 'n overwinning van en kele uren hoogstens. Toen juffrouw Tolkers weduwe werd, was Jan 'n jaar of negen. „Nóu zal 't heeleméél wel mooi worden" zeiden de menschen. die 't weten konden „Tolkers maakte tenminste nog van de jongen, wat er bij die moeder van te maken vielmaar nou de vader voor altijd weg is'n Veelbeteekenend hoofd-gebaar vol tooide de zin. 't Kwam wel precies zoo uit Jan werd z'n moeder heelemaal de baas. Jan zei wat ie eten wou, wat ie drinken wou, wat ie spelen wouhij commandeerde er maar op los, en moeder liet 't zich aanleunen. Ze had niets meer over 'm te vertellenze ging dat herhaaldelijk en vaak pijnlijk voe lenen moest erkennen, dat haar man destijds beter had gezien, dan zij. Maar haar houding tegenover de jongen wijzigde zij er nivj om. Ze had er de durf niet meer toeNooit had ze 'n hard woord tot Jan gesproken en heel het kleine gezinsleven had zich naar Jan's nukken en opvoeding gevormd. Zou ze wel ooit 'n hard woord tegen hem kunnen zeggen? Nee, ze geloofde van niet. Jan was haar allesen daarom kon ze alles van hem verdragen. 'n Paar maal kreeg de weduwe Tolkers de kans te hertrouwenen góed óók. Maar ze weigerde Liever bleef ze zich behelpen met haar be scheiden inkomentje, dan Jan aan 'n nieuwe vader te wagenWel begreep ze héél goed. dat 't heilzaam voor de knaap kon zijn maar tóch deed ze 't niet't moest maar enkel héér jongen blijvenzij alleen be greep 'men ze vreesde conflictendie vader zou nooit dulden wat zij van hem duldde Jan werd 'n vervelende, onhebbelijke knul, die z'n moeder afsnauwde als 't eten niet op tijd klaar wasdie 'n standje schopte als er iets aan z'n kleeding mankeerde, als z'n schoenen niet mooi genoeg gepoetst waren, of z'n scheerwater te warm of te koud naar z'n zin was. Nooit zei z'n moeder iets terugze suste maarvertroetelde maarwas de sla vin van haar zoonde willige slavin, die niet klaagde, niet tegensprak, hem op z'n wenken bedienen bleef „Ik begrijp niet" werd haar soms door 'n bloedverwant of intieme kennis gezegd •.dat jij je zóó door je jongen laat behande lendat jU je alles maar van 'm laat zeg gen't is meer dan schandelijk!" „Och" sprak moeder Tolkers dan „hij meent 't allemaal zoo kwaad niethij is wat opvliegend, wat zenuwachtig soms heusch, hij is in z'n hart beter, dan anderen denken." Zoo wist ze 'm altijd nog te verdedigen, de hand boven 't hoofd te houdenze kon eenvoudig geen kwaad van hem hooren. Moeder Tolkers zit slaperig bij de tafel. Ze huivert nu en dan, en heeft de grootste moeite de oogen open te houden. 't Is bijna één uur in de nacht. Iedere avond zit ze op haar jongen te wachtenhij mocht eens 'n ongeluk krij genin die toestand. Jan is lid van 'n brok sociëteitdaar gokt ié en drinkt ie tot het gedwongen slui tingsuur is aangebroken. Jan drinkt méér dan de anderenméér dan hij még drinken en verdragen kan. En als overdag z'n moeder hem smeekt,— heel schuchter, heel zacht en met angst ln de onderworpen oogen of le 't wat minder wil aanleggen, dan krijgt ze 'n grauw. En ze zit weer op haar wacht van iedere lange avond. Aanstonds komt ie thuis dan zal ze 'm weer helpen bij 't uitkleeden en 't in bed stappenen ze zal hem toe dekkenwant tóch is ie haar jongen. En ze kijkt naar de klok 't Wordt later dan gewoonlijk.... en onrus tig zet telkens het moede hoofd zich in luis teringen heel bang turen straks door 'n gordijn-gleuf de oogen de nacht in Zou ie gevallen zijnen ergens liggen? Zou ie de goeie weg zijn kwijtgeraakt en wie weet waar terecht komen? 'n Groote attgst knijpt naar haar keelze wil de deur uit gaan, om hem te zoekenmaar dat durft ze weer niethij zou intusschen thuis kunnen komen en van de trap vallen of 't Wordt twee uur. Juffrouw Tolkers laat radeloos het hoofd in de armen smakken En daar zit de moederte bidden om uitkomstte scjireienom „haar jon gen." Na 'n kwartier van angst nog springt ze opZe heeft hem aan de deur gehoord. In de gang komt ie haar tegenwag gelendvloekender druppelt bloed op z'n kleeren en het linkeroog is dichtge slagenhij heeft gevochten. Nog vóór z'n moeder iets kan zeggen snauwt ie haar toe: „Ga weg! Maak, dat je naar je bed komt! Je raakt me niet aan, hoor! Ikik wil niet meer geholpen wor den. Ze hebben me d'r mee gepestuitge lachen hebben ze medat 'k door me moessie werd uitgekleed en toegedekt'k heb ze op derlui smoel geslagen enen Ga op zij, zeg ik jeIk kan alléén m'n schoenen wel uittrekkenik kan alléén m'n bed wel vindenen 'k waarschuw je, als je me mpreenavond wéér zit op te wach ten't mot afgeloopen wezenen an ders ga 'k ergens in de kost. Vort! Schiet op! La me d'r door!" Moeder Tolkers zegt nietshjj heeft haar al meer op 'n dergelijke manier toege sproken. Rustig nadert ze hem en neemt 'm als gewoonlijk bij 'n armze wil haar zak doek pakken, om z'n gezicht af te vegen, maar ze krijgt er geen gelegenheid toe Met 'n wilde dronkemans-ruk smijt hij haar terugze ploft neer in de gang en blijft kreunend, roerloos liggen. De zoon staat 'n oogenblik als versuft Maar opeens komt 't helder vóór hem wat ie daar heeft gedaan. Hij heeft z'n moeder tegen de grond geslagenz'n moeder En nu schaamt ie zichHij wil haar wel helpenmaar hij durft niethij ver wacht 'n verwijt, 'n blik'n gebaar van afschuw, 'n woord, dat hem levenslang ach tervolgen zal. Hijgend ligt ze daaren steunt pijn lijk Dat kan zoo niet blijven Hij wil haar toespreken, maar de eerste klank blijft hokken in z'n keelDan knielt hij naast haar neerZe kijkt hem aan en haar eerste woorden zijn deze: „Kind jongenwat zie je d'r uitnou wil ik... je helpenen ik kan 't niet Nu ziet Jan pas goed, wat 'n alles-verge tende moeder iswat ze al die jaren zwij gend van 'm heeft willen verdragenen nóg 't Is of z'n hart breken gaaten snik kend valt ie naast haar neer. Niemand weet, wat er toen gebeurd en allemaal gezegd is tusschen haar en Jan. Maar sinds die dag vraagt iedereen, die juffrouw Tolkers en haar zoon kent, zich af, wat er wel gepasseerd mag zijn met die tweewant Jan gaat geen avond meer van hulsen men staat verbaasd over z'n hefde en bereidwilligheid tegenover z'n moe der. Ct. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 14