Stadsnieuws EEN VERZEKERDE TOEKOMST E.R.K. Films van de week Telegraphisch Weerbericht I Heringa Wuthrich, Haarlem Exide batterijen - Ook reparaties Haarlem en het wetsontwerp- Kan-de Geer Levensverzekering Mij. Nassausingel 3 te Nijmegen EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 6 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 7 October Agenda Agenda 8 October Eenige cijfers Nog niet te zeggen, hoe hoog de belasting zal worden De K. L. M. van den zomer en in den aanstaanden winter Gouverneur Brantjes te Heemstede De vacature-v, Lennep bij Gedeputeerde Staten Z.D.H. Mgr. Aengenent in het Missiehuis te Driehuis R. K. Kiesvereeniging Speldjesdag HEBT GIJ, ALS GIJ IN HET BEZIT ZIJT VAN EEN POLIS DER VRAAGT INLICHTINGEN. TOONEEL. Rembrandt-theater. Luxor-Theater DE HAARLEMSCHE STOOM- VERFFABRIEK Overplaatsing van het bedrijf Onze Winkelstand Bl'RGER! I IKË STAND 18 J. J, WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Straatverbetering H.H. ELISABETH EN BARBARA St. Joscphsgezellen-vereeniging, Jansstraat 59 Van 12 tot 2 uur en van half 7 tot 10 uur geopend-Van 8 tot half 10 uur ver plichte opkomst 8 uur Spaarkas Brongebouw van 1 tot half 6 uur en Van half 8 tot 11 uur T. E. V. O. S. A. Gemeentelijke Concertzaal half 3 uur Middagconcert H. O. V. Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwasse nen). Bembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen (alleen voor volwassënen) Sociëteit „Sint Bavo" 8 uur R. K. Vrou wenbond 8 uur Bévolkiiigsbureau. St. Josephsgezellen-vereeniging, Jansstraat 59 van 8 tot 10 uur clubavond damclub „T. en P." 8 uur Repetitie Rederijkers St. Genesius." Brongebouw van 1 tot half 6 uur en van half 8 uur tot 11 uur T. E. V. O. S. A. Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwasse nen). Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen. APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. 11596 en de firma Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27. Tel. 10043. ST. VINCENTITJS-BIBLIOTHEEK. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdag- en Vrij dagavond van half 8 tot 9 uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van half 8 tot 9 uUr. Sagestraat 49: Woensdag- en Vrijdagavond van half 8 tot 9 uur en Woensdagmiddag van half 3 tot 4 uur alleen voor jongens en meisjes beneden 15 Oen. dn la Ri> Zou het, door de ministers De Geer en Kan ingediende wetsontwerp tot regeling van de financleele verhouding tusschen Rijk en gemeenten wet worden, dan zou Haarlem de volgende inkomsten missen: de gemeentelijke inkomstenbelasting tot een bedrag van 3.200.000; het door het Rijk betaalde zoogenaamde koppengeld ad 350.000; aan personeele belasting 350.000; totaal alzoo een bedrag van 3.900.000. Tegenover het verlies van deze inkomsten komt dan te staan: een uitkeerlng uit de gemeentefondsbe lasting, waarvan het bedrag nog niet bere kend Is kunnen worden, daar enkele gege vens nog niet bekend zijn, maar. die ge bonden is aan een door het Rijk gegaran deerd minimum. Dit minimum is voör Haar lem 1.600.000, doch zal vermoedelijk hoo- ger zijn. Uit de grondbelasting, die het Rijk geheel aan Haarlem overlaat, zal een bedrag ver kregen worden van ongeveer 400.000. j Uit de verteringsbelasting is een bedrag van 600.000 te verwachten. Te zamen een bedrag van 2.600.000. Haarlem verliest bij invoering der wet een bedrag van 3.900.000, zoodat dan nog een bedrag van 1.300.000 uit de opcenten op de gemeentefondsbelasting zou moeten ge heven worden. De uitkeering van het Rijk is in onze be rekening echter zoo ongunstig mogelijk. Het is het allerlaagste minimum, dat Haarlem krijgen kan. Haarlem zal veel meer krijgen en hoe hooger dat bedrag ls, hoe minder opcenten betaald moeten worden. Rekenen wij, dat Haarlem uit de fondsbelasting 2 millioen krijgt (wat geen overdreven voor- stelling is), dan zouden er 3740 opcenten geheven worden. Mocht Haarlem het maximum krijgen, dat zou zijn 2.400.000 dan zouden ongeveer 20 opcenten betaald moeten worden. Aan een juiste berekening t.u wat de Haarlemsche belastingbetaler dokken moet, wagen wij ons niet alvorens alle gegevens bekend zijn. Gelijk ieder jaar heeft de directie van de K.LM. er prijs op gesteld om ook dit jaar, by tnonde van de pers mededeelingen te doen, tmtrent haar gedane werkzaamheden, be reikte resultaten en toekomstige plannen Wat den verleden zomer betreft, hieruit heeft men kunnen concludeeren, dat er een scherp waarneembare kentering is gekomen wat de belangstelling voor het luchtverkeer aangaat, waardoor het de K.LM. mogelijk is gemaakt om veranderingen en verbeterin gen aan de machines aan te brengen. Zoo zijn de vliegtuigen thans goed ver warmd cr, meer comfortabeler ingericht. Bo vendien ls men er toe overgegaan om in den a.s. wir.ter den vasten dienst tusschen Am sterdam Hamburg. Kopenhagen, Malmö, niet te laten vervallen en dezen aan te hou den. Door deze winterverbindlng kunnen zakenlui minstens 24 uur van hun tyd, be sparen, terwyi de kosten bijna niets ver schillen met die van boot of trein. De groote tijdsbesparing vindt in hoofdzaak haar oor zaak in het feit dat deze dienst op twee nachttreinen correspondeert, In Malmö cor- •espondeeren n.l. de nachttreinen van en naar Stockholm, Oslo en Gothenberg op het vliegtuig en in Nederland de nachtbootver binding met Hoek van Holland—Londen In beide richtingen. Deze lijn zal thans, niet meer met behulp van de Zweedsche Maat schappij onderhouden worden, doch geheel en al door de K.L.M. worden geëxploiteerd. Op 11 October a.s. zal wederom een heen- en weervlucht AmsterdamBatavia praats hebben door de heeren Aler en Smirnoff, terwijl het in de bedoeling ligt bij wijze van oroef elke maand een heen- e" weervlucht op Batavia te organiseeren te« behoeve van het, postvervoer. Verder is gebleken uit Je toename van het aantal passagiers, dat. de uitbreiding van de Zwitserscbe liin tot. Zürich zeer gelukkig is geweest. Niettemin blijven de toestellen toch Basel aandoen. De opening van den dienst der buiten- landsche M*atschapptjen had op 23 AprÓ olaats en daarbij opende een Tslechische Maatscbaopij voor het eerst een dienst op ons larf t w. Praag, Mariënbad, Kassei, Rot- rdari v.v. 15 Mei werd de dagelüksche dienst onden en Parijs verdubbeld, zoodat er ide richtingen een ochtend en middag- ;t ontstond terwijl op 2 Juli nog een dienst werd ingelegd voor Londen de route naar Engeland en Malmö de K L M. groote 2-motorige Fokker- ulg type F VII in de vaart gebracht plaats bieden voor 14 passagiers. Toch vaak dat er 1.1. zomer nog vaak plaats was. totaal aantal passagiers in Augustus droeg 3222 d l. ongeveer 119 per vlleg- gen 2293 d i. ongeveer 85 per vlieg- ,1927. Het totaal aan goederen bedroeg ustus 2 882 K. G per vliegdag tegen O. in 1927. Mei 1.1. werden niet min- 00 K. G. aardbeien naar Londen ver en aan tuinbouwproducten 70 000 eh zomerdienst vloog de KLM i0 KM in 7050 uren tegen 676 656 jn 4109 in 1927. Dit wil zeggen, dat 1. zomer een afstand heeft afgelegd maal den omtrek van den wereldbol 1 iedere, eenmaal den omtrek van de over den geheelen zomer van 1927 'eg dit aantal 17. t aantal pleziervliegen op de vliegvelden [hol, Waalhaven en elders in ons land g in den afgeloopen zomer 15.363 vliegveld Schiphol is belangrijk verbe- oordat daar een station is geplaatst, blijft echter te betreuren, dat het ld 'voor het publiek zoo slecht bereik - s. anks den beperkten omvang van haar vond de K.LM. toch nog de gelegen en groot aantal biizondere vluchten 'dememen. o.a. die van den heer Lear Aangezien deze heer voornemens is •oliënd jaar groote wereldvluchten met LM. te ondernemen, bouwt thans dé irfabriek op zijn verzoek een bijzondere rige machine, dat geheel voor viuch- [aar de tropen is ingericht en dat voor- s, van drie Amerikaansche Wright (wind-motoren. 1 den winterdienst valt op te merken, e li'nen op Zwitserland in verband met iondorganisatie gesloten worden. terwiU lensten oo Londen, Brussel, Parils tot üksche diensten worden teruggebracht, ijn Bremen—Hamburg biyft gezamen- iet de Duitsche Luft Hansa in exploi- voornemen om in 1929 iedere maand, en- en weervlucht op Batavia te orga- sn. ls thans zoo gewilzied, dat men de en weervlucht terstond on elkaar te jen volgen, zoodat tevens de antwoor- brieven gegeven kunnen worden In 1 hoopt men met de reeks resteeren- luehten te beginnen, rijs van een passagier enkele reis idraagt thans 3600 gulden. Dit hoopt iter in de toekomst, (2 k 3 jaar) te brengen op 2000. Fn heeft met voldoening geconstateerd, momenteel meer firma's van de lucht gebruik maken in hun corresponden- met Indië; in stede van particulieren, phitallsten of anderzins. verband met het ontbreken vsn de be- idigde millioenen tot uitbreiding der i, alsmede de groote moeilijkheden welke an een vasten dienst verbonden zijn, zoo- jUs depots 1?- stations enz. gelooft men niet eerder dan in 1931 een vasten dienst op Indië te kunnen openen. De plannen tot het stichten van een vlieg veld in Groningen, vorderen uiterst lang zaam vanwege de onvoldoende medewerking van het gemeentebestuur aldaar. Vaste ver bindingen met Enschede, Hengelo, Oldenzaal hoopt met na een Jaar of drie te kunnen in leggen. Tot slot besprak de directeur de heer Ples- man de bezwaren van luchtziekte- Deze zijn thans zoo goed als geheel gere duceerd tot niets, daar men by zijn vlieg ticket tevens een uitstekend middel daar tegen kan verkrygen. Ook door het gebruik van de groote toestellen vermindert dit euvel aanmerkeiyk. Uit dit alles biykt, dat de K.LM. hard werkt en gewerkt heeft om Nederland ook op vlieggebied een naam in de wereldhistorie te geven. Slechts de steun van overheid en publiek is noodzakeiyk om mogeiyk maken te datgene wat men zich voorstelt te bereiken en ook bereikt kan worden. De afgetreden gouverneur van Curacao, mr. Brantjes, is Donderdag met de „Vene zuela" der Kon. Ned. Stoomvaart Maat- schappy in Nederland teruggekeerd en heeft zich te Heemstede gevestigd. Donderdag hebben eenige léden van de Protestantsch-Rechtsche Statenclub nog even beraadslaagd over de vervulling der vacature-Van Lennep in het college van gedeputeerde Staten van Noord-Holland. De Christeiyk-Historischen hielden, "naar het Hbid. meldt, vast aan de candidatuur-Ter Haar; de Anti-Revolutionairen zouden zich nader beraden. Dit laatste is dan ook nog gisteren gebeurd. De Anti-Revolutionairen hebben candidaat gesteld voor de genoemde vacature mr. A. Bruch, wethouder te Haarlem. De voorzitter van de Protestantsch- Rechtsche Statenclub, mr. L. M. de Jong Schouwenburg, is schriftelijk met dit besluit in kennis gesteld. Bij gelegenheid van de Vorm-plechtigheid te Driehuis, bracht Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent een kort bezoek aan 't Missiehuis aldaar. Onder vroolijke harmonie-muziek werd Z. D. H. in de versierde recreatiezaal ontvangen. De Z. E. P. Overste sprak een woord van welkom, waarin hij Mgr. be dankte voor de eer van diens bezoek en vooral voor de groote belangstelling, waar van dat bezoek getuigde, daar het gebracht werd te midden van en trots de vermoeie nissen eener drukke Vorm-week. Ook een der studenten trad naar voren en hield na mens alle leerlingen een geestdriftige toe spraak, die getuigde van dankbaarheid en liefde jegens hun Bisschop. Daarna werd het „Ecce Sacerdos" aan geheven, waarin de studenten, die tot dan toe met eerbiedige nieuwsgierigheid hadden toegezien, hun enthousiasme konden uitzin gen: „Ecce Sacerdos magnus. Benedictionem omnium gentium dedit illi". Dit laatste woord, in dit Missiehuis ge zongen, trof Monseigneur. En in het dank woord paste Mgr. het toe op hen, die het zoo juist te zijner eer hadden gezongen. Dat ook zü eenmaal, als missionarissen uit gezonden, de zegen mochten worden van vele volkeren, dat was de vurige wensch van den Bisschop Met groote vreugde, aldus Mgr., ben ik dit huis binnengetreden. Niet alleen omdat het een seminarie is, Iets wat mij nog altijd bijzonder aantrekt, maar voor al, omdat het als Missiehuis aan de geloo- vigen van mijn diocees zulk een schoon voorbeeld geeft van offergeest en liefde. Toen Mgr. daarna nog een vryen dag be loofde, was de geestdrift ten top gestegen en onder luid gejuich en vrooiyke muziek werd den hoogen bezoeker uitgeleide gedaan. Zooals overal, had zyn bezoek ook hier de harten met groote liefde en sympathie vervuld. De R.-K. Kiesvereeniging „Credo Pugno", afd. III, vergaderde gisteravond onder voor zitterschap van dr. Th. Koot. Deze bracht, na opening met den Christeiyken groet, hulde aan de samenstellers van het ont- werp-program 1929 der R.-K. Staatspartij, waartegen geen oppositie gerezen is, zoodat dit bewust, dat, ondanks de vele schakee ringen, welke in de R.-K. Staatspartij te vinden zyn, toch een program samen is te Stellen, dat allen kan bevredigen. Voorts bracht spr. dank aan den heer Loerakker, die zich bereid verklaard had, in de vergaderingen der R.-K. Kiesvereeniging het ontwerp-program toe te lichten. Door den heer H. J. Nelissen, secretaris, werden de notulen der vorige vergadering gelezen, welke onder dankzegging onveran derd vastgesteld werden. Daarna werd het ontwerp-program 1929 behandeld. De R.-K. Handels-, Kantoor- en Winkel- bediendenbond „St. Franciscus van Assisië" had een schriftelijk verzoek ingediend, de vergadering te doen besluiten, aan het ont werp-program toe te voegen „wettelijke re geling van de rechtspositie der bedienden". De heer Loerakker en de voorzitter zetten uiteen, dat het 't meest practische was op het oogenblik, deze zaak op de vergadering Van den Rjjkskieskring ter sprake te bren gen. Het is niet wel mogeiyk, voor één be paalde categorie zekere eischen te stellen en deze aldus op een ontwerp-program te brengen. De heer Elligens voerde het woord na mens „St. Franciscus van Assisië" en be toogde, dat nu toch krachtig er naar ge streefd moest worden verbetering van de rechtspositie der bedienden te verkrijgen. Besloten werd. deze zaak in de vergade ring van den Rijkskieskring ter sprake te brengen. De heer Loerakker lichtte, evenals in de vorige vergaderingen der R. K. Kiesvereeni ging, punt 10 van het. ontwerp-program, betreffende de bedrijfsorganisatie, uitvoerig toe. Nog werden verschillende amendementen besproken, o.m. de wyziging van de Armen wet en wel door invoering van een regeling inzake ruimer subsidieering van de arm besturen. Betreffende de Dr. Schaepmanactie werd door den heer Brinkman medegedeeld, dat Haarlem in den Rijkskieskring Haarlem bo venaan staat. In den Rijkskieskrmg is ruim 12.000 verzameld dat is 1,06 per kiezer. Tot afgevaardigden naar de vergaderingen van den Prov. Kieskring en den Rykskies- kring werden benoemd de hecren Hooy, Habraken, Van der Hulst en Felix en tot 1 plaatsvervangers de h.h. de Leeuw, v. Dyk, Duin en van den Berg. By de rondvraag werd de eventueele uit voering van 't program ter sprake gebracht, doch er werd op gewezen, dat het uiterst moeilijk was, vóór de verkiezingen met an dere partyen tot overeenstemming te ge raken op een program. Hierna werd de bijeenkomst gesloten. Men schrijft ons: Morgen is het Zondag. Een speldjesdag ten bate van de Katho lieke Drankbestryding. Neen, geen uitgebreide geld-mzameling, waarbij alle straten der stad door een leger van üverige verkoopsters worden ^ge werkt, terwyi de organisators rekenen op een opbrengst van duizenden guldens. 't Is maar een eenvoudige collecte, door middel van speldjesverkoop aan de katho lieke kerkgebouwen bij het uitgaan der H.H. Missen. Hat gemeentebestuur heeft welwillend toestemming verleend, om voor dat doel een gedeelte van den openbaren weg te gebruiken en de Zeereerw. Heeren Pastoors hebben aan het goede werk hun sympathie niet onthouden. Of deze speldjesdag zal slagen? Met andere woorden: Zal Katholiek Haarlem weer een goed figuur maken onder de ste den, die elk jaar het hunne er toe bijdra gen, om een noodzakelijk en zegenrijk liefdewerk in stand te houden? Aan de voorbereiding zal weinig ont breken. Het comité met zyn toegewijde helpers blaakt van ijver en onder onze Roomsche Haarlemsche meisjes is genoeg offervaardigheid te vinden: een honderd tal dames staat gereed met speldjes en collectebussen. Het zal dus liggen aan onze geloofs- genooten. Of zij ieder ten minste een dub- beetje willen offeren voor de goede zaak. Laat men er nu van overtuigd zijn, dat de katholieke drankbestryding het noodig heeft. Dit is de waarheid: de penningen, noodzakelijk om actie te biyven voeren voor het algemeen welzijn en m het belang van zwaar-beproefden, worden voor het overgrootte deel opgebracht door degenen, die zelf geen weelde kennen. En dit zyn ook degenen, die het offer van onthouding brengen, niet alleen voor zichzelf en hunne gezinnen, maar om daarvoor een goed werk te verrichten: uit naastenliefde. Onze drankbestrijding heeft recht op de sympathie en den steun van alle Katho lieken. Niemand is verplicht zich bij het blauwe leger aan te sluiten, tenzij onder bijzondere omstandigheden. Maar van allen mag gevraagd worden, dat zij niet onver schillig blyven staan tegenover de drank ellende en dat zij het hunne er toe bedra gen, om dien nood te lenigen. Uw bUdrage, geloofsgenooten! Een vriendelijk gezicht tegenover de edelmoe dige verkoopsters van de Sorbriëtasspeldjes en een geldstukje in de offerbus. Katholiek Haarlem staat bekend om zijn milddadig heid ten opzichte van Iedere goede zaak. Moge het ook dezen Zondagmorgen weer biyken, dat die schoone faam opnieuw be vestigd is! Schouwburg Jansweg Nora Vereen. Tooneel Else Mauhs heeft de rol van Nota aan grijpend mooi gespeeld. Deze zin is eigenlijk onze recensie van de Vrijdagavond-voorstelling. Want nog weer eens over 't stuk gaan schrijven, hoe prettig 't ook zijn zou, we durven 't niet. Noteeren we, practisch, alleen even, dat „Nora" nu toch begrepen wordt als een pleidooi vóór het waarachtig-eene huwelijk voor den tot-denken-bekwamen toeschouwer niet alleen onschadelijk» maar Zelfs leerzaam. En we zullen ons óók niet gaan verdiepen in de verschillende mogelijkheden, die een rol als die van advocaat Kelmer of dr. Rank biedt, om dan ónze opvatting als maatstaf te gebruiken voor de prestatie der spelers. Want we bespreken het levende tooneelfeit: de opvoering, en geen geannoteerden tekst. Deze vraag alleen stellen we ons: zagen we daar achter 't voetlicht een stuk leven groeien tusschen typisch-levende menschen Volop bevestigend (daarom kon onze recensie uit één zin bestaan) is 't antwoord alleen, inzooverre het Nora zelve betreft. We zagen en voelden haar zielsgeluid ver krampen, van 't blij neuriënd begin tot den slag met de deur aan 't eind. Ze begon als de lachende moederpop in 't poppenhuis, aan halig en snoepend en 'n beetje jokkend. Ze geraakte in vagen angst en hoe ontroerend maakte ze ons dat bewust, door niets, lezer, door mets dan de innerlijkheid toen Zich de gevolgen ontwikkelden van haar lifchtige heldhaftigheid. Ze streed voor onze oogen den strijd tusschen de radeloosheid en het geloof in 't wonder van echtelijke liefde. We voelden haar hart bevriezen en haar oogen opengaan toen ze erkennen moest, dat haar man zelfs tot echtelijk begrijpen niet in staat bleek. Zoo heftig ze woelde, om den noodlottigen brief van Krogstad uit Helmers handen te houden zoo vastbe raden nam ze het besluit, den moeilijken weg in te slaan naar dieper levensbegrip voor beiden. Het was aangrijpend levenswaar. Dien hoogsten lof kunnen we aan 't spel van géén der anderen geven.Déóromachtten wij het werk van Else Mauhs te zijn nage noeg de geheele voorstelling. Zelfs Verkade schiep geen gestalte, die erkenning afdwong. Wij vonden, eerlijk gezegd, vóór de pauze geen bepaald karakter in hem noch den man van mooie leuzen en gerustheid van goede bedoeling, die langzamerhand een ledigling blijkt te zijn noch den materialist van 't begin derde bedrijf (o.i. het beste deel der creatie), die zoo vreemd in 'n soort wezenloosheid eindigt, in geen geval den „fijnzinnigen man met afschuw vooral 't leelijke," dien dr. Rank in hem zag. Of heeft Verkade een absoluut niets begrijpenden, nauwelijks 'n ziel bezittenden Helmer willen geven de minst plausibele der mogelijk heden Van Dalsum leek ons vóór de pauze wat schutterig^ Dat moet van zóó'n acteur opzet zijn maar de bedoeling ontgaat ons dan toch. In 't derde bedrijf vonden wij de somber-ingehouden dictie wel raak. Hetty Beck daarentegen als mevrouw Linde, toch zoo'n mooie zachte rol, was juist op 't einde het zwakst, het meest als we 't zoo formuleeren mogen tooneel- schoolachtig. Waarmee we niet zeggen willen, dat ze den stijl niet trof't kwam alleen maar niet van binnen uit. Hans van Meerten ten slotte, als Krogstad, kon ons geen enkel oogenblik de illusie der werkelijkheid geven. Dat we dan ook het Vereenigd Tooneel voor deze opvoering dankbaar zijn, is voor 't grootste deel de verdienste van Else Mauhs. Bij de bloemen en 't applaus, waarmee zij gehuldigd werd, voegen wij hier ons harte lijk respect E. U. De film De Straatengel, geiy'k deze week de hooidlnm m nee RSiuOiajiüe Theater heet, is er een waarover men zou kunnen twisten, wat d'e waarde van het scenario betreft. Het is de geschiedenis van een meisje dat, om haar zieke moeder van den di a re." t te maken, doch hierin verhinded wordt door haar maiveteit. Als zij dan ten einde raad in kenneiyken s.aafc van gedachteloos heid zich vereriint aan een anders geM, wordt zü gegrepen en tot een jaar werk huis veiooiu-e.-a. Zij ontvlucht, maakt ken nis rof.% e°n amen seWder en hilst en v«et moment dat deze op het punt staat be roemd te worden en haar den volgenden dag wil trouwen, herkent de gendarme haar, uit wiens handen zij indertijd wist te komen. Zij verdwynt stilletjes, om haar straf te ondergaan en haar verloofde is zoo de kluts kwijt, dat hy zijn beroemd heid en al in den steek laat, en zich slechts occupeert met aan haar te denken. Een schilderij, dat hy in de begin-periode van de kennismaking van haar geschilderd heeft, is inmiddels gemetamorphoseerd tot iti fhor* ft» «-en slotte blykt de schilderij nog de oplos sing te zyn voor de geknakte liefde en het geschokte vertrouwen. Hoewel we. de 18-jarige leeftijdsgrens voor het jonge volkje wel op zijn plaats achten, meenen we toch, dat we een aan beveling voor ouderen niet achterwege be hoeven te laten. Enkele, misschien twijfel achtige détails, daargelaten, heeft men zich nergens tot die sensatie-achtige opnamen laten verleiden, die een dergelijke film on geschikt maken voor het fatsoenlijke pu bliek. Janet Gaynor en Charles Farrell leveren bei,-'en voortrefffink snol. wat nor te meer uitkomt door toegepaste sluier-tech niek. waardoor het harae, koele van het beeld, totaal ls verdwenen, en het toch reeds soepele, doch krachtige snel een flu weelachtige elasticiteit heeft verkregen. Bij het voorprogramma valt by zonder de film „Een Spaansch feest" op, waarbij men een stierengevecht in Soarpe. dat nu eens niet geheel en al van een leien dakje gaai, in optima ionna kan bewonderen. Op het tooneel de welbekende, beschaafde zangers Tholen en van Lier, die met eeni ge vroolijke en Stemmige liedjes hun repu tatie handhaafden en een buitengewoon succes oogstten. Ook in Haarlem zijn zij graag geziene gasten. De speciaal gecomponeerde muziek voor de hoofdfilm, werd door het orkest met de andere muzikale Illustraties als steeds goed uitgevoerd. Ook deze week is er voor bioscoop-liefheb bers in het Luxor-Theater weer te genieten. Naast een bezoek aan Berlijn, worden we nog verder door de wereld gevoerd door het Luxor-Nieuws, altijd actueel. Twee hoofd filmen sieren het programma. Allereerst een dramatisch werk in 7 acten. „Het Witte goud." In de hoofdrollen Jetta Goudal en Clyde Cook. „Het Witte Goud" speelt in het ongunstig ste deel van Arrizona, onder de eenzame schapenfokkers, 'n Boeiend werk met veel mooi spel en prachtige natuuropnamen. Dan volgt „De Groote Circus Sensatie," een film uit het clrcitsleven, aangedikt door een mysterieuze moordgeschiedenis. Zevfen acten kan men van allerhande grieaelzaken genieten; het is een film vol spanning: lachen en schreien. Een speciale waardee ring voor de handige dierendressuur moge we niet onthouden. Het circus maakt den laat- sten tyd een nieuw glorietijdperk door, zoo dat circus geschiedenissen op het witte doek alle aandacht zullen genieten. Kinderen be neden 14 jaar geen toegang te verleenen is wel een goedgetroffen maatregel. Aangezien de Directeur van de Haarlem- SChS .Stoo™ Verttn „V p >-i T-~n-rr.- jansweg in verband met den verkoop van ayne labriek aan ae firma Brosje voor nemens was een nieuwe fabriek op te rich ten bulten deze gemeente, zijn door B. en W. onderhandelingen gevoerd met betrek king tot den verkoop van een gedeelte ge meentegrond, ten einde genoemd bedryf voor Haarlem te behouden. Het resultaat van die onderhandelingen is geweest, dat genoemde Directeur zich be reid heeft verklaard tot aankoop voor zijn nieuws fabriek van een gedeelte grond van de voormalige gasfabriek van Schoten, met inbegrip van den op dien grond aanwezigen opstal en gaasafraste ring, voor een prijs van ƒ36.000. B. en W. vragen nu machtiging voor den prijs van, ƒ136.000 aan C. F. H. Maas Czn., Directeur der Haarlemsche Stoomverffa- briek, in koop af te staan, het aangeduid terrein aan de Transvaalstraat. His Master's Voice De Anegang is verrijkt met een groote mo derne gramofoonzaak „His Master's Voice". I Wij behoeven onz enlezers niet te vertellen I wat de beteekenis ls van dit welhaast para doxaal geworden merk. Een tweelingszaak van het filiaal in de S P. C. Hoofstraat te Amsterdam, deelde ons de eigenaar mede. Nu, dan mogen ze er j beide zijn. De groote ruime winkel ls ge- heel gemodernlserd, twee platenkasten langs i den muur, daartusschen een aardige schouw, j Het schilderwerk ls keurig verzorgd, frisch van kleur en juist van combinatie, het werk j van den heer Barends, Natuurlijk troffen we een schilderij, waarop de oude hoorngramo- I foon met 't bekende fokkie, luisterend naar zijn meester. i Buiten den winkel zyn er 2 gehoorzalen. I De bezoekers kunnen dus rustig nieuwe pla- ten uitzoeken en er naar waarde van genie- j ten, omdat er speciaal op de accoustiek van I de gehoorzalen gelet ls. Dikke-pluche gor- dijnen sluiten de zaaltjes voor verdere ge- luiden absoluut af. Modem is men dus zeker! j Wü maakten kennis met het nieuwste j apparaat, een wonder van techniek. De I weergever bestaat uit een metalen trilplaat en een dubbele saxophoonhoorn. Voor ken ners van pathéfoons is dit een aanleiding om eens te gaan luisteren naar dit pracht- Instrument. De alelrnieuwste platen zijn steeds voor handen; is er gisteren een nieirtve dansplaat verschenen in Londen, dan kunt ge ze van daag hoopen by het „Hls Master's Voice" Met vertrouwen kunt ge uw reparatiewerk in de Anegang brengen. Alle instrumenten worden vakkundig en met spoed gerepareerd. De keurige verlichting is aangebracht door de firma Bonarius. Vraag demonstratie aan huis! Gaat lie ver zelf eens kyken. Ge verplicht u tot niets Zet u in een gemakkeiyken fauteuil en luis ter heel genoegeiyk naar de nieuwste platen op het een of ander pracht-instrument. En als ge dan in dubio staat een „His Master's Voice" al dan niet te koopen, kyk dan even naar een kleine wandkast met de goed-getroffen spreuk: „Life ls short Art eternel" En ge zult besluiten een „His Master's Voice'" te nemen uit de Anegang 44a. Getrouwd: 5 October; A. P. Fowler en J. C. Hln. Geboren 4 October, H. M. P. Gieseling Roest, dochter; 3 October, P HabichVan Duren, dochter; 5 October C. G. van Galen- Meiland z.; 4 October A. GlasVan Neste, dochter; 2 October, W. ToesetVerhagen, dochter. Overleden: 4 October, W. J. Brandt, 60 jaar, Assendelverstraat; 4 October A. Piro- vanoSprik, 87 jaar, Hagestraat; 4 October, J. M. OudewaterHessels, 90 jaar, Hage straat. Barometerstand 9 uur v.m.: 767. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen op gestoken worden om: 5.53, overmorgen om 5.5L Hoogste barometerstand 773.1 m.M. te Danzig. Laagste barometerstand 750.7 m.M. te Vestmanör Verwachting; Zwakke tot matigen W. tot Z. wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijn lijk droog weer, weinig verandering in tem peratuur. Heden is men van gemeentewege begon nen met het verbeteren van de trottoirs it het Haarlemmerhoutpark (Vijverlaan enz.). ZONDAG, de H. H. Missen te half 6, kwart over 7, 9 uur en te half 11 Hoogmis. Heden Alg. H.Communie voor de leden van de H. Familie en de Propagandaclub. Half 1 Catechismus. 'sAv. 5 uur Maria-Congregatie afd. jon gens; half 7 Rozenhoedje en de voorge schreven gebeden der Octobermaand. maand. MAANDAG 8.15 uur Congregatie der H. Familie. WOENSDAG, kwart over 8 Maria congr. afd. meisjes. DONDERDAG, half 8 lof ter eere v. het Allerh. Sacrament. Half 10 gezongen Bruidsmis. 's Avonds 68 uur gelegenheid tot biech ten voor den lsten Vrijdag. VRIJDAG 1ste Vrijdag der maand, te 6 uur wordt de H. Communie uitgereikt. ZATERDAG, gelegenheid tot biechten 's morgens van half 8—half 10, 's middags van 4—half 10. Zondag a.s. algemeene H. Communie voor de leden der H. Familie en de Propaganda club. Gedurende de Octobermaand lederen avond half 8 Lof met Rozenhoedje en de voorgeschreven gebeden. Aartsbroederschap van O.L. Vr. van Altydd. Bystand WOENSDAG 9 uur H. Mis voor de leden DONDERDAG 9 uur H. Mis voor mej. Antonia Besteben, overleden lid der Aarts broederschap. H.H. Missen voor de over!, familie en tot intentie dergenen, die in de bus voor de ge- loovige zielen geofferd hebben zullen gelezen worden Dinsdag 8.15 en Zaterdag 7 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2