Herziening tusschen van de financieele verhouding het Rijk en de Gemeenten Telegraphisch Weerbericht I te=' BUREAUX: NASSAU LAAN 49j AD VERTENT IEN 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit drie bladen MAANDAG 8 OCTOBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16980 AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES van ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De Middenstands- centrale voor Haarlem en omliggende gemeenten Door de lucht naar Indië De tocht van de H.-NAFD Een militaire vlucht naar onze Oost De groote tocht van de „Graf Zeppelin" over den Oceaan Het Nederlandsch- Belgisch verdrag Een open brief van Prof. H. Burger aan den Minister van Buitenlandsche Zaken Mislukt Wederom een nachtelijke vechtpartij te Amsterdam tusschen burgers en politie Alg. R.K. Werkgevers vereen. De Internationale Lucht vaart-tentoonstelling te Berlijn Het Congres betreffende Onvol waardige arbeids krachten De opening in het Koloniaal Instituut te Amsterdam Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De grootste luchtvaart maatschappij ter wereld 2 Nieuwe Amerikaansche reuzenluchtschepen in aanbouw Instelling van een Commissie voor zwem-onderricht aan schippers en schippers kinderen x gee „Wat smerlij zijn ij om ;er ti de V •ken ken, .oon ton:' |»n va llend rden j en d' Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem Agentschappen: per week 25 ct.; per Kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE CO VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel racer 15 ct„ bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGÈN tusscben den tekst 60 ct. per regel. bij verlies van een hand, flOC 'een voet of een oog; 11 tui.' bij verlies van een f Cfl bij 'n break van f jr.n by verlies v. ee» duim of wijsvinger; 1UU." been of ann; 1 'rU."anderen vinger. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 000(1 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7C(] oü een ongeval met jon tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 uUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1/ dU.-*doodelijken afloop: lüov. kn alt noirw Dat het wetsontwerp tot regeling van de -nan j Lnanciëele verhouding tusschen het Rijk en öe Gemeenten nog al aanleiding voor ge- schryf en critiek zal geven, behoeft ons niet te verhinderen de indiening ervan door de i zo J Ministers De Geer en Kan als een daad van •strum durf en voortvarendheid te bestempelen, iïkên Sinds py de wet van 24 Mei 1897 de finan- „is c'ëele verhouding tusschen het Rijk en de de a( gemeenten werd geregeld, is steeds over eene besten herziening van de wet gesproken en geschre ven. In 1903 werd een Staatscommissie ter ïia dé kestudeering van het vraagstuk ingesteld, en eikten Uit het rapport, in 1907 verschenen, bleek, dat er in die commissie tien verschillende voor- '=';n stellen aan de hand werden gedaan. Een 611 tC nieuwe Staatscommissie, in 1922 benoemd, bracht in 1927 rapport uit, nu met meer een stemmigheid (er was slechts één afwijkend advies), maar ook de conclusies van deze Staatscommissie worden in dit wetsontwerp bevolf Vrijde geschoven en de Regeering komt met *p, ge denkbeelden, die nog door geen Nederland- roode eche Staatscommissie als uitvoerbaar naar ^loeidi Voreri zijn gebracht. Het zal dus niet behoe- igens Ven te verwonderen, dat door de deskundigen 't la °P dit gebied, die er zoo langzamerhand zijn Ju ^kweekt, een veelzijdig licht op het onder- Mn te Werp 111 discussie geworpen zal worden. Bo- hcht, Vendien wordt het belastingvraagstuk tegen in zr Woordig ijverig bestudeerd en is hier een foor ei gelegenheid, ook voor de Katholieke Staats- U, partÜ, om te trachten verschillende deside- ;ema! ae eei ö- zei prins kunt niet de ges d, nan ■rtrek lievq In alle geval lijkt ons het nu ingediende den; heu< lis s' ei hi gewi iel 1' kei den st v.; sgerJ g uv id, di rata op belastinggebied verwezenlijkt te krij gen. Wij wijzen b.v. op een goede regeling Van den kinderaftrek en tegemoetkoming aan de groote gezinnen. :ns ee riendei Men diene echter bij alle critiek niet te s in i Vergeten, dat dit wetsontwerp ons belasting- e wille stelsel niet wil hervormen of verbeteren, maar orswd 111 hoofdzaak de financiëele verhouding tus- r.'.,en i schen Rijk en Gemeenten denkt te regelen, i hinC En nu is dit vraagstuk zóó urgent, dat wü ntwoor het zouden betreuren, indien de critiek, door n niet ,je Zoomen het bosch niet meer ziende, om v allerlei bijkomstigheden het wetsontwerp on- en z tijdig vermoordde. De oplossing van een ur- ug m gente zaak zou er misschien weer jaren door Vrool achteruitgezet worden, zijn e. 3rkei£ ■Wetsontwerp een mooie aanleiding en een goede leiddraad om de financieele verhouding tusschen Ryk en Gemeenten te bespreken en t°t een compromis tusschen de verschillende stroomingen en meeningen over dit moeiiyk onderwerp te komen. De studie is bovendien vrijwel uitgeput en daarom lijkt het ons ook tiiet ondoenlijk in deze wetgevende periode uog een beslissing te nemen. Wie het wetsontwerp ernstig leest, komt tot de overtuiging, dat slechts, na uitvoerige becijferingen en vergelijkingen, een definitief oordeel over het ontwerp is uit te spreken, en noch gemeentesecretarieën, noch journa listen hebben daar o.i. voldoende gelegenheid voor gehad, maar dat 't wetsontwerp verbete ring, waarschynlijk aanzienlijke verbetering lu den bestaanden toestand zal brengen, mag Wel aangenomen worden. Daarover zullen dan ook de discussies wel hiet loopen, wel over details. Zooals reeds gemeld is, wenscht de regee- vihg de nu bestaande Gemeentelijke Inkom- stenbelasting af te schaffen. Daarvoor komt hl de plaats de gemeentefondsbelasting, die hoor het Ryk wordt geheven en waaruit de Gemeenten naar een bepaalde formule een hitkeering krijgen. In die formule komt o.m. hit uitdrukking, wat de gemeentebsturen hitgeven voor lager onderwijs, politie en arm wezen (inbegrepen werkloosheidszorg). Dat Siin dus biykbaar de kosten, die het Rijk met he gemeenten verrekenen wil en die moeten bijdragen tot een betere verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten. De pointe dus van he heele zaak. Het is echter de vraag of alléén he uitgaven van politie, lager onderwijs en armenzorg voor verrekening met het Rijk in aanmerking komen en de oorzaak zijn van hen berooiden toestand van vele gemeente- lihanciën. Waarom b.v. de kosten voor het hiidcielbaar onderwijs niet in de formule op- Benomen? En vallen onder de uitgaven voor armenzorg ook de uitgaven voor krankzin nigenverpleging? Zijn de uitgaven voor den Keuringsdienst op Waren al voldoende ver diend? Over de te verrekenen onkosten zal niet den minister dus nog wel duchtig van Bedachten gewisseld worden. Het is dan niet onmogelijk dat de 18 millioen, die de her- lening, volgens de toelichting op het wets ontwerp, aan het Rijk meer zal kosten, hoo- ®er moeten worden, maar daarvoor heet het Wetsontwerp dan ook: herziening van de fi nanciëele verhouding tusschen Rijk en ge nieenten. Het is immers niet voldoende, dat he minister zich beijvert om de belastingcen- en van alle Nederlanders over de verschil- ende gemeentebesturen als een St. Nicolaas r°nd te- strooien en de billijke herziening van he financiëele verhouding te veel op den ach tergrond schuift. Zen ander punt, dat zeer zeker de aan- hacht van de critiek zal hebben, is het feit. aldu: dat de gemeentebegrootingen feitelijk hun sluitpost gaan verliezen. Tot nu toe fungeerde he Inkomstenbelasting als sluitpost. Deze be- asting wordt nu afgeschaft en wie het lystje Nagaat van de bronnen van inkomsten, die de gemeentebesturen mogen aanboren, zal be- t?erken, dat geen enkele belasting de rol van b°st zal kunnen vervullen. Zeer zeker Verteeringbelasting niet, want zeer juist de Minister zelf op, dat de tarieven van de verteringsbelasting wel een zekere stabiliteit zullen moeten vertoonen en dus be zwaarlijk als jaarlijksche sluitpost van de be grooting kan dienen. De Minister schijnt voor sluitpost de opcen ten op de gemeentefondsbelasting te willen aanwijzen, maar de heffing er van is „be perkt". Terecht heeft weliswaar Minister De Geer er in een persgesprek op gewezen, dat de gemeentebesturen zooveel andere bronnen van inkomsten kunnen maken, dat practisch de opcenten als sluitingspost kunnen dienen, maar daarbij wordt vergeten, dat die andere belastingen weinig letten op de financieele draagkracht der aangeslagenen. Daartoe is alleen de Inkomstenbelasting geëigend. Maar dat daargelaten, dan blijft-toch nog de theoretische kwestie aan de orde, dat de bevoegdheid der gemeenten tot het doen van uitgaven wordt beperkt. Men kan van meening zijn, dat dit een goede maatregel is en zij die ons geheele volk meer en meer als één geheel gaan be schouwen en aan de gemeentebesturen slechts een decentralistische administratieve functie toedenken, zullen dit principe toejuichen maar er zijn er ook, die aan de gemeente besturen nog een groote zelfstandige taak op economisch, cultureel en sociaal gebied toe kennen. De strijd tusschen deze twee rich tingen zal voor dit ontwerp zijn eindbe slissing wel vinden in de stemming over een amendement, om het heffen van opcenten op de gemeentefondsbelasting onbeperkt toe te laten. wy gélooven echter niet, dat dit met het principe van de strekking van het wetsont werp in conflict behoeft te komen al zal velen de beslissing hierover na aan het hart liggen, en wy zijn voorloopig overtuigd, dat dit wetsontwerp den grondslag kan vor men voor vruchtbare besprekingen over de regeling der financiën van vele gemeentebe sturen met tot slot een wet, die, vooral geen afdoende verbetering ,dan toch een groote verlichting van den nu vrywel onhoudbaren toestand brengt. Morgen herdenkt de Middenstandscertrale voor Haarlem en omliggende Gemeenten haar 5-jarig bestaan. Hoewel er alle reden was, om dit feit op eenigszins feestelyke wijze te herdenken, heeft men toch gemeend, het le lustrum zonder meer te moeten pas- seeren. En toch: als er ooit reden was voor een organisatie, haar zooveel jarig bestaan op byzondere wijze te gedenken, dan is dit wel de Haarlemsche Middenstandscentrale. Reeds onmiddellijk na haar oprichting be wees zy haar nut, toen zij aan B. en W. ver zocht, te verbieden den verkoop na het wet telijk sluitingsuur op die tentoonstellingen, welke meer en meer het karakter van vlie gende winkels aannamen. Dat was een aan wijzing van den weg, langs welken de Mid denstandscentrale zou gaan en welke zich in den loop der jaren steeds duidelijker af bakende. Wat al veel arbeid toch is in die jaren voor de Centrale verricht! Hoe ijverde zy voor de belangen van den middenstand, sinds zij 30 October 1923 voorgoed b-ar werkzaamheden aanving. Waar de belangen van den middenstand in het geding waren, daar stond de Centrale op de bres. Men meene echter niet, dat wij deze laatste for- mi '3 zonder meer gebruiken. Neen, dit op de bres staan geschiedde immer met voorbe dachten rade en vol bedachtzaamheid. En dit leidde er toe, dat de middenstansbelan- gen op de goede wijze werden behartigd. En zoo gelukte het der Centrale steeds, met suc ces strijd te voeren voor den middenstand. Toch heeft dit de Centrale niet ydel of over moedig gemaakt. Het was slechts een aan moediging voor haar, op den eenmaal inge slagen weg voort te gaan. En op elk midden- standsgebied was zy bezig. By het doorbla deren van de verschenen jaarverslagen treft dit ieder oogenblik. Optreden tegenover vlie gende winkels, tegen het cadeau-, spaar- en rabatzegelsyteem, tegen het knoeien met electrische lichtmeters, in zake handhaving van den zomertijd, tegen flesschentrekkerij acties gevoerd ten aanzien van het rijk en de gemeenten, dit alles vermelden de vier jaar verslagen. Telde het eerste slechts 18 blad zijden, voor het vierde waren 80 bladzyden druks noodig, om het vele goede, door de Centrale gewrocht, te vermelden. En n" meer** men niet dat alleen midden standszaken de aandacht vroegen der Cen trale, hoeveel dergelijke zaken ook den ijver en de werkzaamheid der Centrale, inzonder heid van haar dagelijksch bestuur, vroegen. De Centrale vervulde een sociale taak en be hartigde mede het algemeen belang. Wie herinnert zich niet de groote actie, gevoerd, toen watersnood en stormramp 't zuiden en het oosten van ons land geteisterd hadden? By de watersnood-steunactie werden in 3 weken tiids 1479 colli's ingeleverd, bestaan de uit 2270 verschillende zendingen. Zoo goed werkte het initiatief der Centrale en bevor derde de saamhoorigheid der middenstan ders. Zoo heeft de Centrale geijverd voor het behoud van de zetels van Bloembollencul tuur en van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel voor Haarlem, om het belang van dat behoud voor de geheele stad. Kortom, waar de Centrale werkzaam moest zijn. daar was zy het ook. En zoo heeft zij nu reeds vyf jaren het algemeen belang en dat van den middenstand gediend en de beste wensch voor haar op den her denkingsdag van morgen kan slechts deze zijn. dat die heilrijke arbeid, steeds geleid door een krachtig bestuur als het tegenwoor dige, moge voortduren tot in lengte van dagen. Een Reuter-bericht uit Konstantinopel d.d. 6 Oct. meldt: Het vierde Nederlandsche postvliegtuig is hier om 9 u. 30 uit Sofia, waar het heeft overnacht, aangekomen. Het is vervolgens om 10 u. 45 vertrokken naar Aleppo en Bagdad. Het vyfde vliegtuig De K. L. M. verzoekt ons mede te deelen, dat het vyfde vliegtuig, de H.-N A E N., be stuurder Smirnoff, navigator Aler, werktuig kundige Veenendaal, dat een retourvlucht Amsterdam—Batavia zal maken, tengevolge van den inmiddels ingevoerden wintertijd Donderdag 11 Oct. a.s. des morgens om 6 uur van Schiphol zal vertrekken in plaats van om zeven uur. Zooals by alle vorige vluchten is iedereen we'kom om het vertrek van het vliegtuig te komen bijwonen. De H.-N.A.F.D. te Bushir Het Persbureau Vaz Dias meldt: Het vierde postvliegtuig naar Indië, de H.-N.A.F.D. vertrok gisteren om 12.02 uur uit Bagdad en kwam om 16.13 uur te Bus hir aan. Alles is wel aan boord. Heden wordt vertrokken naar Bender-Abbas. Het was mooi weer. De motoren loopen nog best. In April 1929 met drie watervliegtuigen naar Soerabaja Zooals reeds eerder in het kort werd aan gekondigd, zal in het begin van de maand April 1929 een nieuwe, thans een militaire vlucht van Nederland naar Indië worden ondernomen. Drie nieuwe Domier Wal-watervliegtuigen, door de fabriek Aviolanda te Papendrecht gebouwd, zullen dan van het vliegveld De Mc' naar Soerabaja vliegen, onder leiding van den It. t. z. le kl. W. H. Tetenburg. De bestuurders van de beide andere vliegtuigen zijn de officier-vlieger 2e kl. Everts en de korp.-vliegtuigmaker Wurtz. De geheele be manning zal uit negen koppen bestaan. De weg, dien de watervliegtuigen zullen afleggen, gaat langs Bordeaux, Marseille, Napels, Athene, Alexandrette, Bagdad. Henjam (bij Bender Abbas), Karatsji, Bom bay, Cochin, Trinkomali (Ceylon), Sabang en Batavia naar Soerabaja, waar het mid delpunt is van den Indischen watervlieg- dienst. De vliegtuigen, die voor vlagvertoon deze reis zullen maken, 'zullen ongeveer een j maand onderweg zyn. Aanvankelyk was men van plan geweest den tocht reeds in deze maand, in October, te beginnen. Verschillende omstandigheden hebben er echter toe geleid, de zaak tot April 1929 uit te stellen. Uit Friedrichshafen wordt gemeld: Dr. Eckener heeft medegedeeld, dat de vol gende proefvlucht van de „Graf Zeppelin" hedenmiddag gehouden zal worden. Het werk aan het luchtschip wordt met spoed voort gezet, maar kon niet voor hedenmorgen ge reed zijn, daar in het geheel niet minder dan 28 cabines geheel veranderd zullen worden. De Pruisische minister van Binnenlandsche Zaken Kresinski zal de vlucht meemaken als vertegenwoordiger van den Rijksraad. Waar schijnlijk zal hij volgens Dr. Eckener ook naar Amerika meegaan. In geen geval zal 't luchtschip voor Woensdag a.s. naar Amerika vertrekken. De weerstoestand boven den Oceaan is op het oogenblik zeer ongunstig, hoewel de de pressies boven Ierland en het Kanaal naar het Oosten is getrokken. Een nieuwe depres sie is echter wederom in aantocht. De namen van. de Amerikanen, die aan den tocht deel nemen zijn: De multi-millionnair Leeds, die echter op het oogenblik ongesteld is, zoodat het nog kwestieus is, of hij werkelijk mee zal kunnen gaan. Verder gaan Dr. Robert Reiner en de heer Gilfillan mede. De „Los Angeles" zal de „Graf Zeppelin" tegemoet vliegen Een telegram uit New-York luidt: Naar gemeld wordt, zal het luchtschip „Los Angeles" vermoedelijk niet naar Texas vliegen, maar de „Graf Zeppelin" Jrij zyn aankomst tegemoet vliegen. De commandant van het vliegveld heeft verklaard, dat er bij de aankomst van het Duitsche luchtschip tij dens aanwezigheid van het Amerikaanschc te Lakehurst toch geen moeilijkheden met de plaatsruimte zullen ontstaan, daar men be halve over de luchtschiphal ook nog de be schikking heeft over den landingsmast. Voorbereidingen voor de ontvangst in Amerika Uit New-York wordt geseind: In de luchthaven Lakehurst heeft men de zer dagen de laatste maatregelen getroffen voor de ontvanst van de „Graf Zeppelin." Daar men een record-aantal bezoekers van de luchthaven verwacht, hebben politie en spoorwegen omvangrijke maatregelen getrof fen teneinde het verwachte geweldige verkeer meester te kunnen blijven. Zoo zullen de spoorwegen een groot aantal extra-treinen laten rijden. Met het oog op mogelijk brand gevaar in verband met het licht-ontplofbare waterstofgas is het rooken in de omgeving van de hal verboden, en moeten de auto's parkeeren op een behoorlijken afstand ervan. Voor de vulling van het luchtschip is een groote hoeveelheid gas in zes spoorwegwa gons uit Kentucky naar Lakehurst vervoerd. Alle wegen, die naar het vliegveld leiden, zul len door de politie worden afgezet. Alleen personen voorzien van een entréebiljet kun nen passeeren. Prof. H. Burger te Amsterdam heeft een open brief gericht aan den Minister van Buitenlandsche Zaken betreffende het ver drag met België. Prof. Burger herinnert er daarin aan, dat de al te rustige atmosfeer, waarin de ambts voorganger van jhr. Beelaerts van Blok land zijn verdrag met minister Hymans tot stand bracht, nog juist bijtijds verstoord is, doordat een groot aantal onverantwoorde lijke personen, in vlugschriften, in de pers en in openjpare byeenkomsten alarm hebben geslagen en de openbare meening hebben wakker geschud voor het gevaar, dat ons land bedreigde. Met bekommernis bespeuren ook thans echter vele onverantwoordelyke Nederlan ders, dat de diplomatieke atmosfeer in be denkelijke mate gelijkt op die, waarin het verdrag Hymansvan Kamebeekl het le venslicht aanschouwde. Wederom dezelfde aanmatiging van Belgische zijde, wederom dezelfde onaannemelijke eischen, wederom de verdachtmaking en tot spoed pressende bangmakerij. „Aan hoopvol vertrouwen", aldus luidt deze brief, „heeft het Uwe Excellentie by haar optreden niet ontbroken. Thans twij felt Gy, blijkens Uw toespraak tot de Eer ste Kamer of dit vertrouwen nog wel be staat." „Helaas niet zonder reden. Het krachtig neen! tegen ongepaste aanmatiging moch ten wy uit Uw mond nog niet vernemen." „Integendeel waart Gij bereid, met dien zelfden minister Hymans, in een vriend- schappelyke samenspraak, de onderhande lingen te heropenen." Dan neemt prof. Burger in zyn brief met kracht stelling tegen de bekende Belgische eischen en besluit aldus: „Zoo lang de officieele onderhandelingen met de Belgische regeering nog niet zijn geopend, klampen wy ons vast aan de hoop, dat Uw voorbereidend onderzoek U tot over tuiging heeft gebracht of alsnog zal bren gen, dat een regeling met België niet mag berusten op den grondslag van onredelijke „wenschen", maar alleen op recht en ge rechtigheid." „Mocht dan door daden blijken, dat de geest van 1925 uit Uw departement voor goed is uitgebannen, mocht Gy aan Uw Belgischen ambtgenoot laten weten, dat wU jegens anderen de rechtvaardigheid willen betrachten, maar dat ook wy met recht vaardigheid wenschen te worden behandeld, dan, Excellentie, zoudt Gy aan ons land een onschatbaren dienst hebben bewezen. En over de opstandigheid Uwer onverantwoor delijke medeburgers zoudt Gij U nimmer meer hebben te beklagen." luchtvaart beoefend op deze tentoonstel ling zijn vertegenwoordigd. Vervolgens sprak de Rijksverkeersminister von Guerard, die in de eerste plaats alle aanwezigen uit naam van Rykspresident von Hindenburg het welkom toeriep. Hij noemde het organiseeren van de tentoonstelling een waagstuk, vooral in verband met de vele moeilijkheden, waarmede de Duitsche lucht vaart, die geen militaire luchtvaart als rug- gegraat achter zich heeft, zooals in andere landen het geval is. te kampen heeft. Spr. wees op de groote ontwikkeling van de luchtvaart in de afgeloopen 25 jaar, welke ontwikkeling dezer dagen nog gebleken is uit de vruchten van de „Graf Zeppelin". Tenslotte wees spr. op de groote beteekenis der tentoonstelling in dienst van den vrede, waardoor 23 landen dichter bijeen worden gebracht. Duitschland heeft als liggend in centraal Europa groot belang bij de lucht vaart. De luchtvaart stoort zich niet aan landsgrenzen, gaat daarover heen en ver bindt de volken ook zelfs over de zeeën. Het 's niet vermetel te zeggen, dat wellicht een tijd komt, dat onze planeet te klein zal zijn De tentoonstellingen geeft een aanschou- welylc beeld van het modernste verkeersmid del en spr. heeft de overtuiging dat tie lucht vaart de betrekkingen der volken zeer zal verbeteren. Het is de wensch van de Duit sche regeering, dat deze tentoonstelling tot verbetering van de betrekkingen tusschen de volken zal bijdragen. Tenslotte sprak de voorzitter van het ten- toonstellingsbestuur dr. Huth, die er op wees, dat dit de eerste groote internationale luchtvaarttentoonstelling van zuiver civielen aard is De genoodigde maakten ten slotte een rondgang door de tentoonstelling. De Amerikaansche vliegers Broek en Schlee, die het vorige jaar over den Oceaan vlogen, en hun tocht voorzetten tot Japan, hebben een aanval op het wereldduurrecord ondernomen, maar moesten na 59uur in de lucht te zyn geweest, wegens een lek in de benzinetank opgeven. Ze bleven 6 uur be neden het bestaande record. Opnieuw een burger door een revolverschot getroffen In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Amsterdam weer een politieagent, nadat hy door een tierende menigte op straat was aangevallen, gedwongen geworden een schot te lossen, waardoor een burger getroffen en vrij ernstig gewond werd. Evenals dit Vrijdagavond op Kattenburg was geschied, zag de politieagent, dien Za terdagnacht omstreeks 1 uur in de Oude Kerksteeg een groep twistende personen, meerendeels bekenden uit de Achterburgwal- buurt, tot bedaren wilde brengen, de menigte tegen zich gekeerd. Woestelingen, die eerst met elkaar getwist hadden, trachtten nu den agent te bespringen, die daarop naar zijn revolver greep en by wijze van sommatie een schot in de lucht loste. Toen de hem aanval lende personen echter niet wilden wijken, richtte hij het daarop op een zijner aanval lers en loste eenige schoten. Het publiek stoof uiteen, doch een aanvaller, een bekend bewoner van den Achterburgwal, viel neer. De man, J. Beekhulzen genaamd, was in het bovenbeen getroffen, terwijl hem vervolgens de top van den vinger was afgeschoten. Hy werd naar het Binnenga: thuis vervoerd, waar hy ter verpleging is opgenomen. Nog even trachtten de aanvankelyk op de vlucht geslagen personen den agent te over vallen en hem in het water van den Ach terburgwal te duwen maar dit pogen werd verijdeld, doordat de inmiddels ter assisten tie gekomen politiemannen van het bu reau Warmoesstraat de menigte met de gummistokken uiteen joegen. In de vergadering van het Dagelijksch be stuur van de Alg. R. K. Werkgeversvereni ging werd. naar de „R. K. Werkgever" meldt, de heer Ch. Stulemeijer te Breda als lid be noemd van de commissie uit den Hoogen Raad van Arbeid inzake het voorontwerp nieuwe Veiligheidswet; in de commissie die aan den Hoogen Raad van Arbeid prae- advies zal uitbrengen omtrent de vereenvou diging van de organisatie der sociale verze kering werd aangewezen dr. L. G. Korten- horst te Den Haag. De opening Zondagmorgen heeft te Berlyn de opening plaats gehad van de Internationale Lucht vaart Tentoonstelling (I.L.A.) 1928, welke in de oude autohallen aan den Kaiserdam wordt gehouden. Allereerst werd het woord gevoerd door den Oberburgemeester van Berlyn Boese. Na begroeting der aanwezigen, verklaarde hij, dat Berlijn het een voorrecht achtte deze tentoonstelling binnen zyn muren te hebben. De beteekenis van deze tentoonstelling biykt wel uit het feit, dat 23 landen, waar de In het Koloniaal Instituut te Amsterdam is hedenmiddag geopend het Congres be treffende Arbeid en Arbeidsmethoden voor Onvolwaardige Arbeidskrachten (A.V.O.). Na verwelkoming door den Congresvoor zitter, den heer J. H. A. L. von Freytag Drabbe, sprak de minister van Arbeid, Han del en Nyverheid, prof. dr. J. Slotemaker de Bruine een openingsrede uit, waarin hy verklaarde met blijdschap deze taak te heb ben aanvaard, omdat dit onderwerp hem persoonlyk de grootste belangstelling inboe zemt. Hij bracht hulde aan het Comité voor zijn initiatief en zeide, dat het hem niet verwondert, dat dit congres juist te Amsterdam wordt gehouden, de zetel van zooveel vereenigingen op dit gebied. Boven dien is elk der te behandelen onderwerpen ten nauwste verbonden met het gebied, dat tot zijn departement behoort. De aanduiding „Onvolwaardigen", zoo vervolgt de Minister, spreekt niet alleen tot ons verstand, roept niet alleen statistische en economische problemen op; zy raakt ons gemoed, want zij doet ons in den onvol waardigen mensch zien. Indien het altoos neerdrukkend werkt, wanneer een mensch moet klagen, dat hy geen werk vinden kan, omdat het verrichten van den arbeid, die by aanleg en scholing past, zulk een voor treffelijke middel is voor de ontplooiing der persoonlijkheid, dan is die druk dubbel zwaar voor hen, die in verband met hun lichamelijken of geestelijken toestand geen wachtend werk ontdekken kunnen of al thans de allerlaatsten zyn, om een plaats te vinden en dus ook de allerlaatsten om ook voor hun eigen besef een vol mensch- waardig leven te leiden. Naar dit moreele element wijst hy met nadruk heen. Het gaat dus over het moreele. Het gaat boven dien over het individueele naast het sociale; want het is inderdaad te doen om iedere enkele, maar wy moeten de problemen, die hier rijzen, bezien in het groote geheel. Wy raken bovendien het verband tusschen philantropie en sociale politiek, tusschen het indivualiseerende en het massale. Het gaat eindelijk over het economische naast het sociale, wy staan voor een verlies van ar beidsprestatie; voor het verleenen van on- economischen onderstand; voor de mogelyk- heid, dat dezelfde sommen voor meer pro ductieve doeleinden zouden worden aange wend. Dit algemeen zal door het Congres worden verbijzonderd en dus tevens worden geconcretiseerd. Spr. deed een groep uit de referaten. Daar is de belangryke vraag of niet de onvolwaardige wordt uitgedrongen uit het productieproces door sociale regelin gen, wier waarde niemand mag ontkennen; de vakorganisatie, de collectieve contracten, de bestrijding der huisindustrie, de verkor ting van den werktyd de pensioenregelingen in ondernemingen, de keuring van arbeiders Dat door dit alles het moeiiyker wordt aan den onvolwaardige een plaats te verzekeren, spreekt wel vanzelf. Zullen dus deze maat regelen moeten worden bestreden? Aller minst. Zullen wij een beroep moeten doen op de naastenliefde met betrekking tot de onvolwaardigen. In menig geval ware dit zeer bedenkelijk. Er moeten andere wegen worden gezocht. De onvolwaardigen moeten worden volwaardig gemaakt, voor zoover dit mogelyk is door genezing en door scho ling. De onvolwaardige moet zoo mogelyk worden geplaatst in werk, waarvoor hy als volwaardige gelden kan. De referaten en de discussies, die op het congres te wachten zijn, zullen dit alles uit voerig behandelen. Het moeilykste zal zeker de vraag zyn, hoe de onvolwaardige in het bedrijfsleven moet worden geplaatst. Waar- schijnlyk zal in'het breede publiek de mees te belangstelling worden gevonden juist voor dit onderwerp. De fijnproevers zuilen wel licht elders te gast gaan, bij het technische, het medische, het paedagogische. Maar dit onderwerp grypt de velen. Ook hiervoor verwees spr. naar de referaten. Indien ten slotte blijken zal. aldus be sloot de Minister, dat op dit geheele ter rein niet alles kan worden bereikt, wat wy in oogenblikken van idealisme zouden wil len bereiken, dan moge ons de overtuiging tot sterkte wezen, dat ook het vervullen van een deel der taak een deel zegen beduidt. Voor ons gansche volk en spr. vertrouwde, dat dit congres ons allen aan het werk zal zetten, om iets te bereiken, statistisch en technisch en medisch en economisch en sociaal, en spr. voegde aan het eind nog In April 1929 zal van vliegkamp de Mok met drie Dornier-Wal-watervliegtuigen een militaire vlucht naar Soerabaja worden ondernomen. Bij een vechtpartij is te 's-Gravenhage een jongeman door een agent van politie doodgeschoten. In een spinnery te Enschedé heeft een ontploffing plaats gehad. Twee personen werden gewond. In de ruimen van het s.s. Amstelland brand ontstaan. is De „Graf Zeppelin" zal heden wederom een proefvlucht houden. De start naar Amerika zal niet vóór Woensdag plaats hebben. Prof. H. Burger nit Amsterdam heeft een open brief gericht aan den Minister van Buitenlandsche Zaken betreffende het verdrag tusschen Nederland en België. Te Amsterdam is hedenmiddag geopend het congres betreffende Arbeid en Arbeids methoden voor onvolwaardige arbeidskrach ten. Bij een vechtpartij tusschen burgers en politie te Amsterdam is een burger door revolverschoten gewond. De dag van gisteren te Wiener-Neustadt heeft een rustig verloop gehad. Scherpe critiek van Uoyd George op de vlootovereenkomst. MacDonald vertrokken voor een politieke reis door Europa. Kellogg kondigt zijn heengaan aan bij bet einde van het bewind van Coolidge. Barometerstand 9 uur vjn.; 7.66. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.48. Verwachting: Zwakke, tydelyke wellicht toenemende Zuideiyke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waar schijnlijk enkele regenbuitjes, weinig ver andering in temperatuur. eenmaal met nadruk er aan toe ook moreel. Na deze openingsrede van den minister, voerde de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, het woord. Toen de openingsplechtigheid was ge ëindigd, opende de heer mr. L. Lietaert Peerbolte, directeur-generaal van de Volks gezondheid, de algemeene beschouwingen over het begrip Onvolwaardige Arbeids krachten. Naar verluidt, zal in Amerika worden op gericht een luchtvaart-maatschappy de „Aviation Corporation of the Americas", die de grootste ter wereld zal worden. De nieuwe onderneming, opgericht door millonnairs van naam, zal lynen exploiteeren van het noordelykste gedeelte van Noord-Amerika tot het zuidelijkste van Zuid-Amerika. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft thans de Goodyear Corporation op dracht gegeven tot den bouw van 2 groote bestuurbare luchtschepen. Beide luchtsche pen moeten grooter zijn dan de Graf Zep pelin. Het eene zal 2450 en het ander 5375 kosten. Naar wy vernemen, zal de Minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen, Mr. M. A. M. Waszink, op Vrydag 12 October a& des middags te half vier op hét Stadhuis te Rotterdam installeeren een door het Onder- wysfonds voor de Binnenvaart in het leven geroepen commissie tot bevordering van en het byeenbrengen van fondsen voor het ge ven van zwemonderwys aan schippers en schipperskinderen. Voorzitter der commissie, in welke een aantal vooraanstaande personen uit Rotter- damsche scheepvaartkringen zitting heeft, is de heer G. C. Nuy te Rotterdam, terwyi de heer G. de Jong, directeur van het On- derwysfonds voor de Binnenvaart te Am sterdam, als secretaris der commissie zal op treden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1