ff erinp Wuflirich, Haaritem Stadsnieuws EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 8 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming, Asphalteering of gewone bestrating Georganiseerd Overleg Derde Ordedag Stofzulgerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 10756 ApxKlop-Veefl-Stofziilgers f175.- De autodienst op Schiphol ONZE POLITIE A. R. Kiesvereeniging e A -LEVERTR/ Agenda 9 October De N. Z. H. T. M. gedurende de maand September Gunning Gemeenteraad Gemeentezaken Arbeiders naar België Verplaatsing van het Woonwagenkamp Heemstede 2050-2550 „2600-2900 BURGERLIJKE STAND Het belastbaar inkomen t?RAI3tflA-vANVALKEriBURGjS- LEEUWARDEH Sociëteit ,St. Bavo" 8 uur Ouderavond Kruisverbond 8 uur Ledenvergadering Bloemisten 8 uur Ledenvergadering R. IC. Volksbond 8 uur „St. Caecilia" 8 uur Ledenvergadering Grafische bond 8 uur Electricienspatroons half 9 uur Rechtskundigbureau. St. Josephsgezellen-vereeniigng, Jansstraat 59 Van 8 tot 10 uur Repetitie vioolclub „St. Franciscus Solanus." Brongebouw van 1 tot half 6 uur en van half 8 uur tot 11 uur T. E. V. O. S. A. Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwasse nen). Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen (alleen voor volwassenen). De Alg. Ned. Straatmakersbond schrijft ons het volgende Door het gemeentebestuur van Haarlem wordt een bedrag van f 92.000 aangevraagd om het volgend jaar de Gen. Cronjéstraat te asphalteeren en reeds thans over te gaan tot het verleggen der ondergrondsche gelei dingen in de trottoirs. De nuttigheid van het laatste zal niet wor den betwist, doch de vraag kan worden ge steld, waarom dit nimmer bij gewone be strating geschiedt De tegenwoordige toestand der bestratin gen levert wel het beste bewijs van de nood zakelijkheid hiervan. Er wordt voortdurend gegraven voor aller lei ondergrondsche geleidingen, welke ope ningen vaak onoordeelkundig worden dicht gemaakt, doch in den regel niet of op onvol doende wijze worden herstraat. De Gen. Cronjéstraat ligt nu ongeveer 10 jaar zonder behoorlijke herstrating en het is niet te verwonderen dat van asphal teering uitkomst wordt verwacht. Gezien echter de vele herstellingen en. korteren levensduur van asphalteering, de gevaren door gladheid en lichtschittering bij regen en zonneschijn, zullen de groote verwachtingen op teleurstelling uitloopen. De vele ongelukken op de asphaltstraten in Londen, 463 met doodelijken afloop in het eerste halfjaar 1928, is hiervoor wel een afschrikwekkend voorbeeld. Waarom moeten ook deze dure en gevaar lijke proeven worden genomen en herhaald De natuursteen- en klinkerwegen geven bij een goede bestrating een zeer bevre digend resultaat en kunnen dan in alle op zichten een vergelijking met asphalteering doorstaan. Als voorbeeld kan worden gesteld de Kleverlaan, waar de bestrating met graniet, keien en klinkers op de fietspaden, een schit terend resultaat wordt genoemd, trots de bestrating zooals bij asphalteering e.a. kunst wegen niet met onderbouw is geschied. De levensduur van dergelijk materiaal is bijna onbegrensd, evenals de bestrating indien hieraan noodige zorg en onderhoud wordt besteed. Doch hieraan ontbreekt nog wel een en ander. Ook in de Kleverlaan komen deze gebreken weer aan de opper vlakte, door opgravingen en onoordeelkun dig aanstampen en dichtstraten veroorzaakt. In de Cronjéstraat zit nog een kapitaal bruikbaar materiaal dat bij asphalteering weliswaar als puinafval gebezigd wordt, doch tevens bewijst dat de iniandsche steen producten minstens zoo duurzaam en voor- deelig zijn als asphalt e.a. kunstbedekking, indien de bestrating en het materiaal slechts behoorlijk wordt behartigd. Er wordt echter in den regel zoolang ge wacht met herstraten, dat het materiaal door eenzijdige afslijting onbruikbaar is. Indien de gewone bestrating op oordeel kundige wijze en met dezelfde voorbereiding en zorg als asphalteering geschiedt, zal op den duur de sympathie stellig naar het eerste overhellen. Op Dinsdag- en Woensdagmorgen ver gaderden, voor de eerste maal onder leiding van Mr. Gerritsz, resp. de Commissie van Overleg voor de Werkliedenzaken en voor de Ambtenaarszaken. In die voor de Werkliedenzaken bracht de Voorzitter in een kort openingswoord den arbeid van zijn voorganger, den heer M, A. Reinalda in het belang van het Georganiseerd Overleg in herinnering, waarop namens di recteuren en hoofden van takken van dienst en namens de organisaties werd geantwoord met een toezegging van steun. Twee dienstroosters werden goedgekeurd, evenals een voorstel om aan een bedrijf bij wijze van proef den morgenschafttijd te doen vervallen, maar daartegenover den werktijd een half uur later aan te vangen. De regel zal voor alle bedrijven blijven gelden, dat het z.g. snipperverlof op alle werkdagen zal kunnen worden aangevraagd en verleend, in zooverre de dienstbelangen Zich daartegen niet verzetten en een vrije Zaterdag als een geheele werkdag wordt aan gemerkt. Als gevolg van de annexatie werd een wij ziging gebracht in de verdeeling der gemeente in zones zooals die vóór de grensuitbreiding gold met betrekking tot de toepassing van bepalingen, gemaakt voor de gevallen, dat werklieden op verder afgelegen plaatsen moeten arbeiden. De behandeling van een rapport betref fende de betaling van uren, waarin de werk lieden in het belang van het bedrijf buiten den in het dienstrooster bepaalden tijd wor den opgeroepen, leidde tot de uitspraak, dat voorshands Reglementswijziging in dat op zicht niet noodig werd geacht; rekening hou dende met de gerezen Bezwaren waaraan in middels reeds grootendeels werd tegemoet gekomen, zullen de betreffende bepalingen worden toegepast en de practijk daarvan worden afgewacht. Een voorstel tot wijziging van het Werk lieden-reglement ten aanzien van het bedrag en den duur van de loonuitkeering aan werk lieden, a.in wie ongevraagd eervol ontslag wordt verleend werd aanvaard, een ander over t'.e vergoeding, geheel of gedeeltelijk van kcsttn van verpleging in ziekenhuizen of sanatoria zal in een vereenigde vergade ring met de Commissies voor de ambtena ren en het politiepersoneel worden behan deld. Ten aanzien van de motie van het raads lid den heer Peper tot wederinvoering van de 45-urige werkweek sprak de Commissie Z'.ch eenparig uit, dat zij het tijdstip nog niet gekomen acht, om wijziging te brengen in het complex van arbeidsvoorw aarden, zooals dat in 1923 als een compromis beiderzijds is aanvaard. In de vergadering van de Commissie voor de Ambtenaarszaken werd een voorstel tot instelling van een dienstcommissie aan den dienst van Openbare Werken aanvaard, over wogen zal worden of tot instelling van een dienstcommissie voor de Gem. Duinwater leiding zal worden overgegaan. De beslissing werd aangehouden over een schrijven van de organisaties in verband met de gratificaties, welke werden verleend in verband met den buitengewonen arbeid, ver richt als gevolg van de annexatie. Eenstemmig sprak de Commissie zich uit voor het opnemen óók van de klerken- en adjunct-klerkenfuncties in de personeels formatie. Het rapport betreffende de formatie van het personeel aan de Stads-Bibliotheek en Leeszaal zal worden behandeld gelijktijdig en in verband met de rapporten der andere diensten en bedrijven; de behandeling van de betreffende voorstellen zal zooveel moge lijk worden bespoedigd. De vervoersopbrengsten gedurende de maand September 1928 bedroegen op de lijn Scheveningen—Leiden—KatwijkNoordwijk 129.608 130590) (incl. stadslyn Lelden) op de l{jn Leiden—Heemstede 8200 8854); op de lijn Amsterdam—Zandvoort 120.960 129.921); op de stadslijnen te Haarlem 75128 71423). De, tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op het jaar 1927. De uitvoering van het buiten-verfwerk van de 41 woningen van de Coöp. Bouw- vereeniging „Ons Huis" in de L. v. Dalelaan en Hospeslaan werd gegund aan de Fa. v. Oorschot en Lelyveld te Aerdenhöut voor de som van 1760. Een schitterend geslaagd feest De Federatie van Derde-Orde-Afdeelin- gen te Haarlem en Omstreken, heeft giste ren onder geweldige belangstelling, een Derde-Orde-Dag gehouden. Des morgens om 10 uur werd door den voorzitter der Federatie, den Weleerw. Pa ter J. J. C. Hentzen, een plechtige Hoog mis opgedragen met assistentie van den ZZeereerw. heer Pastoor J. P. Reynenberg en den Weleerw. Pater A. H. J. Frankenmolen. Het Plechtig Lof in de Kathedrale Kerk, werd des middags om 3 34 uur opgedragen door den Hoogeerw. Pater Provinciaal Regu- latus Hazebroek. De feestpredicatie werd gehouden door den Zeereerw. Pater W. de Leeuw. De feestelijke bijeenkomst in de Gem. Concertzaal werd geopend met het zingen van „De ware vreugde", door het Dames koortje der Groenmarktkerk en alle aan wezigen. De Concertzaal was geheel gevuld. Onder de aanwezigen bemerkten wij de Hoogeerw. Heeren Pater Provinciaal Regu- latus Hazebroek en L. A. A. M. Wester- woudt, Deken van Haarlem De Weleerw. Pater J. J. C, Hentzen open de daarna de bijeenkomst met de volgende woorden; Op dezen avond van onzen eersten Derde-Orde-Dag ln Haarlem, mag Ik als Inleiding tot deze feestelijke bijeenkomst wèl herinneren aan hetgeen verhaald wordt met betrekking tot onzen H. Vader Fran ciscus. In den nacht waarin Sint Franciscus werd geboren, verscheen ln de straten van Assisië een man, die met luide stem riep en herhaalde: „Pax et bonum! Vrede, vrede eij heil!" Dit woord was toen een profetie. Reeds eeuwen lang is dit thans de echt Francis- caansche groet. 1 Op dezen avond mag dan ook het eerste woord, dat u hier tegenklinkt, geen ander zijn, dan het woord dat de Kinderen van Assisië, onze duizenden broeders en zusters herhalen als groet en als bede tevens: „Pax et bonum!" Aan u allen wensch ik vrede, vrede en heil! En speciaal heet lk welkom den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Nederlandsche Min derbroeders. Pater Provinciaal, aldus spreker, het is voor de meer dan 1000 Tertiarissen van Haarlem en omstreken een voorrecht en een blijdschap, dat u aan onzen eersten Derde-Orde-Dag hebt willen deelnemen. Uit hun aller naam dank lk u, dat gij dezen dag een bijzonder cachet hebt willen geven door zelf het plechtig Lof in de Kathedraal hedenmiddag te celebreeren. Wij vertrou wen, dat deze Derde-Orde-Dag u de over tuiging zal schenken van den bloei der Derde Orde in Haarlem en naaste omge ving; de overtuiging ook, dat in onze Ter- tiarssen den vasten wil leeft om het Francis, caansche ideaal te benaderen en naar krachten in ons midden te verwezenlijken. En het is wederom uit hun naam, dat ik u mag beloven: gehoorzaamheid aan uwe voorschriften, eerbied en liefde voor den Overste door God en door de Serafijnsche Orde hier in Nederland óók over de Ter tiarissen gesteld. Door middel van de Derde Orde, wil de Federatie van Tertiarissen het geloofsleven verdiepen, het verval der moraliteit voor komen en het Evangelie van onzen Heer Christus weer doen eerbiedigen ln het bij zonder en in het openbaar leven onzer Katholieken. Door onze Federatie is de band tusschen de Derde-Orde-Afdeelingen nauwer toegehaald; thans kunnen we zeg gen, dat alle Tertiarissen van Haarlem en Omstreken inderdaad vormen één familie, één groot gezin. Maar laat er dan tusschen de af deelingen en al hare leden orde zijn: liefde, eensgezindheid en hartelijke samen werking. Din eidlgde spreker met een citaat uit het Vaandellied der Derde Orde. Daarna betrad de Zeereerw. Pater Wil helmus de Leeuw het podium tot het uit spreken van een feest-rede. Het is met een zekere geestdrift, aldus spr., dat ik vanuit het Zuiden naar hier ben ge stoomd. Temeer, omdat het mij, als volbloed Hollander, nog zoo zelden is te beurt geval len, om voor m'n eigen gewestgenooten het woord te voeren. En ofschoon *t voor u mis schien een heele teleurstelling is; dat ik hier te midden van dit feest van klanken en mu ziek mijn profane stem kom mengen, toch mag ik hopen, dat ge met interesse de zaak aanhoort voor welke ik kom pleiten. Ge kunt gerust zijn. De directeur heeft medelijden met u gehad en heeft me maar een half uurtje gegeven. Mocht de tijd te kort zijn, om u met ar gumenten te overstelpen; is het mij niet mogelijk te zijn als de mitrailleur, die u met de kogels van z'n bewijzen treft, dan zal ik fungeeren als een kanon van het dikke Bertha-kaliber, en met enkele schoten de vijanden der Derde Orde achterover doen Het is reeds uit den treure her haald, dat er Iets mangelt ln onze maat schappij, In cnze dagen zijn de huiskamers leeg en de dancings vol. Ja, we hebben een lustige vroolijke menschheid, die altijd danst. Ah! Wat speuren de geleerden naar de Oorzaken van die talrijke aardbevingen die den aard bol teisteren! Is 't wonder? Van alle kanten wordt tegen den armen aardbol gesprongen en gedanst. De menschheid danst de aard korst stuk! Alles voor het vermaak, om de zie! wordt niet gedacht. En wat Is *t gevolg? Wanneer men het lichaam verwent en de ziel vergeet, dan zal dat lichaam z'n contact met der ziel verliezen, dan schieten de begeerten los en dan nemen die den teugel over, en daar draaft de mensch ln 't gareel, als een last dier, als een slaaf, met z'n bedorven natuur als meester. Och, denkt het u in: wat een vernedering. De mensch het meesterwerk der Schep ping, gesteld over alles, vereerd met de vriendschap Gods en met de gouden schitte ring van een eeuwige zaligheld aan het einde van zijn levensweghij draaft daar voort en de zweepslag van den hartstocht voelt hij op z'n vleesch vooruit, naar 't bederf, vooruit naar den ondergang. Zoo Is 't vooral met de hedendaagsche menschheid. Men heeft stuk gesneden de band met God, de naam God Is voor de menschheid de dissonant in dit wereldconcert. De maatschappij van heden kraakt en kreunt in al haar raderen en dit is de alge- meene overtuiging, dat een kentering moet komen, want gaat het zoo door, wanneer de losgebroken en ongebonden menschen-pas- sies blijven heerschen, dan is er geen kijk meer op het herstel van vrede en rust, rijzen de volkeren weer in haat tegen elkander, dan hooren we weer den mineur-marsch van 1 kanongebulder. En dat is nog het ergste niet. Maar die ontelbare zielen, die zich daar voortsleepen langs hun levensweg, als een troostelooze optocht van melaatschen, ge wond door de vijandschap met hun Schep per, gevallen omdat alles om hen heen er op gericht is om den mensch tot zonde te bren gen. En die menschheid, lamgeslagen door de zweep van eigen driften, och, die kan niet worden gered door het houden van speechen. Een maatschappij is niet christelijk, wan neer ze munten uitgeeft met het randschrift: „God zij met ons", maar de christelijke be ginselen moeten worden doorgevoerd en de onchristelijke bestreden. Ik heb een vaag beeld gegeven, aldus spr., van den toestand der huidige samenleving. Ik weet het, 't was onvoldoende 't was een houtkoolschets. Wat nu volgt is eigenlijk een bokswed strijd. Met boksen is tegenwoordig een mil- lioen te verdienen. Waarom zouden wij het hier niet probeeren? Dan plaats ik den eer sten stoot in uw zij en ik vraag u: Aan wien de schuld? Schuld, veel schuld is aan de christenen van heden. Dat zijn de geloovige protestan ten en wij, maar dan vooral wij, omdat wij een meer omlijnde leer en scherper beginse len hebben, omdat onze leer aantrekkelijker en invloedrijker is, omdat wij ln aantal groot en machtig Zijn, maar ook omdat we te flauw en te bang zijn geweest om onze mooie beginselen op te dringen. Wij, katholieken, wij hebben de macht en ook den plicht om de wereld weer terug te stompen in haar gewrichten. En doen we dat niet, dan zijn wij voor een groot gedeelte verantwoordelijk. Van de landsbesturen heb ben we zoo goed als geen medewerking te wachten, dat weten we, eerder het tegendeel. Maar dat is een reden om met des te meer energie de hand aan het werk te slaan. Bekent het zelf. Zijn we niet een heel eind met den vijand op weg gegaan? Ik noem enkele dingen; de neutraliteit, het gemengde huwelijk en dan de mode. Er zijn katholieken, die de neutraliteit verfoeien, die gemengde verkeeringen schu wen, maar die de mode huldigen. Moet ik van de mode nog veel zeggen? Is 't niet er gerlijk, hoe licht zoovele katholieke vrouwen dat opnemen en hoe ze een vermanend epis copaat durven uitmaken voor conservatief? En de gevolgen? Die zijn rampzalig. Och, die mode, ja, ik moet het hier zeg gen, dat Is de knuppel waarmee de duivel zielen gevoelloos slaat. Dit is zeker: Als de satan eens een triumfteeken bouwen ging, ik geloof 't vast, dan zou hij boetseeren het standbeeld van een vrouw in de ééne hand een appel en in de andere een costuum. Want tweemaal heeft hij op de menschheid een ontzaglijke overwinning behaald. Een maal door de verboden vrucht en eenmaal door de kleeding. Willen wij katholieken be antwoorden aan datgene wat God met recht van ons verwacht, dan moeten we ons ge loof doorvoeren in alles. Ik had u nog veel te zeggen, aldus spr., maar mijn tijd is verstreken. Ik leg m'n ge daante van Dikke Bertha weer af en lk staak mijn bokspartij. En nu ik weer sta in mijn gewone gedaante, nu nog één bewering, nog één raad. Het lidmaatschap der Derde Orde verzekert u: Een genoegzame zelfheiliging te mid den van het bederf van dezen tijd en wan neer ge het lidmaatschap doorvoert, zult ge een goeden invloed op uw omgeving uitoefe nen. Ook in de 13e eeuw lag de maatschappij op de operatie-tafel met dezelfde ziekte als nu. En Franciscus kwam er en wist de lee- ken te begeesteren tot het Derde Orde- ideaal. De menschen werden daardoor be ter. Betere menschen schiepen betere ver houdingen en zoo werd de maatschappij gered. Wanneer ln elke parochie maar een kern van diep godvruchtige tertiarissen aan wezig is, dan doet ge wonderen. Er moet iets worden gedaan. Doen wij het niet, dan is er zonder mirakel van den he mel geen mogelijkheid, dat het kluwen wordt ontward. De handen aan het werk. Wij zijn het beginselvaste, het sterke geslacht. Laat u die eeretitel nooit, nooit, nooit ontnemen. 'n Daverend applaus volgde op deze geesti ge maar toch ook zoo kernachtige rede. Pater Hentzen dankte en verzekerde den Eerw. spr., dat de aanwezigen nog gaarne een half uurtje de kogels en de boksstooten van pater de Leeuw zouden hebben opgevangen. Dan zong het dames-koortje onder leiding van den heer Frans Pielage „Franciscus en de Tertiaris" en een Kerstliedje. Na de pauze was het woord aan den heer Jan Beerends, die een lezing met lichtbeelden hield over St. Franciscus en Assisië. Spreker voelde zich wel wat klein om over zoo'n groot man als Franciscus te praten. In 1925 was hij te voet van Amsterdam naar Rome gegaan. In Assisië was hij een langen tijd gebleven, had daar de Kerk bezocht met het graf van St. Franciscus en al de plaatsen waar hij ge_ leefd en gewerkt had. Zoo wilde spr. de aanwezigen hedenavond voeren naar Um- brië en Assisië. Aan de hand van een keu rige serie lichtbeelden zien we dan het Fran ciscanen klooster te Assisië, het Kruisbeeld dat gesproken moet hebben tot Franciscus, de stigmatiseering, het sterven en de begra fenis. Met een schitterende peroratie besloot de heer Beerends zijn lezing, welke onder ademlooze stilte door de aanwezigen was ge volgd. Als een verrassing kondigde pater Hentzen dan aan, dat de Hoogeerw. Pater Provinciaal een woordje wilde spreken tot de Tertiarissen. „Een gelukwensch tot u allen", aldus de Hoogeerw. spreker, „dat er in Haar. lem een federatie tot stand is gekomen en dat de Derde-Orde-Dag zoo schitterend ge slaagd is. In de Kathedraal was een groot aantal menschen en ook deze zaal is tot in de nok toe bezet. Spr. hoopt dat de voor nemens, welke vandaag zijn gemaakt, in praktijk zullen worden gebracht. Wü leven in een tijd van inzinking, tegen die inzin king moeten we een leger hebben. Wie zou den er sterker zijn dan de volgelingen van den H. Vader Franciscus. De Tertiarissen van Haarlem gaan zich één voelen, om den grooten strijd tegen die inzinking aan te vangen. Laten we de gemaakte voornemens in daden omzetten, in daden tot zegen van het Katholieke Geloof en de Christelijke zeden. Pater Hentzen dankt den Hoogeerw. Pa ter provinciaal voor zijn kort maar krachtig woord. De goede voornemens, dat kan spr. wel namens de Tertiarissen zeggen, zullen zeer zeker in werkelijkheid worden omgezet. Dank ook aan den Hoogeerw. Deken van Haarlem voor zijn krachtige medewerking bij het tot stand komen van de Federatie. Dank aan de beide officieele sprekers, aan het dameskoortje, aan den heer F. Pielage en aan het Centraal Bestuur der Federatie. Dan zingen allen het Vaandellied en be hoort deze Derde-Orde-Dag tot het verleden, maar zeer zeker tot het gulden verleden. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 10 October 1928, des namiddags ten 1 ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Proces-verbaal opneming kas en boeken Gemeente-Ontvanger. 2. Vergoeding art. 100 L. O.-Wet 1920 vijf bijzondere scholen. 3. Subsidie avondonderwijs R. K. school voor Buitengewoon Lager Onderwijs met voorstel Mrs. Bruch en Heerkens Thijssen en nader voorstel B. en W. 4. Verkenen concessie tot exploitatie van autobuslijnen. 5. Plaatsing reclame-zuilen met verlichte klokken. 6. Aanvaarding van voor straat bestemden grond nabij Pijnboom- en Sparrenstraat. 7. Verkoop grond a. Brakenburgstraat (J. Rutte) b. Slachthuisstraat (P. Marree) c. Transvaalstraat (Haarl. Stoomverffabr.). 8. Aankoop perceel Pieterstraat. 8. Aankoop grond ten zuiden van den Sla- perdij k. 10. Ophooging enz. terrein ten oosten Dr. Schaepmanstr. ix. Cursussen vermeerdering vakbekwaam heid metaalbewerkers. 12. Benoeming a. tijd. leeraar H.B.S. met 5-j. cursus b. onderwijzeres nuttige handwerkenc. personeel vervolgcursus. B. en W. stellen te verkoopen aan: J. Rutte 104 M2 grond, gelegen aan de Brakenburghstraat, tegen f 15 per M2.; P. Marree 118 Ma grond, gelegen aan de Slachthuisstraat, tegen f 15 per Ma.; aan te koopen het perceel aan de Pieter straat, groot 103 M cA., kad. sectie C. No. 649, ten behoeve van uitbreiding van een der gemeentediensten. B. en W. stellen voor te benoemen tot tijdelijk onderwijzeres aan vervolgcursus IV (Haarlemmerliedestraat) Mej. M. E. de Groot, onder intrekking van haar benoeming aan cursus VI, aan vervolgcursus VI (Soendastraat) me vrouw M. J. C. Olff—van Boven en den heer J. Panman over te plaatsen Mej. J. E. H. Boelhouwer van cursus III naar cursus VI. B. en W. dragen ter benoeming voor Mej. E. Melchior tot definitief vakonder wijzeres in de nuttige handwerken bij het openbaar lager onderwijs. B. en W. stellen voor de vergoeding jn gevolge art. 100 der L.O. Wet 1920 vast te stellen voor de school Anthoniestraat ia op: f 4235,33, school Bakenessergracht 81 op f 7235,96, school Ripperdastraat 13 op 3900 gulden, school Groot Heiligland op f 3641.66 en school Koningstraat 20 op f 5.475. De heer Klaas de Vries heeft de volgende vragen tot Ged. Staten van Noord-Holland gericht a. Hebben Gedeputeerde Staten de ver gunning, bij besluit van 30 November 1927 No. 63 tot het in werking brengen van den auto-dienst van Amsterdam naar het vlieg veld Schiphol en terug, aan M. van Poel geest te Amstelveen, verleend in de weten schap, dat het draagvermogen van de brug over de Ringvaart van den Haarlemmermeer bij Sloten slechts reikt tot 3000 K.G. ter wijl het gewicht van de daarover rijdende autobussen het totaal van dit draagvermogen ver te boven gaat b. Indien dit het geval is, hoe kunnen Ge deputeerde Staten het verleenen van deze concessie dan rechtvaardigen met het oog op het gevaar, dat door het rijden van deze auto-bussen over bedoelde brug de zich daar in bevindende passagiers dreigt? c. Houden Gedeputeerde Staten na het in dienst stellen van deze autobus-lijn ge regeld toezicht op den toestand van deze brug, en zoo ja, tot welk resultaat heeft dit geleid En zoo neen, zijn Gedeputeerde Staten dan bereid, een onderzoek naar den toestand der brug in betrekking tot wat van haar draagvermogen wordt gevraagd, in te stel len, den uitslag daarvan mede te deelen, en, indien deze daartoe aanleiding geeft, de verleende concessie in te trekken? Naar aanleiding van de mededeelingen om trent werkgelegenheid in België van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering cn Arbeidsbemiddeling te 's Gravenhage, reizen heden voorzien van een verwijzings biljet van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier naar België af: drie metselaars en een opperman, die voor een Nederlandschen aannemer in Kortrijk gaan werken, verder één betontimmerman en drie betonsjouwer- lieden, die te Namen, en een schilder en een meubelmaker, die te Brussel, voor Belgische werkgevers aan den arbeid gaan. Bovendien vertrekken op eigen gelegen heid in verband met verkregen inlichtingen aan de Gem. Arbeidsbeurs nog een schilder en een betontimmerman. In totaal dus 12 personen. De vorige week vertrokken reeds naar België 1 behanger, 1 timmerman en 1 schil der. NAAR DEN SLAPERDIJK Het is gewenscht dat het woonwagenkamp nabij den Oudeweg wordt verplaatst naar het noordelijk deel van de gemeente, schrij ven B. en W. Voor de inrichting aldaar van een nieuw woonwagenkamp kan naar onze meéning in aanmerking komen een gedeelte van den grond gelegen ten zuiden van den Slaper dijk en ten oosten van den Vergierdeweg, groot 20.160 M.2 Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis zijn bereid, genoemden grond aan de gemeente in eigendom over te dragen voor een bedrag van f 13.000. B. en W. vragen machtiging, den grond voor de gemeente voor gemelden prijs aan te koopen. f (Ingezonden). Wanneer ik schrijf over onze politie, dan Zullen de lezers misschien verwachten eene uiteenzetting over de technische waarde van ons stedelijk corps, doch dit ligt niet in mijne bedoeling, hoewel ik weet, dat de betrekkelijke autoriteiten haar innerlijke waarde hoog aanslaan. Ook wil ik het niet hebben over de achterstelling van katho lieken bij benoemingen, hoewel er volgens de verhoudingcijfers reden tot klagen bestaat. Ik wil het dezen keer eens hebben over de rechtspositie en arbeidsvoorwaarden der dienaren van politie in onze provinciale hoofdstad en over de corpssterkte. Om met dit laatste te beginnen. Volgens onze begrooting zijn er 218 politiemannen, waaronder de superieuren begrepen zijn, op een bevolkingscijfer groot ongeveer 114OOO zielen. Eenerzijds wordt om uit breiding gevraagd, anderzijds wordt gewoon weg gezegd, dat men het er maar mee stellen moet. Ik ben daarop eens aan het rekenen geslagen en kom dan tot de volgende spre kende cijfers, waarbij Haarlem van de tien grootste steden van ons land een bedenkelijk figuur maakt. Ik nam de bevolkingscijfers van het bureau van de statistiek van 1 Januari 1928 en de agententallen, aangevuld met die der politie-superieuren, volgens de begrootingen van 1927 en kreeg tot uitkomst 1 politieman op zooveel inwoners Amsterdam op de 321, Rotterdam op de 384, 's Gravenhage op de 313, Utrecht op de 379, Haarlem op de 521, Groningen op de 354, Nijmegen op de 507, Arnhem op de 403, Tilburg op de 403 en Leiden op de 485 inwoners. Telt men deze getallen bij elkaar, dan komt men tot een gemiddelde van 400, zoodat de sterkte van ons politiecorps dan ongeveer 285 personen moet bedragen of een zestig man méér dan nu. In Amsterdam en Rotterdam, waar men een vierhonderd man bezuinigd heeft, wordt uitbreiding van het corps voorgesteld, hetgeen ook te Nij megen geschiedt, en te Arnhem wordt de te sterke inkrimping, verkregen door over plaatsing en het niet vervullen der vacaturen, betreurd. Haarlem komt er dan nog on gunstiger voor te staan. Wordt onze begrooting niet geflatteerd door een te groot politiecorps, ook door de salarissen wordt ze in vergelijking met genoemde gemeenten niet bezwaard. Ik heb de maxima-salarissen genomen, verminderd met het premieverhaal, en toen gedeeld door tien, waarbij ik een uitkomst kreeg, die belangrijk hooger is, dan hier ter stede wordt uitgekeerd. Er was eens een tijd, dat het gemeentebestuur van Haarlem zich er op beroemde „aan de spits te staan", doch van de tien grootste gemeenten bengelen we nu op één na onderaan. Alleen Leiden is vanwege het pensioenpremieverhaal be neden Haarlem, de rest er boven en wel tot bedragen van over de driehonderd gulden per jaar. Het afgerond middencijfer is per jaar 2160.voor de agenten en 2470.— voor de hoofdagenten van de politie, terwijl de weekloonen zouden neerkomen op respec tievelijk ƒ41.50 en 47.50. Het behoeft dan ook geen verwondering te baren, dat de Haarlemsche afdeeling van den Nederlandschen Roomsch Katholieken Politiebond op 12 Juni van dit jaar een adres aan B. en W. zond om de politie- salarissen te herzien. Vergelijkt men de salarissen van Haarlem, het maximum res pectievelijk 40.en ƒ43.per week, met dezelfde groepen in onze naaste om geving, dan komen de cijfers voor het politie personeel er nog ongunstiger voor te staan. Een staatje zal mijn bedoeling verduidelijken. rechteloosheid van het politiepersoneel. Op voorstel van B. en W. is de zaak verwezen naar het overleg der politie, waar het be trekkelijk vlug werd afgehandeld en algemeen gunstig beadviseerd. Daarna hoorde men er niets meer van. In het Werkliedenreglement komt het woord politiepersoneel niet voor. In het Ambtenarenreglement staat onder artikel L niet van toepassing voor b. politie-personeel. In de verordening van het centraal Overleg zoekt men ook de politie tevergeefs. Wel deden wij in April 1925 ons best het politie personeel er bij te betrekken, doch onder aanvoering van den wethouder-voorzitter van het Overleg werd aan deze vrij groote categorie iedere medezeggenschap onthou den. Wel mag de vertegenwoordiging als gast de vergaderingen meemaken, wanneer er sprake is van belangen van het gemeente- personeel, in zijn geheel te behandelen, doch van meestemmen is eenvoudig geen sprake. Behoort het salarisvraagstuk der politie bij het Centraal Overleg of niet In 1920 werden de organisaties van het politiepersoneel niet eens gehoord en werden de salarissen vast gesteld op het tegenwoordige peil. Nu zijn we wel gehoord, doch verder kwam men niet. Volgens de thans vigeerende regle menten behoeven de verzoeken niet naar het Centraal Overleg, doch volgens de ge bruiken weer wel, doch dan rijst de vraag, waarom is dat nog niet gebeurd Iedere verandering der arbeidsvoorwaarden van al het gemeentepersoneel, verklaarde wet houder Reinalda in de vergadering van 23 Augustus 1928, moet eerst het Centraal Overleg passeeren, vóór dat het in den gemeenteraad komt. Hiermede doelde hij zeer positief op het Centrale Overleg, want, voegde hij er aan toe, daartoe heeft de raad zelf besloten. Mijns inziens behoeft het niet, doch wanneer het college van B. en W. meent van wel, waarom is het advies van het Centraal Over leg niet gevraagd Waarom geen prae-ad- vies over de ingekomen adressen uitge bracht Bij het opmaken der ontwerp-be- grooting moeten de cijfers gebaseerd zijn op de bestaande verordeningen en raads besluiten, waarom werd hiermede geen reke ning gehouden De politie-organisaties deden, wat mogelijk was, en mogen verder toezien. De onzekerheid verwekt onrust, de machte loosheid kweekt een verbitterde stemming, de achterstelling bij andere groepen wijst, op een schijnbare minderwaardigheid die als zeer onbillijk wordt aangevoeld. Namens de organisaties is met den burge meester gepraat en hiermede basta. De rechtspositie van het politiepersoneel toont nog een andere leemte. Bij strafop legging, schorsing en ontslag is er geen be roepsinstantie, welke er voor het andere gemeentepersoneel wel is.Gelukkig wordt er over het algemeen niet veel gestraft, doch een publiek geheim is, dat de een er nog al aardig doorheen weet te glippen en de ander geducht aan den tand wordt gevoeld. Willekeur viert wel geen hoogtij, doch gluurt zoo nu en dan om het hoekje. De handhaving van orde en tucht is en blijft geboden, doch ook de straf kan onredelijk en onrechtvaar dig zijn. Bij de politie strait de burgemeester en beroep op een andere instantie is er niet. Men kan zich zoo gemakkelijk vergissen en een verkeerde strafmaat aanleggen. Gelukkig is er toch ook nog iets goeds te vermelden, al slaat dit niet op het Haarlem sche gemeentebestuur. Het wetsontwerp, re gelende den rechtstoestand der ambtenaren, schakelt het politiepersoneel niet uit en ik heb een ernstig vermoeden, dat dit ontwerp spoedig en in wezen onveranderd tot wet zal verheven worden; dan is het formeele recht der politie-ambtenaren geregeld en moet binnen twee jaren, nadat de wet in het Staatsblad heeft gestaan, het materiale agenten hoofdagenten pens. aftr. Bloemendaal- f 2100—2400 2500—2700 Haarlem I7942080 2236 Haarlemmermeer „1900—2280 „2400—2800 3%% Velsen 1872—2340 2236—2704 3)4% Blijft Haarlemmerliede, waar men van veldwachters spreekt. Een der „geannexeerde veldwachters is nu in Haarlemschen dienst en moet volgens de Annexatiewet een toeslag op zijn salaris hebben, hetgeen trouwens met al het geannexeerde politie personeel het geval is. Neemt men als voorbeeld het roomsche Zuiden, dan krijgen wij deze cijfers recht in een verordening zijn vastgelegd. Dan moet het geschieden, maar waarom niet zelf tijdig deze aangelegenheid geregeld? Het verlichte Haarlem staat ten deze achter bij verschillende gemeenten uit het (wat men zoo gaarne noemt) donkere Zuiden. Maas tricht, Tilburg, Eindhoven, ja zelfs Waalwijk en Zevenbergen laten de politie-afgevaar- digden tot het Overleg als gelijkberechtigden Maastricht 1560-2184 2236-2548 8%% Tilburg 1618—204^ 2070—2496 3/4% Breda 17162184 22362548 De begrooting 1929 is in verschillende gemeenten reeds verschenen en in enkele kleinere plaatsen al vastgesteld, doch hier ter stede verluidt het, dat de verzoeken om salarisver hooging afgewezen zijn. Afgewezen Door wie Hier openbaart zich de volslagen toeen het bedoelde personeel valt o nder'de ambtenaarsreglementen, behoudens enkele wettelijk verplichte uitzonderingen. Wanneer zal Groot Haarlem een groot Haarlem zijn Er is nu een nieuwe wethouder vóór sociale aangelegenheden. Wie weetM. L. A. KLEIN Op de ledenvergadering der A. R. Kies vereeniging „Nederland en Oranje" is meüedeeling gedaan dat de fusie met de Kiesvereeniging Haarlem-Noord (voor malig Schoten) is tot stand gekomen. Verder sprak de heer W. F. Beeremans over hei onderwerp „Kappeynes scherpe resolutie in de uitkomst gefaald". Spr .schetste Kappeyne, een der corypheeën van het oude liberalisme, als den man der onvrijheid en der tyrannie, die leefde in den tijd der liberale overheersching. Hij ging na den inhoud van het door hem in 1878 ingediende wetsontwerp tot herziening van de wet op het lager onderwijs en hoe zoowel van de zijde der A R. als van die der R. K. ge poogd is, de aanneming van het wets-ont- werp te verhinderen. Kappeyne zegevierde, betoogde spreker. Maar het is hem niet gelukt de bijzondere scholen ten ondergang te doemen. Zijn wet heeft in de uitkomst gefaald. Er kwamen tal van bijzondere scholen in het land. De strijd voor rechtsgelijkheid tusschen openbaar en bijzonder onderwijs werd met kracht voort gezet. Het einddoel werd gaandeweg meer benaderd. Vooral, nadat de coalitie er was gekomen, waarvan het idee van Mr. Groen van Prinsterer was uitgegaan ter wille van de oplossing van den schoolstrijd. Anderzijds heeft Kappeyne, zoo zette spr. uiteen, ook gefaald met zijn denkbeelden van onvrijheid en tyrannie. Er is ook geko men ander inzicht bij de liberalen. Ten bewijze daarvan haalde spr. aan gezegden van verschillende liberalen van den lateren tijd. Gefaald ts Kappeyne's bedoelen en stre ven in de uitkomst in menig opzicht, oor deelde spreker. Nadat de voorzitter spr. dank had gebracht oor zijn historisch betoog en zijn herinne ringen aan de lange worsteling om vrijheid en gelijkheid op onderwijsgebied, werd de vergadering gesloten. Geboren: 4 October, z. vsEn C. A. S toe te- Hinten. 5 October, d. van A. DolKlant. 6 October, d. van B. J, C. Stringer Schmehl. Overleden: 5 October. L. A. 7 j., z. van P. op de Kelder, Palmstraat. Blijkens een statistisch overzicht der ge meentelijke inkomstenbelasting ln Haarlem was het belastbaar inkomen voor de ge meente in ronde cijfers voor de belastingja ren 1925—1926, 1926—1927 en 1927—1928 resp. 38.400.000, 37.400.000 en 55.500.000. In het belastingjaar 19271923 bedroeg het aantal aangeslagenen naar een zuiver inkomen van 800—1000 4917, van 1000— 1200 3204, van 1200—1400 3567, van 1400— 1600 3989, van 1600—1800 3516, van 1800—2000 3268, van 2000—2500 4798, van 2500—3000 2058, van 3000—3500 1320, van 3500—4000 800, van 4000—4500 567, van 4500—5000 434, van 10000—20000 520, van 50.000—60.000 17, van 100.000 en daarboven 13.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2