Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON fZ^~~ tweede blad RADIO-OMROEF NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 8 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 1 De demonstraties der Heimwehren en Sociaal- Democraten te Wiener- Neustadt w Was het zijn misdrijf? GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN RADIO-NIEUWS. Radio-verbinding NederlandIndië DE NIEUWE ECONOMISCHE POLITIEK VAN SOWJET-RUSLAND De economische politiek van Sowjet- Rusland heeft dezer dagen een belangrijke verandering ondergaan: ze begint terug te keeren tot het buitenlandsche kapitaal. Het buitenlandsche kapitaal wordt nu door de Sowjets aangegrepen voor de uit breiding van communale en verkeers-eco- nomieën, zooals gas- en electriciteitfabrie- ken, waterleiding, straten, tramwegen en autobus-lijnen in zestig van de grootste steden der Sowjet-Unie, waaronder Moskou, Peningrad, Charkow. Kief, Odessa en Tif- lis. Het benoodigde kapitaal bedraagt 400.000.000 Roebel. Het principieele richtsnoer voor de rea- lisatie van de concessie op het gebied van Sowjet-Rusland werd reeds vastgesteld op 24 Juli van dit jaar. Concessies zouden wor den verleend op het gebied van vervoer, voor industrie, mijnbouw, brandstof-indus trie, electrificatie, houtvesterij, landbouw, hennep-productie, suiker-industrie, zuivel bereiding, en ten slotte op het gebied der communaal-economie. In dit richtsnoer wordt gezegd, dat Rusland er belang bij heeft, voor zijn economie buitenlandsch ka pitaal te betrekken. Vergelijkt men hiermee de door de partij gegeven leuzen, dan ziet men een opmerkelijke afwijking van de vroegere overtuigingen Wat er nu wordt gezegd, is niet te vereenigen met de be wering, dat men in staat zou zijn, de Rus sische economie uit eigen kracht op te bouwen. Het hoofdbureau voor concessie aangelegenheden heeft verlof gekregen, ook met zulke reflectanten in onderhandeling te treden, die zich interesseeren voor an dere objecten dan de reeds genoemde. Men is genegen, aan het buitenlandsche kapi taal ook exploitatie-gebieden van staats- economische beteekenis toe te staan. Er wordt naar gestreefd, in etappes, die ge bieden te industrialiseeren, welke tot nu toe geen of slechts een zwak ontwikkelde nijverheid bezitten. De concessies voor zul ke streken, die dus het karakter van in- dustrieeie pioniers bezitten, zullen van een bijzondere bescherming worden voor zien. Ook bij concessies voor andere economi sche takken wordt voortaan een grootere vergemakkelijking toegestaan. Zoo is er aan het centraal bureau voor concessies aanbe volen, om buitenlandsch kapitaal te be trekken voor de exploitatie van erts- en mehaal-rijke streken, van de metallurgische industrie, de automobielindustrie, de cel- lulose-industrie, de fabricatie van kunst zijde en looi-stoffen. Den houders van zulke concessies moeten van den kant der Sowjet-overheden tegemoetkomingen wor den verleend. De concessie-houders verkrij gen het recht tot vrijen handel met hun voortbrengstelen, onder voorbehoud, dat het rendement der onderneming wordt gewaar borgd. Voor waren, die hoofdzakelijk door de staats-industrie worden gekocht, moet het eerste recht van aankoop op den staat worden overgedragen. Verder is het plan, om vérgaande tege moetkomingen op het gebied van invoer rechten voor den import van onmisbare materialen te verleenen. Enkele hiervan zullen geheele vrijheid van rechten genie ten. De concessie-houders genieten het recht van valuta-uitvoer, belasting-verlichting enz. De arbeids- en pachtvoorwaarden worden volgens een bijzonder richtsnoer ge regeld en er wordt nadruk op gelegd, dat de medewerking van buitenlandsch kapitaal ■wordt gewenscht. Men ziet, dat de economische politiek Van Sowjet-Rusland haar front tegenover het buitenland totaal heeft veranderd. Men Wil voor het buitenlandsch kapitaal den Weg naar Sowjet-Rusland banen en men tracht goed te maken, wat men tot nu toe heeft bedorven. Een rustig verloop Een aan tal communisten gearresteerd. WIENER-NEUSTADT, 7 Oct. De op- marsch der Heimwehren in de ochtenduren ls rustig verlopen. Zoowel de demonstree- rende partijen zelf als de autoriteiten heb ben alles gedaan, om ordeverstoringen te voorkomen. Gedurende den nacht moest in Wiener-Neustadt en in de omgeving een aantal communisten gearresteerd worden. Kleine af deelingen communisten, die op weg waren naar Wiener-Neustadt, werden tegen gehouden en teruggezonden. Te Wiener-Neustadt heerschte gedurende den geheelen nacht veel beweging. Alles ge schiedde evenwel in de grootste orde. Reeds kort na twee uur des nachts kwamen de eerste Heimwehren op 't hoofdstation aan. De Heimwehren marcheerden onmiddellijk naar de hun aangewezen verzamelplaats, de Turnplatz, die, buiten de stad ligt. Daar bleven de Heimwehren gedurende den nacht. Precies te 9 uur Zondagmorgen begon de opmarsch naar de stad. Deze opmarsch had plaats volgens de voorgeschreven volgorde. De bewaking werd bijna uitsluitend door de gendarmerie en de politie verricht. Slechts op de Hauptplatz waren militairen te zien. Op verschillende plaatsen in de stad had den zich toeschouwers opgesteld, waaronder talrijke afgevaardigden van de Christelijk. Sociale en de Groot-Duitsche partij. De toe schouwers riepen de demonstranten enthou siast toe. De stoet droeg in totaal elf groote banieren en 151 kleinere vlaggen en wimpels mede. In totaal liepen twaalf muziekcorp sen mede. Het aantal deelnemers kwam on geveer overeen met het aangekondigde aan tal en bedroeg ongeveer 18.000 man, die zich allen op de Turnplatz verzamelden en ge leidelijk de stad binnentrokken. Spoedig na negen uur arriveerde de kop van den stoet voor het gebouw van de vroe gere militaire academie. Te tien uur onge veer bereikte hij de Hauptplatz, welke in ongeveer veertig minuten gepasseerd werd. Intusschen waren in andere deelen van de stad de formaties van den Schutzbund op gemarcheerd. die de veiligheid en de orde bij de demonstratie der sociaal-democraten moesten verzekeren. In totaal waren onge veer 20.000 leden van den Schutzbund uit Weenen en omgeving naar Wiener-Neustadt gekomen. De Heimwehren trokken onmiddellijk na het bereiken van de Hauptplatz naar de Turnplatz terug. Hier werd een veldgods- dienstoefening gehouden en daaraan aan sluitend een herdenkingsfeest voor de ge vallenen in den wereldoorlog. Bij het klin ken van het lied „Ich hatt 'n Kameraden" gingen de vaandels neer. Vervolgens hield dr. Steidle een toespraak. Nadat de plechtigheid geëindigd was, volgde onmiddellijk de afmarsch der Heim wehren naar het station vanwaar onmid dellijk de terugreis werd aanvaard. De demonstratie der sociaal democraten Ongeveer tegelijk met het vertrek van de Heimwehren uit de binnenstad, begon de intocht der sociaal-democraten van af het hoofdstation. De orde werd op buitengewone wijze door de politie en de militairen ge handhaafd. Het aantal sociaal-democratische demonstranten was echter belangrijk min der, dan was aangekondigd. Terwijl in de socialistische pers was gesproken van onge veer honderdduizend man, kan het aantal deelnemers aan de sociaal-democratische demonstraties op ongeveer 35 a 36.000 ge schat worden. Aan het hoofd van den stoet liepen leden van den Schutzbund. Talrijke roode vlaggen werden medegevoerd. Van het balcon van het stadhuis hielden de leiders der sociaal-democratische partij toespraken tot de demonstranten. De arrestaties van communisten in Weenen WEENEN, 7 Oct. Naar wij nader ver nemen 'beloopt het getal der in verband met de demonstraties in Wiener-Neustadt te Weenen gearresteerde communisten 200. Een incident in Wiener Nenstadt WEENEN, 7 Oct. Tijdens de sociaal democratische demonstratie op het Haupt platz is een klein incident voorgevallen. Eenige communisten poogden toespraken te houden. Zij werden echter door gendarmen omringd en gearresteerd. Onder de gearres teerden bevonden zich 2 communisten uit Tsjecho-Slowakije. (Naar het Engelsch) 181 VI. De heer Randolph acht zich verplicht, de zaak bü de politie aan te geven Toen Mitchel en Barnes de brandvrije kel ders hadden verlaten, namen zij van elkaar afscheid. De eerste ging naar een juwelier, waar hij den robijn gaf om te zetten; ver volgens, zooals Barnes den volgenden dag in Wilson's rapport las, ging hij naar zijn club en des avonds met zijn aanstaande en haar zuster naar het bal. Den volgenden morgen was Mitchel nau welijks opgestaan of daar werd een be zoeker aangekondigd, die een paar minuten later binnentrad, zijn vriend Randolph. Mit chel ging met een hartelijk woord op hem toe en wilde hem de hand geven, toen tot zijn groote ontsteltenis Randolph weigerde, die aan te nemen. „Neem me niet kwalijk Mitchel maai* ik wilde eens ernstig spreken over de wedden schap die ik zoo dwaas ben geweest met je aan te gaan." „Wat is er dan?" DE STRIJD OM DE RADIO Zaterdagavond om zeven uur zou de heer Wolfgang Schwarz, redacteur van de „Vor- warts", voor de Berlijnsche radio een rede uitspreken over de vredesproblemen. Even na zes uur werd de heer Schwarz opgebeld met de mededeeling, dat de Rundfunk hem per auto zou laten afhalen Inderdaad verscheen even later voor het huis van den heer Schwarz een auto, waar hij niets kwaads vermoedend instapte. Nauwelijks had zich de auto in beweging gezet, of twee heeren, die in den auto zaten, trokken revolvers en verklaarden dat hem niets kwaads zou over komen, als hij zich rustig hield. Men wilde hem alleen maar verhinderen, zijn radiorede te houden. In snelle vaart reed de auto in Oostelijke richting de stad uit. Pas in Gross-Zeithen, op enkele uren afstands van Berlijn, stopte de auto. Intusschen verscheen om kwart voor zevenen in de studio van de Rundfunk een heer, die zich als Schwarz voorstelde. Men stelde hem het manuscript van de rede, dat altijd eenige dagen van tevoren ter controle moet worden ingeleverd ter hand. De man begon de rede van den heer Schwarz voor te lezen. Na enkele zinnen echter hield hij zich reeds niet meer aan het manuscript, maar begoi een pleidooi te houden voor deelneming aan de commu nistische volksstemming terzake de kruiser- Toevallig luisterde er niemand van de Rundfunk mee en zoo kwam het, dat men pas te laat bemerkte wat er gebeurd was- De pseudo-Schwarz had intusschen alle ge legenheid gehad, zich onopgemerkt te ver wijderen. BERLIJN, 8 October. (V. D.) Volgens be richten van Maandagochtendbladen heeft onmiddellijk na het bekend worden van de ontvoering door communisten van den re dacteur van de Vorwarts uit de radiostudio de afdeeling I. A. van het politiepresidium pogingen in het werk gesteld om vast te stel len wie aan de ontvoering deel genomen hadden en om den communistischen afge vaardigde te arresteeren. Zondagochtend werd bij den redacteur van de „Rote Fahne" een huiszoeking gehouden. De politie volgt zekere sporen waaromtrent voorloopig nog niets kan worden medege deeld. Men verondersteld, dat redacteur „114 had niet gedacht, dat je zóó ver zou gaan." „Hoe ver?" „Heb je dan de kranten niet gelezen?" „Neen, die lees ik in den laatsten tijd niet." „Laat ik er je dan een mogen voor lezen." „Goed, ik zal luisteren." Mitchel ging in een gemakkelijken stoel zitten. Randolph bleef, met zijn overjas aan, staan, haalde een courant uit den zak en begon: „Het onderzoek inzake de vrouw, die gis teren in een huis in de dertigste straat ver moord werd gevonden, wordt steeds voort gezet. De heer Barnes, de bekende politie agent, heeft verklaard, dat zij dezelfde was, aan wie in den trein van Boston de juwee- len zijn ontstolen. Hij had haar willen spre ken over die zaak en vond haar toen dood. Eigenaardig is, dat de naam der vrouw uit al haar kleedingstukken is weggeknipt, waar uit moet worden besloten, dat Rose Mitchel haar ware naam niet is. „De doctoren, die de lijkschouwing heb ben verricht, verklaren, dat de vrouw in haar slaap vermoord moet zijn; de gruwel daad is waarschijnlijk bedreven met een ge woon zakmes, maar toch zijn juist de voor naamste aderen doorgesneden. „De portier heeft belangrijke mededeelin- gen gedaan. Zij woonde daar nog slechts drie weken en had de vertrekken niet gehuurd, Schwarz de personen, die hem ontvoerd heb ben weer zal kunnen herkennen. Men houdt echter rekening met de mogelijkheid, dat de schuldigen evenals, indertijd de voornaamste daders van den overval in het strafgerecht van Moabit zich in het buitenland in veilig heid kunnen brengen. Naar van communis tische zijde aangekondigd werd zou Sculz Zondagmorgen voor een demonstratie spre ken. Daar de vergadering echter natuurlijk door de politie bewaakt werd is Schulz niet verschenen. DE LEIDING VAN HET CENTRUM OVER PROBLEMEN VAN DE DUITSCHE POLITIEK BERLIJN, 70 Opt. (V.D.) De leiding van het Centrum heeft Zondagmorgen zijn onderhandelingen voortgezet. Aan het slot van de zitting, die met een kleine pauze tot 's avonds geduurd heeft, werd het volgende ccmmuniqué opgesteld. In een conferentie van 2 dagen heeft het bestuur van de r\jk<- partij van het centrum zich bezig gehouden met de kwestie van de Duitsche politiek en de bijzondere doelpunten van de partij van het centrum. Over de fundamenteele houding van de partij inzake de volgende kwesties van buitenlandsche politiek heerscht over eenstemming. De wegen van de centrums partij worden hier door programma, tradi ties en verantwoordelijkheidsbewustzijn jegens het volk aangewezen. In dezen zin zal de partij zich met de oplossing van de a.s politiek-parlementaire werkzaamheden bezig houden. De conferentie wordt voortgezet op den partijdag te Dusseldorf op 8 s.- 9 December. EEN OUDE VROUW DOOR HAAR ZOON VERGIFTIGD Te Kunnem, bij Winzig, in het gebied van Woh'.au, stierf den 12den September van dit jaar de 75-jarige Frau Auguste Gleesner. Reeds destijds had de politie de verdenking opgevat, dat de oude vrouw vergiftigd was. Aanvankelijk bleef een onderzoek vruchteloos, doch Zondag j.l. werden de zoon van de overledene, Josef Gleesner, en zijn tweede vrouw, Emma Gleesner gearresteerd onder Vi .-denking, de oude vrouw te hebben vergif tigd. In het nauw gebracht, bekenden zij, dat zij sedert 15 Augustus mevrouw Gleesner strychnine in de boter, de melk, de koffie en andere levensmiddelen hadden toegediend. De beide gearresteerden werden naar Breslau overgebracht en opgesloten. AUTOBUS DOOR TREIN GEGREPriN Zeven dooden BERLIJN, 6 Oct. (V.D.) Op een overweg in de nabijheid van het dorp Michalovze in Tsjecho-Slowakije is een autobus door een goederentrein gegrepen en geheel vernield. Zeven personen werden gedood en achttien gewond. POINCARé HOUDT EEN NIET-POLITIEKE REDE PARIJS, 7 Oct. (V.D.) Minister-president Poincaré heeft Zondagmiddag te Metz aan een diner van den bond van Elzas-Lot- haringsche oorlogsvrijwilligers een rede ge houden, die ditmaal nu eens niet van poli- tieken aard was. Hij huldigde de vrijwilligers, die onder groote gevaren naar Frankrijk waren overgegaan en onder Fransche vlag hadden gevochten. Poincaré voegde er echter bij, dat het nooit in den zin van de Fransche regeering gelegen had om de Elzas-Lotha- ringers die tijdens (Jen oorlog in Duitschen dienst hadden gestaan, hiervan een verwijt te maken. GROOTE DIAMANT GEVONDEN LONDEN, 7 Oct. (V. D.) Een inboorling neeft in Darkly Westeen diamant gevonden ter grootte van een vogelei, wegende 2.82 ka raat. Dit is de grootste diamant ooit gevon den in alluviale gronden. Hij is verkocht aan een koopman te Kimberley, die verklaarde dat hij, in plaats van de 4500 p.st. die hij nu betaalde er 25000 p.st. zou hebben betaald als de diamant zuiver wit was geweset. N .Irtd Maarschalk Pilsoedski, wiens poging een groot Oostblok tegen Rusland en Duitschland te vormen, ondanks zijn lang verblijf in Roemenië mislukt is. maar had van de huurders, de familie Crom- stock, die in Europa verblijf houdt, een brief overgelegd, waaruit bleek, dat zij de kamers mocht betrekken, totdat ze elders eeh ge schikte woning zou hebben gevonden. De portier twijfelde niet aan de echtheid van den aanbevelingsbrief, maar een kennis van den heer Cromstock verklaart beslist, dat het schrift is nagebootst en de brief dus valsch. „Na nog een aantal verklaringen van wei nig belang is het onderzoek verdaagd. Blijk baar weet het gerecht volsterkt niet, in wel ke richting te onderzoeken. Een journalist heeft echter een nieuwtje aangebracht, dat misschien het begin van den af te wikkelen draad kan zijn; de gestolen juweelen name lijk zijn gevonden. Men weet, dat de heer Barnes zich in den trein bevond en bevel gaf de reizigers te doorzoeken, waaruit blijkt, dat de diefstal door twee personen moet zijn begaan, waarvan de een het pakket uit den trein heeft verwijderd en de ander het heeft opgevangen of aangenomen. De reporter heeft gisteren de geheele reis van New-Haven af gemaakt. „Hij heeft alle hotels bezocht, vragend of in de stad niet een verdacht persoon is op gemerkt. In een hotel, vijf minuten van het station, meende de loopjongen een man te hebben gezien, die er eenigszins gehaast uit zag. Hij kwam tegen den middag in het ho tel, schreef zijn naam in het vreemdelingen- boek, vroeg vooral zijn taschje goed te be- DE VLOOTOVEREENKOMST Scherpe critiek van Llyod George. Het Fransche ministerie van buitenland sche zaken heeft, naar de International News Service meldt, de juistheid érkend van de door de „Echo de Paris" gepubliceerde samenvatting van het Franseh-Engelsche vlootcompromis. In een artikel in de „Neue Freie Presse" n mt, naar V. D. meldt, Lloyd George deze overeenkomst het gevaarlijkste document van den laatsten tijd. Het belangrijkste van deze overeenkomst noemt hij de Engelsche oificieele erkenning van het Fransche stand punt inzake de militaire reserves, zooals dit standpunt door Paul Boncour in de voorbe reidende ontwapeningsconferentie te Genève is uiteengezet. Frankrijk en zijn geallieerden kunnen binnen enkele dagen meer dan acht millioen geoefende soldaten onder de wape nen roepen. Het is daarom geen wonder, dat I alië zich tegenover de overeenkomst onbe haaglijk voelt en dat Duitschland tegenover de Fransche bewering, dat de bezetting van het Rijnland noodzakelijk is ter verzekering van de Fransche veiligheid, zeer sceptisch gezind is. Wanneer het juist blijkt, dat de Engelsch-Fransche overeenkomst van de zijde van Engeland een clausule bevat, waarbij wordt beoogd bij alle besprekingen over de ontwapening de aanduiding van deze belangrijke reserves te verhinderen, dan is d" zaak van den vrede door de regeeringen van Frankrijk en Engeland wel overlegd eenvoudig verraden en prijsgegeven." MACDONALD WEER OP REIS Ramsay MacDonald, de leider der Adbei- derspartij, vertrok Zaterdag voor een poli tieke reis door Europa; hij gaat eerst naar eenen, waar hij een bespreking zal hebben met Oostenrijksche regeeringspersonen. Dan gaat de reis naar Praag, vervolgens naar Berlijn, waar MacDonald een rede zal houden tot de leden van den Duitschen Rijksdag. MacDonald zal op zijn reis vergezeld wor den door sir Oswald Mosley. KELLOGG GAAT IIEEN De Amerikaansche minister van buiten landsche zaken Kellogg heeft meegedeeld, dat hij zou aftreden aan het eind van het bewind van Coolidge. Kellogg legde uit, dat hij niet bedoelde te zeggen, dat hij onder alle omstandigheden zou weigeren langer dan Coolidge in functie te blijven. Hij bedoelde slechts te verklaren, dat het de gewoonte was van alle ministers en ambassadeurs af te treden aan het eind van het bewind, waaronder zij benoemd zijn. DE AUSTRALISCHE HAVENSTAKING De conferentie der vakvereenigingen van zeelieden en transportarbeiders heeft be sloten den raad van de politieke leiders, om het werk te hervatten, te vex-werpen, en den strijd op grondwettige wijze voort te zetten. De leiding van den strijd is thans in han den van den raad van actie, welke heden een bespreking zal houden. Werkwilligen die niet het voorschrift van de politie hadden opgevolgd om langs een bepaalden weg naar huis te gaan, werden door stakers overvallen. Een andere groep werkwilligen die wel den aangewezen weg had genomen, ontsnapte ternauwernood aan een overval. Te Adelaide zijn de georganiseerden weer aan het werk gegaan; zjj arbeiden er met werkwilligen. Te Melbourne is de toestand onveranderd. In weerwil van de bedreiging om schepen, waarop werkwilligen arbeiden, „black" (be smet) te verklaren hebben de werkzaam heden aan de kade te Sydney een vlot ver loop. Een socialist over de Encycliek „Rerum Novarum". In het jaarverslag van den Directeur van het Internationale Arbeidsbureau te Genéve over de werkzaamheden van het bureau over 1927, treffen we ook een afzonderlijk hoofdstuk aan over de sociale werkdadig- heid van de katholieke kerk. De onpartij dige en juiste waardeering heeft nog grooter waarde, daar de directeur van het arbeids bureau, Mr. Thomas, een bekend sociaal democraat is. We lezen daar: „Met belang stelling moeten wij de godsdienstige stroo mingen van den jongsten tijd beschouwen: wij moeten daar sympathiek tegenover staan, want zij zijn werkelijk bezield met een echt socialen geest. Hun macht wordt maar al te vaak onderschat en toch kan de internatio nale arbeidersorganisatie van die zijde on tegenzeglijk zee.r te waardeeren hulp en steun krijgen. Uit de Encycliek „Rerum No varum", is in den schoot der katholieke kerk een grootsche beweging geboren, die nog steeds onverminderd haar vruchtbare kracht toont. De katholieke priesters zijn werkelijk bezield met een geest, die uit geheel deze Encycliek spreekt, en zij doen hun best om het volk meer en meer te overtuigen van de groote sociale waarheden, die in deze En cycliek zijn neergelegd. Op de Provinciale Concilies der verschil- I lende kerkprovincies, in herderlijke brieven, bij het godsdienstonderricht, overal vindt men het richtsnoer, dat Leo XIII heeft aan gegeven over het rechtvaardig loon, over het recht van staking, over het bijleggen van geschillen, over de verplichtingen der arbeiders om solidair te zijn in het veieeni- gingsleven en over alles wat in echt chris- telijken geest in het belang der werknemers waren, ging daarna uit en is niet weergezien. De reporter vermoedde terstond, dat het achtergelaten taschje de gestolen juweelen zou bevatten; op zijn aangifte deed de po litie onderzoek en werd de tasch geopend. Er werd een etui van rood Russisch leer in gevonden, juweelen bevattende, zóó prachtig, dat de opgave der bestolene om trent de waarde als volstrekt niet overdreven moet worden beschouwd. Het is zoo goed als zeker, dat deze juweelen de gestolene zijn, want op het lint van het etui staat de naam Mitchel. Ongelukkig echter is er verder niet de minste aanwijziging over den dief zeiven. Alleen zegt de jongen van 't hotel dat hij zich den persoon zeer goed kan voorstellen en hem terstond zou herkennen. Hij heeft 'n beschrijving van hem gegeven, die aan de politie in alle groote steden is meegedeeld." Randolph hield met lezen op. „Wat zeg je daarvan^ Mitchel?" „Ja zie je, dat is nu juist de reden, waar om ik de kranten niet lees, die vervelende verhalen van diefstal en moord maken den hoofdschotel uit, dat alles was immers in tien regels te zeggen geweest." „Dus," zei Randolph, „kan die zaak je eigenlijk niets schelen?" „Waarom zou die mij iets kunnen schelen?" Randolph werd boos: „Dat is nog al duide lijk, waarom die zaak je aangaat. Wie een beetje gezond verstand heeft en iets van de weddenschap weet, begrijpt, dat jij er de hand in hebt gehad." is. Te midden van de sociale omwentelingen van den laatsten tijd, te midden van de economische strijdvragen tijdens en na den oorlog, er mocht gebeuren wat wilde, de katholieke geestelijkheid kon kalm en ge rust zijn, zij behoefde slechts de leer van Rerum Novarum zuiver te bewaren en in toepassing te brengen. Met vernieuwde kracht keeren de Bis schoppen zich thans nog tegen de leer en de verderfelijke gevolgen van het Libera lisme." De strijd tegen God. t In de cultureele afdeeling van den Cen- tralen Raad der Russische Vakvereenigingen heeft een conferentie pdaats gehad met de leiders van het Centraal-comité, waarbij ook ter sprake kwam de manier, waarop de strijd tegen den godsdienst met het meeste resul taat gevoerd kon worden. Uit het verslag dat de voorzitter van de Vrijdenkers-ver- eeniging „Zonder God" uitbracht (Prawda 2—9—28) bleek duidelijk, dat deze vereeni- ging alleen niet in staat was om de gods dienstige stroomingen onder het volk te kunnen keeren. Men doet alle mogelijke moeite om den invloed van den godsdienst op het volk zooveel mogelijk te fnuiken, maar de geloovigen blijven niet in de catacomben. Er wordt op het oogenblik een vloedgolf van godsdienstige boeken, brochu res en geschriften over Rusland verspreid. Er zijn godsdienstige tijdschriften, die meer dan 10.000 abonné's hebben. Een bundel geestelijke liederen beleefde in korten tijd reeds den tienden druk ten getale van 25.000 exemplaren. Er worden overal ver gaderingen en lezingen gehouden, die alleen ten doel hebben het godsdienstig bewust zijn onder het volk levendig te houden. Het aantal kerken en kapellen neemt steeds toe, terwijl de godsdienstige vereeni- gingen en organisaties groeien, tegen iedere verdrukking in. In het gouvernement Wo- ronijesch alleen reeds werden 113 vereeni- gingen met een kerkelijk of godsdienstig karakter opgericht. Deze vereenigingen doen alle mogelijke moeite om de leer van Marx zelfs met Bolsjewistische argumenten en leuzen te bestrijden. Zoo schreven zij zelfs op een grafsteen het bekende devies der Bolsjewiki: „Proletariërs van alle landen vereenigt u" maar dan onder het kruis, want in het kruis alleen ligt ons heil en onze verlossing. De missie in Siberië Dr. Piotrowsky O.F.M., zond ons het vol gende bericht over de Missie in Siberië: Heel het uitgestrekt gebied van den Stil len Oceaan tot het Oeral-gebergte is ver deeld in twee vicariaten en het bisdom Wladiwostock. Het eerste Vicariaat aan deze zijde van het Baikall-meer strekt zich van daar uit tot aan het Oeral-gebergte; het wordt bestuurd door Mgr. Gronski, die in Tomsk zijn residentie heeft. In dit Vicariaat zijn tien priesters, maar vijf hunner zitten in de gevangenis. Het tweede, het Transbaikalische Vica riaat, wordt geadministreerd door Mgr. Pio trowsky, die in Karbin resideert. In het ge bied, dat onder zijn rechtsmacht valt, zijn twee missionarissen, maar een hunner is gevangen genomen. Het bisdom Wladiwo stock omvat de twee districten die aan den Stillen Oceaan gelegen ajjn. De Bisschop Mgr. Carlo Silvorsky, is tevens ook Aposto lisch Administrator van Karbin, maar de huidige toestand geeft hem geen gelegenheid om zijn rechtsmacht uit te oefenen: daarom heeft hij P. Piotrowsky tot vicaris-generaal over die streek benoemd. De totale bevol king bedraagt in dit gebied 12 millioen zie len. waarvan 80.000 katholieken. Toen Lithauen en Polen na den oorlog hun vroegere zelfstandigheid teruggekregen hebben, hebben heel veel Polen en Lithauers Siberië verlaten om naar hun vaderland te rug te keeren. tengevolge waarvan het aan tal katholieken in Siberië aanmerkelijk ge daald is. Tot voor korten tijd meende men dat de Polen de eerste katholieken in Siberië waren die dan na de verdeeling van Polen in 1772 naar dit verschrikkelijke oord verbannen werden. Maar thans is komen vast te staan dat er reeds in het jaar 1665 een katholiek in Siberië gewoond heeft, met nanje Nice- forus Cernhowsky. De presidentschapsverkiezingen in de Ver. Staten. De religieuze zijde van het vraagstuk Het verbond van unitarische geestelijken nam op een vergadering te Deerfeld volgende resolutie aan: Geen candidaat voor een openbaar ambt, dat het Amerikaansche volk te voorzien heeft, mag met het oog op dit ambt wegens zijne bezondere religieuze be kentenis in aanmerking komen of afgewezen worden. Daardoor werd de meening van een lid dezer kerk gelogenstraft dat zich tegen de verkiezing van een katholiek tot president uitgesproken had. Daarentegen nam de nationale vereeni- ging van luthersche uitgevers een resolutie aan. waarin verklaard wordt, dat de trouw heid die een geloovig katholiek volgens de leer zijner kerk aan een vreemden souve- rein verschuldjgd is, waarmede ook de su prematie in wereldlijke aangelegenheden gemoeid is, strijdig is met de belangen van het land. In dit interessant document wordt tevens gezegd. dat, indien de strijd een zuiver politieke was. de kerkelijke organen zich daarmede niet konden be moeien. Indien het een aangelegenheid was, die den persoonlijken godsdienst van den candidaat raakte, dan zou het tegen den geest der constitutie zijn een man wegens zijn godsdienstige gezindheid met vooroor- deelen te behandelen. De toestand js echter van geheel bijzonderen aard, omdatwie ka tholieke leer en grondbeginselen onvereenig- baar zijn met de grondbeginselen onzer con stitutie omtrent de scheiding van kerk en staat. De oppositie dezer kerk tegen de verdraag zaamheid van den staat tegenover andere dan den katholieken godsdienst, de misken- „Denk je nu werkelijk, dat ik het heb ge daan, een moord nog wel?" „Mijn hemel, ik weet er niets van, ik heb je altijd volkomen vertrouwd zoolang ik je ken en hoog geacht, maar nu „Wat nu?" „Nu weet ik niet, wat ervan te denken, maar de schijn is toch erg tegen je, je wedt een misdrijf te zullen begaan, ik dacht na tuurlijk aan een onschuldige grap, maar daar wordt een paar uur later een vrouw bestolen en den volgenden dag wordt dezelfde vrouw vermoord gevonden. Jij moet, zooals ik be slist heb vernomen, op 't oogenblik, dat de moord is geschied, daar in huis zijn geweest en je naam stond op de doos, waarin de ge stolen juweelen zijn gevonden." Mijn naam? Ja maar ook de naam van de vrouw". „Ja dat is waar, gelukkig, dat kan gijn. Maar ik ben er heelemaal van in de war, en ben nu hier gekomen, om je te verzoeken mij te verzekeren, dat je aan dat alles on schuldig bent." „Dan zul je me toch niet gelooven." „Dus je weigert? Je verklaart niet, dat je onschuldig bent? Daarin ligt toch een be kentenis van schuld." „Volstrekt niet. Ik beweer volstrekt niet, dat ik het heb gedaan en ik begrijp niet, dat je 't gelooft. Maar weet je nog wat ik je heb gezegd, 's nachts in der. trein, als je bi) me zou komen, en mij vragen of ik dit of dat misdrijf had begaan?" DINSDAG 9 OCTOBER HILVERSUM 1071 M. - 12.302.00 Lunch muziek door het Trio Sjouwerman. 3«o°4»oo Knigles door Mevr. de Leeuw v. Rees. 6.007.30 Dinermuziek door Vet Kwartet Rentmeester. 7*3°7-45 Causerie over den cursus leerbewerking door C. Schaake-Ver ko zen. 8.008.35 Boekbespreking door Joh. Koning. 8.3510.05 Concert van gewijde muziek i. d. Zen dingskapel te A'dam. Jo v. Yzer-Vincent :s opraan. L. y. Tulder tenor. F. Hasselaar orgel. Willem Hespe s «t capella koor. 10.05 Persber. 1.15—-n.oo Concert door het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. Zeiler en Ziehrer. Oude walsen en Operettemuziek. HUIZEN 340,9 M. Na 6 uur 1870 M. (K.R.O.-wt- zendingen) 12.30—1.30 Lunchmuziek door het K.R.O.-trio. 5.306.30 Gramofoonmuziek. 6.30— 7.00 Esperantoles. 8.008.30 Spr. H. Brouwer, voorz. v. h. Utrechtsche Diocesanè Werkliedenverb. Waarin onze kracht gelegen is. 8.30 Concert in Ryen. J. Heerkens, zang. De Hartnorre „Vlijt en Eendracht** dir. F. J. Melzer. Dameszangver. v. d. R. K. Vrouwen bond, dir. C. Kroes, F. J. Melzer, clarinet. Spr. L. J. Uijtendaal Rijen en zijn industrie. Mannenzang- ver. „Euterpe". Dir. I. Heerkens. DA VEN TRY 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. Trio en Pb* Wright, alt. 1.202.20 O rkestconcert. 2.45 Be richten. 2.50 Voor de scholen. 3-20 Miniatuur- concert. 3.35 Muziekles. 3.50 Muziek. 3.55 Fransche les. 4.20 Orkestconcert. 4.35 Voor de scholen. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje* 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 6.50 Muziek 7.05 Liederen van Schubert voor sopraan. 7-20 Discussie tusschen Miss E. Wilkinson M. P. en Mr. Thoday Should women be paid as much as men? 7.35 Muziek. 7.45 Lezing The Brontes. 8.05 Con cert. De militaire kapel O. Kavann, alt. S. Northcote, tenor (8.208.50 Lezing America to day). 9.20 Nieuwsber. 9.35 Muziekles. 9.55 Nieuwsber. 10.00 „Air raids". Optreden van Albert de Courville en Padbury's Cosmo Club Six. 11.0012.20 Dans muziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.05—5*05 Orkestconcert. 9.05 11.20 Thaïs, opera van Massenet. Orkest, koor en H. H. Cousino en Capitaine v. a. opera. LANGENBERG 469 M. 11.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.055.50 Orkest- concert. 7.30 Causerie Wagner's. 7.50 „Die Walkure" (2), van Rich. Wagner. 9.50 Sluiten. ZEESEN (KONIGSWUSTERHAUSEN) 12.50 M. 11.204.20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen. '.20 Gevarieerd concert. 8.20 Moderne muziek. P. Höffer, piano. Th. Petzko- Schubert, viool. 9.05 Lezing Der Koblenzer Tagung. HAMBURG 395 M. 3.35 Kamermuziek. 5.15 Or- kestc ncert. 5.45 „Die Walkure", opera in 3 acten van Rich. Wagner. Daarna dansmuziek. BRUSSEL 409 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trio concert. 8.3510.35 Orkestconcert. ning van het Individueel oordeel in zake ge wetens - en godsdienstvrijheid en den plicht dien de staat zou hebben slechts den katho lieken godsdienst te verdedigen nopen de kerkelijke organen en toe den lezers juiste inlichtingen te verschaffen over de houding der katholieke kerk tegenover het gezag der wereldlijke regeering en bijzonder tegenover de vrijheden, welke onze constitutie waar borgt. Onze kerkelijke organen behoeven in tusschen de lezers niet in te lichten om trent de manier, waarop zij stemmen moe ten, maar moeten dat aan het persoonlijk oordeel overlaten. Gedurende de maand October bevindt zich in het museum der Koninklijke Vereeniging „Koloniaal Instituut", Linnaeusstraat 2, Am sterdam, een uitstalling, betrekking hebbend op de nationale radio-telegrafische verbin ding van Nederland met Nederlandseh-Indië. Een aantal statistieken op moderne, aan trekkelijke wijze vervaardigd, geeft den be zoekers een indruk van de groote ontwikke ling, welke dat verkeer den allerlaatsten tijd doorgemaakt heeft, een duidelijk beeld wordt er gegeven van de verhouding tusschen het aantal woorden per radio en per kabel over geseind. Verschillende kaarten demonstreeren de plaats, welke NederlandIndië in het we- reld-radioverkeer inneemt, zoomede welke radioverbindingen binnen het gebied van den Nederlandschen Oost-Indischen Archi pel mogelijk zijn. Eene uit twee halfronden bestaande we reldkaart, waarb" Kootwijk de Noordpool vormt, geeft op merkwaardige wijze een in druk van de beteekenis van dat Nederland- sche radiostation. Groote aantrekkelijkheid heeft de demon stratie van den weg, welke een radio-tele gram aflegt van het oogenblik, dat het te Amsterdam aan het loket wordt aangeboden tot dat van afleveren te Bandoeng en om gekeerd. Imitaties van de daarbij in gebruik zijnde toestellen, alsmede een viertal aqua rellen van de radio-stations maken het door hun onderling verband den toeschouwer ge makkelijk, zich in den gang van zaken in het algemeen en 'an het doel der toestellen el" afzonderlijk, op de hoogte te stellen. DE OPMARSCH DER „HEIMATWEHREN" Mgr. Seipel: „Al zijt gij van alle goede geesten verlaten, ik blijf bij a." Er was een oogenblik stilte. Randolph zag nu rechts, dan links, hij ging zitten en stond weer op, liep naar de deur en kwam terug. „Maar Randolph vroeg Mitchell, hem mee warig aanziende, „ben je zoo vast van mijn schuld overtuigd?" „Ja, neen, ja, ik moet het wel gelooven." „Welnu, ga dan naar de politie en vertel alles, wat je er van weet." „Ja eerlijk gezegd, acht ik het mijn plicht, dat te doen, maar het scheen mij verschrik kelijk, mijn vriend aan 't gerecht over te le veren, daarom kom ik je eerst waarschu wen." „Ik ben blij, dat je me nog vriend noemt, maar weet je, wat je dan doet, ga naar mijnheer Barnes en vertel hem 't geval." „Maar dat is toch 't zelfde, als je aan do de politie overleveren?" „Neen, mijnheer Barnes is geen politie, hij is particulier detective. Maar als je hem de zaak hebt uitgelegd, zal je geweten toch wel niet meer bezwaard zijn, je hoeft er dan verder niemand over te spreken, 't Onder zoek van duistere zaken is hem wel toever trouwd, dunkt je niet?* „Ja zeker, ik geloof, dat dan de zaak gauw opgehelderd zal zijn en ik ben biy, dat je zulk een duidelijk bewijs van je onschuld geeft. Wat zal hij opkijken." (Wordt vervolgd J.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5