Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws BLADZIJDE 2 Gasten op het Loo De Gemeente-secretaris van Halsteren gehandhaafd Ned. Bond van gemeente-ambtenaren Een huldeblijk aan Sjef van Dongen Een onhoudbare toestand? Een Vredespaleis - jubileum Mutaties bij Het Loo UIT ONZE OOST De beleefde vluchteling Een moord om... twee centen KUNST EN KENNIS Triomfen van de „Schola N.V. Italiaansche Opera Roald Amundsen herdacht Een lepra-onderzoek In een diepe kolk geraakt en verdronken Een jongen door een agent doodgeschoten Vierhonderd sollicitanten voor één vacature Over den kop geslagen Ernstig aan het gelaat gewond Credietenzwendel Onverbeterlijk Felle brand te Sneek Overreden en gedood Een Fransche hulde voor Aalsmeer en de K. L. M. Brand in de ruimen van het s.s. „Amstelland" De arrestatie van Lieberman Het onderwijs in eerste hulp bij ongelukken Cantorum" met Hubert Cuypers te Keulen Nederland in den vreemde Een kranige daad Het einde van den smokkelaar Een brandstichter Ontsporing van een goederenwagon Brand in een stucadoors- werkplaats te Amsterdam Als gasten van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins logeeren op het Loo de neef van de Koningin, prins Carl zu Bent- heim und Stetnfurt en zijn eehtgenoote. Gelijk indertijd is gemeld, hadden Ged. Staten van Noord-Brabant het besluit van den gemeenteraad van Halsteren om den heer van Hoek in zijn hoedanigheid van secretaris der gemeente niet meer te hand haven, niet goedgekeurd. Hierop is de raad in hooger beroep gegaan bij de Kroon. Thans heeft de Kroon het hooger beroep van den gemeenteraad ongegrond verklaard, zoodat de heer van Hoek, als sec-etaris blijft gehandhaafd. Na eiken cursus wordt door den docent en een daartoe aangewezen examinator een examen afgenomen. Zij, die tenslotte blijken met goed gevolg ook den tweeden herha lingscursus gevolgd te hebben, krijgen het bondsdiploma en het bonds-insigne. Ter verzekering, dat de bezitters van diploma en insigne de noodige bekwaamheid behouden hebben, wordt voor hen elk jaar de gelegenheid opengesteld om zich te onder werpen aan een herexamen. Indien dit gunstig uitvalt, kunnen zij een onderschei ding krijgen, die onder aan het? insigne be vestigd kan worden en twee jaren geldig blijft. Diploma, onderscheiding en insigne dragen alle het jaartal, waarin zij werden uitgereikt, ze worden geregistreerd in het Centraal Bureau van het Oranje Kruis. De regeling van de cursussen wordt, met in achtneming van wat is vastgesteld, overge laten aan de plaatselijke vereenigingen. De bovengenoemde nationale of provinciale ver eenigingen alleen al hebben reeds in meer dan 1000 gemeenten afdeelingen. Onder presidium van den heer D. Fon- kert, gemeente-ontvanger van Oud-Beyer- land, vergaderde de afdeeling Zuid-Holland van den Ned. Bon van gemeente-ambtena ren in de Twee Steden, te Den Haag. In zijn openingswoord heette de voorzit ter welkom de afgevaardigden van de nieuw opgerichte onderafdeeling Hillegersberg en Omstreken en wees hij op het feit, dat het getal leden der afdeeling in de laatste maanden tot 830 opliep. Vastgesteld werd de door den penning meester den heer A. P. Tolk te Alphen a. d. Rijn overgelegde rekening over 1927. Voorts*1 werd de begrooting over 1929 vastgesteld. Na afloop van de vergadering hield de heer D. B. Gohres, administrateur ter se cretarie van Rotterdam, een lezing over de in de kieswet, de gemeentewet en de pro vinciale wet aangebrachte wijzigingen. Op deze lezing volgde een gedachtenwisseling. De vergadering was druk bezocht. Een voordracht te Glasgow over de Zuiderzeewerken. Ter gelegenheid van het onlangs te Glas gow gehouden congres van de British Asso ciation for the advancement of Science heeft de heer Ir. J. W. Thierry, Hoofdin genieur by de Zuiderzeewerken voor de ver- eeniging „Nederland in den vreemde" inde section „G." (Engineering) een voordracht gehouden over de droogmaking den Zui derzee. De voordracht welke, met het oog op de belangrijkheid van het onderwerp, aan het hoofd van de reeks technische voordrachten op het programma was geplaatst, had groot succes. De vertooning van de lantaarn plaatjes, voorstellende de portretten van dr. Ir. C. Lely en dr. ir. Wertman verwekte spontane byvalsbetuigingen. De voordracht is gepublioeerd in het tijdschrift „Enginee ring" n. 3269. Dr. C. A. Duyvis, tot vóór eenigen tyd di recteur van het gasthuis te Vlissingen; thans te Den Haag wonende, heeft aan het ge meentebestuur van Vlissingen een rapport over het gasthuis uitgebracht, waarvan de conclusie luidt, dat de toestand niet meer houdbaar is. Daar verbetering van de tegen woordige inrichting onmogelijk is, meent de rapporteur, dat moet worden overgegaan tot het bouwen van een op eenvoudige leest ge schoeid nieuw ziekenhuis op het daarvoor reeds beschikbare terrein. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat Andrew Carnegie de acte onderteekende, waarby hy naar de hem genoemde stichting in het leven riep en deze begiftigde met een bedrag van anderhalf millioen dollars tot het oprichten van een Vredespaleis. Naar aanleiding daarvan zijn hedenmiddag eenige honderden leerlingen uit de hoogste klasse van gymnasia, lycea en middelbare scholen te 's-Gravenhage, door het bestuur dier stichting in de gelegenheid gesteld het ge bouw te bezichtigen. De bibliothecaris, dr. Jacob ter Meulen, heeft een inleiding gehouden over de tot standkoming der stichting, den persoon van Carnegie en het werk van den eersten presi dent van het bestuur der Stichting, jhr. mr. A. P. C. van Kamebeek. Daarna heeft dr. van Raalte een uiteen zetting gegeven van den arbeid der beide Hoven, in het Vredespaleis gevestigd, het Hof van Arbitrage en het Permanent Hof van Internationale Justitie. De afdeeling „Waalwyk e. o." van de Ne- derlandsche Kynologenclub heeft gemeend hun geboren plaatsgenoot Sjef van Dongen niet beter te kunnen huldigen, dan hem op de tentoonstelling van 7 October een echten poolhond ten geschenke te geven, zy heeft daarvoor aangekocht de Samoyeed-teef „Duinrands Drottering" uit de kennel „Von Reckleben" eigenaar de heer De Wilde te Apeldoorn. Naar wy vernemen, zal de heer G. E. H. Tutein Nolthenius, opperhoutvester van het Kroondomein Het Loo met het einde van dit jaar zijn ontslag nemen als zoodanig, terwyi als zijn opvolger genoemd wordt de heer Jhr. A. J. B. Suchtelen van de Haere, in tendant van het Kon. Paleis en Domein het Loo, die den beide functies in zich zal ver eenigen. In Juli j.l. ontsnapte uit het kantoor van den hoofddjaksa te Soerabaja een Chinee- sche arrestant, die voor een verhoor daar heen was overgebracht uit 's lands gevange nis, waar hij preventieve hechtenis onder ging. Niettegenstaande verschillende pogin gen tot opsporing, bleef de ontvluchte gevan gene onvindbaar, aldus het „Soer. Höld." Dezer dagen nu kreeg de onder-directeur van de gevangenis, de heer Bosz, een prent briefkaart van hem uit Sjanghai. De ont snapte schreef zeer beleefd in het Engelsch, dat hij via Canton veilig in Sjanghai was aangeland; dat hy er nog eenige dagen dacht te biyven om vervolgens naar Canton te vertrekken; hy zou worden opgeleid tot officier in het nationalistische leger; en dat hy vriendeiyk bedankte voor de steeds on dervonden goede behandeling in de gevan genis Ook een gevangene met wien hy destijds samenwerkte op het kantoor van den boekhouder van de gevangenis ontving een ansichtkaartje met ongeveer soortge lijken inhoud. Bovendien wérd daarin nog verzocht de hartelijke groeten te doen aan den boekhouder! Ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin op 31 Augustus is gratie dan wel remissie van straf verleend aan som mige gevangenen, die zich door voortdurend goed gedrag tijdens hunne opsluiting, deze gunst waardig hadden gemaakt. Eenige van deze gegratieerden, Sumatra- nen van geboorte, had men, in afwachting van hunne afzending naar de negorijen waar zy thuis hoorden, ondergebracht in een daarvoor bestemd verblijf in het politie bureau te Priok. Daar kregen twee van deze lieden het met elkaar aan den stok. Het ging om een bedrag van 2 centen. Van woorden kwam het tot daden. Voordat men dit kon beletten, had de een zyn mes getrokken, waarmee hy den ander doode- lijk verwondde. Zieltogend werd het slachtoffer naar den havenarts vervoerd. Hü oveïleed nog tijdens het transport. De moordenaar liet zich gewillig arresteeren. in de kerkmuziek op de eerste plaats de menschen te bevredigen. De groote kunstenaars uit die dagen be seften wel hoe ontoereikend een dergelijke kerkmuziek was zoo noemt Beethoven den a-cappella-stijl den eenig-waardigen vorm der kerkmuziek en keert Mozart in zijn levensavond met een Requiem terug tot de oude kerkmuzikale polyphonie maar deze kunstenaars waren machteloos tegenover de tydsstroomingen. Ten voordeele van het Weensche klas- sicisme voerde de spreker aan het hooge artistieke peil, waarop het staat,, de ethi sche waarde ervan, waardoor het toch bo ven de alledaagschheid zich verheft, en de latere ontwikkeling in meer liturgischen geest. Als een onschatbare verdienste van de Weensche school moet worden aange merkt, dat zy met haar vormbegrip een architectoniek der muziek in het leven riep. Het was de bedoeling, dat de vergade ring inzake de stellingneming tegenover de Weensche klassieke richting in de kerk muziek een uitspraak zou doen. De conclu sie van den spreker, welke neerkwam op een „tolereeren, niet propageeren", lokte een levendig debat uit. Ten slotte werd overeenstemming verkregen op een motie van Mgr. Griesbacher, waarmee de Caci- lienverein zich trouw verklaart aan de doelstellingen van haar stichters, óók in zake de kwestie van de toelaatbaarheid der Weensche klassici in de kerken. Aan de bijeenkomsten ging dageiyks een gezongen H. Mis in den Keulschen dom vooraf, aan welke plechtigheden natuurlijk uit kerkmuzikaal oogpunt zooveel mogeiyk luister werd bijgezet. Dinsdag, toen de kardinaal-aartsbisschop celebreerde, werd de mis „Vidi Speciosam" van Da Vittoria uitgevoerd. Woensdag ging de mis „In honorem S. Caeciliae" van onzen landgenoot Hubert Cuypers, die daarvoor speciaal met zyn Schola uit Amsterdam gekomen was. De „Köln. Volksztg." is over de „in vortrag und Klang gleich treffliche Afführung" goed te spreken en roemt vooral het zingen der koralen, waarmee den avond tevoren in de groote concertzaal van de „Pressa" reeds een overtuigend suc ces was behaald. Op den laatsten dag werd een Requiem uitgevoerd van den Keulschen componist Heinrich Lehmacher door het domkoor uit Aken onder Rechmann. De Directie der N.V. Italiaansche Opera deelt ons mede, dat nu het geheele orkest compleet is. Geëngageerd zijn de volgende heeren: le Concertmeester: L. W. de Ruyter 2e concertmeester: Fr. Lupgens; le Violen: J. E. Fresco, S. Juliard, Joh. Kleevens, J- Marines, J. Siestrop, B. v. d. Bergh, C. J. Wiegerink, J. van Os, S. v. Leeuwen, Maag denburg; 2e violen: J J. v. Vliet, J. Prinsen- berg, A. Fehrenbach, H. Wagenaar, D. Mah ler, de Jager; viola: Th. Henkei, J. Sjou werman, R. J. v. Rooijen, Blitz; violoncello: L. J. Kippel, Ph. Vlessing, G. Wisse, Hen driks; contre-basso: E. Blatter, P. J. v- Gent, J. C. v. d. Linden, Patto; fluiten: E. W. H. Elsman, J. A. Schweitzer, Beck; ho- boen; W. G. Vonk, A. v. Dongen, v. d. Lek; Clarinettien: P. Rosman, M. A. v. Steenwijk, J. J. v. Vliet; Fagotten: W, Waisvisz, W. v. Roon; Hoorns: H. L. Eichler, E. Huyer, G. Doorenleijers, A. J. Harman; Trom petten: R. Kreutzberg, W. Ste-farius, P. v. d. Straaten Trombones: J. v. Roon, P. H. Koenders, G. J. J. Gier; Tuba: Verhoef; Harp: G. Rigoni; Pauken: G, A. F. Meijer; Slagwerk: A. C. Kranenburg, S. Bing. Voor het orkest op het tooneel zyn geënga geerd de heeren: Hinrichs, Kareis, v. Draa- ne; Trompetten: Jochems, Grood, v. d. Spek: Trombones; Kreller: Tuba. Voor het bezetten der vacatures en de nieuwe plaatsen is een proefspel gehouden tegenover een examen-commissie bestaande uit de heeren Bart Verhallen, Leeraar Kon. Conservatorium, A. Poth en Jaap Stotyn, bekende leden van het Residentieorkest en Maestro Cesare Brenna der Italiaansche Opera. In „Nature" van 6 October wijdt dr. Hugh Robert Mill, geograaf en meteoroloog een artikel aan Roald Amundsen. Er zijn van Mill's hand eenige geschriften ver schenen over de Zuidpool en over Shackle- ton, het is begrypelijk, dat hij zich geroe pen voelde den Noorschen poolvaarder te herdenken. Reden om veel te vermelden uit dit In Memoi;iam is er niet na de uitgebreide mededeelingen. die over Amundsen's leven en streven en het vele en grootsche, dat hy wist te bereiken in de bladen hebben gestaan. Slechts een enkele bijzonderheid moge hier nog worden vermeld. Het in 1909 bekend geworden feit, dat Peary de Noordpool had bereikt, bracht Amundsen een teleurstelling. Doch zijn be langstelling richtte zich toen dadeiyk naar een ander doel. Shackleton, terug van zyn expeditie naar het Zuidpoolgebied, in de jaren 1907 tot 1909, waarby hij doordrong tot een breedte van 88 gr. 23 minuten, hield in dat jaar lezingen te Oslo en Amundsen was onder zyn gehoor. Lady Shackleton heeft later medegedeeld, dat zy op een moment, toen haar echtgenoot in een cli max van welsprekendheid een vers van Robert Service citeerde over „den roep van de wildernis", in Amundsen's oogen een wonderiyk licht zag en zij was er van over tuigd, dat Amundsen op dit oogenblik het vizioen had zichzelf te zien aan de Zuid pool. Maar hy hield het stil voor zich. „Door zijn laatste boek" aldus eindigt dr. Mill het artikel „was het ons vergund meer van zijn innerlijk leven te leeren ken nen dan van dat van andere onderzoekers; wat er aan menscheiyke zwakheid uit de bladen van dat boek te voorschyn treedt, mag niet ontluisteren de grootheid van zyn souvereine vooruitziendheid, van zyn geest kracht en zyn slagerf." Wolff meldt d.d. 5 Oct. uit Riga, dat de bekende lepra-onderzoeker prof. generaal Snikers, chef van den militairen gezond heidsdienst, den ter dood veroordeelden moordenaar Kirsteyn met leprabacillen zal infecteeren om de tot nu toe onopgeloste vraag der leprabesmetting tot klaarheid te brengen. Kirsteyn zal op eigen verzoek op deze voorwaarde genade worden verleend. Een dergelyk experiment is tot dusverre slechts éénmaal toegepast en wel door prof. Arning, doch er waren toen geen juiste resultaten te bereiken, omdat de toenmaals geïnfecteerde misdadiger tot een familie be hoorde, waarin reeds lepra was voorgeko men. Prof. Snikers gelooft, dat hy Kirsteyn in het leven kan behouden. Te IJsselmonde is het 3-jarig dochtertje van den heer De Jong in een achter de woning zich bevindende diepe kolk ge raakt. Niettegenstaande drie doctoren kunstma tige ademhaling hebben toegepast, is het hun niet mogen gelukken de levensgeesten weer op te wekken. Te 's Gravenhage is op den Zuid West buitensingel, nabij de Westerstraat, een on geveer 17-jarige jongen door een agent van politie doodgeschoten. Uit een café daar gelegen, kwamen jon gens, die ruzie hadden. Daarop heeft een vrouw de politie ge waarschuwd, die tusschenbeide kwam. Het slachtoffer van het geval kwam toen zyn makers te hulp en gaf den agent een klap in diens gezicht. Hoewel de agenten met z'n drieën waren, trok de geslagen agent zijn revolver en schoot tweemaal op den jongen, die op slag dood was, aldus het Haagsch Pers bureau. Het publiek wilde den agent te lijf, doch deze kon zich tijdig terugtrekken. De jongen woondde in de Zorgvlietstraat. De Crt. het N.v.d.D. geeft omtrent het gebeurde de volgende lezing: Zaterdagavond omstreeks tien uur kwam een meisje van den grondwerker S. uit de Teellustlaan huilend op het politieppsthuis aan het Westeinde bij de Lóosduinsche brug te Den Haag en vertelde aan de dienstdoen de agenten, dat haar vader dronken was en haar moeder mishandelde. Een paar agen ten gingen met het kind mede naar het huis en slaagden er in den man te kalmeeren, waarop zy weder weggingen. Nauwelijks een half uur later verscheen op het politiepost huis de vrouw van den grondwerker opnieuw en klaagde dat haar man weer geweldig te keer ging, haar mishandelde en een mes had genomen om daarmede den zoon, die nog van zijn werk moest komen, op te wach ten en te lijf te gaan. Voor de tweede maal begaven zich een paar agenten naar het huis van den grondwerker, waarvoor intus- schen' een volksoploop was ontstaan. De grondwerker bevond zich ditmaal buitens huis. Door rustig op te treden slaagde men er in den man tot kalmte te brengen en in huis te krijgen. Maar nauwelijks was hij binnen of hy vloog weer naar kuiten en wilde nu de agenten te lijf. Deze vonden het thans welletjes en bevalen hem mee te gaan naar het politieposthuis. Twee agenten grepen den dronken man vast en wilden hem zoo onder grooten toeloop van nieuws gierigen opbrengen. Op dit moment trad een vriend van den grondwerker, de 19-jarige schoorsteenveger, H. Brand, wonende aan den N.W. Buitensingel, naar voren en trachtte den arrestant uit de handen der agenten te trekken. Deze wisten dit echter te belemmeren en den grondwerker mee te nemen. Een derde agent dekte de achterhoede en een vierde bleef achter om Brand tegen te houden en tevens de rijwielen van zijn drie collega's, die zij achter moesten laten, te bewaken. Uit woede, dat hij er niet in geslaagd was zijn kameraad te bevrijden, wilde de schoor steenveger, nu op den achtergebleven agent afgaan, die reeds in zyn bewegingen belem merd door de fietsen, zich nu niet in een bepaald aangename situatie bevond. Deze rumoerige omgeving, in een Zaterdagavond stemming, behoort n.l. niet tot de gemakke lijkste. Dat moesten jullie mij eens lappen, zei de woedende schoorsteenveger tegen den agent en op hetzelfde moment liep hij op dezen toe. Een in de buurt woonachtige juf frouw wist echter den man opzij te duwen, onder den uitroep: Dat is laf, zoo dien man aan te vallen! In plaats van zich te verwijderen, tracht te Brand nu langs de juffrouw te dringen. Op den agent toeloopend gaf hij dezen plotseling zulk een ontzettenden vuistslag op zijn linkeroog, dat de man bijna neerstortte. De slag was zoo aangekomen, dat 't oog direct hevig opzette. De aanvaller liep even terug, keerde direct daarop weder 'om en wilde voor de tweede maal den agent aan vallen. Deze was genoodzaakt d* fietsen neer te gooien en ter zelfverdediging zijn revolver te trekken. Toen Brand den twee den vuistslag wilde toebrengen, richtte de agent zijn revolver op de beenen van zijn aanvaller en vuurde. Hij raakte hem langs de lies in den buik, maar de getroffene be merkte er in zijn zinnelooze woede niets van en kwam voor de derde maal in gebogen houding met de vuist vooruit op den agent aanzetten. Deze vuurde opnieuw en trof den man nu in de borst. Dit schot was doodelijk en stervend zak te de aanvaller ineen. De Eerste Hulpdienst was spoedig ter plaatse en vervoerde het slachtoffer in bewusteloozen toestand naar het Gemeente-Ziekenhuis, waar hij tien mi nuten na aankomst overleed. De agent had door den hevigen vuistslag een lichte hersenschudding bekomen, begon te braken en moest naar zijn woning wor den overgebracht. Er heerschte, zooals te begrijpen is, een weldige consternatie in dit dichtbevolkte stadskwartier. De vader van het slachtoffer was, zooals te begrijpen is, zeer overstuur en tal van buurtbewoners drongen drei gend naar het politieposthuis aan de Loos- duinsche brug op. De meest overdreven ver halen deden weldra de ronde. De hoofdcommissaris van politie, de heer F. van 't Sant, en de commissaris der afd. C., de heer P. Kramer, waren spoedig ter plaatse en stelden een omvangrijk onder zoek in, dat ook Zondag den geheelen dag voortduurde. Uit tal van getuigenverklarin gen moet reeds zyn komen vast te staan, dat de agent uit zelfverdediging genood zaakt was zijn revolver te trekken endaar- by zijn wapen op de beenen van zijn aan valler heeft gericht. De positie waarin de agent verkeerde (met vier fietsen om zich heen bewijst wel, dat hij geen enkele aan leiding heeft kunnen geven voor het op treden van het slachtoffer. Het voorloopig onderzoek moet dan ook hebben uitgemaakt, dat de agent vry uitgaat. De justitie zal nu verder moeten uitmaken, of hier schuld aanwezig is. Naar aanleiding van een' oproep van B. en W van Arnhem, hebben zich ruim 400 sollicitanten voor een betrekking van onder- wyzer of onderwyzeres aangemeld, bericht de „N. A. C." In verband met dit groot aantal sollici taties, ligt het in het voornemen van B. en W., om evenals dat in Amsterdam en Den Haag geschiedt, een lijst van benoembaren aan te leggen, waarop een 20 A 30-tal sollicitanten wordt geplaatst, dat voor een benoeming in aanmerking komt. Komen er vacatures, dan kunnen deze door een keuze uit deze lyst worden aangevuld. Op deze wyze wordt het voor B. en W. overbodig om in de eerstvolgende jaren opnieuw oproepingen te plaatsen. Zaterdagnacht is onder Overschie de auto van den Hongaarschen gezant, waarin be halve deze, twee dames en een heer zaten, waarschijnlijk door onbekendheid met den weg, even door een bocht over den berm van den Rotterdamscheweg gereden en over den kop in de sloot terecht gekomen. De gezant, noch de inzittenden hebben letsel bekomen. Met een bus hebben zij de reis naar Den Haag vervolgd. De zwaar beschadigde auto is met behulp van een kraan gelicht en weggesleept. Twee gewonden, tengevolge van een ontploffing. Te Enschede heeft in het verflokaal van de spinnerij Oostburg, der firma Van Heek en Co., een ontploffing plaats gehad, waar door den 22-jarige arbeider Rhee en de 25-jarige arbeider Wals aan het gezicht ernstig werden gewond. Zy zijn naar „Zie kenzorg" overgebracht. De koopman Fett ui* Dortmund begaf zich dezer dagen in de richting van de Ned'erlandsche grens. Hij zond zyn chauf feur naar Dortmund terug en kwam zelf niet terug. Intusschen bleek, dat de koop man in financieele moeilijkheden was ge raakt door het opnemen van de groote cre- dieten. Thans is Fett aan de Nederlandsche grens gearresteerd. Hij heeft bekend zich in den loop van den tijd credieten te hebben ver schaft, welke in geen verhouding stonden tot d'en omvang van zijn zaken. Voor zoo ver de zaak valt te overzien, bedraagt het tekort 80 a 90.000 mark. Fett stond reeds in verbinding met eenige Nederlanders, die hem zouden helpen vluchten. De gearresteerde is te Dortmund opge sloten. Eenige malen reeds is melding gemaakt van verduisteringen en oplichtingen ge pleegd door een zich noemende mevrouw B„ wonende in het Noordelijk stadsdeel van Rotterdam. Hoewel deze „dame" reeds en kele malen werd aangehouden, ging zij na weer op vrije voeten te zijn gesteld, weer even vroolijk door. Zoo is thans weer een klacht tegen haar ingekomen wegens ver duistering van' een fiets. Zy had dit rijwiel onder speciale voorwaarden van een fiet senhandelaar ontvangen voor haar zoon. Bij onderzoek bleek, dat zij geen zoon heeften het vehikel heeft beleend, om het geld ten eigen bate te gebruiken. Te Veenhuizen is in arrest gesteld de ver pleegde K., die aldaar in een schuur bij een boerd'ery, waarin veldstroo aanwezig was, brand heeft gesticht Zaterdag is brand uitgebroken in den si garenwinkel van den heer J. v. d. Feer aan het Groot Zand te Sneek, vermoedelyk door een ongeval met de kachel, bij het drogen van sigaren. Het huis zelf brandde geheel uit, de belendend'e perceelen kon de brand weer echter behouden. Van den inboedel en het meubilair kon zoo goed als niets wor den behouden. Alles was verzekerd- Nabij Wittem is de 63-jarige doove land bouwersknecht W. B. door een uit de richting Simpelveld komenden auto van Dh. v. d. B. gegerepen en gedood. Verkeerd uitwyken was de oorzaak. lederen dag, tegen het eind van den mid dag houdt voor den winkel van een bloemen verkoopster in de rue Montpamasse te Parijs, een kleine sleeeperswagen stil. De bestuurder laadt enkele lange kisten af, welke dadelijk daarop door de winkelbedienden geopend worden. Zij bevatten een schat van bloemen, anjelieren. Uit het geheel stijgt een heerlijke geur. Die bloemen zijn des ochtends uit Neder land, uit Aalsmeer, verzonden. Eenige uren later worden ze in Parijs verkocht, hetgeen beïeekent, dat ze nog eerder ten verkoop kunnen aangeboden worden dan die, welke in de directe omgeving van Parijs gekweekt worden. Een redacteur van een Parysch blad, w arin het „Hbld." deze mededeelingen vond, is eens een praatje met de bloemenverkoop ster gaan maken. Hij vroeg haar, hoe het mogelijk was, dat zij zoo vlug die bloemen uit Nederland kon krijgen, waarom zy zich wendde tot het buitenland, en waarom niet tot de omstreken van Parijs of tot de Cöte d'Azur, vanwaar de bloemen in een halven dag per spoor aangevoerd kunnen worden. „Ik wend mij tot Holland", zoo luidde het antwoord, „omdat ik daarin een voor deel zie. Dat ik die bloemen zoo gauw in m'n bezit heb, komt doordat ze per vlieg machine verzonden worden." En dan vervolgt de schrijver: Ik vertel gaarne wat ik op kweekersgebied in Neder land zag. niet om de Fransche kweekers te ontmoedigen, maar juist om hen aan te moedigen. Er bestaat geen enkele reden voor ons, om ook niet hetzelfde te doen als de Nederlanders. Wij hebben in Frankrijk uit steken den grond en een goed klimaat. De Nederlanders kweeken hun bloemen in kassen, in „fabrieken", zooals wy spijkers of fietsbanden in fabrieken maken. Zij hebben in de omgeving van Aalsmeer geweldige „bloemenfabrieken". De zon vervangen zij door de steenkool. De voorraad is daardoor niet afhankelijk van het mooie weer of van den regen, noch van de sneeuw of hagel. De „oogst' is er verzekerd en regelmatig, omdat het bedrijf „wetenschappelijk" is ingericht. De Aalsmeerder kassen verbruiken jaar lijks 21 millioen kilo kolen. Zij beslaan een totale oppervlakte van 330 hechtaren. De kassen, waarin rozen gekweekt worden, alleen reeds 42 H.A. Jaarlijks worden er veer tig millioen rozen gekweekt, zes millioen tak ken seringen, bijna vier millioen chrysanten, ontelbare hoeveelheden tulpen, anemonen, anjelieren, pyrethrums enz. lederen dag wordt er veiling gehouden van afgesneden bloemen. En die „koop waar" wordt sedert 1923 per vliegtuig naar geheel Europa vervoerd, naar Engeland, naar Zweden, Denemarken en Zwitserland. 's Morgens geplukt, zijn zij nog denzelf den middag in Parijs. In Frankrijk heeft men de laatste jaren ook wel meer moderne stappen gedaan, als het vlugge verzending van bloemen betrof, maarwij hebben nog héél veel te doen, voor we ons kunnen meten met Onze gelukkigen concurrent. Gelegen in een centrum van luchtlijnen, zouden wij nog zooveel kunnen doen, als wij dat wilden. Waarom er dan mee gewacht, zoo eindigt deze Franschman, die zijn be wondering voor ons land wel op ondubbel- zinige wijze te kennen geeft. De inspecteur der Haagsche politie, die in verband met de arrestatie van Liebermann in Helsingfors, zich naar Finland begeven had, is Zaterdagochtend weer teruggekeerd in Den Haag. Hy heeft eenige weken in Finland verbiyf gehouden en met de autoriteiten aldaar be sprekingen gevoerd, welke hoofdzakelijk be trekking hadden op de mogelijkheid van de uitlevering van Liebermann aan Nederland. Het bestuur der Stichting heeft aan de weduwe van den stichter, mevrouw Carnegie te New-York, een telegram gezonden van den volgenden inhoud: Ter gelegenheid van den 25sten herden kingsdag van de onderteekening der Stich- tingsacte van het Vredespaleis te 's-Graven hage door Andrew Carnegie, herdenkt het bestuur der Carnegie-Stichting met diepe dankbaarheid den grooten en edelmoedigen Amerikaanschen staatsburger, die aan de wereld een bouwwerk schonk, dat zulke onschatbare diensten heeft bewezen aan de zaak van internationale vrede en gerech tigheid. CORT VAN DER LINDEN, Voorzitter. Voor het onderwijs in eerste hulp by on gelukken heeft de Kon. Nat. Bond „Het Oranje-Kruis" een algemeene regeling ge troffen. Deze regeling is vastgesteld in over leg met de aangesloten vereenigingen „Eer ste Hulp by Ongelukken", het Groene en het Witte Kruis, het Wit-Gele Kruis, de Maatschappy tot Redding van Drenkelingen en tevens met de Staatscommissie in het belang van het verleenen van eerste hulp by bedryfsongevallen, de Ryksverzekerings- bank en met „Centraal-Beheer" (Risico- Bank). Een centrale commissie met verte genwoordigers van deze corporaties leidt deze regeling. Het onderwijs wordt gegeven in een cyclus van drie cursussen; een aanvangscur- sus van twaalf lessen, een eerste herhalings cursus var, acht en een tweede van zes les sen De ee. te herhalingscursus wordt een halt' t )t een na den aanvangscursus, de tweede een jaar na den eersten gegeven. Op de kerkmuziekweek. Te Keulen heeft gedurende de vorige week de Allgemeine Cacilienverein, de Duitsche zusterorganisatie van onze St. Gregoriusvereeniging, haar jaarvergadering gehouden. Aan de byeenkomsten is een feestelyk karakter gegeven, daar de Caci lienverein thans 60 jaar bestaat en het gouden jubileum indertyd wegens den oorlogstoestand niet gevierd is kunnen worden. In een huishoudelyke vergadering onder leiding van den algemeenen voorzitter Dr. Weinmann, werd onder grooten bijval be sloten het kerkmuzikale jaarboek van de Cacilienverein weer te doen verschynen. Verder zullen tot het vereenigingsorgaan en de uitgave „Musica Sacra" om economische en technische redenen met elkaar worden samengesmolten. Onder de voordrachten heeft zeer de aandacht getrokken de inleiding van pas toor Dr. Kurthen, leeraar aan de hooge- school voor muziek te Keulen over de voor de Duitsch sprekende landen belangrijke kwestie van de plaats der Weensche klas sici in de kerkmuziek. De spreker stemde toe, dat de voortbrengselen van de Ween sche klassieke school verre staan van de principieele bepalingen voor den eeredienst der kerk en by een rijkdom van muzikaal- artistieke vondsten, zeer arm zijn wat aan gaat de religieuze en liturgische grondsla gen. Het tydperk kon en wilde niet anders; godsdienstige kracht bezat de met het rationalisme aangestoken achttiende eeuw maar in geringe mate en zoo zocht men Dezer dagen speelden op de Place du Grand Canon te Gent eenige kinderen, ter wijl een schilder aan zijn ezel zat te wer ken. Plotseling zetten de kinderen het op een loopen, doch! de schilder, de heer Fred. Brouwer, uit Rotterdam, die doofstom is, kon natuurlyk hun geschreeuw niet hooren. Aan de beweging van het water bemerkte hij echter, dat er iemand in gevallen moest zijn. Hij bedacht zich geen moment, sprong gekleed te water en slaagde er in het reeds zinkende meisje te grypen. Twee andere personen hadden zich ook reeds te water begeven. Een hunner ging aan de balustrade hangen en greep het kind, dat de kunstenaar hem toereikte. Tal van menschen uit de omgeving wenschten den moedigen vreemdeling met zijn succes geluk en men haastte zich om hem droge kleeren te verstrekken. In den zomer van het vorig jaar reed gedurende een mooien zomernacht een au to, by de ambtenaren als een smokkelaars auto bekend, langs de grens van Kerkrade. Ondanks dat de ambtenaren die 'uit hun schuilhoek te voorschijn waren gekomen, herhaaldelyk den chauffeur een „halt" toe riepen, reed de auto met versnelde vaart door. De beambten losten verschillende schoten en den volgenden dag bleek, dat enkele inzittenden aangeschoten waren. Langs den weg werd door voorbijgangers gevonden de mynwerker H. B. uit het aan grenzende* Pannesheide. Hij kermde van pyn, riep luide om hulp, en om water. B. die door een paar revolverschoten zwaar gewond was, was door zijn medesmokkelaars uit den auto gezet en langs den weg gelegd, zonder dat men zich verder om hem be kommerde. Na hevig lyden is B. thans, naar men aan de Msb. meldt, in het zie kenhuis overleden. De auto kon ter gelege ner tijd door de beambten worden opge spoord, doch de smokkelaars konden tot nu toe niet worden gearresteerd, daar B. bleef weigeren, de namen te noemen van zijn kameraden, die hem zelf in den steek had den gelaten. Naar een Lloyds-telegram meldt, Is aan boord van het Nederlandsche s.s. .Amstel land" brand in een der bunkers uitgebroken. Het vuur heeft zich reeds aan de lading meegedeeld en neemt in hevigheid toe. Men is overgegaan tot het lossen der lading. De bunkers en ruim drie zyn onder water gezet. Het schip was, op weg van Buenos Aires naar Rotterdam, Vrijdag j.l. te Rio de Ja neiro aangekomen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op het baanvak tusschen Maarssen en Utrecht een wagon van een goederentrein uit de rails gesprongen. De wagon werd een eind meegesleurd, waardoor de rails ver wrongen werden. Hierdoor werd het spoor geheel versperd. Hoewel men onmiddellyk met het herstel van de baan is begonnen, konden eerst Zondagmiddag om 3 uur de treinen weer over het naar Utrecht gaan de spoor rijden. Tot dien tyd moesten alle treinen van en naar Utrecht over een enkel spoor geleid worden, tengevolge waarvan een groot oponthoud in het treinverkeer is ontstaan. Alle treinen, die Utrecht moesten aandoen of uit Utrecht kwamen zyn met groote vertraging op de plaats van bestem ming aangekomen. Zooals hierboven ge meld was om drie uur des middags de stremming opgeheven. Omstreeks 11 uur Zondagavond laaiden fel de vlammen op uit een houten loods aan den Baarsjesweg te Amsterdam, zoo fel, dat de geheele omtrek er door verlicht werd. Er bleek brand uitgebroken te zyn in de bergplaats van de stucadoorsfirma Gebrs. Lusschen. De brand whs veroorzaakt door vonken, spattende uit den uitlaat van een uitrijdenden automobiel. In een oogwenk stond behalve de bergplaats, ook de stal in brand. De brandweer onder leiding van den hoofdbrandmeester Hartdorf wist echter spoedig met slechts enkele stralen het vuur te dooven. De stucadoorswerkplaats en de stal wer- j den een prooi der vlammen. Het blus- schingswerk trok de belangstelling van eer talrijk publiek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6