BEROEPSLEGER OF VOLKSLEGER? Het auto-girovliegtuig komt Woensdag op Waalhaven Telegraphisch Weerbericht [BUREAUX: NASSAULAAN49; DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 9 OCTOBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16981 f i Vergadering van het bestuur der K. K. Staatspartij De meening van het Partij bestuur inzake de Coalitie Kind verbrand in Haarlemmermeer De bietencampagne De Kruisweg in Haarlemmermeer Theater „Flora" te Amsterdam verkocht Nachtelijke overval bij de Vinkenbrug Een chauffeur mishandeld Door de luebt naar Indië De H.-NAFD te Bender Abbas Het Georganiseerd Overleg voor gemeente-ambtenaren Een nieuw raadhuis voor N oordwi jkerhout De wijziging der Rijks telefoon-tarieven De Schooldieven weer aan het werk De timmerfabriek der firma Knapen te Beverwijk Voornaamste Nieuws Groote Houtstraat 166 Haarlem Ernstig ongeluk met een stoomheistelling te Groningen De laatste proefvlucht van „Graf Zeppelin" De vacature in Ged. Staten Telefoon No. 13866 (drie'lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal I 3.25; per post, per kwartaal t 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIÊN 35 ct. p. rege' VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 cl. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELTNGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné'a op dit blad zijn ingevolge de verzekenngsvoorwaarden f 01)0(1 Levenslange geheeie ongeschiktheid tot werken door fnrn do een ongeval met JQ-O by verlies van een hand, f|OP bi) verlies van een fCfl bij 'n breuk van* in bij verlies v. eer tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen: 1 wUUU.*' verlies van beide armen, beide beenen of belde oogen; I UU.*"doodeiyken afloop; IZuU.'"een voet of een oog; 1 lLiJ," duim of wijsvinger; ld U." been of arm; I and aren vinger. AANGIFTE MOT OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. I 417 1363 I 1984 2308 i 3307 4036 4788 593t door Generaal VON SEECKT, voormalig Duitsch Rijkswecrminister (Auteursrecht voor Nederland bij de Nieuwe Haarlemsche Courant) Het verloop van den wereldoorlog geeft niet alleen den politicus, maar ook den soldaat te denken. In die periode worstelden niet meer legers, die als legers waren uitgerust, maar gewapende volken met elkander. Het systeem van den algemeenen dienstplicht legde de zwaarste proef af, die 't ooit had te doorstaan. Of de politieke gevolgen van den oorlog voor allen, die er zeer na bij betrokken waren, van Prettigen aard waren, is hier niet de plaats om te onderzoeken. Van militair standpunt bezien, was het verloop voor allen, die eraan deelnamen, overwinnaars en overwonnenen, onbevredigend. De vraag rijst, of de fout niet In het systeem ligt. Het Is van belang enkele karakteristieke eigenaardigheden van dezen oorlog en van dit systeem te onderzoeken, Welke voor ons misschien een vingerwijzing voor de toekomst geven. Had „het materiaal" bij de ontwikkeling Van het oorlogswezen in alle tijden en bij kUe vormen der aanvals- en verdedigings wapenen reeds een groote rol gespeeld, zoo moest dit in den wereldoorlog op zeer duide lijke wijze aan den dag treden. Immers bracht men de massa mensch in 't gevecht, zoo was het vanzelfsprekend, dat de massa materiaal daarmee overeenstemde en bij deze concur rentie moest het materiaal, waarvan de re- serven immers grooter zijn dan van den mensch, ten slotte in de meerderheid blijven. Deze zienswijze wat betreft het materiaal aan beide zijden, bij den aanvaller en den verdediger, Is één reden voor den stelling- oorlog, die ten slotte in de vernietiging van den eenen tegenstander door de massa van den ander moest uitloopen. Tot een eigenlijke beslissing, die aan den oorlog een einde maakte, is het niet geko men. De vraag rijst, of daarvoor de moeilijk te verplaatsen reuzen-massa's in 't algemeen geschikt zijn en of niet bij een gelijken bewe gingsoorlog van menschenmassa's, die door onbeperkte hoeveelheden materiaal onder steund worden, zich weer hetzelfde verschijn sel zóu vertoonen, het langzame, krachtver- terende te gronde richten van het eene volk door het andere. Dit perspectief moet den Politicus met dezelfde zorg vervullen als den soldaat en bij beiden de vraag doen opkomen, 01 wjj niet den verkeerden weg der militaire ontwikkeling zijn ingeslagen? Nemen wij aan, dat oorlogen voorloopig onvermijdelijk zijn, 200 zal toch Iedereen toegeven, dat hare In- Perking tot den kortst mogelijken duur, een meer gewenscht, nader-liggend doel is. Wij schijnen ons op den tegenovergestelden weg te bevinden. De laatste oorlog reeds heeft in den vorm Van blokkade, luchtschip- en vliegtuigaan- vallen den kring der onmiddellijk bij den oorlog betrokkenen over het achterland vèr buiten het eigenlijke leger uitgebreid en het geheeie volk daarin meegesleept. In de toe komst zal dat In verhoogde mate het geval zijn. De nieuwste bewapeningswet van Frank rijk betrekt in een omvang als nog nooit is voorgekomen het geheeie volk in den dienst Van den oorlog. In 't algemeen schijnt in de tien jaren, die sedert den oorlog zijn verloo- Pen, geen wezenlijke verandering in de orga nisatie der legers te hebben plaats gevonden. Laten wij de staten bulten beschouwing, wier Verdediging door verdragen is beperkt, dan ls Engeland tot zijn oude organisatie van be roepsleger teruggekeerd en heeft den In den oorlog Ingevoerden algemeenen dienstplicht Wederom afgeschaft. Maar In de andere sta ten is deze behouden of ingevoerd met de algemeene overweging den actieven diensttijd te verkorten ten gunste van het vormen van sterke, zij 't ook matig geoefende reserven in geval van oorlog, terwijl het voor hen be- noodigde oorlogsmateriaal voor hen gereed Wordt gehouden. Overal dus ontmoet men het geloof aan de alleen-zaligmaking door de massa en men rust voor den toekomstlgen oorlog de sterkst mogelijke volkslegers uit. De militair-denkenden zijn door de onbe slistheid en het onzinnig groot aantal offers Van den laatsten oorlog niet bevredigd en moeten een oplossing zoeken, hoe de wijze van oorlogvoeren en derhalve de organisatie der legers in betere banen kan worden geleid. Dat de gedachte van de meerwaarde van materiaal boven den mensch, juister gezegd de menschen-massa, iets onuitstaanbaars heeft, ls begrijpelijk. Het middel daartegen ligt in de opvoering van de waarde van den mensch In het leger. Dat deze menschen massa's in den korten diensttijd en bü de toe nemende moeilijkheid van de beheersching Van het steeds meer gecompliceerd wordende materiaal niet tot volledig soldaat kunnen Worden gemaakt, is even duidelijk als dat het noodzakelijk is, de zwakte van het mensche- lijke materiaal door uitmuntendheid en hoe veelheid vnr. net doode te nivelleeren. Dat eischt hec gereed houden van dit materiaal in zoodanige hoeveelheden, dat de kosten on draaglijk worden met als gevolg de absoluut on-economische opstapeling eener bewape ning, die bovendien nog daaraan blootstaat, dat zij veroudert. Men denke slechts aan de noodzakelijkheid een groot aantal vliegtuigen voortdurend gereed te houden, waarvan het type reeds binnen het jaar verouderd kan zijn. De behoefte, op legeruitgaven te bezui higen, ls de bedoeling van alle staten en ls een beletsel deze uitrusting aan materiaal naar hoeveelheid en kwaliteit naar wensch en believen uit te breiden, zooals anderzijds het streven naar verkorting van den actieven diensttijd eene meer diepgaande vorming, en dus eene verhooging van de kwaliteit der legers in den weg staat. Bij de overweging dezer punten kunnen wij de tegenwoordig levendig besproken ontwa peningspogingen niet zonder meer voorbij gaan. Deze pogingen beoogen inderdaad de staten gelijkmatig van den economischen druk te bevrijden en door beperking der on middellijk of spoedig beschikbare legermach ten de kans op verstoring van den vrede te verminderen. Van den anderen kant is de politieke situatie in de wereld thans en ook binnen afzienbaren tijd zoodanig, dat geen staat vrijwillig afstand kan doen van een vredesleger, dat voor dien staat een waarborg is bij een vijandelijken overval en van be paalde voorbereidselen tot eene verdediging, wanneer hü gedwongen wordt den strijd voor zijn bestaan op te nemen. Met deze om standigheden moeten wij rekening houden, wanneer wü ons niet geheel en al In het gebied der wenschen en den nevel der ge dachten willen verliezen. Vatten wij nu het vorenstaande samen om tot bepaalde conclusies en eischen te komen; 1. De massa-legers hebben voor het ver krijgen eener spoedige beslissing hunne on bruikbaarheid bewezen. Wij moeten de massa vervangen door de waarde, tegenover het ma teriaal den geest stellen. Dus; kleinere, ge makkelijk te verplaatsen legers van hooge ge- vechtswaarde. 2. De rechtmatige behoefte aan veiligheid eischt een ten allen tijde gereedstaande be scherming. Wij hebben dus noodig een vre desleger, dat aan deze behoefte tegemoet komt. 3. Een volk moet in staat en voorbereid zijn, in den strijd om zijn bestaan zijn volle kracht aan te wenden. Dus militaire vorming van het geheeie volk. 4. De bewapening van een volk moet geen voor een ander volk gevaarlijk karakter aan nemen. Deze bewapeningen moeten dus op veiligheid en verdediging, niet op aanval ge baseerd zijn. 5. De kosten dezer bewapening moeten binnen de grenzen van de draagkracht van het land blijven. In het ontkennende geval zijn zij nadeelig voor het land. 6. Groote militaire waarde hebben alleen beroepslegers met grondigen, langen oefentijd. Voor verdediging van zijn vaderland echter moet iedereen, die de wapens kan dragen, voorbereid worden. Düs beroepsleger en volksleger. 7. Staande legers, beroepslegers, moeten wat sterkte betreft aan een internationale regeling worden onderworpen. Een sterkte welke uitreikt boven een rechtmatige behoefte aan veiligheid, zou de gedachte wekken aan offensieve politieke bedoelingen. De alleen ter verdediging bestemde toebereidselen be hoeven minder aan beperking en contróle onderworpen te worden. Komen wij nu tot de eind-conclusie, hoe het leger der toekomst er uit moet zien en naar mijne meening er eens zal uitzien, zoo zie lk het volgende beeld; 1. Een in getal beperkt en aan de grootte en de behoeften van het land aange past beroepsleger met langen diensttijd, zoo mogelijk uit vrijwilligers bestaande, uitmun tend geoefend en bewapend. 2. Een daarmee verbonden oefenkader. 3. Een systeem van algemeenen weer- plicht, dat de geheeie weerbare jeugd omvat. 4. Een militaire jeugdopvoeding, ten doel hebbend lichamelijke vorming. o. Eene veiligstelling van de eerste mate riaalbehoeften voor het vredesleger, Inclusief die van de fabrieken, die de loopende behoef ten leveren. 6. Het baseeren der geheeie in aanmer king komende industrie op massa-levering in geval van oorlog volgens vastgestelde typen en monsters. Op Zaterdag 6 October j.l. vergaderde het bestuur der R.-K. Staatspartij te Utrecht. Alle bestuursleden waren aanwezig (voor Den Bosch en Middelburg de plaatsvervan gende leden,. Na opening door den voorzitter, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, werden de notulen der vergadering van 28 Juli 1928 goedgekeurd. Daarna werden eenige ingekomen stukken behandeld. Besloten wera op 6 en 7 April 1929 weder om een Politieke Bijeenkomst te houden te Amersfoort, met als onderwerpen: 1. De staatkundige taak der katholieken in Neder- landsch-Indië. 2. Cultuur en politiek. Vastgesteld werd, welke personen als in leiders voor deze onderwerpen zullen worden uitgenoodigd. Deze zullen na het aanvaarden der uitnoodlging worden bekend gemaakt. Besloten werd aan alle Kringbesturen een dringende uitnoodiging te doen uitgaan, om in het voorjaar in hunne Kieskringen Poli tieke Landdagen te beleggen voor den inzet der verkiezingsactie-propaganda. Daarna beraadde het Partijbestuur zich over de samenvoeging van Rijkskieskringen voor de indiening van een officieele lijst voor de verkiezingen 1929, ingevolge art. 6 lid 1 van het Kiesreglement 1927. De voorloopige uitkomst daarvan wordt aan de Kringbestu ren medegedeeld, die bevoegd zijn daarom trent binnen 10 dagen, ieder voor zoover het zijn eigen kieskring aangaat, van advies te dienen. In verband met het feit, dat bij de behan deling van het program 1929 in de Kiesver- eenigingen de vraag besproken wordt, van de toekomstige samenwerking met andere poli tieke partijen, deelt het Partijbestuur als zijn éénstemmige meening mede: dat het naaste doelwit der Partij met het oog op de verkiezingen van 1929 is: lo. de samenstelling van een het katho lieke volk bevredigend program; 2o. de verkiezing van tenminste 31 geko zenen op de lijsten der R.-K. Staatsparty; dat hetgeen na die verkiezingen dient te geschieden ter beslissing staat van de Tweede Kamerfractie, zijnde het daarvoor aangewe zen orgaan der Party; dat gelet op het in de Tweede Kamer by de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting 1929 verhandelde het bij motie of anderszins openlijk aanprijzen of afwijzen van eene bepaalde oplossing in een zoo moeilijke vraag van practische politiek als die van samenwerking met bepaalde an dere partyen met het oog op de vorming van een parlementair kabinet, zoo dicht vóór de verkiezingen als op dit oogenblik, niet in het welbegrepen belang der Partij is; dat op grond van beginsel, traditie en ge schiedenis der Party hare voorkeur ongetwy- feld uitgaat naar het optreden van een parle mentair kabinet met een program voortge komen uit de programs der drie rechtsche partyen R.-K., A.-R. en C.-H. doch dat de mogelykheid daarvan geheel afhangt van de mate van overeenstemming van dat re- geeringsprogram met het program der R.-K. Staatsparty. Na gehouden rondvraag werd de vergade ring gesloten. Een pot kokende thee over het lichaam Zaterdagmiddag had de echtgenoote van den timmerman K. Moolhuyzen, wonende aan den Aalsmeerderdijk in de Haarlem mermeer den theepot met kokend water ge vuld en dezen, terwyl zij het theelichtje op. stak, even op tafel neergezet. Het ruim 1-jarig zoontje, dat op den grond zat te spelen, trok plotseling het ta felkleed naar zich toe en kreeg den koken den inhoud van den pot over hoofd en li chaam. Met vreeselyke brandwonden overdekt wer het kind, na voorloopig verbonden te zijn, per auto naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd, alwaar de kleine nog denzelfden avond aan de gevolgen ls overleden. De bietencampagne levert voor de vele verbouwers in den Haarlemmermeerpolder tot heden zeer gunstige resultaten op. Hét suikergehalte is in geen jaren zoo hoog ge weest en varieert reeds van 16 tot 18 pet. Daarbij komt, dat de bieten dank zy het prachtige najaarsweer zoo droog kun nen worden afgeleverd, dat er zoo goed als geen tarra behoeft te worden geboekt. Aanvankelyk bestond de vrees, dat er met betrekking tot dit gewas met het oog op den aan den lagen kant zynden suikerprys van bedrijfswinst geen sprake zou kunnen zyn. Als het echter met de campagne verder zoo blijft meeloopen als tot heden het geval ls geweest, dan staat het er met de uitkomsten van den bietenoogst in dezen polder nogal gunstig voor Om aan de klachten over den slechten toestand van den Kruisweg een der druk ste verkeerswegen tusschen Heemstede HoofddorpAalsmeer nog eenigermate tegemoet te komen, wordt hier en daar de graskant afgestoken en met den afkomen- den grond de meest gevaarlyke gaten en kuilen dichtgemaakt. Het is naturlyk een lapmiddeltje, dat slechts voor enkele dagen zal kunnen helpen. Er is gelukkig veel kans op dat vanwege den provincialen waterstaat, met de uitvoe ring van het groote plan. tot vernieuwing van dezen weg over enkele weken zal wor den begonnen. „Flora", het bekende theater In de Am- stelstraat te Amsterdam is gisteravond in gebouw Frascati afgemynd op 500 boven de inzetsom, welke 362.500 bedroeg, door de makelaars E. van Eijck en H. W. van der Ende. De opbrengst was dus 363.000. De koop geschiedde in opdracht van Jean Desmet, directeur van een bioscooptheater in de hoofdstad. Welke plannen men met het gebouw koes tert, is nog niet bekend. Een taxi-chauffeur, zekere J. J. v. d. M„ van de A. R. O. te Rotterdam, had de opdracht drie Duitsch-sprekende heeren naar Amsterdam te brengen en daarna weer terug te rijden naar de plaats van vertrek. Tegen één uur middernacht re den zij by de Vinkenbrug, toen vanuit de coupé het verzoek kwam, even te stop pen. De heeren stapten uit, grepen op het zelfde oogenblik den chauffeur vast en sloe gen hem met een hard voorwerp op zijn hoofd. Half versuft zakte de chauffeur in elkaar, terwyl de drie aanvallers vluchten in de richting van Haarlem. Toch nog liep M. naar het politie.posthuls te Half weg. In samenwerking met de Haarlem sche politie is de omgeving afgekocht, evenwel zonder de gewenschte resultaten. De taxi-meter bleek 41,50 aan te wyzen. i Niet ver van de plaats van den overval vond men een houder met scherpe patronen. De chauffeur ls naar het St. Elisabeth. Gasthuis vervoerd en daar aan hoofd en rechterhand verbonden. Zyn patroon in Rotterdam is gewaar schuwd; deze heeft een anderen chauf feur gezonden, waarmede M. naar huis is vertrokken. Het Persbureau Vaz Dias meldt; By de directie van de N. I. L. M. is het volgende telegram van de H-NAPD binnen gekomen: „Bender-Abbas, Maandag 8 October. Ver trokken uit Bushir om 7 uur; aangekomen te Bender-Abbas om 12,30 uur. Alles is wel aan boord. Wy gaan morgen door naar Ka rachi." Door de „Algemeene Vereeniging van Ambtenaren in dienst der gemeente Haar lem" was gisteravond in de Kroonzalen een vergadering belegd, waar de heer E. W. Goedhart het onderwerp behandelde „De béteekenis van het Georganiseerd Overleg voor gemeente-ambtenaren." Deze wees er op, dat het Georganiseerd Overleg aan minstens 4/5 der organisaties te Haarlem geen bevrediging schenkt, z. i. terecht. Hij wees op den slechten toestand van het G. O. en op den chaotischen toestand der salarieering in het verleden en hoe tfe ambtenaren persoonlyk alle raadsleden af moesten loopen, om eenige positie-verbetering te verkrijgen. Dat alles was vóór den oor log van 1914. De drang naar overleg werd echter groo ter. In 1918 werd besloten tot invoering van het G. O. te Haarlem en 10 Februari 1919 werd de commissie door den waarne mend burgemeester, den heer Joh. de Breuk, geïnstalleerd. Toen waren de ver wachtingen hoog gespannen. Er was ge komen een schakel tusschen B. en W. en de organisaties. Het overleg droeg een ad- viseerend karakter, doch het meerendeel der adviezen werd door B. en W. overge nomen. „Onbevredigend" werkte het G. O. in zyn eerste stadia niet. Spr. wees vervolgens op de stichting der Personeelcommissie, in welke commissie de ambtenaarszaken werden gebracht. In die commissie zijn de zaken objectief behan deld. De zaken, welke daarin besproken werden, betroffen medezeggenschap en de groepeering der ambtenaren. Na de behan deling in de commissie, kwamen de zaken in het G. O. Die Personeelcommissie acht spr. het glanspunt van het G. O. Mr. Bomans heeft van het G. O. ge maakt, wat er van te maken was. In de 3 jaren van zyn voorzitterschap heeft hy 26 vergaderingen van het G. O. geleid en in de 2 jaren der Personeelcommissie 47 vergaderingen. De heer Reinalda leidde in 3 jaren 13 vergaderingen van het G. O. en 15 van d'e Personeelcommissie, alsmede 3 vergaderingen van Dienstcommissies. Er kwam reorganisatie, waarbij de besluiten van het G. O. een bindend karakter ver kregen. Spr. heeft nooit voordeel van die reorganisatie verwacht. Practisch heeft die reorganisatie geen resultaat gehad voor de ambtenaren. Na 1923 kwamen geen voor stellen meer aan de orde voor de ambte naren betreffende de medezeggenschap. Dienstcommissies werden ingesteld; de Per soneelcommissie paste, volgens het verslag over 1923, niet meer in het tegenwoordige kader, al heeft men haar officieel nooit op geheven; zy werd eenvoudig buiten werking gesteld. Vaste aanstellingen zijn blijven wachten; adjunct-klerken moesten klerken werk verrichten; bevordering werd uitge steld tot na de reorganisatie en na de re organisatie tot de personeelformatie, doch die zal er volgens spr. wel niet voor 1930 komen, al is verklaard, dat dit in 1929 zal zijn; 5 6 6 jaar lang, aldus spr., profiteert de gemeente dan van de kennis der amb tenaren, zonder haar voldoende te beloo- nen. De Dienstcommissies komen niet tot haar recht en zyn er trouiwens niet voor alle tak ken van dienst. Spr. is van oordeel, dat echter ook de or ganisaties in deze niet vrij uitgaan. De lei ding was te slap, er werden fouten gemaakt. Er is ongeiykwaardige salarieering gekomen voor gelijkwaardig werk, hetgeen ontevre denheid wekt. Spr. acht het een fout, dat de organisaties hiermede accoord zyn ge gaan. De fout van de slechtere werking van 't G. O. is volgens spr., dat er geen centraal punt meer is, het karakter van het G. O. is geheel gewijzigd. Aan slechts 6 van de 24 takken van dienst is een Dienstcommissie. B. en W. brengen geen zaken meer in het G. O., welke er in thuis hooren. Om dit alles heeft het G. O. tegenwoor dig geen practische beteekenis meer voor de ambtenaren, volgens spr. Het G. O. is dooi de reorganisatie dood-gereorganiseerd. Spr. hekelde ook de opgelegde geheimhouding. Om verbetering te brengen, zal er een krachtiger leiding uit moeten gaan van de organisaties. De raad moet zorgen, dat het G. O. geen paskwil wordt. Van mr. Gerritsz, den nieuwen voorzitter van het G. O., heeft spr. den indruk, dat hy den organisaties het volle pond zal geven. De Personeelcommissie moet weer in wer king gesteld worden. Een der redenen, dat die commissie niet meer werkt, acht spr. deze, dat haar adviezen wel eens afwyken van die der Commissie van Bystand, be staande uit raadsleden. Spr. vergeleek tenslotte den ouden toe stand met den nieuwen en concludeerde, dat de oude toestand beter was. De heer Klein nam het woord en wees er op, dat het Overleg onder mr. Bomans goed was. Toen werd het door den heer Reinalda afgekeurd, de ziel moest er in komen. Maar de heer Reinalda heeft er niet de ziel ingebracht. Het politie-personeel ls niet in het G. O. opgenomen. In verschillende gemeenten neemt men de opgelegde geheimhouding zoo op, dat de be sprekingen medegedeeld mogen worden aan de bestuursleden eener organisatie en soms zelfs aan de ledenvergaderingen. Laat men openlyk verklaren van de zyde van het gemeentebestuur, dat de heer Goed hart onwaarheid gesproken heeft. Heeft hy dit niet, dan moet men daar ook ruiteriyk voor uit durven komen. De heer Goedhart deelde nog mede, dat één organisatie aan B. en W. verbetering van het G. O. gevraagd heeft. Na eenig debat becritiseerde de heer Klein het nog, dat het Ambtenarenregelement in Haarlem verouderd is en spoorde aan, te trachten verbetering te verkrijgen. De vergadering werd dan gesloten. De agenda voor de raadsvergadering voor Woensdag a.s. bevat o.m. een voorstel van B. en W. om het gemeentehuis te verkoopen aan de Lissesche Bankvereeniging voor 10-000 en aan den architect A. J. Krop holler te Wassenaar opdracht voor den bouw van een nieuw raadhuis te geven. Het Corr. Bur. meldt dat het, aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zaandam toegeschreven plan om te ge raken tot onderlinge samenwerking der Ka mers, die by de voorgenomen wyziging der Rijkstelefoontarieven gelyksoortige belangen vertegenwoordigen, zulks ter vereenvoudiging van eventueel nader overleg met het hoofd bestuur der P. en T. ter sprake kwam tydens een onderhoud van den secretaris dier Kamer met den chef van de afd. Te lefonie by genoemd hoofdbestuur. Hoewel dus niet kan worden gesproken van een initiatief van genoemde Kamer, zou het toch zeer in het belang zijn voor de af handeling dezer aangelegenheid, indien de commissies uit de Kamer, die voor het be- studeeren van het vraagstuk der telefoon tarieven zyn aangewezen, in evenbedoelde richting zouden kunnen werkzaam zyn. Enkele jaren geleden werden Haarlem en omliggende plaatsen verontrust door dieven, die er hun werk van maakten in scholen in te breken. Er is nu weer in een school inge broken. In den nacht van Zondag op Maandag ls ingebroken in de R. K. meisjesschool te Vel- sen-Noord. Vermoedelyk is men door een W. C. raampje naar binnen gekomen. Een lessenaar werd opengebroken, alsmede een Missiebusje. Een bedrag van 2 aan ko pergeld wordt vermist, terwyl verder nog een doosje kroontjespennen en een doos pastilles (I) werd medegenomen. De politie stelt een onderzoek in. Zou het weer beginnen? De Koninklyke Nederlandsche Vereeni ging voor Luchtvaart deelt mede, dat mor gen, Woensdag 10 Oct. a.s., te ongeveer 12 uur, op het vliegveld Waalhaven te Rotter dam zal aankomen het „La Cierva"-auto- girovliegtuig, waarover onlangs in de pers een en ander werd medegedeeld naar aanlei- ding van de daarmede uitgevoerde vlucht Ivan Croydon naar Le Bourget Het vliegtuig zal te Rotterdam ontvangen worden door de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart en de Rotterdamsche Aero-Club. De autogiro Is van Parys via Brussel en Keulen naar Berlijn gevlogen, waar 7 Oct. j.l. de Internationale Luchtvaart-Tentoon stelling is geopend (ILA), om via Hannover en Nederland naar Parys terug te keeren, Naar wy vernemen zal de timmerfabriek der firma gebrs. Knapen, te Beverwyk, welke fabriek de vorige week weer tot den grond toe is afgebrand, opnieuw herbouwd worden. Men hoopt daarmede binnen korten tyd ge reed te kunnen zyn. De „Graf Zeppelin" beeft gisteren een laatste proefvlucht gemaakt. De start naar Amerika zal hoogstwaarschijnlyk morgen plaats hebben. Het congres voor onvolwaardige arbeids krachten te Amsterdam. Het autogiro-vliegtuig zal morgen op Waalhaven komen. Naar verluidt zou de heer Walrave Boisse- vain bereid zijn als lid der Tweede Kamer te bedanken. Dr. I. H. J. Vos, wethouder van Amsterdam, zou zijn opvolger zijn. Dr. Posthuma is aangezocht als leider der liberale fractie in de Tweede Kamer op to treden. Vergadering van het bestuur der R. K. Staatspartij. Bijzonderheden omtrent het Italiaansche antwoord; op het Britsch-Fransche vloot- compromis. Het gevaar voor overstrooming aan de Belgische kust definitief bezworen. Bij een aardstorting te Napels werden 7 personen gedood. De Oostenrijksche pers over de demon straties te Wiener-Neustadt. Brand in de staatsgevangenis van OMo; 19 slachtoffers. Een manifest der Mextcaansche katho lieke leeken. Mislukte aanslag op een vertegenwoor diger der Britsch-Indische regeering bij de commissie- Simons. Barometerstand 9 u. v. m.: 755 achteruit, J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5,36. Hoogste barometerstand 763,7 m.M. te Weenen. Laagste barometerstand 734,7 m3L te Andanes. Verwachting: Matige, tot krachtigen, la ter afnemenden Z. tot W. wind, betrok ken met regen, later opklarend en iets koeler. Twee werklieden gewond Men meldt ons uit Groningen: Maandagavond had by een stoomheistel ling, in werking by het maken van de persleiding GroningenDelfzyi een ernstig ongeluk plaats. Door het losschieten van een heipaal werd een tweetal werklieden getroffen, van wie de een een schedel, fractuur opliep, terwyl de ander minder ernstig werd gewond. Eerstgenoemde is, na verbonden te zyn naar het pcademisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. Zijn toestand is niet zonder gevaar. Beide per sonen zyn uit Groningen afkomstig. Naar V. D. uit Friedrichshafen meldt, heeft de „Graf Zeppelin" gisteren zyn laat. ste proefvlucht gemaakt. Te 13,15 uur werden de oostelyke poorten van de groote hall geopend. Te 13.27 zette het luchtschip zich lang zaam in beweging en te 13.33 uur was de start, die door tallooze toeschouwers, ook uit Oostenrijk en Zwitserland, werd bijgewoond, voltrokken. Het gevaarte verhief zich tot 100 Meter hoogte en zette koers naar het Oosten, om vervolgens via de Bodensee naar het Westen te gaan in de richting Konstanz. Aan boord bevonden zich in to taal 80 personen. Dr. Eckener en Kapitein Lehmann vlogen ditmaal niet mede. Als bestuurder fungeerde de tweede kapitein Flemming. Naar de Tel. Union van Dr. Eckener ver neemt is de „Graf Zeppelin" gestart met hetzelfde gewicht, dat ook tydens den tocht naar de Vereenigde Staten zal worden medegenomen De tegen 12 uur verstrekte luchtkaart luidde buitengewoon gunstig. In verband met een en ander zal de start naar de V. S. waarschijnlyk dus reeds Woens dagochtend vroeg kunnen plaats hebben! De candidatuur-dr. Vos De Statenclub van den Vrijheidsbond heeft na gehouden bespreking over de vaca- ture-Jhr. v. Lennep Ged. Staten, besloten dr. I. H. J. Vos, wethouder van Amsterdam als candidaat te handhaven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1