Stadsnieuws Electriciteit CHEQUE-KOERSEN AMSTERDAMSGHE BEURS F EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 9 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 flennga Wuthrich, Haarlem Agenda 10 October R. K. Vrouwenbond Onze R. K. Marinemannen Het gasbedrijf in 1927 Opgedragen Ontvangst van Z.D.H. Mgr. J. D. J. Aengenent STADSSCHOUWBURG BURGERLIJKE STAND MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam GEBOUW ST. BAVO De restauratie der groote zaal Begrafenis H. Fikkert OVERVEEN. LAATSTE NIEUWS De nachtelijke overval bij de Vinkenbrug Tabak zonder nicotine Stormwaarschuwingsdienst Ernstig verkeersongeval Doodelijk ongeval De gemeente Vlissingen krijgt f 250.000. Longenpest Failliet verklaard Een koffer met een lijk gevonden Aardbeving geregistreerd De staking te Lodz Kapitein Koppen gehuldigd Moord en ontvoering PARIJS, 9 Oct. (V.D.) Uit Ambert wordt gemeld, dat in een verlaten boeren hofstede in het departement Puy de Dome een ernstige misdaad heeft plaats gehad. Een 50-jarige vrouw werd met haar halfver- lamde moeder, met wie zij samenwoonde, vermoord gevonden, terwijl een zes-jarig pleegkind was ontvoerd. Van de daders ont breekt elk spoor. Koning Achmed Zogoe van Albanië Het groote dok voor Singapore Samenwerking tusschen de Liberalen en de Labour partij na de verkiezingen MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam 410l4i tAJT. lag. (.led) Sociëteit „St. Bavo" half 9 uur Haarl. In koop Combinatie 8 uur „Kunst na Ar beid" 8 uur Esperanto 8 uur Leden vergadering „De Zwaluwen" 8 uur Be volkingsbureau. St. Josephsgezellen-vereeniging Jansstraat 59, zaal voor de gezellen gesloten. Brongebouw van 1 tot half 6 uur en van half 8 tot 11 uur T. E. V. O. S. A. Prinsenhof half 2 uur Vergadering van den gemeenteraad. Stadsschouwburg Wilsonsplein 8 uur Het vereenigd Tooneel „Heeft Constance ge lijk?" Luxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwasse nen) Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen (alleen voor volwassenen). Een mooi succes Men schrijft ons: Gisteravond op de feestvergadering van Sen R. K. Vrouwenbond, gaven zich niet minder dan 10 personen op voor huisvesting ran een marineman op Zaterdag en Zondag ts., terwijl verschillende bijdragen werden mtvangen tot een bedrag van ruim 23. Alles bii elkaar hebben wij nu voor 39 Marinemannen onderdak gevonden. Wij Boeten er echter voor 65 hebben. Voor 26 nannen hebben dus nog geen onderdak! Komaan! Wie helpt ons dit tekort verklei nen? Onze Marinemannx moeten toch geholpen rorden. Ook bijdragen om onzen mannenonderdak le verschaffen worden gaarne aanvaard. Men melde zich spoedig bij den Admini- rtrateur van het gebouw St. Bavo Smede- itraat aan, of belle even per telefoon no. 10049 op. Het lijstje moet Woensdagavond vol zijn. Helpt ons. Ook bijdragen worden aan genoemd adres B ontvangst genomen. Het dienstjaar 1927 kan voor het Gasbe drijf volgens het verslag over 1927 als gun- itig worden gerapporteerd. Bedrijfsstoornis- sen hadden niet plaats. Hoewel het op 1 Januari ingevoerde „vast recht" tarief in eerste instantie zijn ongun- stigen invloed op de gasopbrengst doet gel den, overschrijdt het financieel eindresul taat toch het desbetreffende begrootingscij- fer nog aanzienlijk, ten gevolge van de meer dere gasaflevering, veroorzaakt door de stij ging van het aantal gasverbruikers door de grenswijziging en mede ten gevolge van de ttoogere opbrengst der nevenproducten. Als gevolg van de stijging van het gas- debiet 10.6 pet boven 1926 is de volle capaciteit van fabricage en gasbergruimte bereikt, zoodat binnen afzienbaren tijd daar in zal moeten worden voorzien. De grootste etmaal-productie bedroeg S3.892 M3, de kleinste etmaalproductie 47.967 M3 en de gemiddelde productie per das 61.095 M3. De grootste gasaflevering per etmaal had plaats op 20 December en bedroeg 84.392 M3 of 1/263 van het totaal afgeleverde gas, te gen 69.471 M3 of 1/264 in 1926 op 31 De cember. De kleinste gasaflevering per etmaal had plaats op 6 Juni n.l. 47.067 M3 of 1/473 van het totaal afgeleverde gas tegen 41.317 M3 Of 1/443 in 1926 op 18 Juli. Het aantal geplaatste gasmeters bestond op 1 Januari 1927 uit 9099 gewone, waar van 13 stuks aan gasverbruikers toebenoo- rende, en 12.483 muntmeters, alsmede 32 muntmeters geplaatst bij gewoongasver- brulkers. In 1927 vermeerderde het aantal gewone meters met 3820 stuks en bedroeg op 31 De cember 12.919, waarvan 11 stuks aan gas verbruikers toebehoorende. Het aantal muntmeters vermeerderde met 4108 stuks, zoodat hiervan op 31 December 18.591 in gebruik waren, waarin begrepen 74 muntmeters, geplaatst bij gewoon-gas- Verbruikers. Het verbruik over muntmeters bedroeg 86 pet. der nuttig afgeleverde hoeveelheid gas. Dit cijfer was voor 1926 33.2 pet. Het grootste gasverbruik door een munt meter geregistreerd was 2734 M3 tegen 3279 M3 in 1926. Klachten omtrent de gasvoorziening had den in hoofdzaak betrekking op verstopte binnenleidingen en ondoelmatig gestelde branders, zij werden alle door de afdeellng Fitterij verholpen. De opbrengst van het gas bedroeg in het geheel 1.668.382,29 tegen 1.452.390.24 in 1920. De bruto-winst in 1927 verkregen, be draagt 739.607,015 tegen 611.009,12 in 1926. De uitkeering aan de gemeene bedraagt 399.292.645 tegen 279.620.81 in 1926. De hier volgende berekening geeft eene vergelijkende specifieke opgave van de fac toren, waaruit de kostende prijs van hei menggas, berekend tot in den gasmeer bij den verbruiker is samengesteld. Daaruit blijkt, dat per 1000 M3 de uit gaven 3.981 lager en de ontvangsten 1.236 lager waren dan in 1926 ten gevolge waarvan de kostende prijs 2.745 lager was dan in 1926. Verder blijkt, dat per 1000 M3 de fabrica- gekosten van het steenkolengas tot in den gashouder bedroegen per 1000 M3. 36.804 f 46.420 bedroegen tegen respectievelijk 39.263 en 46.047 in 1926. De kosten van het menggas tot in den gashouder bedroegen oer 1000 M3 36.804 tegen 39.779 in 1926. In de jaren 1903 tot 1922 was het batig saldo van bet bedrijf samen 2.651.573.825 in 1926 27.620.81 en in 1927 399.292.645. De balans per 31 December sluit met 'n eindbedrag van 75.167.217.71. Door den heer M. MöUer te Amsterdam Werd aan de firma B. Ooms, bouwkundige, opgedragen het bouwen van een landhuis met centrale verwarmingsinstallaties en een autogarage te Aerdenhout. „De R.K. Vrouwenbond moet de groote revolutie der ideeën helpen bestrijden." Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent was gisterenavond de gast van den Haarlemschen R. K. Vrouwenbond. Daartoe was een bui tengewone vergadering belegd in de pas gerestaureerde groote zaal van gebouw St. Bavo; het podium was voor deze feestelijke gelegenheid met een voorname versiering van palmen getooid. Onder een welkomstlied, gezongen door een kinderkoor, werd Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent ontvangen in de zaal, die geheel gevuld was door de leden van den R. K. Vrouwenbond. Aanwezig waren de Hoog- eerw. Heer L. A. A. M. Westerwcudt, de Zeereerw. Heer Th. W. Pichot, secretaris van het Bisdom, en de Zeereerw. Heer J. P. J. Kok, Geestelijk Adviseur. De presidente, mej. F. Peeters, hield na de ontvangst een korte rede. Spreekster zeide, dat de R. K. Vrouwenbond zeer blijde was Monseigneur te ontvangen, zonder te kunnen uitdrukken hóé blij de R. K. vrou wen daarover zijn. Alleen op den uitdruk- kelijken wensch van Mgr. hebben zij de huldiging achterwege gelaten. Het kostte moeite de bruidjes niet te laten komen, en was de wensch van Mgr. niet zoo uitdruk kelijk geweest, dan hadden de R. K. vrou wen toch hun Bisschop gehuldigd. Spr. durft te zeggen, dat de leden van den Vrou wenbond het meest verknocht zijn aan Monseigneur en het meest verlangden hem te ontvangen. In de afdeelingen en in de diocesane prganisatie heeft de R. K. Vrouwenoond meermalen de welwillendheid van Monseig neur ondervonden; rhans vragen de vrouwen zijn hulp. Want wel heeft de H. Vader alle katholieke vrouwen geroepen in -den éénen grooten Bond, maar al en zijn niet gekomen. Zelfs zijn juist nu velen uit de organisatie gegaan. In 1918 telde de Vrouwenbond te Haarlem ongeveer 2500 leden nu 1000. Is er weer een revolutie noodig om te doen beseffen dat eendracht macht is Er dreigt evaar; een groote wereldomwenteling in de naaste toekomst dreigt. Daartegen moeten wij sterk staan. En nu klinkt in alle 56 afdeelingen van het diocees dezelfde klacht over het ve min derde ledenta Is de R. K. Vr uwenbond in zijn tegenwoordig en vorm uit den tijd, krijgt men geen hulp of hebben de leidsters hun plich niet gedaan Er moet fel gestreden worden, want er dreigt gevaar in de naaste toekomst. Zoo goed als wij uit de tegenwoordige gevaren, zoo zullen later onze kinderen hun geloof en hun deugd moeten redden in een vreese lijken wereldstorm. Daartoe moeten wij hen opvoeden. En leven de moeders tegenwoordig niet in dans en klank evenals het heidenvolk? Zal later niet de klacht der kinderen gehoord worden: waarom werden wij niet beter opgevoed? Er is gelukkig een kern van goede moeders, maar hebben ook zij een open 00 J voor de dreigende gevaren. Naast hen staa vele halve katholieken, die de Vrouwenbond zoo graag vurig wil zien. Want redding is alleen mogelijk door de beleving der katho lieke beginselen in het gezin. De R.K. Vrouwenbond hoopt nu op de machtige hulp van Monseigneur, opda allen zien wat het organisatieleven is voor 411e vrouwen. De R.K. Vrouwenbond, waar alle standen naast elkaar strijden, ziet het machtig woord van den Bisschop met spanning tegemoet. Spreekster me nde dezen avond dit te moeten zeggen, omdat de Bond in gevaar is wanneer het gebouw niet spoedig geschraagd wordt, dreigt het gevaar dat het zal instorten en vele zwakken onder de puinhoopen zal begraven, De leden van den R. K. Vrouwen bond zullen luisteren naar het woord van Monseigneur en zullen er in gehoorzaamheid naar handelen. Een kinderkoortje, onder leiding van mej. A. Bonarius, zong eenige liedjes, die een dankbaar gehoor vonden. Onder applaus trad toen Mgr. Aengenent naar voren, om een toespraak te houden. Toespraak Mgr. Aen genent Mgr. zeide met vreugde de uitnoodiging voor deze bijeenkomst te hebben aanvaard, omdat hij zocht naar een gelegenheid om van zijn warme belangstelling en hartelijke sym pathie voor den R.K. Vrouwenbond een be wijs te geven, en om het geheele Bisdom te laten zien hoe hoog hij de beteekenis van dezen bond acht. Mgr. hoopte daarom, dat alle afdeelingen de woorden zouden hooren, welke hij hier sprak, omdat hij het van be lang acht dat tot alle vrouwen een woord van opwekking wordt gericht. De sympathie en belangstelling van Mgr. is gewekt door dankbaarheid voor wat de Bond reeds heeft gedaan en door overtui ging dat een groote taak nog wacht. Wat de R.K. Vrouwenbond heeft gedaan voor de meisjespatronaten e.d. is van zeer groote waarde. De Bond laat zich dragen door de Katholieke beginselen, zorgt dus voor ver dieping van het Katholieke leven, dat vooral is van belang. Mgr. heeft waardeering voor wat de neutrale vrouwenbeweging heeft ver richt, maar dat kan niet reiken aan wat de R.K. Bond heeft gedaan, omdat de eersie niet "gedragen wordt door vaste idealen. Het is zelfs geconstateerd in het Encyclopedisch Handboek der neutrale vrouwenbeweging. Zij laat zich verdrijven door de groote stroo mingen van het wereldgebeuren. Wat ver mag deze beweging tegenover den R.K. Vrou wenbond, die zich laat leiden door de idialen, welke ons tot het einde der eeuwen zullen worden voorgehouden Vandaar de grootere beteekenis van den R.K. Bond, al zou zij zich niet op zoo uitgestrekt terrein begeven. Het laatste zou Mgr. toch gaarne zien; daar voor kan men op zijn krachtigen steun re kenen. Omdat de R.K. Vrouwenbond nog een grooter taak heeft te vervullen, spijt het Mgr. dat het ledental is teruggeloopen. Het schijnt dat de geweldige omwenteling aanstaande is. waarvan Louis Veuillot sprakde wereld zal geheel christelijk of socialistisch worden. De groote revolutie der ideeën moet de Vrou wenbond helpen tegengaan. Daarvoor is op de eerste plaats noodig: zelfheiliging, ale eerste voorwaarde voor een vruchtbare actis op sociaal terrein. Daarna moet het gezin ge heiligd worden want in het gezin worden de kinderen opgevoed, die later de maatschappij zullen regeeren. De beteekenis van het gezin is niet te schatten; in het gezin zal de groote slag geleverd worden. Indien de organisatie van den R.K. Vrou wenbond niet goed meer is, zal Monseig neur gaarne helpen om, na grondig onder zoek, de noodige veranderingen tot stand te brengen. Mgr. was echter overtuigd dat de leidsters ten volle en in alles hun plicht heb ben gedaan. Mgr. hoopte, dat alle afdeelingen in bloei en ledental mochten toenemen, dat allen ijverige propagandisten zouden zijn voor den Bond, opdat deze, na de zelfheiliging en de opvoeding der moeders voor hun schoone taak in het gezin, een vruchtbare sociale ac tiviteit mocht toonen. Na de rede van Monseigneur, waarvoor Mej. Peeters enkele warme dankwoorden sprak en de vergadering een dankbaar ap plaus gaf, werden door Mevr. Ellen Russe, enkele gedichten voorgedragen, n.l. Gauwe miertjes van Stalpaeit v. d. Wiele, Rei der Wachtengelen uit Adam in Ballingschap van Vondel en de Paus van dr. Schaepman, en op verzoek van de Presidente, het Verske van Timmermans. De vergadering luisterde in diepe stilte. Het koortje van Mej. Bonarius had met de ernstige en geestige liedjes warm succes. Nadat de Hoogeerw. «heer plebaan L. A. A. M. Westerwoudt en de Zeereerw. heer rector J. P. J. Kok enkele woorden tot de vergadering had gericht, dankte Mej. Pee ters nogmaals Monseigneur voor zijn bezoek en sloot met den christelijken groet. Mgr. Aengenent gaf ten slotte den Bis- schoppelijken zegen. Onder gezang werd Z.D.H. Mgr. J. D. J. Aengenent uitgeleide gedaan. Argentina Argentina de Spaansche danseres met een wereldreputatie is gisterenavond onder auspiciën van de Ver. Kunst aan het Volk in den Stadsschouwburg alhier opgetreden. Reeds meerdere malen hebben wij deze danseres in Haarlem mogen bewonderen en ook thans weder heeft zij ons weten te tref fen met haar onvergelijkelijke kunst. Het is bekend dat de dans reeds van de vroegste eeuwen af, heeft gegolden als een min of meer spontane uiting van het merr* schelijk gevoel. Al naar gelang de bescha ving van een ras, bestond de dans niet alleen uit een eentonige repeteerende beweging zonder meer, doch gaf men hem een meer duidelijken waarneembaren vorm, zoodat de eene dans meer van den anderen te onder scheiden was. Het spreekt vanzelf, dat een volk dat hoo- ger stond op de beschavingstrap beter in staat was gevoelens te vertolken en te inter- preteeren dan een ras dat geestelijk veel lager stond. Wanneer 'n ontwikkeld mensch plotseling bij een onbeschaafden stam belandt, waar men juist aan het dansen is, dan zal hij heel moeilijk kunnen zeggen of dat danseh nu plaats heeft ter eere van een of andere Godheid, ter wille van een feest, of ter ge legenheid van het overlijden van lid der ge meente. Men springt en hotst en botst heen en weer vaak op het monotoon-geluid van een of ander primitief klankinstrument. Toch zal men na de beschaving bij zoo'n stam toch steeds weer het karakteristieke van hun wezen en hun aard in hun dansen terugvinden. Zet men nationale dansen van verschil lende landen naast elkaar, men zal alleen door het zien van hun dansen kunnen zeg gen tot welk land ieder hunner behoort. Om een dans echter ten volle te begrijpen, is het echter noodig, althans eenigszins op de hoogte te zijn van de zeden en gewoonten van het land waaruit die dans vandaan komt. Is men dat niet, dan blijft het slechts een bewonderen van een rhytmische volko menheid, of een momentane waardeering van het exotische, dat men aanschouwt. De waarde van het essentieele van den dans gaat dan goeddeels verloren. Argentina die zelfs in haar eigen land een groote reputatie geniet, is in haar plastiek zoo sterk en leeft zich zoo volkomen in haai' dansen in, dat het met den naam van deif dans voor oogen niet moeilijk meer is, haar te volgen en te begrijpen. Haar volmaakte techniek en haar jubelende en juichende soms fel jagende castagnetten dwingen den toeschouwer haar meer dan een middel* matige waardeering toe te kennen. Het programma, dat zij althans afwerkte; was vrijwel gelijk aan hetgeen zij de vorigé maal in onze stad danste, doch wij gelooven niet, dat ook maar Iemand dit repeteeren gehinderd heeft. Wederom was het de boerendans uit de provincie Toledo La Garterana, waarin een wonderlijke naïveteit, en een speelsche coquetterie bijna aan een groteske dedeii denken, die gebisseerd moest worden evenals de dans La Corrida, waarin het geklikklak van den tocht naar de stierengevechten en de strijd zelve zoo voortreffelijk worden uitgebeeld. Ook de Bolero-dans uit het ballet „El Fandango de Candil" was om haar speclaai karakter van hoed-dans mede met de Tango Andeion in het fel witte van brutaal rood voorzien costuum, een genot om te zien. De onstuimige dansen „Danse du Feu" en „Danse de Gitane" gaven Argentina volop de gelegenheid haar talent te ontplooien, terwijl de fleurigheid van de Valencienne en we zouden haast zeggen onvergelijkelijke gratie van de Dansa V, de een in mindere de andere in meerdere mate meesterlijke staaltjes van danskunst waren. Het applaus na iederen dans vertolkte dan ook duidelijk de waardeering van het pu bliek. De begeleiding, die wederom door Carmen- cita Perez geschiedde was voortreffelijk, ter wijl de solonummers van deze pianiste geest driftig werden ontvangen. Geboren: 7 Oct.: d. van P. M. Mathot Rood; z. van M. Rijbroek—v. d. Weijden; z. van M. A. v. Lent—Bonarius. 6 Oct.: j d. vanM. Berkhout—Gerritsen; d. van M. I ^us—v. Nek. 8 Oct.: d. van P. C. Schonhage j —Molenaar. 6 Oct.: z. van C. P. Homburg- Leuven. 8 Oct.: z. Van G. J. Woudenberg- Bouwhuis. 6 Oct.: d. van M. A. PostBoer. I Overleden: 6 Oct.: J. M. C. v. d. Lugt Evers, 82 j., Westerhoutpark. 7 Oct.: P. v. Vuuren, 81 j., Lotterstraat. 5 Oct.:J. Nan, 30 j., Thomsonlaan; T. W. de Tourton Bruijns, 64 j., Ripperdapark. 8 Oct. C. G. Lucas, 65 j., Godfried v. Bouillonstraat. 6 Oct.: H. Fikkert, 68 j., Koninginneweg. 7 Oct.: J. H. de Wilde—v d. Putten, 79 j„ j Wagenweg. DINSDAG 9 OCTOBER Berlijn 59.30 59.40 Parijs 9.70 9.80 34.60 34.70 12.09 12.10 47.95 48.05 h e me 13.— 13.10 Madrid 40.40 40.50 35.05 35.15 New-York (cablei 2.49 2.50 Praag 7.35 7.45 27.— 27.10 66.45 66.55 66.45 66.55 Stockholm 66.65 66.75 Met de restauratie van de groote zaal is men thans gereed gekomen en het effect, dat er mede bereikt is, is werkelijk bewon derenswaardig. Dit zal trouwens niet te zeer verwonderen, als men weet, dat het bestuur van den R K. Volksbond er gaarne een ilinke som gelds voor over had en als men verder weet, dat de restauratie geschiedde «nder architectonische leiding van den heer A. J. Prinsenberg en de decoratieve beschil deringen werden uitgevoerd door den heer Mathé van der Weiden. Zoo heeft men, door artistieke en eendrachtige samenwerking een keurig geheel verkregen, waarbij men, het beschouwende, wel tot de conclusie moet ko men, dat hier nu een zaal is ingericht, waar men gaarne voorstellingen, lezingen e.d. zal bijwonen. De scheeve richting van den achtermuur is gemaskeerd dor den aanbouw van een muurtje, waardoor men een rechte lijn aan den achterwand verkregen heeft. Hier is tevens de brandvrije cabine gebouwd voor bioscoopvoorstellingen. Voor de deur heeft men' bruin-pluché gordijnen aangebracht en boven de deur 'n klein electrisch lampje. Aan de deur zelf is een veer aangebracht, waardoor het hinderlijk dichtslaan der deur voorkomen is- Het gordijn in het midden der zaal is weg genomen, terwijl aan de gordijnen, welke de bovenlichten in de zaal afsluiten, strak- hangende koorden bevestigd zijn en men dus geen last meer heeft van zwiepende touwen. De brandkraan achter in de zaal is nu in een afgesloten kastje geborgen. Het openzetten der bovenramen geschiedt nu door middel van haken. De 6 groote electrische booglampen zijn vervangen door 12 Phiüps-lampen, terwijl aan eiken zijwand 6 glas-in-lood-lampen zijn aangebracht Deze laatste vernieuwing doet het bijzonder goed. De decoratieve beschildering verdient wel een 'nadere beschouwing. De ontwerper er van, de heer Mathé van der Weiden, is uit gegaan van de gedachte, dat het hier geldt een zaal in een R. K. Vereenigingsgebouw. Het is geen z.g. cabaret, geen bioscoop in den gewonen zin en allerminst een mon daine dancing. Ook in haar uiterlijk mag ze daar dus niet aan doen denken. Dit voor oogen houdende heeft hij er naar gestreefd de zaal een beschaafd' en toch eenigszins feestelijk karakter te geven. Dus geen overdadige, drukke ornamenteering, geen schreeuwende kleuren. Waar de zaal gebruikt wordt voor ver schillende doeleinden als: vergaderingen, le zingen, tooneel en bioscoop, muziek, ten toonstellingen enz. en daarenboven het ge bouw St. Bavo de zetel is van den R. K. Volksbond, zijn er in de versiering ver schillende emblemen e.d. opgenomen, die op cïeze veelzijdige bestemming willen dul den. De voornaamste daarvan zijn: Boven het tooneel de beeltenis van St. Bavo, patroon van Bisdom en stad, geflan keerd door het Haarlemsche wapen en het wapen van het bisdom. Links en rechts van het tooneel het Bis schoppelijk wapen en het Nederlandsche wapen, symboliseerende het kerkelijk en wereldlijk gezag. Te meer toepasselijk waax de R. K. Volksbond tot zinspreuk heeft: „Voor God en Kerk, Vorstin en Land". Langs de overige wanden vinden we de emblemen van tooneel, de maskers „Humor" en „Satire", muziek, harp, wetenschap, uit op boek, enz. benevens enkele monogram men,: De achterwand, welke vanwege de versche bepleistering voorloopig nog niet beschil derd kan worden, zal eveneens met toepas selijke motieven worden verlucht o.a. het wapen van den R. K. Volksbond en de em blemen van Handel en Nijverheid. Op goede wijze is bij deze beschildering dus aan alles gedacht en de uitvoering ver dient allen lof. Voorts zijn de tierlantijntjes van de trap jes naar het tooneel gelukkig weggenomen en de trapjes met kostbare loopers bedekt. Nieuwe bruin-pluche gordijnen sluiten nu het tooneel af-. Voor de zaal is nog een ven tilator aangebracht. Kortom, alles Is gedaan, om hier een ge rieflijke zaal te maken, waarin een gezel lige sfeer zou heerschen. En daarin is men wel geslaagd. Het gewone schilderwerk is uitgevoerd door den heer J. J. van Dijk en het tim merwerk door den heer P. Dijt. Op de Algemeene Begraafplaats is heden middag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. Fikkert, in leven oud-directeur van A. v. d. Laan's Modemagazijnen. Op de begraafplaats waren tegenwoor dig vertegenwoordigers der Barteljoris- straatvereeniging. Aan het graf werd niet gesproken. Een zoon, de heer A. H. Fikkert, dankte voor de betoonde belangstelling. Lichtbeelden-avond Het was een zeer goede gedachte van het bestuur van den R.K. Volksbond te Overveen, om een avond te organiseeren als Zondagavond In de St. Aloysiusschool. De Weleerw. Pater A. Kui pers hield een lezing met lichtbeelden over „Suriname", ook wel de twaalfde provin cie van Nederland genoemd. Medewerking verleende een jongenskoor ónder leiding van «Ten heer Olivier Koop. Velen hadden ge bruik gemaakt van de gelegenheid, deze in- tressante lezing bij te wonen en velen moes ten zich met een staanplaats tevreden stel len. Het gemis van een eigen gebouw liet zich nu weer bij deze gelegenheid voelen. De avond werd geopend met den Chr. groet door den heer J. G. van Kessel. Daar- Volksbond, de heer J. G^ van Kessel. Daar na werd door 't jongenskoor, begeleid door Olivier Koop, het Missielied gezongen, waar na 't woord werd verleend aan den Missio naris Pater Kuipers. Deze deed ons allereerst zien de kaart van Suriname, het missiegebied waar zijn Eer waarde ongev. 10 jaar werkzaam was ge weest, onder de Britsch-Ind'iërs, Boschne gers, Javanen en Indianen, vervolgens de pioniers van 't Missiewerk: Mgr. Wölving en Pater Donders, den Apostel der Melaatschen, en zeide dat de voorstelling als hoofddoel had 't bevorderen van 't missiewerk in West- Indië. Speciaal bij Pater Donders en Mgr. Wölvering stond spreker geruimen tijd stil. Dan werd duidelijk geïllustreerd met wel ke moeilijkheden de missionarissen te kam pen hebben en wat een kosten het met zich medebrengt bijv. om een H. Mis te lezen tn een of andere plaats. Een ander beeld toonde de Zusters van Roozendaal, die aan de negervrouwen leeren hoe ze de kinderen moeten verzorgen, zij zijn in de scholen met naaien, hoed'envlech- ten, enz. Paters en broeders zijn bezig met catechismus, reken- en zangonderwijs. Later zag men de studenten op het in- ïandsch seminarie, een bezoek aan den Bis schop door Indiaansahe kapiteins in hun allerbeste plunje, tot eindelijk de eerste Ja- vaansche priester wordt voorgesteld als de apotheose van het werk van den missonaris, Onder de pauze werd een collecte gehou den ten bate van de Missie van Suriname, door 't jongenskoor werd de „Goede tuinier" ten gehoore gebracht. Aan het slot van den avond dankte de voorzitter Pater Kuipers voor zijn lezing en werd deze interessante avond met „Aan u o koning der Eeuwen" gesloten. Omtrent den overval van den taxi-chauf feur nabij de Vinkenbrug vernemen wij nog het volgende: In Rotterdam, nabij de Delftsche Poort werd de chauffeur aangesproken door 3 Duitschers, althans drie Duitsch-sprekende heeren. Hij moest deze naar Haarlem brengen. Toen Haarlem in zicht was schenen zij van reisplan veranderd te zijn, want zij verzoch ten den chauffeur door te rijden naar Am sterdam. Vermoedelijk zochten zij een stille plek om er zonder betalen van door te gaan. De weg nabij de Vinkenbrug leende zich uitste kend voor het beraamde plan en de chauf feur moest op het donkerste gedeelte eens klaps stoppen. Men weet het gevolg. Bloedend werd de chauffeur achtergelaten. Een vrachtauto van de wasseherij J. J. van Leuven kwam voorbij en werd door den chauffeur aangeroepen. De bestuurder had niemand op zijn weg ont moet. Gezamenlijk werd nu naar het Poli tiebureau te Halfweg gereden. De veldwach ter achtte het raadzaam onmiddellijk naar Haarlem te gaan. Met sterke koplichten is de weg nog afgezocht, geen mensch werd gezien. Het onderzoek wordt voortgezet. Naar aanleiding van een bericht in ons blad over tabak zonder nicotine, zendt men ons vanwege het filiaal Bloemendaal der Hillen's sigarenfabriek enkele sigaartjes van het merk Elegantes minimum nicotine, welke gemaakt zijn van gedenicotiseerde tabak. De sigaartjes zijn door de firma A. Hillen te Delft in den handel gebracht voor hen die op medisch advies of uit eigen beweging een zeer lichte sigaar willen rooken. Het nico- tine-gehalte is na scheikundig onderzoek vastgesteld op 0.79. Natuurlijk is de smaak van deze sigaren buitengewoon licht en zeer zuiver. Geseind van De Bilt, hedenmorgen om 9.30 aan alle posten: Weest op uw hoede. LEMMER, 9 October. Gistermorgen is H. Hoomstra van Ruigahuizen, fietsende tus. schen Wijckel en Sloten, door den auto van den aannemer v. d. Velde van Balk aangereden en over dén weg geslingerd. Bewusteloos en ernstig verwond aan zijn hoofd werd hij opgenomen en voorloopig door dr, Hattink verbonden. Per auto is hij vervolgens naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. Gisteren is een 64-jarige heer D. de L. op de Stadhouderskade te Amsterdam gestrui keld en met het hoofd tegen een lantaarn paal gevallen, tengevolge waarvan hij bewus teloos Ineenzonk. Hij is naar een Ziekenhuis vervoerd en daar, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. VLISSINGEN, 9 October. De gemeente Vlissingen heeft van iemand, die onbekend wenscht te blijven een gift van 250.000 ont vangen voor den bouw van een nieuw zie kenhuis. SOLO, 8 October. (Aneta,—Vaz Dias). Twee gevallen van longenpest zijn ge constateerd te Ngëmplak. In de barakken van Tjolomadhoe zijn 39 personen geïso leerd. SOERABAYA, 9 October. (Aneta—Vaz Dias). De S. S. Coöperatie is failliet ver klaard. LONDEN, 9 Oct. Aan boord van het stoomschip „Massilia" Is, volgens berichten uit Santos (Brazilië) een koffer gevonden met het lijk van een vrouw. Men neemt aan, dat de vrouw geworgd is, Het lijk is daarna in stukken gesneden en in den koffer gepakt, die geadresseerd was aan een adres te Bor deaux. STUTTGART, 9 Oct. Hedenmorgen heeft het Seismografisch Instituut te Ho- henheim een sterke aardbeving geregis treerd. De haard van de aardbeving ligt op 9600 K.M. afstand. De registratie had plaats te 4.14 uur. De aardschokken hielden onge veer anderhalf uur aan. Nog geen overeenstemming WARSCHAU, 9 Oct, (V. D.) De onderhan delingen, welke gisteren tusschen de werk gevers en de arbeiders, betrokken bij de sta king te Lodz. in Warschau werden gevoerd, hebben tot geen overeenstemming geleid. De minister van arbeid heeft daarop beide partijen voorgesteld genoegen te nemen met een loonsverhooging van 5 pet. Hierover kon den de onderhandelingen evenwel niet on middellijk voortgezet worden. De stakingsbe weging is Maandag door het stopzetten van eenige kleine fabrieken in de omgeving van Lodz uitgebreid. SOERABAJA, 8 Oct. (Aneta). De heer Kop pen, die hier tijdelijk vertoeft voor het na gaan der landingsmogelijkheden, werd gis terenavond toen hij de jaarmarkt bezocht, ontvangen met eene ovatie en het spelen van het Wilhelmus. Is h\j overgegaan tot den Katho lieken godsdienst? LONDEN, 9 Oct. (V.D.). De „Daily Ex press" meldt uit Belgrado, dat volgens daar ontvangen berichten uit Tirana de Koning van Albanië den Mohammedaanschen gods dienst opgegeven heeft en eenige dagen ge leden is overgegaan tot de Roomsen-Katho lieke kerk. De Pauselijke nuntius zou reeds den doop van den koning hebben verricht. De verandering van godsdienst van den koning zou verband houden met trouwplan nen. SABANG, 8 Oct. (Aneta). De eerste sectie van het Britsche dok voor Singapore is hier Zaterdagmiddag door de Hollandsche sleep- booten langs gesleept om zes uur. Men ver wacht, dat het tweede deel hedenmiddag pas- seeren zal. LONDEN, 9 Oct. (V. D.) De „Daily Mail" verneemt, dat Lloyd George voornemens is Vrijdag te Yarmouth de voorwaarden mede te deelen, waarop de liberalen bereid zijn na de eerstvolgende algemeene verkiezingen met de socialisten gezamenlijk een regeering te vormen. DINSDAG 9 OCTOBER Koersen Heaen c pening a Uatoleemngen. 102% 0% Nederland 1919 r' 3% Nederiaad 1918 102 i'A NederL .917 101%, 6% N.-Indië 1923 C 101% 4<A N.Ind. 1926E 99'/,6 Banken, Koloniale Bank 2331/2 228 Indische Bank 157 157 Cert, Handel Mi). 168% 168 Resc. Dito 1691 I6814 industrieën. 2371/2 236 Nederl. Kunstzijde 4C7% 183% 186 aoll. Kunstzijde 205% 205 b Oude Philips 810 1 790 b Nieuwe Philips 798% 797/2 lndnstr. Buitenland Anaconda 1631/2 157"/le 92 22 Handetsondem. Comp.comm, du 235 Uége Mijnbouw. 205 Boe ton Mijnbouw... Redjang Lebong 147 Petroleum. 433% 433 b Geconsolideerde 215 b Ken. Olie 4533/4 '54% 82 803% Rubber. 228% A'dam Rubber 233 Deü Batavia Rub 154 15P% -lava Rubber 62 Serbadjadl 175 Sliau 93 b V L C* O. 130 126 Allied 68i/2 67/2 intercontin Rubber 10% Scheepvaart, 77 78/2 Holl. Amerika Lijn dito Gem. Eigend 74 Kon. Ned. Stoomo 86 Kon. Paketvaart 226 Mij. Nederland 194 b 184 Scheepvaart-Unie 201% 200% Marine comm. 6%, 6 Marine prei 39 38% Suiker. H. V. A. 633y2 636 Java Cultuur 345 Poerworedjo 94 146% Actions Idem Tabak. Dell Batavia 541% 5443% Oude Den 432 430/2 Oostkust 179% 178 Senembah 507% 5053% Spoorwegen. Southern Rails 143 198 77V, 77% Chic. Mllw.St Paul 34% 34*/, Kansas City South 59 58 Erie Railr 58 57/2 4%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2