Sociaal Leven AAN ONZE LEZERS TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DINSDAG 9 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 KUNST EN KENNIS Dengue of knokkelkoorts Het Pathologisch anatomisch laboratorium te Leiden Het ontdekken van ertsen en petroleum-beddingen met behulp van electrischen stroom Boekbespreking KERKNIEUWS. Een unicum Prof. dr. W. Pompe Priestermoord in Midden- Afrika LUCHTVERKEER Na de ramp der „Italia" Een collier van 150.000 dollars waarde. Het moderne woestijnschip Over boord gevallen en verdronken 1800 Liter spiritus in beslag genomen De dronkaard Een fiksche klap Tegen een muur gereden Het drama op den Noord- West-Buitensingel te 's-Gravenhage Een botsing in volle vaart Onder zand bedolven en gestikt Kwajongens werk Zijn het de daders? RECHTSZAKEN. Het autobus-ongeluk op den bewaakten overweg te Nijmegen DeLeidsche bioscoopkwestie voor den Hoogen Raad Een kwestie van uitzetting uit den G. N. A. B. Persdelict Het Congres voor Onvolwaardige Arbeidskrachten Het zilveren jubileum van den R.K. Limburgschen Middenstandsbond Staking in een aardappel meelfabriek Het Concertgebouw-strijk kwartet naar Brussel De Zuidpool-expeditie van Byrd V an een hoogte van zestien Spoort ai Uw kennissen aan meter gevallen j,un vraag- en aanbod-adver- „«hu h! Tbouw ^ndlaiTTia;^a(briek tenties te plaatsen in onze eigen Het Tijdschrift voor Sociale Hygiëne her innert er aan, dat er voor dengue, de ziekte die kortgeleden te Athene epidemisch, ja, misschien wel endemisch was, een goede Hollandsche naam bestaat. De dengue- koorts heet op zijn Hollandsch-Indisch knokkelkoorts. In Indië kent men haar even goed als in andere streken van Azië, Afrika en Amerika. „Dengue", de algemeen, ook in vakkringen gebruikte naam is Spaansch en beteekent mooidoenerij; hij is aan de ziekte gegeven door de bevolking van Midden-Amerika en Mexico, waar de ziekte in het begin der 19e eeuw in vrij snel opeenvolgende epidemieën optrad, op grond van de gedwongen, eigen aardige, dikwijls sierlijke bewegingen, die de patiënten ten gevolge van de hevige pijnen in gewrichten en spieren maken. De Engelsche naam „dandy-fever" komt daarmede goed overeen, terwijl de Arabieren van „Aba rebak", de Duitschers van „knie- vater" spreken, beide namen wijzend op de hevige pijnen in de knieën. Aangezien de ziekte dikwijls het meest voorkomt in den tijd van den dadeloogst, wordt ze in Arabië en Egypte ook „dadelkoorts" genoemd. „Co lorado" (rood) in Midden-Amerika en „fiè- vre rouge" in de Fransche koloniën wijzen op den uitslag, die dikwijls er bij voorkomt. In Engelsch-Ir\dië spreekt men van „three day's fever", maar het is de vraag of hier mede niet de pappataci-koorts, een analoge ziekte, bedoeld wordt. Tot het einde der 18e eeuw beschouwde men de dengue als een lichten vorm van pest, malaria of andere tropische ziekte. Als zelfstandige ziekte werd ze wel het eerst herkend in ons Indië, waar in 1779 in Bata via duizenden menschen ziek werden, waarna de ziekte in Engelsch-Indië, Oost- Afrika, Arabië en Perzië optrad. Vier jaren later, 1783, verscheen de ziekte, althans als zoodanig herkend, voor het eerst in Europa, n 1. in Spanje. Daarna schijnt ze tot 1813 weinig van zich te hebben doen hooren; toen verscheen ze in Cairo en wel met een felheid, die sterk doet denken aan die, waarmee ze pas in Athene optrad. Het verhaal wil, dat dieven, die van de weerloosheid der zieke bewoners gebruik maakten om te stelen, tijdens hun kort'verblijf in de woningen van hun slacht offers zóó ziek werden, dat ze er niet weer uit konden komen wegens de plotseling op tredende pijnen in de gewrichten. In 1818 leden alle 70.000 inwoners van Lema (Perzië) er aan, en in 1824 en 1825 werden millioenen menschen in Voor- en Achter-Indië aange tast. In 1870 begon een epidemie in Oost- Afrika en breidde zich uit over geheel Indië en Zuid-China en daarna ver Java. De eerste berichten deden vreezen, dat Europa bedreigd werd door ten onbekende ziekte, die misschien weer het kwaadaardig karakter der nog zoo versch in het geheugen liggende influenza zou aannemen. Men kan gerust pijn. Voor meer noorde lijke streken, zooals Miden- en Noord-Euro pa, is het gevaar al heel gering, ja nu, met het oog op het jaargetijde, uitgesloten. Voor de warme landen blijft de kans groot; maar evengoed als de bestrijding der muggen vooral bij gele koorts zulke schitterende re sultaten heeft opgeleverd, zal dit bij de den gue het geval kunnen zijn. De bouw en de inrichting van het patho- logisch-anatomisch laboratorium op het ter rein van het nieuwe academische zieken huis te Leiden is thans zoo ver gevorderd, dat het gedeelte, hetwelk bestemd is voor den hoogleeraar in de geneeskundige schei kunde, prof. Bungenberg de Jong, reeds aan het einde van dit jaar in gebruik zal kun nen worden genomen. Een H. N.-telegram uit Stockholm meldt: De methode van de twee jonge Zweedsche ingenieurs, Hans Lundberg en Karl Sund- berg, om door het meten van electrische stroomen bodemonderzoekingen te verrich ten, heeft ook goede resultaten opgeleverd voor het ontdekken van petroleumbeddin- gen, zoodat een der groote Amerikaansche petroleummaatschappijen thans een con tract voor omvangrijke prospecteerwerk- zaamheden in de Vei'. Staten heeft aange sloten, welke thans door een aantal inge nieurs worden uitgevoerd. De methode is gebaseerd op het feit, dat sommige ertsen veel minder weerstand aan den electrischen stroom bieden, dan gewone grondsoorten. Door den weerstand te meten, verkrijgen de onderzoekers aanwijzingen om trent de plaats, waar erts te vinden is. Aanvankelijk werd de methode uitsluitend toegepast voor het vinden van ertsen. Het eerste belangrijke resultaat van deze me thode was de ontdekking van de groote hoe veelheden kopererts in het Bjurforsdistrict in Zweden, kort daarop gevolgd door de ont dekking van de rijke ertslagen van Boliden, het Zweedsche Klondyke, dat thans een der belangrijkste mijndistricten is geworden. De berichten omtrent de met deze me thode bereikte resultaten trokken de aan dacht in het buitenland, vooral in Amerika, zoodat Karl Sundberg met zijn helpees en zijn apparaat naar Amerika vertrok. In tal van gevallen werden goede resultaten be reikt, zoodat de maatschappij, die te New- York voor dit doel was gevormd, tal van nieuwe contracten voor prospecteerwerk- zaamheden kon afsluiten. De maatschappij strekte haar werkzaam heden spoedig tot Canada, Zuid-Amerika en elders uit. Thans is een staf van ongeveer 40 Zweed sche ingenieurs en geologen, o.a. in Noor wegen, Finland, Duitschland, Polen, Tsje- cho-Slowakije, Joego-Slavië, Roemenië, Klein-Azië en Zuid-Afrika bezig met het zoeken naar het voorkomen van ertsen en petroleumlagen. De Koninklijke Zweedsche academie voor ingenieurswetenschappen heeft den beiden uitvinders de gouden medaille voor hun uit vinding toegekend. „The importance of Hol land, seen from the air." Uitgave Kon. Luchtv. Mij. Donderdag a.s. start de laatste der vijf postvliegtuigen voor zijn retour-vlucht naar Indië. Een feit van belang. De beteekenis van Holland op het gebied van de luchtvaart behoeft geen nadere onderschrijving meer. De jongste daden, het formeeren van niet minder dan vijf vluchten naar de koloniën aan gene zijde van de aarde zijn het onweer legbaar bewijs, dat Nederland op luchtvaart gebied een der eerste plaatsen van de wereld bezet. Want hier is aangedurfd, wat nog geen land ter wereld tot stand bracht, om n.l„ zij het dan nog niet in volkomen regel maat, een verbinding door de lucht met de Koloniën tot stand te brengen. Daarmee staan we aan de spits, evenals met het vliegtuig-fabrikaat, waarvoor vooral in den laatsten tijd van onverdachte zijde zooveel loftuitingen samenstroomen. Die vooruitstrevendheid op luchtvaart gebied is ook oorzaak geworden van het feit, dat tevens op andere takken van bedrijf, welke in ons land een uitstekende plaats bekleeden en in het buitenland goeden naam hebben, op origineele wijze de aandacht kan worden gevestigd. De luchtfotografie wordt in ons land druk beoefend en toen eenigen tijd geleden een boekwerk verscheen: „Nederlands grootste bedrijven vanuit de lucht," samengesteld door de Kon. Luchtvaart Maatschappij, vond het gretig ingang. Toch was dat boek hoofdzakelijk bestemd voor Nederlandsch Indië, om de aandacht van de nijverheid en handel aldaar te vesti gen op hetgeen Nederland op velerlei ge bied beteekent. Bij de voorbereiding van die uitgave, in de Nederlandsche taal, bleek echter her haaldelijk, dat er bij de groote bedrijven in Nederland behoefte bestond aan een soort gelijke uitgave in internationalen vorm en zoo is het plan gerijpt tot samenstelling van: „The importance of Holland, seen from the air," dat dezer dagen het licht heeft gezien en een voornaam cachet draagt om zijn inhoud zoowel als om zijn typografisch keuri ge verzorging. De inhoud is zeer belangwekkend, want bij de samenstelling van dit Engelsche boek werk is vooral groote aandacht besteed aan de redactie van de verschillende artikelen. De K. L. M., wier algemeene secretaris, de heer H. Martin, de hoofdredactie in handen had, is er in geslaagd zich de mede werking te verzekeren van de bekwaamsten in den lande, zooals dr. C. J. K. van Aalst, E. Heldring, Mr. B. C. J. Loder, Prof. mr. M. W. F. Treub en Mr. G. Vissering, terwijl het algemeen voorwoord werd geschreven door Z. Exc. den minister van Waterstaat, mr. H. v. d. Vegte. Aan de beschrijving der bedrijven en de foto's is groote zorg besteed, zoodat het ge heel zeker met belangstelling zal worden ontvangen en de beteekenis van Nederland voor den Internationalen handel zal be vorderen. Den 6en Februari 1929 zal het 50 Jaar ge leden zijn, dat Mgr. L. J. Dijkmans, pastoor der St. Gregorius-parochie te Eindhoven, als kapelaan zijn intrede deed in deze paro chie, meldt „het Eindh. Dagbl.". Een uni cum; een gouden jubilaris als geestelijke in dezelfde parochie! Dit feest zal met grooten luister gevierd worden. Gistermiddag heeft prof. dr. W. Pompe, oud-hoogleeraar aan de Katholieke universi teit te Nijmegen zijn ambt van hoogleeraar in het strafrecht aan de Rijksuniversiteit te Utrecht aanvaard met het uitspreken van een rede over „De persoon des daders in het strafrecht." In het Noord-Amerikaansche maandschrift „Der Wanderer" worden eenige mededeelin- gen gedaan van protestantsche zijde over den teruggang van het Katholicisme in Midden-Amerika. „Weldra zal het Katholicisme in Amerika zijn laatsten adem uitblazen, want zelfs de sterkste longen zijn niet tegen giftige lucht bestand. Het gemis van godsdienstonderwijs kunnen bisschoppen niet verminderen, om dat er zoowel gemis aan geld als aan on derwijskrachten is. In de drie republieken Honduras, Pana ma en Bolivia, zijn er slechts drie katho lieke bladen, de spaarzame Katholieke tijd schriften leven van aalmoezen en vrijwil lige giften. De grondslag voor ieder godsdienstig leven ontbreekt hier, n.l. de clerus en wel in zulk een verschrikkelijke mate, dat wie aan Europeesche verhoudingen gewend is, zich moeilijk daarvan een denkbeeld kan vormen. Midden-Amerika is bijna zoo groot als Spanje. De bevolking 5 y2 millioen inwoners, woont ver uiteen, hetgeen den missionee- ringsarbeid ten zeerste bemoeilijkt. Nu zijn er in Spanje 50.000 priesters en talrijke con gregaties. In de zes republieken van Midden- Amerika leven slechts 574 priesters. Het Apostolisch Vicariaat van Bluefeld heeft ongeveer den omvang van Valencia en Ca- talonië. Terwijl daar echter 7000 priesters arbeiden, zijn er hier slechts 9. Holland, driemaal kleiner dan Guatamala en 2/3 protestantsch, telt 3000 priesters, Guatamala slechts 62. Een derde van het aantal paro chiën in Midden-Amerika is onbezet. Een pastoor heeft vaak de zorg over 8 pastorieën. Wanneer niet spoedig hulp opdaagt, verlie zen de katholieken 't pleit. Het meest bedroevend is, dat de hoop op verbetering zeer gering is, seminaries zijn er in 't grootste deel der diocesen in 't geheel niet. In heel Centraal-Amerika zijn er slechts 50 studenten die hoogere priesterstu dies maken." De bemanning van de „Krassin" gehuldigd. Uit Moskou wordt gemeld: Een dertigtal leden van de expeditie op de „Krassin", onder wie ook de leider pro fessor Samoilowitsj en de vlieger Tsjoek- nowski, zjjn bij hun aankomst geestdriftig begroet. Het artistenpaar John en Betty Steen was na een tournée in het Westen der Ver. Sta ten weer in New-York teruggekeerd. Van het bespaarde besloot het 25 dollars te besteden voor een similiketting voor mevrouw. Na lang zoeken vond het paar in een armzalig uitdragerswinkeltje het gewenschte en me vrouw Steen kreeg den ketting voor 21 dol lars. De steenen zagen er na schoongemaakt te zijn, zóó mooi uit, dat ze besloot ze in zilver te laten vatten. Toen de actrice het collier aan den juwelier gaf, kreeg ze tot haar grenzelooze verbazing het volgend aan bod: Als u besloten is het collier te verkoo- pen, betaal ik er dadelijk 50.000 dollars voor. De eigenares was een te goede tooneelspeel- ster om zich niet in de situatie te schikken. Met 'n onverschillig gebaar verklaarde ze heelemaal niet van plan te zijn dit stuk van waarde van de hand te doen. De juwelier verhoogde daarop zijn aanbod tot 75.000 dol lars zonder succes echter. Den volgenden dag ging mrs. Steen naar een anderen juwe lier om het sieraad te laten taxeeren. De deskundige bekeek de steenen met bijzon dere belangstelling en verklaarde dat het niet alledaagsche briljanten waren, quadra- tische steenen van gelijke grootte, blauw zwart, feilloos en van het zuiverste water. In zijn practijk had hij nog maar zelden zoo iets gezien. Mrs. Steen kreeg ten slotte 150.000 dollars voor haar collier. De uitdra ger beweerde den ketting met den boedel van zijn vader te hebben overgenomen. Dank zij de moderne verkeersmiddelen kunnen reizigers naar Bagdad thans vei lig en met volkomen gemak de woestijn doortrekken. De Nairo Eastern Transport Cy. beschikt over zeswielige Pullmann Mo tors, waarmede zij een wekelijkschen dienst onderhoudt. Van Beyrouth uit worden de reizigers lede ren Donderdagmiddag om 12 uur met ge wone touristenwagens naar Damascus ver voerd, alwaar zij ongeveer drie uur later aankomen. Aldaar brengen zij den nacht door om den volgenden morgen in de Pull man Cars de groote reis aan te vangen. De reizigers ontvangen hun lunch in carton- nen doozen en midden in de woestijn wordt gedineerd. De wagens zijn voorzien van wa ter-tanks, zoodat koud en frisch water steeds voorhanden is. Tegen 7 uur 's avonds komt men te Ruba aan, waar wederom gelegen heid is spijzen te gebruiken in een aldaar door de Maatschappij gebouwd rusthuis, alwaar een veertigtal bedden ter beschik king zijn en een complete bevriezingsinstal latie voor het conserveeren van spijzen en dranken aanwezig is. Een restaurant met het meest moderne comfort en verschillende kamers voor gezelschappen verschaffen de reizigers de noodige afwisseling. Van Runba kan men ook te 9 uur in den avond wederom vertrekken, zoodat men op Zater dagmorgen tegen 9 uur te Ramadie aan komt. Hier bestaat wederom gelegenheid tot ontbijten en een uur verpoozing, waarna de reis wordt voortgezet tot Bagdad, dat men tegen den middag bereikt. De geheele af stand, welke 540 mijl bedraagt, wordt der halve rijdende in iets meer dan vier en twin tig uur afgelegd. Men heeft thans plannen ook verdere verbindingen tot stand te bren gen. Wat voorheen onbereikbaar en onbe gaanbaar was, wordt thans, dank zij het meest moderne vervoermiddel, mogelijk ge maakt, en een verbinding tusschen twee "verafgelegen punten in de woestijn levert niet meer bezwaar op dan b.v. die van het eene eind van Londen naar het andere. Te Amsterdam is naar een der gasthui- zen overgebracht het lijk van een 17-jari- gen jongen, die van een schip, liggende in het Papaverkanaal was gevallen en ver. dronken. Tevergeefs is gepoogd de levens geesten met gebruikmaking van het zuur- stofapparaat op te wekken. Te Hansweert is Zondag, naar de „Msb." verneemt, door de douane in beslag geno men circa 1800 liter spiritus, welke frau duleus van België was ingevoerd, door het zeilschip „Neeltje", schipper F. De spiritus was verborgen onder de lading steen, 't Schip is door de ambtenaren in beslag ge nomen. Dezer dagen kreeg een man op de Maas brug te Maastricht twist met zijn vrouw. In zijn dronkemansdrift rukte hij haar het kind, dat ze droeg, uit de armen en wilde dit in de Maas werpen. Omstanders wisten dit gelukkig te verijdelen. De man werd in gerekend. Dezer dagen is te 's-Gravenhage op den Kweekerij-weg een heer, die met zijn ver loofde daar wandelde, aangerand door twee mannen. Zij dreigden hem met mishandeling indien hij hun geen geld gaf. De man was hier echter niet toe geniegd en gaf een der aanranders een dusdanigen klap, dat beiden het hazenpad kozen. Gisteren is te Noorderhoogebrug (Gron.) de molenaar B. Wiersma uit Zuidwolde met zijn motorfiets tegen een muur gereden. Hij werd zwaar gewond opgenomen. De motor is vernield. Naar gemeld wordt, is mr. Tj. Mobach op verzoek van den vader van den Zaterdag avond door een politie-agent doodgeschoten jongen voornemens, een civiele actie tegen de gemeente in te stellen, op grond van on rechtmatige daad, door den politie-agent be gaan. Gisteren is in bewusteloozen toestand naar het Tesselschadeziekenhuis te Amsterdam vervoerd een 6-jarige motorrijder, die in de Frederik Hendrikstraat aldaar in snelle vaart tegen een vrachtauto was gereden. Men meldt aan de 's-Hert. Crt. uit Baarle-Nassau: De 28-jarige F. Stevens te Castelré, is bij het zandgraven onder een afschuivende gronamassa bedolven en gestikt. De man moet onmiddellijk gedood geweest zijn. Zondagnacht is de zware ijzeren tolboom op den Soestdijkerstraatweg nabij Hilversum uit zijn hengsels verdwenen. Den volgenden morgen werd hij in het nabijzijnde bosch gevonden. Tot nu toe is niet bekend wie de daders zijn. Door de politie te Groningen zijn aan gehouden de 19-jarige J. L„ de 21-jarige R. K-, de 19-jarige G. H. en de 24-jarige A. v. d. W„ allen arbeiders, die verdacht wor den van verschillende inbraken met diefstal o.a. in het hoofdstation der Spoorwegen, den laatsten tijd te Groningen gepleegd. Ver schillende der gestolen goederen, waaronder flesschen wijn, werden in z.g. opslagplaat sen in beslag genomen. Gisteren heeft het O. M. bij den Hoogen Raad conclusie genomen inzake het cassa tieberoep van een hulpwachter bij de spoor wegen te Wijchen, die in eerste instantie door de rechtbank te Arnhem is veroor deeld tot een maand hechtenis, omdat het aan zijn schuld te wijten was, dat op 19 November 1927 een ongeval gebeurde op den overweg onder Nijmegen, toen een snel trein passeerde, terwijl de overweg niet was afgesloten, waardoor een autobus vernield en verschillende personen gewond werden. Het Amhemsche Gerechtshof had de straf teruggebracht tot drie weken hech tenis. De verdediger van requirant had over macht gepleit op grond van onuitvoerbaar heid van de bepaling, dat drie minuten voor aankomst van een trein de boomen gesloten moeten zijn, onafhankelijk van het kloksignaal. De advocaat-generaal, mr. v. Lier, con cludeerde tot verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal 5 November arrest wijzen. Gisteren heeft de Hooge Raad behan deld het cassatieberoep van een bioscoop houder te Leiden, die door den kanton rechter aldaar was veroordeeld tot één gul den boete wegens overtreding van art. 4 der Zondagswet op Eersten Paaschdag 1928. Voor de muziek hadden B. en W. geen toestemming gegeven. De bioscoophouder was echter de meerting toegedaan, dat hij zich alleen aan de bioscoopwet te houden had. Namens den requirant stelde mr. H. P. Marchant de volgende cassatiemiddelen voor: Schending van de artikelen 1, 3, 4, 7, 10, 11, 12, 13 en 24 van de wet van 14 Mei 1926 (Bioscoopwet) door niet-toepassing der artikelen 4 en 6 van de.wet van 1 Maart 1815 (Zondagswet) door verkeerde toepas sing, doordien de kantonrechter de ver melde bepalingen der Zondagswet op bios coopvoorstellingen toepasselijk heeft ver klaard, terwijl de Biscooopwet ten aanzien van de onderneming en exploitatie van bioscopen en daarmede gegeven voorstellin gen en uitvoeringen, althans wat de open bare orde en zedelijkheid betreft, eigen re gelen heeft gesteld, met name voor de be voegdheid der plaatselijke besturen, welke de toepassing van vroegere wettelijke rege lingen te dier zake uitsluiten. Het OM. bepaalde zijn conclusie op 22 October. Voor den president der Haagsche Recht bank, Mr. du Mosch, is Maandag in kort geding behandeld een kwestie van uitzet ting van 53 leden, werkzaam bij de Rot- terdamsche tram, uit den Bor.d voor Over heidspersoneel. Een der uitgezette leden had dit proef proces uitgelokt, en voor hem trad op mr. Schippers uit Rotterdam. Pleiter verzocht den president de uitzet ting uit het lidmaatschap ongedaan te ma ken, en te beslissen, dat de C. N. A. B. voor iederen dag, dat hij nog weigert ei- scher in de ledenlijst op te nemen, 10 schadeloosstelling aan eischer zal moeten betalen. Voor den C. N. A .B. trad op mr. Duys, die concludeerde, dat de president eischer in zijn vordering niet-ontvankelijk zal ver klaren, althans hem deze zal ontzeggen. De president zal Zaterdag a.s. om 11 uur uitspraak doen. Naar aanleiding van het bericht als zou de Minister van Waterstaat een klacht heb ben ingediend tegen „De Telegraaf", wegens smaad, wordt ons medegedeeld, dat dit be richt niet juist is. De zaak is door de justitie ambtshalve ter hand genomen. eindigd, opende, zooals wij reeds in 't kort meldden, de heer mr. L. Lietaert Peerbolte, directeur-generaal van de Volksgezondheid, de algemeene beschouwingen over het begrip Onvolwaardige Arbeidskrachten. De inleider verdedigde hierbij' de volgende stellingen: 1. De bemoeiingen met „onvolwaardige aibeidskrachten" hebben in de eerste plaats ten doel, deze voor een zelfstandige plaats in de maatschappij te bekwamen. Dit stre ven spruit voort voornamelijk uit ethische motieven, die niet genoeg gewaardeerd kun nen worden. 2. Voor de bepaling van het begrip „On volwaardige arbeidskrachten" kan men wer ken met objectieve en met subjectieve cri teria. 3. Objectieve criteria zijn: a. Eischen, die de industrie stelt voor volwaardige arbeids krachten. Door de neiging, aan den arbeider al hooger eischen van intensiteit van arbeid in te stellen, zullen deze criteria tot geleide lijke vergrooting van het aantal onvol waardige arbeidskrachten leiden. Hieraan zijn ernstige nadeelen en gevaren verbon den. b. De qualiteiten van een normaal mensch. Deze criteria bieden geen houvast, zoodra men komt buiten het gebied van het materieele. 4. Subjectieve criteria worden verkregen door het antwoord op de vraag, wat de ar beidskracht zou zijn van een gegeven per soon, zoo de gaven, waarmede hij ter we reld kwam, zich normaal hadden kunnen ontwikkelen. 5. Geen van de onder 3 en 4 bedoelde cri teria leidt tof een bevredigende en bruikbare bepaling van het begrip „onvolwaardige ar beidskrachten" 6. Men zal moeten afzien van een begrips bepaling en moeten trachten, middelen te vinden om door hetzij ontwikkeling van lichaam en geest, hetzij aanpassing, allen, die door eenige lichamelijke of geestelijke oorzaak langs den weg van vrije concurren tie in het productieproces geen plaats kun nen verkrijgen, te bekwamen tot zelfstan dige, nuttige prestaties onder voor hen pas sende omstandigheden. De grens van deze bemoeiingen valt sa- - men met die van de mogelijkheid van re sultaat. 7. Het onder 6 samengevatte beteekent niet, dat het ethisch motief niet ook zou moeten leiden tot hulp aan hen, voor wie de mogelijkheid van zelfstandige nuttige pres taties niet meer bestaat. Dezulken zullen evenwel op andere wijze en blijvend gehol pen en gesteund moeten worden." Na deze redevoering werden geen bespre- '7 ?•»-"- QVJ p-faV.rv'Hfn Het congres werd heden voortgezet. In den ochtend werden vier onderscheidene sectie vergaderingen gehouden, betreffende wetge ving, de lichamelijk gebrekkigen, de zwak zinnigen en de statistiek. In de sectie-wetgeving werden inleidingen gehouden, o.m. door de heeren Dr. Timbal uit Brussel en C. Broberg uit Stockholm over de wetgeving respectievelijk in België en Zweden. Ook in de andere afdeelingen lieten bui- tenlandsche deelnemers zich hooren. De plenaire zitting, die des middags om twee uur aanving, werd gepresideerd door den heer V. Noest te Amsterdam. Inleidingen werden gehouden over de So ciologische beteekenis der onvolwaardige ar beidskrachten door Prof. Dr. J. A. Veraart te 's-Gravenhage en Prof. Mr. W. A. Bonger te Amsterdam. Prof. Veraart kwam aan het slot van zijn inleiding tot de volgende conclusie: Onder sociologische beschouwing zij vooral te verstaan een algemeen economische be schouwing op de basis van bepaalde wi.is- geerige grondslagen aangaande den mensch- in-gemeenschap. De door spreker aanvaarde sociologische beschouwing stelt als doel der maatschappij den volwaardigen mensch. De taak van de gemeenschapsorganen (Staat enz.) is, den mensch de volwaardig heid te verschaffen, voor zoover hij zich die niet zelf of in vrije maatschappelijke groe pen kan verzekeren. De gemeenschapsorga nen behoeven die taak niet zelf in handen te nemen. Zij kunnen die overdragen aan door hen te organiseeren vrije activiteit van be paalde groepen. De eerste taak der gemeenschap ten be hoeve van de onvolwaardige arbeidskracht is de onvolwaardige arbeidskracht voorkomen, generaal en speciaal. Tweede taak: de onvolwaardige arbeids kracht volwaardig maken. Derde taak: gevolgen der onvolwaardige arbeidskracht wegnemen. In tijden van grooten algemeenen econo- mischen nood (algemeene werkloosheid) on dervindt die werkzaamheid der gemeenschap haast onoverkomelijke bezwaren. Waar het bestaan aan een deel der volwaardige ar beidskrachten ontbreekt, kan de onvolwaar dige moeilijk op de besteding van belangrijke extra-kosten aanspraak maken. Naast andere maatregelen van speciale en generale preventie en voor het verhelpen der onvolwaardige arbeidskracht ware, voor de bestrijding der gevolgen in het bedrijfs leven, te beginnen met een verzekerings systeem waaruit het loon wordt aangevuld. In betere tijden zou dit kunnen worden uit gebouwd. Prof. Bonger maakte ter inleiding enkele hlstorisch-sociologische opmerkingen, om vervolgens den omvang en de gevolgen van het verschijnsel in kwestie te bespreken. Ver der duidde de inleider aan, welke maat schappelijke maatregelen z.i. genomen die- te worden. Voorop staat, evenals steeds in medisch en socialistisch opzicht de preventie. Beroeps keuze achtte professor Bonger verder op dit terrein volstrekt onmisbaar en in aanslui ting hierop achtte hij de scholing zeer nood zakelijk, hoewel voor meerdere groepen van onvolwaardige arbeidskrachten (speciaal wanneer de defecten op geestelijk gebied liggen) een bepaalde beroepsvorming uitge sloten is. In hooge mate wenschelijk achtte hij het voorts, dat de onvolwaardige arbeidskrachten in het gewone arbeidsproces der vrije maat schappij zooveel mogelijk worden opgeno men. Het werkloosheidsprobleem is in het alge meen voor het vraagstuk der onvolwaardige arbeidskrachten van fundamenteele betee kenis. Alles wat strekt tot de oplossing van het eerste probleem, komt z.i. tevens ten goede aan het tweede. Na vervolgens de noodzakelijkheid bepleit te hebben van gelijke arbeidsvoorwaarden voor volwaardige en onvolwaardige arbeiders, zette de inleider uiteen, dat voor hen, die geen plaats in het vrije bedrijfsleven kunnen vinden en wier geestelijke toestand zoo Is, dat zij bulten den werktijd in de vrije maat schappij kunnen verblijven, speciale werk plaatsen ingericht moeten worden. Ook behandelde prof. Borgers kortelings den arbeid in gestichten om te eindigen met de uitspraak, dat het probleem der on volwaardige arbeidskrachten een organisatie probleem is. Na een debat over de referaten der beide hoogleeraren kwam aan de orde de inleiding van den heer dr. V. Gravestein uit Amster dam over: De arbeidsgeschiktheid van de physiek on volwaardige arbeidskrachten. Het referaat van dezen inleider, die me disch adviseur is van de Rijksverzekerings bank, kwam hierop neer: Het is niet mogelijk, in een op gezonde basis berustenden staat met getallen de juis te arbeidsgeschiktheid der minderwaardige arbeidskrachten in Nederland weer te geven. Onder de ziekten, die de arbeidsgeschikt heid belangrijk doen dalen speelt in Neder land, vooral in het bloeitijdperk van het leven de longtuberculose de hoofdrol. Rheumatisme maakt ook velen in belang rijke mate arbeidsongeschikt; treft in dit opzicht, voor zoover sprekers ervaring reikt meer arbeiders op lateren leeftijd (boven 40 jaar)waarmee natuurlijk niet ontkend wordt, dat ook reeds op veel jonger-n leeftijd de arbeidswaarde daardoor belangrijk kan wor den geschaad. Psyohosen en zenuwziekten leveren een be langrijk deel der minderwaardigen zoo ook hart- en nieraandoeningen. Het best in cijfers te schatten is nog de arbeidswaarde der verminkten, dank zij het groote materiaal dat de Ongevallenwet in deze oplevert. Om dezelfde reden Is In het algemeen ook de invaliditeitsschatting bij oogaandoeningen meer nauwkeurig bepaald. Voor een waardebepaling der verminderde arbeidsgeschiktheid schiet het medisch oor deel vaak te kort, technisch en toonkundig onderzoek kunnen daarbij belangrijken steun verschaffen. De R.-K. Limburgsche Middenstands bond heeft Zondag te Heerlen zijn zilve ren jubilé gevierd. Om half elf werd in de St. Pancratiuskerk een plechtige H. Mis van dankzegging opgedragen door ka pelaan Schneiders. Onmiddellijk na de Mis begon de receptie, waarop o.a. Mgr. dr. Poels, het college van B. en W. van Heer len, de voorzitter van den Limburgschen R.-K. Werkliedenbond, de heer Jos. Mae- nen, lid van Gedeputeerde Staten, versche nen. Om half drie begon, de feestvergadering. De feestrede hield de heer P. van Tete- ring, lid van het hoofdbestuur van den Diocesanen Haarlemschen R.-K. Midden standsbond. Spr. wijdde een woord van hulde aan de nagedachtenis van den heer Chris Jansen, die niet alleen behoorde aan den middenstand van het diocees Haarlem, maar aan den R.-K. Middenstand van ge heel Nederland, dus ook aan Limburg. Spreker gaf vervolgens in het kort de ge schiedenis van den bond, die werd opge richt onder mgr. Drehmans z.g. en djr. Nou- wens en bracht de groeten over van het diocees Haarlem en den Ned. R.-K. Midden- standsraad. Spreker weidde vervolgens uit over het nut en de noodzakelijkheid van een sterken R.-K. Limb. Middenstand uit gees telijk en stoffelijk oogpunt. Had de midden stand destijds begrepen, dat de woorden van Paus Leo XIII: „vereenigt u", niet alleen gericht waren tot de werklieden, dan zou ons Zuiden bespaard gebleven zijn van het Katholiek liberalisme, dan hadden socialis me en communisme nimmer zooveel voet gekregen. Met tal van argumenten toonde spr. aan, dat een R.-K. handeldrijvende en industrieele middenstander lid moet zijn van een R.-K. Middenstandsvereeniging en wees op het vele, dat de R.-K. Middenstands vereeniging op geestelijk gebied geeft aan den R.-K. Middenstand. Niet iedere middenstander is geroepen om leiding te geven, maar iedere middenstander moet lid worden van de organisatie, anders parasiteert hij op het moeilijke werk van anderen en op hetgeen door dezen bereikt wordt. Er moet komen een geest van sa menwerking en offervaardigheid. Spreker wees er op, dat de R.-K. Middenstand nog altijd geen vertegenwoordiger in het Parle ment heeft en dat maar al te dikwijls over den middenstand geoordeeld wordt zonder den middenstand. Zouden vele wetten en de belastingen en tarieven er niet anders uitzien, wanneer wij hadden een sterk ge- organiseerden middenstand, een modelorga- nisatie? Zou men de credietinstellingen van den middenstand hebben laten te niet gaan, terwijl een Robaver alle steun verleend werd? Hadden wij een model organisatie, geperfec- tionneerde vakorganisaties gehad, duizenden middenstandszaken waren niet door 't groot kapitaal ten gronde gericht. Bij den midden stander domineerden niet het saamhoorig- heidsgevoel, de naastenliefde maar het eigen ik. De middenstander van vandaag heeft de creatie van volwaardige middenstandsorgani saties nog in handen. De groote fout is ge maakt door hen, die verre bleven en toeza gen, dat hun standgenooten afgeslacht wer den. In een krachtig betoog wekte spreker de Limburgsche middenstanders op zich te or ganiseeren en zich te scharen achter het vaandel van den R. K. Limb. Middenstand, dan zal het R.K. Middenstandsgezin bfhou- den blijven voor de maatschappij, dan zal de middenstand zich staande houden, de mid- denstandsjeugd in goede banen geleid wor den, de middenstand overal gekend worden. Ook mr. Van Hellenberg Hubar, de direc teur van het Nationaal Hanzebureau, voerde het woord. De dag werd besloten met een feestmaal tijd en een reünie. Gisteren bracht men in den voormiddag 'n bezoek aan de staatsmijn Emma en werd de vereeniging om 12 uur op het stadhuis ontvangen. Om half twee had een algemeene vergadering plaats. Te Zuid-Wending (Gr.) is in de aardappel meelfabriek van O. J. Meyer het personeel, groot 53 man, gisteren in staking gegaan. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat een gesteld ultimatum niet is beantwoord. De hoofdeisch is verhooging van 17.10 tot 19.50, welk toon reeds jaren geldt voor andere fabrieken. Het Concertgebouw Strijkkwartet (L. Zim- mermann, J. Herbschleb, G. Devreese, M. Loevensohn) is uitgenodigd voor 'n buiten gewoon concert van" de Société Nouvelle te Brussel een Schubert herdenkingsavond te geven te Brussel, op 22 December 1928. Een N. T. A.-bericht uit Boston d.d. he den meldt, dat voor omroep-mededeelingen, die het Zuidpoolgebied kunnen bereiken ten bate van commander Byrd en zijn expedi tie, met de Westinghouse radiostations een afspraak is gemaakt. Deze omroep zal iederen Zaterdag plaats vinden, laat in den avond, wanneer in t algemeen alle andere stations het stilzwij gen bewaren. naby de Staatsman „Maurits is de 19-jaxige r Oostenrijker F. Steinbellner, woonachtig te Ujnniira HaOploniCpTlD Pnill'üni Geleen, van een hoogte van zestien meter 91CUWC Uuui lulllOuiiü uUUl ulW naar beneden gevallen. Hij was op slag dood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6