Bilseótfcrejkwtfaa zij n waarddccs! *fl25.~ Wat anderen over het Kelloggpact zeggen ODOL Telegraphisch Weerbericht WOENSDAG 10 OCTOBER 1928 BUREAUX: NASSAULAAN 4$ 1 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16982 AANGIFTE /MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA Een nieuw gebouw voor de Haarlemsche R. K. Leeszaal Eigen gebouw aan de Nieuwe Gracht De wettelijke regeling der werkloosheids verzekering Het advies van denHoogen Raad van Arbeid Door de lucht naar Indië De H.-NAFD te Karachi Een belangrijk kruisgesprek Nederland-Indië De aankoop van grond te Bloemendaal tot stichting van een raadhuis Beroep tegen het raadsbesluit Voornaamste Nieuws R. K. lagere tuinbouwschool van den L. T. B. te Poeldijk De bioscoopkwestie te Sittard Het Kamerlid J. B. v. Dijk De moord te Zuid- Lutte Tegen den dader 10 jaar gevangenisstraf geëischt Een vreeselijk drama te Sluis Een Belgisch koopman schiet een vrouw dood en verwondt twee personen De moordenaar gevlucht J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Szn. onaang^utme reuJc uit den Miowct tnaaJht ze£fo den. (khjtaatnïten menAch.. al id zijn. Aut&rüjk, M óymfiatkUti. ch wt beroep zcvu>el aii wv qezel&chajj, cnmogelqS:. Ée*t f&tvtcc nt&nddpoefau}. uxiarSorgt een friidbgeurenden, adem*. Het conflict in de aardewerk industrie te Gouda R.K. Limburgsche Midden standsbond Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 1 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ADVERTENT I EN 35 ct. p. pegel VRAAG. EN AANBOD-ADVERTEN- TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regeL ft de verzekeringsvoorwaarüen f QflflH Levenslange geneeie ongesciülctneid tot werken door f7Cn dü een ongeval met fO. O bü verlies van een hand, f JOR bÜ verlies van een fRfl n br_euk van f h{[ ,verlies v' eea tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 OUUU.* verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 3U.~doodelijken afloop; lZoU."een voet of een oog; llCtii." duim of wijsvinger; 1 CU. been of arm; 1 fU. anderen vmger. Alle abonné's op dit blad zijn mgevoige de verzekeringsvoorwaarüen :n fEfl r; I 3U." been of HET ONGEVAL. De bekende schrijver Dr. Jos. Eberlé geeft ln „Schonere Zukunft" zijn visie over boven genoemd pact, welke wij interessant genoeg achten om haar hier weer te geven, vooral nu de Regeering blijkens de Troonrede zal voorstellen, dat ons land dit pact mede zal onderteekenen. Veertien dagen achtereen zegt Dr. Eberlé stonden alle kranten der wereld vol berichten en artikelen over het te Parijs door de verschillende groote mogendheden onderteekende z.g. Kellogg-pact. Op initiatief van den Amerikaanscher, staatsman Kellogg werd besloten den oorlog uit te bannen, uit te schakelen uit het inter nationaal volkenverkeer ten gunste van de scheidsgerechten. Daardoor schijnt de basis gelegd te zijn voor een nieuwe vreedzame wereld. Intusschen: „die Botschaft hor1 ich wohl, allein mir fehlt der Glaube". Reeds de bepa lingen van het pact zelf moeten wantrou wend maken. Nog wordt de oorlog gebillijkt in geval van noodweer, elk volk heeft echter het recht om zelf uit te maken of inderdaad noodweer bestaat. Wat hebben we ten tijde van den wereldoorlog geen verklaringen over de noodweer beleefd; Italiaansche noodweer, Amerikaansche noodweer, terwijl het toch alleen maar ging om de uitbreiding van nationale of economische belangen! Zal het in de toekomst anders gaan? Zoo ja, dan moesten de onderteekenaars van het Kel logg-pact en vooral de initiatief-nemers, hun vredesgeneigdheid in de eerste plaats toonen door de huldiging in de practijk van het „si vis pacem, para pacem", d.w.z. door vóór alles hun groote oorlogswerktuigen af te schaffen. In plaats daarvan zien wij in Frankrijk, Engeland, Amerika en ook in de kleinere staten steeds meer uitbreiding van militaire toerustingen. Een nieuwe statistiek vermeldt b.v. aangaande de strijdmachten: Frankrijk 550.000 man vredes- en 5 6 millioen man oorlogssterkte; Italië 150 a 330.000 man vredes- en 3.5 millioen man oorlogssterkte; polen 270.000 man vredes- en 2 miBioen man oorlogssterkte. In Engeland en Amerika zijn de jaarlijk- sche uitgaven voor leger, vloot en luchtvaart eenvoudig verschrikkelijk. Nadat het Ger- maansche militairisme. voor welks afschaf fing naar men voorgeeft de wereld oorlog begonnen werd, inderdaad afgeschaft is,*) zou men meenen, dat er geen aanlei ding meer bestond voor dergelijke oorlogs toerustingen. Dat zü niettemin worden voort gezet, toont hoe weinig waarachtig de wil tot en het geloof in den vrede over de wereld is. Hetzelfde leert de wil van de en- tente-mogendheden om aan den vrede van Parijs vast te houden, ofschoon deze, geba seerd op de stelling dat Centraal-Europa alleen schuldig stond, een algemeen bekende leugen is (ook wij meenen, dat het verdrag van Versailles hard, te hard was en dus reeds lang in sommige opzichten herzien had moeten worden, maar wel vragen wij ons af, of in het tegenovergestelde geval Duitschland zoo gemakkelijk in verzachting zou hebben bewilligd. N. H. Crt.) Hebben mogendheden, welke aan onrecht vasthou den, het recht om zich als vredesapostelen op te werpen? Wü meenen van niet. Wij meenen dat de „Osservatore Romano", het blad van het Vaticaan, gelijk heeft, wanneer het schrijft: „De uit het vergoten bloed ge boren vrede is geen rechtvaardige en duur zame vrede, maar een vrede welke nog den geest van den oorlog, waaruit hij ontstaan is, in zich ronddraagt. Dat is ook de reden, waarom de pogingen der staatslieden, om den vrede tot stand te brengen, hoe nobel zij ook mogen zijn geweest, tot dusver mis lukt zijn. Dat is de reden, waarom tegen verdragen als van den staatssecretaris Kel logg nog vóór de onderteekening bezwaren worden gemaakt. Dat is de reden, waarom in Oost-Europa nog een vuur onder de asch smeult, dat niet alleen voor de volken in die omgeving gevaar oplevert." Men zegt, dat het reeds vooruitgang betee- kent, wanneer men zich in de hoogere regio nen der wereldpolitiek genoopt ziet op zijn minst schoone gebaren in de richting van den vrede te maken. In werkelijkheid zijn huichelachtige gebaren minder sympathiek dan de krachttermen, welke aan Macchina- velli doen denken en voor den oorlog door Wilhelm H en in onze dagen door Mussolini nu en dan op de wereld worden losgelaten. Krachttermen scheppen althans een heldere situatie. Huicheltermen brengen alleen mis leiding. Verschillende onderteekenaren van het Kellogg-pact mogen ernstig aan den vrede denken, anderen zullen slechts met een spotlach geteekend hebben. Amerika nam het initiatief tot dit pact. Ziet men nauwkeurig rondom zich, dan krijgt men den indruk, dat dit geheele vredes-theater slechts ten doel heeft de opmerkzaamheid der volken af te wenden van den economi- schen veroverings- en penetratie-oorlog, welke Engeland en vooral Amerika in den laatsten tijd tegen de geheele wereld voe ren. Vooral de haute finance van de Veree- nigde Staten beijvert zich tegenwoordig om zich overal op het wereldrond neer te zetten; in Canada, in Zuid-Amerika, in Japan, in Indië, in Rusland, vooral ook in Europa door aankoop van belangrijke mingebieden, industrieele en handelsondernemingen, als1- mede door het verleenen van credieten. Beteekenden deze beleggingen maar eens oprechte hulp op economisch gebied! Maar zij beteekenen dikwijls uitbuiting, roofbouw en verovering. Gelijk Amerika reeds tijdens den wereldoorlog zijn economische positie heeft benut om Europa in den grond te con- curreeren, door de markten van Europa bui ten dat werelddeel zonder een enkelen degenstoot te venveren, gelijk het van den anderen kant het Europeesch gebrek aan goederen heeft uitgebuit door prijzen te dic- teeren, welke, vergeleken met de tegenwoor dige prijzen, een saldo van 10 milliard dol lars opleverden, zoo is ook tegenwoordig economische hulp van Amerika dikwijls slechts een brutaal profijt trekken van den zwakkere, die zich in gebrek bevindt. Wan neer de Amerikaansche haute finance zelfs tegenover den bondgenoot en compagnon Engeland nu en dan zoo brutaal optreedt, dat zij b.v. door de verhindering van be paalde Engelsche monopolies in grondstoffen aan Engeland alleen door de gedwongen verlaging der rubberprijzen tengevolge der actie van Hoover, een jaarlijksch verlies van 400 millioen Dollars bezorgt en dat zij ver der met behulp van Sowjet Rusland de Engelsche Shell-groep, welke de leiding had op de wereld-petroleummarkt, tot conces sies noopte dan kan men zich voorstel len, hoe de Amerikaansche financiers den economischen toestand misbruiken van die volken, welke een nul beteekenen tegenover de wereldmogendheid Engeland. Slechts een enkele verwijzing. In den oor- logs- en vooral in den inflatietijd werd door vele Duitsche geldmannen zooveel verdiend, dat zü van hun winsten vele malen in het credietgebrek van Duitschland hadden kun nen voorzien. Dit wordt afdoende bewezen door het feit, dat vele in Amerika uitgegeven fondsen door Duitsche concerns werden gekocht. Wanneer desniettemin de kostbare omweg langs de Amerikaansche crediet- instellingen werd gekozen, dan toont dit van den eenen kant de slaafsche onderworpen heid van Duitsche financiers tegenover Amerika, van den anderen kant echter ook de sterke Amerikaansche winstzucht. Zoo danige expansie op economisch gebied door Noord-Amerika is niets anders dan oorlog: oorlog, niet met kanonnen, tanks en gifgas sen, maar oorlog met cheques. Wanneer deze lieden vrede roepen, dan meenen zij niet den vrede Christi, maar alleen den vrede van verovering op zakelijk terrein. Daarmee kunnen evenwel volken, welke zich van hun waardigheid bewust zijn, zich niet accoord verklaren. Niet van Kellogg verwachten wij den vrede voor de wereld, maar alleen van de realisatie der christelijke vredesgedachten, welke aan de wereld steeds opnieuw worden gepredikt door het Pausdom. Maar van een leiding van den Paus in de aangelegenheden des vredes wil helaas ook de meerderheid van den Volkenbond niets hooren. Dat is de droeve werkelijkheid! Aldus dr. Eberlé; maar wij zouden hier een groot vraagteeken willen plaatsen. Red. De R.K. Leeszaal te Haarlem gaat met 1 Januari a.s. verhuizen. Zooals men weet, was de hulsvesting in de Jansstraat reeds lang voor de Leeszaal onvoldoende. De uitbreiding, welke steeds meer noodzakelijk werd, was onmogelijk; er konden niet meer lokalen in gebruik worden genomen, zoodat men steeds moest volstaan met de benedenzalen, welke veel te klein waren geworden. Als een bezwaar werd bo- verdien gevoeld, dat men het gebouw niet in eigendom had (het werd gehuurd van de St. Elisabethsvereeniging)ook voor een stichting als de Leeszaal is het beter heer in eigen huis te zijn. Ten slotte bracht de omgeving van de Leeszaal in de Jansstraat niet de gewenschte rustige atmospheer voor een leeszaal en bi bliotheek. Het is nu het bestuur gelukt verandering in den toestand te brengen, welke alleszins een verbetering is. Men heeft het perceel Nieuwe Gracht 70 voor de bibliotheek aan- gekocht. Na de noodige verbouwing en ver beteringen zal dit huis een waardige huis- vestig voor de leeszaal zijn. Op de benedenverdieping denkt men de courantenzaal, uitleenboekerij en een kamer voor den directeur in te richten. Bo ven zal een mooie, ruime en lichte lees- en studiezaal worden gemaakt, over de geheele breedte van het huis met vier ramen in het front. Er is voorts voldoende ruimte voor magazijn, archief, garderobe, enz. Het bezit van dit huis van ruim 200 M2. oppervlakte aan de rustige Nieuwe Gracht, beteekent voor de R.K. Leeszaal een groote vooruitgang. Spoedig zal met de verbouwing en instal latie worden begonnen, waarna men met ingang van 1 Januari a.s. de nieuwe leeszaal en bibliotheek in gebruik hoopt te nemen. In den tuin achter het gebouw is een zaal tje, zeer voordeelig verlicht door een groote lantaarn in de zoldering en gelegen op het Noorden, dat men als tentoonstellingszaal denkt in te richten. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn 8 October gehouden vergadering zijn advies vastgesteld omtrent de drie volgende, door den miniser van Arbeid, Handel en Nijver heid aan den Raad voorgelegde vragen, be treffende de wettelijke regeling der werk loosheidsverzekering. I. Indien, naast verplichte premiebetaling door alle werkgevers voor alle in hun dienst, zijnde arbeiders, de vrijwilligheid inzake de toetreding tot de werkloozenkassen der vak organisaties gehandhaafd blijft, zullen de werkgevers bijdragen ook voor arbeiders, die niet tegen werkloosheid verzekerd zijn. Is zoodanige regeling te aanvaarden? II. Aan welke organen kan dat innen der premiën van de werkgevers het doelmatigst worden opgedragen? III. Wordt langs dezen weg in voldoende mate bereikt.dat het aantal verzekerden zich belangrijk zal uitbreiden, welk doel met een wettelijke regeling mede wordt nagestreefd? In de eerste vraag wordt als vaststaande aangenomen: a. een verplichting voor de werkgevers om mede te betalen; b. voor alle werkgevers; c. voor alle in hun dienst zijnde arbeiders; e. de werkloozenkassen der vak organisaties, draagster der verzekering. De minister concludeert, dat, wanneer alles als vaststaande wordt aangenomen, de werkgevers zullen bijdragen, ook voor ar beiders, die niet tegen werkloosheid verze kerd zijn. Hij stelt de vraag of een zoo danige regeling te aanvaarden is. Bü de behandeling werd gestuit op de vraag, welke beteekenis gehecht moet wor den aan het zinsgedeelte (gegeven c): „voor alle in hun dienst zünde arbeiders." Gelet op de conclusie: „zullen de werkgevers bü- dragen ook voor arbeiders, die niet tegen werkloosheid verzekerd zijn," heeft de Raad gemeend dezen term in de eerste plaats al dus te moeten opvatten, dat de minister in d'erdaad bedoeld heeft, dat elke werkgever voor eiken, al of niet verzekerden, in zijn dienst staanden arbeider een premie zal moeten betalen. Deze opvatting aanhoudende, heeft een meerderheid gemeend, de vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Daarbij golden als voornaamste overwegingen, dat het niet aanvaardbaar is, dat werkgevers voor ar beiders zouden betalen, terwijl die arbei ders geen recht op uitkeerlng zouden heb ben. Bovendien werden principieele bezwa ren geopperd tegen een regeling, waarbtfrie werkgevers verplicht zouden worden hun bijdragen te storten, zü het middellük, in de werkloozenkassen der vakorganisaties, terwül laatstgenoemde, gegeven de tegen woordige omstandigheden, strüdvereenigin- gen zün, gericht tegen de werkgevers. Een minderheid in den Raad, zich aan sluitende aan de boven aangeduide alge- meene opvatting van den term: „voor alle in htm dienst zünde arbeiders", meent de vraag bevestigend te moeten beantwoorden en acht een zoodanige regeling dus wel aan vaardbaar. Omtrent de wüze waarop een dergelijke regeling getroffen zou moeten worden be stond geen volledige overeenstemming on der de leden, die deze minderheid vormden. In enkele trekken is aangegeven hoe een dergelyke regeling er zou kunnen uitzien. Een aantal leden van den Raad was van oordeel, dat niet behoefde te worden vol staan met de redactie der eerste vraag in den bovenvermelden strikten zin op te vat ten en strikt te beantwoorden, doch dat er met behoud van de gegevens onder a, b en d vermeld, nog een andere suppositie moge- lük is, mits men het gegeven onder c ver meld eenigszins anders opvat dan de Minis ter blykbaar in zijn schrüven heeft gedaan. Leest men „voor" in den zin van „over", dan zouden de werkgevers evenveel kunnen büdragen als de verzekerde arbeiders beta len, maar dan zou de totale büdrage van eiken werkgever berekend moeten worden over (in verhouding tot) alle in zün dienst zünde arbeiders. Vat men de vraag aldus op, dan bleek er een meerderheid in den Raad te vinden, die de vraag bevestigend beantwoordde. Sommigen dezer leden spraken als hun meening uit, dat op grond van de bestaande werkloozenkassen en met gebruikmaking van andere bestaande organen (bedrüfsver- eenigingen, rislcovereenigingen e.d.) het mogelük is deze regeling, zü het niet voor alle bedrüven, bedrijfswüze op te zetten en van de werkgevers dus niet eene algemeene premie te heffen, maar verschillende pre mies, gevarieerd naar de risico, de loon- hoogte, de uitkeeringsbedragen, de uitkee- ringstermünen enz., geldend voor een be- paald'.en) bedrijf(stak). Tegenover laatstgenoemde meerderheid stond een aantal andere leden, dat als zün meening uitsprak, dat de door de meerder heid gegeven, interpretatie van de eerste vraag gewrongen is en niet in overeenstem ming met de duidelüke bedoeling van den Minister. WU de Raad op eigen initiatief een advies gaan uitbrengen over het vraagstuk der werkloosheidsverzekering, dan moet hü dat, naar het oordeel van deze leden, niet doen incidenteel, naar aanleiding van deze vra gen, doch dan dient de Raad zelfstandig een onderzoek in te stellen naar de verschillen- de problemen, die onderzocht moeten wor den, alvorens men een bepaald stelsel van verplichte werkloosheidsverzekering kan aanbevelen. Een aantal leden van den Raad heeit zich van de beantwoording van de tweede en de derde vraag onthouden, omdat deze beantwoording naar hun meening overbo dig was, waar het antwoord op de eerste vraag in den door den Minister bedoelden zin, ontkennend luidde. De overige leden van den Raad hebben op de tweede vraag geantwoordt, dat de inning van de premiën der werkgevers het doelmatigst kan worden opgedragen aan de bestaande organen der sociale verzekering. De derde vraag was bevestigend beantwoord. Een Reuter-bericht uit Karachi dd. giste ren meldt: Het vierde Nederlandsche vliegtuig Is hier om 2 uur 50 uit Bender-Abbass aangekomen. In deze plaats zal Schott van de beman ning der H.-NAFC die zich te Cawnpore bevindt, bericht krijgen waarheen het hulp materiaal moet worden gebracht en waar de werktuigkundige Weigmann moet worden af gezet. De kwestie der ziektegevallen aan boord van de Insulinde Gisteren werden op het hoofdbestuur der Posterüen en Telegrafie, onder leiding van den directeur-generaal besprekingen gevoerd over de voorgenomen herziening der Rüks. telefoontarieven met de directeuren van de gemeentelüke telefoonnetten te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam en eenige hoofdambtenaren van den telefoondienst bü het hoofdbestuur. Te ongeveer twee uur werd de vergade ring onderbroken om de heeren ir. Boetje, hoofd-ingenieur-directeur der Telegrafie en hoofd-ingenieur der Telegrafie, dr. ir. Koo- mans, die juist in Indië waren aangekomen, even te verwelkomen door middel van een vlot verloopend kruisgesprek in de studio van het hoofdbestuur. Even later onderhielden de heer en mevr. Koomans zich eenigen rijd met hun te 's-Gravenhage vertoevende kinderen. Te vier uur voorts waren in de studio aan wezig de Leidsche professoren Flu, Kan en Koolemans Beü'nen, benevens de heer Ruys. directeur van den Rotterdamschn Lloyd, die èen langdurig onderhoud hadden met de In dische geneesheeren professor De Lange, dr. Olivier, dr. Elshout en dr. Knapper, ter wül in Indië mede aanwezig waren eenige vertegenwoordigers van den Rotterdam- schen Lloyd. De gerezen kwesties betreffende de ziektegevallen op de „Insulinde" werden uitvoerig besproken, waarbü alle gerezen misverstanden tusschen den Nederland- schen en den Indischen Geneeskundigen Dienst konden worden uit den weg geruimd. Het zuiver wetenschappelijk gedeelte der aangelegenheid zal verder in de medische bladen worden behandeld. De besprekingen, waarvan van weerszü- den om beurten alle heeren deelnamen, werden in den meest vriendschappelüken geëst gevoerd. De groote beteekenis van deze onvolpre zen telefonische gemeenschap trad door deze gedachtewisseling opnieuw ten duide- lükste aan het licht. Zooals men weet, besloot de vorige week Donderdag de gemeenteraad van Bloemen daal met 75 stemmen tot aankoop van 2 H. A. grond aan den Zeeweg met de be doeling, daar het nieuwe raadhuis te stich ten. Naar wij thans vernemen, is een der te genstemmers, de heer A. J. Prinsenberg, van dit raadsbesluit in beroep gegaan bij Ged. Staten. Te Poeldük heeft gisteren de plechtige Inzegening en opening plaats gehad van de R.K. Lagere Tuinbouwschool, de eerste la ger onderwüsinrichting op dit gebied van den L. T. B. Te half 10 droeg de zeereerw. heer G. Buismandeken en pastoor van Poeldük, een plechtige H. Mis in de kerk van Poel dük op om Gods zegen over het onderwüs ln de nieuwe school af te smeeken. Na de H. Mis had de plechtige inzegening van het nieuwe schoolgebouw plaats. Deze plechtigheid werd eveneens verricht door deken Buisman met assistentie van de ka pelaans Boin en Theissen. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de weleerwaarde heer rector J. P. J. Kok, geestelü'k adviseur van den L.T.B. en voor zitter der onderwüs-organisatie der L.T. B„ dr. K. H. M. van der Zanden, Rüksinspec- teur van het landbouwonderwijs, rar. dr. L. N. Deckers, voorzitter van den L. T. B., Ra den Abdoerachman, resident van Meester Comelis, de Tweede Kamerleden Ch. van der Bilt, G. Bulten, A. J. Loerakker en G. W. Kampschöer, de laatste voorzitter van den Raad van Toezicht der school. Na de plechtige inzegening voerde deken Buisman het woord. Vervolgens sprak de geestelük adviseur rector Kok, voorzitter van de vereeniging tot bevordering van het R.K. landbouwon- derwüs van den L. T. B. Spr. wees er op, dat binnen het jaar na de opening van de landbouwwinterschool te Voorhout deze eer ste R.K. lagere tuinbouwschool der L. T. B. in het Centrum van het Westland wordt geopend. Deze school Is het tastbare bewüs van wat door de organisatie kan bereikt wor den. Zonder den L. T. B. was deze school hier nooit voor den dag gekomen. Meer en meer werd de noodzakelükheid gevoeld van meer ontwikkeling op tuinbouwgebied. Maar niet alleen ontwikkeling ook kracht en steun voor de Katholieke tuinbouworganisatie zal zal van deze school uitgaan. Daarna opende mr. dr. Deckers met een sympathieke rede de school. Nadat nog verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, bezichtigden de aanwezigen het schoolgebouw. Een minnelijke schikking Naar men ons hedenmorgen uit Sittard mededeelt, is de bekende bioscoopkwestie aldaar in dier voege opgelost, dat een min- nelüke schikking tusschen beide partüen tot stand is gebracht. Naar de „Rsbde" verneemt, heeft het ka tholieke Kamerlid de heer J. B. v. Dük ken nis gegeven, dat hü niet meer voor een her nieuwing van zün candidatuur in aanmer king wenscht te komen. Zooals men zich wellicht nog herinneren zal, heeft in den avond van 1 Juli j.l. in de buurtschap de Lutte onder Oldenzaal, een* misdaad plaats gehad, waarvan Jo hannes Her.d'rikus Haaiman het slachtoffer is geworden. De moordenaar, de 20-jarige Hermanus Josef K., bakkersknecht te Los ser, die voordien nooit met de politie in aanraking is geweest, had in den vorigen winter een kwesti t gehad met Haaiman omdat deze praatjes over hem had rond gestrooid en hem bovendien met zün beide broers had mishandeld. In den avond van den lstenJuli bevonden verdachte en Haai man zich op een bruiloft ten huize van G. J. Zanderink, waar verd. Haaiman de hand ter verzoening reikte. H. wilde hierop niet ingaan, doch gaf K. een slag in het ge zicht, waardoor1 deze een bloedneus op liep. Verdachte trok hierop zün mes, doch zijn vrienden hielden hem tegen en een van hen nam hem het mes af. Verdachte dronk dien avond evenals alle gasten een flinken borrel en kreeg in den loop van den avond nog verschillende plagerüen van H. te slikken. Inplaats dat zün vrienden hem beletten te vechten, gaven zü hem het mes terug en wezen hem nog eens nadrukkelük op de vele beleedigingen, die H. hem al had toegevoegd. Verd. werd steeds boozer en op een ge geven oogenblik liep hij op den niets kwaads vermoedenden Haaiman toe, dien hü in het hart stak, ten gevolge waarvan deze onmiddellük overleed. De zaak kwam gisteren onder zeer groo te belangstelling van het publiek voor de rechtbank te Almelo voor. Nadat tien ge tuigen charge en drie décharge ge hoord waren, eischte het O. M. waargeno men door mr. Blok, wegens moord tien jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Noyon uit Enschede, achtte niet moord, doch zware mishande ling den dood ten gevolge hebbend bewe zen. PI. hoopte, dat de rechtbank in aan merking zal nemen, dat verd. gunstig be kend staat en hü door zün z. g. „vrienden" opgehitst was. Spr. verzocht dan ook de uiterste clementie. Men seint ons uit Sluis: Gisteravond omstreeks kwart over 9 heeft zich in de KapeUestraat te Sluis een vreese lijk drama afgespeeld. Op dit tüdstip weer klonken uit den winkel, bewoond door mej. PÜpers revolverschoten en hulpgeroep. On. middellük daarop kwam de 15-jarige zoon, Marcel Püpers, naar bulten hollen, luid „moord" gillend. Uit den winkel werd luid gekerm gehoord. De toesnellende voorbijgangers durfden den winkel niet binnengaan, uit vrees, dat zü met revolverschoten zouden worden ont vangen. Daarna vluchtte ook juffrouw PÜ pers uit den winkel. Zü en haar zoon gingen naar de marechaussees, die spoedig daarop, met de gemeente-politie ter plaatse waren. In den winkel lag op den vloer een groote plas bloed en half achter papier verborgen vond men het lük van de dochter des hui zes, mej. Judith Pijpers, die door revolver schoten was gedood. De vrouw zelf bleek slechts een schamp schot aan den schouder te hebben gekregen. De zoon was er erger aan toe. Een kogel was hem door den hals gegaan en hü leed veel bloedverlies, terwül een andere kogel hem ln den schouder had getroffen. Een inmiddels ontboden geneesheer trach- te nog bü de dochter de levensgeesten weer or te wekken, doch dit mislukte. Het bleek dat een kogel haar in een wervel in den hals had getroffen. Uit een voorloopig on derzoek is komen vast te staan, dat de moord is gepleegd door den Belgischen koopman van den Winckel, die sinds ge- ruimen rijd bü de familie Pijpers inwoonde. Reeds eerder had de man gedreigd en her haalde malen hadden reeds twisten plaats gehad. Wat gisterenavond de directe aan leiding tot het drama is geweest, is niet be kend. Na het plegen van de misdaad is de man gevlucht en tot nu toe Is hü onvind baar ondanks het uitgebreid onderzoek dat de wachtmeester I. van Wük gisterenavond nog heeft doen instellen. Het signalement van den koopman ls aan alle politie-autoriteiten in de omgeving en in België onmiddellük doorgegeven- De man stond ongunstig bekend. Ook hedenmorgen was men er nog niet in geslaagd, hem aan te houden. Een vreeselük drama heeft zich gister avond te Sluis afgespeeld. Een Belgisch koopman doodde een vrouw en verwondde twee andere personen. De moordenaar is gevlucht. Inzake den moord te Zuid-Lutte is voor de rechtbank te Almelo tegen den dader 10 jaar gevangenisstraf geëischt. In verband met de ongunstige weersom standigheden is het groote Duitsche lucht schip „Graf Zeppelin" nog niet vertrokken. Het congres voor onvolwaardige arbeids. krachten. In een kruisgesprek NederlandIndië is gesproken over de ziektegevallen aan boord van de „Insulinde". Te Poeldijk is de R. K. Lagere Tuin bouwschool van den L. T. B. geopend. Een overzicht van de kaspositie van Rijk, Provinciën en Gemeenten. De Hooge Raad van Arbeid heeft zjjn ad vies vastgesteld omtrent eenige vragen be treffende wettelijke regeling der werkloos heidsverzekering. Te Praag heeft een ernstig bonwongeluk plaats gehad. Een in aanbouw zijnd huis van zeven verdiepingen is totaal ingestort. Tot nu toe tien dooden geborgen. Harold Horan, een Amerikaansch journa list, uit Frankrijk uitgewezen. In een Italiaansche gevangenis heeft ta bloedig incident plaats gehad. Ernstige aardbeving in Mexico. Een mislukte aanslag op den D-treln Ber lijnKeulen. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.50, vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.44 uur. Hoogste Barometerstand 765.6 mAi. ta La Coruna. Laagste Barometerstand 745.6 mJd. ta Wisby. Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht toe nemende N. tot N.W. wind, aanvankelijk meest zwaar bewolkt, met waarschünlük nog regenbuien, later met opklaringen, waar schünlük kouder. Een conferentie zonder resultaat Gisterenmiddag heeft een conferentie plaats gehad van den Rijksbemiddelaar, den heer van IJsselstein, met partüen, betrokken bü het conflict in de aardewerkindustrie te Guda. Deze bespreking heeft geen enkel resultaat o.-geleverd, zoodat de oplossing van het con fiict niet is gevonden. In de algemeene vergadering van den RE. Limburgschen Middenstandsbond is de schei dende voorzitter, de heer Lokven, bü accla matie tot eere-lid benoemd. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. A. Koops uit Venlo. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren Kreemers uit Tegelen en de heer Hoppers uit Beek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1