Stadsnieuws OOt^iano'è CHEQUE-KOERSEN AMSTERDAMSCHE BEURS Instrumenten laatste nieuws Groote sorteering EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 10 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 HERINGA WUTHRICH Philip's Radio - Toestellen Agenda 11 October R. K. Vrouwenbond Ontvangst van Z.D.H. Mgr. J. D. J. Aengenent STADSSCHOUWBURG Het gasbedrijf in 1927 De koene paardrijdster MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam GEBOUW ST. BAVO De restauratie der groote zaal OVERVEEN. Stockholm MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam De uitgewezen journalist BURGERLIJKE STAND Zijlmeg 57 Haarlem 229 y2 235 y4 409 187 *4 207 790 b 796 164% 156% 95 22% 244 202% 151 BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE De nachtelijke overval bij de Vinkenbrug Stofzuigerhuis MAERTENS Barteïjorisstr. 16 Tel. No. 10756 Tabak zonder nicotine MARKTNIEUWS Sociëteit „St. Bavo" 8 uur Proza en Poë zie 8 uur Vergadering Armen-collec- tanten „St. Joseph" half 9 uur Bestuur Handels- en Kantoorbedienden. St. Josephsgezellenvereeniglng Jansstraat 59, half 9 uur Repetitie zangclub „Sursum Corda." Brongebouw van 1 tot half 6 uur en van half 8 tot 11 uur T. E. V. S. A. Groote Kerk van 3 tot 4 uur Orgelbespe ling door den heer George Robert. Gemeente-Concertzaal 8uur Ledencon cert H. O. V. Lnxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor volwas senen). Rembrandt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstellingen (alleen voor volwassenen). „De R.K. Vrouwenbond moet de groote revolutie der Ideeën helpen bestrijden." Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent was gisterenavond de gast van den Haarletnschen R. K. Vrouwenbond. Daartoe was een duj- tengewone vergadering belegd in de pas gerestaureerde groote zaal van gebouw St. Bavo: het podium was voor deze feestelijke gelegenheid met een voorname versiering van palmen getooid. Ondei een welkomstlied, gezongen door een kinderkoor, werd Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent ontvangen in de zaal, die geheel gevuld was door de leden van den R. K. Vrouwenbond. Aanwezig waren de Hoog- eerw. Heer L. A. A. M. Westerwcudt, de Zeereerw. Heer Th. W. Pichot, secretaris van het Bisdom, en de Zeereerw. Heer J. P. J. Kok, Geestelijk Adviseur De presidente, mej. F. Peeters, hield na de ontvangst een kor e rede. Spreekster zeide, dat de R. K. Vrouwenbond zeer blijde was Monseigneur te ontvangen, zonder te kunnen uitdrukken hóé blij de R. K. vrou wen daarover zijn. Alleen op den uitdruk- kelijken wensch van Mgr. hebben zij de huldiging achterwege gelaten. Het kostte moeite de bruidjes met ie iaten komen, en was de wensch van Mgr. niet zoo uitdruk kelijk geweest, dan hadden de R. K. vrou wen rocb hun Bisschop gehuldigd. Spr. durft te zeggen, dat de leden van den Vrou wenbond het meest verknocht zijn san Monseigneur en het meest verlangden hem te ontvangen. In de afdeelingen en in de diocesane organisatie heelt de R. K. Vrouwenoond meermalen de welwillendheid van Mon=eig- neur ondervonden; thans vragen de vrouwen zijn hulp. Wam wel heeft de H. Vader alle kathoi-eke vrouwen geroepen in den éénen grooten Bond, maai al en zijn niet gekomen. Zeifs zijn mist nu velen uit de organisatie gegaan. In 1918 telde de Vrouwenbond te Haailem ongeveer 2500 leden nu 1000. Is er weer een revolutie nood'g om te doen besetien dat eendracht macht is Er dre gt evaar; een groote wereldomwenteling m de naaste toekomst dreigt. Daartegen moeten wij sterk staan. En nu klinkt in alle 56 afdeelingen van het diocees dezelfde klacht over net ve min derde i.eden.a Is de R. K. Vr uwenbond in zijn tegenwoordigen vorm ui den tijd, krijgt men geen hulp of hebben de leidsters hun plich niet gedaan Er moet fel gestreden worden, want e dreigt gevaar in d naaste toekomst. Zoo goed als wij uit de tegenwoordige gevaren, zoo zullen later onze kinderen hun geloof en hun deugd moeten redden in een vreese lijken wereldstorm. Daartoe moeten wij hen opvoeden. En leven de moeders tegenwoordig mei in dans en klank evenals het heidenvolk? Zal later met de klacht der kinderen gehoord worden: waarom werden wij niet beter opgevoed? Er is gelukkig een kern vangoed moeders, maar hebben ook zij een open 00 voor de dreigende gevaren. Naast hen staa vele halve katholieken, die de Vrouwenbond 200 graag vurig wil zien. Want redding is alleen mogelijk door de beleving der katho lieke beginselen in het gezin. De R.K. Vro wenbond hoopt nu op de machtige hulp van Monseigneur, opda allen zien wat het organisatieleven is voor dlle vrouwen. De R.K. Vrouwenbond, waar alle standen naast elkaar strijden, ziet het machtig woo'd van den Bisschop mei spanning tegemoet. Spreekster me nde dezen avond dit te moeten zeggen, omdat de Bond in gevaar is wanneer her gebouw met spoedig geschraagd wordt, dreigi het gevaar dat het zal instorten en vele zwakken onder de pumhoopen zal begraven. De leden van den R. K. Vrouwen bond zullen luisteren naar het woord van Monseigneur en zullen er in gehoorzaamheid naar handelen. Een kinderkoortje, onder leiding van mej. A. Bonarius, zong eenige liedjes, die een dankbaar gehoor vonden. Onder applaus trad toen Mgr. Aengenent naar voren, om een toespraak te houden. Toespraak Mgr. Aengenent Mgr. zeide met vreugde de uitnoodiging voor deze bijeenkomst te hebben aanvaard, omdat hij zocht naar een gelegenheid om van zijn warme belangstelling en haltelijke sym pathie voor den R.K. Viouwenbond een be wijs te geven, en om het geheele bisdom te laten zien hce hoog hij de beteekenis van dezen bond acht. Mgr, hoopte daarom, dat alle afdeelingen de woorden zouden hooren, welke hij hier sprak, omdat hij het van be lang acht dat tot alle vrouwen een woord van opwekking wordt gericht. De sympathie en belangstelling van Mgr. is gewekt door dankbaarheid voor wat de Bond reeds heeft gedaan en door overtui ging dat een groote taak nog wacht. Wat de R.K. Vrouwenbond heeft gedaan voor de mag deze beweging tegenover den R.K. Vrou wenbond, die zich laat leiden door de idialen, welke ons tot het einde der eeuwen zullen worden voorgehouden Vandaar de grootere beteekenis van den R.K. Bond, al zou zij zich niet op zoo uitgestrekt terrein begeven. Ket laatste zou Mgr. toch gaarne zien; daar voor kan men op zijn krachtigen steun re kenen Omdat de R.K. Vrouwenbond nog een grooter taak heeft te vervullen, spijt het Mgr. dat het ledental is teruggeloopen. Het schijnt dat de geweldige omwenteling aanstaande is. waarvan Louis Veuillot sprakde wereld zal geheel christelijk of socialistisch worden. De groote revolutie der ideeën moet de Vrou wenbond helpen tegengaan. Daarvoor is op de eerste plaats noodig: zelfheiliging, ale erste voorwaarde voor een vruchtbare actis. op sociaal terrein. Daarna moet het gezin ge heiligd worden want in het gezin worden de kinderen opgevoed, die later de maatschappij zullen regeeren. De beteekenis van het gezin is niet te schatten; in het gezin zal de groote slag geleverd worden. Indien de organisatie van den R.K. Vrou wenbond niet goed meer is, zal Monseig neur gaarne helpen om, na grondig onder zoek, de noodige veranderingen tot stand te brengen. Mgr. was echter overtuigd dat de leidsters ten volle en in alles hun plicht heb ben gedaan. Mgr. hoopte, dat alle afdeelingen in bloei en ledental mochten toenemen, dat allen ijverige propagandisten zouden zijn voor den Bond, opdat deze, na de zelfheiliging en de opvoeding der moeders voor hun schoone taak in het gezin, een vruchtbare sociale ac tiviteit mocht foonen. Na de rede van Monseigneur, waarvoor Mej. Peeters enkele warme dankwoorden sprak en de vergadering een dankbaar ap plaus gaf, werden door Mevr. Ellen Kusse, enkele gedichteti voorgedragen, n.l. Gauwe miertjes van Stalpaert v. a. Wiele, Rei der Wachtengelen uit Adam in Ballingschap van Vondel en de Paus van dr. Schaepman, en op verzoek van de Presidente, het Verske van Timmermans. De vergadering luisterde in diepe stilte. Het koortje van Mej. Bonarius had met de ernstige en geestige liedjes warm succes. Nadat de Koogeerw. beer plebaan L. A. A. ivl. Westerwoudt en de Zeereerw. heer rector P. J. Kok enkele woorden tot de vergadering had gericht, dankte Mej. Pee ters nogmaals Monseigneur voor zijn bezoek en sloot met den christelijken groet. Mgr. Aengenent gaf ten slotte den Bis- schoppelijken zegen. Onder gezang werd Z.D.H. Mgr. J. D. J. Aengenent uitgeleide gedaan. NieuwendUk 225229 Amsterdam Oude Gracht 151 Utrecht Het dienstjaar 1921 kan voor het Gasbe drijf volgens het verslas over 1927 als gun stig v/orden gerapporteerd. Bedrijfsstoomis- sen hadden niet plaats. Hoewel het op 1 Januari ingevoerde „vast recht" tarief ln eerste instantie zijn ongun- stlgen invloed op de gasopbrengst doet gel den, overschrijdt het financieel eindresul taat toch het desbetreffende begrootlngscij- fer nog aanzienlijk, ten gevolge van de meer dere gasaflevering, veroorzaakt door de stij ging van het aantal gasverbruikers door de grenswijziging en mede ten gevolge van de hoogere opbrengst der nevenproducten. Als gevolg van de stijging van het gas- dsbiet 10.6 pet boven 1926 is de volle capaciteit van fabricage en gasbergruimte bereikt, zoodat binnen afzienbaren tijd daar in zal moeten worden voorzien. De grootste etmaal-productie bedroeg 83.892 M3, de kleinste etmaalproductie 47.967 M3 en de gemiddelde productie per dag 61.095 M3. De grootste gasaflevering per etmaal had plaats op 20 December en bedroe? 84 392 M3 of 1/263 van het totaal afgeleverde gas, te gen 69.471 M3 of 1/264 in 1926 op 31 De cember. De kleinste gasaflevering per etmaal had plaats op 6 Juni n.l. 47.067 M3 of 1/473 van het totaal afgeleverde gas tegen 41.317 M3 of 1/443 in 1926 op 18 Juli. Het aantal geplaatste gasmeters bestond op 1 Januari 1927 uit 9099 gewone, waar van 13 stuks aan gasverbruikers toebehoo- rende, en 12.483 muntmeters, alsmede 32 muntmeters geplaatst bij gewoongasver- bruikers. In 1927 vermeerderde het aantal gewone meters met 3820 stuks en bedroeg op 31 De cember 12.919, waarvan 11 stuks aan gas verbruikers toebehoorende. Het aantal muntmeters vermeerderde met 4108 stuks, zoodat hiervan op 31 December 16.591 in gebruik waren, waarin begrepen 74 muntmeters, geplaatst bij gewoon-gas- verbruikers. Het verbruik over muntmeters bedroeg 36 pet. der nuttig afgeleverde hoeveelheid gas. Dit cijfer was voor 1926 33.2 pet. Het grootste gasverbruik door een munt meter geregistreerd was 2734 M3 tegen 2279 M3 in 1926. Klachten omtrent de gasvoorzlening had den in hoofdzaak betrekking op verstopte binnenleidingen en ondoelmatig gestelde branders, zij werden alle door de afdeeling Fitterij verholpen. De opbrengst van het gas bedroeg in het geheel 1.668.382,29 tegen 1.452.390.24 ln 1920. De bruto-winst ln 1927 verkregen, be draagt 739.607,015 tegen 611.009,12 in 1926. De ultkeering aan de gemeene bedraagt 399.292.645 tegen 279.620.81 in 1926. De hier volgende berekening geeft eene vergelijkende specifieke opgave van de fac toren, waaruit de kostende prijs van hei menggas, berekend tot in den gasmeer bij den verbruiker is samengesteld. Daaruit blijkt, dat per 1000 M3 de uit gaven 3.981 lager en de ontvangsten 1.236 lager waren dan in 1926 ten gevolge waarvan de kostende prijs 2.745 lager was dan ln 1926. Verder blijkt, dat per 1000 M3 de fabrica- gekosten van het steenkolengas tot in den gashouder bedroegen per 1000 M3. 36.804 46.420 bedroegen tegen respectievelijk 39.263 en 48.047 ln 1926. De kosten van het menggas tot ln den gashouder bedroegen per 1000 M3 36.804 tegen 39.779 in 1926. In de jaren 1903 tot 1922 was het batig saldo van het bedrijf samen 2.651.573.825 in 1926 27.620.81 en ln 1927 399.292.645. De balans per 31 December sluit met 'n eindbedrag van 75.167.217.71. Argentina Argentina de Spaansche danseres met een wereldreputatie Is gisterenavond onder auspiciën van de Ver. Kunst aan het Volk in den Stadsschouwburg alhier opgetreden Reeds meerdere malen nebben wij deze danseres in Haarlem mogen bewonderen en ook thans weder heeft zij ons weten te tref fen met haar onvergelijkelijke kunst. Het is bekend dat de dans reeds van de vroegste eeuwen af. heeft gegolden als een min of meer spontane uiting van het men- schelijk gevoel. Al naar gelang de bescha ving van een ras, bestond de dans niet alleen uit een eentonige repeteerende beweging zonder meer, doch gaf men hem een meer duidelijken waarneembaren vorm, zoodat de eene dans meer van den anderen te onder scheiden was. Het spreekt vanzelf, dat een volk dat hoo- ger stond op de beschavingstrap beter in staat was gevoelens te vertolken en te inter preteeren dan een ras dat geestelijk veel iagèr stond- Wanneer 'n ontwikkeld mensch plotseling bij een onbeschaafden stam belandt, waa.' men juist aan het dansen ls, dan zal hij heel moeilijk kunnen zeggen of dat dansen nu plaats heeft ter eere van een of andere Godheid, ter wille van een feest, of ter ge legenheid van het overlijden van lid der ge -n'ente. Men springt en hotst en botst heen en weer vaak op het monotoon-geiuld van een of ander primitief klankinstrument. Toch zal men na de beschaving bij zoo'n stem toch steeds weer het karakteristieke van hun wezen en hun aard in hun dansen terugvinden Zet men nationale dansen van verschil lende landen naast elkaar, men zal alleen loor het zien van hun dansen kunnen zeg en tot welk land leder hunner behoort Om een dans echt-r ten volle te begrilpen <s het echter noodig, althans eenigszins op de hoogte te zijn van de zeden en gewoonten van het land waaruit die dans vandaan komt. Is men dat niet, dan blijft het slechts een bewonderen van een rhytmische volko menheid. of een momentane waardeering van het exotische, dat men aanschouwt. De waarde van het essentieele van den fans gaat dan goeddeels verloren. Argentina die zelfs in haar eigen land een groote reputatie geniet, is in haar plastiek zoo sterk en leeft zich zoo volkomen in haar dansen ln, dat het met den naam van den dans voor oogen niet moeilijk meer is, haar te volgen en te begrijpen. Haar volmaakte techniek en baar jubelende en juichende soms fel jagende castagnetten dwingen den toeschouwer haar meer dan en middel matige waardeering toe te kennen. Het programma, dat zij althans afwerkte, was vrijwel gelijk aan hetgeen zij de vorige maal in onze stad aanste, doch wij gelooven niet, dat ook maar iemand dit repeteeren gehinderd heeft. Wederom was het de boerendans "it de provincie Toledo La Garterana, waarin een wonderlijke naïveteit, en een speelsche coquetterie bijna aan een groteske deden hnken. die gebisseerd moest worden evenah de dans La Corrida, waarin het geklikkldk •>an den tocht naar de stieren te vechten en de strijd zelve zoo voortreffelijk worden tcpbeeld. Ook de Bolero-dans uit het ballet „El Fandango de Candil" was om haar speciaal karakter van hoed-dans mede met de Tango indelen in het fel witte van brutaal rood voorzien costuum een genot om te zien. De onstuimige dansen „Danse du Feu" en .Danse de Gitane" gaven Argentina volop de gelegenheid haar talent te ontplooien, terwijl de fleurigheid van de Valencienne en we zouden haast zeggen onvergelijkelijke gratie van de Dansa V, de een in mindere de andere ln meerdere mate meesterlijke staaltjes van danskunst waren. Het applaus na lederen dans vertolkte dan ook duidelijk de waardeering van het pu bliek. De begeleiding, die wederom door Carmen- cita Perez geschudde was voortreffelijk, ter wijl de solonummers van deze pianiste geest driftig werden ontvangen. de bovenlichten in de zaal afsluiten, strak- hangende koorden bevestigd zijn en men dus geen last meer heeft van zwiepende touwen. De brandkraan achter in de zaal is nu in een afgesloten kastje geborgen. Het openzetten der bovenramen geschiedt nu door middel van haken. De 6 groote electrische booglampen zijn vervangen door 12 Philips-lampen, terwijl aan eiken zijwand 6 glas-in-lood-lampen zijn aangebracht. Deze laatste vernieuwing doet het bijzonder goed. De decoratieve beschildering verdient wel een nadere beschouwing. De ontwerper er van, de heer Mathé van der Weiden, is uit gegaan van de gedachte, dat het hier geldt een zaal in een R. K. Vereenigingsgebouw. Het is geen z.g. cabaret, geen bioscoop in den gewonen zin en allerminst een mon daine dancing. Ook in haar uiterlijk mag ze daar dus niet aan doen denken. Dit voor oogen houdende heeft hij er naar gestreefd de zaal een beschaafd en toch eenigszins feestelijk karakter te geven. Dus geen overdadige, drukke omamenteering, geen schreeuwende kleuren. V/aar de zaal gebruikt wordt voor ver- 1, 11„1 1 „1c .rnv^r. 7 PARIJS, 10 October Mej. Rachel Do- range, die te paard een rit van Parijs naar Boekarest maakte, is Dinsdag te Parijs te ruggekomen. WOENSDAG, 10 OCTOBER Met de restauratie van de groote zaal is men thans gereed gekomen en het effect, dat er mede bereikt is, is werkelijk bewon derenswaardig. Dit zal trouwens niet te zeer verwonderen, als men weet, dat het bestuur van den R K. Volksbond er gaarne een ilinke som gelds voor over had en als men verder weet, dat de restauratie geschiedde onder architectonische leiding van den heer A. J. Prinsenberg en de decoratieve beschil deringen werden uitgevoerd door den heer Mathé van der Weiden, Zoo heeft men, door artistieke en eendrachtige samenwerking een keurig geheel verkregen, waarbij men, het beschouwende, wel tot de conclusie moet ko men. dat hier nu een zaal is ingericht, waar men gaarne voorstellingen, lezingen e.d. zal hijwonen. De scheeve richting van den achtermuur is gemaskeerd dor den aanbouw van een muurtje, waardoor men efen rechte lijn aan den achterwand verkregen heeft. Hier ls schillende doeleinden als: vergaderingen, le zingen, tooneel en bioscoop, muziek, ten toonstellingen enz. en daarenboven het ge bouw St. Bavo de zetel is van den R. K. Volksbond, zijn er ln de versiering ver schillende emblemen e.d. opgenomen, die op deze veelzijdige bestemming willen dui den. De voornaamste daarvan zijn: Boven het tooneel de beeltenis van St. Bavo, patroon van Bisdom en stad, geflan keerd door het Haarlemsche wapen en het wapen van het bisdom. Links en rechts van het tooneel het Bis schoppelijk wapen en het Nederlandsche wapen, symboliseerende het kerkelijk en wereldlijk gezag. Te meer toepasselijk waar de R. K. Volksbond tot zinspreuk heeft: „Voor God en Kerk, Vorstin en Land". Langs de overige wanden vinden we de emblemen van tooneel, de maskers „Humor' en „Satire", muziek, harp, wetenschap, uit op boek, enz. benevens enkele monogram men, De achterwand, welke vanwege de versche bepleistering voorloop Ig nog niet beschil derd kan worden, zal eveneens met toepas selijke motieven worden verlucht o.a. het wapen van den R. K. Volksbond en de em blemen van Handel en Nijverheid. Op goede wijze is bi) deze beschildering dus aan alles gedacht en de uitvoering ver dient allen lof. Voorts zijn de tierlantijntjes van de trap jes naar het tooneel gelukkig weggenomen en de trapjes met kostbare loopers bedekt. Nieuwe bruin-pluche gordijnen sluiten nu het tooneel af. Voor de zaal is nog een ven tilator aangebracht. Kortom, alles is gedaan, om hier een ge rieflijke zaal te maken, waarin een gezel lige sfeer zou heerschen. En daarin is men wel geslaagd. Het gewone schilderwerk is uitgevoerd door den heer J. J. van Dijk en het tim merwerk door den heer P. Dijt. Lichtbeelden-avond Het was een zeer goede gedachte van het bestuur van den R.K. Volksbond te Overveen, om een avond te organiseeren als Zondagavond in de St. Aloysiusschool. De Weleerw Pater A. Kui pers hield een lezing met lichtbeelden over „Suriname", ook wel de twaalfde provin cie van Nederland genoemd. Medewerking verleende een jongenskoor onder leiding van den heer Olivier Koop. Velen hadden ge bruik gemaakt van de gelegenheid, deze in- tressante lezing bij te wonen en velen moes ten zich met een staanplaats tevreden stel len.. Het gemis van een eigen gebouw liet zich nu weer bij deze gelegenheid voelen. De avond werd geopend met den Ohr. groet door den heer J. G. van Kessel. Daar- Volksbond, de heer J. G. van Kessel. Daar na werd door 't jongenskoor, begeleid door Olivier Koop, het Missielied gezongen, waar na 't woord werd verleend aan den Missio naris Pater Kuipers. Deze deed ons allereerst zien de kaart van Suriname, het missiegebied waar zijn Eer waarde ongev. 10 jaar werkzaam was ge weest, onder de Britsch-Inö'iërs, Boschne gers, Javanen en Indianen, vervolgens de pioniers van 't Missiewerk: Mgr. Wölving en Pater Donders den Apostel der Melaatschen, en zeide dat de voorstelling als hoofddoel had 't bevorderen van 't missiewerk in West- Indië. Speciaal bi) Pater Donders en Mgr. Wölvering stond spreker geruimen tijd stil. Dan werd duidelijk geïllustreerd met wel ke moeilijkheden de missionarissen te kam pen hebben en wat een kosten het met zich medebrengt bijv. om een H. Mis te lezen in een of andere plaats. Een ander beeld toonde de Zusters van Roozendaal, die aan de negervrouwen leeren hoe ze de kinderen moeten verzorgen, zij zijn in de scholen met naaien, hoedenviech- ten, enz. Paters en broeders zijn bezig met catechismus, reken- en zangonderwijs. Later zag men de studenten op het in- landseh seminarie, een bezoek aan den Bis schop door Indiaansche kapiteins in hun allerbeste plunje, tot eindelijk de eerste Ja- vaansche priester wordt voorgesteld als de apotheose van het werk van den missonaris, Onder de pauze werd een collecte gehou den ten bate van de Missie van Suriname, door 't jongenskoor werd de „Goede tuinier" ten gehoore gebracht. Aan het slot van den avond dankte de voorzitter Pater Kuipers voor zijn lezing en werd deze interessante avond met „Aan U o koning der Eeuwen" gesloten. Berlijn Parijs Brussel Londen i ürich Rome Madrid vt eenen New-York (cable) Praag W arschau Kopenhagen Oslo 59.30 9.70 34.60 12.09 47.95 13.- 40.35 35.05 2.49 7.30 27.- 66.45 66.45 66.65 59.40 9.80 34.70 12.10 48.05 13.10 40.45 35.15 2.50 7.40 27.10 66.55 66.55 66.75 WOENSDAG, 10 OCTOBER Een Amerikaansch oordeel Geboren. 8 Oct.: d. van J. Booms—Tam; d. van G. M. de JongStokman. 9 Oct.: meisiespatronaten e.d. is van zeer groote z. van M. A. MoonenKroon. 8 Oct.: z. waarde. De Bond laat zich dragen door de van E. C. de Koninck—v. Duffelen. 7 Oct.: Katholieke beginselen, zorgt dus voor ver- z. van J. Verhagen—Dikkeboom. 5 Oct.: d. dieping van het Katholieke leven, dat vooral is van belang. Mgr. heeft waardeering voor wat de neutrale vrouwenbeweging heeft ver richt, maar dat kan niet reiken aan wat de R.K. Bond heeeftgedaan, omdat de eersie niet gedragen wordt door vaste idealen. Het is zelfs geconstateerd in het Encyclopedisch Handboek der neutrale vrouwenbeweging. Zij Iaat zich verdrijven door de groote stroo- mingen van het wreldgebeuren. Wat ver van M. J. E. v. Aalst—de Bruin. Getrouwd 9 Oct.: A. M. v. d. Vlugt en W. M. v. Vastenhoven. Overleden: 8 Oct.: J. v. Nederpelt, 51 J., Harmenjansweg; 6 Oct.: W. Menslnk, 73 J., L. Heerenvest; 7 October: G. Meerts, 30 J., Oudeweg. PARUS, 10 October. Naar het Journal uit Washington meldt, zijn aldaar stappen ge- daai. bij het Amerikaansche staatsdeparte- ment om een officieel onderzoek door de Amerikaansche autoriteiten naar het geval tevens de brandvrije cabine gebouwd .voor Horan in te stellen. Overeenkomstig het bioscoopvoorstellingen. Voor de deur heeft stanc|punt van president Colidge zal het men bruin-pluche gordijnen aangebrach staatsdepartement evenwel niet tot een der en boven de deur 'n klein electrisch lampje. onderzoek overgaan. Een vooraan- Aan de deur zelf is een veer aangebracht. staantje Amerikaansche autoriteit liet zich waardoor het hinderlijk dichtslaan der deur voorkomen is Het gordijn in het midden der zaal is weg genomen, terwijl aan de gordijnen, welke als volgt over de kwestie Horan uit: Geen vreemdeling kan aanspraak maken op het recht ln een land, dat niet het zijne is, te wonen en zaken te doen. Er kan hem slechts een voorrecht verleend worden, wanneer hij zxh aan de wetten #en politie-voorschriften van dat land onderwerpt. Wanneer hij zich evenwel in zakeu mengt, die voor den vrede en de veiligheid van den staat gevaarlijk zijn, dan kan hij als ongewenscht vreemdeling uit het land gewezen worden. Iemand, die zich niet stoort aan de wetten der gastvrijheid door een staatsgeheim te publiceeren of een buitengewoon vertrouwelijk document bekend te maken, mag zich over een uitwijzings- besluit niet verwonderen. De Vereenigde Staten hebben meermalen op dezelfde wijze gehandeld tegenover vreemdelingen, die zij ongewenscht achtten. Koersen tieuen opening maisieeuuigeu. 9% Neuenaua löh 5% Nederland iöit ty, Neüerl. 917 fi% N.-lndie 1923 L i'A N.Ind. 1926E Banken. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mü Kesc. Dito Industrieën. Marg urne Nederi. Kunstzijdt Maecubee HoU Kunstzijde Oude Philips Nieuwe Philips Industr. Buitenlane Anaconda U S Steel feraa Viscosa Gew. Peruvian tiandelsondern. C omp.com m. du uiege Mijnbouw. Bueton Mijnbouw.. Kedjang Leoong Petroleum. uortscne Petr creconsohdeerde Ken OUe Perlak Rubber. A dam Rubber Del) Batavia Rub ■ifava Rubber éerbadjadl Suau V 1. O. O Allied mtercontln Rubbei Scheepvaart Hou Amerika "4jn dito Gem. Eigena Kon Nea Stoomb Ken Paketvaart Mi). Nederland Rotterd Uoya Scfieepvaart- Unie Marine comm. Marine pref Suiker. H V A. Java Cultuur Poerwored.jo Vorstenlanden Actions idem I'abak. Lei) Batavia Oude Dell Oostkust Senembab Spoorwegen. Southern Rails Union Pacific Wabash Ctlc Milw St Paul Kansas City Soutn Erie Railr Prolongatie 102% 1023/ 16 101Vxe 101a/18 99^/3, 156y4 '671/8 168% 434% 214% 454% 803% 227 15C% 60 170 88 125% 67% 913/j6 78% 73% 85% 2243% '95 3% 184 200% 6 38 634 344% 92% 146% 126 543% 430 177 503% 144 198 76% 34 58 58% 4% Omtrent den overval van den taxi-chauf feur nabij de Vinkenbrug vernemen wij nog net volgende: In Rotterdam nabij de Delftsche Poort werd de chauffeur aangesproken door 3 Duitschers, althans drie Duitsch-sprekende heeien. HU moest deze naar Haarlem brengen Toen Haarlem in zicht was schenen zij van reisplan veranderd te zUn, want zU verzoch ten den chauffeur door te rijden naar Am sterdam Vermoedelijk zochten zij een stille plek om er zonder betalen van door te gaan. De weg nabij de Vinkenbrug leende zich uitste kend voor het beraamde plan en de chauf feur moest op het donkerste gedeelte eens klaps stoppen. Men weet net gevolg. Bloedend werd de chauffeur achtergelaten. Een vrachtauto van Apex Electrische Waschmachines f 275.' de wasscherij J. J. van Leuven kwam voorbij en werd door den chauffeur aangeroepen. De bestuurder had niemand op zijn weg ont moet. Gezamenlijk wcra na R .ar neb Poli tiebureau te Halfweg gereden. De veldwach ter achtte het raadzaam onmiddellijk naar Haarlem te gaan. Met sterke koplichten is de weg nog afgezocht, geen mensch werd gezien. Het onderzoek wordt voortgezet. Naar aanleiding van een bericht in ons blad over tabak zonder nicotine, zendt men ons vanwege het filiaal Bioenitiiu.uai der Hilien's sigarenfabriek enkele sigaartjes van het merk Elegantes minimum nicotine, welke gemaakt zijn van gedenicotiseerde tabak. De sigaartjes zijn door de firma A. Hillen te Delft in den handel ge'^-M, voor hen die op medisch advies of uit eigen beweging een zeer lichte sigaar willen rooken. Het nico- tine-gehalte is na scheikundig onderzoek vastgesteld op 0.79. Natuurlijk is de smaak van deze sigaren buitengewoon licht en zeer zuiver. MEDEMBLIK, 9 Oct. 1928. Veiling- bericht van de R. K. Marktvereeniging „St. Jozef". Kleine Muizen 1.201.35 per halve H. L.; Drielingen 3.753.90; per halve H. L.; Witte 1.801.90 per halve H.L. Bloemkool 15.3020 per 100 stuks; Witte kool 4.605.50 per 100 stuks; Roode Kool 2 805.30 per 100 st.; Uien: groote gele ƒ3.403.55 p. halve HL,.; Nep ƒ4.80—535; Bieten ƒ2.303.20 per hal ve H.L.; Slaboonen ƒ2.803.65 per zakje. WOERDEN, 10 October Kaasmarkt Aanvoer 352 partijen. Eerste kwaliteit 60 63, zware tot 65, tweede kwaliteit 5759, met Rijksmerk 5460, handel vlug. (N iet-Officieel). 448e STA4TSLOTFRIJ. Trekking van Woensdag 10 October 1928. 5e Klasse 15e Llist. tlooge prijzen: 1179 3555 7782 1000.—. 4798 10319 16282 19274 ƒ400.—. 409 846 3429 4273 7425 7713 11465 13009 19047 19552 200—, 1269 2300 3407 8188 14051 16117 16196 17135 19187 100—, Prijzen van 70. 107 170 174 203 258 378 439 845 1040 1176 1240 1313 1652 1712 1760 1805 1954 2040 2249 2259 2423 2533 2607 2624 2626 2723 2759 2780 3002 3051 2072 3125 3135 3167 3234 3412 3433 3436 3484 3629 3730 3790 3385 3986 4047 4053 4073 4154 4186 4282 4396 4701 4720 4812 4849 4981 5122 5225 5471 5549 5552 5722 5741 96 841 1754 2443 2942 3405 3830 4246 5000 5763 6090 7028 7573 8436 8972 9638 9754 6464 7176 7608 8-194 9192 6479 7239 7846 8535 9312 6520 7245 7943 8573 9329 6636 7276 7959 8603 9412 6847 7292 8061 8620 #426 6851 6954 7543 7572 8328 8388 8767 8906 9458 9513 9793 9799 9853 9903 10045 10139 10147 10185 10255 10279 10305 10550 10622 10739 10747 10783 10801 10901 11084 11092 11184 11380 11395 11568 11693 11767 11854 11990 12453 12509 12637 12823 12835 12940 12966 13231 13389 13441 13764 13822 13916 14606 14677 14939 f5019 15031 12622 t3299 13367 15133 15146 15294 15301 14242 14290 14430 15053 15091 15129 15333 15355 15437 15443 15523 15568 15814 15858 15870 15974 16072 16118 16135 16138 16143 16367 16412 16713 16786 16884 16916 16932 16995 17045 17100 17101 17171 17276 17343 17404 17426 17429 17463 17500 17577 17580 17584 17941 17943 17957 17991 17999 18197 18262 18296 18358 18397 18618 18624 18695 18700 18749 18840 19322 19337 19357 19446 19524 19576 19648 19901 19944 20008 20076 20163 20187 20310 20431 20478 20482 20484 20547 20623 20734 20922 20938 20953 40 304 725 1015 1217 1381 1545 1700 2067 2239 2698 2863 3032 ^09 3589 3747 3939 4121 4579 4954 5161 5324 5476 5916 6185 6390 6646 6950 7108 7266 7437 7720 7911 8056 8208 8519 8648 8873 8960 9186 9298 9482 9720 9993 6 261 699 1014 1188 1372 1541 1643 1897 2220 2484 2844 3C27 3367 3504 3738 3937 4045 4570 4952 5077 5270 5455 5832 6108 6140 6389 6635 6903 7061 7259 7424 7692 7899 8043 8207 8455 8637 8871 8959 9183 9271 9452 9708 9985 10115 10173 10414 10438 10567 10577 10708 10756 11112 11217 11276 11298 11541 11544 11845 11909 12084 12102 12211 12250 12419 12424 12669 12764 12872 12888 13184 13279 13394 13410 13584 13639 13865 13882 14199 14201 14319 14330 14531 14540 14772 14779 15141 15185 15258 15276 15462 15543 15813 15837 15084 16013 16200 16244 16417 16441 16612 16627 16992 17055 17257 17271 17382 17387 17644 17682 17953 17956 18152 1822S 18428 18446 18587 18603 18960 18980 19131 19140 19349 19376 19712 19719 19985 20020 20153 20212 20347 204S4 20634 20648 20739 20757 20882 20889 Fouten. 52 313 774 1021 1233 1436 1558 1729 2079 2302 2704 2887 3092 3336 3630 3750 3964 4451 4718 5017 5226 5335 5519 5934 6193 6455 6712 6967 7125 7311 7446 7723 7918 8065 8236 8526 8715 8892 9024 9188 9307 9510 9789 10011 10195 10442 10592 10792 11219 11311 11620 120' 2 12104 12280 12455 13787 12915 13301 13467 13712 13891 14207 14364 14579 14799 15190 15303 15546 15863 16038 16277 16515 16715 17062 17284 17451 17700 17958 18264 18448 18619 18981 19150 19391 19752 20039 20232 20465 20667 20786 20903 5e KI. NIETEN: 57 60 335 341 800 822 1046 1099 1242 1286 1497 1523 1565 1566 1742 1750 2084 2088 2312 2331 2713 2764 2914 2936 3103 3113 3368 3396 3667 3693 3751 3758 3967 3979 4480 4487 4726 4793 5022 5024 5232 5240 5340 5380 5598 5608 5988 5997 100 357 852 1106 1290 1526 1585 1772 2110 2406 2767 2943 3139 3410 3694 3767 3991 4506 4852 5028 5243 5412 5743 5998 6344 6566 6859 7034 7195 7372 7304 7843 7969 8105 8288 8555 8816 8933 9084 9226 9429 9626 9826 6284 6319 6497 6560 6733 6856 6972 7006 7141 7187 7341 7358 7447 7485 7758 7821 7937 7966 S093 8098 8257 8273 8531 8532 8732 8796 8898 8915 9044 9066 9189 9217 9322 9414 9516 9521 9805 9807 10049 10072 10099 102C1 10220 10228 10453 10456 10463 10602 10603 10613 10SP9 10897 10948 11233 11329 11400 11421 11629 11707 11733 12017 12024 12027 12124 12134 12154 12317 12337 12371 12484 12507 12554 12798 12811 12828 12949 12970 13068 13330 13343 13361 13479 13502 13529 13753 13S03 13811 13898 13933 14045 14233 14237 14301 14415 14461 14473 14661 14717 14722 14S14 14S19 14863 15205 15215 15221 15330 15398 15422 15594 15701 15710 15877 15883 15887 16054 16082 16104 16313 16320 16334 16543 61559 16567 16721 16787 16818 17149 17153 17213 17285 17333 17368 17459 17505 17530 17737 17753 17805 17968 17982 18016 18271 18299 1S334 18162 18494 18496 18620 18633 18642 18992 19009 19051 19211 19227 19232 19474 19476 19545 19762 19775 19804 20040 20052 20086 20269 20290 20320 20476 20508 20556 20677 20705 20713 20799 20834 20838 20914 20925 20933 14e lijst: 18084 m-z 135 400 978 1134 1324 1534 1596 1847 2141 2411 2770 2965 3181 3496 3733 3896 4000 4512 4901 5029 5265 5419 5757 6010 6370 6624 6870 7042 7201 7389 7507 7845 8025 8140 8292 8597 8842 8953 9097 9235 9430 9646 9S34 10104 10263 10484 10638 10966 208 584 988 1173 1346 1539 1632 1873 2179 2418 2836 3016 3220 3497 3735 3923 4019 4551 4914 5030 5269 5443 5808 6028 6380 6630 6384 7044 7255 7397 7645 7890 8037 8196 8302 8604 8870 8958 9150 9256 9439 9655 9907 10111 10326 10534 10675 110Ö9 11490 11336 11801 11838 12049 12056 12164 12207 12401 12403 12603 12662 12862 12868 13083 13133 13374 13383 13574 13582 13843 13864 14081 14104 14310 14314 14508 14517 14754 14758 15034 15105 15224 15250 15449 15454 15741 15800 15901 15964 16141 16188 16368 16372 16576 16588 16833 16967 17221 17378 17379 17572 17583 17873 17910 18139 18151 18371 18418 18565 18573 18724 18758 19081 19111 19260 19301 19573 19691 19931 19960 20121 20149 20322 20335 20557 20592 20717 20720 20869 20878 20945 18094,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2