De „Graf Zeppelin" over den Atlantischen Oceaan naar Amerika Dr. Eckener vertelt van de groote onderneming „Niet ongerust zijn, wanneer geen be-: richten van ons doorkomen" TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 10 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 1 Waarom „Zeppelin"? Hedenmorgen nog niet naar Amerika vertrokken i Wind en weder dienende zou heden de .Grar Zeppelin", 't nieuwe, groote Duitsche luchtschip, onder commando van dr. Ecke ner, voorz. van de Luftschiffbau-Gesellschaft Zeppelin, zijn tocht over den Atlantischen Oceaan naar Amerika begonnen zijn. De ongunstige weersgesteldheid heeft echter het vertrek vertraagd. Twintig jaar na de catastrophe van het eerste luchtschip van Zeppelin, dat door een onweer overvallen en door brand ver nietigd werd, zal binnenkort de machtige reus van Priedrichshafen naar een ander werelddeel snellen, een afstand van duizen den kilometers, om daar den trots van Duitschen luchtschepenbouw aan het Ame- rikaansche volk te toonen. Op zijn vele proefvluchten, die deze on derneming voorafgingen, hebben duizenden reeds den Zeppelin bewonderd en het suc ces, waarmede de proefvluchten zijn gehou den, waarborgen een zeer groote mate van veiligheid voor den tocht naar Amerika, zooals dr. Eckener trouwens zelf erkent. Wat dr. Eckener thans gaat ondernemen, is een experiment wellicht, doch een expe riment, dat waarschijnlijk een groote toe komst zal inluidèn, want volgens deskundige meening zal het luchtschip het vervoer middel worden over de groote afstanden, ter verbinding der werelddeelen en voor het massavervoer bij uitstek geschikt zijn. Men zou de functie van het luchtschip kunnen vergelijken bij die van de autobus op den beganen grond en daartegenover de functie van het vliegtuig met die van het motorrijwiel. Het Is interessant dr. Eckener, den com mandant, zelf te hooren vertellen van de noodig hebben, voordat wij aan genen kant van den Oceaan zijn," begint dr. Eckener weer na eenige oogenblikken stilzwijgen, gedurende welke hij behoedzaam de onaf scheidelijke zeemanspijp aangestoken heeft. „Alles komt op den wind en het weder aan. Want navigatie door de lucht geschiedt louter op meteorologische waarnemingen. Men moet zich geheel naar de verstrekte meteorologische situaties richten en ze be nutten. Daarvan hangt ook de route af, die wij zullen nemen. Natuurlijk neem ik 't liefst den kortsten weg over den Oceaan, daarvoor zou ik des noods boven het vasteland slecht weer op den koop toe willen nemen. De kortste rou te is de Noordelijke. WU zouden dan over Holland, midden-Engeland en het Noorden van Ierland vliegen, vervolgens in 'n Noor delijke bocht over den Atlantischen Oceaan tot New-Poundland, langs de kust verder over Boston naar New-York. Maar helaas ligt er op deze foute meestal slecht weer, zoodat ze, hoewel een ideaal route voor een Oceaanvlucht, bijna nooit te volgen is. Dan moet men naar een anderen weg zoeken, hetzij nog meer Noordelijk, hetzij en dat is meestal het geval dieper naar het Zuiden. Zoo zijn wij ook toenter tijd met de Z. R. 3 naar het Zuiden afge bogen over de Azoren. Wanneer het weder het toelaat, kan men altijd nog probeeren op den kortsten weg terug te komen. Let men nu op den duur van de overvaart, dan moet men voor oogen houden, dat wij negen uur zullen noodig hebben, om tot aan de kust te komen, terwijl dan de eigen lijke overvaart over den Oceaan, welke vaart Na een uitstekend geslaagde proefvlucht terrein te Friedrichshafen terug. Boven het luchtschip in de voorbereidingen voor de Oceaanvlucht van de „Graf Zeppelin", over het leven aan boord en over de inrichting van den tocht. Een speciale verslaggever van de „Köl- nische Volkszeitung" heeft een interview gehad met dr. Eckener en hij verhaalt daar van in zijn blad belangwekkende bijzonder heden, waaraan wij het volgende willen ontleenen, om onzen lezers een kijkje te geven op de beteekenis van deze nieuwe Oceaanvlucht. „Wij zitten," zoo verhaalt de journalist, „in de groote werkkamer van dr. Eckener te Priedrichshafen." Rondom hangen aan de wanden afbeel dingen van luchtschepen, die er echter al len heel anders uitzien en die allen na een kort bestaan weer verdwenen zijn, totdat heel de resultante van ervaring, technische vervolmaking, uitwendige schoonheid enz., samengevat werd in dat bewonderenswaar- dige luchtschip, dat nu in de omvangrijke hangar droomt van zijn eersten tocht over den Oceaan. Het schip heeft alle proefnemingen voor die groote vlucht glansrijk doorstaan; eerst een vlucht over Zuid-Duitschland, dan de groote vlucht over Duitschland en Noord- Europa, die een triomftocht zonder weerga is geworden. „Wij wisten, waartoe het luchtschip in staat is," zegt dr. Eckener, „wij wisten, dat wij er op vertrouwen konden. Voor mij was er eigenlijk slechts een oogenblik van lichte emotie en dat was, toen ik vooraan in 'de gondel stond en wij voor de eerste maal uit de hangar naar buiten kwamen. Dat was een emotie, maar een emotie van vreugde." Nu gaat dr. Eckener van zijn vlucht naar Amerika vertellen. De uitdrukking van zijn oogen werd ern stig en men voelt, hoe zijn gedachten over den Oceaan zweven naar de „Z. R. 3", naar de vlucht van vier jaar geleden. Zijn gelaat is weer strak als uit hout ge sneden, een merkwaardig contract met het portret van den Wü'rtembergschen Graaf Zeppelin, dat daar, bijna levensgroot, bo ven zijn schrijftafel hangt. „Wij zullen ongeveer 50 tot 80 vlieguren komt de „Graf Zeppelin" op het landlngs- staande foto werd genomen even vóórdat hallen werd geborgen die van de stoomschepen volgt, ongeveer 45 tot 70 uur zal bedragen. Terug gaat het echter veel sneller. Dan hebben we den wind in den rug, zoodat de „Graf Zeppelin" het wel in twee dagen kan klaarspelen. Dit voordeel (n.l. van den wind in den rug) werkt natuurlijk juist tegen overgesteld op de heenreis, zoodat de tegen winden, welke wij zullen ondervinden, be lemmerend werken zullen op de snelheid van het luchtschip. Bezie maar eens de reusachtige afmetin' gen van het luchtschip, dan kunt ge u in denken, dat de wind een zeer belangrijke rol hier speelt. Nemen wij bijvoorbeeld een tegenwind van 8 Meter per seconde in doorsnee, bij de Z. R. 3 hadden wij vele uren achtereen zelfs een tegenwind van 14 meter per sec., dan beteekent dat, dat de snelheid van het luchtschip met ongeveer 30 Kilometer per uur afneemt en dus bij een snelheid van 120 Kilometer terugloopt tot 90 Kilometer. Maar op den terugweg, met den wind in den rug, wordt de snelheid dus aanmerke lijk vergroot. Gewoonlijk zullen wij over den Oceaan vliegen op een hoogte van 300 tot 350 Meter. Bij wind in den rug gaan we hooger, bij tegenwind lager vliegen, omdat de wind in de hoogere regionen in sterkte toeneemt. Een bijzondere meteorologische dienst, een zgn. „weer-dienst" hebben wij niet inge richt. Hij is ons wel aangeboden, maar wij hebben ons tevreden gesteld met den nor malen dienst, dien ook de stoomschepen ge bruiken. In het eerste deel van onze vlucht steu nen wij met onze navigatie op Norddeich en Königswusterhausen, later op de Ameri- kaansche kuststations, die het internatio nale verkeer bedienen en in 't bijzonder op den grooten meteorologischen dienst nabij Washington. Wij zelf zullen waarschijnlijk slechts van tijd tot tijd korte berichten doorgeven om trent onze positie. En hier raakt dr. Eckener een punt van zeer groote beteekenis. Uit een begeleidend vliegtuig heeft men gevaarte, dat zich statig een schitterend uitzicht op het machtig boven Berlijn beweegt. Een luxueus ingerichte salon, van waar men door de groote vensters den tocht over land en zee kan volgen, biedt den passagiers alle mogelijke comfort en maakt den overtocht per luchtschip tot een aangenaam uitstapje „Het kan zeer gemakkelijk voorkomen," zegt hij, „dat men eens een keer geduren de langeren tijd geen berichten van ons hoort. Bij de Z. R. 3 was dat ook zoo. Het begon des avonds en duurde negen a tien uur en later werd mij verteld, dat de heele wereld reeds in opschudding was gebracht en ieder een reeds geloofde, dat; ons een ongeluk was overkomen. De oorzaak daarvan ligt eenvoudig in het feit, dat men komt in een gebied van atmosfeer, die sterke electrische lading heeft, zonder dat het een onweer behoeft te zijn, maar sterk genoeg is, om nagenoeg geen draadlooze berichten te doen doorkomen. Dat oogenblik zal ongeveer na 40 uur vliegen intreden. Maar als men dan wederom niets van ons hoort, laat men zich dan toch niet beangst maken. Het luchtschip is volgens alle denkbare eischen welke men aan zijn veiligheid mag en moet stellen, gebouwd en het is nog grooter en sterker dan de Z. R. 3. Wij heb ben 5 machines en het zou aan de rustige vaart van het luchtschip niets afdoen, als zelfs twee motoren onklaar werden. Zelfs, wanneer er met de stuurinrichting iets niet in orde zou zijn, dan hebben we altijd nog de reserve-stuurinrichting. En het eigenlijke luchtschip heeft nog schotten in het inwendige, evenals een stoomschip. Wanneer van de afdeelingen welke met gas gevuld zijn, en welke door schotten van elkander worden gescheiden, er drie leeg zouden loopen, wat nog nooit by een Zeppelin is gebeurd, dan zouden we altijd nog blijven zweven." In alles wat dr. Eckener zegt, komt het zelfde onvoorwaardelijke vertrouwen in zijn luchtschip tot uitdrukking. Dan komen we nog even terug op de route, welke de „Zeppelin" zal volgen. Wanneer de Zuidelijke koers gekozen zal moeten worden, dan zal de „Graf Zeppelin" ook over Frankrijk vliegen. „Een bijzonder verlof daarvoor," aldus dr. Eckener, is niet noodig, omdat Frankrijk tot de staten behoort, waarmede wy een luchtvaartovereenkomst hebben gesloten. Het leven aan boord zal precies zijn als op een Oceaanstoomer. Scheepswacht hebben wy natuuriyk niet noodig, zegt dr. Eckener glimlachend. De be manning wordt om de twee uur afgelost. Wy vliegen met een drievoudige beman ning, driemaal 13 manschappen, zoodat steeds vier rusturen tusschen elke wacht liggen. Gedurende de rusturen verblijft de bemanning in haar eigen appartementen, die ongeveer in het midden van het luchtschip gelegen zijn en van vensters zyn voorzien evenals al de gondels en waar zich ook hangmatten bevinden. Overigens heeft de bemanning dezelfde verzorging als de passagiers. Dr. Eckener lacht. „Aan boord van het luchtschip zijn wy het meest democratische bedrijf, dat u zich denken kunt." Ten slotte nog een enkel woord over de bruikbaarheid van de „Zeppelin" voor het luchtverkeer over den Oceaan. Het personenvervoer zal in de eerste tijden, nu juist niet winstgevend zyn. Zeker, rijke Amerikanen en zakenlui, die gepresseerd zyn, zullen passage aan boord van het lucht schip nemen. Tyd is geld Maar: Men zal brieven met het lucht schip kunnen verzenden," zegt dr. Eckener. Daarin ligt het voordeel, ook voor den zaken man. Met enthousiasme alleen doet men per slot van rekening by het luchtschip nog niet veel. Maar dat zyn allemaal dingen voor de toekomst, een toekomst, aan den aanvang waarvan wij thans staan. wy nemen afscheid. Vele menschen wach ten nog, die dr. Eckener willen spreken. Een ontzaglijke arbeid moet in deze dagen ver richt worden. Het lijkt wel alsof iedereen, die eigens het luchtschip op proefvaart zag, hetzy in Duitschland of Zwitserland, plotseling de be hoefte in zich heeft voelen opkomen om dr. Eckener persoonlijk te komen bedanken. De toevloed van brieven is schier eindeloos en tot verbijstering van zyn secretaresse wil dr. Eckener het liefst eiken brief persoonlyk be antwoorden. Het is maar goed, dat de man, over wien thans iedereen spreekt, nu eenige dagen rust krijgt, nu de „Graf Zeppelin" de Duitsche handelsvlag over den Atlantischen Oceaan gaat voeren en des nachts de oceaanstoo- mers de lichten van het geheimzinnige lucht schip over zich heen zullen zien ijlen, de hooge wolkenkrabbers van New-York tege moet. Waarom de luchtschepen den naam „Zep pelin" dragen? Het is een vraag die wellicht van vele zijden gesteld is in den loop der laatste jaren. Zij dragen dien naam, om daarmee den pionier der luchtvaart, graaf von Zeppelin te eeren. Ferdinand, graaf von Zeppelin, een Duitsch militair, bekend door zyn werkzaamheid op het gebied der luchtscheepvaart, werd 8 Juli 1838 te Constanz geboren. In 1858 aanvaardde hij den rang van of ficier en studeerde daarna aan de polytech nische school te Stuttgart, aan de krijgs school te Ludwigsburg en aan de hoogeschool te Tubingen. Sedert 1890 legde hy zich toe op den bouw van een bestuurbaar luchtschip, waarmede hy in 1900 zijn proeven begon te Friedrichs hafen aan het Meer van Constanz, welke proeven in 1906 met een volledig succes wer den bekroond. Maar hetzelfde luchtschip, waarmede zulke uitstekend geslaagde proeven waren geno men, zou een roemloos einde vinden. Op 5 Augustus 1908 ondernam men wederom een tocht naar Mainz; de Zeppelin geraakte in een onweer, de bliksem sloeg in en heel het luchtschip werd vernield. Die ramp geschied de te Echterdingen. Ondanks dezen tegenslag, liet graaf von Zeppelin den moed niet zinken en reeds den volgenden dag werd er een oproep gedaan voor de vorming van een fonds, waarvoor de Motorluftschiff-studiengesellschaft 2.5 mil- lioen bons van 10 pf. uitgaf, om zoodoende ieder in de gelegenheid te stellen er een aan deel van te nemen. Die uitgifte werd een volkomen succes, want de opbrengst bedroeg 6.096.555 mark en graaf v. Zeppelin gebruikte dit geld voor de vorming van een Zeppelin-stichting, welke op 22 Maart 1909 tot stand kwam. De zetel werd gevestigd te Friedrichshafen, waar deze thans nog is. Sindsdien heeft de ontwikkeling der Zep pelin-industrie vooral in den oorlog en door de gevolgen daarvan vele moeilyke Jaren doorgemaakt. Graaf v. Zeppelin overleed 8 Maart 1917. er een voortdurend komen en gaan. De gascellen van het luchtschip waren reeds gevuld en de levensmiddelen waren reeds in groote hoeveelheden aan boord gebracht. Dr. Eckener had, in weerwil van de on gunstige weerberichten uit het Atlantisch gebied, het voornemen heden in alle vroegte te starten. Naar door tal van binnenkomende stoom- Naar een W. B.-telegram meldt, begon men gisteren ook met de opstelling van den ankermast voor de „Graf Zeppelin" op het terrein van de luchtschiphaven. De mast zal op Zondag 28 October gereed zijn. Het is een vierbeenige ijzerconstructie van 16)4 Meter hoogte met draaibaren kop^ waarover het halte-touw loopt. Het lucht schip wordt met de spits aan het ankertouw Een der voornaamste onderdeelen van het mechanisme van het luchtschip vormt de cabine voor draadlooze telegrafie en telefonie. Deze onderhoudt de verbinding me* het vasteland schepen gerapporteerd werd, heerscht op het oogenblik boven den Oceaan een zware depressie. Het was in verband hiermede mogelyk, dat de start nog een dag uitge steld zou worden. Betreffende de route, die gevolgd zal worden, konden nog geen nadere mededee- lingen gedaan worden. Dr. Eckener geloofde evenwel, dat het eerste deel van den tocht naar het Westen over het Saargebied en Noord-Frankrijk naar de Golf van Biscaje zal leiden. Het zal van de daar heerschen- de weersomstandigheden afhangen, of men den Noordeiyken of den Zuideiyken koers De stuurstoel, het centrale punt, vanwaar de gefteele gang en manoeuvre van het luchtschip wordt geregeld. In verband met de ongunstige weersomstandigheden De groote werf van den Luftschiffbau „Zeppelin" te Friedrichshafen stond giste ren in het teeken der laatste voorberei dingen voor den grooten tocht over den Atlantischen Oceaan. Reeds in de vroege morgenuren was het over de Azoren zal nemen. Tot op het laatste oogenblik hebben zich steeds nieuwe personen aangemeld, die de reis wilden meemaken. Allen ontvingen echter hetzelfde antwoord, nl., dat niemand meer mee kon. Slechts voor kolonel Herrera van de Spaansche Luehtvaartmaatschappy werd een uitzondering gemaakt. De defini tieve lyst van passagiers was gisteren echter nog niet bekend. Gisteren is de Amerikaan Gilfillan uit Luzem aangekomen, die de reis zal mee maken. Met de bemanning zullen in het geheel ongeveer 60 personen zich aan boord bevinden. bevestigd en dan langzaam met een wind as bijgehaald. Naar uit Friedrichshafen gemeld wordt, zal de „Graf Zeppelin" voor zyn tocht over den Oceaan voorzien worden van een televisie-apparaat. Het apparaat zal voor namelijk gebruikt worden voor het over brengen van weerkaarten. Ook ia Amerika alles voor de landing gereed. Een N. T. A.-telegram uit Lakehurst meldt: De marineleiding is klaar met de voor bereidingen voor de landing van de „Graf Zeppelin". Honderden matrozen hebben onderricht gekregen in de manoeuvres, by de landing van het luchtschip te verrichten, en staan voor de aankomst gereed. De telegraaf- en telefoonmaatschappyen hebben eveneens byzondere maatregelen getroffen, daar zy verwachten, dat er zeer veel van hun dienst gevergd zal war den. Vliegtuigen zullen het bericht van aan komst van de „Graf Zeppelin" verspreiden en de spoorwegen zullen extra-treinen laten rijden om de groote massa's belangstel lenden naar Lakehurst te vervoeren. De Rotary-club en de Amerikaanse!» marine-officieren zyn van plan dr, Ecke ner, commandant Rozendahl en de beman ning van de „Zeppelin" tot een banket uit te noodigen. By de aankomst van het luchtschip zul len de Duitsche vereenigingen van New- York, New-Yersey en Philadelphia ver tegenwoordigd zyn. Het vertrek uitgesteld. De „Graf Zeppelin" is hedenmorgen nog niet naar Amerika vertrokken. Dit besluit moest genomen worden, wijl de weersomstandigheden boven den Oceaan buitengewoon slecht zyn. Dr. Eckener verklaarde nog liever een dagje te willen wachten, omdat het krank zinnig zou zyn, den tocht te ondernemen terwyl er zoo ontzettende stormen boven den Oceaan woeden, dat zelfs de grootst* stoomschepen zich slechts met moeite voor uit kunnen worstelen. Heden wordt nader beslist over den datum van vertrek. In alle geval zal de „Graf Zeppelin" starten zoo spoedig het weer verbetert Want alles is voor den Oceaantocht gereed De reusachtige poorten van de hallen te Friedrichshafen zyn geopend en, in bedwang gehouden door honderden, die de touwea vasthouden, treedt de „Graf Zeppelin" naar buiten. Deze foto geeft een interessant beeld van den massaien omvang van hel luchtschip. Men vergelijke min een* de grootte der menschen met de hoogte der hallen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5