Binnenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws Pijnloos Scheren en van dagen PEPERMUNT TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 10 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 3 De nieuwe Commissaris der Koningin in Noord-Brabant Dr. F. E. Posthuma Een collectief ontslag Maatregelen bij aanvallen uit de lucht De gift voor een ziekenhuis te Vlissingen Klare wijn UÏT ONZE OOST De Bandoengsche jaarbeurs Een rondvlucht met de H.-NAFA F 5000.verduisterd RECHTSZAKEN Uitlokken van diefstallen met inbraak De arbeidswet overtreden Een Amsterdamsche melkkwestie De inbraak bij de Gooi en Eemlander Corruptie door een gemeente-ambtenaar De stoom uit een locomotief FINANCIËN De kaspositie van het Rijk, de Provinciën en de Gemeenten Een dievenbende onschadelijk gemaakt Te water geraakt en verdronken Nog juist bijtijds gesnapt GOIJD.ZILVER UURWERKEN Een Marathon-tourïstenloop langs oude meesters De willige honden en de onwillige haas Geheimzinnige moorden op vee in de weide Ouden van dagen nemen gaarne van die kleine ge- woonten aan, waarvoor jongeren geen tijd of aan dacht hebben. Onmiskenbaar is daarbij ook de gewoonte steeds mede te dragen. Het dage- lijksch gebruik van deze origineeie pepermunt be- teekent steeds opnieuw een genot en aangename tijdpasseering. Een oplichter Een familie-drama Droevig Kortsluiting? De inbraak in het departement van Justitie te den Haag I Gisteren ontving de nieuwe Commissaris der Koningin in Noord-Brabant mr. dr. A. van Rijckevorsel in de Statenzaal te 's-Her togenbosch de burgemeesters van Noord- Brabant ter kennismaking, 160 in getal. Als voorzitter der afd. Noord-Brabant der Vereeniging van Nederl. Gemeenten werd hij daarbij toegesproken door burgemeester Van Lanschot uit Den Bosch, voorzitter der af- deeling, die zich er vooral over verheugde, dat een geboren Brabanter tot Commissaris is benoemd, van wien men zeker is, dat hij voor de belangen van Brabant en de ge meente op de bres zal staan. De Commissaris sprak een dankwoord, waarna alle burgemeesters hem de hand drukten. Het „Hbld." verneemt, dat dr. F. E. Posthuma, oud-minister van Landbouw en directeur van „Centraal Beheer", zich in beginsel bereid heeft verklaard een cancü- datuur der Liberale Staatspartij De Vrij heidsbond te aanvaarden voor het lidmaat schap der Tweede Kamer. De bedoeling is den heer Posthuma de eerste plaats op de liberale lijst in den kieskring 's-Gra- venhage die met een andere lijst zal worden gecombineerd te geven zoodat hij zeker zou zijn van zijn verkiezing. Met het oog op het Kamerlidmaatschap zou de heer Posthuma zich van andere hoofd werkzaamheden, waaraan hij zich thans wijdt, willen vrijmaken. Indien de heer Posthuma niet bereid was gevonden een candidatuur te aan vaarden, zou jhr. mr. E. A. van Beresteyn voor de eerste plaats in Den Haag op de liberale lijst in aanmerking zijn gekomen. En komen die conflicten, dan is de recht- sche samenwerking voor jaren het woord or. erroepelyk moet men niet te vlug bezigen onmogelijk. De bedoelde en gewenschte overeenstem ming slaat natuurlijk niet op zaken van ondergeschikt belang, maar op punten van gewicht en van urgentie. Men zou, om het heel duidelijk te zeggen, indien de programs der beide partijen over eenstemmen ten aanzien van b.v.: het tegen gaan van het cadeaustelsel, meer oVerheids- van het gymnasiaal onderwijs, het tegen gaan vna het cadeaustelsel, meer overheids zorg voor het Lehoud der schoonheid van stad en land, niet kunnen roepen: we zijn het eens, laten we de rechtsche coalitie her- stellen. Daarvoor is noodig overeenstemming om trent kapitale punten van staatsbeleid: we noemden dezer dagen: de sociale wetgeving, de economische politiek, het financieele be leid, het koloniale vraagstuk. Naar twee zijden moge men dit zoo ver staan. De beide andere rechtsche partijen kun nen zich geen illusiess maken, dat aan rechtsche samenwerking in de regeering en in de Kamer kon worden gedacht, indien ze ten aanzien van de groote, urgente proble men aanmerkelijk van ons afweken. En onze Kamerfractie vindt er, zoo noo dig, een aanwijzing in, dat een samenwer king anders dan op den grondslag van ge bleken overeenstemming, door ons kiezers korps niet wordt begeerd. Ons partijbestuur heeft ons en anderen klaren wijn geschonken. De Voogdijraad II te 's-Gravenhage, heeft collectief ontslag bij H. M. de Koningin in gediend, aangezien tegen den uitdrukke- lijken wensch van dien raad een advocaat en procureur tot secretaris van het college is benoemd. Op het stadhuis te Leiden heeft gisteren cnder voorzitterschap van den wethouder, Joco-burgemeester Reimeringer, een samen komst plaats gehad, waarin generaal-ma- joor Carp, een uiteenzetting heeft gegeven van de maatregelen, welke de gemeentebe sturen hebben te nemen bij eventueele aan vallen uit de lucht. Een dertigtal burgemeesters uit den om trek van Leiden woonde deze samenkomst bij. Het door V. D. verspreide bericht, dat aan de gemeente Vlissingen 250.000 is geschon ken voor een nieuw ziekenhuis, is onjuist. Dit betrag is toegekend aan de enkele jaren ge leden door ds. Hogerzeijl opgerichte vereeni- girg Bethesda, die tot doel heeft een Pro- tekantsch ziekenhuis op te richten, doch aanvankelijk niet verder kwam dan een som vai 12.000. In deze gift ligt dus eerder aan- leiiing voor de mogelijkheid, dat er van een niiuw gemeentelijk ziekenhuis niets komt. Als zijn eenstemmige meening, heeft het jartijbestuur der R. K. Staatspartij te ver staan gegeven: „dat op grond van beginsel, traditie en geschiedenis der party hare voor- leur ongetwijfeld uitgaat naar het optreden ran een parlementair kabinet met een pro- jram voorgekomen uit de programs der drie rechtsche partijen R. K., R. R. en C. H. doch dat de mogelijkheid daarvan geheel afhangt van de mate van overeenstemming van dat regeeringsprogram met het program der R.K. Staatsparty." Naar aanleiding van deze uitspraak schrijft het Huisgezin onder den titel „Klare Wijn": wy verheugen ons over deze uitspraak vooreerst, omdat zy een einde maakt aan de mythe, alsof het georganiseerde kiezerskorps geen enkele aanwyzing zou mogen geven aan de Kamerclub bij haar beslissing over het geen na de verkiezingen dient te geschieden. De uitspraak van het partybestuur is een stevige en zelfs zeen.stringente aanwyzing. Een aanwijzing, darmee we ons, in haar twee deelen geheel kunnen vereenigen. Het. is volkomen juist, dat de voorkeur onzer partij op grond van beginsel, traditie en geschiedenis uitgaat naar een parlemen tair kabinet van rechts. 't Meest wel om het beginsel. Wij, die op grond van dit beginsel her- haaldeiyk zelfs een samengaan, een accoord, of hoe men het -ïoemei. wil, van de christe lijke partijen internationaal hebben bepleit, juichen de uitspraak van onze partij van h&rt€ toe En mocht zij tot gevolg hebben, dat ze bij de twee andere rechtsche partyen een echo wekte, dan zouden we ons daarover slechts verheugen. Een noodzakelijk complement van de eerste ve" klaring is de tweede: de mogelijkheid van een rechtsch kabinet hangt geheel af van de overeenstemnrng tusschen een even tueel regeeringsprgoram en het program der R. K. Staatsparty. Hierin is niet de schyn van een dreigement of een intimidatie te vinden. Het zegt klaar en zakeiyk, waar het op s'._at. En het zegt dit in het belang der samen werking zelf. Niets is eenvoudiger dan, geeft de stembus een rechtsche meerderheid, zonder meer tot parlementaire en regeerings-samenwerking te besluiten. Op avontuur, op goed geluk, of hoe men het heeten wil. Maar niets is zekerder middel om tot con flicten te komen. Aneta seint uit Weltevreden: Verscheidene bladen, waaronder het „Bataviaasch Nieuwsblad" en de „Locomo tief", oefenen zeer scherpe kritiek op het be leid van het bestuur van de Bandoengsche Jaarbeurs, wier optimistisch verslag omtrent de financieele vooruitzichten zy beantwoor den met een berekening volgens welke de exploitatieverliezen zoo onhoudbaar hoog zyii, dat de „Locomotief" de zaak ernstig ge noeg acht voor de qualificatie „jaarbeurs- schandaal" en de regeering aanraadt geen goed belastinggeld naar kwaad geld te gooien. De bladen berekenen aan de hand van de balans, dat de Jaarbeurs aan het einde van haar negende levensjaar op een schuld aan het gouvernement, groot 411.500, ongeveer f 75 000 heeft afgelost tegenover exploitatie verliezen tot een bedrag van 78.000, en bovendien byna drie ton schuld heeft aan particulieren, terwijl voor de a.s. Jaarbeurs een verlies is geraamd van 27.000. Aneta seint uit Bandoeng: Ir. De Iongh, directeur van het Departe ment der Gouvernementsbedryven, heeft in het toestel, waarmee kapitein Koppen naar Indië gevlogen is, en dat bestuurd werd door den heer Mol, een rondvlucht over de bergen gemaakt. De heer De Iongh was enthousiast. Aneta seint uit Makassar: Tegen een eersten commies der Posteryen op Banda werd wegens verduistering van vijfduizend gulden, een gevangenisstraf van drie en een half jaar geëischt. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, heeft een 48-jarigen logementhouder uit Eindhoven tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld overeenkomstig het vonnis der rechtbank wegens het uitlokken van diefstallen met inbraak, gepleegd in on derscheidene Brabantsche gemeenten. De advocaat-generaal had vyf jaar ge- requireerd. Geen pyn of naschrynen en stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baard- oppervlakte inwryft met een weinig Purol. Heeren, die gewoon zijn na het scheren poe der te gebruiken, nemen de verzachtende Purol-poeder daarvoor. Purol in doozen van 30 en 60 et., tube 80 ct. Purol-poeder in bussen van 60 ct. en 1 gld. Verkrijgbaar by Apoth. en Drogisten Gisteren stond de broodbakker P. A. H., die reeds meermalen wegens overtreding der Arbeidswet met den rechter in aan raking kwam, in hooger beroep voor de Zesde Kamer der Amsterdamsche Recht bank terecht, omdat hy op Zondag 28 Aug. 1927, des voormiddags 10.15 m., niet ge zorgd heeft, dat inzyn destyds aan de Kinkerstraat te Amsterdam gevestigde brood- en banketbakkery geen arbeid werd verricht, dit, terwyi nog geen twee jaren waren verloopen, sinds een veroordeeling der Arbeidswet tegen hem werd uitg#> sproken. Een controleur der Arbeidsinspectie had zich op het vermelde tydstip aan de bak- kery vervoegd en toen een winkeljuffrouw aangetroffen, die bezig was met het knip pen van roomsoezen. Proces-verbaal werd opgemaakt en de verdachte werd vervolgd. De kantonrechter ontsloeg hem echter van rechtsvervolging, terwyi de ambtenaar van het O. M. veroordeeling tot 25. boete had gevorderd. Eenige getuigen werden thans gehoord. Het O. M., mr. dr. Van Thiel, meende, dat het vonnis van den kantonrechter niet in stand gehouden kan worden. Eisch: vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en, opnieuw rechtdoen de, schuldigverklaring aan het feit, met veroordeeling tot 20.boete of tien dagen hechtenis. Mr. Van Ry, de verdediger, pleitte vry- spraak. De uitspraak werd op 23 October ae. vastgesteld. AMSTERDAM, 9 October De 6e Ka mer der Amsterdamsche Rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den Amsterdamschen melkbezorger, die in hooger beroep had terecht gestaan ter zake, dat hy op 19 December gepasteuriseerde melk in flesschen ten verkoop zou hebben gehad, welke melk niet voldeed aan de voorgeschre. ven eischen. De gemeentelijke keuringsdienst en de M. E. B. A. hadden monsters van deze flesschen melk, die in een lokaal in de Bilderdykstraat ten verkoop lagen, onder zocht. Eerstgenoemde dienst had uitgemaakt, dat aan de melk minstens 9 pet. water was toegevoegd, terwijl volgens het onderzoek door de M. E. B. A. niets mankeerde aan de melk. De Rechtbank heeft het vonnis van den Kantonrechter, waarbij de melkbezorger werd vrygesproken, bevestigd. Het O. M„ mr. Versteeg, had 200 boete, subsidiair 20 dagen hechtenis geëischt. AMSTERDAM, 9 October. De Vierde Ka mer der Rechtbank te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak van den 29-jarigen timmerman Chr. R. uit Laren en de 35-jari- gen koopman D. H. uit Amsterdam die te recht hebben gestaan terzake dat zy in den nacht van 14 op 15 Juli laatstleden hebben ingebroken in het kantoor van het Dagblad de Gooi- en Eemlander op de Hooge Laar- derweg 42 te Hilversum. Elk van hen werd overeenkomstig de eisch van het O. M. veroordeeld tot 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. De rechtbank te Utrecht veroordeelde tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden, met een proeftijd van drie jaren, den 44-jarigen oud-gemeente-architect van de Bilt, wegens het aannemen van een gift als gemeente-ambtenaar. De eisch van het O. M. had geluid: vier maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf. De rechtbank te Middelburg heeft behan deld de zaak tegen C. B., 43 jaar, te St. Jan steen, die door den kantonrechter te Hulst was veroordeeld tot 15 boete subs. 30 da gen hechtenis, wegens het uitlaten van stoom uit een locomotief, waardoor gevaar voor de veiligheid van het verkeer over den weg naast de trambaan zou kunnen ontstaan. De Hooge Raad had deze zaak in cassatie behandeld en naar de Rechtbank verwezen. De officier vroeg veroordeeling van ver dachte tot 15 boete subs 15 dagen hechte nis. De verdediger van verdachte, mr. G. ter Laan uit Utrecht, pleitte vrijspraak. De September-aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat de cijfers betreffende de kaspositie van het rijk, de provinciën en de gemeenten van begin Augustus 1923 be nevens een overzicht van de leeningen, waarmede in de periode van 1 Mei—1 Au gustus 1928 de geconsolideerde schuld ver meerderd werd. Tevens zijn, ter vergelij king, over enkele vroegere tydvakken de overeenkomstige cijfers opgenomen. Wat de vlottende schuld betreft, zij on gemerkt, dat deze voor het ryk sinds 1925 heel wat gunstiger is geworden, hetgeen blijkt uit de hieronder volgende cilfers: meer opgenomen dan belegd werd op 4 Mei 1925 66.527.000: op 7 Mei 1926 15.832.000 en op 7 Mei 1928 7.419.000, terwyi zelfs meer belegd dan Opgenomen werd op 7 Me! 1927 9.238.000 en op 7 Augustus 1928 240.000. Door de gezamenlyke provinciën werd meer geld belegd dan opgenomen op: 1 Mei 1925 9.492 000: 1 Mei 1926 2.342 000: 1 Mei 1928 2.754.000 en 1 gugustus 1928 5.880.000. Alleen op 1 Mei 1927 bleek meer geld te zyn opgenomen dan belegd, n.l. 2.407.000. Wat de gemeenten betreft, zij vermeld dat tot 1 Mei 192S voor elk vol gend tydstip het verschil tusschen het op genomen en het belegde kasgeld grooter is geworden, waaruit een toenemende behoef te aan kasgeldmiddelen kan worden afge leid. De kaspositie op 1 Mei 1928 is daarna wederom belangrijk gunstiger geworden, terwyl op 1 Augustus 1928 wederom een belangryk hooger bedrag aan kasgelden bleek te zyn noodig geweest, zoodat dit tydstip het ongunstigst van de vermeld'e tydstippen is. Dit blykt uit de volgende cyfers: 1 Mei 1925 1.253.000; 1 Mei 1926 22.359 000: 1 Mei 1927 38.218.000; 1 Mei 1928 18.959.000 en 1 Augustus 1928 49.040.000. Uit de tabellen betreffende de geconsoli deerde schuld, waarin de door het rijk, de provinciën en de gemeenten opgenomen lee ningen verdeeld zyn naar de doeleinden en naar de koersen en rente-percentages, zyn de volgende cyfers overgenomen. Het ryk heeft sedert 1 Mei 1924 alleen in de periode 1 Februari—1 Mei 1928 een leening gesloten van 84.000.000, tegen een rente van 4)4 pet. en een koers van 99.312 pet. ter conversie van de leening 1923 B. De provinciën hebben de volgende bedra gen opgenomen 1 Mei 1924—1 Mei 1925. 2 prov. 6.200.000 1 Mei 1925—1 Mei 1926, 9 prov. 54.674.000 1 Mei 1926—1 Mei 1927, 9 prov. 35.407.000 1 Mei 1927—1 Mei 1928, 7 prov. 25.899 000 1 Mei 1928—1 Aug. 1928, 2 prov. 2.500.000 In de vier jaar-perioden was achtereen volgens bestemd voor conversie: 2 200.000, 47.688.000, 28.007.000 en 13.077.000. ter wyl over het laatste tijdvak geen gelden voor conversie waren bestemd. De gezamen lijke gemeenten hebben in de overeenkom stige periode oogenomen: 1 Mei 1924—1 Mei '25, 474 gem. 160.469.000 1 Mei 1925—1 Mei '26, 629 gem. 312.519.000 1 Mei 1926—1 Mei '27, 565 gem. 233.290.000 1 Mei 1927—1 Mei '28, 532 gem. 225.317.000 1 Mei 1928—1 Aug. '28, 192 gem. 35.047.000 Van de vermelde doeleinden werd steeds voor conversie van vroegere leeningen een zeer belangrijk bedrag opgenomen. Achter eenvolgens werd hiervoor in deze periode bestemd: 50.318.000, 213.419.000, 124.348.000, 81.935.000 en 11.394.000. Zoowel voor de provincie als de gemeen ten zyn evenwel de voor conversie-doelein den opgenomen bedragen sinds 1 Mei 1926 kleiner geworden waaruit mag worden af geleid, dat van de mogelykheid' om tot ren teverlaging van leeningen over te gaan, in d« meeste gevallen reeds gebruik is ge maakt. Te Rotterdam werden dezer dagen uit een transformatorhuisje van het Gem. Electriciteitsbedrijf in de Putsche Laan, herhaaldelyk voorraden electrolitisch koper gestolen. De ontdekking van den Iaatsten dezer diefstallen is op sensationeele wyze aan den dag gekomen. Dezer dagen, zoo meldt de Msb., Jiep een rechercheur van politie in de buurt van den West-Varkenoordschen Weg te Rotterdam, toen hy een werkman zag loo- pen met eèn betrekkelijk groot pak. Dit vond de politieman verdacht, hij volgde hem daarom, om te kyken, of het doel van de wandeling misschien een opkooper aan den West-Varkenoordschen Weg zou zyn. Toen de man op dezen weg was gekomen, zag hy twee rijwielagenten naderen, het geen hem blijkbaar niet aangenaam was. Hy deed echter alsof hy de agenten niet zag en ging naar een paar jongens en meisjes toe, die voor een geopende straat deur op een stoep zaten, zoogenaamd om een praatje met hen te maken. Toen de politiemannen dichterbij kwamen, duwde de man de kinderen plotseling op zy en rende de trap op. De politie hem na, doch te laat. Immers de kerel was al door een zoldervenster gekropen en over de daken ontvlucht. Op de zoldertrap vond men echter den gonjezak, waarin platen electro litisch koper zaten. Het signalemcN van den man wisten de kinderen vry nauwkeurig op te geven, zoo dat het onderzoek, hoewei dit zeer moei- lyk was, uitwees, dat een loswerkman, die sinds Juni j.l. als bankwerker in dienst was van het Gem. Electriciteitsbedrijf by het transformatorhuisje de vermoedelijke da der zou zyn. Den volgenden morgen volgde zyn aan houding ln zyn woning. De man had toen reeds zyn snor afgeschoren en zyn kleeren, die hij Woensdagavond gedragen had, by kennissen opgeborgen. Hij trachtte nog met behulp van verklaringen van zijn vrouw en enkele andere getuigen zijn alibi te bewyzen, doch ten slotte is hy door de mand gevallen. Als helpers en helers heeft de aange houdene. die de 38-jarige bankwerker J. W. M. is, een vyftal personen aangewezen, die achtereenvolgens gearresteerd werden. Het zyn de 63-jarige wachtsman L. J„ de 29-jarige opkooper O. O. en drie bene denburen van den bankwerker, een vader en twee zoons n.l. J. H. M.; K. F. M. en J. H. L. M. De bankwerker werd al geruimen tyd niet geheel vertrouwd, zoodat hem per 6 October ontslag was aangezegd. Hy is thans ter beschikking van de Justitie gesteld, vermoedelijk zullen de wachtsman en de opkooper ook naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. De laatste vijf verdachten zijn thans in verzekerde bewaring. Te Hoogmade is het vierjarig dochtertje van den heer J. W., vlak bij de ouderlijke woning in het water geraakt en verdronken Aan het doortastende optreden van een t' eetal Rotterdamsche agenten heeft een Londensche kunstkooper het te danken, dat hem een ontvreemde koffer met een groot aantal gravures en etsen van hooge waarde binnen enkele uren kon worden terug gegeven. In opdracht van zyn patroon ging Maan dagavond te half negen de chauffeur van den Londenschen kunsthandelaar J. M met diens auto naar een adres in de Van Olden- barneveldtstraat te Rotterdam, waar hy een koffer moest halen, dien hij naar Amsterdam en vandaar naar Londen moest brengen. De heer M. maakt telkenmale, zoo meldt dc „Tel.", met zyn auto reizen op het con tinent, koopt overal schilderijen, gravures en andere kunstvoorwerpen op, welke hij dan in koffers naar Engeland laat komen. Zoo be vonden zich Maandagavond ln den auto drie groote koffers, waarin antieke gravures en etsen van zeer groote waarde waren. Toen de chauffeur in de Van Oldenbarneveldtstraat den vierden koffer in den auto wilde plaatsen, kwam hy tot zyn groote ontsteltenis tot de ontdekking, dat juist de koffer met den u-eest kostbaren inhoud o.a. een plaat ter waarde va. 350 ontvreemd was. Hij keek rond, of hij soms iemand met een koffer zag loopen, maar zonder resultaat. Een surveilleerend agent van politie, wien hy het geval vertelde, speurde eveneens de ge- hec'e straat af, doch ook hij zag niets. De agent kwam daarna op het goede idee den verkeersagent op den driesprong Van Olden- barneveldtstraat-Coolsingel te waarschuwen. Deze monsterde alle voorbijgangers met meer dan gewone belangstelling en na eenigen tyd zag hij inderdaad een man met een koffer, die aan de door den chauffeur gegeven be schrijving beantwoordde. De man zag schich tig om zich heen en begaf zich naar de tramhalte, waar hy in een wagen van lyn twee wilde stappen. Juist op dat moment werd hij gegrepen door den verkeersagent, die zyn verkeerslantaam op stop had gezet, en den man arresteerde. Hij bracht hem met den koffer Jjaa» het politiebureau aan de Witte de Withstraat, waar inmiddels de chauffeur en de agent eveneens waren aan gekomen. De chauffeur herkende den kof fer als die, welke uit den auto ontvreemd was. Men keek den inhoud na, maar er bleek niets vermist te zijn. De dier bleek te zyn de 23-jarige kleer- r..„ker A. T. Hy is op het bureau aan de Witte de Withstraat in bewaring gesteld. waren zij binnen het gebouw, of zoo zag men ze weer buiten staan. En toch kan men uren in dit museum doorbrengen, zonder zich ook maar één oogenblik te vervelen! Ik geloof, dat zich een Olympische geest van bezoekers en geleiders heeft meester gemaakt! Ongetwijfeld moeten velen van deze „sightseers" getrainde athleten geweest zyn. Zoo nu en dan leek het bezoek wel op een snelwandeling, een „Marathonloop over een weg van oude meesters." Toen ik den iaatsten dag in Amsterdam was, en nog eenmaal het Rijksmuseum wilde gaan bekyken, kwamen er juist vijf autobus sen aan, die vele bezoekers met zich voer den. De eerste drie „wagens" werden gediri geerd naar de voornaamste galery. Ik werd met geweld ondergebracht bij de twee an dere. De voorhoede, die rondgeleid werd, marcheerde door negen zalen zonder één oogenblik stil te houden. Deze gids, zoo dacht Ik, verstaat zyn vak! In de tiende zaal werd „gestopt". Onze guide noemde de namen van vier beroemde schilderijen, die hij met een handbeweging nader aanwees en zeide: „Prachtige werken." Vilftien seconden, nadat we de zaal waren binnengekomen, waren we er weer uit. Voor de volgende drie zalen werd voor elk een halve minuut gegeven. Toen kwamen we, na een goede spurt, by de „Nachtwacht." „Hier is Rembrandt's Moeder, door hem zelf geschilderd", zei guide No. 1. Let op de plooien in de handen. „Charming atmos phere". Verschillende dames keken nog eens goed. Byna waren zy verloren, want 't gezelschap raakte al uit het gezicht By de „Nachtwacht" nam ik tijd op: Eer ste gezelschap: vyf minuten. Tweede gezel schap: zeven minuten (drie stonden er op een afstand van, vier stonden „er boven op", een en al gehoor voor de deskundige uitlegging van den gids.) Gezelschap num mer drie: 1% minuut. En toenvooruit maar weer, verder! In een half uur, dat ik by de „Nacht wacht" stond, gingen er twee honderd vyf en tachtig personen door het zaaltje. Ik kan mijn verhaal over myn avontuur r Amsterdam niet eindigen, zoo besluit de schrijver, zonder de opmerking te herhalen, die een zeer vermoeide dame maakte aan het einde van een langen en vermoeiend en dag „Amsterdam-zien". Zij was in gezelschap van enkele andere dames, die in een klein zaaltje van een hotel aan een plein zaten. De wederwaardigheden van den afgeloopen dag en de plannen voor den volgenden dag werden besproken. Een der dames zei: „Ik geloof, dat het Rijksmuseum de meest interessante plaats is, welke ik deze week bezocht heb." Waar op een ander inviel: „Ja, dat is zoo, maar je raakt zoo in de war. Ik kan me dat alles niet meer herinneren. Ik hoop, dat dat nog eens het geval zal zyn!" "Hetgeen aldus deze Ëngelschman de wensch van menig bezoeker is, als hy weer goed en wel op de boot zit, die hem naar Engeland terugbrengt. ,.iiN VüRTROl) WD ADRES ;eer veel gezocht Is. KAN, Barteljorisstraat, h. Krocht Een redacteur van de „Daily Mail", die in het afgeloopen seizoen verschillende landen van Europa bereisde, heeft ook een bezoek aan het Rijksmuseum te Amsterdam ge bracht. Hy geeft hiervan in zyn blad een ietwat vermakeiyke beschrijving; het „Hbld" ontleent er het volgende aan. Als ge ooit een reis wilt doen met uw vrouw of met anderen en ge zijt niet bang, dat ge elkander onderweg zult verliezen, ga dan gerust naar het Amsterdamsche Rijksmuseum. Dé&r zal u dat niet overko men. Als één man loopt ge achter den gids aan, die u op een gegeven oogenblik plotse ling zegt: „Hier hebben we het beroemdste schildery van Rembrandt, de „Nachtwacht". Niet alleen binnen, maar ook buiten het Ryksmuseum heb ik de schare bezoekers gadegeslagen. Het frappeerde my, hoe gauw zy alles gezien en bewonderd hadden. Zoo Met onwillige honden is het slecht hazen- vangen, luidt het spreekwoord. Met onwil lige hazen is 't slecht hondenrennen hou den, zoo kwam ons dezer dagen, aldus het ,.U. D." op het nieuwe veilingterrein aan de Croeselaan te Utrecht in den zin. De honden waren willig genoeg, zy ston den stuk voor stuk aan den start te janken, te zuchten en te blaffen van popelend ver mogen om den wedloop aan te vangen. Maar „het" haas, het doode haas dat aan een metalen lyn langs den grond werd voortgetrokken lag op 75 meter afstand. Dat scheen te ver, ook voor een geoefend hon denoog. Het bleek tenminste, dat de honden, toen het startschot klonk, wel als een pyl uit den boog voortschoten, maar pas later het nog sneller voortgetrokken haas in de gaten kregen. De eerste rennen lukten intusschen tame lijk wel, al gingen de honden bij den eersten loop niet allemaal tegelyk af en schoten ze by den tweeden aanvankeiyk in een ver keerde richting. Maar bij den derden ren bleven vyf van de zes honden achter en kwam er slechts één by de finish aan. „Over" luidde het consigne. En de ren werd gerepeteerd. Maar toen bleef het haas ergens achter steken wel licht een onnoozel polletje in den grond de man aan de „lier" draaide tevergeefs aan het rad, ende honden liepen tóch. Dit was het verrassende. Zy hepen alle zes grandioos het wild voorby hadden ze elkaar gewaarschuwd, dat het dier een fic tief beestje was, of zit de behoefte om als eerste aan te komen, hun evenals hun broeders, den Marathonloopers sterker in 't bloed dan de zin om het wüd te vangen? Hoe 't zy de honden waren willig ge noeg, maar het mankeerde ditmaal by den haas. De landbouwbevolking te Zegge en ln de omgeving van dit weinig bekende platte landsdorpje in ons Brabantsch Zuiden ver keert sedert geruimen tijd in groote onrust, als gevolg van de geheimzinnige mishande lingen, waaraan het vee in de weiden tegen, woordig bloot staat. Herhaalde malen toch is het dit jaar weer voorgekomen, dat des nachts vee in de weide op barbaarsche wyze is mishandeld of werd afgemaakt. Deze mishandelingen moeten vanwege het karakter het werk zyn van vermoedeiyk een zelfdên persoon, die schynbaar handelt uit zucht van dieriyken wellust ofwel uit een zeer gevaarlyke ziekeiyke neiging van bijna barbaarschen bloeddorst. En dit schynt te meer het geval, wyl de dader indien althans slechts van één dader sprake zou zyn geen bepaalde voorkeur heeft ten aanzien van welke eigenaars hy zyn misdadige handelingen bedrijft. Op welk een liederlyk-barbaarsche wyze. men te werk gaat, blijkt uit het oordeel van den veearts, volgens wiens verklaring by byna alle beesten een vermoedelyk scherp ge punte stok langs zekere lichaamsdeelen in het lichaam werd gestooten, met welke stok dan op woeste wyze 'aak werd gepord. Even laf en ergerlijk is het doodmartelen van de paarden, een in den nacht van 23 op 24 September 1.1. ten nadeele van het land bouwer-raadslid Coolen, en een in den nacht van Maandag 1 op Dinsdag 2 Octo ber der vorige week, ten nadeele van den landbouwer Geerts, eveneens lid Vïtn den Raad. Beide gevallen zyn volkom dezelf de: met eëh smal en lang scherp voorwerp zyn beide dieren in de borst gestoken, waar door een wonde van 25 centimeter lang en TONNEMA'S CONFECTIONERY WORKS Voor H.H. Winkeliers bij: Fa. a H. S. HEILKER Haarlem volge waarvan de dieren vermoedelyk vrij spoedig aan pyn en verbloeding zyn gestor ven. Evenals by de vorengenoemde gevallen, was ook van deze de dader niet bekend en is ook nog geen spoor gevonden, ondanks het ijverig speuren door rijks- en gemeente politie, waarbij men zich zelfs bediende van een politiehond. De omstandigheden, waar onder echter de moorden op deze belde paarden werden bedreven, gaven grond tot het vermoeden, dat hierbij laffe wraakne ming in het spel is. Intusschen zet de politie yverig haar on derzoek voort en wordt door haar al het mogelyke gedaan om te trachten de(n) da der of daders te ontdekken en voor de rech ters te Breda te brengen. De politie te 's-Hertogenbosch heeft ge arresteerd een persoon, die met gehuurde auto's verschillende oplichtingen pleegde. Hy is ter beschikking gesteld van den bur gemeester van Heeswijk en van daar zal hy verder worden getransporteerd om net lystje der door hem gepleegde feiten af te werken. Dronken vader verwondt zijn zoon In een perceel aan de Westerstraat te Amsterdam, kwam gisternacht een man dronken thuis. Reeds dadehjk toonde hy zich erg lastig voor zyn huis gen oo ten en hy eindigde er mee, ruzie te zoeken met zijn vrouw. Toen echter kwam zyn zoon tusschen- beide en trachtte den man tot bedaren te brengen. Deze werd daarop echter nog nydiger en stak met een vyi in het wilde weg naar zyn zoon. De laatste werd door het wapen boven het oog getroffen. Er ont stond een diepe wonde, die hevig bloedde. De jongeman is naar het Binnengasthuis overgebracht, waar hy ter verpleging werd. opgenomen. De vader is door de politie voorloopig to arrest gesteld. Te Viymen zijn afgebrand het woonhui» van de kinderen Beckmans en de kruide nierswinkel van A. Meesters, de laatst» eigendom van mej. de Wed. H. Daalmans. Alleen het kleine vee kon gered worden. Alles was verzekerd. Dezfir dagen brandde, waarschijnlijk ten gevolge van kortsluiting, het café van den heerf De Leeuw, staande by de tramhalt» 't Buurtje by Schagerbrug, geheel af. Weinig kon worden gered. Alles was verzekerd. 2 centimeter breed werd toegebracht, tenge- I gesteld. De vermoedelijke daders door de Haagschej politie aangehouden Op Zondag 30 September JJ. is tydens de afwezigheid van den concierge ingebroken in het Departement van Justitie te Den Haag. Twee geldkistjes werden gestolen met een inhoud van ruim 1200 aan contanten. Voorts doorzochten de dieven drie lokali teiten van het ministerie en poogden een brandkast open te breken, wat echter niet gelukte. Thans is de politie er in geslaagd de ver moedelijke daders van dezen diefstal aan te houden. Reeds eenige dagen hield een re chercheur den 21-jarigen W. ln het oog. Deze W. stond niet bijster gunstig bekend en was bevriend met den zoon van den concierge van het Departement. Uit enkele aanwyzin- gen bleek, dat W. meer vun het gebeurdis moest weten en toen hem dan ook gisteren een scherp verhoor werd afgenomen, viel bi,! spoedig door de mand en bekende mede plichtig te zyn aan den diefstal. Als eigenliike dader wees hy aan zyr. vriend, den 29-jarigen De B., een ouden be kende van de politie, die thans ook is aan gehouden. Het bleek, dat zy zich met een valschen sleutel toegang tot het gebouw hadden ver schaft. Beiden zyn in verzekerde politie-bewar e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7