Voor een bon een plaatje! f iieleman&JOros' HET ONTWORPEN WEGENNET IN DE PROVINCIE N.-HOL LAND Molen album TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 10 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 4 beschermt Uw kind Vandalen aan 't werk Botsing tusschen auto en motor ri. M. de Koningin Moeder Een autobus aangereden en omvergeworpen SOCIAAL LEVEN Het congres voor onvol waardige arbeidskrachten Het personeel der Ned. Spoorwegen RADIO-NIEUWS Een concert voor de Indische Kortegolfzenders De uitvoering Radio-storingen door de electrische tram VERKEER EN POSTERIJEN Wat het radio-telegraaf- verkeer NederlandIndië opbracht Het telefoonverkeer met Denemarken SPORT EN WEDSTRIJDEN. BILJARTEN De competitie van den Haarlemsche Biljartbond Passagierslijst „Hollandsche Molens" door Ir. A. Ten Bruggencate be schikbaar te stellen. VISSCHERIJ. MARKTNIEUWS STOOMVAARTLIJNEN Aan den straatweg WesterborkWitteveen (Dr.) zijn 37 jonge eikeboomen, die het ge meentebestuur daar dit jaar had geplant, vernield. Dezer dagen had de timmerman v. d. Mo len te Zuidlaren het ongeluk in aanraking te komen met den vrachtauto van den heer Pen, die stilstond aan den rechterkant van len is ernstig, daar hij in de maagstreek getroffen werd. Daar de auto van den heer Pen, die stil stond aan den rechterkant van den weg geen licht had, zag Van der Molen, toen hij op den motor gezeten, van Gronin gen kwam, niet tijdig welk gevaar hem dreig de. De motor werd ernstig beschadigd. Het Centraal Adviesbureau voor Duitsche badplaatsen, Den Haag, bericht het vol gende: „H. M. de Koningin-Moeder vertoeft voor een 14-daagsche kuur te Bad Lieben- stein". Bad Liebenstein, gelegen in Thüringen aan de spoorlijn EisenachMeiningen, is niet alleen door zijn geneeskrachtige bronnen, maar ook door het prachtige na tuurschoon, een geliefkoosde badplaats, waar jaarlijks duizenden bezoekers rust en ontspanning zoeken. ook in die bedrijven, waarin die tot dusverre achterwege bleef. Ten slotte spitst zich dus het vraagstuk toe op dit punt: Welke bezwaren zijn er in die vrije industrieën, die daar überhaupt voor in aanmerking kunnen komen, tegen het tewerkstellen van avo-menschen, bij wie avo primair aanwezig is, d.w.z. wanneer zij zich voor werk aanmelden. En hoe staan de verschillende soorten avo-leden er voor? Na al de moeilijkheden en bezwaren te hebben opgesomd, meende de referent, dat beperking van het aantal toekomstige ge- moeds-avo's mogelijk is, als volle aandacht geschonken wordt aan de beroepskeuze, de beroepsopleiding en de voorlichting bij beide. Het „avo-probleem in het bedrijf" is met kans op succes alleen in het allereerste sta dium en dan helaas nog misschien niet eens ten volle op te lossen, oordeelde de inleider. De heer Smeenk, die zijn referaat heeft opgebouwd vanuit het standpunt van hen, die in het bedrijf werkzaam zijn, komt daar bij tot de volgende conclusies: Het streven naar verhooging van de pro ductie, óók door het inschakelen van de „on- volwaardigen" in het voortbrengingsproces, verdient in elk opzicht toejuiching. De tewerkstelling van „Onvolwaardigen" mag niet den levensstandaard der „Volwaar- digen" in gevaar brengen en evenmin af breuk doen aan een goede organisatie van het bedrijf. Het moderne bedrijfsleven biedt vele moei lijkheden, om aan de „onvolwaardigen" ge heel volwaardigen arbeid te verschaffen. De „Onvolwaardigen," waarvoor in het normale bedrijfsleven geen plaats is te vin den, behooren door werkverschaffingen en werkinrichtingen, zoo noodig van overheids- I wege gesubsidieerd, te worden geholpen. Een zoodanige verkooporganisatie ten be hoeve van deze inrichtingen is eisch, dat niet verkocht wordt beneden de in het nor male bedrijf geldende prijzen. Indien eenigs- zins mogelijk worde, door den verkoop der geproduceerde artikelen te beperken tot le vering aan andere philantropische stichtin gen, aan ziekenhuizen enz., de concurrentie met het normale bedrijf, dat voor de open markt produceert, geheel gemeden. Gisteren werd op de kruising van den ijeeuwarder en Terbandsterweg de autobus van Dragten op Heerenveen door 'n zwaren vrachtauto van de Thermochemische fabriek te Bergum in de flank aangereden en met kracht omvergeworpen. De autobus werd vrijwel vernield. De zes passagiers en de chauffeur kwamen er gelukkig goed af. In het heden voortgezette Congres betref fende arbeid en arbeidsmethoden voor onvol waardige arbeidskrachten werd een groot deel van het werk in de sectievergaderingen verricht, die den geheelen ochtend duurden. De vijf onderscheidene secties behandelden de navolgende onderwerpen: 1. Arbeidsbeur zen en Arbeidsinspectie, 2 Doofstommen en Slechthoorenden, 3. Tuberculose, 4. Psychia trische voor- en nazorg en epilepsie, en 5. Keuringen. In de plenaire zitting, die 's middags plaats vond onder leiding van den heer E. Kupers, voorzitter van het N. V. V., werd eerst het referaat behandeld van dr. J. L. C. G. A. Ie Rütte uit Deventer over: Arbeidsgeschiktheid van de psychisch onvolwaardige arbeids krachten. De beschouwingen van den refe rent, die geneesheer-directeur van de psychi atrische inrichting ,3inkgreve" bij Deventer is, komen in het kort hierop neer: De oorzaak van de geestelijke arbeidsonge schiktheid is tweeledig, n.l. van socialen en zielkundigen aard. Zij treft de menscheid diep en bezorgt meer leed dan iedere andere arbeidsongeschiktheid, maar er zijn in de wetgeving groote verbeteringen op dit gebied aan te brengen. Zij is zeer verschillend naar leeftijd, sexe, ras, milieu, aard van den ar beid en zij wordt sterk beïnvloed door de wet geving. Zij heeft geen constante waarde, zoo als bij dooven en blinden. De Staat en het volk hebben er groot belang bij, dat de ar beidsgeschiktheid bij geesteszieken op zoo hoog mogelijk peil gebracht wordt, al ware 't alleen reeds om aan de enorme kosten der verzorging van deze groep tegemoet te ko men. Maar ook voor hun menschelijk recht en voor een stuk arbeidsvreugde moet worden opgekomen, omdat de arbeidsgeschiktheid van psychisch onvolwaardige arbeidskracht veel belangrijker vergroot zou kunnen w(jr- den dan thans het geval is. Hierna werd behandeld het volgende on derwerp: „Hoe kan het economische leven onvolwaardige arbeidskrachten gebruiken." De heeren B. F. Krantz, voorzitter van het Verbond van Ned. Werkgevers, te Leiden en C. Smeenk, voorzitter van het Ned. Werk lieden Verbond Patrimonium, te Arnhem, hadden ter inleiding beschouwingen aan dit vraagstuk gewijd. De heer Krantz, die het vraagstuk beke ken heeft vanuit het standpunt van het be drijf, wees op de verbijsterende verscheiden heid van gevallen van onvolwaardigheid. Voor de Avo-menschen blijven eigenlijk al leen de kansen open om geplaatst te worden in de non-sheltered middenbedrijven, het di to kleinbedrijf en de z. g. huisindustrie, daar de overheidsbedrijven en ook de meeste be schutte bedrijven zich tegen het indringen van onvolwaardigen hebben beveiligd door strenge medische keuring, hetzij door beta ling van hooge loonen aa.n de goed-geschool- den. Het Avo-probleem zelf neemt intusschen in omvang toe, want het aantal Avo-menschen wordt grooter: 1. door de algemeene bevol kingstoename. waardoor de onderlinge con currentie tusschen de individuen wordt verhoogd, een concurrentie, die speciaal door d.e avo-menschen scherp zal worden gevoeld; 2. door de hoogere elschen, die aan het in- dividu in het bedrijfsleven worden gesteld, o ,a. ten opzichte van de arbeids-intensiteit; 3. dcor de groote medische zorg en de toe name der medische wetenschap, waardoor sdlerhande zwakken en achterblijvers be houden blijven, die anders waarschijnlijk overleden zouden zijn; 4. door de meerdere en strengere euring van personeel bij aanneming. Het bedrijf moet kieskeuriger worden wegens de toeneming der lasten, die o.a. door de Sociale Wetten cp ue bedrijven worden gelegd, welke tengevolge hebben, dat in de toekomst waarschijnlijk de verplichte keuring zal worden ingevoerd Te Utrecht is onder leiding van den Per- soneelraad een vergadering gehouden van de hoofdbesturen der vijf erkende spoorweg- personeel-organisaties. Daarin werd, na uit voerige besprekingen, met algemeene stem men het voorstel van den Personeelraad aan genomen om met het oog op de gunstige bedrijfsuitkomsten van de Ned. Spoorwegen en de vele loonkortingen, die het personeel de laatste jaren, toen de financieele positie der spoorwegen ongunstig was, heeft moeten ondergaan, thans aan de directie te verzoe ken aan het geheele personeel een extra halve maand loon uit te keeren met een mi nimum bedrag van 70. De hoofdbesturen hebben de lijnen uitgestippeld voor de argu menten ter verdediging van dit verzoek. Voorts werd besloten, dat de hoofdbestu ren in hunne onderscheidenlijke organisaties acties zullen voeren ter ondersteuning van het verzoek om dan, nadat de besprekingen tusschen de directie en den Personeelraad over dit verzoek zullen hebben plaats gehad, opnieuw een bijeenkomst van de vijf hoofd besturen te houden. Het hoofdbestuur der posterijeji en tele grafie deelt mee, dat op Woensdag 10 Octo ber a.s. van 12.40—14.40 G. M. T. door de beide Indische kortegolfzenders een concert zal worden uitgezonden, te geven door mej. Becca van Kreveld met dameskoor. De pia nobegeleiding zal geschieden door den heer van Swers. De radio-luistervinken in San Diego (Cali- fornië) beklaagden zich, zoo schrijft „Spoor en Tramwegen", al jaren, dat de electrische trams hen ernstig hinderden bij hun radio ontvangst. Een commissie werd benoemd, be staande uit vertegenwoordigers van verschil lende vereenigingen van leeken en technici cm eens te onderzoeken of de storingen wer kelijk door de tram werden veroorzaakt. De storingen waren gekarakteriseerd te zijn zonder bepaalde periode of toonhoogte. Ze waren gelijk heftige ontladingen loopende langs den geheelen golflengte-band, met een tijdsduur tusschen een paar seconden en ver scheidene minuten. Ze waren het ergste nabij en langs de tramgeleidingen, maar alle proeven toonden geen verband met bepaalde tramwagens, zoodat men aannam, dat de interferentie kon optreden als de resultante van de storingen veroorzaakt door verschil lende wagens op eenigen afstand van de storing. Om dit te beslissen, werden proeven genomen in den nacht met slechts één tram wagen loopend, en men vond weldra dat de interferenties synchroon verliepen met de bewegingen van den wagen, wanneer deze stroom verbruikte. Ten slotte kwam men tot de overtuiging, dat de commutatie van de motoren en de vonkenvorming aan den beugel de oorzaak van alles waren daar zij sterk gedempte trillingen opwekten, die op de geleidingen werden overgebracht, terwijl in andere electrische geleidingen de telefoon geleidingen deze interferenties geïnduceerd wedren en opnieuw uitgestraald. Twee oplossingen waren slechts mogelijk: le. de commutatie verbeteren en het von ken van de beugel verhinderen, of 2e ervoor z rgen, dat de storingen niet op de geleidin gen werden overgebracht. Daar de commu tatie als zeer goed werd beschouwd, werd alleen overgegaan tot het tweede middel. Een filter werd op eiken tramwagen gezet, be staande uit een lage impedantie voor den ge wonen gelijkstroom en 'n hoogen weerstand voor de hooge frequenties. Door dit middel werd 80 pet. van de/interferenties weggeno men. Toen dit middel dus gevonden was moest alleen nog maar een filter geconstru eerd worden, die practisch bruikbaar en niet duur was. Toen ook deze was gevonden, en proeven daarmede buitengewoon goede resul taten afwierpen, besloot de tramdirectie tot het aanbrengen van deze filters op alle tramwagens. Vele radioliefhebbers dankten op roerende wijze Evenwel moet opgemerkt worden, dat deze filters niet de storingen kunnen wegnemen veroorzaakt door het vonken van den beugel Maar men heeft gevonden, dat deze in ver gelijking van de storingen door de motoren veroorzaakt, slechts weinig hinder gaven. Een enkel verschijnsel heeft men niet kunnen verklaren: het uitschakelen van den stroom met daarop volgend krachtig remmen gaf hinderlijke storingen, terwijl het gewoon laten uitloopen van den wagen weinig hinder gaf en het neerhalen van den be«eel alle storing ophief. Uit het verslag omtrent het in zake den aanleg door de Provincie van wegen voor door gaand verkeer, in 't afgeloopen jaar verrichtte, blijkt o.m., dat ten behoeve van een goede aansluiting van de beharding op den Aals- meerderweg en den Sloterweg aan de nieuwe wegbaan de bruggen in die wegen over den Spaarnwoudertocht zijn verlaagd. Dezer dagen is aan een aannemersfirma opdracht gegeven om in de Hoofdvaart van den Haarlemmermeerpolder een tweetal proefpalen van gewapen beton te slaan, zulks met het oog op den voorgenomen bouw van een nieuwe brug in den bovenge- noemden weg. Gereed kwamen de ontwerpen van: de bruggen in de Hoofdwegen ten Westen en ten Oosten van de Hoofdvaart in den Haarlemmermeerpolder en gelegen over den Spaarnwoudertocht; een viertal bruggen in den Spaarwouder- dwarsweg; de brug in den Yweg over den Spaarn woudertocht; de brug in den Spieringweg over den Spaarnwoudertocht; terwijl in bewerkng zijn de ontwerpen van: de brug in den Spaarnwouderdwarsweg over den Ytocht; een drietal bruggen in den Kruisweg; de brug in den Yweg over de Kruis vaart; de brug over de Landscheiding te Amstel veen; de brug over het Luye Gat in den Loo- dijk; de brug over de Dijksloot te Zaandam en de brug over de Nauemasche Vaart nabij den Watertoren te Assendelft. In den loop van het jaar zijn terreinen en gebouwen aangekocht voor een totaal bedrag van rond 525.000. Het in het vorige verslag vermelde over leg met den Minister van Waterstaat om te geraken tot een spoedigen aanleg van de op het Rijkswegenplan voorkomende wegen AmsterdamUithoorn en Amsterdam HoornMedemblik, heeft niet tot het re sultaat geleid, dat de Provincie dezen aan leg voorloopig ter hand zal nemen.. Aangaande den weg door de Zaanstreek is in den loop van het verslagjaar met vele autoriteiten overleg gepleegd moeten wor den; de uitvoerige onderhandelingen heb- bij nog niet tot resultaat gehad, dat met het werk kon worden aangevangen. De onderhandelingen met de Nederla'nd- sche Spoorwegen hebben tot resultaat ge had, dat de Maatschappij zich bij haar brief van 10 September j.l. bereid verklaard heeft haar voor den wegaanleg noodige terreinen in de gemeenten Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Wormerveer, Assendelft en Uitgeest gedeeltelijk aan de Provincie voor 40 jaar in gebruik af te staan en gedeeltelijk te ruilen voor andere terreinen, die zij noodig heeft voor de uitoefening van haar bedrijf. Uit dien zelf den brief blijkt, dat de Directie zich met de aangegeven oplossingen ter plaatse, waar de ontworpen provinciale werken in aan raking komen met de spoorwegwerken, kan vereenigen. De op grond van de Spoorwegwet noodige vergunning voor de uitvoering van de wer ken langs de spoorbaan HembrugUitgeest, is aangevraagd. Het verzoek aan de Ministers van Water staat en Financiën, om de voor den aanleg van den Zaanweg noodige Rijksterreinen, tusschen het Noordzeekanaal en den West- zanerdijk, gratis ter beschikking te krijgen, heeft niet het gewenschte resultaat gehad. De spoedige uitvoering van het gedeelte van den weg door de Zaanstreek onmid dellijk ten Noorden van de Hembrug, is onmogelijk gemaakt, doordat de aan vankelijk vastgestelde plaats voor het stoompontveer niet gehandhaafd bleek te kunnen worden en omtrent de nieuwe plaats, is door den Minister nog geen be slissing genomen. Toen nu, in verband daarmede was be sloten, in elk geval dan maar het ge deelte van den weg door de Zaanstreek van de Pieter Gijzenlaan ten Zuiden van den Westzanerdijk tot het stationsplein Koog- Zaandijk aan te besteden, kwam, onder dagteekening van 18 Augustus 1928, on verwacht de mededeeling van den Minister van Waterstaat, dat hij bezwaar heeft tegen het in schuine richting kruisen a niveau van den spoorweg ZaandamPurmerend, ter hoogte van het punt, waar die baan aan sluit aan den spoorweg ZaandamAlkmaar. Bij de met de Nederlandsche Spoorwegen gevoerde onderhandelingen is van een der gelijk bezwaar nimmer iets gebleken. Aan gezien ook bij den opzet der plannen, dat bezwaar niet van ernstigen aard is be schouwd, heeft de mededeeling van den Mi nister ten zeerste verrast. Mocht de Mi nister zijn standpunt blijven handhaven, dan zal dit, wat den aanleg van den Zaan weg betreft, aanleiding tot groote vertra ging en zeer belangrijke stijging in de kosten geven. In den loop van het verslagjaar is met belanghebbenden herhaaldelijk overleg ge pleegd aangaande de bruggen in den ont worpen Zaanweg. Vanweg de Provincie is daarbij het standpunt verdedigd, dat over alle vaarwegen vaste bruggen gelegd kun nen worden, mits enkele daarvan een zoo danige hoogte boven het water krijgen, dat de gewoonlijk in de Zaanstreek gebruikte schepen daaronder kunnen passeeren. De afdeeling Zaanstreek van Schuttevaer en het Bestuur van den Polder Westzaan heb ben zich met deze opvatting vereenigd. Burgemeester en Wethouder van Zaandam zouden echter gaarne althans één brug in hun gemeente beweegbaar wijlen hebben, opdat het terrein aan de Westzijde van de spoorbaan voor alle soorten schepen be reikbaar zal zijn. Nu bestaat het voornemen om de Jaap Haversluis, die gelegen is in den Westzanerdijk ten Oosten van de spoorlijn te vergrooten, omdat de scheep vaart thans ter plaatse veel oponthoud ondervindt; deze moeilijkheden zouden ook uit den weg geruimd zijn, indien ten Wes ten van de spoorbaaan een nieuwe sluis ge bouwd werd, terwijl dan tevens de bezwaren tegen vaste bruggen in den ontworpen provincialen weg, geheel zouden vervallen. In verband daarme.de is thans aan eene commissie, bestaande uit vertegenwoordi gers van de bij deze zaak betrokken ge meentebesturen en van het polderbestuur, opgedragen te onderzoeken, of het plan om een nieuwe sluis te bouwen, voor verwe zenlijking vatbaar is. De werken tot verbetering van den Kruis weg in den Haarlemmermeerpolder konden tot nu toe niet worden voorbereid, aange zien het Polderbestuur, in verband met plannen tot wijziging van de bemaiing niet kon beslissen, op welke wijze bij de uit voering van die plannen met den water afvoer rekening moest worden gehouden Enkele weken geleden hebben Dijkgraaf en Heemraden echter aan den Hoofdingenieur- Directeur van den Provincialen Waterstaat medegedeeld, dat tegen een versmalling van de Kruisvaart geen bezwaren bestaan. On middellijk na deze mededeeling zijn de plannen voor reconstructie van den Kruis weg ter hand genomen. Dezer dagen is met Burgemeester en Wethouders van de gemeente Haarlemmer meer voorloopig overeenstemming bereikt omtrent de wijze, waarop de Kruisweg door de kom van Hoofddorp zal worden ver beterd en omtrent de verdeeling van de kosten van die werken, die ook aan het plaatselijk verkeer ten goede zullen komen. Na langdurig overleg is ten slotte in het ontwerp-uitbreidingsplan van de gemeente Aalsmeer, een tracé voor den weg Aalsmeer —Uithoorn opgenomen, waarbij met de eischen van het doorgaande verkeer vol doende rekening is gehouden. Het overleg omtrent de overneming van het Zandpad in beheer en onderhoud bij de Provincie, heeft tot een bevredigend resultaat geleid. Binnenkort zullen voor stellen betreffende die overneming gedaan worden. Omtrent den weg SchipholDiemerbrug kan worden opgemerkt, dat het verkrijgen van den eigendom van de perceelen tus schen de Ringvaart van den Haarlemmer meerpolder en den Amstelveenscheweg, waarvoor het gemeentebestuur van Nieuwer. Amstel zijn medewerking heeft verleend" nog verscheidene moeilijkheden heeft op geleverd; de aankoop van de benoodigde gronden zal echter thans binnenkort zijn beslag krijgen, waarna onverwijld tot uit voering van bedoeld wegvlak, waarvoor de plannen en bestekken gereed liggen, zal worden overgegaan. In dit verband zij nog vermeld, dat de Gemeente Nieuwer-Amstel zich bij haar be sluit van 5 Mei 1928 bereid verklaard heeft onder zekere voorwaarden een bedrag van 80.000.beschikbaar te stellen voor den aankoop van de benoodigde gronden tus schen de Ringvaart van den Haarlemmer meerpolder en den Amstel. Ook het Gemeentebestuur van Ouder- Amstel zijn onderhandelingen gevoerd over den weg OuderkerkDiemen door die ge meente. Het aanvankelijk geprojecteerd tracé, dat door Burgemeester en Wethou ders in den Raad ter sprake was gebracht, kon de instemming van de meerderheid van dat College niet verwerven; de geuite bezwaren kwamen Ged. Staten bij nadere overweging en mede gelet op de ervaring, welke bij de aanvankelijk gevoerde onder handelingen omtrent den aankoop was op gedaan, gegrond voor. Naar aanleiding daarvan is een nieuw tracé ontworpen, dat op grooter afstand ten Noorden van de bestaande brug den Amstel kruist. Met het gemeentebestur is men voorloopig overeengekomen om ter plaatse van de oude brug aan beide oevers een aanleg- steigertje te bouwen voor eene pont voor het vervoer van personen en wielrijders, en deze pont, alsmede de bestaande brug wachterswoning, ter beschikking van de gemeente te stellen; vanwege het Gemeen tebestuur zal dan voor bediening van de pont gezorgd worden. Eenige maanden geleden is het overleg met den Rijkswaterstaat geopend aangaan de de overdracht aan de Provincie van den weg langs Zijkanaal C van het Noordzee kanaal. Het verslag besluit als volgt: Zooals uit het bovenstaande verslag te zien is, wordt in alle deelen van de Pro vincie getracht zoo spoedig mogelijk tot de uitvoering van het ontworpen wegennet te komen en wordt daaraan begonnen, telkens zoodra de bij de voorbereiding ondervon den administratieve en andere moeilijk heden zijn overwonnen. De uitvoering ge schiedt dus als het ware volgens de lijn van den minsten weerstand; dit leidt weliswaar voorloopig tot een weinig syste- matischen gang in den eigenlijken aanleg van het net, doch het krampachtig vast houden aan een te voren opgesteld werk plan zou nog grooter tijdverlies, dan thans reeds onvermijdelijk is, veroorzaken. Tengevolge van de vaststelling van het Rijkswegenplan zal het plan van provinciale wegen voor doorgaand verkeer, zooals dit op 2 December 1925 is vastgesteld, wijziging moeten ondergaan; ook de invoering van de Wegenbelastingwet, geeft aanleiding dat plan te herzien. Een voorstel omtrent deze herziening is thans aanhangig bij de Com missie uit de Prov. Staten, die zich bezig houdt met het nader vast te stellen provin ciale wegenplan, volgens de Wegenbelas tingwet. Zoodra de bedoelde herziening haar beslag heeft verkregen, zal op vaster basis dan thans ten gevolge van de sedert 1925 gewijzigde omstandigheden bestaat, aan het net van provinciale wegen voor doorgaand verkeer kunnen worden voortgewerkt. Het hoofdbestuur der P. en T. deelt mede, dat het radiotelegraafverkeer Nederland Ned.-Indië (rechtstreeks en via Amerika), voor zooveel 't aan Nederland toekomende aandeel betreft, over het derde kwartaal van 1928 rond ƒ431,550 bedroeg, tegen rond 291.000 over het derde kwartaal van 1927. Het hoofdbestuur der P. en T. deelt mede, dat met ingang van 15 October a.s. het te lefoonverkeer met Denemarken wordt uitge breid met het kantoor Esbjerg, dat in de eerste Deensche tariefzone is gelegen. Van Nederlandsche zijde zullen alle kantoren en stations aan dat verkeer met Esbjerg kunnen deelnemen. Vanaf Maandag 15 Oct. begint het compe titierad weder te draaien en zullen verschil lende der Haarlemsche biljartclubs elkaar bekampen om de suprematie op het groene laken. In de klasse A, waarin partijen van 200 car. cadre gespeeld worden, treffen wij voor eerst aan 2 drietallen van de H. B. C. Ver der Vriendenkring met een sterk drietal en ten slotte B. C. „Olympia", welke verleden jaar het kampioensch^j in de B. klasse be haalde. Naast de reserve 4-tallen van genoemde clubs neemt ook de ploeg van „Excelsior" uit Velserord in de B-klasse aan de competitie deel. Elke match is in deze afdeeling 100 car. libre groot. Het programma voor de klasse C is zeer uitgebreid. De biljartclubs „Excelsior" e*> „Vriendenkring" komen hier met 2 viertallen uit, terwijl ook H. B. C. en „Olympia" van de partij'zijn. Gezien de sterkte der spelers belooft hier de spanning zeer groote te wor den. De partijen loopen over 75 car. libre. Jammer, dat de teams van de vereenigin gen „D. E. S." en „Haarlem-Noord" besloten hebben, niet aan de competitie deel te ne- nen. Het volledige programma voor de klassen A. en B. laten we hier volgen: Klasse A Maandag 15 Oct.: VriendenkringH.B.C. II. Maandag 22 Oct.: H. B. C. IOlympia. Dinsdag 30 Oct.: OlympiaVriendenkring. Maandag 5 Nov. H. B. C. II—H. B. C. I. Maandag 12 Nov.: H. B. O IVriendenkring. Donderdag 22 Nov.; OlympiaH. B. C. n. Klasse B Dinsdag 16 Oct.: OlympiaExcelsior. Woensdag 24 Oct.: H. B. C.Vriendenkring. Maandag 29 Oct.: ExcelsiorH. B. C. Dinsdag 6 Nov. VriendenkringOlympia. Woensdag 14 Nov.: H. B. C.Olympia. Maandag 19 Nov.: VriendenkringExcelsior. Passagierslijst van het m. s. Pieter Cornelis- zoon Hooft, van Batavia naar Amsterdam, 28 Sept. van Genua vertrokken. Naar Genua/Amsterdam, Fam. J. C. van der Aar, fam. F. C. baron van Aerssen Beijeren van Voshol, fam J. Agterberg, fam. J. J. Akkersdijk, fam. A. van Alphen, fam. A. J. W. van Anrooy fam. H. C. van Assenderp, J. A. van Assenderp, mej. H.J. van Assenderp, fam. J. F. W. Backer, mej. J. Baervelt, fam. T. Bakker, mej. H. A. A. Bakkeer, fam A. J. H. van BeekumMöllier, fam W. Beets, H. Beeuwkes, F. A. O. van Bemmel, fam W. Th. L. van den Berg, mej. C. C. M. ten Berge, mej M. A. F. ten Berge, W. J. ten Berge, fam, J. A. Berkhemer, fam. D. Beyerinck, em. H. Billmann, fam. J. Blokzijl, J. J. Blom, fam. prof. dr. J. Boeke, mej. S. M. Boeke, J. Boeke J. Boeke, H. E. Boeke, C. Boeke, A. R. de Boer, fam, P. J. J. de Boer, mej. E. M. de Boer, mej. J. J. Boer, fam J.M. B. Bookelmann jongeheer Boon, fam. C. Borst, H. Borst, C. Borst, fam. ir. M. J. E. Bos, fam. H. W. Bosch man, W. G. A. Boswinkel, A. J. Braam, M.J. Broekhuyzen, J. Bronkhuyzen, J. W. F. Brug man, mej. L. E. Brugman, mevr. de wed. E. C. C. van der Burg- Pol, fam ir. P. Buys, mr. P. G. Bijdendijk, W. B. Carels, P. J. Varis A. Cloiree, mevr. A. C. Coster-Bijvoet, fam. C. Cugnet, Tj. Cuperus, fam. K. H. R. Dam- lerl, fam. J. Debus, mej. H. Debus, H. Dek ker, fam. O. E. Derx, fam. A. B. Ch. Dezentjé fam. J. M. Dodemont, H. L. H. Dommers, fam, J. Th. Dorrenboom, fam Joh. KH. Duy- verman, J. J. Duyverman, mej. J. A. F. Duy- verman, K. M. Duyverman, J. E. van Dijk, mej. P. van Dijk, Blok, mej. R. Egger, A. van Eldijk, fam. F. Engel, mevr. de wed. G. J. J. Engelen, Euw Jong Fa Sen, F. J. Eysenring mevr. D. C. Fagging Auer, A. C. Fagging Auer, A. C. Fagging Auer, H. W. A.D. Z. Fis her, fafn M. Fleury, fam, P. J. de la Fonteyne J. C. Fortanier mevr. Gledovrez, fam. O. H. Gonee J. Goedhart, J. E. van Gogh, fam. ir. E. R. D. Göllner, fam E. A. Gonggrijp-Mayer M. de Gooyver, gam. G. J. de Graaf, B. Grie- dé, H. T. Groenbos, fam. H. J. Göllners, fam. H. Grootenhuis, fam. H. J. Gruys, A. J. de Haan, fam dr. M. Haisma, mevr. van Hall, fam. B. van Ham, P. Harkema, fam. J. F. Hartman, fam. M. W. Haydück, fam. L. H. Heersprink, dr. A. Heim, H. J. F. Heldring, fam. J. G. Hellëndoorn, mevr. J. H. M. Her mensde Bruijn Kops, mej. M. F. Hermens mej. W. G. Hesselink, mej. J. M. Hinsen, F. Hoeke, fam. S. Hoekstra, J. Holdorp, J. H. Hoogakker, fam. J. Hoogland, fam. D. A. Hooyer fam. M. J. Horsting-Bos, O. van Hulst, fam. J. A. M. v. Hu'zen, mevr. T. M. Hunt, fam. D. Iken, J. van Iterson, J. W. Jagt man, mej. dr. J. M. Jolles, fam.G. J. Kauffield Jansen, mej. W. J. Kerbert, mej. J. M. Kett- mann, ir. J. C. Keukenmeester, mevr. M. H. JL. Keus-Gerth van Wijk, fam. ir. F. W. K. K. de Klerk, fam. A. M. Kottier, fam. H. E. Kraag, F. W. C. Th. Kraag, fam, A. Kummer fam F. L. Kuyck-Ligtermoet, fam. L.A. La- gas, J. H. Landegent, J. de Langen Wendels, J. Lantinga, mej. C. Laurillard, fam. V. van der Lee, J. Leendertz, fam. G. Leeuwendal, fam. H. B. Les, J. G. van Leur, Lie Ben Tiok Lie Goan Oan, Liem Ting Tjay, J. P. C. van der Linden, fam. dr. P. Loeff. G. W. A. W. Lutjens, J. Luytze, mevr. Maal, fam. J. Ma- germans, fam. L. C. E. Mahler, mevr. R. R. M. Mangoenwinoto-Schulte, fam, H. J. M. Manuel, mej. H. Medema, D. van de Meeberg fam, J. H. Meesterman, C. L. H. Mesker, dr. J. G. Meurs, fam. F. H. von Meuenfeldt, mej. M. L. E. von Meyenfeldt, L. J. Meijer, mej. S. C. Meijer, mej. S. C. Meijer, mevr. M. S. Meijer-Herzberg, ir J. A. J. M. Meysen, A. Molenbroek, fam. J. A. Monod de Froideville J. J. Monod de Froideville, W. J.A. Monod de Froideville, J. M. Monod de Froideville, J. Mud, fam. C. Mulder, fam. E. Müller, fam. A. H. J. van der Nagel, A. Neervoort van de Poll, mevr. de wed. E. L. Neiteler, fam. C. A. Nemmers, mevr. M. J. van Nieuwenhoven Helbach, fam. R. G. Nieuwenhuys, R. G. N. Nieuwenhuys, mej. E. Nitel, fam. E. A. Nix, fam. C. A. M. Noordhpff, fam. A. H. F. W. Okerse, fam. J. J. Z. Offringa, mej. S. Chr. Offringa, A. J. A. van Oppen, mevr. de wed. H. van Ós-Herzberg, W. F. Overbeek, mevr. C. J. van Overeem, fam. J. Pasman, fa. J. Passchier, mej. Peat, fam. H. Pel, fam. W. A. van der Poel. W. van der Pol, mevr. J. van Regenbogen, fam. C, D. Ricardo, fam. A. M. C. de Ridder-Frieling, J. Ritscher, fam W. A. Robbers, mej. H. Robbers, W. Roorda, Fam.' J. C. Roosen, B. R. M. Roso, fam. M. H. Ru bens, E. Rijsse, fam. C. Salomonson, G. J. A. Sarabes, fam. ir. E. A. Scharpff, fam. G. Schedler, fam. P. C. J. Scheffelaar, M. C. J. Scheffer, J. Schreuder, fam. A. F. Siau van Leeuwen, fam. H. Sieberg, L. J. Siegersma, #ej. J. A. Siemons, A. J. van Sitteren, H. Si- magge, K. Soei, fam. J. J. F. Soute, fam. ir. J. G. Spengler, mevr. P. Spree-la Fontaine, B. Staverman, fam. W. Steenhuysen, fam. M. J. N. Segerhoek, fam. A. G. Stolp, mej. Supit, fam. dr. P. P. Tafeiëff, Tan Fik Tjong, M. F. Terwindt, A. H. Tennissen, J. F. T. Teunis- sen, fam. A. Treffers, mej. L. M. Treffers, F. Treffers, fam ir. J. van Tubergen, fam. R. v. Tyen, G. Vaccaro, fam. J. Verduyn, P. Ver hoeven, F, H. Vermeeren, fam. N. Visser, P. Visser, J. Vlak, fam. J. F. H. de Vogel, P. M. Voirol, fam. P. Volmer, M. van der Voort, fam. ir. H. W. de Vriendt, fam. L. de Vries, C. Vriesman, fam. J. Vrins, fam. P. van Vlugt, fam. mr. J. C. Vunderink, mej. M.Vunderink fam. A. F. W. Waas, fam. A.Ph. J. Waas, mej. E. E. Waas, W. Wagenaar, fam. H.F. Wagner fam. H. van der Wal, fam. H. Waldman, fam. J. P. Wap, wed. J. C. Wap-Elsenaar, A. van de Weerd, fam. P. van Werdt, fam. W. Werner, mej. G. H. Werner, W. Werner, mej. H. G. Werner, W. Werner, mej. A. E. Werner, fam W. J. Westerkamp, W. M. Wes terkamp, E. Wester kamp, mej. H. Wes terkamp, fam. J. V. Ch. Wichers, fam. A. J. J. de Widt, fam. E. S. Wink, P. F. Woesthoff, dr. E. Zappelli. Tegemoetkomend aan het ver zoek van vele alleenwonenden en kleine gezinnen, besloten wij van nu af aan voor één ingezon den bon een aquarel-illustratie voor ons Jubileum Album gr. schol f 40, md. schol f 37, retschol f 4528, kl. schot f 25i3*5<># 1156.50, scharren f 136 per 50 kg roggen f 2413*50 per hoop vleet f 2.601 per stuk makreel f2413.50, pieterman en poon f16.503.10, gr. schel- visch f 4023, md. schelvisch f 3417.50, k.md. schelvisch f2412, kl. schelvisch f137, f7.503.10 per 50 kg; kabeljauw f7253 per 125 kg; gr. gullen £22.50—16» kl. gullen f 147.50, wijting f 5.702.20 p. 50 kg. ENKHUIZEN, 8 Oct. Hedenavond hebben 24 vaar tuigen hier aangevoerd 4840 pond garnalen, 200 manden nest, 206 pond hoekbot en 107 pond hoekschar. De gar nalen golden f 3.20—3.45 per kist. Nest gold 47 ct. per mand, bot f 22.80—23.55/ schar f 18.35— per 50 kg. IJMUIDEN, d Oct. Heden waren aan den Rijksvisch- afslac 26 stoomtreilers. De prijzen warén als volgt Tarbot f 1.50—0*40, tongen f 3.20—1,80 per kg griet f 4627» BEVERWIJK, 8 Oct. (R. KT. Coöperatieve Tuinders*. „Kennemerland"). Aardbeien 75100 ct. per kg spruiten 1519 ct. per pond snijboonen 2044 ct., trosboonen 4548 ct., spercieboonen z. dr. 4850 ct., id. m. dr. 33— 35 ct., tomaten 817 ct. per kg spinazie 80150 ct-, sla 5075 ct., postelein 4045 ct., andijvie 5570 set, per kistraapstelen 34 ct., prei 1217 ct., selderie 35 ct., pieterselie 23 ct. per bos bloemkool ie soort f ig 24, 2e soort f 1013, roode kool f 712, groene kool 2e f 49# komkommers f 8, knolsel derie f 310 pet 100 stuks. AMSTERDAM, 9 Oct. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. -Knoop.) Zeeuwsche bonten f 3.904, id. blau wen f 3.704, id. bl. eigenheimers f 3.353.40, id. rood- star f 2.50—2.75# id* juin per 50 kg f 45, id. eigenheimers f 33.20, id. blauwe poters f 2.502.75, id. bonte poters f 2.502.75» IJpolder eigenheimers f 2.803, id. blauwe eigenheimers f 3.353*40, id. eigenheimer poters f 2.50 2.75, id. roodstar f 2.502.75, id. Bevelanders f 2. 52.80, Noord-Holl. blauwe eigenheimers f 3.353.40, Anna Pau- lowna Zandaardappelen f 33*50, Hillegunmer Zandaard- appelen f 33.50, idem drielingen f 2.803.50, Drentscöe eigenheimers f 2.-03.50, Friesche eigenheimers f3.30 3.30, id. juin per 50 Kg. f 45, idem eigenhei .ners po ters f 2.903, alles oper Hl. AMSTERDAM, o October. (Bericht van het Veiling gebouw De Jong Koene). Fruit. Druiven frankent' a- Iers f 0.600.78, alicanten f 0.580.80, reine victori- f 0.400.54, alles per Kg.; perziken extra P0.18—0.24, perziken I f 0.100.16, meloenen karbonkels f 0.300.48 suikermeloenen f 0.240.52, netmeloenen f 0.18—0.36, annanasmeloenen f 0.180.32 per stuk. Appelen. Goud- reinctten extra f 3440, idem I f 2430, Groninger kroon f 2434# B*amly Seedling f 2028, Present van Engeland f 2636, Bismarck f 1626, Godlin Keswick f 2030 Transparant de Cronsel f 3458, Bloem ée f 2228, zoete appelen f 1622, Hollemans f 1822, Benderzoet f 18 22, Dijkman zoet f 1620, Notarisappel f2834, Peren. William duchesse f 3038, idem I f 1824, Beurré Hardy extra v 3244# idem I f 2428, Seigneur d'Espere f 18 34, Bonne Louise d'Avranches f 3864, Triumpff de Vien- ne f 2640, Beurré d'Amalia f 2228, Beurré de Merode f 1418, Beurré le Brun f 1216, Bon Crétien Williams f 2026, Doyenne du Commice f 5462, Leghipons f 28 34, Maagdeperen f 1824# Diamantperen df 1216, Calebas de Tirlemont f 16—26, Conseler de la Cour f 240 24, Sijsjesperen f c,13, Marillat f 3038. Soldat La- 1 boureur f 2230, dr. Cornell's f 1624, Bergamot f 10— 12, Harmsenperen f 1014, alles per 100 Kg. Groenten. Bloemkool extra f 2024, idem I f 1320, Kassmijboo- nen f 3845, Snijboonen f 1826, enkele Spercieboo nen f 2230, dubbele Spercieboonen f 18—26, Spimzie 610, postelein f 612, Tomaten f 1017, alles per too fg.; Peen f 1018, Prei f 1014, Selderie f 3—6, Pie«r- dKe f24, Raapstelen f23 per 100 bos; Sla extra ft— mseli Andijvie f 34.20 per 100 krop: Komkommers 5.50, 69, idem wit f 57 per 100 stuks; Augurken ijn geel f3846, idem fijn f 2433# idem basterd f 1440, ijn fgrrf f79 per 100 Kg. KON. HOLL. LLOYD ZAANLAND (uitr.) 8/10 te Rio Grande d/Su! j vermoedd vertrek 9/10. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ ADONIS 8/10 v. Cadix n. Amst. ALMELO 7/10 v. Hamburg te Antw. ASTREA 8/10 v. W. Indië te New York. BERENICE 8/10 v. Barcelona n. Tarragona. CALYPS(V7/io v. W. Indië te New York. EOS 8/10 v. Genua n. Savona. EPATO 8/10 v. Amst. te Danzig. HEBE 9/10 v. Stettin te Amsterdam. MINERVA (thuisr.) 8/10 te Havre (zon 9/10 nam. 5 a vertr.). NEPTUNUS 8/10 v. Gibraltar n. Oran. ODYSSEUS 8/10 v. Kopenhagen n. Stettin. PERSEUS 8/10 v. Triëst n. Fiume. PROTEUS 8/10 v. Amst. te Odense. POSEIDON 8/10 v. Algiers te Huelva. SATURNUS 8/10 v. Napels n. Tunis. SIMON BOLIVAR (uitr.) 7/10 v. P. Columbia Carthagena. TRITON */io v. Samos n. Smyrna. ULYSSES 7/10 v. Curavao n. Galveston. ZEUS Napels n. Amst., pass. y/io Ouessant. HOLLAND—AFRIKA LIJN MELISKERK (thuisr.) 8/10 te Kaapstad. HOLLAND—AMERIKA LIJN DRECHTD1,K Rott. n/d. Pacifickust 6/10 te Los Angeles. EDAM Rott. n. New Orleans, -/io te Tampico. RADNORSHIRE Vancouver n. Rott. 8/10 te Panama. VEENDAM New York n. Rott. 8/10 nam. 12 u. 50 Plymouth. WESTERD JK 8/10 v. Boston {ft Philadelphia. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN ABBEKERJ (thuisr.) 9/10 te Duinkerken. DJEMBER 9/10 v. Rott. n. Australië, 9/10 te Antwerpen* SAMARINDA (uitr.) 6/10 te Albany. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN OUDERKERK (thuisr.) 8/10 v. Genua. HOLLAND—BRITSCH-INDIE LIJN ITSSELKERK (thuisr.) 8/10 te Antwerpen. MEERKERK 8/10 v. Hamburg te Antwerpen. JAVA—NEW-YORK LIJN SIMALOER Batavia n. New York, -./10 v. Paramaribo» ROTTERDAMSCHE LLOYD BANDOENG (uitr.) pass. 8/10 Quessant. INDRAPOERA (thuisr.) pass. 9/10 Finisterre, zz/zo ▼•m* 4 u. te Cowes en 12/10 v.m. 6 u. te Rott. verwacht. MENADO (thuisr.) 8/10 v. Gibraltar pass. 9/zo Sagres^ PALEMBANG (thuisr.) pass. 8/10 Perim. SLAMAT (uitr.) pass. 8/10 Sagres. TOBA (thuisr.) 9/10 te Suez. EMZETCO LIJN JONGE MARIA 8/10 v. Valencia te Savona. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALDERAMIN 8/10 te Quebec, Rott. n. Montreal. ANNA ms. 8/10 te Lond. uitgekl. n. Antw. ANNA ELTSABETH ms. 8/10 te Lond. uitgekl. n. Anf BATAVIER III 9/10 v.nrn. v. Rott. te Gravesend* BEYERLAND 6/10 v. Gothenburg o/d. Tyne. CALEDONIA 8/10 v. Middlesbro n. Aberdeen. DORDRECHT 7/10 v. R tt. te Hamburg. GRIETJE ms. h/10 te Lond. uitgekl. n. Antw. HAGNO 8/10 Belle Isle gep., Montreal n. Rott. HENNIE 8/10 v. Middlesbro te Esbjerg. HENDRIKA JOHANNA ms. 8/10 te Londen uitgekl. u* Vlissingen. HOOGLAND 7/10 v. Amst. te Immingham. JANTJE ms. Schothorst, 8/10 te Londen uitgekl. n. Antw. KRALINGEN 8/10 v. Libau n. Riga. LEONORA 8/10 v. Poortershaven te Seaiiam. LIMBURG 8/10 te Londen uitgekl. n. Nieuwpoort. LINQUENDA ms. 8/10 te Lond. uitgekl. n. Nieuwpoort, MAASHAVEN 8/10 Lodingen gep. Kirkeness n. Gent, MARKEN 7/10 Zelle Isle gep. Rott. n. Montreal. MI'DRECHT 7/10 Azoren gep. Rott. n. Baytown, NOORD WIJK 8/10 v. Methil n. Bordeaux. PENDRECHT 6/10 Constantinopel gep. Alicante a§ Batoum. OSCAR, m.s., 8/10 te Lond. uitgekl. n. Duisburg. ROZENBURG 9/10 Holtenau gep., Rott. n. Kemi. SCHIE 8/10 v. Rott. te Skutskar. ST. PHILIPSLAND 8/10 v. Kopenhagen n/d. Tyne. SLÏEDRECHT 6/10 v. Constanza n. Antw. SLOTLAAN 8/10 Scilly gep., Amst. n. MontreaL TROMPENBURG 8/10 Kopervik gep., v. Rott. n. Ar changel TYNE 8/10 Brunsbuttel gep. Danzig n. Rott. WEST VLAANDEREN, m.s., 8/10 te L^nd. uitgekl* tu Antwerpen. ZAANDIJK 7/zo v. B. Aires n. Santa Fé. ZWALUW, m.s., 8/xo te Lond. uitgekl. n. Ant

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 8