Stadsnieuws KENNEMERLAND UIT OEN OMTREK Moet het zoogenaamd doorgaand verkeer door de Gemeenten gaan? DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT WOENSDAG 10 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 1 Proef- en monstertuin van Bloembollencultuur Ouderavond Blauwe maand-actie FAILLISSEMENTEN Het Krelage-Huis Een massa-ontslagneming HILLEGOM ZANDVOORT HAARLEMMERMEER BENNEBROEK OVERVEEN Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 INGEZONDEN 1928. HEEMSTEDE IJMUIDEN VELSEN BEZWAREN TEGEN DE NIEUWE HERZIENING VAN HET UITBREIDINGSPLAN IJMUIDEN-OOST BEVERWIJK Staat van Besommingen Marktbericht Xijksvischafslag In verband met het overbrengen van den Proef- en Monstertuin naar het terrein bi] het Krelagehuis, werd op de hoofdbestuurs vergadering van Bloembollencultuur aan den heer Jos. M. J. Braam eervol ontslag ver leend als beheerder van den Proef- en Mon stertuin, onder dankzegging voor de diensten, die de heer Braam in deze functie vele jaren aan de vereeniging heeft bewezen. Besloten werd dat de Alg. Secr.-penningmeester als beheerder zal optreden, voorzoover in het be heer van den Proef- en Monstertuin niet op andere wijze is voorzien. Door het Blauwe Maand-comité was gis- |eravond in de groote zaal van gebouw St. ïavo, een oudersavond georganiseerd Waar door drie sprekers de drankbestrijding van verschillende kanten werd belicht. De avond werd geopend door den heer H. B. van der Sande, voorzitter van het Kruisverbond, met den Christelijken Groet en een welkom tot sprekers en aanwezigen. Spr. stipte even aan, dat de aanwezigheid van enkele kinderen op dezen ouders avond eensdeels tot vreugde stemde, toch anderszins bij de sprekers tot eenige be perking moest leiden. Het woord was aan den eersten spreker, dr. Hooge, die de medische zijde van de kwestie behandelde en de gevaren van den alcohol voor het kind behandelde. Bij een vooruitgang van de geneeskundige weten schap in de vorige eeuwen, is men ook aan dacht gaan schenken aan het alcohol vraagstuk ten opzichte van het kind. De erfelijke belasting speelt hier een groote rol. In Engeland waren 40 pet. der drankzuchtigen kinderen van aan drank verslaafden. Reeds in de oudheid was men overtuigd, dat sterke drank voor jong gehuwden zeer af te keuren is en later heeft men dat we tenschappelijk aangetoond. Spr. noemde in dit verband enkele frappante staaltjes van den funesten invloed van drankgebruik door ouders op het kind. Ook na de ge boorte moet alcohol voor het kind ver gift worden genoemd. Toch komt het nog voor, dat men jongen kinderen alcohol voert om ze zoet te houden. Bjj kinderen is de werking van alcohol anders dan bij volwassenen. Wanneer men kinderen een geringe hoeveelheid alcohol geeft, treden dikwijls stuipen op en is er gevaar, dat de gevreesde vallende ziekte optreedt. Ook krankzinnigheid is vaak het gevolg. In Duitschland was tijdens den oorlog, toen alcohol zeer duur was, de in vloed van het verminderde alcoholge bruik op het krankzinnigenwezen sterk merkbaar. Ook bij de tuberculose moet de alcohol als een vijand gevreesd worden. Na dr. Hooge, die met applaus bedankt werd, trad de Weleerw. heer kap. A. Lees berg op, die uitging van den tekst uit het boek Mozes: „Neem het kind en voed het voor mij op." Het kind is een geschenk van God en de ouders zijn de schakel tusschen God en het kind; zij ontvangen het kind van God om het voor God op te voeden. Wij lezen tegenwoordig steeds van de verwildering en bandeloosheid der jeugd. Zij heeft geen liefde voor den godsdienst. Wat is daarvan de reden? De groote oorzaak is het gebrek aan offervaardigheid, de offerge dachte is weg. Spr. werkte dit nader uit aan de hand van de nieuwe, nu nog kleine, maar ongetwijfeld eens machtige beweging van den Eucharistische Kruistocht. Het middelpunt daarvan is de H. Eucharistie als offer. De geheele drankbestrijding is een apos tolaat. Doch een apostolaat zonder offer is niet mogelijk. Door de ouders moet het offer gesteld worden tegenover den modernen wereldgeest. Men moet het kind niet toege ven, maar het maken tot een mensch van offers uit hoogere beginselen. Er kunnen zooveel offers gebracht worden, bij het kerk bezoek als het niet op zonde verplicht is, bij kleeding, lectuur. Spr. hoopte dat de offergedachte zal blijven leven, door de drankbestrijders zal worden gepropageerd en in practijk ge bracht (applaus). Derde spreker was de heer Jos. de Lobel, die sprak over: schijn en waarheid. Wij le ven in den tijd van den schijn; overal in het geheele leven zijn de bewijzen te vinden. En in dien tijd van den schijn is de oude. beproefde zedenleer verdwenen om plaats te maken voor allerlei mooie leuzen. Een van die leuzen is: het kind mag wel wat hebben. Men brengt die leuze in practijk, tot de uitkomst de ouders tot inkeer brengt en hun geweten begint te spreken. Maar dan is erwel een andere leuze om het geweten te sussen: ze doen het immers allemaal. Of men hoort het rampzalige, ongeluk kige woord; netjes. Wanneer het netjes is, is alles goed. Tegenover al die schijnvertooningen, staat nog steeds de waarheid. Waarheid is, dat in de ziel van iederen mensch iets is, dat omlaag trekt en iets, dat omhoog wil. Waarheid is, dat alle heiligen en martela ren alles gedaan hebben om het lagere in den mensch te onderdrukken. En een derde waarheid is, dat de alcohol het lagere in den mensch wakker roept. De vierde waarheid noemt dr. Alph. Ariëns in zijn testament: Wij zijn 50 jaar ten achter met de drankbestrijding, in de scholen wordt nog niets geleerd over het alcoholvraagstuk. Er wordt door ons te veel geld verdronken. Wij moeten weer eerlijk tegenover God komen te staan. Wij moeten weer idealen hebben, licha melijke, moreele, maatschappelijke idealen, opdat eenmaal het Reine Ideaal van Gods tegenwoordigheid voor ons zal schijnen (applaus). De heer H. van der Sande bedankte de sprekers en uitte de hoop, dat de redevoe ringen resultaat zullen hebben, dat de stem der sprekers ook zal doordringen tot de standen, die nog buiten de drankbestrijding staan. De avond werd verder op een voor het publiek aangename wijze gevuld door de dames-tooneel-club „Victoria", die twee 1- acters voor het voetlicht bracht. „Verijdelde genoegens" en „Het geheim van het kas teel". Mej. Bulters zorgde den geheelen avond voor vroolijke pianomuziek. VAN 9 OCTOBER W. Spaans Jz„ bloembollenhandelaar te Heemstede, Prinsenlaan 9. Curator mr. H. O. Drilsma te Haarlem. Joh. Donkersloot, los arbeider te Nieuw- Vennep. Curator mr. E. Prinsen Geerligs te Haarlem. Mevrouw C. J. van der Zon, pension houdster te Haarlem, Duvenvoordestraat 18. Curator mr. P. Tideman alhier. De Firma F. van Dort en hare leden F. en P. J. van Dort te Heemstede, Meer weg 3739. Curator mr. C. Blankevoort alhier F. W. Nijhuis, aannemer te Zaandam, Havenkade 4. Curator mr. dr. W. P. Vis, alhier. J. H. C. Brero, metselaar te Haarlem, Korte Houtstraat 20. Curator mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. N. Bramson, koopman in technische ar tikelen te Zandvoort, Van Speykstraat 2. Curator mr. A. A. Huizenga, alhier. Vernietigd werd het faillissement van A. van der Meyden, metselaar en autobus ondernemer te Wijk aan Zee en Duin. Cu rator mr. F. A. Bijvoet, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: J. C. Evers, mandenmaker te Hillegom. Curator mr. F. J. Gerritsen, alhier. P. van den Berg, caréhouder te IJmui- den. Curator mr. A. W. Hellema, aldaar. Op de Hoofdbestuursvergadering van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur kwam vol gens het verslag in het Weekblad ter tafel de thans afgesloten rekening van den bouw van het Krelagehuis der Vereeniging, welke werd vastgesteld. Aan de eerstvolgende Al- gemeene Vergadering zullen daarover me- dedeelingen worden gedaan. Verschillende onderwerpen, met den bouw en de exploitatie in verband staande, kwamen hierbij ter sprake. Medegedeeld werden o.m. de maat regelen getroffen om lekkages in de Beurs- zaal te voorkomen, welke het gevolg bleken te zijn van een hoogst zeldzaam voorkomen den samenloop van ongunstige omstandighe den, in het bijzonder wat de richting van den wind betreft, daar bij andere zeer he vige regens niet de minste lekkage is be speurd. Ter zake van het aanvaarden der luid spreker-installatie werd nog geen beslissing genomen. Naar gemeld wordt, hebben, als gevolg van het conflict tusschen den Noordholland- schen Bond van aardappel-exporteurs en de Tuindersorganisaties, vereenigd in den Bond van Veilingsvereenigingen in Neder land, welk conflict zijn oorsprong vindt in een artikelenreeks, gepubliceerd in De Tuin derij en getiteld „Onder Tribuut", alle leden van den Noordhollandschen Bond bedankt als bestuursleden van het Uitvoer Contröle- Bureau. De inhoud van genoemd artikel was voor de exporteurs h. i. zeer beleedigend daar zij daarin werden gelijk gesteld met Mid- deleeuwsche roofridders. Thans wordt door genoemde exporteurs overwogen niet langer onder het Uitvoer Controle Bureau-merk te exporteeren. Openbare Vergadering inzake bestra ting Hoofdstraat. Gisteravond had in Hotel Flora bovenaangeduide vergadering plaats. Zij was uitgeschreven door het Be stuur der Hanze, als initiatiefnemer, doch voor ieder toegankelijk. Aanvankelijk was de belangstelling niet bijster groot, doch voor het einde van den avond was de zaal goed be zet. De leiding was in de handen van den Heer P. Klaver, voorzitter van de Hanze. Deze opent met een woord van welkom en zet daarna uiteen, hoe de Hanze tot het uit schrijven dezer vergadering gekomen is en wat haar doel is. Het Rijk zal mogelijk de Hoofd straat met keien doen bestraten en daartegen gaat onze actie. Er is een tijd geweest, dat de Hoofdstraat ook met keien was bestraat en toen deze verdwenen, ging een juichkreet op. Thans dreigt het gevaar opnieuw en daarom riepen we u hier om te trachten, dat gevaar alsnog af te wenden. Tot sprekers genoegen kan hij mededeelen, dat het Gemeentebestuur geheel aan onze zijde staat en ons zooveel mo gelijk wil helpen. De gedachte van spr. is, dat er niet veel plattelandsplaatsen zijn, die zulk een mooie winkelstraat hebben als Hillegoms Hoofdstraat en waar op het platteland reeds getracht wordt betere wegen te krijgen en deze reeds hier en daar zijn aangelegd, daar is het spr. onbegrijpelijk, dat hier een keibe strating moet worden ingevoerd. Spr. wijst op de groote steden, waar meer moeilijkhe den zijn te overwinnen dan hier. Heeft het Rijk dan zoo weinig met Hillegom op Is de belastingopbrengst hier voor een plattelands plaats niet schitterend? Is het feitelijk niet misplaatst een betumen weg aan te leggen langs de Leidsche vaart, waar schier geen nuizen staan en hier in de hoofdstraat keien Bedoeling is, na deze vergadering een schrij ven te zenden naar Z. E. den Minister van Waterstaat, ten einde te trachten, het gevaar te bezweren. Hierna geeft de voorzitter gele genheid van gedachten te wisselen. Het resultaat is, dat verschillende sprekers het woord voeren, meest als aanvulling van hetgeen de voorzittter aangaf. Medegedeeld wordt, dat Hillegom heeft 250 automobielbe- zitters, rekenen we de wegenbelasting op ge middeld 80 per wagen, dan beteekent dit alleen reeds 20000 belastingg voor de wegen. Nog wordt aangetoond, dat alle inwoners der gemeente bij deze zaak belang hebben de werkman die van en naar zijn werk gaat, de paarden, wagens, karren enz. De bekeiing zou voor Hillegom een teruggang beteekenen, waartegen dient te worden gewaakt. Nadat nog een en ander uitvoerig besproken is, wordt met algemeene stemmen besloten, een verzoekschrift met memorie van Toelichting te zenden aan den Minister van Waterstaat, den Hoofd-Directeur daarvan, den Hoofd ingenieur, den Technischen Ambtenaar, den Gemeenteraad van Hillegom en de publicatie der pers in te roepen. Hierna stelt de voorzitter voor, uit deze vergadering een commissie van 5 leden te benoemen, om de zaak verder uit te werken Tot commissieleden wprden benoemd de Keeren P. Klaver, J. Bfeedveld, G. W. J. Mathot, H. L. Husemeier en A. Haster. Staande de vergadering werd door alle aanwezigen op de desbetreffende verzoek lijsten geteekend. De voorz. dankt nu allen voor hun hierzijn en zakelijke besprekingen en sluit met den wensch, dat de vrucht dezer vergadering moge zijn een prachtige bitumen weg, waarop de Hoofdstraat in het bijzonder en Hillegom in het algemeen alle recht heeft. Verkooping Ten overstaan van Mr. M. Slingenberg en J. van Munster van Heuven, notarissen te Haarlem is gisteren in het café „Welgelegen" van den heer Diemer, Kerk plein 5—6 alhier publiek verkocht een bur gerwoonhuis met afz. staand zomerhuis aan de Zuiderstraat No. 8 met het eeuwigd. recht van erfpacht op den grond voor 4105 aan den heer J. Keur te Haarlem. Een heerenhuis met garage en tuin aan den Wilhelminaweg No. 10 alhier met eeuwigd. recht van erfpacht op den grond werd opge houden op 6300. „Zomers Buiten" De commissie van Bij stand van Publieke Werken deelt naar aan- 'eiding van het verzoek van de vereeniging Zomers Buiten" te Amsterdam, om een vacantiehuis, op een terrein gelegen in het Zuidelijk uitbreidingsplan der gemeente te mogen bouwen mede, dat de weg, waaraan gebouwd zal worden, geprojecteerd is in aan sluiting met de Brederodestraat, nabij het perceel bewoond door den heer Boddée. Aan sluiting en weg zijn in dit uitbreidingsplan op 12 M. bepaald. Daar het perceel bewoond door den heer Boddée gedeeltelijk buiten de geprojecteerde wegbreedte gelegen is, en een minder ge- wenschte breedte van 7 M. zou ontstaan, heeft de vereeniging „Zomers Buiten" zich het bezit van dit perceel verzekerd, zoodat zij eventueel tot verkrijgen van een behoorlijke aansluiting kan medewerken. Hoewel de commissie uit zuiver aesthetische overwegin gen gaarne zag, dat het perceel thans be woond door den heer Boddée, reeds nu ge deeltelijk zou worden afgebroken en de aan sluitende breedte direct op 12 M. zou worden gebracht, meent zij ten einde onnoodige ver traging van den bouw te voorkomen te moe ten adviseeren, (voor zoover noodig) onthef fing te verleenen van art. 14 of art. 19 der Bouwverordening. Armbestuur De heer H. Koning, die in de plaats van wijlen den heer H. van Schooten werd gekozen tot wethouder van de gemeente Haarlemmermeer en ook werd aan gewezen als voorzitter van het burgerlijk armbestuur dezer gemeente, heeft Dinsdag als zoodanig, na installatie, de eerste verga dering van het armbestuur gepresideerd,. Ernstig ongeluk Met betrekking tot het den heer v. S. te Abbenes alhier overkomen ernstig ongeluk, waarbij hij door het op hol slaan der paarden van een wagen viel, en overreden werd, vernemen we, dat de heer v. S. weder tot bewustzijn is gekomen en naar zijn woning kon worden vervoerd. Zijn toestand is, hoewel nog ernstig, iets vooruit gaande. Burgerlijke Stand. Geboren: W. H. Moes- Onderstal, dochter. Overleden: A. Cassee, 80 jaar. R. K. Kiesvereeniging In de vergade ring der R.-K. Kiesvereeniging zullen ook besproken worden de plannen van het ge meentebestuur tot stichting van het nieu we raadhuis aan den Zeeweg. Een reden te meer voor de leden, om hun belangstel ling voor d'eze vergadering te toonen. Dollekamp; P. L. Th. Grand jean en C. Hoo- geduin. Gehuwd: W. H. v. d. Eem en J. E. Does- wijk; A. T. de Herder en G. van Hoogdalen. Overleden: A. M. van Tongeren, echtgen.e van H. Geutskens, 86 j.; E. Zwarter, wed.e van J. H. Evertze, 83 j.; A. C. Boot, echtgen.e van G. Leuven, 62 Benoeming Tot onderwijzer te Am sterdam aan school „voor voortgezet lager onderwijs met Engelschen cursus" is benoemd de heer J. v. d. Mei, thans onderwijzer aan de openbare lagere Ulo-school aan den Voorweg alhier. Een goede verkeersverbetering De Koe- dieflaan, een zeer drukke verbindingsweg tusschen Binnenweg en Heerenweg, was ja renlang reeds ongeschikt voor dit drukke verkeer. Een tweetal huisjes, die juist in het midden der laan staan, waar deze een vrij groote en gevaarlijke kromming heeft, weer hielden eenige verbetering. De huisjes worden nu afgebroken, waardoor de weg daar ter plaatse niet alleen breeder wordt, maar men nu ook een veel ruimer uitzicht heeft. Voor het verkeer zal deze slooping van zeer groot belang zijn. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Haarlem, 10 Oct. Hooggeachte Redactie, Burgerlijke Stand Geboren: z. van B. Leef tink—Bos; d. van M. Gozeling— Lammers; z. van E. S. Hulseboschd'Hane. Ondertrouwd: J. W. van Hezel en E. A. Gaarne eenige plaatsruimte in uw geëerd blad. De schrijver van het trampraatje in de courant van 9 October is zeker niet in het bezit van een dienstregeling der N. Z. T. M. Welnu, niet een paar minuten vóór twaa f uur gaat de laatste tram naar Bloemendaal, zooals schrijver weergeeft, doch precies 0.00 uur (dus 12 uur) vertrekt deze tram, gelegen heid gevende aan passagiers van den laatsten trein uit Amsterdam. En evenzoo voor den laatsten trein uit Rotterdam staan de trammen klaar, waarvan dan één de richting Rozestraat naar de remise, de andere de richting Jans- weg tot aan den Koninginneweg gelegenheid geeft tot medereizen. Heusch, er wordt soms met minachting op het Ceintuurtje neergezien van andere zijde (zie de inkom sten over de maand September) kan men het ceintuurtje toch niet missen. Den schrijver van het trampraatje zou ik wel eens willen uitnoodigen te komen kijken bij het uitgaan van Bach-, kerk- en andere concerten, uitvoeringen in de schouwburgen enz. Naast den gewonen dienst zijn er nog extra-diensten, gereed tot vervoer. En des Zondags, bij druk vervoer naar Bloemen daal, naar de voetbalvelden, ja dan is men in zijn schik, dat Ceintuurtje te bezitten in Groot-Haarlem. Vermeld dient nog te worden, dat men zoo ver er plaatsruimte is, op het voorbalkon mag plaatsnemen, indien het achterbalcon en de loopplaats in den trarfiwagen bezet zijn. Mijn hartelijke dank voor de plaatsing Uw abonné H. R. aan verkeerswegen half-open bebouwing werd toegestaan. Want juist aan verkeers- en doorgaande wegen zullen velen zich gaarne vestigen, hetgeen men nu reeds kan zien aan den Zeeweg, den Driehuizerkerkweg, Hage- lingerweg, Duin- en Kruidbergerweg enz. De bepaling van land- en boschbouw is zeer bezwarend, omdat de terreinen prac- tisch niet bebouwd kunnen worden, wat ook de belastingopbrengst aanmerkelijk zal schaden. De nieuwe begraafplaats lijkt adressanten niet op de juiste plaats ontworpen, doch' waren h.i. veel beter geprojecteerd Zuidelijk van Groot-IJmuiden, waar deze voor een be volking van wel haast 25000 zielen gemakke lijker bereikbaar zal zijn. Ook houdt de ontworpen begraafpaats be- bcuwing van de omliggende terreinen tegen. Adressanten besluiten dan als volgt: „Uit het plan blijkt niet, dat de samen stellers zich bewust waren van de ontwikke ling der gemeente Velsen tot een stad. Een groot stadsbeeld is in het plan niet te vin den, doch wel de vorming zooals ot heden het geval is van verschillende keine woon wijken, waaraan een stadsvorm geheel ont breekt. Een zoodanig opgezet plan ware o.t meer gewenscht en zou, ook wat den aanleg van gas-, water- en electrische leidingen be treft, veel economischer zijn. Naar onze meening kan de gemeente Vel sen de royale opvatting van dit uitbreidings plan niet dragen en zal de uitvoering ver schoven moeten worden tot den tijd, dat dit financieel mogelijk zal zijn. Ket zal blijken, aat er dan nog voldoende natuurschoon aan wezig is of geschapen zal kunnen worden. O.i. kleven er aldus aan het uitbreidings plan heel wat fouten, waarvan het belang der gemeente en van hare verdere gezonde ontwikkeling eischt, dat zij worden wegge nomen." BADHUIS OF OVERDEKTE BAD EN J ZWEMINRICHTING? Naar wij vernemen is de raadscommissie inzake de stichting van een badhuis bezig met een ijverig onderzoek naar de moge lijkheid van de stichting van een badhuis •niet alleen, maar worden in haar midden ook plannen besproken voor de stichting van een overdekte bad- en zweminrichting. Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Visscherij Maat schappij „Apeldoorn", gevestigd, alhier. Verg. R.K. Kiesvereeniging Gisteren avond had in het lokaal boven de zuster school een vergadering plaats van de R.K. Kiesvereeniging IJmuiden I. Alhoewel deze vergadering om 8 uur zou Staatsvisschershavenbedrijf, wordt de ont- I aanvangen, was de opkomst zoo gering, dat wikkeling der industrie aldaar ten zeerste de vergadering niet kon doorgaan. In to- belemmerd. Het is bekend, dat meerdere in- j taal waren van de 150 uitgenoodigde leden, dustrieën daardoor voor IJmuiden verloren j u leden aanwezig, waarvan nog 6 ieden deel Gisteren hebben we in het kort melding gemaakt van een adres, dat door verschil lende organisaties aan den gemeenteraad is gezonden en waarin bezwaren worden aan gevoerd tegen de nieuwe herziening van het uitbreidingsplan dezer gemeente. Thans laten we hieronder de verschillende bezwaren, zooals die in het bedoelde adres zijn. uitgewerkt, volgen: Als algemeene bezwaren willen adressan ten allereerst aanmerken, dat het uitbrei dingsplan veel te royaal is opgezet. De prak tijk zal uitwijzen, dat dit plan niet te ver wezenlijken is, omdat dit èn van de gemeen schap èn van grondeigenaren veel te groote offers zal vragen. Door de ontwerpers is in de eerste plaats rekening gehouden met het behoud van zoo veel mogelijk natuurschoon en met reservee ring van terreinen voor land- en boschbouw cn veeteelt, maar niet is er aan gedacht, dat de gemeente Velsen, gelegen aan de Noordzee en aan het Noordzeekanaal, voorbestemd is om te worden een haven- en industrieplaats bij uitnemendheid. Voorts zou IJmuiden zich zeker tot een belangrijke badplaats kunnen ontwikkelen, indien van IJmuiden-Oost of van Driehuis een nieuwe verkeersweg naar het strand bezuiden de Zuidpier ware ont worpen, doch ook hiermede is in het plan geen rekening gehouden. Een ander bezwaar is, dat het herziene veel te weinig ruimte gelaten is voor den bouw van arbeiderswoningen. Bij industrieter reinen behoort een groot terrein hiervoor gereserveerd te worden. Dit geldt vooral voor IJmuiden, doch eveneens voor Velsen-Noord, waar de nabij de groote industrieën gelegen terreinen bestemd zijn voor half-open bebou wing, terwijl arbeiderswoningbouw alleen mogelijk zal zijn in de polders ten Oosten van den Wijkerstraatweg. Wat de verschillende bezwaren afzonderlijk betreft, hierboven is reeds opgemerkt, dat de gemeente Velsen door haar buitengewoon gunstige ligging is aangewezen op scheep vaart en industriè. Aan de Noordzijde van 't Noordzeekanaal zijn de nog aanwezige gron den in handen van het Rijk en het Hoog- ovenbedrijf en meer aangewezen op de vesti ging van groote industrieën met havens. Aan de Zuidzijde van het Noordzeekanaal, waar het visschersbedrijf is gevestigd, is groote behoèfte aan industrieterrein, vooral voor kleinihdustrie. Door de abnormaal hooge erfpacht, die het Rijk vraagt voor de gronden van het (Ingezonden) Naar aanleiding van bovenstaand artikel verbeterde in uw blad van 3 October, heb ik, zelf aan een drukken verkeersweg wonende, mijn licht eens opgestoken bij een groote zaak, welke binnenkort door den nieuwen ver keersweg Rijksstraatweg Schoten geheel vrij komt van het doorgaand verkeer en ook bij anderen. Zij allen zijn het volkomen eens met uw zegsman; het drukke doorgaand verkeer en de groo te onveiligheid hiervan is nadeelig voor de aan dien weg liggende zaken. Het is dui delijk. De hoogst gevaarlijke toestand, welke b.v. heerscht te Santpoort, maakt, dat, wan neer men dien mijden kan, men dit doet, aldus spreken verschillende zakenmenschen. Daar is b.v. de Rijksstraatweg tusschen Jan Gijzenvaart en Santpoort. Voor rijweg en fietsers is deze weg prachtig, maar voor wandelaars is daar geen plaats. Maar wij nemen aan, dat ook wandelpaden spoedig komen, zooals zij er nu al zijn vóór de brug van Jan Gijzenvaart. De praktijk doet nu eiken Zondag zien, dat de wandelaars den Rijksweg mijden en het wandelend verkeer langs het Kerkpad naar Santpoort-station hierdoor enorm is toegenomen. Daar gevoelt men zich veilig. Met het tegenwoordig ver keer gaan de wandelaars aan den Rijksweg te Santpoort-Dorp hetzij langs den Terras- weg of de Wüstelaan. De toestand te Beverwijk is evenwel an ders, omdat alle voornaamste zaken zich aan de Breestaat bevinden, doch ook hierin heeft uw zegsman volkomen gelijk. Het ver keer op de Breestraat is vooral ter hoogte der Peperstraat hoogst gevaarlijk; ongeluk ken zijn daar jammer genoeg niet uitge bleven. Men stelle zich eens voor dat dage lijks (vooral des zomers) zich voor de R. V: Veiling Kennemerland wel honderd gespan nen voertuigen bevinden om de groenten ter veiling te brengen. Daarbij komt het drukke verkeer met autobussen en bovendien het doorgaande snelverkeer. Dit alles doet mu verwonderen, dat er nog een actie plaats heeft om het snelverkeer door de Breestraat te behouden. Zooals u uit dit schrijven zal blijken, den ken alle winkeliers en koffiehuishouders niet als die te Beverwijk. Gaat men van regee- ringszijde met kracht de wet op de lint bebouwing in toepassing brengen, dan zijn de nieuwe wegen geheel voor het snelver keer en zal men op die wegen alieen vlie gende autorenners zien en geen wandelaars. Geen snel-vrachtverkeer door de stad is een wijs standpunt. H. Rijksstraatweg een nagenoeg rechte weg van minstens 9 Meter wegdek, ter weerszijden begrensd door trottoirs van ca. 2 Meter breedte een geheel ander beeld vertoont dan de bochtige, nauwe straatjes in Haarlem, waar niet alleen is rekening te houden met het doorgaand, doch ook met het stadsverkeer. Hoe het in Laren gesteld is, weten wij niet; de meening van dat deel der Larensche burgerij, hetwelk den verkeersweg niet door de gemeente wenscht, is echter volkomen begrijpelijk, indien deze weg midden door de gemeente gaat. Dit is echter geenszins het geval met het bewuste Rijksweg-gedeelte al hier. Deze weg, alhoewel ter weerszijden zijn gegaan. Daarom is het noodig, dat de gemeente zorgt voor terrein voor industrie doeleinden. Een bepaald gedeelte diende hiervoor op het uitbreidingsplan te worden aangegeven. Adressanten hadden verwacht, dat het gemeentebestuur de plannen van de Vereeni ging IJmuiden's Bloei, om van IJmuiden een badplaats te maken, zou bevorderen en dat dit in het uitbreidingsplan tot uiting was gekomen. Hiervan blijk echter niets. H. i. zou de ontwikkeling van IJmuiden als badplaats ten zeerste bevorderd worden door den aan leg van een weg buiten de havenplannen om naar zee. Deze weg zou kunnen komen van dc Havenkade te IJmuiden of Driehuis (Hagelingerweg) naar het strand, b.v. 1000 meter bezuiden de Zuidpier. De bebouwing van de terreinen langs dezen weg zou dan kunnen geschieden als in Noordwijk en Bergen. De vraag geldt of de hier liggende duin terreinen als natuurmonumenten dienen te worden bewaard. Hierbij worde opgemerkt, dat deze duinterreinen voor niemand toegan kelijk zijn, slechts de eigenaars of enkele dicht bebouwd, is gelegen nagenoeg aan den zelfkant van ons dorp. Bovendien zijn de begunstigden kunnen er van profiteeren. H.i bewoners der perceelen geen renteniers, die zouden deze duinterreinen beter kunnen om „de rust" zich ter plaatse hebben geves tigd, doch nijvere zakenmenschen, wier be staan ten nauwste verband houdt met't door gaand verkeer. Het feit, dat neringdoenden zich in den loop der jaren aan dezen ver keersweg vestigden, niettegenstaande de grondprijzen hier belangrijk hooger waren dan ergens anders in de gemeente, is een bewijs, worden ingedeeld gelijk de Scheveningsche boschjes, waarvan duizenden jaarlijks ge nieten. Voor de omwonenden zou dit een bron van inkomsten kunnen worden, wat de algemeene welvaart zou bevorderen. Wanneer dan een mooie, kronkelende weg van Driehuis naar het zeestrand werd ge projecteerd en daaraan villa's zouden ver dat de bewering van uw zégsman „als zou j rijzen, zou dit het verkeer naar IJmuiden het verkeer geen voordeelen opleveren" be- j zeker bevorderen en zouden er op dat ge- zfjden de waarheid is. deelte van het strand wel hotels en pensions Of het vrachtverkeer langs dezen weg zoo worden gebouwd, sterk zal toenemen als verondersteld wordt, j Dat het verkeer over IJmuiden daardoor betwijfelen wijzeer zeker zal het nimmer j verminderen zou, behoeft niet te worden Te Castricum Naar aanleiding van het artikel „Moet het zoogenaamd doorgaand verkeer door de Ge meente gaan?" in uw blad van 3 dezer, wordt van de zijde der plaatselijke vereeniging voor vreemdelingenverkeer te Castricum opname verzocht van onderstaande beschouwing, in zake een eventueele omlegging van den Rijksstraatweg buiten de gemeente om. „Het zou zeker getuigen van kortzichtig heid het steeds toenemend snelverkeer te willen voeren door nauwe, kronkelige wegen en straten, daar hierdoor het verkeer ernstig belemmerd en bemoeilijkt wordt, terwijl de bewoners en bezoekers der betreffende ge meten groot ongerief hiervan ondervinden. Dat bij handhaving van het bestaande tracé door ons dorp misschien met een betrek kelijk geringe wijziging bovengeschetste toestand zou 'ontstaan, moeten wij echter ten stelligste ontkennen. Door opoffering van enkele perceelen en onteigening van de voortuintjes der woningen sommige ge heel, andere gedeeltelijk is een weg- het toerisme op mooie Zondagen evenaren Hierbij valt op te merken, dat vrachtverkeer alleen op werkdagen voorkomt, terwijl op Zon- en feestdagen nagenoeg uitsluitend met dat van luxe-auto's en rijwielen is te rekenen. Bovendien dient niet uit het oog verloren, dat, zoodra het Provinciaal wegenplan tot stand is gekomen, het weggedeelte Bever wijk—Limmen in niet geringe mate zal wor den ontlast, doiprdat het verkeer uit Am sterdam en de Zaanstreek naar Beverwijk, naar Limmen—Alkmaar, naar Castricum aan Zee en de duinstreek niet meer als voorheen door ons dorp zal gaan. Een sterke toename van het snelverkeer langs dezen weg is daarna o.i. niet meer te verwachten, waardoor een wegbreedte van pl.m. 20 Meter als door Waterstaat voorgestaan, dan ook overbodig is te achten. Niet alleen voor de neringdoende ingeze tenen, doch ook voor de gemeente Castricum als zoodanig zou een omlegging van den weg in Oostelijke richting funeste gevolgen hebben. Verbindingswegen, zoowel kostbaar in aanleg als in onderhoud, zouden van ge meentewege moeten worden aangelegd. De meente zou zich onvoorwaardelijk in Ooste lijke richting gaan ontwikkelen, terwijl Wes telijk van den Rijksweg ruimschoots vol doende en geschikte terreinen, gelegen aan bestaande wegen en straten, voor inten siever bebo'tving beschikbaar zijn. Het wegennet, welks onderhoud reeds zware offers vordert, zou hierdoor belang rijk moeten worden uitgebreid. Indien de geruchten omtrent de voorloo- pige plannen van den Waterstaat waarheid bevatten namelijk dat de nieuwe weg door middel van een luchtbrug over den spoordijk zal worden gevoerd zal de Oost- gevreesd, omdat de booten massa's mensehen zullen blijven aanvoeren, terwijl het directe verkeer van Amsterdam, wanneer de nieuwe Rijksweg AmsterdamVelsen gereed zal zijn, steeds zal blijven toenemen. De ontwerpers hebben in de eerste plaats rekening gehouden met de belangen van land- en boschbouw en van den veeteelt. Adressanten merkten echter reeds op, dat geen rekening gehouden is met het feit, dat de gemeente Velsen is aangewezen op scheep vaart en industrie. De gunstige ligging drijft haar nu eenmaal in die richting. Dit zal men Amalia niet kunstmatig kunnen tegengaan, tenzij Johanna Elisabeth men wil. dat de ontwikkeling tegengehouden (Duyvis wordt. Het gemeentebestuur schijnt het er mee eens te zijn, dat Industrialiseering der gemeente moet worden tegengehouden. De vraag is, of de 'meerderheid der bevol king het daarmede eens zal zijn aldus luidt het in hfet adres. Veel beter ware het, zoo gaan adressanten verder, als de gemeente groote terreinen aanwees voor industrie en daarbij moderne woonwijken ontwierp (z.g. tuindorpen) voor de arbeidersbevolking. Voor land- en tuinbouw blijft voldoende terrein over ten Oosten van den Rijksstraat weg VelsenHaarlem en VelsenBeverwiik. welke gronden daarvoor ook meer geschikt zijn, voor boschbouw kunnen meerdere duin- terreinen worden bestemd en naar wii boven aangaven, zouden dan velen van die bosschen kunnen profiteeren. Een ander bezwaar is, dat er in het plan uitbreidingsplan ingrijpt in de bebouwing van reeds bestaande woonwijken en straten, b.v. aan den Velserduinweg te IJmuiden- Oost en de Hageveldstraat te Santpoort. Tot dusver is hier gesloten bebouwing toegestaan en voor den verderen bouw eischt het her- uitmaakten van het bestuur. Door den voorzitter werd te circa half 9 aan de aanwezigen de vraag gesteld of deze vergadering moest doorgaan. Algemeen was men van oordeel, dat, gezien de belangrijke agenda, welke behandeld moest worden, men de vergadering moest verdagen tot Maan dag 15 October a.s., direct na het Lof. Gouden echtpaar Heden herdenkt het echtpaar Gravenkamp, wonende in de Wil- lebrordstraat alhier, den dag. dat het voor 50 jaar in den echt werd verbonden. Ter ge legenheid van dit feest zal door het Chr. Fanfarecorps „Wilhelmina", directeur A. Rail, hedenavond het gouden echtpaar een serenade worden gebracht. R. K. Kiesvereeniging De R. K. Kies vereeniging alhier, houdt Vrijdag 12 Oct. as. 's avonds, eene ledenvergadering in 't Patronaat. De agenda bevat de volgende punten ter behandeling. 1. Opening, 2. No tulen, 3. Meó'edeelingen en ingekomen stukken. 4. Verkiezing van twee bestuurs leden wegens bedanken van de heeren Thieman en Martens. 5. Verkiezing van een Voorzitter. Namen van candidaten kunnen worden ingeleverd tot 's avonds 10 October, bij den secretaris, IJmuid'erstraatweg E 14. 6. Bespreking Dr. Schaepmanfonds, 7. Be spreking ontwerp-Program 1929, 8. Rond vraag, Sluiting. F. J. Braun t Tijdens een bezoek aan Alphen is aldaar plotseling in den ouderdom van 65 jaar overleden de heer F. J. Braun. De overledene was lid van het parochiaal kerkbestuur van de H. Agatha en had hier een bekende aannemerszaak. grens van ons dorp afgesloten worden door ziene plan nu half-open bebouwing en voor een hoogen dijk, welke misschien in oorlogs- i land- en boschbouwdoeleinden. Dit liikt seen tijd een goede beschutting kan bieden, doch I logische ontwikkeling en is bovendien onbil- thans al iets afzichtelijks moet worden be- j Wk voor de betrokken eigenaren bij even- schouwd. Hoeveel goede cultuurgronden zullen tueelen herbouw van hunne perceelen. moeten worden vernietigd en versnipperd ten In het plan zijn z.g. ring- en verkeerswegen dienste van dezen verhoogden weg, die toch j ontworpen, waaraan alleen gebouwd mag aan den voet wel een breedte van ca. 40 j worden op de wijze van land- en boschbouw. meter zal hebben?! Adressanten meenen. dat het zeer bezwarend Zoodanige drastische maatregelen zullen 1 is voor de eigenaren dezer gronden, dat zij naar onze overtuiging onnoodig blijken, zoo- die wegen zullen moeten aanleggen, terwijl - J l .1 I n.. Ln4»nlrlrMl'<lp Hfrt}«?flp TM 110 'o rvf 1Q n/IV» 1117fln O O van deo heden aan den Rij ksvischafslag aangekomen Stoomtrawlers. 2400— 2400— 3000— 3700— 3700— 2500— 2900— 3100— 3000— 2800— 2500— 5100— 2400— 3300— 4500— Derika 2 Polaris Holland 2 Avanti Kamperduin Avila Orion Ada Petten Patria P. Az. Timmers Maria Elisabeth IJMUIDEN, 10 OCTOBER 1928 breedte te verkrijgen welke alleszins vol- dra de bestaande weg eens ter dege onderer betrekkelijk weinig villa's of landhuizen aan doende is te achten, zelfs voor een belangrijk handen genomen is, op de wijze als hierbo- zulk een weg gebouwd kunnen worden. H.i. grooter verkeer, dan thans op de drukste Zondagmiddagen is te constateeren. Een vergelijking met Haarlemsche toestan den gaat hier niet op, daar een eventueel ven aangegeven. i behoorde de gemeente deze wegen aan te De Castricumsche .bevolking ziet met groote i leggen, wat uit economisch oogpunt wel niet belangstelling de definitieve beslissing van j mogelijk zal zijn. den Rijkswaterstaat tegemoe* 1 Verder leek het hun veel beter, wanneer Tarbot per K.G. 1.70 0.58 Griet per 50 K.G. 54— 25— Tong per K.G. 3— 2.10 Groote Schol per 50 K.G. 49— Middel Schol pfcr 50 K.G. 48— Zet Schol per 50 K.G. 55— 46— Kleine Schol pér 50 K.G. 33— 7— Schar per 50 K.G. 20— 1.40 Rog per 20 stuks 24— 20— Vleet per stuk 4.40 0.92 Pieterman en Poon per 50 K.G. 16— 4.30 Groote Schelvisch per 50 K.G. 37— 30— Middel Schelvisch per 50 K.G. 33— 25— KI. midd, Schelvisch p. 50 KG. 19— 16— Kleine Schelvisch per 50 K.G. 12— 5.—# Kabeljauw per 125 K.G. 74— 44— Gullen per 50 K.G. 19— 9— Leng per stuk 2.40 0.55 Wijting per 50 K.G. 6— 2— Koolvisch per stuk 1.47 0.60 Makreel per 50 K.G. 20— 15.50

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9