Stadsnieuws GEMEENTERAAD VAN HAARLEM DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 11 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 De subsidie voor het avondonderwijs aan R. K. zwakzinnigen De exploitatie der autobuslijnen: de Brockway Bus Mij. wordt de concessie verleend. Esperanto-propaganda- avond Een verstandig woord 'n Middag op de T. E. V. O. S. A. TOONEEL. INGEZONDEN. Besmettelijke zïeftte O'stermiHHnr; vermderde de tremeentersad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de heeren Boes, en Roodenburg. Aankoop perceel. B. en W. stellen voor, voor 2.000 aan te koopen een perceel aan de Pieterstraat. Aldus besloten. Vergoeding bijzondere scholen B. en W. stellen voor de vergoeding inge volge art. 100 der L. O. Wet 1920 vast te stellen voor de school Anthoniestraat 12 op: 4235.33, school Bakenessergracht 81 op 7235.96, school Ripperdastraat 13 op 39üu. school Groot Heiligland op 3641.66 en school Koningstraat 20 op 5.475. Aldus vastgesteld. Verkoop grond - B. en W. stellen voor te verkoopen aan: J. Rutte 104 M2. grond, gelecerj 0,n de Brakenburghstraat, tegen 15. per M2.; P. Marree 118 M2. grond, gelegen aan de Slachthuisstraat, tegen 15. per M2. Aldus besloten. Ophooging terrein. Voor het ophoogen en rioleeren van het terrein ten oosten van de Dr. Schaepman- en Hieronymus van Alphenstraat, vragen B. en W. een crediet van f 133.000 aan. Het crediet wordt verleend. Vermeerdering vakbekwaamheid metaalbewerkers. B. en W. stellen voor onder voorbehoud, dat het rijk ten deze een subsidie verleent, een bedrag van 2000 te besteden voor de inrichting van een cursus in het teekening- lezen en practlsch werken, voor naar het oordeel van B. en W. daarvoor in aanmer king komende metaalbewerkers bij de ar beidsbeurs ingeschreven en •or deelneming van metaalbewerkers aan vanwege de Haar-, lemsche Smedenpatroonsvereentgingen aan de ambachtsschool ln het leven te roepen cursus ln het autogeen lasschen. Aldus besloten; het crediet wordt verleend. R.K. Avondschool buitengewoon L. O. De meerderheid van B. en W. stelt voor, ten behoeve van het avondonderwijs (zgn. nazorg) aan de leerlingen van de R.K. School voor buitengewoon L. O.. Witte Hee renstraat 15, een subsidie van 1250 toe te kennen voor den cursus 1928-1929. De minderheid wil een subsidie van 625 geven. De heer SCHOLL vindt dezen gang van zaken wat eigenaardig en hij hoopt, dat dit zich niet meer voordoet. Spr. meent, dat niet de gemeente de ge- heele kosten moet vergoeden, maar ock een deel der" kosten door het Rijk gedragen moet worden. Spr. stelt daarom voor, 625 subsidie te De VOORZITTER zet uiteen, dat hij voorstander van de heele subsidie is gewor den, omdat de tot stand koming der avond school van de verleening der geheele subsi die afhangt. De betreffende gemeentelijke avondschool vordert 11.000 over 1927 en naar die berekening zou de katholieke avond school 2.750 mogen hebben. Zij vraagt f 1.250, wat dus wel bescheiden is. Daarom meent spr., dat de volle gevraagde subsidie verleend moet worden. Wethouder BRUCH merkt op, dat ten aan zien dezer zaak geen wettelijke verplichting bestaat. Wel zijn er aanwijzingen, dat het vervolgonderwijs, niet van gemeentewege ge geven. op dezelfde wijze behandeld moet wor den als dat, wel van gemeentewege gegeven. Het rijk werkt ook niet mede ten aanzien van het gewone vervolgonderwijs. De lacune ln de wet moet daarom niet gebruikt worden, om geen subsidie te geven. H er gaat het om een belangrijk stuk nazorg; het betreft hier menschen, die van nature reeds onze erbar ming behoeven. Het vervolgonderwijs voor ben is zeer belangrijk. Het gaat hier niet alleen om een onder wijskwestie, maar om een stuk van sociale voorzorg en ook op dien grond wordt voor gesteld. de volledige subsid'e van 1 250 te geven. Worden de kinderen nu niet behoor lijk behandeld, dan komen zij later ten laste van de gemeenschap. Wethouder SLINGENBERG verdedigt het standpunt der minderheid van B. en W. Het bedrag van 1.250 is op zich zelf niet groot, maar spr. meent, dat hier een zeker principe mede gemoe'd is, volgens welk subsidies ver leend word! aan particuliere instellingen. Juist omdat het in hoofdzaak geen onder wijskwestie is, meent spr., dat niet de volle subsidie gegeven moet worden. De heer KLEIN: „Zeg liever, dat u er tegen is; dat is royaler. Hebben wij niet altijd het openbaar vervolgonderwijs met milde hand gegeven?" Wethouder BRUCH wijst er op, dat hij slechts gezegd heeft, dat het niet uitsluitend een onderwijskwestie geldt. Zou men nu de 625. in zijn zak houden, dan zal men dat bedrag later meermalen moeten uitgeven. De heer PEPER is van oordeel, dat alles, wat op onderwijs betrekking heeft, slechts van de overheid moet uitgaan. Ook de 625. wil hij niet geven en bij dat voorstel zal hij buiten stemming blijven en voorts tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer SCHOLL Is van meening, dat er wel verschil Is tusschen het L. O. en het buitengewone L. O. De heer Bruch sprak van sociale voorzorg. Maar als deze bijzondere school de zaak niet ter harte neemt, kan de gemeentelijke nazorg haar ter hand nemen. Komt er anders later niet een apart ambte naar voor de biiz. nazorg? De heer KLEIN herinnert er aan, dat er van de katholieke fractie zelfs een Initia tief-voorstel is uitgegaan inzake het open baar buitengewoon L. O. Daarenboven heb ben de recbtsche fracties dergelijke voor stellen steeds gesteund. Er wordt slechts weinig geld gevraagd. Wordt dat niet gege ven. dan bestaat het gevaar, dat de scb.ool self niet verder meer kan voortbestaan. Spr. meent, dat ook hier de gelijkstelling betracht moet worden. Hier gaat het niet om geldbejag. Men doet het werk met ge brekkige middelen, maar de liefde vult alles aan. De heer LOOSJES acht het verwarrend, dat het vervolgonderwijs te zamen genoemd wordt met de nazorg. Het is zoo, dat er vervolgonderwijs moet SÜn, om de nazorg goed te kunnen doen zijn. Daarom is spr. voor het voorstel van B. en W. Het voorstel.Scholl wordt verworpen met 21—14 stemmen. Vö6r de S. D. A. P. en V.D. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen z. h. st. De SDA..P. verklaart er zich tegen. De exploitatie van antobnslijnen B en W. stellen voor, aan de N. V. Haar- lemsche Brockway.Bus.Maatschappij ver gunning te verleenen tot het exploiteeren .Tan de vastgestelde autobuslijnen. De heer KEESEN kan zijn goedkeuring aan het voorstel niet hechten. Van de zes aanbiedingen zijn er twee als serieus aange merkt. Ten cpzichte van één dezer, n.l óe „Stormvogels", Is niet getracht met deze vennootschap te coarespondeeren of anders zins te onderhandelen. Dat had z.i. toch moeten geschieden en hij keurt het af, dat niet een dergelijke gang van zaken gevolgd is. De Tramcommissie wil de Brockway con cessie verleenen, omdat zij er financieel be ter voor staat en voorts om technische re- denen. Tegen dit laatste heeft de „Storm vogels" zich niet kunnen verweren, omdat die niet te harer kennis zijn gebracht. Financieel acht spr. de „Stormvogels" krachtiger dan de Brockway. De twee maatschappijen zijn spr. echter gelijk. Maar allereerst is de vraag te stellen, dat men verzekerd moet zijn van een goeden gang van zaken. De voorwaarden moeten zoo goed mogelijk nageleefd worden; dat is een grcot publiek belang. Maar ten opzichte van de Brockway heeft spr. dienaangaande geen vertrouwen. Van die maatschappij staat vast dat zij de voor waarden niet zal nakomen. Er Is een reeks van gevallen, welke daar op wijzen. Spr. wijst op de bekende gevallen te Tilburg. Toen daar actie gevoerd werd tegen de Brockway, werden door de Brockway ran cunemaatregelen getroffen. Spr. citeert een raadsverslag der gemeente Tilburg. Uit dit alles concludeert spr., dat men dezen con cessionaris geen vertrouwen kan schenken. Spr. acht de mentaliteit van de Brockway dusdanig, dat men haar niet betrouwbaar kan achten. Haar moet zelfs niet de kans gegeven worden, hier dezelfde kunsten uit te halen als in Tilburg. De heer v. d. "Wal vindt wel middelen, om bepalingen te ont duiken. De heer MTEZERUS vindt het vreemd, dat men slechts één gegadigde gehoord heeft. Waarom is dat gebeurd? Omdat „Stormvogels" andere voorwaarden gesteld heeft? Spr. zou het wenschelijk vinden, als nog de „Stormvogels" te hooren. De hear VAN LIEMT vraagt, hoe men er toe gekomen is de Brockway financieel krachtiger te verklaren. Men weet te dien aanzien van beide niets. Maar één ding weet men. En wel, dat er één onbetrouwbaar is. En met zoo iemand wenscht spr. niet in zee te gaan. Die zal altijd tusschen de mazen van het net door kunnen kruipen. Spr. is daarom tegen het voorstel van B. en W„ de Brockwaij concessie te verleenen. Spr. betreurt het dat de verkeersmiddelen niet in één hand zijn gehouden. Dan was men ze ker geweest, dat de financieele draagkracht van de concessionaris zoodanig was, dat een behoorlijke exooitatie verzekerd was. De heer PEPER herinnert er aan, dat B. en W. steeds voorkeur gehad hebben voor de Brockway. Hij gaat voorts de tegen de Brockway aangevoerde bezwaren na en ver klaart zich tegen de concessieverleening aan de Brockway. De heer KOPPEN acht het 't meest van belang, dat de wagens gaan rijden. Over de financieele draagkracht der concessionaris zal spr. zich niet uitlaten. Het gaat slechts om de al dan niet betrouwbaarheid. Maar spr. vertrouwt de eene niet meer dan de an. dere. Wil men behoorlijke voorwaarden voor het personeel en bedrijfszekerheid voor het publiek, dan moet men gemeentelijke exploitatie nemen. Spr. is voor concessieverleening aan de Brockway, omdat zij meer ervaring heeft in zake exploitatie van gemeente-autobuslynen. Haar vervoermiddelen zijn ook aangenaam. Ten aanzien van het niet nakomen der arbeidsvoorwaarden elders in het land, merkt spr op, dat niet overal gelijk gehan deld kan worden als in Tilburg. De noodige maatregelen daartegen kunnen nu getroffen worden. Spr. is niet voor invoering van zgn. „over- stapjes omdat het publiek daarmede ge woonlijk duurder uit is. Spr. vraagt voorts verdere inlichtingen. De hear VISSER wijst er op, dat het hier gaat om de nauwkeurige naleving van de arbeidsvoorwaarden. Spr. dacht, dat vooral de vertegenwoordigers van 'n arbeiderspartij daar rekening mede zouden gehouden heb ben. Het onderzoek naar beide gegadigden is niet gelijk geweest. Om dit alles is spr. niet voor concessie-verleening aan de Broek way. De heer REINALDA meent, dat er gespro ken verat over de concessieverleening, als zouden mlllioenen winst te vergeven zijn. Niet vergeten mag worden, dat de eer-ste je, en er een deficit zal zijn. Daarom ver. I wondert spr. zich over de concessie-aan vragen. Voorts is er nog- geen eens een conces- sionai is en toch spceekt men reeds van re- geling van arbeidsvoorwaarden. Iedere for- i muleering dier voorwaarden laat de moge lijkheid open, er aan te ontkomen. I Wat heeft de raad met cfè financieele draagkracht der maatsohapoiien te maken? heer VAN LEEMT- „Waarom heeft u t aat dan gemotiveerd?" I De heer REINALDA is van oordeel, dat de Brockway de concessie verleend moet worden. De bezwaren bij de een kunnen ook by de ander bestaan. Als een particuliere i maatschappij verlies lijdt, zal zy de uitgaven urtn' Ds een zaI het dan doen op de I arbeidsvoorwaarden. Voornamelijk hangt de naleving der arbeidsvoorwaarden af van het personeel, dat in dienst is, terwijl B en W de goedkeuring der arbeids- en dienstvoor-' waarden in handen houdt. Spr. acht de leiders der Brockway Mij technisch beter, exploitatielijnen te exploi.' teeren dan de „Stormvogels". Die Mij. heeft ervaring. Spr. wijst er nog op, dat de Joonen by de Brockway hooger zijn dan bij de „Stormvogels". Het is natuurlijk mogelijK, dat m de opkomst van een bedrijf, zooals het autobusbedrijf, zich moeilijkheden voor doen inzake de vaststelling van arbeids- en d,enstvoorwaarden. Maar concessie moet gegeven worden aan haar, die de meeste ervaring heeft. De heer KLEIN hekelt het eveneens, dat men slechts met de Brockway onderhan. öeld heeft. Aan de „Stormvogels" is geen mededoellng gedaan van de bezwaren tegen haar, terwijl wel bezwaren medegedeeld werden aan de Brockway. Spr. zou niet graag onder de voorgestelde voorwaarden autobuslijnen willen exploiteeren. Hi) is er niet voor, de exploitatie aan de Brockway op te dragen. De heer HEIDSTRA meent, dat het toch geen argument is, dat de Brockway met mooie wagens rijdt. Ook de „Stormvogels" kan met mooie wagens rijden. In zake goed materaal staat de Brockway niet bovenaan. Wethouder GERRITSZ wijst er op, dat hij voldoende inlichtingen van de „Storm vogels" gekregen heeft. Daarom vond hij geen reden, opnieuw daar inlichtingen te vragen. Daarenboven heeft de Tramcom missie eenparig advies gegeven. De raad moet vertrouwen hebben in de raadscommis sies en dat moeten ook B. en W. doen, an ders is er geen werken mogelijk. Het gemeentebestuur heeft inlichtingen ingewonnen bij het gemeentebestuur te Til burg. Van de arbeidsvoorwaarden zou daar afgeweken zijn. Maar daar is geen kwestie van. Van kwade trouw, dat men zijn eens gegeven woord breekt, is dus geen sprake. Wel is door de Brockway een ontslag ge geven. Spr. keurt dat af Maar die kwestie stond niet geregeld in de arbeidsvoorwaar den. En de burgemeester van Tilburg advi seerde dienaangaande maaregelen te ne men. De Brockway zal haar positie hier ter j stede aanzienlijk kunnen versterken, als zij de arbitrage-commissie te Tilburg aan- vaardt. Nader wordt voorgesteld, de diens-t- reglementen vast te stellen door B. en W., na de vakorganisaties gehoord te hebben. Dan wordt aan de bezwaren der vakorgani saties voor een groot deel tegemoet geko- j men. De „Stormvogels" zou door de Shell ge- steund worden.Maar die mededeeling heeft de Shell niet voor haar rekening genomen j en zij is later door de ..Stormvogels" terug i genomen. De Bataafsche Import Mij. heeft de „Stormvogels" medegedeeld, dat zij zich niet in het bedrijf van „Stormvogels" in teresseert, maar wel een ruim crediet Wilde verleenen. Dat zou een crediet voor benzine levering zijn. Maar de „Stormvogels" wordt op deselfde wijze behandeld als anderen. Dat geldt alleen het benzineverbruik. Moet men dan ook niet met deze maatschappij voor zichtig zijn? Zjj gaf aan de credietveirlee- ning een anderen draai Daarom kan spr. zich niet verklaren, dat men voor uitstel pleit. Nu moet men den moed hebben, de consequentie te aanvaarden van het besluit, een concessionaris aan te wyzen. Men doet het minst slecht, Indien men de Brockway de exploitatie verleent. Cijfers kunnen niet overgelegd wenden. Maar al kon dit wel, dan werd men er toch niet wijzer door. Een financieele informatie decide mede, dat de exploitatie der stads.autobuslijnen gegeven kan worden aan de Brockway. Spr. betoogt voorts, dat zakendrijvers niet teerhartig zyn, maar dat ook de vakorgani saties dat niet zyn. Spr. gelooft, dat er in de vakorganisaties wel mannen zijn, die de evenknie vormen van zakendryvers. Het is niet mathematisch uit te maken, wie een bedryf tot bloei zal brengen; dat is een feeling. j Bij de onderhandelingen met de E. S. M. beoogde de heer Van Liemt, dat toch verder met de E. S. M. onderhandeld moest wor- den, hoewel men met haar toch geen pret. tige ondervindingen opgedaan heeft. De heer LOERAKKER voelt noch voor i de eene, noch voor de andere maatschappij. In het algemeen volgt hij in zulke aaongele- genheden het advies van B. en W., maar de I wethouder heeft hem aan het wankelen ge- b.acht. Ars de My. ontslag geeft aan gtrso. neelleden, omdat zy lid waren van een vak- j organisatie, dan acht spr. dat de meest gé- raffineerde schending van een contract. |Met de werknemers wordt hier een contract I aangegaan en als men dan toch de ontslag- I zweep boven de hoofden der werknemers I zwaait, keurt spr. dat geheel af. Stond deze zaak vast, dan zou spr. met zoo'n Mij. niet in zee willen gaan. Het ontslag is in Tilburg ontactisch gevonden en dat zegt spr. wel Iets. Als er een dergelijke mentaliteit aan wezig is, za.1 men wel een anderen weg zoe ken. om de menschen te loozen. ÜBy zaken moet men ook zyn verstand la ten spreken, maar als men de menschen aam den dijk zet, wordt het toch wel moei lijk gemaakt, de zaak koud te beschouwen. De heer KEESEN blyft er bij, dat er met de arbeiders in Tilburg wel wat gebeurd is. De toestand voor de vakorganisaties is daar niet rooskleurig. Er is gezegd, dat werkgevers niet teer hartig zyn. Maar men mag in dezen tyd toch eischen, dat de werkgevers hun tijd verstaan, en overleg plegen met hun werk nemers. Spr. meent, dat er strubbelingen zullen komen met de Brockway, als deze met ver lies gaat werken; dan zal de directie op nieuw gaan tomen aan de arbeidsvoorwaar den. Spr. stlt voor, de exploitatie op te dragen I a*.m de „Stormvogels". De heer VAN LIEMT is niet overtuigd, dat concessie aan de Brockway grooter be drijfszekerheid geeft dan 'die aan de „Stormvogels". Spr. zon niet in zee willen gaan met iemand, wiens onbetrouwbaarheid p'blckfn is. Na verdere besprekingen stelt de heer VISSER voor eerst over het voorstel-Kee- sen te stemmen. Wethouder BRUCH is van oordeel, dat hier Inderdaad sprake is van een amende ment. Daarom meent hy, dat eerst over het amendement-Keesen gestemd moet worden. Het voorstel van B. en W. goedgekeurd. wordt dan aangenomen Het voorstel-Visser wordt met 2710 stemmen. Het voorstel-Keesen wordt verworpen met 21—15 stemmen. Vóór de leden Miezérus, Wolff, Maarschall, Klein, Peper, Heidstra, Joosten, Van Kessel, Van Liemt, Groenen- daal, Keesen, Van Vliet, Loerakker, Visser en Keerwolf. Het voorstel van B. en W. wordt dan aangenomen. Plaatsing lichtklok-reclame-zuilen B. en W. vragen machtiging, aan de N. V. Algemeene Lichtklok.Maatschappij, geves tigd te Amsterdam, het uitsluitend recht te verleenen tot het plaatsen van ten hoogste 6 liehtklok-reclamezuilen. Deze zullen worden geplaatst: I. op den vluchtheuvel in de Kruisstraat tegenover de Krocht; II. op het trottoir aan den Wagenweg vóór het perceel No. 122; III. op het trottoir aan den Zijlweg hoek Kinderhuissingel IV on het trottoir van het Kennemer- plein naast den uitrit van de standplaats der autobussen; V op het trottoir aan het Soendaplein aan de westzijde van het plantsoentje; VI op het voetpad vóór het plantsoentje (Zuiderhoutlaan) tegenover de Middenlaan. De heer VAN LIEMT stelt een wijziging in art. 7 der voorwaarden voor. volgens welke B. en W. moeten goedkeuren, welke lichtreclames op de zuilen aangebracht worden. B. en W. nemen dit voorstel over. De heer PEPER veraoekt aanteekening tegen het voorstel te zyn. De heer KEESEN vindt de plaatsing van een zuil aan de Krocht te gevaariyk. De heer DE BREUK zou de plaatsing der zuilen aan een tydvak van 3 jaar willen binden. Een voorstel-De Breuk, de maatschappy als voorwaarde op te leggen, dat de 6 zullen binnen 3 Jaar geplaatst moeten zyn, wordt verworpen met 24—11 stemmen. Z. h. s. wordt dan aangenomen een voor stel -Slingenberg, een bepaling in de voor waarden op te nemen, dat het uitsluitend recht, verleend aan de My., vervalt, als niet binnen een reedelijken termijn de zuilen geplaatst zyn. Aanvaarding grond B. en W. stellen voor gratis in eigendom te aanvaarden van H. Smoienaars 20.110 M2 grond, gelegen aan de Pijnboom- en Spar renstraat en voor de utivoering van open bare werken op dit terrein een bedrag van 133.000 ter beschikking te stellen. De heer REINALDA merkt op. dat voor gesteld wordt 122.900 te laten betalen door dtn particulieren bouwer, hoewel de kosten 131.300 bedragen. Van dezen ondernemer wordt meer dan 1/3 van zijn grond afgeno men en daarom wil men hem 8.400 te ge- moet komen. Maan de wet verbiedt niet. meer dan 1/3 van den grond af te nemen. Spr. meent, dat alle kosten door den bouwer moeten betaald worden. Het mag slechts niet zóó zyn, dat als het ware alles onteigend wordt. In dat geval zou onteigening moeten volgen. Het betrokken .terrein is zeer exploitabel. Spr. citeert de Woningwet, volgens welke het niet noodzakelijk is, den geheelen grond te koopen. Uit de cijfers blijkt, dat de betrok kene goedkooper grond krijgt dan de om liggende gronden. Spr. acht geen enkele reden aanwezig den betrokkene 8.400 cadeau te geven. Ook de commissie.voor Openbare Wer ken adviseert, den betrokkene <de volledige som te laten betalen. Spr. stelt daarom voor, den betrokkene 131.300 te laten betalen. Wethouder GERRITSZ gelooft niet, dat er,- van een principieele afwijking sprake is. Het gaat slechts om hqt in het raadsstukje opgenomen getal, waarmede spr. het niet eens is. De heer HEIDSTRA is van oordeel, dat het nog niet vaststaat, dat de volledige kos ten 131.300 zullen bedragen. Spr. acht het een verstandigen maatregel, dat hier een soort bemiddelingsvoorstel gedaan is. Er wordt 14 pCt. boven 1/3 van den grond af genomen. Wethouder BRUCH verdedigt het voorstel der meerderheid van B. en W. De betrok kene wil den grond in exploitatie brengen, doch hij moet afstaan meer dan 1/3 van den grond en wel 2570 M.2 meer volgens B. en W. en 2574 volgens den betrokkene zelf. De normale weg is. dat men niet meer dan 1/3 van dn grond zonder vergoeding af neemt. Men moet rekenen met de handels- en marktwaarde van het terrein en niet met de kosten, voor welke de betrokkene het ter rein verkregen heeft. Volgens het uitbreidingsplan van 1900 der- voormalige gemeente Schoten zou stechts een klein gedeelte van den grond afgeno men worden. Om dit alles stellen B. en W. by wyze van dading voor, de helft der kosten van de 257o M.2 boven het 1/3 deel te vergoeden, hetgeen neerkomt op een bedrag van 8.400. Het voorstel-Reinalda wordt aangenomen met 2114 stemmen. Het vooa-stel van B. en W. wordt dan aangenomen met 2114 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt dan aan genomen. De Haarlemsche Stoomverffabriek B. en W. vragen machtiging voor den prijs van 36.000 aan C. F. H. Maas Czn., directeur der Haarlemsche Stoomverffa briek, in koop af te staan, een terrein aan de Transvaalstraat en wel het terrein aan voormalige gasfabriek te Schoten, op welk terrein de nieuwe .fabriek der Haarlemsche Stoomverffabriek dan gésticht zal worden. De heer CASTRICUM vraagt of het wel juist is, den grond te onttrekken aan den woningbouw en hem voor f 10 per M2. te verkoopen Is het wel de juiste plaats, daar die fabriek te vestigen? Wethouder GERRITSZ zet uiteen, dat het gelukt is, deze fabriek voor Haarlem te behouden. De voorgestelde grond was reeds fabrieksterrein en niet voor woningbouw bestemd. De voorgestelde prijs is een goede. Tggen verspreiding van stank zyn wel maatregelen te nemen, maar er is nooit over geklaagd, dat deze fabriek stank ver spreidde. Het voorstel van B. en W. word aangeno men. De heer Castricum verklaart er zich tegen. -De overige punten der agenda worden aangehouden. De vergadering wordt dan gesloten. MEDEDEELINGEN AAN DEN RAAD D.D. 10 OCTOBER 1928 a. Ingekomen zijn; brieven van Gedeputeerde Staten ten ge leide van de door hen goedgekeurde raadsbesluiten: tot het verleenen eener jaariyksche by- drage aan de R. K. Coöperatieve Woning bouw vereeniging St. Jozef" G. A. in het tekort op de exploitatie van arbeiders woningen; tot aankoop van grond, gelegen ten Westen van den Middenweg en ten Oosten van de Deft; tot verkoop van grónd onderscheideniyk aan F. Schmidt, S. L. Hoes, G. Meerman, W. Rooze en E. van den Anker; tot verhuur van grond aan J P. D. van Gardinge; tot aanvaarding van grond van Gebrs. Nieuwjaar; en tot instelling van een bedryf voor Open bare Werken. besluiten van dezelfden waarby wordt ver daagd hunne beslissing omtrent de Raads besluiten van 8 Augustus 1928 nrs. 24 en 25 tot vaststelling van rooilynen voor de Pijlslaan en Leidsehevaart en de Leliestraat; een verzoekschrift van C. J. Knop om ont. slag met ingang van 28 November als on derwijzer aan Schooi No. 32; b. Gesteld worden in handen van Burge meester en Wethouders om prae-advies: een beroepschrift van de Nederlandsche Scheeps- en Grond -Exploitatie-Maatschappy tegen het besluit van Burgemeester en Wet houders, waarby de beslissing wordt ver daagd op haar verzoek om vergunning tot het bouwen van 12 arbeiderswoningen aan den Vergierde weg; een verzoekschrift van het Bestuur der St. Antoniusschool, Zylsingel 2, om beschik baarstelling van gelden voor de aanschaf fing van schoolbanken; een verzoek van het R. K. Parochiaal Kerkbestuur van St. Bavo te Haarlem- Noord, om beschikbaarstelling van gelden voor de uitbreiding der school aan de Kerk- laan 49 met een schoollokaal en een gymnastieklokaal een verzoekschrift van G. Kamminga, om een perceel grond aan de Verlengde Marnixstraat in koop te ontvangen; een verzoekschrift van W. F. van Leeu wen en K. H J. Wolzak om een perceel grond aan de Kempstraat in koop te ont vangen; een verzoekschrift van J. van Baaren om een perceel grond aan de Berkenstraat in koop te ontvangen. De R.K. Esperantovereeniging er vanzelf af en is „ijzelen" uitgesloten. Ja, de techniek is groot in deze eeuw. "n Heerlijke poffertjesgeur streelde myn neus. Hoe 't komt, weet ik niet, maar ineens Abbé i dacht ik weer aan den kabeljauwstaart en Richardson" had gisterenavond, bij het begin van den nieuwen cursus, een propagan- j da-avond belegd voor het Esperanto. De heer P. Heilker van Hoofddorp voerde er her woord. Deze begon met een woord van warme hulde aan het bestuur der plaatse lijke vereeniging, dat met hare volharding blijft ijveren voor het Esperanto, ofschoon de andyvie van de kookles. Myn maag raadplegende stapte ik het oud-Hollandsche marktplein op en stoof ugelrecht het pof fertjeshuis binnen. Vanuit de serre van het Poffeirpaleis zag ik een fontein haar stralen omhoog spuiten te midden van een hevige regenbui. Het open rijtuig met de Tevosa.reclame-mannen en de paarden met pluimen en rinkelende belletjes kwam het I het wel lijkt of Haarlem zich gewapend heeft I terrein opgesneld. Even later zag ik de i tegen het Esperanto. Men wil niet. Indien j burgemeester van oud-Holland smullen van abbé Richardson, de vurige priester, die brok cake, waarschUniyk afkomstig uit door correspondentie in het Esperanto 6o de kookkamer. De booze gedachte kwam by menschen tot het Katholicisme heeft ge- eens terug te gaan naar dat toch,, to, zijn bezjzlend woo,d kon ,p«- TSSSJT.S ken. zouden er wel andere resi t f«n zijn. I j^den mij Esperanto, aldus spr., is onn s aar voor Langzamerhand verlieten de menschen de onzen tijd met het drukke internationaaltentoonstelling, de poffertjeskraam liep leeg. verkeer. Jn de bijeenkomsten van den Volken- in de verte klonk het gezang van de vele bond s i dere sta; ts an overtuigd dat zijn standhouders, die meezongen met de luid- iredevoei ng me' door de hdft der andei e sprekers "Trink. Trink. Brüderlein Trink". i di/Inmaten v ordt verstaan, de r. dev„ering; n j moeten er drie, vier keer vertaald worden. 1 De bezwaren daarvan zijn duidelijk. Het ligt ook voor de hand van welk belang een algemeene taal vo r e zie zorg is. Wan neer men vreemde talen kent, komt het zelden Voor de muziektent stond een mysterieus kermistentje met een rood-pluche gordyn. Daarachter was zeker een wi'dedisren ver zameling. Doch plotseling herinnerde ik my de schreeuwende aanplakbiljetten by den ingang. „Het wonderwezen zonder hoofd. Het hoofd staat op sterk water! Gaat dat zien" voor dat men deze taal kan gebruiken en j Overdag zit het hoofd zeker op den romp. verstaan in het land waar het de landstaal is. zoodat er dan niets te zien is. Overigens geen Alleen een algemeene taal kan uitkomst i goede inval van de commissie, om op een brengen. Maar dat wil men in Nederland tentoonstelling van sanitaire artikelen etc. niet erkennen. Men schijnt eenvoudig met fn dergeiyke kermis-abnormaliteit te ver- toonen, ondanks het boerenbedrog, dat van- te willen, al zyn er nog zooveel bew jz zelfsprekend niet uitgesloten zal zyn. dat een wereldtaal absoluut noodig is. Voorzichtig baande ik my een weg door De heer Heilker vertelde daarna over den een ontzettende plassenreeks, ontmoette by uitvinder van het Esperanto. Het is thans j den uitgang twee kooklesdames, welke my 41 jaar oud. heeft de kinderziekten doorsta: n nogmaals met vurige oogen trachtten te ver en heeft bewezen dat het dienst kan doen slinden en snelde toen op m'n doorwaterde als algemeene taal. Beroemde talenkenners j Bets naar huis. erkennen het Esperanto thans als een feit, onder het diner was ik stil en dacht een taal die functionneert. Da tniettemin de ian_m„!eiTiten' kabeljauwstaart, Coca- intellectueelen het Esperanto niet de hulde j wilde geven welke het toekomt, wijt spr. aan het feit, dat het zelfoverwinning kost 'om ongelijk te bekennen en weinigen tot die zelfoverwinning kunnen komen. Men hoort vaak de opwerping dat het Esperanto geen levende taal is, dat het een kunsttaal is. Maar men vergeet dat iedere vreemde taal voor ons een kunsttaal blijft. Slechts wanneer men lange jaren een vreemde taal bestudeert, spreekt en schrijft, wordt zij levend voor ons, d.w.z. dat men Cola en poffertjes. De Kon. Erkende Tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" geeft een eigen maand blad uit tegenwoordig. In het eerste nummer komt een inzender met de bespreking van een interessant vraagstuk. Hy stelt zich de vraag of het voor dilettanten goed is dat de plaatseiyke pers er zich in hare kolommen ji.T- zoo druk mee bezig houdt. Het zweept harts- rechtstreeks in die taal denkt. Esperanto ook. toehten op leedvermaak Is er het gevolg van Hoeveel menschen verstaan elkaar op inter- en j|efde voor de kunst is ten slotte byzaak nationale bijeenkomsten En op internatio- I nale Esperantisten-congressen converseert i men met allen uit alle landen. Het voordeel van de Esperanto-studie is, geworden, omdat men werkt voor een „goede critiek". „Er zyn dan ook vele personen, die het zouden toejuichen, wanneer men in onze dat men Nederlandsch beter leert kennen, I Soede stad op de Redactiebureaux even men z.ch overal duidelijk kan maken in j erf landen, dat men alle vreemde woorden be- j gens ]jen onderlinge verstandhouding ten grijpt waaraan het Nederlandsch zoo ryk is, j goe<je komen, aldus de heer M. en dat men niet als minderwaardige tegenover een buitenlander komt te staan. Het beginsel van den Esperantist is: leert op de eerste plaats de moedertaal en leert daarnaast Esperanto. De heer Heilker gaf vervolgens een les in Esperanto ter kennismaking. Er zyn er die beweren dat men daartoe niet kan besluiten, omdat de heeren verslag gevers dan een vermindering van .hun in komsten zouden hebben te duchten maar de vrijkomende ruimte kan door hen met andere onderwerpen toch wel gevuld wor den, die ook hun revenuen kunnen geven en een rubriek van meer algemeen belang of nut kunnen vormen. Acht men voor een vereeniging critiek gewenscht, Cm.i. wel) dan zou die als een interne aangelegenheid kunnen worden be handeld voor iedere voorstelling, zou men eenige onbevooroordeelde, terzake deskundig" personen kunnen verzoeken, om hun opinie op schrift te willen stellen en dergeiyk ver slag op een volgende byeenkomst van de werkende leden kunnen bespreken." Tot zoover de inzender. Het feit, dat het blad dit onderwerp in het eerste nummer het beste aansnydt, duldt er op, dat het blykbaar de geesten wel bezig houdt. Stofzuigers en kookles met aman. delbroodjes Trekhondenleed en Coca Cola met poffertjes Fiets stallen, mijnheer? Wat zou ik anders moeten doen en waar zou nou geen fietsenbewaarder te vinden zija. Welgemoed betrad ik het oud-Holland sche marktterrein, eigenlijk het Lunapark van de Tevosa. Reeds vanuit de verte werd ik verwelkomd met „Alleluja", een stemmig lied met een vroolijk tintje, uitgebrald door eenige Philips-luidsprekers. Als ik op ten toonstellingen kom, kryg ik altyd zoo'n Bo termarkt-idee in luxueuze uitvoering. „Mijnheer, wilt u eens kijken?" En tege- I lijkertyd werd mij een soort vergrootend wonderinstrument met een capaciteit van 2000 maal de werkeiykheid onder m'n neus geduwd. „Ziet u de torren loopen?" vroeg de eigenaar. En werkelyk, daar zag 'k in het volle licht met één open en één dicht geknepen oog een stelletje torren tippelen. Meelmijten noemt men dergelyke beesten in de wandeling. Met het bloote oog zag je niets anders dan een heel klein beetje wit meel en door dat wonderinstrument zag je torren en kevers op den koop toe. Het ge raas van een menigte stofzuigers maakte een verder gesprek onmogelyk. Het schynt op de Tevosa erg stoffig te zyn, want zon der ophouden werd er op de meest brom mende manier stofgezogen. 'n Rooie Kruisman, die mij juist een en kele notitie zag maken, wees me op de leer zaamheid van een kookdemonstratie. Twee minuten later stond ik in een groote kamer, gevuld met minstens vyftig dames en twee heeren. Met huishoudkundige vrouwenoogen werd ik door het leergierig vrouwenleger aangegaapt. „Wpt moet die nou hier?" fluisterde een bakvisch van bij de zestig. „Nieuwsgelrigheid" was 't standvastige ant woord „of wacht, misschien is ie kok en dan is 't natuurlijkEven een stoel voor sitelt van betoogtrant is, op het ernstig Stadsschouwburg Heeft Con stance gelijk? - Vereen. Tooneel Dit „biyspel" is een wrange geeseling van moderne gemakkelijkheid in de moraal; slechts te waardeeren door levenservarenen, die weten te abstraheeren. Want hier is niet het spel een stuk gesty- leerde werkeiykheid maar een tastbare irrealiteit, die uit het ongerymde tracht te bewyzen. Een groep spelers met rake dictie (zoowel ln daad als in woord) borduurt sarcastisch voort op het ongeiyk van dr. John en van Marie Louise, en toont aan, hoe monsterachtige conclusie te treklcen valt uit het luchtig rechtpraten van inmo- raliteiten. Er worden inderdaad monsterachtige con clusies getrokken. Feller dan „het gouden stilzwygen" in een boek van Bordeaux, is de nuchtere repliek: zie eens waar 't heen gaat nu ik ook zoo redeneer. Te krachtig zelfs, niet te aanvaarden, als we met iets anders te doen hadden dan een ongeveer Socratische redeneering. Zooals die er ligt biyven er plaatsen, die tot misverstaan voor de velen aanleiding bieden; en valt te betreuren het totaal ne- geeren van principen in ailerprincipiëelste aangelegenheden. Gingen we tot een korte bespreking over, omdat het stuk zoo'n curio- me vrijgemaakt tusschen twee corpulente dames en Ik neig het eenzame mannen- hoofd tot op m'n vestknoopen. De geur van versche amandelbroodjes en roastbeef deed alles spoedig vergeten en ik luisterde spontaan naar de bereiding van ryst met compote en andijvie. Ik viel met m'n neus in de boter, want nauwelijks zat ik. of een amandelbroodje werd me geservpsrd. Toen dat in myn hongerige maag verdwe nen was, achtte ik den tyd gekomen om te vertrekken, daar mijn aanwezigheid als manspersoon absoluut tegenstrijdig scheen met elk groot-huishoudelijk vrouwengevoel. Weer bromde de luidspreker ditmaal de „Schone blaue Donau", een nieuwen wals van Strauss, naar ik vernam. De stands van Groene- en Witte Kruis waren als altyd schitterend. Als herinne- voorbehoud in onze eerste regels wyzen we nog eens uitdrukkelijk. E. TT. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelyk NA DE ANNEXATIE De verplaatsing van het Woonwagenkamp Geachte Redactie, B. en W. van Haarlem vragen machtiging om het woonwagenkamp, thans Oudeweg, te verplaatsen naar den Vergierdeweg in voor- ring"" draag ""ik" nü"nog* Ten groene-'kruis- ,malig Schote» en dien errond voor dit doel te speldje, dat me een duppie kostte, evèn I ~?en voor fe, ^an13000- duur als een lotje in een sigaren-loterij dat ,^r0® het woonwagenkamp ver- me te zelfder tyd door een Tevosa.man P^tst moet worden en men zelfs den grond werd aangeboden. daarvoor moet koopen, is niet recht duide- Toen kwam ik bij den stand van anti- *1^°' Trekhonden. Weer werd ik doordrongen van T raads'eden h fr°P de schande weïke op Nederland rust, wat I L hofrofi j..,, 1 I DfliK van Haarlem moet/ worden. De raad zo<Vn f, -mlrllwT vrTo- t g °v®r moet de gevraagde machtiging niet toestaan. om te testudecnm g Is Pr' wanneer Per sé dat kamp van den Oudeweg moet verdwynen, geen plaats te Coca! Ha! Eens proeven mijnheer?" En instinctmatig viel ik de coca cola-tent binnen om te proeven. Twintig soorten vruchten, daar een stroopje van en daar voormalig Overveen b.v.? Is 't voor ons, bewoners van Oud-Schoten, al niet treurig, dat we maar geen tramver binding met de stad kunnen krygen waar er In de week van 30 September—6 October hébben zich in deze gemeente 1 geval van buiktyphus, 2 gevallen van roodvonk en 4 gevallen van dlphtheritis voorgedaan. koolzuur by, ziedaar Coca Cola Overal toch duizenden menschen te Oud-Schcten drinkt een gentleman zoo'n drankje, alleen Nederland komt als 52e land zoowat ach teraan. Begrijp Je nou al die werkloozen? Dan draai ik me om en word tegelijker tijd aangehaald door een mijnheer uit een anti-brillenbesla-tentje. Toch 'n mooie uit wonen, doch dat er wel een verbinding is, zelfs twee zyn met Overveen, waarvan maar door enkelen gebruik wordt gemaakt. Hoe staat het met de bestrating van den Vergierdeweg? De Oud-Schotenaren hebben de handen in een te slaan en gezameniyk te vinding. Je smeert de glazen van je bril j zorgen, dat aan hun belangen wordt gedacht met een zalfje in en vanaf dat moment1 Met dankzegging beslaat het glas niet meer, valt de regen Oud-SchoteaaaK,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10