In en om Haarlem Verzoek aan onze Adverteerders DE „GRAF ZEPPELIN" HEDENMORGEN TE 7.53 UUR NAAR AMERIKA GESTART Zal Dr. Eckener de Zuidelijke route volgen? Telegraphisch Weerbericht n BUREAUX: NASSAULAAN49 ADVERTENTIEIV 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 11 OCTOBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16983 Uit den Gemeenteraad. Met dezen verzoeken wij onzen Heeren Adverteerders hun speciaal voor de Vrijdag- en Zaterdagnummers bestemde advertentiën EEN DAG TE VOREN te willen toezenden. Bij tijdige inzending heeft U de zekerheid dat aan de uitvoering en samenstelling van Uw advertentiën de grootst mogelijke zorg wordt besteed, hetgeen bij late bezorging niet altijd kan worden gegarandeerd. Vrijdag en Zaterdag kunnen na 9 uur slechts bij uitzondering advertentiën worden aangenomen. DE DIRECTIE. Door de lucht naar Indië De H.-NAFD te Cawnpore aangekomen Ernstig geval van kolen dampvergiftiging te Arnhem Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Een daad van Naasten liefde 1 - -- Telefoon No. 13S66 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal I 3.25; per post, per kwartaal i 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel racer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel, n Aire a bonne s op dit biaa Zjjh niaevoiëe ue tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: bij 'n breuk van 1 1 ijlllfl J-ievcna.ange gebcc.e oiigései.nkuiëia tot, wecken door f7Hfl oy een ongeval met O, f| bij verlies van een band, f IOC by verlies van een fCi luUUU. verlies van beide armen, beide beenen of belde oogen; 1 /DU." doodelijken afloop; I ZiiU."een voet of een oog; 1 IZü." duim of wijsvinger; I 0L AANGIFTE MOET. OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL bij verlies v. een anderen vinger. Op de agenda van de raadszitting van gistermiddag kwam eigenlijk maar één be langrijk punt voor, n.l. de vraag aan welke onderneming in de toekomst de autobus- lijnen in Haarlem in exploitatie zullen worden gegeven. Vooraf kwam voor ons Katholieken een toch nog wél voornaam punt aan de orde, n.l. de vraag hoeveel subsidie aan de R.-K. school voor Zwakzinnigen zou worden ge geven, teneinde haar in staat te stellen haar avondschool voor vervolgonderwijs voort te zetten. Gely'k men zich herinneren zal, is deze zaak reeds een vorige maal in behande ling geweest. Toen stelden B. en W. voor, een subsidie van 625 te geven. De rechtsche wethouders mr. Thijssen en mr. Bruch echter wilden, als minderheid in het college van B. en W., dit subsidie verhoogen tot 1250. De zaak is toen aangehouden, en nu kwamen B. en W. met een nader voorstel, om het sub sidie inderdaad op 1250 te brengen. De Burgemeester was namelijk bij nader inzien, tot de conclusie gekomen, dat deze school een subsidie van 1250 moest hebben. Terecht werd van de tafel van B. en W. betoogd, dat het openbaar onderwijs voor zwakzinnigen, voor den vervolgcursus 11000 krijgt. Rekent men de Katholieken op een vierde der bevolking, dan zou de Katholieke school dus ongeveer 2750 moeten hebben. Een subsidie van 1250 is dan ook zeker niet te veel. Mr. Bruch voegde hieraan nog toe, dat wel de letter, maar toch zeker niet de geest der gelijkstelling van openbaar en bijzonder on derwijs eischt; -dat het aan deze instelling mogelijk wordt gemaakt, haar nuttig werk voort te zetten. Niet alleen gaat het hier om onderwijs, maar het werk noudt ook een belangrijk stuk voorzorg in, en voorkomt dat de ge meente later aan achterlijken veel geld zal ten koste moeten leggen. Uit den raad werd dit voorstel nog verde digd door den heer Klein, die er o.m. ook op wees, dat de Katholieke school met zeer gebrekkige middelen werkt, maar dat de liefde aanvult, wat overigens ontbreekt. Tot onze spijt bleef de Wethouder van Financiën, mr. Slingenberg, zich tegen een verhoogd subsidie verzetten; zijn argumen tatie was niet sterk. Zelfs de heer Loosjes moest zich voor het nieuwe voorstel van B. en W. verklaren. De billijkheid bracht hem daartoe. Van sociaal-democratische zijde, hadden de Katholieken bij dit geval natuur lijk weer niets te verwachten. De heer SCholl stelde voor, om het oude bedrag van 625 te handhaven; zijn voorstel werd echter met 21 tegen 14 stemmen verworpen, en het ver hoogde subsidie van 1250 kwam er daarna zonder hoofdelijke stemming door. Daarna werd de groote strijd gevoerd over de vraag, wie voortaan in Haarlem de auto- bu?lijnen zal exploiteeren. Nadat in een vo rige raadszitting was uitgemaakt dat noch de gemeente zelf, noch de tram hiervoor in aan merking zal komen, moest de vraag worden behandeld, welke particuliere onderneming nu de gelukkige zou zijn. Er waren 6 ge- Stormvogels. B. en W. hadden zich voor de Brockway-Mij. uitgesproken. De vorige wet houder van Openbare Werken, de heer Rei- naida, had dit reeds vroeger laten door schemeren en het was nu aan zijn opvolger mr. Gerritsz om dit standpunt van B. en W. te verdedigen. Nu de tram eenmaal van de baan was, kon het ons vrij onverschillig laten, aan welke maatschappij, de concessie zou worden verleend; een principieele kant zat er dan ook niet meer aan deze zaak. Dat heeft wel de eind-beslissing bewezen, waar de partijen geheel uiteenvielen en bijvoorbeeld vijf soc.- demoeraten voor de eene en de rest voor de andere maatschappij stemden. Wat ons echter wel verwonderde, was de hardnekkige manier waarop zoowel de oud-Wethouder van Openbare Werken, de heer Reinalda, als zijn opvolger mr. Gerritsz, zich voor de Brock way-Mij. uitspraken. Omtrent de redenen van deze voorkeur heeft het debat geen verklaring gebracht. Wel hebben andere leden aange toond, waarom zij tegen de Brockway en voor De Stormvogels waren. Zoo hield de heer Keesen 'n«lang betoog om aan te toonen, dat het voor de gemeente onverantwoordelijk zou zijn, om met de Brockway in zee te gaan, op grond van feiten, die zich elders hebben voorgedaan. Hij verwees naar relletjes te i Schiedam en elders. De voornaamste grief was het optreden der maatschappij tegen een deel van het personeel te Tilburg. De Brock way aldaar zou n.l. menschen hebben ont slagen, omdat zij georganiseerd waren. Een en ander werd uit raadsverslagen van den gemeenteraad van Tilburg bewezen. De heer Miezerus wees er op, dat de vorige wethouder de zaken zeer eenzijdig behandeld had. De heer Reinalda zou n.l. uitsluitend met de Brockway en nimmer met Stormvogels onder handeld hebben. De heer Miezerus vroeg dan ook, het Raadsstukje nog eens terug te ne men, en eerst Stormvogels in de gelegenheid te stellen de voortreffelijkheid van zijn onderneming te bewijzen. Ook de heer Klein argumenteerde in deze richting en wees op de eenzijdige corresponden tie, welke B. en W. met de Brock way, met terzijdestelling van Stormvogels, hadden gevoerd. Tot een formeel voorstel om uitstel kwam het echter niet. Ook de heer Van Liemt verklaarde zich als tegenstander van de Brockway en voor stander van Stormvogels. Hij vroeg waarom geen balansen waren overgelegd, en waarom alleen was nagegaan, hoeveel kapitaal de ondernemingen hebben ingelegd. Wat weten wij eigenlijk van deze beide maatschappijen? Niets. Wat wij weten is slechts de onbetrouwbaarheid van ééne, n.l. de Brockway. Wij kunnen trachten contracten op te ma ken, teneinde de Brockway-Mij. te dwingen de arbeidsvoorwaarden in te voeren en na te komen, welke de gemeente verlangt; voor onwilligen is er altijd kans om door de mazen van zulke contracten heen te sluipen. De heer Peper toonde zich als van ouds het enfant terrible van den Raad, door er op te wijzen, hoe reeds van te voren vaststond, gadigden, waarvan tenslotte twee zijn over- da de Brockway de uitverkorene zou zijn. De gebleven, namelijk de Brockway-Mij. en De heer Reinalda had er eenmaal zijn hart aan De „Pilgrim", de schoener van Kap. Thomas Drake, waarmede hij een wereldreis maakt en reeds 4;4 jaar onderweg is. Zijn scheepsmuseum is de moeite waard om te bezichtigen. Zijn boot liet aan het Korte Spaarne, nabij de Gravestedenbras. verpand, dus moest de concessie aan deze maatschappij door dik en dun worden door gevoerd. Als verdediger van de Brockway trad de heer Koppen op, lid van de tramcommis sie. Als eenig nieuw argument hoorden we deze het voor een sociaal-democraat wei zon derlinge betoog houden, dat de arbeiders sterk genoeg moesten zijn om zich zexf door hun organisaties te verdedigen en dat de gemeente hen niet tegen een werkgever te beschermen had. Met eenige spanning werd uitgezien naar het betoog van den heer Reinalda, die als wethouder het voorstel om met de Brockway in zee te gaan, oorspronkelijk in elkaar zette. \eel kregen we echter van hem niet te hoo- ren. Het eenige opmerkelijke in zijn betoog war 'n sneer aan de tegenstanders van ge meente-exploitatie, dat zij eigenlijk degenen waren, die het geheele debat noodig maak ten. Immers, met zekerheid viel over het werk van een particuliere onderneming nooit te zeggen. Wie zekerheid wil hebben, moet voor gemeente-exploitatie stemmen, riep de heer Reinalda uit. Welke particulieren onder neming nu de gelukkige werd, liet hem koud, beweerde hij. Zjjn voorkeur voor de Brockway had hij alleen hierdoor laten bepalen, omdat hij meende, dat deze de beste technische leiders had. Veel indruk maakte dit betoog echter niet. 1 De verdediging van het voorstel van B. en W. was aan mr. Gerritsz opgedragen. Wij moeten verklaren, dat hem ditmaal de ver dediging heel wat beter afging dan de vorige maal. Hij was in het debat slagvaardig, toch was ook zijn betoog weinig overtuigend. Het merkwaardigste was, dat wij uit zijn mond woorden te hooren kregen, welke wij van sociaal-democratische zijde niet gewoon zijn. Zoo verdedigde hij het ontslag van het personeel uit Tilburg, wegens het lidmaat schap van een organisatie wel niet, maar met kracht wenschte hy het verwijt van onbe trouwbaarheid daaruit te weren. Dit bracht hem bi) de repliek in conflict met den heer Loerakker, die zulk soort ontslag de ergste contractbreuk noemde. Immers, betoogde dit katholieke raadslid, wanneer twee partijen een arbeidsovereenkomst aangaan, dan is het de stilzwijgende bedoeling, dat het recht zich te organiseeren daarbij erkend wordt. Wan neer dus een werkgever iemand wegens zijn lidmaatschap eener organisatie ontslaat, dan begaat hij de meest brutale contractbreuk. Ook in ander opzicht was het betoog van mr. Gerritsz niet bijster gelukkig. Zoo délu hij een mededeeling van de Stormvogels o.i. veel te veel uitkomen, de mededeeling n.l. dat deze laatste maatschappij door een groote petroleum-maatschappy zou worden gefinancierd. Het financieren aldus opgevat, dat de Koninklijke Shell aan de Stormvogels een belangrijk subsidie zou geven voor het benzine-gebruik, wanneer zij de autobus-ex ploitatie van Haarlem zou krijgen. De heer Gerritsz wilde uit deze lichtelijk overdreven voorstelling van zaken besluiten, dat dus ook Stormvogels onbetrouwbaar zou zijn. Deze mededeeling maakte echter in den Raad geen bijster grooten indruk. Het geheele debat liet een zeer onbevre- digenden indruk achter. De groote vraag, welke van beide maatschappijen de beste zal blijken te zijn, kon niet beantwoord worden. En daarom was het toch te doen. De Brock way is nu de gelukkige. Of zij inderdaad in de toekomst geluk zal hebben, zal wel nog moe ten blijken. Reeds meermalen hebben wij er op gewezen, dat 'n autobus-exploitatie in Haarlem, naast en onafhankelijk van de tram, een riskante onderneming is. Dat de semi-officieele lichamen als de spoorweg maatschappij en de tramweg-maatschappijen niet tijdig genoeg hebben ingezien, dat het hun plicht was zoowel op het platteland als in de groote steden autobussen aan hun open bare vervoermiddelen te. verbinden, behoeft voor openbare bestuurslichamen nog geen aanleiding te zijn, om, wanneer de semi-of ficieele lichamen eindelijk hun plicht gaan doen, deze te helpen, om op moderne wijze het verkeer te voorzien. Het spijt ens nog altijd dat de Haarlemsche raad dit voor onze gemeente niet heeft ingezien en nu de tram en autobussen-Mij. met elkaar laat con- curreeren. Spoedig zal wel blijken, dat dit be sluit ten nadeele van het publiek werken zal, Er werden hierna nog enkele kleine punten afgedaan. Zoo kwam er een voorstel van B. en W. aan de orde, om aan een reclame maatschappij concessie te geven om op zes punten van de stad lichtklok-reclame-zuilen op te richten. De heer Van Liemt deed daar bij het zeer juiste voorstel, om niet aan den directeur der electriciteitswerken, zooarls het voorstel wilde, maar aan B. en W. zelf over te laten welke reclames op deze zuilen zou den worden toegelaten. Er ontstond verder nog een merkwaardig debat tusschen de heeren Reinalda en Bruch over de vraag, voor hoeveel de gemeente een particulieren bouwer mag belasten voor het aanbrengen van rioleering, bestrating etc. Geïnteresseerden moeten wij hiervoor verder naar het verslag wijzen. Verder werd nog besloten aan de Haarlem sche Stoomverffabriek grond te geven aan de Transvaalstraat. Hierdoor blijft deze fa briek voor Haarlem behouden. Alleen de heer van Castricum was er op tegen, omdat hij vond, dat hierdoor te veel grond aan den wo ningbouw werd onttrokken, en omdat deze fa briek stank verspreidde. Wegens het vergevorderd uur werden de verdere punten van de agenda aangehouden. «nmiumiiinuuiiiii(iiiiimmiifiiiiiiinti>intui»UKiiiiiiiiiniuuuimiiiiiimiiiiitiwiiuiiiiiiiiiiiiiimtiiiiiiiiiiiiiuiiiiiii)MiiiMiniiiitiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiimmiuuiiiiiiiiiiiitiiuiitiiiiiniumiiniiuitiiuiuiiniimnmiiiiiuuiuiiimuinniiim Men seint ons uit Friedrichshafen: Eenige minuten vóór acht uur is het lucht schip „Graf Zeppelin" voor de vlucht naai Amerika gestart. Nader wordt gemeld: Nadat het weer gedurende de laatste acht uren was verbeterd' en ook de laatste be richten van de meteorologische stations, met I welke Dr. Eckener in verbinding stond, gun stig waren, werd besloten hedenmorgen naar Amerika te vertrekken. Vroeg in den morgen werd het luchtschip buiten de hal gebracht en werd d'en passagiers verzocht in te stap pen. Daarop volgde het afscheid van de fa milieleden en vrienden der leden van de be manning en passagiers. Een telegram uit Friedrichshafen meldt nog: Ondanks het vroege ochtenduur, was een groote menigte op de been, om getuige te zijn van het vertrek van het Duitsche lucht schip „Graf Zeppelin" naar Amerika. Eerst te kwart voor acht (Duitsche tijd) besloot Dr. Eckener definitief tot het vertrek, waartoe alles gereed was. Precies te 7 uur 53 startte het luchtschip voor den grooten tocht over den Oceaan. Dr. Eckener gaf bevel de mo toren aan te zetten en eenige minuten later zweefde het gevaarte in de lucht. Het lucht schip koerste allereerst in oostelijke richting en wendde toen den steven naar het zuiden, Daarop verdween het uit het gezicht. Over de route van het luchtschip is te Friedrichshafen niets bekend. Men acht het niet waarschijnlijk, dat de „Graf Zeppelin'' over Nederland zal vliegen. Algemeen wordt aangenomen, dat Dr. Eckener dezelfde route zal kiezen als in 1924, n.l. over Zuid-Frank rijk en de Azoren. Het is intusschen moge lijk, dat in verband met de weersomstan digheden een anderen koers wordt ingesla gen. Uit Bazel wordt gemeld: J3ij mooi weer met zonneschijn vloog de „Graf Zeppelin" hedenmorgen te half tier. (plaatselijke tijd) komende uit de richting Schaffhausen over de stad Bazel. Hst lucht-, schip vloog tamelijk laag; het verdween in de richting van de Vogezen spoedig uit het gezicht. Amerika gereed voor de ontvangst. Een H. N.-telegram meld't: Volgens berichten uit New-York wordt de komst van de „Graf Zeppelin" met de groot ste belangstelling tegemoet gezien. Bij de persconferenie op het Witte Huis liet presi dent Coolidge de beste wenschen voor de reis uitspreken en verklaren, d'at volgens zijn verwachting deze tocht veel zal bijdragen to: de bevordering van het vliegwezen. De commissie voor de ontvangst van de Zeppelin heeft een grootsch programma voor de ontvangst opgesteld. Indien het luchtschip voor of uiterlijk Zondag aankomt, zal Maan dag te New-York de officieele ontvangst plaats hebben, waarbij de burgemeester van New-York, Walker, een toespraak zal hou den. Des avonds zal dan in het Ritz-Carlton hotel een banket ter eere van de bemanning worden gegeven. De tocht van de Zeppelin is ook wegens d'e oplossing van verschillende technische vraagstukken zeer belangwekkend. Een voor name rol speelt, waarbij het gebruik van 'olauw gas in plaats van benzine. De Zeppe lin-maatschappij is tot het gebruik daarvan overgegaan, omdat vroeger ballast voor 30.000 K.G. benzine moest worden meege nomen, om het evenwicht, dat door het ge bruik van de benzine als stookstof verloren ging, telkens weer te herstellen. Doordien blauw gas hetzelfde specifieke gewicht als de lucht heeft, is dit thans niet meer noodig. Bovendien ls thans het vullen met het dure heliumgas vervallen, wat een aanmer kelijke besparing beteekent, aangezien een kubieke meter van dit gas eenige dollars kost, wat bij een hoeveelheid van ettelijke duizenden kubieke meters natuurlijk een be langrijk bedrag uitmaakt. Indrukwekkende oogenblikken vóór het vertrek uit Friedrichshafen Men seint ons. nog uit Friedrichshafen: Te kwart over 7 begaf de eerste deelne mer aan den tocht zich aan boord. De be manning nam haar post in. Voortdurend wérden bloemstukken aangedragen met de beste wenschen voor een veiligen tocht. Te half acht werden de zandzakken, waarmee het luchtschip verankerd lag, losgemaakt. Het schip werd gebalanceerd en tegen kwart voor acht klonk het commando: „schip uit de hal". Langzaam bewoog zich het reusachtige gevaarte naar buiten: lang zaam werden de motoren in werking gezet. Het luchtschip draaide den boeg naar het Westen. Kort daarop klonk de startklok. Voor 't laatst werden groeten gewisseld en eenige minuten vóór 8 uur verhief het luchtschip zich in de lucht, enthousiast be groet en toegejuicht door de achterblijven de menigte. Naar Dr. Eckner vóór het vertrek mede deelde, is het veer in Zuid-Duitschland ge durende den afgeloopen nacht veel verbe terd en op het eerste gedeelte van den tocht kan op goede weersomstandigheden gere kend woroen. Over den Oceaan heerscht sinds gisteren een nieuwe sterke depressie en een windkracht 10. Men zal waarschijn lijk trachten om het depressiegebied heen te vliegen Men verwacht desniettemin, dat het zal gelukken Lakehurst in 60 70 uren te bereiken. De Ned. Indische Luchtvaart-Maatschap pij heeft gisteren een telegram ontvangen, meldende, dat de H.-NAFD te 11 uur 37 te Nasirabad is aangekomen Alles was wei Het vliegtuig zou doorvliegen naar Cawnpore. waar de II.-NAFC op repa ratie wacht De Indische Luchtvaart-Maatschappij heeft telegrafisch bericht ontvangen, dat de H.-NAFD te 16.18 uur plaatselijken tijd te Cawnpore is aangekomen en de mate rialen, bestemd voor de reparatie van het zich nog daar bevindende toestel H.- NAFC heeft afgeleverd. Met de reparatie van het derde toestel kan dus thans begonnen worden. De H.-NAFD vertrekt heden naar Alla habad. Alles is in orde. HET 5e POSTVLIEGTUIG NAAR INDIË GESTART Hedenmorgen is de 5e Holland-Ind:ë- vlucht aangevangen. Zooals men weet, geldt het hier tevens een retour-vlucht, die doo-. de K.L.M. wordt uitgevoerd. Bij het vertrek in de vroegte waren meer dan 400 personen op het vliegveld Schiphol aanwezig. De voorzitter van den Raad van Beheer van d'e K. L. M„ de heer Wurtheim, sprak een kort woord tot de bemanning van het K. L. M. vliegtuig, bestaande uit de heeren I. A. Aler, 1ste bestuurder, I. W. Smirnoff. 2e bestuurder en H. Veenendaal, werktuig-, kundige. Hij wenschte de bemanning een voorspoedige reis en hoopte de dappere vlie gers spoedig weer te zien. Intusschen waren de postzakken in 't vliegtuig geladen. Dezen keer sloeg de lading het record. De post, die de H.-N.A.E.N. medevoert, weegt te zamen 298 K.G. Enkele minuten na zes uur startte het vliegtuig onder gejuich van de vele belang stellenden, dat echter door het motorgeronk overstemd werd. Na enkele oogenblikken was het vliegtuig al weer uit het gezicht verdwenen. Twee vrouwen in emstigen toestand naar het ziekenhuis overgebracht Men meldt ons uit Arnhem: De in de J. P. Heyestraat alhier wonende 60-jarige weduwe N., die met haar 30-jarige dochter samenwoont, had gisterenavond de kachel aangemaakt en deze geheel met an- thraciet gevuld. Te ongeveer 9 uur hoorden boven buren gekreun in de woning der we duwe en even later een doffen slag. De bu ren drongen het huis binnen en vonden beide vrouwen in deemiswekkenden toestand. De dochter lag bewusteloos op den vloer en de moeder eveneens bewusteloos op een stoel. In de kamer hing een ondragelijke kolen damp. Men zette onmiddellijk alle vensters open en waarschuwde de politie. Van het stedelijk ziekenhuis verscheen spoedig een geneesheer met een auto-brancard en ver plegend personeel. Moeder en dochter wer den hiermede in vrij emstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd en daar opgenomen. De Hanze in het Bisdom Haarlem heeft te Alkmaar haar 21ste jaarvergadering ge- honden. Hedenmorgen is het vijfde postvliegtuig van Schiphol gestart voor de vlucht naar Indië en terug. De H.-N.A.F.D. heeft de materialen, be stemd voor de reparatie van de zich te Cawnpore nog bevindende H.-N.A.F.C. al daar afgeleverd. Het auto-giro-vliegtuig in ons land. In verband met de kwestie van Lager On derwijs en Radio zijn door den heer van Wijnbergen aan den minister van Onder wijs eenige vragen gesteld. Het congres voor onvolwaardige arbeids krachten. Het bouwongeluk te Praag. Nadere bijzon derheden. Het aantal geborgen lijken be draagt thans 32. Ingeslotenen geven kiop- seinen. De „Graf Zeppelin" is hedenmorgen te 7A3 uur van Friedrichshafen gestart voor den tocht naar Amerika. Een ernstig geval van kolendampvergiftiging heeft zich gisteren te Arnhem voorgedaan. De uitwijzing van den Amerikaanschen journalist uit Frankrijk uitgesteld. Alle antwoorden op het Fransch-Engelsch vlootverdrag zijn thans te Londen binnenge komen. De geheele uitwisseling van nota's zal in een witboek worden gepubliceerd. Een rede van den Engelschen koning over de malaise in de industrie. Een rede van Mussolini over de plichten van de dagbladpers. De Australische reeders verwachten een spoedig einde der staking. Tsjang Kai Sjek als hoofd der Chineeschi regeering beëedigd. Bij een opstand van Mohammedanen in Kansoe zouden 200.000 Chineezen zijn ver moord. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.58, stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.42 uur. Hoogste Barometerstand 764.3 m.M. te Akureijri. Laagste Barometerstand 746.1 mJd. te Blacksod. Verwachting: Matige tot krachtigen, tijdelijk wellicht stormachtigen Z.W. tot W., later weer krimpende wind, betrokken of zwaar bewolkt, met tijdelijke opklaring, regenbuien, zachter des nachts. kunt U stellen, door slechts één Marineman Zaterdag en Zondag a.s. onderdak te verschaffen of de kosten voor onderdak brengen te vergoeden! In alle plaatsen is het geslaagd! Waarom zou dit in Haarlem niet kunnen? Meldt U nog heden bij den Admini strateur van St. Bavo, of bel even op 1Q049. HET EUCHARISTISCH CONGRES TE SYDNEY Een der aanwezige bisschoppen: Alexander Chulaparambil, aartsbisschop vaa Travancore, Indië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1