HET HONDERDJARIG BESTAAN VAN DE KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE TE BREDA TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 11 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 1 LUCHTVERKEER Het auto-giro-vliegtuig in ons land Weer een Oceaan vlucht in de „Miss Columbia" Een nieuwe commandant van Soesterberg ONDERWIJS Het lager onderwijs en de radio Een aanslag op het wereld- snelheidsrecord Het vliegkamp vanSoerabaja ongeschikt voor het luchtverkeer Het Nijverheidsonderwijs KUNST EN KENNIS Een wetenschappelijke expeditie op Celebes VRAGENBUS STOOMVAARTLIJNEN ,tryrr. hi het gemoeaenjKe, rustige en schoone Brabantsche stadje Breda, dat zoo rijk Is 8an historische herinneringen, ligt de Koninklijke Militaire Academie, die 17 October a.s. haar honderdjarig bestaans- feest viert. Dat heel Breda met verlangen uitziet haar dit feest, om dit honderdjarig bestaan zoo luisterrijk mogelijk te vieren, zal wel niemand, die ook maar een klein beetje de beteekenis van een dergelijke instelling voor een stad begrijpt verwonderen. En toch is meer nog dan van plaatselijke betèekenis, het bezit van deze academie een nationaal belang en verdient zij bij dit eeuwfeest de algemeene belangstelling, hoe vreemd het in dezen tijd van ontwapening ook moge klinken Want niet alleen, dat deze Militaire Aca demie in de honderd jaren van haar be staan, officieren heeft geleverd, die in alle deelen des lands hun geboorteplaats hadden maar de historische en practische Waarde van dit instituut voor ons land gaat Ver uit boven de particuliere interesse. Weliswaar geldt de historie meer in het bijzonder het kasteel, waarin de academie ls ondergebracht, maar dat neemt toch niet weg, dat de vestiging van de Koninklijke Militaire Academie in dit kasteel als 't ware het staartstuk van de historie vormt en voor Nederland de gulden kroon is op dit belangrijk stuk geschiedenis. Dat uit het kasteel van Breda, zooals de oorspronkelij ke titel luidt, de stam van Oranje Nassau ons tegenwoordig vorstenhuis, voortkwam, ls wel een van de meest belangrijke herin neringen, welke wij kunnen opnoemen. In 1504 werd n.l. de kinderloos overleden Engelbrecht II opgevolgd door den oudsten zoon van zijn broer, Hendrik III. Deze heeft in een zijner huwelijken (hij is drie maal getrouwd), dat met Claudia van Cha lons, eenige zuster van Philibert van Oranje, in 1519 een zoon gekregen, die den haam kreeg van René van Nassau. Deze René volgde in 1530 zijn oom Philibert op en kreeg toen den titel: René van Chalons, Prins van Oranje. Deze René werd opge volgd door zijn neef Willem van Nassau, .'en Zwijger, die in 1551 huwde met Anna van Egmond, gravin van Buren. Naar men weet gebruikt H. M. de Koningin dezen laatsten naam nog steeds als zij incognito ergens vertoeft. Sindsdien zijn de Oranje's Slechts met korte onderbrekingen, vanwege veroveringen en anderszins, steeds in het bezit van dit kasteel geweest, totdat in 1826 Koning Willem I last gaf dat het als Koninklijke Militaire Academie moest wor den ingericht. Als zoodanig werd het op 24 November 1828 feestelijk ingewijd in te genwoordigheid van Prins Frederik der Ne derlanden Het was de eerste militaire school in Europa, welke volgens de alma hak der Koninklijke Militaire Academie in 1830, „alle deelen der krijgskunde omvatte, waarin niet alleen voor alle wapens in het leger bevelhebbers werden opgekweekt, maar waar ook alle krijgswetenschappen in baar hoogste volkomenheid %noesten worden beoefend." Alleen reeds hieruit ziet men, dat het eeuwfeest van deze Militaire Academie de aandacht dient te hebben van heel Neder land en Nederlandsch Indië. Vooral voor onze koloniën is het bezit van goed ge schoolde en opgeleide officieren van groot belang geweest. Het is dan ook een lofwaardige daad van het gemeentebestuur van Breda, dat het, begrijpend het groote gewicht voor Neder land, de algemeene Pers uitnoodigde om haar officieel kennis te laten nemen van het kasteel en van de plaats waarin de aca demie gevestigd is. Wat Breda zelf betreft, deze stad vormt door haar ligging het centrum van een Welvarende streek; nijverheid, landbouw en veeteelt gedijen er uitstekend. De stad bezit Hinke industtrieën o.a. metaalbedrijven, Ihocoladefahrieken, lucifersfabriek, bier brouwerijen, suikerfabrieken en kunstzijde fabrieken, groenten- en fruitveiling, vee-, gaarden- en eierenmarkten, enz. Haar fraaie singels, parken en villawijken djn bekend ook ver buiten Breda, terwijl bt de boschrijke omgeving haar tot een zeer benijdenswaardige woonplaats maakt. Door de onlangs plaats gehad hebbende annexatie is het aantal inwoners van 30 duizend tot 43 duizend gestegen, terwijl men tevens in staat werd gesteld, om de stad een grootere uitbreiding te geven. Des namiddags voor den dag van het bezoek werd onder leiding van den tegen- woordigen Gouverneur, Generaal-Majoor G G. van Everdingen, diens adjudant, Majoor Govers en den burgemeester van Breda, den heer Sonsbeek, een bezoek gebracht aan de terreinen van de K. M. A. Bij net overgaan van de eerste ier Was in de laatste jaren de toevloed van leerlingen aanmerkelijk verminderd, mede in verband met de bezuiniging, thans is er weder een kentering gekomen, daar men heeft ingezien, dat men er zonder goed geschoolde officieren, vooral wat Indië be treft, niet komt. Dat deze school overbodig is, ls nog nooit bewezen, en zal ook nooit te be wijzen zijn, indien er geen algemeene ont wapening over de geheele wereld is ge komen. „Zoolang dat er nog niet is, dient ieder land er een leger op na te houden en is er een leger .dan zijn daar officieren voor noodig, en indien er officieren zijn, moe ten het goede officieren zijn,'" gelijk de oudste der aanwezige journalisten, de heer Vesters het in een korte tafelspeeeh zoo raak uitdrukte. Dat zal zelfs de grootste tegenstander van het militairisme volmon dig moeten erkennen. In de opvoeding der cadetten is onder den Gouverneur van Everdingen veel gewij zigd. De cadet krijgt een min of meer vrije opleiding, waardoor een soort zelf tucht wordt aangekweekt. Het is een al- De aankomst op Waalhaven. Het auto-giro-vliegtuig is gisteren in Ne derland aangekomen. Reeds tevoren was het op verschillende plaatsen waargenomen, kt* mende uit Oostelijke richting van Berlijn en vliegend naar het Westen. Zeer velen heb' ien met verwondering het toestel in de ucht in zijn snelle vaart aanschouwd. Ook ,p Waalhaven te Rotterdam, waar de ma- ihine zou landen, was veel belangstelling. Omstreeks drie uur arriveerde de hélicoptère ur. Vooral de bijna loodrechte daling werd net stomme verbazing gadegeslagen. Van alle zijden kwamen, toen de auto- jiro den grond had bereikt, de vliegers op net toestel afstormen en begonnen het van gesteldheid van den bodem en de begroeiing van het vliegterrein wordt het met het oog op de veiligheid van het verkeer niet raad zaam geacht het vliegveld in zijn tegen- woordigen staat voor verkeersvliegtuigen in gebruik te nemen als landingsterrein. Het onderzoek, dat thans wordt voortgezet, be oogt de beantwoording van de vraag of dit landingsterrein zonder te groote kosten en binnen niet al te lang tijdverloop alsnog in een voor verkeersvliegtuigen bruikbaren staat kan worden gebracht pf wel, dat op een andere wijze zal moeten worden voorzien in de behoefte van grond-accommodatie voor verkeersvliegtuigen. De vliegeniers Williams en Sabelli zijn van plan met het vliegtuig „Miss Colum bia" aan het einde van deze week te starten te Curtisfield (Amerika) voor een vlucht naar Duitschland. Met dit vliegtuig hebben in het voorjaar reeds Chamberlain en Levine hun vlucht naar Duitschland volbracht. Le vine zal vermoedelijk ook ditmaal als pas sagier meevliegen. Ter vervanging van den Overste Harden- berg ls thans, naar „De Avpst" meldt, als commandant van Soesterberg aangewezen de majoor van den generalen staf J. J. van Santen. Majoor van Santen werd op 23 Juli 1903 benoemd tot 2e luit. bij de artillerie. In Juni 1907 bevorderd tot kapitein. Na de Hoogere Krijgsschool gevolgd te hebben, ging hij in 1924 over naar den gen. staf en werd in 1927 bevorderd tot majoor. Een kijkje op het Donjon, of de binnenplaats van de Koninklijke Militaire Academie. De tweede verdieping, welke men op onze foto ziet. is later er op gezet. Het monumentale dak heeft men daarvoor afgebroken. diverse bruggen, die naar de academie leiden, voelt men al dadelijk, dat men historischen grond bezoekt. Het oude, degelijke ca chet, het massieve, solide onzer voor ouders spreekt uit de zware deuren en poorten, terwijl, als men wat verder is doorgedrongen, de mooie gothieke zuilen gang rond de binnenplaats of het donjon en de typische kleine raampjes der vensters direct opvallen. Achtereenvolgens werden verder de studiezalen, recreatie- en eetzalen be zocht, waar de cadetten plegen te komen voor studie, vermaak of om den inwen- digen mensch te versterken. Alles is sober doch netjes, al zou een laagje verf hier en daar geen kwaad doen. Merkwaardig is, dat in deze electrisch verlichte eeuw hier alles nog gas was. We schrijven was, omdat men thans be zig is, het complex te electrificeeren, wat men voor het jubileum grootendeels gereed hoopt te hebben. Dat er ook op dit instituut van Rijks wege belangrijk bezuinigd is, is algemeen bekend. De overplaatsing van de hoogere school te Kampen is een van de maat regelen geweest. Het laatste gedeelte van deze leerlingen zal binnenkort „volleerd" worden afgeleverd. Een detail-kiek van de praphtlge Groote Kerk te Breda, waar verschillende bewoners van bet kaste si begraven zijn. gemeen bekend psychologisch verschijnsel, dat, indien er iets verboden wordt, het verbod meer wordt overtreden, dan het in vrijheid zou worden gedaan. Daarom laat de tegenwoordige gouverneur den student geheel vrij en steunt op het vertrouwen, dat hij in hem heeft. Wordt dat vertrouwen door den een of ander beschaamd, b.v. door het feit dat zij „gedropen" zijn, dan worden diegenen wat meer aan banden gelegd. Dit komt echter weinig voor, daar de stelregel luidt: „Maak het huis van binnen gezel lig, dan blijven zij vanzelf binnen". Iets wat vroeger in vele opzichten niet het geval was. Dan hield een verbod hen in een ongezellig interieur. Overdadige weelde ls echter nergens te bespeuren, ook niet wat het eten betreft. Gemiddeld kost iedere cadet aan eten per dag de somma van vier en zeventig cents. Om voor dit dit bedrag lederen dag behoorlijk eten te verschaffen, dit ver- eischt voorzeker een andere kunst dan krijgskunde alleen. Iedere huisvader of -moeder, die hier wat meer van zou willen weten, kunnen we aanraden eens met Majoor Govers te gaan praten, die de zorg van dit huis houden torst. Dat de tegenwoordige cadet geen mi litair meer is, bestrijdt Generaal van Everdingen ten sterkste. Intgendeel! Zij worden Juist zoodanig opgekweekt, dat zi) zelfs geen kans krijgen om iets anders te zijn. Het is te begrijpen, dat het eeuwfeest op grootsche wijze wordt gevierd, niet alleen van de zijde van de jubileerende academie, maar van geheel de bevolking. De collecte onder de burgerij, welke 7.500.opbracht, is door het gemeente bestuur met een subsidie van 15.000,— vermeerderd. De leiding van de feestelijkheden berust bij den voorzitter van de feestcommissie, den heer Charles Smits, den directeur van de welbekende bierbrouwerij „de Drie Hoef ijzers". De feesten worden geopend met een plechtigen dienst In de Groote Kerk, waar na tevens de inwijding zal plaats hebben van het nieuwe klokkenspel, dat deels ver. nieuwd, deels omgesmolten, uit 45 klok ken bestaat. Verder zullen er concerten worden gegeven door de H. O. V„ terwijl een geweldige fcestmarsch door de stad zal weerklinken. Er zal een histori&Dhe optocht worden gehouden, welke tien tijdperken van het kasteel zal omva.en, te beginnen met 1350, toen Jan van Polanen den nieuwen burcht bouwde. Dan komen er nog verschillende groepen, o.m. voorstellende het bezoek van Philips de Schoone, den tijd van Hendrik II van Nas sau, den Krijgsraad op het kasteel van Breda in 1637, de huldiging van Karei II Stuart; den vrede van Breda in 1667; het eerste officieele bezoek van Willem Karei Hendrik Friso aan Breda in 1737; een jachtpartij en een valkenjacht uit die dagen, en ten slotte de Ingebruikneming van het kasteel door de Koninklijke Mill taire Academie in 1828. Naar verluidt zal H. M. de Koningin te dezer gelegenheid een bezoek aan Breda brengen en de feestelijkheden bijwonen. De gemeente en de burgerij zuilen aan de K. M. A. geschenken aanbieden, welke echter ter wille van de verrassing nog niet mogen worden genoemd. Verders zal er op het stadhuis en het kasteel receptie worden gehouden om ieder in de gelegenheid te stellen de Jubilaresse en de gemeente te complimenteeren. Uit verschillende oorden van het land zelfs van uit Den Haag zullen op die dagen extra- treinen loopen, om het groot aantal gasten, dat verwacht wordt te vervoeren. Breda maakt zich gereed en bedriegen de voorteekenen niet, dan zal dit eeuwfeest een dusdanige belangstelling genieten, dat het als een curiositeit in de Nederlandsche Analen zal worden vermeld. alle zijden te inspecteeren. Veel vreemds was er niet aan te zien, alleen die vier groo te vleugelwieken, welke hier de plaats van de gewone vaste vleugels hebben ingenomen De constructie van die vier draaibare vleugels doet nog eenigszins primitief aan, toch bleken ze practisch zeer goed te vol doen. Het systeem van La Cierva's autö-giro- vliegtuig komt hierop neer, dat het draag vermogen der vleugels onafhankelijk wordt gemaakt van de snelheid van het toestel. Daartoe werden de vaste vleugels vervangen door vier vrij roteerende, dus niet mecha nisch voortbewogen wieken, welke het toe stel houden kunnen, ook al heeft dit niet meer de snelheid, welke noodig is om vaste vleugels te doen dragen. Na de landing moest de piloot Gibscf na tuurlijk uitleg geven over de constructie der roteerende vleugels. Hij wees erop, dat deze een toerental van 100 120 per minuut ma ken. Deze vleugelwieken kan hij afremmen en den invalshoek ervan veranderen. DU alles geschiedt op een vrij eenvoudige wijze met het stuurrad, dat de piloot voor zich heeft. De eerste demonstratie-vlucht met het toestel werd meegemaakt door ir. Grasé van de Fokkerfabrieken, die de autogiro op deze vlucht zelf bestuurde. Later werden nog twee vluchten gemaakt, waarbij de heeren Henn Hegener en ir. van der Maas van den Rijks studiedienst voor de luchtvaart meegingen. Na afloop had de Msb. een onderhoud met ir. Grasé van de Fokkerfabrieken. Deze was over het toestel verrukt en prees uitbundig de buitengewone bestuurbaarheid daarvan. De start viel hem geweldig mee. Zeer spoedig bereikten de vleugels een be hoorlijke snelheid. Tijdens de vlucht bleek hem, dat doortrekken van het toestel totaal onmogelijk is. Tot het laatste moment ook bij geringe snelheid, bleek het toestel be stuurbaar te blijven. Ook wees hij op de mogelijkheid met een dergelijk toestel veel scherpere bochten te maken. Door aan de vleugels een anderen Invalshoek te geven, kon bij het dalen de verticale snelheid ver minderd worden. Ook over de start met een uitloop van nihil was hij vol bewondering. Op een vraag of hij in het toestel toe komst zag, verklaarde ir. Grasé dat het ze ker een belangrijke toekomst heeft. Men moet er echter rekening mee houden, liet hij er op volgen, dat wij met het nieuwe systeem in het stadium verkeeren, waarin het gewone vliegtuig zich twintig jaar ge leden bevond. Ook ir. Van der Maas, van den Rijksstu diedienst was vol' bewondering. De meest vreemde gewaarwording was volgens hemde geringe snelheid van voortbeweging. Hedenmorgen werden nog eenige demon straties gegeven en tegen 12 uur keerde pi loot Gibson met zijn auto-giro naar Brus sel terug. Vragen van baron v. Wijnbergen aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Door den heer Van Wijnbergen zijn aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen gesteld: 1. Kunnen de aantallen uren, waarvan sprake is in art. 3, vierde lid, en art. 90 eerste lid, der Lager-onderwijswet 1920, voor een willekeurig deel bestaan uit uren, waarin per radio onderwijs gegeven wordt in de daar bedoelde vakken? 2. Wordt de leerstof, die per «radio on derwezen wordt, geacht te behooren tot de leerstof, waarin sprake is in art. 25, tweede lid c. q. tot de leerstof, bedoeld in art. 90 eerste lid, der L. O.-wet 1920? Zoo ja, hoe moet dan, voor wat betreft de per radio on derwezen leerstof, uitvoerig gegeven worden aan de voorschriften, welke de artt. 25 en 90 in zake leerplan en leerstof behelzen? 3. Worden de docenten, die per radio aan openbare en bijzondere scholen onder wijs geven, geacht tot het personeel dier scholen te behooren? Zoo ja, hoe moeten dan te hunnen opzichte de artt. 10, 35 tot en met 45, c. q. de artt. 91 tot en met 94, 107 en 108 der L. O.-wet 1920 worden oegepast? Zoo niet, behoeven zij dan niet te voldoen aan de eischen van bekwaamheid en zede lijkheid, die de wet stelt, en zijn zij in hun onderwijs niet gehouden aan de desbetref fende wettelijke voorschriften? 4. Worden de kosten van aanschaffing, verandering en onderhoud van radio-instal laties, alsmede de kosten, door de radiover- eenigingen voor de lessen In rekening ge bracht, voor openbare en bijzondere scho len uit de publieke kassen betaald, c. q. vergoed? Zoo ja, in welke van de in art. 55 der L. O.-wet 1920 opgegeven rubrieken moe ten die kosten, voor wat het openbaar on derwijs aangaat, dan worden ondergebracht en krachtens welke artikelen worden die kosten, voor wat het bijzonder onderwijs be treft, dan aan de besturen van bijzondere scholen vergoed? Uit Londen wordt draadloos aan het Hbld. gemeld Bij de laatste oefenvluchten ln de Super marine S. V„ waarin hij het wereldsnelheids record van den Italiaanschen majoor Di Bernardi hoopt te breken, heeft vlieger- luit. Darcy Greig een snelheid ontwikkeld, welke geschat wordt op meer dan 310 mijlen per uur. Bernardi's record is 318.5 mijl. Indien de weersomstandigheden gunstig blij ven zal Greig zijn officieele poging wagen. Aneta seint uit Soerabaja: Het voorloopig rapport der commissie om trent het vliegkamp Morokrembangan by Soerabaja is verschenen. In verband met de Eenige wenschen van „St. Bemardus". Namens de R. K. Vereeniging van direc teuren, directrices, leeraren en leeraressen by het Nyverheidsonderwüs „St. Bernar- dus", wordt in een adres het volgende onder de aandacht van den Minister van Onderwijs gebracht, dat zy het ten zeer ste zouden betreuren, wanneer uitvoering werd gegeven aan de plannen om te komen tot omzetting van de 3-jarige cursussen aan lagere Nijverheidsscholen in een' 4-halt- jaariykschen cursus, daar hierdoor zonder twyfel het onderwys aan den toekomstigen ambachtsman zal worden geschaad. Verder verzoekt de vereeniging te bevor deren, dat, waar noodig, voldoende gelegen heid wordt geschapen tot het volgen van nyverheidsonderwys door uitbreiding en oprichting van nieuwe scholen, zoodat niet meer j-aarijks vele leerlingen van dit zoo belangrük onderwas verstoken blüven. Verder wyst adressante er op, dat zy den Minister beleefd in overweging geven de salarissen van de leeraren aan nyverheids- avondscholen zoodanig te verbeteren, dat deze meer in overeenstemming zijn met de eischen, die voor dit deel van het nyver heidsonderwys aan den betrokken léeraar wordt gesteld. Zij verzoekt: een regeling tot stand te brengen, krachtens welke het mogeiyk ls, om leden der gezinnen van leerkrachten by het nijverheidsonderwys, by tijden aan een besmetteiyke ziekte, af te doen zonderen in een ziekeninrichting voor rekening van het schoolbestuur; de Paaschvac&ntie zoodanig te wyzigen, dat de vacantie ingaat Woensdagavond voor Witten Donderdag, na het eindigen van den schooltijd; een regeling te maken, waardoor katho lieke leerkrachten aan scholen, in streken met overwegend andersdenkende bevolking, in de gelegenheid worden gesteld de specia le katholieke feestdagen, nl. Maria Hemel vaartsdag en Allerheiligen als Zondag te vieren. Een memorie van toelichting was by het adres gevoegd. Het Hong. Korr. Bur. meldt uit Boedapest pat prof. Ludwig Loczy, een bekend Hon- gaarsch geoloog, teruggekeerd is van een expeditie, welke hij in het oostelijk deel van Celebes heeft ondernomen. Geleerden van verschillende nationaliteit hebben aan deze expeditie, die onder leiding van prof. Loczy stond, deelgenomen. Zij geschiedde in op dracht der Koninkl. Petroleum Mij. Prof. Loczy heeft medegedeeld dat het oostelijk deel van het eiland Celebes een vol komen wild gebied is. De expeditie moest ge wapend personeel medenemen, daar de vol komen ongecultiveerde bewoners als oorlogs zuchtig bekend staan. Het koppensnellen is een onder hen verbreide zede. Vandaar dat er dagelijks botsingen plaats hadden tusschen de inboorlingen en de gewapende bescher mers, zoodat de geleerden vaak in levensge vaar verkeerden. Deze gevaarlijke bijomstandigheden heb ben nochtans niet verhinderd dat de expedi tie kostbare wetenschappeiyke resultaten heeft opgeleverd. Zij nam voor het eerst de kaart van Oost-Celebes op, terwijl haar leden de eerste Europeanen waren, die dit gedeelte der aarde betraden. Doch ook de andere re sultaten der expeditie zijn van groote waarde. Vr. I. Wat zijn de kosten (ongeveer) tot deelname aan een bedevaart naar Lourdes? II. In welke maanden vertrekt de Ned. Bedevaart daarheen? Antw. I. De laagste prijs is ongeveer 60. II. Einde Juli, begin Augustus. Vr. In een japonnetje van rood wollen mousseline is een vlekje gekomen, waar schijnlijk een vetvlek. Waarmede kan ik haar er uit kragen, zonder dat de kleur aan getast wordt? Antw. Bedek de vlek met grauw papier en strijk er met een heet strijkijzer over. Vr. Reeds eenigen tijd ben ik in het be zit van twee zeer oude loten van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, Serie 949 no. 22 en SeVie 950 no. 22. Zyn deze Veeds uitgeloot? Antw. Nog niet uitgeloot. STOOMVAART MI). NEDERLAND JOHAN DE WITT (uitr.) 9/10 te Port Said. KON. HOLL. LLOYD KENNEMERLAND (uitr.) 9/10 te Rio Janeiro. MAASLAND (uitr.) 8/jo v. Leixoes n. Lissabon. KON. NED. STOOMB.-MAATSCHAPPIJ ARIADNE 10/10 v. Patras te Amst. DEUCALION 9/10 V. Varna n. Constanza. HERCULES (uitr.) 10/10 v. La Guaryta n. Santa Mart HERMES, Algiers n. Antw., pass. 9/10 Gibraltar. JUNO 9/10 V. Genua n. Livemo. MINERVA (thuisr.) 9/10 nam. 7 u. v. Havre n. Amsterdam, ODYSSEUS 9/10 v. Kopenhagen n. Stettin. PLUTO 10I10 v. Oporto te Amst. POSEIDON 9/10 v. Huelva n. Amsterdam. PROTEUS 9/10 v. Odense n. Kopenhagen TELAMONii'thuisr.) pass. 9/10 Azoren. TRITON 9IL v. Samos te Smyrna. VENUS 9/10 v. Hamburg n. Amsterdam. ZEUS, Napels n. Amst., pass. 9/10 Dungeness, HOLLAND—AUSTRALIE-LIJN ARENDSKERK (thuisr.) 10/10 v. Sydney. HOLLAND—BRITSCH-INDIE L#N STADSDIJK (uitr.) pass. 9/10 Gibraltar. HOLLAND—OOST AZIE-HJN GEMMA (uitr.) 10/10 v. Singapore. ZOSMA (uitr.) 10/10 te Genua. JAVA—BENGALEN-LIJN BATOE, Calcutta n. Java, 8/10 te Rangoon. JAVA—NEW VORK-LIJN BREEDIJK, Java n. New York, pass. 9/10 Azotv ROTTERDAMSCHE LLOYD BANDOENG (uitr.) jfess. 9/10 Finisterre. KEDOE (thuisr.) pass. 9/10 Suez. KERTOSONO (uitr.) 10/10 te Sabang. KOTA INTEN 10/10 v. Rott. te Batavia. SIANTAR (uitr.) pass. 9/10 Pantellaria. SIBAJAK 10/10 v. Batavia n. Rotterdam. SLAMAT (uitr.) 9/10 v. Tanger. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ACCHIBA (thuisr.) 8/10 v. Montevideo. ALPHACCA (thuisr.) 9/10 Las Palmas gep. STOOMVAART MIJ. OCEAAN SARPEDON, Japan n. Rott., 9/10 v. Singapore. TANTALUS 10/10 v. Hamburg te Amst. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ADELE ms. 4/10 v. Harburg n. Kjöge. ALDERAMIN 8/10 v. Rott. te Montreal. ARY SCHEFFER 8/10 v. Rott. te Havre. BATAVIER V to'to v.m. 8 u, 20 v. Rott. te Gravesend, BEURSPLEIN 9/10 Finisterre gep. Rosario n. Rotterdam, DORDRECHT 9 10 Brunsbuttel gep. Hamburg n. Stettin, FLENSBURG 9/10 Montreal n. Rotterdam. GEERTJE m.s. v. Halse te Harburg. GERDINA ms. 5/10 v. Odense te Hamburg. GESIENA m.s. 8/10 te Altona. GRONINGEN, slcepb., met lichter „Frisia" 9/10 t. Ham burg n. Rotterdam. ITTERSUM 9/10 Kopervik gep., Rott. n. Archangel, JANTJE m.s. 6/ïo v. Bandhohn te Hamburg. JUPITER ms. 5/10 v. Harburg n. Lósacker. MAASBRUG 9/10 v. VlaaMdingen te Narvik. MAGDALENA 8/10 v. Cartagena n. Port Arthur, MASCOTTE, m.s. 7/10 v. Hamburg n. PENDRECHT 9/10 v. Alicante te Batoum. PROCYON 9/10 Lödingen gep., Archangel n. IJmuiden v.o, POEDDIEP 8/10 v. Rott. te Kingslynn. REGINA ms. v. Harburg n. Odense. SAN ANTONIO 9/10 v. Mogador n. Rott. SLIEDRECHT 7/10 Constantinopel gep., Constanza n. Rotterd. VOORWAARTS, m.s. 6/10 v. Marsall te Hamburg. VkEDENBURG 9/10 Rott. te Montreal. WIERINGEN 9/10 Oussant gep. Antwerpen n. Boston, WINSUM 8/10 Lödinger gep.. Zaandam, ArchangeL Ecu overzicht van de Koninklijke Militaire Academie, Foto K. JU, tfi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5