Binnenlandsch Nieuws Mavrides' Gemengd Nieuws w EGYPTIA .CIGAR ETTES TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 11 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 Parlementair Kabinet Officiëele opening van de brug bij Tholen over de Eendracht De natuurschoonwet 1928 Xl/ens op een dag vroeg Sultan Omar: O, zeg mij, Moorkop Mahomed, Is 't werk'lijk waar, of zei je 't zoo maar. Was dit de laatste sigaret? De doos is leeg, o, groote Heer, U hebt er nu geen enk'le meer. Waarom ook Uw zin op één merk toch gezet? Probeert nu nog eens zoo'n and're sigaret. Doch Omar sprak: Neen, Moor, geenszins. Er is slechts één Mavrides' PRINCE! Met 1 Coupon bij 10 Sigaretten Prof. mr. M. W. F. Treub 70 jaar Buitenlandsche gezanten Besmettelijke ziekten Een gedenksteen onthuld Besmetverklaring opgeheven R. K. Volkspartij De mijnramp te Sawah-Loento Eén inwoner van Posterholt betaalt vermogensbelasting Het drama op den Zuid- West Buitensingel te 's-Gravenhage Een operatie-terrein voor inbrekers UIT ONZE OOST Door Zuid- en Oost-Bomeo Een voerman met Sherlock Holmes-allures Aan blussen viel niet te denken Dr. Tjipto lid van den Volksraau VERKEER EN POSTERIJEN De straatweg Zwolle-Kampen Nekkramp De brandweer verscheen niet Toch in de val geloopen Ze waren ten minste van de straat De 10.000ste Een noodlanding Met de hand tusschen twee staaldraden geraakt Brand te Groningen Ongeval met den Indischen zender te Huizen Ernstige botsing tusschen een auto en een veewagen Onder dezen titel wijst het Centrum nog eens op het advies, dat door het bestuur der R.-K Staatsparty met algemeene stemmen is uitgebracht en waarvan de voornaamste inhoud is: dat hetgeen na die verkiezingen dient te geschieden, ter beslissing staat van de Tweede Kamerfractie, zijnde het daarvoor aangewezen orgaan der Party; dat, gelet op het in de Tweede Kamer by de algemeene beschouwingen over de Staatsbeerootlng 1.929 (dit zal wel een verschryving zi.in voor 1928) verhandelde. het by motie of anderszins openliik aanprijzen of afwyzen van eene bepaalde oplossing In een zoo moeilijke vraag van practische politiek als die van samenwer king met bepaalde andere partijen met het oog op de vorming van een parlemen tair Kabinet, zóó dicht vóór de verkiezin gen als op dit oogenblik. niet in het wel begrepen belang der Party is; dat cp grond van beginsel, traditie en geschiedenis der Party hare voorkeur on getwijfeld uitgaat naar het optreden van een parlementair Kabinet met een pro gram, voorgekomen uit de programs der drie rechtsche partijen R. K. A. R. en O. H.. doch dat de mogelijkheid daar van geheel afhangt van de mate van overeenstemming van dat regeeringspro- gram met het program der R.-K. Staats party. wy behoeven, zoo voegt het blad hier aan toe, zeker wel niet te zeggen, dat wy ons ten zeerste verheugen over dit advies, en vooral over het feit, dat het met alge meene stemmen werd vastgesteld. Wie let op de samenstelling van ons Partybestuur, zal begrijpen, waarom vooral dit laatste ons verheugt. Juist daarom is dit van zooveel beteeke- nis. omdat de voorkeur aan een Rechtsch Kabinet gegeven gemotiveerd wordt „op grond van beginsel, traditie en geschiede nis". Dus allereerst op grond van beginscL En al wordt dan later wel uitsluitend gesproken over de overeenstemming ten aanzien van het Regeeringsprogram het program, dat in den regel alleen maatrege len van wetgevenden aard bevat, er blykt toch wel uit, dat men ook gedacht heeft aan die andere, feiteiyk nog veel be- langryker, taak van de Regeering: het be stuur. Meer nog ten aanzien van het Bestuur dan ten aanzien van de Wetgeving geven wy op grond van het beginsel de voorkeur aan een Rechtsch Kabinet. Gistermiddag is de nieuwe brug over de Eendracht by Tholen officieel voor het verkeer opengesteld. De burgemeester vah Tholen, de heer A. J. van der Hoeven, verwelkomde de gasten en gaf daarna een overzicht van de geschie denis van de totstandkoming van de brug. In 1923 (6 Maart) besloot de Raad van Tholen, wanrschijniyk eenigszins mede uit vrees voor afdamming der Eendracht, tot stichting van een brug, geschikt voor spoorverkeer, mits Ryk en Provincie ieder eén derde in de kosten droegen. Tevens besloot de Raad concessies te vragen voor orugbouw en voor heffing van bruggeld, be nevens tot het aangaan van een geldlee- ning ad 193.000. Hetzelfde jaar besloten ook de Prov. Sta ten van Zeeland tot het verstrekken van een renteloos voorschot. De Minister van Waterstaat echter vond geen termen aanwezig voor bevordering van Rykssteun, zoolang de brug in haar geheel berekend is op spoorwegverkeer. Gevolg was omwerking van het brugplan in dier voege, dat de pijlers der brug zoo danig werden verbreed, dat eventueel een spoorwegbrug naast de reeds ontworpen brug kon worden gelegd. Dit plan wordt, na gegronde critiek van den Provincialen Waterstaat, wederom en thans voor de laatste maal zoodanig gewij zigd, dat de onderbouw geschikt werd voor spoorwegverkeer en de bovenbouw met be- trekkeiyk geringe kasten daarvoor geschikt is te maken. De kosten werden begroot op 440.000. 24 Maart besloot de Gemeenteraad tot uit voering van de laatste ontworpen brugplan- nen van 21 Sep. 1925, zonder financieelen steun van Rijk of Provincie, en tot het aan gaan van een geldleening ad 400.000. Ten slotte trok de gemeente ook nog haar aan vrage om een concesse voor de heffing van brugrecht in, waarna Minister Van der Vegte de gemeente op 3 November 1926 con cessie verleende voor den bouw der brug. Het gevolg is, dat thans, ongeveer twee aren later, de brug gereed is en voor het verkeer kan worden opengesteld. Daarna sprak de Minister van Waterstaat mr. H. van der Vegte, o. m., het volgende: Het land, dat gy hier vóór en om u ziet, is aan de opgezetenen niet cadeau gedaan; im het te krijgen, om het te houden, om het tot ontwikkeling te brengen, is veel stryd gestreden is veel leed geleden. Deze brug voorziet in een steeds meer dringende behoefte. Ook deze brug, Tholen heeft ze niet cadeau gekregen. Van 1912 af maakt deze aangelegenheid een onderwerp van overleg uit tusschen de gemeente Tolen eener- en de Provincie en het Ryk anderzyds. Van 1912 af zyn plannen voor de brug gemaakt. Subsidie is gevraagd en subsidie is indertyd ook in beginsel toegezegd, maar als B. en W. van Tholen niet in Juni 1924, het kordate oeslult hadden genomen, de brug te bou wen zonder steun van Provincie of Ryk, dan ben ik niet geheel zeker of er wel een van ons vandaag in de gelegenheid zou zyn, zyn voet op dit kunstwerk te zetten. Dat dit toch zoo is, ik gevoel behoefte het ge meentebestuur daarvoor mijn hulde te brengen. Door den bouw van deze brug ver ruimt Tholen de vryheid van beweging zoo van zyn bewoners als van al de bewoners van het eiland, vergroot het de mogeiyk- heid van hun ontwikkeling en opent perspectieven van wyde strekking. Namens de regecrlng bied ik het gemeen tebestuur van Tholen nUjn harteiyke ge- lufcwenschen daarvoor aan en spreek ik de hoop uit, dat het de stad en daarmede ook bet eiland ln en door de verbinding met Noord-Brabant by voortduring wél moge gaan. Toen minister Van der Vegte zyn rede beëindig had, stelde hy het op prijs de eigen- ljjke opening over te laten aan den Kamer heer in bijzonderen dienst van TL M de Ko ningin, de heer W. Z. van Teyiingen Juist om kwart over twaalf knipte nlfce het lint, dat de brug afsloot door. Autoriteiten en genoodigden begaven zich vervolgens naar den Brabantschen oever om daarna voor het laatst gebruik te maken van de veerpont om naar Tholen terug te keeren. Toen de veerpont den oever van Tholen had bereikt, weerklonk het Wilhelmus, waar na een luid hoera uit de talryke menigte opsteeg, terwyi op verschillende stoombooten de sirenes gilden. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen. Een adres van de Ned. Boschboawverecnlging Door de Ned. Boschbouwvereeniging werd aan den Minister van Financiën een schry- ven gericht, waaraan het volgende ont leend is: Biykens de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp Natuurschoonwet 1928 is de vermindering, voor de verschillende be lastingen in te voeren, gebaseerd op een vervanging van de heffing naar de verkoop waarde door een heffing naar een waarde, die veelal de „bestemmingswaarde" wordt genoemd. Het woord „bestemmingswaarde" is echter in de wet niet gebezigd, daar het begrip bestemmingswaarde geen vaststaande beteekenis heeft. Uit de bespreking in onze vergadering is gebleken, dat ln de kringen der beheerders van bosschen en landgoede ren de grootst denkbare onzekerheid heerscht over de mate, waarop de bovenbedoelde be perking van het beschikkingsrecht, n.l. „dat het landgoed 25 jaar als zoodanig ln stand moet worden gehouden", de gewone verkoop waarde beïnvloedt. Algemeen is men van oordeel, dat het niet mogeiyk zal zyn een billijke gelijkmatige toepassing der wet over het geheele land te verkrijgen, indien geen vaste grondslagen worden gelegd, waarnaar de schatting der goederen, die onder de wet zullen vallen, moet plaats hebben. Met belangstelling namen wy kennis van de vragen welke biykens een bericht in de dagbladen door het lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, dr. H. Lovink, hierover aan Uwe Excellentie zyn gesteld. Met de strekking dezer vragen kan onze vereeniging zich in het algemeen vereenigen; zy acht het met den vraagsteller van by zonder groot belang, dat alsnog duideiyke instructlën betreffende de schatting aan het dienstvak der Registratie werden vers'.rekt. zy is ech ter in afwyking van het door den heer Lo vink voorgestelde idee van meening, dat een te benoemen commissie van deskundigen niet noodzakelijk over het geheele land deze taxaties behoeft te verrichten, doch dat deze zeer wel kan volstaan met het voor dit doel aangeven van vaste nonnen, die dan verder als maatstaf voor het geheele land kunnen dienen. Indien dan by de waardeeringen van der- geiyke vaste grondslagen als basis kon wor den uitgegaan met eventueel nader vast te stellen vermenlgvuldigingscyfers voor ver schillende gevallen, zouden ook de eigenaren tevoren in ruwe trekken kunnen nagaan, wat de toepassing der wet voor hen zelf zou beteekenen. Met aandrang bevelen wy deze zaak ln Uwe welwillende overweging aan. opdat de Natuurschoonwet 1928, die bij een ruime toepassing ten zeerste kan bydragen tot het behoud van onze beboschte landgoederen ook volledig aan haar doel zal kunnen beant woorden. Prof. mr. M. W. F. Treub, de oud-wethou der van Amsterdam, oud-hoogleeraar aan de L:ofdstedelijke universiteit, oud-Ud der Tweede Kamer en oud-Minister van Land bouw, N. en H. en van Financiën, zal 30 November ajs. zyn zeventigsten verjaardag herdenken. Voor dit feest heeft zich een comité ge vormd, waarvan het lid van den Raad van State J. J. Rambonnet voorzitter is, mr. A. Tak, procureur-generaal by den Hoogen Raad, secretaris en waarin zitting hebben o.a. de oud-ministers N. Bosboom, H. Co'.yn. mr. dr. Ant. van Gyn, dr. C. Lely, dr. F. E. Posthuma en dr. J. Th. de Visser; dr. C. J. K. van Aalst, mr. J. A. van Hasselt, voor zitter van den Bond van Suikerfabrikanten, de leden van den Raad van State, mr dr. D. A. P. N. Kooien en mr. J. Limburg, mr. B. C. J. Loder, jhr. dr. J. Loudon, mr. H. P. Marchant, mr. dr. A. van Ryckevorscl, mr. O. Vissering en anderen en waarmede vc-raanstaande personen uit ongeveer alle p. tyen hun volledige instemming hebLen betuigd. Het ligt in de bed-eling van het comité op eene op den verjaardag van prof. Treub te houden byeenkomst hem zyn borstbeeld aan te bieden en daarvoor plaatsing te vragen in een der openbaren gebouwen. H. M. de Koningin heeft gistermiddag ten paleize Het Loo ontvangen de heeren Plesin- gcr Bozinov, gezant van Tsjecho-Slowakye, en Giovanni Marchl, gezant van Italië, ter aanbieding van hun geloofsbrieven. In Stcrt. 198 wordt medegedeeld een opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelyke ziekten over de week van 30 "September tot en met 6 October 1928. In deze week werd afgeleverd: door de entstofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 3493 personen, te Rotterdam voor 273, te Groningen voor 130, totaal voor 3896 per sonen. In de week van 30 September tot en met 6 October 1928 kwam één geval van encephali tis ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid. Het kind wass op 20 Sep tember ingeënt met koepoktof, versterkt door de entstofinrichting te Amserdam. Gistermorgen werd door den Commissaris der Koningin van Overyssel een gedenksteen gemetseld in de eerste boerdery, opgericht op het door de N.V. Ontginningsmaatschappij „Overyssel" verkavelde land ln het Stap- horsterveld. Aanwezig waren oa. de griffier der Staten, alle leden van Ged. Staten van Overyssel, de heer Meyer de Vries als ver tegenwoordiger van den minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, vertegen woordigers van verschillende omliggende ge meenten, het Dageiyksch Bestuur van het Waterschap „Hasselt en Zwartesluis", de aandeelhouders ei. het bestuur der N.V. en h bestuur van de Overyss. Landbouwmaat- schappij. De heer Baron de Vos van Steen- wijk, voorzitter v. d. Raad van Commissa rissen der N.V. heette allen welkom en gaf een overzicht van het doel der N.V. en het reeds bereikte resultaat. Hierop werd in den voorgevel van het gebouw een gedenksteen gemetseld door den heer mr. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Konin gin. Na woorden van dank en gelukwensch tot de N.V. namens den min. van B. Z. en Landbouw, complimenteerde de heer Meyer de Vries het bestuur der N.V. met de stich ting van dit eerste gebouw. Hierna sprak de heer Stroink, voorz. van de Overys. Land- bouwmaatschappy. Deze wees er op, dat de oprichting van deze eerste boerdery wyst op een omkeering in de denkbeelden van den Ovcrijselsrhen landbouwer. Als zoodanig is deze gebeurtenis van groote beteekenis. Hierna werd koffie aangeboden. De nog niet giheel voltooide boerdery maakt een fris- scnen vriendeiyken indruk. De cultiveering der nagenoeg waardelooze ronden maakt een goeden voortgang. Reeds met een 4-tal boer derijen is een aanvang gemaakt. De Minister van Arbeid, Handel en NUver- heid, heeft de besmetverklaring, wegens pest, van de haven Rio de Janeiro, ingetrok ken. Een communiqué meldt: In de gisteravond in „De Roode Leeuw" te Amsterdam gehouden ledenvergadering leg den de heeren J. J. Gemmel, voorzitter C. F. Robert, secr. en J. Vredeveldt, penningmees ter, hunne functies neer. Een met algemeene stemmen aangenomen motie, waarin groote waardeering voor het krachtig werken dezer heeren werd uitge sproken en waarin op hun aanblyven werd aangedrongen, vermocht hen niet in het af- deelingsbestuur te behouden, zy traden af, omdat zy met alle macht sedert jaren tever geefs gestreden hebben tegen de slappe lei ding van het Partybestuur. De heeren P. M. Beyerbergen van Hene gouwen en G. van Weely werden gekozen resp. tot voorzitter en secr. Het secretariaat is thans Pythagorasstraat 28, Amsterdam. Ministerieel antwoord op de vragen van den heer L. de Visser De minister van Koloniën heeft geant woord op de vragen van den heer L. L. H. de Visser in verband met de in Januari jX plaats gehad hebbende mynramp te Sawah- Loento. Aan dit antwoord is het volgende ontleend: Het is juist, dat een gedeelte der mijn op last van den dienst van het gevangeniswezen is ingericht als instituut tot het ondergaan van straf door contract-koelies, doch aange zien deze z.g. strafmyn in het geheel niet onder de onderwerpelijke mijnramp geleden heeft, is het duidelijk, dat de regeering we gens de inrichting van de strafmijn voor ge strafte contract-koelies niet voor de ramp kan verantwoordelijk worden gesteld. Ook ter zake van de inrichting van de mijn-afdeeling voor dwangarbeiders, waar de brand ontstond, kan de regeering geen blaam treffen, wat de minister uiteenzet. Dat de onderwerpenike m''nbrsmd. ondanks het weinig talryke personeel (125 man), een betrekkeiyk groot aantal slachtoffers heeft gemaakt, is te wyten aan de volgende om standigheden: zeer waarscldjniyk is de brand opzettelijk gesticht, ten gevolge waar van, in tegenstelling met een door broeiing ontstaanden brand, in korten tijd zeer h"o- ge temperaturen zyn ontstaan, die de vor ming van het zoo uiterst giftige koolmo- noxyde bevorderen; op het oogenblik, dat de brand uitbrak, Zondags na afloop van de werkzaamheden der tweede ploeg, werd in dit veld niet gewerkt, zoodat het geruimen tijd duurde vóór de brandhaard was geloca- liseerd, hetgeen het zoo even genoemde ge vaar natuurïyk in de hand heeft gewerkt Uit het vorengaande blykt, dat het ge beurde te Sawah-Loento geen aanklacht in houdt tegen de getroffen Regeeringsmaatre- gelen en geen aanleiding geeft om die buiten werking te stellen en dat daaruit evenmin tot intrekking van de koelie-ordonnantie moet worden geconcludeerd. Bij ongevallen wordt door de myndirectie een schadeloosstelling uitgekeerd aan de na gelaten betrekkingen. De arbeidsinspectie heeft met het eigen lijke mijnwerk geen bemoeienis, zoodat de plaats gehad hebbende ramp geen aanleiding geeft tot uitbreiding van den dienst. Op de maatregelen in het belang van de veiligheid, zooals de Xde titel der Mynordonnantie die voorschrijft, wordt toezicht gehouden door de mijninspectie. In verband met de waanschyn- lijke oorzaak van de ramp is daarin ook geen motief te vinden voor uitbreiding van dezen dienst. In de vergadering van den Raad van Pos terholt deed een wethouder het voorstel om by de plaatselijke belasting een kinderaftrek toe te staan in verhouding als dit by de Rijksinkomsten'-elast ng geschiedt en voor de daardoor ontstane mindere opbrengsten de vermogensbelasting met 100 opcenten te verhoogen. In het uitvoerig debat dat hier over ontstond, °rd de opmerking gemaakt, dat er een gevaar in het voorstel lag. aange zien in deze gemeente maar één persoon in de vermogensbelasting is aangeslagen Dar de van domicilie zou gaan veranderen is waarschünlijk, en dan had men daar neele- r..aal geen inkomsten van en zou dientenge volge de belastingdruk voor den minderen man nog zwaarder gaan drukken. Het voorstel is ten slotte met 43 stem men aangenomen. jaar oud, waren overdag werkzaam in een touwspinnerij gedurende 8 '/2 uur en plozen 's avonds nog tot 10 a 11 uur. In tegenwoordigheid van de gemeentepo- litie werd, naar het Verslag der Arbeids inspectie meld, controle gehouden en pro ces-verbaal tegen den vader opgemaakt Volgens mededeeling der poiitie wist zy van jdeze huisindustrie af, doch zij had niet wil len ingrypen, daar zy bly was, dat deze jongens, die haar den noodigen last be zorgd hadden, door den huisarbeid 'savondl van de straat waren. VUf Inbraken In één nacht Gisternacht is te Ooegstgeest op zegge: vijf plaatsen ingebroken, n.l. aan den Ryn- geesterweg, nummer 1, la, 3. 5 en bewoond door de families Homan, Blom, Hoogstraa- ten, Kromhout en Kievijt. Overal zyn de dieven aan de achterzijde bii.r-engekomen. In al deze woningen is be neden alles doorzocht en overhoop gehaald en in al de woningen zyn niet-groote be dragen aan geld medegenomen, alsmede ver schillende voorwerpen en kleedingstukken. Van de daders heeft de politie tot dusver geen spoor kunnen ontdekken. Het onderzoek wordt yverig voortgezet. Ken gelooft hier met brutale individuen te doen te hebben. Aneta seint uit Semarang: Alhier ariveerde de heer Tillema, de be kende publicist van verschillende werken betreffende den hygiënischen toestand enz. in Ned.-Indië. De heer Tillema, die terug keerde van een tournée van vier maanden door de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo, was zeer tevreden over de resulta ten die hij op deze tournée bereikt had. Hy deelde mede, dat in totaal 3600 meter film was opgenomen en 700 foto's werden ge maakt, terwyi tal van gegevens werden ver zameld betreffende de Dajaks. De heer Til lema is thans weer op weg naar Pontianak voor een drie- tot viermaandelyksche tour née in het Kapoeasgebied (Westerafdeeling van Borneo), Na deze tournée is de heer Tilleman voor nemens naar Nederland te vertrekken, waar hij de op zyn reis door Ned.-Indië verza melde gegevens hoopt te verwerken. Men schryft uit Tilburg aan het Huisge zin: Toen dezer dagen de voerman K. J. te Til burg over de ipcorlaan, aldaar, reed, zag hij, dat een onbekend manspersoon zich op ver dachte wijze in de nabijheid van een rywiel ophield, dat daar tegen een muur aanstond De schrandere voerman vertrouwde het zaakje niet en keek nauwlettend toe, wat er verder zou gebeuren. En jawel, wat de man blijkbaar verwacht had, gebeurde. Op een gegeven moment greep de vreemdel'ng het rywiel, sprong erop en maakte zich het vol gend oogenblik ijlings met het karretje uit de voeten. De voerman liet er geen gras over groeien en zette het op een loopen. den vluch eling achterna. Onderweg kwam hy I een auto tegen, waarin eenige Amsterdam- sche hecen zaten, en toen deze van den voerman hoorden, wat er gaande was, lieten zy den man instappen, waarna met bekwa men spoed de -^htervolging van den vluch tenden d'ef werd voortgezet. Natuurlijk kon deze het tegen den auto niet uithouden en spoedig hadden de achtervolgers hem dan ook ingehaald. Wat nu gebeurde, was het werk van een oogenblik. Met zyn allen stoven zy op den kerel toe en het volgend oogenblik hadden zy hem reeds in den auto gezet. Dat het toen linea recta naar het hoofd bureau van politie ging. behoeft geen be toog. Daar werd de man met de gebruike lijke eerbewyzen ontvangen, dat wil zeggen men vroeg hem zijn naam en stopte hem vervolgens in een der cellen. De man, die op zoo'n onfortuinlijke wyze werd betrapt, is gebleken te zyn 39-jarige timmerman J. B. uit Antwerpen. Hy ver klaarde het rywiel te hebben willen ont vreemden. De man is ter beschikking gesteld van den officier van Justitie te Breda. Te Obbicht is de woning van den mijn werker H. J„ door onbekende oorzaak, to taal uitgebrand. Een gedeelte van den In ventaris wist men nog bytyds te redden. Men trachtte den brand nog te blusschen, doch het vuur werd dusdanig aangewak kerd door den wind, dat hier niet meer aan te denken viel. Aneta seint uit Soerabaja: Het „Soer. Handelsblad" vernam uit Am- boina dat dr. Tjipto, die op Banda geïnter neerd is en verkozen was tot lid van den Volksraad in de vacature-Oto Soebrata, zyn verkiezing tot lid van den Volksraad aan vaardde. Het blad weet echter mede te dee- len, dat de gouverneur met Amboina tele grafisch bericht ontving van den gouverneur- generaal, waarin verzocht werd aan dr. Tjipto mede te deelen, dat ln geen enkel opzicht aanleiding kon worden gevonden zijn intemeering op te heffen, zoodat dr. Tjipto voor de vergaderingen van den Volksraad het eiland Banda niet zal mogen verlaten. Op de vragen van den heer Weitkamp be treffende het nemen van maatregelen tot verbetering vóór den as. winter van den straatweg tusschen Zwolle en Kampen, ant woordde de Min'ster van Waterstaat, dat de weg ZwolleKampen niet in voldoenden staat van onderhoud verkeert. De beheerster van den weg, de provincie Overyssel, is met de herstelling bezig, en verwacht mag worden, dat dit werkje vóór den a.s. winter zal zyn voltooid, onafhankelyk van de uitvoering van het Ryks wegenplan. De verbetering van dezen weg, volgens dit plan, kan voorts eerst ter hand worden ge nomen, nadat een uitgewerkt ontwerp voor die verbetering is opgemaakt en de benoo- digde gronden voor de verbreeding of den arnleg van nieuwe wegvakken zijn aange kocht of onteigend. Dit ontwerp is thans onderhanden en zal binnenkort zyn vol tooid. In het gezin van den heer v. L. te Sloch- teren (Gr.) is een 13-jarig zoontje ten ge volge van nekkramp overleden. Te Roelofarendsveen is gisternacht brand uitgebroken in de schoenmakerij .Door gunst verkregen", van J. Terhaar. De brandweer was niet op het appèl en met emmers water heeft men gepoogd het vuur te blusschen, hetgeen geen succes opleverde. Binnen een uur tyds was het geheele per ceel afgebrand. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Dezer dagen was de justitie te Aken zoo meldt een Wolff-telegram uit die stad door een anoniem schryven op de hoog te gebracht van een geheime distilleerdery te Mersch by Jillich. De houders van de distilleerdery wisten evenwel door 'n vlucht naar ons land zich aan den greep der Justi tie te onttrekken. Twee Duitsche recher cheurs, die op het spoor der vluchtelingen gekomen waren, huurden een kamer in het zelfde hotel en wisten met de beide ont vluchte landgenooten vriendschap te sluiten. Zy noodigden hen uit tot een autotochtje, dat zich tot over de Duitsche grens uit strekte, waar de beide vluchtelingen werden gearresteerd. Het telegram meldt, dat de belde gear resteerden de belastingen voor een bedrag van 300.000 mark benadeeld hebben. Te Oudewater bleek In een gezin touw geplozen te worden. Het hoofd van dit ge zin bracht zyn tyd met jeneverdrinken zoek en liet 's avonds zyn drie zoons thuis touw pluizen. Deze jongens, resp. 15, lé en 21 Begrafenis van het slachtoffer Te 's-Gravenhage heeft gisteren ondet enorme belangstelling de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelyk overschot van den 13-jarigen schoorsteenveger C. Brand, die Zaterdagavond JX op den1 Zuid-West- Buitensingel by een vechtparty met een agent van politie werd doodgeschoten. De belangstelling van de zijde van het pu bliek was bijzonder groot. Vooral in de Zorg- vlietstraat, waar het huis der ouders van den jongen is, was de menschenmassa enorm. Omstreeks 2 uur in den middag vertrok de stoet van de ouderlijke woning. Overal langs den weg, aan beide kanten van het water stonden de menschen in dichte ryen geschaard. De politie had opdracht gekregen zich niet in de nabijheid van den begrafenisstoet te vertoonen. Op sommige punten was het ver keer dan ook geheel in wanorde. De verkeers agenten hadden eveneens hun posten ver laten. Door de van Boecopstraat ging men naar de Teellustlaan. Hier werden eenige kransen van buurtgenooten en vrienden aangehecht. In de smalle straten ontstond een ver schrikkelijk gedrang, dat nog erger werd, toen de paarden van den lijkwagen begonnen te steigeren. Door eenige personen, welke meeliepen, werden de beesten bij den teugel genomen en zachtjes meegevoerd. Op verschillende punten was de verkeers agent vervangen door een controleur der tram. Langs het hoofdbureau van politie ging do stoet naar de algemeene begraafplaats. Voor het hoofdbureau werd een oogenblik stil ge houden. Overigens trok men in alle stilt» verder. Ook op de begraafplaats was de belang stelling buitengewoon groot. Een tiental vrienden van den overledene liepen vooraan en schaarden zich rond het graf. Er werd aan de groeve niet gesproken. De vader die van smart in onmacht was gevallen moest weggedragen worden. Hierna verlieten de duizenden diep onder den indruk het kerkhof. Het was een tragische plechtigheid. Gisteren Is te Geleen de 10.000ste inwo ner van deze gemeente geboren. De kleine, die een kleinkind is van den waarnemen den Burgemeester van Eussen, ontving een spaarbankboekje met 50. Een legervliegtuig moest gisteren te Bus- sum een noodlanding maken wegens een defect aan den motor. Propeller, staart en landingsgestel werden beschadigd Ongeluk ken zijn niet voorgekomen. De machine ls naar Soesterberg op transport gesteld. De knecht P. de Vries uit Buitenpost is by het sleepen van 2 schepen met zyn hand tus schen den staaldraad geraakt waarby hem al de vingers van zijn rechterhand totaal werden afgeknepen. In de sacristie der St. Martinnskerk Te Groningen ,werd gisterenmiddag de brandweer gealarmeerd voor een brandje bo ven in de sacristie der St. Martlnuskerk aan het Academieplein. De brandweer spoedde zich met groot materiaal naar de bewuste plaats en wist het vuur, dat gelukkig nog geen grooten omvang had aangenomen, weldra te blusschen, zoo dat na een half uur het gevaar geweken was. Hoe het vuur ontstaan is kon nog niet met zekerheid worden aangegeven. Kostbare en oude gewaden, die ter plaatse werden be waard, konden worden gered, maar toch moet, naar ons werd verzekerd, de aangerich te schade zeer aanzienlyk zyn. Er werd juist een godsdienstoefening met een 200-tal kin deren gehouden, doch deze konden, dank zy de genomen goede maatregelen, ordeiyk en kalm het kerkgebouw verlaten. By het stellen van den Indischen zender te Huizen is deze gedeeltelijk ingestort. Persoon- lyke ongevallen zijn niet voorgekomen. Omtrent het ongeval meldt „De Gooi en Eemlander", dat een der yzeren masten, die een hoogte heeft van 35 Meter naar beneden is gestort. Een man, die zich in den mast be vond, wist nog juist bytijds er af te sprin gen. Hij kwam in een kuil terecht, terwyi de mast Juist over de kuil heen vieL De mast vormt een ruïne van yzer. Naby Gerkesklooster is de auto van den heer van H. uit Leeuwarden in botsing ge komen met een wagen van den veehouder F. Vaatstra, die ernstige hoofdwonden bekwam, t'rwyl 'n arbeider, die achter op den wagen zat, niet ernstig geblesseerd werd. Een zoontje van V. werd door den schok in het kanaal geslingerd, maar werd, naar de Ut verneemt, gered.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6