Buiteniandsch Nieuws FEUILLETON RADJO-G?vlROEP DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DONDERDAG 11 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 1 De instortingsramp te Praag HANDEL EN NIJVERHEID Spaansche waardeering voor Nederlandsch fabrikaat MARKTNIEUWS VISSCHERIJ. Was het zijn misdrijf? OOSTENRIJK NA DEN 7den OCTOBER Om de algemeene interne ontwapening De 7de October in Wiener-Neustadt, een kritieke dag voor Oostenrijk, is voorbij. Meer dan 18.000 man van de „Heimatwehren", on- gev. 16.000 „Schutzbund"-mannen, versterkt door andere organisaties van de sociaal-de mocratische partij op 35.000 man, hebben hun opmarsch doorgezet. Politie, gendarme rie en militair, rond 8.000 man, hebben tot in de kleinste kleinigheden voor de orde gezorgd. De dag, die als generale repetitie voor den burgeroorlog in Oostenrijk was uit geroepen, is zonder een enkel incident ge bleven. Het rustige verloop van den als kata- strophe aangekondigden 7den October is als een overwinning van het staatsgezag op te vatten; de regeering heeft haar positie boven de partijen bevestigd. De regeering heeft sedert den tragischen 15den Juli voor de tweede maal bewezen, dat ze alle macht middelen in de hand heeft en ze ook weet toe te passen; ze heeft zich niet laten drin gen, den opmarsch van de beide vijandelijke formaties op één plaats eenvoudig te ver bieden, daar zoo'n verbod aan beide of slechts aan een kant verbittering had ge geven. De verantwoordelijke plaatsen hebben ingezien, dat het wezen der democratie moet worden gehandhaafd door voor alle burgers gelijke rechten te laten gelden, maar aan den anderen kant ook te toonen, dat het niet mogelijk is, het staatsgezag een voudig te ontkennen. Men heeft het er op laten aankomen, het kalme verloon van den 7den October over te laten aan den goeden wil of den invloed van de leiders aan beide kanten. Ten slotte hebben de beroemde goede zenuwen van Dr. Seipel en zijn regeeriilgs- kunst ook dezen keer weer het succes be haald. Seipel heeft zich niet laten bang ma ken en zich ook niet onder een druk laten zetten. Hij is, zooais hij in een rede in het Parlement voor den 7den October heeft ver klaard, van het begin af besloten geweest, gelijk recht voor alle burgers in Oostenrijk te verzekeren. Daarom heeft hij geweigerd, den opmarsch der „Heimatwehren" te ver bieden, alleen omdat de tegenstanders het eischten, en hij heeft uitdrukkelijk verklaard, de volle verantwoordelijkheid voor dit besluit en daarmee voor den 7den October te wil len dragen. Het verloop der dingen heeft Dr. Seipel gelijk gegeven. Het is zeker, dat de 7de October het gezag van den staat in Oostenrijk heeft bevestigd en de macht, die gedurende langen tijd in de handen van partijleiders scheen te liggen, is, voor de heele wereld zichtbaar, weer naar de regeering teruggeleid. Dat is een van do resultaten van den 7den October, dat men niet mag onderschatten voor de verdere ont wikkeling van de situatie van Oostenrijk. Er wordt hiermee een eind gemaakt aan een toestand, die al bedenkelijke vormen had aangenomen en op den duur onverdraaglijk was geworden. Het moet nu verder blijken, of de 7de October het uitgangspunt zijn zal voor een grooten omkeer, die tot de alge meene ontwapening van de partij-formaties en daardoor tot den vrede in Oostenrijk kan leiden. De sociaaldemocraten hebben dezer dagen een voorstel gedaan, dat de ontwapening van alle formaties ten doel heeft. Dit vredesaan bod is in het Parlement wel op een alles behalve vreedzame wijze aan het woord ge komen, maar daaraan was schuld de uiter lijke vorm van de voordracht, daar de spre ker van de oppositie het voorstel begeleidde met persoonlijke aanvallen tegen den Bonds kanselier, die niet onbeantwoord bleven. Dr. Seipel heeft in naam van de regeering en de meerderheidspartijen medegedeeld, dat men tot onderhandelingen over een alge meene ontwapening bereid is, maar het moet er werkelijk om gaan, een eerlijken internen vrede te verzekeren. Dr. Seipel heeft het van de hand gewezen, om voor den 7den October op onderhandelingen in te gaan over de ontbinding van de formaties, omdat hij den schijn heeft willen vermijden, alsof deze besprekingen onder den druk van vrees tot stand kwamen. Maar nu is men zoo ver. De 7de October Is zonder incident voorbij gegaan, de partijen kunnen dus bjeenkoiren. om de kwestie van een vreed zame toekomst voor Oostenrijk op te lossen, om een geheele ontwapening van alle for maties te bereiken en een eind te maken aan eiken terreur in welken vorm ook. Want dit is het doel, dat moet worden bereikt, an ders zijn alle gesprekken over de interne ontwapening maar comedie. De houding van Dr. Seipel tegenover de interne ontwapening, zijn schijnbare reserve, heeft de vraag doen opkomen, of de Bonds kanselier zijn verklaringen bij het ontwape- nings-debat in Genève niet tegenspreekt. Een verklaring uit de naaste omgeving van Dr. Seipel noemt deze veronderstelling ongerechtvaardigd. Er wordt op gewezen, dat Dr. Seipel nooit heeft toegegeven, dat de vrede zou kunnen worden bereikt enkel door pacifistische redevoeringen of een bewust zwijgen. Even open als Dr. Seipel in Genève op alle moeilijkheden heeft gewezen, die den waren vrede in den weg staan, zooals bijv. vooral de kwestie der minderheden, heeft Dr. Seipel zich ook geuit over de interne ont wapening van Oostenrijk. Ook hier ver langt hij, dat alle motieven worden bloot gelegd en alle vraagstukken duidelijk ge maakt. Alleen dan, wanneer de onderhande lingen zonder geheimen kunnen worden doorgevoerd, is er kans op een goed resultaat. De komende weken zullen worden gewijd aan deze onderhandelingen, die voor de toe komst van Oostenrijk van zoo groot belang zijn. Als ze naar het doel leiden, dan „al de democratische republiek Oostenrijk wer kelijk bevestigd zijn. Vreeselijke tooneelen PRAAG, 10 Oct. (V. D.). Betreffende het -eddingswerk bij het instortingsongeluk al hier, kan nog het volgende gemeld worden: Daar de werkzaamheden door de meter- 'rooge betonmassa's aanvankelijk onmogelijk e verrichten schenen, sloeg men door een kelder van het belendende perceel openin gen. Vervolgens werden kleine tunnels gegra ven naar den kelder van het gebouw waar de ramp had plaats gehad. Gisterenavond te 70.25 kon de eerste overledende onder de puinhoopen vandaan gehaald worden; kort daarop volgde de tweede. Daarop werd het -eddingswerk met kracht voortgezet. Ten slotte stiet men achter een puinhoop op een monteur, die ingesloten was, nadat hii met sen aantal andere technici met installatie- •vertapaam^eden bezig was geweest. Hü kon niet onmiddellijk gered worden, daar zijn bee- nen beklemd zaten. Men gaf hem voorloopig 'ets te drinken en eindelijk omstreeks mid dernacht slaagde men erin hem uit zijn be narde positie te bevrijden. De man was ge lukkig ongedeerd. Er bestaat helaas weinig hoop op redding van de levens der andere slachtoffers. Tot twee uur des nachts werden 1.6 lijken te voorschijn gebracht. Overal wer den bloederige ledematen aangetroffen. Een der geredden is niet zwaar gewond, doch !s doordat hij langen tijd beklemd is geweest, krankzinnig geworden. Te twee uur heden ochtend werd door de politie medegedeeld, dat 5 personen ongedeerd, 16 arbeiders ten deele zwaar gewond en 19 dooden geborgen zijn. Van laatstgenoemden kon de identiteit nog niet vastgesteld worden. Het politierapport bevat nog de volgende -nededeelingen Het reddingswerk wordt bemoeilijkt door het feit, dat de gansche betonbouw van een gewicht van 800.000 K.G. in de beide onderste verdiepingen is neergestort en een schier on doordringbare massa vormt, die ruim drie meter boven het straatniveau uitsteekt. Ter doorboring van deze massa worden machines, tractors, pneumatische boorinstrumenten der artillerie met compressors en reflectoren ge bezigd. Het werk vordert slechts langzaam. De betonmassa moet eerst aangeboord en daarna gescheurd worden. De militairen en de brandweer kunnen het opruimingswerk slechts met zeer groote moeite verrichten. Blijkens de lijst van de bij den bouw van het perceel tewerkgestelde werklieden moet het aantal zich nog onder de puinhoopen bevin dende personen nog minstens 40 bedragen. Hoe meer bijzonderheden over de ramp be kend worden, hoe vreeselijker zij schijnt. Een arbeidersvrouw vond het deerlijk verminkte hoofd van haar man en liep als waanzinnig "rmee rond op de puinhoopen, zoekende naar het overige van zijn lichaam. Op het straat plaveisel onder de puinhoopen werden drie vwaarverminkte kinderlijkjes gevonden. Een op de binnenplaats van het bouwwerk staan de met een paard bespannen wagen werd evenals de koetsier door de steenmassa-ver pletterd. De officieren van gezondheid, die in de be lendende perceelen een voorloopig kwartier hebben gevestigd werken met koortsachtigen ijver. Een opgewonden menschenmenigte ver drong zich om de plaats des onheils, die rond om gedemarqueerd is door verscheidene hon derden voet- en bereden politie, die door mili tairen geassisteerd worden. Een der heeren van de bouwdirectie en een metselaar ijlden het huis binnen zoodra de ramp plaats had en vonden een wissen dood. De eigenaar van het bouwwerk, Jakesch heeft aan de pers verklaard, dat hij door de 'aran volslagen geruïneerd is, daar de bouw reeds drie millioen kronen gekost heeft, en niets verzekerd was; bovendien was hij op -rond van de reeds afgesloten huurcontrac ten verplicht de localiteiten reeds op 1 Ja nuari 1929 gereed af te leveren. Wat de oorzaak betreft, nog het volgende: Algemeen wordt beweerd, dat het hier een bouwwerk geldt, dat in een schier waanzinnig tempo is uitgevoerd. Natuurlijk kan voor het oogenblik nog niet gezegd worden of de bouwdirectie, de uitvoerders of iemand an ders de schuld van de catastrophe draagt, doch zeker is, dat het gebeurde in verband staat met het razende bouwtemno. dat een gevolg is van de wet op de belastingfacilitei- en voor huizen, die op 1 December a.s. ge reed ziin. Door den bouwondernemer Prazak wordt beaamd, dat het gebezigde beton infe rieur was, want hij had zelf enkele oogen- blikken voor de ramp geconstateerd, dat het beton in de hand als zand verbrokkelde. PRAAG, 10 Oct. Hedenavond om 10 uur was het getal der geborgen lijken gestegen tot 32. Ingeslotenen zoeken door middel van klopseinen contact met de buitenwereld. Het bergingswerk op deze plaiats is echter zeer gevaarlijk. PRAAG, 10 Oct. Daar bij de ruimings werkzaamheden Woensdagavond een arbei der duidelijk klopseinen gehoord had, werd het werk tegen 9 uur 's avonds volkomen stopgezet en een arbeider aan een touw in de opening, die men overdag naar de drie verdiepingen dieper liggende keldergewelven gemaakt heeft, neergelaten. Deze arbeider hoorde nu diep onder hem zacht roepen: „is daar iemand?" en 12 klopseinen. Er kon echter niets naders worden vastgesteld, daar veel puin voor de plaats lag, waar vandaan de stemmen kwamen. De arbeider riep met luide stem den bedolvenen opmonterende woorden toe. Daarop begonnen de machines weer te ratelen en met nog grooteren ijver begon men om ten minste een klein gat te maken, om den misschien nog lévenden voedsel te kunnen toevoeren. Een gerechtelijke commissie heeft op de plaats des onheils het eerste onderzoek in gesteld. Tot nog toe is nog geen bevel tot arrestatie gegeven. Groote beteekenis zal het rapport der deskundigen hebben, die rapport moeten uitbrengen over de vraag, hoe de toestand van den bouwgrond was, van wel ken aard het bouwmateriaal was, hoe ge bouwd werd en welke maatregelen genomen zijn om de bouwvoorschtriften na te komen. Daar bovendien vele getuigen zullen moeten gehoord worden, neemt men aan, dat 't bij eenbrengen van het geheele onderzoekmate riaal verscheidene weken zal duren. DE UITWIJZING VAN HORAN Een artikel van het „Journal" PARIJS, 10 Oct. Het „Journal" schrijft over de politieke zijde van het geval Horan dat Poincaré en Briand op het oogenblik af wezig zijn en dat zij dus hun meening over het protesttelegram van de Engelsch-Ameri- kaansche persvereeniging niet hebben kun nen te kennen geven. In de kringen van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken is men van mee ning, dat de .stap van de journalistenvereeni- ging een groote verwarring tot uitdrukking brengt. Volgens het „Journal" werd aan den vertegenwoordiger van de Amerikaansche ambassade aan 't Quai d'Orsay het volgen de medegedeeld: Horan heeft zich moecen houden aan de Fransche wetten, welke hij ongetwijfeld geschonden heeft. Hij heeft de wet van 8 April 1886 overtreden, welke zeer strenge straffen voor de publicatie van ge heime staatsdocumenten inhoudt. Horan is niet onrechtvaardig behandeld, doch hem is geduld en lankmoedigheid ge toond. Hij heeft het Quai d'Orsay en de pre fectuur om opheldering verzocht en men heeft hem te verstaan gegeven, dat zijn lan ger verblijf te Parijs onmogelijk is. Geen oogenblik, zegt het „Journal" verder, heeft men de rechtmatigheid van het besluit van de Fransche regeering kunnen betwijfelen Er is zeker geen andere regeermg, die zoo gemoedelijk zou zijn opgetreden. De Fransche regeering heeft uiterste gematigdheid be tracht. Verder betoogt het blad. dat zich In deze zaak nog zeer interessante dingen zullen voordoen. Voor alles de zeer bijzondere posi tie van Hearst. Op 15 September is Hearst te Parijs aangekomen. Briand heeft hem offi cieel ontvangen en twee dagen later heeft hij een geheim document gebruikt en met voor Engeland en Frankrijk fcnnder prettig commentaar gepubliceerd. Deze daad is van veel grooter beteekenis dan de incorrectheid van Horan. Hearst is echter buiten bereik. Men moet echter den persoon van den hoofdschuldige vinden, die het document uit geleverd heeft. Wanneer men een langer ver blijf van Horan te Parijs heeft toegestaan en hii wellicht nog langer zal blijven, dan ge schiedt zulks alleen om het onderzoek te vergemakkelijken, daar de zaak voor de Fransche diplomatie even belangwekkend is als voor de justitie. Zijn uitwijzing uitgesteld? PARIJS, 10 Oct. V.D. In het geval Horan is in den loop van Woensdag in zooverre een verandering gekomen, dat het thans schijnt vast te staan, dat de uitwijzing van den Amerikaanschen journalist voorloopig uitgesteld is. Dit zou het gevolg zijn van de telegrammen, die de Parijsche Bond van de Anglo-Amerikaansche Pers aan minister president Poincaré en den minister van buitenlandsche zaken Briand gericht heeft. Poincaré heeft in een telegram van ant woord doen weten, dat de aangelegenheid aleen het ministerie van buitenlandsche zaken aanging en dat hy persoonlijk wei gerde de deputatie van de Anglo-Ameri kaansche journalisten te ontvangen. Het alleen het ministerie van buitenlandsche sche zaken is nog niet ingekomen. Men zou Horan ook verzoeken nog te Parijs te blijven, om bij het politioneel onderzoek naai den voornaamsten schuldige aan den docu mentendiefstal gehoord te kunnen worden. In den loop van den dag werd de voorzitter van den Anglo-Amerikaanschen persbond op de Quai d'Orsay door Berthlot ontvangen, met wien hij zich over de geheele aangele genheid heeft onderhouden. Volgens agent- schapsberichten heeft de Amerikaansche staatssecretaris Kellogg nieuwe details be treffende de aangelegenheid gevraagd aan de Amerikaansche ambassade te Parijs. DE AMERIKAANSCHE NOTA IN ENGE LAND AANGEKOMEN Kabinetszitting LONDEN, 10 Oct. Het Britsche kabi net heeft zich in uitvoerige zitting bezigge houden met de Amerikaansche nota van antwoord op het Fransch-Engelsch compro mis. Ook de tekst van het Italiaansche ant woord was aanwezig by het kabinet. De Italiaansche nota zelf is Woensdag ook bin nengekomen. De plaatsvervangende minister van Buitenlandsche Zaken Lord Cushen- dun had voor de kabinetszitting een memo randum uitgewerkt, waarin een overzicht gegeven wordt ovër de ontwikkeling van de geheele situatie. Laat in den namiddag werd door het Foreign Office een officieele verklaring ge geven, waarin gezegd wordt, dat na het binnenkomen van den tekst van de ant woorden va-i alle machten, aan wie het Fransch-Engelsche vlootverdrag was voor gelegd. thans de geheele uitwisseling van nota's in den vorm van een witboek zal worden gepubliceerd. De toestemming der overige machteii voor de publicatie is reeds ontvangen. Behalve het compromis met Frankrijk zelf en de nota's gewisseld tus- schen de Fransche en Engelsche regeering, evenals de antwoorden van Amerika, Italië en Japan zal het witboek, naar men ver wacht, een uitvoerig memorandum bevat ten, waarin de Britsche regeering haar redenen voor haar lange stilzwygen uit voerig zal uiteenzetten. REDDING VAN DRENKELINGEN De Parysche bruggen zullen ten behoeve van het redden van drenkelingen van boeien worden voorzien, die ter beschikking van het publiek zijn en onder zijn hoede worden ge plaatst. Ze zijn in een kist geborgen, die niet op slot is. Om haar te openen moet een dun glasruitje worden stukgeslagen, waaronder een klink zit. Op elke brug zyn twee van die reddingsboeien geplaatst, een bij den rechter- en een by den linkeroever. Om snel doel treffende hulp te krygen moet de naastby- zynde openbare brandschel worden afge trokken door het inslaan van het ruitje of moeten de brandweer of de politie worden getelefoneerd. De brandweerkazernes zijn van reddingsmiddelen voorzien. Overwogen wordt de brandweer met draagbare booten toe te rusten, die per zijspanwagen naar de plaats des onheils zouden kunnen worden gebracht. Ook wordt overwogen op de bruggen zelf toestellen aan te brengen om politie of brandweer te alarmeeren. EEN MOEILIJKE OVERTOCHT VAN DE „ALBERT BALLIN" Uit New-York wordt gemeld, dat het s.s. „Albert Ballin" van de Hapag, dat Dinsdag avond te New-York is aangekomen, een zeer moeiiyke reis achter den rug heeft. Het heeft zware stormen doorstaan, niet minder dan 34 passagiers zijn gewond, en het schip heeft zwaar geleden bij een poging om het Nederlandsche s.s. „Celaeno" ter hulp te komen. De ruiten van de commandobrug, die 25 M. boven de waterlinie ligt, werden door geweldige golven verbryzeld, evenals een deur en ruiten van het promenadedek. SPOORWEGONGELUK Geen dooden Op het traject München-Koblenz-Keulen liep Dinsdag, naar de „Voss. Ztg." meldt, bij Dutenhofen een goederentrein uit Dillenburg in volle vaart op een diensttrein. De meeste wagons der be'de treinen werden volkomen vernield. Het personeel kon er tijdig afsprin gen, waarbij een der machinisten zwaar ge wond werd. De materieele schade is aanzien lek. Het ongeluk is een gevolg van het feit. dat de lijn tengevolge van den mist niet was te overzien. DE ZITTING VAN HEDEN VAN HET RIJKSKABINET BERLIJN, 10 Oct. (V. D.) Officieel wordt gemeld: Het Rijkskabinet heeft in zijn heden onder voorzitterschap van den Rijkskanselier gehouden zitting kennis genomen van het rapport van den leider der Duitsche delega tie, Rijksminister ir. dr. Hermes, inzake den stand der onderhandelingen over een han delsverdrag tusschen Duitschland en Polen. Besluiten werden niet genomen. Deberaad slagingen worden voortgezet. ERNSTIGE BRAND IN EEN TANK INSTALLATIE BIJ HAMBURG HAMBURG, 10 Oct. (V. D.) Hedenmidag is in de te Ostermoor zich bevindende tankin stallatie van de Mineralö und Asphaltswerke A. G. te Hamburg door tot nu toe onbekende oorzaak een der kleine tanks geëxplodeerd. Sinds drie uur vanmiddag staat deze tank in lichtelaaie. Enorme koolzwarte wolkenmas sa's trekken over het land. De brandblusch- installatie van het bedryf werkt op volle kracht, doch het is nog niet zeker of men er in slagen zal het vuur tot de tank te be perken. Van de inwoners van Ostermoor heeft zich een groote opwinding meester gemaakt, daar zij vreezen dat het vuur zich aan de overige tanks zal meedeelen. Twee personen zijn ge wond. DE KONING OVER DE MALAISE IN DE INDUSTRIE LONDEN, 10 Oct. (V. D.) In de loop van zyn bezoek aan New-Castle, waar hy de prachtinge nieuwe brug over de Tyne open de, heeft de koning in meer dan een rede gesproken over de malaise in de industrie. In antwoord op een welkomstrede, gaf de koning uiting aan zijn droefheid er over, dat ten gevolge van de ontwrichting van de in dustrie door den oorlog de steenkool- ijzer en staalindustrieën en de scheepsbouw, welke een wereldreputatie verschaft hadden aan de Tyne met tegenspoed te kampen hadden Hq was er verheugd over, dat er verbetering scheen in te treden. Zijne Majesteit voegde er aan toe „de bouw van den nieuwen brug is een karakteristieke daad van moed en toont uw geloof in de macht van deze industrieën om den verloren handel t.erug te winnen en opnieuw een trotsche rol te spelen op de wereldmarkten." WINSTON CHURCHILL LID VAN EEN VAKVEREENIGING LONDEN, 10 Oct. (V.D.) Winston Chur- i chili, de kanselier van de schatkist, is lid 'van een vakvereeniging geworden. Geduren- 1 de zyn zomervacantie was hy behulpzaam by het bouwen van een huis op zyn land goed door zelf steenen te leggen. Winston Churchill als metselaar is sindsdien het on derwerp geweest van vele spotprenten. De burgemeester van Battersea, heeft nu Churchill uitgenoodigd lid te worden van de vakvereeniging van bouwarbeiders en Chur chill, die N.B. twee jaar geleden een leidende rol speelde in de onderdrukking van de alge meene staking, heeft de humor van het ge val ingezien en toegestemd. In zijn brief aan Churchill schrijft Lane O.a. Het is overbodig te zeggen, dat ik mij er van bewust was, dat gij niet voldoende be voegd waart om het werk te doen van een volleerd metselaar, maar ik geloof, dat gy mettertijd uw vakkennis evenzeer zult ver beteren als die welke vallen onder het vol wassen leerlingen-plan van de regeermg. Wij verwachten niet, dat gij veel tijd zult wijden aan uw oefening, vooral met het oog op de positie, die gij inneemt in Z. M.'s regeering. MUSSOLINI OVER DE ITALIAANSCHE PERS ROME, 10 Oct. Voor een vergadering van ongeveer 80 leiders van vooraanstaande fascistische bladen, heeft Mussolini heden avond een rede gehouden over de plichten van de dagbladpers. Hij legde vooral den na druk op de functie van de pers als vertolker van de fascistische denkbeelden en idealen. Hij voegde er aan toe, dat dit geenszins cri- tiek uitsloot. De critiek mocht echter niet raken aan de fundamenteele punten van het regime, noch aan de internationale betrek kingen, daar onverantwoordelijke uitingen over deze onderwerpen verkeerde denkbeel den deden ontstaan in het buitenland over Italië. Overigens, zeide de duce, heerschte er volmaakte vrijheid. In den loop van zyn toespraak spoorde de duce de uitgevers aan, zoo weinig mogelijk aandacht te vlijden aan crimineele gevallen en sensationeel nieuws of schandaaltjes. Hij drukte hun op het hart om, al moesten deze onderwerpen dan ook vermeld worden, ze een geringe plaats in te ruimen, doch veeleer zich te concentreeren op gezonde uitweidin gen over kunsten en sporten. UITBREIDING DER STAKING TE LODZ Ook verwante industrieën als de fluweel- en zijde-industrie hebben zich aangesloten bij de staking te Lodz en omstreken, waardoor thans de geheele textielindustrie stil ligt. De beweging is overgeslagen naar Czen- stochau. Op het oogenblik staken er ruim 130.000 man. Dit is de grootste staking, die ooit in Polen is voorgekomen. Een telegram uit Warschau maakt in ver band met de voortdurende u tbreiding van de stakingsbeweging melding van plannen in arbeiderskringen om pogingen te doen de algemeene werkstaking te Lodz en omgeving uit te roepen. De bedoeling zou zyn niet alleen het verkeer stop te zeten, maar o.a. ook het werk te doen neerleggen aan het abattoir. De soc.-dem. „Robotnik" richt een feilen aanval op het egoïsme der Poolsche in- dustrieelen en betoogt, dat Polen zich nim mer op de hoogte van een grooten Europee- schen handelsstaat zal kunnen handhaven, indien de kapitalistische anarchie en wille keur blijven voortduren. WARSCHAU, 10 Oct. (V. D.) Uit Lodz wordt gemeld dat de communistische agita toren hun agitatie onder de stakende arbei ders verscherpt hebben. Vanmiddag hebben de industrieelen in een vergadering het voor stel der regeering besproken, om een loons- verhooging van 5 pet. in te voeren. Naar ver- 'uidt zouden de werkgevers niet geneigd zyn, op dit voorstel in te gaan. De onderhandelingen inzake de loonen in het kolendistrict van Dombrowa, welke reeds eenige dagen aan den gang zijn. hebben nog geen tastbare resultaten opgeleverd. Het ge vaar van een staking ook in dit gebied is zeer groot. De beslissing daaromtrent wordt nog deze week verwacht. VRIJDAG ia OCTOBER HILVERSUM, 1071 M. 12.30—2.00 Lunchmuziek door het Trio Sjouwerman 6.007.15 Dinermu ziek door het kwartet Rentmeester 7.157-45 Lezing van wege het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, Schip- persles 8.059.30 Kamermuziek door het Amster damsen Strijk-kwartet en J. Hijmann, piano 9-50 Persberichten 10.00 Aansluiting van den Stadsschouw burg te Arnhem, Concert door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep, Hélène Cais, sopraan 11.00 Sluiten. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. 12.30—1.30 Concert door het K.R.O.-Trio 3.004.00 K.R.O.- Vrouwenuurtje door Mevr. J. KallerWigman 4.005.00 Gramofocnmuziek, N.C.R.V. 5.006.45 N.C.R.V. Concert. Mevr. H. HeldermanSmit, piano. B. de Wilde, clarinet D. J. Vos, viool 7-007.30 K.R.O. Cursus paedagogie door D. J. v. Dael 8.15 V.P.R.O. A. Poth, viool W. Brederode, alt-viool F. Zurhaar, cello Th. Kneifer, contrabas H. Schouw man, piano DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Sonatenconcert (viool, piano) 12.50 Orgelconcert 1.202.20 Orkest- concert 2.45 Berichten 2.50 Voor de scholen 3.15 Muziek 3.20 Lezing 3.40 Muziek 3-45 Lezing 4.00 Muziek 4.05 Concert voor de scholen 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsber. 6.50 Landbouwber. 7.05 Liederen van Schubert voor sopraan 7*20 Mu- ^iekcritiek 7.35 Muziek 7.45 Lezing Religion as Law 8.05 H. Hensche',sopraan 8.20 Symphonie- concert. Orkest o.l.v. Sir Th. Beecham 9.20 Nieuws ber. 9.35 (Vervolg) Symphonieconcert 10.20 Nieuw- beif. 10.25 Causerie 10.40 Vaudeville Dans-orkest en variété-artisten 11.04 Een verrassing 11.20— I?.?o Dansmuziek. PARIJ3 „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50—2.IO Orkestconcert 4.055.50 Orkestconcert 8.50 Symphonie-concert. Daarna „Marouf", opera van Rabiud. Orkest, koor en solisten. LANGENBERG, 469 M. 11.30 Mechanische muziek 12.251.50 Orkestconcert 4.205.05 Concert Zang en declamatie 5.055.50 Orkestconcert 7.20 Concert door het Klein-Werag-orkest 7.50 De oude klassieken Platon. Bew. en regie van C. Hagemann» Daarna tot 11.20 Dansmuziek. ZEESEN (KONINGSWUSTERHAUSEN) 1250 M. 11.204.20 Lezingen 4.205.20 Orkestconcert 5.207.05 Lezingen 7.20 Orkestconcert 7-5® Dialogen der wereldliteratuur. De Klassieken Platon. Met muziekbegel. HAMBURG, 395 M. 5^20 Orkestconcert 6.2 Orkestconcert 7.20 Orkestconcert 7.50 Oude klas sieken. Platon. Met Muziekbegel. Daarna tot 20.20 cabaret. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Dansmuziek 6.50 Trio concert 8.3510.35 Concert. Mme. VilliersWauc- quez, zangeres. Orkest 10.0010.35 Dansmuziek. zocht. De oogsten mislukten en hongersnood trad in een groot deel der provincie in. Tegen het midden van den winter zullen de voor raden geheel zyn uitgeput. Thans is de Mohammedaansche bevolking in opstand ge komen, De Mohammedanen vormen een derde deel der bevolking. De beweging had aanvankelijk een ongeorganiseerd karakter, doch plantte zich voort als een vuur en is thans een opstand geworden van de soort als in de vorigs eeuw de bevolk'ng reeds verscheidene malen heeft gedecimeerd. Dui zenden soldaten zijn naar de provinicie ge zonden om den opstand te onderdrukken, doch men vreest, dat deze troepen den hon gersnood nog zullen verergeren. DE AUSTRALISCHE HAVENSTAKING Een spoedig einde te verwachten? In de gisteren gehouden byeenkomst der stakers, werd ten aanzien van de staking geen nieuw besluit genomen. De vraag of de staking zal worden uitgebreid hangt hoofd zakelijk af van het resultaat, dat de bijeen komst der bonden van sleepers en koetsiers, welke gelijktydig gehouden wordt, oplevert. Een groot deel van de leden van den bond verzet zich er echter tegen by het conflict te worden betrokken. De reeders gelooven, dat de staking spoedig zal eind'gen. daar thans alleen nog in de havens van Melbourne en Brisbane gestaakt wordt. TSJANG KAI SJEK BEËEDIGD .JANKING, 10 Oct. (V.D.) Maarschalk Tsjang Kai Sjek is hedenmorgen in tegen woordigheid van de regeering, vertegenwoor digers van de Kwomintang en van het d'plomatieke corps als hoofd der regeering beëedigd. EEN OPSTAND IN KANSOE Tweehonderd duizend Chineezen vermoord Uit New-York wordt aan de „Times" ge seind, dat de hulpcommissie voor de slacht offers van den hongersnood in China uit Lantsjoufoe, de hoofdstad van Kansoe, een bericht heeft ontvangen, meldend dat d-e Mohammedaansche bevolking van Kansoe in opstand is gekomen en 200.000 Chineezen heeft vermoord en verscheidene dorpen heeft in brand gestoken en geplunderd. Sedert de aardbeving van het vorig jaar. waarbij 35.000 personen werden gedood en 100.000 tot de grootste armoede vervielen is Kansoe door een reeks calamiteiten be- Bij een door het te Madrid verschijnende dagblad „La Nacion" gehouden, stemming, werd de groote meerderheid der stemmen uitgebracht op den Philips luidspreker en de Philipslampen en wel op den eerste 6830 stemmen en op de laatste 5025 stem men. De hierop volgende fabrikaten verkregen respectievelijk 431 en 1600 stemmen. AMSTERDAM, 10 Oct. Aardappelen. (Bericht den makel. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f 3-75—4» id. blauwen f 3.854, id. blauwe eigenheimers f 2.90 3.10, idem blauwe poters f 2.502."5, idem bonte poters f2.50—2.75, IJpolder eigenheimers f2.803, idem blauwe eigenheimers f 3.35—3.50* id«m eigenheimer poters f 2.50 2.75, idem roodsar f 2.502.75» Noord-Holl. blauwe eigenh. f 3.40—3.50, Anna Pauwlowna zand- f 2.803.50 Hi'Uegommer zand- f2.80—3.50, id. drielingen f2.80 3.50, Drentsche eigenheimers f 2.503-50* Flakkecsche eigenheimers f33.10, id. juin, 50 Kg. f45, eigenh. poters f 2.503 per Hl. ENKHUIZEN, 9 Oct. Aardappelen. Men besteedde heden bravo's f 2.102.25 per baal (fo Kg.). Slaboonen enkele f3.15?-r o, dubbele f 2.70—2.90 per zak (15 Kg.) AMSTERDAM, 10 Oct. Vee. Ter markt waren heden aangev erd 278 vette kalveren, ie kw. 98110 ct., 2e kw. 86—gd ct., 3e kw. 7484 ct. per Kg. levend gewicf t; 40 nuchtere kalveren, f 1422, 450 varkens, Hollandsche Overz. en Geldersche ie kw. vleeschvarkens 8687 ct.» Hollandsche 2e kw. 8485, vette varkens 8485 ct. per Kg. slachtgewicht. 's-HERTOGENBOSCH, 10 Oct. Vee. Aanvoer 1396 stuks hoornvee, 7 5 biggen, 8 zeugen, 102 schapen en lam meren, 64 kalveren; kalfkoeien f205360, kalfvaarzen f 200325, magere ossen en koeien f 120186, vette ossen en koeien ie kw. 40 ct. 2e kw. 43 ct., per pond; pinken 100 gulden160; zeugen f 80120, biggen f 1.762 per week schapen f 1833, lammeren f 1625, Handel in vet vee, pinken en varkens traag, in kalfvee redelijk. MAASTRICHT, 10 Oct. Botermijn. Aanvoer 131.725 Kg. Hoogste prijs f 2.29, middenprijs f 2.21, laagste f 2.13. WOERDEN, 10 October. Kaas. Ter markt waren 36a partijen. Prijzen: Goudsche f5460, rijksmerk ie soort f 6063, 2e soort f 5759, zware tot f 65. Handel vlug. (Naar het Engelsch) 21) Mltchel kwam spoedig en liep naar het eind van het perron. Wilson bleef in het midden en trachtte zoo onverschillig moge lijk te kijken, wat hem heel onhandig af ging. Toen de trein kwam, stapte ik in en ging vlak tegenover hem zitten. Willen we eens wedden, dat ik goed weet, hoe hij er uit ziet?" „Ja, dat kan wel, maar hij weet nu ook. hoe jy er uit ziet, eend, dat je bent. Ik had je geeegd, je mocht je niet laten zien aan dien sluwen vos." „Ja, maar luister eerst verder, ik heb voor alles gezorgd. Aan de vier en veer tigste straat stapt hy uit. Wilson ook, maar ik blijf zitten." „Waarom?" „Opdat hij geen argwaan zou krygen. Ik stap een straat verder uit, ga met den eersten trein terug en wacht aan het sta tion, waar hy was uitgestapt, of hy nfet terugkomt. Na een poosje was hy er, maar Wilson niet by hem, dien was hy blijk baar weer te vlug af geweest. Ik ga in denzelfden trein als hy, maar zorg nu, dat hij me niet ziet. Hy ging nu recht op zyn doel af: een huis op het Irvingplein. Hier is het nummer." Zy reikte Barnes een kaartje toe. „Dat heb je handig aangelegd, maar waarom heb je me dat adres niet ter stond gebracht?" „Laat u my eerst eens uitspreken. Als ik iets begin, eindig ik niet, voordat ik dc zaak van a tot z heb onderzocht. Den vol genden morgen ga ik naar het huis op het Irvingplein en bel aan. Een kamermeisje doet mij open en ik vraag mevrouw te spreken. Het meisje vraagt my, wat ik wil en ik zeg, dat ik me graag als kamer meisje wil verhuren. Daarvan schrok zij, want haar dienst was haar natuurlyk in 't geheel niet opgezegd. Daarop zeg ik, dat ik haar volstrekt niet uit haar betrekkin;: wil dringen, waarop zy erg vriendelijk werd. Daarvan maakte ik gebruik door haat te vragen, wie er in het huis woonden Spoedig had ik begrepen, dat het huis een soort pensionaat was, waar zich o. a. een meisje bevond, dat dikwyls van onzen Mit- chei bezoek ontving; zy was veertien jaar oud en heette zelf Rose Mitchel. Wat zeg', u van die ontdekking?" „Je bent een genie, maar waarom heb je tot vandaag gewacht, om my dat alles mee te deelen?" „Ik wilde er eerst nog meer van we ten. Ik ben gisteren in 't park gaan zit ten op een bank en heb gewacht tot de meisjes daar kwamen wandelen. Spoe dig hoorde ik aan de gesprekken, wie Rose Mitchel was en daarop heb ik haar met myn zakcamera gefotografeerd. Wat zegt u daarvan? Hier is het portret." „Ik moet erkennen, dat je je tijd goed hebt gebruikt, maar wordt nu niet ydel, want het is en blyft dom, dat je in den trein tegenover hem bent gaan zitten." Een oogenblik later verliet Barnes met 't adreskaartje en de fotografie het huis. VIII. Mejuffrouw Remsen krygt een nieuwe kamenier. f Twee dagen na dit gesprek kwam het kamermeisje van Emilie Remsen by haar meesteres en vertelde haar, dat zy zeer slechte berichten van haar moeder had gekregen, zoodat zy wel graag naar huis wilde, naar Elisabeth In New-Jersey. Maar zy had een nicht in de stad wonen, die wel graag haar plaats zou willen innemen zoolang als zy weg was. Deze was uitste kend van toilet en kapsel op de hoogte, daar zy bij een Fransch coiffeur in de leer was geweest. Hoewel Emilie niet graag van personeel veranderde en een onbekende in huis nam, kon zy toch 't verzoek niet weigeren en stemde zy er in toe, dat Lucette, zoo heet- i te het nichtje, tydeiyk kamermeisje werd. J In den namiddag kwam Lucette en Emilie was op 't eerste gezicht zeer met haar ingenomen, zy had gevreesd, een aanstellerig. veeleischend persoontje te zullen aantreffen en inplaats daarvan zag zy een flink meisje, dat alles deed, wat haar werd gezegd, en op de wyze, waarop het haar werd bevolen en dat in 24 uur geheel op de hoogte was van dé gewoon ten harer nieuwe meesteres. Ook Dora was met de nieuwe kamenier zeer ingenomen „Emilie," vroeg Dora den volgenden dag, „wat zeg je van je nieuwe kamermeisje?" „Van Lucette?" antwoordde de zuster „o, ik vind, dat zy haar werk zeer goed verricht." „O, 't is een juweeltje. Als de andere terugkomt, hoop ik, dat ze bij mij wil blyven." „O zoo, gaat de juffrouw er een eigen kamenier op na houden?" „Neen, dat bedoel lk niet", zei Dora ver legen glimlachend, „maar ik wou Lucette voor de familie behouden. Niet alleen, dat zy uitmuntend kapt, maar zoo juist heeft ze ook de theetafel klaargezet en zoo keurig netjes als ik 't nog nooit heb gezien." „Och ja, 't zal wel goed zyn, maar ik ben er al een beetje aan gewoon, dat je over- dry ft, en zeg het haar maar niet, zy zou nog ydel worden." „Wie komt er vanmiddag?" ,,'t Gewone gezelschap, denk ik." „Randolph zeker ook?" „Ja, dat denk ik wel, maar ik wou juist zeggen: wat mankeert dien toch? Een h?e:en tyd is hy hier niet geweest en gisteren, toen ik hem in de vijfde avenue tegenkwam, groette hij mij in 't geheel niet." „Dan zal hij je niet gezien hebben, want anders was hy zeker zoo onbeleefd niet geweest." „Maar we waren vlak by elkaar, als hy me niet zag, moet hy plotseling byziende zijn geworden, dat zeg ik." Toen werd er gescheld en even daarna nog eens: de bezoekers begonnen te komen, sommigen uit een soort maatschappelijk plichtsgevoel of gewoonte, anderen uit wer- kelyke belangstelling en vriendschap. Vooral Dora voerde vele en velerlei ge sprekken, maar had er plezier in, om Ran dolph, die telkens trachtte een gesprek met haar aan te knoopen en bepaald iets op 't hart scheen te hebben, links te laten liggen. Ook Thauret kwam en zeide een aantal van die nietszeggende beleefdheden, die een Franschman weet uit te spreken op een toon, alsof ze uit zyn hart voortkomen en die op Dora dan ook den indruk maakten van zeer welgemeend te zyn, terwyi Emiiie wel be speurde dat het gevoellooze uiterlijkheden waren. Nadat hy was vertrokken en de meeste anderen ook, vond Randolph einde- lyk de lang gezochte gelegenheid om Dora te zeggen, wat hy op het hart had. Hy wist haar mee te krygen naar een hoek der kamer, aan een zy venster, waar niemand hen kon hooren. AMSTERDAM, 10 Oct. Aangevoerd door drie motor- botters en afgeslagen aan de Gemeente Vlschhal De Ruy- kade (Besomming der botters f 3S.2090): Schar f 2. 3.30, kl. schol f3.10g, handschol f1418 per kist; midd. tong f 4.804.90, kleine id. f 1.402.40 per 10 st.; aal f 0.50—0.60, bot f o.ao0.35, spiering f c.o&—0.10 pet pond; versche bokking f a2.50 per 100 garnalen f a3 per mand harde bokking f a2.50 per 100. ENKHUIZEN, 8 Oct. Hedenavond minder garnalen n hooger prijs. Door 28 vaartuigen werd aangevoerd 3575 pond garnalen, 180 manden r.esr, 700 pond hoekbot 204 pond hoekschar en 194 pond aal. De garnalen golden f 3.90 3.15 per kist (65 pond). Nest gold 47 ct. per mand, bot f 22.75—24.50, schar f 17.8019 per 50 Kg., aal 3544 ct. per pond. „Mejuffrouw Dora, waarom bent u zoo vriendelijk tegen zulk een individu, ais die Franschman is?" „Spreekt u zoo minachtend over onzen vriend Thauret?" Zy drukte op het woord „vriend": voor eerst om Randolph te plagen, maar ook om dat zij het meende. „Hy is uw vriend niet," antwoordde Ran dolph boos. „Hij is niemands vriend dan alleen van zichzelf." ,*,Och, dat zijn we per slot van rekening allemaal, egoïs.en." „Neen, juffrouw Dora, u moet er niet om lachen, laten we ernstig zijn. zulk een man als Thauret is, hoort hier niet thuis en ver dient allerminst, dat u zoo vriendelyk voor hem zy't." „Maar, mijnheer Randolph, 11: ben in *t geheel niet bijzonder vriendelyk jegens hem. Ik zou u kunnen verhalen alles wat wy tegen elkaar hebben gezegd, en dan zou u moe ten erkennen, dat het meest nietszeggende dingen waren." „Ja zoo slim is hij wel, hy past wel op, te zeggen wat hy denkt." „Ik moet werkelijk om u lachen, mijnheer Randolph, ik geloof, dat u als Dsn Q ichot tegen windmolens gaat vechten. U schynt u verplicht te gevoelen mij te waarschuwen, maar voor een gevaar, dat niet bestaat." „Maar mejuffrouw Dora, u moet nu niet boos op me worden. U kunt toc i wel be grijpen, wat my drong, zoo tot u te spreken?" (Wordt vervolgdJ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9