o m tlleswe Haarlemsetc Coaraal s - sr,-# smtLic AAN ONZE LEZERS DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 12 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 LUCHTVERKEER Door de lucht naar Indië De tocht van de H.-NAEN De Zeeuwsche huisvrouw wijdt al haar aandacht aan haar gezin. Oeen ander dan zij weet hoe de gezinswasch behandeld moet worden. Daar door heeft zU Sunlight Zeep leeren gebruiken. ZJïliP Na de ramp der „Italia' De vliegvelden in Ned.-Indië Het vliegtuig van wijlen Loewenstein Fitzmaurice op Waalhaven Een vliegtuig neergestort Ten dienste van het lucht verkeer SOCIAAL LEVEN Het Congres voor onvol waardige arbeidskrachten Een conflict in het boekdrukker sbedrijf Het R. K. Werklieden verbond en het Program 1929 der R. K. Staatspartij Spoort al Uvj kennissen aan hun vraag- en aanbod-adver tenties te plaatsen in onze eigen Het Verbond van Ned. Werkgevers LEGER EN VLOOT Het eeuwfeest der Kon. Mil. Academie VRAGENBUS Zooals reeds gemeld is gisteren het laatste der vijf vliegtuigen voor Indië van Schiphol gestart. De H-NAEN heeft een buitengewoon groote lading post meegenomen, 297 K.G.. hetgeen meer is dan een der vorige toestel len heeft medegenomen. De lading van het. eerste toestel was 276 K.G.; van het tweede 197 K.G.; het derde nam 196 K.G. post mee en het vierde 287 K.G. De postlading bestaat uit 21629 stuks ge pakt in 32 zakken. Het brutogewicht is 298 K.G., het netto gewicht 288 K.G. Het aantal brieven is 15153, aangeteeken.de 1643; brief kaarten 4505. aanget. 211, drukwerken 63 aanget. 1; monsters 5, aanget. 1; postwis sels 46. Daar er veel lading voor tusschenstations is zal men op meer plaatsen landen dan technisch noodzakelijk is, zooals Aleppo, Jodbur enz. Voor Bangkok is meegenomen br. 2,6 K.G. (vorige keer 1.275 K.G.) vooi Rangoon 7.55 KG. (vorige keer 0.7 K.G.) en voor Karatsj 4.2 K.G. (vorige keer 4.025 K.G.) Voor alle tusschen gelegen plaatsen dus een belangrijke stijging. Dit vijfde vliegtuig is een toestel dat er op gebouwd is 500 K.G. meer lading mee te ne men dan de vorige machines, zoodat het ge- heele gewicht van het volgeladen vliegtuig 5000 K.G. kan zijn. Inderdaad is ook meer lading meegenomen. In de eerste plaats reservedeelen voor de H-NAFC die nog steeds bij Cawnpore staat; het zijn enkele kleinere onderdeelen van een vleugel, zooals een eindboog, triplex-hout, latten en koperen nagels. Een schroef of een wiel heeft men niet meegenmen, daar mochten deze onderdeelen bij de ongelukkige landing beschadigd zijn zoowel in Calcutta als in Karatsji een schroef en een wiel in voorraad zijn afgegeven. De H-NADC heeft zijn landingsgestel be schadigd, maar de bestuurder Prillwitz heeft reeds alles gedaan om de zaak voor zoover dat mogelijk is te herstellen. Behalve reservedeelen heeft de H-NAEN goederen voor de Indische Luchtvaart Mij. aan boord, een groote lading post, veel ben zine (1440 L.) en verder veel reserve-onder- deelen voor de eigen motoren die van ander fabrikaat zijn dan de motoren van de vorige machines. Met dit zware toestel is de vorige week Woensdag nog eens proef gevlogen. Van Waalhaven, werd over Soesterberg en Schiphol weer naar Waalhaven zeven uur lang rondgevlogen. Ook met twee motoren bleek de H-NAEN in de lucht te kunnen blijven. Over den eersten piloot van het toestel, Ivan Smirnoff schrijft de sport-redacteur van het „Hbld." o.m. het volgende: Smirnoff is geen Nederlandsche vlieger. Hij is zelfs geen Nederlander nog, hoewel hij al reeds 6y, Jaar hier is en voor de K. L. M. dienst doet. Hij wil graag genaturaliseerd worden, maar 't mechanisme werkt stroef Misschien, als ie behouden terugkomt, zullen de autoriteiten wat meer hart toonen! En omdat Ivan Smirnoff geen Nederlander is, kent men hem misschen minder dan de andere vliegers. Men, dat is van het groote publiek, de insiders kennen Smirnoff wel. Kennen hem en waardeeren hem! Sterkei nog: houden van hem. Ivan Smirnoff past zoo heelemaal in het kader van onze vlieg- menschen: een ronde, eenvoudige, klaar en ware jongen, een best mensch eneen geweldige vlieger. Ik aarzel niet hem een der aller-beste te noemen. Ik heb met Smirnoff een heelen Zondag middag doorgebracht. En toen heeft hij mij zijn levensgeschiedenis verteld. Eenvoudig, zonder opsmuk. Maar gestaafd met papieren en kruisen en linten. En zoo nu en dan kwam Smirnoff's vrouwtje er dan bij, spelend met het prachtige St. Georgekruis, een van de dertien onderscheidingen door onzen Ivan in den oorlog opgedaan. Smirnoff is begonnen metweg te loo- pan van huis. Vader had een groote boerderij een paar honderd K.M. beoosten Moskou, maar toen in 1914 de oorlog uilbrak, maakte de toen 19-Jarlge Ivan beenen en trok naar het front. Werd gewond. Kreeg er genoeg van, d.w.z. van de infanterie en werd vlieger. Schoot 12 Duitschers af. „Ik is nog goede vriend met enkelen." In z'n gebroken taaltje verteld ie verdet Hoe de Bolsjewiki de macht in handen kre gen en hij wegvluchtte, dwars door Rusland en Siberië naar Wladiwostok. En vandaar ge holpen werd, steeds verder, tot ie eindelijk in Engeland kwam. Verschillende anecdoteu. Hoe een troep bolsjewiki met den trein rond het Baikal-meer in handen vielen van den kozakken-overste Semenof, die ze op het perron opstelde en hen door eenige kozakken met den knoet een model pak slaag liet ge ven. Om ze dan terug te zenden! Elf maanden omzwerven brachten Ivan Smirnoff in Engeland. Smeerder van mo- toren geweest, later instructeur op DH9. Weer later vlieger voor de Sneta, van Brus sel op Londen en van Brussel op Amsterdam. Begin 1922 bij de K. L. M. gekomen en daar heel, heel veel gevlogen. Inderdaad, Smirnoff heeft voor de K. L. M. zéér veel gevlogen, meer dan 5000 vlieguren staan er op zijn credit! De H-NAEN te Boedapest Volgens een bij de I. L. M. ingekomen be richt is het vijfde vliegtuig de H-NAEN gis terenmiddag te 1.15 uur te Boedapest aange komen. Hierbij paar vrouwen over Sunlight 0® 5 414-49 ■lil'' «''tV/V- ifift.' A-*1, iV waren mede gekomen de nieuwe eigenaars van de machine Ihistlethwaite en Kidson. Woensdag was de machine van Hannover nt*ar Londen gevlogen. Het ligt in de bedoe ling de machine op Waalhaven voor de eige naars te repareeren. Het contact met de Vlglierl-groep E V. D. bericht uit Moskou d.d. 11 October houdt in: Dobrovolski, een van de radiotelefonisten aan boord van de „Krassin" heeu aan de pers medegedeeld, dat alle pogingen van het radiostation van de „Kras- sin" om in contact te komen met de groep- Viglleri, waarbij de aanwijzingen van de „Cittè. dl Milano" getrouw werden gevolgd, zonder resultaat zijn gebleven. Later, toen de groep-Viglieri reeds in veiligheid was. bleek dat het radiostation van de groep te twaalf uur des middags functionneerde op een golf lengte van 46 M., terwijl de „Krassin" van de „ClttA de Milano" bericht had ontvangen dat men met de groep in contact kon komen te acht uur 's ochtends op een golflengte van 33 M. Aneta seint uit Soerabaja: De Indische Luchtvaart Maatschappij heeft advies gevraagd aan de Handelsver- eeniging ten aanzien van de practische ge schiktheid van het vliegveld Sedajoe ln verband met de luchtlijnen Soerabaja- Batavia. De maatregel is van voorloopigen aard aangezien men naderhand verplicht zal zijn een nieuw vliegveld aan te leggen nabij Soerabaja aangezien het vliegveld Sedajoe op ruim vijftig kilometer afstand van de stad ligt en bovendien bereikt moet worden via de veerpont over de Solo-rivier, hetgeen voor het verkeer tijdroovend is. De Handelsvereeniging schort haar advies op tot er meer gegevens beschikbaar zullen zijn. Thans Is zij echter geporteerd voor de bovengenoemden maatregel indien die beslist van tijdelitken aard is. De voornaamste over weging luidt dat men het ongewenscht acht, dat Soerabaja bij het openen van de lucht lijnen geheel uitgesloten zou zijn, terwijl het voornaamste belang ligt in een snelle ver binding met Batavia. Op Waalhaven daalde gisteren uit Londen het drie-motor'ge Fokkervliegtuig G-E. B. Y. d machine, waarmee de Belgische mil- lior.i— Ir LoewensViin onlangs den dood ge vonden heel' De m«~h!ne - "rH v-hiurd door piloot Drew en raecliainc.«.n Linie. Als passagiers Gisteren is de chef van de ïersche lucht vaart, de heer Fitzmaurice, die indertijd met von HühnefeJd en Köhl de Oceaanvlucht met de Breme:» heeft meegemaakt, op Waalhaven aangekomen. Fitzmaurice arri veerde in een Iersch sportvliegtuig, gemerkt E.I.A.A.A. van de Avion Avro, een machine welke uiterlijk veel overeenkomst vertoont met de Havllland Mothvllegtuigen. Vandaag is de heer Fitzmaurice met zijn passagiers verder gevlogen met de Ita te Berlijn als be stemming. Twee dooden. Een Reuterbericht uit Londen meldt: Tijdens demonstraties ter eere van den sultan van Muscat boven het vliegveld Hen don is een vliegtuig omlaag gestort. Het vliegtuig werd geheel vernield. Beide inzit tenden werden gedood. Blijkens een bericht aan luchtvarenden zijn de werkzaamheden ter uitbreiding van het landingsplatform op het luchtvaartter rein Waalhaven geëindigd. Voorts is ter kennis van luchtvarenden gebracht, dat aan het verkenningslicht op het luchtvaartterrein Rotterdam (Waalha ven) een arm is aangebracht, waaraan bij windstilte een zwart-en-wit geverfde bal zal worden geheschen. In dat geval moet steeds worden geland en opgestegen in westelijke richting, dus loodrecht op de frontlijn van vliegtuigloods A, ongeacht de aanwijzing van de beide windzakken en den op het dak van de vliegtuigloods A. aangebrachten wind wijzer. Het Congres betreffende Arbeid en Ar- beidsmethoden voor onvolwaardige arbeids krachten kwam hedenmorgen reeds om 9 uur in plenaire zitting bijeen, onder voorzitter schap van den heer Dr. N. M. Josephus Jit- ta, voorzitter van den Gezondheidsraad te 's-Gravenhage. Het eerst was aan de orde het referaat van den heer W. F. Detiger, directeur van de Gemeente-Arbeidsbeurs te Amsterdam over- De werkloosheid en de taak der Arbeidsbeurzen ten aanzien van de onvolwaardige arbeidskrachten De referent heeft ln zijn praeadvies een al gemeen program van zorg voor de onvol- waardigé arbeidskrachten in algemeens trekken ontvouwd, hoofdzakelijk met het doel richtlijnen uit te stippelen. De aandacht vestigt hij er op, dat hij de onvolwaardigen hier zuiver en alleen als arbeidsmarktbe zoekers beschouwt. De zorg voor de onvolwaardige arbeids krachten zal in hoofdzaak dienen te om vatten a. de beroepskeuzevoorlichting door de Arbe'dsbeurs, omtrent de arbeidsmogelijk heden, die voor personen met bepaalde fee- breken of defecten bestaan; b. de technisch-medische verzorging der ziekten of gebreken tot geheel of gedeelte lijk herstel van het arbeidsvermogen, soms met het oog op de aanpassing aan een be paald beroep. Die hulp kan ook in den vorm van arbeidstherapie gegeven worden; c. het bevorderen der tewerkstelling in het vrlle bedrijfsleven, door middel van een speciaal ingerichte afdeeling der Arbeids beurs, die het centrale punt voor gegevens en overzichten wordt te dezen opzichte, het bindmiddel ook tusschen den arbeid der par ticuliere organen op dit gebied; d. het op ruime schaal verschaffen van productief werk aan hen, die tijdelijk of blijvend op de gewone markt niet geplaatst kunnen worden; e. het verlenen van werkloozenuitkeering aan hen, die ook bij de werkverschaffing geen plaats kunnen krijgen; f. Bijzondere hulp, waar die noodig of wenschelijk mocht zijn; wij noemen b.v. speciale vakopleiding, bijzondere ontwikke ling, bijslag op loon in een overgangsperiode, nazorg na plaatsing, enz.; g. de overheid zorgc voor een zoodanige organisatie dezer sociale zorg, dat een nauw contact tusschen de verschillende organen, die met onderscheidene zorg belast zijn, ver zekerd is, alsmede tusschen die organen en de particuliere lichamen; h. Men hoede zich voor overdrijving in tweeerlei zin, eenerzijds in het opwekken van tc groote verwachtingen bij de onvolwaardi gen, in het te wijd uitgroeien de zorg voor bepaalde groepen, anderzijds in de mogelijk heid, dat de onvolwaardige den volwaardigen in den weg zou komen te staan, 't zij door ongemotiveerde loonconcurrentie. Tot slot geeft de prae-adviseur een paar cijfers en mededeelingen uit de praktijk der tewerk stelling van onvolwaardigen. Het tweede on derwerp, waarvoor prae-adviezen zijn uitge bracht, welke vervolgens behandeld wer den, luidt: Taak der overheid en van het particulier initiatief ten opzichte van de onvolwaardige arbeids krachten De heer A. W. Michels, lid van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, heeft zich in zijn prae- rdvies bezig gehouden met de regelende taak der overheid bij de tewerk stelling. Hij verdedigde daarbij de volgende stel lingen: Tewerkstelling van onvolwaardige arbeids krachten is in een maatschappij, die werk loosheid als onvermijdelijke consequentie van haar productiestelsel met zich meedraagt, een gebrekkige oplossing, indien dit niet ge paard gaat met werkverruiming. De regelende iaak der Overheid zal ln de eerste plaats gericht moeten zijn op groote beperking van liet aantal onvolwaardigen door een goed georganiseerde gezondheids zorg en een goede sociale verzekerings- en arbeidswetgeving. Voor zoover opleiding en tewerkstelling van onvolwaardige arbeidskrachten noodig blijft, dient de wet de organen aan te wijzen, die daarmee belast zijn. Herziening der Armenwet en hervorming van het Krank- i z nnigenwezen is urgent. Intrekking der krankzinnigenwet moet worden overwogen. De regeling vanwege de Overheid zal zich vooral moeten richten naar een goede orga nisatie van het geheel der maatschappelijke zorg. De tweede prae-advlseur, de heer J. Everts, secretaris van den Armenraad te Amster dam, heeft speciaal een beschouwing gewijd aan de uitvoerende taak der overheid en van het particulier initiatief. De laatste referent, de heer mr. A. de Graaf, inspecteur van den Bond van Chris telijke Pliilantropisehe instellingen in Neder land die ook zijn referaat wijdde aan de uit voerende taak van het particulier initiatief en de overheid is van oordeel, dat de vraag wie in de eerste plaats in aanmerking komt voor het gedeeltelijk menschkundige, paeda- I gogische werk, de overheid of het particulier initiat'ef, ten nauwste samenhangt met de beschouwing van de rol van de overheid in het algemeen. Het „Volk" schrijft: Er is een geschil uitgebroken tusschen de Federatie van werkgeversorganisaties ln het boekdrukkersbedrijf en de Ned. Ver- eeniging van Papierhandelaren en de han delaren in grafische artikelen, met het gevolg, dat eerstgenoemde organisatie het contract met de andere vereeniging heeft opgezegd. Het geschil ls ontstaan, doordat de federatie in een nieuw ontwerp-contract eenige scherpe bepalingen had opgenomen, waartegen de leveranciers ernstige bezwaren hadden ingebracht. In het contract was o. a. opgenomen, dat het verboden was te leveren aan niet-georganiseerde drukkers patroons. Wanneer een firma aan een on georganiseerden patroon leverde, zou een waarschuwing tegen haar worden gepu bliceerd. Toen bleek, dat het niet mogelijk was door een minnelijke schikking tot overeen stemming te komen, zond de federatie den 24en September j.l. aan haar leden een circulaire, waarin plannen voor een actie in overweging werden gegeven. Naar aanleiding van deze circulaire, zond de Vereeniging van Ned. Papier-groothan delaren een brief, waarin het bestuur mede deelde het te betreuren, dat de federatie blijkbaar een weg wilde betreden, die tot een zeer feilen strijd moest voeren. Wij achten ons verplicht, aldus de brief, u er op te wijzen, dat wanneer u grijpt naar het machtsmiddel boycot of actie in welken vorm ook, u ons dan dwingt onze organisatie en onze leden te beschermen door gebruikmaking van hetzelfde wapen. Uit een telefonisch onderhoud, naar aan leiding van dezen brief gevoerd, tusschen de voorzitters der federatie en der vereeni ging, bleek, dat de brief niet bedoeld was als een poging tot nieuwe onderhandelin gen, doch slechts als waarschuwing. Thans heeft de federatie een nieuwe circulaire aan haar leden gezonden, waarin gezegd wordt, dat nu de leveranciers rond weg geweigerd hebben de wenschen om trent het niet leveren aan hen, die den welstand bedreigen, in te willigen, de fede ratie de vrijheid neemt tegen die ieveran- ciers te zeggen: Gaat onze deur voorbij. Het doel is echter alleen: de normaie ver- houdingen wederom te herstellen. De wenken, die het algemeen hoofdbe stuur der federatie in dit verband aan de leden wil geven, komen hierop neer, dat den leden verzocht wordt, behoudens dringen de noodzakelijkheid, niet te koopen bij enkele, in de circulaire genoemde papier groothandelaren en handelaren in grafische artikelen. De genoemde papier-firma's zijn; C. G. j A. Corvey; N. V. de Hollandsche Papier- industrie E. de Vries en Co.; Adolf Meier en Co.; N. V. Nederlandsche Papiergroot handel Mij. Nepamij; N. V. Nederlandsche Papierhandel; Riem en Honig; Van Stolk en Reese en M. Ubbens, terwijl de volgende handelaren in grafische artikelen op de zwarte lijst staan: firma Belt en Co.; firma P. van Dijk; Joh. F. Fiegren; lettergieterij Amsterdam; N. V. J. E. Stol berg en Co.; N.V. Lettergieterij H. B. Ydo; firma Schwitters en Kuipers en de N. V. Van Son's Inkt- en Verffabrieken. Ten aanzien van de firma Biihrmann wordt het gewenscht geacht, voorloopig nog een neutrale houding aan te nemen. Hoewel het hoofdbestuur zegt, dat de wenken slechts gegeven zijn in den vorm van een verzoek, vertrouwt het, dat de leden zullen toonen, dat het feitelijk ge lijk staat met een gebod. In den loop der vorige week belegde het R.K. Werkliedenverbond eene buitengewone Verbondsvergadering, vooral gewijd aan de bespreking van het concept-program 1929 der R.K. Staatspartij. In die vergadering werden verschillende wenschen kenbaar gemaakt, welke het Ver- bondsbestuur nader zou overwegen en, des- gewenscht, langs een daarvoor geschilcten weg en in den meest geschikten vorm ter kennis brengen van het Bestuur der R.K Staatspartij. Het Verbondsbestuur heeft de kenbaar gemaakte wenschen gisteren besproken en besloten te adviseeren bij de Staatspartij aanhangig te maken de volgende Amende menten q. Aan punt 3 van hoofdstuk II toe te voegen Bevordering van het Nijverheids onderwijs, o. m. door ophefiing van het Stopwetje. b. Punt 8 van hoofdstuk II te wijzigen als volgt Verbetering der salarieering van het Rijks personeel door herziening van het Bezol digingsbesluit en de overige salarisrege lingen. c. Punt 3 van hoofdstuk VII te wijzigen in Toezicht op het bank-, alsmede op het kartel- en trustwezen. d. Punt 6 van hoofdstuk X te lezen als volgt Doorvoering van de Arbeidswet 1919 en toepassing harer normen voor het Spoor- en Trampersoneel, en uitbreiding, voor Zoover daarvoor noodig, van de Arbeids inspectie. e. Aan hoofdstuk X toevoegen de volgende punten Wettelijke regeling van vacantie voor alle arbeiders en bedienden. Meer afdoende ouderdomsverzekering voor arbeiders en bedienden. f. Aan het program toevoegen een nieuw hoofdstuk, bevattende de volgende punten 1. Ruimere uifvcering der Woningwet, in dezen zin, dai niet alleen Rijksvoorschotten worden vetleend voor krot-opruiming, maar eveneens ter voorziening in de behoefte aan behoorlijke arbeiderswoningen. 2. Speciale zerg voor de huisvesting der groote gezinnen. 3. Bevordering van hel verkrijgen eener eigen woning, o. m. door het verruimen van de Landarbeiderswet. In de Verbondsvergadering, boven-bedoeld, was voorts gepleit voor wettelijke verplichting tot het ontvangen van Nijverheidsonderwijs voor de daarvoor in aanmerking komende jeugdige personen. Ofschoon deze gedachte sympathiek ge zind, achtte het Verbondsbestuur den tijd voor een wettelijke verplichting in dezen geest nog met rijp. Het Verbondsbestuur besloot voorts, in verband met de gerechtvaardigde ontevreden heid der bedienden, o.a. over het nog met uitvoeren der bepalingen van de Arbeids wet 1919, zeer speciaal onder de aandacht der Staatspartij te doen brengen, dat de bedienden ten volle deelachtig moeten zijn aan de sociale maatregelen, die in hetbelang van alle werknemers zijn of zullen worden genomen. |.-J Algemeene vergadering te Groningen Het Verbond van Nederlandsche werkge- meen e ledenvergadering onder voorzitter vers houdt heden te Groningen zijn alge schap van den heer Mr. Aug. Philips. Bij den aanvang der vergadering sprak de voor zitter een rede uit, waarin hfj o.m. het vol gende zeide: Op den gang van wetgeving en bestuur hebben de leiders van het bedrijfsleven niet dien invloed, die hun naar billijkheid zou toekomen en die in het algemeen belang wenschelijk zou zijn. Over de samenstelling van de volksvertegenwoordiging hebben de enkele duizenden mannen, in wier handen de leiding van onze nationale productie be- rust_ te zamen precies zooveel te vertellen als de gezamenlijke werknemers van een enke le fabriek van behoorlijken omvang of als een fractie van de arbeiders van een enkele onzer allergrootste bedrijven, of als een paar duizend ondersteunde werkloozen, en die zijn er hier te lande helaas meer dan een paar duizend. Dat schijnt, om het zacht uit te drukken, niet geheel logisch: wat meer mede zeggenschap over den gang eener wetgeving, die het bedrijfsleven aan steeds talrfjker re gels meent te moeten binden, zou niet on natuurlijk schijnen. Wij hebben allen nu toch zoo langzamerhand wel leeren inzien, dat als Nederland in staat zal blijven zijn jaarlijks met meer dan honderdduizend zie len toenemende bevolking een behoorlijk bestaan te verschaffen, het bijna uitsluitend zal moeten komen van de industrie; zou het dan niet verstandig zijn, als bU het maken van de wetten, die voor het wel en wee van die industrie hoe langer hoe meer beslissend wórden, ook wat noemenswaarde invloed werd gegeven aan hen, op wier schouders de zware taak rust voor de zoo broodnoodige instandhouding en uitbreiding van dat be drijfsleven? In de Tweede Kamer vindt men naast een ontstellend aantal onderwijzers, predikanten, advocaten en beroepspolitici nog wel een behoorlijke vertegenwoordiging van het landbouwbelang, en ook het arbei dersbelang is daar ruim vertegenwoordigd, ook door leden die zelf tot die klasse be hoord hebben of er nog toe behooren, maar volbloed zakenmenschen, personen die zelf als leiders van bedrijven midden in het wer kelijke zakenleven staan of ook maar ge staan hebben, vindt men er niet of nauwe lijks. De voornaamste oorzaak van dien weinig bevredigenden toestand ligt natuurlijk ln het kiesstelsel, waarmede men ons misschien wat overhaast begiftigd heeft, waar wel veel critiek op wordt vernomen, maar waaraan naar te vreezen staat nu niet licht meer veel ten goede veranderd zal kunnen worden. Maar zelfs onder dat gebrekkige systeem zou er dunkt mij nog wel het een en ander gedaan kunnen worden om den invloed der werkgevers op den gang van wet geving en bestuur te vergrooten. De ti'd is voorbil. dat men het maken van alle wettelijke regelingen met vertrouwen aan regeering en Kamers kon overlaten. De stof is hun boven het hoofd gegroeid. Er moet te veel en te velerlei worden geregeld. Geen parlement kan meer de menschen be vatten, bekwaam om die geheele stof met kennis van zaken te beoordeelen. En, wat minstens zoo bedenkelijk is, geen departe ment is meer in staat uit eigen wetenschap alles te beoordeelen, waarover wetten en be sluiten moeten worden gemaakt. Het leven is daartoe te ingewikkeld geworden, de tech niek te veelzijdig, het verkeer intens, de ge heele economische gang van zaken te ge jaagd. En, bovenal, de overheid bemoeit zich, en moet zich soms wel bemoeien, met veel meer onderwerpen dan vroeger nocdig scheen. Zal het daarbij niet al te zeer spaak loopen, dan is het onvermijdelijk dat aan regeering en Kamers maar vooral aan de regeering, tijdig op ieder gebied, gevraagd of ongevraagd, de noodige voorlichting, steun en medewerking worde gegeven door de personen, voor wie de te nemen overheids maatregelen van belang zullen zijn, en die daarover dan ook doorgaans het best zullen kunnen oordeelen. Er zal dus van de zijde van het bedrijfsleven voortdurend belang stelling moeten zijn voor alle onderwerpen, die op sociaal en economisch gebied door de overheid terecht of ten onrechte tot een voorwerp van hare bemoeiing worden ge maakt. Hoe de verdere ontwikkelingsgang van het bedrijfsleven zal zijn, aldus besloot spr., kan geen mensch ter wereld met eenigen schijn van zekerheid voorspellen: pogingen om op grond van vooropgezette meeningen daarom trent in dien ontwikkelingsgang kunstmatig in te grijpen, zullen onze sympathie niet kunnen hebben. Zulke vooropgezette mee- ningen zijn ook nutteloos. De toekomstigs vorm der samenleving is niet iets, waaraan men zich moet verbeelden te kunnen bou wen, zooals een architect dat doet aan een vooraf in vaste lijnen uitgezet huis; doch men moet het zien als iets levends en groeiends, waarvan men de natuurlijke en gezonde ontwikkeling moet trachten te be vorderen, ongezonde uitwassen uitsnijdende. Beschouwen wij de verhouding tusschen werkgevers en arbeiders in dat licht, dan zal er plaats zijn voor heilzame samenwerking, gegrond op wederzijdsche waardeering, waar mede beide partijen en de geheele maat schappij in hooge mate zullen zijn gebaat. In de bibliotheek van <fe Kon. MIL Aca demie is gisteren het huldeblijk van de stad Breda en van het 3e reg. infanterie aan de K. M. A. tergelegenheid' van haar eeuw feest aangeboden. Het geheele corps stond in de zaal met den kapelmeester L. do Morree opgesteld. De gouverneur, generaal-majoor Van Everdingen, trad" de zaal binnen, vergezeld van officieren en burgerleeraren. Namens het corps bood de kapelmeester een por tret van den gouverneur aan, een prach tige crayonteekening van den heer Do Morree. De gouverneur dankte hartelijk en zelde, d'at hij gaarne dit geschenk voor de K. M. A. zou aanvaarden. Kij wijdde een dronk aan den staf en zijn kapelmeester. Vr. Heeft het jaar 1928 53 weken? Antw Ja. Vr.: Ik verdien 24,50 per week en heb een minderjarig kind, een zoon ln huis; die betaalt 10 kostgeld. 1. Op hoeveel wordt mijn Inkomen vast gesteld voor de Rijksinkomstenbelasting? 2. Hoeveel kinderaftrek? 3. Hoeveel aftrek voor levensonderhoud? 4. Hoeveel is de hoofdsom en opcenten? 5. Hoeveel verdedlgings II en 6. gem.- inkomstenbelasting. Antw.: 1. 1274; 2. 100; 3. In Haarlem 900 plus 100 kinderaftrek; 4. Rijksln. komstenbelasting 6,72; 5. Geen; 6. 10,18.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 10