Van-achter de bronzen deuren Verzoek aan onze Adverteerders s DE „GRAF ZEPPELIN" OP WEG NAAR AMERIKA Boven den Oceaan. New York bezeten door de Zeppelinkoórts Telegraphisch Weerbericht BUREAUX: NASSAULAAN4% ADVERTEIMTIEN 35 ct- p. regel* DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN VRIJDAG 12 OCTOBER 1928 TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16984 AANGIFTE MOET. 'OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIFMA4L VIER EN .TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. Het Vaticaan en Italië De Wethouderspensioenen Haarlem De bietencampagne „Miss Columbia" mislukt De Oceaanvlucht van de Met melk bereid Met dezen verzoeken wij onzen Heeren Adverteerders hun speciaal voor de Vrijdag- en Zaterdagnummers bestemde advertentiën EEN DAG TE VOREN te willen toezenden. Bij tijdige inzending heeft U de zekerheid dat aan de uitvoering en samenstelling van Uw advertentiën de grootst mogelijke zorg wordt besteed, hetgeen bij late bezorging niet altijd kan worden gegarandeerd. Vrijdag en Zaterdag kunnen na 9 uur slechts bij uitzondering advertentiën worden aangenomen. DE DIRECTIE. Een ladderfabriek tot den grond toe afgebrand Journalistiek Voornaamste Nieuw» J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Het droevig einde van een feestdag Geen ernstig geval van angina aan boord van de „P.C. Hooft" Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal I 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- TTES, 1 4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel, (f Alle abonné's op dit blad zjjn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f onnn tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen: 1 uUUU. Levenslange gebeele ongeschiktheid tot werken door ('OPO verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1OU." Dij een ongeval met JQ, n doodelijken afloop; I60U.* bij verlies van een band, 1, fjOg een voet of een oog; 1 1juu»~ duim of wijsvinger; bh verlies van een f Cfl bÜ 'n breuk vaunt) bij verUes v. eea 1 dU.' been of arm; 1 1'il. anderen vinger. (Van onzen correspondent te Rome). De verhouding van het koninkrijk Italië tot het hoogste Moreel Gezag ter wereld, tot de Zedelijke Regeering zijner overwe gend katholieke bevolking, tot het Vaticaan, pleegt in den lande behandeld te worden als een interne aangelegenheid. Alsof wat vooral in niet-katholieke kringen graag ver kondigd wordt de Roomsche kerk inder daad een Italiaansche in plaats van een katholieke d.i. algemeene kerk was, zoo wei gert men hardnekkig zijne betrekkingen met Christus' Stedehouder onder de afdeeltng Buitenlandsche Zaken te brengen en denkt men er zelfs niet aan om de piazza San Pietro als niet zuiver-Italiaanschen grond te erkennen. Natuurlijk hoeft daar a priori geen en kele geringschatting voor het prestige, geen enkele schennis van de rechten der Kerk in te steken, en kan men er, na een kerk geschiedenis van bijna twintig eeuwen, vol komen vrede mee hebben. Ziet men boven dien te Rome alles wat der Kerke Is, al thans formeel, in elk opzicht geëerbiedigd, ziet men de pauselijke en de regeeringsge- bouwen gemoedelijk door elkaar staan, dan is zoo een toestand ten slotte wel begrijpe lijk ook. Alleen wanneer men wat dieper doordringt in de verhoudingen zooals die de laatste zestig jaren zijn, wordt deze meer of minder gemoedelijke opvatting van de regeering een beetje belachelijk; sterker; dan is er plaats en ruime plaatsvoor ironie! De verhouding toch van Vaticaan en Quirinaal is er een die niet bestaat; het is eea negatieve; beide partijen zijn strict ge nomen gewikkeld in hardnekkigen strijd. En de vele veranderingen die het fascisme in Italië bracht, deden ook hier maar al wéér negatief! haar invloed gelden: Was er vóór 1922 alleen maar een Romeinsche kwestie, dié het Vaticaan van het Quirinaal scheidde, nu is er ook nog een Italiaansche kwestie die het Vaticaan geen stap dichter bij het Quirinaal heeft gebracht, maar het daar tegenover nog eens zeer in het bij zonder scheidde van Palazzo Chigl. Twee punten zijn duidelijk te onderschel den in de scheiding tusschen den H. Stoel en het koninkrijk Italië: de Romeinsche kwestie, die de nieuwe regeering in haar vollen omvang van de oude erfde, en de fascistische leer het woord is niet juist, maar ik weet geen beter op het gebied der staathuishoudkunde in het algemeen, en -dek der jeugdopvoeding en der sociale wet geving in het bijzonder, De Romeinsche kwestie Ik hoef daar niet ver op in te gaan; werd geboren uit de overweldiging van denpauselijken staat door Garribaidi', die- nergens voor terug deinsde om Rome als hoofdstad te kunnen geven aan het sinds 1848 uit stukjes en brokjes opgebouwde koninkrijk Italië. Nood- gedwóngen nam Paus Pius IX den vrede aan, maar onder protest tegen de schennis der rechten van de H. Kerk. De scheiding tusschen het fascistische hoofdkwartier, Palazzo Chigi, en het Vati caan trad vooral duidelijk in het licht na de rede van Paus Pius XI tegen de jeugd opvoeding naar Mussoliniaansahe begrip' pen. Minder algemeen bekend, maar zeker even scherp is het verschil in denkwijze tusschen het Vaticaan en Palazzo Chigi op het gebied d'er sociale wetgeving, op welk terrein de Duce zich een al te trouw aan hanger van Hegel toont, terwijl bovendien het orthodoxe marxisme zij het zoo ver wrongen dat de tirannie door een schijn van democratie zeer onvold'oende wordt ge delit nog lang niet heelemaal uit het brein van den vroegeren hoofdredacteur en oprichter van de socialistische Avanti blijkt verwaaid te zijn. De Romeinsché kwestie waartoe ik mij hier bepalen moet, bleef van 1870 tot 1922 vrywel onaangeroerd. Het motto der libe rale Italiaansche regeering; „Er bestaat geen' Romeinsche kwestie!" bleef over heerschen, zelfs toen Paus Benedictus XV den weg tot onderhandelen opende door de strengste beschikkingen van Paus Pius IX op te heffen. Mussolini was de eerste die, misschien niet ongedwongen, een poging deed om het geschil uit den weg te rui men. Welke poging mislukte op de wijze, die ik eerder uitvoerig genoeg behandelde om eene herhaling onnoodig te maken. Kort en goed eindigden de onderhande lingen dan met den aanslag op den Vati- caanschen gevolmachtigde, pater Tacchi- Venturri, en het, na den aanslag van 12 April te Milaan, overhaast onderteekenen van de Balilla-wet door koning Victor Ema nuel: een onderteekening," die deze vorst aanvankelijk hardnekkig geweigerd had. De geschiedenis kreeg haar vervolg op 20 September 1.1. of liever: op den vooravond van dezen nationalen feestdag, waarop men de verovering van Rome door Garribaidi herdenkt. door een nota van de Osserva- tore Romano, die er in een bijna verzoenen den toon aan herinnerde, dat de Romein sche kwestie nog altijd bestaat; voorts richtte zij zich vooral tegen twee misvat tingen: ten eerste, dat de geestelijke macht van den H. Stoel zich sinds '70 op zeer gelukkige wijze ontwikkelde, ook zonder de traditioneele garanties; ten tweede, dat de H. Stoel een moreel gezag geniet, dat groo- ter en minder omstreden is dan ooit te voren; het Vaticaan verzette zich tegen deze misvattingen op de gronden: dat, ten eerste, niemand, die geheel buiten het ver band van het hoogste kerkbestuur staat, kon uitmaken of de geestelijke macht van den H. Stoel zich ook buiten de traditioneele garanties heeft ontwikkeld en beter dan In andere omstandigheden het geval zou zijn geweest, noch kan berekenen hoe veel groo- ter vlucht deze verblijdende ontwikkeling mutatis mutandis zou genomen hebben; en dat, ten tweede, het nut voor den H. Stoel zeer twijfelachtig is, hetwelk voortkwam uit het moreel prestige dat Hij genoot toen Pius VI verbannen, Pius VII gevangen was, voor al In vergelijking met de roemvolle tijden van Gregorius VII en Innocentius UI; de nota besloot in 'n toon niet In woorden ofschoon het ook daarop leek die eigen lijk als een uitnoodiging tot het hervatten dar onderhandelingen was uit te leggen. Een paar uren later daar de dagorde al sinds een paar dagen was vastgesteld hoeft de coïncidentie niet noodzakelijk ge wild te zijn besloot de partijraad van het fascisme, de Bran Conslglio, dat de be trekkingen tusschen de Roomsch-Katholieke kerk en het koninkrijk Italië in den ver volge tot zijn bevoegdheden zouden behoo- ren. Ende partijen, die voor het voeren van onderhandelingen in aanmerking kwa men, waren dus gevormd! Maar het elek er-al dadelijk niet erg naar dat dit met een redelijke kans op succes spoedig zou kunnen plaats hebben. De pers was zeer Ingenomen met den vriendelijken toon van de Oss. Rom. en buitte dien zoo veel mogelijk in haar eigen voordeel uit De kern van het betoog was dat het Vaticaan zijn „gebruikelijke, Jaarlijksche nöta" die formeel meer het buitenland dan Italië be trof, had gelanceerd en anders niet. De Oss. Rom. gaf zich de moeite om deze be wering met bewijzen te weerleggen en weer domineerde dezelfde vriendelijke toon. Eerst toen kwam er een officieus antwoord van de regeering, die in de Popoio d'Italla deze hooge troef, uitspeelde: De Oss. Rom. heeft verleden jaar gezegd dat tegenover de vol ken en landen der wereld de Paus de eenige is, die de verhouding van de Kerk tot Italië bepalen kan; welnu, thans ls het eenige In stituut, dat in Italië te beslissen heeft over de kwesties van kerk en staat, de Gran Conslglio!. De opzet is duidelük; Sinds een week verklaarde de Gran Conslglio, dat hij con stitutioneel is! Dat hil dus voortaan staat in de wetgeving van het koninkrijk Italië! Dat hij niet langer een revolutie-orgaan is, maar dg eenige werkelijk regeérende macht met onbeperkte bevoegdheid, ja, het recht om te beslissen over detroonopvolging! Het buitenland staat daar natuurlijk vrij passief tegen over. In Italië wordt er over gejuicht, maar dat gebeurt op commando. Hoeveel prettiger zou het dus niet zijn de wereld te laten zien, hoe het Vaticaan zich vriendelijk en officieel tot den Gran Con slglio wendt en met zijn hoog gezag den begeerden luister bijzet aan dit instituut, dat natuurlijk niets meer is dan het dood gewone bestuur van een politieke partij die althans volgens den schijn, voor het oogen- blik de meerderheid heeft. Dat er spoedig een oplossing te verwach ten valt, ls zoo wel niet waarschijnlijk, vooral ook omdat het Vaticaan met het fascisme andere verschillen heeft, en omdat het wel heel moeilijk zijn zal om aan een eventueel accoord betreffende de Romein sche Kwestie, de verzekering vast te bin den dat in de andere geschillen van geen toenadering sprake is. De veronderstelling lijkt mij niet te bout, dat eventueele onderhandelingen bij ver zwakking van het aanzien der fascistische regeering, wel geen ander resultaat zullen opleveren, dan dat zij wat wijder den weg openen voor een regelmatige Italiaansche regeering, die toch wel eens komen zal, J. H. 111 VOORSTELLEN TOT WIJZIGING De kwestie der wethouderspensioenen in Haarlem zal, naar wij vernemen, besproken worden bij de behandeling van de gemeente- begrooting. Om te beginnen zullen er vragen gesteld worden in de afdeelingen. Mocht vóór dien tijd de vervulling aan de orde komen van eene eventueele wethouders- vacature, doordat de heer Mr, A. Bruch lid van Gedeputeerden wordt en daarom als wethouder zou bedanken, dan is het niet onmogelijk, dat de kwestie reeds eerder aan de orde wordt gesteld, door te voorkomen, dat de nieuwe wethouder nog van de oude bepalingen zal profiteeren. Aanvankelijk werd van de ingetreden re genperiode op de landerijen, die door en door droog waren, nog weinig hinder onder vonden; thans echter zijn tengevolge van den overvloedig gevallen regen de landerijen hier en daar in den Haarlemmermeerpolder weer ln ware modderpoelen herschapen, terwijl ook de wegen op sómmige plaatsen, waarover het bietenvervoer plaats heeft, reeds onbegaanbaar beginnen te worden. Door de natte weersgesteldheid moesten vele arbeiders Donderdag het werk in het land staken, terwijl ook de paarden niet dan met groote moeite de zware vrachten uit den modder konden wegtrekken. Bij den terugkeer is het vliegtuig ernstig beschadigd Een Reuter-telegram uit New-York meldde gisteren De „Miss Columbia" is met bestemming naar Rome vertrokken, doch kort daarna naar het punt van uitgang teruggekeerd. Bij haar terugkomst naar het punt van uitgang was de „Miss Columbia" genood zaakt op het zand tusschen voorwerpen van het golfterrein te landen. Het vliegtuig reed in den zachten grond en het linkerwiel van het landingsgestel brak af. De vliegers Williams en Bonnell klommen uit den stuur stoel. Zij zijn ongedeerd doch ten zeerste te leurgesteld. Een vluchtig onderzoek van het vliegtuig wees uit, dat er weinig hoon over blijft om spoedig opnieuw te trachten te vertrekken. Nader wordt geseind: Een ernstig onder zoek van de „Miss Columbia" heeft uitge wezen, dat er ernstige schade is aangericht, welke practisch een vernieuwing van het vliegtuig noodig maakt, hetgeen minstens zes weken zal duren. De directeur van den Keuringsdienst voor Waren te Arnhem, heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een fabrikant van marga rine, wegens overtreding van art. 328 bis van het Wetboek van Strafrecht (oneer lijke concurrentie), op grond, dat de mede- deelingen van dezen fabrikant, dat zijn nieuwe margarine-merk met melk ls bereid, in strijd zouden zijn met de waarheid. Het uitgangspunt der Romeinsche kwestie. De troepen van Garribaidi hestonnen Home door de bres in den stadsmuur bij Porta Pia. Naar de schilderij r. IC. De tocht van de „Graf Zeppelin" naar Amerika gaat, volgens de tot nog toe ontvan gen berichten voorspoedig. Het luchtschip is volgens gisteren te Friedrichshafen ontvan gen berichten boven Zuid-Frankrijk waarge nomen. Het luchtschip was Lyon gepasseerd en nam koers naar Marseille, waar men het tegen vijf uur namiddag verwachtte. Het luchtschip zou vervolgens de Middellandsche Zee volgen. Aan de Zuid-Oostkust van Spanje werd waarschijnlijk koers gezet naar het Westen via Gibraltar, zoodat het luchtschip bi) een normaal verloop van de vlucht tegen tien uur gisteravond boven den Oceaan kan zijn.- Het is zeer waarschijnlijk, dat aan deze route zal worden vastgehouden, daar volgens de gistermiddag te twaalf uur ontvangen weerberichten boven het Noordelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan een sterke de pressie met storm heerscht, waarvan de uit- loopers tot de Azoren reiken. Daar ln de Golf van Blscaje stormachtig weer heerscht, zal deze op weg naar de Azo ren niet overvlogen worden. Uit de gekozen route blijkt reeds, dat dr. Eckener zeer Zui delijk gaat. De thans gekozen route beteekent evenwel een omweg van ongeveer 800 K.M. Van Gibraltar zal de „Graf Zeppelin" naar het Westen koersen en ten Zuiden van de Azpren blijven. Volgens de laatste draadlooze berichten van het luchtschip ls aan boord alles wel. Tengevolge van den gunstlgen wind is de snelheid van het luchtschip zeer groot. Dezelfde koers van de Z III? Een telegram uit Friedrichshafen d.d. gis teren meldt: Voorzoover uit de tot nu toe ontvangen berichten af te leiden valt, wijst alles er op, dat de „Graf Zeppelin" denzelfden koers volgt als de „Z. HI" in 1924. Destijds werd eveneens over Bazel, Lyon, Bordeaux en Kaap Finisterre gevlogen. Wanneer deze route, die 7500 K.M. lang is, geheel kan worden gevolgd, dan kan de „Graf Zeppelin" in 70 a 75 uur in New-York zijn. Zoodra in de avonduren de Atlantische Oceaan zal zijn bereikt, is de grens van het depressiegebied, dat boven de Golf van Bis- caje ligt, gepasseerd en zal het luchtschip een stabielen weerstoestand aantreffen. Tot hedenmiddag drie uur waren nog geen nieuwe berichten omtrent het passeeren van steden door het luchtschip ontvangen. In de richting Finisterre V. D. meldde gisteren uit Friedrichshafen: Volgens een eerst te 14 uur ontvangen po sitierapport, heeft het luchtschip „Graf Zep pelin", in tegenstelling met daaraan voor afgaande berichten, na over Lyon te zijn ge vlogen, door het Zuiden naar het Westen koers gezet om vervolgens Zuidalijk van Bordeaux langs de Noordkust van Spanje den tocht ln de richting Finisterre voort te zetten. De weersgesteldheid Uit Parijs werd gisteravond geseind: Het luchtschip „Graf Zeppelin" ls op zijn vlucht naar Amerika te 2 uur hedenmiddag boven Montelimar en te 3 uur 30 boven Saintes Maries de la Mer aan de monding van de Rhóne verschenen. Volgens de laatste weerberichten zijn er op het oogenblik twee depressie-gebieden, één Oostelijk van den 25sten lengtegraad tot aan de Noordzee en één Zuidelijk tot onge veer den 40steo breedtegraad. Ten Zuiden van den 40en breedtegraad loopt een gebied van hoogen druk van de Oostkust der Ver- eenigde Staten tot Portugal. Te 6.30 uur werd omtrent de weersgesteld heid het volgende officieel gemeld: Onder den Invloed van het gebied van la gen druk boven Engeland heerscht boven het vasteland over een groote uitgestrektheid neerslag bij laaghangende wolken. Tenge volge daarvan heeft het luchtschip zijn koers naar het Zuiden moeten wijzigen, teneinde in het gebied van hoogen druk te komen, dat j zich van Spanje Westwaarts over den Oceaan uitstrekt. Bij het verdere verloop van de vlucht zal het luchtschip goede weers- I omstandigheden ontmoeten, daar een ver- der gebied van hoogen druk, dat zich thans aan de Oostkust van het Amerikaansche continent bevindt, en zich snel Oostwaarts verspreidt. Volgens hedenavond te Parijs ontvangen berichten stond de „Graf Zeppelin" van 12 uur hedenmiddag af voortdurend in verbin ding met Fransche radio-stations, nadat de radio-telegrafische verbinding met Frie drichshafen niet meer mógelijk was. Dé Fransche meteorologische stations gaven het luchtschip draadloos aanwijzingen voor den te volgen koers. Naar uit New York wordt gemeld, ls men ln meteorologische kringen van meening. dat het verstandig ls geweest, dat de „Graf 'Zeppelin" naar Zuidelijke richting ls ge koerst, daar ten Zuiden van den 40sten en 50sten breedtegraad een stormcentrum is vastgesteld. Alle aanwijzingen spreken van helder weer en slechts lichten Westelijken wind op de gehëele vlucht naar de Azoren, met uitzondering van plaatselijke regen buien. Het meteorologisch instituut te "Was hington meldt, dat het in de omgeving van Horta rustig, windstil weer is, hetgeen in bet gebied van de „Azoren" een zeldzaam heid is. Op het hoofdbureau van politie te New- York is te 7 uur 25 Amerikaansche tiid het eerste radio-bericht, door de „Graf Zeppe lin" verzonden, opgevangen. Het meldde dat het luchtschip boven Lyon was en koers zette naar de Azoren. Beven Barcelona. Een H. N.-telegranr uit Friedrichshafen meldde gisterenavond nog: De Zeppelin heeft, na Bazel te zijn ge passeerd, in verband met de weersomstan digheden vertraging gehad en klaarblijke lijk herhaaldelijk de plannen voor de tc volgen route gewijzigd. Eerst scheen het, alsof het luchtschip, toen het ten zuiden van Lyon was, zijn koers naar het Westen zou nemen om over Bor deaux den Atlantischen Oceaan te bereiken. Dit plan is echter opgegeven en het lucht schip heeft verder de Rhone tot aan den mond gevolgd, waarbij het ook over Mar seille ging. Eerst zou de Zeppelin verder over de Mid dellandsche Zee en Noord-Afrika gaan, dpch blijkbaar is er de voorkeur aan gegeven om de Oostkust van Spanje te volgen. De weerkundigen in Frankrijk en Spanje hebben aangeraden den weg over de Oos telijke Pyreneeën te nemen en niet naar het Westen van Frankrijk te gaan, d'aar de weersomstandigheden hier in verband met de stormen in de Golf van Biscaye ongun stig waren. Donderdagavond om 8 uur was de Zeppe lin boven Barcelona, waar de bevolking het luchtschip, dat op een hoogte van 800 M. voer, geestdriftig toejuichte. Vermoedelijk wordt de reis thans niet over Madrid en Lissabon, doch in de richting Gibraltar voortgezet. De radio-telegrafische verbinding W. B. seint uit Eremen: Op het bericht van den start van het luchtschip „Graf Zeppelin" heeft de „Nórd- Deutsche Lloyd" aan zijn, gedurende den vliegtijd van het luchtschip in den Atlan-* tischen Oceaan varende schepen opgedra gen, zoveel mogelijk radio-telegrafische ver binding met de „Zeppelin" te onderhouden^ haar positie- en weerberichten te geven eri eventueele berichten van het luchtschip naar Duitschland over te seinen. Zeppelinkoorts fa Amerika De publieke meening in de Vereenigde Staten houdt zich vrijwel uitsluitend bezig met de vlucht van de „Graf Zeppelin". Alle andere gebeurtenissen zijn op den achter grond gedrongen. De bladen komen met extra edities uit, waarin het verloop van de vlucht; uitvoerig wordt weergegeven. Bijzonder groot is uit den aard der zaak de belangstelling te Lakehurst, waar in de hotels nagenoeg geen plaats meer te krijgen is. In de luchtschiphal wordt koortsachtig gewerkt voor de ontvangst van het lucht schip. Het terrein, waar de Graf Zeppelin" landen zal, ls over een omtrek van 10 mijlen afgezet. Men rekent op de komst van 200.000 auto's. Talrijke filmoperateurs-zijn reeds met eigen vliegtuigen te Lakehurst gearriveerd. Op het vliegterrein staan talrijke vliegtuigen gereed, die de Zenpeltn- tegemoet zullen vlie gen. Voor plaatsen ln deze machines worden fabelachtige sommen geboden. Heden zullen te Lakehurst 130 man ma rinetroepen uit New-York en Philadelphia arriveeren. Ook is reeds de staatssecretaris van Marine, Wilbur, te Lakehurst gearrl- MHiimnmMiiHimimimimMUumiitraitiimiimimmMiiiininiuirmiiiHnmmnimim! veerd, evenals de admiraals Moffett en La- timer, alsmede andere hooggeplaatste officie ren. Ook bevindt xich hier de sinds kort te New-York verblijf houdende Engelsche ad miraal Pollack. De weerberichten voor Lakehurst en om geving zijn voor Vrijdag, Zaterdag en Zon dag uiterst gunstig. Zij spreken van „ideaal Zeppelinweer". Tegenwind. Een V. D.-telegram maakt er melding van, dat het luchtschip met sterken tegen wind te kampen heeft, zoodat het slechts met een snelheid van ongeveer 80 K.M. per uur zich voortbeweegt. Geen verbinding meer tusschen Friedrichshafen en het luchtschip. V. D. meldt uit Friedrichshafen: Sedert Vrijdagmorgen 7 uur heeft het station -van de Zeppelin-werf geen verbin ding meer met het luchtschip. Het laatste (overigens zeer onduidelijk gehoord), was, dat het luchtschip seinen wisselde met een Duitsch stoomschip. Een positie-rapport werd .evenwel niet ontvangen/Sinds gister middag werd alhier geen enkele positie- opgave opgevangen, daar de telegrammen gecodeerd' over Norddeich gaan. Een door den directeur-generaal van den Zeppelin- bond, Kommerzienrat Colsmann, aan Dr. Sckène'r "gezonden telegram, waarin ver zocht wordt, de positie, ongecodeerd op te geven, is niét beantwoord geworden. De „Graf Zeppelin" gesignaleerd. Volgens een via Cadiz te New-York ont vangen radio-telegram van het s.s. „Clau- dio Loppez" is de „Graf Zeppelin" ter hoog te yan Cadiz door het schip gesignaleerd. De weersomstandigheden Uit 'New-York wordt geseind: Volgens de weerberichten uit Washington is het voor de Zeppelin gunstig, dat zij in Zuidelijke richting over ongeveer den.40sten breedtegraad blijft vliegen, daar de tegen winden tusschen de Azoren en de Ameri kaansche kust betrekkelijk zwak zijn. Het is weliswaar mogelijk, dat zich tusschen de Azoren én de Amerikaansche kust tropische storingen zullen doen gevoelen, doch der gelijke storingen zijn in den regel van slechts korten duur. De weerberichten van de Azoren zelf lui den vrij ongunstig. In Horta daalde de ba rometerstand gisteren. Er waait een krach tige Z..O. wind. Wellicht kan de plaatselijk heerschende regen de navigatie belemme ren. De tegenwinden in de nabijheid van de Azoren bereiken een snelheid van 40 50 K.M. per uur. Tusschen Charleston en Nor folk, waar de Zeppelin de Amerikaansche kust waarschijnlijk bereiken zal, heerscht een ideaal vliegweer. Langs de Afrikaansche kost Volgens geruchten, die te Londen de ronde doen, heeft het luchtschip „Graf Zep pelin" in de vroege ochtenduren een Z. W. koers ingeslagen, zoodat het zich langs de West-Afrikaansche kust zou moeten bewe gen. Bevestiging van dit bericht is nog niet ontvangen. Men meldt ons uit Vaassen: Hedennacht te ongeveer 3 uur is door on bekend gebleven oorzaak brand ontstaan in de N. V. Ladderfabriek v.h. Wienissen. In een minimum van tijd stond het geheele gebouw In lichte laaie. Alles brandde tot den grond toe af. Door krachtig optreden van de brandweer van Vaassen en Epe, kon het houten magazijn behouden blijven. Te ongeveer half zes hedenmorgen was men het vuur meester. De omvang van de schade is nog niet bekend. Maandag a.s„ 15 October, zal het 12% jaar geleden zijn, dat de heer Leo Speet benoemd werd tot hoofdredacteur van „Ons Blad", thans „Npordhollandsch Dagblad", de katholieke courant van Alkmaar. Op een moeilijken post heeft de heer Speet zich in die Jaren met genoemd dagblad veel invloed wetqn te verwerven, welke aan de katholieke openbare zaak ln Alkmaar en j omgeving Is ten goede gekomen. Daarom zul- I len velen er prijs op stellen dit koperen 1 persjubieum niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. De H-NAEN is gisterenmiddag te pest aangekomen. De tocht van de „Graf Zeppelin" Amerika. Het ontwerp-programma der R. K. Staats partij; eenige wenschen van de R. K. Artsen- vereenigfag. Het congres voor onvolwaardige arbeids krachten. Het R. K. Werkliedenverbond en het gram der R. K. Staatspartij. Te Groningen hondt het Verbond vni» Nederlandsche Werkgevers zijn algemeene vergadering. De oceaanvlucht van de „Miss Colombia" is mislnkt. Bij den terugkeer te New-York werd bij de landing het landingsgestel vaa het vliegtuig ernstig beschadigd. In verband met het eerste Instnnn der R. K. Universiteit is een schrijven vaa bet Doorluchtig Episcopaat verschenen. De wijziging der Indische Staatsregeling; een memorandum van den Raad van Bestuur der Nationale Unie. Uitsluiting fa de N. W. Duitsche textiel- en ijzerindustrie. Een Amerikaansch oordeel over de finan cieels positie van Duitschland. Brand fa het Warenhuis Tietz te Berlijn. De socialistische leiders bereiden een in ternationale conferentie voor, om een spoe dige ontruiming van Rijnland te verkrijgen. Herriot zon aftreden, wanneer geen fatrek king volgt van de wedertoelatfag der congre gaties. De Amerikaansche journalist Horan heeft zich naar Antwerpen begeven, om zich daar voor Engeland fa te schepen. Scheepsongeval op den Donan bij Galate; 13 personen verdronken. Te Panneybe (Br.-Indië) zijn bij een petro- Ieumbrand 65 personen om het leven geko- Barometerstand 9 uur vjn.: 7.60. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.39. Hoogste bar. stand 767.7 mm. te Vestma- nör. Laagste bar. stand 751.6 nun. te Danzig. Verwachting: Meest matige, O tot N. O. wind, meest half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, kouder. 17—7 Het O. M. bij de Rechtbank te Leeuwar den heeft twee jaar gevangenisstraf ge- eischt tegen den 25-jarigen L. de B„ ar beider te Zwaagwesteinde, die op Konin ginnedag zijn neef Popke de B. bij een twist heeft doodgestoken. De verdediger, mr. Brouwer, pleitte ont slag van rechtsvervolging en vroeg ver- dachte's^, onmiddellijke invrijheidstelling. Dit laatste werd. door de Rechtbank afge wezen. De directie der Stoomvaart Mij. „Neder» land" deelt het Haagsche Aneta-kantoa naar aanleiding van het Aneta-telegram val 9 October uit Batavia mede, dat zich op reis van het motorschip „P. C. Hooft" als 1] dat bericht bedoeld geen enkel ernstig geva van angina en zeker niet gevolgd door exan theem heeft voorgedaan. Op geen der reiza van het m.s. „P. C. Hooft" is het aant» angine-gevallen boven het normale aanta waarmede men ln den regel op reizen van a naar Indlë te maken heeft, gekomen. Oa roodvonk is niet voorgekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1