Beringa &Wuthndi,HaaiTem Stadsnieuws KENNEMERLAND Uil DEN OMTREK GEMEENTERAAD VAN ZANDVOORT Stofzuigerhuis MAERTENS Barteljorisstr. 16 Tel. No. 1Ö758 EERSTE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 12 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 Centrale Verwarming Agenda Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 B EVER WIJK - Tel. 2213 Kleine Theresïa- Stichting Crèche voor onverzorgde kinderen beneden 2 jaar i Jeugd-herbergen te Haarlem R.K. Harmonie „St. Caecilia", Oud Schoten VELSEN IJMUIDEN IJMUIDEN-OOST CASTRICUM Marktbericht Rijksvischafslag Staat van Besommingen f BEVERWIJK OVERVEEN BLOEMENDAAL W. B.-THEATER BEVERWIJK Peperstraat DE NEGERHUT VAN OOM TOM Ons wonderorgel illustreert Het Spoor van den Tijger HAARLEMMERMEER HOOFDDORP. Jan A. van Zutphen Een geheime vergadering van bijna drie en een half uur Het bedrag van f 103.000.aan kwade posten zal op den dienst van 1928 worden gebracht VAN ONZE RECHTBANK LAATSTE NIEUWS De ontploffingsramp te Castagniole Door de lucht naar Indië De H-.NAFD te Akyab TOEDIENING H. VORMSEL Sociëteit „St. Bavo" 6 uur Geel-Wit 7 uur Gewone zittingen. St. Josephsgezellenvereen ging .Tansstraat 59 Van 8 tot 10 uur geopend. Brongebouw van 1 tot half 6 uur en van half 8 tot 11 uur T. E. V. O. S. A. St. Bavo Smedestraat half 3 uur „Sneeuwwitje en de Dwergen". Gemeentelijke Concertzaal Internationale Zangwedstrijd. Stadsschouwburg Wilsonsplein 8 uur Vereenigd Rotterd. Tooneel „Merijntje Gijzen's Jeugd" (alleen voor volwassenen Lnxor-Theater Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling (alleen voor vol wassenen). RembronUt-Theater Groote Markt 7 en kwart over 9 uur Bioscoopvoorstel ling (alleen voor volwassenen). Z D. H. de Bisschop van Haarlem heeft 13 October het H. Vormsel toegediend in het Dekenaat Beverwijk aan: (Ingezonden). Volgens een advertentie in dit blad voor komende, is de loterij ten behoeve van bo vengenoemde stichting 3 maanden uitge steld. Reden hiervan is, dat het totaal aantal loten nog niet geheel is geplaatst. Wij meenen, da hei zijn nut kan hebben, het mooie doel èn van bovengenoemde stichting, èn van deze loterij eens wat meer bekend te ma ken. Terwijl voor oudere kinderen hier ter stede tehuizen waren opgericht, waar deze een liefderijke verzorging mochten vinden welke helaas, door financieele of sociale om standigheden in het ouderlijk huis voor hen ontbrak, waren er tot voor enkele jaren in Haarlem geen huizen, als hierboven ge noemd. Ook van R.K. ^ijde werd deze be hoefte gevoeld en een Tuning in de Tem pelierstraat ingericht vpor dat doel. Dat hiermede aan een noodzakelijke be hoefte werd tegemoet gekomen, bleek ai spoedig uit de vele vragen tot opname. Als bewijs diene, dat In 1927 werden ver pleegd 43 kinderen waaronder vele „zuige lingen", met een totaal aantal verpleegda- gen van ruim 5100. Van wie die kindertjes zijn? Over het algemeen van moeders die door langdurige ziekte als T. B. C.. geestes krankheid of anderszins niet ln staat zijn hare moederlijke verplichtingen ten opzich te van die kleine stumpers te vervullen, voor wie dan de hulp van bovenstaande vereeni- ging wordt ingeroepen. In het tehuis van de Kleine Theresiastichting vinden deze kindertjes dan datgene, wat hun thuis ont breekt en worden zij door een gediplomeer de verpleegster, geassisteerd door eenige deskundige helpsters op de meest liefdevolle wijze verpleegd, terwijl door Dr. Frank ge- neel belangeloos controle op gezondheid, groei, en voeding van deze kindertjes wordt uitgeoefend. Ten overvloede zij nog vermeld, dat on der de zuigelingen meerdere zijn, die als ge heel onverzorgd, worden opgenomen. Geble ken is echter, dat na eenige jaren van be- itaan dezer inrichting, deze voor het be oogde doel te klein is geworden. Niet alleen, dat verschillende aanvragen moeten worden afgewezen, doch ook uit hy giënisch oogpunt bezien is de bestaande toe stand niet langer houdbaar. Het bestuui heeft dan ook maatregelen getroffen om hierin verbetering te brengen en uitgezien aaar 'n beter, ruimer home voor deze kleine peuters, die reeds zoo vroeg de moederzorg moesten missen. Vermoedelijk zal het daarin slagen en is wellicht daarvoor het benoodigde geld te verkrijgen. Grootere zorg baart echter de nieuwe inrichting van dit tehuis. Hiervoor beeft men reeds alle middelen te baat ge nomen om aan de noodige gelden te komen. Vindingrijk als de Charitas steeds is, heeft men thans een loterij ondernomen welke, goedgekeurd door B. en W. van Haarlem, zou trekken op 25 October as., doch om reeds genoemde reden 3 maanden is uit gesteld. Reeds twee derden der loten, waar van de prijs slechts 0.10 is, zijn door kin dervrienden uit Haarlem en omstreken ge nomen. Wie helpt het restant te plaatsen? Welk dames zijn genegen een boekje van 80 stuks 0.10 voor haar rekening te nemen, teneinde het restant dezer loten aan vrienden en kennissen te verkoopen? Men 6teunt hiermede een mooi, nuttig, ja, nood zakelijk werk. Deze loten zijn verkrijgbaar bij de be stuursleden: Mevr. DROOG, Raadhuisplein 8. Heemstede. Mevr. BEUNES, Zijlweg 295, Over- veen. Mevr. SCHLATMANN, Van Eeden straat 6. Haarlem. Mevr. VAN LIEMT, Lorentzplein 35, Haarlem. Mevr. DRIESSEN, Jansweg 38, Haarlem. Mevr. KUENEN, Ged. Oude Gracht 105, Haarlem. Beverwijk (H. Agatha) Beverwijk (O.L.V.V.G.R. Wijk aan Zee Wormerveer Wormer Castricum Limmen Uitgeest Akersloot Velsen-Driehuis Veilen Noord Assendelft Krommenie Heemskerk IJmuiden IJmuiden-Oost Jongens Meisjes Tot. 284 234 518 2>8 184 4 <"'3 42 38 80 87 66 153 88 77 165 191 215 406 104 132 236 116 137 253 89 81 170 114 126 240 136 153 289 130 112 242 99 86 185 257 278 535 96 105 201 177 168 345 tomaten niet de hoofdzaak is van de teelt onder glas. Het Is de derde (k.elt, die onder I glas in een seizoen plaats heeft. Voorts is de stabiliseering van het tuin- i dersbedrijf van toepassing van glascultuur te verwachten en zoo goed als zeker, terwijl ook minder land noodig is om een behoorlijk en vrij zeker bestaan zich te kunnen verscnaf- I -o vat- ook tot i-pvi1» beeft, dat moer tuin- I derszonen op het bedrijf van hun vader een bestaan kunnen vinden. i Burgerlijke stand Ondertrouwd I Johannes Perrus Schouten, oud 29 'aren, ïos- I arbeider te Heiloo en Anna Brakenhoit, oud 23 raren, zonder beroep, wonende te Cas tricum. Overleden G. F, J. Leenaards, oud 75 aren, zonder beroep, wonende te Amster dam Jacob van der Park, oud 73 laren, tuinder te Casti ïcum. Het comité, dat ten doel heeft de oprich ting van een vereenigmg tot stichting van een Jeugd-herberg Haarlem heeft niet stil gezeten. Vele adhaésie-betulgingen zijn reeds ontvangen bij den heer H. J. Bosman. Binnen eenige dagen zal een artikel ver schijnen, waarin het werk van een jeugd herberg nader zal worden uiteengezet on de voorloopige resultaten zullen worden medegedeeld. ars. Zondag 14 Oct. zal ten huize van den 2en penningmeester een bestuursver gadering worden gehouden. Maandag 15 Oct. om 8 uur ledenverga dering in het repetitie lokaal. De repetitie heeft plaats op Woensdag 17 October. Woensdag 24 October zal een matinee worden gegeven ln de concertzaal van de St. Bavo te Haarlem des namiddags half 3, jter opluistering van het Jeugdcongres, Totaal 2228 2192 4420 Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van de Ijsfabriek voor de visch- handelvereeniging en Koelhuis IJsvries, al hier. De staking bü den Breejen v. d. Bout De staking bij de firma den Breejen van den Bout duurt nog onveranderd voort. Wel is sedert eenige weken het bedrijf met vreemde krachten gedeeltelijk hervat, doch het aan werven van werkwilligen uit omliggende plaatsen wordt van de zijde der stakers met Kiaonc tegen gegaane met het gnoig, dat een aantal werklieden, dat intusschen door bovengenoemde iu-ma was aangenomen, thans weigert aan het werk te gaan. Flinke deelname. Voor den nieuwen cursus, welke alhier zal worden gegeven aan de rijpere jeugd en aan volwassenen, heb ben zich niet minder dan 402 deelnemers aangemeld. R. K. Vrouwenbond De presidente opende de vergadering met den christelijken groet en heette alle aanwezigen van harte welkom. Daarna werd, onder pianobegelei ding, het bondslied gezongen. De notulen werden goedgekeurd. Hierna werd gesproken over het liefdewerk van de Kleine Theresia." De leden werden nog eens aangespoord om hun bijdragen, hetzij in goed of geld, zoo spoedig mogelijk bij het bestuur te bezorgen. De vorzitster uitte den wensch dat er veel voor dit mooie werk zou binnenkomen. Enkele kleertjes zijn al ln ontvangst genomen. De propagandisten zongen, ter afwisseling een vroolijk nummertje. Hierna deelde de presidente mede, dat het feest van Christus' Koningschap op 28 Oc tober zal gevierd worden. Hierover sprak nog even de G. A. Het gast hier niet om de „dubbeltjes," maar om de „demonstratie." We erkennen op dezen dag vooral, Christus als Koning van de Maat schappij. Het koopen der speldjes, maar ook zeker het „dragen" wordt ten zeerste aanbe volen. De Eerw. Pater Alexander spoorde de aan wezigen aan, om het feest van Christus' Ko ningschap tot de H. Tafel te naderen. De voorzitter dankte de G. A. voor het gespro kene. Hierna werd een zangnummertje gegeven door de dames der Propagandaclub. Nu kwam het wlnterprogram aan de orde. Tot Januari is alles geregeld. Eerst onze vergadering iedere maand, waaronder ook de feestvergadering op 9 Dec. De Apologetische cursussen door den Eerw. Pater Alexander, onder medewerking van den Zeereerw. Pater Rector en den Eerw. Pater Vicaris, zullen gecentraliseerd worden. De voorzitster stelde voor, dezen winter, gelegen heid te geven tot het volgen van een Moe dercursus. Verschillenden gaven zich dezen avond als deelneemster op. We hopen, dat velen dit goede voorbeeld zullen volgen. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt. Hierna sluiting der vergadering op de ge bruikelijke wijze. Molestatie Gisterenmiddag Is een werk willige van de fa. den Breejen op den Zee weg door een staker gemolesteerd. De werk willige die klappen kreeg, vluchtte een huis binnen om het aan den achterkant weer te verlaten, achtervolgd door den staker, die eveneens het huis binnenging. De werkwillige wist zich echterd ln veilig heid te stellen. De politie is met het geval in kannis gesteld en zoekt thans den dader. Veiling Naar we vernemen, heeft het bestuur van de veilingvereeniging „Ons Be lang" besloten, voorloopig nog de veiling voort te zetten, al ls het dan niet voor het vellen van boonen en erwten, waarvan de tijd thans om is. al komen nog wel kleine partijt jes aan de veiling, welke naar een bekenden handelaar te Beverwijk worden doorgezonden. De veiling heeft nu plaats van sprultkool, en als aangevoerd wordt boerenkool, waarvan de tijd langzamerhand begint te komen en van Brusselsch witlof. De veiling wordt echter thans slechts éénmaal per week en wel Vrijdag te 11 uur gehouden. Toeneming glascnltunr Was aanvanke lijk gedacht, dat de teelt onder glas voorna melijk in warenhuizen het komende Jaar sterk zou toenemen, thans wordt door me- rloen tuinder a'hier et- zeer over ge dacht. Het is een gevolg van de prijzen, die dezen zomer voor de tomaten zijn be steed, die den tuinder doen schrikken een hoog bedrag vast te leggen voor den bouw van een warenhuis, omdat de teelt van dit product, dat hier hoofdzaak ls, ln waren- hulzen niet loonend genoeg mag zijn. We hebben over een en ander eens het oordeel gevraagd van een ter zake kundige en wel een trunbouwconsulent. die ons ver zekerde, dat de tuinder zich daardoor niet mag laten afschrikken. Het gevolg van de lage prijzen is nog niet zoo zeer geweest een overvoeren van de markt of het stopzetten van den uitvoer, dan wel de zeer warme tijden in Juli en Augustus, die we dit jaar beleefd hebben en waardoor de tuinbouwpro ducten over het algemeen veel vroeger en ,veel vlugger zijn aangerijpt, wat den groeten aanvoer heeft bevorderd en waardoor de prijzen zijn gedrukt. Van overvoeren van de markt ln normale jaren is de eerste tiental len jaren geen sprake. Vergeten mag niet worden, dat de bevol kingsaanwas ook een grooteren aanvoer noo dig heeft, terwijl bovendien de teelt van de Politieberichten Alhier werd pro ces-verbaal opgemaakt tegen W. B, te Bergen, wegens venten zonder vergunning. IJMUIDEN, 12 Oct. Rijksvischafslag. Tarbot, per K.G. 0.441.55; Griet, per 50 K.G. 27—52, Tong, per K.G. 1.60—2.80; Gr. Schol, per 50 K.G. 37; Middel Schol, per 50 K.G. 42; Zetschol, per 50 K.G. 3647; Kleine schol, per 50 K.G. 4.4023; Schar, per 50 K.G. 223; Tongschar, per 50 K.G. 56; Rog, per 20 stuks 13.5021; Vleet, per stuk 1.101.88; Pieterman en Poon, per 50 K.G. 1.8012.50; Groote Schelvisch, per 50 K.G. 25.5032; Middel Schelvisch, per 50 K.G. 17—24; KI. midd. Schelvisch, per 50 K.G. 1117; Kleine Schelvisch, per 50 K.G. 3.209; Kabeljauw, per 125 K.G. 3552; Gullen, per 50 K.G. 616.50; Leng, per stuk 0.90—1.64; Wijting, per 50 K.G. 1.70—5.10; Koolvisch, per stuk 0.501.07; Makreel, per 50 K.G. 10—17.50. van de op heden aangekomen Stoomtrawlers. IJMUIDEN, 12 October 1928. Verkoop, Verhuur. Inruilen, Reparatie* Concordia 2617.— Wernla if 1892.— Henriette Jacoba 2506.— Oerika 8 3161.— Iverno a 2117.— Elize i» 1143.— Cornells ft 3770.— Carolina tl 1963.— Zeeleeuw Versche Haring 2194.— IJ. H. 997 1830.— L. F. 53 it 749.— U F. 375 ft 1060.— j-.. F. 214 1996.— ,.W. L. van der Vegte Gisteren is alhier m den ouderdom van 65 jaar overleden de heer W. L. van der Vegte, directeur der directe belastingen. Invoerrechten en accijn zen, ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. R. K. Kiesvereniging Gisterenavond hield de R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" een ledenvergadering in het K.S.A.- gebouw, onder voorzitterschap van den heer W. de Groot. De opkomst was heel gering. In bespreking kwam het ontwerp-pro- gram voor 1929. Hierover ontstond een langdurige gedachtenwlsseling. Een voorstel van den heer Machlelsen om een amendement ln te dienen, bedoelende, dat gestreeft zal worden naar een zoodanige rechtsche meerderheid, waarbij handhaving der Katholieke beginselen het best gewaar borgd is, werd verworpen, omdat het ont- werp-program hiervoor reeds voldoende waarborgen bood. Bij de desbetreffende paragraaf werd van verschillende zijden herstel van het beruchte bezoldigingsbesluit bepleit. Opheffing van het processie-verbod wenschte men nog eens uitdrukkelijk ln het nieuwe program opgenomen. Een desbetref fend amendement werd aangenomen. Er volgde nog een belangwekkende bespre king over het pachtvraagstuk, waarna het concept-program werd goedgekeurd. Als afgevaardigde naar de Kamercentrale en den Provincialen Kieskring werd geko zen de heer F. v. d. Kolk. De verkiezing van een voorzitter werd aangehouden tot de volgende vergadering. De vergadering wenschte n.l. vrijheid om den voorzitter uit de vergadering te kiezen, in plaats van uit het bestuur, zooals in het bestaande reglement wordt bepaald. Een reglementswijziging zal worden ontworpen. Bij de bespreking van de Dr. Schaep- man-actie, hield de heer J. J. Bisschop een pleidooi voor krachtigen steun aan deze actie. Spr. wees er op, dat andere, kleinere par tijen het geld voor een partijbureau reeds bij elkaar hebben. Het zou jammer zijn als de R.K. Staatspartij, de grootste partij, dit niet zou bereiken. Als elke kiezer en kiezeres een gulden bijdraagt, dan ls het doel bereikt. Beverwijk heeft 2100 Roomscne kiezers, zoodat een zoodanig bedrag aan guldens van ons verwacht wordt. Verschillende heeren gaven zich op voor de vorming van een comité, dat thans met kracht de actie ter hand zal nemen. Bij de rondvraag werden nog verschillende zaken besproken, o.a. verzocht de heer Ma chlelsen aan de Katholieke raadsleden om eens te wijzen op den slechten toegangsweg naar het C. H. Moensplein, van den Kees- delfsweg af. Hierna volgde sluiting. R. K. Kiesvereeniging „Recht cn Plicht". Donderdagavond hield de R. K. Kiesver- seniging „Recht en Plicht1" een algemeen0 ledenvergadering in de St. Aloysiusschool. Alhoewel de opkomst niet in evenredigheid was met de belangrijkheid van de agenda, ontnam dit den voorzitter den moed niet de agenda af te werken. Te ruim half negen opende de voorzitter de vergadering met den Chr. groet. De notulen van de laatst gehou den vergadering, welke tot doel had een af- deeling te Overveen te stichten, werden door den secretaris voorgelezen en zonder wijzi gingen goedgekeurd. Voor de verkiezing van twee leden van hoofdbestuur stelde de voorzitter als candi- daten den heer v. Vlijmen en de secretaris den heer H. Blankwater, die met algemeenc stemmen werden gekozen. Punt 4 der agen da luidde verkiezing van 2 nieuwe be stuursleden. Daar er geen candidaten waren binnengekomen werd met algemeene stem men besloten het bestuur niet aan te vullen, doch op de eerstvolgende vergadering nog eens dit punt op de agenda te plaatsen. Met algenwene stemmen wrd bes'otcn als afve- gevaardigde te benoemen voor de R.-K. Ka- uer-Centrale en Pr. Kieskring den heer H Blankwater en als reserve den heer v. Vlij men. In verband met het benoemen van den heer Roozen, oud-voorzitter en den heer J. G, van Kessel, oud raadslid, tot eere-leden die nu wegens de annexatie in Haarlem wo nen, werd art. 4 en 8 van het reglement aan gevuld met „Eere-leden, niet ingezetenen in en eere-leden vrij van contributie", hetgeen aangenomen werd. De bespreking van het ontwerp van 1929 der R. K. Staatspartij gaf geen aanleiding tot discussie, daar dit program voldoende bekend was gemaakt in de dagbladen, de afd. Overveen gaat er mede accoord. In de rondvraag werd door den heer Staphorst ge vraagd naar het resultaat van de actie voor het Dr. Schaepmanfonds in Bloemendaal, waarop de voorzitter mededeelde dat reeds een bedrag van 1200 bijeen is gebracht en nog enkele toezeggingen zijn gedaan; men hoopt vóór 10 November as. de 2000 be reikt te hebben, hetgeen voor Bloemendaal een mooi bedrag zou zijn. Hoewel niet op de agenda vermeld, werd de raadhuiskwe-stie behandeld- De heer Prinsenberg vroeg het woord en deelde mede. dat de heer N. Nuyens in beroep is gegaan bij Ged. Staten tegen het besluit van den ge meenteraad van Bloemndaal, tot aankoop van grond aan den Zeeweg om daar een nieuw raadhuis te stichten. Ook door den heer Prinsenberg is een bezwaarschrift naar Ged.Staten verzonden. Volgens den heer Prinsenberg waren er twee groote bezwaren om or> den Zeeweg het Raadhuis te bouwen Allereerst 't financieel bezwaar, want groote geldelijke offers zullen gebracht moeten wor den; ook de plaats voor het nieuwe Raad huis vindt de heer Prinsenberg niet goed ge kozen, daar van een centraal punt hier geen sprake meer ls. Do voorzitter was dezelfde meening toegedaan en dankte den heer Prinsenberg voor de handeling welke hij had aangenomen ten opzichte van deze kwestie. Hierna sloot de voorzitter op de gebruike lijke wijze de bijeenkomst. Burgerl. stand. Van 5 tot 11 October Geboren: D. Schouten-Janzen, d.; M. P. VRIJDAG-, ZATERDAG-, ZONDAG-, MAANDAG- en WOENSDAGAVOND 8 uur het grootste cinematografische mees terwerk ooit in Beverwijk vertoond naar den beroemden roman van HARRIET BEECKER STOWE. Zondagmiddag half drie Tweede Episode. Ruigrok-Van Wees, d.; S. P. van Schooten- van Leeuwen, d. Getrouwd: H. F. Fischer en E. H. We- seler; P. J. van den Klinkenberg en M- Cas- see J. M Maas en P. M. C. Uitendaal. Overleden: G. Oostmeijer 89 jaar. Terug te bekomen bil: W. Roozen, Mid- dentuindorplaan 9, Haarlem, een grijze ■osntelceintuur; H. van Maren, Bmnenoad 8 Overveen 1 gulden; Urbanus, Platanenlaan 73 Bloemendaal, een bruin lederen meisjes cape: Rocdenburg, Bloemendaalschestraat- weg Jan Gijzenvaart Santpoort, een heeren horloge in armband; Blei, Rijnegomlaan 9a ëerdenhout. een kinderportemonnaie; Cu perus, Zanderijvaart 3, Overveen, een roevendraalorvan Amerongen, Bloemen- daalscheweg 18, Bloemendaal, een dames rijwiel; C. F. Verkooij, Zand voorterpad 3 Overveen, een bollenmand gemerkt GR.; G. Zwarteveen. Lage D"in en PanJscheweg 15. Bloemendaal, een vilten hoed; B. den Boer, Rollandstraat 6, Haarlem, een portemonnaie met inhoud; W. Dekkers Zuidertuindorp- 'aan 3 Haarlem, een schroevendraaier; A Salman, H. v. Alphenstraat 4. Haarlem, een gouden ring; F. de Jong, Zandvoorterweg 27, \erdenhout, een dictaat mechanica tn.v. A. Fransen; W. Donker, Catslaan 2, Aerden- hout, een bruine ceintuur; v. d. Geer, Kruis weg 31 Haarlem, een rijwielbelastingmerk; aan het bureau van politie te Overveen, een paar damcshandsch^enen. een dameshoed, een étui met schrijfbehoeften, een kamétui, sen huissleutel; aan den politiepost te Aer- denhout, een bos sleutels. Veemarkt. Op de Donderdag te Hoofd dorp gehouden veemarkt waren aangevoerd: 9 koeien, waarvan de prijzen varieerden tus- schen 180 en 235 en 2 kalveren prijzen 70. Weinig handel. Burgerlijke Stand Van 911 Oef. Geboren: Sophia, d. v. C. de Kwaaste- niet en J. Braam; Anna, d. v. M. v. d. Keuvel en A. H. Ravestijn; Willemina, d. v. Al Boeve en J. M. de Horn; Mzrii Anna, d. v.. W. Uitermark en C. M. v. Gils; Elizabeth I.ize, d. v. C. v. d. Veer en S. v. d. Bijl; Arentje, d. v. J. H. v. Jperen en J. v. Wie- ringen; Aagje Augusta, d. v. N. A. Verkuij en M, A. Rietbrock; Els-e, d. v. G. J. de Jong en M. Witte: Petronella Maria, d. v. J. W. Mesman en M. Scheppers. Ondertrouwd: Arie Schreuders, 25 j. en Maartje Grietje Ket, 21 j.; Adriaan Gillis Blok, 25 j. en Jansie Verkuijl, 28 i.; Marinus Anthonius Gedaan, 34 j. en Janna Stolker, 25 j.; Jan Hendrik Meijer, 26 j. en Adriaantje Ravestein, 25 j.; Cornells v. d. Sluis, 28 j. en Maria Adriana Kooij, 27 jaar. Getrouwd: Petrus Laurentius Verhoeven, 27 i. en Alida Wilhelmina van Roode, 22 j.; Corne.'is van der Spruit, 26 j. en Magdalena Maria Verzaal, 22 j.; Aart Wijnhout, 27 j. en Kendnka Johanna Berlijn, 19 j.; Jacob Jacobus Schols, 23 j. en Magdalena de Koo- ker, 21 j.; Albert Vreeken, 37 j. en Cornelia Gerdina Vreeken, 26 jaar. Ove.leden: Elisabeth Cornelia van Otter- loo, 46 j. ongeh.; Aart de Joode, 73 j. wedn. v. G. Blom; te Amsterdam; Johannes Mool- huijsen, 13 mnd., z- v. N. Moolhuijsen en M. Buiser. Personalia Voor het examen M.O.K. TV (delfstof-, aard-, plant- en d'erkunde) slaagde te Amsterdam de heer A. v. d. Ploeg, alhier. j kozen, en hierdoor, meende de voorzitter was het geheele voorstel vervallen. De heer Siegers meende van niet en stelde voor, aangezien de heer Ferdolage niet aan. wezig was, dit punt in de eerstvolgende ver gadering te behandelen, na den heer Ferdo. lage gehoord te hebben. De voorzitter merkte op, dat de heer Siegers mede.onderteekenaar van het voor- i stel was, en toch een bestuursfunctie had aangenomen. Besloten werd tot aanhouding. Vervolgens werd het kiesreglement aan genomen alsmede het partijprogram. Geen amendementen zouden worden ingezonden, doch op voorstel van den heer Siegers zou verdedigd worden dat meer op sociaal ga- bied voor den kleinen middenstand werd gedaan. De heer Vinken meende dat de ouder, domsrente op 65-jarigen leeftijd wel mocht worden opgevoerd. Besloten werd twee afgevaardigden naar de vergadering op 20 October te zenden. De rondvraag leverde niets op, zoodat de voorzitter ongeveer 9 uur, na dank aan de aan de aanwezigen gebracht te hebben voor hunne opkomst, de vergadering sloot met den Chr. groet. Bedankt als lid der Prov. Staten van Noord-Holland Naar w« ln „Het Volk" lezen heeft de heer Jan A. van Zutphen in een schrijven aan den voorzitter van cTe S. D. A. P.-Staten- fractie meegedeeld, dat hij zijn mandaat als lid der Prov. Staten van Noord-HollanJ neerlegt. De heer Van Zutphen zegt o.m.: „Hoewel mijn gezondheidstoestand wel iets beter ls geworden, gevoel ik toch, dat het nog zeer, zéér lang zal duren eer ik weer, zonder in zinkingen zal voort kunnen." De aftredende was sedert Nov. 1923 lid der Staten. Donderdagavond vergaderde de raad der gemeente Zandvoort onder voorzitterschap van den burgemeester den heer H. van Alphen. Aanwezig alle leden. Ingekomen stukken Enkele raadsbesluiten zijn door Ged. Sta gen goedgekeurd Op het indertijd namens de gemeente ge dane verzoek, om Zandvoort ten opzichte van de posterijen te betrekken bil het locaal net van Haarlem, ls van het Hoofdbestuur der Posterijen een afwijzend antwoord Inge komen. De heer FORRER waagt B. en W. de zaak nog in hun aandacht te willen houden De VOORZITTER zegt dit toe. Reorganisatie van gemeentediensten In verband met de bespreking van een reorganisatie van gemeentediensten gaat óp raad in geheime zitting, welke geheime zit ting van ruim half acht tot 11 ntir duurde. Daarna werd de vergadering heropend. De supplctoire begrooting 1927 B. en W. bieden ter vaststelling aan eer sunpletoire begrooting 1927. In de vorige vergadering was voorgesteld den kwaden post belastinggelden van 103 000 onder te brengen op de begrooting 1927. Op voorstel van den heer Gunters was toen echter besloten de beslissing over deze kwestie aan te houden. Na bespreking be sloot de raad thans met 7 twen fi stemmer afwijzend te beschikken op het voorstel van B. en W. om het bedrag van 103.000 te brengen op den dienst 1927. De heer ELFF3RS deelde mede van dl' besluit in beroep te zullen gaan bij Ged. Staten. Daarna werd met 7 tegen 6 stemmen beslo ten het bedrag van 103.000 te brengen op den dienst 1928. De gemeentebegrootinr B. en W. bieden den raad de gemeente begrooting 1929 aan. „Zomers buiten" Aan de orde ls thans de bespreking van den bouw en aanleg van een straat in ver band met de aanwage van de vereniging .Zomer buiten" te Amsterdam om een va- cantlehuis. op een terrein gelegen in het Zuidelijk uitbreidingsplan der gemeente te mogen bouwen. Naar aanleiding daarvan deelt de commissie ven bijstand voor Pu blieke Werken mede, dat de weg, waaraan gebouwd zal worden, geprojecteerd is ln aan sluiting met de Brederodestraat nabij be' perceel bewoond door den heer Boddée. Aan sluiting en weg zijn ln dit uitbreidingsplan op 12 M. bepaald. Daar het perceel bewoond door den heer Boddée gedeeltelijk huiten de geprojecteerde wegbreedte gelegen is, en een minder ge- wenschte breedte van 7 M. zou ontstaan, heeft de vereeniging „Zomers Bulten" zich 1 bezit van dit jserceel verzekerd, zoodat zij eventueel tot verkrijgen van een behoorlijke aansluiting kan medewerken. Hoewel de commissie uit zuiver aesthetische ovewegin- ten gaarne zag, dat het perceel thans be woond door den heer Boddée. reeds nu ge- dpplteliik zou worde® afgebroken en de aan sluitende breedte direct op 12 M. zou wor- !rn gebracht, meent zi1 ten einde "rmnodig" vertraging van den bouw te voorkomen te moeten adviseeren (voor zoover noodig) ont heffing te verleenen van art. 14 of art. 19 Ier Bouwverordening- De raad kon zich met dit advies der com missie niet geheel en al vereengen. Daarom werd dan ook besloten, dat slechts ïrgunnlng verleend zal worden wanneer de gemeente de toezegging krijgt, dat de ge ïnjecteerde weg zal worden doorgetrokken Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. Arti et Religion!. Op Dinsdag 16 Octo ber as. geeft Arti et Religioni een avond in Zomerlust. Medewerking wordt verend door cDn heer Joh. flensen (tenor), Wijk aan Zee, B. Blankel, (viool), te Haarlem en J. Nibbering klavier) te Haarlem. Aanvang t.e 8 uur. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: J. Wijntjes en M. F. Grelle. A. van der Mije en A. E. Loos W. Paap en M. A. Koning. Getrouwd: A. Molenaar en M. C. de Jager. R. K. Kiesvereeniging Woensdag ver gaderde de R. K. Kiesvereeniging in het vergaderlokaal van den bijbouw der oude R. K. kerk. Het was 8 uur, toen de voorzit ter, de heer A. v. d. Melje, de vergadering opent met den Chr. groet en zelde, dat de Zeereerw. heer Pastoor ultstedig was. Hij sprak zijn teleurstelling uit over de op. komst, niettegenstaande zeer belangrijke punten op de agenda ter bespreking ston. den. Vervolgens kreeg de secretaris gelegen heid de notulen voor te leggen, welke na een kleine opmerking van den heer Siegers werden goedgekeurd. Hierna werd een schrijven behandeld van den heer Ferdolage, waarin deze zijn verwondering uitsprak over het feit, dat zijn voorstel, gedaan op de vergadering van 9 Februari niet op de agenda was ge plaatst. De voorzitter lichtte de zaak toe. Op die vergadering was een voorstel Ingediend door de heeren Siegers en Ferdolage. om het reglement zoodanig te wijzigen, dat een raadslid geen bestuurslid kon zijn. Daar een toelichting ontbrak, meende het bestuur deze materie toen niet te kunnen behande len, doch zegde toe op de eerstvolgende ver. gadering dit voorstel te zullen behandelen. Op diezelfde vergadering echter stelde de heer Ferdolage den heer Siegers (raadslid) als candidaat voor, die ten slotte werd ge- Het gestolen varken Dat er nog zooveel met een varken kan gebeuren, voordat wij er 's middags van smullen, bleek gistermogen voor de Recht bank. P. F., veehandelaar, in dit geval var kenskoopman had een mooi varkentje ge kocht van 45 K.G. voor f 18.—. Biy met z'n mooien koop snelde hjj een erkend varkenskooplieden-café binnen om het he vig schreeuwende kleinood voorloopig in een hok op te bergen. Om zijn eigeifdom te waarmerken, verfde hij een groote blauwe V ln de ruige, maar kostelijk vette zwijnen- huid. Een vrachtrijder zou het beest komen halen om het naar Zaandam te brengen. Nu komt het fatale, het dramatische van de zwijnenhistorie. L. V. gmg naar het café, toen naar het hok en beschouwde vanaf dat oogenblik het varken als zijn onaanvecht baar eigendom. Wat was er te bewijzen, zijn naam was V. en hot merk op hst varken was ook V, aldus merkte hij al zijn varkens, uit was de zaak. En welgemoed ging hij na-ar een slager, deze vermoordde het gil lende zwijnwezen en hakte het ln mootjes. Nooit meer zou dat varken dus worden teruggezien. Eer. en ander lekte uit en men daagde L. V. uit, zijn bedrag voor den rechter te ver antwoorden. Handelaars, slar»:, vrachtrij ders zes in totaal, allen waren naar Haar lem gekomen om het bezitrecht van het var ken te verdedigen. Er werden twee V's geteekend. P. F. merk. te een V met een haal verd. met twee rechte lijnen. De vrachtrijder die het bëwuste varken voor verd. vervoerd had, verklaarde een V met rechte lijnen als merk gezien te heb ben. De slager die het beest geslacht had, vertelde dat er een V met een krul op ge drukt was. Het geval werd dus zeer lastig, at i-.ewils twijfelachtig. Doch gelukkig was er iets bijzonders aan dat varken, het liad een bult in de lies. Daar in dien bult zat de bewijskracht voor het O.M. om verd. te veroordeelen tot ƒ50.— boete of 30 dagen hechtenis. Verd. gaat er niet mee accoord en acht de bewijzen niet overtuigend. Dan wordt het varkensdrama als afgeloopen be schouwd tot Donderdag a.s. ROME, 12 October. Naar uit Trevisc gemeld wordt, ls het aantal slachtoffers, dat gedood werd bij de Woensdagavond te Cas tagniole plaats gehad hebbende ontnlof- flng in een munitie-opslagplaats tot elf ge stegen. Het aantal gewonden bedraagt vier. Tot dusverre konden slechts vijf lijken ge. identificeerd worden. Bij de directie van de Indische Lucht vaart Maatschappij is van de bemanning van het 4e postvliegtuig, de H.-N.AJFJ3., t volgende bericht ontvangen: Vrijdag, 12 October. Wij vertrokken om 6 uur 35 plaatselijken tijd uit Calcutta en zijn om 11 uur 15. pL tijd, te Akyab geland, om benzine ln te ne men. Daar het terrein tengevolge van den re genval op het oogenblik te zacht ls, om te vertrekken moeten wij evenwel wachten tot dat het terrein droger is. Het toestel be vindt zich in uitstekenden staat en aan boord ls alles wel. De H.-NA..E.N. te Belgrado De directie van de K.L.M., deelt mede, dat de H.-N.A.E.N. om 15 uur, plaatselijke tijd, gisteren te Belgrado is aangekomen. Alles is ln orde. Het vliegtuig gaat heden verder. (N lef.Officieel). 443e STAATSLOTERIJ. Trekking van Vrijdag 12 October 1928. Ze Klasse 17e Lijst, Hooge prllzen: 7802 nlèt met premie van ƒ3000.— 12368 200.—. 6663 100. Prtlren van 7# 495 799 1044 1100 1234 1457 3039 4993 9231 1C578 11103 13635 15778 16271 17528 19163 19414 19536 20>34 NIETEN: 361 391 141* 1868 2279 2284 2637 2741 2784 2968 2995 3198 3204 3245 3652 3710 3763 3864 402! 4159 4596 4666 4988 5536 5938 5974 6628 67(3 7818 8120 9422 9644 9942 10082 10282 f0283 16589 11213 11442 11553 11608 12003 12234 12440 12556 14405 14638 14889 15259 15273 15340 15359 14483 15514 15582 15817 15921 16047 16484 16658 16879 17052 17297 17322 17336 17413 17525 17887 1S475 18865 18887 18921 19149 19616 20389 20487 20614 20942 Fouten. 5e Klasse 16e lüst: 2082 met 70 au. met. niet; 642 en 4212 m.z. met 70t i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 2