DE ROND V** 1 g iife: TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 12 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 1 DE MENSCH ALS SMOKKELAAR IN AMERIKA De oude smokkelromantiek van mane schijn en fonkelend goud is in Amerika ge moderniseerd door een smokkelhandel in menschen, waarbij menig menschenleven te betreuren is. De kostbaarste, of goedkoopste, smokkelwaar is daar de mensch, vooral de Chinees of Japanees, die in Amerika niet zonder meer wordt toegelaten. Om nu toch in het beloofde land binnen te kunnen ko men, gaat zij er eenvoudig toe over, door middel van bekende smokkelaars het doel te bereiken. Hoe meer de Staat zijn best doet den handel tegen te gaan, hoe geraffineerder men tracht middelen te bedenken om den invoer mogelijk te maken. Ook in dit bedrijf heerscht zwendel en onmenschelijkheid. Op Cuba of in een an dere plaats geven smokkelaars zulken im migranten gelegenheid zich in te schepen Zij moeten een hoog bedrag betalen en worden dan in den donkeren nacht op een verlaten eiland afgezet. Worden deze mo derne menschenhandelaars achtervolgd, dan probeeren zij zich er uit te redden, door het corpus delicti, de gesmokkelde menschen. over boord te gooien. Zoo werden kon ge leden 17 Chineezen vermoord en in zee ge worpen. De laatste tragedie speelde zich voor kort af op het Japansche vrachtschip „Nahikc Mani". Toen het schip na een eindeloos lan gen tocht van Seattle in Jokohama aan kwam, ontdekten twee inspecteurs de lijken van 6 blinde passagiers, welke verhongerd waren. Van den kok vernam men het tra gische einde van de menschen, die dachten zoo listig in de Vereeni^de Staten binnen te kunnen komen. De gevangen genomen kok had met de zwervers een overeenkomst gemaakt hen op het schip te zullen verber gen en tot de aankomst in Seattle te verzor gen. In Seattle zou hij wel een mogelijkheid vinden ze aan land te smokkelen. Waar schijnlijk sloot hij ze op in een hok onder in het schip In Seattle was het den kok echter niet mogelijk woord te houden. Hij was zoo ang stig, dat hij de gevangenen niet durfde vrij te laten er. zelfs niet eens met water en brood durfde te voeden. Het schip koos weer zee. De kok maakte er de officieren niet op attent, dat hij blinde passagiers aan boord had Zonder voedsel opgesloten en zonder de mogelijkheid van hun afwezigheid blijk te geven, stierven alle zes gevangenen op de terugvaart Bij aankomst in Japan kon men de identiteit van de dooden niet meer vast stellen. CHRISTUS IN EEN HEIDENSCH HAND BOEK DER CHINEESCIIE TAAL Ter vereenvoudiging van het Chineesche schrift, heeft de Chineesche geleerde Yen Yang Tehou een handboek in 4 deelen uit gegeven over de Chineesche taal. Ofschoon het 'n heidensch boek is en zich tot heidenen wendt, bevat het ook een artikel over Chris tus. In het vierde boek, bladzijde 77 lezen we: „Jezus Christus is een Heilige uit he't Avondland. Hij is voor 1923 jaar, 't boek is omstreeks 1923 uitgegeven, in Judea geboren. Verstandiger dan anderen, verlangend naar de verlossing der wereld, heeft hij overal ge predikt en vele leerlingen om zich heen ver iameid. Hij wilde dat alle menschen elkander liefhadden, zooals zich zelf. Hij zeide:: „Be handelt de anderen zooals gij zelf door hen behandeld wenscht te worden. Hij leerde, dat de mensch op deze aarde niet alleen aan zich- zelven denken mag, maar ook anderen moet helpen. Dienen en helpen, dat is de grootste plicht der menschen tijdens hun leven. Eens wilde Jezus zijne Apostelen de voeten was- schen. Toen zeiden deze: Wij zijn het on waardig. Jezus echter antwoordde: „Ik hoop dat gij voortaan elkander dezelfde diensten zult bewijzen als ik het heden U gedaan heb. Ik ben gekomèn. niet om „bediend te worden, maar om te dienen." Hij leerde ook. dat alle menschen, mannen en vrouwen, oud en Jong, rijk en arm gelijk zijn. Alle menschen kunnen in den hemel komen, wanneer zij oprecht hunne zonden betreuren. Eens vroeg een jonge man aan den Heer: „Hoe kan ik in den Hemel komen? Jezus antwoordde: Onder houd de geboden. De jongeling echter vroeg verder: „Welke"? Jezus zeide: Gil zult niet doodslaan, geen overspel doen, niet stelen, geen valsche getuigenis geven, vader en moe der eeren; en den naaste liefhebben gelijk u zeiven. Jezus predikte drie jaren, zeer groot was het getal dergenen, die aan Hem geloofden. De Pharizeën en de Joodsche priesters be rispte Hij streng, omdat zij Hem haatten en Hem trachtten te dooden. Tenslotte hebben zij Hem gekruisigd. Maar zijn geest leeft voort en sterft niet. Het Christendom maakt eiken dag vorde ringen. Het is de machtigste Kerk der wereld geworden!" Ondanks onvolledigheid en dwalingen zal deze passage vele heidenen, die tot nu toe nog nooit van de Kerk gehoord hadden, er hunne aandacht op vestigen. •S 'ON ONDERLINGE CRITIEK Een Duitsch tooneeltijdschrift bevatte de volgende mededeeling: „Alexander Moissi kan helaas de rol van Caesar in Caesar en Cleopatra niet spelen, omdat hi) in Februari al naar New-York ver trekt". De tooneelspeler Max Pallenberg schreef toen aan de redactie: „Als trouw abonné deel ik u mede, dat Alexander Moissi de rol van Caesar ook niet zou kunnen spelen, al vertrok hij pas in Juni naar New-York". De vijfde kolom TWEE BERICHTEN Geen reisbeschrijving, avonturenroman, de tective-geschiedenis, de meest spannende film uit het Wilde Westen of het griezeligste melodrama is per saldo zoo interessant als de krant, waaruit men lederen dag tientallen be wijzen put voor de waarheid der stelling dat de waarheid vreemder en fantastischer is dan de fantasie van alle roman-fabrikanten sa men. Onlangs hebben wij op deze piaats het meer ergerlijke dan belangwekkende geval gepubliceerd van den Roemeenschen moor denaar, die lederen avond de gevangenis ver liet om café's en schouwburgen af te loopen. (Jit Rusland komt nu een ander ongelooflijk bericht, over den diefstal van een spoorweg Het is gebeurd op de lijn MoskouKazan. In den nacht zijn door enkele dieven de rails over een grooten afstand opgebroken en op een zelf gefabriceerden goederenwagen ver voerd. Men reed den wagen telkens verder en brak dan de vrij gekomen rails af, ook de seinpalen, lampen, selnborden, wisseldraden, telegraafdraden, enz. werden meegenomen, zoodat het voor de hand ligt dat diefstal het doel was, niet sabotage. Een ander geval, op zich zelf niet buiten sporig belangwekkend, geeft een indruk voor welke buiennissige puzzles men komt te staan door de tegenwoordige manie van records, zwemtochten over het Kanaal, vluchten over den Oceaan e.d. De laatste puzzle van dit soort moest de sluiswachter van het Panama kanaal oplossen. Deze werd voor eenigen tijd uit het sluishuis geroepen door een ge luid, dat een sein moest beteekenen om de sluis te openen, maar dat nog nooit in het Panamakanaal was gehoord. Een stoomschip was niet te bekennen, maar wel zag de wach ter bij nauwkeuriger kijken een hoofd boven water. De Amerikaansche zwemmer Halli burton was n.l. bezig de 15 mijl die het Pa namakanaal lang is, zwemmend af te leggen. De vier sluisdeuren aan beide zijden van het kanaal, ieder anderhalf millioen K G. zwaar, moesten voor hem geopend worden. Toen kwam de moeilijkheid van het sluis- geld. De reglementen van het Panamakanaal bepalen dat voor schepen het schutgeld zoo en zooveel per K. G. moet worden betaald. Halliburton moest dus ook volgens zijn ge wicht betalen. Hij riep vanuit het water dat hij 78 K.G. woog, maar de sluiswachters gingen consciën tieus te werk en wilden den zwemmer wegen. Het resultaat was dat de zware electrische motoren, waarmede de sluisdeuren geopend worden, in werking werden gesteld, voor 38 Amerikaansche centen 0.90). Het is te hopen dat dit voorbeeld van sluisgeld-heffing niet wordt nagevolgd. An ders zou het kunnen gebeuren dat een kapi tein, die meende dat de prijs niet in billijke verhouding is met inhoud ei\ gewicht van zijn schip bezwaren maakte tegen de bereke ning der sluis-autorlteiten Een dergelijk ge schil zou alleen opgelost kunnen worden dooi het schip uit het water te hijschen en ti wegen. Gezicht in het mooie boschje van Caprera te Bloemendaal, dat binnenkort gerooid zal worden. Maria Seret-v. Eyken, Hollandsche alt-zangeres te Berlijn, treedt hedenavond op bij het gemeentelijk orgelconcert in het gemeentelijk concertgebouw te naarlem. SCHENNIS VAN GRAVEN IN CHINA Heftige verontwaardiging is gewekt in China en daarbuiten over de schen- nende misdaad van eenige Chineezen, die talrijke graven hebben vernield en opengebroken. Geluk kig is het de politie reeds gelukt verdachten te ar resteeren, waarvan er enkelen bekend hebben de grafschennis te hebben gepleegd. Een van de ge arresteerden is de gene raal Tan Sung Ling, die divisie-commandant is van een der vele legertjes welke China vechtend en roovend doortrekken en het land armer maken dan het reeds is. Voor eenigen tijd liet hij de Manchu-begraafplaats te Ma Lan Kou door zijn soldaten vernielen, d.w.z. alleen de grafsteenen ver brijzelen. Het andere werk, n.l. het openen en doorzoeken .der .graven, deed hy zelf met eenige medeplichtigen. De beroo- ving van dit kerkhof be zorgde den dieven-gene- raal een som van onge veer 60.000, de opbrengst ran de gestolen juweelen en kostbaarheden uit de graven. Men dringt in China aan op strenge bestraffing der graf-schenners en op een onderzoek naar medeplichtigen zonder aanzien des persoons. Het schijnt dat hooge ambtenaren en autoriteiten uit verschillend* kringen bij de misdaden betrokken zijn. Hierboven enkele foto's van de begraafplaats en de verwoeste graven. De „Pilgrim" van den wereldreiziger Thos Drake, waarvan wij gisteren reeds een foto plaatsten, in het Spaame te Haarlem. Te IJmuidcn heeft het echtpaar Gravenkamp zijn gouden huwelijksfeest gevierd. Hierboven het echtpaar te midden der familieleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 5