n Bmé Stadsnieuws VAN HOUTEN'S PINGUÏN bonbons- UIT OEN OMTREK CHEQUE-KOERSEN Het eerste lustrum der R,K. Universiteit te Nijmegen de spaaknebank rWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRIJDAG 12 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 2 Een schrijven van het Doorluchtig Episcopaat Hij kon de huur niet betalen VAN ONZE RECHTBANK Voor dsn Politierechter Dan eindelijk gevangenisstraf Een domme scheldmachine Oneerlijke Dienstbode Lezing van Dr. Berends in de aula van de H. B. S. A. Statuten De A. R. K. A. Verbreeding van de Koralensteeg De verbinding Amsterdam— Zandvoort TR1DUUM R.-K. VOLKSBOND Van Houten's Pinguïn Bonbons geven iets 'bij zonder fijns in een een voudig doosje. In iede re doos een bon voor „Ons Eigen Tijdschrift'.' OVERVEEN MEDEGEDEELD DOOR Haarlem - Amsterdam Rijkspostspaarbank In verband met het eerste lustrum der R. K. Universiteit te Nijmegen wordt in het Jaarboek 1928 der St. Radboudstichting een schrijven van het Doorluchtig Episcopaat ge publiceerd, waaraan het volgende ontleend Aan de diocesane en parochiale Sint-Radboud-comité's en aan allen, die hun steun verleenen aan de Katholieke Universiteit. Den 17en October wordt de vijfde verjaar dag herdacht van de opening onzer Katho lieke Universiteit te Nijmegen. Het is aca demisch gebruik om bij een lustrum een meer plechtige herdenking te vieren van het ge boortefeest en een oogenblik terug te zien op de volbrachte taak. ,Vij willen ons daarbij gaarne aanpassen en van deze gelegenheid gebruik maken, om in het Jaarboek der Sint Radboudstichting. dat vooral beoogt het contact tusschen Universiteit en Volk leven dig te houden en te bevorderen, het woord te richten tot hen, die door gestadigen persoon lijken arbeid en financieelen steun het voortbestaan onzer eigen Universiteit moge lijk maken. In de eerste plaats voelen wij ons gedron gen tot een woord van dank. Met vertrouwen maar toch niet zondei bezorgdheid, hel ben wij destijds besloten tot de stichting onzer Katholieke Alma Mater. Wij beseften leven dig, welke hooge eischen aan onderwijskrach ten en niet minder welke voortdurende zware geldelijke offers deze eigen inrichting van hooger onderwijs zou meebrengen. Wij zijn immers, om de uiterst geringe tegemoetko ming van rijkswege, nagenoeg geheel aange wezen op c'e vrije milddadigheid van ons Katholieke volk. dat met andere staatsbur gers ook het onderhoud der Staatsuniversi teiten heeft te dragen. Wij moesten u daarom in ons schrijven van den 8en September 1921 rr.eedeelen, dat wij, om tot oprichting der Universiteit te kunnen overgaan, naast een Stichtingsfonds nood'g oordeelden een be paald bedrag, dat door een jaarlijks terug- keerende inzameling moest worden verkre gen. Dit bedrag mocht niet blijven beneden uen cent per Katholiek. Het gevraagde Stichtingsfdnds. wij gedenken het dankbaar, kwam bijeen. Maar de jaarlijksche som moest uiteraard blijven een zaak van vertrouwen op uw blijvenden, volhardenden goeden wil. Gode zij dank, wij zijn tot nog toe niet teleurgesteld ®n dit vertrouwen. Het jaarlijks verwachte bedrag is steeds ten naaste bij binnengekomen, hoeveel er soms ook voor anaere maatschappelijke en geestelijke nood en van u werd gevraagd. Wij mogen deze gelegenheid van l.et eerste lustrum niet laten voorbijgaan zonder daarvoor aan u allen onze innige dankbaarheid te betuigen. Zeker, de Universiteit is niet alleen het be lang uwer Kerkelijke Overhe d. maar ook en evenzeer dat van de geheele Katholieke ge meenschap. van hoog en laag, van geleerd en ongeletterd: gij hebt dus in zooverre ook uw eigen geestelijk en cultureel belang begrepen en gediend, maar dit neemt niet weg. dat op ons de verantwoordelijkheid en de beharti ging in de eerste plaats drukt. Daarvoor n.ogen wij boven allen met dankbaarheid vervuld zijn. Namen kunnen wij niet noemen, er zijn er zoovelen. die zich verdiensten ver- Wierven, talrijke propagandisten en ijveraars hebben jaar in jaar uit krachten en tijd be schikbaar gesteld, talloozen offerden en bleven offeren hun ruime bijdrage of het nog hooger te waardaeren penningske in hun nood afgezonderd. „Uw Vader die het ver bórgene doorziet, zal het u vergelden" vol gend het onfeilbare Woord van den Goddelij- ken Meester. Maar een enkele uitzonderng n ogen wij wel maken Bijzonderen dank wil len wij uitsnreken ten opzichte van de dagp- lijksche besturen onzer diocesane comité's d-_ leder 'aar zoo belangeloos op de bres s't-an om den strijd te leiden, om hen. die dreigen te verflauwen, aan te vuren en om ec vriendeli.'ken drang uit te oefenen op de enkelen, d®e in een te langzaam tempo mee werken. Wij beseffen zeer goed wat een arbeid het meebrengt de leiding te hebben voor de 1250 parochiale comité's. Een woord van afzonderlijken u .nl. ook aan onze Gees telijkheid Reeds meermalen spraken wij het Tti; en w'j aarzelen niet nog eens te zeggen, wat wij reeds nerhaald hebben: het welsla- ge. van de act.e lfgt voor een overgroot deel ir. handen der Geestelijkheid. Beseft zij levendig het belang, dat op het spel staat, spreekt zij van den kansel een warm woord van opwekking bij de aankon diging der jaarlijksche inzameling, geeft zij haar persoon en belangstelling aan net werk der parochiale comité's, dan is een vruchtbare arbeid der comitéleden verze kerd, dan slaagt de inzameling. Wij danken O. L. Heer, dat de Geestelijk, heid blijk heeft gegeven haar gewichtige taak in deze te begrijpen; de overgroote meerderheid bleef trouw ijveren voor het welslagen der jaar-collécte. Bij de lustrumviering past ook een blik in de toekomst. Het is niemand onbekend, dat de drie faculteiten, die der Godgeleerdheid, die der Letteren en Wijsbegeerte, en die der Rechten, zeker ten deele gekozen zijn, omdat zij de minst zware offers eischten. En allen weten ook, dat er met verlangen wordt uitgezien naar de verdere voltooiing der Universiteit, niet het minst naar de afaepling der Geneeskunde. Maar de kosten, verbonden aan de oprichting, meer nog ae jaarlijks terugkeerende kosten van onder houd zijn zoo aanzienlijk, dat wij niet zon der bezorgdheid de toekomst tegemoet zien. Toch moeten ook die faculteiten er komen. En zij zullen er komen, daar staat het ver leden ons borg voor. Mogen wij eenige hoop koesteren, dat in zoo'n algemeen va- derlandsch belang, in een belang, dat meer dan een derde der bevolking bijzonder ter harte gaat, de steun van rijkswege ons niet onthouden zal blijven, toch zullen wij ons dezen steun des te waardiger maken, naarmate wij hebben blijk gegeven, dat de beoefening van eigen standpunt der we tenschappen van de nog ontbrekende fa culteiten ons ter harte gaat en wij hebben getoond, dat wij ons belang daarbij zoo groot achten, dat wij voor geen groote offers terugschrikken. Wij kunnen nu jaar lijks eenige gelden terugleggen voor de toe. komst, maar met het oog op de benoodig- de bedragen, is deze som gering. Wij moe ten dus met den meesten aandrang vragen om allereerst zorg te dragen, dat de jaar lijksche inzameling op peil blijft. Maar als allen eendrachtig samenwerken, dan kan de steun nog aanzienlijk opgevoerd worden. Waar een wil is, ls een weg. Gij weet hoe de Kerk de eeuwen door Universiteiten heeft gesticht, gesteund en beschermd, omdat op den duur geen in richting zoo'n overheerschende stelling in kerk. en iand en volk inneemt. Dat besef leeft bij allen, welke levens, en wereldbe schouwing zij ook mogen huldigen. Toont dan, dat gij in liefde voor een der edelste cultuurgoederen, de wetenschap, bij nie mand wilt achter staan en dat gij in ge. lcofsijver allen wilt overtreffen. V/ij meenen ons woord van dank en op wekking niet beter te kunnen besluiten dan met u in herinnering te brengen, wat Christus' Plaatsbekleeder, Z. H. Paus Plus XI tot ons en tot de met ons om Zijn troon geschaarde pelgrims sprak in zijn audiëntie den 20en Mei 1925 ter gelegen- heli van de heiligverklaring van den Kerk leeraar en ijveraar voor het universitaire onderwijs Sint Petrus Canisius: „Gij hebt door de stichting der Universiteit een groot werk verricht, maar gedaan is het werk nog niet. Rien n'est fait,, s'il reste quelque chose faire, en aan uwe Universiteit ont breken nog twee Faculteiten, d'ie der Wis kunde en die der Medicijnen. Nu staan de Nederlanders bekend als goede werkers, vasthoudend en taai en zij zullen ook dit werk der Katholieke Universiteit voleindi gen. Niettemin eischt het al uw inspanning maar het ls Mijn Innige en vurige wensch, dat gij dit groote werk, van zoo'n vérstrek kend belang voor uw land en uw geloof, tot een goed einde zult brengen." t HENRICUS VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht t LAURENTIUS SCHRIJNEN Bisschop van Roermond t PETRUS HOPMANS, Bisschop van Breda, t ARNOLD FRANS DIEPEN Bisschop van 's-Hertogenbosch. t JOANNE DOMINICUS JOSEPH AENGENENT, Bisschop van Haarlem. Mieuwendijlt 225—229 Amsterdam Oude Gracht 151 Utrecht Zijn eisch luidt nu: Voorwaardelijke ver oordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf met éen proeftijd van 3 jaar. De uitspraak luidt: 4 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Verd, heeft zich nu te stellen onder toezicht van de R. K. Reclasseering.- Zelfs al kan men zijn huur niet betalen, dan mag men nog niet tot diefstal overgaan G. J. W dacht er echter anders over en ont vreemde éen aantal gouden ringen welke hij te koop aanbood aan Th. R. Verdachte en getuige erkenden dit. Later is get. K. van B bij R. gekomen en heeft de ringen tegen in koopsprijs weer teruggekocht. Het O M, leest het rapport, over verd. voor, dat zeer on gunstig is. Zoodoende kan niet voorw. ver oordeeld worden. Eisch: 3 maanden gevan genisstraf. De uitspraak luidt: 2 maanden gevangenisstraf. doch dat B. drie weken verpleegd was gf worden en nu nog niet geheel hersteld was. Een lichte verwonding aan het longvlies was niet zoo gauw genezen. De vrienden van verdachte hadden om het vechtende twee tal gestaan en tot hun grooten schrik plot seling bloed zien vloeien, j Verdachte merkte op, dat hij er veel spijt van heeft en liever wilde dat hij de gesto- kene was en B. de verdachte. Het O. M. heeft een gunstig rapport over verdachte ontvangen. Niettemin is het feit zeer ernstig. S.. wordt dan tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Verdachte zou gaarne een voorwaarde, lijke veroordeeling zien. daar hij het brood voor thuis verdienen moet. Hij komt uit een huishouden van 10 kinderen. Uitspraak 18 October a.s. UITSPRAKEN De Arrondissements-Rechtbank te Haar lem deed gisteren de volgende uitspraken: J. H. v. S., slager, wonende, te Haarlem, Diefstal: 10.boete subs. 10 dagen hecht, o.v. J. A. C. H„ schilder, wonende te Haar lem. Onttrekken van goederen aan beslag; zeven dagen gev.straf o.v. G. S„ loswerkman, wonende te Amster dam. Verlating van hulpbehoevenden; veer tien dagen gev.straf o.v. J. J. H. loswerkman, wonende te Haarlem; Art. 139 W. v. S.; 15.boete subs. 10 dagen hecht. o.v. P. de W„ koopman, wonende te Haarlem. Veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld; 75.boete subs. 25 dagen hecht, o.v. N. J. v. S„ chauffeur-monteur, wonende te Haarlem. Appèl overtr. Motor- en Rijwiel- wet; 40.boete subs. 12 dagen hecht. o.v. P. R„ reiziger, wonende te Warmer, thans gedetineerd. Verduistering en Valschheid in geschrifte; vijf maanden gev.straf m. a. pr. hecht. o.v. J. J; S„ loswerkman, wonende te Zaan dam, thans gedetineerd. N. M„ varensgezel, wonende te Zaandam, thans gedetineerd. Sub 1 en 2: Poging tot diefstal door twee of meer ver. personen door middel van braak en sub 1: Bedreiging met eenig mis drijf tegen het leven gericht. Sub 1: een jaar en zes maanden gev.straf m. aftr. prev. hecht, o.v.; sub 2: acht maanden gev.straf m. a. pr. hecht. o.v. Een getrouwde „weduwe" en de pensioenwet Wie zal er iets te zeggen hebben tegen de verleening van een pensioen aan een we duwe? Niemand, dat is zeker. Wanneer de man, sis hoofd van het gezin, kostwinner is en dan plotseling komt te overlijden, is het toch zeer billijk, dat de achterblijvende we duwe gesteund wordt. Zoo verging het mej M R te Edam. Haar man was wagenbe stuurder bij de gemeentetram te Amster dam. Hij stierf en zij kreeg een jaarlijk- pensioen van 108,later verhoogd tot 306. En nu stond zij terecht wegens op lichting van 2500 ten nadeele van het Rijk en valschheid in geschrifte. Hoe was dat mogelijk? In 1919 hertrouwde zij; haar recht op pensioen verviel dus. Het pensioenbureau in Amsterdam stuurde haar echter trouw 4 at. testaties de vita, welke door den burgemees ter harer woonplaats, in dit geval Edam, geteekend moesten worden, waarop betaling hetzij direct, hetzij per postwissel vanuit Amsterdam volsrde Het ]»vep met 'raar tweeden man was niet. zooals men dat van een huwelijk verwacht. Herhaaldelijk was er woordenwisseling, omdat d= u- gemaal niet verkcos te werken, of in 't geheel geer geld thuis bracht. Zoodoende was bekl. in armoed° vrvallen en was dat onrechtmr tig verkregen pensioen maar wat welkom Toen haar zoon 21 Jaar. dus meerderjarie werd, vreesde zij, dat het goudmijntje zou ophouden te vloeien. Zij meende, dat nen op het Gemeente-Secretarie van oordeel wa dat zij pensioen kreg voor mindert '~s kinderen en dat daardoor was te verklaren dat de burgemeester -oo gemakkelijk zijn stempel on de s-emnric kaarten plaatste. Dus beraamde zij 'n ander plan. De kaarten zouden niet meer ter teekening worden aan geboden, ze zou de handteekening van den burgemeester wel :r --> vanaf een mi- lltiekaart. De genomen proeven gelukten schitterend, hrs goudmijntje bleef vloeien. De gelegenheid maakt d<m dief, nietwaar, dat merkt men op elke rechtszitting. Doch ook is het spreekwoord nog altijd waar: „Al is de leugen nog zoo snel, de waa-heid achtbaan haar wel." En dit zaakje liep oc een goeien dag 'ook spaak. Nu beklaagde verantwoording moet geven, kan zij haar zenuwen ge enbaas blijven en nikt onverstaan. a. v, oorden ter veront. schuldiging. Voor tranen, zelfs die van een vrouw, is het Rechtscollege echter niet im pulsief en duidelijk en klaar blijkt uit het getuigenverhoor de oplichting. De gom ■w e» v a kent haar tweeden echtgenoot niet zoo goed, maar weet wel,'dat hij niet voor 18 kaarats in de stad doorgaat. Haar kinderen passen nog goed. op. Zij heeft eeen 5-jarig kind, dat nu een paar maanden zonder moeder zal moeten leven hii familie of kennissen. Het O. M, heeft een rapport der reclas seering omtrent verdachte ontvangen. Daaruit blijkt dat ze langen tijd geleder een gevangenisstraf van 2 maanden heeft ondergaan. Tevens, dat ze niet wilde luis teren naar de raadgevingen van het dames comité. De ambtenaar acht het gepleegde een zeer ernstig feit en memoreert, dat zij de gemeente Amsterdam voor 2500 heeft op gelicht en de har.- c-'y-'t* van ^en bur- r-n-oacfn„ irori vvirm vervalscht. De eisch is twee maanden gevangenisstraf. De uitspraak Donderdag a.s. I I Alweer dat ellendige mes In de omstreken van Purmerend ls de be volking nogal vechtlustig. Als ze het met de handen niet afkunnen, grijpen ze een mes en hakken er. op los Men zou zeggen, dit euvel is vlug te verhelpen, door de men. schen aan het verstand te brengen, elk voorwerp, dat op een mes lijkt te schuwen en zeer zeker niet in den zak te dragen. 't Begon zoo heel simpel op den 24 Juni. H. S. gaf een kleinen jongpn een aframme ling. C. van B. kwam voorbij en was zeker vol van het mooie boek „Het recht van den sterkste". Toe het zij, hij daagde S. uit, om dat hem eens te lappen. Daar had je de poppen aan het dansen. B. wilde schoppen. S. pakte zijn voet. waar door B. kwam te vallen. Dit was het fatale oogenblik voor S. Hij maakte van de gele genheid gebruik door zijn mes te trekken en B. een flinke snee in z'n rug te geven Het had maar weinig gescheeld of het jong- mensch van nauwelijks 19 jaar had een moord op zijn geweten. De geneesheer verklaarde, dat er geen di rect levensgevaar aanwezig was geweest, Van je buren moet je het maar hebben. De sleutel van de familie S. paste op de deur van de familie K. De dochter Marie, van de familie S. sloop het huis van de buren bin nen en stal daar een portemonnaie met 54 en een spaarport met 1.50 en een gouden ring. Dat was natuurlijk uitgekomen en net ongunstig verleden van verd. deed alle ver denking direct op haar vallen. Het O. M. kon niet anders dan een zware straf eischen. De vader van het meisje kon haar niet meer In huis houden en had den officier ver zocht strenge maatregelen te nemen. Ook de zuster van bekl. is de vorige week veroor deeld. Nu juist geen dankbare kinderen! Verd. werd veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf, gelijk de eisch. Zij scheen het geval tamelijk eenvoudig te vinden, want zij ging heel vroolijk aan haar vriendinnen op de publieke tribune vertellen, dat ze 3 maanden had. Het valt niet mee, om kalm te blijven, wanneer je van iemand zestig gulden te vor deren hebt en je wordt nog op den koop toe uitgelachen. En wanneer je dan evenals Jakob K. driftig bent, zeg je wel dingen die niet te pas komen. Hij had P. v. V.. van wien hij de 60 kreeg, uitgescholden voor schooier, dief, ploert en allerhande andere liefelijke benamingen, welke in geen enkel woordenboek te vinden zijn, doch daarom toch als algemeene gangbare scheldwoorden worden aangeschreven. Het scheidrepertoir van verd. kregen we in de rechtszaal in z'n geheel te genieten. Met z'n stokje stampte verd. op den bodem van het beklaagdenbankje om kracht te zet ten bij z'n voordracht. „Edslachtbare Hee- ren", ging hij voort, „er staat hier als getuige een vuilnisbak voor u, ik herhaal het een dief, een schoft Dat werd toch al te bar. De zwaarwichtige boeken der Rechtspraak sidderden van angst, de veldwachter voelde zijn handen jeuken. Weer begon bekl., nu met een derde scheid- levenslied. De politierechter kon er nauwelijks tus schen komen. Een ruk van een sterken veld- wachtersarm en hij stond buiten, alwaar hij nu nog niet uitgepraat scheen. Ondanks dat alle deuren gesloten waren drong n sinister geluid nog naar binnen. Verd. had het bij het O. M. natv.uri.uk verbruid en f 2'j boete werd als eisch gesteld. Weer kwam hij bin nen. nog steeds brommende en scheldende op alle mogelijke menschen. „Verdachte", aldus de politierechter, „je wordt veroordeeld tot 30 boete of 30 da gen hechtenis." „Dat neem ik nooit edelachtbare. Boeit U me maar aan handen en voeten, maar die schooiers moet je laten loopen. Mijn zuur verdiende centen zijn naar de maan, geen cent betaal Ik aan dit proces, geen stui verik ga in hooger beroep, hier en daar en ginder en overal Dan strompelt hij de rechtzaal uit, steeds vasthoudend aan zijn scheidrepertoir. dat er zijn mag! M. P. de G. 13 jaar, dienstbode te Wijk aan Zee was in geldverlegenheid en gaf er nu ds voorkeur aan ae dienstbode-arinoed uit den wtg te ruimen, door een portemon naie te stelen uit de pantalon van den bak ker de B. Nadat de diefstal ontdekt was, ont kende ze eerst, doch later viel ze door de mand. De politierechter merkte op, dat zc toch goed te eten had en bovendien nog 2.50 per week kreeg. Waar moet dat met jou naar toe? Het O.M heeft uit het rapport over be klaagde opgemaakt, dat zij als een leu genaarster bekend staat. Alleen de jeugd van verd. weerhoudt den officier van ge vangenisstraf. Gisteren hield in de aula van de H. B. S' A. de heer Dr. Berends, een iezing met licht beelden over zijn reizen naar Egypte, Palesti na en Constantinopel, welke tegen een laag entrée toegankelijk wat voor leerlingen van de school. De directeur, Ir. M, Voorzanger, heette Dr. Berends welkom, bedankte hem, dat hij b'ereid geweest was voor de leerlingen deze zeer leerzame en interessante ezing te houden en gaf hem daarna het woord. Dr. Berends begon met eenige schrijvers en werken uit de wereldliteratuur te noemen, beroemd om hun beschrijving van het Oosten. Allereerst noemde spr. de overal bekende verzameling Arab sche sprookjes, Duizend en Een Nacht. Deze doen zeer mooi het mys- brt'euze van het Oostersche !even uitkomen. Als Hollanders, die over het Oosten schreven, noemde hij Kuiper en de Jong. Verder nog de Zweedsche schrijfster Selma Lagerlöf met haar hoek Jeruzalem en de Duitsche schrij vers Lessing, Schiller (met zijn Die Kraniche des Ibykus), Goethe Een mooi beeld over het Oosten In oude tijden geeft ook de Bijbel en het wereldberoemde boek Ben Hur, waar van ook ederaen wel de film kent. Ook noemde st _nog George Ebers. Hierna vertelde spr. aan de hand van lichtbeelden over de reis naar Egypte, vanuit •Marseille met opnamen van Capri en Napels met zijn rookenden Vesuvius. Dan worden we plotseling verplaatst naar een oase in de woestijn met palmen rond een meertje en natuurlijk ontbreek: niet de kameel, het „Schip der Woestijn", dat alle tegenwoor dige techniek heeft overleefd en nog steeds een z'eer groote rol speelt in het Oostersche leven. Spaansch is hier voor een groot deel de handelstaal. Een enkelingverstaat ook italiaansch, maar het beste is toch, als men tiaar de Orient gaat> eerst het Spaansch machtig zien te worden. De Bedouïnen, de bewoners van de Ara bische woestijn, zijn geen heidenen, maar Mohammedanen. Zij bedekken het hoofd met groote doeken als bescherming tegen de zon. Van de pyramiden, die natuurlijk op geen I reis naar Egypte ontbreken, zagen we o.a. 1 de grootste, die van Cheops, terwijl spr. ook de mummi van Tutank-amen toonde, den een paar jaar geleden opgegraven koning. De beklimming van de pyramiden, evenals van de Sfinxen, n:et gemakkelijk daar zij uit groote steenen kubussen bestaan, waar tegen men zich moet opwerken. Op de Roode Zee wordt nog steeds gebruik gemaakt van het oude mode! booten uit den tijd van Mozes. Ook deze worden vooreerst nog niet door den modernen tijd verdrongen. ■Spr. voerde hierop naar Palestina, het beloofde land, een der interessantste deelen van den aardbodem. De reis er heen van Egypte uit, die vroeger óver zee ging, doet men nu in een veel korteren tijd over land met den trein. In Jeruzalem is aan de mos keeën enz. nog duidelijk te merken de eeuwen lange overheersching van de Turken. Be roemd is er de klaagmuur, waar Vrijdags avonds de Israëlieten komen bidden. Verder tiet spr. zien den tu it van Gethsemane, waar Jezus gevangen genomen werd. Na elkaar kwamen nu ter vergelijking een kerk te Jeruzalem, de Keulsche domkerk en de Duitsch-Katholieke kerk in Jeruzalem. Direct hierna waren we aan den oever van de Doode Zee, bij Jericho; het water van dit groote meer heeft zoo'n hoog zoutgehalte, dat hierin de mensch niet zinken kan. Van Jeruzalem komt men met den trein door woüden van citroenboomen m Jaffa, de havenstad van Pelestina. Ook hier treft men evenals in Jeruzalem een Franciscanerkerk eri klooster aan. Jaffa geeft als een der middel punten van de Zionistische beweging een typisch beeld van een nieuwe naast de oude Oostersche stad. De stad heeft o.a. een Zio- nistischen burgemeester. Van Jaffa trekken we over zee naar 't Noorden Karme'. rnet Karmelieter klooster en dan Nazareth, de woonplaats van Jezus. Tot slot van de beel den uit Palestina nog e.ven een kijkje in het nieuwe Jeruzalem, het Jeruzalem der Zio nisten. Nog verder naar het Noorden, per trein naar Damascus, gelegen tusschen citroen boomen, even gekeken bij de ceders aan den Libanon en dan door naar Smyrna. Smyrna is heeiemaal in bouw een Grieksche stad. Van Smyrna gaan we weer met de boot naar Konstantinopel. Eenige mooie beelden kregen we hiervan te zien. Een eigenaardig heid van Konstantinopel zijn de vele los- loopende i.onden, we zouden bijna zeggen, wilde honden, die overal door de stad zwer ven en zich voeden met afval en eten, dat ze Zoo nier en daar krijgen. Spr. besprak daarna de positie van de vrouw in Turkije nog aan de hand van een foto van een Turksche vrouw, zooals ze er vroeger uitzag, met een sluier, die slechts de oogen vrij laat en een lange overal sluitende japon. Na de moderniseering ging ze West- èurcpeesche kleeren dragen, schafte den sluier af en ging een plaats innemen in het dagelij ksche leven ze werd typiste of winkel juffrouw of studeerde aan de universiteit. Dr. Berends liet nog een zonsondergang in de natuurlijke kleuren zien en daarna een opname van de middernachtzon aan de Noordkaap, ook in kleuren. Beide waren prachtig gelukt, wat trouwens van alle ver toonde lichtbeelden gezegd kan worden Ze waren alle bijzonder scherp en duidelijk. De heer Berends dankte daarna zijn audi torium voor de attentie, waarmee zijn rede gevolgd was en merkte nog op, dat de Hol- landsche jeugd een zeer goed figuur maakt tegenover Zuidelijker volken in Italië had hij op scholen gesproken en kon zich daar door het lawaai, dat de leerlingen maakten, niet verstaanbaar maken. Ook dankte spr. den directeur er voor, dat hij ook hier voor het opkomend geslacht had mogen spreken over een der mooiste deelen der aarde. Spr. eindigde met den raad, eerst zijn eigen vader land en de geschiedenis daarvan goed te leeree kennen, alvorens vreemde streken te bezoe ken. Ook dan nog moet men het eigen schoon me. vergeten „Auch unter Palmen und Cypres sen will ich mein Vaterland nicht vergessen 1" Ir. Voorzanger sloot hierna met een kort woord van dank. De „Staatscourant" bevat de statuten: N. V. Technisch Bureau A. Fibbe, alsmede de N. V. Repetitielokaal .Musis Sacrum", beide gevestigd alhier. Een tweede lustrum Zondag a.s. 14 October viert de Algemeene Roomsch-Katholieke Ambtenaars-vereeni- ging, afdeeling Haarlem, haar tienjarig be staan. Niets geen nieuws onder de zon. De cou ranten melden iederen dag tien- en meer jarige vereenigingen. Dezer dagen is in de dagbladen verhaald van het tienjarig bestaan van den Bijzonde ren Vrijwilligen Landstorm. Een groote na tionale Landstormdag is te Den Haag gehou den; ongeveer 20000 deelnemers vereenigden zich in de residentie voor een grootsche ver tooning. I 20000 deelnemers is wel wat veel voor de feestviering van het tienjarig bestaan der A. R. K. A. Afdeeling Haarlem. Het gerucht gaat, dat alle leden, nog getrouwer dan zij gewoonlijk de vergaderingen bezoeken, dit festijn niet zullen overslaan. Bovendien bestaat de vereeniging uit R.IC. ambtenaren in dienst van Rijk, Provincie, Gemeente, en Fubliek-rechterlijke lichamen uit Groot-Haarlem en omgeving. Ook wor den verwacht de Katholieke ambtenaren uit deze kringen, die gemeend hebben, tot nu toe nog geen lid te zijn uit anti-vergaderingzin. Hun Katholiek bewustzijn moet hen echter aansporen lid te worden. Laten zij den fees telijken middag bijwonen; het zal hun ver- eenigingszin aanwakkeren en lid doen wor den. Des avonds zijn allen, ook deze laatsten, op den veelbelovenden feestavond present. Een woord ter opwekking voor de leden, om aanwezig te zijn bij de H.Mis en den daar na aangeboden gemeenschappelijken maal tijd, is niet noodig. De geest die 14 October a.s. door de leden van A. R. K. A. vaart, brengt opgetogenheid en waren gemeen schapszin. Aandacht moet gewijd worden aan het feit, dat een vereeniging haar tweede lustrum viert; het is een juist gekozen oogen blik, om terug te zien op het tienjarige leven, liet tot stand gekomene te beschouwen en zooveel mogelijk den samenhang der leden te bevorderen, den ijver der ambtenaren in Roomschen zin aan te vuren. De tiende ver jaardag laat op het programma der werk zaamheid duidelijk zien het gezamenlijk be hartigen der geestelijke zoowel ais ambtelijke belangen. Aan de middag-vergadering wordt luister bijgezet door de aanbieding van het nieuwe vaandel, en zijne wijding. Als op 14 October de heerlijke zon zijn stra len weer mag verspreiden, als de A. R. K. A. man f vrouw op het feest van de vereeni ging ter H. Communie kan gaan om God te loven en te danken, dan zal de volheid van den a.s. Zondag deCn) R. K. Ambtenaar den moed dan stalen en zijne of hare volharding doen smeden. Het tweede lustrum zal voor de vereeniging een nieuw tijdperk van een rijk en nuttig bestaan doen inluiden en aanneme lijk maken: Wij vernemen, dat bewoners en gebruikers van door de gemeente aangekochte woon- en pakhuizen aan de Koralensteeg en Hout markt zijn aangezegd, dat die perceelen te gen 1 Mei 1929 ontruimd moeten zijn. Men weet, dat de gemeente het plan heeft in het verlengde van den Koudenhorn over het Binnen Spaarne een brug te bouwen ter verbinding met den oever van de Houtmarkt vóór de Koralensteeg. Deze steeg zal door verwijdering van een aantal perceelen, meest oude bouwvallige woon- en pakhuizen, in oen breede verkeersweg wofden herscha pen. Het verkeer Amsterdam—Spoorwegsta tion zal dan geleid worden via een klein stukje van de gpaarnwouderstraat, Koralen steeg en de nieuwe brug naar den Kouden horn en Hooimarkt. Op 't eerlang vrijkomen de Phaenixterrein komt dan eveneens een nieuwe weg. De Hooimarkt wordt binnen kort door Openbare Werken onderhanden genomen. De Raad stond voor deze noodza kelijke verbetering van straatvernieuwing en -verbreeding reeds 6000 toe. Verwacht wordt, dat reeds op de begrooting 1929 de geiden voor den bouw van een nieuwe brug in dezen verkeersweg zullen zijn uitgetrok ken. Aan het algemeen verslag van de behan deling van de gemeentebegrooting te Am- j sterdam in de afdeelingen ls het volgende I ontleend: Aangedrongen werd (onder algemeene in- I stemming) op een betere verbinding met I Zandvoort. Kunnen B. en W. niet aandrin- I gen op een spoedige electrificatie van de spoorlijn HaarlemZandvoort, werd ge vraagd. In verband hiermede wees een ander lid op de noodzakelijkheid, dat de verbinding met gemeenten buiten de stad In het alge meen verbeterd worde. Kan ook de tram de menschen niet snel naar buiten verplaatsen, bijv. naar het Gooi? Ernstig drong hij er bij B. en W. op aan, dit vraagstuk, dat reeds oud is opnieuw in studie te nemen. Tweede avond Gisterenavond werd in de St. Josephskerk aan de Jansstraat de tweede oefening ge houden van het Triduum, dat de Zeereerw. Pater de Greeve S.J. voor de leden van den R. K. Volksbond geeft. Het kerkgebouw was wederom geheel gevuld; klaarblijkelijk wa ren er nog meer leden dan den eersten avond, daar Woensdag 500 programma's bij de kerk waren uitgereikt en gisterenavond nog 200. Het Lof werd wederom gecelebreerd door den Zeereerw. Fleer Rector J. P. J. Kok. Nadat pater de Greeve S.J. in zijn eerste predikatie de schepping van den mensch had behandeld, en de plichten die daaruit voor den mensch tegenover God voortvloeien, sprak de Eerw. redenaar gisterenavond meer in het bijzonder over het geloof. Het geloof ls de kracht welke ons moet stuwen ook in het maatschappelijk leven. Pater de Greeve sprak in dit verband over het hechte en onwrikbare geloof in vroeger eeuwen en van de eerste christenen, toen het geloof het ge heele leven beheerschte en kracht gaf om er alles voor te verduren. Dat innige gelotfs- leven moet ons voorbeeld zijn. Het geloof moet door ons beleefd worden, het moet richtsnoer zijn en uitgangspunt van denken en doen, zoodat het ons geheele leven richt en leidt. Dan kunnen wij met kans op resul taat streven naar de nieuwe en betere maat schappij. Gebrek aan diepte van geloof open baart zich altijd. Daarom blijven zoo velen flauw en onverschillig tegenover de organi satie, omdat het innerlijke leven, de kracht van binnenuit, ontbreekt. De boeiende predikatie, door de klankvolle stem van pater de Greeve door de volle kerk gedragen, werd in groote aandacht aanhoord. De liederen onder en na het Lof werden door alle aanwezigen meegezongen 3 Pinguïns f i .20 1 Pinguïns f 1.00 1 Pinguin f 0.80 ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 4250 en afgeschreven 3100, derhalve meer in- dan afgeschreven 1150. Het aantal nieuw uitgegeven staats schuldboekjes bedroeg 1. R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht". Donderdagavond hield de R. K. Kiesver- eentging „Recht en Plicht" een algemeene ledenvergadering in de St. AloysiusschooL Alhoewel de opkomst niet in evenredigheid was met de belangrijkheid van de agenda, ontnam dit den voorzitter den moed niet de agenda af te werken. Te ruim half negen opende de voorzitter de vergadering met den Chr. groet. De notulen van de laatst gehou den vergadering, welke tot doel had een af deeling te Overveen te stichten, werden door den secretaris voorgelezen en zonder wijzi gingen goedgekeurd. Voor de verkiezing van twee leden van hoofdbestuur stelde de voorzitter als candi- daten den heer v. Vlijmen en de secretaris den heer H. Blankwater, die met algemeene stemmen werden gekozen. Punt 4 der agen da luidde verkiezing van 2 nieuwe be stuursleden. Daar er geen candidaten waren binnengekomen werd met algemeene stem men besloten het bestuur niet aan te vullen, doch op de eerstvolgende vergadering nog eens dit punt op de agenda te plaatsen. Met algemeene stemmen werd besloten als afge- gevaardigde te benoemen voor de R.-K. Ka mer-Centrale en Pr. Kieskring den heer H. Blankwater en als reserve den heer v. Vlij men. In verband met liet benoemen van dea heer Roozen, oud-voorzitter en den heer J. G. van Kessel, oud raadslid, tot eere-leden die nu wegens de annexatie in Haarlem wo nen, werd art. 4 en 8 van het reglement aan gevuld met „Eere-leden, niet ingezetenen in en eere-leden vrij van contributie", hetgeen aangenomen werd. De bespreking van het ontwerp van 1929 der R. K. Staatspartij gaf geen aanleiding tot discussie, daar dit program voldoende bekend was gemaakt in de dagbladen, de afd. Over/een gaat er mede accoord. In de rondvraag werd door den heer Staphorst ge vraagd naar het resultaat van de actie voor het Dr. Schaepmanfonds in Bloemendaal, waarop de voorzitter mededeelde dat reeds een bedrag vap 1200 bijeen is gebracht en nog enkele toezeggingen zijn gedaan; men hoopt vóór 10 November as. de 2000 be reikt te hebben, hetgeen voor Bloemendaal een mooi bedrag zou zijn. Hoewel niet op de agenda vermeld, werd de raadhuiskwestie behandeld. De heer Prinsenberg vroeg het woord en deelde mede, dat de heer N. Nuyens in beroep is gegaan bij Ged. Staten tegen het besluit van den ge meenteraad van Bloemndaal, tot aankoop van grond aan den Zeeweg om daar een nieuw raadhuis te stichten. Ook door den heer Prinsenberg is een bezwaarschrift naar Ged.Staten verzonden. Volgens den heer Prinsenberg waren er twee groote bezwaren om op den Zeeweg het Raadhuis te bouwen. Allereerst 't financieel bezwaar, want groote geldelijke offers zullen gebracht moeten wor den; ook de plaats voor het nieuwe Raad huis vindt de heer Prinsenberg niet goed ge kozen, daar van een centraal punt hier geen sprake meer is. De voorzitter was dezelfde pieening toegedaan en dankte den heer Prinsenberg voor de handeling welke hij had aangenomen ten opzichte van deze kwestie. Hierna sloot de voorzitter op de gebruike lijke wijze de bijeenkomst. VRIJDAG, 12 OCTOBER 59.35 59.45 9.70 9.80 34.65 34.75 12.10 12.11 47.95 48.05 Rome 13.— 13.10 Madrid 40.35 40.45 Weenen 35.— 35.10 New-York (cable) 2.49 2.50 7.35 7.45 Warschau 27.— 27.10 Kopenhagen 66.45 66.55 66.45 66.55 Stockholm 66.65 66.75 (N iet-Officieel) 443e STAATSLOTERIJ, i rekking van Vrijdag 12 October 192b. 5e IOasse 17e Lijst. Itooge prijzen: 7802 niet met premie van 3000.— 12368 200.—. 6663 100.- Ain bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand September, op spaar bankboekjes ingelegd 142 006.16 .en terug betaald 139.870.29, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 2135.87. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 242. Door tusschenkomst dezer kantoren werd Prijzen van 70 495 799 1044 1100 1234 1457 3039 4993 9231 10578 1116* 13635 I577S 16271 17523 19163 19414 19536 20'34 NIETEN: 361 391 141 18oS 21179 2284 2637 2741 2784 2968 2995 3198 3204 3245 3652 3710 3763 3864 4021 4159 4596 4666 49SS 5536 5938 5974 6628 6723 7818 8120 9422 9644 9942 KX1S2 10282 10283 10589 11213 11442 11553 11608 12063 12234 12440 12556 14405 14638 14889 15259 15273 15340 15359 18483 15514 15582 15817 15921 16047 16484 16658 16879 17052 17297 17322 17335 17413 17525 17887 13475 18865 1S887 18921 19149 19616 203S> :at87 20614 20942 F O n t e n. 5e Klasie 16e lijst: 2082 -met 70 m.z. met niet; 642 en 4212 m.z. met 70.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 6