Binnenlandsch Nieuws WE Gemengd Nieuws KINADRUPPELS DERDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten De wijziging der Indische Staatsregeling D005MERKEN VAI DUIFZEEP HEBBEN NU DEWAARDFWl EEN ZEEPPOEDERDUIFJE KON-ZEEPFABR-Dt DUIF-DEN DOLDER Het ontwerp-programma 1929 der R.K. Staatspartij De gemeente-secretaris van Halsteren Centrale filmkeuring De Vrijheidsbond en de aanstaande Tweede Kamer verkiezingen Al te ijverige schatters Het Kamerlid Van Rijzewijk Een Pauselijke onderscheiding Koninklijk bezoek aan het Stedelijk Museum te Amsterdam UIT ONZE OOST De groote brand te Kwitang Vier huizen te Oss in asch gelegd Eindelijk gesnapt Diefstal in een juweliers winkel Gerehabiliteerd Weer een truc Een eervolle vermelding De verbinding van Amsterdam met den over kant van het IJ Niet krankzinnig Reeds meer dan een jaar in voorarrest De ontvangsten der Spoor- en Tramwegen FINANCIËN De uitgifte van de Koninklijke Sjef van Dongen gehuldigd te Amsterdam Tragisch Van f 165.beroofd Hetzelfde grapje Onvoorzichtig Naar Rome ie èr kwadraat Dr H.NANNING'S EETLU57-0PWEKKEND. 1.30 p. 0. r A ,fr~~ De plaatselijke belastingen In verband met het wetsontwerp tot re- jeling vein de financieele verhouding tus schen het Riik en de Gemeenten, heeft de Haagsche Post eenige cijfers opgediept uit een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek betreffende den belas, tingdruk in verschillende gemeenten over 1927-1928. Uit de gekozen voorbeelden blijkt wel heel duidelijk, dat de ongelijkheid van den druk der plaatselijke belastingen in de laatste jaren zeer aanzienlijk is geworden. Volgens deze statistiek behoeft iemand, die een zuiver inkomen heeft van löiin, als hij in Wassenaar woont, slechts ƒ7.77 aan gem. ink. belasting te betalen. Ver huist hij naar Den Haag, dan is hij daar ƒ26 39 schuldig. Zou hij zoo onfortuinlijk zijn om zijn woonplaats naar Emmen te moeten verleggen, dan zou hij zijn belasting zien stijgen tot 76.95, terwijl hij er voor gespaard moge blijven om te moeten ver huizen naar Ambt Hardenberg of naar Sit- ta-d, in welke gemeenten hij meer dan 100 aan gem. ink. belasting zou moeten betalen. Dit alles van een inkomen van 1600. Bij hoogere inkomens is het al niet anders. Wie een inkomen van ƒ4000 heeft, betaalt in Wassenaar slechts 38.11, in Den Haag 129.51, in Emmen 419 en In Ambt Hardenberg niet minder dan 463. Om nog een ander bedrag en ook nog enke le andere gemeenten te nemen: bij 10.UOO betaalt men in Bloemendaal 273, in Rot terdam 532.60, in Franeker 1372, en in Steenwijk 1639, terwijl in Sittard hiervan niet minder dan ƒ2007 moet worden be taald! Deze groote verschillen in den be lastingdruk zouden zeer verklaarbaar zijn, als ze moesten worden toegeschreven aan het feit, dat die zwaar belaste gemeenten aan hun belastingbetalers ook meer waar voor hun geld gaven, als zij de gemeentelij ke behoeften op ruimer schaal verzorgden dan de gemeenten met lagen belasting druk. Het tegendeel is echter het geval. Het zijn juist de gemeenten, die aan hun bewoners het meeste bieden, die de gemeen telijke behoeften op de meest royale wijze verzorgen, welke tot die met de laagste be lastingen behooren, terwijl omgekeerd de gemeenten met de hoogste belastingen te vinden zijn onder dezulke, waar die verzorging veel, zoo niet alles te wen. schen overlaat. De ongelijkheeid van den gemeentelijken belastingdruk wordt dus niet, althans niet in belangrijke mate, ver oorzaakt door de weelderige huishouding der betrokken gemeenten. Het blad zegt omtrent de gevolgen van de Voorgestelde regeling: Een berekening daarvan voor de verschil lende gemeenten wordt bij het ontwerp niet overgelegd. Ze is ook niet gemakkelijk te maken Als we echter mogen aannemen, dat, wat in de memorie van toelichting wordt medegedeeld juist is, n.l. dat in het algemeen de gemeenten niet tot verhooging van den druk van de verteringsbelasting (vergeleken met die van de tegenwooidige personeele belasting) behoeven over te gaan, is het wel mogelijk te overzien, wat de gevol gen zullen zijn voor de belastingbetalers. Wij doen hier enkele grepen, waaruit voldoende blijkt, hoe in een aantal gemeenten de druk van de inkomstenbelasting belangrijk zal stijgen, terwijl zij daarentegen in andere ge meenten (en dat zal wel in de meeste het geval zijn) nog belangrijker zal dalen. Wij nemen weer de bovengenoemde voorbeelden van persoon met inkomens van 1600. Van 4000,— en van 10.000,—. Dezen zullen aan gemeentelijke fondsbe lasting moeten betalen: Inkomen 1600.— 4000.— 10.000 Fondsbel. 18.— 90.— 360.— Nemen we aan, dat de gemeenten, waar bedoelde personen wonen, het maximum aantal opcenten moeten heffen, dan worden deze bedragen: Inkomen 1600,— 4000.— 10.000.— Fondsbel. plus 80 opcenten 32.40 162.648.— Hieronder vermelden wij thans nog eens, wat in de bovengenoemde gemeenten thans aan gem. ink. belasting wordt betaald. Eerst een tweetal „belastingrluchtheuvels", waar de belasting in elk geval aanmerkelijk zal worden verzwaard. Wassenaar 7.77 38.11 132 46 Bloemendaal 21.99.— 273. Thans een tweetal groote gemeenten, waar de vraag of de belasting zal worden' verzwaard afhangt van het aantal opcenten dat de gemeente moet heffen. Rotterdam 28.60 139.10 522.60 Den Haag 26.39 129.51 421.23 Tenslotte eenige der zwaarst belaste ge. meenten, waar in elk geval een aanmerke lijke verlichting plaats vindt. Franeker 38.10 341.— 1372.— Ambt- Hardenberg 100.76 463.— 1545.— Steenwijk 70.30 457.— 1639.— Emmen 76 95 419— 1534.— Sittard 100.10 449.— 2007.— Deze laatste lijst zou met een zeer groot aantal gemeenten kunnen worden aange vuld. Hebben wij het ontwerp ten onrechte zeer ingrijpend genoemd? Een memorandnm van de Nationale Unie In verband met het aanhangig wetsont werp tot wijziging der Indische Staatsinrich ting heeft de Raad van bestuur der Nationale Unie aan de Staten-Generaal een uitvoerig memorandum aangeboden, getiteld „Indië en het Koninkrijk." Prof. dr. J. A. Eigeman heeft dit memo randum bewerkt. Schr., die verband legt tusschen het wets ontwerp en de staatsrechterlijke organisatie van het Koninkrijk, zooals dit in art. I van de Grondwet in 1922 is omschreven, is van mee ning, dat de wetgever in de uitwerking van dit artikel in ie Indische staatsregeling is te kort geschoten, vooral in zooverre als men niet de consequentie getrokken heeft uit het feit dat men na 1922 het Koninkrijk het welk niet meer samenvalt met het Rijk in Europa vrijwel ongeorganiseerd heeft ge laten; schrijver ziet daarin bezwaren ten op zichte van de verhouding van Kroon, minis ter en landvoogd. Hij stelt zich op het stand punt van de motie-Feber in zoover ook hij meent, dat het Rijksverband vordert, dat het recht van de Kroon om bindende aanwij zingen te geven, gehandhaafd moet blijven. Voor het algemeen gedeelte van zijn be leid zou de landvoogd aldus schr. ver antwoordelijk blijven aan den Raad van mi nisters en slechts voor het departementaal gedeelte aan den minister van Koloniën. In verband hiermede pleit schr. voor grooter homogeniteit en bevoegdheid van den minis ter-president. In het ontwerp is men volgens schr. ten gevolge van het ontbreken van leiding uit het moederland in Indië, staatsrechtelijk niet op den goeden weg. Het is voor schr. duide lijk, dat men met dit wetsontwerp aanstuurt op een wijziging van de verhouding van In- dië tot het moederland, die in 1922 ncch be-1 doeld noch geformuleerd is. De Rijksregee- ring in haar geheel behoorde den landvoogd in dezen te hebben geïnstrueerd, maar in- plaats daarvan heeft de Regeering den land voogd volstrekt losgelaten en alles aan hem overgelaten. De fout van alle moeilijkheden ligt hier bij onze Regeering en de verant woordelijkheid van dit negatieve beleid treft den ministerraad. De schr. ziet de oplossing aldus, dat welis waar de meerderheid van den Volksraad asn de inheemschen gegeven wordt, en dus de autonomie van Indië komt te berusten op het inheemsche element, maar dat het ter rein der autonomie dan ook scherp begrensd wordt, zoodat de autonomie geen middel kan worden tot het uitlokken van conflicten met het Koninkrijk. De schr. acht het noodig, de door de In dische Staatsregeling onopgelost gelaten vraagstukken ernstig ter hand te nemen en wil de door de aanhangige wijziging geboden gelegenheid daartoe niet laten voorbijgaan. Eenige wenschen van de R.K. Artsenverecniging De R.K. Artsenvereeniging heeft het be stuur der RK. Staatspartij verzocht ce na volgende paragraaf aan het ontwerpprogram 1929 toe te voegen: „De overheidsbemoeiing op het gebied der volksgezondheid en ziekenverzorging behoort noch door voorwaarden voor subsidieverlee- ning, noch anderszins de confessioneele ver- eenigingen en inrichtingen te belemmeren om, onafhankelijk van andere vereenigingen of instellingen, naar eigen beginsel zich vrij te ontwikkelen en werkzaam te zijn." Deze paragraaf is van groot en urgent be lang. Voortdurend zijn Katholieke vereeni gingen van wijkverpleging, teneinde subsidie te kunnen verkrijgen, verplicht tot samen werking met andere vereenigingen in neu trale commissies of vereenigingen, aan welke dan een speciale taak o a. tuberculosebestrij ding, zorg voor moeder en kind wordt voor geschreven. Waar het huisbezoek bij R.K. tuberculose- leiders en de zorg van RK. voor moeder err kind zonder eenige restrictie behoort verricht te worden door de R. K. Vereenigingen van Wijkverpleging en niet door neutrale licha men, behoort het tot de taak der R- K Staatspartij met kracht en klem op te ko men voor een zoodanige billijke subsidiere geling, dat de onafhankelijkheid der R. K Vereenigingen gewaarborgd zij. Ook op het gebied der ziekenverpleging in R. K. Ziekenhuizen dreigen gevaren van een steeds meer zich ontwikkelende staatszorg met betrekking tot de opleiding van ver pleegsters, de arbeidsvoorwaarden e. d. Ook hier is het de taak der R. K. Staats partij waakzaam te blijven en onze zieken huizen te bewaren voor ongewenschte staats bemoeiing, al zal deze voorloopig dan ook slechts eene Indirecte zijn. Nieuwe verwikkelingen Zooals men weet, is bij Kon. Besluit van 20 September in beroep de goedkeuring ont houden aan het besluit van den gemeen teraad van Halsteren, waarbij aan den heer A. v. Hoek ontslag werd verleend uit zijn betrekking van secretaris en ambte naar van den burgerlijken stand dier ge meente. De Kroon overwoog daarbij dat de nieu. we raad niet bevoegd was den heer van Hoek te ontslaan, omdat de oude raad hem reeds straf had opgelegd. Door eenige raadsleden Is nu aan den voorzitter van den raad het verzoek gericht om een spoedeischende vergadering te be leggen en daarop als eenig punt aan de orde te stellen het ontslag van den heer van Hoek. De aanvragers dezer vergadering voegden oij hun verzoek een uitvoerige toelichting, waarin zij o.m. zeggen, dat de beslissing van de Kroon niet alleen het rechtsgevoel der ingezetenen in geen enkel opzicht be vredigt maar dat zij ook te beschouwen is als een ernstige aanranding der gemeente lijke zelfstandigheid. Vermoedelijk zal de raad nog deze week bijeenkomen. In de week van 1 tot en met 6 October Is gekeurd 184.875 meter film. Nieuwe producties. Gekeurd op 90 films lengte 46.619 M. 12 coupures in scènes en titels. Toegelaten A (voor alle leeftijden) journaals, actualiteiten, sport, landen en steden e d. 50 films, lengte 14 483 M Kleine films 2 acten) meest komisch, 13 films, lengte 4151 M. Groote films (hoofdnum mers). 11 films lengte 1851 M. Toegelaten E (boven 14 jaar) Kleine films (1 a 2 acten) 1 film, lengte 578 M. Groote film (hoofdnum mers) 6 films, lengte 9719 M. Toegelaten C (boven 18 jaar) Kleine films (1 A 2 acten) 1 film, lengte 566 M. Groote films (hoofd nummers) 8 films, lengte 15.271 M. Oude Producties. Gekeurd 134 films lengte 1.38 256 M- 19 coupures in scènes en titels Toegelaten A (voor alle leeftnden) Journaals e.d. 51 films, lengte 21.216 M. Kleinefilms (1 a 2 acten) 27 films, lengte 13.636 M. Grootr films (hoofdnummers) 10 films, lengte 18 104 M. Toegelaten B. Kleine films (1 A 2 acten) 3 films, lengte 1956 M. Groote films (hoofdnummers) 20 films, lengte 39 8?4 M Toegelaten C. Journaals e.d. 1 film, lengte 240 M. Kleine films (1 2 acten) 1 film. 55C M. Groote films (hoofdnummers) 20 films 'engte 40 730 M. Niet toegelaten 1 film, lengte 1900 M. in Atjeh en Onderhoorigheden, bij afzon derlijke dagorders zoowel in Indië als in ederland, eervol zal worden vermeld W F. Hofstede, kapitein der infanterie van het leger in Ned-Indië. Naar de „N. R. Crt." verneemt, staat het vrijwel vast dat ditmaal alle lijsten van de Liberale Staatspartij en den Vrijheidsbond met elkaar zullen worden verbonden het geen twee lijsten in eenzelfden kieskring zou uitsluiten. Rotterdam komt met een eigen lijst uit, doch elders zullen groe peeringen plaats hebben. Van de drie Noor delijke provinciën werd dit reeds vroeger gemeld: hun samengaan is vrijwel beklon ken. Ook elders, b.v. ten opzichte van een eventueele lijst-Posthuma, worden combi naties overwogen. Het lid der Prov. Staten van Drente, mr. ■J. L. Bouma, burgemeester van Emmen heeft aan Ged. Staten gevraagd of het aan dit College bekend is, dat de schatting van mobilair ingevolge de wet op de personeele belasting in Drente volgens geheel anderen en voor de bevolking veel nadeeliger maat staf geschiedt dan elders in het land. Bij een bevestigend antwoord vraagt de heer Bouma of het College dat een juiste wijze van uitvoering van een Rijkswet acht en zoo neen, 01 het dan stappen wil doen om hierin verandering te brengen. Wanneer genoemde vraag ontkennend be antwoord mocht worden, vraagt de heer Bou ma aan Gedeputeerde Staten om terzake een onderzoek in te stellen. Een en ander houdt verband met de alge meen bestaande ontevredenheid in Drente over de schatting van het mobilair. Perso nen, die zich in Drente vestigden, zagen hun aanslagbiljet,, ook wanneer zij hetzelfde mobilair hadden als in andere provinciën, geregeld belangrijk verhoogd, omdat de waarde van hun mobilair veel hooger werd geschat dan in andere provinciën. In som mige gevallen was het verschil meer dan 100 pCt. Ten aanzien van het bericht als zou o.a. ook de heer J. van Rijzewijk te Tilburg zich voor de volgende zittingsperiode niet meer beschikbaar stellen voor een mandaat van de Tweede Kamer, verneemt „het Huisgezin" uit de meest betrouwbare bron, dat het be richt voor wat den heer Van Rijzewijk be treft, ten eenenmale onjuist is. Naar de „Grondwet" meldt, heeft het Z.H. den Paus behaagd, den heer S. K. L. M van Hasselt te Roosendaal te bevorderen tot commandeur in de orde van den H. Gregorius den Grooten, in welke orde de heer van Hssselt in 1909 door Z.H. den Paus Pius X tot ridder was benoemd. Deze nieuwe onderscheiding werd namens Mgr. Biermans, algemeen-overste van de St. Jozef-congregatie van Mill-Hill, die in dezen als promotor was opgetreden, door den Zeer- eerw. Pater J. Schoenmaker, directeur van het missiehuis te Roosendaal, den geridderde te zijnen huize overhandigd. H. M. de Koningin en Prins Hendrik kwamen hédenmorgen tegen den middag in Amsterdam. Zij geb.uikten in het Paleis het noenmaal en brachten in den namiddag een bezoek aan de Zweedsche tentoonstellng, welke Zaterdag wordt geopend in het Stede lijk Museum, waar prins Eugenius van Zv/eden, wiens schilderwerk daar is tentoon gesteld, ter ontvangst aanwezig was. Het bezoek droeg een niet-officieel karakter. nabij de Zuidergasfabriek, doet zich het ge val voor, dat sommige bewoners vrij zijn van het betalen van veergeld, anderen niet. Met leveranciers gaat dat evenzoo. De vraag rijst, of men niet alle bewoners van den polder ir.oet vrijstellen van het betalen van veer gelden. Waar deze pont den gemeentegasfabrieken een beduidende som kost en een belangrijk tekort oplevert, dient de mogelijkheid bezien of niet ter plaatse een vaste verbind'ng naar de Weesperzijde kan worden gemaakt. De Bataviasche bladen brengen thans de uitvoerige verslagen van den telegrafisch gemelden brand in den avond van 8 Sep tember in Kampong Kwitang te Batavia. Wij ontleenen er ter aanvulling van de telegrafische berichten het volgende aan: Zaterdagavond j.l. is wederom een gedeel te van den kampong Kwitang afgebrand, thans dat, hetwelk het dichtst aan de Kali Tjiliwoeng grenst, en hierdoor word ge scheiden van den achterkant van de on den Mengteng gelegen Europeesche woningen. Hier bevinden zich een tiental groote pon- donks, waarin vele Inlandsche gezinnen huizen. Het waren schamele bamboe-huis jes met bilik afgedekt, welke onderdak bo den aan een arme bevolking. Deze vierde groote brand in den loop van jaren op Kwitang uitgebroken, heeft weder om een uitgestrekt complex woningen in de asch gelegd, en de slachtoffers genoopt, alhans tijdelijk het terrein te ontruimen en elders hun tenten op te slaan. Intusschen had het vuur zich over het geheele terrein van Kampong Lebak uitge breid. Loeiend laaiden de vlammen hoog op, knetterend lekkend om de liehtbrandbare bamboe-omwandingen der woningen. Schreiend "n krijtend was de bevolking ge vlucht, nauwelijks den tijd hebbende het veegelijf te bergen. Slechts enkc'en konden het terrein van den brand verlaten met de in allerhaast samengeraapte hoogst noo- dige kleedingstukken en huisraad. Men vluchtte deels naar den kalikant, die eenige beschutting gaf, wijl het water hier den oever diep heeft ingeslepen, andersdeels zocht men een goed heenkomen naar elders, mits ver weg uit dezen verzengenden gloed, alles in den steek latend, ja zich zelfs nauwelijks bekommerend om familie en kinderen. Het was een sauve qui peut op het laatst, noodzakelijk geworden door den geweldig snellen triomftocht van het niets ontziende en alles-vernietigende vuur. De angstkreten der vluchtenden vermeng den zich met het geraas van de krakend neerstortende bilikhuisjes een angstwekkend en luguber schouwspel. Toen wij door nauwe met nieuwsgierigen en vluchtelingen opgepropte gangetjes eindelijk op de plaats des onheils aankwamen, woedde het vuur nog heftig. Het grootste ge deelte van het complex was reeds platge brand, terwijl militairen en inlandsche padvinders, die verdienstelijk werk hebben verricht, bezig waren verschillende omhei ningen om te trekken. Slechts enkele wa terstralen waren op de vuurzee gericht. Men kon zien, dat hier de brandweer machteloos stond. In zeer korten tijd wij meenen nog geen uur was alles reeds vernield. Het vuur had hier de overwinning be haald. Een groote misigit, door een gang van het brandend complex afgescheiden, bleef ge spaard. Hier verzamelde zich het deel van de bevolking, dat op redding hopende, zijn kampong niet heeft verlaten. De schade is zeer aanzienlijk, wanneer men rekening houdt met de omstandighe den, waarin deze bevolking verkeert. Cijfers spreken hierbij niet zoo tot de verbeelding, de schade wordt geraamd op 10.000 een belachelijk laag bedrag, dat uitdrukt de waarde der verloren gegane bezittingen, maar een geweldige som beteekenend Voor hen, die van het weinige, dat zij hadden, beroofd werden. Een complex van eenige honderden vler kante meters is verwoest; honderden men- schen zijn dakloos, en deze schade valt heel moeilijk onder cijfers te brengen. Dank zij de goede zorgen van het bestuur, zal gedurende de eerste drie dagen aan de slachtoffers van den brand rijst worden verstrekt. Hierna zal verder worden overwogen, wat in hun belang kan worden gedaan. Te Oss Is een felle brand uitgebroken in een blok van vier woningen, bewoond door vijf gezinnen. De brand ontstond bij F. Z. en sloeg over naar de andere wonin gen, die alle een prooi der vlammen wer. den Alles brandde tot den grond af. Ver zekering dekt gedeeltelijk de schade. Dezer dagen werd gemeld hoe een handig oplichter de gemeenten in Oost-Brabant tot zijn operatieterrem had gekozen en bij verschillende personen onder een vloed van woorden geld wist los te krijgen, meestal tot flinke bedragen. Woensdag is dit heer. schap, dat in het bezit was van een mooien auto, door de gemeentepolitie van 's Her. togenbosch gearresteerd. Het is een zekere v. d. B., domicilie hebbende te Aarle.Rix- tel. Hij is gehuwd en vader van 4 kinde ren. De aangehoudene is naar de mare chaussee-kazerne te Boxmeer gebracht, waar hy door de personen, die door hem zijn opgelicht, werd herkend. Spoedig legde hy een volledige bekentenis af. hoopte, dat hij dezelfde mag biyven als hy thans is. Door Sjef van Dongen werd hun ten slotte dank gebracht voor de hulde. Gisternacht werden te Alphen aan den Rijn de bewoners van de van Mandersloo- straat opgeschrikt door hevig glasgerinkeL Het bleek, dat Iemand bij den goudsmid Sporman in genoemde straat de winkel ruit had stukgeslagen en kans had gezien zich van 12 horloges ter waarde van onge veer 300 meester te maken. Ofschoon de dief oogenblikkelijk nagezet werd, heeft deze, die in het bezit was van een rijwiel kans gezien te ontkomen. Men herinnert zich, dat enkele maanden geleden gevankeiyk naar Maastricht werd overgebracht de waarnemende kantoorhou der L. te Bieycrheide, die verdacht werd uit een te New-York afgezonden aangeteeken- den brief, die bestemd was voor de Broe ders te Blsyerheide een biljet van 500 dol. lars te hebben ontvreemd. Zoowel tijdens het herhaald verhoor door de Kerkraadsche politie als door de justitie bleef L pertinent ontkennen, dat hij de dader was. L. werd in het Huis van Bewaring ingesloten, na net scheikundig onderzoek van de in beslag ge nomen dextrine, maar vrij spoedig daarna, nog denzelfden dag, door den rechter-oom- missaris wederom in vrijheid gesteld. L. werd tevens gezegd, dat hy zou worden ge rehabiliteerd. Thans heeft L. van de justitie te Maastricht bericht gekregen, dat uit het deskundig onderzoek gebleken is, dat de be doelde brief was geopend na de afstempe ling te New-York op 15 Mei en vóór de stempeling te Kerkrade (op het hoofdkan toor) op 24 Mei. Na de stempeling werd de brief in een postzak overgebracht raar h. kantoor Bleyerheide. waar L. dienst deed. De justitie bevestigde derhalve, dat L. zich niet heeft schuldig gemaakt aan dezen diefstal. N R ct Te Rotterdam vervoegden zich dezer da gen bij een kleermaker twee vreemdelin gen, vermoedeiyk Italianen, die stoffen te zien vroegen. Een hunner verzocht den kleermaker een lap stof nader te bekyken en ging met hem naar een hoek van den winkel. In dien tijd moet de ander kans hebben gezien, een coupon stof weg te ne men en onder zijn jas te verbergen. De „klanten" gingen daarop weg, belovende, dat zy later op den dag terug zouden ko men om te koopen. Deze belofte werd niet gehouden, de kleermaker merkte pas toen zij weg waren dat de coupon was gestolen. Deze heeren moeten zich in Rotterdam al meer aan der- geiyke praktyken hebben schuldig gemaakt. By Kon. besluit is bepaald, dat ter zake van zyn gedrag by de krygsverrichtingen In het afdeelingsverslag der begrooting 1929 van de gemeente Amsterdam werd op gemerkt, dat de verbinding met het stads gedeelte Noord dringende verbetering e'scht. Een lid merkte op, dat de nieuwe aanleg plaats van het >„ntveer De Ruyterkade-Val- kenweg bij de brandweerkazerne veel onte vredenheid by Let publiek heeft gewekt. De meesten, die van de pont gebruik maken, moeten verder loopen dan vroeger, terwijl ook als een bezwaar gevoeld wordt, dat de brug over het Oosterdok zoo vaak open is. Het gevolg is reeds, dat een particuliere on derneming diensten achter het Centraal station naar de Noordzijde van het IJ heeft ingesteld. Hieruit blijkt wel, dat de nieuwe aanlegplaats niet voldoet. Het lid, dat hier aan het woord was, vroeg, of aan de wen schen van het publiek om een andere aan legplaats niet kan worden tegemoet geko men. Kan niet een rechtstreeksche verbinding met de stad ingesteld worden? Men herin nerde er aan, dat Indertijd bij de verlegging van den steiger naar de brandweerkazerne is toegezegd, dat, indien zulks ongerief zou veroorzaken, hierin zou worden voorzien. En de klachten nemen toe. Een ander lid merkte op. dat het publiek van meen'ng is, dat de nieuwe ponten straks uitsluitend voor het verkeer met voertuigen zullen dienen en dat dan de oude ponten op de voormalige plaatsen van afvaart uitslui tend voor het verkeer van voetgangers en fietsers zullen worden bestemd. Hy vroeg, of dit juist is. By het gemeentevecr over den Amstel Aneta seint uit Semarang: De conclusie van het rapport, dat de genees heer-directeur van het krankzinnigengesticht te Lawang heeft uitgebracht aan den Raad van Justitie over den heer Van Ryn, die een moord heeft genleegd op den heer Heyman Cohen, nadat de heer Van Ryn gedurende ongeveer een half jaar in genoemd gesticht in observatie is gehouden, teneinde vast te stellen of de heer Van Ryn in het algemeen normaal en toerekenbaar is, en speciaal of hij toerekenbaar is vcor de gepleegde daad, luidt, dat hij niet krankzinnig is. De instruc tie heeft thans voortgang. Aneta seint uit Semarang: De gewezen hoofd-boekhouder der Cultuur Maatschappy Djoengkare, de heer Kops, tegen wien een zaak aanhangig was wegens het niet verantwoorden van ruim honderd duizend gulden, heeft op 4 Oct. j.l. reeds een jaar in preventieve hechtenis doorgebracht. Aneta seint uit Bandoeng: De ontvangsten van het bedryf van Staats spoor-en tramwegen over September j.l. be dragen 6.429.215. De ontvangsten over het loopende jaar tot en met September bedra gen 53053.008 hetgeen 1.191.226 meer is dan over de overeenkomstige periode van het vorig jaar. Naar het „Hbld" uit goede bron zegt te vernemen, zal de uitgifte van aandeelen Koninklijke Petroleum, zooals bekend in verhouding van een nieuw op vyf oude aandeelen, van ongeveer medio November af k pari worden opengesteld. De storting, die zal samenvallen met de uitkeering van een interim-dividend, moet dan begin Januari geschieden. Daar echter aan deze emissie tot een zoo groot bedrag als ruim 80 mill., uit den aard der zaak veel werk zal zijn verbonden, ligt het in de bedoeling de uitgifte eenigen tijd te doen openstaan en wel ongeveer drie weken. Onze bekend geworden landgenoot Sjef van Dongen vertoefde gisteren te Amster dam, waar hy gisteravond in het Rika Hop per Theater een lezing hield over zyn er varingen in het hooge Noorden opgedaan. Des middags, na zijn aankomst aan 't Cen traal Station werd de jonge held in het Ri ka Hopper Theater verwelkomd door Mevr Rika v. Hoven—Hopper, die zeide er trotseh op te zijn, dat Sjef van Dongen in haar theater zijn lezing zal houden. Jhr. v. Renselaer Bovier, voorzitter van den Bond van het Eereteeken voor Menschlie- vend Hulpbetoon „Prins Hendrik", heeft daarop een woord van hulde gesproken tot Van Dongen, die terecht op 31 Augustus de hooge onderscheiding van H. M. de Koningin heeft ontvangen, waarop allen trotseh mo gen zyn. Sjef van Dongen heeft met een enkel woord voor de hem gebracht hulde gedankt. In de Rika Hopper-Schouwburg heeft gisteravond Sjef van Dongen verteld van zyn expeditie in het hooge Noorden om te trachten de slachtoffers van het luchtschip „Italia" te redden. Door den heer Jacques van Hoven werd hy voorgesteld en met applaus werd hy door het publiek ontvangen. Daarna vertelde hij, zooals elders, aan de hand van lichtbeelden, over Spitsbergen en het leven aldaar. Na de pauze deed hy het verhaal van zyn tocht met zyn honden, dwars door de sneeuw en het pakys en hun redding door de Zweedsche vliegers. Aan het einde van zyn onopgesmukt ver haal, toen het applaus was weggestorven, werd hem een mand met bloemen ver eerd en kwam de huldigingscommissie op het tooneel. Jhr. M. M. RenselaerBowler sprak hem als voorzitter van de Vereeniglng „Het Eereteeken voor menschlievend hulpbetoon Prins Hendrik" toe en bood hem een sou venir aan als herinnering aan dezen avond. Vervolgens voerde het woord Mr. G. L. de Vries Peyens, namens de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingsmaatschappij. Deze spreker herinnerde er aan, dat hij gepoogd had Nobile te redden. Toen men u het vroeg, aldus spr., hebt gy in allen eenvoud ja gezegd. Gy zyt er op uitgetrok ken, hebt wel niet als Willem Barendsz en Heemskerk op Nova Zembla overwinterd, maar toch iets gedaan, dat het Hollandsche hart goed doet. Gy waart heel Nederland tot voorbeeld. Spr. bood hem namens de Maatschappij een dasspeld aan, die thans voor de tweede maal wordt uitgercl'.t, voor een daad, die zonder aarzelen wordt ge daan, om menschenlevens te redden. De heer Levy Grunewald, de volgende spreker van het Doris Rykersfonds, trok een vergeiyking tusschen Sjef van Dongen en Dorus Rykers. Blyf eenvoudig als hy, zeide spr., gy, Koning van de Witte Pool- zee. De heer Schiphorst, de laatste spr., her innerde er aan, dat hy de eerste Hollander was, die hem had verwelkomd in Bergen. Spr. had hem leeren kennen als een jongen van het ys en zag hem ontdooien tot den held, die nu overal ontvangen wordt. Spr. Naar het ziekenhuis te Assen is vervoerd de 24-jarige J. Herder, die te Fochteloo by het dorschen door de machine werd gegre pen. De toestand van H. is zeer ernstig. De politiepost aan het Ledig Erf te Utrecht werd Woensdagavond opgebeld door een spoorwegwachter van den overweg Hou- tensche pad. Naar zijn zeggen had de man verscheidene keeren „moord" hooren roepen. De politie, die onmiddellijk een on derzoek instelde, vond in een droge sloot in derdaad iemand, die een 37-jarig man bleek te zijn en volkomen onder invloed van ster ken drank was. By zijn verhoor vertelde de man, volgens het „U.D.", dat hij in den loop van den avond eenige café's in de stad bezocht had ;n by die gelegenheid kennis had gemaakt met een drietal andere mannen. Daar hy toen reeds verre van nuchter was. werd be sloten hem In een auto naar huls te bren- ~en. In plaats van echter naar de woning van het slachtoffer te gaan, reed de auto de stad uit en op het Houtensche pad werd de man uit den auto gezet, na van zyn geld, 165, beroofd te zijn. De dieven waren daarop hard weggereden. Gisterenmorgen by het ontwaken kwam de tolgaarder Mulder te Zorgvlied tot de minder aangename ontdekking, dat de tol boom verdwenen was, meldt de „Asser Crt." Blijkbaar heeft men 1 Mei a.s. niet kunnen afwachten. Op dien datum toch worden de tollen buiten werking gesteld. De politie stelt een onderzoek in. Woensdagavond is te Standdaarbuiten een met aardappelen beladen vrachtauto der firma v. D. in brand geraakt. De brand ont stond doordat men bij het licht van een car- bidlantaarn het benzine-reservoir contro leerde, waarbij men met de lantaarn te dicht bij de benzinedampen kwam, zoodat een ont ploffing volgde. De auto stond weldra in lichte laaie. De auto werd grootendeels vernield. Oc* ging een deel van de party aardappelen verloren. Wij verwijzen naar eene, elders in dit nummer voorkomende advertentie, waarin een gezelschapsreis naar Italië wordt aan gekondigd, welke zal duren van 25 Oct. tot en met 7 Nov a.s. Deze reis wordt georga niseerd door het reisbureau Centropa te Utrecht, dat met recht kan wijzen op een uitgebreide ervaring op het gebied van Ro. me-reizen. In betrekkelijk korten tyd worden de voornaamste gedeelten van Italië bezocht, terwijl niettemin alle vermoeienis is ver meden, ook al doordat geen gebruik wordt gemaakt van nachttreinen. Voor nadere by zonderheden zie men de advertentie of vrage programma aan bU Reisbureau Centropa. u>: Er bestaat in Indië een klein-ambtenaars- examen. Het is eigenlijk veel te onbelangrijk om met het deftige woord examen betiteld te worden. Doch laten we ons er over verheu gen, dat er weer een examen méér is en niet gaan peinzen op do belangrijkheid dan wel onbelangrijkheid er van. Dit klein-ambtenaarsexamen wordt door krani's wel afgelegd om een klein salaris- verhooginkje te krygen. Men moet er voor kunnen lezen_ schryven en rekenen. Dat is alles". Heel eenvoudig. Matjam la gere school. Er wordt bijvoorbeeld hoofdrekenen ge vraagd. Hoeveel is 22 maal 8 uit je hoofd; en meer van die listige examengrapjes. Mis schien zijn ook vaten met kranen lakoe en wyn die gemengd wordt tot in het oneindige. Dat zyn zoo de klassieke rekenraadseltjes. Toen deed er onlangs een Japansche juf frouw examen, zoo lezen we in de „Dell Crt." Ze straalde en kwam diep teleurge steld terug. Hoe kon je voor zoo'n examen nu nog stralen! En er werden vreemde geruchten gefluis terd onder de candidaten over dat moeflyke examen. Want wat had men gevraagd De oppervlakte van een cirkel. En de Japansche juffrouw had natuurlijk nog nooit gehoord van pie ér kwadraat. Toch Is het goed dat dit eens gevraagd werd, want hoe zou een klein-ambtenaar ooit iets kunnen presteeren zonder te weten, dat het de oppervlakte van een cirkel kan bepalen door te nemen ple maal straal maal straal? En het zou misschien ook niet ondienstig zyn hen er eens aan te herinneren, dat men de stelling van Pythagoras op drie manieren kan bewyzen, zoo spot het Medansch blad-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 9