LEEf De tocht van de „Graf Zeppelin55 naar Amerika ZATERDAG 13 OCTOBER 1928 4 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD TWEE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 16985 m; I beü.'a Van heden af verkrijgbaar SPAAR-SAFE LOKETTEN ad t2.50 per jaar. Hedennacht boven de Azoren Alles wel - an boord Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem N. V. Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen De spoorwegstations op de Haarlemmermeerlijnen Winterdienstregeling in en om de Haarlemmermeer Audiëntie Verkeersongevallen Een schitterende Noordzeereis N V. MEUBELTRANSPORT MIJ. V/H VAN HULST Alexanderpl. 1-25 Maarten Keemskerkstr. 25a Verpakkingen en verzen dingen naar binnen- en buitenland BUREAUX: NASSAULAAN49j Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. EHAARLE I, ADVERTENTlEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. ar ïsss Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 uUUU.' verlies van belde armen, beide beenen of beide oogen AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN A' IE RECHTEN. CES Levenslange geneeie ongeschiktheid tot werken door du een ongeval met -.n, rt bij verlies van een hand, fJOC bij verlies van een ijken afloop; 1 f5 tiU .'een voet of een oog; 1IZtl." duim of wijsvinger doodelijken HIEBEN füTERLI.ïK f50.'been of DRIE MA Af. VIER FN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL, bij 'n breuk van fff) bij verlies v. een anderen vinger. 257 DE POLITICUS Er behoort een zekere moed toe, om over „den politicus" te schrijven; niet voor hem, die op zijn schrijftafel verschillende Inktpotten heeft staan en naar believen zijn pen kan doopen in het merk humor, senti mentaliteit, romantisch, lyrisch enz. Zoo iemand kiest bij een artikel over politiek of politicus eenvoudig weg het etiket Sar casme en hij is er zeker van bij zichzelf en zijn lezers succes te zullen hebben. Om echter ook den politicus naar een eerlijken maatstaf te meten, zooals men een bakker en een kok, een notaris en een professor doet, daarvoor is moed noodig. Immers, ieder beroep mag zijn goede en minder goede eigenschappen hebben; men duldt de be roepseigenaardigheden in iedere functie: alleen de politicus heeft, naar den volks smaak enkel slechte eigenschappen. Politiek beteekent naar de gangbare meening nu een maal niet staatkunde, maar: konkelen, hui chelen, comedie spelen, intrigeeren, zich zelf verrijken onder het mom van te dienen het algemeen belang. Dus is de politicus van dit alles de incarnatie: huichelaar, come- bedoelingen van anderen niet tot onze com petentie behoort. De moeilijke taak! De politicus staat in een feilen strijd van meeningen. Dat is nu een maal niet anders. Veel van die „meeningen" zijn in werkelijkheid niet ten volle gemeend. Er is dikwijls klatergoud onder; menige „overtuiging" in de politiek wordt geboren niet uit een innerlijken drang, maar uit een streven naar de volksgunst. Maar al te vaak wordt eerst de massa opgezweept, begeerig gemaakt naar een schoon schijnend goed. De politicus-volksmenner zet die suggestie dan om in politieke munt; noemt ze een volks overtuiging, 'een uiting van den volkswil en strijdt daarvoor oogenschijnlijk als vurig kampvechter in de parlementaire arena. Zulk politiek bedrog te ontmaskeren en aan de kaak te stellen, het openlijk af te keuren en er voor te waarschuwen, kan niet enkel recht, maar zelfs plicht zijn van de voor lichters van de openbare meening en de lei ders der publieke opinie. Zulke critiek eischt echter van den criticus groote zelfbeheer- sching, takt en voorzichtigheid. Het mag hem er nimmer om te doen zijn den persoon, dien hij- bestrijdt, te treffen. Het oordeel diant, baantjesjager. t~ To daarover komt toe aan een hoogere macht. Deze opvatting wint veld bij den dag. is .11- - - b r, 4< W/VAW 1-1 A t er dan geen moed noodig om een objectieve beoordeeling althans te wagen? Natuurlijk is zulk een publieke opinie niet Alleen een diepe overtuiging, dat door het optreden van zulke volksmenners groot kwaad wordt gesticht, mag hem er toe lei zonder reden gegroeid. Zij kan helaas haar den het masker te rukken van de waarheid; voedingsbodem in de politieke geschiedenis schijn van wezen te doen onderkennen, van den dag aanwijzen. De fout is echter, i Zóó en nog gematigder dient de openbare dat zij stelsel met misbruiken, uitwassen critiek te zijn tegenover de politieke daa rnet normale gevallen verwart en ook, dat ling. Ook op politiek terrein wordt gedwaald zij aan de toepassing der practisohe poli- j te goeder trouw; worden met innerlijke over- tiek en aan haar beoefenaars bovenmen- j tuiging en oprechtheid valsche theorieën aan- schelijke eischen stelt. j gehangen. Wie overtuigd is van eigen zwak- Wanneer men onze vorige uiteenzetting heden en onvolkomenheid doet het best, ook over het ideale in de politiek als basis neemt in de politiek, zoo lang mogelijk bij den dergelijke al te eerzuchtigen is. Maar een getemperde en aan de eigen capaciteiten aanpassende eerzucht mag niet worden ge laakt; evenmin, dat een politicus er openlijk of bedekt voor uit komt van de politieke carrière een beroep te maken. Integendeel; de staatkunde, opgevat in den geest zooals wij ze in vorige beschouwingen uitlijnden, biedt schoone perspectieven en is waard, dat iemand er zijn leven aan wijdt. Wie dan slaagt op dit moeilijke en gevaarvolle pad, die behoeft zich ook niet te schamen om de I geldelijke voordeelen te aanvaarden, welke aan zulke functies verbonden zijn. In de vrjje maatschappij worden voor opofferin gen, welke men zich in de politiek moet ge troosten, gewoonlijk hoogere honoraria be taald! Voor tweëerlei moet zich echter de politicus in spé wachten: 1ste zijn keuze te doen ter wille van geldelijke voordeelen; dat loopt altijd spaak. Een politieke loopbaan moet nu eenmaal allereerst uit beginsel, uit overtuiging gekozen worden. En op de tweede plaats wake een aankomend en opkomend politicus er voor om zijn, met veel idealen begonnen loopbaan, niet door geldhonger te bederven. Schijnt de politiek aanvankelijk niet loonend, op den duur biedt zij soms voordeelige kansen. En door niets wordt het heele politieke leven en de achting, welke de publieke meening aan de staatkunde ver schuldigd is, zoozeer neergehaald, als door het schouwspel, dat de geroepenen om de openbare zaak te dienen, er vóór alles op uit zijn zichzelf te bevoordeelen. De politicus, die zich voor dit alles wacht, hij hebbe dan ook onze achting en waar deering; hem worde een eerlijke maatstaf aangelegd. De staatkunde en haar beoefe naars hebben daarop ten volle recht! HOMO SAPIENS. en men vergelijkt daarbij dan wat er rondom ons heen en vooral in het buitenland in de practijk van dat ideaal terecht komt, dan tegenstander onbewuste dwaling te ver onderstellen en in zijn bestrijding den per soon van de zaak te scheiden. Zoo wordt het vervalt men gemakkelijk tot het verwijt: po- j meest bijgedragen om verruwing der poli- litiek is een ergerlijke comedie! En dat ver- tieke zeden tegen te gaan. wijt geldt dan natuurlijk degenen, die men voor zijn oogen als politici ziet optreden. Wat daarvoor dan ter verontschuldiging of verdediging kan worden aangevoerd? Dit, dat wij, menschen, toch allen te zamen maar zwakke en onvolmaakte wezens zijn en dat een ideaal in onze zondige handen een broos bezit is. Gaat het niet aldus met alle groote idealen? Daar is onze hooge plicht om God, onzen Schepper, te dienen met heel ons hart en al onze vermogens; om Hem alle eer te brengen en ons leven te maken tot een voortdurende offerande. Daar is het heerlijke ideaal van het nieuwe Evangelie: bemin uw evennaaste gelijk u zelf! Wat komt van dit alles in de practijk terecht? Hoe worden die idealen in het prac- tische leven verwrongen; niet enkel door hen, die ze niet erkennen willen, maar ook door hen, die ze in hun levensbeschouwing Uit een en ander volgt vanzelf, dat de politicus voortdurend staat in de branding van den geest ess trijd. Evenals het leven op het slagveld niet bevorderlijk is aan verzach ting van vormen en zeden, zoo min is het politieke krijgsgewoel geëigend om karakters te verbeteren. Wie zich in de politiek waagt dient daarop wel bedacht te zijn. Bij iedere beroepskeuze, hetzij op jeugdigen of rijperen leeftijd, dient men altijd zorgvuldig zijn geestelijke en lichamelijke capaciteiten af te wegen naar de eischen, welke aan het beroep van de keuze worden gesteld. Voor den politicus geldt daarbij de groote vraag: zal ik bestand zijn tegen de zeer groote gevaren, welke liggen op het terrein der politiek? Maar al te vaak krijgen wij, buitenstaanders, den indruk, dat menig politicus zich bij zijn beslissing door allerlei motieven laat lelden en drijven, maar vergeet zichzelf die belang- hebben opgenomen en ze dagelijks met de j riike vteisié? te stellen. En het eind© dr&cigt lippen prevelen in gebed? Moeten wij daar- j rlJKe om lachen met die idealen zelf en allen i dan den last- die er uit zwakheid, door zelfzucht, roem- en eerzucht, uit winstbejag of anderen boozen hartstocht tegen zondigen, huichelaars en comeaianten schelden? Neon; wij moeten uit alle macht het ideaal hoog houden: beschaamd erkennen, dat wij er telkens van afwijken, struikelen op den weg; maar toch moedig voorwaarts gaan, telkens opnieuw; en kracht en moed putten bij de weinigen, in wie wij dat kostbare ideaal als een heerlijk licht zien branden. Nergens spreekt het menschelijke zóó zeer, nergens is zóó veel gelegenheid om onzen ingeboren hoogmoed te laten overwoekeren over al onze andere eigenschappen als in de politiek. En de hoogmoed is de bron van alle kwaad: hij voert tot leugen en bedrog; tot eerzucht met vertrapping van ander mans rechten; tot zelfverblinding en min achting van anderen. Is het wonder, dat wij daarom in de politiek zoovelen zien struikelen, diep zien vallen; dat de politieke arena de beste karakters bederft; dat er slechts weinigen even ongerept uitkomen, als zij er binnengaan? Maar wanneer wij dat weten, moeten wij niet aan den kant klaar staan met steenen om die te werpen naar iederen politicus, die in ons oog een misstap doet. Moeten wij dan alles goedkeuren of ver goelijken, wat wij in de practische staat kunde verkeerd zien gaan en afwijken van alle goddelijke en menschelijke wetten? Neen, integendeel! Ook in de staatkunde en voor den politicus gelden de wetten der christelijke moraal, ja, wij mogen van hem eischen, dat hij zelfs vóór gaat in het hoog houden van de normen der zedelijkheid. Immers, de beoefenaars der staatkunde zijn er op aangewezen om de wetten te maken, welke het volk tot richtsnoer zullen zijn in het openbare leven. Zij vertegenwoordigen bovendien het gezag; zij worden geacht de besten te zijn, door de volkskeuze aangewe zen. Derhalve hebben zij tot duren plicht door woord en voorbeeld tot lichtbakens te zijn. Maar wij, toeschouwers aan den kant, mogen in ons oordeel over hen en hunne daden twee dingen niet vergeten: ten eerste, dat hun taak uiterst moeilijk is en ten tweede, dat een oordeel over motieven en Anderzijds mogen wij alle schijnbaar min der fraaie handelingen, door politici in het openbaar gesteld, niet zonder meer op het debet van hun karakter schrijven. Poli tiek is: de kunst om het mogelijke te berei ken. En nu zijn wij geneigd om in het open bare leven af te keuren, wat wij in het par ticuliere leven vaak zelf doen of in anderen prijzen. Het is nu eenmaal in den omgang met mensehen niet altijd mogelijk om onzen zin ten volle door te voeren; om alles te be reiken, wat wij als het beste en juiste zien. Dikwijls moeten wij met het mindere, vaak met veel minder dan onze verlangens gaan, genoegen nemen, om öf wel niet alles te ver liezen, óf wel om den vrede te bewaren óf om een of ander deugdelijk motief. Zóó gaat het nog wel meer in de politiek, waar tact en beleid een allereerste eisch is. Zij, die aan den kant staan met enkel het program hun ner partij en hun beginselboekje in de hand, zij eischen natuurlijk, dat al hun verlangens bevredigd, al hun wenschen ingelost, al hun idealen voor honderd procent verwezenlijkt zullen worden. Maar zij, die er voor moeten strijden, de politici; die ook achter de scher men kijken en ook vóóruit moeten kunnen zien, zij nemen dikwijls met minder genoe gen dan honderd pet. om althans iets te be reiken. Zij wachten hun dag af, zij kennen hun uur. Dat is practische staatkunde. Wij moeten ons daarom altijd wachten om al te spoedig van huichelarij of beginselverzaking te praten: een terugtred kan noodig zijn om straks een beteren sprong te doen. En ten slotte een waarschuwing omtrent den veel gebruikten smaadnaam: „baantjes jager" waarmee iedere politicus zoo spoe dig belast wordt. Om in de politiek te slagen is nu eenmaal een zekere eerzucht noodig. De jonge politicus staat aan het begin van zijn loopbaan voor zulk een berg van bezwaren, dat hij er zon der den prikkel van die eerzucht niet komt. Natuurlijk zijn er grenzen. V/ie zichzelf over schat, of in zijn eerzucht anderen onder den voet loopt, of anderen gebruikt om langs hun schouders omhoog te klimmen en één maal op zijn plaats, naar zijn ladder niet meer omkijkt, zoo iemand verdient den sma- Blijkens de telegrammen over den tocht van het groote luchtschip de „Graf Zeppe lin" naar Amerika, gaat de reis voorspoedig- Hieronder laten wij de berichten omtrent deze vlucht volgen in de volgorde, waarin ze ons bereiken. Hoe de radiocommunicatie was- BERLIJN 12 Oct. (VD.) Het radio station van de „Graf Zeppelin", dat niet berekend schijnt te zijn op zulk een grooten tocht, geeft de groote pers aanleiding tot klachten over de berichtgeving aan boord van het luchtschip. De verklaringen van een radio-amateur, die trachtte tijdens den afgelopen nacht met het luchtschip in communicatie te komen, althans het te beluisteren, bevestigen dit. Het schijnt dat niet alleen het station Norddeich de uitzendingen van de Zeppelin slecht ontving, doch de Zeppelin zelf ook met groote ontvangstmoeilijkheden te kam pen heeft. Het gevolg is geweest, dat het radioverkeer tusschen het luchtschip en de aarde gedurende een drietal uren, n.l. van 19—22 uur volkomen onderbroken was. Zelfs het krachtige station Friedrichshafen kon de station Friedrichshafen kon de Zeppelin niet eens meer hooren. Norddeich heeft de Zeppelin herhaalde malen verzocht op golf 37 Meter gedurende vijf minuten afstem- mingssein te geven. Het resultaat hiervan was de ontvangst van een geluid, dat vol gens de technici zeer veel overeenkomst vertoonde met „het piepen van een een stervenden kanarievogelOok Nord-deich schijnt zich ervan overtuigd te hebben, dat het met de korte golf niet al te goed ging en verzocht verder op golf 900 te vler ken. Op deze golf heeft blijkbaar eenigen tijd het radioverkeer plaats gehad, totdat zich weer allerlei storingen voordeden. Van de Zeppelin zelf was na drie uur niets meer te hooren. Heel even hoorde men nog po gingen om op 2400 Meter met een onbekend stoomschip seinen te wisselen. Hoewel Nord deich aan de schepen opdracht heeft gegeven telegrammen en antwoorden van het lucht schip over te brengen, werd niets meer ont vangen tot op het oogenblik, dat het lucht schip een gelukwensch wisselde met de „Columbus" en andere schepen. Alles wel aan boord LISSABON, 12 Oct. (V-D.) Te 12.10 uur is het Marconi-station Pico de Vigario met de „Graf Zeppelin" in draadlooze verbin ding geweest. Het ontving particuliere tele grammen van passagiers en bemanning, blijkens welke het luchtschip zijn reis onder gunstige omstandigheden voortzet. Over Madeira gevlogen LONDEN, 12 Oct. Een telegram van de „Western Union" uit Horta op de Azoren meldt, dat de „Graf Zeppelin" te 1 uur met San Miguel in radioverbinding is geweest en te 1.35 over Madeira is gevlogen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag boven de Azoren? SAN MIGUEL (Azoren) 12 Oct. Het draadlooze station Pico de Vigario deelt mede, dat de „Graf Zeppelin" Madeira ge passeerd is en hedennacht boven de Azoren wordt verwacht. Het luchtschip heeft dus het traject Tanger-Madeira met een ge middelde snelheid van ruim 150 K.M. per uur afgelegd. Als deze snelheid behouden kan worden, kan men het luchtschip tegen 8 uur des avonds boven San Miguel ver wachten. De draadlooze verbinding met het luchtschip. Het Duitsche proefstation voor de lucht station in verbinding met het luchtschip. De laatste communicatie had plaats van 16.30 uur tot 16.50 uur. Het proefstation is even wel niet gerechtigd de positie van de „Graf Zeppelin" bekend te maken. De „Graf Zeppelin" avond te Lakehurst? Maandag. FRIEDRICHSHAFEN. 12 October. De al- gemeene weerstoestand op het Noordelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan is ook Vrijdag zeer slecht gebleven. De depres sie ten Westen van Ierland is nog niet ver dwenen. Haar uitloopers reiken ver naar het Zuiden tot voorbij de Azoren tot op den 35sten graad Noorderbreedte. Ten Zuiden van dezen breedtegraad is het weer zeer gunstig en zal dit ook gedurende den Zater dag blijven. De koers zal vermoedelijk ge houden worden tusschen den 33sten en 35sten graad Noorderbreedte, in Westelijke richting, zoodat het luchtschip recht op de Bermuda-eilanden afstevent. Vooropgezet, dat het weer op dit traject de volgende dagen stabiel blijft, en dat geen tegenwinden opsteken, kan het luchtschip Zondagmorgen boven de Bermuda-eilanden verwacht worden. Onverwachte omstandig heden voorbehouden, kan het luchtschip in ieder geval Maandagavond Lakehurst be reiken. Vrijdagmiddag is de Zeppelin weer in ver binding gekomen met .Nordeich, welke ver binding in den voormiddag tengevolge van de stormen bewesten Ierland niet func. tionneerde. De Vrijdag te 13,35 afgelegde afstand Friedrichshafen—Madeira bedraagt ruim 2800 K.M. Op 30 vlieguren geeft dit een gemiddelde uursnelheid van ongeveer 95 K.M New-York raadt een Zuide lijken koers aan NEW-YORK. 12 Oct. (V. D.) Van officieele zijde heeft men de Graf Zeppelin aange raden zijn koers ten Zuiden van de Azoren te nemen. Wanneer het luchtschip de Azoren n.l. te dicht zou naderen, zou er gevaar be staan dat het werd opgenomen in het ge bied van een storm, die ten Noorden van deze eilanden woedt. In de omgeving van de Ber muda-eilanden daarentegen wijst niets op de nadering van slecht weer. De weerstoestand boven den Oceaan Boven het Oostelijke gedeelte van den Noordelijken Atlantischen Oceaan is, naar het meteorologisch instituut te Hamburg mededeelt, het weer in den loop van Vrij dagmiddag weer verbeterd. De depressie bij Ierland is minder diep geworden en ver plaatst zich in Oostelijke richting. Ten Zuiden van den 43sten graad Noorderbreedte heerseht tot aan den 22sten graad Wester lengte rustig, warm weer. Verder naar het Westen begint de wind echter meer op te steken ten gevolge van de depressie, die reeds gisteren ten Oosten van New-Found- land tot ontwikkeling is gekomen en die sinds dien tijd dieper is geworden. Waarschijnlijk zal het ten gevolge van de weersgesteldheid boven labrador nog dieper worden. Een uitlooper van deze depressie beweegt zich op den 45sten graad Wester lengte In Oostelijke richting. Onder den in vloed van dit minimum waaien in de om geving van de Azoren reeds Westelijke tot Zuid-Westelijke winden. Ten Westen van den 45sten graad Westerlengte waaien Wes telijke tot Noordwestelijke winden. Tusschen de Bermuda-eilanden en de Oostkust van de Vereenigde Staten ligt een gebied van Een postzak LONDEN, 12 Oct. (V.D.) Naar wij vernemen heeft de Zeppelin op Funehal, toen hij hedenmiddag voorbijvloog, een post zak laten vallen voor den Duitschen consul in den tuin van het Casion te Payao. De schout bij nacht, Charles Hughes, com mandant van zee-operaties, heeft besloten, dat geen luchtschip of vliegtuig op zal stil- gen om de Zeppelin te begroeten, ten einde de Zeppeliri te beschermen voor een ongeluk. Op weg naar de Bermuda-eilanden LONDEN. 12 Oct. (V.D.) Het draadloos station Chatham van- de Amerikaansche Radiomarine Corporation heeft een draad loos bericht ontvangen van de Graf Zep pelin, volgens hetwelk het luchtschip met een snelheid van 85 mijl per uur en onder zeer gunstige omstandigheden direct koers gezet heeft naar de Bermuda-eilanden. Het bericht zegt verder: Wanneer het gunstige weer aanhoudt hopen wij Zondagmiddag in Lake hurst aan te komen. NEW-YORK. 12 Oct. (V.D.) Volgens berichten uit Horta bevond zich de Zenne- ün om 20 uur op 37.43 "raden N.B. en 33 "3 W. Het weer in de nabijheid van de Azoren is slechter geworden. Alles wel aan boord. NEW-YORK. 12 Oct. (V.D.) Het stoom schip „Stuttgart" heeft een gesprek tusschen het luchtschip en het draadlooze station op c7e Azoren opgevangen. Volgens dit gesprek was alles wel aan boord. Het luchtschip nadert de Azoren. LONDEN, 12 Oct. (V.D.) Het bureau van de Western Union Cable Company te Horta, deelt mede, dat het luchtschip „Graf Zep pelin" in voortdurende verbincfing staat met het draadlooze station te San Miguel. Het nadert de Azoren. Langs de Azoren. LISSABON, 12 Oct. (V.D.) Het luchtschip heeft aan het draadlooze station op cfe Azo ren medegedeeld, dat het tegen midder nacht de Azoren op een afstand van 30 mijlen zal passeeren. Het Amerlkaansche ministerie van marine in verbinding met de Zep pelin, Volgens berichten uit Washington heeft het Amerikaansche ministerie van marine Vrijdagmorgen te 11.35 uur een gesprek van de „Graf Zeppelin" opgevangen, dat als volgt luidde: „Verzoeken weeroverzicht voor hedenmorgen voor den Atlantischen Oceaan vooral Madeira, Azoren, Bermuda." Het mi nisterie heeft korten tijd daarna de ge vraagde mededeelingen draadloos uitgezon den. Eén van de Amerikaansche passagiers aan boord van het luchtschip heeft aan zijn familie in de Vereenigde Staten vier tele grammen verzonden, in een waarvan hij de verwachting uitspreekt, dat het lucht schip Zondagmorgen te New-York zal aan komen. TRABEN-TRARBACH, 12 Oct. (V.D.) De hier ter stede gevestigde firma Kayser heeft het volgende telegram ontvangen: Tocht met mooi weer over den Oceaan. Vele groeten aan het Moezeldal van de „Graf Zeppelin". NEW-YORK, 12 Oct. (V.D.) Volgens be richten van een agentschap heeft 't stoom schip „Euclides" de „Graf Zeppelin" Vrij dagmiddag tusschen Madeira en de Azoren gezien. LONDEN, 12 Oct. (V.D.) Volgens een uit Parijs ontvangen radio-bericht van Ponto Delgada (Azoren) is de Zeppelin laat in den namiddag het eerste eiland der Azoren San Miguel gepasseerd. Een bevestiging van dit bericht is nog niet ontvangen. De tocht van het luchtschip „Graf Zeppe lin" naar Amerika. Het congres voor onvolwaardige arbeids krachten. Tot voorzitter der Alg. Ned. Vereenigtng voor Vreemdelingenverkeer is in de vaca- tufe-Prof. mr. M. W. F. Treub benoemd de heer C. R. T. baron Krayenhoff. Voor het Kantongerecht te Hilversum zijn eenige zaken betreffende de Muidertolkwes- tie behandeld. De tolgaarder werd vrijge sproken, de heer Floris Vos veroordeeld. De advocaat-generaal bij den H oogen Raad heeft conclusie genomen in de zaak der Zuidhollandsche Credietvereeniging. Het verbod van vee-invoer in Limbui* blijft gehandhaafd. Voor het Amsterdamsch Gerechtshof Is voortgezet de behandeling der berooving van een ouden banklooper op den Singel te Amsterdam. De procureur-generaal eisch- te bevestiging van het vonnis der Rechtbank. De rede van Lloyd George op het Congres der liberalen te Yarmouth. De Fransehe onderzeeër „Ondine" met drie en veertig man aan boord wordt als ver loren beschouwd. In aanvaring geweest met een Grieksch stoomschip? Het witboek inzake het Britsch-Fransche vlootcompromis zal de volgende week wor den gepubliceerd. Te Citney (Eng.) is een auto in de Clyde gereden; vijf personen verdronken. De Spaansche minister van oorlog, de her tog van Tetocan, overleden. Het Amerikaansche s.s. „Smith" met 13 man aan boord vergaan. Zes duizend man Japansche troepen zullen nit Sjantoeng worden teruggetrokken. Barometerstand 9 uur v.m.: 704, vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.37. Overmorgen om 5.35. Maandag 29 Oct. zal een algemeene ver gadering plaats vinden te elf uur ten kan tore der Vennootschap voor Preferente aan deelhouders en om twaalf uur een vergade ring voor gewone aandeelhouders, ter behan deling van de voorgestelde statutenwijzigin gen. Deze statutenwijzigingen hebben ten doel in de reeds in de statuten toegelaten bindende voordracht voor de benoemingen voor leden der directie en raad van commis sarissen te verbinden aan het bezit van Prioriteitsaandeelenaan welke aandeelen verder geen bezit zal zijn toegelaten. De prioriteitsaandeelen staan achter bij het pri maire dividend op de cumulatief preferente en gewone aandeelen, en geven recht op niet meer dan 5 pet. per jaar. Verder is bij de voorgestelde statutenwijzigingen hier en daar reeds rekening gehouden met de bepalingen der nieuwe wet op de Naamlooze Vennoot schappen. In verband met de in uitvoering zijnde plannen om sommige stations van de Haar lemmermeerlijnen in spoorweghalten om te zetten, vernemen we dat dit reeds het geval zal zijn met betrekking tot het station Vijfhuizen en dat de heer E. H. Reims- rink, die aldaar ongeveer 16 jaren met veel ijver en toewijding als stationschef is werk zaam geweest, met ingang van 1 November a.s. zal worden overgeplaatst naar Sexbierum en Pietersbierum (Fr.). De lieer J. Spükstra, directeur van Hoofd dorps 1ste Electr. Drukkerij, heeft met zijn winterdienstregelingen in en om de Haarlem mermeer wel eer ingelegd. Een fraai en han dig boekje, goed gedrukt en naar wij hopen nauwkeurig van inhoud. Want daar gaat t toch maar om, om de juistheid van de gege vens. Wij vinden in het boekje trein-, autobus- en vrachtdiensten, verder verschillende adressen van geneesheeren en verpleegsters in de omgeving. De laatste bladzijden worden heel practisch besteed door de oplossing van twee vragen: Wanneer zaaien en hoeveel zaaizaad per Hectare en hoe zijn de voedernormen? Het geheel is met advertenties doorspekt. Er zal veel gebruik gemaakt worden van dit handige boekske voor den practischen man. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem is ge durende de geheele volgende week verhinderd audiëntie te verleenen. Ernstige botsing te Haarlemmermeer Op het kruispunt SloterwegKruisweg in Haarlemmermeer kwamen twee luxe-auto s, doordat een der bestuurders zijn draai te kort nam, met elkaar in botsing De schok was zoo hevig, dat een der motorrijtuigen (een zoo goed als nieuwe Ford) voor een groot gedeelte werd vernield, terwijl de an dere auto ook ernstig werd beschadigd. Het mag een wonder heeten, dat de in- zittende personen slechts licht werden ver wond en met den schrik vrij kwamen. De in elkaar gereden auto werd naar een garage gesleept. delijken val, welke meestal het einde van vaart staat door middel van zijn korte-golf- hoogen druk met warm en zonnig weer. De Duitsche stoomtrawler S.D. 115 kwam gisteren van een Noordzeereis in de haven van IJmuiden met een lading visch, waar voor niet minder dan 8835 besomd werd. Een schitterend resultaat voor een dergelijke reis. Den Haag „.aariern rei 13052Tel. 15166

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 1