Stadsnieuws k KENNEMERLAND Gem. Concertgebouw W. HENDRIKS Gehoord en gezien Telegraphisch Weerbericht UIT DEN OMTREK De Eeuwige Siilte tniiiimmmii luumiiiiimii TWEEDE BLAD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZATERDAG 13 OCTOBER 1928 BLADZIJDE 3 De R.K. Commissie van Beroepskeuze Het succes der Banketbakkers- Cursussen R.-K. KRING Installatie Kap. J. Timp Stads-autobussën Nachtvergadering der chauffeurs H. V. G.Haarlem Bijkantoor van de N. Haarl. Courant voor Kennemerland BREESTRAAT 121 - BEVERWIJK - Tel. 2213 Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken VOGELENZANG „EVOGFILM" Triduum R.K. Volksbond Handelsexamen Goed afgeloopen Paard aangereden door electriscben trein Statuten Postduivenver. De Snelvlfeger Kennemer Vereen, voor Jeugdherberg - Haarlem Past op uw rijwiel! BENNEBROEK HILLEGOM VIJFHUIZEN HEEMSTEDE De R.K. Leesbibliotheek HEEMSKERK VELSEN IJMUIDEN VELSEN-NOORD BEVERWIJK WIJK AAN ZEE MAANDAG 15 en DINSDAG 16 OCT, a.s. 8 UUR vertooning van een nieuwe en uitgebreide copy van de wereldbekende natuur- wetensch. film DE LAATSTE ONTDEKKINGSTOCHT n. d. ZUIDPOOL van KAP. SCOTT Geen fantasie, maar een hoogst interessante en ontroerende film van een gebeurtenis, opgenomen bij een temperatuur van soms 70° vorst GEVRAAGD Burger Woonhuis Gegolfde Platen NIEUWE RADIO IIÜIHIIIIIIII IIII9MIIB1SI! „Prometheus"i /kachels „fiollanó" I haarden „Helias" •gashaardjes „Glamond" i haarden „HoubeN" j \radiatoren HEBBEN WIJ STEEDS IN VOORRAAD Ged. O. Gracht 116 Iiiiiiiiiiiiiiiitiiuiiii ii li ii] IIIHIlIHHMHIllllillUI'ilIll I In den loop der twee laatste maanden heb ben zich bij ons Bureau aangemeld 23 perso nen, die op verschillende avonden door den psychologischen adviseur Dr. Berger, werden onderzocht. Aan 18 personen werd eind-advies ver leend, terwijl de overige gevallen nog op een definitief advies wachten. Eenige der adviezen uitgebracht door het R. K. Bureau van Beroepskeuze: 2 Cliché- teekenaar, 2 Monteur, i timmerman in de bouwvakken i machine bankwerker, i tuin- vak, i stucadoor, i Teekenaar-retoucheur, i Marconist na het Lyceum te hebben afge maakt naar de Marconistenschool) i Partic. Secr.ese. na U. L. O. en H. B. S. met Han- delcursss. Wij maken de ouders er op attent, dat, in dien zij voorlichting wenschen bij de beroeps keuze hunner kinderen, zij zich zonder eenige verplichting kunnen wenden tot het Secretari aat van ons Beroepskeuze-Bureau, Tetterode straat io A. alhier, vanwaar hun dan bericht gezonden wordt, aangaande plaats en tijd waar op zij zich bij Dr.L.Berger zullen kunnen ver voegen. Men schrijft ons: Dat de door de banketbakkerspatroons georganiseerde cursussen voor bedienden in de betrokken kringen gewaardeerd worden blijkt wel uit de groote deelname. Het aantal deelnemers voor Woensdagavond tmarsepemwerk) bedraagt pl.m. 40 jonge lui en voor Donderdagavond (gameer- kunst) pl.m. 50 jongelui. De voornaamste bedoeling van deze cur sussen is, om de bedienden, die door de huidige wetgeving niet meer in de gelegen heid zijn in de werkplaats de verschillende takken der sierkunst naar behooren te be oefenen, na afloop der werkzaamheden, in dqze onderdeden van het vak te bekwamen. Woensdag- èn Donderdagavond 10 11 October jl. had in het gebouw St. Bavo in de Smedestraat een vergelijkend examen plaats voor de deelnemers. Wegens dit gioote aantal bleek het noodig voor beide avonden de klasse in tweeën te splitsen n.l. Klasse A van 78 y, uur en Klasse B van 910)4 uur. Het ligt in de bedoeling om aan het einde der cursussen eene ten toonstelling te organiseeren waaraan al de leerlingen zullen deelnemen, terwijl de leer aren stukken ter opluistering zullen in zenden. Vermoedelijk zullen ook de banket bakkerspatroons, die een afzonderlijken cur sus volgen in het boetseeren, onder leiding van den beeldhouwegr. P. Pijpers, uitgenoo- digd worden deze tentoonstelling met hun werkstukken op te luisteren. Het publiek zal in de gelegenheid gesteld worden tegen een matigen entreeprijs deze te zien. Gezien het succes, dat reeds verleden '"jaar bereikt werd, valt er' niet aan te twijfelen of het streven der afd. Haarlem der Ned. Banketbakkers Vereeniging zal slagen. Tot slot zal evenals verleden jaar i .wedstrijd worden gehouden, waarvoor Verse kunstvoorwerpen als prijs worden gesteld, waarna een feestelijke prijsuitrei king plaats heeft. De installatie van den nieuwen adviseur, den Weleerw. Heer J. Timp, Is door de kringleden niet groeten luister gevierd. Een deputatie van het bestuur begaf ach per auto naar de Pastorie aan het Spaarne. In de Kringzalen heerschte tegen negen uur een gezellige geest, er waren vele leden op gekomen; de zaal was aardigi versierd met Dloemen en groen. De voorzitter, de heer «Eh. Hoov, onende de vergadering en deelde mede, dat Z.Eerw. elk oogenblik verwacht kon worden. Zwaar autogetoeter kondigde de komst van den nieuwen adviseur aan. Toen de eerste ken nismaking voorbij was, heette de heer Th. Hooy Z.Eerw. met de volgende woorden wel kom: Het was voor ons een aangename tij ding te vernemen, dat Mgr. Aengenent n als adviseur van onze vereeniging had benoemd. U was reeds met een zilveren band aan den Kring verbonden, door uw donateurschap. Thans zult u onzen leidsman zijn voor de toekomst. Spr. In den afgeloopen nacht werd een door de Ned. Unie in het autobusbedrijf, aange sloten bij den Centralen Bond van Trans portarbeiders en den R. K. Bond van Transportarbeiders, uitgeschreven nacht vergadering gehouden in hët: gebouw „De Centrale'* Te I uur opende de voorzitter, de heer A. Mars de bijeenkomst, welke buiten gewoon druk bezócht was, zoodat velen zich met een staanplaats tevreden moesten stel len. De heer Mars gaf een overzicht van den buitengewoon langen weg dien het autobus- vraagstuk hier ter stede heeft moeten af leggen alvorens de Raad een beslissing nam. Thans is deze beslissing gevallen, althans de Raad heeft de concessie aan de Brockway Mij. gegeven, doch daarmede is voor de werknemers de zaak nog niet af. De loon- en arbeidsvoorwaarden moeten nog worden vastgesteld en daarover zal zeer zeker met de Directie der Brockway Mij. behoorlijk on derhandeld worden, daar de arbeidsvoor waarden en 't loon op de andere lijnen van deze maatschappij geldend, niet d« maat staf zullen mogen zijn voor de stadsauto- bussen. Spr. gaf daarna een overzicht van hetgeen de organisaties verrichten om -die bepalingen in de concessievoorwaarden op te doen nemen, zooals zé thans door den Raad zijn vastgesteld. De opwekking can de besturen met alle mogelijke kracht te steu nen werd met een luid applaus ondersteund. Hierna voerde de heer Sormani het woord. Spreker betreurde het feit, dat de Directie der Brockway Mij ook te Haarlem, waar een 'collectieve arbeidsovereenkomst was afge sloten, zonder nader overleg met de orga nisaties kwam met een strafreglement. Voorts dat al hetgeen de organisaties adres seerden, geen andere bedoeling had dan om den Raad in te lichten, omtrent de handel wijze, doch dat nimmer de organisaties zich hadden uitgesproken voor een speciale on derneming. Het had de besturen van de beide organisaties ernstig gegriefd, dat er zonder meer was medegedeeld dat te Tilburg niet in strijd met de concessie was gehandeld. De uitspraak van den Tilburgschen raad bewijst, dat dit wel geschiedde, terwijl voorts de me- dedeeling in den Raad gedaan, dat de arbeidsvoorwaarden ln overleg met de vak organisaties te Tilburg waren vastgesteld, absoluut onjuist is. De heer Janszen onderstreepte hetgeen door de heeren Mars en Sormani was mede gedeeld. Allerlei geruchten bereiken nu al reeds de besturen n.l. over het aannemen van per soneel buiten Haarlem, doordat de Directie buitengewoone voorwaarden 'stelt enz. doch ook daarover zal dienen gesproken te wor den. Na deze uiteenzetting, werd door den heer Mars aan de vergadering de vraag gesteld of men met de gevolgde tactiek der besturen accoord kon gaan en om aan de besturen vrij mandaat te géven terzake de verdere onderhandelingen. De vergadering, onder steunde met een luid applaus het bestuurs voorstel, waarop werd medegedeeld, dat bin nen kort opnieuw bijeengekomen zal worden, daar naar aller verwachting de onderhande lingen spoedig een aanvang zullen nemen.. v Te 4 uur werd de vergadering gesloten. 769.1 m.M. te fr s i Het Haarlem-elftal voor Zondag luidt als volgt: de Vries, Torringa, v. paaien, Dik, Bieshaar, Molenaar, Oldenburg, de Geus, Iseger, Snooy. Polane*. Verfraaiing van den Hout Gisteren zat Nurks weer in den Haar lemmerhout. Hildebrand was bij hem. Nurks was woedend; hfj keek giftig als een spin en stotterde van drift. Hildebrand-; in"temperatuur was verlegen met het geval en geneerde zich lichtelijk over zijn boozen en heftig ge- barenden gezel, omdat enkele voorbijgan gers stilstonden en met merkwaardige be langstelling het driftige mannetje gadesloe gen, hetgeen Nurks natuurlijk nog boozer maakte. „Is het nret treurig?" vroeg Nurks, „diep en diep treurig? Wat een tijd tegenwoordig: Wat een tydl Wat een treurige tijd! De roem van Haarlem is weg, hopeloos verlo ren. Wat zeg je daar nu van? „Je verontwaardiging gaat waarschijnlijk uit naar gindsche verzameling van huizen- op-wielen? Ik moet toegeven, dat het een minder fraai gezicht geeft". Hfj wees op een aantal woonwagens, welke scheef en kris kras over een wijd grasveld stonden ver spreid. Op zichzelf vormden de uitgezakte wa gens, de vrouwen met zwart haar en glin sterende sieraden en de bruingebrande kin deren met bloote voeten en slordige haren, de scharenslijperswagens en het waschgoed aan de lijnen, misschien een geschikt on derwerp voor een schilder, doch het was niet te ontkennen, dat het woonwagenkamp niet in de omgeving paste. De vervelooze- wagens en de brokstukken van bedden, for nuizen en ander huisraad contrasteerden te sterk met het frissche gras van het groote gazon en de zware boompartijen op den achtergrond; Het aspect van dit gedeelte van den Haarlemmerhout was bedorven, ,,'t Is te betreuren," was de meening van Hildebrand. „De Haarlemmerhout is een der mooiste stadsparken van Nederland en het heele land zft.1 verstomd staan, wanneer men hoort, dat het bestemd is voor woon wagenkamp. De vroegere plaats van het woonwagenkamp, bij de entrée van Haar lem, was niet geschikt om den treinreizigers den juisten indruk van Haarlem te geven, maar per saldo deed het er niet veel toe. Deze menschen moeten ergens wonen. Maar ieder zal het er over eens zijn, dat er een betere plaats is dan deze. Ik denk dat de menschen zelf het 't minst pleizierig zullen vinden. Kan het gemeentebestuur hiertegen niet optreden?" „Gemeentebestuur?" viel Nurks uit, „wij hebben dit fraais te danken aan een lid van het gemeentebestuur! Het kamp moest ver plaatst worden, en nu heeft een raadslid, een soort rapaljaan of anti-stem-partijer of weet ik wat, voorgesteld om het kamp naar den Hout te brengen. Hier zie je het re sultaat. De Hout is totaal bedorven. Ver beeld je, Hildebrand, dat je bezoek krijgt van een vreemdeling, die nieuwsgierig is naar den Hout, warover hfj. zooveel gehoord heeft. Natuurljjk ziet hij den Hertenkamp niet, of de prachtige grasvelden en de schit terende lanen en laantjes, maar alleen het woonwagenkamp. Hij zal vragen of de Haar lemmers krankzinnig zijn.- Wie maakt nu een woonwagenkamp midden in een stad?" „Die rapaljaan heeft den Haarlemmers een slechten dienst bewezen," meende Hil debrand. „Hij zal niet kunnen ontkennen, dat het genot van eeh wandeling door den Hout sterk verminderd is, zoomin als hjj kan ontkennen, dat de Hout er voor ieder- 'ëénis. Zijn tollèga's -anti-stemmers wande-? len er evengoed als ieder andere ingezetene, en hun - gehot is évenzeer verminderd als bü anderen. Maar daaraan heeft de rapaljaan natuurlijk niet gedacht. Laten wij hopen, dat men verstandig zal zijn en aan dezen toestand een einde maken." Nurks knikte en vergat zelfs, dat hij hei laatste woord niet had gehad. ADERAM. 754.8 m.M. te Hoogste Barometerstand: La Coruna. Laagste Barometerstand Wisby. Verwachting: Matige, tijdelijk" .wellicht toenemende n.w. tot n. wind, gedeeltelijk be wolkt, wellicht met ochtendnevel, mogelijk •enkele regen- of hageibuitjes, weinig veran- De agenda voor de 64-ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken, welke ge houden wordt Dinsdag, 16 October 1928, des namiddags te halt 8 in het gebouw der Kamer, Nassauplein 6, Haarlem, vermeldt 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Me- dedeelingen. 4. Ontslag J. fi. Jore en aan stelling H. Droogeodijk. 5. Verzoek tot V Het raadslid Oversteegen heeft hei voorstel gedaan den Hertenkamp tot woon wagenkamp in te richten. commissie voor het R. K. jeugdwerk in Ben- nebroek het vorige jaar Ook reeds gedaan daan heeft, zoo wil zij dezen winter ook .weer trachten zoo nu en dan met haar bioscoop toestel voorstellingen te geven voor de pa rochianen van Bennebroek. De baten dier voorstellingen zijn voor het R. K. Jeugdwerk. Dit heeft deze inkomsten hard noodig. De commissie zal dan "ook trachten om steeds mooie filmen op het doek te brengen, waardoor de parochianen, in steeds grooter getal-naar het R. K. Vereenigingsgebouw ge trokken zullen worden. Zoo heeft de commissie voor a.s. Zondag (morgen! 14 October, en vöor de 2 volgende Zondagen, beslag weten te leggen op de pracht-serie film": ,,De Staaf trein." Deze film verdient aller belangstelling. Het entrée is zo laag mogelijk gesteld. Awsyang: Zondagavond half acht. Zondag en Maandag, 14 en 15 Oc tober a.s., in het R. K. Vereenigingsge bouw, des avonds 8 uur, gaat ter gelegen heid van de eerste bioscoopvoorstelling der EVOGFILM" als hoofdnummer het Zeldzaam mooie filmwerk „De Erfenisjagers", een tragediè van het werkelijke leven, vorige week met groot succes in het Apolló-theater te Amsterdam vertoond. Verder zal op het witte doek voor de pauze een geweldig, uitgebreid voorpro gramma geprojecteerd woorden. Voorafgegaan van een interessante revue, die óns in een minimum tijds de mooiste kijkjes ter wereld voor oogen toovert,' volgen twee dolle kluchten: „Hollen of stilstaan" en „Wat doen ze in de kou?**, welke laatste film, vooral èn om haar mocée cinematogra fische opnamen in de sneeuw èn om haar inpoud wel bij het publiek zal inslaan. Een alleraardigste amusante teekenfilm „Dud g-aat op avonturen", sluit op waardige wijze dè reeks fraaie films voor de pauze. Öok de muzikale illustratie zal, naar men ons mededeelt, Wèl verzorgd zijn. «Het projeetie.toestel, een zeer modern theater, toestel in cabine, merk Ememann, is reeds in het R.K. Vereenigingsgebouw ge plaatst. Ook het scherm, waarop geprojec. toerd zal worden en dat tje groote opper vlakte van 3 bij 3K> meter heeft, Is op het tooneel aangebracht, Groepen mooie foto's, scènes uit de films voorstellend, en grootsche pijpen en recla mes, vervolmaken het geheel, en hebben het gebouw in een bioscoop omget-ooverd. Wij wfjzen er, op verzoek, nog eens uit drukkelijk op, dat uitsluitend „witte" films door „EVOGFILM" geprojecteerd worden. Summa summarum een mooi programma, dat een kijkje waard is en ook zeker beide jiyonden een volle zaal zal trekken. Vordering der -werkzaamheden aan de Bekslaanpé werkzaamheden aan de Bëks- ïa&n zijn reéds zoover gevorderd, "dart;"dezer dagen met het leggen van topeka aangevan gen is. Bij gunstige weersgesteldheid zal, naar wij vernemen, de Bekslaan reeds over 8 dagen gereed kómen, althans wat het léggen der topeka betreft. Zondag zal zij voor alle verkeer openge steld zijn- beschikbaarstelling medaille Blcementen wenscht Z.Eerw. hartelijk j toonstelling HiJlegom van 59 Februari welkom en spreekt de hoop uit, dat er een hechte vriendschap en samenwerking mag ontstaan. Met het devies „Met Christus Vooruit" installeerde de voorzitter kapelaan Timp. Kap. Timp heeft zeer verbaasd gestaan van de buitengewone officieele ontvangst. Hij dacht een oogenblik: wat zal er met me gebeuren, toen er een groote auto voorkwam en er 2 heeren uitstapten, die door een rin getje te halen waren, uitgezonderd dan de hooge hoeden. Toch hoopt Z.Eerw. dat hier mede elk officieel karakter zal zijn afgeloo pen. Hij wil voor de Kringleden een raads man zijn, in 't bijzonder een vriend. Spr. is ontheven van zeven adviseursschappen, zoo dat alleen de Kring al zijn tijd zal hebben. De zorg voor den R.K. Jongen Middenstand is spr. niet vreemd. Ruim 5 jaar is hij adviseur geweest van Jong Kath. Dordt, een gelijke vereeniging als de R.K. Kring. Spr. hoopte dat in de toekomst de Kath. Kring een stuk van zijn hart is, en dat hij een plaatsje zal verworven hebben in het hart van de kring leden. De bijzondere voorliefde zal voor spr. zijn den Kring op een mooi en hoog pijl te brengen, zoodat andere vereenigingen op hetzelfde terrein, van een model-Krtng in Haarlem zullen spreken. Dan zal ook, wan neer eenmaal een afscheid zal plaats hebben, van een pijnlijk afscheid gesproken kunnen worden. Verschillende leden komen dan voor het voetlicht met declamaties en voordrachten. De heer T. v. Tetering gaf een mooie „ShylocK-creatie". J. Kraakman oogstte veël succes met zijn .Keesje". Den geheelen avond heerschte er een vroo- lijke stemming en het was bij hajf twaalf, toen de vooraitter de vergadering sloot met de vaste overtuiging, dat kap. Timp zich reeds één zal gevoeld hebben met de Haar- lemsche Jonge Middenstanders. Dank werd gebracht aan de heeren J. Staphorst, J. Vet, P. Dieben, die de zaal zoo keurig hadden aangekleed, dank ook aan alle executanten. We zullen nog heel wat hooren en zien van den Kring, alvorens het seizoen is afgeloo pen, dat is onze vaste meening. Men verzoekt ons mede te deelen, dat mor gen de H. Mis voor de leden van den Ei. Volksbond in de St. Josephskerk aan de Jansstraat wordt opgedragen om kwart voor zeven. De H. Communie voor de leden wordt uitgereikt onder de H. Mis. Des avonds zal in dezelfde' kerk ter, slui ting van het Triduum om 7 uur een plech tig Lof worden gecelebreerd. 1929. 6. Concept-schrijven Kleinbedrijf aan den Minister van Justitie, inzake het innen van kleine vorderingen. 7. Concept-schrijven Kleinbedriji aan Tweede Kamer der Staren- Generaal inzake ontwerp van wet tot rege ling der winkelsluiting. 8. Concept-schrijven Kleinbedrijf aan Nederlandschen_ Drogisten- bond en aan den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid, a. inzake instelling staats- diploma, b. inzake de wijziging lijst C (Art, 30, Wet 1 Juni 1865, S. 61). 9. Concept- schrijven aan dén Directeur-Generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, inzake locaalport Haarlemmermeer. 10. Concept- schrijven Bureau aan den Directeur-Gene raal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie tot wederinvoering van de 4e postbestelling in Haarlem. 12. Rondvraag. 13. Besloten zitting. Het 20ste praktijk-examen In boekhouden, handelscorrespondentie (8 talen) en steno grafie (elk stelsel) vanwege de vereeniging Het Nederlandsche Handelsinstituut zal gehouden worden op 7, 8 en 9 Januari a_s. in de plaatsen in het prospectus genoemd. Dit prospectus is gratis verkrijgbaar by de bekende boekhandelaren en by het se cretariaat, Kleverparkweg 142, Haarlem. De inschrijving sluit 28 December as. Ook zullen op die data worden afgeno men de Leeraar-examens in Handelscor respondentie en Stenografie, zoomede d.e examens privaat-docent boekhouden (vak- leeraar), Fabrieksboekhouden, rekening courant-boekhouden en voorbereidend prak- tyk-examen. Gisterenmiddag omstreeks 1 uur, toen eén electrisehe trein van het station Velsen in de richting Haarlem was vertrokken, be merkte de bestuurder van den trein op den overweg ThemastraatCeöerstraat een met paard bespannen voertuig. De boomen van den overweg waren niet gesloten. De bestuur der gaf direct fluitsignalen en remde hevig. De voerman trachtte den met puin bela den wagen vóór de rails stil te houden. Hy kon echter niet voorkomen, dat het dier door den trein geraakt werd en ernstige wonden aan kop en schaafwonden aan de borst opliep. By nadér onderzoek is gebleken, dat de aanrijding geschiedde op 't moment, dat de overwegwachter afgelost werd. Tot nu toe Is niet uitgemaakt, wie de schuldige is. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Zeeuwsche vereeniging „Zeeland", al hier. Door bovengenoemde vereeniging is be slaten haar jaariyksche tentoonstelling te hcuden op 8 en 9 December as. in het ge bouw ,.de Nyverheid", Jansstraat. Voor deze tentoonstelling zün reeds vele eere- pryzen toegezegd. Tevens behaalden onder staande ieden in de derby-wedvlucht van Hal, uitgeschreven door den Haarlemschen Postduivenband. de volgende prijzen: F- J- van Daal en le pr.; H. Holsken 2e, 11e, 16e ■pitijs; C. J. van Tongeren 6é, 9e. 12e pr.; H. Fikkert 7e en 17e pr.; J. de Vries, 13e pr.; R. Slot, 15e pr. Ineen circulaire wekt bovengenoemde vereeniging alle Jeugd-, Reis- en Ontwikke lingsorganisaties, belangstellenden en na tuurvrienden op, tot het bezoeken van een stichtings vergadering op Vrijdag 19 Octo ber, 's avonds 8 uur precies in de tuinzaal van Brinkmaan, Groote Markt, Haarlem. Als dan zal de bedoeling, *t streven en de noodzakeiykheid van een jeugdherberg wor den uiteengezet en nader worden bespro ken om tot een algemeene voorbereiding te komen. By de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwiel uit de hal der firma Petrie en Co., Ged. Oude Gracht. Burgerlijke Stand Getrouwd: K- C. Deelissen en C. Lammers. Geboren: d. Van N. Kok—Dudink. Bioscoop in het R. K. Vereenigingsgebouw 1Het winterseizoen is* weer begonnen met I zyn vergaderingen en uitvoeringen. Zooals de Burg. Stand Ondertrouwd H. Nee- rings en A. M. B. y. d. Klugt. Getrouwd M. D. J. Been en G. J. van Musscher J. Elings en S. J. Degenaars de Vreugd en L. van den Akker. Geborend. van C. Warmerdam-Mes- mand. van A. Holleman-van Kooten 9* van M. A. van Schre-Burgmeijerd. Van M. Heirman-Roodenrijsz. van A. van der Meij-Schooned. van H. E. Klinkenberg-Broerse z. van J. E. Seijsener- Molgnkampz. van J. C. Heemskerk- Langeveld. Overleden J. S. Lommerse m. 3 jaar Y. D. Lafeber, m. 59- jaar. Gemeenteraad De vergadering van den Gemeenteraad is weder verzet. Zij wordt nu gehouden op Dinsdag 16 dezer n.m. 1.45 Verbetering van den Spieringtoeht. Wij >ebben den vorigen zomer reeds geschreven dat de Spieringtoeht in de bebouwde kom een ontzettende» stank verspreidde en dat bet een broedplaats was voor muggen en an dere insecten, zoodat dit water een voortdu rend gevaar opleverde voor de volksgezond heid. Aan dezen toestand zal nu een einde komen. Het polderbestuur heeft besloten om den tocht te schieten. Was dempen 'n radi cale oplossing geweest, dit heeft wellicht om 1 inancieele of andere redenen zijn bezwaren. Het besluit staat in verband met de actie welke dezen zomer gevoerd Is door hen, die langs dezen tocht wonen. De nieuwe brug. Was het aanvankelijk de bedoeling geweest deze week de Nieuwe brug" naar Haarlem te vervoeren, om daar de noodige herstellingen te doen, dit is even wel niet gebeurd. By nadere beschouwing bleek, dat het onmogeiyk was om zoo dicht by de brug te komen met den bok, dat men haar kon lichten, zoodat men daar van af gezien heeft. Nu is het de bedoeling, dat zy epgevyzeld zal worden. Met deze werkzaam heden zal waarschyniyk de volgende week worden begonnen. De opening ran de R.K. Leesbibliotheek is tot nader aankondiging uitgesteld. De me- dedeeling der opening, welke men onder het kerkbericht van Heemstede vindt, be- schouwe men dus als te zyn vervallen. Kostelooze inenting Woensdag 17 Oc tober a.s. bestaat er gelegenheid tot koste looze inenting ten raadhuize alhier, 's mid dags 2 uur. -Beroepskeuze De vereeniging tot Bevor dering van Voorlichting by Beroepskeuze hield Vrijdagavond in Hótel Velserbeek een vergadering, waar als spreker optrad de heer Dr. E. van Lennep, directeur van het ge meentelijk bureau voor beroepskeuze te Utrecht met 't onderwerp: Psycho-technisch ondëizoek van werknemers. De vergadering, die toegankeiyk was voor genoodigden, was vry goed bezocht. Alvorens de heer van Lennep het woord kreeg, memoreerde de heer H. Groeneveld in het kort het werk, door de vereeniging in Velsen gedaan. De heer van Lennep wees allereerst op het nut van selectie van arbeiders, speciaal van jeugdige arbeiders. Spreker meent, dat over het algemeen het psycho-technisch onder zoek van werkzoekenden niet veel bekendheid geniét. Spreker hoopt, dat de aanwezigen door.de te vertoonen plaatjes eenigen indruk zullen krijgen van de psycho-techniek. Het is voor een bureau voor beroepskeuze ge- wehscht, dat het kennis krijgt van de eigen schappen van het „materiaal." Men dient een oordeel te kunnen vellen over het karak ter en temperament en de structuur, alsmede over de motieven en de dryfveeren der be trokkenen. Spreker toonde verschillende in strumenten, die gebezigd worden bij 't psycho technisch onderzoek en waarmede de eigen schappen worden getoetst. Eenige der aanwezigen maakten van de gelegenheid gebruik, om vragen te stellen. AANBESTEDING Door den Kerkeraad der Gereformeerde Kerk van IJmuiden-Oost is onderhands aanbesteed het 'bouwen van de nieuwe kerk met pastorie, aan den Velserduinweg, ten overstaan van den architect H. Reitsma te Groningen. Ingeschreven was door: P. Verschoor te IJmuiden voor 52-800. H. Meinema te IJmuiden voor 52690. Kraai te Haarlem voor 47.000. H. Oudshoorn te Velsen voor f 46.095. Zijp Hamburg te IJmuiden voor ƒ45.835. Gobr. Poft te Groningen voor 43.927. Klant te Renkum voor 41.100. Mishandeling van een wrtrwfflige. Een der arbeiders van den baggermolen der fir ma Den Breejen en v. cf. Bort werd, toen hy aan wal ging om boodschappen te doen, door stakers geVolgd. In de Willebrordstraat werd hij door de stakers steandé gehouden,-• di»< hem het, volgens ban inzicht verkeerde van zijn handelingen onder het oog brachten en hem trachtten óver te halen het werk neer te -leggen. Toen de werkwillige hier echter geen ooren naar had, werd de discussie heftiger, harde woorden .werden gesproken, en ten slotte vielen klappen» De werkwillige nam de vlucht in de strijkinrichting van den heer Schuit aah den Zeeweg, snelde den winkel door naar adhter. klom oy.er de schutting en wist via het hrf Van den heer Oudshoom de Lager straat té bereiken en een goedt heenkomen te Zoeken. De stakers drongen eveneens" hét huls van den heer Schuit binnen en zoch ten daar tevergeefs den vluchteling. Het gebeurde had veel publiek ter plaatse doen samenloopen en hét duurde geruimen tyd eer- de rast Weergekeerd was. De politie stelt eén onderzoek in. Daihmen Dezer dagen gaf Mr. A. K. W. Damme uit Amsterdam een simultaan-seance aan 24 borden. Alvorens werd begonnen, nam de voorzitter van de Damclub „IJmuiden" het woord om 'Mr. Damme een Welkomst woord toé te spreken en hem ter gelegenheid voor het behalen van het nationaal kam pioenschap hulde te brengen en een bloem stuk te overhandigen, waarna Mr. Damme de vereeniging dankte voor de aan hem be toonde attentie. Het lid van de damclub IJmuiden, II. de Boer, had het clubkam pioenschap behaald, waarvoor hem een zil veren medaille werd geboden. Na afloop van deze huldigingen, ging Mr. Damme de borden langs met als uitslag, dat hy er 20 partijen won, 2 remise speelde en 2 verloor. Remise werd gespeeld door de heeren Kraay en Booy en gewonnen door de heeren H. de Boer en H. „Muller. Na 2)4 uur was de séance afgeloopen en werd deze geanimeerde avond gesloten. R. K. Vrouwenbond Dinsdag 16 Oct. a.s., des avonds 8 uur, houdt de R.K. Vrou wenbond, afd. Velsen-Noórd, een leden vergadering ter opening van het winter halfjaar in 't vereenigingsgebouw. Daar de agenda belangrijke punten als bestuurs verkiezing wegens bedanken der secretaresse èn vaiststelling win terprogram bevat, is de opkomst van alle leden dringend gewenscht. R. K. S. V. E. M. Onderaf deeling St. Jozefgezellen Beverwyk. Contributie betalen des Zaterdagsavonds na acht uur. Een "ie der wordt verzocht, hier goede nota van te nemen. Programma a.s. Zondag. V. V. A.—D. E. M„ Amsterdam. A. R. C.—D. E. M. 2, Alkmaar. - Eindeiyk zullen oolc D E. M.'s elftallen beginnen hun competitie-program af te werken. Hoewel bijna alle vereenigingen reeds meerdere wedstryden gespeeld heb ben, moest D. C M. wachten op d'e goed keuring van zyn terrein etc., welke thans is verkregen. Het eerste elftal speelt zijn eersten wed- strijd in de R. K. F. en wel tegen V. V. A. Een voorspelling is hier moeilijk, gezien beide elftallen elkaar nog nooit hebben ontmoet. Laten wij echter hopen, dat ook dit seizoen weer een zoo goed mogeiyk fi guur wordt gemaakt door D. E. M., opdat het de Roomsche sport in Beverwyk zoo hoog mogeiyk houde. Het 2e elftal- gaat naar A. R. C. om zyn eersten wedstrijd te spelen in de 2e klas D. H. V. B. Wij kunnen het echter niets an ders dan een nederlaag vorspellen, maar laat die dan zoo klein mogeiyk zijn. Nu heeren, allemaal het béste beentje voor. Autobusdienst BeverwijkAlkmaar. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de dienst op bovengenoemd traject, van Gebr. Been tjes te Heemskerk, belangrijk is uitgebreid en direct aansluiting geeft op de bussen Be. verwijkHaaj-lem. De gewijzigde dienstrege. ling treedt a.s. Maandag in werking en men vindt haar opgenomen in de advertentie in dit nummer, waarnaar wij verwijzen. Dè N. V. Groot-Tooneel weer terug in het K. S. A-gebouw Dinsdag 16 October, des avonds 8 uur, zal bovengenoemd tooneelge- zeischap een voorstelling geven in het K. S. A.-gebouw van „De Gebroken Stralen krans", door Joh. Langenaken bewerkt naar den bekenden roman van Florence L. Bar clay, schrijfster vaii „de Rozenkrans". In dit stuk, hetwelk ongetwyfeld de belangstelling van het publiek zal hebben, treden op de dames: 'tHt&'Peijtefs, Tine v. d. 'Werf, Lena Kemper, Stella v. tl. Wielen en de heeren Johan Langenaken. Petro Beukman, Juliui Brengers. John de Geest, Bob Constant e.a. Men zie voor verdere büzonderheden de advertentie in dit nummer. K. K. Volksbond Donderdagavond was er ln eafé „De Zwaan" vergadering van de afd. Wijk aan Zee van den R.K. Volksbond. Ongeveer 40 leden waren present. De voorzitter deelde het winterprogram mede en noodigde de vergadering uit te spreken, of er iets aan toe te voegen: zwij gen is toestemmen. De vergadering keurde het goed. Daarna was aan de orde het ver krijgbaar stellen van vèrplegingsartikelen voor de gezinnen der leden. Er wordt ge vraagd, of deze zaak niet by het ziekenfonds thuis behoort. De voorsitter laat de beant woording aan de vergadering over, waarop de heer A. Vosse het woord vraagt en ver krijgt. Hij wyst er op, dat deze zaak reeds is afgehandeld, door en voor het ziekenfonds. De voorzitter had dit onderwerp van de convocatie weg moeten laten. Nu zou voor zitter slechts kunnen voorstellen gezamenlijk deze zaak op zich te nemen. Geheel uitge maakt en afgehandeld werd dit niet. Na eenig wachten werd van de bestuurstafel me degedeeld, dat terwille van eenige leden, die nachtarbeid hadden te verrichten, van de volgorde der agenda zou worden afgeweke» en eerst de gratis-verloting zou plaats heb ben. Hierna volgde voortzetting derme- dedeelingen. Voor het vaandel was nu in kas de som van 156 50. De vraag was nu: op welke wijze het ontbrekende (rond 100) aah te vullen? Drie voorstellen werden naar vo ren gebracht: een rentelooze leening van kleine aandeeltjes, waarvan elk jaar zóóveel zouden worden uitgeloot als de kas toeliet; een collecte houden bij de leden aan huis; een tombola zonder nieten op den eersten feestavond. Al deze voorstellen zou het be stuur nader overwogen en op de volgende vergadering (ongeveer half November) kon daarover beslist worden. Over het verplichte lidmaatschap: wie lid ls van den Volks bond, moet ook lid zijn van een der onder- afdeelingen. Dit zou in de naaste toekomst zeer nood'.g en nuttig kunnen zyn. Voor t St. Nicolaasfeest van de kinderen der leden zou bij dezen om een bijdrage kunnen wor den gevraagd. De rondvraag deed op hel laatst heel wat stof opwaaien, zoodat eenigs- zins gehaast de vergadering gesloten werd. (na het groote succes van Den Haag en Amsterdam) Kaarten en plaatsbespr. (ook per telefoon 11372) Maandag en Dinsdag a.s. van 1012 en 24 uur aan het gebouw. Toegangsprijzen 1.25, 1.00, 0.75 en 0.60 bel. inbegr. N.B. Heden te Leiden iederen avond uitverkocht JONGEN voor garagewerkzaamheden. KLEIN HEILIGLAND 32. te koop, omg. Kleverpark. Koopsom 6500.—. Te bevr. WOUWERMAN- STRAAT 18. te koop. Te bevr. WOUWERMAN- STRAAT 18, Tel. 12258. geheel compleet 110.—, desgewenscht op termyn MOLIJNSTRAAT 24. I Tnnchen Groot Heiligland en Kleine Houtstraat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1928 | | pagina 7